Cześć, może nagrasz odcinek o tym jak zacząć, kiedy najlepiej rozpocząć i kiedy zakończyć, ile itp o pierwszym treningu zimowym na trenażerze? W skrócie jak toamator totalny ma to ugryźć.
Hej, takie absolutne podstawy podstaw znajdziesz na blogu i w szkoleniach które mam dostępne ma movementcare.pl/sklep Temat jest na tyle szeroki ze na ten moment ciężko będzie to ugryźć na szybko na TH-cam. Będzie niedługo seria z praktycznymi przykładami która być może trochę rozjaśni Ci temat, w przyszłości pomyśle o jakimś bardziej rozbudowanym video. Dzięki za inspiracje!
Bardzo mi się podoba Twój sposób przekazywania wiedzy. Jak dla totalnego amatora, którym jestem i który dopiero zaczyna zabawę w tabelkach jest to całkiem zrozumiałe. Chętnie bym zgłębił tematykę tlenu i beztlenu. Wszędzie mi się to przewija, a ja wciąż nie wiem do końca o co chodzi.
Dzięki za feedback! Miło mi to czytać i ciesze się że mogę pomóc! Jeśli chodzi o tlen i beztlen to bardzo dobry pomysł, bo faktycznie jakby tak spojrzeć, ciągle wszyscy się tym posługują w rozmowach ale rzadko kiedy jest wytłumaczone o co dokładnie chodzi :)
Cześć. Bardzo fajny kanał. Czytam też od roku Twoje artykuły na blogu - kawał dobrej roboty, szczególnie dlatego, że powołujesz się na badania i cytujesz źródła. A to się chwali w dzisiejszych czasach :) Tak przy okazji chciałbym Cię dopytać o FTP oraz LTHR. Otóż robiłem już różne testy FTP - oparte na czasie trwania ( 20, 30, 45, 60 minut ) jak i testy na CP w protokole 3/12 minut. I w sumie sam nie wiem czym kierować się w wyznaczaniu tego swojego FTP. Bo u mnie wygląda to w ten sposób. Robiąc test CP 3/12 wychodzi mi 321 wat. Robiąc test 20 minut jest to 324 wat, 30 minut 317 wat, 45 minut 305 wat a przez 60 minut utrzymuję moc 294 wat. A półtorej godziny pojadę na 280 wat. Mógłbyś mi mniej więcej podpowiedzieć, który z tych liczb jest najbliższa prawdy :) ? To samo się tyczy tętna - 60 minut na 171 natomiast 20 minut na 176. 30-40 minut wychodzi coś pomiędzy czyli 173-174. Z góry dziękuję za podpowiedz.
Hej, dzięki za komentarz i oglądanie. Pytanie jak wyglada Twój protokół na 20 czy 30 minut? Tam bardzo istotne jest wykonanie przed zasadniczym wysiłkiem próby CP5 - dopiero wtedy wynik z 20 czy 30 minut staje się trochę bardziej realny. Ale jeżeli masz dane z 45 czy 60 minut to szedłbym w tym kierunku - będzie trochę bliżej prawdy i mniejsze ryzyko przetrenowania (trochę wyższe TSSY będą wychodziły). To i tak finalnie jest estymacja która przydaje się głównie do obliczenia obciążeń, ważne żeby zawsze korzystać z tego samego protokołu, bo finalnie FTP może się mocno różnic od realnego LT2 czy AT. W przypadku tętna, średnia z próby 60-90 minut powinna być ok (lub wyścigu który jest w miarę równo pojechany). Tu nie ma co się specjalnie spinać o dwa uderzenia w górę czy dół bo finalnie jest to tak zmienny parametr, że wystarczy być po 3 mocniejszych treningach albo kłótni z żoną żeby zmienił się diametralnie :)
@@movementcaredziękuję za odpowiedz. Nie stosowałem się nigdy do tych protokołów. Wszystkie swoje testy zawsze robię w plenerze - albo w górach na podjazdach albo mam swoje pętle i lecę "czasówkę". Ale zanim dojadę np. w góry to zajmuje mi to tak do 2 godzin, więc po drodze już coś tam z nogi wypalę :) Z tego co czytałem to nawet sam Coggan stwierdził, że ciężko jest utrzymać moc na progu przez 1 godzinę i zazwyczaj jest to właśnie coś w okolicach 40-45 minut dla osób dobrze wytrenowanych ( nie wiem czy miał na myśli tylko kolarzy amatorów czy w ogóle całą populację) W moim przypadku z 45 minut właśnie wychodzi coś w okolicach 305 wat ( NP nawet wyżej bo 310 wat ). Właśnie wróciłem z 4 godzinnego treningu i średnia moc wyszła 231 wat / NP 240 wat. Nigdy nie robiłem żadnego testu wydolnościowego a bardzo mnie właśnie ciekawi gdzie jest u mnie ten magiczny LT1. A co sądzisz o testach CP ? Ja je robię w ten sposób. Włączam LAP i minimum 12 minut do odcienia z równą mocą. Potem rozjazd i kolejna próba też minimum 3 minuty do odcięcia ( wychodzi to różnie jeżeli chodzi o czas ). Wtedy uzyskane dane wpisuje do kalkulatora i wychodzi moje FTP. Tyle że jest to moc, która w przybliżeniu odpowiada tej z 25-30 minut. Ale tak jak napisałeś - to tylko szacunkowe liczby. Ja osobiście mam w tej chwili ustawione w liczniku tę średnią moc z 45 minut. I w sumie dość ładnie układają mi się wtedy strefy jak i TSS, IF.
Na ten moment obserwuje metodę/teorie i jej rozwój. Dla mnie jako osoby która odpowiada za trening sporej grupy osób nie zawsze jest czas na testowanie nowych rozwiązań. Testuje tez w praktyce ale narazie rozjeżdżają mi się vt1/vt2 względem badań wydolnościowych. Widzę tez problem w zbieraniu i analizie danych, HRV to milisekundy, aktualnie zarówno protokoły ANT+ jak i BLE przy wyższych termach niż spoczynkowe mogą mieć problem z zapisem i przesyłem dobrej jakości danych przy tak szczegółowych danych. Poza wyznaczeniem progów tez póki co nie widzę specjalnie fajnych zastosowań do kontroli w czasie bieżącym. Osobiście uważam póki co, że badania wydolnościowe są na tyle tanie i dostępne w dzisiejszych czasach ze nie zawsze warto ryzykować dla rozwiązania które nie jest pewne. Ale może kiedyś zmienię zdanie i będę ogromnym fanem, póki co stoję z boku i jak wcześniej wspomniałem patrzę sobie na rozwój i wnioski badaczy :) Jeśli miałbym coś polecać/zalecać to przede wszystkim ostrożność we wszystkim co budzi w nas efekt „wow” i nagle zmienia spojrzenie o 180 stopni. Pozdrawiam!:)
Ja używam do wyznaczenia FTP testu 4DP na Wahoo SYSTM. Ten test oblicza też strefy tętna. Wcześniej robiłem testy na Zwift i Trainerroad i myślę, że ten jest najdokładniejszy bo pokazuje najniższe ftp 😜. W tym teście jest te 5 minut na maxa.
4DP jest bardzo fajny i o nim nie wspomniałem bo raczej traktuje go jako już globalne testowanie profilu mocy. Nie mniej jednak świetnie się sprawdza na początku współpracy czy pracy z miernikiem bo można szybko i jednym testem z grubsza ocenić największe braki w całej formie kolarskiej i skupić się na słabych ogniwach :D Także polecam! 💪 Dzięki za komentarz :)
Jeśli chodzi Ci o skoki mocy, że w jednej sekundzie masz 200 a w drugiej sekundzie 220 a w trzeciej 180 to tak - jest to całkowicie normalne. Ustaw na początek na widoku moc uśrednioną z 3 lub 10sek - to powinno pomóc w ogarnięciu interwału + wrzuc na widok średnią i NP z "okrążenia" którym jest interwał. Te dwie rzeczy pomogą Ci wykonywać w miarę "równo" robotę :)
1. Ile kosztują badania wydolnościowe? Kiedy jest sens je zrobić? Na jakim etapie ,wytrenowania’/ doświadczenia 2. Jakie są realne wartości różnic między początkiem treningów a końcem przygotowań do sezonu (ftp)? 3. Czy w trakcie sezonu forma spada czy wzrasta? 4. Jakie są porządane różnice w ftp w szczycie sezonu a po roztrenowaniu/ na początku przygotowań do kolejnego sezonu? 5. I czy wszystkie te pytania maja sens ? 😇😂
Ad. 1. 250-500zl zależy od miejsca i miasta oraz jakie dokładnie badania :) Ad. 2. Bardzo różnie, od 10-20w po 100-130w. Zazwyczaj im lepszy i bardziej doświadczony zawodnik tym Progres bardziej „wysublimowany” i różnice delikatne. Na początku przygody z treningiem zazwyczaj nie jest problemem przeskoczyć o 100w w rok :) Ad. 3. I to i to, zależy od celu, tego jak się uda ogarnac trening. Tendencja powinna być wzrostowa ale bywa różnie ;) Ad. 4. Podobnie jak przy 3 punkcie, zależy od doświadczenia i lat stażu. Ale raczej staramy się żeby po sezonie nie spadało zbyt mocno (zazwyczaj sam spadek jest nieunikniony) by moc wejść na wyższy poziom w przyszłym sezonie. Trochę na zasadzie „jeden schodek w dół, żeby zrobić 2-3 w górę” Ad. 5. Tak! Aczkolwiek najmniej 3 🤣
Cześć, Pytanie co zrobić w sytuacji kiedy na zwift zrobiłem jakiś czas temu ramp test i FTP wyszło mi 230 W. Teraz wiem, po jakimś czasie treningów, że to FTP jest zawyżone a nie chce wyrzucić kolejnego testu który planuję zrobić po skończeniu do kosza. Moje najlepsze 20 min jakie kiedykolwiek wykręciłem (wg. wskazań zwifta) to 190 W. Czy uważasz, że przystępując do prawdiłowego, 20 minutowego testu FTP zmienić ręcznie FTP w zwifcie na 190 W? Nie chcę się spalić przez te początkowe 5 minut jadąc powyżej mojego dotychczasowego FTP. Co ustawić w zwifcie w tej sytuacji skoro już przystępując do testu FTP powinienem znać mniej wiecej swoje FTP a wiem prawie na pewno że jest przeszacowane w stosunku do wartości 230 W ale nie wiem o ile jest przeszacowane...
@@movementcare tak. Tzn. chcę przeprowadzić ten test w Tacx (szkoda że schematu nie da się załączyć). Ale jak rozumiem, tam pierwsze 5 minut to rozgrzewka (niski schodek) i po 5 minutach zaczynają rosnąć. To już od pierwszego wzrostu powinienem zrzucić przerzutki w dół i jechać ile nogi dadzą rade? Po 20 minutach schodków w górę (w trakcie których mogę redukować? / wrzucać bardziej miękkie przełożenia?), wykres schodzi w dół więc mogę odpocząć, czy powinienem wrzucić bardziej twardo i dalej cisnąć?
ftp nie gra roli, ja waże 62kg i mam 17X watów ftp, moj ojciec wazy 100kg i ma 260 watów, ja jestem dużo szybszy, bo jestem lżejszy i jestem dużo bardziej aero. AERO IS KING
Witam, czy ktoś wie jak wgrać plik fit do MYWHOOSH?
Ciekawe wideo, nie wiedziałem kilku rzeczy, o których mówiłeś :) To ja poproszę kilka słów o tym profilu mocy :)
Dzięki za komentarz! :)
Postaram się coś nagrać w najbliższym czasie.
Pozdro!
Cześć, może nagrasz odcinek o tym jak zacząć, kiedy najlepiej rozpocząć i kiedy zakończyć, ile itp o pierwszym treningu zimowym na trenażerze? W skrócie jak toamator totalny ma to ugryźć.
Hej, takie absolutne podstawy podstaw znajdziesz na blogu i w szkoleniach które mam dostępne ma movementcare.pl/sklep
Temat jest na tyle szeroki ze na ten moment ciężko będzie to ugryźć na szybko na TH-cam. Będzie niedługo seria z praktycznymi przykładami która być może trochę rozjaśni Ci temat, w przyszłości pomyśle o jakimś bardziej rozbudowanym video. Dzięki za inspiracje!
Bardzo mi się podoba Twój sposób przekazywania wiedzy. Jak dla totalnego amatora, którym jestem i który dopiero zaczyna zabawę w tabelkach jest to całkiem zrozumiałe.
Chętnie bym zgłębił tematykę tlenu i beztlenu. Wszędzie mi się to przewija, a ja wciąż nie wiem do końca o co chodzi.
Dzięki za feedback! Miło mi to czytać i ciesze się że mogę pomóc!
Jeśli chodzi o tlen i beztlen to bardzo dobry pomysł, bo faktycznie jakby tak spojrzeć, ciągle wszyscy się tym posługują w rozmowach ale rzadko kiedy jest wytłumaczone o co dokładnie chodzi :)
Krótko i na temat 👍
😇 Starałem się ;)
Cześć. Bardzo fajny kanał. Czytam też od roku Twoje artykuły na blogu - kawał dobrej roboty, szczególnie dlatego, że powołujesz się na badania i cytujesz źródła. A to się chwali w dzisiejszych czasach :) Tak przy okazji chciałbym Cię dopytać o FTP oraz LTHR. Otóż robiłem już różne testy FTP - oparte na czasie trwania ( 20, 30, 45, 60 minut ) jak i testy na CP w protokole 3/12 minut. I w sumie sam nie wiem czym kierować się w wyznaczaniu tego swojego FTP. Bo u mnie wygląda to w ten sposób. Robiąc test CP 3/12 wychodzi mi 321 wat. Robiąc test 20 minut jest to 324 wat, 30 minut 317 wat, 45 minut 305 wat a przez 60 minut utrzymuję moc 294 wat. A półtorej godziny pojadę na 280 wat. Mógłbyś mi mniej więcej podpowiedzieć, który z tych liczb jest najbliższa prawdy :) ? To samo się tyczy tętna - 60 minut na 171 natomiast 20 minut na 176. 30-40 minut wychodzi coś pomiędzy czyli 173-174. Z góry dziękuję za podpowiedz.
Hej, dzięki za komentarz i oglądanie.
Pytanie jak wyglada Twój protokół na 20 czy 30 minut? Tam bardzo istotne jest wykonanie przed zasadniczym wysiłkiem próby CP5 - dopiero wtedy wynik z 20 czy 30 minut staje się trochę bardziej realny.
Ale jeżeli masz dane z 45 czy 60 minut to szedłbym w tym kierunku - będzie trochę bliżej prawdy i mniejsze ryzyko przetrenowania (trochę wyższe TSSY będą wychodziły). To i tak finalnie jest estymacja która przydaje się głównie do obliczenia obciążeń, ważne żeby zawsze korzystać z tego samego protokołu, bo finalnie FTP może się mocno różnic od realnego LT2 czy AT.
W przypadku tętna, średnia z próby 60-90 minut powinna być ok (lub wyścigu który jest w miarę równo pojechany). Tu nie ma co się specjalnie spinać o dwa uderzenia w górę czy dół bo finalnie jest to tak zmienny parametr, że wystarczy być po 3 mocniejszych treningach albo kłótni z żoną żeby zmienił się diametralnie :)
@@movementcaredziękuję za odpowiedz. Nie stosowałem się nigdy do tych protokołów. Wszystkie swoje testy zawsze robię w plenerze - albo w górach na podjazdach albo mam swoje pętle i lecę "czasówkę". Ale zanim dojadę np. w góry to zajmuje mi to tak do 2 godzin, więc po drodze już coś tam z nogi wypalę :) Z tego co czytałem to nawet sam Coggan stwierdził, że ciężko jest utrzymać moc na progu przez 1 godzinę i zazwyczaj jest to właśnie coś w okolicach 40-45 minut dla osób dobrze wytrenowanych ( nie wiem czy miał na myśli tylko kolarzy amatorów czy w ogóle całą populację) W moim przypadku z 45 minut właśnie wychodzi coś w okolicach 305 wat ( NP nawet wyżej bo 310 wat ). Właśnie wróciłem z 4 godzinnego treningu i średnia moc wyszła 231 wat / NP 240 wat. Nigdy nie robiłem żadnego testu wydolnościowego a bardzo mnie właśnie ciekawi gdzie jest u mnie ten magiczny LT1. A co sądzisz o testach CP ? Ja je robię w ten sposób. Włączam LAP i minimum 12 minut do odcienia z równą mocą. Potem rozjazd i kolejna próba też minimum 3 minuty do odcięcia ( wychodzi to różnie jeżeli chodzi o czas ). Wtedy uzyskane dane wpisuje do kalkulatora i wychodzi moje FTP. Tyle że jest to moc, która w przybliżeniu odpowiada tej z 25-30 minut. Ale tak jak napisałeś - to tylko szacunkowe liczby. Ja osobiście mam w tej chwili ustawione w liczniku tę średnią moc z 45 minut. I w sumie dość ładnie układają mi się wtedy strefy jak i TSS, IF.
A co myslisz o dfa a1 w wyznaczaniu vt1/2?
Na ten moment obserwuje metodę/teorie i jej rozwój. Dla mnie jako osoby która odpowiada za trening sporej grupy osób nie zawsze jest czas na testowanie nowych rozwiązań.
Testuje tez w praktyce ale narazie rozjeżdżają mi się vt1/vt2 względem badań wydolnościowych.
Widzę tez problem w zbieraniu i analizie danych, HRV to milisekundy, aktualnie zarówno protokoły ANT+ jak i BLE przy wyższych termach niż spoczynkowe mogą mieć problem z zapisem i przesyłem dobrej jakości danych przy tak szczegółowych danych.
Poza wyznaczeniem progów tez póki co nie widzę specjalnie fajnych zastosowań do kontroli w czasie bieżącym.
Osobiście uważam póki co, że badania wydolnościowe są na tyle tanie i dostępne w dzisiejszych czasach ze nie zawsze warto ryzykować dla rozwiązania które nie jest pewne. Ale może kiedyś zmienię zdanie i będę ogromnym fanem, póki co stoję z boku i jak wcześniej wspomniałem patrzę sobie na rozwój i wnioski badaczy :)
Jeśli miałbym coś polecać/zalecać to przede wszystkim ostrożność we wszystkim co budzi w nas efekt „wow” i nagle zmienia spojrzenie o 180 stopni.
Pozdrawiam!:)
Ja używam do wyznaczenia FTP testu 4DP na Wahoo SYSTM. Ten test oblicza też strefy tętna. Wcześniej robiłem testy na Zwift i Trainerroad i myślę, że ten jest najdokładniejszy bo pokazuje najniższe ftp 😜. W tym teście jest te 5 minut na maxa.
4DP jest bardzo fajny i o nim nie wspomniałem bo raczej traktuje go jako już globalne testowanie profilu mocy. Nie mniej jednak świetnie się sprawdza na początku współpracy czy pracy z miernikiem bo można szybko i jednym testem z grubsza ocenić największe braki w całej formie kolarskiej i skupić się na słabych ogniwach :D
Także polecam! 💪 Dzięki za komentarz :)
W bieganiu tez to sie sprawdzi? Biegam od kilkunastu lat jak cos.
MVDP sobie nie radzi z konkurencją? Xd
Im wyzsze ftp tym forma lepsza?
Czy na początku przygody z pomiarem mocy normalne są wachania rzędu 20% w trakcie interwału w warunkach drogowych?
Jeśli chodzi Ci o skoki mocy, że w jednej sekundzie masz 200 a w drugiej sekundzie 220 a w trzeciej 180 to tak - jest to całkowicie normalne. Ustaw na początek na widoku moc uśrednioną z 3 lub 10sek - to powinno pomóc w ogarnięciu interwału + wrzuc na widok średnią i NP z "okrążenia" którym jest interwał. Te dwie rzeczy pomogą Ci wykonywać w miarę "równo" robotę :)
@@movementcare dzięki za info. Odpowiedziałeś przy okazji na moje drugie pytanie. Czy używać mocy na żywo czy 3s.
Z tym progiem tlenowym Z2 gdzie się kończy to ciekawie, ale ma sens.
Wrzucam na liste tematów do omówienia w takim razie ;)
1. Ile kosztują badania wydolnościowe?
Kiedy jest sens je zrobić?
Na jakim etapie ,wytrenowania’/ doświadczenia
2. Jakie są realne wartości różnic między początkiem treningów a końcem przygotowań do sezonu (ftp)?
3. Czy w trakcie sezonu forma spada czy wzrasta?
4. Jakie są porządane różnice w ftp w szczycie sezonu a po roztrenowaniu/ na początku przygotowań do kolejnego sezonu?
5. I czy wszystkie te pytania maja sens ? 😇😂
Ad. 1. 250-500zl zależy od miejsca i miasta oraz jakie dokładnie badania :)
Ad. 2. Bardzo różnie, od 10-20w po 100-130w. Zazwyczaj im lepszy i bardziej doświadczony zawodnik tym Progres bardziej „wysublimowany” i różnice delikatne. Na początku przygody z treningiem zazwyczaj nie jest problemem przeskoczyć o 100w w rok :)
Ad. 3. I to i to, zależy od celu, tego jak się uda ogarnac trening. Tendencja powinna być wzrostowa ale bywa różnie ;)
Ad. 4. Podobnie jak przy 3 punkcie, zależy od doświadczenia i lat stażu. Ale raczej staramy się żeby po sezonie nie spadało zbyt mocno (zazwyczaj sam spadek jest nieunikniony) by moc wejść na wyższy poziom w przyszłym sezonie. Trochę na zasadzie „jeden schodek w dół, żeby zrobić 2-3 w górę”
Ad. 5. Tak! Aczkolwiek najmniej 3 🤣
Cześć,
Pytanie co zrobić w sytuacji kiedy na zwift zrobiłem jakiś czas temu ramp test i FTP wyszło mi 230 W. Teraz wiem, po jakimś czasie treningów, że to FTP jest zawyżone a nie chce wyrzucić kolejnego testu który planuję zrobić po skończeniu do kosza. Moje najlepsze 20 min jakie kiedykolwiek wykręciłem (wg. wskazań zwifta) to 190 W. Czy uważasz, że przystępując do prawdiłowego, 20 minutowego testu FTP zmienić ręcznie FTP w zwifcie na 190 W? Nie chcę się spalić przez te początkowe 5 minut jadąc powyżej mojego dotychczasowego FTP. Co ustawić w zwifcie w tej sytuacji skoro już przystępując do testu FTP powinienem znać mniej wiecej swoje FTP a wiem prawie na pewno że jest przeszacowane w stosunku do wartości 230 W ale nie wiem o ile jest przeszacowane...
Zacznij między 200-210w przez pierwsze minuty, jak będzie rezerwa to podkręcaj tempo i finalnie średnia i tak wyjdzie "maksymalna" :)
Czyli po rozgrzewce mam w każdym etapie jechać tyle ile mogę, i byle to było jeszcze w miarę w tlenie, i w miarę równo z mocą?
Pytasz w kontekście testu na FTP?
@@movementcare tak. Tzn. chcę przeprowadzić ten test w Tacx (szkoda że schematu nie da się załączyć). Ale jak rozumiem, tam pierwsze 5 minut to rozgrzewka (niski schodek) i po 5 minutach zaczynają rosnąć. To już od pierwszego wzrostu powinienem zrzucić przerzutki w dół i jechać ile nogi dadzą rade? Po 20 minutach schodków w górę (w trakcie których mogę redukować? / wrzucać bardziej miękkie przełożenia?), wykres schodzi w dół więc mogę odpocząć, czy powinienem wrzucić bardziej twardo i dalej cisnąć?
O profilu mocy to bym posłuchał.
Ok, postaram się coś nagrać. Jakieś konkretne kwestie Cie interesują?
ftp nie gra roli, ja waże 62kg i mam 17X watów ftp, moj ojciec wazy 100kg i ma 260 watów, ja jestem dużo szybszy, bo jestem lżejszy i jestem dużo bardziej aero. AERO IS KING