TLEN vs BEZTLEN - o co z tym wszystkim chodzi?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Czas porozmawiać trochę o tym czym faktycznie jest ten tlen a czym beztlen. Serdecznie zapraszam!
    -
    Indywidualne / gotowe plany treningowe / szkolenia / webinary:
    movementcare.p...
    Opieka trenerska:
    movementcare.p...
    -
    Więcej o działalności tutaj:
    movementcare.pl
    / itrnr
    / tomasz.hruswicki
    -
    Umów wizytę u fizjo w Poznaniu:
    www.fizjoterap...

ความคิดเห็น • 88

  • @robertf.7350
    @robertf.7350 ปีที่แล้ว +11

    Dobry materiał. Z niecierpliwością czekam na rozwinięcie tematu jak trenować aby podnosić poszczególne "sufity, półki i podłogi" 🙂

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za komentarz! ✌️ Będziemy nagrywać! :)

  • @lukaszszkup8488
    @lukaszszkup8488 ปีที่แล้ว +4

    Nic nowego się nie dowiedziałem, ale film bardzo fajnie to tłumaczy. Dobry systematyczny wykład. Podesłałem początkującej znajomej, przyda jej się. Vo2max to też gęstość mitochondriów oraz kapilaryzacja mięśni, rozmiar krwinek zawartość hemoglobiny i jeszcze coś by się znalazło.

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz! ✌️
      Wierze, że ten materiał rusza podstawy podstaw ale czasem (na rożnym poziomie) brakuje tych podstaw dlatego chciałem go nagrać, być może nie każdy znajdzie tu coś nowego ale cieszę się, że doceniasz!

    • @pogromcywgniecen4666
      @pogromcywgniecen4666 ปีที่แล้ว

      Najpierw nieświadoma niekompetencjia, potem świadoma niekompetencjia, potem świadoma kompetencja i tu się najwięcej uczymy, potem nieświadoma kompetencja. Fajny film. Dzięki!

  • @Mikel__B
    @Mikel__B ปีที่แล้ว +1

    mało wiedziałem na ten temat od strony chemicznej i takiej ścisłej, fajnie mi to wyłożyłeś

  • @GieeKa
    @GieeKa ปีที่แล้ว +2

    Fajnie wytłumaczone. Dzięki 👌

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz ✌️

  • @dariusznyk
    @dariusznyk 7 หลายเดือนก่อน +1

    Dobrze wytłumaczone.
    Dzięki.
    Pozdrawiam

  • @jarekpietrzkiewicz9952
    @jarekpietrzkiewicz9952 ปีที่แล้ว +4

    Dobre 👏może więcej jak przesunąć te progi vt1/vt2?

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      Ciężki i długi temat, ale po to jest ten kanał, więc jak znajdę więcej czasu to postaram się za to zabrać :)

  • @panszarlotka
    @panszarlotka หลายเดือนก่อน

    Próg tlenowy można wyznaczyć prościej i skuteczniej. Wyjaśnię metodę dla biegania. Wystarczy biec w tempie Easy wg kalkulatora. (lub na samopoczucie w tlenie) Po powrocie do domu włączyć wykres tętna na zegarku Garmin i nałożyć częstotliwość oddechu. U mnie na początku treningu oddech ok 40 następnie około 30 minut spada niemal liniowo do ok 20 i nagle się przełącza przy jakimś tętnie na 40 oddechów i tak już zostaje przy kontynuacji wysiłku. To tętno to tętno progu LT1! W zależności od dnia to się różni +-2.
    Mając tę wiedzę podczas biegania Easy wyświetlam sobie ilość oddechów na minutę. Jeśli przegnę z wysiłkiem to mam 40 oddechów. Przechodzę wtedy do marszu na ok. minute i próbuję ponownie biec nie przekraczając progu. Swoją drogą to przyśpieszenie oddechu jest ciężkie do zaobserwowania!!! Zwiększenie oddechu ciężko zauważyć podczas biegu, szczególnie na początku.
    Metoda skonsultowana z czatem GPT więc nie są to jakieś parateorie.
    PRosiłbym by autor filmu sprawdził sobie jakiś swój trenig tlenowy i potwierdził czy faktycznie oddech mu podwajał się podczas przekroczenia konkretnego tętna tętna i czy to był LT1.

    • @Mokakua
      @Mokakua หลายเดือนก่อน

      ChatGPT to model językowy, a nie model wiedzy. Traktowanie go jako weryfikator teorii może prowadzić do dużych błędów. Został stworzony do tego by porozmawiać i sprawiać wrażenie, że mówi z sensem, spełnić oczekiwania rozmówcy. Chat wie jak mówić, a nie zawsze wie co mówić.

    • @panszarlotka
      @panszarlotka หลายเดือนก่อน

      @@Mokakua Napisałeś "może prowadzić do dużych błędów". Po pierwsze każdy to wie, po drugie "może" oznacza, że dzieje się tak w zdecydowanej mniejszości przypadków. Po trzecie jak masz coś wartościowszego do dodania w temacie pomiaru progu tlenowego niż GPT - to napisz proszę.

    • @Mokakua
      @Mokakua หลายเดือนก่อน

      @@panszarlotka to co pisze chat może być bardzo ciekawe i jednocześnie nie mieć związku z rzeczywistością. Nie mam nic do powiedzenia w temacie treningu kolarskiego, ale nie zmienia to faktu, że konsultowanie jakiejkolwiek teorii z chatemGPT jest niewiele warte do póki nie zostanie zweryfikowane z innym wiarygodnym źródłem.

    • @Mokakua
      @Mokakua หลายเดือนก่อน

      @@panszarlotka fakt skonsultowania parateorii z chatem nie sprawia, że ta przestaje być parateorią. To czy ja mam coś ciekawszego do powiedzenia w temacie ujętym w parateorii też nie ma znaczenia. Mógłbyś wówczas wymyślać sobie co popadnie, przekonać ChatGPT żeby To potwierdził i uważać to za prawdę do póki ktoś nie powie "czegoś ciekawszego".

    • @panszarlotka
      @panszarlotka หลายเดือนก่อน

      @@Mokakua Ale my tu nie rozbijamy atomu czy coś. I zauważ GPT nie był głównym twórcą mojej metody określającej próg tlenowy. Jedynie potwierdził, że coś takiego ma miejsce. Mam do tego dystans, ale przchyla to moje przeczucuie, że pisałem coś zgodnego z rzeczywistością. Oczywiście masz po części rację. Tak czy siak w książkach jako "źródle wiedzy" też często jest wiele bzdur. Podobnie w badaniach naukowych. Zrobionych nierzetelnie lub za pieniądze lub bez braku kompetencji.

  • @michawarcho731
    @michawarcho731 ปีที่แล้ว +1

    Cieszę się że trafiłem na kanał. :) Świetny materiał. Jeśli będzie kontynuacja to fajnie było by się dowiedzieć kiedy powinniśmy zmienić trening aby usprawnić "kulejący"szlak metaboliczny.
    Dodatkowo jak zarządzać zmęczeniem, aby się nie przetrenować.
    Czy brak (lub nieduży) dryftu tętna w 3 zakresie daje podstawy do myślenia że szlak tlenowy jest efektywny i powinniśmy zająć się rozwijaniem lt2 lub vo2max? :)

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      Ciesze się, że tu trafiłeś! Postaram się nagrać o tych zagadnieniach osobne video lub odnieść się do nich w najbliższym QA.
      Dzięki za komentarz! :)

  • @nolek5
    @nolek5 ปีที่แล้ว +2

    Dwa razy oglądałem 😁 Bardzo ciekawe zagadnienie , w sumie podstawowe. Ciekawi mnie , jak te progi się zmieniają z wiekiem ? Mam już swoje lata ,stąd pytanie. Dzięki i pozdrawiam.

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +2

      Dzięki za komentarz! Same progi (pierwszy i drugi wentylacyjny czy mleczanowy) zależą bardziej od wytrenowania niż wieku ale wiek pośrednio na nie wpływa obniżając sile mięśniowa, VO2max, pobudliwość nerwowo-mięśniowa. W przypadku jednak lekko licząc 90% amatorów nie ma to znaczenia bo zazwyczaj „rezerwy” które są do wytrenowania pozostają jeszcze całkiem spore o ile nie masz 20 lat stażu treningowego :)

  • @jarosawfilikowski1332
    @jarosawfilikowski1332 4 หลายเดือนก่อน +1

    22:13 yo

  • @grzegorzzajac6664
    @grzegorzzajac6664 หลายเดือนก่อน

    Witam, Bardzo dobry materiał. Mieszkam w rejonie gdzie przy 30-40 km robie 300-500 przewyzszenia. Podczas budowania bazy tlenowej gdy jadę pod górke jestem w 2-3 strefie tętna, natomiast nogami nawet na najniższej przerzutce ruszam topornie, z niską kadencją. Podobnie jak jest lekkie wzniesienie plus pojawia się wiatr. Czy związku z tym pomimo że jestem w 2-3 strefie tętna to w mieśniach zachodzi przemiana beztlenowa (analogicznie jak na silowni, niskie tetno, ale przemiana beztlenowa)? Czym sie rózni trening w 2 strefie, gdy jezdzę po płaskim, a gdy jezdze pod górkę? Czy lepiej jest w tygodniu zrobić 1 trening po płaskim i jeden trening po gorkach z przewyzszeniem 500m, czy zamiast tego dwa treningi z przewyzszeniem 250?

  • @zbysiu100
    @zbysiu100 3 หลายเดือนก่อน

    To energia jest od Pana Boga. Po co komplikujesz.

  • @demigiusz5251
    @demigiusz5251 5 หลายเดือนก่อน +2

    bardzo pomocny film wszystko zrozumiane w 100%, trafiłem na twój film z przed 2 lat i nie żałuje. Od tego momentu jak tylko mam czas siadam i oglądam/analizuje twoje filmy, jesteś jednym z niewielu „youtuberów” który pomaga tak naprawdę za darmo a w szczególności dostarcza widzowi taką dawkę wiedzy. Niestety kolarstwo jest dość niszową grupą wiec trudno będzie o 100 tyś wyświetleń ale robisz zajebista robotę i życzę dalszych sukcesów trenerskich jak i youtubowych

    • @movementcare
      @movementcare  4 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za pozytywny feedback! :)

  • @pigpart
    @pigpart ปีที่แล้ว +3

    Dla mnie wiekszosc prezentowanego materialu byla znana. Jednak warto bylo obejzec i dowiedziec sie chciaz troche czegos nowego. Tresc bardzo dobrze wytlumaczona. Super ze dzielisz sie swoja wiedza. Trzymaj tak dalej i powodzenia.

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Dzięki za komentarz i doecenienie ✌️

  • @ynulynul4296
    @ynulynul4296 ปีที่แล้ว +1

    Cześć wyjaśnione bardzo dobrze ścigaliśmy się razem na BA. Jeśli coś dołożyć do tej wiedzy to treningi jakie stosować do danej strefy. Pozdrawiam Michał

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Dzięki! Ruszymy ten temat niedługo :)

  • @Haueck23
    @Haueck23 ปีที่แล้ว +2

    Super materiał. A co do końcówki o klątwie wiedzy, to jest to syndrom Krugera-Dunninga. Dlatego mamy wszędzie tylu 'ekspertów' ;)

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      O! Dzięki za przypomnienie profesjonalnej nazwy klątwy wiedzy :D
      Dokładnie tak, dlatego często dyskusje między różnymi poziomami wiedzy są tak trudne :)

  • @bartomiejpiskorz7452
    @bartomiejpiskorz7452 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajny wykład. Dla mnie kluczowe jest to co powiedziałeś pod koniec. Zatrzymało się moje FTP i zastanawiałem się dlaczego. Teraz już wiem, że szybki tryb życia i mało czasu na treningi powodowało, że łupałem wysokie wartości bo jest tylko godzina na jazdę, a trzeba po prostu zaopiekować się tlenem w takiej sytuacji. Super robota. Każdy kto trochę interesuje się cyferkami w treningu szybko to złapie. Początkujący nie ogarnie, ale jeśli jest ambitny to resztę sobie doczyta ;) Dziękuję

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za komentarz!
      To dość częsty problem, gdy brak czasu próbujemy nadrabiać intensywnością, na początku działa, potem dochodzimy do ściany, próbujemy ja przebić i w najgorszym wypadku po czasie wchodzi przetrenowanie, wypalenie i zero radości ze sportu. Dlatego zawsze mówię, że wbrew pozorom im mniej masz czasu i możliwości tym bardziej potrzebujesz dobrego planu treningowego!:)
      Powodzenia ✌️

    • @Artur.Chmielewski
      @Artur.Chmielewski ปีที่แล้ว

      Nie chodzi o samo "doczytanie". Treści (a przy okazji i śmieci) jest mnóstwo. Istotne jest by wyłowić te wartościowe materiały.

  • @FreeDubConnection
    @FreeDubConnection ปีที่แล้ว +2

    Ale super wytłumaczone, kilka razy podchodziłem do tematu i właśnie bardzo dobrze mi wszystko uzupełniłeś wszystko ! Dzięki ;)

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      Super, dzięki za komentarz! ✌️

  • @krzysztofkotarba5963
    @krzysztofkotarba5963 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za super materiał 👍

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      Dzięki za komentarz ✌️

  • @FreeDubConnection
    @FreeDubConnection ปีที่แล้ว +1

    Byłem dzisiaj na badaniach, gdzie wyznaczone mam próg AT, RCP i VO2max. W filmie chyba błąd popełniłeś jak mówiłeś że próg RCP: ' można tu nawet wpisać FTP'

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Jak dobrze pamietam to tam mogłem się zle wyrazić. FTP jest mocno skorelowane z RCP ale charakteryzuje się niższa mocą.
      Artykuł z którego brałem potwierdzenie tej informacji tu:
      pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32604072/
      Wybacz nieścisłości :)

  • @michaczesua5421
    @michaczesua5421 5 หลายเดือนก่อน

    Czy wieksza baza tlenowa rowna sie obnizenie srednieho tetna podvzas treningu. Co zrobic aby miec nizsze tetno podczas treningow?

    • @movementcare
      @movementcare  5 หลายเดือนก่อน

      Często tak. Ale nie jest to jedyny / główny wyznacznik poprawy podstawowej wydolności tlenowej.
      Tętno obniża się bo rośnie objętość wyrzutowa serca, siła skurczu, ekonomizacja ruchu czy 'zagęszczenie' krwi. Żeby obniżyć tętno trzeba po prosty dobrze wypracować 'tlen' ale to trwa nie tygodnie, nie miesiące a często lata :)

  • @Wojciech__RW
    @Wojciech__RW หลายเดือนก่อน

    Próg tlenowy to tętno na którym jadę 90min testowy odcinek - jadę na czas, pod maksymalną średnią prędkość. Ta metoda się u mnie bdb sprawdza. Mój ostatni test to średnia prędkość 29,2 km/h i tętno 157.

    • @panszarlotka
      @panszarlotka หลายเดือนก่อน

      Po zakończonym treningu, schodzisz z roweru i oddech powinieneś mieć jakbyć nie był na trenigu tylko na zwykłym spacerze.

    • @Wojciech__RW
      @Wojciech__RW หลายเดือนก่อน

      @@panszarlotka Dokładnie tak. 2 Strefa tętna to u mnie tętno 110-132 // moc ~170W. A moje maksymalne tętno to obecnie 182.

  • @DzikiByk_
    @DzikiByk_ ปีที่แล้ว +1

    Hej. Mógłbym zapytać w jaki sposób zdobyłeś przedstawioną w tym filmie wiedzę? Duży research, przeglądanie publikacji naukowych, czy może coś innego? Pozdrawiam!

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Głównie to podręcznik do fizjologii i testów fizjologicznych 😇

  • @mariuszgradulewski9202
    @mariuszgradulewski9202 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie.jestem tu nowy i widzę dużą wiedzę i dużo ciekawych wiadomości dla kolarzy i nie tylko.czy jest jakiś odcinek dla początkujących kolarzy//link//- nie mówię o sobię kolarz tylko jestem osobą która uwielbia jeździć na rowerze i chciał bym się rozwijać. Pozdrawiam.🚴‍♂️🤙☕

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Takich dla totalnie początkujących raczej za dużo nie ma, mam zestaw szkoleń które bardzo fajnie wprowadzają temat ogólnego planowania treningów - jeśli chcesz sprawdzić to zobacz tutaj: movementcare.pl/kategoria-produktu/szkolenia/

  • @marekmloxey9877
    @marekmloxey9877 ปีที่แล้ว +1

    Cześć. Jak w skrócie można określić plan treningowy na podnoszenie sufitu, półek i podłogi? Czy to będzie ideowo mówiąc najpierw miesiąc z treningami stricte pod strefę 6, potem miesiąc treningi pod 5 a potem na 4 strefę?

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว +1

      Rozbudowany temat, raczej trzeba to miksować trochę ze sobą w większości przypadków, postaram się coś o tym opowiedzieć w kolejnym video :)

  • @sluzbowyhkp8700
    @sluzbowyhkp8700 ปีที่แล้ว +1

    Mega jasno wyjaśnione. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @l3wy777
    @l3wy777 ปีที่แล้ว +1

    Pff, klątwa wiedzy. Wrzucisz jeszcze filmik o trenowaniu pod te poszczególne progi i już będę wszystko wiedział. 😆 Dzięki za materiał!

    • @movementcare
      @movementcare  ปีที่แล้ว

      Trzeba po prostu wyjść na trening i trenować 🤣

  • @adamsynowski5774
    @adamsynowski5774 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo przystępna analiza gratulacje. Dygresja końcowa zrozumiała dola niewielu, czym więcej wiesz, tym szerzej zauważasz bezmiar swojej niewiedzy i tym więcej wątpliwości

  • @Forestowo
    @Forestowo 2 หลายเดือนก่อน

    Zrozumiałe, ciekawe i super że nagrałeś ten materiał! Pozdrawiam

  • @Artur.Chmielewski
    @Artur.Chmielewski ปีที่แล้ว +2

    Rewelacja.
    Treści przedstawiasz w przystępny i zrozumiały sposób.
    No i co bardzo istotne, w języku polskim :)

  • @Bautec41
    @Bautec41 8 หลายเดือนก่อน +1

    Ludwik najlepszym przerywnikiem! :)

  • @MaksymilianSleziak
    @MaksymilianSleziak หลายเดือนก่อน

    Świetnie opracowane. Dziękuję.

  • @AL-iy3cv
    @AL-iy3cv 11 หลายเดือนก่อน

    A co w przypadku ketozy i diet opartych na tłuszczach?

    • @movementcare
      @movementcare  10 หลายเดือนก่อน

      Fizjologia człowieka czy innej istoty żywej się nie zmienia. Organizm nadal będzie potrzebował glukozy więc jakos sobie ją ogarnie, po prostu na ketozie nie ma jej wystarczająco dużo żeby móc w ogóle wejść na wyższą intensywność wysiłku bo tempo produkcji ATP na szlaku oksydacji kwasów tłuszczowych nie wystarczy do generowania dużej mocy

  • @mmariusz82
    @mmariusz82 10 หลายเดือนก่อน

    Robisz dobry wykład, niepotrzebnie się tłumaczysz.

  • @pej0s
    @pej0s ปีที่แล้ว +1

    38:00 Efekt Dunninga-Krugera. Super materiał. Dzięki

  • @HasNoName69
    @HasNoName69 ปีที่แล้ว

    ale śmiesznie ci powiększają oczy te okulary

  • @why_run
    @why_run 4 หลายเดือนก่อน

    To jest etap wiem czego nie wiem :D btw. fajny materiał, jest zrozumiały. Szukałem czegoś pod kątem biegania, ale nikt nie tłumaczy tego tak szeroko a zarazem prosto jak Ty!

    • @movementcare
      @movementcare  3 หลายเดือนก่อน

      Ciesze się, że mogłem trochę pomóc! :)

  • @witekjakubowski5183
    @witekjakubowski5183 6 หลายเดือนก่อน

    Adenozynotrójfosforan, a nie adezyno-
    ATP nie rozpada się na AMP oraz ADP - ale od ATP odłączana jest grupa fosforanowa i to daje ADP (di fosforan), a potem możne być odłączona jeszcze jedna grupa fosforanowa i to daje AMP (mono)
    Żeby jak to określiłeś „ATP złożyło się do kupy” komórka musi wytworzyć energie w procesach metabolicznych, bo ATP jest cząsteczką magazynującą energię.
    Trochę jeszcze uproszczeń z punkt widzenia biochemika, ale ogólnie poza początkiem fajny materiał.

    • @movementcare
      @movementcare  6 หลายเดือนก่อน +1

      Dzięki za słuszne i merytoryczne uwagi! Biorę się za doczytywanie szczegółów żeby unikać podobnych wpadek w przyszłości 🫡

  • @phfloors
    @phfloors 2 หลายเดือนก่อน

    solidne i ladnie przedstawione. zrozumiale !

  • @BartekZubr
    @BartekZubr 2 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za wytłumaczenie. :)

  • @krystekczystek5361
    @krystekczystek5361 4 หลายเดือนก่อน

    Świetny materiał, jestem na początku przygody z bieganiem, mam nadzieję, że będę dzięki temu trenował bardziej świadomie. Jedyną niejasnością jest dla mnie przestrzeń pomiedzy progiem tlenowym i beztlenowym. Intuicyjnie myślałem, ze jeśli lonczy sie tlen to od razu zaczyna sie beztlen.

    • @movementcare
      @movementcare  3 หลายเดือนก่อน

      Niestety nie, w naturze / fizjologi nie ma systemu binarnego, nie ma działania zero-jedynkowego - zawsze to konkretna mieszanka różnych procesów które się ze sobą łączą tylko czasem jeden bierze przewagę nad drugim :)

  • @koperkoperson2473
    @koperkoperson2473 10 หลายเดือนก่อน

    Ja mam po prostu w tygodniu 3treningi. 1.bieg na niskim tętnie (przewaga tlenu) 2. Bieg szybki (przewaga beztlenu) 3. Bieg długi na średniej prędkości tlen/beztlenu. Myślę że może dzięki temu organizm w jakiś tam sposób podnosi te poziomy. Widzę po wynikach. Może mógłbym to zoptymalizować ale jestem amatorem i rozwijam się w sposób amatorski 😊

    • @movementcare
      @movementcare  10 หลายเดือนก่อน

      Generalnie jest to dość dobry sposób na zrównoważenie treningu bez zbędnego kombinowania. Można to oczywiście usprawnić, zastosowac trochę więcej periodyzacji blokowej i wyciągnąć max, ale to nie znaczy że bez tego nie będziesz robił progresu.
      Powodzenia!

  • @arekadio6723
    @arekadio6723 ปีที่แล้ว

    Świetne przerzprowadzona prezentacja tak ciężkiego zagadnienia jak próg tlenowy i bez tlenowy. Czekam na kolejny materiał który pozwoli przemyślenie i mądrze trenować 😉

  • @TheDesmoo
    @TheDesmoo ปีที่แล้ว +2

    Ale pięknie wejdzie zaraz podcast na zwifta 🚴