RWD-6 - samolot Żwirki i Wigury

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ส.ค. 2017
  • Co upamiętnia Święto Lotnictwa Polskiego, po co twórcom samolotu był młotek i jak potraktowali konkurentów Niemcy? Odpowiedzi na te pytania w historii samolotu zawodniczego RWD-6.
    Twitter: / zabytki_nieba
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 79

  • @ZabytkiNieba
    @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว +8

    Ja zrobiłem film o samolocie, a tu film o Żwirce i Wigurze th-cam.com/video/P5UseIYlMog/w-d-xo.html

  • @swistakdanecki6930
    @swistakdanecki6930 4 ปีที่แล้ว +13

    Sloty Lahmana (czy Lachmana- nie znam pisowni) przesuwały się na prostych prowadnicach rolkowych. A elementy prowadzące nie były sprzęgnięte z żadnym innym mechanizmem kontrolującym ten ruch (np. sprężyną, sznurem gumowym czy amortyzatorem hydraulicznym) W efekcie tego, po wzroście kąta natarcia sloty na rolkach w sposób nietłumiony wyskakiwały wprzód dając efekt uderzenia. Aby to niekorzystne zjawisko usunąć w innych konstrukcjach sprzężono siły działające na slot z obrotem klapy w dół (RWD-9) lub stosując gumowe sznury (PZL-26) czy amortyzatory hydrauliczne (RWD14 i 15). Rozwiązania te pozwalały na stopniowe wysuwanie slotów, bez uderzenia.
    Wypadek Drzewieckiego nie był w pierwszym oblocie, a w czasie próby lotu nurkowego (płytkie nurkowanie) dla max. prędkości. I był na wysokości rzędu 10 metrów. Warto powiedzieć, że utrata płatów była niesymetryczna. W efekcie tego samolot SP-AHM (de facto kadłub tego samolotu!) wykonał pełną beczkę na prędkości i kadłub z pracującym na pełnej mocy silniku uderzył o ziemię. Nieprawdopodobne szczęscie Drzewieckiego polegało na tym, że kadłub, po beczce, bez skrzydeł uderzył podwoziem o dużym skoku o ziemię. Co pozwoliło po 2 miesiącach kuracji wrócić Drzewieckiemu do zadowalającej sprawności. Czy wysunęły się sloty w ostatnich chwilach lotu SP-AHM- trudno orzec. Drzewiecki na dużej prędkości (to jest kluczowe!) lekko wybrał ster. I w tym momencie oba płaty odmaszerowały. Odnośnie sterowania wyważeniem- zmieniono mechanizm przestawiania na samohamujący. Płat RWD-6 był jednodźwigarowy z dźwigarkiem pomocniczym na którym były zawieszone sterowanie lotkami i klapami. Ponieważ samolot osiągał dużą rozpiętość prędkości min/max nie zwrócono uwagi na dużą asymetrię sił działających na okucia. O ile we wcześniejszych konstrukcjach siły skręcające przenosił keson noskowy płata to w RWD-6 rolę odgrywało okucie. Jak się okazało było ono za słabe, było rozciągnięte. Wykryto to dopiero badając SP-AHL. W nim doklejono do żebra trzymającego dźwigarek pomocniczy dodatkowe żeberka i to tak szerokiego "żebra" dodano drugi zastrzał. To rozwiązało problem stateczności skrętnej skrzydeł. Błedem nadzoru lotniczego było niewyjaśnienie walenia się maszyny na skrzydło podczas lotu z max. prędkością. Żwirce ledwo brakowało lotek aby utrzymać lot horyzontalny. Był to sygnał alarmowy który zlekceważono. I co doprowadziło do tragedii bohaterów.

  • @amekrachkrach4996
    @amekrachkrach4996 5 ปีที่แล้ว +12

    Jakieś 30 lat temu sklejałem model tego samolotu, w kioskach można był kupić.

  • @larkinflight
    @larkinflight 3 ปีที่แล้ว +2

    super materiał dziękuję!

  • @1904maverick
    @1904maverick 6 ปีที่แล้ว +13

    Witam , nawiązując do malowania pasów na ogonie , to przypominam sobie , że w jednym z wczesnych numerów " Przeglądu Lotniczego " był artykuł na temat katastrofy i na jednym ze zdjęć mieszkaniec Tierlicka prezentował zachowany ster kierunku z rozbitego RWD 6 malowany w biało czerwone pasy . Próbowałem się na miejscu dowiedzieć coś na ten temat , ale pan Józef gospodarz Polskiego Domu nic nie wiedział na ten temat . Trzeba by było po drążyć sprawę w redakcji " Przeglądu Lotniczego ".
    Pozdrawiam i gratuluję wysokiego poziomu merytorycznego materiału .

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Ja słyszałem tylko o tym że w Domu Polskim są fragmenty poszycia (ale chyba bez części z ogona) i wręga samolotu.

    • @michakaczanowicz331
      @michakaczanowicz331 4 ปีที่แล้ว +2

      Właśnie przypadkiem jako postscriptum artykułu o innym samolocie, z "Modelarza", nr 1/2020, autorstwa Eugeniusza Ferenka (tytuł "Samolot wielozadaniowy LWD (WSK) , część 2") znalazłem fragment o malowaniu RWD-6: "Samolot, o którym napisano tak wiele, zwycięzca zawodów Challenge 1932 RWD-6 budzi wiele emocji przez swoje usterzenie. Spotyka się modele z biało-czerwonymi pasami na usterzeniu, pomimo że już przeszło 30 lat temu Marian Krzyżan, mając dostęp do oryginału regulaminu Challenge 1932 r. w swoich publikacjach podaje, że pasy są biało-czarne. Ponieważ na poprzednich zawodach zdarzały się przypadki towarzyszenia samolotowi zawodniczemu przez inne samoloty, dochodziło do pomyłek w ocenach, regulamin z 1932 r. określał jednoznacznie, że wszystkie samoloty biorące udział w Challenge'u mają posiadać usterzenie pomalowane na biało-czarne pasy o szerokości 150 mm. I nie było tu żadnych odstępstw".

  • @robertbrzezinski5363
    @robertbrzezinski5363 6 ปีที่แล้ว +3

    Gratuluję świetnego pomysłu i realizacji.Historia lotnictwa w pigułce, bardzo merytorycznie i ciekawie przedstawiona. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki!

  • @POGORSKY
    @POGORSKY 6 ปีที่แล้ว +3

    Świetne opowieści. Tak trzymać!

  • @przemyslawgorzynski9813
    @przemyslawgorzynski9813 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za kolorowe ilustrację rwdziaka gdyż będę budował jego model nie długo 👍😉

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  3 ปีที่แล้ว +1

      Super. Powodzenia z modelem.

  • @tomaszzielinski3642
    @tomaszzielinski3642 6 ปีที่แล้ว +21

    No i powiedzcie, czy ktoś zbiera takie szczegóły? świetny materiał.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +4

      +Tomasz Zieliński Jak ktoś zbiera niech da znać! Fajne rzeczy wyszły przy Belfegorze.

  • @jakubgielec3381
    @jakubgielec3381 6 ปีที่แล้ว +3

    I kolejny świetny odcinek Zabytki Nieba. Aż miło spędzać święto lotnictwa z taką historią. :D

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      +Jakub Gielec Dziękować przodkom, że robili rzeczy o których warto opowiadać.

  • @sav2236
    @sav2236 4 ปีที่แล้ว

    Ciekawy materiał, dziękuję.

  • @arkadiuszk92
    @arkadiuszk92 6 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał

  • @zbigniewszubert5501
    @zbigniewszubert5501 5 ปีที่แล้ว +1

    Panie Marku, wspaniały cykl nawet dla ludzi interesujących się lotnictwem nie od dziś. A może by zrobić serię odcinków o PZL-104 Wilga? Kiedy i ja miałem swoją przygode z lotnictwem własnie ten samolot był uważany za najlepszy samolot aeroklubowy i wielozadaniowy na świecie. To na tym samolocie polscy piloci niezmienni zwyciężali w lataniu rajdowym, był on obecny na każdym lotnisku aerolkubowym w Polece a dzisiaj co jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe całkowicie znikły z naszych lotnisk kiedy na tych samych lotniskach nadal latają wiekowe Jaki 12 . Pozdrawiam

    • @andrzejrachowicz9767
      @andrzejrachowicz9767 3 ปีที่แล้ว

      Powodem zniknięcia większości Wilg były bardzo drogie remonty, natomiast Gawrony i Jaki-12 "przeszły" na eksploatację wg stanu technicznego.

  • @pirackiswiat
    @pirackiswiat 4 หลายเดือนก่อน +1

    Może by pan nagrywał podcasty na TH-cam?

  • @grzesiektrybus5591
    @grzesiektrybus5591 5 ปีที่แล้ว +2

    CzescZrob cos konkeretnego o Losiu, bo wg mnie, był to najlepszy bombowiec mniej więcej do 42 roku

  • @user-lp9gj2bm3p
    @user-lp9gj2bm3p หลายเดือนก่อน

    Nie jestem pewien ale w kronice aeroklubu RP jest mapa Challenge 1932 . Mapa jest przepięknie zrobiona ręcznie w kolorowych tuszach i tam chyba jest rysunek tej RWD 6 . Wiem bo z tego oryginału wykonywałem kopie mapy , jak i sam model samolotu i nie mialem problemu z określeniem kolorów na statecznikach .

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 ปีที่แล้ว

    Fajne ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&&&

  • @karolinakarolina561
    @karolinakarolina561 4 ปีที่แล้ว

    Witam Panie Marku fajnie by było jakby zrobiłby Pan reportaż o RWD 8 oraz o Łosiu
    pozdrawiam bardzo ładne filmiku

  • @thebadmindreader
    @thebadmindreader 6 ปีที่แล้ว +1

    Nie mogę się doczekać odcinka o serii naszych rodzimych SM-LIM-ów ;)

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      +Tomasz Zarębski To chyba nieprędko, bo sam za wiele o nich nie wiem.

  • @grzegorztrzaska7693
    @grzegorztrzaska7693 5 ปีที่แล้ว

    A moze cos na temat aero-at ? Mialem przyjemnosc poznania historii powstania tej rodziny samolotow; Swietny opis przedstawil inz Marian Jakoniuk w materialach historycznych #24 Polskiej Techniki Lotniczej; Mysle ze wielbiciele lotnictwa polskiego byliby zainteresowani ta historia; a jest to bardzo przyjemny i lubiany lekki samolot calkowicie polskiej produkcji. Pozdrawiam, dziekuje za fascynujace opowiesci

  • @Azawakh1974
    @Azawakh1974 4 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie odnośnie malowania pasów na usterzeniu pionowym i poziomym? Jakiego koloru były to pasy? Czarno białe czy czerwono białe? Aktualnie mam na swojej facebookowej grupie Stare pierniki vintage models czyli ocalić od zapomnienia dyskusję odnośnie tej kwestii. Ja obstawiam pasy czarno czerwone ale ktoś z grupowiczów wspomniał, że samoloty do 470 kg wagi miały pasy malowane na czerwono białe. Czy jest możliwe to do ustalenia?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  4 ปีที่แล้ว +1

      Ja wiem o tym tyle, ile powiedziałem w filmie.

  • @dariuszszymanski1392
    @dariuszszymanski1392 4 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle, nic dodać nic ująć, może podsunę temat dotyczący RWD XIII wodnosamolot , stacjonowały w Pucku przed II W Ś , śladowe informacje są nr tego samolotu. Pozdrawiam Darek.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  4 ปีที่แล้ว

      To będzie jeden z najbliższych tematów. Tylko to był Lublin, a nie RWD.

    • @dariuszszymanski1392
      @dariuszszymanski1392 4 ปีที่แล้ว

      @@ZabytkiNieba Sorry ale tyle dowiedziałem się z internetu, dziękuję za sprostowanie czekam na interesujący i wyczerpujący materiał. Pozdrawiam Darek.

  • @dhamster100
    @dhamster100 5 ปีที่แล้ว +1

    Odnoszę wrażenie, że Pan wie o czym mówi. Pozdrawiam

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว +1

      Myślę że słuszne, dziękuję i pozdrawiam.

  • @jaromirwinski8509
    @jaromirwinski8509 6 ปีที่แล้ว

    Czy planujesz film o IS 1 - Sęp ? , pozdrawiam za świetne odcinki

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +1

      +Jaromir Wiński Planuję o każdym typie, ale o którym kiedy będzie, to wychodzi na bieżąco.

  • @krzysztofsroga9104
    @krzysztofsroga9104 5 ปีที่แล้ว

    Czy jest pan częstym gościem na lotnisku w Pobiedniku koło Krakowa?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว +1

      Nie, byłem tam kilka razy w życiu, ale zawsze mogę się wybrać.

  • @krzysztofglinka
    @krzysztofglinka ปีที่แล้ว

    W sumie to aż ciekawe, że nie ma dzisiaj latającego egzemplarza RWD6

  • @JacekJankowskiExOriente
    @JacekJankowskiExOriente 3 ปีที่แล้ว

    pl.wikipedia.org/wiki/Pier%C5%9Bcie%C5%84_Townenda ...... Raczej więc chodziło o zmniejszenie oporów przez "ocoandowanie".

  • @jacekm4707
    @jacekm4707 4 ปีที่แล้ว

    Nie bardzo rozumiem jak oni mocowali te skrzydła tam nic nie widać oprócz ramek oszklenia.
    edit: obejrzałem do końca czyli rzeczywiście mocowania skrzydeł były słabe.

  • @michakaczanowicz331
    @michakaczanowicz331 4 ปีที่แล้ว +1

    Skoro RWD6-bis posłużył jako podstawa budowy innego prototypu, to czego zdjęcia (współczesne, z dachu jakiegoś wejścia do budynku?) są przedstawione w filmie? To jakaś rekonstrukcja, makieta?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  4 ปีที่แล้ว +1

      Tak, to jest makieta naturalnej wielkości umieszczona nad drzwiami szkoły im. Żwirki i Wigury w Białej Podlaskiej (ZSS nr 2). Z oryginalnych RWD zachowały się do dzisiaj tylko RWD-13 i RWD-21. Makietę zbudował Artur Słowikowski, a jakieś dwa lata temu była w mediach mowa o tym, że buduje jeszcze jedną - bardziej zgodną technicznie z pierwowzorem. Miała być gotowa w sierpniu na potrzeby filmu o Żwirce i Wigurze, ale nie są mi znane ani losy tej makiety, ani filmu.

    • @michakaczanowicz331
      @michakaczanowicz331 4 ปีที่แล้ว

      @@ZabytkiNieba dzięki za odpowiedź. Co do odcinka - dobra robota, zabieram się aktualnie za budowę modelu rwd-6 i zbieram materiały :D

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  4 ปีที่แล้ว

      Świetnie. Model wystawowy czy latający?

    • @michakaczanowicz331
      @michakaczanowicz331 4 ปีที่แล้ว

      @@ZabytkiNieba wystawowy, wróciłem do modelarstwa po długiej przerwie od dzieciństwa i zacząłem od RWD :D Zawsze fajnie zobaczyć oryginał przed budową, obejrzeć dokładnie sposób malowania i detale, ale niestety tutaj nie przetrwał żaden egzemplarz, a do Białej Podlaskiej mam spory kawałek ze Śląska (wybieram się jednak na Żwirkowisko).

  • @andrzejczup8205
    @andrzejczup8205 3 ปีที่แล้ว

    jest kadłub w szkole podstawowej w Tęgoborzy R W D 5 z uwagi na tajemnicze zaginięcie płatów oraz dokumentacji z modelarni Aeroklubu Podhalańskigo nie diokończyłem kouś przeszkadzałem w pomysłach SP1055

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  3 ปีที่แล้ว

      Jak to kadłub od RWD-5 jest w szkole?

  • @paweswiebodzice335
    @paweswiebodzice335 6 ปีที่แล้ว +1

    A gdzie reklamy?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +2

      +Pawel Krzywiecki Ten film wedle algorytmu zawiera treści dyskwalifikujące wyświetlanie reklam (podobnie jak wiele innych moich filmów): ma nieodpowiedni język(?), nawołuje do przemocy(?), skupia się na tematach budzących kontrowersje(?), prowokuje(?), poniża(?), szerzy nienawiść(?), ukazuje przemoc(?) albo szkodliwe lub niebezpieczne działania(?)... Może chodzi Im o to że pokazuje niebezpieczne substancje - te produkcji Castrola i Stanavo.

    • @SkyisthelimitAero
      @SkyisthelimitAero 6 ปีที่แล้ว

      W takiej sytuacji musisz zaznaczyć opcję weryfikacji manualnej i wówczas moderator dokona kwalifikacji filmu. Algorytmy Google dają czasami zdumiewające wyniki.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      +skyisthelimit.aero Wiem, ale to dopiero jak film osiągnie 1000 wyświetleń działa. Oczywiście zawsze u mnie kwalifikują że nia ma naruszeń - tego algorytm już niestety nie pamięta.

  • @marianpazdzioch7300
    @marianpazdzioch7300 3 ปีที่แล้ว +1

    Nic dziwnego ze niemcy wygrywali jak 10 miesiecy przed zawodami ustalali reguly. Z pewnoscia wczesniej pracowali nad swymi maszynami aby pozniej do nich dostosowac regulamin. Co za wredny narod.

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 ปีที่แล้ว +1

      Eee... ale to Polacy wygrali...

  • @Basboy83
    @Basboy83 4 ปีที่แล้ว

    A kiedy lws czapla?! 😉

  • @karlem50
    @karlem50 6 ปีที่แล้ว +1

    Osłona silnika raczej "wyprofilowana" a nie "oprofilowana", poza tym OK :)

  • @JacekJankowskiExOriente
    @JacekJankowskiExOriente 3 ปีที่แล้ว

    5 miesięcy = pośpiech

  • @lukwisz
    @lukwisz 6 ปีที่แล้ว

    Z tym RWD-13 bazującym na kadłubie RWD-6 to bardzo popularny i często powielany błąd. Wziął się prawdopodobnie stąd, że na pierwszych rysunkach RWD-13 nazywany był RWD-6bis. Samolot RWD-13 dużo więcej wspólnego miał z RWD-9 niż z 6.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Czyli nazywali dwa różne samoloty RWD-6bis?

    • @lukwisz
      @lukwisz 6 ปีที่แล้ว

      Zabytki Nieba wygląda na to że przez chwilę tak. Pisał o tym w swojej książce o samolocie RWD-13 (tej którą można kupić w Muzeum) A. Glass.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      No to przy odcinku o RWD-13 będzie trzeba rozstrzygnąć.

    • @lukwisz
      @lukwisz 6 ปีที่แล้ว

      Zabytki Nieba Czekam z niecierpliwością. Mój ulubiony erwudziak razem z RWD-11. Kiedyś udało mi się dostać do muzealnego RWD-13 gdy był w trakcie remontu. Jak ktoś chcę zdjęcia to zapraszam: lukwisz.pl/rwd-13-remont/

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Pięknie! Gdy będę robił o nim odcinek, można skorzystać z tych zdjęć? W ogóle ciekawa strona i ładnie pokazane modele.

  • @paulfisker
    @paulfisker 3 ปีที่แล้ว

    Dlaczego Mickey?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  3 ปีที่แล้ว

      Nie wiem.

    • @paulfisker
      @paulfisker 3 ปีที่แล้ว

      @@ZabytkiNieba Moze Falubaz ;)

  • @andreborowski4954
    @andreborowski4954 2 ปีที่แล้ว

    Zmienny skok smigla nastawny na ziemi..ciagle do mnie to nie dochodzi..po co. A co jak trzeba go zmienic w locie? Czyli tylko na ziemi a celu powolnego lotu albo szybkiego lotu..no beznadzieja, moim zdaniem. A moze ktos wiecej powie o zaletach i wadach tego systemu?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak właśnie było. Zaleta to prostota, poza tym nic. Po uruchomieniu silnika skok był niezmienny, czyli to było ulepszenie jedynie względem konieczności wymiany śmigieł z uciągowych na prędkościowe.

  • @JacekJankowskiExOriente
    @JacekJankowskiExOriente 3 ปีที่แล้ว

    RWD-6 >> RWD-9 >> RWD-13/15 = sukces

  • @JacekJankowskiExOriente
    @JacekJankowskiExOriente 3 ปีที่แล้ว

    1:40 - Dziecko + beret = Henryk?

  • @JacekJankowskiExOriente
    @JacekJankowskiExOriente 3 ปีที่แล้ว

    RWD-6 >> RWD-9 >> bardzo wielki skok >> Storch >> Wilga

  • @mountainhobo
    @mountainhobo 2 ปีที่แล้ว +2

    Nie zrobiono przeglądu samolotu, ale zrobiono huczny pogrzeb. No i jesteśmy w Polsce.

  • @crusaderanimation6967
    @crusaderanimation6967 4 ปีที่แล้ว

    A gdzie muchomorek ? :D