TS-8 Bies - 1955 training airplane [Vintage Sky]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 เม.ย. 2018
  • What was the newspaper advertisement about, why is the fuselage width important and is the no-engine flight always crashbound? Meet the TS-8 Bies training airplane.
    "Bies" is an archaic/poetic name for Demon or Devil.
    Twitter: / zabytki_nieba
  • ยานยนต์และพาหนะ

ความคิดเห็น • 214

  • @PokoleizKuleckim
    @PokoleizKuleckim 2 ปีที่แล้ว +4

    Jak zwykle - świetnie. Scenka na początku przesłodka.

  • @wolfganghalal63
    @wolfganghalal63 ปีที่แล้ว +4

    czemu tak mało robisz filmów kolego? Przecież świat jest wielki i jak byś opracował materiały na inne samoloty, ie tylko z Polski, to każdy miłośnik awiacji poogląda. Chodzi mi o to, że fajnie szczegółowo opisujesz maszyny. Zrób filmy takie typowo techniczne i historyczne z np Harrrier, Su27, Tornado, F14, Mirage, B17, Łoś ogólnie jakieś ciekawe konstrukcje. Dałem ostatnio suba, Liczę na więcej materiałów. Wał reklamy i zarobisz sobie coś na tym. Pozdro.

  • @marianolszanicki7011
    @marianolszanicki7011 2 ปีที่แล้ว +6

    Kocham Pana Panie Sułek, jak mówiła Pani Eliza. Dziękuję za Pana film oraz za zakres informacji, oraz za wkład w ich uzyskanie, oraz za uczciwość w ich przedstawianiu. Życzę Panu wszystkiego najlepszego. Eech, gdyby było więcej ludzi, którzy potrafią być tak poważni i odpowiedzialni.

  • @Pentaxk3
    @Pentaxk3 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za ciekawy materiał.
    😁

  • @Andrzej0707
    @Andrzej0707 2 ปีที่แล้ว +3

    stał kiedyś taki w ośrodku kolonijnym w Dużej Woli koło Biłgoraja, potem wymienili go na lokomotywę bo to był ośrodek kolonijny PKP, jako dziecko spadłem z tego samolotu zeskakując ze skrzydła w czasie deszczu i bardzo się potłukłem, dlatego go pamiętam :)

  • @andrzejgawron1287
    @andrzejgawron1287 4 ปีที่แล้ว +3

    Kolega już wyjaśnił różnice pomiędzy AGI i AGD. Ja tylko dopowiem, że AGI konstrukcyjnie był najprostszym sztucznym horyzontem: sfera zawierająca żyroskop była obudowana samolotem. Skąd nazwa? Awiagorizont Istriebitiela = sztuczny horyzont myśliwca.
    Z kolei AGD to Awiagorizont Dalnyj = sztuczny horyzont odległościowy lub oddalony. Żyroskop był w okolicy środka ciężkości samolotu i przekazywał swoje położenie do wskaźnika w kabinie. Problem z odwrotnymi wskazaniami pochylenia został zażegnany.
    Wszystkie nowsze Iskry i Mig21 miały już AGD

  • @comandornic440
    @comandornic440 6 ปีที่แล้ว +86

    Sztuczny horyzont wyglada tak, bo migi zapylały niebo na czarno, a do stanów się nad woda leci ;)

  • @mammuntekpr
    @mammuntekpr 6 ปีที่แล้ว +13

    Jeden Biesik stoi także na osiedlu Babie Doły w Gdyni :) filmik jak zawsze super !

  • @koziol161
    @koziol161 6 ปีที่แล้ว +9

    Tak jest! Teraz czas na następną szkoleniówkę, Orlika!

  • @ewabudzko7859
    @ewabudzko7859 2 ปีที่แล้ว +3

    Właśnie wróciłem z muzeum lotnictwa polskiego super samolot i super film 😁 pozdrawiam

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję i również pozdrawiam.

  • @lotnylotny671
    @lotnylotny671 6 ปีที่แล้ว +4

    Ten Bies w Warcie nie stoi byle gdzie. Jest umiejscowiony centralnie przed szkołą podstawową której patronem jest Stanisław Skarżyński, a w pobliżu stoi dom (obecnie jest tam apteka odpowiednio oznaczona tablicą pamiątkową) w ktorym urodził się ten pilot. Przez 8 lat maszerowałem pod skrzydłem tego Biesa do szkoły... i tak załapałem lotniczego bakcyla :)
    Tak więc samoloty na pomniki !! :)

  • @swistakdanecki6930
    @swistakdanecki6930 5 ปีที่แล้ว +5

    Potwierdzam tekst odcinka- p. Ludwik też mi powiadał, jak chciał, aby ten silnik wreszcie odpadł- drgania były tak oszałamiające. Poza wypuszczeniem podwozia rolę odegrała zimna krew p. Ludwika, który wyciągnął ręką wybudowany celownik- aby oddać ster na ile się da wprzód. Zdumiewajaca jest też kwestia zachowania sterowności przy tak dużym niewyważeniu po urwaniu się silnika a także aerodynamika (że nie dosżło do przeciągnięcia).
    Dyrekcja I.Lotn. podarowała (na wniosek gł. konstruktora inż. T. Sołtyk) talon (podkreślam talon) na motocykl WFM. Gdy dowiedział się o tym inż. Sołtyk- sam rozpoczął interwencje na szczeblu ministerstwa- aby przyznać pilotowi talon na motocykl węgierski- Panonia. Po kilku bojach się to udało i p. Ludwik stał się posiadaczem węgierskiej 250-tki. Co z pieniędzmi na zakup? Udało się kupić z oszczędności samego pilota. To były czasy...

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว +1

      Rewelacyjna historia!

    • @swistakdanecki6930
      @swistakdanecki6930 5 ปีที่แล้ว +3

      Odnośnie projektowania płatowca i silnika. Nie można porównać TS-8 do PZL-38. Ten pierwszy miał silnik wzorowany na silniku Jacobs R-755. Silniki te były używane w samolotach dyspozycyjnych Cessna UC-78 "Bobcat" (były też używane w PLL LOT) . Silniki Jacobs miały rozmiary calowe, ale komora spalania była udana i została odwzorowana na silniku WN-3. Tym samym ryzyko niepowodzenia projektu nie było duże. Problemy miał ten silnik materiałowe, głównie problemy z łożyskami i chłodzeniem oleju w krótkich lotach szkolnych i treningowych (dużą moc startu i wznoszenia, małe prędkości). Hałas silnika WN-3 wynika nie tylko z braku tłumika, ale i braku reduktora (duża prędkość obrotowa silnika i tym samym duża prędkość końcówki smigła).
      W PZL-38 była zupełnie nowa koncepcja silnika Foka i brak jakiegokolwiek wzorca na którym można by się było wzorować. Poza tym wysilenie silnika Foka było bez porównania większe (nie mówiąc o okresie przedwojennym, gdy stosowano paliwo BABC)- co spowodowało wielkie problemy konstrukcyjne i niedostateczną trwałość.

  • @jonaszwojcik
    @jonaszwojcik ปีที่แล้ว +1

    Dzisiaj podziwiałem w niskim przelocie Biesa SP-YBX. Piękny samolot i ten dźwięk silnika :) Pozdrawiam i Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.

  • @kamilsp7fll
    @kamilsp7fll ปีที่แล้ว +2

    Z tym konkretnym sztucznym horyzontem (AGI-1) jest nie do końca tak. Kolory są oznaczone tak jak zawsze, niebieski-niebo, brązowy-ziemia. Natomiast w wyniku konstrukcji samego urządzenia, zobrazowanie jest odwrotne - podczas zmiany pochylenia linia horyzontu "ucieka" w przeciwnym kierunku. Nie mniej podczas wznoszenia symbol samolotu zajmie miejsce na tle niebieskim a podczas nurkowania na tle brazowym. Dodatkowo na części brązowej znajdują się napisy СПУСК, na niebieskiej ПОДЪЕМ. Które dodatkowo mają chyba utwierdzić pilota w tym co pokazuje przyrząd.
    Tak dziwna konstrukcja przyrządu ma w zasadzie tylko dwie zalety:
    1. Działa prawidłowo podczas bardzo dużych kątów pochylenia (w akrobacji).
    2. Żyroskop zabudowany jest w samym przyrządzie.
    Zwykłe, nieakrobacyjne sztuczne horyzonty, posiadają przekładnie w kanale pochylenia, dzięki której kolory tarczy i ruch horyzontu jest naturalny. Niestety ta przekładnia (najczęściej dźwigniowa) wyklucza prawidłową pracę przyrządu przy bardzo dużych kątach pochylenia, osiąga zderzak przy około 80 stopniach w porządnych wojskowych wyrobach. W cywilnych dużo wczesniej.
    Tytułowy AGI-1 pokazuje prawidłowo w czasie całej pętli...

  • @jaca1297
    @jaca1297 3 ปีที่แล้ว +1

    TS-8 Bies stał jako pomnik w Łodzi na osiedlu Retkinia przy ul. Maratońskiej w sąsiedztwie przedszkola, nieopodal Aeroklubu Łódzkiego. Pozostał po nim jedynie betonowy postument. Jeśli dobrze pamiętam to zniknął na przełomie lat 80 i 90.

  • @maciekpart75
    @maciekpart75 6 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał. Pozdrawiam!

  • @marianolszanicki7011
    @marianolszanicki7011 3 ปีที่แล้ว +1

    Znów dziękuję za film. A Pan Sołtyk to był jednak bardzo dobry i oczywiście myślący konstruktor.

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 6 ปีที่แล้ว +5

    A co tam wyląduje se bez silnika :-)Tak to jest z tym cholernym zachodem ,naobiecują że kupią a potem kicha ! tak samo było z Iskrą po paryskim salonie lotniczym to co się dziwić Wiesławowi ? A potem gadają głupoty że Gomółka nie nawidził lotnictwa jak za jego rządów powstawały te konstrukcje. A wychodzi że nie było zbytu a rynek krajowy się nasycił to trzeba było produkcje zakończyć. Jeśli Bies po sciągnięciu końcówek skrzydeł miał w szerokości ponad 3150 mm to dla PKP faktycznie to był problem. ale gdzieś słyszałem że jeden kolejarz wymyślił żeby mu schować podwozie gówne z jednej strony i wieżć go w przechyle :-)

  • @krzysztofczartoryski3844
    @krzysztofczartoryski3844 6 ปีที่แล้ว +2

    Stał również przy Technikum Budlwlanym w Ostrołęce,dzielnica Wojciechowice.Na początku lat 2000cznych zniknął.Ciekawe co się z nim stało,muszę wyjaśnić tą kwestię.

  • @sav2236
    @sav2236 6 ปีที่แล้ว

    Dzięki za film.

  • @beholder2012
    @beholder2012 4 ปีที่แล้ว +2

    Tytuł chyba nie najszczęśliwiej wymyślony, bo sugeruje opowieść o jakiejś kompletnej "katastrofie projektowej" - gdy chyba jednak "Bies" zasługuje na "pozytywa"

  • @Dementor-vh1rt
    @Dementor-vh1rt 4 ปีที่แล้ว +7

    W locie silnik sam się wymontował; na końcu filmu: był bardzo bezpieczny xD

  • @ArturBorowskiRC
    @ArturBorowskiRC 6 ปีที่แล้ว +2

    Niesamowite !!! Jak to możliwe, że pilot wylądował Biesem bez silnika ! Szok i szacun :-)

  • @HARRIER13
    @HARRIER13 4 ปีที่แล้ว +3

    W Oławie jeden pasjonat (który defakto też posiada wiele innych artefaktów) posiada niemalże sprawnego Biesa. Po przeglądzie mógłby latać.

  • @Jadarek
    @Jadarek 3 ปีที่แล้ว

    Dziękuję !

  • @krzysztofpipczynski1593
    @krzysztofpipczynski1593 5 ปีที่แล้ว +2

    Latający egzemplarz Biesa jest w Elblągu. Własciciel- członek Aeroklubu Elbląskiego Waldemar Banaś.( 2018r).

  • @lihi7851
    @lihi7851 6 ปีที่แล้ว +7

    Jeden jest jako pomnik w Gdyni Babie - Doły

  • @andrzejwarcho9438
    @andrzejwarcho9438 3 ปีที่แล้ว +1

    Ryk silników trzech Biesów lecących kosiakiem to był piękny koncert!!!

  • @arkadiuszk92
    @arkadiuszk92 6 ปีที่แล้ว +12

    co do sztucznego horyzontu - to nie kolory były odwrócone, tylko samo wskazanie przyrządu :D. Kiedy samolot się wznosił na sztucznym linia "horyzontu" uciekała do góry a kolor niebieski zajmował więcej powierzchni wskaźnika. Pozdrawiam

    • @macunpleasant5708
      @macunpleasant5708 4 ปีที่แล้ว

      Zmienił się, wydaje się, sposób czytania tego przyrządu, bo wtedy wskazywał na do kieruje dziub maszyny, opis przedmówcy się w to wpisuje, pdk

    • @haimcukerman9764
      @haimcukerman9764 3 ปีที่แล้ว +1

      Ale zanim sprawę wyjaśniono to polaczek zwyczajem innych polaczków drwił sobie z Rosjan . Typowe dla tego narodu .

    • @spostrzegawczy
      @spostrzegawczy ปีที่แล้ว

      @@macunpleasant5708 biedny analfabeto, chciałeś coś napisać a wyszło jak zawsze.

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 ปีที่แล้ว

    Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&

  • @jawor1410
    @jawor1410 6 ปีที่แล้ว +8

    Bies jako aktor w filmie polskim: Świadectwo urodzenia (1961), Czterej pancerni i pies (1970), Ocalić miasto (1976).

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +1

      Będę szukać okazji żeby obejrzeć. We wszystkich grał "Niemca"?

    • @jawor1410
      @jawor1410 6 ปีที่แล้ว +5

      .. w 'Świadectwie' klucz Biesów zagrał Niemców, ale znaków luftwaffe nie dało się zauważyć; w 'Pancernych' jest 'nasz', natomiast u Jana Łomnickiego, już w kolorze udaje w wielu ujęciach sowiecki samolot pola walki i rzeczywiście raczej nie przypominał Niemca czy Ruska... /fajnie wyszły Jaki udające Spitfire'y w 'Historii jednego myśliwca' (1958) - kołujące na pasie- z owiewkami kabiny- podobnymi na pierwszy rzut oka do oryginalnych..

    • @Nielot1966
      @Nielot1966 ปีที่แล้ว

      @@jawor1410 Prawie jestem pewny że wystąpił w filmie "Do Krwi Ostatniej" udając "niemca" ale mógł być to Zlin

    • @jawor1410
      @jawor1410 ปีที่แล้ว +1

      @@Nielot1966 Tak, to raczej sportowe Zliny -rzędowy silnik i stałe podwozie. Biesy zagrały jeszcze w serialu 'Popielec'. Chyba w 6-tym odcinku jest dosyć długie ujęcie pary Biesów lecących kilka metrów nad ziemią. Serial pojawił się niedawno, jest do obejrzenia na YT, Pozdrawiam.

  • @ali1983wppl
    @ali1983wppl 4 ปีที่แล้ว +2

    W Aeroklubie Elblaskim jest latający Bies SP-YBX 😊

  • @lukwisz
    @lukwisz 6 ปีที่แล้ว +3

    Samolot Bies jest też eksponowany w Gdyni na Babich Dołach jako pomnik. Obecnie był poddany "renowacji" -> gdynia.naszemiasto.pl/artykul/budzet-obywatelski-w-gdyni-renowacja-samolotu-bies-symbolu,4567650,artgal,t,id,tm.html

  • @JasiekBac
    @JasiekBac 5 ปีที่แล้ว +2

    Podziwiam Twoje wykłady w szerokim temacie historii lotnictwa polskiego.
    Jesteś prawdziwa encyklopedia. Domyślam się że kochasz szybownictwo i nie tylko.
    Pozdrawia modelarz
    th-cam.com/video/yfv4Sn6rFSM/w-d-xo.html

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว

      To prawda. Dziękuję i również pozdrawiam!

  • @MalawijaSMITH
    @MalawijaSMITH 3 ปีที่แล้ว +2

    10:22 jebłem ze śmiechu ;D nasi piloci są po prostu... the best!

  • @zenonsz.2376
    @zenonsz.2376 5 ปีที่แล้ว +2

    Gdzie ja mieszkam??Czy tu jest wolność ?Jakaś głupawo uśmiechnięta panusia moźe mi zabronic udział w pochodzie. Mam prawie 90 lat i pamiętamjak raczej władza radziecka zmuszała do udziału w róźnych meetingach lub do dobrowolnego udziału w radosnym pochodzie Czyź wróciliśmy moźe do tych radosnych czasów.

  • @Razor_6
    @Razor_6 ปีที่แล้ว

    Ciekawostką jest katastrofa samolotu TS-8 Bies w Dziwiszowie 1968r. Do zdarzenia doszło podczas lotu po trasie na inne lotnisko z Wrocławia do Ławic. Pilotami samolotu podczas tragicznego lotu byli podpułkownik Marian Chrzan, siedzący w pierwszej kabinie oraz major Ireneusz Ryndak, siedzący w kabinie drugiej. Podczas 19 minuty lotu w odległości ok. 10-15 km przed PKZ Jelenia Góra samolot natrafił na obszar znacznego pogorszenia pogody, która uniemożliwiła pilotom lot z widzialnością ziemi. W związku z tym piloci wykonali zakręt w chmurach w kierunku lotniska Ławica, z jednoczesnym zwiększeniem wysokości. Po wykonaniu zakrętu maszyna zahaczyła przednią częścią o wierzchołki drzew wskutek czego uszkodzeniu uległa piasta śmigła. Następnie doszło do kolejnego przepadnięcia samolotu, który zderzył się z lasem w rejonie miejscowości Dziwiszów. W wyniku katastrofy podpułkownik Marian Chrzan doznał ogólnych obrażeń ciała, a major Ireneusz Ryndak wypadł z kabiny samolotu i zmarł w wyniku obrażeń głowy po uderzeniu przez oderwany od postawy blok radiostacji R-800.
    Źródło: wikipedia

  • @oberon5932
    @oberon5932 6 ปีที่แล้ว

    Świetny film. O radzieckich sztucznych horyzontach oraz o lądowaniach bez podwozia to można pisać wiele, to są fakty tak jak o samochodach po prawej stronie kierownicy czy o szerszych torach kolejowych. Tak było i jest.

    • @pawekrzysztof1677
      @pawekrzysztof1677 6 ปีที่แล้ว

      Oberon W ZSRR akurat kierownice mieli normalnie. Choć tak naprawdę dla praworecznych to ta "angielska" jest bardziej normalna.

  • @szkolna17filmy93
    @szkolna17filmy93 6 ปีที่แล้ว +4

    Dalej stoi jako pomnik w Mońkach :)

    • @adam2540
      @adam2540 5 ปีที่แล้ว

      szkolna 17 filmy niestety już od paru lat nie stoi :-( został oddany chyba do Dęblina i odrestaurowano go a w zamian dostaliśmy Iskrę

  • @gogola12gogola12
    @gogola12gogola12 6 ปีที่แล้ว +3

    Był jeszcze w Łodzi jako pomnik

  • @pawekowgier2204
    @pawekowgier2204 หลายเดือนก่อน

    Mieszkam na Babich Dołach Dzielnica Gdyni i tu też mamy pięknego TS -8.Zapraszam

  • @jp3945
    @jp3945 6 ปีที่แล้ว

    Świetny odcinek. Ten Bies czteroosobowy ? , nic o tym nie słyszałem. Zespół silnik-śmigło żle dobrane do samolotu (drgania ,hałas) to jednak jest wielka wada.

  • @michaelksiezopolski
    @michaelksiezopolski 3 ปีที่แล้ว

    Rosyjski sztuczny horyzont operał się na bardzo prostym pojedyńczym mechaniźmie i żeby właściwie pokazać pochylenie samolotu musiano zamienić ziemie z niebem. Dość długo ten układ był stosowany w maszynach Układu Warszawskiego, zarówno wojskowe jak i cywilne maszyny. O ile pamiętam, PZL 104 Wilga 35 również miała taki horyzont, podobnie jak Zlin 42M.

  • @chaosanarchia7637
    @chaosanarchia7637 3 ปีที่แล้ว

    Jedna sztuka stała na osiedlu Słodowiec w Warszawie ale nie ma jej od wielu lat. Pamiętam jako dzieciak często na niego właziłem.

  • @pawcioja1867
    @pawcioja1867 2 ปีที่แล้ว

    Kiedyś bies stał przed blokiem na ul.Inowraclawkeij lub Puławskiego (pamiętam miejsce,nie pamiętam nazwy ulicy ),w Łodzi .

  • @akustykagdansk3394
    @akustykagdansk3394 6 ปีที่แล้ว

    Biesa możemy oglądać też stojącego na pomniku w Gdyni Babich Dołach. Co ciekawe w tym roku przechodzi remont w ramach środków z budżetu obywatelskiego dzielnicy. Taka ciekawostka, dołączam link:
    www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdynia/a/bedzie-remont-gdynskiego-samolotu-ts8-bies-symbol-babich-dolow-odzyska-dawny-blask-zdjecia,12911619/
    Jak zwykle bardzo ciekawy film.

  • @stanisawszczypua9076
    @stanisawszczypua9076 6 ปีที่แล้ว +11

    Przypuszczam że jak pomalowali na ciemno to od biedy i z większej odległości mógł udawać Focke-Wulfa Fw-190

  • @Janek_Reenactor
    @Janek_Reenactor 3 ปีที่แล้ว +1

    Jestem z Moniek i rzeczywiście był tam bies ale został oddany do Muzeum, teraz stoi tam TS-11 Iskra

    • @CosinusFi49
      @CosinusFi49 2 ปีที่แล้ว +1

      Potwierdzam! Mońki - Rejon Poczty Polskiej i Policji... Ładnie wyeksponowana Iskra... Pozdrawiam!

  • @tomasztomaszewski8748
    @tomasztomaszewski8748 5 ปีที่แล้ว

    jeden Bies stal w Łodzi na cokole na osiedlu Teofilow ul. Rojna. sa zdjecia w internecie gdzie tez widac jelcza tzw. "ogorka"w tle. autobus mial oznaczenia czerwone B. oznaczalo to kiedys linie pospieszna, zas cyfry byly czarne i to byla linia normalna :)

  • @radokolsut9091
    @radokolsut9091 5 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe info,ogladam co jakis czas ,tylko moze,jakas seria np.zegarki,kalendarze itp...to mogło by ogulnie ludzi zaciekawic i cos praktycznego....pozdro...!

  • @zdzichus.3264
    @zdzichus.3264 5 ปีที่แล้ว

    rozumiem, co napisali moi przedmówcy :-) (jednak nie były owe przyrządy bezpieczne) - ale ja z innej beczki - otóż kiedyś widziałem dokument o wojnie na morzu, na Pacyfiku w szczególności, gdzie grafik "zamienił kolory lądu i wód - ląd był jaśniejszy - nie dało się na te mapy patrzeć, nie mówiąc o zrozumieniu co, kto, gdzie i kiedy... :-D Pozdrawiam!

  • @papalus34
    @papalus34 5 ปีที่แล้ว

    Miejscowości podane na koncu filmu wkradł się błąd. Podana jest miejscowość Witków a powinno być Witkowo , koło Gniezna

  • @krzysztofpipczynski1593
    @krzysztofpipczynski1593 5 ปีที่แล้ว

    ! Bies lata w Elblągu -2018r. Właściciel - Waldek Banaś

  • @ali1983wppl
    @ali1983wppl 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziś leciałem jako pasażer naszym elbląskim Biesem!!! :-) :-) :-)

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  3 ปีที่แล้ว

      Pozazdrościć! Rzeczywiście tak tam głośno?

    • @ali1983wppl
      @ali1983wppl 3 ปีที่แล้ว

      @@ZabytkiNieba całkiem głośno th-cam.com/video/0J7W8D-PM24/w-d-xo.html

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  3 ปีที่แล้ว +1

      Do przeżycia. Ale widok z kabiny instruktora piękny!

  • @FLEKKECOOK
    @FLEKKECOOK 5 ปีที่แล้ว +6

    Samolot ten zagrał Ju-87 Stuka w filmie " Orzeł"

    • @michaelambrose1958
      @michaelambrose1958 5 ปีที่แล้ว +1

      Wielkie dzięki. Film czeka od tygodni na projekcję.

  • @dariuszszymanski1392
    @dariuszszymanski1392 4 ปีที่แล้ว

    No co mam pisać , już kiedyś się rozpisywalem , więc teraz , BRAWO, chyba wystarczy a jak nie to proszę o poprawkę 😊

  • @Nielot1966
    @Nielot1966 ปีที่แล้ว

    Na lotnisku Krywlany w Białymstoku stał wiele lat.

  • @ZaginarkiTerva
    @ZaginarkiTerva 2 ปีที่แล้ว

    Bies stał też w rynku w Szczercowie w łódzkim. Zniknął w latach 90.

  • @patrykjurkowski8453
    @patrykjurkowski8453 6 ปีที่แล้ว +2

    A może tak Pzl 130 Orlik w wersji TC-I ? Hmm chętnie bym posłucham :D

  • @SkautEPZA
    @SkautEPZA 6 ปีที่แล้ว +1

    Wreszcie wyczekiwany odcinek o legendarnym wręcz TS-8 Bies :)
    Mam z tym samolotem rodzinne wspomnienia, mianowicie zginął na nim najstarszy brat mojego dziadka por. pil. Jan Sierpawski z nalotem 300 godzin na samolotach Jak-23, TS-8 Bies, UTIMiG-15. Wiem tyle co z książki "Pamięci lotników wojskowych 1945-2003" i szczątkowych wspomnień dziadka. Szczegóły zacytuję:
    13 października 1961r., godz. 11.37
    Pilot: por. pil. Józef Lipiński s. Karola, ur. 20.06.1935 r. w m. Hadynkowce; absolwent OSL nr 5 w Radomiu z 14.09.1957 r.; dowódca klucza lotniczego 2. plm 1. KOPL OK; pilot 1. klasy.
    Nalot: na samolotach: Jak-23, TS-8 Bies, UTIMiG-15.
    Pilot: por. pil. Jan Sierpawski s. Romana, ur. 17.11.1933 r. w Krakowie; absolwent OSL nr 4 w Dęblinie z 9.12.1957 r.; pilot 3. klasy.
    Nalot: 300 godz. na samolotach: Jak-23, TS-8 Bies, UTIMiG-15.
    Zadanie: Lot po trasie w zasłoniętej kabinie według ćw. 437 PSzBLM-60.
    Okoliczności katastrofy: Piloci zginęli w czasie lotu po trasie Balice-Andrychów-Olkusz-Miechów-Balice na samolocie TS-8 Bies, na skutek niezachowania warunków bezpieczeństwa. Samolot zderzył się z ziemią w rejonie miejscowości Harbutowice koło Myślenic.
    Przyczyna: Przyczyną katastrofy była zmiana trasy i obniżenie wysokości lotu w warunkach widzialności ograniczonej przez mgłę zalegającą poniżej wierzchołków wzgórz.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +1

      SkautEPZA Dziękuję za podzielenie się tym wspomnieniem.

  • @ktoskiedys1807
    @ktoskiedys1807 6 ปีที่แล้ว

    Wszystko super, gra gitara, ja jadneak wciąż czekam na mojego ukochanego Karasia!

    • @YoTuLG
      @YoTuLG 6 ปีที่แล้ว

      Nie WITKÓW tylko WITKOWO

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Przepraszam. Zapamiętam.

  • @macbu1976
    @macbu1976 4 ปีที่แล้ว +1

    Muzeum wyzwolenia PIŁY
    gdzie się podział nie wiem.

  • @mieczyslawmikolajczyk7336
    @mieczyslawmikolajczyk7336 4 ปีที่แล้ว +1

    Lataniem na Biesie odniosę się do komentarza odnośnie sztucznego horyzontu dlaczego pole na gorze zaznaczono na brązowo czyli ziemia a dół na niebiesko to proste pilot zbierając drążek na siebie idzie w górę to pojawia sie pole niebieskie i odwrotnie gdy nurkuje pojawia się pole brazowe czyli ziemia

  • @droski195
    @droski195 4 ปีที่แล้ว

    Cześć. Jeden stoi w hangarze w Elblągu SP-YBX :)))

  • @michab1169
    @michab1169 7 หลายเดือนก่อน

    bies niedawno został wyremontowany w gdyni przy lodnisku EPOK Babie Doły :) jest przed bramą za którą stoi MIG21PFM

  • @Kubabibus
    @Kubabibus 6 ปีที่แล้ว +13

    Wyglądasz jak młodszy Olaf Lubaszenko

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +5

      Jakub Bitner Podobno. Dobrze że jak młodszy...

    • @FLEKKECOOK
      @FLEKKECOOK 5 ปีที่แล้ว +1

      Raczej jak "Tulipan"

    • @polommpo
      @polommpo 5 ปีที่แล้ว

      Faktycznie (-#

  • @maciejz6914
    @maciejz6914 6 ปีที่แล้ว

    Nie było na liście Gdyni tam też chyba jest bies

  • @macbu1976
    @macbu1976 4 ปีที่แล้ว

    W muzeum wyzwolenia Piły - stał Bies, co sie z nikm stało nie wiem, tak samo jak przed bramą do szkoły mechaników w Oleśnicy też był Bies, gdzie się podział??? W Warcie stoi do dziś, co ciekawe 45 km od najbliższego lotniska, chyba, ze liczymy odcinek drogowy jako lotnisko. Biesy stały kompletne z awioniką. Podejrzewam, że ktoś na nich zrobił świetny interes. To tak jak znikające z pomników Limy 2-6 gdzie się podziały???

  • @bogdanwetoszka1835
    @bogdanwetoszka1835 5 ปีที่แล้ว

    W Komarówce Podlaskiej cały czas stoi. Ale przydałoby się przywrócić mu nieco dawnego blasku. Pozdrawiam.

  • @Sagitariusvox
    @Sagitariusvox 5 ปีที่แล้ว

    jeden jest w Gdyni na dawnym wojskowym osiedlu koło lotniska Babie doły, ostatnio był odremontowany . www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Samolot-TS-8-Bies-wrocil-na-Babie-Doly-n128053.html

  • @zbigniewsodkiewicz9344
    @zbigniewsodkiewicz9344 3 ปีที่แล้ว

    Stał także kiedyś w Koninie przed Szkoła Podstawową nr 3. Nie wie ktoś może gdzie teraz jest i kiedy z Konina znikną? W Koninie niestety nie wiedzą

  • @macbu1976
    @macbu1976 5 ปีที่แล้ว

    W PILE - w starym muzeum wyzwolenia Piły przy trasie Bydgoszcz Szczecin, Stał BIES co się z nim stało nie wiem, ten w Warcie stoi... :)

  • @TheMM1928
    @TheMM1928 4 ปีที่แล้ว +4

    Czy można prosić o film o losach inż. Tadeusza Sołtyka?

    • @Slawek_-dq3je
      @Slawek_-dq3je 3 ปีที่แล้ว

      wystarczy książka "Dwa żywioły, dwie pasje" autorstwa p. Sołtyka

    • @TheMM1928
      @TheMM1928 3 ปีที่แล้ว +3

      @@Slawek_-dq3je Książka nie jest dobra we wszystkich przypadkach. Muszę Ci się wytłumaczyć. Otóż jako początkujący nastolatek, także na początku okupacji przeprowadzałem nielegalnie przez ówczesną "granicę przyjaźni" na Sanie Żydów uciekających z G G, czyli spod okupacji niemieckiej do "sowieckiego raju", czyli pod okupację sowiecką. Tam bowiem mieli nadzieję uratować życie. Pewnej nocy poharatałem sobie łydki na zasiekach z drutu kolczastego. Wywiązało się z tego zapalenie naczyń, na które cierpię do dziś.
      Skrzep z tych nóg zawędrował do oka i prawie mi go oślepił. Drugie z tego samego powodu też słabo widzi. W rezultacie nie mogę czytać książek drukowanych drobnymi literkami, co jest nagminne. Mogę natomiast jeszcze oglądać filmy. Przypuszczam, że jest wiele osób, które z różnych powodów mają osłabiony wzrok i czytać już nie mogą, albo czytają z trudem. Dlatego prosiłem o film o losach p. Sołtyka.

  • @plsquadron3832
    @plsquadron3832 6 ปีที่แล้ว +1

    I jest subów coraz więcej. Polecam Cię też gdzie sie da ;) pozdro!

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję i doceniam!

    • @plsquadron3832
      @plsquadron3832 6 ปีที่แล้ว

      Zabytki Nieba Może pan Darek pomoże z kanału Turbulencja dalo by to 'kopa' napewno;)

    • @pawekrzysztof1677
      @pawekrzysztof1677 6 ปีที่แล้ว +1

      Polish Squadron ja tu trafiłem właśnie poprzez "turbulencję".

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      W jaki sposób? Pokazało obok jako propozycję?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว +1

      Pan Darek mówi bardziej dla tych, którzy z pracą pilota wiążą przyszłość, i jest jako kapitan dużym autorytetem. A ja tu o przeszłości opowiadam i nic nowego nie wymyślam. Przy okazji - myślę że raz spotkałem Pana Darka na EPRG...

  • @limadeltazulu
    @limadeltazulu 6 ปีที่แล้ว

    W Łodzi na pomniku był kiedyś Bies, później go zdjęto i odrestaurowano :) latał. Widziałem latający egzemplarz :)

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Żeby pomnik "ożył" i latał - tego jeszcze nie słyszałem!

    • @MLalique
      @MLalique 2 ปีที่แล้ว +2

      @@ZabytkiNieba większość obecnie sprawnych Biesów to pomnikowe egzemplarze. Dzięki pomnikozie jaka wydaje się miała w pewnym okresie u nas miejsce i metalowej w sumie zwartej konstrukcji te Biesy ocalały.

  • @Luftek46
    @Luftek46 6 ปีที่แล้ว

    Będę musiał w końcu się ruszyć i zrobić tego indonezyjskiego TS-8 jako kolekcję polskich samolotów PRLu użytkowanych zagranicą. Wilgę w barwach Volkspolizei i TS-11 Indyjską już mam.

  • @2urbi9
    @2urbi9 5 ปีที่แล้ว +1

    Dzisiaj zobaczyłem, że wystawiono takiego w PZL Warszawa od strony aleji Krakowskiej.

  • @BikZom
    @BikZom 6 ปีที่แล้ว +1

    kurła kiedyś to było

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 ปีที่แล้ว

      A teraz to nima 😉

  • @piotrpara7260
    @piotrpara7260 3 ปีที่แล้ว +1

    Tuchów to kolejna miejscowość gdzie Bies stał na postumencie.

  • @wokalski
    @wokalski ปีที่แล้ว

    W Warszawie na ul. Lindego w liceum ogulno kształconym stał prawdopodobnie mig 17

  • @robertkaczmarek4948
    @robertkaczmarek4948 3 ปีที่แล้ว +1

    Poza tymi kolorami na początku to i tak radziecki sztuczny horyzont jest o wiele sensowniejszy niż zachodni. Jest bardziej intuicyjny. To samolot zmienia położenie a nie tło.

  • @dixi2007
    @dixi2007 3 ปีที่แล้ว

    Może z tym sztucznym horyzontem mieli na myśli niebieskie jako ziemia poprzez jasność na tle "ciemniejszego "nieba...bo jakby na zdjęciach z kosmosu ziemia jest jaśniejsza aniżeli kosmos🙂

  • @nd3256
    @nd3256 5 ปีที่แล้ว

    W Pińczowie stoi jako pomnik właśnie odnowiony echodnia.eu/swietokrzyskie/pinczowski-bies-wyremontowany-zabytkowy-samolot-wrocil-do-miasta-zobacz-zdjecia/ga/13496701/zd/31175357

  • @porter122
    @porter122 5 ปีที่แล้ว

    Jak był zasilany mechanizm wysuwania podwozia? On było niezależny od silnika?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว +3

      Był pneumatyczny, tak samo jak klapy, hamulce i rozrusznik. Samolot miał główny zbiornik 12l i awaryjny o objętości 3 litrów (po sprężeniu w awaryjnym było 150 litrów). Dopóki instalacja była szczelna nie był potrzebny silnik do zapewnienia ciśnienia. Możliwe że nawet gdyby to zawiodło dało się spróbować wypuszczenia grawitacyjnego, ale na ten temat nie mam danych.

  • @MsJASTACH
    @MsJASTACH 3 ปีที่แล้ว

    W Tuchowie przed kinem Iskra :-) stał na postumencie TS 8 Bies i był nie lada sensacją przez wiele lat. W latach 90 tych został zdemontowany.

  • @michakrezel8878
    @michakrezel8878 4 ปีที่แล้ว

    Dębliński "Bies" zniknął sprzed Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego, tzn. na pewno był przed nią w czasie, gdy do niej uczęszczałem w latach 1992 - 2000. Później w jego miejsce postawili TS-11 "Iskrę", a gdzie trafił "Bies" - nie mam pojęcia. Może do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie?

    • @MLalique
      @MLalique 5 หลายเดือนก่อน

      ten Bies to numer 1E-1004, wyemigrował przez Litwę, Polskę(SP-YLS) do Francji (F-AYTS)... ale po 3 latach w 2021 znowu jest na polskiej ziemi. Jest to jeden z 5 nadających sę jeszcze do latania (niestety dopiero po remoncie silnika....)

  • @1964ANDRZEJ
    @1964ANDRZEJ 6 ปีที่แล้ว +7

    Z tym sztucznym horyzontem ( odwrócone kolory) to było tak, że zaczęto je produkować dla Australii. A tam, jak wiadomo wszystko jest odwrócone ;)

  • @michawagrowski9021
    @michawagrowski9021 5 ปีที่แล้ว +1

    Kiedyś stał jako pomnik w Łodzi :)

    • @pawcioja1867
      @pawcioja1867 2 ปีที่แล้ว

      Jeden stał pod blokiem stojącym tuż przy samej rzeczce Łódce:o ten Ci chodzi?

  • @paf8015
    @paf8015 4 ปีที่แล้ว +2

    Niesamowity polski samolot jego cechy sa najwidoczniejsze w porównaniu z innymi samolotami tej kategorii. Przkladowo taki Zlin Trener produkowany knedliczkami z 1947 jest szmichuwarty nic mu sie nieodrywalo i nic nie tratil a tych paru zwycięstw w mistrzostwach świata w akrobacji to wogule nic nie znaczy nawet użycie Trenera do akrobatyki był pomysł Polaków

    • @laserniebieski768
      @laserniebieski768 3 ปีที่แล้ว

      Bies był projektowany do szkolenia pilotów wojskowych, a nie udziału w zawodach w akrobacji. Porównywanie Biesa do Trenera to nieporozumienie.

    • @paf8015
      @paf8015 3 ปีที่แล้ว +2

      @@laserniebieski768 Samolot został zaprojektowany do szkolenia pilotów wojskowych, co oznacza, że ​​można kiedykolwiek zgubić silnik podczas lotu lub zerwać śmiglo.
      Piloci wojskowi skazani są na śmierć i nie ma znaczenia, czy to wcześniej czy później

  • @tomasztomasz7181
    @tomasztomasz7181 5 ปีที่แล้ว +1

    Być może Bies z krzyżami miał występować w "Ostatniej paróweczce hrabiego Barry Kenta" ? ;)

  • @zbigniewgotkiewicz
    @zbigniewgotkiewicz 5 ปีที่แล้ว

    Ten w Pińczowie został wyremontowany i wygląda świetnie, ale warto zobaczyć do jakiego stanu był doprowadzony przed remontem.
    photos.google.com/share/AF1QipN2JBAmnIOavNE_gaw_wGqCwuG8gUAXyaSQMPmQPR9ACA5cPDnT8m_Ph5EDkm1wDQ?key=dVBwLW80UXhwcmMzbXNPdkpFM0VBT0pWOXRsczB3

  • @mateusz19pila
    @mateusz19pila 6 ปีที่แล้ว

    tyle och wyprodukowali, a obecnie lata... 1? wiem, że w Pile był dostępny jako eksponat w muzeum, ale to w latach 90, po pożarze muzeum, wszystkie eksponaty zniknęły, działa, czołgi i inne tego typu sprzęty poszły do CSCS, a samolot przepadł

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  6 ปีที่แล้ว

      Na pewno latają dwa, albo więcej.

    • @Ted850T5
      @Ted850T5 5 ปีที่แล้ว

      @@ZabytkiNieba Do katastrofy w Góraszce latały trzy w tym jeden ściągnięty z pomnika, niestety nie wiem z którego.
      Trzeba zapytać Jana Hoffmanna, mówił o tym na którymś z Pikników.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 ปีที่แล้ว

      To krótko musiał stać jako pomnik, jak jeszcze przeszedł certyfikację techniczną i zdroworozsadkową do latania ☺

  • @Liczi261
    @Liczi261 3 หลายเดือนก่อน

    Stał przed Wyższą Szkołą Oficerską Wojsko obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie w latach 60-tych, w dawnej lokalizacji. Tj. obok szpitala. W platach 60-tych miał miały miejsce nad centrum koszalina (przez jeden rok) pokazy wyższego pilotażu w godzinach popołudniowych. Istna frajda dla dzieciaków.

  • @piotrteper8852
    @piotrteper8852 3 ปีที่แล้ว

    Biesy były na lotnisku w Debrznie byly w r.1972...a 74 zostały zezłomowane czyli zniszczone na stoiskach obok DTOS,!!!!

  • @Razor_6
    @Razor_6 ปีที่แล้ว

    2:25 Jest to wbrew intuicji. Prawdopodobnie tak kolorowany sztuczny horyzont przez ruskich był lepiej rozpoznawany w lotach nocnych.

  • @slawektutkaj5021
    @slawektutkaj5021 ปีที่แล้ว

    Może filmik o junaku

  • @tomaszrawski8509
    @tomaszrawski8509 6 ปีที่แล้ว

    Ten horyzont odwzorowuje lot nad wodą nocą. :)

  • @678krzysztof
    @678krzysztof 3 ปีที่แล้ว

    prosze nagraj cos aktualnego o Polskim lotnictwie .Jak nie ma o czym to moze rowery .pozdrawiam

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  3 ปีที่แล้ว

      O aktualnych rzeczach też są odcinki.

  • @SamolotyMatiego
    @SamolotyMatiego 10 หลายเดือนก่อน +1

    Jest jeszcze jeden biesik zdolny do lotu SP-YBX w aeroklubie Elbląskim.

  • @Piotr.Soroka
    @Piotr.Soroka ปีที่แล้ว

    Bies stał też na postumencie w Łodzi na osiedlu Teofilów.