Panpsychizm: czy wszystko ma umysł? [FILOZUJ]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 118

  • @rysrys5213
    @rysrys5213 2 ปีที่แล้ว +8

    Intelektualny posiłek dla głodnych wiedzy.
    Uwielbiam zastanawiać się nad takimi sprawami.

  • @xtremedavid92
    @xtremedavid92 2 ปีที่แล้ว +9

    Dużo Lamży 😊 lubię to!

  • @frustratzone8371
    @frustratzone8371 2 ปีที่แล้ว +8

    "Filozuj" rządzi.;) Znów bardzo fajny odcinek, skłaniający do własnego filozowania. Dzięki!:)

  • @rysrys5213
    @rysrys5213 2 ปีที่แล้ว +4

    O tak! Właśnie takich tematów brakowało na TH-cam. Dziękuję Panie Łukaszu.

  • @MrBALTAZAR1000000
    @MrBALTAZAR1000000 ปีที่แล้ว

    Właśnie odkryłem to odnóże pana Lamży.....i jestem zachwycony👍👍👍🙂

  • @robienozem9481
    @robienozem9481 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry zacny Łukaszu.

  • @PiotrekMik
    @PiotrekMik 2 ปีที่แล้ว +7

    Witam, ostatnio obserwowałem kwitnącą lawendę, a nad nią latało dużo motyli, trzmieli i innych owadów. Również się nad tym zastanawiałem :)

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +2

      I to są właśnie odpowiednie okoliczności przyrody do zadawania pytań. ;) Kłaniam.

  • @konradszydowski6027
    @konradszydowski6027 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle ciekawie. Prosto o trudnych sprawach. Dobrze, że chcę się Pan tym dzielić z innymi. Dzięki

  • @sator666666
    @sator666666 2 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam takie tematy. Często zastanawiam się nad tym skąd bierze się świadomość.

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      Wygląda na to, że każdy poziom bytu ma właściwą sobie świadomość. Ciekaw jestem, co sądzi Pan o takim rozwiązaniu: th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html

  • @monikabaranowska9162
    @monikabaranowska9162 10 หลายเดือนก่อน

    Rewelacja, dziękuję.

  • @komunikolog
    @komunikolog 11 หลายเดือนก่อน

    Świetna pogadanka/wykład! Wielkie dzięki! Mam jedno pytanie: czy istnieje kosmo-pan-proto-psychizm?

  • @chlodnia
    @chlodnia 2 ปีที่แล้ว

    Fajnie ze o tym myslimy

  • @AragornasRPG
    @AragornasRPG 2 ปีที่แล้ว +2

    Witaj Dobry Człowieku ;-) Świetnie się Pana słucha, czy mówi Pan o nauce czy o filozofii. Przy okazji - znakomity dźwięk mimo spaceru na dworze (polu ;-)). Doskonale słychać było narrację a żadne dźwięki otoczenia nie przeszkadzały. Jak Pan to uzyskał?

  • @gyyethy
    @gyyethy 2 ปีที่แล้ว +1

    Ach. Fantastyczna rozkminka. Dzięki. (✷‿✷)

  • @ziemiaable
    @ziemiaable ปีที่แล้ว

    Witam. Czy nagranie bylo realizowane gdzieś w okolicach Krakowa? Czy mozna prosić o namiar :) Filozuj absolutnie wspaniałą serią jest!!!! Pozdrawiam

  • @PQTerX
    @PQTerX 2 ปีที่แล้ว

    Psychiką czątek skojarzyła mi się że stanem. A połączenie wielu stanów z twoim wykładem o grze w życie. O wyłanianiu się stanie bardzo skomplikowanych struktur z bardzo prostych.

  • @dariuszhieronimstobiecki8237
    @dariuszhieronimstobiecki8237 29 วันที่ผ่านมา

    Panpsychizm to pogląd materialistyczny zaczynający się od podstawowego błedu - "Ja czyli ciało/umysł jestem świadomy" - skoro ja jestem świadomy, to świadome są inne istoty etc. czyli również wszcheświat oraz sama ziemia mają świadomość. Świadomość przejawia się pod rozmaitymi formami, także czującymi istotami, ale one same nie są Świadomością.

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 2 ปีที่แล้ว +2

    Dzień dobry :) no to zamieniam się w słuch - pozdrawiam serdecznie

  • @eugeniuszkucia8811
    @eugeniuszkucia8811 ปีที่แล้ว

    Panie Łukaszu. Moje przypuszczenia są takie. Dam przykład Nas ludzi którzy zbudowani są z atomów pierwiastków lub ich części składowych. Aby powstał umysł te atomu muszą się z sobą porozumiewać. Ale aby się porozumiewać muszą mieć jakiś umysł lub coś do tego podobnego. Pozdrawiam Eugeniusz

  • @domine88523
    @domine88523 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam trochę odmienny pogląd na świadomość. Można nazwać go "kwanpsychizm" i według mnie całkowicie rozwiązuje problem śmierci. Dlaczego nie uznamy, że świadomość lub psychika jest kwantem pewnego urojonego (celowo używam tego słowa) pola prawdopodobieństwa świadomości. Jednym słowem, każdy proces ma pewne prawdopodobieństwo stania się umysłem. Np. Wszyscy umrzemy, ale zauważmy, że nasze narodziny wiązały się w przeszłości z pewnym prawdopodobieństwem zaistnienia. Wnioskuje zatem, że wszystko co nie jest psychiką może nią być przy odpowiednio dostrojonych okolicznościach. Co jest fajne w tym poglądzie i co lubię najbardziej, to to że po naszej śmierci dalej istnieje pewne prawdopodobieństwo zaistnienia, chociażby związane z ograniczoną liczbą kombinacji w jaką może złożyć się sieć neuronowa.

    • @SteelM4chine
      @SteelM4chine 11 หลายเดือนก่อน

      Jest teoria ze wręcz istnienie wszechswiata to jest taka anomalia w niebycie, fluktuacja doskonalem prozni itd

  • @ariatari2137
    @ariatari2137 ปีที่แล้ว

    Może zamiast spać i serii filozofuj jakiś dłuższy odcineczek o Marsie? w poprzednim mówiłeś o pierwszej wizycie i o tym, że w przyszłości kiedyś coś nam opowiesz o nim więcej. Podobnie jak o Tytanie i jego rzekomych "labiryntach"

  • @ponuryhutnik
    @ponuryhutnik 2 ปีที่แล้ว

    Ten cały panpsychizm mógłby fajnie wytłumaczyć pomysły z ogólnie pojętej fantastyki, np. bardzo mi się kojarzy z Diuną. Natomiast jako tłumaczenie sobie tym rzeczywistości wygląda mi na kolejny w dziejach etap uogólniającego antropocentrycznego zmetaforyzowania nawarstwiających s ię "twardych" odkryć naukowych, ale tym razem zalane osiągnięciami psychologii, a wcześniej ewolucjonizmu, socjologii, kapitalizmu itp. Takie opisywanie pomieszczenia tylko po macaniu w ciemności w może nieco mniej grubych niż wcześniej rękawicach i z być może pamięcią o bledach poprzedników. W sumie to zdanie opisuje i metafizykę i naukę, aczkolwiek ta druga operuje już w skali megamiasta, a pierwsza to zawsze będzie w piwnicy czy innej celi(i dlatego trzeba tu myślą wykraczać tak daleko poza mury...)

  • @meta-fizyczni
    @meta-fizyczni 2 ปีที่แล้ว +8

    ✌ Zbyt "słaba" teza.
    ➡ Wszystko JEST umysłem!
    🧐 Ciekawostka: jeden z platońskich poglądów można sprowadzić do stwierdzenia, że jest sobie gdzieś jeden intelekt tzw. czynny (właściwy), z którego korzystają inne intelekty, tzw. bierne, dzięki czemu możliwe jest w ogóle jakiekolwiek porozumienie na płaszczyźnie poznawczej. Św. Augustyn, jak się skrótowo uczy, przeniósł intelekt czynny do (w?) Boga, który miał być gwarantem spójności epistemologii.
    ✅ ALE: w odniesieniu do powyższego, dlaczego by nie uznać, że wszystko co istnieje, czyli Wszechświat, to jeden wielki umysł? I chyba na takim stwierdzeniu polegać będzie, w uproszczeniu, "silny" panpsychizm.

    • @magicfranky9195
      @magicfranky9195 2 ปีที่แล้ว

      To by mialo nawet sens.gdyby zalozyc ze nasz swiat jest jakims fraktalem.

    • @seyurstyp1045
      @seyurstyp1045 ปีที่แล้ว

      Twoja ciekawostka to monopsychizm. Plotyn, uczeń Platona, który stworzył neoplatonizm, zakładał że rzeczywistość to jedna dusza, którą nazywał - Jednia. Te duszę można zamienić na słowo świadomość/umysł. Z tej jednej świadomości wyłoniły się mniejsze, które w gruncie rzeczy należą do tamtej jednej. Monopsychizm zakłada po prostu, że rzeczywistość to jedna świadomość, a wszelkie jednostkowe świadomości są jej modyfikacjami

    • @szymonz3326
      @szymonz3326 4 หลายเดือนก่อน

      Jeśli założymy,że przyczyną umysłu jest świadomość , a nie na odwrót ,to ta teoria mogłaby mieć jakiś sens. Można założyć,że proto cząstki miały świadomość i łącząc się ze sobą stwarzają nowe wyższe świadomości lub na odwrót , że wszystko jest tak na prawdę jednym świadomym bytem ,który dzieląc się tworzy nowe świadomości . Teoria chociaż na pozór wydaje się absurdalna wcale nie musi taką być.

  • @nigh7swimming
    @nigh7swimming ปีที่แล้ว

    Gdyby tak było, to płetfal błękitny byłby najbardziej umysłowo rozwiniętym bytem, a ludzie więksi bardziej od małych. Doświadczenie pokazuje, że często bywa odwrotnie.

  • @wiktorsamsa9112
    @wiktorsamsa9112 ปีที่แล้ว

    Ale to nie wszystko ma umysł, wszystko oddzielnie, lecz umysł ma wszystko, relacyjnie.

  • @KitkacyJones
    @KitkacyJones 2 ปีที่แล้ว +1

    Proszę mi wybaczyć, ale w tej kwestii potrzebne jest zdanie eksperta. Co na to Edyta Górniak?

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 ปีที่แล้ว

    To je dobre
    Dlaczego nie ma nowych filmow czy wszystko ok

  • @norbb5526
    @norbb5526 ปีที่แล้ว

    Panie Łukaszu, polecał pan kiedyś książkę o ssakach, o które mówił pan, że jest świetna, bodajże w którymś odcinku czytamy nature, ale na copernicusie nie ma playlisty tej serii to się nie dokopię, jak się ta książka nazywała?

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  ปีที่แล้ว +1

      Hm, nie pamiętam, co polecałem, ale prawdopodobnie "Walker's Mammals of the World", R.M. Nowak, 2 tomy (wydanie VI, 1999). Wspaniała rzecz, chociaż trzeba się wykosztować tak ze 300-400 zł za egz. używany (zwróć uwagę na wydanie, warto poszukać wydania VI, bo jest znacząco większe i lepsze od poprzednich) - sama przesyłka zza granicy trochę wyniesie, bo to jest diabelnie ciężkie. Ale warto. Nie ma chyba drugiego czegoś takiego: każdy rodzaj (!) ssaków jest osobno opisany, większość przy tym b. dobrze zilustrowana. Opisy rzędów i rodzin są bardziej morfologiczne, są tam te wszystkie zęby, kości i gruczoły, ale opisy rodzajów są skoncentrowane na zachowaniu, trybie życie, organizacji społecznej etc., więc otrzymuje się naprawdę wspaniały wgląd w życie tych wszystkich stworzeń. Książka do wertowania, a wiedza tego typu bardzo wolno się starzeje, więc spokojnie może sobie leżeć na półce i służyć przez parę dekad.

    • @norbb5526
      @norbb5526 ปีที่แล้ว

      @@LukaszLamza Drogie, ale skoro takie dobre to chyba kupię, dziękuję za odpowiedź i smacznej kawusi

  • @zofiaagnieszkabiernacka826
    @zofiaagnieszkabiernacka826 2 ปีที่แล้ว +1

    Dla mnie to było dość skomplikowane. Te małe zaistnienia też mnie nie przekonują, bo to tak, jakby z zera łatwiej było przeskoczyć na malutką jedynkę niż na dużą jedynkę. Ładny ten panpsychizm, ale mam z nim problem jak z cywilizacjami pozaziemskimi: ich ewentualne istnienie generuje więciej pytań niż odpowiedzi. Okolica cudna😀

    • @dHempfler
      @dHempfler 2 ปีที่แล้ว

      Wiem, że nie na temat, ale tak mnie to właśnie ukłuło- dlaczego istnienie innych cywilizacji miałoby generować więcej pytań? Pytam, bo uważam, że istnienie życia we wszechświecie, być może także tego inteligentnego, jest bardziej powszechne niż możemy to dziś sądzić. Pozdrawiam!

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว

      Okolica cudna, ale muszę chyba wstawać jeszcze o godzinę wcześniej, bo mnie rowerzyści rozpraszali. ;) Następnym razem spróbuję wstać na wschód słońca nad jeziorem, to dopiero będzie spacer. A co do zero i panpsychizmu - ja to raczej widzę tak, że tego zera miałoby po prostu nigdy nie być. Nasza duża jedynka wyłoniła się ze zsumowania bardzo wielu bardzo małych ułamków, co - taki przynajmniej jest argument - łatwiej zrozumieć niż wyłonienie się jedynki z bardzo wielu zer. A owe bardzo małe ułamki nigdy nie wyłoniły się z żadnego zera, bo nie ma w świecie niczego, co by było całkowicie "bezpodmiotowe". Kłaniam!

    • @zofiaagnieszkabiernacka826
      @zofiaagnieszkabiernacka826 2 ปีที่แล้ว

      @@LukaszLamza racja, na to nie wpadłam, że psychiczność może być warunkami początkowymi, a nie dopiero wyłonić się z bezmyślnej materii... to się robi coraz bardziej ciekawe😀 miłego odpoczynku Panie Łukaszu 😀

    • @zofiaagnieszkabiernacka826
      @zofiaagnieszkabiernacka826 2 ปีที่แล้ว

      @@dHempfler wiem, że jestem osamotniona w tym poglądzie, bo istnienie cywilizacji pozaziemskich to hipoteza kusząca a nawet intuicyjna, ale zakłada, że: 1. Życie jest powszechne we Wszechświecie - może tak jest, ale nic na ten temat na razie nie wiemy, bo znamy tylko jeden przypadek. 2. Ewolucja tak kieruje tym życiem, (a przypominam, że ewolucja nie ma celu oprócz trwania), aby powstała inteligencja i cywilizacja techniczna - może tak jest, ale na Ziemi przez większość czasu istniało życie jedynie w postaci drobnoustrojów, a bardziej zorganizowane organizmy, nawet dinozaury istniały miliony lat i żadna cywilizacja techniczna nie była im do szczęścia potrzebna. 3. Człowiek współczesny liczy sobie ok. 315 tys. lat jedynie, ale uważamy, że to my jesteśmy tym do czego dążył Wszechświat 14 miliardów lat, a nie np dąb Bartek, który istnieje równolegle z nami, cywilizacji technicznej nie wytworzył i ma chociaż tę cechę, że nie niszczy własnego środowiska na masową skalę. Innymi słowy, uważam, że na istnienie naszej cywilizacji złożyło się astronomicznie wiele przypadków, w tym uznanie przez dobór naturalny, że duży mózg jest lepszy niż np. ostre kły i pazury, ale z kolei nie za duży, bo neandertaczycy z większym mózgiem też wymarli. Po prostu strasznie małe prawdopodobieństwo, strasznie dużo zbiegów okoliczności, aby doprowadzić do powstania inteligencji, która nie jest potrzebna do trwania, ale niezbędna jest raczej do stworzenia cywilizacji technicznej. Dlatego więcej jest pytań, ale nie wykluczam niczego😀

    • @dHempfler
      @dHempfler 2 ปีที่แล้ว

      @@zofiaagnieszkabiernacka826 Dzięki za długą odpowiedź :) Mam podobne wątpliwości, ale jednak to nieistnienie innego życia uważam za generujące więcej pytań. Pozdrawiam!

  • @UKReven
    @UKReven 2 ปีที่แล้ว

    Dzien dobry
    Chciałbym zadać pytanie . Będąc kompletnym laikiem zacznę od tego ze zaczęło się to od dźwięku i pewnego tekstu Alana Watts a , a także artykułu w Świecie Nauki.
    Artykuł opowiadał o kodzie DNA . Jak mało on się różni pomiędzy szympansami a ludźmi. Nawet owocówka ma więcej podobieństw niż mniej, o ile pamietam. Pomyślałem , ze skoro tak ciężko się jest dogadać z szympansem , i tak duzo nas jednak dzieli to być może zaawansowana obca cywilizacja może być zupełnie poza nasza możliwością poznania jeśli ich DNA jest na wyższym poziomie. Nasza świadomość może tego nie ogarnąć kolokwialnie. Poszedłem tym tropem w dół i pomyślałem o kamieniach. Czy one są świadome ? Tylko np na bardzo niskim poziomie bo gdy uderzyć kamień to jest reakcja. Dźwięk . Czasami nawet rezonuje i trwa…
    Idąc dalej tropem tym zastanawiałem się co to jest dźwięk dla odbioru psychicznego. Żyjemy w terazniejszosci( ? Czy na pewno) . Zeby słyszeć dźwięk , logicznie musimy mieć pamięć by zapamiętać zmieniająca się częstotliwość . Inaczej , wyobraźmy sobie brakupływu czasu , będzie to jak stały prąd. Potencjał jest ale brak „broomu” . To doprowadziło mnie do pytania czy Wszechświat jest inteligenty? Czy może nawet ma świadomość albo jeszcze dalej to właśnie to coś co ludzie nazywają Bogiem. Struktura w której wszystko się rozwija. Co jest wiec potrzebne by to zaistniało? Wymyśliłem ze pamięć ( a to istnieje wszędzie . Wszytko się powtarza , oscyluje zmienia kształt , układa się w kształt) i wymiana informacji. Grawitacja i reszta sił cała , w te które przenikają nas i interferują z tym z czego jesteśmy zbudowani.
    Zapomniałem pytania. Być może miało brzmieć czy to wlasnie reprezentuje panpsychizm?
    Pozdrawiam Roman

  • @lubomirpetrowpahuta
    @lubomirpetrowpahuta 2 ปีที่แล้ว +1

    Trudno nie obawiać się podczas burzy przebywania na terenie zadrzewionym. Poczynając od nieprzyjemnego i niebezpiecznego smagania gałęziami po twarzy poprzez możliwość bycia przygniecionym przez konar lub nawet całe drzewo aż do porażenia piorunem. Filozofowie chyba z czystego "wolnego czasu" skierowują swój intelekt na manowce dla uzasadnienia nieróbstwa.

    • @007arek
      @007arek 2 ปีที่แล้ว +1

      Potem naukowcy jak Dragan ochoczo biorą dorobek filozofów i sobie tłumaczą, że starożytni nie byli filozofami XD

    • @lubomirpetrowpahuta
      @lubomirpetrowpahuta 2 ปีที่แล้ว

      @@007arek "Umiłowanie mądrości" nie zawsze przekłada się na realną sprawdzalną wiedzę. Z biegiem czasu można przypisać geniusz kolejnemu filozofowi bo okazuje się że w czymś "miał rację" chociaż gdy się baczniej przyjrzeć to były to luźne niczym nie poparte pomysły typu "ja sądzę że jest tak".

    • @007arek
      @007arek 2 ปีที่แล้ว

      @@lubomirpetrowpahuta Mało zaznajomiony jesteś z filozofią. Chyba nie powiesz, że logika była jedynie luźno rzucanymi pomysłami.
      Po drugie ten argument o tym, że któremuś filozofowi udało się trafić z opisem rzeczywistości tyczy się tak samo nauki. Problem w tym, że uczymy się tylko tych teorii które przetrwały.

  • @blablak2982
    @blablak2982 2 ปีที่แล้ว +1

    Lukaszu, czy czytałeś “Wędrówkę dusz” Michaela Newtona? Myślę, że warto zagłębić się w ta lekturę.
    Bardzo ciekawy odcinek.

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie znam. Powiesz coś więcej?

    • @paganaslaf
      @paganaslaf 2 ปีที่แล้ว

      @@LukaszLamza w skrócie, reinkarnacja. Ja osobiście nie przebrnąłem do końca. Ale jak nie znasz tematu to warto liznąć. Choć jak dla mnie to jest religijny bełkot pod przykrywką new age, czy coś w tym stylu

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว +2

      @@LukaszLamza Dyplomatyczna odpowiedź :)

  • @fourfiter751
    @fourfiter751 ปีที่แล้ว

    Parę lat temu poczułem to jadąc pociągiem trudno to opisać

  • @slapczak
    @slapczak 2 ปีที่แล้ว +1

    A fotony? Czy też decydują o tym, czy przejść przez szybę czy się od niej odbić? ;)

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +1

      Ależ oczywiście! Tylko w systemie Whiteheada byłoby to raczej "zaistnienie fotonowe", tj. maleńki akt autonomii psychicznej związany z wyłonieniem się kolejnego "pulśnięcia" na pewnej ścieżce czasoprzestrzennej, którą nazywamy fotonem. ;)

    • @slapczak
      @slapczak 2 ปีที่แล้ว

      Cóż, w takim razie trzeba pomyśleć o założeniu Ruchu Autonomii Wszystkiego ;)

  • @event151
    @event151 2 ปีที่แล้ว +2

    @Feanor Aglarion wołam Cię :D

  • @metafizykawspoczesna6499
    @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

    Szanowny Panie Łukaszu! Sądzę, że cały problem z panpsychizmem bierze się z jednoznacznego, a nie ANALOGICZNEGO traktowania świadomości na różnych poziomach bytu. Co sądzi Pan o takiej propozycji ujęcia tematu: th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html ?

  • @krzysiekcos434
    @krzysiekcos434 2 ปีที่แล้ว

    Wg mnie koncepcja zbliżona do Castanedy, wg niego istnieją pasma emanencji świadomości pochodzące ze źródła i jesteśmy skupiskiem takich pasm, które po śmierci wracają do źródła i że naszym celem jest rozprzestrzenianie świadomości, a od sobie dodam zbierania doświadczeń życiowych. Wg niego wszystko posiada takie pasma, czasami więcej czasami mniej zależnie od rozwiniętej świadomości. Ale może źle zrozumiałem i chodzi o coś innego, gościu napisał ponad 10 książek, a mowa o tym jest w którejś w środku, chyba wewnętrznym ogniu.

  • @rafant4545
    @rafant4545 2 ปีที่แล้ว

    Najpierw trzeba zdefiniować co rozumiemy przez umysł. Czy np.wystarczy, aby umysł istniał jeśli roślina wie gdzie góra a gdzie dół?

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      Jest Pan na dobrym tropie. Resztę znajdzie Pan tu: th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html

  • @rysrys5213
    @rysrys5213 2 ปีที่แล้ว

    W swojej wędrówce mija Pan miejscami całe lany mozgi trzcinowatej. Zawiera ona znaczne ilości DMT (molekula duszy ). Zawsze zastanawiało mnie czemu akurat ona, czemu zawiera coś tak wyjątkowego, czyżby było to jakoś powiązane z poziomem świadomości u żywych organizmów. Uważa się, że każdy żywy organizm posiada i wykorzystuje tą substancję w swojej egzystencji. Podobno u ludzi najintensywniej podczas narodzin i śmierci.

  • @agaagusia4726
    @agaagusia4726 2 ปีที่แล้ว

    Człowiek ma skłonność do antropomorfizowania i patrzenia na rzeczywistość ze swojej subiektywnej perspektywy postrzegania świata. Jesteśmy ograniczeni naszymi zmysłami. Poprzez naukę udało się trochę wykroczyć poza to ograniczenie ale rzeczywistość może być (i na pewno jest) o wiele bardziej głęboka niż jesteśmy w stanie zapytać. Świat to nie tylko materia ale i zjawiska falowe, przestrzeń, być może ciemna materia i ciemna energia, o której czym jest nie wiemy, wzajemne oddziaływania, nawet do końca nie wiemy czym jest grawitacja. Atom można podzielić na kolejne składowe, te na kolejne. Moim zdaniem trudno wyodrębnić jakieś mikrostruktury z własnościami psychicznymi i nie możemy brać tylko materii pod uwagę w tym rozumowaniu. Nie ma też naukowej odpowiedzi na pytanie czym jest psychika, czym jest umysł i świadomość. Jednak "myślę, więc jestem". Zakładając, że własnością wszechświata jest "aspekt psychiczny" równie dobrze można przyjąć pogląd, że to nie małe "cegiełki psychiczne" tworzą bardziej złożone struktury, jak np. umysł człowieka, ale że to całość rzeczywistości jest świadomym umysłem, z którego wynikają mniejsze struktury.

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +1

      To ostatnie to właśnie "kosmopsychizm". W metafizyce piękne jest to, że naprawdę "można przyjąć pogląd" i nie ma człowieka na świecie, który jest Ci w stanie zaprzeczyć. Metafizyka to jeden z ostatnich bastionów prawdziwej intelektualnej wolności, ot co.

    • @agaagusia4726
      @agaagusia4726 2 ปีที่แล้ว +1

      @@LukaszLamza Tak, to prawda. I fajnie z kimś wymienić się myślami. Od dziecka mam naturę refleksyjną, a seria "Filozuj" daje ciekawe wątki do myślenia/filozowania. Najlepiej się myśli przy myciu naczyń albo sprzątaniu. Ręce coś robią, a myśl wolna fruwa;)
      Ps. I kto by pomyślał, że właśnie wtedy zgłębia tajemnice wszechświata;)

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      Wydaje się, że metafizyka współczesna podaje całkiem dobrą definicję świadomości: th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html

  • @tomdiabe8859
    @tomdiabe8859 2 ปีที่แล้ว

    Co to za miejscówka?

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski 2 ปีที่แล้ว

    Co do rozdzielania świadomości ciekawa jest świadomość narodowa kiedyś miałem tym w szkole ale już nie pamiętam dokładnie tego, takie narody jak Chiny, Polska czy Francja mają świadomość bo mają dużo "neuronów" (obywateli), a jak wygląda to w małych państwach, czy taki Luksemburg lub Monako też mają świadomość? Od ilu obywateli naród może być świadomy?

  • @labinnah1979
    @labinnah1979 2 ปีที่แล้ว +5

    Jak dla mnie to wszystko zakłada istnienie wolnej woli, która wg. mnie nie istnieje. "Iluzja" wolnej woli wynika ze złożoności układów, która jest w pewnym momencie tak wielka że nie potrafimy zrozumieć jakie procesy doprowadziły do "decyzji". Dodatkowo ta część naszego mózgu (a raczej proces na nim uruchomiony), który uważamy za "ja" nie ma wolnej woli w sensie podejmowania decyzji, to tylko "nazywacz/rozpoznawator rzeczy" dla innego głębszego procesu decyzyjnego dla, którego "ja" jest tylko kolejną cegiełką-elementem (bardzo ważną, może najważniejszą - ale tylko cegiełką) na której to podstawie "oblicza" decyzję. Proces "nazywacza" jest też wyposażony w podproces "racjonalizacji" - czyli udawania że to on podjął decyzję a nie coś ponad nim co nim kieruje.

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +1

      Jasne, tak by to mniej więcej wyglądało w "standardowej metafizyce współczesności" i trudno zaprzeczyć, że to wszystko brzmi nieźle. Ale metafizyce wolno trochę więcej niż fizyce, a tu akurat moim zdaniem zdrowa porcja fantazji i swobody jest wręcz konieczna. Pozdr!

    • @frustratzone8371
      @frustratzone8371 2 ปีที่แล้ว

      A powiedz mi, jak myślisz, co sprawia, że "nazywacz" czuje, że czuje? To też jakiś proces, czy coś innego? Jak to jest w ogóle możliwe, żeby coś odczuwać? Ten problem mnie nurtuje od dawna, może masz jakieś przemyślenia na ten temat?

    • @labinnah1979
      @labinnah1979 2 ปีที่แล้ว +1

      @@LukaszLamza Ależ czemu nie, fantazja i metafizyka to nieodłączna cześć działania "nazywacza". Im bardziej jest on przekonany że ma na coś wpływ i lepiej nazywa rzeczywistość (tworzy modele świata, choćby fantastyczno metafizyczne) tym działa lepiej, a tym samym "worek mięsa" na którym jest uruchomiony.
      Mój "nazywacz" się z tym pogodził, że je jest tylko pasażerem. A przynajmniej mój wewnętrzny komputer tak to obliczył a "nazywacz" tak to zracjonalizował.

    • @labinnah1979
      @labinnah1979 2 ปีที่แล้ว +1

      @@frustratzone8371 "Nazywacz" nic nie czuje. Dostaje pewne dane wejściowe, i generuje odpowiedź. A ponieważ uważa się za całość, "racjonalizuje" że musiał coś poczuć. Dane wejściowe mogą generować zmysły (np. oczy), albo też jakiś inny proces w mózgu (np wrażenie widzenia podczas snu, kiedy faktycznie nic nie widzimy).
      Nie wiem czy o taką odpowiedź Ci chodziło.

    • @frustratzone8371
      @frustratzone8371 2 ปีที่แล้ว

      @@labinnah1979 Nie zrozumieliśmy się, pewnie nieumiejętnie opisałem o co mi chodziło. W ogóle nie odniosłem się do problemu "JA - jako bezwolny pasażer podświadomych procesów neurofizjologicznych";), tylko zapytałem o coś innego. Moja wina.
      Chodzi mi o to, że jako "ja", czyli ten Twój "nazywacz" jednak cos czuję. Kiedy np. usiądę na pinezce, to poczuję ból w pewnej części ciała.
      Czym jest "to co czuje, że czuje"? W jaki sposób w ogóle możemy doświadczać czegoś takiego jak odczucia/poczucia? Czy to też jakiś (pod)proces, czy coś innego? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, a jeśli tak, to ciekawi mnie jak to sobie tłumaczysz?
      Ja bym powiedział: "Czuję, więc jestem".;)

  • @magicfranky9195
    @magicfranky9195 2 ปีที่แล้ว

    A co gdyby np. drzewa wykorzystywaly system grzybni jako polaczenia neuronowego. I to razem tworzylo by taki jeden organizm . I ten system jest dosc skomplikowany,wystarczylby aby uzyskac swiadomosc ?

  • @anonimmors1925
    @anonimmors1925 ปีที่แล้ว

    w dnd masz klase postaci z psionicznymi umiejętnościami kontrolującymi swoim umysłem rzeczywistość

  • @paganaslaf
    @paganaslaf 2 ปีที่แล้ว +1

    Piękna ścieżka wzdłuż rzeczki

  • @Traper_T
    @Traper_T 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak tam było w sztolni czarnego pstrąga?

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +1

      Mokro i zimno. A tak w ogóle, to przecież mówiłem, że jestem incognito. ;)

    • @Traper_T
      @Traper_T 2 ปีที่แล้ว +1

      Przy tej popularności chyba nie da się być incognito teoretycznie jedna na 4000 osób w Polsce powinna pana rozpoznać a uwzględniając ilość subskrypcji kanału Copernicus to jedna na 300 ale jak to się ma od praktyki nie mam pojęcia 🤔

  • @chlodnia
    @chlodnia 2 ปีที่แล้ว

    to prawda

  • @EvanidusEvan
    @EvanidusEvan 2 ปีที่แล้ว +1

    Cześć

  • @adamganski2012
    @adamganski2012 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski 2 ปีที่แล้ว

    A co z osobami mającymi kila świadomości? Ponoć dwubiegunówkę ma 2% osób.

    • @maciejciemborowicz
      @maciejciemborowicz 2 ปีที่แล้ว

      ChAD nie ma kilku świadomości. Jest jeden strumień świadomości, tylko jest kręty i pełen burzliwych przełomów.

  • @KamilSołtys-j4i
    @KamilSołtys-j4i 11 หลายเดือนก่อน

    Temperatura Curie to od męża skłodowskiej jc

  • @TomaszWolny
    @TomaszWolny 2 ปีที่แล้ว

    0:00 panpsychizm to taka inna nazwa dla spirytualizmu? Chodzi mi o ten nurt szamański, wierzący, że wszystko ma duszę (albo ducha). Stąd duch kamienia, żaby i przodków.

    • @maciejciemborowicz
      @maciejciemborowicz 2 ปีที่แล้ว

      Panpsychizm nie mówi nic o telepatii, reinkarnacji czy kontakcie ze zmarłymi. Nie, to dwie różne rzeczy.

    • @TomaszWolny
      @TomaszWolny 2 ปีที่แล้ว

      @@maciejciemborowicz spirytualizm właściwie też nie. Spirytyzm być może, choć sam spirytyzm mieści się w pojęciu parapsychologia, razem z mieszaniną telepatii, reinkarnacja, życiu po śmierci, energią kosmiczną itp
      pl.wikipedia.org/wiki/Spirytualizm
      pl.wikipedia.org/wiki/Spirytyzm

    • @maciejciemborowicz
      @maciejciemborowicz 2 ปีที่แล้ว

      @@TomaszWolny OK, ja tutaj nie widziałem różnicy :).

    • @maciejciemborowicz
      @maciejciemborowicz 2 ปีที่แล้ว

      @@TomaszWolny Tak więc nie wiem.

  • @marekczogaa7850
    @marekczogaa7850 2 ปีที่แล้ว

    ciekawe ,ale od tego filozofowania można zwariować ,myślę (a może nie ) odrzucam coraz więcej teorii w głowie ,mętlik w zasadzie wszystko na tym świecie można kwestionować , najtrudniej pogodzić sie z tym ze tak naprawdę nic nie wiemy ,a potem od nowa a może to możliwe wrrrrrr chyba zjem kromkę i pójdę do pracy , ale pewnie i tak strumienia myśli nie zatrzymam

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      A może przypadnie Panu do gustu takie rozwiązanie: th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html

  • @dealer66611
    @dealer66611 2 ปีที่แล้ว

    A przerwa wakacyjna? Ładnie nadajesz

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza  2 ปีที่แล้ว +6

      Takie łażenie i filozowanie to prawie jak odpoczynek. ;) Montaż minimalny, tempo niespieszne. Może coś jeszcze takiego powrzucam.

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 2 ปีที่แล้ว

    Wszystko myśli.

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      Wszystko poznaje (w sobie właściwy sposób), ale myśli tylko niematerialny umysł: th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html

  • @stefankaniecki7236
    @stefankaniecki7236 ปีที่แล้ว

    a co na to Pan Ksiezyc?

  • @waraiotoko374
    @waraiotoko374 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy temat, ale dla mnie niestety nie ma to większego sensu. Psychika nie ma, albo ma bardzo słabą definicję. Jakieś proto-psychiki etc. to dla mnie zbędne mnożenie bytów. Nic to nie zmienia i własnie nic nie tłumaczy, jedynie mapuje na nowy język. Równie dobrze mogę sobie nadać atomom, liścią, gałęzią dowolną cechę o dowolnej nazwie i powiedzieć, że wszystko posiada "X". Idąc za Twoją radą, spróbowałem z tego wyłuskać jakąś najlepszą intuicję panpsychiczną i jedyne co w tym faktycznie jest to świadomość. Także dla mnie panspsychizm redukuje się do problemu świadomości. Dzieki temu znika problem składania i ilości etc. Bo nie ma więcej lub mniej świadomości. Świadomość jest cechą procesu. Jeśli istnieje jakiś proces - to może on być świadomy lub nie. 0 lub 1. Mogą istnieć oczywiście różne procesy których jesteśmy świadomi etc. - świadomość bólu, smaku, emocji ale też jakiś metaprocesów - świadomość świadomości, świadomość własnego ja etc. Oczywiście to nie odpowiada na pytanie czym jest świadomość. Tego nie wiemy i to tutaj moim zdaniem tkwi nawiększa i najciekawsza zagadka, a nie w jakieś nieokreślonej "psychice". Chciałem się jeszcze odnieść do tych decyzji Whiteheda. Ponownie, ciakawa koncepcja ale ma chyba poważna wadę. Mówi on bowiem o Działaniu a nie o Decydowaniu. Zaleznie od konwencji terminologicznej - decyzja wymaga przetwarzania informacji. Aby przetwarzać informacja potrzebna jest pamięć. A do pamięci potrzebna jest zdolność do zmiany struktury. Zmiana struktury atomu - np. ułożenia kwarkóœ w jądrze - wiązałaby się z przemianą pierwiastka w inny. Takie zjawisko jets niemożliwe pod wpływem informacji, bo atom nei posiada nawet receptorów, można go jedynie zmodyfikowac fizycznie np. strzelając do niego promieniowaniem. Ale to żadna decyzja tylko działanie. Mózgu i komputery mogą podejmować decyzje, ale to też nie znaczy że są to decyzje wolne. Moim zdaniem nie są. Odnośnie MK i rozpadu promieniotwórczego. Jak sam zauważyłęś rozpad nie udowadnia WW a jedynie, jak już - nie wyklucza. Ale tutaj jest inny problem - czy da się w ogóle pomyśleć WW? Dlaczego Atom miałby akurat w danym momencie się rozpaść a nie w innym jeśli nie pod wpływem jakiegokolwiek oddziaływania. Wiemy, ze nie ma zdolności do przetwarzania informacji więc może to być oddziaływanie fizyczne jedynie. Dodam, że istnieją determnistyczne interpretacja MK. Fizyka nie tyle unieważnia determinizm tylko naszą możliwość poznania wszelkich przyczyn. Samo poznanie wpływa na tkankę wszechświata - tam naciśniesz to wyskoczy gdzie indziej, ale to nie znaczy, że proces jest niedeterministyczny.

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      A co Pan powie na ujęcie świadomości na różnych poziomach bytu w sposób analogiczny? th-cam.com/video/hWiXNHhoc44/w-d-xo.html

    • @waraiotoko374
      @waraiotoko374 2 ปีที่แล้ว

      @@metafizykawspoczesna6499 Dziękuje za zainetersowanie. Chętnie bym odpowiedział, ale nie doszukałem się w Pana wykładzie nawiązania do świadomości. Przynajmniej nie wprost. Musiałbym Pana prosić o rozwinięcie pytania i/lub podanie konretnych fragmentów wykładu.

    • @metafizykawspoczesna6499
      @metafizykawspoczesna6499 2 ปีที่แล้ว

      @@waraiotoko374 Począwszy od trzeciego wykładu, w każdym ta kwestia jest poruszona. "Na wyrywki" nie ma sensu jej poznawać.

    • @SteelM4chine
      @SteelM4chine 11 หลายเดือนก่อน

      To raczej chodzi o decyzję na poziomie "nadswiata" ktora na swoje skutki w naszej rzeczywistości - tutaj juz zgodnie z prawami naszej rzeczywistości.

  • @januszpietras2739
    @januszpietras2739 2 ปีที่แล้ว

    O jak nietoperz to ja nie wiem.

  • @marekmareckionline8493
    @marekmareckionline8493 2 ปีที่แล้ว +1

    hello and forehead

  • @andrzejajabi1043
    @andrzejajabi1043 2 ปีที่แล้ว

    Wszystko jest ENERGIĄ - więc psychika jest jedną z form energii. Uznanie energii jako podstawę wszystkiego - rozwiązuje cału problem 🤔

  • @padthaitai
    @padthaitai ปีที่แล้ว

    a rozmawiacie z roślinami czy piaskiem? to nie nazywa się schizofrenia czasem?

    • @SteelM4chine
      @SteelM4chine 11 หลายเดือนก่อน

      Ja tak, wlansie tutaj planujemy z moim żuczkiem i storczykiem jak przejac władzę nad swiatem

  • @monikagruszczynska7039
    @monikagruszczynska7039 2 ปีที่แล้ว

    Ale bzdury !