Początek świata jako koniec racjonalności, Łukasz Lamża | Copernicus Festival

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 พ.ย. 2016
  • O minibooku z serii "Piąty Wymiar" pt. "Początek świata jako koniec racjonalności" z jego autorem dr. Łukaszem Lamżą rozmawiał Łukasz Kwiatek.
    www.ccpress.pl/produkt/Poczate...
    Kosmologia jest dziś czymś więcej niż po prostu nauką badającą wielkoskalową ewolucję Kosmosu. Bywa ona dziś przedstawiana jako nad-nauka, zdolna do udzielenia odpowiedzi na najbardziej ogólne pytania filozoficzne: Jak powstał świat? Dlaczego jest coś raczej niż nic? Niektórzy kosmolodzy (choćby Stephen Hawking) publicznie twierdzą, że nauka zastąpiła dziś nie tylko filozofię, ale i religię, odpowiadając racjonalnie na pytanie o powstanie świata.
    Książka poświęcona jest próbie odpowiedzi na pytanie, co może nauka (a szerzej: dowolna racjonalna metoda), a czego nie może, kiedy próbuje się za jej pomocą odpowiadać na najogólniejsze pytania kosmologiczne. W kolejnych rozdziałach książki opisywane są teorie wymieniane zwykle jako próby "ostatecznego wyjaśnienia Wszechświata": kosmologia inflacyjna, poszczególne modele Wieloświata, "funkcja falowa Wszechświata" i inne. Pokazane zostaje, na czym polegają zasadnicze, strukturalne ograniczenia tych wyjaśnień, i ograniczenia metody naukowej jako takiej.
    W zakończeniu proponowana jest hipoteza, że problem powstania świata (w najszerszym sensie) w ogóle z zasady nie jest dostępny racjonalnym metodom, przez co realnie dostępne są dla nas tylko dwie możliwości: "domknięcie" wyjaśnień Wszechświata członem pozaracjonalnym albo programowe urwanie łańcucha wyjaśnień, czyli zgoda na życie w świecie permanentnie "niedomkniętym". Całą książkę można więc potraktować jako rozwinięte, systematyczne uzasadnienie tej właśnie hipotezy.
    Więcej informacji:
    www.copernicusfestival.com
    Fotografia z miniatury: Kamila Zarembska
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 223

  • @reginajakubczak1810
    @reginajakubczak1810 7 ปีที่แล้ว +49

    Bardzo dziękuję za możliwość słuchania Pana Lamży. Nie wiedziałam, że są w naszym kraju tacy inteligentni ludzie, tak pięknie mówiący po polsku. I mądrze!

  • @darekkutyna5866
    @darekkutyna5866 3 ปีที่แล้ว +3

    GENIUSZ !!!!! Łukasz swoim rozumowaniem przerasta dzisiejszość o dziesiątki lat !!!!!!!!!!!!!! Totalny szacunek !!!!!!!!!!!!!!! Niesamowite rozumienie rzeczywistości!!!!!!! Przede wszystkim nie boi się stwierdzić że pewnych rzeczy (jak na przykład powstanie wszechświata) NIGDY nie będziemy w stanie racjonalnie wyjaśnić !!!

    • @eustachyklimiuk4807
      @eustachyklimiuk4807 2 หลายเดือนก่อน

      Takich ludzi spotykało się dawniej i tacy stworzyli naszą nauk. I nie tylko. Teraz inne czasy i inna edukacja, niestety. Pozdrawiam :)

  • @jaroslaww7764
    @jaroslaww7764 2 ปีที่แล้ว +2

    Znalazłem właśnie osobę, która podziela mój sceptycyzm i jest o wiele bardziej elokwentna ode mnie, aby go bronić. Dziękuję

  • @majagreen3869
    @majagreen3869 ปีที่แล้ว

    Znając historie trzeba przyjąć że irracjonalne myślenie w danych czasach było gwarancją rozwoju. Wyjście poza schematy myślowe w danych warunkach, czasach było według otoczenia irracjonalne. Wszyscy odkrywcy byli rewolucjonistami. Gdyby nie myśleli inaczej niż większość nie byłaby możliwa ewolucja. To się tyczy każdej dziedziny życia i nauki. Otwarty umysł stanowi podstawę rozwoju w pojęciu ogólnym.

  • @demaskatorr
    @demaskatorr 6 ปีที่แล้ว +7

    Duża wiedza, godna współczesnego filozofa. Dobrze, że jeszcze jest ktoś zajmujący się syntezą nauk.

  • @piotrjuszczyk1
    @piotrjuszczyk1 ปีที่แล้ว

    Są rzeczy które da się obserwować.
    Są rzeczy które trudno będzie zaobserwować.
    Są rzeczy których nie da się zaobserwować.

  • @jayelpis1023
    @jayelpis1023 4 ปีที่แล้ว +1

    Matematyka to nie tylko "znaczki i język", ale sposób myślenia i percepcji. Dobrym przykładem na to jest równanie Schroedingera, który swoim równaniem otrzymał w efekcie funkcję falową, która opisuje prawdopodobieństwo napotkania elektronów w danych punktach atomu o czym nikt wcześniej nie wiedział i nawet nie myślał o tym. Równanie stworzone przez umysł ludzki zgodnie z zasadami matematycznego myślenia doprowadziło do odkrycia czegoś wcześniej nieznanego. Za dużo filozofii, za mało podłoża naukowego w wykładzie o nauce.

  • @mkufel7248
    @mkufel7248 4 ปีที่แล้ว +3

    Super teoria : Żyć w Świecie o niedomkniętej metryce jego powstania , lub przyjąć np. istnienie Boga . Fajny program i dzieki za taki.
    Oczywiście " Łapa w górę" , MK

  • @SavageMephisto82
    @SavageMephisto82 4 ปีที่แล้ว +2

    10:21 Ja z kolei jestem zdania, że detektory nigdy nie będą w stanie złapać cząstki wyemitowanej w punkcie "zero" z uwagi na ciągle rozszerzający się Wszechświat, a także drobny niuans wg najnowszej wiedzy, że po "Wielkim Wybuchu" wszelkie fotony były uwięzione z "zupie kwarkowo-gluonowej".

  • @jolantalewandowska9046
    @jolantalewandowska9046 4 ปีที่แล้ว +2

    dobrze, że pan podkreślił, że chodzi o pogodę na zewnątrz bo jeszcze ktoś by pomyślał o pogodzie wewnątrz😊

  • @parazaurolofek
    @parazaurolofek 4 ปีที่แล้ว +4

    Świetny wykład dla ludzi niezorientowanych w temacie.

  • @Wojtenio
    @Wojtenio ปีที่แล้ว

    Racjonalność jest względna i zasłaniając się tym pojęciem można dużo powiedzieć nie wyjaśniając niczego.
    Z wykładu emituje pesymizm i złośliwość.

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 3 ปีที่แล้ว +1

    49:25 Jeśli stwierdzę że Świat jest do du.. - to jest Prawda. Jeśli stwierdzę że Świat nie jest do du.. - to też jest prawda! Bo to człowiek nadaje sens istnieniu!

  • @lozbok1429
    @lozbok1429 5 ปีที่แล้ว +2

    Czy warto więc badać czego nie można zbadać. Mimo wszystko koncepcje powstania świata są fenomenalne. Świadczą o tym że myślimy twórczo. Szersze grono ludzi interesuje się powstaniem życia tu na Ziemi

  • @hannahowadek4227
    @hannahowadek4227 4 ปีที่แล้ว +9

    Błędne założenia prowadzą do błędnych wniosków i wtedy nie dochodzi się do racjonalnego rozwiązania :-)

    • @eustachyklimiuk4807
      @eustachyklimiuk4807 2 หลายเดือนก่อน

      Wiele błędnych rozwiązań, wniosków, okazało się dobrymi punktami wyjściowymi dla tych już właściwych.

  • @Szaman4www
    @Szaman4www 3 ปีที่แล้ว

    Dziękuję bardzo za bardzo ciekawe spotkanie.

  • @dawidekpoland493
    @dawidekpoland493 4 ปีที่แล้ว +6

    Kocham pana ,panie Łamża:)

  • @zibipyc158
    @zibipyc158 4 ปีที่แล้ว +2

    Uczący wykład, którego słuchałem z zapartym tchem. Już pędzę na allegro poszukać książek Łukasza Lamży. Jedno mnie tylko rozpraszało, żeby nie powiedzieć denerwowało. To łażący przed kamerą ludzie. I tu pytanie: czy nie można zorganizować wykładu tak, by wyeliminować zjawisko tych łażących duchów?

  • @norbertb1488
    @norbertb1488 7 ปีที่แล้ว +3

    Wydaje mi się, że rozum ludzki będzie w stanie przekroczyć własne ograniczenia w ramach sztucznej inteligencji. Gdy powstaną narzędzia pozwalające, tworzyć inteligentne sieci, gdzie maszyna i człowiek będą mogli wspólnie kooperować i gdzie inteligencja kolektywu będzie znacznie większa niż suma inteligencji pojedynczych jednostek funkcjonalnie zorganizowanych. Polecam obejrzeć kilka filmów Dr Petera Krause, który od kilkunastu lat zajmował się sztuczną inteligencją w Niemczech, w ramach organizacji i zarządzania. Bardzo interesujące i inspirujące. Niemcy na podstawie jego osiągnięć w dużej mierze organizują swoje państwo, tworząc pewną kompleksowość. Informacja organizuje się w sposób coraz bardziej zoptymalizowany, tworząc coraz bardziej złożone mechanizmy relacyjności elementów.

    • @brunicki
      @brunicki 5 ปีที่แล้ว +2

      Nie do końca się zgadzam. Być może sztuczna inteligencja nas przerośnie, ale czy będziemy w stanie zrozumieć jej odkrycia i wnioski? Prawdopodobnie w pewien ograniczony sposób tak, jednak ta sztuczna inteligencja będzie nową jakością i jej postrzeganie świata będzie diametralnie inne od naszego.

    • @lozbok1429
      @lozbok1429 5 ปีที่แล้ว

      Myślę że sztuczna inteligencja też jest i będzie ograniczona

  • @piotrzima1276
    @piotrzima1276 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny przekaz- wielkie dzięki +++

  • @kinjelom
    @kinjelom 2 ปีที่แล้ว +3

    Dla mnie domknięcie czymś nieracjonalnym blokuje drogę do poszukiwań, grozi religiami i zakazami, wolę zostawić przestrzeń dla nawet beznadziejnych poszukiwań, bo być może samo poszukiwanie nadaje sens ludzkości.

  • @BlackKisiel
    @BlackKisiel 8 หลายเดือนก่อน

    dobrze się słucha dzięki ;)) 15/10😇🙃

  • @hubertkotwa464
    @hubertkotwa464 2 ปีที่แล้ว

    Założenie ze nie da się rozstrzygnąć jakiegoś problemu jest sprzeczne z nauka. Albo dowód ze się nie da albo atakujemy w nieskączoność

  • @bogdansorys2091
    @bogdansorys2091 4 ปีที่แล้ว +3

    Mądrość jest najważniejsza, ponieważ sama wiedza prawie nic nie jest warta.

  • @bartekbartek7036
    @bartekbartek7036 6 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład. Mam nadzieję, że zagości Pan z nami na dłużej.

  • @jannowak9761
    @jannowak9761 3 ปีที่แล้ว

    Mam wrażenie, że jeżeli faktycznie istnieje coś czego nie możemy się dowiedzieć, to jednak LEPSZĄ opcją jest stwierdzić "nie wiem tego", niż "bóg". Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której ""bóg" jest po prostu synonimem dla "nie wiem tego".
    Jednak jeżeli "bóg" ma pociągać za sobą jakieś dalsze wnioskowanie co do moralności, celu życia i całej tej eschatologii, w konsekwencji praktycznie wpływając na nasze decyzje i zachowania, to trzeba by się zatrzymać i zastanowić - jak z tego, że czegoś NIE WIEM ma wynikać ta cała WIEDZA. To jest właśnie to niebezpieczeństwo wyjścia poza racjonalność. Właśnie dla tego myślę, że jeżeli czegoś nie wiem, lub nie mogę nigdy wiedzieć, to jednak LEPIEJ jest stwierdzić "tego nie wiem", niż "nie mogę wiedzieć, więc do kosza z racjonalnością; odpowiedź to X".

  • @macbro8636
    @macbro8636 ปีที่แล้ว

    Wszechświat został zainicjowany, ponad naszymi ludzkimi wyobrażeniami. Na początku było Słowo, które nie było z tego świata, Bóg stwarzając ten świat, stworzył tylko to co nam miało być znane, aby nie bać się tego środowiska i można było badać i móc go rozumieć. Lecz jak do tej pory, nadal tajemnicza i zagadkowa jest osobliwość, z której to powstało, i nikt nie wie jak to się stało. A powstało tylko wiele teorii. No chyba że obecna technologia ogranicza poznanie. Teleskop Webba niech zrobi zdjęcie głębokiego pola, zobaczą co wyjazdzie. Lecz to nie zmienia faktu że do tego nie dojdą. Wymiary fizyczne nie wchodzą w grę, chyba że mistyczny, tu nawet nie potrafimy już nic wytłumaczyć. Nasz wszechświat ma początek i koniec, tego nawet naukowcy nie wiedza kiedy i jak. A jak ma powstać nowy, to nawet powstanie w mgnieniu oka, ale my już tego pamiętać nie będziemy. Tylko nowi my, nie wszyscy, ale z inną świadomością i życiem i światem. Nie takim jak ten.

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 5 ปีที่แล้ว +2

    Pan Lomża zracjonalizował w formie wykładu to co moje pokolenie znało w formie intuicyjnego przeczucia. Dziękuję.

  • @robuzytkownik7505
    @robuzytkownik7505 4 ปีที่แล้ว +1

    Jezu, ale to dobre. Facet mi odpowiedział na kilka pytań które mnie gnębiły od dawna.

    • @ifonassanofi8741
      @ifonassanofi8741 4 ปีที่แล้ว

      Dekalog...1 przykazanie.jak dziecko.twuuu

    • @robuzytkownik7505
      @robuzytkownik7505 4 ปีที่แล้ว

      @@ifonassanofi8741 rozwiń

    • @ifonassanofi8741
      @ifonassanofi8741 4 ปีที่แล้ว

      @@robuzytkownik7505 nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.wg mnie to jest przekroczenie 1 przykazania...i 2.po chwili zastanowienia.

    • @ifonassanofi8741
      @ifonassanofi8741 4 ปีที่แล้ว

      Śpisz Tera Patrick?

    • @robuzytkownik7505
      @robuzytkownik7505 4 ปีที่แล้ว

      @@ifonassanofi8741 bardziej mi chodziło że kreacjonizmu nie można potępić naukowo, nie jest on gorszy niż naukowe hipotezy odnośnie powstania świata.

  • @przemekblaszczyk4622
    @przemekblaszczyk4622 5 ปีที่แล้ว +2

    Zaciekawiła mnie ta dyskusja i niedawno w wolnej chwili przeczytałem tego minibooka. Książkę polecam. Rzeczywiście, potrafi być kubłem zimnej wody dla przeciętnego człowieka i trudno nie zgodzić się z zawartą w niej argumentacją. Coś w tym jest, że pod płaszczem matematyki przemyca się do naszej świadomości nie tylko wiele "prawd", ale także wiele niczym nieuzasadnionych fantazji, które z łatwością przyjmujemy bez żadnego racjonalnego powodu jako prawdy. Czy nie jest tak, że często bezkrytycznie przyjmujemy za fakt każdą nowinkę i nową propozycję, o ile tylko jest zapisana w języku matematyki lub stoi za nią jakaś znana i wypromowana osoba? Ile z tych sloganów typu "amerykańscy naukowcy odkryli...", którymi nas bombardują i które uważamy za codzienny truizm okazało się fałszem? O tym już nie słyszymy, albo nie chcemy z jakichś powodów słyszeć. Zapominamy w amoku optymizmu poznawczego o podstawach racjonalnego myślenia oraz o tym, że zbiór rzeczy, które można dowieść zawsze będzie mniejszy od tych, które "istnieją". Dobrze, że Pan Lamża nam o tym przypomniał.

  • @The74pep
    @The74pep 5 ปีที่แล้ว +5

    Tak, tylko cały model standardowy powstawał na papierze a później krok po kroku był obserwowany i potwierdzał swoją prawdziwość i nadal jego elementy są poparte obserwacjami, np. ostatnio było głośno o cząsteczkach Higsa które zamykał model a były od początku przewidziane w tej teorii fizycznej . Teoria względności też dopiero teraz jest obserwowalna jak fale grawitacyjne a przecież najpierw Einstein je wymyślił matematycznie w swojej teorii i nie było mowy, że ich nie ma bo cała jego teoria by była błędna. Inaczej mówiąc jeśli modele, które są potwierdzone już empirycznie zazębiają się z nowymi wyprowadzonymi matematycznymi to te nowe muszą być prawdziwe i to nauka potwierdza na każdym kroku, nie da się stworzyć nowych modeli oderwanych od prawdziwych bo nie przechodzą weryfikacji. Matematyka to nie tylko język to logika a jak jest wykorzystana do opisu fizyki to powstaje opis rzeczywistości, który nie kłamie bo inaczej nie mógł by się zazębić z modelami jakie już są. Dzisiejsza fizyka polega na modelach matematycznych to jest tożsame z obserwacjami są tak samo rzeczywiste jak obserwacje jeśli spełniają kryteria weryfikalności . Niestety dr. Lamża się myli bagatelizuje lub nie wie jak zbudowane i opisane są matematycznie teorie fizyczne tam nie ma miejsca na błędy i zawsze obserwacja później to potwierdza. Jak 2+2 = 4 to nie ma mowy, że zaobserwujemy coś innego w prawdziwym świecie. Gdybyśmy opierali się na fizyce obserwowalnej jak w 19 wieku to nigdy byśmy nie wymyślili mechaniki kwantowej dzięki której mogę teraz pisać na komputerze i nie było by GPS-a bo to wszystko rzeczy, które nigdy nie moglibyśmy zaobserwować nie mówiąc o komputerze kwantowym z qubitami.

  • @MrRGBable
    @MrRGBable 4 ปีที่แล้ว

    Ale super, uou!

  • @darekcebula3595
    @darekcebula3595 4 ปีที่แล้ว +2

    Podziwiam Pana odwagę.

  • @edwardlewandowski4334
    @edwardlewandowski4334 5 ปีที่แล้ว +6

    P. Lamża🤔poziom max✋🍒

  • @mariuszkajstura6635
    @mariuszkajstura6635 ปีที่แล้ว

    Nasunęło mi się takie pytanie: Czy ludzka myśl jest obserwowalna ?

  • @kamilbreda9452
    @kamilbreda9452 5 ปีที่แล้ว +2

    Szanowny pnie Lamża. Jest pan najlepszym dowodem na to, że w każdym języku można gadać bzdury. Matematyka to nie tylko język. To środowisko, w którym można tworzyć. Narzędzie dla ludzi mądrych i geniuszy, a nie dla takich jak pan ograniczonych umysłowo.

    • @DedEer12
      @DedEer12 5 ปีที่แล้ว +3

      Panie Kamilu ... język to środowisko w którym można tworzyć.... proszę mi pokazać jakikolwiek gatunek biologiczny który nie gada a tworzy modele matematyczne....z góry dziękuję

  • @pawewyszkowski199
    @pawewyszkowski199 2 ปีที่แล้ว

    Odpowiedź "lekko infantylna" w kwestii wiedzy ostatecznej, ludzie którzy to odkryją raczej nie będą diagnozować chorób u dzieci a nie przejmować się zelówkami.
    Patrząc na to gdzie jest nasza nauka miną steki jak nie tysiące lat zanim się dowiemy.

  • @mariuszkajstura6635
    @mariuszkajstura6635 ปีที่แล้ว

    A ja twierdzę że na początku była umowa związkowa, pomiędzy elektrycznością a magnetyzmem ... Da się to obalić ?

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 3 ปีที่แล้ว

    Dla zasięgu

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว

    Ja się zdecydowanie opowiadam za opcją niedomkniętego wyjaśnienia. I takie też promuję na swoim kanale i gdziekolwiek się udzielam publicznie, i nazywam to nihilizmem epistemologicznym, skróconym do stwierdzenia, że niczego ostatecznie nie da się wiedzieć - a to z tej prostej przyczyny, że właśnie na końcu nie ma pierwszej przyczyny, a w nie mogąc dojść do pierwszego wyjaśnienia u podstaw, nie można z całą stanowczością uzasadnić ostatecznie nic na końcu.
    Oczywiście można wszystko uzasadnić poza racjonalnością, ale jako nihilista, a więc skrajny sceptyk - ja się na to nie godzę.

  • @waldemargrabia4731
    @waldemargrabia4731 ปีที่แล้ว

    Teoria dwu krasnoludków jest sprzeczna z pierwszą przyczyna,bo któryś musiałby byc pierwszy. Rozważanie chyba siła rzeczy sprowadza sie do pojedynczej pierwszej przyczyny.

  • @DrKanibalLepper
    @DrKanibalLepper 3 ปีที่แล้ว

    Ciekawe, że człowiek będący niezbadanym, choć badanym tworem niezbadanego wszechświata w obrębie "jedynie" praw tego świata jest przerażający przez kompletny brak sensu, z kolei wieczne istnienie w zbawieniu lub potępieniu już taki sens mialoby posiadać. A jednak obserwacje pokazują że zarówno jedna jak i druga opcja może być przrażająca, jak i zupełnie normalna i akceptowalna. Przerażenie to emocja. Zmienia się w czasie życia, dlatego nie do końca jestem przekonany że należy znowu przerażenie wynosić teraz na ołtarze jako ostateczne kryterium motywujące do masowego oszukiwania wszystkich ludzi. Jednocześnie rozumiem że strach to fundamentalnie silny argument, z którym nie da się dyskutować. Dlatego właśnie widać że ludzie o skrajnie różnym stosunku do religii żyją jednocześnie na tym świecie i dają sobie radę, nie są przerażeni i nie popełniają masowych samobójstw. Ale tez niektórzy religii obecnie z analogicznych powodów potrzebują. Dlatego wiara jest i powinna być osobistą sprawa człowieka, bez sprzedawania całych pakietów wierzeń atrakcyjnych dla sprzedawców, ale nie koniecznie dla kupujących lub odwrotnie

  • @SuperUniwersal
    @SuperUniwersal 4 ปีที่แล้ว +1

    stety P.Doktorze, w grudniu 2019 widziałem zdjęcia sugerujące lub inaczej mówiąc będące poszlaką teorii multiświatów

  • @MrLyniek
    @MrLyniek 4 ปีที่แล้ว +1

    Problem tak naprawdę polega na tym, że powstanie świata nie jest znane a to jak wielką musiała mieć masę osobowość. Coś z niczego?

  • @lewsalonowy
    @lewsalonowy 5 ปีที่แล้ว +8

    Obłędne intro, wspaniały kanał. Tylko gratulować.

  • @jolantalewandowska9046
    @jolantalewandowska9046 4 ปีที่แล้ว

    no to było fajne, ja mam plakietkę, dowód osobisty też pan pewnie ma 😊

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 3 ปีที่แล้ว +1

    I tu narzuca się pytanie - czy SKUTEK może wywołać PRZYCZYNĘ? Powstanie Wszechświata.

  • @RAK-photo
    @RAK-photo 2 ปีที่แล้ว

    Przyjrzyjmy się teorii Hawkinga. Niby wszystko ok. Ale skoro nie istnieje czasoprzestrzeń to jakie Fluktuacje spowodowały cały wielki wybuch. Należy przypomnieć ze energia w tym wypadku jest z nikąd. Do tego dodajmy ze wszystko (fizyka i całe jej działania) powstały po wielkim Wybuchu a mechanika kwantowa przed ?

  • @andrzejmajewski8526
    @andrzejmajewski8526 3 ปีที่แล้ว

    Jeżeli ludzi mają ograniczenia rozxumu, nie mogą kwestioniwać innych rzeczywistości, które są .

  • @ArekBontur
    @ArekBontur 7 ปีที่แล้ว

    Czy to jest oficjalny kanał centrum kopernika?

    • @CopernicusCenter
      @CopernicusCenter  7 ปีที่แล้ว +10

      To jest oficjalny kanał Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

  • @marianszarf6267
    @marianszarf6267 4 ปีที่แล้ว +1

    Są regiony na Ziemi, gdzie nie zaobserwowano moralności.

  • @stefankaniecki3009
    @stefankaniecki3009 11 หลายเดือนก่อน

    prosze uwzglednic to na jakiej wysokosci dzisiaj lataja smoki

  • @7Korat
    @7Korat 4 ปีที่แล้ว

    Gdy sie tak zastanawialem nad naszymi mozliwosciami wyjasnienia wszechswiata, to mam obawy, że byc moze jestesmy w takiej sytuacji jak kwaziczastki istniejące w krysztalach. Byc moze czastki , ktore sie na nas skladaja to swego rodzaju solitony, ekscytony i inne, ktore sa kolektywnym bytem , a siecią krystaliczna na bazie , ktorej powstaly , to nasza proznia kwantowa. To nie napawa optymizmem, bo sprowadza nasze mozliwosci , do mozliwosci wyjasnienia swiata, jakie mialyby hipotetyczne istoty z kwaziczastek zyjace w krysztale krzemu probujace wyjasnic caly nasz swiat istniejacy poza tym krysztalem.

    • @Piaskunka
      @Piaskunka 5 หลายเดือนก่อน

      Wiem, że Pana komentarz jest sprzed trzech lat, ale nie zasnę jeśli nie zapytam - skąd jeśli mógłby Pan wyjaśnić- wzięło się porównanie ludzi do kwazicząstek? Dlaczego widzi Pan połączenie między nimi?

  • @1BEATTA
    @1BEATTA 4 ปีที่แล้ว +4

    A czy do współczesnej nauki nie należy podchodzić sceptycznie

  • @RAK-photo
    @RAK-photo 2 ปีที่แล้ว +1

    Swietne podejście do nauki. Zgadzam się z autorem w 100%, musimy wierzyc w to na co są obserwowalne dowody

  • @gabrirlkolk6441
    @gabrirlkolk6441 5 ปีที่แล้ว

    Ale czy oba te wyjaśnienia są racjonalne? Czy twierdzenie, że racjonalne argumenty kończą się w pewnym "momencie" i wysnuwanie wniosku co może być tego wyjaśnieniem jest racjonalne?

  • @MilyGosc
    @MilyGosc 5 ปีที่แล้ว +5

    25:25 na chwilę obecną taki jest, bo nie mamy jeszcze wiedzy by to zrozumieć a więc wiedzieć co w ogóle i czym badać.. nie ma nieracjonalności , są tylko ludzkie ograniczenia Panie Łukaszu. Bóg i religie w dzisiejszych czasach to choroba umysłowa żeby było jasne.

    • @DedEer12
      @DedEer12 5 ปีที่แล้ว +7

      Nieograniczona racjonalność ? Ponad ludzkimi ograniczeniami ?....to dopiero choroba...żeby było jasne

  • @MrLyniek
    @MrLyniek 4 ปีที่แล้ว

    Tylko, że przyjdzie czas, że w wiadomościach bada podawali gęstość gleby w odniesieniu do regionu

  • @leszekwalinowicz5795
    @leszekwalinowicz5795 4 ปีที่แล้ว

    I tu dylemat, który dręczy mnie od lat. W matematyce "nieskończoność" jest pojęciem prostym. np.: proste równoległe przecinają się w nieskończoności. I tyle. Natomiast "nieskończoność wszechświata" w pojęciu racjonalnym "nie mieści mi się w umyśle". Patrzę w niebo, w gwiazdy i "w nieskończoność" ... Ani teologicznie, ani racjonalnie nie potrafię tego zrozumieć !

  • @ucjalucja7189
    @ucjalucja7189 2 ปีที่แล้ว

    Świetnie się słucha. Piękna pokora. Jedynie, kiedy prowadzący zaczyna się odzywać, ręce opadają 🤭🤣

    • @ordonisko
      @ordonisko ปีที่แล้ว +2

      By dyskusja była ciekawa prowadzący jest w lekkiej kontrze i prowokuje w dobrej wierze :)

  • @laudani2008
    @laudani2008 4 ปีที่แล้ว +1

    To efektowny tytuł, po pierwsze, kto może określić początek świata, i skąd wie, że tam nie było racjonalności? To jest typowe działanie "naukowców", którzy zamykają się w swoim hermetycznym świecie, coraz mniej zrozumiałym dla ludzi. Więc poruszają się w swoich ograniczonych pojęciach. Czyli właściwie zajmują się fikcją, teoriami, hipotezami, metodami a nie realnym światem. Stworzyli pewną kastę, społeczną, która właściwie nie podlega kontroli, ani weryfikacji. Więc będą tego bronić ze wszystkich sił.

  • @tprochon
    @tprochon 4 ปีที่แล้ว

    Przepraszam, ale zacytuję:
    Książka omawia problem powstania świata. Fundamentalne pytanie brzmi: czy jest to po prostu kolejny nierozwiązany problem i kiedyś będziemy po prostu znać odpowiedź na pytanie o to, skąd wziął się Wszechświat, czy też jest to pytanie, na które nie sposób satysfakcjonująco odpowiedzieć?
    W książce autor broni tezy, że powstanie świata jest Tajemnicą, co oznacza, że ze względu na fundamentalne ograniczenia języka, umysłu, nauki - czy też, po prostu, szeroko rozumianej racjonalnej metodologii - nie sposób nawet wyobrazić sobie czysto hipotetycznie ciągu zdań będącego "wyjaśnieniem problemu powstania świata". Najpierw omawia więc samo znaczenie terminu "świat", od najszerszych filozoficznych definicji obejmujących "wszystko" po rozmaite definicje leżące w zakresie kosmologii fizycznej. Następnie przygląda się ograniczeniom strukturalnym nauki o przyrodzie, a w szczególności fizyki. Co da się, a czego nie da się zaobserwować? Co da się, a czego nie da się włączyć w ciągi naturalnych przyczyn i skutków? Co da się, a czego nie da się opisać na sposób matematycznie niesprzeczny?
    Hipoteza nieograniczonego optymizmu poznawczego głosi, że wszelkie ograniczenia dla rozwoju nauki (albo racjonalnego myślenia jako takiego) są przejściowe i że nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać metodą naukową. Łukasz Lamża twierdzi, że jest to hipoteza nieuzasadniona i że istnieją dobre powody, aby uznać przeciwną dla niej hipotezę skromności poznawczej - istnieją realne, niedające się pokonać ograniczenia, z których istnieniem musimy się liczyć, jeśli chcemy realistycznie zmierzyć się z "problemem świata". Uważa on nawet, że panujący obecnie w fizyce i kosmologii, a zwłaszcza w jej spekulatywnym, popularyzatorskim medialnym rozszerzeniu, przesadny optymizm (skąd biorą się próby naukowego "wyjaśnienia wszystkiego"), jest kompletnie nieuzasadniony i stanowi ostatecznie tendencję szkodliwą intelektualnie.
    Nie trudno zgadnąć, że autor w poprzednim zdaniu zrobił mocny przytyk do teorii S. Hawkinga, tak lubianego przeze mnie nie tylko ze względu na posiadaną wiedzę czy odkrycia ale przyznawanie się do niektórych swoich błędnych twierdzeń. Czy słuszny ten przytyk? Nie sądzę. ;) Poglądy autora książki stoją w sprzeczności z moim podejściem do nauki. Zawsze bowiem uważałem i uważam, że badacz powinien mieć nieograniczony optymizm poznawczy, tylko w ten sposób jest w stanie coś odkryć czy powiedzieć nowego w danym temacie albo przedstawić nowe zagadnienie. Gdybyśmy z takiego punktu widzenia wychodzili to trzeba by przestać zajmować się badaniami naukowymi i ogłosić "koniec nauki", co z oczywistych względów byłoby absurdalne! Poza tym nakładanie sobie ograniczeń poznawczych jest niczym "mur", który w pewien sposób ogranicza nawet nasze myślenie. To jak uwięzienie w klatce ludzkiego umysłu... Rodzi się zatem pytanie: po co przyjmować taką postawę? Nie ma to wielkiego sensu i nawet jest całkowicie nienaukowym podejście z punktu widzenia metodologii badań. Ba! Niektórzy nawet nazywają takie podejście sceptyczną metodologią, ale moim skromnym zdaniem to skrajne odejście nawet od "zdrowego" sceptycyzmu. Dla mnie granice poznania są nieskończone. Kluczem jest niekonwencjonalne myślenie! Dlatego zawsze ceniłem ludzi takich jak: Archimedes, Kallinikos, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Léon Foucault, Karol Myśliwiec, Aleksander Wolszczan czy Stephen Hawking. :)
    Skąd się bierze takie spojrzenie i podejście do badań naukowych jak Pana Lamży? Nie wiem, ale mogę się tylko domyślać... Czyżby kolejny młody-niespełniony, pozbawiony nowych pomysłów, kreatywności i wiedzy? Czyżby zazdrościł innym osiągnięć naukowych? Odpowiedź pozostawiam potencjalnym czytelnikom niniejszej książki.
    Mimo wszystko Moi Drodzy zachęcam Was do przeczytania książki Łukasza Lamży, abyście poznali jego punkt widzenia zwłaszcza na perspektywy badawcze i sami wyrobili sobie własne zdanie. Cóż pozostaje mi życzyć Wam jak zawsze miłej lektury! ;)
    Sensej
    30.04.2017

  • @DedEer12
    @DedEer12 5 ปีที่แล้ว +4

    Mocno i starannie uargumentowany brak racjonalnego domknięcia...hmmm...brzmi racjonalnie.....;-) Jak serek Hochland:"To jest pyszne"

    • @lozbok1429
      @lozbok1429 5 ปีที่แล้ว

      Świetnie powiedziane. Ale jakże twórcze. Czyż to nie jest piękne. Myślimy to jest to. Serek to jest myślenie fenomenalne.

  • @edwardlewandowski7830
    @edwardlewandowski7830 3 ปีที่แล้ว

    🌍🕊🌷✋

  • @noisiamons
    @noisiamons 4 ปีที่แล้ว

    Ostateczne wyjaśnienie ci do racjonalnych lub pozaracjonalnych początków nie byłoby kolejnym newsem. Autor nie jest świadom implikacji. Gdyby nasza wiara okazała się 100% pewna wiedzą to porzucilibyśmy radykalnie dotychczasowe style życia na rzecz Królestwa niebieskiego (i byłoby to jak najbardziej racjonalne)

  • @TheManglerPolishDeathMetal
    @TheManglerPolishDeathMetal 5 ปีที่แล้ว +11

    Ściśle nie domknie tego również naiwność religijnych lunatyków

    • @marianszarf6267
      @marianszarf6267 4 ปีที่แล้ว +4

      Dlatego nikt nie twierdzi, że Jezus jest koniem, skoro urodził się w stajni.

  • @arkadiusx336
    @arkadiusx336 7 ปีที่แล้ว +1

    Pytanie podstawowe do panow : " JAKIE TO PRAWA FIZYKI (prosze opisac) ODPOWIEDZIALNE SA ZA EKSPANSJE PIERWORODNEJ CHMURY WODORU, KTORA JAK WIDZIMY ZACZYNA ZAGESZCZAC SIE NA CALEJ MAPIE, ORAZ UTWORZENIE ROZPROSZONEJ (takze stabilnej) STRUKTURY KOSMOSU ".

    • @arkadiusx336
      @arkadiusx336 7 ปีที่แล้ว

      ...no bo chyba nie "prawo bigbangu" ... a nawet jesli (lol) to i tak nauka nie dysponuje absolutnie zadnym opisem przejscia od stanu CMB -jednorodnego wodoru do jednorodnych galaktyk (to wymagaloby kolejnej fazy inflacji tym razem wodoru, inaczej na niebie zawsze powstawalby goretszy obserwowalny obszar z ktorego rozproszenie sie zaczyna)...smiesza mnie zapewnienia o tym jak to wspolczesni mysliciele opracowany maja juz model budowy wszechswiata...a wylacznie jego geneza i "just after bigbang" sa wylacznie nieznane. Kompletna pogarda dla matki logiki i wynioslosc obrzydliwa, klamliwa ..... pod wzgledem naukowym nie bedzie litosci, lecz to wy sami sami napisaliscie "historie wlasnej kompromitacji" ....Do szkoly podstawowej wpierw PODSTAW SIE NAUCZYC ! a potem "nosic i wymadrzac pod niebiosa" ...

    • @arkadiusx336
      @arkadiusx336 7 ปีที่แล้ว

      a co tych rzekomych mozliwosci z konca ksiazki to dolozylbym jeszcze jedna ewentualnosc - NAUKOWCY NIE MAJA POJECIA O CZYM SAMI MOWIA = NIEROZUMIENIE PRAWDZIWEGO MODELU WSZECHSWIATA ..... ale na taka opcje wasza pycha wam nie pozwoli :D

    • @sator666666
      @sator666666 7 ปีที่แล้ว +3

      A co to jest "prawo fizyki"...? To my sobie tworzymy, naszym językiem, pewien obraz rzeczywistości.
      Ty też masz jakiś stworzony przez siebie obraz naukowca, który wg ciebie coś twierdzi.
      Nauka niczego nie jest pewna i niczego nie twierdzi w 100%. Z każdej swojej teorii jest w stanie się natychmiast wycofać, jeśli ktoś potrafi ją obalić. To jedynie religia uzurpuje sobie prawa do bycia jedynej prawdziwej, wszystko wiedzącej i niepodważalnej oraz do jej "prawdziwego modelu wszechświata". Skromność naukowca nigdy by nie pozwoliła na coś takiego. Pycha religii na tym bazuje!
      Obejrzeć najpierw wykład do końca a potem dopiero pisać komentarze i to w temacie!

    • @0Antyprykator0
      @0Antyprykator0 6 ปีที่แล้ว

      Czekalski bardzo się stara, ale i tak w końcu wychodzi na debila. Nie ma "praw fizyki" poza głowami ludzi, ale za to już jest jakaś "nauka", "religia" itd. I zawsze jakiś wyidealizowany, santo subito "naukowiec", do którego czekalski wali konia.

  • @rafalmeier7206
    @rafalmeier7206 2 ปีที่แล้ว

    Raczej chyba nie jestesmy w stanie domknąć

  • @andrzejmajewski8526
    @andrzejmajewski8526 3 ปีที่แล้ว

    Nie można objawiień, które są pewnożcią rzeczywistości analizować empirycznie

  • @jolantalewandowska9046
    @jolantalewandowska9046 4 ปีที่แล้ว

    tak tak, to krzesło jest białe

    • @laudani2008
      @laudani2008 4 ปีที่แล้ว

      w sumie to nie ma znaczenia, udowodnić można wszystko, oczywiście na poziomie nauki.

    • @jolantalewandowska9046
      @jolantalewandowska9046 4 ปีที่แล้ว

      @@laudani2008 chyba jednak nie można wszystkiego udowodnić😊

  • @krzemyslav
    @krzemyslav 4 ปีที่แล้ว +1

    Czy jeżeli nie da się (obecnie) bezpośrednio zaobserwować ludzkiej psychiki (ewentualnie poza własną), to może ona być przedmiotem badań naukowych? Czy w takim razie psychika też nie jest końcem/granicą racjonalności?

    • @piotrkruglej605
      @piotrkruglej605 3 ปีที่แล้ว

      Totalnie nie zrozumiałeś co wykładowca miał na myśli

  • @jacekszczerba4889
    @jacekszczerba4889 4 ปีที่แล้ว

    Może i nie da się wyjaśnić dogłębnie, ale mogę podać wskazówkę, materia ma to do siebie, że lubi się gromadzić... dlatego najczęściej ma kształt kulisty, tak w widzialnym, jak i niewidzialnym świecie... Odnośnie wiary mogę powiedzieć, że Bóg jest tak realny jak wy Panowie na tych fotelach...możesz Go nawet spotkać tutaj na ziemi, jeżeli...podobnie jak funkcja w Excelu, hmm może dlatego ją lubię...Ps. Zadaj sobie pytanie dlaczego myślisz tylko trójwymiarowo...to jest tylko jeden z elementów i odpowiedzi na powstanie świata tutaj nie znajdziesz... Wzór = ... Nie ma początku i nie ma końca... można zacząć od tego Ω + Φ = xn (n - w indeksie górnym) No, można powiedzieć szukasz jak chomik w kółeczku, czegoś, czego nie ma...

  • @syriuszwila9069
    @syriuszwila9069 3 ปีที่แล้ว

    Czy naprawdę są ludzie którzy uważają że pan Jezus stworzył Wszechświat???

  • @leszeks3198
    @leszeks3198 2 ปีที่แล้ว

    Ateiści się pastwią nad teistami stawiając pytanie; Kto (co) stworzyło boga nr 1, a potem nr 2, nr 3 nr 4 itd. I to ma być to racjonalistyczne pytanie udowadniające bezsens takiego boga, jego nieistnienie. A więc kochani ateiści, po to żeby udowodnić nieistnienie Boga, trzeba prawidłowo dobrać racjonale pytanie. Mając to na uwadze trzeba sprawdzić czy w naszym świecie panują jakieś zasady niekończącego się (takiego zapętlonego} procesu zmian. Dla mnie oczywiste jest, że nasz świat działa w oparciu o zmiany skokowe, Gdzie w obrębie jakiejś materii, występuje ona w określonej postaci a po przekroczeniu parametrów, przybiera inną postać i zazwyczaj po przejściu przez parę postaci nie ma już dalszej możliwości zmiany. A więc np; lód, woda, para, plazma; ....obłok gazowy, planeta gazowa, słonce, czarna dziura; .....embrion, płód, niemowlę, dziecko, junior, senior, starzec; itp, itd. Dlatego pytanie o bogów nr 1, 2, 3....nie ma sensu, bo już po pierwszym jest koniec, a my żyjemy w ciągu; flora, fauna, człowiek; przy czym człowiek nadal przypomina zwierzaka chociaż mózg predysponuje go już do wyższej grupy (grupy ludzkiej). A nad nami jest Bóg. I na tym się ciąg po prostu kończy (bo skokowe zmiany się wyczerpały).
    Pozdrawiam.

  • @wald2612
    @wald2612 ปีที่แล้ว

    Może ktoś potrafi wskazać wykład, dyskusję w której zostaną pokazane wyniki rozwoju nauki na przestrzeni dziejów ludzkości w kontekście znalezienia kolejnych wytłumaczeń naukowych działania wszystkich aspektów naszej rzeczywistości. Andrzej Dragan próbuje to robić, ale ze średnim rezultatem, mówiąc, że organ którym się posługujemy czyli nasz mózg, nie potrafi wytłumaczyć - obecnie - otaczającej nas rzeczywistości, ale jednocześnie pokazuje jak nie potrzebna do tego wytłumaczenia jest jakaś siła wyższa zwana bogiem, bo ludzie są po prostu kolejnym etapem ewolucji Świadczy o tym chociażby rozwój nauki, zmiana postrzegania otoczenia (wszechświata) na przestrzeni wieków. Nie wiem dlaczego prelegenci, naukowcy boja się tak postawionego tematu.

  • @bronislawbuturla9466
    @bronislawbuturla9466 4 ปีที่แล้ว +2

    Facet miejscami pieprzy 3 po 3.Tak zwany "model standardowy" teorii fizyki zaczęto formułować w latach 70.Dopiero w 2012 roku odkryto bozon Higgsa potwierdzający część przewidywań teorii.A facet już i tak wszystko wie-tu i teraz...

    • @FunSlimy
      @FunSlimy 3 ปีที่แล้ว

      Ale on nie gada, żeby nie szukać i nie odpowiadać na to pytanie. Gada o tym, że dla ludzkiego umysłu to może być ostateczna próba, ktprej przez własne ograniczenia nie będzie w stanie sprostać. Nie neguje tych teorii. Gdybyś słuchał uważnie to chodzi o to, że teorie powstają zakładając z góry coś czego nie da się zaobserwować, a w tej teorii nikt tak nie mówił. Nikt nie zakładał, że bozon Higgsa jest nieobserwowalny, nie mieliśmy możliwości. Tak jak Mendelejew zakładał, że układ powinien wygladac tak bo powinny być jeszcze takie i takie pierwiastki, a nie pisał, że są one nieobserwowalne. Językiem matematyki znalazl ślad i po latach badań okazało się, że miał rację, ale dlatego, że udało się to zaobserwować. Dr tłumaczy tylko co się dzieje, kiedy w racjonalne rozumowanie wkładamy elementy, które są poza racjonalne i to, że rodzą one konsekwencje :)

  • @MrLyniek
    @MrLyniek 4 ปีที่แล้ว

    I jeszcze proszę bez ciemnej energii i materii
    Jest świta i przestrzeń

  • @mirekwad
    @mirekwad 4 ปีที่แล้ว +2

    Koboldy - mam kilka w robocie

    • @a_j130
      @a_j130 4 ปีที่แล้ว +1

      a ja dwa trole

  • @m.u6775
    @m.u6775 4 ปีที่แล้ว

    Porownywanie matematyki do jezyka zlozonego tylko ze znaczkow jest dla mnie trudne do przyjecia. Dlaczegp? chocby dlatego ze matematyka jest wewnetrznie spojna. W kazdym jezyku moge powiedziec w dwoch kolejnych zdaniach twierdzenia sobie nawzajem przeczace. i to nie zlamie zasad tego jezyka. "Ten ten stol jest czarny ale jest bialy". W matematyce jest to niemozliwe i dlatego wlasnie wybrano matematyke a nie jezyki zlozone ze znaczkow do opisu wszechswiata. Naturalnie system wewnetrznie spojny nie wystarczy do zapewnienia o prawdziwosci udawanianej teorii ale daje wyklucza wiele bezsensownych twierdzen ktore mozna doskonale wyrazic w jezykach wyrazanych w znaczkach pozbawionych jakichkolwiek zasad i praw ustalajacych zasady oddzialywania tych znaczkow pomiedzy soba.

  • @seba-fk7ip
    @seba-fk7ip 3 ปีที่แล้ว

    Człowiek nie może samodzielnie latać ale zbudował do tego samolot , może kiedyś zbuduje taki komputer który przekroczy ograniczenia naszego muzgu w wyjaśnianiu zagadek świata?

  • @DrKanibalLepper
    @DrKanibalLepper 3 ปีที่แล้ว

    Matematyka to język, tak jak kazdy język przetwarza informacje. Informacje rozproszone i skomplikowane w zwartą wiadomość zdatną do zrozumienia - nazywamy to wynikiem. No ale ten język przetwarza przecież właśnie jakieś obserwacje. No i dlatego często pozwala na lepsze nawigowanie i przewidywanie rzeczywistości. Teorie z kolei które się w ograniczonym horyzoncie udaje potwierdzić dają jakieś potencjalne analogie do tego co mogłoby działać i poza tym horyzontem. Stąd można przypuszczać że raczej jest tak a nie inaczej, zamiast przyjmować dowolnie absurdalne tezy za równoważne. Ale oczywiście nic definitywnego tu nie ma. Wydaje mi się że chociaż i dziś i 1000 lat temu nie mieliśmy 100% pewności o niczym, to jednak wartość poznawczą dzisiejszej nauki jest trochę większą dzisiaj

  • @np.pioterko5423
    @np.pioterko5423 5 ปีที่แล้ว

    "Ja jestem" jako statyczna samoświadomości bytu, jest powszechna; taką samoświadomość ma mucha, krowa, zegarek... Kłopotem jest samoświadomość dynamiczna, czyli "chcę być" i "mogę być". Mucha, krowa, zegarek nie uszyją garnituru, nie skomponują symfonii, nie będą trudzić się z pytaniem "dlaczego" i np. "co to jest ciemna energia" i jak praktycznie wykorzystać jej właściwości? Ani krowa, ani mucha, ani zegarek nie rozwiązują równań różniczkowych. Małpa ani wulkan nie zapytają muchy, krowy, zegarka... "dlaczego". Dlaczego!?

    • @lozbok1429
      @lozbok1429 5 ปีที่แล้ว

      Może dzięki temu są szczesliwsze, a może nie

    • @adamkwalczyk
      @adamkwalczyk 4 ปีที่แล้ว

      Jest wielu ludzi, którzy też tego nie potrafią, często nie są nawet w stanie zbudować zdania. Nie odbieramy im przez to człowieczeństwa.

  • @bartomiejczarnecki8178
    @bartomiejczarnecki8178 4 ปีที่แล้ว +1

    brak mi słów straszna lipa, płakać mi sie chce jak tego słucham przez 5min

  • @sator666666
    @sator666666 6 ปีที่แล้ว +2

    A może jest tak, że to my w naszej świadomości tworzymy sobie wszechświat i dopóki nie zrozumiemy czym i dlaczego jest świadomość, dopóty nie ustalimy jak i dlaczego powstał/istnieje wszechświat.
    Być może możliwości wyjaśnienia jest nieskończenie wiele ale to my, w naszej świadomości, wybieramy tę jedną, która będzie pasowała do naszych poprzednich wspólnych ustaleń o wszechświecie.
    Podobnie jest z matematyką. Najpierw tworzymy sobie proste pojęcia, np. liczby naturalne. Potem z tego powstaje ogromny świat matematyki, w którym odkrywamy coraz to nowe rzeczy. A później pytamy się skąd się wzięła cała ta matematyka i dlaczego istnieje. Ona istnieje tylko dzięki naszej świadomości i w niej. To my ją tworzymy i jednocześnie odkrywamy.

    • @przemysawkwiatkowski5625
      @przemysawkwiatkowski5625 5 ปีที่แล้ว

      Nie. Jesteś mózgiem w słoiku w laboratorium neurobiologów, a mnie kusi kartezjański demon i tak naprawdę w realnym świecie teraz gwałcę dzieci, tylko jestem opętany i świadomość podsuwa mi to, że jestem dosyć dobrym człowiekiem. Albo nie, czekaj, tak naprawdę wyłoniłem się z Jedni i zmierzam do Jedni, jak cały Wszechświat. A może wszechświat jest bogiem? A może ja jestem uśpionym bogiem? Nie, czekaj, przecież całe życie to sen, więc świadomość to też sen.
      Wszystko to puste, bo nieudowadnialne w żaden sposób (również niefalsyfikowalne) założenia. Czyli stworzyłem dziwną konstrukcję myślową, której założenia są zbudowane tak, by była ona nie obalenia, ale równocześnie nie do potwierdzenia. I mimo że zdrowy rozsądek krzyczy: ,,Co ty robisz? Jak ty możesz w ogóle rozważać te brednie?!", to ja i tak mówię sobie: ,,Pewnie jestem mózgiem w słoiku, albo wszystko to sen, żyjemy w symulacji komputerowej... Kurcze, nie wiem w co wierzyć, zostanę agnostykiem i będę wierzył, że w nic nie wierzę."

  • @AtariFan
    @AtariFan 4 ปีที่แล้ว +1

    Proszenie się o kłopoty...
    Wszystko liczone w dziesiętnej matematyce.
    Na papierze

  • @888waldi
    @888waldi 4 ปีที่แล้ว

    Twoim bogiem jest dzielnicowy, jego minister, jego prezydent, jego wywiady, ich mocodawcy, zapytujesz kto stworzył Boga?? Odpowiedz sobie skad wziął się dzielnicowy ??
    600km/godzinę zasuwa magnetyczny pociąg, zatem biegnij w pociągu, a 42km przebiegniesz w 4 minuty.
    Do obsługi miny trzeba być fachowcem jeśli uważasz że możesz spróbować ja rozbroic to możesz spróbować, ale rzeczywistość po tej próbie będzie taka sama albo gorsza.
    Ps: dzielnicowy się wziął bo była taka potrzeba.

  • @aleksandermiskowiec6591
    @aleksandermiskowiec6591 4 ปีที่แล้ว

    kiedys ziemia byla plaska?

    • @jaroslaww7764
      @jaroslaww7764 2 ปีที่แล้ว

      U Tolkiena w pierwszej, drugiej i trzeciej erze

  • @x64Joxer
    @x64Joxer 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo lubię pana Łukasza ale w pewnej kwestii się z nim nie zgodzę.
    Nie ma wyjaśnienia poza racjonalnego jest tylko wyjaśnienie racjonalne. Inne wyjaśnienia nie są wyjaśnieniami. Nie jest to kwestia gustu.
    Jeśli nie mamy szans na racjonalne wyjaśnienie dlaczego jest raczej coś niż nic no to po prostu nie mamy wyjaśnienia.

  • @marcinmarcinkowski6419
    @marcinmarcinkowski6419 4 ปีที่แล้ว

    świetny gośc

  • @fenix0440
    @fenix0440 4 ปีที่แล้ว +3

    Koboldy gnomy.... Ktoś tu gra w Wiedźmina.

    • @ifonassanofi8741
      @ifonassanofi8741 4 ปีที่แล้ว

      Co to jest koboldy(mam nadzieje że dobrze napisałem)nigdy nie grałem.nie oglądałem.nie czytałem Sapkowskiego.całe szczęście...mam nadzieję

    • @fenix0440
      @fenix0440 4 ปีที่แล้ว

      @@ifonassanofi8741 Kobold - karzełek, duszek, złośliwy domowy krasnal lub gnom pilnujący podziemnych skarbów.

  • @joevoss9758
    @joevoss9758 3 ปีที่แล้ว

    Gdzie wy takie buty kupujecie ?

  • @jinks.junior
    @jinks.junior 4 ปีที่แล้ว

    Rzadko kto uzmyslawia sobie sam fakt, ze istnieje.

  • @bohdannowosielski3572
    @bohdannowosielski3572 4 ปีที่แล้ว +1

    Trochę za dużo filozofii a za mało racjonalizmu. Przypowieść na poziomie średniowiecza. Ciągle idziemy do przodu i będziemy znajdować nowe teorie oraz będziemy budować narzędzia do ich weryfikacji, będzie to trwało do momentu gdy przestaniemy się rozwijać. Jak się skończymy to przestaniemy się dowiadywać nowych rzeczy. Tysiące rzeczy nie było obserwowalnych i rozumianych, dzisiaj są. Bóg do niczego nie jest potrzebny. To pojęcie nie potrzebnie mąci w głowie. A opowieść o tajemnicy pojawia się gdy zaczyna brakować wyobraźni, wiedzy i ...

  • @autostopowicz4924
    @autostopowicz4924 3 ปีที่แล้ว

    Nie wiem czy można naukowo potwierdzić istnienie Boga, ale wiem że nie można naukowo go wykluczyć.

  • @np.pioterko5423
    @np.pioterko5423 5 ปีที่แล้ว

    Początek ma prawo być tak samo niedomknięty, jak niedomknięta jest nieskończoność, a po drodze mamy całą masę nieracjonalych przypadków. Stożek czasoprzestrzeni jest domknięty, ale jedynie fizycznie; logicznie już nie. Fizyka lubi matematykę, a metafizyka... logikę? Sądzę, że niedomknięcie jest "zaszyte" w naturę wszechświata. Jest jego immanentną i przepiękną (boską) naturą. Wyjaśnienie jest nieciekawe. Ciekawsze jest niczym nieograniczone WYJAŚNIANIE. To trochę tak, jak z poznaniem Boga. Poznanie Boga byłoby nieciekawe. Ciekawsze jest niczym "niedomknięte" POZNAWANIE.

    • @43romantyk
      @43romantyk 5 ปีที่แล้ว

      Czyli poznany Bóg jest niepotrzebny, nie ma potrzeby szukać Boga, a nuż ktoś go znajdzie i co, tragedia dla większości?

  • @pawesadowski6813
    @pawesadowski6813 7 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli matematyka jest tylko językiem, to dlaczego podlega weryfikowalności i logice? Chyba, że Pan Lamża mówi o symbolach matematycznych jako języku. Bo przecież można zapisać, że 5+2=4, ale to już nie jest matematyka. Tak samo jak "sjlogslghsul" nie jest słowem w jakimś języku, więc porównanie wydaje mi się nie na miejscu.

    • @pawesadowski6813
      @pawesadowski6813 7 ปีที่แล้ว +1

      Przepraszam, że zająłem miejsce w dyskusji. Nie wiedziałem, że to kanał deistyczny. Już wiem, skąd pojawiły się te pokrętne tłumaczenia niektórych zagadnień ww w/w filmie. Do widzenia.

    • @luckiuable
      @luckiuable 7 ปีที่แล้ว

      Paweł Sadowski tak tylko z ciekawości jako ateista zapytam, czy koledze sie nie spodobalo ze bóg stworzył wszechświat czy to ze bog nim nie kieruje?

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza 7 ปีที่แล้ว +3

      Tezy matematyczne podlegają weryfikacji, bo jest ona językiem precyzyjnym. Chodziło mi wyłącznie o to, że w języku matematyki (i logiki) można wyrazić zdania fizycznie absurdalne, przez co zaufanie do jakiejś teorii fizyki opierające się wyłącznie na tym, że matematyka tej teorii jest dobra, może prowadzić na manowce.

    • @VoidCosmonaut
      @VoidCosmonaut 6 ปีที่แล้ว

      Mnie zdziwiło zdanie na temat ludzkiego rozumu, który jakimś cudem musiałby być nieskończony by zrozumieć Wszechświat. Mi wydaje się, że skoro Kosmos jest skończony to i nie potrzeba nieskończonego rozumu by go poznać. Wystarczy ograniczony.

    • @alexfrost2276
      @alexfrost2276 5 ปีที่แล้ว

      @@LukaszLamza Tylko ten argument brzmi dlatego szokująca, bo nowoczesna fizyka właśnie zaczęła się od użycia matematki. W skrócie ułóż kilka równań różniczkowych rozwiąż je a potem zachwycaj się pięknem wyprowadzonych wzorów. I tak to mniej więcej trwa od Newtona. Z drugiej strony rozumiem Pana spostrzeżenie bo już było wiele różnych błędnych teorii fizycznych (zaczynają od układu geocentrycznego, albo teorii nieważkich fluidów jak eter czy cieplik) posiadających nawet skomplikowany aparat matematyczny i co lepsze dający dobre wyniki. Zatem zmatematyzowanie jakieś teorii nie od razu świadczy o jej prawdziwości.

  • @jacekszczerba4889
    @jacekszczerba4889 4 ปีที่แล้ว

    To akurat jest trafne, że niektórych roszczenia są absurdalne... Ps. można latać również bez skrzydeł i jest to udowodnione. Tylko strach i chciwość paraliżuje... Dla mnie bzdurą jest bieganie w kółko...

  • @hakighz1952
    @hakighz1952 ปีที่แล้ว

    Męczące religianctwo. Z drugiej strony typ człowieka religijnego z którym można prowadzić jakiś dialog.
    Dziwne porównanie między religijnym stworzeniem ex nihilo a postulatem hipotetycznego kwantowego stanu wszechświata przed wielkim wybuchem. To pierwsze jest irracjonalne to drugie nie. Jedno jest twierdzeniem teologicznym drugie postulatem naukowym. To ze nie jesteśmy w stanie tego postulatu sfalsyfikować empirycznie nie znaczy ze wykracza poza ramy dyskursu naukowego tak jak teologia.
    Korzystając z analogii do wybuchu można powiedzieć ze obserwując jego efekty możemy racjonalnie postulować jakiś stan początkowy np skrzynkę dynamitu czy ładunek jądrowy. Nawet jeśli nie wiemy jakie reakcje mogły zajść w ładunku bo np nie znamy jeszcze fizyki jądrowej.
    Postulowanie jakiegoś stanu początkowego czyli np skrzynki z dynamitem to zupełnie coś innego niż twierdzenie ze ta skrzynka pojawiła sie ex nihilo.
    Niestety dużo tego typu nieporozumień w wykładzie

  • @chodusek
    @chodusek 4 ปีที่แล้ว

    "Matematyka to tylko znaczki(!)". Ciekawe, coby na to sformułowanie o znaczkach powiedział fizyk, inżynier, informatyk itd., itp.

    • @TheLikebrainiac
      @TheLikebrainiac 4 ปีที่แล้ว +1

      chodusek to, że matematyka to sposób opisania otaczającego świata. I nie jedyny.

    • @chodusek
      @chodusek 4 ปีที่แล้ว +1

      @@TheLikebrainiac Mam tego świadomość! Możemy ów świat opisać za pomocą malarstwa czy literatury. Tylko co to daje naukom ścisłym?
      A tak na serio. Leonardo Da Vinci szkicując swoje wizjonerskie projekty i mając przy sobie współczesnych naukowców, szybko by się przekonał, co ma rację byty. Tak samo projektuje się współczesne auta: ktoś tam szkicuje ogólną sylwetkę, inny opisuje oczekiwane parametry i dopiero później inżynierowie biorą to na "warsztat", gdzie bez wyższej matematyki ani rusz, bowiem trzeba dokonać mnóstwa obliczeń bądź symulacji. Oczywiście to już robią komputery. Całki jako takie nie mają sensu, dopiero ich wykorzystanie w innych dziedzinach nabierają sensu.
      Lem kiedyś powiedział, że matematyka można porównać do szewca, który tworzy buty, a kto będzie w nich chodził, to go nie bardzo obchodzi, tak jak matematyka nie obchodzi, które działy matematyki zostaną wykorzystane w naukach ścisłych czy w ogóle w życiu codziennym;)

  • @sator666666
    @sator666666 6 ปีที่แล้ว +3

    W tym wywodzie kompletnie nie jest brana pod uwagę ŚWIADOMOŚĆ a to jest bardzo istotny, jeśli nie najistotniejszy, element "wszechświata". Bez istnienia świadomości wszystko inne kompletnie nie ma sensu i to tak bardzo nie ma sensu, że równie dobrze mogło by nie istnieć. Świadomość to absolutna podstawa całego wszechświata - całej rzeczywistości. Wszystkie inne rzeczy, np.: czarna materia, kwanty, fale itd., to są tylko wytwory świadomości. Zatem za pomocą ich nie da się wyjaśnić dlaczego wszechświat istnieje. Elementami z tego obiektywnego świata nie da się wyjaśnić istnienia całego wszechświata.

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 5 ปีที่แล้ว

      Witam. Rewelacyjna odpowiedź. Dokładnie. Że też Hawkins nie jest w stanie na to wpaść, a to takie proste. Inaczej mówiąc: coś istnieje jeśli... my czujemy że to istnieje, nasza świadomość to odbiera jako istnienie. Oczywiscie sa złudzenia i naukowiec chce uniknąć złudzeń. Problem w tym że samo stwierdzenie że "ziemia kręci się w około słońca" - już to jest w pewnym sensie wizją świadomości (a według nauki tak nie jest, aż nie do wiary).

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 5 ปีที่แล้ว

      Co ciekawe - nauka ... zaprzecza istnieniu świadomości. Nie ma ani jednego dowodu naukowego że świadomość istnieje. Ciekawe że... nikt tego nie zauważył :)

    • @jarekk.8247
      @jarekk.8247 5 ปีที่แล้ว

      Gdyby tak było jak piszesz to wszechświat i my nigdy byśmy nie powstali, bo na początku wszechświata warunki w nim panujące były zbyt ekstremalne dla istnienia świadomości. Czyli wszechświat musiał powstać bez udziału jakiejkolwiek świadomości(obserwatora).

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 5 ปีที่แล้ว

      @@jarekk.8247 tak przy okazji, nie wiadomo, z punktu nauki co to jest ta świadomość. Dwa, nie ma dowodu na istnienie Wolnej Woli, a jednak czujemy że ja mamy. Stawiam hipotezę że gdyby nie świadomość to nie byłoby materii

    • @marekdyjor
      @marekdyjor 5 ปีที่แล้ว

      @Pisstake i to straszliwe:)