Warto puścić ten filmik ludziom którzy twierdzą, że jak mieli malucha czy poldka to akumulator wytrzymał im 15 lat (ciekawe ilu z nich sprawdzało ilość wody bo o gęstości elektrolitu już nie wspomnę - z pewnością nie wiedzą co to jest areometr i jak się go używa...). Pan Robert jak zawsze bardzo rzetelnie i fachowo podchodzi do tematu. Wszystko tłumaczy, opisuje, testuje analizuje oraz dzieli się wiedzą jak to wszystko ma się na przestrzeni lat. Fachowa robota Pozdrawiam
Wytrzymywal bo musiał, kupno akumulatora graniczylo z cudem a do ciągników rolnićzych dla gosp. Indywidualnych był przydział od naczelnika gminy i czekało się latami. Gorzej jak komuś ukradli a zdarzało się to często to była tragedia. Mimo wszystko jakość akumulatorów z tamtych czasów była lepsza jak i wielu innych rzeczy.
Świetny odcinek. Merytorycznie, fachowo, przystępnie. Duża dawka wiedzy. Przyznam się szczerze że początkowo do treści tego kanału (kilka lat temu) byłem nastawiony sceptycznie. Jednak w miarę upływu lat widać wyraźnie rosnący (z odcinka na odcinek) poziom. Trzymam kciuki za dalszy rozwój!
Wlaśnie tym filmem odpowiedziałeś mi na pytanie czemu mój tester pokazuje 75% SOH na 5letnim aku ktory trzymam sobie w domu jako ewentualne źrodło zasilania komputera przy braku prądu. Kilka razy go rozładowywalem i ładowałem asymetrycznie kulonem 820 ale pojemności 52Ah zostalo 10. I cykle ładowania/rozładowania mu nie pomogly. Dobry film. I dobra robota. Czyli do domu do przetwornicy nie dziadować i kupić AGMa. Dzięki Robert!!!
@@mrAkumulator sprawdzałem. Wizualnie ;) W boju jeszcze nie i raczej u siebie nie sprawdzę bo mam porządnie obslugiwane akumulatory ;) a przewody od Ciebie są grubsze niż od mojej spawarki, potężniejszych żabek nie widziałem. Wożę w bagażniku bo jak nie mi się przydadzą to komuś mogę pomóc. A nie będzie siary jak je wyciagnę.... ;) kable moim zdaniem najlepsze w Polsce.i piszę to bez wazeliny bo niby po co mialbym to robić. A i nie wspomnialem o najwazniejszym.: kubek...;) odkąd przyszedl to tylko z niego piję kawę...:)
@@mrAkumulator mały update :). Dziś użyłem przewodów. w zasadzie jednego. Ojcu w spawarce się żabka od masy urwała. Zrobiłem przedłużenie masy Twoim zestawem. oryginalny przewód spawalniczy w spawarce jest 14mm2. Używając 35mm2 wyobrażasz sobie efekt... nic się nie grzało a żabka nie iskrzyła i się nie przypalała. napiszę do Was bo chciałbym dokupić kilka metrów kabla 25mm2 i jedną żabkę MAX CU-T jeśli można:) pozdrawiam!
Dokładnie taki przypadek miałem w swoim aku. Szybki skrót.: AP Galaxy plus 105A 850Ah, kupiony w grudniu 2017 - padł 3 dni temu. W między czasie oczywiście doładowywany 2-3 razy w roku. Pojemność przed ładowaniem 470, V 10.5... ładowanie 12h.... odpoczynek 24h, V 11.5 na rozruchu 12.73 i... uwaga pojemność 360..... Poszedł na przetop i tyle ;-) Amega 7 wsadzona, świeżutka i tyle w temacie.
No i po obejrzeniu tego odcinka, rozglądam się za niebieskimi wieczkami. Łódkę kupię później... Kiedyś tam... Być może... Gdy wygram na loterii... Może ;-) Dziękuję i pozdrawiam
Często tak akumulatory padają : zdolność rozruchowa jest , napięcie jest , pojemności brak . I jest ruletka : albo odpalisz po pół obrotu wału albo już zostajesz na placu boju .
Czołem! Mam taki problem: fabrycznie zastosowany akumulator AGM (Duracell) w komorze silnika, bez systemu Start-Stop. Zaczęły się błędy ładowania. U specjalisty od regeneracji rozruszników diagnoza, że zatarte jest sprzęgło rolki. Wymiana tejże, wraz z łożyskami. Reszta ok. Po naprawie błędów ładowania nie ma, są błędy układu hamulcowego. Ponoć to wina rozładowanego akumulatora. Akumulator doładowuję regularnie CTEK MXS 5.0. Po ładowaniu ma napięcie 12,7V. Byłem na sprawdzeniu aku, ponoć ma pojemność bliską fabrycznej, napięcie przy rozruchu spada, ale "stawia opór" rozładowaniu (jak to stwierdził diagnosta akumulatora) i nieznacznie wzrasta. Jednak rano, przy okolicach 0*C, po nocy w okolicach -2*C, akumulator ma 11,8V. Czy aku padł, nie przyjmuje ładowania? Czy nadal jednak jest jakiś problem z ładowaniem. Samochód do Renault Espace IV ph4, gdzie ma inteligentne ładowanie i dobiera jego poziom do obciążenia i stanu akumulatora.
kupilem moll-a EFB chyba 95 Ah 1,5 roku temu za 700 pln. do auta. instacja ok. palić auto pali ale parametry nie warte tej ceny. Niedawno od Was kupiłem Amege 5 i jest naprawdę super.
@@faurl35h U mnie Amega 5 się lepiej zachowuje niż EFB Moll, nawet pod względem ładowania, Moll nawet nie ma połowy pojemności. Wydaje mi się, że trafiłem na kiepski egzemplarz albo jest przereklamowany.
Fajny materiał z rozebraniem na czynniki pierwsze ! Jednak może być "lekko zawiły " dla tzw. konsumenta do zastosowań rekreacyjno-wędkarskich. Tak ogólnie klientom tłumaczę ,że ma być GRUBA/Ciężka płyta , a w rozruchowym cienka żeby tzw.prąd szybciej przepływał . Te natomiast dzielą się na :pół trakcyjne(semi trakcje) , pełna trakcję pastowaną co pokazał Robert oraz pancerną trakcję (skrót TP) - płyty plusowe w otulinie z tworzywa (zaprasowane grube) . Każdy akumulator trakcyjny określamy pod względem wydajności w tzw. cyklach o czym była mowa w materiale . Zwrócić należy uwagę czy ktoś podaje x cykli przy rozładowaniu 50% czy 70% bo to robi różnicę i czasem sprzedawcy na portalu "ALLEDROGO"zawyżają dla swojego marketingowego animuszu ilość cykli. Bardzo ważna sprawa to tzw. użytkownik musi dobrać prostownik do technologi akumulatora . Np. trakcji pancernej nie naładuje prawidłowo prostownikiem mikroprocesorowym , który świetnie sprawdzi się przy żelu lub AGM. To tak ogólnie bo sa na rynku różne typy "Kulonów " z ustawieniami lub np. do żelowych taki Stef Pol 15 A ale z literką P gdzie jest przełącznik na doładowanie turbo na wyższym napięciu . Dla kolegów sprzedawców mam stary sposób gdy klient upiera się na niewłaściwy akumulator (który będzie kiedyś reklamował zniszczony z hasłem ŻĄDAM) . Wpisujcie w sobie znanym miejscu na karcie znak WŻ ( skrót na własne żądanie ). Być może się przyda do punktu niewłaściwe użytkowanie. To dawno temu wymyślił właściciel sklepu w Nowym Sączu.
Wniosek jest taki, że do łódki najlepszy akumulator z górnej półki, gdyż posłuży dłużej i klient będzie zadowolony. Ja na całe szczęście nie mam łodzi, więc mogę sobie pozwolić na dziadowanie :-)
@@adlwsr1 To istotnie jakaś wysoka ta półka i pewnie jakieś firmowe specjalistyczne akumulatory. Nie będę się rozpisywał za bardzo, bo nie siedzę w temacie :-)
@@adlwsr1 Łódź włókno laminat 3,60 m dwupłaszczowa 3500 PLN, przyczepa podłodziowa lekka 3000PLN, silnik 700PLN 35 lib, dwa aku. kwasówki po 100A 2x500 PLN i ładowarka procesorowa 200PLN = 8400 PLN taki zestaw minimum na ryby daje radę. Przy 2 aku. jakieś 6-8h pływania, zależnie od wiatru i szybkości z jaką się pływa. Mam zamiar wymienić silnik na bezszczotkowy, podobno są bardziej oszczędne energetycznie.
@@fastt11 to może warto pomyśleć o spalinowym ja mam silnik Silnik Haswing PROTRUAR 1.0 R2 65lb 12V MAXIMIZER i jest bardzo oszczędny na jednym 100ah pływam o kolo 5h na Maxa a 8h jak nie przekraczał 5km/h
@@adlwsr1 spinówka odpada, strefa ciszy, ale kupię jak będę jechał do Szwecji na ryby. Chba właśnie taki kupię Protruar bezszczotkowy z maximizerem. Dzięki.
Super film. Pytanie auto od nowego 4.5 lat mija (funkcja stop-start) dziś test akumulatora AGM 80Ah 800A, po teście 12.51 V.. podłączyć ładowarkę?? Dziękuję i pozdrawiam
Cześć mistrzu Odkupiłem po rodzinie samochod nie będę mówił jakiej marki bo to chyba nic nie zmienia jedyne co powiem to 3 litrowa benzyna, mianowicie byl tam akumulator centry 77aH wytrzymała bez żadnego doładowania 8 lat można powiedzieć na 8 lat zapomnieliśmy ze coś takiego jak akumulator istnieje w 9 roku musiałem co jakiś czas juz doładowywać tylko dlatego ze np po weekendzie mial ciężko zapalić samochód aż do czasu kiedy nie odpalił w ogóle.... ładowałem go przez cały dzień, a na mierniku pokazało jak dobrze pamiętam 12.5V ale po przekręceniu kluczyka nic się nie działo... jak mi sprawdzili w sklepie to prawdopodobnie jedna cela padła i dlatego byl problem ... od razu kupilem nowy tym razem bosha bo innego na miejscu nie mieli i dali mi o mniejszej pojemności 74 aH jak dobrze pamiętam ze niby bedzie lepszy na krótkie trasy po mieście... Do czego zmierzam ... auto nie było jeżdżone tak kiedyś przed pandemia ... z ciekawości poszedłem do garażu po około 3 tygodniach z miernikiem i pokazuje 11.7v czy to normalne czy akumulator jest jakieś felerny, a może już nie robią takich akumulatorów jak kiedyś??
Jak na 17 razy do 20 rozładowany do przepisowego napięcia aku to jego pojemność i żywotność jest zaskakująco mała. Za pewne zdajesz sobie sprawę, że nie ładowałeś natężeniem 0,2C tylko już pod koniec realnym - 15 amperami do pojemności 30Ah - natężeniem 0,5C. A jego pojemność końcowa nie wzięła się z ostatniego ładowania. O ile dobrze pamiętam to standardowe i bezpieczne ładowanie wynosi 0,1C. Taki sposób ładowania chyba nie poczyniłby aż takiego spustoszenia? Większą wartością można ładować ale lepiej nie cały czas (przyznałeś, że ładowałeś swoim ulubionym K). Test jest więc trochę nietrafiony, bo nie wiadomo kto i co tak naprawdę go wykończyło. Rozładowania były do U=10,5V ale czy wszystkie dużym 25A natężeniem, czy tylko ostatnie, a wcześniej czy średnim czy może po 2A chłepcząc go przez cały dzień, z przerwami czy jednostajnie? Dobrze, że odpuściłeś z tym b.nieładnym nazewnictwem pięknych polskich imion - ludzi o określonym i własnym sposobie życia. Nie wiem kto taki kretynizm kiedyś wymyślił? A jakby ktoś nazwał np. Robertem biznesu albo jeszcze innym ładnym imieniem? Czy ten pokrojony aku to ten sam co go wskazywałeś w filmie czy to był inny, i sądziłeś z doświadczenia, że tak wygląda w środku, bo jeżeli rzeczywiście tak wygląda to ile było poziomu elektrolitu. Może jego pojemność wiązała się właśnie z utratą wody i odkryciem płyt? Proszę cię Robercie by nie mówić ludziom żeby przestali dziadować. To trochę nieelegancko. Każdy (ja też) kupuje aku na jaki go stać i jaki chce. Owszem słabszy i tańszy aku nie wytrzyma tyle co jakiś drogi thebeściak ale ten lichy egzemplarz nie powinien wyznaczać standardów norm akumulatorów. Bardziej powinieneś wystartować z apelem do producentów, którzy produkują takie "shiety" i poprosić żeby przestali zwykłych ludzi robić w bambuko. Sorki, że takie surowe słowa z mojej strony - takie miałem odczucia i zawsze pisze prawdę, co nie znaczy że nie szanuję twojego zaangażowania w promowanie idei i sensu użytkowania akumulatorów. Pzdr/Tomasz
Każde było 25A. Max prąd jaki popłynął to 6.1A w tym ładowaniu. Większość doładowań było prądem 0,1C na tym akumulatorze. Odnośnie "dziadowania" do jest pewna grupa klientów, która tak robi przy zakupie, próbując oszukać zasady gwarancji, ale jak wraca z reklamacją to już ma tylko paragon bo gwarancję zakupił. My robimy notatki w paragonach w systemie sprzedaży i łatwo nam odnieść się do tego "żądania", ale klient idzie zawsze w zaparte, że "przenigdy" on jak by wiedział to by kupił inny itd. To mam na myśli jeśli chodzi o "dziadowanie" a nie klientów którzy wydają swoje pieniądze z rozsądkiem. Producenci, ze mną nie rozmawiają odkąd mówię konsumentom to co Oni nie chcą, więc to nic nie wywalczę i nawet nie zamierzam, bo warto polecać dobrych producentów. Co do reszty, to fajnie że masz swoje zdanie bez znaczenia czy krytyczne czy nie. Dzięki za szczere uwagi.
@@mrAkumulator Dziękuję za odpowiedź. To rzeczywiście aku słabiak. To nie wiedziałem, że tak klienci nierozgarnięcie podchodzą do zakupów i w takim razie przyznaję, że trzeba ukracać głupotę:) Pzdr
Jestem wędkarzem i używam akumulator do łodzi Bars 115 Ah głębokiego rozładowania (Rodzaj Technologii: CA/CA). Zakładam, że dokonałem dobrego zakupu, ale nurtuje mnie problem z doborem ładowarki-prostownika. Może filmik w tym kierunku lub jakaś dobra rada w tej kwestii.
Czy można wnioskować ze akumulator głębokiego rozładowania bedzie trwalszym rozwiązaniem w zastosowaniu w samochodach osobowych jako akumulator rozruchowy?
@@mrAkumulator W akumulatorach AGM jak jakie są możliwe zjawiska ograniczające ich pojemność i jak je zweryfikować (np. gęstość elektrolitu)? Mam 4 szt. Yuasa SWL1850 i po pomiarach pojemności prądem rozładowania 20h do 10.8V kulombometerm mam: 60Ah, 35Ah, 25Ah i 3Ah ;)
Witaj mam pyt. 4*230ah głębokiego rozl. Pracują w fotowoltaice. Jak przed trzy miesiące było ok tak teraz nie. Mianowicie średni pobór prądu to 17A o 20 już foto nie pracowało i Aku miał 13.5v do 7 rano spadało na 11v na akum . Teraz o północy mam już 10v. Ładowane maks do 14.5v czy to koniec baterii?
Głos z nieba panie Robercie nareszcie wiem czemu kwasiaki i tak padają w fotowoltaice tak podejrzewałem że jest tu jakiś myk jakie by nie były nie nadają się na magazyn energii u mnie padają jedne po gwarancji wzmocnione do kampera inne po 4 miesiącach tak zaprojektowane szybko oddać energii i szybko ją nabyć w takim stanie jest im dobrze na lata ale w samochodach nie w instalacji pytanie czy lifepo4 też nie są odporne na wielokrotne niedoladowanie jak głębokie rozładowanie temat do przemyślenia w postaci filmu pozdrawiam
Chyba nie dodałeś że podobnie działa ładowanie wysokim prądem, więc notorycznie wyładowany akumulator zdechnie sobie dwa razy szybciej skoro non stop będzie dostawał po łbie 50A po odpaleniu.
A takie pytanie - akumulatory do UPS komputerowych. Taki najprostszy UPS APC 500. W środku jest akumulator 12V 7.2Ah jak wpływa na niego powolne rozładowywanie? Teoretycznie to UPS do komputera więc obciążenie 100W i w górę około a czasami stosuje je jako zasilanie awaryjne do anten gdzie max pobór prądu to jakieś 10-20W. Takie powolne rozładowywanie będzie bardziej zabijać czy wydłużać żywotność akumulatora? I jak na żywotność takiego akumulatora ma wpływ to, ze jest on ciągle ładowany i np. raz na pół roku na chwilę tylko działa z baterii a nie z sieci?
Na szczęście nie mam łodzi. Na szczęście nie mam roweru. Szczęśliwie mam tylko hulajnogę z napędem nożnym. Temat ważny i dobrze wyłożony. Aku samochodowe dobrze działają w pracy buforowej. Jako źródło prądu do zasilania urządzeń trwałość i pojemność bardzo spada
Witam mam aku zap Energy plus 110ah używam do łódki producent pisze że wykonany w technologi hybrydowej jest w nim elektrolit czy prąd ładowania 16V jest dla niego bezpieczny? Będę używał ładowarki stef pol Est 516
Witam. Taka rzecz chciałem zapytać. Mam samochód w którym niestety zostawiłem krótko przed świętami zostawiłem niedomknięte drzwi. Niestety nie zorientowałem się od razu ale po paru dniach, kiedy było już za późno. No niestety trochę się wkurzyłem, bo napięcie na akumulatorze było bliskie zero, nie pamiętam już dokładnie. Byłem przekonany, że akumulatora już nienoratuję, ale postanowiłem próbować. Trochę pokombinowałem, ale bez żadnych zabiegów po prostu go naładowałem i wszystko działa idealnie. Działa to już 3ci miesiąc. Napięcie 12,7 trzyma. Nic więcej nie robiłem, nic nie sprawdzalem. Akumulator to Jenox Gold 63ah. Akumulator użytkowany w samochodzie mazda6 z silnikiem benzynowym o pojemności 1.8. Wg mojej próby rozkodowania daty produkcji jest to 2019 rok (samochód mam dość krótko ok pół roku) . Wg mojego rozumowania jest to jeszcze dość nowy akumulator. Moje pytanie brzmi : czy ja vos jeszcze powinienem z tym akumulatorem robić jakieś odsiarczanie? Czy po prostu jeździć i dbać? Zależy mi na tym żeby on po prostu jeszcze pożył.
Klasyczny akumulator 53Ah (EA530), wiek 10 lat, posiada już niecałe 20% pojemności. Po rozładowaniu aku z pomocą żarówki H7 55W, w ciągu 3h, pomiar gęstości wypadł na każdej celi następująco. 1. 1.295 2. 1.317 3. 1.32 4. 1.32 5. 1.315 6. 1.285 Czyli zasiarczenie aku można wykluczyć, a jest to zmiękczenie masy czynnej na powierzchni płyt ?
Robercie czy przypadkiem nie pierdyknąłeś sie w opisie ładowania Tego aku ? Bo powiedziałeś że ładowałeś proadem 15A a zawsze wpajałeś mi że 0,10 pojemności to ok 7,5 A
Witam jaki powinienem zakupić akumulator do przyczepy kempingowej Chodzi mi o jakość adekwatną do ceny Akumulator często będzie ładowany przez wbudowany w przyczepie orginalny energoblok nie wiem jakie ma parametry ale nie chciałbym żeby skrucil życie akumulatora Przyczepa jest angielska podobna do tej co miał kapitan przyczepa
No i cena uwaga bo ja chcialem rozladowac go specjalnie do tych 10,5 w 12 V a jest technogia ca ca 6v zap snajdera w celu polepszenia wlasciowosci akumulatora po 4 latach ,wiec moze rozladowac go delikatnie do 6v - 5,80 i doladowac do spowrotem bedzie moze bezpieczniej
Bardzo fajny filmik, chętnie dowiedziałbym się co się dzieje z akumulatorem przy jeszcze głębszym rozładowaniu (poniżej 10,5V). Masz może jakąś literaturę opisującą zachodzące wtedy zjawiska? A może nakręciłbyś kiedyś o tym filmik? ;)
Dla mnie temat super na czasie ale mam kilka pytań to jaki konkretnie warto kupić aku do pontonu pytałem u siebie w mieście w dwóch sklepach w pierwszym dostałem odpowiedź że nie ma znaczenia firma ważne żeby był głębokiego rozładowania bo każdy jest tak samo zbudowany zaproponowano mi ( moje kryteria 12v 100Ah i naj lepiej polskiej produkcji) Baner za 470pln i Jakiś AGM za 600 firmy nie pamiętam. Polazłem do drugiego sklepu a tam jak spytałem o jakiś z grubymi płytami to gościu wywalił na mnie oczy szukaliśmy czegoś w opisach i nigdzie nie mogliśmy znaleźć takiej informacji tam zaproponowano mi akumulator Zap marine za 500 i AGM Volt Opti za 510 Może by pan nagrał jakiś odcinek jaki akumulator wybrać na zasadzie budżetowy i Premium jak czytać te akumulatory przeznaczone do pontonów
Mój trzymiesięczny mały AGM (12V 9Ah) stracił 2/3 pojemności po kilku cyklach. W celi najbliższej minusa wytrąciło się coś co przypomina białą, gęstą pastę. Nie mam pojęcia w czym rzecz :/
@@mrAkumulator Dziękuję za odpowiedź. Niestety, nie zrobiłem zdjęcia a jedynie wydłubałem wspomnianą pastę przez górny odpowietrznik. Dodatkowo nawilżyłem wszystkie cele wodą zdemineralizowaną. Aktualnie utrzymuję akumulator pod napięciem ~15V i prądem 0,5A. Sam jestem ciekaw czy aku wróci do żywych ;)
@@mrAkumulator Diagnoza jest fatalna. W jednej celi nastąpił opad masy czynnej koloru ciemnobrązowego. Dzięki Waszym materiałom wkręciłem się trochę w temat "kwasiaków" - dzięki serdeczne :)
Aku rozruchowy do łodówki tomożna wziąć, ale tylko spalinowej! Jakiś czas tu wspominał Pan że wybiera się do SIAP, co z tym projektem? Od 3 sezonów mam od nich aku trakcyjny z płytą pancerną do łódki i jestem bardzo zadowolony.
Panie Robercie, mam centrę 140ah w ciągniku i zapomniałem odłączyć klem na zimę (jak dłużej stoi to coś kradnie prąd) i po zimie było tylko 2v! Odłączyłem go i po jakimś czasie wróciło na 3.5v, podłączyłem go do ładowarki (sena z biedry) i cały czas jest między 12.5-13v, cały dzień już się ładuje, prądem w okolicach 1 ampera, czy ma on szansę się naładować czy to już śmietnik? Jak go odłącze to napięcie nie spada, stoi na 12.5, był już raz rozładowany do 6v i dał radę ożyć, odpalał całe lato bez problemu.
Możesz trzymać go nawet 2 tygodnie na tej ładowarce, ale i tak efektów nie osiągniesz zbytnich tym bardziej jak już nie pierwszy raz tak zrobiłeś. Graniczne napięcie rozładowanego akumulatora to 10,5V w krótkim czasie, natomiast mówisz, że stał całą zimę do 2V... Postaraj się trzymać go na tej ładowarce tydzień w trybie z gwiazdką, a potem użyj czegoś co ma 15A/12A efektywnego na wyjściu, żeby naładować całkowicie ten akumulator do 16,2V (odpięty od ciągnika). Nie oczekuj też jakichkolwiek efektów, że odzyska on 100% pojemności i możliwości rozruchowych... Ja bym mu już wróżył ok 30%-50% naklejkowych parametrów :)
@@krzysztofdawid8460 no to próbuj tak jak napisałem... Nie dawaj teraz mocnego prądu (12-15A) tylko lekko go ładuj do tych 14,8V nawet i przez tydzień lub dwa, ale zaglądaj do niego też i kontroluj napięcie. Jak będzie utrzymywał po ładowaniu 12.75-13.0V to będzie sukces.
@@bbzyq Tryb z gwiazdką nie włącza ładowania jak napięcie spadnie poniżej bodajże 12,7 V jak dobrze pamiętam, więc jak ktoś chce regeneracyjnie dłużej mieć włączoną ładowarkę, to tryb bez gwiazdki. Wtedy jak zbytnio napięcie spadnie włączy automatycznie ładowanie ponownie. Ładowarka ta nie ma pamięci ładowania, więc jak dojdzie do chwilowego zaniku prądu, to trzeba ustawiać od nowa!
Bo te akumulatory, gdzie płyty rozmiękają to zwykły szmelc. Gdyby ja prowadził sklep to bym po prostu tego nie sprowadzał i tez nikomu nie sprzedawał. Poza tym, większości współczesnych akumulatorów nie należy rozładowywać do napięć niższych niż 10,8V - 11 V. To dla nich już głębokie rozładowanie. Niższe napięcia je niszczą bezpowrotnie jak na filmie zaprezentowano. Można te tanie stosować do łódek czy innych przyczep ale trzeba pamiętać, aby założyć sobie na łódkę woltomierz i przy spadku napięcia do 11 V zakończyć dalsze rozładowywanie. To konieczne do tego, aby bateria mogła długo służyć.
Ja często kupuje pogwarancyjne np roczne lub półroczne akumulatory w agromie. Cena 1/3 nowego. Zawsze działają kilka lat. Póki co na mine nie trafiłem.
Kupujcie porządne akumulatory na grubych odlewanych płytach... OK czyli konkretnie które? Moll i Amega/Viking mają odlewane płyty, tylko to nie są aku do głębokiego rozładowania... sam teraz stoję przed wyborem aku 95-110Ah do samochodu bardzo rzadko uzywanego... i jakie aku wybrać EFB ?, Deep cycle ?.
Używałem dobrego rozruchowego boscha do zasilania przetwornicy na działce. Padł po miesiącu codziennej pracy. Pokazuje 12.70 ale mocy brak. Czy u mnie nastąpiło zjawisko opisane w filmie..?
Dokładnie tak. Dlatego ja robię inaczej i do okazjonalnego męczenia akumulatora przetwornicą gdzieś (na jachty jednak inna strategia - tam szły inne akumulatory do wszelkich instalacji, ale już teraz nie na mojej głowie zakupy do nich). Celowo nieco skracam czas eksploatacji akumulatora w samochodzie i po 4-5 latach (czyli i tak dłużej, niż u osób, które nie dbają o akumulator) starego akumulatora nie zwracam przy zakupie nowego, tylko zabieram do zasilania przetwornicy (używam go razem kilkoma AGMami z podobną historią lub mniejszych, tanich, z UPS i jednym nowym, kupionym tylko w tym celu). Żeby nie dopłacać 30,- recyklingowej, zwracam jeszcze poprzedni akumulator, który już został dojechany pracą cykliczną i potrafi właśnie zjechać w parę minut do 10,5 V pod obciążeniem. Nowego Ca-Ca bym tak nie męczył. Ale skrócić o rok/dwa eksploatację w aucie (i mieć tam zadbanego pewniaka) a potem się nieco popastwić nad akumulatorem, to co innego :) Takie trochę hobbystyczne eksperymenty, łączone z ograniczeniem liczby / masy odpadów. Zamiast kupić oddzielne akumulatory do przetwornic, dobijam wyjęte z auta przez kolejny rok / dwa (okazjonalnie, nie codziennie) w takich zastosowaniach, przedłużając nieco życie AGMów (nie rozładowując ich zbyt głęboko, ani zbyt często), rotując kilkoma akumulatorami "z odzysku" :)
Nie kazdy okreska jaki to akumukator to skad szary kowalsji na wiedziec z etykiety jakie to kratki czy odkewane czy te ciagnace ? Jak to oczytywac z etykiety akumulatora
Robert- jak wyobrażasz sobie zakup przez klienta aku z grubymi płytami? Po przyjściu ma pytać sprzedawcę o co? Ja wiem w czym rzecz ale pod tym filmem powinna znaleźć się lista aku z opisem która marka jaką technologię produkcji płyt stosuje.
A jakie akumulatory produkowano w kraju 50 lat temu ? Musiał bym zmieniać w/g Pana teorii co dwa i pół tygodnia po czym reklamując i puścił Pana z torbami a pływałem kilka lat na sztuce . Pozdrawiam
Czyli z tego co rozumiem, nawet taki test Alfa Batem 100% dla sprawdzenia faktycznej pojemności do 10.5V niszczy akumulator o kilka Ah bezpowrotnie? Myślałem że sprawdzenie akumulatora jest bezpieczne.
Za PRL - TEŻ BYŁY PORZĄDNE AKUMULATORY I WSZYSTKO BYŁO OPARTE NA KRARKACH I TO NIE BYLE MIAŁEM Z TYM OGROM DO CZYNIENIA. BA - MOSTKI BYŁY NA WIERZCHU PRZECINAŁO SIĘ I SIĘ WYMIENIAŁO CAŁE OGNIWA - BYŁ NAPRAWDĘ DOBRZE ROBIONE - FAKT AGM-ÓW NIE BYŁO ALE KWASOWE 195 Ah , 165Ah , 120Ah, 75Ah, 60Ah ,45Ah - robiło się konserwację , dolewało się wodę destylowaną rzadziej elektrolit który też się robiło na bazie H2SO4 CZYLI KWASU SIATKOWEGO . Co do akumulatorów do elektrycznego silnika zaburtowego tu naprawdę nie da się dziadować - bo zostaniecie na wodzie, zalecam mieć dwa akumulatory - zapasowy który będzie na wypadek W gdyby padł ten główny.
Klient musiałby być kompletnym osłem, aby informować sprzedawcę do czego chce używać zakupiony akumulator. Idę do sklepu wybieram baterię jaka mi tam pasuje, może być nawet najtańsza, najdroższa, obojętnie a potem używam do czego tam uznam. Nie wiem po co sprzedawca miałby zaznaczać w gwarancji do czego będę go używać. Chyba tylko pogo, ze jak się uszkodzi to aby mu nie obsłużyć gwarancji. Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Ponadto gwarancja jeżeli daje uprawnienia niższe niż ustawowe nie ma żadnego sensu. Zatem jak najbardziej można kupić do łódki najtańszą baterię, bo jak się kupi drogą a zapomni się ją z łódki wyjąc po sezonie albo nie ładować na bieżąco po rozładowaniu to każdy akumulator kwasowo-ołowiowy padnie, niezależnie czy kosztował 1000 zł czy też złotych 200. Taniej jest częściej wymieniać tanią baterię niż wydać kilka razy więcej ponosząc ryzyko, że za 3 lata zdechnie i już będzie po gwarancji.
PASIONAT HYDRO aktyv i OGRODÓW teraz 5lat wytrzymał bez specjalne dbanie o niego xmv6mk2 a skoda100s7lat i w zime dos daleko na rozruszniku na parkingu zzaparkowane WIADOMO JAKIE paliwa zakomuny było emeryt
No i znowu dowiedzialem sie czegos nowego, dziekuje za omowienie zjawiska PCL, czyli wnioskuje, ze jednak trupy do reanimacji sie nie nadaja.
Dzięki za kolejny odcinek wypełniony wiedzą, raz na zawsze wybiłeś mi z głowy używanie akumulatora samochodowego do łódki!
Pozdrawiam
Warto puścić ten filmik ludziom którzy twierdzą, że jak mieli malucha czy poldka to akumulator wytrzymał im 15 lat (ciekawe ilu z nich sprawdzało ilość wody bo o gęstości elektrolitu już nie wspomnę - z pewnością nie wiedzą co to jest areometr i jak się go używa...). Pan Robert jak zawsze bardzo rzetelnie i fachowo podchodzi do tematu. Wszystko tłumaczy, opisuje, testuje analizuje oraz dzieli się wiedzą jak to wszystko ma się na przestrzeni lat. Fachowa robota Pozdrawiam
Wytrzymywal bo musiał, kupno akumulatora graniczylo z cudem a do ciągników rolnićzych dla gosp. Indywidualnych był przydział od naczelnika gminy i czekało się latami. Gorzej jak komuś ukradli a zdarzało się to często to była tragedia. Mimo wszystko jakość akumulatorów z tamtych czasów była lepsza jak i wielu innych rzeczy.
Super materiał. Dużo wyjaśnia. Pozdrawiam z Gorzowa Wielkopolskiego
Mega fajnie wyjaśnione ... Pozdrawiam serdecznie całą ekipę mr akumulator
instablaster
Świetny odcinek. Merytorycznie, fachowo, przystępnie. Duża dawka wiedzy.
Przyznam się szczerze że początkowo do treści tego kanału (kilka lat temu) byłem nastawiony sceptycznie. Jednak w miarę upływu lat widać wyraźnie rosnący (z odcinka na odcinek) poziom. Trzymam kciuki za dalszy rozwój!
Właśnie. Nie dziadować.
Pozdrawiam :-) 👍🍀
Nie wiedziałem jak się nazywa zjawisko gdy mam czarny nalot na korkach a dziś już wiem. Dzięki za film.
Wykład profesjonalny. Źródło wiedzy nie tylko dla laika.....
Robert testuj,zalewaj,podpalaj,rozładowuj, jesteś Wielki...
Super materiał. Pozdrawiam.
Hejka Robert. Bardzo ciekawy materiał. Zresztą jak zawsze 😁👍. Oglądanie twoich materiałów jest zawsze bardzo ciekawe i pouczające. Dzięki 👍
Dziękuję że oglądasz !
Kolejna dawka konkretnych przydatnych informacji! Super!
Daję łapkę w górę za nie pastwienie się nad Bogu ducha winnym osobnikom o imieniu Janusz
Brawo Robert fajny filmik podoba mi się termin jakiego użyłeś "pojemność dyspozycyjna":-)
Wlaśnie tym filmem odpowiedziałeś mi na pytanie czemu mój tester pokazuje 75% SOH na 5letnim aku ktory trzymam sobie w domu jako ewentualne źrodło zasilania komputera przy braku prądu. Kilka razy go rozładowywalem i ładowałem asymetrycznie kulonem 820 ale pojemności 52Ah zostalo 10. I cykle ładowania/rozładowania mu nie pomogly. Dobry film. I dobra robota. Czyli do domu do przetwornicy nie dziadować i kupić AGMa. Dzięki Robert!!!
Sprawdzałeś przewody Łukasz ?
@@mrAkumulator sprawdzałem. Wizualnie ;) W boju jeszcze nie i raczej u siebie nie sprawdzę bo mam porządnie obslugiwane akumulatory ;) a przewody od Ciebie są grubsze niż od mojej spawarki, potężniejszych żabek nie widziałem. Wożę w bagażniku bo jak nie mi się przydadzą to komuś mogę pomóc. A nie będzie siary jak je wyciagnę.... ;) kable moim zdaniem najlepsze w Polsce.i piszę to bez wazeliny bo niby po co mialbym to robić. A i nie wspomnialem o najwazniejszym.: kubek...;) odkąd przyszedl to tylko z niego piję kawę...:)
@@mrAkumulator mały update :). Dziś użyłem przewodów. w zasadzie jednego. Ojcu w spawarce się żabka od masy urwała. Zrobiłem przedłużenie masy Twoim zestawem. oryginalny przewód spawalniczy w spawarce jest 14mm2. Używając 35mm2 wyobrażasz sobie efekt... nic się nie grzało a żabka nie iskrzyła i się nie przypalała. napiszę do Was bo chciałbym dokupić kilka metrów kabla 25mm2 i jedną żabkę MAX CU-T jeśli można:) pozdrawiam!
Dziękuję
Sto pięćdziesiąty pierwszy;)
I znowu czegoś się dowiedziałem ;)
Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie , dziękuję za dobrą radę łapka leci 👍
Ciekawy materiał pozdrawiam
Super material👍
Dokładnie taki przypadek miałem w swoim aku. Szybki skrót.: AP Galaxy plus 105A 850Ah, kupiony w grudniu 2017 - padł 3 dni temu. W między czasie oczywiście doładowywany 2-3 razy w roku. Pojemność przed ładowaniem 470, V 10.5... ładowanie 12h.... odpoczynek 24h, V 11.5 na rozruchu 12.73 i... uwaga pojemność 360..... Poszedł na przetop i tyle ;-) Amega 7 wsadzona, świeżutka i tyle w temacie.
No i po obejrzeniu tego odcinka, rozglądam się za niebieskimi wieczkami.
Łódkę kupię później...
Kiedyś tam...
Być może...
Gdy wygram na loterii...
Może ;-)
Dziękuję i pozdrawiam
Świetny materiał, dziękuję 👍👍👍🔋🔋🔋👾👾👾
Jak Zawsze Super odcinek !!!!
Często tak akumulatory padają : zdolność rozruchowa jest , napięcie jest , pojemności brak . I jest ruletka : albo odpalisz po pół obrotu wału albo już zostajesz na placu boju .
Mega film! Super
Świetny film. Kawał bardzo dobrej roboty 👍👍👍
Bardzo fajny odcinek:)
ciekawe informacje👍👍👍
Czołem! Mam taki problem: fabrycznie zastosowany akumulator AGM (Duracell) w komorze silnika, bez systemu Start-Stop. Zaczęły się błędy ładowania. U specjalisty od regeneracji rozruszników diagnoza, że zatarte jest sprzęgło rolki. Wymiana tejże, wraz z łożyskami. Reszta ok. Po naprawie błędów ładowania nie ma, są błędy układu hamulcowego. Ponoć to wina rozładowanego akumulatora.
Akumulator doładowuję regularnie CTEK MXS 5.0. Po ładowaniu ma napięcie 12,7V. Byłem na sprawdzeniu aku, ponoć ma pojemność bliską fabrycznej, napięcie przy rozruchu spada, ale "stawia opór" rozładowaniu (jak to stwierdził diagnosta akumulatora) i nieznacznie wzrasta.
Jednak rano, przy okolicach 0*C, po nocy w okolicach -2*C, akumulator ma 11,8V.
Czy aku padł, nie przyjmuje ładowania? Czy nadal jednak jest jakiś problem z ładowaniem. Samochód do Renault Espace IV ph4, gdzie ma inteligentne ładowanie i dobiera jego poziom do obciążenia i stanu akumulatora.
kupilem moll-a EFB chyba 95 Ah 1,5 roku temu za 700 pln. do auta. instacja ok. palić auto pali ale parametry nie warte tej ceny. Niedawno od Was kupiłem Amege 5 i jest naprawdę super.
Amega jest produkowana na licencji Moll-a, też się zastanawiam czy brać Amegę czy Moll-a tylko w przypadku EFB jest nieduża różnica w cenie...
@@faurl35h U mnie Amega 5 się lepiej zachowuje niż EFB Moll, nawet pod względem ładowania, Moll nawet nie ma połowy pojemności. Wydaje mi się, że trafiłem na kiepski egzemplarz albo jest przereklamowany.
Dobrze, że nie wspomniałeś o Januszowanuu
spodziewałem sie usłyszeć jak zregenerować taki PCL
Fajny materiał z rozebraniem na czynniki pierwsze ! Jednak może być "lekko zawiły " dla tzw. konsumenta do zastosowań rekreacyjno-wędkarskich. Tak ogólnie klientom tłumaczę ,że ma być GRUBA/Ciężka płyta , a w rozruchowym cienka żeby tzw.prąd szybciej przepływał . Te natomiast dzielą się na :pół trakcyjne(semi trakcje) , pełna trakcję pastowaną co pokazał Robert oraz pancerną trakcję (skrót TP) - płyty plusowe w otulinie z tworzywa (zaprasowane grube) . Każdy akumulator trakcyjny określamy pod względem wydajności w tzw. cyklach o czym była mowa w materiale . Zwrócić należy uwagę czy ktoś podaje x cykli przy rozładowaniu 50% czy 70% bo to robi różnicę i czasem sprzedawcy na portalu "ALLEDROGO"zawyżają dla swojego marketingowego animuszu ilość cykli. Bardzo ważna sprawa to tzw. użytkownik musi dobrać prostownik do technologi akumulatora . Np. trakcji pancernej nie naładuje prawidłowo prostownikiem mikroprocesorowym , który świetnie sprawdzi się przy żelu lub AGM. To tak ogólnie bo sa na rynku różne typy "Kulonów " z ustawieniami lub np. do żelowych taki Stef Pol 15 A ale z literką P gdzie jest przełącznik na doładowanie turbo na wyższym napięciu . Dla kolegów sprzedawców mam stary sposób gdy klient upiera się na niewłaściwy akumulator (który będzie kiedyś reklamował zniszczony z hasłem ŻĄDAM) . Wpisujcie w sobie znanym miejscu na karcie znak WŻ ( skrót na własne żądanie ). Być może się przyda do punktu niewłaściwe użytkowanie. To dawno temu wymyślił właściciel sklepu w Nowym Sączu.
Power Bank z funkcją rozruchu by się przydało (kiedyś myślałem o ferve f-560) jakie power banki warto kupić ?
Wniosek jest taki, że do łódki najlepszy akumulator z górnej półki, gdyż posłuży dłużej i klient będzie zadowolony. Ja na całe szczęście nie mam łodzi, więc mogę sobie pozwolić na dziadowanie :-)
Ponton 1 500 PLN
Silnik 1 000 PLN
Akumulator z górnej półki
10 000PLN + ladowarka
2 000PLN
@@adlwsr1 To istotnie jakaś wysoka ta półka i pewnie jakieś firmowe specjalistyczne akumulatory. Nie będę się rozpisywał za bardzo, bo nie siedzę w temacie :-)
@@adlwsr1 Łódź włókno laminat 3,60 m dwupłaszczowa 3500 PLN, przyczepa podłodziowa lekka 3000PLN, silnik 700PLN 35 lib, dwa aku. kwasówki po 100A 2x500 PLN i ładowarka procesorowa 200PLN = 8400 PLN taki zestaw minimum na ryby daje radę. Przy 2 aku. jakieś 6-8h pływania, zależnie od wiatru i szybkości z jaką się pływa. Mam zamiar wymienić silnik na bezszczotkowy, podobno są bardziej oszczędne energetycznie.
@@fastt11 to może warto pomyśleć o spalinowym ja mam silnik Silnik Haswing PROTRUAR 1.0 R2 65lb 12V MAXIMIZER i jest bardzo oszczędny na jednym 100ah pływam o kolo 5h na Maxa a 8h jak nie przekraczał 5km/h
@@adlwsr1 spinówka odpada, strefa ciszy, ale kupię jak będę jechał do Szwecji na ryby. Chba właśnie taki kupię Protruar bezszczotkowy z maximizerem. Dzięki.
Dzuen dobry nor kaxdy prsducent okreska kski to okimukstot czy to ktstki odlewane czy ciagnace to jak to oczytywac na etykjecie akumulstors
Super film.
Pytanie auto od nowego 4.5 lat mija (funkcja stop-start) dziś test akumulatora AGM 80Ah 800A, po teście 12.51 V..
podłączyć ładowarkę??
Dziękuję i pozdrawiam
Cześć mistrzu
Odkupiłem po rodzinie samochod nie będę mówił jakiej marki bo to chyba nic nie zmienia jedyne co powiem to 3 litrowa benzyna, mianowicie byl tam akumulator centry 77aH wytrzymała bez żadnego doładowania 8 lat można powiedzieć na 8 lat zapomnieliśmy ze coś takiego jak akumulator istnieje w 9 roku musiałem co jakiś czas juz doładowywać tylko dlatego ze np po weekendzie mial ciężko zapalić samochód aż do czasu kiedy nie odpalił w ogóle.... ładowałem go przez cały dzień, a na mierniku pokazało jak dobrze pamiętam 12.5V ale po przekręceniu kluczyka nic się nie działo... jak mi sprawdzili w sklepie to prawdopodobnie jedna cela padła i dlatego byl problem ... od razu kupilem nowy tym razem bosha bo innego na miejscu nie mieli i dali mi o mniejszej pojemności 74 aH jak dobrze pamiętam ze niby bedzie lepszy na krótkie trasy po mieście...
Do czego zmierzam ... auto nie było jeżdżone tak kiedyś przed pandemia ... z ciekawości poszedłem do garażu po około 3 tygodniach z miernikiem i pokazuje 11.7v czy to normalne czy akumulator jest jakieś felerny, a może już nie robią takich akumulatorów jak kiedyś??
Zupełnie normalne.
Jak na 17 razy do 20 rozładowany do przepisowego napięcia aku to jego pojemność i żywotność jest zaskakująco mała. Za pewne zdajesz sobie sprawę, że nie ładowałeś natężeniem 0,2C tylko już pod koniec realnym - 15 amperami do pojemności 30Ah - natężeniem 0,5C. A jego pojemność końcowa nie wzięła się z ostatniego ładowania. O ile dobrze pamiętam to standardowe i bezpieczne ładowanie wynosi 0,1C. Taki sposób ładowania chyba nie poczyniłby aż takiego spustoszenia? Większą wartością można ładować ale lepiej nie cały czas (przyznałeś, że ładowałeś swoim ulubionym K). Test jest więc trochę nietrafiony, bo nie wiadomo kto i co tak naprawdę go wykończyło. Rozładowania były do U=10,5V ale czy wszystkie dużym 25A natężeniem, czy tylko ostatnie, a wcześniej czy średnim czy może po 2A chłepcząc go przez cały dzień, z przerwami czy jednostajnie? Dobrze, że odpuściłeś z tym b.nieładnym nazewnictwem pięknych polskich imion - ludzi o określonym i własnym sposobie życia. Nie wiem kto taki kretynizm kiedyś wymyślił? A jakby ktoś nazwał np. Robertem biznesu albo jeszcze innym ładnym imieniem? Czy ten pokrojony aku to ten sam co go wskazywałeś w filmie czy to był inny, i sądziłeś z doświadczenia, że tak wygląda w środku, bo jeżeli rzeczywiście tak wygląda to ile było poziomu elektrolitu. Może jego pojemność wiązała się właśnie z utratą wody i odkryciem płyt? Proszę cię Robercie by nie mówić ludziom żeby przestali dziadować. To trochę nieelegancko. Każdy (ja też) kupuje aku na jaki go stać i jaki chce. Owszem słabszy i tańszy aku nie wytrzyma tyle co jakiś drogi thebeściak ale ten lichy egzemplarz nie powinien wyznaczać standardów norm akumulatorów. Bardziej powinieneś wystartować z apelem do producentów, którzy produkują takie "shiety" i poprosić żeby przestali zwykłych ludzi robić w bambuko. Sorki, że takie surowe słowa z mojej strony - takie miałem odczucia i zawsze pisze prawdę, co nie znaczy że nie szanuję twojego zaangażowania w promowanie idei i sensu użytkowania akumulatorów. Pzdr/Tomasz
Każde było 25A. Max prąd jaki popłynął to 6.1A w tym ładowaniu. Większość doładowań było prądem 0,1C na tym akumulatorze. Odnośnie "dziadowania" do jest pewna grupa klientów, która tak robi przy zakupie, próbując oszukać zasady gwarancji, ale jak wraca z reklamacją to już ma tylko paragon bo gwarancję zakupił. My robimy notatki w paragonach w systemie sprzedaży i łatwo nam odnieść się do tego "żądania", ale klient idzie zawsze w zaparte, że "przenigdy" on jak by wiedział to by kupił inny itd. To mam na myśli jeśli chodzi o "dziadowanie" a nie klientów którzy wydają swoje pieniądze z rozsądkiem. Producenci, ze mną nie rozmawiają odkąd mówię konsumentom to co Oni nie chcą, więc to nic nie wywalczę i nawet nie zamierzam, bo warto polecać dobrych producentów. Co do reszty, to fajnie że masz swoje zdanie bez znaczenia czy krytyczne czy nie. Dzięki za szczere uwagi.
@@mrAkumulator Dziękuję za odpowiedź. To rzeczywiście aku słabiak. To nie wiedziałem, że tak klienci nierozgarnięcie podchodzą do zakupów i w takim razie przyznaję, że trzeba ukracać głupotę:) Pzdr
Jestem wędkarzem i używam akumulator do łodzi Bars 115 Ah głębokiego rozładowania (Rodzaj Technologii: CA/CA). Zakładam, że dokonałem dobrego zakupu, ale nurtuje mnie problem z doborem ładowarki-prostownika. Może filmik w tym kierunku lub jakaś dobra rada w tej kwestii.
Czy można wnioskować ze akumulator głębokiego rozładowania bedzie trwalszym rozwiązaniem w zastosowaniu w samochodach osobowych jako akumulator rozruchowy?
nie. jak będziesz używał rozruchowego do rozruchu to będzie ok. Ty było pokazane zjawisko, jak użyjesz rozruchowego go pracy jako zasilający.
@@mrAkumulator W akumulatorach AGM jak jakie są możliwe zjawiska ograniczające ich pojemność i jak je zweryfikować (np. gęstość elektrolitu)? Mam 4 szt. Yuasa SWL1850 i po pomiarach pojemności prądem rozładowania 20h do 10.8V kulombometerm mam: 60Ah, 35Ah, 25Ah i 3Ah ;)
akumulator rozruchowy jak sama nazwa mówi służy do rozruchu . czyli pobieramy troszkę energii i zaraz ją zwracamy .
Witaj mam pyt. 4*230ah głębokiego rozl. Pracują w fotowoltaice. Jak przed trzy miesiące było ok tak teraz nie. Mianowicie średni pobór prądu to 17A o 20 już foto nie pracowało i Aku miał 13.5v do 7 rano spadało na 11v na akum . Teraz o północy mam już 10v. Ładowane maks do 14.5v czy to koniec baterii?
Komentarz dla zasięgów!
Głos z nieba panie Robercie nareszcie wiem czemu kwasiaki i tak padają w fotowoltaice tak podejrzewałem że jest tu jakiś myk jakie by nie były nie nadają się na magazyn energii u mnie padają jedne po gwarancji wzmocnione do kampera inne po 4 miesiącach tak zaprojektowane szybko oddać energii i szybko ją nabyć w takim stanie jest im dobrze na lata ale w samochodach nie w instalacji pytanie czy lifepo4 też nie są odporne na wielokrotne niedoladowanie jak głębokie rozładowanie temat do przemyślenia w postaci filmu pozdrawiam
Chyba nie dodałeś że podobnie działa ładowanie wysokim prądem, więc notorycznie wyładowany akumulator zdechnie sobie dwa razy szybciej skoro non stop będzie dostawał po łbie 50A po odpaleniu.
A takie pytanie - akumulatory do UPS komputerowych. Taki najprostszy UPS APC 500. W środku jest akumulator 12V 7.2Ah jak wpływa na niego powolne rozładowywanie? Teoretycznie to UPS do komputera więc obciążenie 100W i w górę około a czasami stosuje je jako zasilanie awaryjne do anten gdzie max pobór prądu to jakieś 10-20W. Takie powolne rozładowywanie będzie bardziej zabijać czy wydłużać żywotność akumulatora? I jak na żywotność takiego akumulatora ma wpływ to, ze jest on ciągle ładowany i np. raz na pół roku na chwilę tylko działa z baterii a nie z sieci?
Dobrze jest
Był filmik na kanale z testem akumulatorów do łódek w beczce z woda i nie mogę go znaleźć.
Na szczęście nie mam łodzi. Na szczęście nie mam roweru. Szczęśliwie mam tylko hulajnogę z napędem nożnym. Temat ważny i dobrze wyłożony. Aku samochodowe dobrze działają w pracy buforowej. Jako źródło prądu do zasilania urządzeń trwałość i pojemność bardzo spada
Witam, a jakie jest twoje zdanie na temat akumulatora węglowego, np Enerblock?
Hej da radę uratować aku 12V co ma ok 7-8v
Żelowy
Da radę!
Witam mam aku zap Energy plus 110ah używam do łódki producent pisze że wykonany w technologi hybrydowej jest w nim elektrolit czy prąd ładowania 16V jest dla niego bezpieczny? Będę używał ładowarki stef pol Est 516
Jaki polecasz do Peugeota 307 1,6 16v 2001r akumulator
Chciał bym jeżeli mogę prosić o recenzje usłyszeć coś o opimie yelow co to jest i co z tym kształtem dlaczego taki drogi
th-cam.com/video/fUl3yDqvWJo/w-d-xo.html
Witam. Taka rzecz chciałem zapytać. Mam samochód w którym niestety zostawiłem krótko przed świętami zostawiłem niedomknięte drzwi. Niestety nie zorientowałem się od razu ale po paru dniach, kiedy było już za późno. No niestety trochę się wkurzyłem, bo napięcie na akumulatorze było bliskie zero, nie pamiętam już dokładnie. Byłem przekonany, że akumulatora już nienoratuję, ale postanowiłem próbować. Trochę pokombinowałem, ale bez żadnych zabiegów po prostu go naładowałem i wszystko działa idealnie. Działa to już 3ci miesiąc. Napięcie 12,7 trzyma. Nic więcej nie robiłem, nic nie sprawdzalem. Akumulator to Jenox Gold 63ah. Akumulator użytkowany w samochodzie mazda6 z silnikiem benzynowym o pojemności 1.8. Wg mojej próby rozkodowania daty produkcji jest to 2019 rok (samochód mam dość krótko ok pół roku) . Wg mojego rozumowania jest to jeszcze dość nowy akumulator. Moje pytanie brzmi : czy ja vos jeszcze powinienem z tym akumulatorem robić jakieś odsiarczanie? Czy po prostu jeździć i dbać? Zależy mi na tym żeby on po prostu jeszcze pożył.
Mam pytanie. Jakie jest twoje zdanie o akumulatorach JENOX HOBBY
Klasyczny akumulator 53Ah (EA530), wiek 10 lat, posiada już niecałe 20% pojemności.
Po rozładowaniu aku z pomocą żarówki H7 55W, w ciągu 3h, pomiar gęstości wypadł na każdej celi następująco.
1. 1.295
2. 1.317
3. 1.32
4. 1.32
5. 1.315
6. 1.285
Czyli zasiarczenie aku można wykluczyć, a jest to zmiękczenie masy czynnej na powierzchni płyt ?
oczywiście źle skalibrowałem refraktometr...
i wszystkie dotychczasowe pomiary o kant d.... potłuc
Thumb up :)
Robercie czy przypadkiem nie pierdyknąłeś sie w opisie ładowania Tego aku ? Bo powiedziałeś że ładowałeś proadem 15A a zawsze wpajałeś mi że 0,10 pojemności to ok 7,5 A
20% poj. znam. jest ok !
W fazie głównej ładowania prąd szybko maleje ponieważ o jego abdorbcji do aku decyduje aku.
Witam jaki powinienem zakupić akumulator do przyczepy kempingowej
Chodzi mi o jakość adekwatną do ceny
Akumulator często będzie ładowany przez wbudowany w przyczepie orginalny energoblok nie wiem jakie ma parametry ale nie chciałbym żeby skrucil życie akumulatora
Przyczepa jest angielska podobna do tej co miał kapitan przyczepa
No i cena uwaga bo ja chcialem rozladowac go specjalnie do tych 10,5 w 12 V a jest technogia ca ca 6v zap snajdera w celu polepszenia wlasciowosci akumulatora po 4 latach ,wiec moze rozladowac go delikatnie do 6v - 5,80 i doladowac do spowrotem bedzie moze bezpieczniej
Robert to jakiej firmy polecasz akumulator czy patrzeć na wagę każdego akumukatora
0 niedomówień lubię to 👍
Trzeba by sprawdzić jak wyglądają te siarczany ołowiu na masie czynnej pod mikroskopem
Wystarczy wrzuci w wyszukiwarke... dwa podstawowe typy Ci wyskoczą. Oczywiscie zdjecia spod mikroskopu.
a w antymonowych nie bylo zjawiska? odkąd pamiętam, to byly akumulatory rozruchowe i trakcyjne, te rozruchowe nie lubiły głebokich rozładowań.
Bardzo fajny filmik, chętnie dowiedziałbym się co się dzieje z akumulatorem przy jeszcze głębszym rozładowaniu (poniżej 10,5V). Masz może jakąś literaturę opisującą zachodzące wtedy zjawiska? A może nakręciłbyś kiedyś o tym filmik? ;)
Dla mnie temat super na czasie ale mam kilka pytań to jaki konkretnie warto kupić aku do pontonu pytałem u siebie w mieście w dwóch sklepach w pierwszym dostałem odpowiedź że nie ma znaczenia firma ważne żeby był głębokiego rozładowania bo każdy jest tak samo zbudowany zaproponowano mi ( moje kryteria 12v 100Ah i naj lepiej polskiej produkcji) Baner za 470pln i Jakiś AGM za 600 firmy nie pamiętam. Polazłem do drugiego sklepu a tam jak spytałem o jakiś z grubymi płytami to gościu wywalił na mnie oczy szukaliśmy czegoś w opisach i nigdzie nie mogliśmy znaleźć takiej informacji tam zaproponowano mi akumulator Zap marine za 500 i AGM Volt Opti za 510
Może by pan nagrał jakiś odcinek jaki akumulator wybrać na zasadzie budżetowy i Premium jak czytać te akumulatory przeznaczone do pontonów
@7:00 nie znam takiego słowa "lossity". Coś tu chyba jest przekombinowane :)
starta po polski, która w materiałach źródłowych jets dokładnie tak opisana.
Jak długo ładował k720?
Mój trzymiesięczny mały AGM (12V 9Ah) stracił 2/3 pojemności po kilku cyklach. W celi najbliższej minusa wytrąciło się coś co przypomina białą, gęstą pastę. Nie mam pojęcia w czym rzecz :/
podeślij zdjęcia na maila info (małpa) akubiz . biz
@@mrAkumulator Dziękuję za odpowiedź. Niestety, nie zrobiłem zdjęcia a jedynie wydłubałem wspomnianą pastę przez górny odpowietrznik. Dodatkowo nawilżyłem wszystkie cele wodą zdemineralizowaną. Aktualnie utrzymuję akumulator pod napięciem ~15V i prądem 0,5A. Sam jestem ciekaw czy aku wróci do żywych ;)
@@mrAkumulator Diagnoza jest fatalna. W jednej celi nastąpił opad masy czynnej koloru ciemnobrązowego.
Dzięki Waszym materiałom wkręciłem się trochę w temat "kwasiaków" - dzięki serdeczne :)
Robercie czy ty studiuszesz na AGH akumulatorowanie? Mało kto wie tak dużo.
Nie, ale bardzo lubiłem Strumyk i Olimp na miasteczku ;)
Dzien dobry. Mr Akumulator co sadzisz o akumulatorze exide duo 150ah do łodzi? Pozdrawiam
kupiłem autopart Voyager deep cycle u Roberta i jestem bardzo zadowolony
Aku rozruchowy do łodówki tomożna wziąć, ale tylko spalinowej! Jakiś czas tu wspominał Pan że wybiera się do SIAP, co z tym projektem? Od 3 sezonów mam od nich aku trakcyjny z płytą pancerną do łódki i jestem bardzo zadowolony.
O tym w szkole nie mówili bo nie znali jeszcze akumulatorów wykonanych w innej technologii, to jakieś 30 lat temu
Mam pytanie Można gdzieś jeszcze w ogóle kupić pasta czynną czy jest to niemożliwe
Jaką technologię stosuje firma Trojan?
pastowane płyty, agme, gel,
Panie Robercie, mam centrę 140ah w ciągniku i zapomniałem odłączyć klem na zimę (jak dłużej stoi to coś kradnie prąd) i po zimie było tylko 2v! Odłączyłem go i po jakimś czasie wróciło na 3.5v, podłączyłem go do ładowarki (sena z biedry) i cały czas jest między 12.5-13v, cały dzień już się ładuje, prądem w okolicach 1 ampera, czy ma on szansę się naładować czy to już śmietnik? Jak go odłącze to napięcie nie spada, stoi na 12.5, był już raz rozładowany do 6v i dał radę ożyć, odpalał całe lato bez problemu.
Możesz trzymać go nawet 2 tygodnie na tej ładowarce, ale i tak efektów nie osiągniesz zbytnich tym bardziej jak już nie pierwszy raz tak zrobiłeś. Graniczne napięcie rozładowanego akumulatora to 10,5V w krótkim czasie, natomiast mówisz, że stał całą zimę do 2V... Postaraj się trzymać go na tej ładowarce tydzień w trybie z gwiazdką, a potem użyj czegoś co ma 15A/12A efektywnego na wyjściu, żeby naładować całkowicie ten akumulator do 16,2V (odpięty od ciągnika). Nie oczekuj też jakichkolwiek efektów, że odzyska on 100% pojemności i możliwości rozruchowych... Ja bym mu już wróżył ok 30%-50% naklejkowych parametrów :)
@@bbzyq wystarczy mi połowa, to już ostatni sezon i mam rozrusznik wysokoobrotowy, powinien dać radę
@@krzysztofdawid8460 no to próbuj tak jak napisałem... Nie dawaj teraz mocnego prądu (12-15A) tylko lekko go ładuj do tych 14,8V nawet i przez tydzień lub dwa, ale zaglądaj do niego też i kontroluj napięcie. Jak będzie utrzymywał po ładowaniu 12.75-13.0V to będzie sukces.
Mam w tej ładowarce tryb recond czy jakoś tak, który podnosi napięcie do 15.8, to też włączyć?
@@bbzyq Tryb z gwiazdką nie włącza ładowania jak napięcie spadnie poniżej bodajże 12,7 V jak dobrze pamiętam, więc jak ktoś chce regeneracyjnie dłużej mieć włączoną ładowarkę, to tryb bez gwiazdki. Wtedy jak zbytnio napięcie spadnie włączy automatycznie ładowanie ponownie. Ładowarka ta nie ma pamięci ładowania, więc jak dojdzie do chwilowego zaniku prądu, to trzeba ustawiać od nowa!
Bo te akumulatory, gdzie płyty rozmiękają to zwykły szmelc. Gdyby ja prowadził sklep to bym po prostu tego nie sprowadzał i tez nikomu nie sprzedawał. Poza tym, większości współczesnych akumulatorów nie należy rozładowywać do napięć niższych niż 10,8V - 11 V. To dla nich już głębokie rozładowanie. Niższe napięcia je niszczą bezpowrotnie jak na filmie zaprezentowano. Można te tanie stosować do łódek czy innych przyczep ale trzeba pamiętać, aby założyć sobie na łódkę woltomierz i przy spadku napięcia do 11 V zakończyć dalsze rozładowywanie. To konieczne do tego, aby bateria mogła długo służyć.
Ja często kupuje pogwarancyjne np roczne lub półroczne akumulatory w agromie. Cena 1/3 nowego. Zawsze działają kilka lat. Póki co na mine nie trafiłem.
Kupujcie porządne akumulatory na grubych odlewanych płytach... OK czyli konkretnie które? Moll i Amega/Viking mają odlewane płyty, tylko to nie są aku do głębokiego rozładowania... sam teraz stoję przed wyborem aku 95-110Ah do samochodu bardzo rzadko uzywanego... i jakie aku wybrać EFB ?, Deep cycle ?.
AGM rozruchowego.
@@mrAkumulator Najtańsze z AGM-ów są ZAP-y, jest to coś warte ?, bo klasyczne tego producenta wypadają dosyć blado...
ZAP jeśli nie ma VRLA to nie jest to AGM
Używałem dobrego rozruchowego boscha do zasilania przetwornicy na działce. Padł po miesiącu codziennej pracy. Pokazuje 12.70 ale mocy brak. Czy u mnie nastąpiło zjawisko opisane w filmie..?
Z filmu jasno wynika że TAK. Mam tak samo ja Tyyy...;)
Dokładnie tak. Dlatego ja robię inaczej i do okazjonalnego męczenia akumulatora przetwornicą gdzieś (na jachty jednak inna strategia - tam szły inne akumulatory do wszelkich instalacji, ale już teraz nie na mojej głowie zakupy do nich). Celowo nieco skracam czas eksploatacji akumulatora w samochodzie i po 4-5 latach (czyli i tak dłużej, niż u osób, które nie dbają o akumulator) starego akumulatora nie zwracam przy zakupie nowego, tylko zabieram do zasilania przetwornicy (używam go razem kilkoma AGMami z podobną historią lub mniejszych, tanich, z UPS i jednym nowym, kupionym tylko w tym celu). Żeby nie dopłacać 30,- recyklingowej, zwracam jeszcze poprzedni akumulator, który już został dojechany pracą cykliczną i potrafi właśnie zjechać w parę minut do 10,5 V pod obciążeniem. Nowego Ca-Ca bym tak nie męczył. Ale skrócić o rok/dwa eksploatację w aucie (i mieć tam zadbanego pewniaka) a potem się nieco popastwić nad akumulatorem, to co innego :) Takie trochę hobbystyczne eksperymenty, łączone z ograniczeniem liczby / masy odpadów. Zamiast kupić oddzielne akumulatory do przetwornic, dobijam wyjęte z auta przez kolejny rok / dwa (okazjonalnie, nie codziennie) w takich zastosowaniach, przedłużając nieco życie AGMów (nie rozładowując ich zbyt głęboko, ani zbyt często), rotując kilkoma akumulatorami "z odzysku" :)
Bardzo ooo dobrrrra rrrrooobota xd
Nie kazdy okreska jaki to akumukator to skad szary kowalsji na wiedziec z etykiety jakie to kratki czy odkewane czy te ciagnace ? Jak to oczytywac z etykiety akumulatora
Robert- jak wyobrażasz sobie zakup przez klienta aku z grubymi płytami? Po przyjściu ma pytać sprzedawcę o co? Ja wiem w czym rzecz ale pod tym filmem powinna znaleźć się lista aku z opisem która marka jaką technologię produkcji płyt stosuje.
No świetny pomysł kolego !
ale ale ... ostatnio kupilem najtanszy aku za 200zl.
20 rozladowan to moze byc caly sezon plywania.
to 1000zl na 5 lat starczy 😅
👍
A jakie akumulatory produkowano w kraju 50 lat temu ? Musiał bym zmieniać w/g Pana teorii co dwa i pół tygodnia po czym reklamując i puścił Pana z torbami a pływałem kilka lat na sztuce . Pozdrawiam
Czyli z tego co rozumiem, nawet taki test Alfa Batem 100% dla sprawdzenia faktycznej pojemności do 10.5V niszczy akumulator o kilka Ah bezpowrotnie? Myślałem że sprawdzenie akumulatora jest bezpieczne.
Wychodzi na to że raczej tak. Chyba że ładowanie głęboko rozładowanego Aku prądami początkowymi 10C daje też w kość, ciekawe, trzeba to sprawdzić.
tak. Niestety - akumulatory rozruchowe nie lubią głebokiego rozładowania.
Pierwszy 👌👍😃
Ostatni👍
Za PRL - TEŻ BYŁY PORZĄDNE AKUMULATORY I WSZYSTKO BYŁO OPARTE NA KRARKACH I TO NIE BYLE MIAŁEM Z TYM OGROM DO CZYNIENIA. BA - MOSTKI BYŁY NA WIERZCHU PRZECINAŁO SIĘ I SIĘ WYMIENIAŁO CAŁE OGNIWA - BYŁ NAPRAWDĘ DOBRZE ROBIONE - FAKT AGM-ÓW NIE BYŁO ALE KWASOWE 195 Ah , 165Ah , 120Ah, 75Ah, 60Ah ,45Ah - robiło się konserwację , dolewało się wodę destylowaną rzadziej elektrolit który też się robiło na bazie H2SO4 CZYLI KWASU SIATKOWEGO . Co do akumulatorów do elektrycznego silnika zaburtowego tu naprawdę nie da się dziadować - bo zostaniecie na wodzie, zalecam mieć dwa akumulatory - zapasowy który będzie na wypadek W gdyby padł ten główny.
ogniwa lub cele - jak kto woli.
Jak już to u nas są Jenseny.
I jeszcze pełno śniegu przed warsztatem ;)
Mr. Akumulator. Co Pan sądzi o poziomym ułożeniem płyt? Zapobiegłoby to wypadaniu masy czynnej ponieważ opierałby się o kolejną płytę
na wybojach by sie tam calkiem wszystko rozlecialo, najlepsze pod tym katem sa spirocell, cele zwijane w rulony np. optimy
Klient musiałby być kompletnym osłem, aby informować sprzedawcę do czego chce używać zakupiony akumulator. Idę do sklepu wybieram baterię jaka mi tam pasuje, może być nawet najtańsza, najdroższa, obojętnie a potem używam do czego tam uznam. Nie wiem po co sprzedawca miałby zaznaczać w gwarancji do czego będę go używać. Chyba tylko pogo, ze jak się uszkodzi to aby mu nie obsłużyć gwarancji. Nigdy o czymś takim nie słyszałem. Ponadto gwarancja jeżeli daje uprawnienia niższe niż ustawowe nie ma żadnego sensu. Zatem jak najbardziej można kupić do łódki najtańszą baterię, bo jak się kupi drogą a zapomni się ją z łódki wyjąc po sezonie albo nie ładować na bieżąco po rozładowaniu to każdy akumulator kwasowo-ołowiowy padnie, niezależnie czy kosztował 1000 zł czy też złotych 200. Taniej jest częściej wymieniać tanią baterię niż wydać kilka razy więcej ponosząc ryzyko, że za 3 lata zdechnie i już będzie po gwarancji.
Mjałem skodę 100s i 7lat sprawny po prywatnym wymiany bebechy zalały smołą i
PASIONAT HYDRO aktyv i OGRODÓW teraz 5lat wytrzymał bez specjalne dbanie o niego xmv6mk2 a skoda100s7lat i w zime dos daleko na rozruszniku na parkingu zzaparkowane WIADOMO JAKIE paliwa zakomuny było emeryt
Trzeba było przed testem rozładowania 20 krotnego sprawdzić go alfabetem a tak to trudno porównać wyniki.
sprawdzałem go 19x wcześniej
:)
Czy wcześniej Panią napastował ? Nie wysoki sądzie . Na sucho mie wziął.