W moim motocyklu akumulator mam zainstalowany nad silnikiem który jest chłodzony powietrzem, a pod bakiem paliwa. Jeśli ktoś jeździł Ducati wie jak grzeje się tam silnik L2 chłodzony powietrzem, akumulator ma już 5 lat i nadal pełni swoją funkcję. Dlatego kolejnym akumulatorem do mojego auta będzie AGM - pomimo tego, że producent przewiduje dla Giuliett'y EFB . Bardzo dobry materiał.
Na razie KDS dla statystyk. W ostatnich dniach testując ładowarkę, jej profil ładowania zrzuciłem sobie charakterystykę dla typowego aku z elektrolitem płynnym (chociaż głębokiego rozładowania) oraz dla porównania zachowania ładowarki - AGM. W kontekście tego tematu jeszcze przeanalizuję tak jakby od końca zachowanie się akumulatora gdy ładuje go określona ładowarka. Przy założeniu o którym mówisz na początku filmu każde ładowanie akumulatora powinno mieć pewną część wspólną a różnić się w szczegółach. Im akumulator bardziej nowoczesny tym bardziej powinien odstawać od tej części wspólnej. Ja bym to tak to rozumiał, że AGM powinien najbardziej odstawać od CaCa ale też na tyle mało, że da się go prawie w pełni wykorzystać.
Bardzo wartościowy test. Mam jednak pewne wątpliwości. Napięcie spoczynkowe 13,24V (EFB) wysokie. Zazwyczaj świadczy o niedoładowaniu/zasiarczeniu akumulatora.
@Tomasz Hudy Witam. Fajny teścik który z wielką przyjemnością obejrzałem. Mam tylko małe pytanie, być może i uwagę. Według mnie każdy z tych akumulatorów powinien być tej samej firmy, z możliwie jak najbardziej zbliżoną wartością pojemności oraz prądu rozruchowego. Zdaje sobie sprawę, że to wiąże się z kosztami...ale wtedy test byłby bardziej wiarygodny. Oczywiście nic nie ujmując wielkie brawa dla Ciebie za poświęcony dla nas czas👏. Mam samochód z systemem Start/Stop i producent przewiduje Aku w technologi EFB. Oczywiście siedzi pod maską AGM (Aku kupione wraz z samochodem😁) Dziękuję za film o czekam na kolejne nowości. Pozdrawiam
Jeszcze jedno, ostatnio przesiadłem się właśnie na diesla ze start-stopem, mam podpięty monitoring napięcia w zapalniczce. Zauważyłem, że po uruchomieniu przez około 15 minut utrzymuje się napięcie w okolicach 14,5V a następnie spada do ok 12,6V. Po ponownym uruchomieniu historia się powtarza. Czy kontroler celowo obniża napięcie żeby nie przeładować akumulatora? Spotkał się ktoś z tym?
Te "yntelygentne" systemy biorą pod uwagę bardzo wiele czynników, regulując napięcie ładowania, ale ich zasada jest wspólna - utrzymywać akumulator w ok. 80% naładowania.
Witam. Czy jest możliwość zamontowania akumulatora wykonanego w technologi EFB w aucie 15 letnim bez systemu "START-STOP" ,Audi A6 C6 3.0tdi? Z fabryki wyjechał z akumulatorem 110Ah. Jeżdzę na głównie w mieście na krótkich dystanasach do 10 km, czasami trasa.Czy akumulator EFB będzie wystarczjąco doładowany dodam że nie mam problemów z ładowaniem. Pozdrawiam
Założenie może i dobre ale dobór zużytego akumulatora kwasowo- ołowiowego to pomyłka. Na przyszłość to podstawa wszystkich doświadczeń, by dane wejściowe były prawidłowe. Przez co reszta wyników nietrafiona. Dla mnie najlepszy jest zawsze zwykły kwasiak i ten dzisiaj wygrał mimo, że przegrał.
Mam diesla biede na kółkach. Jeżdżę na krótkich odcinkach. Mam forse 74Ah 5ta zima. Czy założyć mniejszy np 70 żeby się doładowywał i nie rozładowywał? Masy sprawdzone,poprawione ,zero elektroniki. Czy mogę super AGM wrzucić pod maskę?
AGM pod maską mija się z celem, bo wybierając AGM'a kierujemy się wydłużeniem żywotności akumulatora, a wysoka temperatura ja skraca. Z tą pojemnością to też nie tak - to nie czasy prądnic które miały problem z ładowaniem i zmniejszanie pojemności nic nie wniesie.
@@TomaszHudy OK. To może ECM lub EFB? To wzmocnione kwasy,lepsze kopertowanie,separatory,zabezpieczenie przed opadem masy czynnej i zwarciem wewnętrznym. No i temperatura im nie straszna.
@@thomaskowalski2465 to prawda - im większa powierzchnia wewnętrzna okładzin tym mniejsza rezystancja wewnętrzna, czyli łatwiejsze ładowanie i oddawanie prądu z mniejszymi stratami , czyli też mniej prądu idzie na ciepło. Ponad to też większa rezerwa w trakcie zużywania akumulatora, gdzie mniejszy akumulator straci pojemność poniżej potrzebnego minimum to większy jeszcze trochę posłuży. Skoro większy akumulator pod wieloma względami będzie funkcjonował pod kilkoma względami lepszych warunkach to może się okazać, że suma sumarum podziała 2 razy dłużej.
@@adrs2 właśnie o to chodzi, moim zdaniem osobówki powinny mieć akumulatory co najmniej 100Ah tylko że często skrzynka akumulatorowa na to nie pozwala. Ja wpakowałem do samochodów akumulatory 90Ah i póki co od paru lat spokój. Akumulatory jenox gold, największe jakie weszły w skrzynkę. Uważam też że należy kupować polskie akumulatory.
Mam w golfie 7 1.6 tdi 2014 agm i wylaczony start/stop. Nie chcialbym wydawac duzo pieniedzy na nowego agma i mysle o wrzuceniu efb jenoxa bo tanszy. Wiem, ze niektore golfy 7 (szczegolnie te nowsze) mialy, ze wzglegow ekonomicznych, juz efb. Zastanawiam sie czy moge efb wsadzic bez zarznych dalszych mozliwych problemow. mam grzane dupy, nagrzewice oraz duzo miej niz te nowsze golfy z efb. Prosze o rade nie bac sie zmiany? Moj obecny varta ma juz 7 lat i mysle, ze nowy efb zwsze bedzie lpsza alternatywa niz doladowywanie zima agma. dziekuje
Mogę odpowiedzieć dokładnie tak samo jak w materiale - jeśli był zamontowany AGM, to wymieniasz na AGM, jeśli EFB to montujesz EFB lub AGM itd. Możesz zamontować EFB na własną odpowiedzialność, ale musisz się liczyć z ewentualną odmową uznania reklamacji w takim przypadku.
@@przemysaw228to jest sprawdzone info? Mam oryginalnego AGM 6 lat i powoli zaczyna mieć dość. Dla mnie tyle kasy za AGM i 6lat to mało... Dobrać się do niego i dolac wody destylowanej?? W sumie nic mi nie szkodzi.
Czy mogę do zwykłego auta Audi 100 2,5tdi założyć AGM,miejsce pod fotelem,pytanie czy nie przeładuję go skoro jeżdżę po całej Europie,wbudowany wskaznik ładowania pokazuje ok 15V
Na dłuższą metę utrzymywanie takiego napięcia w przypadku AGM'a nie będzie korzystne bo dość szybko może dojść do osuszenia mat. Jeśli fabrycznie był zamontowany zwykły kwasiak to ewentualnie można się pokusić o EFB albo dobrej klasy zwykły akumulator.
Mam V60 2.0 diesel 2016 z systemem start stop który to system wyłączam od razu po wejściu do auta. Oryginalnie mam zamontowany akumulator EFB w komorze silnika aczkolwiek jest osłonięty i polowe akumulatora jest pod podszybiem. Oryginalny działa już 7 lat ale powoli się kończy, obecnie auto głównie jeździ po mieście a wcześniej głównie trasa. Kupić EFB tak jak jest czy lepiej AGM?
@@TomaszHudy np chce to połączyć z czymś takim docelowo zasilać małym panelem tak żeby mi w razie czego działały pompki obiegowe, piec co drugiej klasy używany rezerwowo. Główne źródło to piec gazowy termet. allegro.pl/oferta/zasilanie-awaryjne-pieca-inwerton-protector-500-12403390126?bi_s=ads&bi_m=listing:mobile:query&bi_c=ZGRkYzhlNjEtMmRiMy00MzljLTlkZDEtNGYyODIxNDEzNmJlAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=698f33f9-e016-497e-9a2f-bd998f3adcec
Czytałem wstępnie na necie, że do takich instalacji najlepiej akumulatory typu agm gdyz są bezpieczniejsze do użytku domowego, bezobsługowe, nie tworzą niebezpiecznych gazów.
Po 2 tygodniach takiego użytkowania auto mi po 3 dniach postoju nie chciało odpalić. Znikneły wszystkie lampki, rozrusznik cisza. Musiałem odczekac ok 2 minuty i dopiero odpalił. Nowy moll x-tra charge 800A w dieslu 2.0
@@SuperItaliano83 zafira C - ma taką narzutkę niby termoizolacyjna od góry, chyba żeby od maski w lecie się nie grzała ale nie za bardzo spełnia to zadanie.
Moim zdaniem test dużo bez sensu stary kwasiak kontra nowe agm i efb, może tak by przetestować akumulatory 3-5 letnie do siebie a nie kwasiak stary a dwa inne jak nowe.
Nie bede komentowa.Bzdury.Kosmos to ja teraz mam.Akumulator daje wieksza moc niz posiada.Dla tych co maja aku start/stop.Wystarczy zwykły aku.Tyle ze jak producent zaleca np:80AH to musicie wrzyucic wiekszy aby zniwelowac roznice.Ja w swoim mialem aku 4 lata.Az wkoncu wysłuzył sie.A pracuje przy Transformatorach.To wiekszej bzdury nie słyszalem jak na ttym filmie.Aku 80ah a daje na start wiecej niz moze dać.Hahahah
Napracowałeś się dla tego filmu. Informacja w pigułce. Super !!!!!
Kawał ŚWIETNEJ roboty! Dziękuję!
W moim motocyklu akumulator mam zainstalowany nad silnikiem który jest chłodzony powietrzem, a pod bakiem paliwa.
Jeśli ktoś jeździł Ducati wie jak grzeje się tam silnik L2 chłodzony powietrzem, akumulator ma już 5 lat i nadal pełni swoją funkcję.
Dlatego kolejnym akumulatorem do mojego auta będzie AGM - pomimo tego, że producent przewiduje dla Giuliett'y EFB .
Bardzo dobry materiał.
Dzięki 😉
Kolejny ciekawy test i odcinek !!!!!
Dzięki 😉
Miłego wypoczynku Tomasz
A dzięki 😉
Dobra robota.
Na razie KDS dla statystyk. W ostatnich dniach testując ładowarkę, jej profil ładowania zrzuciłem sobie charakterystykę dla typowego aku z elektrolitem płynnym (chociaż głębokiego rozładowania) oraz dla porównania zachowania ładowarki - AGM. W kontekście tego tematu jeszcze przeanalizuję tak jakby od końca zachowanie się akumulatora gdy ładuje go określona ładowarka. Przy założeniu o którym mówisz na początku filmu każde ładowanie akumulatora powinno mieć pewną część wspólną a różnić się w szczegółach. Im akumulator bardziej nowoczesny tym bardziej powinien odstawać od tej części wspólnej. Ja bym to tak to rozumiał, że AGM powinien najbardziej odstawać od CaCa ale też na tyle mało, że da się go prawie w pełni wykorzystać.
Miłego wypoczynku.Odpoczywaj nie myśląc o akumulatorach.
Ja myślę że w końcu naładuje "moje" akumulatory 😁
Dziękuję i pozdrawiam 👍
Udanych wakacji 🍹🍹
Dzięki 😉
Brawo - super test
Bardzo wartościowy test. Mam jednak pewne wątpliwości. Napięcie spoczynkowe 13,24V (EFB) wysokie. Zazwyczaj świadczy o niedoładowaniu/zasiarczeniu akumulatora.
@Tomasz Hudy
Witam. Fajny teścik który z wielką przyjemnością obejrzałem. Mam tylko małe pytanie, być może i uwagę. Według mnie każdy z tych akumulatorów powinien być tej samej firmy, z możliwie jak najbardziej zbliżoną wartością pojemności oraz prądu rozruchowego. Zdaje sobie sprawę, że to wiąże się z kosztami...ale wtedy test byłby bardziej wiarygodny.
Oczywiście nic nie ujmując wielkie brawa dla Ciebie za poświęcony dla nas czas👏.
Mam samochód z systemem Start/Stop i producent przewiduje Aku w technologi EFB. Oczywiście siedzi pod maską AGM (Aku kupione wraz z samochodem😁)
Dziękuję za film o czekam na kolejne nowości.
Pozdrawiam
Masz rację, wtedy wyniki byłby bardziej miarodajne, ale kasa nie zawsze się zgadza 😉
Dzięki za komentarz 👍
@@TomaszHudy Kasa to chyba u nikogo się nie zgadza...szczególnie od 1 stycznia 😁
Zdrówka życzę
Dobrze ze u mnie w aucie aku mam pod nogami pozdrawiam
Fajnie że test zrobiłeś ale wydaje mi się że wynik jest jasny i szkoda Twojej roboty. Łapa up leci
Nie zawsze teoria pokrywa się z praktyką - w tym przypadku nie ma zaskoczenia, więc tylko potwierdza to co się przyjęło 😉
No i fajnie...
Zamontowałem wiosną aku Varta AGM do MAZDY 6 /2 L i upalnego lata nie przeżył w komorze silnika.Z powrotem zamontowałem EFB
To jest ten wzmocniony. Motobieda 😄
Kulon 405 i nowy akumulator OE MOLL EFB 74Ah 700A jak ustawić lądowanie żeby uzyskać odpowiednia gęstość elektrolitu..pozdrawiam..
Kupiłem nowy Carbon Lost exide i tez mi tak odstaje jak ta varta. Reklamować?
Jeszcze jedno, ostatnio przesiadłem się właśnie na diesla ze start-stopem, mam podpięty monitoring napięcia w zapalniczce. Zauważyłem, że po uruchomieniu przez około 15 minut utrzymuje się napięcie w okolicach 14,5V a następnie spada do ok 12,6V. Po ponownym uruchomieniu historia się powtarza. Czy kontroler celowo obniża napięcie żeby nie przeładować akumulatora? Spotkał się ktoś z tym?
Te "yntelygentne" systemy biorą pod uwagę bardzo wiele czynników, regulując napięcie ładowania, ale ich zasada jest wspólna - utrzymywać akumulator w ok. 80% naładowania.
Po rozruchu pompuje w niego prąd, sprawdza stan, widzi naładowany i przestaje
Witam.
Czy jest możliwość zamontowania akumulatora wykonanego w technologi EFB w aucie 15 letnim bez systemu "START-STOP" ,Audi A6 C6 3.0tdi? Z fabryki wyjechał z akumulatorem 110Ah.
Jeżdzę na głównie w mieście na krótkich dystanasach do 10 km, czasami trasa.Czy akumulator EFB będzie wystarczjąco doładowany dodam że nie mam problemów z ładowaniem.
Pozdrawiam
To całkiem dobry pomysł, z powodzeniem stosuje taki akumulator właśnie w samochodzie który pokonuje krótkie odcinki.
Założenie może i dobre ale dobór zużytego akumulatora kwasowo- ołowiowego to pomyłka. Na przyszłość to podstawa wszystkich doświadczeń, by dane wejściowe były prawidłowe. Przez co reszta wyników nietrafiona. Dla mnie najlepszy jest zawsze zwykły kwasiak i ten dzisiaj wygrał mimo, że przegrał.
Przy pierwszych razach wet jeszcze szybciej traci pojemność
Mam diesla biede na kółkach. Jeżdżę na krótkich odcinkach. Mam forse 74Ah 5ta zima. Czy założyć mniejszy np 70 żeby się doładowywał i nie rozładowywał? Masy sprawdzone,poprawione ,zero elektroniki. Czy mogę super AGM wrzucić pod maskę?
AGM pod maską mija się z celem, bo wybierając AGM'a kierujemy się wydłużeniem żywotności akumulatora, a wysoka temperatura ja skraca.
Z tą pojemnością to też nie tak - to nie czasy prądnic które miały problem z ładowaniem i zmniejszanie pojemności nic nie wniesie.
@@TomaszHudy OK. To może ECM lub EFB? To wzmocnione kwasy,lepsze kopertowanie,separatory,zabezpieczenie przed opadem masy czynnej i zwarciem wewnętrznym. No i temperatura im nie straszna.
Założyć największy akumulator jaki tylko wejdzie w skrzynkę akumulatorową. Ważne żeby był że świeżej produkcji
@@thomaskowalski2465 to prawda - im większa powierzchnia wewnętrzna okładzin tym mniejsza rezystancja wewnętrzna, czyli łatwiejsze ładowanie i oddawanie prądu z mniejszymi stratami , czyli też mniej prądu idzie na ciepło. Ponad to też większa rezerwa w trakcie zużywania akumulatora, gdzie mniejszy akumulator straci pojemność poniżej potrzebnego minimum to większy jeszcze trochę posłuży.
Skoro większy akumulator pod wieloma względami będzie funkcjonował pod kilkoma względami lepszych warunkach to może się okazać, że suma sumarum podziała 2 razy dłużej.
@@adrs2 właśnie o to chodzi, moim zdaniem osobówki powinny mieć akumulatory co najmniej 100Ah tylko że często skrzynka akumulatorowa na to nie pozwala. Ja wpakowałem do samochodów akumulatory 90Ah i póki co od paru lat spokój. Akumulatory jenox gold, największe jakie weszły w skrzynkę. Uważam też że należy kupować polskie akumulatory.
Mam w golfie 7 1.6 tdi 2014 agm i wylaczony start/stop. Nie chcialbym wydawac duzo pieniedzy na nowego agma i mysle o wrzuceniu efb jenoxa bo tanszy. Wiem, ze niektore golfy 7 (szczegolnie te nowsze) mialy, ze wzglegow ekonomicznych, juz efb. Zastanawiam sie czy moge efb wsadzic bez zarznych dalszych mozliwych problemow. mam grzane dupy, nagrzewice oraz duzo miej niz te nowsze golfy z efb. Prosze o rade nie bac sie zmiany? Moj obecny varta ma juz 7 lat i mysle, ze nowy efb zwsze bedzie lpsza alternatywa niz doladowywanie zima agma. dziekuje
Mogę odpowiedzieć dokładnie tak samo jak w materiale - jeśli był zamontowany AGM, to wymieniasz na AGM, jeśli EFB to montujesz EFB lub AGM itd.
Możesz zamontować EFB na własną odpowiedzialność, ale musisz się liczyć z ewentualną odmową uznania reklamacji w takim przypadku.
Co to jest 7 lat dla AGM? Spokojnie powinien drugie tyle wytrzymać. W swoim 11 letnim dolałem wody destylowanej i sprawność skoczyła z 54% na 95%
Mając wyłączony start stop można spokojnie wrzucić zwykłego ca/ca
@@przemysaw228to jest sprawdzone info? Mam oryginalnego AGM 6 lat i powoli zaczyna mieć dość. Dla mnie tyle kasy za AGM i 6lat to mało... Dobrać się do niego i dolac wody destylowanej?? W sumie nic mi nie szkodzi.
Tomek. Do agm wystarczy dolewać wody destylowanej mimo że niby zabraniają. Ale to tylko chwyt żebyś za długo go nie używał
Do akumulatora agm bardziej zużytego lepiej dolać elektrolitu, po ładowaniu odzyskuje lepiej parametry niż po dolaniu wody destylowanej.
@@crossbo21 nie do końca. Lepiej zakwaszonej destylowanej.
@@crossbo21 bo woda prędko się nie wymiesza, a elektrolit to już gotowiec.
Czy mogę do zwykłego auta Audi 100 2,5tdi założyć AGM,miejsce pod fotelem,pytanie czy nie przeładuję go skoro jeżdżę po całej Europie,wbudowany wskaznik ładowania pokazuje ok 15V
Na dłuższą metę utrzymywanie takiego napięcia w przypadku AGM'a nie będzie korzystne bo dość szybko może dojść do osuszenia mat. Jeśli fabrycznie był zamontowany zwykły kwasiak to ewentualnie można się pokusić o EFB albo dobrej klasy zwykły akumulator.
Mam V60 2.0 diesel 2016 z systemem start stop który to system wyłączam od razu po wejściu do auta. Oryginalnie mam zamontowany akumulator EFB w komorze silnika aczkolwiek jest osłonięty i polowe akumulatora jest pod podszybiem. Oryginalny działa już 7 lat ale powoli się kończy, obecnie auto głównie jeździ po mieście a wcześniej głównie trasa. Kupić EFB tak jak jest czy lepiej AGM?
I co kupiłeś?
@@thomaskowalski2465 taki jak był efb niby oryginał
👍
Jaki akumulator najlepszy do systemu awaryjnego zasilania pieca CO?
Pod jakim względem najlepszy ? Pod jakie zasilanie, jaki piec, jakie zużycie energii. Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
@@TomaszHudy np chce to połączyć z czymś takim docelowo zasilać małym panelem tak żeby mi w razie czego działały pompki obiegowe, piec co drugiej klasy używany rezerwowo. Główne źródło to piec gazowy termet. allegro.pl/oferta/zasilanie-awaryjne-pieca-inwerton-protector-500-12403390126?bi_s=ads&bi_m=listing:mobile:query&bi_c=ZGRkYzhlNjEtMmRiMy00MzljLTlkZDEtNGYyODIxNDEzNmJlAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=698f33f9-e016-497e-9a2f-bd998f3adcec
Czytałem wstępnie na necie, że do takich instalacji najlepiej akumulatory typu agm gdyz są bezpieczniejsze do użytku domowego, bezobsługowe, nie tworzą niebezpiecznych gazów.
W takim razie najlepszy będzie Europower AGM. Co do pojemności to już kwestia jak długo taki zasilacz ma pracować na podtrzymaniu.
@@TomaszHudy Dzięki za odpowiedź.
Najlepiej wyłączyć system start-stop i zainstalować zwykły akumulator mokry. Jest to oszczędność rozrusznika, akumulatora itd.
Po 2 tygodniach takiego użytkowania auto mi po 3 dniach postoju nie chciało odpalić. Znikneły wszystkie lampki, rozrusznik cisza. Musiałem odczekac ok 2 minuty i dopiero odpalił. Nowy moll x-tra charge 800A w dieslu 2.0
Ależ timing, wlasnie przerabiam temat i wsadziłem mocnego kwasiaka wymieniając 8 letniego AGM 😆
Jak go regularnie będziesz ładować, to da radę 😉
@@TomaszHudy no własnie jak się mało jeździ po miescie , staram sie S&S wyłączać z guzika i robie głownie trasy, to mogę kupić zwykły? 1,5 dci
Volkswagen montuje AGM w komorze silnika.
Opel też
Czy w waszych samochodach akumulatory AGM są w jakiś sposób odseparowane od warunków panujących w komorze silnika?
@@SuperItaliano83 opel zafira b. Obudowa z pianki. Ale to zwykły kwasiak.
@@SuperItaliano83 zafira C - ma taką narzutkę niby termoizolacyjna od góry, chyba żeby od maski w lecie się nie grzała ale nie za bardzo spełnia to zadanie.
@@SuperItaliano83 Passat B7 2.0 TDI plastikowa obudowa plus izolacja.
👍👌🖐️
czy wam tez nie dziala forum
Zgadza się, niestety ze względu na urlop nie opłaciłem domeny i serwera. Mam nadzieję że jeszcze się uda wskrzesić bloga i forum 😉
Moim zdaniem test dużo bez sensu stary kwasiak kontra nowe agm i efb, może tak by przetestować akumulatory 3-5 letnie do siebie a nie kwasiak stary a dwa inne jak nowe.
Chętnie zobaczę 😉
Nie bede komentowa.Bzdury.Kosmos to ja teraz mam.Akumulator daje wieksza moc niz posiada.Dla tych co maja aku start/stop.Wystarczy zwykły aku.Tyle ze jak producent zaleca np:80AH to musicie wrzyucic wiekszy aby zniwelowac roznice.Ja w swoim mialem aku 4 lata.Az wkoncu wysłuzył sie.A pracuje przy Transformatorach.To wiekszej bzdury nie słyszalem jak na ttym filmie.Aku 80ah a daje na start wiecej niz moze dać.Hahahah
title.!_
Dlaczego podajesz jako miarodajne SOH a nie SOC , które definiuje stopień naładowania akumulatora w %
👍