PRZESTAŃ BYĆ OFIARĄ: Przełam Toksyczne Wzorce!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ม.ค. 2024
  • Kup moją książkę i kurs: ideaman.tv/ksiazka-pozegnaj-p...
    Animacje na zlecenie: ideaman.tv/animacje/
    Podcast: • Dobra Zmiana Podcast
    Wspieraj kanał: / przeciętny człowiek
    Konsultacje, mentoring i pytania biznesowe: leszek@ideaman.tv
    #edukacja #psychologia #ZWIĄZKI
    ---
    Fanpage Facebook: / nieprzecietneidee
    Wszystkie treści, w tym nazwy własne i cytaty, są użyte w celach edukacyjnych. Zastosowanie logotypów ma charakter informacyjny. Żaden z elementów filmu nie jest i nie może być substytutem terapii lub indywidualnej porady psychologicznej.

ความคิดเห็น • 29

  •  4 หลายเดือนก่อน

    Zapraszam na całą playlistę moich filmów o związkach: th-cam.com/play/PLz_A0HATxd86HAkPkgIgoglzrKUavuBal.html

  • @neverevernever8812
    @neverevernever8812 4 หลายเดือนก่อน +4

    Dziękuję 🙂 Bardzo dobry przekaz👍🏼

  • @overthinker333
    @overthinker333 หลายเดือนก่อน

    Dziękuje bardzo za ten mądry film.☺️🩷

  • @maciejbuat8365
    @maciejbuat8365 4 หลายเดือนก่อน

    Bardzo dziekuje za materiał. Pomocny. Ratownik pozdrawia 😉

  • @cosaleniewiemco
    @cosaleniewiemco 4 หลายเดือนก่อน +2

    Mam wrazenie ze podczas przyjazni bylam ofiara a potem przesladowca, a moj przyjaciel rarownikiem, ofiara i oprawca. Nie wiem czy to ma sens, czy ten schemat mozna porownac do przyjaźni, ale rowniez w tej przyjazni było uczucie. On był we mnie zakochany. Przed tym jak mi powiedzial, ze cos do mnie czuje, staral sie bardzo i ja to widzialam bardzo dobrze. Byl kochany, miły, pomocny, i duzo mi pomagal w tych trudnych chwilach, wlasnie wtedy byl tym ratownikiem, a ja taka ofiara, zranioną przez innych... Z perspektywy czasu zauważyłam jak dziwnie sie zachowywałam i troche mi z tym tak właśnie dziwnie ze tak bylo. Po tym jak powiedział mi o swoich uczuciach, on zamienil sie w tą ofiarę. Ofiare do ktorej ja doprowadziłam, przez to ze go odrzucilam. Mowil ze czuje sie przezemnie zle i inne rzeczy podobne do zachowania takiej ofiary, ale również mowil o mnie niezbyt dobrze, wyrzucal na mnie okropne rzeczy, chcial abym czula sie ze soba zle, zrobil ze mnie oprawce, ale moze i nim byłam. Nie wiem, ale pewnie tak. A moze i on nie byl tą ofiarą? Tylko po byciu ratownikiem, zostal oprawca.

  • @marekzylicz2692
    @marekzylicz2692 4 หลายเดือนก่อน +1

    Kiedyś wchodziłem reguralnie w rolę ratownika i byłem wpychany w rolę oprawcy. Obecnie nie pamiętam bym przyjmował ta rolę ratownika. Wczoraj za to zdążyło mi się wejść w rolę oprawcy na chwilę względem osoby która wrzuciła mnie w ta rolę będąc na chwile w roli ofiary .
    Film dobrze przedstawił różne role i dynamikę ale zabrakło mi konkretnych rad jak wyjąć że schematu i budować zdrowe relacje ;-)

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian 4 หลายเดือนก่อน +1

    Fajny materiał, dziękuję!
    🥰
    😍
    🤩

  • @MrJanek91
    @MrJanek91 4 หลายเดือนก่อน +5

    Bardzo ciekawy materiał, ja w swoim byłym już na szczęście związku na początku byłem ratownikiem, później zaś niestety, pod wpływem byłej na jakiś czas przemienilem się w oprawcę, a następnie w ofiarę...

    •  4 หลายเดือนก่อน +3

      Przerobiłeś cały trójkąt. W żadnej roli chyba ni było za wygodnie?

    • @MrJanek91
      @MrJanek91 4 หลายเดือนก่อน +1

      @ Absolutnie nie było wygodnie, teraz z perspektywy czasu oceniam, że najgorzej było na samym początku, gdy bardzo walczyłem o tą kobietę, pokazywałem jej to bardzo, jak bardzo mi na niej zależało, była dla mnie wszystkim... Wtedy byłem tym ratownikiem, zaangażowałem się bardzo mocno w związek, a na końcu, po wszystkim, kiedy jak gdyby nigdy nic odeszła ode mnie, to czułem straszną pustkę. Po wszystkim poczułem, że nie warto było się starać, nawet w jednym procencie, tym bardziej, że ona o mnie przez cały czas trwania najpierw znajomości, później związku się tak nie starała, jak ja o nią. Mówiąc brzydko i tak dobitnie- po prostu sfrajerzylem się, i na koniec zostałem sam jak ta pizda, wystawiony z dupą do wiatru niestety.

    • @MrJanek91
      @MrJanek91 4 หลายเดือนก่อน

      @ Uważam, że rola tzw ratownika wymaga najwięcej poświęceń, a koniec końców osoba, która przyjmuję taką rolę nic za to nie otrzymuję, naraża się na darmo, za nic, to nie ma sensu. Moja była także nie potrafiła w żadnym wypadku docenić tego, że o nią walczyłem, zabiegałem, że ją traktowałem priorytetowo. Tak jest zarówno w związku, jak i w pracy. W pracy również taką rolę odgrywalem i niezbyt dobrze na tym wychodziłem.

  • @mariuszjasiecki6635
    @mariuszjasiecki6635 4 หลายเดือนก่อน +1

    Robisz super robotę :) myśle ze przydałaby ci się czasami odmienna strona w filmach które tworzysz w celu uzyskania bardziej obiektywnego myślenia.
    Uważam ze wielu twoim przemyślenia brakuje odwrotnego toku myślenia a same materiały są na tyle mimo wszystko ciekawe i imponujące ze chętnie im wyjdę na przeciw - napisz do mnie jak szukasz ciekawej osoby do dyskusji , chętnie się zaangażuje w ta tematykę :’)

    •  4 หลายเดือนก่อน +1

      Ale jaka jest ta odmienna strona w prostym modelu schematu konfliktów w związku? W sensie czemu miałoby służyć przedstawienie jakiegoś prostego narzędzia do auto-terapii i potem zakwestionowanie go?

  • @michaflorianczyk5687
    @michaflorianczyk5687 4 หลายเดือนก่อน +2

    Hej, czy mógłbyś wrócić do podcastów na spotify? Bardzo lubiłem cię słuchać tam :)

  • @marekzylicz2692
    @marekzylicz2692 4 หลายเดือนก่อน +2

    Teoria przydatna ale uproszczona. Tak naprawdę by poprawić jakość relacji potrzebuje przepracować inne bardziej złożone schematy zachowań które wykazał test psychologiczny YSQ-S3-PL

    •  4 หลายเดือนก่อน +2

      Przyjdzie moment, w którym omówię szczegółowo schematy Younga :)

    • @marekzylicz2692
      @marekzylicz2692 4 หลายเดือนก่อน +1

      Super. Jak dostałem wynik już na pierwszy rzut oka widać zbieżność z dawnymi problemami, co już przepracowałem na psychoterapi a czym jeszcze potrzebuje się zaopiekować. Widzę też zbieżność z tym czego się uczyłem np na psychologi rozwoju o stylach wychowawczych moich rodziców i tym jakie wyzwania rozwojowe we mnie to wywołało.

  • @katherinewolak2233
    @katherinewolak2233 4 หลายเดือนก่อน

  • @leyla.languages
    @leyla.languages 4 หลายเดือนก่อน +2

    To z psychologia nje ma nic wspólnego. Profesjonalny psycholog nie ocenia. Łatwiej jest zarabiać na "leczeniu" ofiar niż z zaburzeniem psychopatycznym czy narcystycznym czy po prostuich gdzies zglosic i pomoc w tym. Wiem ze nie jestes jedyny ktory tak mowi :/ Ale to bujdy. Mozesz byc manipulowany do wyczerpania psychicznego i fizycznego, i nie zauwazyc co ktos robi z tobą. Takie teksty mają tyle w sobie prawdy ile to ze ofiary mają duże ego, mysle ze są one tego pozbawione, a caly czas budują za to czyjeś. Pozwalanie sobie na ponizanie pokazuje jak bardzo taka kobieta nie potrzebuje aprobaty.

    • @Justyna_Kowalska
      @Justyna_Kowalska 4 หลายเดือนก่อน +1

      Zgadzam się z Tobą, to wszystko jest bardziej skomplikowane, niż w tym krótkim filmiku. A większość ofiar tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że są w tej roli, nie robią tego świadomie i z premedytacją. Często dopiero psychoterapia pozwala ujrzeć, w jakich rolach się funkcjonuje.

  • @TheJKS666
    @TheJKS666 4 หลายเดือนก่อน

    Nie nie nie, opisujesz tu typowego narcyza a nie ofiarę...

  • @Motorola-wp6yw
    @Motorola-wp6yw 4 หลายเดือนก่อน +7

    Myślę że te schematy serio nadają się do teatru i tylko do teatru. Tytuł filmu wprowadza w błąd bo mówi ,,Przestań być ofiarą" a nie mówi o tym, jak się uwolnić z tej roli tylko sugeruje że ,,Ofiarą" jest cynikiem i udaje że cierpi...

    •  4 หลายเดือนก่อน +8

      Tak samo jak się w rolę wchodzi, analogicznie można świadomie z niej wyjść. To oznacza by przestać się oszukiwać i zacząć brać odpowiedzialność za swój związek. Trzy role w filmie i każda ma jedną rzecz wspólną - rola ma odciągnąć ich od brania odpowiedzialności za coś w relacji. Odpowiedź masz jasną co trzeba zrobić by wyjść z roli - wziąć odpowiedzialność za relację. I tak ofiara jest cynikiem bo udaje że jest bezradna.

    • @AMVNicRam
      @AMVNicRam 4 หลายเดือนก่อน +1

      To troszkę brzmi właśnie jak użalanie się kogoś w schemacie ofiary

    • @leyla.languages
      @leyla.languages 4 หลายเดือนก่อน +1

      ​@HAHA, zaufaj że ofiara wychodzi z tego tak szybko jak to możliwe jeśli zaczyna widzieć że żaba już się gotuje. Są oczywiście osoby które nie chcą tego widzieć, ale NIE WSZYSCY .

    • @mariuszjasiecki6635
      @mariuszjasiecki6635 4 หลายเดือนก่อน +2

      Tytuł filmu nie wprowadza w błąd, tylko tytuł filmu zrodził w tobie odmienne emocje w stosunku do oczekiwań które zinterpretowałeś poprzez odczytanie tytułu filmu , oszczędzę ci pytań - nie chce być nie miły