Słowo BUDDA nieprzypadkowo brzmi jak BUDZIĆ! | Ciekawostki językoznawcze, odc. 6

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ก.ย. 2020
  • ► FACEBOOK / ciekawostkijezykoznawcze
    ► INSTAGRAM / ciekawostki.jezykoznawcze
    scenariusz, prowadzenie, montaż - Kamil Pawlicki
    kierownictwo produkcji - Klara Pawlicka
    opracowanie graficzne - Jacek Owczarz
    W kwestiach związanych z buddyzmem bardzo pomógł mi Krzysztof Gutowski, indolog, który zajmuje się buddyzmem naukowo - wielkie dzięki!
    źródła:
    Wiesław Boryś, Słownik etymologiczny języka polskiego, Warszawa 2005.
    Rick Derksen, Etymological Dictionary of Proto-Slavic Inherited Lexicon, Leiden-Boston 2009.
    Benjamin W. Fortson IV, Indo-European Language and Culture: An Introduction, Chichester, U.K. - Malden, MA 2004.
    Helmut Rix (red.), Lexikon der Indogermanischen Verben, 2. Aufl., Wiesbaden 2001.
    The American Heritage Dictionary of the English Language - The American Heritage Dictionary Indo-European Roots Appendix (ahdictionary.com/word/indoeur...)

ความคิดเห็น • 119

  •  3 ปีที่แล้ว +43

    Postscriptum ;)
    • Na filmie skupiam się na tym najbardziej znanym Buddzie, ale w różnych tradycjach mogą występować także inni Buddowie. W najwcześniejszych tekstach palijskich pojawia się ich siedmiu (Siddhattha Gotama jest ostatnim z nich), w późniejszych - dwudziestu dziewięciu (Siddhattha Gotama jest przedostatnim z nich). Słowo „budda” (wówczas pisane po polsku często małą literą) może też być ogólnym określeniem kogoś „przebudzonego”, kto osiągnął nirwanę.
    • Buddy (Siddhatthy Gotamy) nie należy mylić z tzw. „śmiejącym się Buddą”, czyli postacią o imieniu Budai, wywodzącą się z folkloru chińskiego. O ile Budda przedstawiany na posągach jest człowiekiem o normalnej tuszy (albo nawet - jeśli przedstawia się go w okresie ascezy - człowiekiem ekstremalnie chudym), o tyle Budai jest bardzo gruby i uśmiechnięty.
    • Na filmie mówię, jak nazywał się Budda w języku palijskim (pali): Siddhattha Gotama. Natomiast w sanskrycie brzmi to Siddhārtha Gautama.
    • W ogóle w języku palijskim w zbitkach „r + spółgłoska” to „r” upodobniło się do stojącej po nim spółgłoski. Widać to w terminach znanych z buddyzmu: w sanskrycie mamy „dharma” i „nirvāṇa”, po palijsku „dhamma” i „nibbāna”.
    • (ten punkt pochodzi od indologa, Krzysztofa Gutowskiego - dziękuję bardzo za pomoc!) Budda nauczał po palijsku, a sanskrytowi był niechętny - wręcz zabraniał, by jego nauki były przekazywane w sanskrycie. Może dlatego, że sanskryt był wówczas przede wszystkim językiem rytuału wedyjskiego (najstarszej religii ludów indyjskich, wywodzącej się w dużej mierze z religii praindoeuropejskiej), a Budda odcinał się mocno od rytualistyki wedyjskiej. Ale później (około I wieku po Chr.) w pewnym odłamie buddyzmu zwanym mahajaną zaczęto jednak pisać w sanskrycie - co było związane z tym, że sanskryt stał się już wtedy językiem „klasycznym”, językiem nauki i kultury. Przyjęto zatem sanskryt, żeby uczestniczyć w życiu intelektualnym subkontynentu. Natomiast therawada, czyli „stary buddyzm”, zachowała język palijski jako język kanoniczny. Ale therawada w Indiach stopniowo słabła - zachowała się natomiast na Sri Lance i w Azji Południowo-Wschodniej (Kambodża, Laos, Birma, Tajlandia, Singapur).
    • Budda był także nazywany Śakjamuni (Śakyamunī), czyli dosłownie „mędrzec z rodu Śakjów”.
    • Sanskrycka forma „buddhaḥ” to mianownik liczby pojedynczej (w dodatku końcówka może brzmieć różnie w zależności od tego, jakie słowo następuje po nim; ale to jest najbardziej „standardowa” forma mianownika). Ale w przypadku słów sanskryckich często w różnych źródłach podaje się nie mianownik, lecz TEMAT słowa, który brzmi tutaj „buddha”. „Temat” to ta część słowa, która pozostaje po odcięciu końcówek fleksyjnych. Czyli w mianowniku „buddhaḥ” tematem jest „buddha”, końcówką „ḥ”, w dopełniaczu „buddhasya” tematem jest „buddha”, końcówką „sya” itd. Podobnie jest w palijskim - mianownik liczby pojedynczej brzmi „buddho”, ale często podaje się temat, który brzmi tak sam, jak w sanskrycie: „buddha” (tyle że w mianowniku to tematyczne „a” przechodzi w „o”).

    • @anawybraniec9772
      @anawybraniec9772 3 ปีที่แล้ว +10

      taką petardę ukryć w komentarzu? że mały, gruby budda to nie budda? :o
      tak bardzo o tym nie wiedziałam! ;o

    • @meszkemeszke6296
      @meszkemeszke6296 2 ปีที่แล้ว

      a ja słyszałem że buddai i budda to te same osoby tylko budda się stył bo za bardzo lubiły go dziewczyny a te raczej nie pomagają w ascezie i medytacji więc się ogolił na łyso, stył i w ogóle zrobił się brzydki i od tamtej pory mógł medytować pod drzewem do woli

    • @Amulinka
      @Amulinka 2 ปีที่แล้ว

      @@meszkemeszke6296 ja z kolei słyszałam wersję, że Budda utył, bo przejmował się problemami swoich uczniów i ze stresu zaczął jeść.

    • @meszkemeszke6296
      @meszkemeszke6296 2 ปีที่แล้ว

      @@Amulinka też możliwe chociaż w tamtym czasie to od stresu to by raczej schudł

    • @Amulinka
      @Amulinka 2 ปีที่แล้ว

      @@meszkemeszke6296 ja mam tak, że mniejsze stresy zajadam a przy dużych tracę apetyt (np. jak byłam nieszczęśliwie zakochana ;))

  • @bobocpe
    @bobocpe 2 ปีที่แล้ว +60

    Mama wchodzi i mnie budzi, bo czas do szkoły.
    Ja, intelektualista: "Witajcie ekscytarzu".

  • @msciwojmscisawski9679
    @msciwojmscisawski9679 2 ปีที่แล้ว +8

    Wymknął się młody Budda z pałacu i na swej drodze spotkał trzech ludzi... I jak tradycja przekazuje tymi ludźmi byli Polak, Niemiec i Rusek. I rzekł im Budda...

  • @zuzanna8297
    @zuzanna8297 3 ปีที่แล้ว +36

    Od dzisiaj nastawiam tylko ekscytarz. Co za piękne słowo. :D

  • @volodymyrchaban4410
    @volodymyrchaban4410 2 ปีที่แล้ว +4

    W języku ukraińskim starożytny indoeuropejski dźwięk [bh] jest zachowany w jedynym słowie bgaty [бгати], to znaczy szturchać, pchanie ładunku. To jest synonimem słowa phaty [пхати], ale różni się nieco znaczeniem w niuansach.

  • @romanzuchowicz3279
    @romanzuchowicz3279 3 ปีที่แล้ว +10

    Co tak krótko!!! Nie obudziłeś się jeszcze :(

  • @tomekd789
    @tomekd789 3 ปีที่แล้ว +1

    Super! Dziękuję :)

  • @ladybibi1272
    @ladybibi1272 2 ปีที่แล้ว +3

    Pan jest doprawdy Wspaniały! Mogę słuchać i słuchać. To są dla mnie zaskakujące odkrycia 👍👏

  • @TheBlaise91
    @TheBlaise91 3 ปีที่แล้ว +4

    Kolejny świetny odcinek :)

  • @proudpolishherbsman2583
    @proudpolishherbsman2583 ปีที่แล้ว +2

    Fajny materiał i bardzo ciekawy temat! 4:50 - to akurat nie jest tak do końca nieprawdą. Polecam sprawdzić mapę pokazującą rozmieszczenie haplogrup genetycznych Y-DNA na świecie. Haplogrupa R1a jest najbardziej rozpowszechniona wśród ludów słowiańskich, oraz wśród ludności zamieszkującej Iran, Afganistan, Pakistan i północne Indie. Słowianie są więc najbliżej ze wszystkich Europejczyków spokrewnieni z tamtymi ludami.

  • @libglade3696
    @libglade3696 2 ปีที่แล้ว +2

    Wyzbyć się pragnień to znana z Ewangelii nauka: "zaprzyj się samego siebie" czy "nie zabiegajcie zbytnio o to co jutro macie jeść [...] Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie.". Przy czym nie zapominajmy najważniejszego - zbawia tylko i wyłącznie Jezus Chrystus. Nie ma innej drogi zbawienia.

  • @andrzejjerzy3677
    @andrzejjerzy3677 2 ปีที่แล้ว

    Naprawdę przeciekawe!

  • @margotsobotka575
    @margotsobotka575 ปีที่แล้ว

    Fantastyczne!

  • @29015571375
    @29015571375 2 ปีที่แล้ว

    Moze materiał o stricte o korzeniach? Świetna robota! Dzięki za wiedzę!

  • @casualslav5177
    @casualslav5177 2 ปีที่แล้ว +1

    Szykowna ta lampa ;)

  • @ivonav3751
    @ivonav3751 ปีที่แล้ว

    Cool! It seems almost like common sense that the words would be closely connected when you stop to think about them. Makes me feel rather dumb for never having made that connection myself. I do love little nuggets of language like this. Sorry to be writing in English - I understand Polish perfectly well, and enjoy your videos, but I don't really feel comfortable using it myself.

  • @tomaszgawliczek9067
    @tomaszgawliczek9067 2 ปีที่แล้ว +15

    może zrobisz taki mini wykład o tym pierwotnym powstaniu języków, co nauka na dzień dzisiejszy wie o ich Genezie i w jakie nurty one poszły? Taka teoria wielkiego wybuchu dla lingwistyki ? :D
    EDIT lepiej długi wykład

    • @sawekjonmine3100
      @sawekjonmine3100 2 ปีที่แล้ว +1

      Jestem bardzo za.

    • @filipf3240
      @filipf3240 3 หลายเดือนก่อน

      Także jestem za. Niestety on już nie nagrywa, ale może powrócić.

  • @LuigiElettrico
    @LuigiElettrico ปีที่แล้ว

    Ekscytarz brzmi ekscytująco :D

  • @kojak8403
    @kojak8403 2 ปีที่แล้ว +1

    Wreszcie wiem dokładnie dlaczego nie lubię buddyzmu, szczególnie z rana.

  • @ludomian
    @ludomian 3 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo ciekawy film, tak trzymać!
    Jako ciekawostkę mogę wspomnieć, że z rdzenia *bhoudh- wywodzi się w językach słowiańskich także niekauzatywny czasownik o znaczeniu 'czuwać, nie spać'. Do dziś występuje on m. in. w ros. bdiet' i cz. bdít. Niestety, polskie *bdzieć się nie zachowało🙃

    •  3 ปีที่แล้ว +4

      Dziękuję bardzo za ocenę i za ciekawostkę! Też żałuję, że nie mamy po polsku "bdzieć" :(
      Dodam może jeszcze, że te słowiańskie słowa pochodzą od stopnia zanikowego tego rdzenia, czyli od wersji bez "e" i bez "o" w środku, tzn. *bʰudʰ- (czyli od tej samej wersji rdzenia, od której pochodzi sanskryckie "buddhaḥ"). A ściślej rzecz biorąc, pochodzą od formy *bʰudʰ-éh₁i̯e-, czyli czasownika "statycznego" lub "statywnego", czyli nieodnoszącego się do akcji, lecz do stanu - stąd znaczenie 'czuwać, nie spać'.

    • @voskreglavincevska3651
      @voskreglavincevska3651 ปีที่แล้ว

      In macedonian , it is bdee ( if someone is keeping himself awakened until morning , in order to watch after
      the dead body !
      Or when mother is not slipping if her child is sick !
      So
      buda = buden
      If Buda is buden ( awake) , than he is a watcher , taking care after people !

  • @rafalkaminski6389
    @rafalkaminski6389 ปีที่แล้ว

    Gdzieś słyszałem, że Bydgoszcz też jest jakoś powiązana z budzić, ale szczegółów nie znam :P

  • @margotsobotka575
    @margotsobotka575 ปีที่แล้ว

    nigdy wczesniej nie skojarzylam tych dwoch slow!

  • @adam108
    @adam108 ปีที่แล้ว +1

    budda pisane z małej litery oznacza przebudzony stan umyłu, natomiast pisane z dużej litery odnosi się do osoby historycznego Buddy

  • @grzegorzrada
    @grzegorzrada 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @wandastasiak5053
    @wandastasiak5053 2 ปีที่แล้ว +1

    Stary rozum mocno spi....stary rozum mocno spi .....

  • @HannaARTzink
    @HannaARTzink 2 ปีที่แล้ว

    Rewelacyjne programy, dziękujemy.
    Zastanawiam się jednak czy to h które teraz wymawiamy w tekstach z pali czy sanskrytu powinno być nieme? Ono może pochodzić z dawnych transkrypcji fonetycznych poprzez j|ęz.angielski?

    • @filipf3240
      @filipf3240 2 หลายเดือนก่อน

      To też ciekawe. Jest to możliwe, gdyż warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych spółgłosek nie wystepuje w pozycji interwokalicznej (między dwoma samogłoskami).

  • @Krahenry
    @Krahenry 8 วันที่ผ่านมา

    Buddi znaczy czysta energia, SWIADOMOSC. LUB COS W TYM RODZAJU. 😅😮

  • @Kunminetz
    @Kunminetz ปีที่แล้ว

    interesno

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 2 ปีที่แล้ว

    Spotkałem się z określeniem, że Buddyzm, to przebudzenie(olśnienie?) 🕊️🙏dobrego snu!! 🍀ps.percepcja bezpośrednia,to wyjść z siebie i spójrzeć na sie 👁️w innej wersji:z labiryntu unieść się nad labirynt i zobaczymyć wyjście ⚫🥼

    • @abnegacek
      @abnegacek 2 ปีที่แล้ว

      Budhi to zrozumienie z poziomu percepcji bezpośredniej,.. Przebudzenie ze stanu iluzji, złudzenia - oznacza osiągniecie zdolności rozróżniania istoty rzeczy w absolutnej perspektywie.

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 2 ปีที่แล้ว

    Wtedy - wiedza.

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 2 ปีที่แล้ว

    A od jakiego słowa jest BUDDA

  • @ogrekogrek
    @ogrekogrek 2 ปีที่แล้ว +1

    czy to prawda, że w sanskrycie R i L to samogłoski? I czy w nazwie chorwackiej wyspy Krk litera R jest samogłoską?

    • @dariuszgluza9755
      @dariuszgluza9755 2 ปีที่แล้ว +2

      Chorwaci piszą Krk, a wymawiają kyrk.

    • @plislegalineu3005
      @plislegalineu3005 2 ปีที่แล้ว

      a to nie jest dalej spółgłoska tylko w funkcji samogłoski?

    • @JamieDNGN
      @JamieDNGN 2 ปีที่แล้ว +1

      To jak najbardziej prawda! Są to tak zwane spółgłoski zgłoskotwórcze, i występują zarówno w sanskrycie (i pochodnym hindi i zapewne paru innych językach indyjskich), jak i w języku serbsko-chorwackim (jak we wspomnianej nazwie wyspy - Krk).
      W obydwu językach występują także jako bona fide spółgłoski oczywiście (abugida dewanagari używana w sanskrycie i hindi ma sylaby ra i la by to poprzeć).
      Jak mnie pamięć nie myli, Czeski także ma r zgłoskotwórcze, ale nie jestem w stu procentach pewien.

    • @Amulinka
      @Amulinka 2 ปีที่แล้ว

      @@JamieDNGN tak, czeski ma r zgłoskotwórcze i np. jest takie śmieszne zdanko: Strč prst skrz krk pl.wikipedia.org/wiki/Str%C4%8D_prst_skrz_krk

  • @patrycjawojczyszyn8767
    @patrycjawojczyszyn8767 ปีที่แล้ว

    Oglądam, nie mogąc się obudzić :(

    •  ปีที่แล้ว

      Oj, rozumiem, też mi dziś było ciężko...

  • @MrQanshi
    @MrQanshi 2 ปีที่แล้ว +4

    Dobrze, że Budda na początku swojej drugi nie spotkał Polaka :D

    • @Cumrel
      @Cumrel 2 ปีที่แล้ว

      Teoria Wieloświatów intensywnie

  • @MagorzataMaria
    @MagorzataMaria 2 ปีที่แล้ว +2

    Po palijsku? Po polsku ?

  • @ksz511
    @ksz511 2 ปีที่แล้ว

    Genetycznie to tak z Afganistanu ;)

  • @adampodlewski5140
    @adampodlewski5140 2 ปีที่แล้ว +3

    Brahmaputra, Himalaje / Kto wypina, ten dostaje

  • @trzeciaracja1563
    @trzeciaracja1563 3 ปีที่แล้ว +2

    Czy na pewno Siddhattha, a nie Siddhartha? W większości źródeł jest to drugie. Ale w palijskim faktycznie jest "t". :)

    •  3 ปีที่แล้ว +8

      W przypiętym komentarzu (postscriptum) piszę o tym, że w sanskrycie brzmi to "Siddhārtha Gautama". Większość źródeł rzeczywiście podaje formę sanskrycką, dlatego że później buddyzm (a przynajmniej buddyzm mahajany) przyjął sanskryt (o tym też piszę w postscriptum), a w czasach kolonialnych najpierw zaczęto badać teksty buddyjskie sanskryckie, i imię Buddy najpierw poznaliśmy w sanskrycie.
      Tak naprawdę trudno tak do końca powiedzieć, jak się "naprawdę" nazywał, bo nie ma pewności, jaki był jego język ojczysty. Może był to jeden z prakrytów, może był to (nieliteracki) język palijski, może była to jakaś forma magadhi. Ale raczej nie był to sanskryt (Siddhatta sanskrytu nie znał, nie nauczał w nim i nawet go zakazywał). Dlatego z tych imion, które mamy, najbliższa "pierwotnej" jest zapewne wersja palijska.

    • @trzeciaracja1563
      @trzeciaracja1563 3 ปีที่แล้ว +3

      @ Dziękuję za obszerną odpowiedź.

    • @abnegacek
      @abnegacek 2 ปีที่แล้ว +2

      ​@ Budda nie "zakazywał znajomości sanskrytu". Bo jednak jako wykształcona osoba, musiał go znać, skoro wiedział co nim zapisano w Wedach... Odrzucił autorytet wed ze względu na dewiacje skorumpowanej i upadłej moralnie klasy bramińskiej, która dla zysku uczyniła ze świątyń rzeźnie... Zatem nie sanskryt był przedmiotem owej deprecjacji, lecz patologia dewiacji rytuałów ofiarnych w kulcie bogini Kali. Termin mamsaha (mięso) - mnie ty. (znaczenie: teraz ja zabijam ciebie ale w przyszłym życiu ty będziesz przycyną mojej śmierci) - stało się ponownie podstawą ideologii ahimsy, która była istotą i celem rytuałów świątynnych. Pierwotnie w czynie ofiarnym uwalniano "dżihwa atmę" (duszę wcieloną) ze zniewolenia cielesnej powłoki, oferując jej egzystencję w ludzkiej formie życia, dla podjęcia duchowej ścieżki postępu.
      To był akt łaski i rodzaj abolicji, dokonywany kosztem nagromadzonych pomyślnych rezultatów wyrzeczeń kapłanów dokonujących tej operacji. To nie było mordowanie frajera na ołtarzu... ;) To był dar uwolnienia duszy ze stanu "ahankara" (fałszywe ego) do stanu percepcji bezpośredniej, co było możliwe jedynie dzięki kompetencjom ówczesnych braminów. Gdy klasa bramińska się zdegradowała. Zapomniano o istocie owego daru i zaczęto dokonywać krwawego mordu na zwierzętach dla finansowego zysku. Taki stan rzeczy oznaczał gromadzenie zbiorowej karmy dla wszystkich członków społeczeństwa i niweczył nadzieję na pomyślność rezultatu ofiary, czyniąc ją przeciw skuteczną Tym samym cały proceder zasługiwał na odrzucenie jako szkodliwy społecznie.
      W satya judze procesem ofiarnym było samoofiarowanie i bezwarunkowy powrót do sfery pozamaterialnej. Temu służył system asztanga jogi, w którego ostatnim etapie atma (dusza) opuszczała ciało wybierając właściwy astronomicznie moment, co wiązało się z samospopieleniem szczątków doczesnych.
      w kolejny okresie określanym jako treta juga, ta praktyka przestała być skuteczna, ze względu na obniżony stan moralny kolejnych pokoleń. Składanie ofiar przestało być legalne na początku okresu dwapara jugi (okres opisywany w Biblii) ale w umysłach bezrozumnych fanatyków zwyczaj ten przetrwał do dziś, będąc przyczyną moralnego i cywilizacyjnego upadku Indii i rozpowszechnił się po całej Ziemi.

  • @tomekd789
    @tomekd789 3 ปีที่แล้ว +5

    Ech... Ciągle tylko praindoeuropejski i praindoeuropejski... A czy inne języki, na przykład szumerski (aka sumeryjski) zostawiły jakiś trwały ślad?

  • @mariacwiklik8486
    @mariacwiklik8486 2 ปีที่แล้ว

    Budda Siakjamuni nazwywał się naprawdę SIDDHARTHA Gautama a nie Siddhattha Gotama, sorry, pozdawiam

  • @romualdkowalewski4373
    @romualdkowalewski4373 2 ปีที่แล้ว +2

    czy tylko mi słowo "budzidło" kojarzy się z czymś rozlazłym ?

    • @evvunja
      @evvunja 2 ปีที่แล้ว

      Mi się kojarzy z piekarnią habadzibadło

  • @itakbedzieinaczej
    @itakbedzieinaczej 2 ปีที่แล้ว +1

    A czy buda, w której śpi pies, a może nawet w niej czuwa, ma też coś wspólnego z budzikiem i Buddą? A stąd już byłoby niedaleko do budynku i budowli? 🧐

    • @andrzejdobrowolski9523
      @andrzejdobrowolski9523 2 ปีที่แล้ว +2

      Budynek i budowla to akurat zapożyczenia ze staroniemieckiego

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 2 ปีที่แล้ว

      @@andrzejdobrowolski9523 Słowianski to ten język co nazywamy go indoeuropejskim i wszystkie pochodzą od niego

    • @andrzejdobrowolski9523
      @andrzejdobrowolski9523 2 ปีที่แล้ว +2

      @@markegirski7498 Nie . Prasłowiański się wywodzi z Praindoeuropejskiego.

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 2 ปีที่แล้ว

      @@andrzejdobrowolski9523 A czym się różniły. kiedy i gdzie nastąpiło oddzielenie

    • @andrzejdobrowolski9523
      @andrzejdobrowolski9523 2 ปีที่แล้ว

      @@markegirski7498 Nie jestem lingwistą , żeby się wypowiadać na ten temat i nie pamiętam dokładnie , ale Prasłowiański , Pragermański, Praceltycki i Indoiranski wszystkie wywodzą się z Praindoeuropejskiego. Prasłowiański to jeden z wielu ,, języków córek " Praindoeuropejskiego.

  • @msciwojmscisawski9679
    @msciwojmscisawski9679 2 ปีที่แล้ว +3

    Jeżeli budzenie przeszło do języków z grupy praindoeuropejskich ze sanskrytu, to czemu u Słowian, ma ciągle ten sam sens, a np. w językach germańskich, czy romańskich nie ma takiego przełożenia ?

    • @manfurt47
      @manfurt47 ปีที่แล้ว

      To nie mądre o tym wspominać. Prawda jest taka że języki bałtosłowiańskie są bliższe zarówno sanskrytowi jak i zmyślonemu PIE od wszystkich innych. Nie pasuje to oczywiście panu Niemcowi (który PIE nazywa "Indogermanische Ursprache") i jego zachodnim uniwersytetom, wraz z naszym zdradzieckim UJ

    • @Krzysztof.004
      @Krzysztof.004 ปีที่แล้ว +1

      Słowianie żyli w bezpośrednim sąsiedztwie ludów irańskich przez setki lat.

  • @abnegacek
    @abnegacek 2 ปีที่แล้ว

    sanskryckie "budhi" oznacza = inteligencja,,,

  • @adrianbuszta2982
    @adrianbuszta2982 2 ปีที่แล้ว

    Dość ciekawe, zastanawia mnie czy w słowie "podudka" nie widać ewolucji przydechu. Patrząc na innne słowiańskie języki to "h" (czeskie) wymienia się na "g" w polskim, a "g" a tracąc swoją dźwięczność zamienia się na "k"

    •  2 ปีที่แล้ว +4

      Słowo "pobudka" wymawiamy /pɔˈbut.ka/ dlatego, że "d" ubezdźwięczniło się do "t" pod wpływem następującej po nim bezdźwięcznej spółgłoski "k" (która zawarta była w przyrostku "-ka"). Jest to tzw. asymilacja wsteczna pod względem dźwięczności - w języku polskim (i w wielu językach) zjawisko bardzo częste. Nie ma to nic wspólnego z przydechem.
      Zasadniczo w prasłowiańskim przydechy po prostu zanikły i patrząc np. na samą spółgłoskę "d" w jakimś słowie polskim nie jesteśmy w stanie odróżnić, czy pochodzi ona z praindoeuropejskiego *d czy *dʰ.
      Chociaż w pewnych wypadkach jesteśmy to w stanie stwierdzić pośrednio dzięki tzw. prawu Wintera, czyli procesowi, który zaszedł w okresie bałto-słowiańskim, a który polegał na tym, że krótkie samogłoski wzdłużały się przed samogłoską dźwięczną NIEPRZYDECHOWĄ (a zatem zjawisko musiało zajść wtedy, gdy przydechy jeszcze istniały). Dlatego np. "godny" pochodzi z pie. *gʰodʰ- (głoska przydechowa, zatem brak wzdłużenia), a "wydra" pochodzi z pie. *udréh₂ (głoska nieprzydechowa, zatem wzdłużenie "u" do "ū", które później przechodzi w "y").

  • @andriyzas1995
    @andriyzas1995 2 ปีที่แล้ว

    BUDZIĆ - BUDYTY (ukr)

  • @cronosvandust313
    @cronosvandust313 2 ปีที่แล้ว

    Budda Siakjamuni nazywał się सिद्धार्थ गौतम, a więc Siddhartha Gautama, a nie Siddhattha Gotama. Wprawdzie 'au' czyta się mniej więcej jako przedłużone 'o', ale nie ma wątpliwości, że w pierwszym imieniu znajdowała się litera 'r'. Skąd wziął Pan (/wziąłeś, jeżeli nie masz nic przeciwko standardom internetowym) wersję Siddhattha?

    • @ryksaabcd2510
      @ryksaabcd2510 2 ปีที่แล้ว +2

      Z palijskiego. Przeczytaj komentarze powyżej, np. pierwszy przypięty.

    • @abnegacek
      @abnegacek 2 ปีที่แล้ว

      Budda znał sanskryt. Był wykształconym kszatrją. był księciem. W tamtym czasie znajomość sanskrytu była powszechnym obowiązkiem wyższych klas społecznych do których należała rodzina książęca. Wedy skompilowano w sanskrycie a ich recytacja była powszechnym zwyczajem na wszystkich dworach ówczesnej Bhatata warszy (indii) Podobnie jak w średniowieczu miało to miejsce w Europie z łaciną a dziś z językiem angielskim. Kto nie zna tego języka, uważany jest za analfabetę. .. ;)

  • @rppl2878
    @rppl2878 2 ปีที่แล้ว +1

    Mądry chłop .

    • @DiriaMeneam
      @DiriaMeneam 2 ปีที่แล้ว

      Kalashi Mondr i Palaumnili. Etc itd.

  • @JerzyKulesza-qx6uj
    @JerzyKulesza-qx6uj ปีที่แล้ว

    BUDDA to zniekształcone ... VIDŹDŹA, ponieważ przebudzony zaczyna WIDZIEĆ. CZUWAĆ też pochodzi od WIDZIEĆ, jako ĆUVIDŹA. BACZYĆ to VIDŹIĆ, a angielskie AWAKE to AVIDŹE... a ZOBACZYĆ to... ŚIVIDŹIĆ czyli ZOBACZYĆ ŚIVĘ...

  • @chaldejczykkoodziejczyk3990
    @chaldejczykkoodziejczyk3990 2 ปีที่แล้ว +1

    Tak, Polacy skomplikowali sobie język i dopisali „dzi”

  • @tombra7
    @tombra7 2 ปีที่แล้ว +3

    najkrótsza odpowiedź - Słowianie/Ariowie przynieśli to słowo do Indii około 3,5 tys lat temu , zauważmy nawet że język POLski i PALisjki mają wspólną nazwę .

    • @lingutransla7461
      @lingutransla7461 2 ปีที่แล้ว +1

      Ariowie R1a Z93 to kuzyni Pra-Słowian R1a Z282, wszyscy z CWC. Tyle tylko, że rody w CWC jakoś magicznie podzieliły się i Z282 pozostało w mateczniku między Prutem, Bugiem / Bohem, Bugiem, Wisłą i Sanem, a Z93 w poszukiwaniu miedzi wyruszyło na północny wschód, najpierw pod Moskwę, a potem dalej na (G)Ural, itd.

    • @tombra7
      @tombra7 2 ปีที่แล้ว +1

      @@lingutransla7461 bardzo możliwe, pewno sie nigdy szczegółów nie dowiemy, na szczęście mamy nasz język ,dzięki któremu mozemy zrozumieć więcej . pozdrawiam x-unknown-origin-x.blogspot.com/

    • @lingutransla7461
      @lingutransla7461 2 ปีที่แล้ว +1

      @@tombra7 Cześć Tom! Widzę, że znów publikujesz, po padzie Bloxa, czy jak mu tam było! Coś Mię się Twoja nazwa znajoma wydała. Coś niecoś już wiemy, choć nie wszystko. Fatianovo itp. wstrząsnęło było tu i tam. Opisałem powstanie PIE i reszty, ale Davidski nie chce tego opublikować. Ciekawe dlaczego...? Zrobiłem to więc u siebie. Zapraszam, tam znajdziesz dużo więcej uporządkowanych danych...
      YT nie pozwala na podanie url tutaj, nawet ze wstawionymi spacjami.
      PZDRWM
      Domyśl się kto... :-)

    • @tombra7
      @tombra7 2 ปีที่แล้ว +1

      @@lingutransla7461 pewno jakiś skribh albo inny czort :)

    • @lingutransla7461
      @lingutransla7461 2 ปีที่แล้ว +2

      @@tombra7 Ciepło, ciepło! Miło, że działasz. Zdrówka! :-)

  • @ohv4254
    @ohv4254 2 ปีที่แล้ว +3

    2:20 To jest kłamstwo, gdyż Ariowie pochodzą z Europy wschodniej, kultura.Fatyanowo już ma potwierdzoną obecność aryjskiego R1a Z93, podawałem w innym komentarzu tytuł pracy naukowej na ten temat "Genetic ancestry changes in Stone to Bronze Age transition in the East European plain"
    Nie podaję linku bo komentarz jest automatycznie usuwany przez youtuba,
    Takich wspólnych słów sanskrycko- słowiańskich jest mnóstwo. zaś nie ma R1a Z93 w Indiach w epoce brązu.

    • @lingutransla7461
      @lingutransla7461 2 ปีที่แล้ว +2

      Fatianovo to tzw. wschodnie CWC, czyli po polsku kultura toporów bojowych lub kultura ceramiki sznurowej. CWC to jakieś późne PIE, a nie PIE jako takie, (jeśli PIE w ogóle istniał). Nie oczekiwałbym od językoznawcy, który dostaje państwowe granty na robienie filmików, na fajdanie sobie do gniazda i kąsanie ręki, która go karmi...

  • @chaldejczykkoodziejczyk3990
    @chaldejczykkoodziejczyk3990 2 ปีที่แล้ว +1

    Tak Polacy skomplikowali sobie język i dopisali „dzi”..

  • @jakubhusak1624
    @jakubhusak1624 3 ปีที่แล้ว +5

    Ciekawy ten palijski. A może palijski i polski to też spokrewnione nazwy. A co z Pilistynami (Filistynami), którzy na dzbanie napisali po słowiańsku mlatati ru? Ru to mąka, rumienić. A może Peleset? Może to sprawdzić trzeba? A w Wedach jest napisane, że język i wiedzę wedę przynieśli jasnoocy i jasnowłosi z północy/gór? Cały wachlarz słów związanych z rodziną jest niemal tożsamy. Dla mnie PIE jest po to, żeby zaciemnić coś, co jest proste i oczywiste, jak nie odrzuca się niewygodnych słowiańskich pra-napisów na kamieniach. Badam to od lat i wniosek jest tylko jeden.

    • @fatman5638
      @fatman5638 2 ปีที่แล้ว +7

      Trzeba rzucić ćpanie

    • @jakubhusak1624
      @jakubhusak1624 2 ปีที่แล้ว +5

      Super!!! Gratuluję decyzji!

    • @grot7x603
      @grot7x603 2 ปีที่แล้ว +3

      @@fatman5638 gdyby ludzie na całym świecie rzucili odurzające mantry tzw. mądrych głów - mędrców, musieliby zacząć sami myśleć, a to już jest bardzo bolesne doświadczenie
      :-)

    • @fatman5638
      @fatman5638 2 ปีที่แล้ว +2

      @@grot7x603 No właśnie. Sami. Jestem ciekaw ile świata zwiedzili wszyscy samodzielni mędrcy, ile spędzili czasu na wykopaliskach, ile na studiowaniu starożytnych pism.

    • @abnegacek
      @abnegacek 2 ปีที่แล้ว +2

      @@fatman5638 Ten kto uzyskuje odsłonę percepcji bezpośredniej i czerpie wiedzę bezpośrednio ze źródła wiedzy, nie musi ryć dołów na śmietniku, by spekulować na podstawie odpadków. Współczesna nauka opiera sie na spekulatywnym gdybalstwie, nazywanym teorią naukową, (albo coś jest teorią albo jest naukowe, w innym razie to jest samozaprzeczenie czyli oksymoron) ale ten rodzaj indukcyjnych poszukiwań nie ma nic wspólnego z nauką. Tak robi każdy szczur szukając śmierdzących odpadków... Ta metoda opiera się na zwierzęcym atawizmie. Również wnioskowanie przez analogię, tak powszechne wśród nieuk-owców, ma ograniczone walory poznawcze. a właściwie - uniemożliwia poznanie z powodu natręctwa bezustannych porównań do czegoś co już gdzieindziej zostało zauważone. To okazja do pomyłki. Nie trzeba siedzieć na śmietniku, by rozumieć czym są śmieci. Arche-nielodzy równie dobrze mogliby wróżyć ze świńskich flaków... Bo i tak pomijają niewygodne artefakty, ukrywając je przed opinia publiczną. To sponsorowani oszuści, lansujący modne kierunki propagandy prosemickiej. Piszą para naukowe laurki na zamówienie klienta...Ponieważ klient płaci im za badania i wymaga udowodnienia oczekiwanych wniosków. To nie jest nauka. To jest polityka i judaszowaty biznes

  • @chaldejczykkoodziejczyk3990
    @chaldejczykkoodziejczyk3990 2 ปีที่แล้ว +2

    Sanskryt to zniekształcony język polski

    • @SolariusScorch
      @SolariusScorch 2 ปีที่แล้ว +5

      Idź trollować gdzie indziej, co?

    • @chaldejczykkoodziejczyk3990
      @chaldejczykkoodziejczyk3990 2 ปีที่แล้ว +2

      @@SolariusScorch -możesz się dowiedzieć od gościa, że j ( jot) to proteza w naszym języku. Po prostu sobie dołożyliśmy do angielskiego: Apple. ( jako przykład jego filmik o „ jabłku”. A np. literkę Ł to sobie dopisaliśmy - bo wszędzie pozostało praindoeuropejskie L. Dodatkowo podwójne pp to nie wie gość że to leżące B…

    • @chaldejczykkoodziejczyk3990
      @chaldejczykkoodziejczyk3990 2 ปีที่แล้ว +3

      @@SolariusScorch - a tak na dodatek to nie istnieje żaden praindoeuropejski język. Został sztucznie stworzony aby można było pisać takie dyrdymały..

    • @BM-sb3jc
      @BM-sb3jc 2 ปีที่แล้ว +3

      @@chaldejczykkoodziejczyk3990 Wjelga bolzga jimperióm lehjidzkie. Krul sramjaya tag muvil.
      Hello, Choroszcz is calling.

    • @bananaforscale1283
      @bananaforscale1283 2 ปีที่แล้ว +3

      Język polski zawędrował do Indii? Co on tam robi?

  • @szymonpukownik416
    @szymonpukownik416 2 ปีที่แล้ว

    budda takie samo kłamstwo jak jezusek

    • @Konyad
      @Konyad 2 ปีที่แล้ว +3

      Co? XD

    • @Jot_Pe
      @Jot_Pe ปีที่แล้ว

      Idź na jakiś kanał religijny, tu mówi się o językach.