Czy ruch może leczyć? podcast: 002

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ย. 2024
  • POPRAW SPRAWNOŚĆ I ZWINNOŚĆ DZIĘKI PROGRAMOWI WSZECHSTRONNE CIAŁO: WWW.KURSNARUCH.PL
    - Co robić, aby zapobiegać kontuzjom?
    - Do kogo iść, jak już się pojawi kontuzja?
    - Jeśli bolą plecy, to znaczy, że problem jest tylko w ich okolicy?
    - Po czym poznać dobrego fizjoterapeutę i trenera?
    Marek Kuś jak sam o sobie mówi, naprawia ludzi. Jest trenerem medycznym który pracuje z sportowcami oraz ludźmi, którzy chcą wyleczyć kontuzje, zadbać o sprawność i zniwelować ból.
    POSŁUCHAJ NA SPOTIFY : tinyurl.com/ro...
    INNE MATERIAŁY:
    10 błędów w podciąganiu: • 10 błędów w podciągani...
    sposób na brzuch jak gimnastyk: • Sposób na silny brzuch...
    Rozruszaj swój kręgosłup: • Rozruszaj swój kręgosł...
    Social media Marka:
    IG: movement_therapist
    WSPÓŁPRACA: bit.ly/2We5XeY
    INSTAGRAM:: bit.ly/2NLWB50
    FACEBOOK: bit.ly/2uRV1aT

ความคิดเห็น • 25

  • @theweightishere
    @theweightishere 4 ปีที่แล้ว +5

    Mi każdy dłuższy spacer poprawia nastrój i humor na kolejne pół dnia

  • @witold8818
    @witold8818 4 ปีที่แล้ว +2

    Patrzę na Pana i od razu się uśmiecham. Ma Pan w sobie coś sympatycznego. Nie, nie jestem gejem.

  • @WloskiBarMan
    @WloskiBarMan ปีที่แล้ว

    Świetny materiał.😁💯
    Mam tylko jedno ale...
    Gdzie kolejne podcasty??? 😮😢

  • @sylwuniap4951
    @sylwuniap4951 4 ปีที่แล้ว

    Dziś spacerek 6 km, ale ja tak lubię 😊. Pozdrawiam Panie Damianie.

  • @paweosuch9258
    @paweosuch9258 4 ปีที่แล้ว

    Super materiał 👌

  • @krzysztofgorczyca5009
    @krzysztofgorczyca5009 ปีที่แล้ว

    Jeden film na liście jest niedostępny. Chyba właśnie odcinek nr 1. Gdzie go można znaleźć?

  • @sylwuniap4951
    @sylwuniap4951 4 ปีที่แล้ว +1

    Tak to prawda ludzie myślą, że fizjoterapeuta to to samo co masazysta a masaż to tylko jeden aspekt fizjoterapii i to głównie masaż leczniczy. Fizjoterapia to przede wszystkim kinezyterapia i fizykoterapia.

  • @marekkomusin
    @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว +4

    Na początek trochę dobrego: widać że coś tam pan czytał i rzeczywiście samym treningiem można pomóc wielu ludziom.
    Było również kilka ciekawostek , których jednak nie biorę na poważnie bo większość "informacji" jest co najmniej wyssana z palca, a bardzo dużo jest tu wprowadzania w błąd człowieka który może mieć realny problem.
    Trudno nie zauważyc umniejszania (łagodnie pisząc) roli fizjoterapeuty oraz lekarza
    15m03s- obszerny wywiad jest bardzo ważną częścia praktyki fizjoterapeutycznej(fizjoterapia=5 lat studiów), na pewno duuużo bardziej profesjonalny niż trenera medycznego po "szkoleniu"
    26m50s
    38m07s- zmanipulowana kolejność z jaką powinien pacjent udać się z problemem. Jest zupelnie odwrotnie , najpierw lekarz, potem fizo a na koncu wykwalifikowany trener, jednak pana bym nie polecił słuchajac tych strasznych bredni.
    40m15s- wiekszej bzdury dawno nie slyszałem(niżej wyjaśniam)
    42m23s-z dużo większym prawdopodobieństwem to pan wystawi błędną diagnozę niż fizjo czy lekarz.
    poza tym jakie kwalifikacje ma trener do stawiania jakiejkolwiek diagnozy??!!
    jeszcze była taka bzdura że fizjo diagnozuje tylko poprzez jakies "swoje" testy i bazuje tylko na tym...
    mam wrażenie że opisuje pan świat fizjoterapeutow sprzed 20stu lat i prawdopodobnie nie miał pan zbyt dużej styczności z tym zawodem
    poza tym kilka szamańskich tekstów - co to jest stan psychologiczny? (17m30s, 27m26s), osłabienie WSZYSTKICH mięśni w naszym ciele! (30m00s)
    32m00s, ani jeden ani drugi pan nie wie że to bóle fantomowe?
    a to o czym pan mówi , wszystko czym pan sie nazywa, zawiera się w jednym przedmiocie na studiach zwanych fizjoterapią! adaptowana aktywnosc fizyczna! APA !czyli jakies 3% podstawowej fizjo wiedzy.
    Wydźwiek tego filmu jest taki, że nie powinno się ufać fizjoterapeucie ani lekarzowi ( po wielu latach studiów, teorii i przede wszystkim praktyki) a zaufajmy trenerom po kilkudniowym? kilkutygodniowym? szkolonku!
    51m50s hipermobilonsc to nie jest normalny stan organizmu, gdybyscie mieli te studia za sobą z łatwością byście to wiedzieli:)
    52m09s kolejny wjazd na fizjo. jakże tragiczny w skutkach przede wszystkim dla was bo pominięcie zakresów ruchu to poważny błąd, jest to jedno z narzędzi którymi posługują sie fizjoterapeuci a NIE JEDYNYM KTÓRYM SIĘ POSŁUGUJĄ!!! co za perfidna manipulacja.
    52m51s hit, co to jest rekrutacja! uszy mnie bolały a policzki piekły jak to usłyszałem.
    starałem się być jak najbardziej obiektywny. mam nadzieję że komentarz nie zostanie usunięty ( acz wątpię) i oczywiscie skonsultuję się z KIF em w sprawie tych praktyk, które są zdecydowanie praktykami szamańskimi w pejoratywnym tego słowa znaczeniu.
    profesjonaliści PRZEDE WSZYSTKIM polegają na wspołpracy interdyscyplinarnej (lekarz+fizjo+trener+psycholog itp (personel medyczny))
    tutaj ewidentnie brakuje tej umiejętności u pana.
    nadużywa pan pojęć na swoim insta - fizjoterapia, specjalista (nie ma pan prawa nazywać się specjalistą, czy się mylę?)

    • @MarekKus
      @MarekKus 4 ปีที่แล้ว

      Marek Ko Witam serdecznie Panie Marku. Dziękuję za komentarz i postaram się sprostować kilka ważnych rzeczy, bo widzę, że źle zostały one odebrane. Niestety jestem na wyjeździe, wiec nie mogę sobie pozwolić na dokładna odpowiedz z odniesieniem do każdej minuty. Natomiast odpowiadając. Po pierwsze na codzień pracuje z całym gronem specjalistów i nikomu nie ujmuje zarówno od wysokiej rangi lekarzy, po fizjoterapeutów. I nigdy nie było zarzutów. Bo wiele się od siebie uczymy. Tak jak doktorzy, z którymi pracuje zaczynaja używać w swoich praktykach testów diagnostycznych - funkcjonalnych tj. Jak przysiad, czy tez test siły mięśniowej. Nie umniejszam fizjoterapeutom i wręcz przeciwnie uważam, ze szeroka digonostyka, która się posługują jest maksymalnie ważna. Która następnie konsultuje się z lekarzem oraz ewentualnie dietetykiem, czy psychologiem. Uważam, ze obie diagnostyki , ale to w zależności od problemu powinny być wykonywane jednocześnie. Bardzo ważna jest diagnostyka i w zasadzie najważniejsza lekarska poparta np. MRI, Usg, etc.
      Ponownie tez chciałbym zauważyć, ze oddalam od stawiania diagnozy na początku i wgl stawiania przez fizjo, czy trenera. Bo jest wiele czynników zależnych. Co do „osłabionych” mięśni - odnosze się tu bardziej o tym, ze mówimy o mięśniach wyhamowanych. Bo jak wiemy, mózg toruje i wyhamowuje ciagle. W zależności od funkcji. Natomist wpadając w dysfunkcje te mięśnie mogą być ciagle wyhamowane.

    • @MarekKus
      @MarekKus 4 ปีที่แล้ว

      Marek Ko Dodatkowo po skończeniu Edukacji trenereskiej - zająłem się edukacja fizjoterapeutyczna, dlatego proszę mi wierzyć, ze po kilku latach studiowania fizjo wiem także jakie są przedmioty na studiach. Ponad to ciagle sam odbywam szkolenia z zakresu fizjoterapii - i tymbardziej daleko mi od nazywania się fizjoterapeuta i znam swoje aktualne miejsce w procesie - i nie wykraczał póki co poza moje kompensacje . Filmik przedstawia moje luźne uwagi. I na każdym kroku przedstawiam to, ze każdy kto nawet do mnie trafia na zwykły trening musi przejść się na badania okresowe, do fizjo, czy tez do lekarza. Zaznaczyłem jedynie, ze w relacji trenerskiej człowiek spędza najwiecej czasu pod opieka - stad może nawiązać dokładna relacje. I to w roli trenera leży łączenie wszystkich innych specjalistów.

    • @marekkomusin
      @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว +1

      @@MarekKus to wszystko co pan napisał ładnie brzmi, ale niestety mydli troszkę oczy. z jednej strony że co innego usłyszałem a co innego teraz czytam, a z drugiej wiekszosc z tych określen nie ma jakiegoś wiekszęgo znaczenia.
      1 co to znaczy wg pana edukacja fizjoterapeutyczna w pana przypadku?
      2 na jakiej uczelni i ile lat pan studiował ?(nie liczą się dublowane lata, czyli dwa lata na pierwszym roku itp,
      3 slusznie że odwodzi pan od tego by trener nie stawial pacjentowi diagnozy, bo trener, (pan) nie ma do tego prawa.
      4 dlaczego nazywa się pan specjalistą? czy moglby pan to uzasadnic?

    • @MarekKus
      @MarekKus 4 ปีที่แล้ว +2

      Marek Ko Panie Marku - ponownie nie zamierzam się nikomu mydlić oczu. Na codzień współpracuje z Galen ortopedia i rehabilitacja i stąd też polecam tutaj i w podcascie - podcast Praktyczna strona treningu, gdzie wypowiada się dr. Liberski , z którym współpracujemy.
      Mówię tutaj o studiach fizjoterapeutycznych na Akademii Krakowskiej, gdzie bez dublowania roków studiuje od 3 lat.
      Uważam, ze nawet fizjoterapeuci powinni być daleko od stawiania diagnoz - bo jak już ustaliliśmy jest to zależne od całego zespołu , a upoważniony jest do tego lekarz.
      Nie nazywam siebie specjalistą - bo jestem daleki od tego typu stwierdzeń - ja osobiście wole się uczyć i wole spędzać swoj czas jak do tej pory poszerzać swoją wiedzę na kursach z neurologii funkcjonalne/stosowanej typu PDTR/NDS, czy tez neuroseminars. Bądź poszerzać wiedzę, gdzie także lekarze, z którymi się spotykam pozwalają nam zrozumieć szerokie spektrum ich działań - za co jestem niezmiernie wdzięczny. Jeśli jest Pan zainteresowany to jak tylko znów pojawi się warsztat z doktorami to chętnie podeśle info i zaproszę. Bo naprawdę złota wiedza i nowoczesne podejście. Moim konikiem do tej pory była motoryka - ale skrupulatnie poszerzam swoją wiedzę w dziedzinie fizjoterapii. Jednak nie wiem, czy po 60 latach będę mógł się nawet nazwać specjalista.

    • @marekkomusin
      @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว +1

      @@MarekKus przykro mi, ale to sie nie trzyma kupy. ale ja juz daje sobie z tym spokoj, szkoda mi nerwow, niech pan robi co chce, oby z tego jakiejs tragedii nie było.

  • @Zen-1985
    @Zen-1985 4 ปีที่แล้ว

    A mieli Panowie kiedyś osobę która miała w bardzo dobrej kondycji (siła mięśniowa oraz aktywność danego mięśnia) poniżej podane mięśnie:
    1. Grupa mięśni pośladkowych
    2. Obręczy biodrowej
    3. Mięsień poprzeczny i wewnętrzny brzucha
    4. Wielodzielny
    5. Zębaty przedni oraz dolny akton czworobocznego???
    Nie uwierzę ze kogoś coś boli z punktu widzenia ortopedycznego jezeli ma ww. mięśnie w bardzo dobrej kondycji
    Co Panowie na to??

  • @sylwuniap4951
    @sylwuniap4951 4 ปีที่แล้ว

    😊👍

  • @truszewskir
    @truszewskir 4 ปีที่แล้ว

    Kiedy nagrania będą na Google Podcast?

  • @marekkomusin
    @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว

    hej, jestem ciekaw czy usuwasz komentarze, bo mam cos do napisania , nie do konca wygodnego.

    •  4 ปีที่แล้ว

      Marek Ko jak nie będziesz nikogo obrażał i napiszesz konstruktywnie to nie usune

    • @marekkomusin
      @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว

      @ ok, ale to czy ktoś obrazi się na mój komentarz to już nie ode mnie zależy:P nie używam przekleństw, mam nadzieję że to wystarczy. kurcze , naprawde lubię Twój kanał, jako fizjoterapeuta pracujący w zawodzie doceniam każdą inicjatywę tego typu, masz sporo fajnych porad i wskazówek , ale ten film jest nie do przyjęcia,zarowno pod względem merytorycznym jak i ogólnego wydźwięku. poswiecilem 2h10minut, tak, dwa razy przesluchalem ten podcast i mam nadzieję że jak najwiecej ludzi zobaczy mój komentarz, tylko po to by mieć otwarty umysł w podejmowaniu wyboru.

    • @konrad2697
      @konrad2697 4 ปีที่แล้ว +6

      @@marekkomusin tylko że nie uzasadniles, dlaczego nie powinniśmy słuchać się rad Damiana, więc jak dla mnie twój komentarz nie ma znaczenia

    • @marekkomusin
      @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว

      @@konrad2697 odnosilem sie do Marka Kuś, nie do Damiana, poza tym nie ma dla mnie znaczenia ze moj komentarz nie ma dla ciebie znaczenia XD

    • @marekkomusin
      @marekkomusin 4 ปีที่แล้ว

      @@konrad2697 w ogole to taki troche wtf komentarz z twojej strony:P ni z gruchy nie z pietruchy:P prawdopodobnie nie ogarnales co się wydarzylo tutaj:P