filozofia nauki 20

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 มิ.ย. 2024
  • W wyniku rewolucji naukowej - czyli wymianu paradygmatu - jak gdyby zmienia się świat, w jakim żyją uczeni. Zwolennicy różnych paradygmatów nie wygłaszają niezgodnych twierdzeń o tym samym, ale mówią coś innego o czymś innym. Skąd więc bierze się pogląd, że nauka zbiża się do Prawdy? W życiu społeczno-politycznym też miewamy przekonanie, że w wyniku ostatniej rewolucji społecznej dokonał się postęp, a to dlatego, że zwycięzcy piszą podręczniki do historii. W naukach jest podobnie: po każdej z rewolucji naukowych powstają nowe podręczniki i narzucają kolejnym pokoleniom uczonych obraz historii nauki taki, jak jawi się ona w oczach zwycięzców.
    Na koniec uwagi o anarchizmie metodologicznym Paula Feyerabenda (Againt Method, 1975). Nie ma żadnych uniwersalnych reguł metody naukowej, jedynym, co można radzić, to anything goes - wszystko może się przydać. A w ogóle to w naukowym obrazie świata nie ma nic wspaniałego. Opowieści naukowców bywają zarówno ciekawe, jak i użyteczne, ale ciekawe i użyteczne bywają też opowieści tych, których dziś ochrzczono mianem metafizyków czy pseudonakowców. W wolnym społeczeństwie powinniśmy mieć wybór: czy chcemy uczyć się fizyki czy metafizyki, chemii czy alchemii, astronomii czy astrologii itd.

ความคิดเห็น • 67

  • @jaroslawzakrzewski1986
    @jaroslawzakrzewski1986 27 วันที่ผ่านมา +9

    To była wielka przyjemność wysłuchać wykładów z tego cyklu. Bardzo dziękuję Panie profesorze!

  • @TheMaciejo
    @TheMaciejo 23 วันที่ผ่านมา +4

    Bardzo dziękuję za fascynujący cykl wykładów!

  • @jerzyszlezak3716
    @jerzyszlezak3716 4 วันที่ผ่านมา

    Bardzo dziękuję Panie Profesorze z niezmiernie ciekawą podróż po drodze filozofii nauki. Będę czekał na kolejny cykl.

  • @odson4311
    @odson4311 18 วันที่ผ่านมา +1

    Komentarz dla zasięgów. Niech się niesie Profesorze.

  • @samotnybiayzagiel1396
    @samotnybiayzagiel1396 หลายเดือนก่อน +6

    Dziękuję Panie profesorze za przekazywanie syntezy wiedzy.

  • @beegee9639
    @beegee9639 23 วันที่ผ่านมา +2

    Miło bylo uczestniczyć w tych wykładach. Dziękuję.
    ♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️

  • @Racjonalista_xd
    @Racjonalista_xd 17 วันที่ผ่านมา

    Kolejny rewelacyjny cykl pana profesora!proszę o kolejne

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา +1

    Dziękuję za wykład. Świetne są też dygresje i nawiązania do czasów współczesnych i spraw religijnych. Super!

  • @gawronjanski6111
    @gawronjanski6111 4 วันที่ผ่านมา

    dziękuję za wykłady

  • @thomasanders1314
    @thomasanders1314 23 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję za wykład Panie Profesorze. Uważam, podobnie jak Pani dr Katarzyna Kasia, że jakże ważną rolą filozofów jest tłumaczenie rzeczywistości w okresie transformacji, czy to naukowej, czy to polityczno - ustrojowej, również dzisiaj. Filozofia także pomaga w znajdowaniu modeli opisu rzeczywistości, czy po prostu tworzeniu nowego języka i nazywania zjawisk. Jest to kamyczek do ogródka tym, którzy w ostatnich dekadach zepchnęli filozofię na swego rodzaju margines mainstream'u intelektualnego, twierdząc, że filozofia i humanistyka są właściwie bezużyteczne. Co, z kolei miało skutkować zamykaniem wydziałów, wyżej wymienionych nauk na uniwersytetach.

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา

      Mi się wydaje, ża akurat Pan prof. jest jednym z tych uczciwych intelektualnie osób, którzy nie podzielają pani zdania na temat przydatności filozofii do czegokolwiek (współcześnie), oprócz dyskutowania dla samego dyskutowania.
      Filozofia miała swój udział w dziejach myśli ludzkiej, podobnie jak *alchemia* , alr obecnie jej znaczenie jest marginalne (podobnie jak teologii różnych wyznań). Pozdrawiam.

  • @cezarydanielewicz3812
    @cezarydanielewicz3812 23 วันที่ผ่านมา

    dziękuję za ciekawy cykl wykładów -

  • @nal3wka
    @nal3wka 16 วันที่ผ่านมา +2

    Pytanie do Pana Profesora: skąd pewność, że lista papieży jest niehistoryczna? Podawana jest w wielu różnych katolickich i świeckich publikacjach

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski 22 วันที่ผ่านมา

    Czekam na kolejnne zapowiadane wykłady z komentarzem p.prof. do omówionych postaw filozoficznych. Pozdrawiam.

  • @jaroslawokragy6830
    @jaroslawokragy6830 23 วันที่ผ่านมา

    zdanie; JEST JAK MA BYĆ, INACZEJ BYC NIE MOŻE
    czy jest zgodne z fizyką

  • @jozoe12
    @jozoe12 17 วันที่ผ่านมา +1

    Czy Wałęsa, czy Bolek - oto jest pytanie.

    • @rafahuminiak4142
      @rafahuminiak4142 16 วันที่ผ่านมา +2

      I jedno i drugie to oczywiste😊

  • @thevoiceofschizophrenia7092
    @thevoiceofschizophrenia7092 20 วันที่ผ่านมา

    Jaka jest obecnie data w kalendarzu i jak sie w tym dniu bada glos wlasnego sumienia ?? i czym jest opinia spoleczna wynikajaca z oceny czyjegos zachowania i postepowania zgodnego lub niezgodnego z obowiazujacymi normami moralnymi ??,..a czyja badamy jazn ??,to przeciez pojecie socjologiczne i wyobrazenie o wlasnej osobie a ile ich jest jazn subiektywa jako wyobrazenie o sobie wytworzone pod wplywem i odzialywan innych oraz jazn odzwierciedlona taki zespol wyobrazen o sobie odtworzonych z wyobrazen innych o nas to wymien mi obecny ogol norm ocen wzorow i idealow postepowania osobowego pretendetujacych do regulowania stosunkow pomiedzy ludzmi miedzy jednostkami i grupami spoleczynmi a jak ma wygladac Caloksztalt zachowan Jednostki i Moj i grupy spolecznej i jak bedzie oceniany wedlug jakiego systemu terminowego ocen norm Moralnych wszak Systemy Norm Moralnych sa zmienne i zaleza od tak wielu czynnikow jak Tradycja Kulura czynniki Ekonomiczne Polityczne Gospodarcze i wiele innych ale Jo zwane slowem Schizofrenia mam sie dostosowywac do spoleczenstwa a i do srodowiska a moze tak dla odmiany Srodowisko Elegancko sie zacznie dostosowywac do Mnie ??,..i tak te gloy w mojej glowie gadajo o gadajo i jedni waloja Ludzie trzymcie mnie bo niewytrzymie ale spokojnie Filozof troche ich zajmie a Ja w tym czasie poscigam sie po roznych systemach odczuwania i myslenia i algortymach i roznych korytarzach Boskiego Umyslu

  • @Time0n
    @Time0n หลายเดือนก่อน +1

    Mam uwagę i pytanie.
    Uwaga: 28:50 Zdaje mi się, że antagonizmem wobec relatywizmu będzie absolutyzm. Choć rzadko takich się spotyka, można spotkać relatywistów głoszących, że (przynajmniej niektóre) sądy np. etyczne, mają charakter obiektywny, nie zaś tylko subiektywny. Zdaje mi się, że Fleck głosił taki właśnie relatywizm (może z przedrostkiem inter-), z tego, co pamiętam, pisał, że „Nie jest ona (prawda) 'względna' lub nawet 'subiektywna' w popularnym znaczeniu tego słowa. Jest ona zawsze, lub prawie zawsze, zdeterminowana w obrębie jakiegoś stylu myślowego”. Czy dobrze mi się wydaje?
    Pytanie 1: 43:27 Jakich filozofów pan wymienia? Po Flecku i Kuhnie słyszę „Burnsy Blor” lub „Burns i Bloor”. Kojarzę Davida Bloora, nie wiem natomiast kim, mógłby być pierwszy z filozofów i czy w ogóle trafiam z D. Bloorem.

    • @wojciechsady480
      @wojciechsady480  18 วันที่ผ่านมา +1

      Barry Barnes i David Bloor. Oceny, kto i pod jakim względem jest relatywistą, są zwykle zawiłe i ryzykowne. Pozdrawiam.

  • @Hal-hq8fx
    @Hal-hq8fx 16 วันที่ผ่านมา

    Napiszcie prosze co myslicie o moim spostrzezeniu dotyczacym tzw. inteligentnego projektanta. Jezeli faktycznie zycie na ziemi zostalo stworzone to istnieje kilka mozliwosci. Pierwsza bog. Druga inna rasa kosmiczna. Trzecia... Chodzi mi o to ze istnieje kilka mozliwosci. Nie moze byc to 100% dowodem na istnienie boga. Nie ma znaczenia czy ja sam wierze czy nie. Chce jedynie rozwazyc taka logike.

  • @marekrospond1151
    @marekrospond1151 24 วันที่ผ่านมา +1

    Kościół Katolicki od dawna nie traktuje przekazu biblijnego w sposób dosłowny i naiwny, tak jak Pan Profesor był łaskaw to przedstawić. W tej sprawie odsyłam Pana do wykładów profesora Marcina Majewskiego, także prezentowanych na TH-cam.

    • @pustygrob5837
      @pustygrob5837 23 วันที่ผ่านมา

      Np. w jakiej sprawie nie traktuje Biblii dosłownie?

    • @jaroslawzakrzewski1986
      @jaroslawzakrzewski1986 23 วันที่ผ่านมา +1

      Rozumiem że mowa o kościele katolickim, bo różne kościoły chrześcijańskie diametralnie różnią się w podejściu do biblii co było zwykle przyczyną wielkich rozłamów (oprócz oczywiście konfliktu interesów hierarchów). Ale zgadzam się że kościół katolicki nie traktuje słów biblii dosłownie, w innym przypadku nie zmieniałby przykazań danych przez "boga" zgodnie z własnym widzimisie - odsyłam do kanału prof. Majewskiego ;) (którego również bardzo cenię). No i najważniejsze to co doktryna kościoła ma wspólnego z badaniami i poglądami biblistów?

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา +3

      Zmartwychwstanie kościół traktuje dosłownie, choć wiemy że to bujda

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา +1

      ​@@jaroslawzakrzewski1986Otóż to. Biblistyka to jedno, a teologia i nauczanie kościoła, to drugie.
      Zresztą, kościół zawsze dosłownie traktował wszystko w biblii, dopóki postęp wiedzy, badań, nauki i rozwój cywilizacyjny nie pokazał, że takie poglądy dłużej utrzymać się nie mogą. Wtedy to, co miało być dosłowne, stawało się metaforą 😅

    • @jar6193
      @jar6193 22 วันที่ผ่านมา +2

      @@jaroslawzakrzewski1986 Przesłuchałem niemal 90% publikacji Marcina Majewskiego. Jego przekaz biblii jest niezwykle cenny, bo w kościele nie usłyszy się takiej interpretacji biblii. Kościów przekazuje tylko obraz teologiczny wątku biblijnego, który osadzony jest wprawdzie w określonym czasie historycznym, ale sprzeczny z prawdą historyczną.

  • @cezarydanielewicz3812
    @cezarydanielewicz3812 23 วันที่ผ่านมา +1

    panie Profesorze o Buddyzmie to raczej nie ma Pan pojęcia co widać z powyższego wykładu - Buddyzm NIE twierdzi ze jest JEDYNA religia - a widzi religie jak leki na choroby - mało tego - można być buddystą i ..chodzic do kosciola - akt t kultu odbywa sie bowiem w umysle - a czczony przedmiot ma sile wprost proporcjonalna do sily w kult wkladana - nauki objawione przez Budde sa dla buddystow - a zeby nim zostac - trzeba je rozumiec - dlategoi Buddyzn nie glosi swoich nauk na zewnatrz - zostawiajac to pole dla innych religi - jestem praktykujacym buddysta od 24 roku zycia - wiec tutaj takze nie bardzo pasuje do teori ze czlowiek przejmuje wzorce ze środowiska ....

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา +3

      Tyle opinii o buddyzzmie, ile rozłamów buddyzmu i ile buddystów. Proszę zatem swoje prywatne spojrzenie zachować dla siebie, tworzyć swój buddyzm, natomiast w dyskusji radzę opierać się na danych religioznawczych dot. doktryny tej religii.

    • @cezarydanielewicz3812
      @cezarydanielewicz3812 23 วันที่ผ่านมา +2

      @@Tomasz_Kowalskipo pierwsze - co to takiego - rozlamy w buddyzmie ??? bo ja znam szkoly i kierunki - i nie sa to rozlamy a systemy wynikajace jeden z drugiego - a ich wizja jest wspolna - np. mahajana zawiera hinayane - Dane religioznacze ?? czy ma na mysli Pan tych ignorantow , ktorzy wyrazaja swoje dumne, napapowane opinie o tym co im sie wydaje na ten temat czy rzeczywistych znawcow tematu ?? zeby poznac Buddyzm potrzeba wielu lat studiow a na to stac niewielu - a zeby rzeczywiscie wiedziec o czym sie pisze - trzeba go takze praktykowac - bo buddyzm opiera sie na doswiadczeniu wynikającemu z metytacji - inaczej pozostaje sie tylko jak ktos piszacy o milosci ale nie doznajacy jej - jaki to ma sens ???

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา

      @@cezarydanielewicz3812 Typowa "głębota" w gadaniu o religii, którą się wyznaje. Różne kierunki i odmiany buddyzmu są jednocześnie rozłamem. Zen różni się bardzo od buddyzmu w Indiach. Zawsze są elementy wspólne, tak jak w chrześcijańskich denominachach. Wcale tego czegoś nie trzeba "studiować" latami, chyba, że ktoś jest bardzo oporny intelektualnie. Wystarczy zapoznać się z buddyzmem, praktykami, doktryną, odmianami, przeczytać kilka książek. Buddyzm dla każdego buddysty może być czymś innym, podobnie jak dla chrześcijanina kwestia wiary w boga biblijnego.

    • @cezarydanielewicz3812
      @cezarydanielewicz3812 23 วันที่ผ่านมา +1

      @@Tomasz_Kowalski no coz jesli twierdzisz ze kierunki buddyzmu sa jenoczesbie rozlamem to szkoda mi ciebie.

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 23 วันที่ผ่านมา

      @@cezarydanielewicz3812 Oczywiście, że są to efekty rozłamów, podziałów, ewolucjo różnych nurtów. Dotyczy to kulturowo wszystkich ideologii i religii, a buddyzm nie jest tu wyjątkiem (choć domyślam się, że jako zaangażowany buddysta uważasz tendencyjnie, że buddyzm jest właśnie wyjątkiem - tym bardziej powinni być ci szkoda siebie, a nie mnie, bo nie masz kompletnie zdrowego dystansu badacza do tego w co wierzysz).