O mechanizmie rewolucji kwantowej i relatywistycznej w fizyce, Wojciech Sady

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 279

  • @valga7887
    @valga7887 3 ปีที่แล้ว +50

    Jak dobrze,że są tacy ludzie jak pan profesor Sady.

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 3 ปีที่แล้ว +42

    Ogromną radość sprawiło mi wysłuchanie wykładu. Wspaniałe przemyślenia i podzielenie się nimi z nami wszystkimi jest godne naśladowanie. W naszym kraju szczególnie. Serdecznie dziękuję Panom.

  • @felijan305
    @felijan305 3 ปีที่แล้ว +3

    Ciągłość, współpraca, mrówcza praca, czerpanie z dorobku przeszłych pokoleń, istnienie nierozerwalnych związków między ludźmi i pokoleniami, dodawanie cegiełek do jednej wspólnej budowli, sceptycyzm wobec fantazji oderwanej od czegokolwiek - Panie Profesorze dziękuję za tak ogromną, jednoznaczną i popartą faktami pochwałę Konserwatyzmu i pokazania esencji konserwatywnego stylu myślenia :) Brawo ;-)

  • @jestemfajnyjeden4525
    @jestemfajnyjeden4525 ปีที่แล้ว +2

    Piękne jest to, że Pan Wojciech opowiada bez kartki przytaczając nazwiska, daty i w ogóle mając wyłącznie w głowie cały plan wykładu. Pełen profesjanalizm.

  • @barbaragorbaczow5331
    @barbaragorbaczow5331 3 ปีที่แล้ว +16

    Świetny wykład. Mam wrażenie, że podobnie jest z myśleniem o jakimś osobistym problemie. Człowiek się nosi z nim, myśli o tym i po jakimś czasie rozwiązanie przychodzi samoistnie. Potrzebujemy czasu i intensywności myślenia o tym.
    Człowiek rozwija się ponieważ rodzi się z chęcią poznawania. Niektórzy mają tą chęć poznawania i ciekawość bardziej :)

  • @waldemarwasilewski325
    @waldemarwasilewski325 ปีที่แล้ว +2

    Dziekuje. Dzielenie sie wiedza, informacja i doswiadczeniem powinno byc obowiazkiem etyczno/moralnym dla pozytywnych naturalnych wartosci. Swiadomosc, mozliwosci.Wzbogacenie poziomu swiadomosci wsrod najblizszych i otoczenia moze przyczynic sie do lepszego zrozumienia tego co dzieje sie na swiecie. Prosze dzielic sie ( kopiowac, bez zmian )Tych rzeczy nie uczono w szkolach publicznych. Rozszerzenie postrzegania moze przyczynic sie do poprawy naszego bytu. Powodzenia.
    @Jerzy Jerzy pisz to wszędzie gdzie dasz radę, nie zwracaj uwagi na otumanionych idiotow, nie wszystkich się da uratowaća
    "Marzena Walejk
    Serdecznie dziękuję za podsumowanie - tak trafne! wszystkich moich spostrzeżeń i myśli - Moc jest w Nas i z Nami - Odważni umierają raz a tchórze codziennie do końca życia! Zdrawiam
    Samarytanka
    Dziękuję za przekaz....zgadzam się : trzeba patrzeć szeroko.... być obserwatorem, zadawać sobie niewygodne pytania... zaglądać do swego wnętrza...Nie dać się pociągnąć temu ogłupianiu umysłu, Myśleć samodzielnie!
    Danuta Kruk
    “Cóż, generalnie się z Panem zgadzam choć ze sposobu przekazywania, niewątpliwie ogromnej wiedzy, nie zawsze rezonuję. Człowiek, we wszystkich aspektach przejawiania, ma wolną wolę. Ja robię malutkie swoje. Pomimo tego, że doskonale wiem że im więcej wiem nadal nie wiem nawet odrobiny. Nie koryguję ludzi, robię swoje, świat wokół mnie się zmienia. Z drugiej strony - dziękuję za Internet. Wymiana myśli jest wszechobecna a jej polaryzacja idzie, wg mnie, idzie w stronę światła. Pozdrawiam serdecznie. Danusia”
    janusz ciebień
    Zgadzam się ze wszystkimi co zawierają komentarze.Życzę otwartości Umysłu i Dużo Zdrowia.”
    Wyróżniona odpowiedź
    Margarita Blanda
    “Synkracja... Podawaj dalej tak jak to robisz.. Może sprawisz że jeszcze Jedna Istota... się obudzi.. Dziękuję za Twoja pracę dla. Świata... Zdrawiam”
    Krzys
    Cudowny,madry post ,na starosc nauczylam sie co to shadow ba..n ,a mam sporo.Z b..w na srajtubie mam juz dozywotnia emeryture plus 2 emerytury "starcze"moj rodzinny kraj i Kanada ....da sie wyzyc pozdrawiam
    Akwiryna
    Dziekuje p.Jurku...zapisalam i wykorzystam w konfrontacji z oponentami...bojazliwymi i watpliwymi...nawet nie smiem napisac ich duza litera ...Raz jeszcze dziekuje za super konspekt...Cieplutko pozdrawiam...ps...zawsze czytam Panskie komentarze...:)))
    K0zl0wski
    Super napisane emerycie. Zdrowia i wolności ?￰゚ヌᄆDzięki.
    Tom K
    Wspaniała , dojrzała i kompetentna wypowiedz ! W pełni zgadzam się z Pańskim komentarzem ! Serdecznie pozdrawiam zza „ Wielkiej Wody „!
    "Sergio Aguero
    Panie Jureczku Pan ma chyba jakiś dar.. wszystko co przez lata próbuje przekazać rodzinie, znajomym, LUDZIOM podsumował Pan tymi MĄDRYMI słowami, jakby z ust mi to Pan wszystko wyjął.. mamy bardzo zbliżony światopogląd a ja mam dopiero 30 lat i aż „boje się” kim bede jak osiągnę Pana wiek.. po prostu się tego boje ale nie zamykam się na to.. nie mam więcej nic do dodania ..i niech Pan lepiej żyje bo taki człowiek to skarb dla przyszłych pokoleń - „króla” Pozdrawiam i życzę Panu wszystkiego dobrego Proszę się przygotować do „ASSY” bo nadchodzi Z ostatnimi miesiącami tego roku wydarzy się coś co mocno wykroczy poza sfery naszego rozumowania ale nie bójcie się tego.. „otwórzcie się na to”zobaczycie coś czego nie pojmiecie odrazu.. ..obym się mylił Pozdrawiam Pnie Jerzy Bóg z Panem
    Jolanta Petra
    super, to jest to o czym powinni wiedziec wszyscy ale niestety pudla tv i inne przekazywacze zagluszaja samodzielne widzenie i myslenie. wiekszosc jest juz zdalnie kierowana nie pytajac dokad ida. Czlowiek Bozy zwiazany z Natura widzi zmiany gdyz wie Kim Jest. dziekuje za artykol i zycze powodzenia oraz Bozego Blogoslawienstwa.
    Bea
    Jerzy dziękuję za to co piszesz, niestety ludzie nie chcą tego słuchać. Są tak przestraszeni i ogłupiali tym co słyszą już prawie dwa lata, że jest im obojętne byle byli ,,bezpieczni ''. Będą mieli to co piszesz w 12-tym punkcie! Pozdrawiam.
    Vici Zmijka
    Jerzy. Bardziej rzeczowo i logicznie nie mogles odniesc sie do dzisiejszej sytuacji i stanu ducha. Byloby zbyt cudownie gdyby to sie stalo jak piszesz. Ale miejmy nadzieje ,ze coraz wiecej ludzi wyjdzie z tego matrixa. Goraco pozdrawiam i dziekuje za Twoj przekaz
    mala swissa
    brawo, mam nadzieje, ze nie bede jedyna, ktora te wszystkie punkty do konca przeczytala. strzal w dziesiatke, bardzo dobre streszczenie tego co sie naprawde dzieje. zdrowia i wolnosci
    Grażyna Bojanowska
    Zgadzam się w zupełności i popieram ten szereg wywodów, a szczególnie punkty od 41 do 48... Pozdrawiam.
    Grażyna Bojanowska
    @Jerzy Jerzy Cieszy fakt,że jest tak wiele ludzi,którzy rozumieją to co naprawdę ma miejsce w naszym obecnym życiu i jak jesteśmy okłamywani i zmuszani podstępem i w końcu grozbami chociażby nie tylko utraty pracy,ale zdrowia i życia ... rezultacie zdrowia i życia
    B ewa
    Dziękuję!! Bardzo mądre słowa które trzeba czytać ze zrozumieniem!!!! Serdecznie Pana pozdrawiam
    anna nowak
    Dziękuję za trafną analizę rzeczywistości to przyda się każdemu aby przetrwać.
    Alicja Jażwiec
    Mądre słowa....Mądre przyślenia!
    Maria Marszałek
    Bardzo mądre ,życiowe spostrzeżenia
    Maria Marszałek
    5 godzin temu
    Bardzo dobrze wszystko ujęte, zgromadzone w jedynym miejscu
    Dzień dobry! Zgadzam się w 100 % z Panem. Bardzo mądry i treściwy komentarz zawierający wszystko czego powinien dowiedzieć się myślący człowiek, dlatego zwracam się do Pana z zapytaniem czy mogę go skopiowac i udostępnić kolejnym myslacym?
    Anna
    Dziękuję za tak obszerny komentarz.Mówi się, że miło posłuchać kogoś mądrego. Ja twierdzę również że, super sprawa i motywacja do działania. Jak przeczyta się mądre słowa, i zapadają gdzieś w głąb nas, szczególnie w obecnych czasach. Pozdrawiam serdecznie. ?￰゚ᄂラ?￰゚ヌᄉ?￰゚ムヘ

  • @AroundPhysics
    @AroundPhysics 3 ปีที่แล้ว +14

    Coś absolutnie przepięknego! Chylę czoła przed tym Panem.

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski 3 ปีที่แล้ว +24

    I takich filozofów, jak prof. Wojciech Sady, *cenię.*

    • @marekrudnicki9756
      @marekrudnicki9756 3 ปีที่แล้ว +1

      To raczej o historii fizyki, a nie o filozofii, aczkolwiek Kant był filozofem, nie fizykiem.

    • @Tomasz_Kowalski
      @Tomasz_Kowalski 3 ปีที่แล้ว +1

      @@marekrudnicki9756 Ale filozofowie mówią o wszystkim zazwyczaj. Wyjątkowo prof.Sady skończył też kiedyś fizykę.

    • @marekrudnicki9756
      @marekrudnicki9756 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Tomasz_Kowalski Arystoteles nie skończył i trochę się pomylił co do fizyki.

    • @marekantoniusz2622
      @marekantoniusz2622 3 ปีที่แล้ว +1

      @@marekrudnicki9756 mogę wiedzieć w czym się pomylił? Bo ja jakoś tego nie widzę.

    • @marekrudnicki9756
      @marekrudnicki9756 3 ปีที่แล้ว +1

      @@marekantoniusz2622 Boś ślepy albo nieuk

  • @13strza47
    @13strza47 3 ปีที่แล้ว +1

    Rewelacyjny wykład - niesłychanie cenne spostrzeżenia, które pozwalają zupełnie inaczej spoglądać na naukę jako taką ale także na dorobek indywidualny. Mało tego - można powiedzieć, że swoisty konflikt jest a w każdym razie może być...konstruktywny a więc w nauce pewnego rodzaju konflikt (osobowy, pokoleniowy etc) jest wręcz konieczny dla rozwoju nauki.

  • @bibliotekialeksandryjskie5830
    @bibliotekialeksandryjskie5830 3 ปีที่แล้ว +37

    Dziękujemy serdecznie za tak ciekawy materiał

  • @S._Wokulski
    @S._Wokulski 3 ปีที่แล้ว +20

    Pan prof. Wojciech Sady - świetny wykładowca, wielka rzetelność.

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 ปีที่แล้ว

      ciekawe, czy wtedy byli jacys filozof kt. odrzucili PZPR

  • @vvvv1724
    @vvvv1724 2 ปีที่แล้ว +1

    .. dzięki..jeszcze zachowałeś rozum i mądrość.. niewielu się to udało .. przechodząc przez prasę i wdruki, hipnoze tego co bezwolni nazywają aka demi ckim szkolnictwem i nauką....

  • @Dillu441
    @Dillu441 3 ปีที่แล้ว +10

    Więcej Sadego na kanale poproszę! Więcej! :)

  • @jurkojk
    @jurkojk 3 ปีที่แล้ว +2

    Heller, Dragan, Vetulani, Weiberg,Dennett..
    Wielu moich autorytetów.
    I teraz poznaję Pana.
    Uczta intelektualna..
    Dziękuję!

  • @MichaPiekarskidesigner
    @MichaPiekarskidesigner 3 ปีที่แล้ว +2

    Do tego dołożyłbym to co mówił zawsze świętej pamięci Jacque Fresco by nie dać się obciążać naleciałościami kulturowymi czy naukowymi, a przynajmniej zastanawiać się i kwestionować przez co będziemy mogli wybrać to co jest dla nas ludzi dobre...niestety to wszystko w dużej mierze zależy od człowieka. Bardzo ciekawy wykład.

  • @gabrielakowalska9772
    @gabrielakowalska9772 3 ปีที่แล้ว +12

    Świetny wykład.Dziękuję i pozdrawiam

  • @tabletsamsung3606
    @tabletsamsung3606 2 ปีที่แล้ว +4

    Dla mnie to jakaś magia. Ze tez są tacy ludzie na świecie. Ukłon dla Pana profesora.

  • @pawechosta3835
    @pawechosta3835 3 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo ciekwawy i ważny wykład.

  • @tehdii
    @tehdii หลายเดือนก่อน

    50:18 Pieknie zwerbalizowana obserwacja, na którą natrafiam zarówno w życiu osobistym każdego dnia ( od pisania wierszy, esejów) jak i w wypowiedziach naukowców, pisarzy, artystów, myślicieli. Coraz częściej zauważamy, że my tak do końca nie wiemy, jak coś się stwarza w naszych głowach. Przecież pars pro toto szkolne nie uczy nas dokładnie tego, czego jescze nie ma, a jednak postęp/nowa optyka następuje. Chyba przyszedł czas nie wstydzenia się za to, że nie wiemy świadomie, jak odbywają się pewne procesy w nas. Terror świadomego dochodzenia do rezultatów przez nanizywanie umiejętności jest tylko zaostrzonym, klarownym procesem czegoś, co i tak w nas zachodzi. Owczem, umiejętność wpływa jednocześnie na odmienność postrzegania, a to wszystko zdaje się być bardzo dziwnie oddziałowujące na siebie. Jedno zdanie z recenzji ksiażki, może nie na temat ale w duchu obserwacji:
    gdy otrzymujesz od innych ten bardzo specyficzny rodzaj empatii, uczysz się ją również okazywać. Nie w ramach wymuszonej wzajemności ani z poczucia sprawiedliwości […] lecz dlatego, że słuchanie o tym, iż jesteś całkiem zwykły w swej nędzy, a potem rozciąganie pojęcia zwyczajności na innych pomaga ci wytrwać w trzeźwości. Pomaga ci żyć dalej.

  • @barygreen
    @barygreen 3 ปีที่แล้ว +2

    Jest czymś wspaniałym posłuchać czegoś takiego. Dziękuje za wykład :-)

  • @ivette_a7173
    @ivette_a7173 2 ปีที่แล้ว +1

    Panie Profesorze, wielkie ukłony i podziękowania za wspaniały wykład

  • @DanteMKr
    @DanteMKr 3 ปีที่แล้ว +4

    Niesamowita opowieść i charyzma. Bardzo bardzo szanuję.

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 ปีที่แล้ว

      ciekawe, czy wtedy byli jacys filoz kt. odrzucili PZPR

  • @ChwałaImperiumLechickiemu
    @ChwałaImperiumLechickiemu 3 ปีที่แล้ว +1

    Wybitny wykład. Dziękuje bardzo dla całego zespołu i profesora W. Sadego

  • @lapiesta
    @lapiesta 3 ปีที่แล้ว +9

    Świetny wykład. Pozdrawiam Pana Profesora

  • @tryb77777
    @tryb77777 3 ปีที่แล้ว +2

    Wspaniały wykład! Świetnie opowiedziany. Nie mogłem się oderwać...

  • @1TimTheEnchanter1
    @1TimTheEnchanter1 3 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję za udostępnienie. :-)

  • @TheMaciejo
    @TheMaciejo ปีที่แล้ว +1

    Najlepszy wykładowca, bardzo ciekawy wykład, dziękuję!

  • @raf5625
    @raf5625 3 ปีที่แล้ว +20

    chciałbym usłyszeć debatę Pana Profesora Wojciecha Sady i Pana Profesora Meissnera :) Absolutnie inne podejście do (r)ewolucji w nauce

    • @S._Wokulski
      @S._Wokulski 3 ปีที่แล้ว +3

      Zgadza się.

    • @asjakozak6772
      @asjakozak6772 3 ปีที่แล้ว +1

      P. Prof. Meissnera slyszalam jak mowil na UAM zaproszony przez młodych fizyków. Jego wykłady są dostępne w sieci. Skojarzyć razem - dobry pomysł.

    • @ajdenwyp.8048
      @ajdenwyp.8048 2 ปีที่แล้ว +3

      Profesor Sady mówi wiele ciekawych rzeczy, ale do prawdy paradoksalnie nie ciągnie pomijając istotne fakty historyczne. Wie, że coś dzwoni, ale nie wie z której strony. Być może jest to przemyślana poprawność, aby nie kąsać ręki, która daje jeść, albo to są zmiany nieodwracalne prania umysłów, które w fizyce nastąpiło szczególnie po 1960 roku, ale już w drugiej połowie XIX w. jest wyraźne. Tym niemniej kupię książkę Profesora S. - może będzie inspirująca?

    • @eduardrzyska6543
      @eduardrzyska6543 2 ปีที่แล้ว

      Wiele blędnych określeń,i rozmówca ma niewiele roszyżonych zmysłôw ,tszymie się starym okreśe

    • @albertgrzechowiak1476
      @albertgrzechowiak1476 2 ปีที่แล้ว

      @@S._Wokulski u

  • @maksymilianvargas676
    @maksymilianvargas676 3 ปีที่แล้ว +1

    Wspaniały wykład i cudowna erudycja prof. Sadego.

  • @0xy420
    @0xy420 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuje za świetny materiał. Mogę słuchać i oglądać bez końca o fizyce

  • @thomasanders1314
    @thomasanders1314 2 ปีที่แล้ว

    Ja mówię w takiej sytuacji, że ktoś nosi "fizyczne okulary" i widzi wszystko przez pryzmat fizyki. Ja całe życie noszę biologiczne/naukowe okulary, ostatnio również filozoficzne i artystyczne tudzież językowe:). Bardzo ciekawy wykład, dziękuję.

  • @zenekwit3733
    @zenekwit3733 3 ปีที่แล้ว

    Dziękuję bardzo obu W. Sz. Panom, oraz pozdrawiam serdecznie i uczciwie* * *

  • @fellopiantube7607
    @fellopiantube7607 2 ปีที่แล้ว

    Wciągający wykład. uwielbiam takie pogaduchy

  • @mergenmiko6
    @mergenmiko6 3 ปีที่แล้ว +10

    Einstein, Schrödinger i wielu innych wybitnych fizyków stosowało eksperymenty myślowe. Wyobraźnia jak najbardziej przydaje się w nauce.

  • @czipendejs
    @czipendejs 3 ปีที่แล้ว +2

    dawno, dawno temu na studiach miałem wykłady z (teraz już) prof. Tomaszem Sikorą i były chyba najlepsze. Do Sikory mało osób chodziło bo nikt nie wiedział o czym on w ogóle mówi, ale to było właśnie najlepsze - student musiał chcieć się czegoś dowiedzieć a wykładowca nie klepał podręcznika tyko pokazywał jak pracuje naukowiec. Na jednym z takich wykładów, w latach 90, Sikora opowiadał, a raczej zastanawiał się, jak kształtuje się idea, pomysł naukowy. Pokazywał to na przykładzie jakiejś matematycznej idei, którą - dokładnie jak Sady - opisywał jako pasożyta lub wirusa, rozrastającego się stopniowo w głowach różnych ludzi. I słuchając Sadego (którego znam z uczelni) zastanawiam się czy w tym co mówi jest naprawdę coś odkrywczego? Nie chodzi tylko o to skojarzenie z Sikorą, ale o samo założenie, że nie można powiedzieć czegoś, choćby było najbardziej oryginalne, jeśli nie ma odpowiedniego środowiska. Dokładnie to samo mówił Canguilhem o "byciu w prawdzie" i dokładnie to samo mówił Foucault o dyskursie umożliwiającym właściwe mówienie. Nie wiem więc czy tezy Sadego są faktycznie nowatorskie.

  • @marekczerwinski5218
    @marekczerwinski5218 3 ปีที่แล้ว +10

    Super wykład! Niezwykle ciekawe spojrzenie na rozwój nauki. Mam tylko jedną drobniutką uwagę. Otóż użyte w wykładzie pojęcie "konserwatyzm" pan Profesor potraktował jako pogląd hamujący nowe pomysły czy rozwiązania. Wiem, że to bardzo popularne rozumienie, jednak nie do końca słuszne. W zasadzie należałoby użyć pojęcia "tradycjonalizm" na określenie poglądów trzymających się utrwalonych rozwiązań. Konserwatyzm bowiem jednak nie jest wrogiem "lepszego" pod warunkiem wszakże, że jest faktycznie "lepsze".

    • @maciejhelminiak6300
      @maciejhelminiak6300 3 ปีที่แล้ว +1

      Tez na to zwrocilem uwage. Przeciez to ze uczy sie nowych rzeczy i uzywa nowych ksiazek (uzyczam przyklad profesora z filmu) wynika z tego ze nauka idzie do przodu a nie z tego ze jacys nie-konserwatysci postanowili wprowadzic zmiany i sie zrobily.

    • @maciejhelminiak6300
      @maciejhelminiak6300 3 ปีที่แล้ว

      Zreszta takie kojarzenie pojec (tradycja/konserwatyzm/whatever = brak postepu) jest bardzo bledne, przeciez jedno moze istniec obok drugiego. To nie tradycja hamuje nauke czy tez tradycjonalisci/whatever, tylko raczej ludzie, ktorzy maja jakis interes "zeby bylo tak jak bylo" bo maja swoje utrwalone relacje, uklady, osiagniecia czy pozycje.

    • @marekczerwinski5218
      @marekczerwinski5218 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejhelminiak6300 Zwracam na to uwagę, bo elementy tradycjonalistyczne widać też w poglądach lewicowych. Przecież ciągłe na nowo odczytywany Marks to czysty tradycjonalizm, będący zresztą permanentnie w opozycji do nauki.

    • @jarosawkordeczka6176
      @jarosawkordeczka6176 3 ปีที่แล้ว

      Pan Profesor albo nie obcował z konserwatyzmem albo został źle ukształtowany i ma z nim problem, oczywiście te delikatne wycieczki w stronę kościoła też da się zauważyć.......ciało rozgrzało się do "czerwoności".

    • @grzegorzmarcholt5552
      @grzegorzmarcholt5552 3 ปีที่แล้ว

      No niestety, ale konserwatystów (także religijnych) nie reprezentuje prof. Heller, tylko minister Czarnek. Jeżeli chcecie zmienić postrzeganie konserwatyzmu, to najpierw konserwatysci musieliby przestać wspierać szurstwo, reklamować fastfoody i tańczyć na urodzinach radia maryja.

  • @Bart-tt7mn
    @Bart-tt7mn 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję, proszę o kontynuację

  • @Racjonalista_xd
    @Racjonalista_xd 5 หลายเดือนก่อน

    Rewelacyjny wykład pana profesora.przesluchalem już chyba wszystkie.dlaczego mędrcy są tak rzadko słuchani?

  • @cezaryspryszynski583
    @cezaryspryszynski583 ปีที่แล้ว

    Uważałem się za nie głupiego faceta, dużo czytam, interesuję się wieloma rzeczami, a Pan Profesor, pokazuje mi, że niewiele różnie się od troglodyty 🥺

  • @riddick9547
    @riddick9547 3 ปีที่แล้ว +2

    Gdyby Wszechświat był skostniały, tak jak niektóre umysły naukowe...nie byłoby rozmowy. Na szczęście Wszechświat emanuje promieniowaniem i szuka odbiorców własnej zrozumiałej częstotliwości o szerokim wachlarzu widma. To od nas zależy czy nastąpi w mózgach algorytm sprzężenia zwrotnego i zrozumienie istoty istnienia.

  • @MrZabao
    @MrZabao ปีที่แล้ว

    Imponująca wiedza i świetny przekaz, ale trudno się zgodzić z tezą wykluczającą wyobraźnię z procesu „odkrywania”. Ok, zdarzają się manowce - przed Kolumbem wielu utonęło - ale stwierdzenie że postęp jest efektem wyciągania wniosków i właściwych obliczeń jest tylko jednym z możliwych uproszczeń :) wyobraźnia poprzedza ciekawość a ciekawość odwiecznie prowadzi nas… dalej :)

  • @MrKrzych232
    @MrKrzych232 3 ปีที่แล้ว +33

    Fantastyczny wykład! Można liczyć na więcej? :)

    • @minecraftZSRRIII
      @minecraftZSRRIII 3 ปีที่แล้ว +10

      Na Coperniucuss College jest cała seria wykładów tego pana.
      www.copernicuscollege.pl/kursy/filozofia-nauki

    • @jacekmarektolinski2658
      @jacekmarektolinski2658 3 ปีที่แล้ว

      @@minecraftZSRRIII ... thx ;) ... #Ⅎ ...

    • @nauka9634
      @nauka9634 3 ปีที่แล้ว +1

      @@minecraftZSRRIII i są równie fajne!

  • @1964ANDRZEJ
    @1964ANDRZEJ 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie byłoby spotkać takiego Pana w podróży. Ale bym z nim gadał i gadał.

  • @michabienkowski8254
    @michabienkowski8254 3 ปีที่แล้ว +1

    Prosimy o więcej wykładów Pana Profesora, jego książki są znakomite

  • @nauka9634
    @nauka9634 3 ปีที่แล้ว +2

    Świetne! Sprzeczne trochę z główną ideą Meissnera, że rozwój wynika z czystego namysłu geniuszy nad geniuszami.

    • @GregorySeko
      @GregorySeko 2 ปีที่แล้ว

      Rozwój wynika z tego, że rzeczy niemożliwe dla naukowców robią zwykli ludzie xD
      Nie da się czegoś zrobić?
      To szukaj osoby która tego nie wie :)
      I udowodni, że jednak da się xD
      To jest właśnie ograniczenie przez styl myślowy.

  • @ZdzisławKwiatkowski-z2t
    @ZdzisławKwiatkowski-z2t 9 หลายเดือนก่อน +1

    Myślę że fizykę czekają rewolucyjne 52:35 52:35 odkrycia w najbliższej przyszłości Może przejęcie przez AI z pomocą komputerów kwantowych nowej generacji całej tej matematyki, która w procesach dynamicznych jest bardzo trudna w obliczeniach Musi pojawić się grupa kreatywnych fizyków którzy potrafią z tą pomocą stworzyć satysfakcjonujący obraz ewolucji energii w materie aż do świadomości .

  • @vaskodagama9502
    @vaskodagama9502 3 ปีที่แล้ว

    Szacun za wszystko Panowie.

  • @arielkozak4156
    @arielkozak4156 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład. Dziękuję.

  • @marial2382
    @marial2382 ปีที่แล้ว

    Dziekuje za material

  • @AndrzejWilkable
    @AndrzejWilkable 2 ปีที่แล้ว +1

    Nie zgodzę się z tym, że aby opisać precyzyjnie np wahadło, trzeba być fizykiem, człowiek który nie uczył się fizyki, może zauważyć podobne mechanizmy. Różnica jest taka, że nazwie to inaczej, oraz może zając mu to więcej czasu, bo musi to "wymyślić", nie zna tego zjawiska z książek. Oczywiście są obszary nauki, które są niedostępne dla ludzi niewtajemniczonych w temat. Zakładając, że nie może tego zobaczyć i pojąć zmysłami, np potrzebuje do tego zaawansowanej aparatury, to będzie bariera, które nie przeskoczy, jeśli nie ma odpowiedniej wiedzy, co jest potrzebne do pomiarów i jak to interpretować. Chodzi mi generalnie o to, że nie jest prawdą, że jeśli człowiek nie wie jak coś nazwali naukowcy, to nie jest w stanie tego dostrzec.

  • @miragatka6263
    @miragatka6263 2 ปีที่แล้ว

    Nooo Karolu... dzięki za dziś
    Do zobaczenia... w poniedziałek w Kato
    🤍💛🧡❤💜💙💚🤎

  • @grzegorzfranciszek5878
    @grzegorzfranciszek5878 2 ปีที่แล้ว

    Wybitny naukowiec,wspaniały człowiek,jeden z ostatnich patriotów....

  • @krystynaw2631
    @krystynaw2631 3 ปีที่แล้ว +1

    Nasz gatunek skazany jest na odkrycie "praw Natury" albowiem jesteśmy jedynym gatunkiem, który rozwija adaptację ewolucyjną opartą na pozyskiwaniu wiedzy o naturze rzeczywistosci

    • @j.3378
      @j.3378 3 ปีที่แล้ว

      Ależ np. krokodyle czy smoki z komodo lub choćby 🐝 też badają wciąż naturę bytujących wokół organizmów, ich etologię oraz przemieszczanie się sezonowe itp. 😉🐜🐌💮

  • @zibilas2436
    @zibilas2436 2 ปีที่แล้ว

    O wyższości fizyki nad innymi naukami i jej podstawach, korzeniach filozoficznych...dobry wykład. Polecam

  • @uziel10
    @uziel10 2 ปีที่แล้ว

    Jeden z najlepszych wykładów

  • @tomaszhowaniec5409
    @tomaszhowaniec5409 ปีที่แล้ว

    Newton to był wielki Pan co jeździł po ludziach i kupował gotowe rozwiązania. Podobnie jak każdy późniejszy geniusz.

  • @andrzejpolaczek8023
    @andrzejpolaczek8023 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję 🙏♥️🤗

  • @biachpiach
    @biachpiach ปีที่แล้ว +1

    nie wzieto po uwage tego ze postep moze byc sterowany z poza grupy naukowej. podsumowujac wyklad:wystarczajaco duzo poszlak ze fizyka i inne dziedziny najpierw expereymentuja a dopiero potem ktos doklada teorie. a gdybym sklasifykowal czesc nauki i ja schowal, uwalnial tylko wedlug planu to efekt przedstawiony w wykladzie tez by zachodzil. jest wiec teza o skutkach ale przyczynowosc nie jest tutaj silnie dowodzona.

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 3 ปีที่แล้ว +1

    Co do roli wyobraźni to ja tu bym jednak się upierał, że jakaś rola jej jest, ale nie w sensie teoretycznym, a praktycznym. Bo nie można nie zauważyć zależności miedzy rozwojem nauki a literaturą (i filmami i innym medium, przy czym literatura będzie najbardziej pierwotną inspiracją), a wykorzystaniem fizyki w praktyce. Sam popełniłem opowiadanie rozgrywające się w roku 2107, gdzie opisałem świat bez samochodów kierowanych przez ludzi, ale w pełni zautomatyzowanej infrastruktury pojazdów należących do miasta i na bazie sztucznej inteligencji zarządzających swoim rozmieszczeniem optymalizując trasę i pozycję, aby się bezwypadkowo wymijać i nie zajmować miejsc parkingowych - ot zabiera pasażera z punktu A i zostawia w punkcie B, a sam pojazd odjeżdża do punktu C poza miastem, jednak w strategicznym miejscu stacjonowania, aby szybko wrócić po kolejnego pasażera lub bezpośrednio jedzie po tego kolejnego. Tu link do opowiadania: th-cam.com/video/mkM5i6CXW14/w-d-xo.html
    To jest oczywiście czysty wytwór wyobraźni, jednocześnie mocno bazujący na tym, jak obecnie rozwija się technika i całkiem prawdopodobny, choć niepojęty w tym pokoleniu. A takich przykładów wizjonerskich projektów z wyobraźni, które zainspirowały naukę możemy współcześnie znaleźć wiele, choćby u takich pisarzy jak A.C. Clarke, P. K. Dick, S. Lem, czy w tym złym sensie u G. Orwella. Wizja lotu na Księżyc też najpierw była w książce, potem w filmie, a dopiero na końcu w rzeczywistości. I gdyby nie ta wyobraźnia to by to nie miało nigdy miejsca, ale też gdyby nie przypadek i błąd z przeszacowaniem siły nośnej rakiety, która zamiast uderzyć w odległy ląd na innej półkuli - weszła na orbitę, bo mniej więcej tak zaczęła się zimna wojna i wyścig w podboju naszego naturalnego Satelity... czyli zaszły w zasadzie trzy rzeczy jednocześnie - nauka wpadła na coś przez przypadek badając co innego, wyobraźnie wielu osób podsunęła możliwe zastosowanie i wiedza przeszłych pokoleń pozwoliła w ogóle, aby taki eksperyment został zapoczątkowany. Żadnego z elementów nie mogło w tym procesie zabraknąć.

  • @lukaszrosiak
    @lukaszrosiak 3 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuje! Bardzo ciekawy wykład! :D

  • @SuperElwira
    @SuperElwira ปีที่แล้ว +1

    Człowiek uczy się na zasadzie porównań, różnic, podobieństw-wzorzec i przez naśladownictwo-neurony lustrzane oraz improwizację. Wyobrażnia szkolona może zyskać lub stracić na jakości-im większa wiedza ogólna tym większa wyobrażnia, więcej narzędzi wyrazu/badawczych ale nieunikniony jest wpływ charakteru oraz niezbędne są inklinacje fizyczne gwarantowane przez fenotyp np słuch absolutny lub widzenie barwne. Schizofrenia to zaburzenie poznawcze wyobrażni-choroba wytwórcza. Lęk jest wyobrażony jak i rola społeczna, emocje. Wiedza nie jest gwarantem opanowania wyobrażni, ale może pomóc, a wyobrażnia bywa irracjonalna. Jest wiele rodzajów wyobrażni np przestrzenna. zmiana nazwy na logos-niczego nie zmienia. Logos to definicja z XIX wieku, ma rodz.męski, wierzono, że tylko faceci potrafią myśleć-sz..winizm, a kobieta-natura, płodność ale jak ziemia a logos-nasienie, kobieta kieruje się instynktem jak zwierzęta i wymaga nadzoru mężczyzn. Wierzono, że logos zapładnia intelektem, świadomością, bogiem-ksiądz lub władca to facet, gdyż władca to wcielenie boga i tak przez pokolenia rodziny 3mały za pysk lud wmawiając im genetyczny determinizm uprzywilejowanych, który przeczy ewolucji jako wymówkę dla okrucieństwa, czyli dehumanizację (wyjątki: Bona, Katarzyna, amazonki, wyspa lesbos, Maria Curie i żony Prezydentów USA-one kierowały), a kobieta jest bezrozumnym łonem-łono natury. Wyobrażnia fizyka jest składową: wyuczonego materiału, dogmatów interpretacyjnych otoczenia-uczelni, jego osobistej interpretacji zależnej od kultury, systemu i hierarchi-konformizmu (3 odcinki), i doświadczeń osobistych w tym obserwacji i eksperymentów ( kara/nagroda, placebo/nocebo, nadinterpretacja, ekstrapolacja, akceptacja lub negacja i wyparcie), stanu emocjonalnego w tym: popędy jak np przypodobanie się wykładowcom lub rodzinie, pazerność na kasę, ambicja i populizm-nerwicowcy mają potrzebę mesjanizmu i populizmu, spektrum autyzmu, elastyczność/sztywność poglądów zależna od wiedzy ale też opornościnlub zdolności jej przyjmowania i dystansu-siły psychicznej. Dystans jest zależny od stopnia nerwicy/depresji-każdy narcyz ma silną potrzebę narzucania i kontroli. Religia jak i fizyka łamią prawa człowieka, wolności słowa i myśli, poprzez narzucanie swojej wizji.

  • @damiansmoter8929
    @damiansmoter8929 9 หลายเดือนก่อน

    Są głosy wśród fizyków że Einstrin wymyślił swoje teorie w głowie i wyprowadził wzory..tak był geniuszem ale Pan Sady ma racje że Einstein miał solidne podstawy stworzrone przez Maxwella i lorenza i innych bez nich nie miał by punktu oparcia.

  • @justincase7985
    @justincase7985 3 ปีที่แล้ว +3

    Fantastyczny wykład

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 3 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam 🌷super wykład ✋📯

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski9269 3 ปีที่แล้ว +4

    Dla zasięgu pozdrawiam

  • @KATARZYNA0987mmmmm
    @KATARZYNA0987mmmmm 2 ปีที่แล้ว +1

    super, poproszę więcej filmów !!!!!!!!!!!!!

  • @mirek190
    @mirek190 3 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry wykład .

  • @szymon823
    @szymon823 2 ปีที่แล้ว +1

    1:36:57 to pytanie podsunęło mi myśl że może warto by pracować nad religią od strony naukowej odrębnej od wchodzenia w dyskusję z kościołem, czyli np. historia religii (czyli historia a zdążenia z biblii), biologia religii, biologia a twierdzenia biblii, filozofia religii, jak z braku przywiązania do jakiejkolwiek religii wyprowadzić koncepcję jakiegoś boga i jakie by miał cechy itd..) fajnie by się oglądało jak by potem ludzie budujący przekonania nie opierając się na dogmatach kościoła się z tymi ludźmi z kościoła konfrontowali :)
    nieomylna interpretacja kościoła, tego nie powinno być, lepiej by było jak by przekaz biblii był normalnie interpretowany przez samą logikę za pomocą metodologii naukowej, nie chciałbym kościoła usuwać bo jest bardzo przydatny społecznie, i zapewnia szeroki wachlarz uproszczeń przydatnych dla odbiorców bardziej i mniej wnikających w filozofię, ale ja chętnie bym też zobaczył pracę takie nie podległe ideologicznie jakiejś z góry narzuconej tezie

  • @reniaK
    @reniaK 3 ปีที่แล้ว

    Świetny wykład, dzięki

  • @arturpaprocki3989
    @arturpaprocki3989 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetne porównanie w ocenie patrzenia na rzeczywistość . W mysl medycyny klasycznej zabija nas rak i to jeszcze tego raka dziedziczymy po np mamie i nic z tym nie możemy zrobić - możemy tylko umrzeć nawet odkrycia ostatnich 40 lat dowodzące ze namnażanie komórek występuje w procesie naprawczym po przeżytym konflikcie emocjonalnym na co są odpowiednie badania o dowody w najmniejszy sposób nie wpływa na zmianę postrzegania raka w nowy sposób . Jesteśmy nadal straszeni przez skostniała medycynę klasyczna podobnie jak w fizyka kwantowej która traktowana jest jak zabobon

  • @danieldabkowski4460
    @danieldabkowski4460 3 ปีที่แล้ว +3

    Ludzkość coś odkryje, na cieszy się tym, zbada w 100%, znudzi tym. Wtedy potrzebuje odkryć cos nowego. Oto cala filozofia.

    • @polskikrab4085
      @polskikrab4085 3 ปีที่แล้ว

      Ja powiem, że nie znudzą się z czymś, ale banda hołoty-polityków to wykorzysta i ludzie dopiero rozumieją z czym mają do czynienia... np. broń jądrowa...

    • @TrockeyTrockey
      @TrockeyTrockey 3 ปีที่แล้ว

      Zgadzam się. Nie ma końca tego szukania. Również dlatego że naukowcy otrzymują pieniądze za badania. A więc będą badać.

  • @pawetomczak631
    @pawetomczak631 3 ปีที่แล้ว +1

    Wizjonerskia formuła Staszka Lema mówi, że klasyczne trendy poznawcze, czyli religie i filozofie mają charakter pracy zbiorowej i są zjawiskami transformatywnymi oraz kumulatywnymi.
    To bardzo trafna teza. Ja ją podnoszę do rangi moralnej zasady zamieszczania na czołówce frontowej strony okładek moich ksiązek list nazwisk ludzi, których myśli stały się - jak sądzę - przyczynkami powstania tych, moich przecież, książek... Jednak bez wątków myśli tych - i wielu innych, których nazwiska po prostu nie zmieściły się na okładkach - myślicieli, treści zawarte w tych okładkach mogłyby po prostu nie powstać. (Vide np. "DDD"-"Dyskretna Delikatna Defloracja", "Trójca Święta bez tajemnic - to po prostu żywa fizyka i matematyka".)
    To może wskazywać, że rewolucje w rozwoju myśli są przełomami w istotnym stopniu uznaniowymi. Np. prof. Sady wspominając o ewolucji wymienia jedynie Darwina, choć przyczynki do powstania ewolucjonizmu tkwią w myśli wielu i filozofów, i uczonych wcześniejszych, poczynając od Heraklita i innych starożytnych, następnie np. przez polskiego filozofa-bohatera, Kazimierza Łyszczyńskiego, a potem malwersanta i kościelnego kombinatora-oszusta Cuviera, do Lamarcka, którego naukowa teza, choć dziś wesoło kojarzona: "członek nieużywany zanika"; niegdyś przytłoczona i duszona przez całą potęgę wszystkich kościołów postmojżeszowych, była i jest równie ważna dla ewolucjonizmu jak zasada doboru naturalnego Darwina. :-)
    I tak się toczy na "elipsoidalnych kołach" myśl ludzka... :-)

  • @Adam-he4mk
    @Adam-he4mk 3 ปีที่แล้ว

    Świetny wykład!

  • @Michał_Markowski
    @Michał_Markowski 7 หลายเดือนก่อน

    nie wiem czy też tak macie ale czuję się oszukany przez szkołę. Nie uczono nas mechaniki kwantowej tylko klasycznej typu: mucha w pociągu leci w przeciwnym kierunku do ruchu pociągu, oblicz wagę maszynisty" i to na każdym poziomie na studiach włącznie. A jeśli była mowa o mechanice kwantowej to wszysto "dzięki Einsteinowi", gdzie teraz można dowiedzieć się że przed nim było wielu innych. Może to własnie z powodu przyzwyczajeń nauczycieli/wykładowców " do starego" albo dlatego że sami fizyki kwantowej w większości nie ogarniają

  • @SuperElwira
    @SuperElwira ปีที่แล้ว

    Wyobrażnia jest częściowo nieuświadomiona i poza kontrolą, korzysta z zasobów świadomych i nie, a logika jest etapem końcowym uświadomionej wyobraźni, która przejawia się również w marzeniach w tym sennych, intuicjach np wyczucie proporcji itd, urojeniach, lękach, popędach. Proces logiczny to próby uporządkowania abstrakcyjnej wyobrażni nie odpowiadającej językowi mówionemu czy matematycznemu, a język jest syntezą kultury i doświadczenia. Nie każde doświadczenie jest związane z kulturą np zmysłowe jak dotyk i wizja-kształt składowe wyobrażni przestrzennej, a matematyka jest "zmysłem" dodatkowym, który próbuje sięgać dalej lecz ograniczonym przez urządzenia pomiarowe np rtęć i wew. strukturę matematyki np. symetrie. Człowiek od dawna używał "urządzeń" pomiarowych czy zegarów np pozycji słońca, chmur, mchu, grubości tafli lodu, kwitnienia roślin, obecności wilgoci, grzybów, owadów, czy nosa psa-polowania, świni-trufle, aby wiedzieć kiedy siać i gdzie osiedlać itd. Nie musiał wiedzieć jak działa pies ale znał jego 1 funkcję. Doświadczenie poprzez np. zmysł równowagi, homeostazy jest rozpatrywane przez pryzmat kultury w dialogu wewn.zależnie od potrzeb np potrzeba adekwatności. Kultura jest sprzężeniem zwrotnym doświadczeń np równowaga jest dominująca gdyż niezbedna do utrzymania postawy wyprostnej-potocznie: wyrównać rachunki, rozdzielić sprawiedliwie, gdzie potrzeba mnożenia zasobów równoważy się z energią do utrzymania zasobów-proporcje i opłacalność, biologicznie: homeostaza, fizycznie: wyrównanie ciśnień, temperatury. Język mówiony-jednostkowy, swoisty nie opisywał miar i wag jak łokcie itp. stworzono więc matematyczny oraz przyjęto abstrakcyjne uniwersalne, wyidealizowane równe i równoważne miary, urządzenie: waga. Istnienie ustalonych miar daje wrażenie niezmienności.

  • @polskikrab4085
    @polskikrab4085 3 ปีที่แล้ว +6

    Zgadzam się z autorem, że mit geniusza nie za bardzo jest trafny. Jednak, ja bym tu dodał, że liczba ludzi, którzy rozumieją o co chodzi w fizyce jest tak maleńka, że mamy takiego zbiorowego geniusza. Reszta z nas coś przeczyta, coś przemyśli sobie i dalej pozostaje tylko biernym odbiorcą niezdolnym cokolwiek nowego wymyślić - takim hobbystą. To tak jak podobno Charlie Chaplin powiedział do Einsteina - mnie wszyscy podziwiają, bo mnie wszyscy rozumieją, a pana wszyscy podziwiają, bo pana nikt nie rozumie.

    • @ajdenwyp.8048
      @ajdenwyp.8048 2 ปีที่แล้ว

      Geniusze potrafią dostrzegać zjawiska i trafnie je wyjaśniać, mimo że cała reszta- nawet utytułowanych miernot- tego nie dostrzega. Przykład- Galileusz warto poczytać z jakimi m. (utytułowanymi) przyszło mu się użerać. Chyba jedynym, który go rozumiał w owym czasie (z którym utrzymywał korespondencję) to był Kepler. Generalnie to zawsze było trudno żyć geniuszom i dzisiaj jest nie inaczej.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz ปีที่แล้ว

      Czas geniuszy już trochę minął. Teraz sukcesy odnoszą zespoły badawcze

  • @mistrz_oddech
    @mistrz_oddech 2 ปีที่แล้ว

    stand up lepszy niz Paczes... i cały czas nowy program, brawo :) dziękuje

    • @mistrz_oddech
      @mistrz_oddech 2 ปีที่แล้ว

      nie, po 7 minutach juz nie mogę, zrobiliście mi wieczór hehehehehe

  • @beegee9639
    @beegee9639 3 ปีที่แล้ว

    Dziękuję.

  • @JK-le4nm
    @JK-le4nm ปีที่แล้ว +1

    Ktoś powiedział : Filozofowie wspinają się się na wysoką górę poznania, a gdy wreszcie są u celu okazuje się, że tam już siedzą...teologowie 😀!

  • @jaroslawwyduba4129
    @jaroslawwyduba4129 ปีที่แล้ว

    Panowie, z całym szacunkiem, obudźcie się do rzeczywistości, bo zwyczajnie naukowo bredzicie. To czuć, choć inaczej się widzi i słyszy. Żadna wartość przekazu jest. OK. Pozdrawiam pozytywnie; alternatywa do prawdy być musi!!! Jarosław Wydłubał

  • @antoninamrowka
    @antoninamrowka ปีที่แล้ว

    Będąc laikiem mam podobne refleksje jak Pan Profesor: tok ludzkiego rozumowania potrzebuje pewnych podstaw (wychowanie), jest z jednej strony procesem ciągłym, ewolucyjnym, bazujacym na dokonaniach poprzedników, a z drugiej strony zachowuje się skokowo, jakby kwantowo - wówczas następuje pewna rewolucja. Też uważam, że geniusze to ludzie potężnej pracy, niestrudzeni w obserwacji świata, którzy nie potrafią spocząć, zanim nie wyjaśnią, dlaczego drobne w kieszeni im się nie zgadzają. Wychodzą przy tym poza ramy i wówczas zyskują inną perspektywę. Myślę, że gruntowne wykształcenie jest warunkiem koniecznym; gdyby Mozart nie znał zasad tworzenia struktur harmonicznych, które tłukł od dzieciństwa, nie byłby takim genialnym kompozytorem, to oczywiste.

  • @jakub-monikalampart3424
    @jakub-monikalampart3424 3 ปีที่แล้ว

    Nie będę się rozpisywał, jak świetny jest ten wykład i jak cenię książki prelegenta, bo jak widać poniżej wszyscy się gremialnie ze mną zgadzają. Perspektywa społeczna (Fleckowska) jest mi bliska ale obstaję przy Feyerabendowskim pluralizmie teoretycznym i tu nie zgadzam się z profesorem, że programy badawcze, które od 30 lat się "nie sprawdzają" są jakkolwiek bezużyteczne, warto prowadzić wiele badań i nawet najdziwniejszych moim zdaniem. Może nowa książka profesora mnie od tego odwiedzie, jeszcze nie czytałem.

  • @slawomirlech950
    @slawomirlech950 3 ปีที่แล้ว

    Według fizyki kwantowej obserwator może zmieniać materię. Na przykład eksperyment z lustrami które przepuszczają 50% światła, w zależności czy umieścimy obserwatora za lustrem to foton albo się odbije od lustra albo przez nie przeleci.
    Czyli proponuje eksperyment myślowy. Załóżmy że ustawiam trilion laserów wycelowanych w Księżyc na drodze których jest lustro które przepuszcza 50% światła a zaniki czujniki połączone z moim komputerem. I teraz w zależności czy odczytam dane z mojego monitora to Księżyc albo będzie zniszczony albo nie.
    Inne badania pokazują, że dwóch niezależnych obserwatorów siedzących w innych pokojach, mogą mieć różne subiektywne odczyty z pomiarów tego samego atomu. Czyli załóżmy, że mój kolego także umieści swoje czujniki za tymi lustrami, to gdy on nie odczyta danych to dla niego Księżyc nie będzie zniszczony, a w tym samym czasie dla mnie Księżyc będzie uderzony przez trilion laserów.

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 3 ปีที่แล้ว +1

    Obawiam się, że muszę się nie zgodzić z definicją konserwatyzmu... o ile część o tym, aby zyć jak dawniej ma sens, to już nie koniecznie tak, jak dziadowie. No i kwestia przywracania dawnego porządku też nie bardzo tu ma sens. Konserwatysta nie chce zmian, a przywracanie dawnego porządku to zmiana - i jej też nie chce.
    I to nie ejst tak, że on chce żyć jak przodkowie, ale tak, jak żył w dzieciństwie/młodości i kultywować tradycje dziadów o tyle, o ile została mu ona wpojona. I chce na przykład wychowywac syna, nie tak, jak jego dziadek wychowywał ojca, ale jak on sam był wychowywany. Konserwatysta z czasów rewolucji francuskiej chciał zachowania feudalizmu, bolszewizm to konserwatyści optujący za utrzymaniem caraty, a w stanie wojennym - zachowania ustroju komunistycznego. I tu nie jest istotne, czy zmiany idą na lepsze. On się przyzwyczaił do obecnego stanu rzeczy i nie chce zmian, niezależnie, jaki ten stan rzeczy jest. Ale jeśli się zmieni i po kilku/kilkunastu latach konserwatysta się aklimatyzuje - to nie chce powrotu starego, a zachowania tego co jest, mimo, ze to coś jest zupełnie inne.
    Tak w latach 90tych jakoś popularna była koncepcja psychologiczna dwóch rodzajów myślenia - myślenia od czegoś i ku czemuś. Człowiek myślący od czegoś sjupiał się na tym co ma i nie chciał tego stracić. Wolał pracować w rodzinnej firmie i mieszkać w domu rodziców, niż pójść na studia, wyjechać za granicę i się rozwinąć, ryzykując wpędzenie się w długi i długoletnie wysiłki ku stabilizacji, by osiągnąć ostatecznie jakiś cel na końcu drogi, co z kolei charakteryzować miało myślenie ku czemuś. Różnica jest taka, ze myślący od czegoś w przeciwieństwie do konserwatysty zgodzi się na zmiany, o ile bedsą to zmiany na lepsze, poprawiające jego status, ale nie powiązane z jakimś nadmiernym wysiłkiem. Z kolei myślący ku czemuś zgodzi się na pracę ponad siły lub uwłaczającą godności, mieszkanie w złych warunkach itd. byle kiedyś to zaprocentowało.

  • @Grzeniuu83
    @Grzeniuu83 2 ปีที่แล้ว +1

    Nice one!!

  • @SuperElwira
    @SuperElwira ปีที่แล้ว +1

    To się nazywa kultura i natura a nie wzory to was determinuje a nie wzory. Wzór to twór kulturowy moze się do lodówki zaczniecie modlić bo ją też człowiek wymyślił? Do komputera już się chcecie modlić bo nie rozumiecie jak działa. Nauczcie się języków programowania a kulturowo komputera powstał z binarnych opozycji wziętych z religii into udowodnił Claude Levi Strauss dobro-zło, pieklo-niebo, zimno-cieplo, góra-dół i zero-jeden. I na tym powstała cala matematyka klasyczna na religii. Tak powstały symetrie. Zaprzeczanie niczego nie zmienia. Dzięki religii fizycy sądzą ze wzory to myśli boga bo papież tak powiedział ale boga nie ma. Nie istnieje. Bóg to kultura i natura-obu czlowiek nie rozumie a determinuje jego zachowanie i wplywa na to co produkuje. Zmiana kuktury i uwolnienie sufrazystek wpłynęli na zmiany w nauce a nie fizycy. Powstanie uczelni i dostęp do edukacji. Wprowadzenie mikroskopu to nienwymyslił fizyk tylko sprzedawca lup nie uczony. Dzięki niemu można bykonokdryc bakterie i zbudować mikroskop elwkteonowy. A fizycy mieli optykę i badania Galileusza który konstruował ogromne lupy ale jakoś na mikroskop nie wpadli a on napisał do uczelni i wszystko im opisał. Ukradli mu pomysł i twierdzą że sami wszystko wymyślili. Ukradli dorobek akistykom i prace chemikom i wcielili je do fizyki czyli to te nauki miały wpływ na fizykę a nie fizyka na nie. Sam powiedział że prace socjologii były inspiracją do wzoru emc2 a nie fizycy to wymyślili. Teoria informacji ma wpływ. Teraz Dzięki psychologii badamy bledybpiznawcze i iluzje optyczne a fizyka utknęła i bada iluzje optyczne. Fizycy uważają się za bogów inkazdemu narzucają swoją religie ale to nie fizyka popchnęła ludzkosc. Syrena powstała w garażu. Przeszczenie genu roslinie w garażu. Pierwsze były instrumenty elektroakustyczne i kompozytorzy które fizycy ukradli muzykom i zrobili anteny do ufo. Pierwsza matematyka była w muzyce i filozofii w naukach humanistycznych. A jeśli ktokolwiek ma wpływ na rewolucję to tylko artyści bonpoerwsze zalążki ideo zawsze były najpierw u artystów a fizycy używają ich wyobrazni bo nie mają własnej-nie potrafią z niej korzystać bo muszą 3mac się wzorów. Mają zerowe EQ i jie są samoswiadomj bo wierza że bóg nimi kieruje i podpowiada im wzory. To nie Bóg to kultura, środowisko I znając kulturę i inne kultury masz samoswiadomosc i wiesz co z czego wynika. Ale do tego trzeba mieć wiedzę ogólna z różnych dziedzin nauki nie tylko z fizyki. Ja mam 3 kierunki studiów ininteresuje się różnymi naukami czytam książki naukowe z roznych dziedzin inprace naukowe. I wam radzę to samo-podreczniki na studia a jak nie rozumiecie to do liceum lub podstawówki od początku i wspomagajcie się netem a zrozumiecie wszystko lepiej. Spis lektur można dostać na wydziałach lub od studentów bo nawet tego nie publikują zeby nikt ksiazki nie przeczytal lub macie w necie.

  • @SuperElwira
    @SuperElwira ปีที่แล้ว

    Dzięki kulturze pojawiają się nowe rzeczy o zmianom w kulturze ktora oddziałuje na fizyków a nie dzieki fizykom!! Zaszlybwazne zmiany społeczne dzieki którym był możliwymi rozwój I gdyby ludzie zajęli się ekologia i rozwiązaniem problemów biedy i zasobów oraz oszczędnością energi to rozwiązali by problemy fizyczne bo prace z jednych wpłynęły by ma drugich. Medycyna i biologia musia la bynpracowac z fizyka i chemia nad opracowaniem filtrów i sposobow do oczyszczenia odpadów które fozycy u chemicy nam zaserwowali.ja mam dość DESATIEANIA PLANETY PRZEZ FOLIZYKÓW I CHEMIKÓW DOŚĆ SŁUZALCZOSCI WONEC BOGACZY I ROBIENIA DLA NICH BOMB ZAKASE DOSC ZABIJANIA LUDZI I ZWIERZĄT DLA WOJEN KASY I EKSPERYMENTÓW- KONIEC NAUKI. TO JEST SZALENSTWO I ROBIENIE KASY A NIE NAUKA. OD 3 WIEKU NIC SIE NIE ZMIENIŁO NIC ETER ATOM BYLY OPERACJE ITD WSZYSTKO TO SAMO BO NAUKA MONTRUUJE MACHINY WOJENNE ZAMIAST ZAJAC ZIE NAUKĄ. SPRZEDAJNI.....NIGDY W ZYCIU MIE ZDRADZILABYM SZALENCOWI Z KASA ZADNEJ WIEDZY ODMOSNIE ATOMOW CHOCNY MNIE TORTUROWALI I CHCIELI ZABIC MOJA RODZIND NIGDY VO CHODZI O ZYCIE LUDZI I ŚWIATA. WY ZABIJACIE WSZYSTKO CO ZYCWE INUWAZACIE SIE ZA BOGOW A ODPOWIEDZIAPJOSC ZWALACIE NA WZORY.

  • @Ja-vr5tr
    @Ja-vr5tr ปีที่แล้ว

    Łzą posiane……piosenką…..malowane……snem i jawą…..kołysane……od zera zaczynane……kroplą potu…..wydmuchane……wiatrem…..spokojem kołysane……do zera sprowadzane….. ::: …. 22:07

  • @szymon823
    @szymon823 2 ปีที่แล้ว

    1:22:46 ja się nie zgodzę z profesorem, wyobraźnia może i nie daje odpowiedzi, ale poszerza horyzonty naszej logiki, tak by nasze horyzonty jej już tak szczelnie nie zamykały, postęp to taki cosinus między logiką a wyobraźnią, raz więcej tego, raz więcej tamtego

  • @olokowalski7533
    @olokowalski7533 3 ปีที่แล้ว

    Prędzej czy pużniej przyjdzie silniejszy,ciekawe czy jest na to wzór?

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 3 ปีที่แล้ว

    Pozdrowienia🌹super wykład ✋/ps.Astrofaza🌃😯!?(A.Dragan/K.Meissner/T.Rożek/S.Bajtlik)

  • @wenancjuszwolter6681
    @wenancjuszwolter6681 3 ปีที่แล้ว

    Dziwnie inspirujący wykład :) Pozdrawiam!

  • @MieczysawSylwesterKazimierzak
    @MieczysawSylwesterKazimierzak ปีที่แล้ว

    Ewolucja ludzkiego myślenia jest wpisana w PRAWA STWORZENIA i NATURY, które człowiek poznaje?!

  • @bronisawjungiewicz9872
    @bronisawjungiewicz9872 3 ปีที่แล้ว

    czy nieskończoność liczby Pi świadczyć może o być lub nie być stwórcy bo stwarzając świat po co sobie skomplikował matematyczne obliczenia i ich niedokładność wynikającą z jej [Pi] nieskończonej natury albo może zrobił ją nieskończoną celowo by człowiekowi utrudnić powtórzenie Jego dokonań Jak myślicie

    • @marcingaal8610
      @marcingaal8610 3 ปีที่แล้ว

      Myślę że nieskończoność liczby Pi dąży bardziej do określenia jej dokładnego punktu styku okręgu z prostą. Określenie tego punktu jest jak wypisanie wszystkich liczb wymiernych w przedziale np: od 0 do 1 nigdy się nie skończy. Odnalezienie więc dokładne jednego punktu styku okręgu i prostej jest jak wypisanie wszystkich miejsc po przecinku w licznie Pi.

  • @eiliannoyes5212
    @eiliannoyes5212 2 ปีที่แล้ว

    Owocne rezultaty :)

  • @arturbaginski795
    @arturbaginski795 2 ปีที่แล้ว

    Gdzie mam się zgłosić po Nobla ?
    Właśnie redaguję Zbiór Zasad Interakcji Materii bazujący na zwykłej geometrii, z czego wynikają wszystkie inne reguły fizyki, wliczając w to te do tej pory niewytłumaczalne (jak np splątanie kwantowe).
    Nie nazywam tego Teorią Wszystkiego, bo to nie jest teoria, tylko logicznie wyprowadzone fakty (tak samo jak 2+2=4 nie jest teorią, tylko tak po prostu jest ^^' ).
    Obecna fizyka bazuje na dogmatach uznając geometrycznie wyprowadzalne zależności za jakieś fundamentalne siły niewiadomego pochodzenia ^^'
    Wiara w nieistnienie eteru jest jak wiara, że samoloty nie latają dla tego, że unoszą się na masach powietrza ^^'
    Ze zwykłej geometrii wynikają wszystkie zasady fizyki, bez żadnych głupich dogramtów, których obecna fizyka jest pełna i najśmieszniejsze jest to, że natura jest pełna dowodów potwierdzających moje rozkminy nawet w skali widocznej gołym okiem, a eter do atomów jest analogiczny jak powietrze do wody - tu działają analogiczne fraktalne mechanizmy.
    Moja rozkmina tłumaczy czym jest i skąd się bierze dokładnie polaryzacja (to ma związek z ciśnieniem eteru, analogicznie do ciśnienia powietrza).
    To czego się teraz ludzi uczy w szkołach to religia teoretyczna, której nieprawdziwość w oczywisty sposób udowadnia niekompatybilność z fizyką klasyczną (która też wierzy w kilka dogmatów - wprowadzając stałe, które są tylko uproszczeniem aplikowalnym jedynie w naszych lokalnych warunkach - stąd ta niekompatybilność...).
    Opisuję mechanizm generacji siły odśrodkowej w wyniku obrotu ciał wspierając częściowo fizykę klasyczną, ale eliminując głupie stałe ze wzorów (stała grawitacji i stała Planck'a wcale nie są stałymi, a jedynie zgrubną wartością lokalną dla naszej części kosmosu - to tak jakby przyjąć, że przyśpieszenie ziemskie jest równoznaczne przyśpieszeniu grawitacyjnemu na dowolnej planecie ^^' ).
    Moja rozkmina tłumaczy mechanizm generacji ruchu falowego, a z tego wynika cała reszta: grawitacja, pole magnetyczne, strumień magnetyczny, siła elektromotoryczna, czym jest ciśnienie.
    Do tego wiem o co chodzi w splątaniu kwantowym, bo tłumaczę skąd biorą się efekty relatywistyczne - jak błędnie dokonuje się dzisiaj pomiarów.
    Poza tym niedługo będę robił prototyp spalinowego silnika termodynamicznego pozbawionego bić kocentrycznych, co powinno dać mu niezrównaną wydajność.
    Pracując właśnie nad tym silnikiem rozkminiłem naturę generacji ruchu falowego, co po nitce do kłębka ztrukturę materii.
    Silnik wykorzystuje mechanizm, na bazie którego mam zamiar analogicznie zaprojektować materiał o zerowej rozszerzalności temperaturowej.

  • @sopotfilip
    @sopotfilip ปีที่แล้ว

    Cześć, chciałbym z kimś porozmawiać, na temat idei, którą ma za zadanie przekazać owy wykład:
    Proszę o odzew pod tym komentarzem
    Pozdr

  • @fellopiantube7607
    @fellopiantube7607 2 ปีที่แล้ว

    te szklanki z Ikei są ikoniczne

  • @somwelll
    @somwelll 3 ปีที่แล้ว

    super :)

  • @jerzynielepiec6003
    @jerzynielepiec6003 ปีที่แล้ว

    Piękne