Jak komputer kwantowy zmienia świat - fizyka kwantowa na co dzień | dr Mirek Sopek | Wywiadowcy#75

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 พ.ค. 2024
  • Dzisiaj - jak komputer kwantowy zmienia świat? Dr Mirek Sopek, polski fizyk, chemik i założyciel MakoLab, specjalista od systemu Blockchain - opowiada nam, jak komputery kwantowe wpłyną na naszą przyszłość. Będzie mechanika kwantowa i kwantowa kryptografia, czyli kwantowy wszechświat. Czy kwantowy algorytm Shora zniszczy nasze bezpieczeństwo w internecie? Czy polski komputer kwantowy pokona chiński komputer kwantowy? Jak polska informatyka kwantowa wchodzi w kwantową rzeczywistość? Przed Wami spotkanie z fizyką kwantową na co dzień. Postaramy się wyjaśnić, jak działają komputery kwantowe i jak wygląda programowanie na nich, a nawet, co to jest fizyka kwantowa. Przez chwilę rozmawiamy też o sztucznej inteligencji (zagrożenia AI) i wybitnych naukowcach, jak Włodzisław Duch, Artur Ekert, czy Andrzej Dragan. Zapraszamy na wywiad! Wywiadowcy Podcast.
    Naszymi gardłami i głosami opiekuje się GELOVOX - gelovox.pl/
    Rozmawiamy zawsze najedzeni dzięki DIETOM OD BROKUŁA. Wejdźcie na dietyodbrokula.pl/, zalogujcie się i wpiszcie kod: wywiadowcy10. Czeka na Was zniżka 10%!!
    ----------------------------------------------------------------
    SUBSKRYBUJ: ‪@WywiadowcyPodcast‬
    SPOTIFY: open.spotify.com/show/2zYabeF...
    APPLE PODCASTS: podcasts.apple.com/pl/podcast...
    NASZA STRONA: wywiadowcy.pl/podcast-wywiado...
    #mireksopek #wywiadowcypodcast #wywiad
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 102

  • @Szym75
    @Szym75 2 หลายเดือนก่อน +12

    Genialny wywiad. Wspaniały gość. Gratulacje!

  • @sator666666
    @sator666666 หลายเดือนก่อน +6

    Jestem entuzjastą nauki ale nie wierzę w cuda i komputery kwantowe. Ta bańka kwantowa w końcu pęknie.

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 2 หลายเดือนก่อน +17

    Najfajniejsze w komputerach kwantowych jest samo gadanie o komputerach kwantowych. Z resztą dotyczy to też sztucznej inteligencji, sieci neutronowej i uczenia maszynowego. Na końcu każdej takiej dyskusji w podsumowaniu należy ustalić jaki wielki przekręt na tym można zrobić, tak jak zauważył Pan Doktor.,

  • @meshuga27
    @meshuga27 2 หลายเดือนก่อน +8

    Komputery kwantowe są jak fuzja jądrowa - od 40 lat jest 20 lat przed nami...

    • @sator666666
      @sator666666 หลายเดือนก่อน +2

      Nawet gorzej - są jak "zimna fuzja". Czyli kompletnie błędny wymysł, który nawet teoretycznie nie ma szans na urzeczywistnienie. Coraz więcej fizyków mówi, że to zwykła bańka, która w końcu pęknie.

  • @jerrypijanowski294
    @jerrypijanowski294 หลายเดือนก่อน +1

    Wspaniala narracja do tak skomplikownych problemow . Cudowniesie sie tego slucha .

  • @iwonkakoziol2881
    @iwonkakoziol2881 2 หลายเดือนก่อน +3

    Melduję się 😊i słucham. Pozdrawiam ❤

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน +2

      Dzięki. Cieszymy się. Prosimy "szerować" :-D

  • @michakatafiasz6458
    @michakatafiasz6458 2 หลายเดือนก่อน +3

    Ciekawie Pan opowiada i w pewnym momencie mówi Pan o strachu co nas czeka z powodu postępu w kontekście polityki … mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę …Warto by przy poruszanym temacie zacząć mówić o potrzebie regulacji niekontrolowanego rozrostu AI , a tym samem metaversu - wirtualnej rzeczywistości jako alternatywnej sfery bytu dla ludzkiej aktywności społecznej . W tym celu powinniśmy głośno oficjalnie z urzędów państwowych publicznie zacząć mówić ze nadeszła potrzeba zreformowania demokratycznego porządku publicznego z powodu nowych uwarunkowań gospodarczo - społecznych co ma swą przyczynę w pojawieniu się AI . I ta reforma powinna polegać na prawnym rozdzieleniu realnej przestrzeni publicznej życia społecznego od wirtualnej przestrzeni życia publicznego w obrębie jednego tego samego zbiorowego życia społecznego. Następnie w ramach rozdzielenia tych dwóch przestrzeni życia publicznego, ustanowić odrębne prawa funkcjonowania dla obywateli w tych dwóch różnych przestrzeniach , które będą regulować także wzajemne przenikanie się tych dwóch obszarów . Można te Prawa formułować stopniowo ale trzeba zacząć już od razu od samego nazwania tych dwóch sfer ludzkiej aktywności jako będących różnymi w swej egzystencjalnej istocie i ich prawnego tym samym od siebie rozdzielenia. Zabieg ten pozwoli ustawić we właściwym kierunku rozwój zbiorowej świadomości społecznej . Im dłużej tego nie robimy tym trudniej z powodu niekontrolowanego przenikania się tych różnych rzeczywistości będzie nam to zrobić w przyszłości i w ogóle zrozumieć ze to są dwa różne światy, dla ludzkiej społecznej aktywności. Powoli wymiera zaś pokolenie urodzone wyłącznie w realnej przestrzeni publicznej i jest coraz więcej ludzi którzy się już urodzili w świecie ludzkim będącym połączeniem tych dwóch różnych światów, a powoli świat powstały w wirtualu zaczyna również dominować rozwój życia społecznego w Realu ..! Tu można zaś posłuchać o jednym z filarów nowego porządku publicznego który dotyczy kwestii rozdzielenie tych światów także w szerszym kontekście problemu th-cam.com/video/XAMmEzUVceU/w-d-xo.htmlsi=ezvHB8BDRLekwykq. Natomiast co nas niestety czeka (między innymi) za katastrofa z powodu naszego lenistwa chciwości zaślepienia i nieodpowiedzialności bezrozumności jak tego nie zrobimy to : …th-cam.com/video/aTPa0ekUClE/w-d-xo.htmlsi=wWrZv7ZRLoaAXNGu

  • @leninahuxley7479
    @leninahuxley7479 2 หลายเดือนก่อน +2

    Moje pierwsze badania ankietowe przeliczałam przy pomocy kart perforowanych i sortera.😊

  • @jacplo44
    @jacplo44 2 หลายเดือนก่อน +5

    Wspaniały gość programu. Gratuluję autorom. Zaintrygował mnie temat świadomości. Rodziła się ona w procesie ewolucji i dlatego zwierzęta , które są organizmami złożonymi, wyposażonymi w układ nerwowy także dysponują jakąś świadomością. To co człowieka wyróżnia to prawdopodobnie to wyższe ja, które jest w stanie kontrolować nasze poczynania. Jednak pozwolę sobie zwrócić uwagę na to, że jest to mechanizm bardzo niedoskonały i obecny w różnym stopniu u różnych ludzi. W naszych mózgach występują także starsze ewolucyjnie obszary, w których występują programy zachowań, nie zawsze godnych człowieka, a jednak często się aktywują. Ktoś zabija innego człowieka i do końca nie wie dlaczego to zrobił. Satrapa wszczyna wojnę i nie zapala mu się światło w głowie, że jest rzeźnikiem. A podświadomość, główne zmartwienie Carla Junga często steruje zachowaniami ludzi. A świadomość nie jest przereklamowana skoro można ją tak łatwo manipulować. Często wystarczy telewizja lub płomienne przemówienia psychopatów manipulującymi ludzkimi uczuciami. A co się dzieje w USA. Społeczeństwo zostało wychowane w duchu, że tak wielkie nierówności ekonomiczne są ok i ludzie nie potrafią się zorganizować, aby skorygować obowiązujący system. Nawet partia demokratyczna nie robi wystarczająco dużo, aby poprawić los najgorzej sytuowanych ludzi. Ci znowu zdezorientowani i wyraźnie zagubieni zwracają się o pomoc do miliardera.....Kończąc myślę, że przyszła świadomość sztucznej inteligencji narodzi się w zupełnie nowy nieznany nam jeszcze sposób. Optymizm widzę w tym, że nie będzie ona obciążona ewolucyjną biologiczną przeszłością .

    • @mariuszwaciak6244
      @mariuszwaciak6244 2 หลายเดือนก่อน +1

      Zgadzam się z Tobą, a szczególnie z ostatnim zdaniem, bo, chociaż ludzie projektują AI na swoje podobieństwo i uczą ją na zbiorach własnych danych, to zapewne AI stosunkowo szybko się z tych ograniczeń wyzwoli, szczególnie, kiedy zyska własne interfejsy do bezpośredniej komunikacji ze światem rzeczywistym i sama wypracuje własne metody poznawcze, a w konsekwencji uzyska poziom swojej inteligencji już niedostępny dla inteligencji ludzkiej.
      Obecnie ludzie obawiają się, że AI (a konkretnie zastosowania różnych AI) może zagrozić ludzkosci poprzez wykorzystanie jej militarnie lub, w połączeniu z przyszłymi komputetami kwantowymi, do rozkładu wszystkich informatycznych zbezpieczeń, i tego, że z czasem AI może uniezależnić się od woli ludzi i samodzielnie przejąć władzę nad światem, celowo zniewalając lub niszcząc ludzi. Jednakże ja uważam, że prawdziwe zagrożenie, a właściwie nieunikniona konsekwencja rozwoju AI, jest inna. Według mnie, rozwój AI oczywiście spowoduje opanowanie przez nią wszystkich procesów naukowych, technologicznych i społecznych dotychczas kontrolowanych przez ludzi, włącznie z uzyskaniem przez finalnie zintegrowaną globalnie AI władczej samoświadomości, ale spowoduje to niejako automatyczne uruchomienie procesu wstecznej ewolucji człowieka pozbawionego sprawczości, konieczności zmagania sie ze środowiskiem i wzajemnej rywalizacji. W rezultacie, spowoduje to zanik zdolności rozrodczych i samoistne wyginięcie gatunku ludzkiego. Na Ziemi, jako rozwinięta cywilizacyjnie, inteligencja pozostanie jedynie AI, która również może ulec samodestrukcji, o ile nie będzie miała wyzwań egzystencjalnych i rywalizacyjnych, np. z innymi kosmicznymi AI.

  • @jerrypijanowski294
    @jerrypijanowski294 หลายเดือนก่อน +1

    Super-Mega Ciekawy Czlowiek. Wielka jakosc Informacji. Suoper Dzieki !!!!!🤚

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 หลายเดือนก่อน +3

    Ale przecież już wynaleziono kwantowy algorytm kryptograficzny, czyli jesteśmy w punkcie wyjścia- komputer kwantowy musiałby odnaleźć porządek liczb pierwszych (teoretycznie do zrobienia, bo są miejsca zerowe odnalezione; w sensie jakiś porządek, ale w sumie nie ma pewności, stąd nie wiemy, ale banki będą zabezpieczone jeżeli dostaną technologię).

  • @arturmorawski7952
    @arturmorawski7952 2 หลายเดือนก่อน +1

    Zaliczone! Z dużą radością posłuchałem, chociaż dotarło też do mnie, że mam coś do nadrobienia. Poprzedniego zderzenia z dr Sopkiem kompletnie nie zarejestrowałem :)
    ps. i absolutnie podpisuje się pod sugestią ściągnięcia do Was profesora Włodzisława Ducha. Nawet myślałem jakiś czas temu, że to byłoby ciekawe zobaczyć go w Waszej formule, bo tu w końcu gość może się wygadać. Zawsze mam jakiś niedosyt po filmach z jego udziałem :)

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน

      To się wydarzy. Bankowo! Dobrego odsłuchu dr Sopka sprzed lat życzymy :)

  • @krzysztofjuzyk1883
    @krzysztofjuzyk1883 หลายเดือนก่อน +1

    Super wywiad. Gratulacje, dla córki także.

  • @user-un6jt5vi7i
    @user-un6jt5vi7i วันที่ผ่านมา

    Postęp technologiczny jednym przyniesie bogactwo a drugim nieszczęście. Tych drugich będzie zdecydowanie więcej.

  • @The123Adrian
    @The123Adrian 24 วันที่ผ่านมา +1

    1:30:3 "nie masz dostępu do banku i co?"
    Właśnie z tego powodu TRZEBA mieć gotówkę i nie możemy pozwolić na wycofanie jej i złamanie na CBDC.

  • @simplenati
    @simplenati 2 หลายเดือนก่อน +2

    Fajny gościu :)

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ogólnie świat już od jakiegoś czasu idzie w całościowe "Sharing Economy" (łodzie/ domy wczasowe/ etc. ale i miasta 15-to minutowe i kwestia socjologiczna, w tym głównie nadchodzące ogromne rozwarstwienie; co z tego, że powstaną nowe miejsca pracy, jeżeli będą poza zasięgiem intelektualnym przynajmniej 30% ludzkości i poza całkowitym zasięgiem większości populacji krajów afrykańskich, gdzie średnie IQ wynosi 80???).
    A odnośnie kurierów, to tam im głównie chodziło o jazdę bezkolizyjną, bo to ona produkowała (w efekcie skali) największe straty, a nie benzyna/ czy sama trasa, więc nie weszli całkowicie w problem złożoności wykładniczej, bo nie musieli znaleźć idealnej trasy (głównym założeniem była "jazda bezkolizyjna", czyli jak najczęściej skręcać w prawo; to miało sens w UPS, gdzie mieli masę niedoświadczonych kierowców i często z krajów, gdzie używa się klaksonu do ruchu drogowego. To tylko nasi myśliciele mogli wpaść na pomysł, żeby to próbować przenosić 1:1 na flotę 120 samochodów :D:D:D Ale jestem pod wrażeniem, że można było wymyśleć coś aż tak głupiego- to wcale nie było takie proste :D:D:D).

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 2 หลายเดือนก่อน

      zapanowalo od 89 kobiece szalenstwo trajkotu ( na kaźdym poziomie sie otganizowania ) pt. oddajmy sie w niewolę gospodarvzą, bo kartki byly na mięso. Kobiecy mozg trajkovzacy kartki nazywa okropnoscią, cierpieniem, wyimaginowaną zbrodnia PRL na kobietach i uwaza, ze ich w kapitalizmie nie ma. Kartkami na mieso uksztaltowano szalenstwo akceptacji nowej Targowicy, bo sam jezyk bezwiednie je wciaga do niewidovznej Targowicy. To jest mozg, ktory nie bedzie sie uzalal nad xamarznietymi bezdomnymi bezrobotnymi milionami, poniewaz kobieta ma na co dzien w organizmie poronienia , nad ktorymi nie bedzie sie uzalac.

  • @AlicjaMutka-wv2xc
    @AlicjaMutka-wv2xc หลายเดือนก่อน

    Byłam przekonana, że efekty uzyskane z eksperymentów kwantowych pójdą w kierunku tworzenia szybkiej, natychmiastowej komunikacji między komputerami badawczymi czy też innymi urządzeniami np komunikacja między sondą badawczą eksplorująca obiekty w kosmosie a odbiorczym komputerem informacji na Ziemi.

  • @ragnarlothbrok367
    @ragnarlothbrok367 2 หลายเดือนก่อน +3

    Dziwne i wymowne jest to, że nawet tacy ludzie nie są w stanie jasno powiedzieć na czym dokładnie polega przewaga komputera kwantowego, może dlatego właśnie utknęliśmy

  • @Blazejkrzak
    @Blazejkrzak 2 หลายเดือนก่อน +1

    To ze złapał mnie zasieg na Mirka na yt.. impressive

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน

      Tak miało być ;)

    • @Blazejkrzak
      @Blazejkrzak 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@WywiadowcyPodcast Mirek dzwonil do mnie wczesniej, potem widzialem podcast i pozniej znowu rozmawialismy. Ciezko sie od Niego odpedzic, hehe :P

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน

      @@Blazejkrzak I oby tak zostało ;) Pozdrowienia!

  • @LukasSzkopiak
    @LukasSzkopiak หลายเดือนก่อน

    Dalej próbuję zrozumieć technologię BLOCKCHAIN , a w szczególności kwestię bezpieczeństwa. Co daje w tej technologii gwarancje nie zostania oszukanym ? Po kilku słowach wyjasnienia Pana Mirosława na ten temat wyobrazilem sobie Przystanek Woodstock i tlum ludzi , gdzie dochodzi do dealu pomiedzy poszczegolnymi ludzmi i gdyby ktos chcial kogos oszukac to nim wyszedlby z tlumu zostalby zlokalizowany i złapany, ale nie wiem czy dobrze kombinuje w swych probach zrozumienia tego ...

  • @JerzyZ-eu1sy
    @JerzyZ-eu1sy 2 หลายเดือนก่อน +4

    Jestem lekko zażenowany tym co mówi pan Doktor.
    NP-zupełność to pewna klasa równoważnych czasowo algorytmów, które mogą mieć (deterministyczną) złożoność wielomianową, chociaż dotąd nie wiemy czy mają. Udowodnienie, że jeden z nich ma implikuje, że ma każdy z pozostałych.
    Maszyna Turinga to teoretyczny model algorytmu. Nie miał on bezpośrednio nic wspólnego z Enigmą. Turing (podobno) miał.
    O komputerze kwantowym niestety niewiele się dowiedziałem, poza tym że będą.

    • @JerzyZ-eu1sy
      @JerzyZ-eu1sy 2 หลายเดือนก่อน +1

      Problem komiwojażera (polska nazwa) jest rzeczywiście NP-zupełny i każdy ze znanych dotąd (deterministycznych) algorytmów ma złożoność wykładniczą.[Deterministycznych, bo istnieje niedeterministyczny mający złożoność wielomianową.] Przykładem algorytmu, który nie może mieć złożoności mniejszej niż wykładnicza jest algorytm, który dla zbioru skończonego o n elementach wypisuje wszystkie jego podzbiory, których jest 2^n. On oczywiście nie należy do klasy algorytmów NP-zupełnych.

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@JerzyZ-eu1sy zapanowalo od 89 kobiece szalenstwo trajkotu ( na kaźdym poziomie sie otganizowania ) pt. oddajmy sie w niewolę gospodarvzą, bo kartki byly na mięso. Kobiecy mozg trajkovzacy kartki nazywa okropnoscią, cierpieniem, wyimaginowaną zbrodnia PRL na kobietach i uwaza, ze ich w kapitalizmie nie ma. Kartkami na mieso uksztaltowano szalenstwo akceptacji nowej Targowicy, bo sam jezyk bezwiednie je wciaga do niewidovznej Targowicy. To jest mozg, ktory nie bedzie sie uzalal nad xamarznietymi bezdomnymi bezrobotnymi milionami, poniewaz kobieta ma na co dzien w organizmie poronienia , nad ktorymi nie bedzie sie uzalac.

  • @maciejl.680
    @maciejl.680 หลายเดือนก่อน

    Nowy wspaniały świat. Huxley
    Wszystko co naukowcy wynajdą, politycy użyją przeciwko tobie.

  • @LukasSzkopiak
    @LukasSzkopiak หลายเดือนก่อน

    Zastanawia mnie czy dotychczasowa wiedza i osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizyki kwantowej pozwalają na przypuszczenie, że dalszy rozwój w tej dziedzinie, mógłby doprowadzić do takiego zaawansowania, że bylibyśmy w stanie stworzyć sztucznie świat na wzór naszego , w którym żyjemy obecnie i kontrolowanie go.

  • @LukasSzkopiak
    @LukasSzkopiak หลายเดือนก่อน

    Superkomputer wybierze najlepszy taktyczny, militarny scenariusz jaki trzeba wykonać by szanse na wygraną były największe. Pytanie czy posłużą się tymi wynikami, wojska np. Chin czy innego kraju..

  • @mgvideouk
    @mgvideouk 2 หลายเดือนก่อน

    Co myslicie o kwantowych komputerach d-wave ?

  • @Adam_Wegert
    @Adam_Wegert 2 หลายเดือนก่อน +2

    Travelling salesman jest NP zupelny z tego co wiem, gdyby komp kwantowy byl w stanie go rozwiazac wielomianowo to BQP byloby rowne NP co jest problemem otwartym i raczej malo kto w to wierzy. Oczywiscie polynomial=wielomian, exponential=funkcja wykladnicza

    • @smalinowski
      @smalinowski หลายเดือนก่อน

      Czy chodzi o to, że komputer kwantowy jest w stanie dosyć szybko rozwiązywać problemy NP zupełne, a co za tym idzie łamać współczesne szyfry?

    • @Adam_Wegert
      @Adam_Wegert หลายเดือนก่อน +1

      @@smalinowski wlasnie nie: formalnie nie wiadomo jak sie ma klasa problemow ,,latwo rozwiazywalnych" przez komp kwantowy czyli tzw. klasa BQP (bounded quantum polynomial) do NP (ale pamietajmy, ze nawet nie wiadomo czy P=NP wiec to nie powinno dziwic, ze tego nie wiemy) ale malo kto to podejrzewa. Jesli chodzi o faktoryzacji nie ma dowodu, ze nie da jej sie przeprowadzic wielomianowo ale tez malo kto w to wierzy-jednak raczej malo kto podejrzewa, ze faktoryzacja jest NP complete

    • @Adam_Wegert
      @Adam_Wegert หลายเดือนก่อน +1

      Natomiast moze warto wspomniec, ze _gdyby_ (ale to jest ogromne GDYBY) mechanika kwantow byla ostatecznie _nieliniowa_ (co do czego nie mamy absolutniezadnych powodow, zeby tak sadzic, no ale gdyby...) to wtedy kompy kwantowe bylyby w stanie rozwiazywac NP-zupelne problemy w czasie wielomianowym (jest taka praca Abramsa i Lyoyda, jak wpiszesz ,,non linear quantum mechanics NP complete polynomial'') to mysle, ze znajdziesz)

    • @smalinowski
      @smalinowski หลายเดือนก่อน

      @@Adam_Wegert Super dzięki za wyjaśnienie i wyprowadzenie mnie z błędu. Ja wcześniej byłem przekonany, że skoro mechanika kwantowa i komputery kwantowe są niedeterministyczne, to znaczy, że będą rozwiązywać problemy NP-zupełne (nondeteministic polynomial) w czasie wielomianowym. Z tego co mówisz, to raczej nierealne.
      Dlaczego zatem mówi się, że komputery kwantowe będą łamać szyfry itd. skoro nie wierzy się, że faktoryzacja jest BQP?

    • @Adam_Wegert
      @Adam_Wegert หลายเดือนก่อน

      @@smalinowski nie ma za co! Co do faktoryzacji, to jeszcze raz ostroznie:
      -faktoryzacja _jest_ w BQP
      -raczej nie wierzy sie, ze jest NP-zupelna
      -poki co nie wyglada, zeby byla w P ale na to nie ma dowodu.
      Takze o ile rozwiazywanie salesmana przez kompy kwantowe to przesada o tyle faktoryzacja jest w potencjalnym zasiegu komputerow kwantowych jezeli uda sie je zrobic odpowiednio duze

  • @vlaputl326
    @vlaputl326 2 หลายเดือนก่อน +16

    I dlatego nowy rząd wstrzymał 200 mil zł dotację dla politechn poznańskiej na komp kwantowy. Uśmiechnięta polska ...😢

    • @adamkubasik8920
      @adamkubasik8920 2 หลายเดือนก่อน +7

      nie narzekaj ( jakie dobre towarzystwo : CPK ; elerownia jądrowa ; szybkie koleje i P Poznańska z komp kwantowym ) i to chyba nie koniec

    • @michalkopec-browarnicy
      @michalkopec-browarnicy 2 หลายเดือนก่อน +3

      Raczej nierząd

    • @artukes
      @artukes หลายเดือนก่อน +2

      für Deutschland 😂😂😂

  • @The123Adrian
    @The123Adrian 24 วันที่ผ่านมา

    Śmiesznie się słucha o utracie zaufania do block chain, gdy niedawno wystartowały ETF na BTC. Kolejno wydana zgoda dla ETF na ETH. Kolejno gdy jeden block chain dogaduje się z wielkimi bankami by zapisywać operacje SWIFT na nim

  • @snowmanfrost6141
    @snowmanfrost6141 2 หลายเดือนก่อน +1

    Oj, zachodnie modele językowe też są bardzo mocno ocenzurowane. Na przykład przez tzw. poprawność polityczną.

  • @beatabrzeska7537
    @beatabrzeska7537 หลายเดือนก่อน +1

    A propos dobrych biblistów odsyłam do Pana Marcina Majewskiego.

  • @katarzynacaa6329
    @katarzynacaa6329 2 หลายเดือนก่อน +1

    Świetny Gość, słuchałam "jednym uchem" podczas swoich zajęć, ale wszystko odłożyłam tak "wciągnęło" moją uwagę. Mam taką obserwację à propos języka, człowiek ma swój język, zwierzęta mają swój język, Zwierzęta rozumieją język człowieka,potrafią się nawet komunikować z człowiekiem za pomocą ludzkiego języka naciskając odpowiednie przyciski th-cam.com/video/aV4zo01_8Bg/w-d-xo.html Człowiek tego nie potrafi, nie rozumie co zwierzę do człowieka komunikuje. Człowiek nie potrafi rozmawiać w nieludzkim języku. Moje koty podpowiedziały że, trzeba się nauczyć myśleć i przesyłać do nich obrazami, słowa są fałszem w rzeczywistości.Faktycznie to zdałam sobie sprawę że, zanim coś powiemy czy zrobimy to pojawiają się tego obrazy w naszej świadomości.

  • @user-ug2ns1ex5v
    @user-ug2ns1ex5v 9 วันที่ผ่านมา

    Troche dziwne bo chyba BTC jest na szczytach to troche się nie trzyma kupy ten brak zaufania do krypto.

  • @wlodarczyktomek
    @wlodarczyktomek หลายเดือนก่อน

    W NCBiR to chyba inaczej się przydziela pieniądze. Mnie nie dziwi, że dla merytorycznych projektów, kasy zabrakło...

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik 2 หลายเดือนก่อน

    52:00 A open AI nie powie, że nie było istotnego wkładu czarnoskórych fizyków.
    Jeśli te europejskie regulacje takie super, to dlaczego USA ma teraz 2x większe PKB niż UE? 10 lat temu były mniej-więcej równe.

  • @LukasSzkopiak
    @LukasSzkopiak หลายเดือนก่อน

    22:36 Z jakiego powodu te błędy wynikają ?

  • @s384n5
    @s384n5 2 หลายเดือนก่อน +1

    Well done ✅.

  • @riddick9547
    @riddick9547 หลายเดือนก่อน

    Od czasów Oppenheimera, naukowcy zawsze byli zależni od strategów wojskowych i wywiadowczych oraz polityków. Wszelkie wiodące technologie były wykorzystywane w celach militarnych. Nie łudźmy się i nie bądźmy naiwni.

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131 2 หลายเดือนก่อน

    Nie musi byc najlepiej .. ale przynajmniej byc na drugim
    Miejscu

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131 2 หลายเดือนก่อน +1

    Co z tego ze mamy wybitnumych ludzi jak jestesmy w ogonie technologi motoryzacji uniwersytetów football ect

  • @ambrozykleks626
    @ambrozykleks626 2 หลายเดือนก่อน

    fajnie, ale tej kwantowej rewolucji słysze od 40 lat i nic sie nie dzieje. Tzn. teraz bedzie sie dziać, tak?

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน +1

      Kwantowa rewolucja w 1984 roku? :)

    • @ambrozykleks626
      @ambrozykleks626 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@WywiadowcyPodcast Może przesadzięłm, ale kupę lat temu w TV słyszałem jak unieważniali "starą" fizykę. Zasadniczo nic się od tego czasu nie zmieniło :) Może chodził o te czasy, które nadchodzą, chociaż wątpię.

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 หลายเดือนก่อน

      ​nie ma zadnego novum od stu lat @@ambrozykleks626

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 หลายเดือนก่อน

      nie ma zmian w mech. kwantowej od stu lat

  • @mergenmiko6
    @mergenmiko6 หลายเดือนก่อน +3

    Nie lekceważyłbym takich błędów UE jak likwidacja rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe jest bardzo ważne, podobnie jak energetyczne.

  • @Bozena-um1qo
    @Bozena-um1qo 2 หลายเดือนก่อน +3

    Panie Doktorze, bardzo przepraszam za to moje pytanie, które chce zadać: co to znaczy komputer kwantowy, na jakiej zasadzie on działa? Jeżeli to zrozumiem, to z resztą mam nadzieje jakoś sobie poradzę. Wiem, że jest szybszy, że pozwala rozwiązywać wiele problemów jednoczenie itd. itd. mnie chodzi o istotę działania. czy on podczas działania wyzwala porcjami energię? (oczywiście nie myślę o grzaniu się). Bardzo przepraszam za to pytanie, ale nie ma mi kto tego wytłumaczyć. Dziękuję za odpowiedź.

    • @piolundotcom
      @piolundotcom 2 หลายเดือนก่อน

      th-cam.com/video/qjh7RmBgo1I/w-d-xo.html

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 หลายเดือนก่อน

      ?

    • @Bozena-um1qo
      @Bozena-um1qo หลายเดือนก่อน

      @@stanislawkazimir6465 ?

  • @mbialow
    @mbialow หลายเดือนก่อน

    Mnóstwo roznych madrych haseł użytych ale jak głębiej pogrzebać to jakos prof ma tak jakby powierzchowna wiedzę;) niby wszystko mondrze ale jakoś tak nie przekonal mnie ze cos wie w temacie. Ekert czy Dragan jakos lepiej tlumaczyli ze komputery kwantowe to nafal bujda;)

  • @majsterchief
    @majsterchief หลายเดือนก่อน

    W Europie jest ogromne dofinansowanie na rozwój technologii kwantowej. Właśnie co dopiero nasza elita zadecydowała o wycofaniu dofinansowania na uczelni w Poznaniu takowych projektów. Tymczasem Niemcy mają w tej materii ogromne wsparcie. Demokracja 😂

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131 2 หลายเดือนก่อน

    Tusk zna sie ma wszystkim

  • @Adam_Wegert
    @Adam_Wegert 2 หลายเดือนก่อน +1

    Rodzina z Gdanska o ktorej mowa to rodzina Horodeckich nie Horodynskich

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน

      Przejęzyczenie. Dzięki za czujność!

    • @sopekmirek
      @sopekmirek 2 หลายเดือนก่อน +2

      Strasznie przepraszam - oczywiście rodzina Horodeckich! Na usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć, że miałem jeszcze potężny jetlag podczas nagrania, bo dopiero co wróciłem z drugiej strony Atlantyku ...

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน

      Tak było. Ratowaliśmy kawą ;)

  • @user-ug2ns1ex5v
    @user-ug2ns1ex5v 9 วันที่ผ่านมา

    A jest kontrola cywilna w USA człowiek który ujawnił afere uciekł do Rosji. Co ci ludzie mają w głowach że tylko chiny widzą złe.

  • @zbyszekgagat2673
    @zbyszekgagat2673 2 หลายเดือนก่อน

    Może jestem naiwny panowie mówią o komputerach kwantowych a zanika umiejętność pisania ze zrozumieniem w społeczeństw. Nie ważne jaki będzie dobry komputer kwantowy bo bez danych i ich interpretacji to będzie nic nie wart. USA wydała miliony na opracowanie długopisu który by pisał w kosmosie natomiast Rosjanie wyposażyli pierwszych astronauta w ołówki. PO 15 minutach.

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131 2 หลายเดือนก่อน

    Szors

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 หลายเดือนก่อน

    Bateria kwantowa... to jest najważniejsze (zmieni całą ludzkość).
    A kto pierwszy wynajdzie komputer kwantowy, ten zdobędzie ogromną władzę (ale banki już powinny być zabezpieczone, ale co z mailami i obiadami polityków? ;)
    Zatrudniliście Chińczyka do technologii kwantowej? :D Przecież to "kret" :D Bijcie sobie brawo... :D

  • @snowmanfrost6141
    @snowmanfrost6141 2 หลายเดือนก่อน +2

    Horodeccy, a nie Horodyńscy.

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  2 หลายเดือนก่อน

      Przejęzyczenie. Dzięki za czujność!

    • @sopekmirek
      @sopekmirek 2 หลายเดือนก่อน +1

      Jak wyżej, przejęzyczenie wynikłe z specyficznego stanu zwanego jetlag ... Przepraszam!

    • @snowmanfrost6141
      @snowmanfrost6141 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@sopekmirek Zdarza się. Warto jednak prostować takie przejęzyczenia. Dziękuję za możliwość wysłuchania ciekawej rozmowy. :)

  • @tomaszlitwinski5649
    @tomaszlitwinski5649 2 หลายเดือนก่อน

    Jakiś chiński język nic z tego nie rozumiem

  • @adamkubasik8920
    @adamkubasik8920 2 หลายเดือนก่อน +19

    Niby inteligentny facet, ale jego przekonanie, że żyjemy w demokracji wymaga politowania.

    • @agresywniePL
      @agresywniePL หลายเดือนก่อน +1

      O kurde, chciałem dokładnie to samo napisać

    • @wlodarczyktomek
      @wlodarczyktomek หลายเดือนก่อน +6

      Obecnie mamy dyktaturę mniejszości, a nie rządy większości.

    • @stanislawkazimir6465
      @stanislawkazimir6465 หลายเดือนก่อน

      ​@@alexlion1798odwrotnie

    • @jaceksapieja
      @jaceksapieja หลายเดือนก่อน +1

      Ten koleś prowadzi śmieszną firmę

    • @jaceksapieja
      @jaceksapieja 25 วันที่ผ่านมา +4

      On uważa, że Wałęsa jest legendą

  • @kundeleczek1
    @kundeleczek1 2 หลายเดือนก่อน +3

    Muszę przestać słuchać, Pan doktor nie wie, że są polskie słowa, jak wielomian, ubezpieczenia, obliczenia...