P-38 Lightning

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 มี.ค. 2023
  • Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
    👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
    Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
    👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
    Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
    ➡️ / podcast.wojenne.historie
    ➡️ / podcastwojennehistorie
    ➡️ / wojenneh
    ➡️ / podcastwojennehistorie
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 230

  • @piotrbabkiewicz3812
    @piotrbabkiewicz3812 ปีที่แล้ว +9

    Diabeł z rozdwojonym ogonem:)
    Piękny samolot, na którym bardzo dobrze widać jak dużym problemem w silnikach lotniczych było spalanie stukowe.
    Gdy w czasie nudnej eskorty bombowców pilot zobaczył niemieckie myśliwce nagle miał pełne ręce roboty aby przygotować swój samolot do walki.
    Zamknąć zawory dodatkowych zbiorników paliwa, następnie odrzucić je.
    Przestawić dźwignie regulatorów obrotów smigieł aby silniki osiągnęły obroty mocy maksymalnej. Dopiero wówczas można było otworzyć przepustnicę. Gdy w pośpiechu pilot zrobił to w odwrotnej kolejności siniki mogły eksplodować.
    Na koniec zostało tylko wyłączyć podświetlenie celownika. W czasie lotu było wyłączone bo żarówki często się przepalały. Ale gdy pilot zrobił wszystko jak należy to mógł teraz prowadź walkę na bardzo dobrym myśliwcu. Który pokazywał że w walkach powietrznych drugiegiej wojny światowej liczyły się osiągi a nie zwrotność.

    • @Bajaos
      @Bajaos ปีที่แล้ว +1

      No tak bo zawsze cie dogonią 😀. Ciekawy komentarz.

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 ปีที่แล้ว +2

      Zapomniałeś o przestawieniu regulacji składu mieszanki na bogatą. W rzeczywistości całość tych operacji zawierała się w pojedynczych sekundach. Nie bardzo rozumiem w czym problem, na samolotach jednosilnikowych było dokładnie tak samo a manetki obu silników przestawiało się jednocześnie. Tylko w FW 190 sterowało się silnikiem jedną manetką.

  • @Turloghan
    @Turloghan ปีที่แล้ว +16

    Jako myśliwiec Lightning trafił do służby w momencie, kiedy Luftwaffe była w szczycie swojego potencjału, posiadało wciąż najlepszych "experten" w służbie, dopiero zaczynał się proces nacisku na nią przez alianckie siły lotnicze owocujący później degradacja kadry pilotów myśliwskich. Tak jak wspomniano w podcaście, Lightning miał ciężej, gdyż jego niedoświadczeni bojowo piloci trafili na elitę Luftwaffe, co kończyło się nieraz dużymi stratami w walce. Ponadto program treningowy pilotów Błyskawic był w dużym stopniu nieadekwatny do wymagań pilotażu myśliwca dwusilnikowego wyposażonego w turbosprężarkę.
    Dodatkowo w czasie testów i w walce wyszły niepożądane właściwości samolotu podczas nurkowania z dużych wysokości, związane ze wzrostem prędkości powietrza opływającego samolot w obszarze pomiędzy gondolami silników a gondola pilota, gdyż powietrze przyspieszane tam dodatkowo przez strumień zasmigłowy, osiągało prędkość pozwalająca na powstanie w górnej części subsonicznej fali uderzeniowej, która przerywała stabilny opływ strug powietrza górnej części skrzydła w jego przedniej części profilu, co powodowało gwałtowny spadek siły nośnej profilu (struga opływu w dolnej części profilu płynęła nadal), co w konsekwencji przesuwało punkt parcia siły nośnej skrzydeł do tylnej części profilu, co owocowało niekontrolowanym nurkowaniem samolotu, które niemożliwe było do skontrowania powierzchniami sterowymi dopóki samolot nie znalazł się w niższych wysokościach z gęstsza atmosferą(wyższa liczba Macha, później osiągana krytyczna liczba Macha profilu skrzydeł samolotu) kiedy zanikała z tego powodu fala uderzeniowa powietrza na górnej części skrzydła. Niestety, zginęło z tego powodu paru pilotów, dlatego też był to jeden z powodów "niechcenia" tego samolotu przez 8AF, gdyż to uniemożliwiało nurkowanie(kąt nurkowania ograniczono do -15st. pow. 6km wys.)na dużych wysokościach walk powietrznych nad Niemcami, co skwapliwie wykorzystywali Niemcy. Problem rozwiązano po wielu staraniach dopiero w wersji P-38L , gdzie dodano pod zewn. częściami skrzydeł klapy hamulców aerodynamicznych, wysuwane w czasie 1sek. które nawet podczas nurkowania pod dużymi kątami uniemożliwiały przesuwanie się środka parcia siły nośnej do tylnej części profilu skrzydła, ułatwiając "podnoszenie nosa" samolotu i utrzymując go w dopuszczalnym zakresie prędkości.
    Co do silnika V1710 - to najpopularniejszy silnik rzędowy w układzie V w całych amerykańskich siłach powietrznych i alianckich, więc stwierdzenie o jego "beznadziejności" jest nie na miejscu. W przypadku Lightninga problemy z niezawodnością silników wynikały z samej konstrukcji układu chłodzenia, który w "pierwszej" generacji samolotu (wersje YP-38, D, E, F, G, H) wykorzystywał chłodnice międzystopniowe powietrza doładowywanego z turbosprężarki umieszczone w zewn. części skrzydeł (na zdjęciu widać dziurki wlotów powietrza w skrzydle na zewnątrz od gondoli silnika)o zbyt małej wydajności, obliczonej na wczesne wersję silnika Allison, do około 1100Hp, jak w prototypie XP-38. Przy stopniowym wzroście mocy silników w kolejnych wersjach, okazywało się że te chłodnice nie są w stanie dostarczyć do gaźników dostatecznie wychłodzonego skompresowanego powietrza, co powodowało przegrzanie silników w szybkim tempie, co oprócz ryzyka zatarcia i rozerwania silnika mogło doprowadzić do efektu spalania stukowego, co z kolei prowadziło do połamania korbowodów i wyrywania cylindrów. Efekt ten dodatkowo mógł częściej następować przy używaniu paliwa o zbyt niskiej liczbie oktanowej, poniżej 100, gdyż prawdopodobnie taka była używana przez jednostki P-38 8AF w Anglii, prowadząc do częstych usterek na dużych pułapach lotu, co przełożyło się na opinie o samolocie.
    Co do chłodnic oleju, na dużych pułapach były z kolei zbyt wydajne, prowadząc do możliwości gwałtownego przechłodzenia oleju, zgęstnienia i zatrzymania obiegu oleju, potem zatarcia silnika. Tym bardziej iż początkowe wersję nie miały automatycznych termostatów temperatury oleju, co wymagało od pilota stałego śledzenia temp. oleju w obu silnikach, nawet w czasie walki angażując jego uwagę.
    Powyższe problemy rozwiązano w wersji P-38J, gdzie zastosowano chłodnice międzystopniowe powietrza doładowującego przeniesione do nowego typu gondoli silnikowej, powiększone chłodnice oleju też umieszczono pod większym kątem względem strumienia powietrza. Ponadto powiększono chłodnice cieczy chłodzącej silnik w tylnej części belek silnikowych, wraz z dodaniem do tych układów termostatów automatycznych.
    Innym problemem była niezadowalająca prędkość obrotu wokół osi podłużnej samolotu (szybkość obrotu samolotu na maksymalnym wychyleniu lotek), gdyż przy dużych prędkościach opór powietrza na lotkach powodował powstanie dużych sił w układzie sterowania, których nie mógł pokonać pilot, co uniemożliwiało robienie szybkich uników i zmian kierunku lotu. Rozwiązano to przez dodanie wzmacniaczy hydraulicznych "boosterów", co uczyniło Lightninga nawet lepszym od Fw-190 w "obrotach" przy wysokich prędkościach, a piloci mogli to teraz robić jedną ręką na sterownicy bez wysiłku. Lightning był pierwszym myśliwcem z takim rozwiązaniem.
    Nie wprowadzono, niestety do produkcji( wzgląd utrzymania tempa produkcji gdyż priorytet do śmigieł Hamilton-Standard miały inne samoloty, konieczność przestawienia maszyn w fabrykach, co mogło wywołać spadek ilości wyprodukowanych egzemplarzy, co było niewskazane wobec potrzeb frontowych jednostek) wersji P-38K z hydraulicznie sterowanymi śmigłami z łopatami wiosłowymi firmy Hamilton (wszystkie wersje używały śmigieł Curtiss-Electric, z elektrycznym systemem sterowania kąta natarcia łopat śmigła), której osiągi były na tym samym poziomie co najnowsze wersje Mustangów i Thunderboltów, wykorzystano jej rozwiązania w wersjach J oraz L. To pokazuje wspaniały potencjał tego samolotu, który będąc konstrukcją z końca lat 30tych, był w stanie utrzymać się "na topie" praktycznie aż do świtu ery samolotów odrzutowych, będąc w produkcji przez całą wojnę.

    • @wojborkaganowicz6721
      @wojborkaganowicz6721 ปีที่แล้ว +1

      wyśmienita wypowiedź, niestety wnoszaca więcej niż podcast. Byłem zachwycony tematem, jednak mocno się zawiodłem po przesłuchaniu - bardzo skrótowo i po macoszemu, ogrom esencjonalnych ciekawostek pominięty. pzdr

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 ปีที่แล้ว +2

      Ograniczeniem była temperatura powietrza przed gaźnikiem, co wymagało zmniejszenia mocy silnika na małych wysokościach o około 200 hp na silnik, jako rezultat niewystarczającej wydajności chłodnic międzystopniowych. Co do benzyny wysokooktanowej to nie było z nią problemu, bo całkowicie była sprowadzana z Ameryki w wystarczającej ilości. Reszta jak najbardziej ok, tylko pogratulować.

    • @Turloghan
      @Turloghan ปีที่แล้ว +1

      @@krzysztofzawadzki6704 Zgadzam się całkowicie z rozmówca, dzięki za komentarz do mojego postu. Pozdrawiam.

    • @piotrbabkiewicz3812
      @piotrbabkiewicz3812 ปีที่แล้ว +2

      A gdy dodamy do tego że nie ma dwóch identycznych silników tak samo jak nie ma dwóch identycznych gaźników.
      To okazuje się że silniki grzały się nierównomiernie. Bardziej grzał się silnik który pracował na bardziej ubogiej mieszance. Więc pilot miał ci robić aby utrzymać stałą temperaturę silnika w locie z dużymi różnicami prędkości i wysokości. A gdy dodamy do tego że uboga mieszanka zwiększa szansę na spalanie stukowe to siedzimy że obsługa układu napędowego wczesnych wersji była mocno absorbująca. Amerykanie produkowali bardzo dobre śmigła o dużej sprawności które więcej mocy z silnika zamieniały na ciąg. Klucz do osiągów samolotu tłokowego to małe opory aerodynamiczne, silnik o dużej mocy oraz śmigło o dużej sprawności.

  • @punisher7183
    @punisher7183 ปีที่แล้ว +8

    No i pięknie 😀 jeszcze tylko P-51, P-47, P-40, F4F Wildcat, F6F Hellcat i jesteśmy w domu 😎

    • @xflashu8075
      @xflashu8075 ปีที่แล้ว +4

      Jeszcze p-63 black widow

    • @Hanf75
      @Hanf75 ปีที่แล้ว +5

      No i dwie twarze F2A.

    • @punisher7183
      @punisher7183 ปีที่แล้ว +2

      @@Hanf75 Buffalo 😀

    • @elcamino77777
      @elcamino77777 ปีที่แล้ว +1

      I P-61 z YF-23 i komplet :)

  • @tomasznowicki9765
    @tomasznowicki9765 ปีที่แล้ว +6

    Jedną z najciekawszych wersji w Europie tej maszyny to wersja bombowa z dwu osobową załoga i oszklonym dziobem dla bombardiera, która dzięki temu mogła samodzielnie lub kierując całym oddziałem P-38 (w tym klasycznych) służyć jako szybkie bombowce dalekiego zasięgu, szybsze od B-17, mające podobny zasięg a poprzez wprowadzenie wpierw celowników Norden a potem radaru były ciekawymi alternatywami dla wielkich formacji B-17 w atakach na cześć celi w Europie.

  • @paweszupiluk7425
    @paweszupiluk7425 3 หลายเดือนก่อน +4

    To był bardzo interesujący odcinek.
    Chętnie wysłuchałbym podobnego o p-39 Airacobra który w usa nie zrobił kariery za to radzieccy lotnicy podobno cenili go bardzo i był najliczniej dostarczanym myśliwcem w ramach lend lease

  • @yurekbond6707
    @yurekbond6707 2 หลายเดือนก่อน +3

    A ja latałem
    P-51 Mustang
    Niesamowite wrażenie i przeżycie,coś pięknego.
    Życzę każdemu kto interesuje się myśliwcami.
    Do dziś dziękuję Richardowi,Adamowi z Boise.

  • @robertbarszczewski6354
    @robertbarszczewski6354 ปีที่แล้ว +43

    Mój dziadek który był zesłany na roboty w Niemczech, pod Pasewalk, opowiadał mi w dzieciństwie o dwukadłubowych amerykańskich samolotach co latały w osłonie wypraw bombowców, ale ja sie wtedy na samolotach nie znałem.

    • @przemoko
      @przemoko ปีที่แล้ว +2

      Mój też mi to opowiadał, że bombardowały jakaś fabrykę (był gdzieś niedaleko Heidelbergu, ale czy to tam bombardowano, czy go później w tamte okolice przenieśli to nie pamiętam), zaznaczał, że były dwukadłubowe amerykańskie samoloty. Zastanawiało mnie to właśnie, bo ten sprzęt był dużej mierze wykorzystywane na Pacyfiku.

    • @tomekdomin3480
      @tomekdomin3480 ปีที่แล้ว

      Siostra mojej babci zostala zlapana i zabrana na roboty do Niemiec. Niestety nie udalo sie odszukać

  • @patryk9183
    @patryk9183 ปีที่แล้ว +6

    Mam model kartonowy p38 i teraz mam ochotę go zrobić

  • @woytaswoytaszewski653
    @woytaswoytaszewski653 ปีที่แล้ว +2

    Na śniadanko ..skrzydełka ..super ..siadam i zajadam się intelektualnie 👍👍👍👍

  • @marcinhetna557
    @marcinhetna557 ปีที่แล้ว +9

    Kolejny świetny odcinek. Był B29, był Mosquito, był P38, teraz trudno i darmo, musi być P51!

  • @Wguy1972
    @Wguy1972 ปีที่แล้ว +4

    No i to jest temat! Jeden z moich ulubionych myśliwców! Dzięki!

    • @maciejlublin829
      @maciejlublin829 ปีที่แล้ว +1

      Ponoć zupełnie sobie nie radził z myśliwcami Luftwaffe. Można przeczytać w różnych artykułach. Pewnie jednym z problemów był ten beznadziejny silnik Allison V-1710 który miał ciągłe problemy z turbosprężarką i zastąpiono go później RR Merlinem (w Mustangach). Jak na największą gospodarkę to wstyd że porządnego silnika nie umieli wyprodukować co spełniał by potrzeby wojska :)

    • @Wguy1972
      @Wguy1972 ปีที่แล้ว

      @@maciejlublin829 zgadzam się w całej rozciągłości! Ale "on" mi się najnormalniej w świecie podoba:-)). Zawsze podobały mi się tzw. " ramy" np: p-61 czy Fokker g-1. To trochę jak z kobietą: ta ci się podoba a tamta nie...

    • @maciejlublin829
      @maciejlublin829 ปีที่แล้ว +1

      @@Wguy1972 Ale wiele było problemów z gospodarką USA w czasie iiwś, okazało się że nie tylko nie umieją robić dobrych silników rzędowych ale i technologie radarową mieli zacofaną co pokazała misja Henryego Tizzarda i przekazanie brytyjskich osiągnięć w tej dziedzinie. Armaty ppanc też tak sobie radziły z pancerzami niemieckich czołgów (zarówno te 76,2 mm jak i 90 mm) i można o tym przeczytać np w książce Michaela Greena nt amerykańskich wojsk pancernych iiwś. Do tego wojska inżynieryjne czasami korzystały z zabawek Hobbarta bo sami nie potrafili wyprodukować nawet porządnego trału przeciwminowego (w tej samej książce można to znaleźć). Wg mnie to wstyd że tacy nieudacznicy byli zwycięzcami ii wś.

    • @Turloghan
      @Turloghan ปีที่แล้ว

      @@maciejlublin829 Kompletnie nie zgadzam się z Tobą.
      Jako myśliwiec Lightning trafił do służby w momencie, kiedy Luftwaffe była w szczycie swojego potencjału, posiadało wciąż najlepszych "experten" w służbie, dopiero zaczynał się proces nacisku na nią przez alianckie siły lotnicze owocujący później degradacja kadry pilotów myśliwskich. Tak jak wspomniano w podcaście, Lightning miał ciężej, gdyż jego niedoświadczeni bojowo piloci trafili na elitę Luftwaffe, co kończyło się nieraz dużymi stratami w walce. Ponadto program treningowy pilotów Błyskawic był w dużym stopniu nieadekwatny do wymagań pilotażu myśliwca dwusilnikowego wyposażonego w turbosprężarkę.
      Dodatkowo w czasie testów i w walce wyszły niepożądane właściwości samolotu podczas nurkowania z dużych wysokości, związane ze wzrostem prędkości powietrza opływającego samolot w obszarze pomiędzy gondolami silników a gondola pilota, gdyż powietrze przyspieszane tam dodatkowo przez strumień zasmigłowy, osiągało prędkość pozwalająca na powstanie w górnej części subsonicznej fali uderzeniowej, która przerywała stabilny opływ strug powietrza górnej części skrzydła w jego przedniej części profilu, co powodowało gwałtowny spadek siły nośnej profilu (struga opływu w dolnej części profilu płynęła nadal), co w konsekwencji przesuwało punkt parcia siły nośnej skrzydeł do tylnej części profilu, co owocowało niekontrolowanym nurkowaniem samolotu, które niemożliwe było do skontrowania powierzchniami sterowymi dopóki samolot nie znalazł się w niższych wysokościach z gęstsza atmosferą(wyższa liczba Macha, później osiągana krytyczna liczba Macha profilu skrzydeł samolotu) kiedy zanikała z tego powodu fala uderzeniowa powietrza na górnej części skrzydła. Niestety, zginęło z tego powodu paru pilotów, dlatego też był to jeden z powodów "niechcenia" tego samolotu przez 8AF, gdyż to uniemożliwiało nurkowanie(kąt nurkowania ograniczono do -15st. pow. 6km wys.)na dużych wysokościach walk powietrznych nad Niemcami, co skwapliwie wykorzystywali Niemcy. Problem rozwiązano po wielu staraniach dopiero w wersji P-38L , gdzie dodano pod zewn. częściami skrzydeł klapy hamulców aerodynamicznych, wysuwane w czasie 1sek. które nawet podczas nurkowania pod dużymi kątami uniemożliwiały przesuwanie się środka parcia siły nośnej do tylnej części profilu skrzydła, ułatwiając "podnoszenie nosa" samolotu i utrzymując go w dopuszczalnym zakresie prędkości.
      Co do silnika V1710 - to najpopularniejszy silnik rzędowy w układzie V w całych amerykańskich siłach powietrznych i alianckich, więc twoje stwierdzenie o jego "beznadziejności" jest nie na miejscu. W przypadku Lightninga problemy z niezawodnością silników wynikały z samej konstrukcji układu chłodzenia, który w "pierwszej" generacji samolotu (wersje YP-38, D, E, F, G, H) wykorzystywał chłodnice międzystopniowe powietrza doładowywanego z turbosprężarki umieszczone w zewn. części skrzydeł (na zdjęciu widać dziurki wlotów powietrza w skrzydle na zewnątrz od gondoli silnika)o zbyt małej wydajności, obliczonej na wczesne wersję silnika Allison, do około 1100Hp, jak w prototypie XP-38. Przy stopniowym wzroście mocy silników w kolejnych wersjach, okazywało się że te chłodnice nie są w stanie dostarczyć do gaźników dostatecznie wychłodzonego skompresowanego powietrza, co powodowało przegrzanie silników w szybkim tempie, co oprócz ryzyka zatarcia i rozerwania silnika mogło doprowadzić do efektu spalania stukowego, co z kolei prowadziło do połamania korbowodów i wyrywania cylindrów. Efekt ten dodatkowo mógł częściej następować przy używaniu paliwa o zbyt niskiej liczbie oktanowej, poniżej 100, gdyż prawdopodobnie taka była używana przez jednostki P-38 8AF w Anglii, prowadząc do częstych usterek na dużych pułapach lotu, co przełożyło się na opinie o samolocie.
      Co do chłodnic oleju, na dużych pułapach były z kolei zbyt wydajne, prowadząc do możliwości gwałtownego przechłodzenia oleju, zgęstnienia i zatrzymania obiegu oleju, potem zatarcia silnika. Tym bardziej iż początkowe wersję nie miały automatycznych termostatów temperatury oleju, co wymagało od pilota stałego śledzenia temp. oleju w obu silnikach, nawet w czasie walki angażując jego uwagę.
      Powyższe problemy rozwiązano w wersji P-38J, gdzie zastosowano chłodnice międzystopniowe powietrza doładowującego przeniesione do nowego typu gondoli silnikowej, powiększone chłodnice oleju też umieszczono pod większym kątem względem strumienia powietrza. Ponadto powiększono chłodnice cieczy chłodzącej silnik w tylnej części belek silnikowych, wraz z dodaniem do tych układów termostatów automatycznych.
      Innym problemem była niezadowalająca prędkość obrotu wokół osi podłużnej samolotu (szybkość obrotu samolotu na maksymalnym wychyleniu lotek), gdyż przy dużych prędkościach opór powietrza na lotkach powodował powstanie dużych sił w układzie sterowania, których nie mógł pokonać pilot, co uniemożliwiało robienie szybkich uników i zmian kierunku lotu. Rozwiązano to przez dodanie wzmacniaczy hydraulicznych "boosterów", co uczyniło Lightninga nawet lepszym od Fw-190 w "obrotach" przy wysokich prędkościach, a piloci mogli to teraz robić jedną ręką na sterownicy bez wysiłku. Lightning był pierwszym myśliwcem z takim rozwiązaniem.
      Nie wprowadzono, niestety do produkcji( wzgląd utrzymania tempa produkcji gdyż priorytet do śmigieł Hamilton-Standard miały inne samoloty, konieczność przestawienia maszyn w fabrykach, co mogło wywołać spadek ilości wyprodukowanych egzemplarzy, co było niewskazane wobec potrzeb frontowych jednostek) wersji P-38K z hydraulicznie sterowanymi śmigłami z łopatami wiosłowymi firmy Hamilton (wszystkie wersje używały śmigieł Curtiss-Electric, z elektrycznym systemem sterowania kąta natarcia łopat śmigła), której osiągi były na tym samym poziomie co najnowsze wersje Mustangów i Thunderboltów, wykorzystano jej rozwiązania w wersjach J oraz L. To pokazuje wspaniały potencjał tego samolotu, który będąc konstrukcją z końca lat 30tych, był w stanie utrzymać się "na topie" praktycznie aż do świtu ery samolotów odrzutowych, będąc w produkcji przez całą wojnę.

    • @maciejlublin829
      @maciejlublin829 ปีที่แล้ว

      @@Turloghan Chodzi mi o to że sam fakt iż wyposażyli Mustanga w RR Merlin oznaczał przyznanie się że Allison z jest od niego gorszy (przecież nie wybiera się gorszego tylko lepszy). Czytałem że ponoć ten silnik poprawiono w myśliwcach P-63 ale nie wiem czy to prawda bo na zachodzie nie miał okazji sie sprawdzić

  • @metalhead9517
    @metalhead9517 ปีที่แล้ว +14

    Warto dodać, że problemem który tak naprawdę położył ten samolot w 8AF, a którego nie było szans łatwo rozwiązać, była konstrukcja skrzydła - dość gruby profil płata w porównaniu do innych maszyn. Rzecz w tym, że gdy końcem lat 30 projektowano ten samolot, inżynierowie nie znali jeszcze dobrze zjawisk występujących podczas lotów z większymi prędkościami, rzędu 600 - 800 kmh i więcej. Nie wiedzieli zatem o pewnych wadach przyjętego przez siebie rozwiązania, które uwidoczniły się dopiero wraz z przyjęciem P-38 do służby.
    Przyjęty układ, z grubym płatem powodował, że samolot miał niską tzw. krytyczną liczbę macha - wtedy, przy prędkościach znacznie poniżej prędkości dźwieku, uwidaczniają się zjawiska związane z opływem naddźwiękowym - lokalnie powietrze tą prędkość osiąga. Powoduje to szereg problemów, wliczając utratę sterowności i ryzyko zniszczenia maszyny. Nurkowanie z dużą prędkością w takim samolocie robi się zwyczajnie niebezpieczne - poważna wada, którą mogli wykorzystywać Niemcy, o czym Panowie wspomnieli.
    Wada ta jest najgroźniejsza i najbardziej problematyczna w warunkach w jakich działała 8 AF, a więc loty na bardzo dużych wysokościach i z dużymi prędkościami. Stąd niepochlebne opinie. Na innych teatrach jak Pacyfik, gdzie na ogół latano niżej, a przeciwnik w postaci Japończyków dysponował wolniejszymi samolotami nie było to już takim problemem, za to znaczenie zyskiwały zalety tej maszyny w postaci dużego zasięgu i paradoksalnie, bezpieczeństwa (dobrze jest mieć dwa silniki lecąc gdzieś nad oceanem). Ogólnie był to dobry samolot, ale nie w każdych warunkach i stąd jego różna ocena.
    Problem częściowo rozwiązano instalując w 1944, od późnych wersji J, "klapy nurkowe" - rodzaj hamulców aerodynamicznych, pozwalających wyprowadzić samolot ze zbyt szybkiego nurkowania. Było to jednak tylko "leczenie objawów" a nie rozwiązanie źródła problemu, które wymagało by przekonstruowania całego płata - inwestycja poważna, a średnio opłacalna, w momencie gdy 8AF masowo otrzymywała już P-51, a P-38 radziły sobie dobrze w innych teatrach.

    • @cezarydanielewicz3812
      @cezarydanielewicz3812 ปีที่แล้ว +1

      - skrzydlo nie bylo grubsze niz w P47 - chociaz rawda jest ze samolot mial wade z nurkowaniem - w Europie P38 nie byly az tak uzytecze ale amerykanie mieli P 47 a potem P 51 - natomiast nad pacyfikiem byl bardzo uzyteczny - glownie ze wzgledu na zasieg i slabsze osiagi poczatkowych samolotow japonskich

    • @Sebastian-ul1si
      @Sebastian-ul1si ปีที่แล้ว +1

      ​@@cezarydanielewicz3812 dziękuję za streszczenie captain obvious

    • @metalhead9517
      @metalhead9517 ปีที่แล้ว +2

      @@cezarydanielewicz3812
      No właśnie między profilem P-47 a P-38 istnieją zasadnicze różnice. Republic S-3 z P-47 był już profilem optymalizowanym pod większe prędkości o małej grubości względnej. P-38 zbudowano jeszcze z "tradycyjnym" profilem NACA rodem z okresu międzywojennego i był stosunkowo gruby w stosunku do nowszych myśliwców.
      Sam profil to jeszcze nie wszystko, ale w tym przypadku skutecznie skrócił możliwości rozwoju tej konstrukcji o kilka lat.

    • @cezarydanielewicz3812
      @cezarydanielewicz3812 ปีที่แล้ว

      @@metalhead9517 moze i nie wszystko ale duzo - mozna przywolac przyklad Typhon - Tempest - wydaje mi sie ze w przypadku P 38 zawazyla toche duma amerykanow - byl to samolot bardzo zaowansowany technicznie jak na czas swojego powstania i to przeslanialo jego wady - zreszta nas pacyfikiem panowal -w przestworzach , a ewentualny rozwoj - coz w momencie kiedy pojawil sie P 51 - wszystko inne , lacznie z P 47 - zostalo zdeklasowane

    • @piotrzurawski8346
      @piotrzurawski8346 ปีที่แล้ว

      Dzięki. Uwielbiam czytać takie wpisy. :)

  • @raddosnyy
    @raddosnyy 7 หลายเดือนก่อน +7

    Cudowna maszyna!

  • @black_wolf7654
    @black_wolf7654 ปีที่แล้ว +2

    Amerykańska legenda, dzięki za kolejny interesujący podcast 👍.

  • @krzysztofiwan4901
    @krzysztofiwan4901 ปีที่แล้ว +4

    Jak są samoloty, to odkładam wszystko i słucham :) Świetny odcinek. I do tego o jednym z moich ulubionych modeli.
    Mam taką drobną uwagę językowo-techniczną (nie lubię czepialstwa, więc od kilku "lotniczych" odcinków siedziałem cicho, ale może jakoś pomogę na przyszłość): nieprawidłowe użycia słowa "pułap" zamiast "wysokość". Pułap to maksymalna wysokość operacyjna (Anglicy używają słowa "sufit", które trochę lepiej trafia do wyobraźni). Czyli na przykład "samoloty leciały na wysokości 800m" a nie "leciały na pułapie 800m", bo to by sugerowało, ze z jakiegoś powodu nie są w stanie się wzbić wyżej. Taki tam potoczny drobiazg.

  • @adamdmi5752
    @adamdmi5752 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek, więcej takich poproszę , więcej o amerykańskim lotnictwie i samolotach bojowych

  • @danielszukieowicz1000
    @danielszukieowicz1000 ปีที่แล้ว +2

    Uwielbiam ten samolot, myślałem że fajnie by było o nim od was usłyszeć, Wielkie dzięki Panowie 😉

  • @att6246
    @att6246 ปีที่แล้ว +8

    14:00 jest problem z przegrzewającymi się silnikami. To wyślijmy samoloty do Afryki 😆

  • @tomasznawrocki6660
    @tomasznawrocki6660 ปีที่แล้ว +1

    dziękuję i czekam niecierpliwie na następny odcinek

  • @robertzajdel9908
    @robertzajdel9908 ปีที่แล้ว +2

    Witam Panów w kolejnym ciekawym temacie

  • @samandar1846
    @samandar1846 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry odcinek. Dziękuję.

  • @botytozawsze4379
    @botytozawsze4379 ปีที่แล้ว +3

    P38 był nie tylko trudny, ale i zwyczajnie nadmiernie skomplikowany w obsłudze pilotażowej. Przejście z konfiguracji "lecę i się rozglądam", powszechnej w długotrwałych lotach eskortowych, do konfiguracji "walczę" wymagało wykonania kilku czynności więcej niż w innych ówczesnych samolotach, zwłaszcza w wersji z dodatkowymi zbiornikami. Podówczas uważano nie bez racji, że miało to być przyczyną wielu strat zwłaszcza na ETW, ponieważ niedoświadczeni piloci zanim zdążyli przejść całą procedurę, to już spadali w płomieniach na ziemię. Oczywiście nie zmienia to faktu, że w dobrych rękach to była brzytwa.

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 ปีที่แล้ว +8

    Piękna maszyna. Za młodu kleiłem model kartonowy.
    Pozdrawiam!

  • @cezarydanielewicz3812
    @cezarydanielewicz3812 ปีที่แล้ว +8

    opinie o przydatności samolotów w czasie WWII sa uzależnione od warunków w jakich były one używane - np. P39 uznany za bezużyteczny w USA i UK świetnie sie odnalazł w Rosji - to samo dotyczy P 38 - samolot byl bardzo użyteczny nad pacyfikiem -

  • @wiesawnwk.1537
    @wiesawnwk.1537 10 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję Panowie, drugi raz oglądam z równie dużym zainteresowaniem. 👍

  • @jankohudy2290
    @jankohudy2290 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobrze się słucha. Oby więcej takich omówień 🙂👍🏻

  • @piotrswiercz4492
    @piotrswiercz4492 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek 😍jak każdy Mnie zachwyca, talent do opowiadania wprost niedościgniony. Pozdrawiam. Wierny Fan.

  • @Car_for_steping_doom
    @Car_for_steping_doom ปีที่แล้ว +2

    Mniam, uwielbiam sałatkę z sosem azbestowym
    Jesteście super dzięki za nowy film

  • @dariuszgolinski1696
    @dariuszgolinski1696 ปีที่แล้ว +12

    Jak można wam wysłać maila?
    Chodzi o mało znaną historię przekazywania polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną, Wehrmachtowi. Mój dziadek był takim przykładem. Może warto byłoby nagrać podcast o takich historiach?

  • @n4ve752
    @n4ve752 ปีที่แล้ว +5

    Prosimy częściej filmy o konkretnych samolotach :)

  • @janfelchner1543
    @janfelchner1543 9 หลายเดือนก่อน +7

    Z rownie nietypowych samolotów myśliwskich (i nie tylko) 2-silnikowych: P-61 Black Widow

  • @maciej7425
    @maciej7425 ปีที่แล้ว +4

    ZASIĘG 👍👍👍

  • @scenamuzyczna
    @scenamuzyczna ปีที่แล้ว +1

    Czekam z utęsknieniem i niecierpliwością na nowe materiały 🖖🎶🎵🎼🎶🎶😃😃😁😍😍😍😍❤️🔥🔥🔥🔥🔥🦁🔥🔥🔥 co za potęga wiedzy i doświadczenia historycznego ! Chapeu bas Waćpanom ❤️

  • @barteks7270
    @barteks7270 ปีที่แล้ว +2

    Co za odcinek👍piękna maszyna i pięknie opowiedziana historia tego samolotu. Wielkie dzięki.

  • @mariuszmaniek2780
    @mariuszmaniek2780 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał 😃 Bardzo dziękuję.
    Aż miło patrzeć jak kanał się rozwija, przyrasta mu subskrypcji i budzi zainteresowanie historią u coraz to większej liczby osób 🤗
    Trzymam mocno kciuki za wasz kanał, gdyż robicie świetna robotę.
    Zaszczepiłem w pracy fazę na słuchanie waszych materiałów i zawsze mamy po premierze temat do obgadania 🤭😃
    Pozdrawiam serdecznie 🤗

  • @karolsek530
    @karolsek530 ปีที่แล้ว +2

    Super materiał, dziękuję

  • @jakubhass1228
    @jakubhass1228 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję, zawsze ciekawy punkt widzenia....

  • @veers2883
    @veers2883 ปีที่แล้ว +5

    Panowie, a może zróbcie odcinek jak to brytyjskie samoloty w maju 1945 zatopiły pod Lubeką kilka tysięcy wieźniów KL-ów których przewożono na statkach pasażerskich do Norwegii. Historia zatopienia Cap Arcona i innych statków jest dość ciekawa, a sam pomyślałem o tym teraz jak z jednym z widzów rozmawialiśmy o dziadkach naszych i kolegów i historia jednego z nich przypomniała mi ten ciekawy epizod końca II wojny światowej.

    • @rfrfrfrf43ttrf48
      @rfrfrfrf43ttrf48 ปีที่แล้ว +3

      Chyba chodziło o to że ci uwięzieni na statkach ludzie mieli być zakładnikami załogi obozu koncentracyjnego i ,,,karta przetargową w negocjacjach z aliantami .Są relacje które mówiły, że więźniów ktorzy zdołali dopłynąć na ląd byli dobijani przez Niemców a dzieło się to już po zakończeniu wojny ,koszmar

    • @veers2883
      @veers2883 ปีที่แล้ว

      @@rfrfrfrf43ttrf48 1. Nie po zakończeniu wojny a w godzinach przed dojechaniem brytyjskich wojsk. 2. Tak wątek zakładników ale generalnie wtedy Alianci nawalali w każdy statek w zatoce i najpewniej nieświadomie zmasakrowali statki z więźniami. Aczkolwiek pamiętając jak świadomie atakowali we wrześniu 1942 U-booty z Laconii wypełnione z rozbitkami to nie wiem czy mieli by skrupuły gdyby wiedzieli że są tam więźniowie. Dlatego uważam że to jest dobry wybór na odcinek dla tych co nie znają tematu, dla mnie to oczywiście utrwalacz wiedzowy z nadzieją na jakieś ciekawostki.

    • @rfrfrfrf43ttrf48
      @rfrfrfrf43ttrf48 ปีที่แล้ว +2

      @@veers2883 masz racje ale to już był chyba maj ,tak że mordowanie więźniów przez cywilnych Niemców na plaży,,,,,horror i zbrodnia,Znam te relacje z książki o obozie Noeungame (chyba źle napisałem nazwę obozu ale pewnie kojarzysz który obóz mam na mysli)

    • @veers2883
      @veers2883 ปีที่แล้ว

      @@rfrfrfrf43ttrf48 Mniej więcej, znam to z książek w tym z jednej wydanej kiedyś przez Sensacje XX wieku ''Tragedia na morzu'' tytuł bodajże. Ale kilka lat temu wyłupiłem oczy jak ojciec kolegi na pytanie co robił dziadek w II wojnie to opisał był więzniony w KL i cytuję mniej więcej ''pod koniec wojny mieli go załadować na jakiś statek do Norwegii ale doszli tylko w pobliże wybrzeżna i tam ich eskorta zatrzymała aż do przybycia Aliantów bo okazało się że zaatakowano z samolotów te statki i odwołali dalszy załadunek''. Ja wyłupiałem prawie oczy bo doskonale wiedziałem że chodzi o historii Cap Arcona. Dzień wcześniej dziadek kolegi dotarł by na wybrzeże i spora szansa że kolegi bym nigdy bym nie poznał biorąc pod uwagę ilu zginęło na statkach albo zostało zastrzelonych na wybrzeżu jak dopływali.

  • @pawekowalski653
    @pawekowalski653 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję.

  • @przemoko
    @przemoko ปีที่แล้ว +2

    Super jak zawsze, idealnie się słucha o tej legendzie. Mała propozycja, może podcast o jednostce KG 200, rajdzie na rafinerie w Ploestii albo jedno i drugie ;)

  • @marekskwarcow4368
    @marekskwarcow4368 7 หลายเดือนก่อน +5

    Pierwszym samolotem o podwójnym kadłubie, ale jako myśliwiec dwu-trzyosobowy, w odróżnieniu od P-38 z dwoma silnikami gwiazdowymi i użytym w 1940 oczywiście w mniejszej liczbie był holenderski Fokker G1, tak na marginesie oczywiście

    • @KanTrocero
      @KanTrocero 3 หลายเดือนก่อน

      Był to jednak ciężki myśliwiec z 2-3 osobami załogi.

    • @marekskwarcow4368
      @marekskwarcow4368 3 หลายเดือนก่อน +1

      No tak. Właśnie o to chodziło 👍

  • @funnymovies9804
    @funnymovies9804 ปีที่แล้ว +11

    Kochani moze cos o friendly fire i identyfikacji podczas 2 wojny swiatowej?

  • @jakubsala4231
    @jakubsala4231 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za wspomnienie o Antoine de Saint-Exupery, dlugo zastanawiałem się jak to się wymawia

    • @jaros69
      @jaros69 ปีที่แล้ว +1

      Niestety jest błędnie wymawianie.

  • @jurand2302
    @jurand2302 ปีที่แล้ว +3

    Najbardziej lubię u was odcinki lotnicze

  • @user-T90
    @user-T90 ปีที่แล้ว +3

    Uwielbiam tematy lotnicze. :D w waszym wykonaniu jak zawsze jest to kawał dobrej roboty. Z takich mniej oczywistych maszyn posłuchał bym o P-63 Black Widow, o wspomianym dziś P-39 AirCobra też fajnie by było posłuchać ale najbardziej nie mogę się doczekać materiału o P-51 Mustang. Jak dla mnie absolutny król przestworzy. A tak co do tego odcinka to taka ciekawostka odnośnie międzynarodowych użytkowników a mianowicie pewna ilość P-39 i P-38 wpadła w ręce Portugalczyków i została przyjęta do ich sił powietrznych. Amerykańscy piloci w wyniku błędu omyłkowo wylądowali u nich.

    • @przemoko
      @przemoko ปีที่แล้ว

      Miałeś na myśli P-63 Kingcobra czy P-61 Black Widow? ;P

    • @user-T90
      @user-T90 ปีที่แล้ว +1

      @@przemoko P-61 Black Widow. Mały błąd się wkradł nie zauważyłem. :)

    • @przemoko
      @przemoko ปีที่แล้ว

      @@user-T90 Na spokojnie ;)

  • @JackStrong82
    @JackStrong82 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał.
    👌

  • @piotrbrzozowski1761
    @piotrbrzozowski1761 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawa maszyna, ciekawa historia.

  • @artuzsatreh7694
    @artuzsatreh7694 ปีที่แล้ว +2

    Mialem w skali 1:72 sklejonego w malowaniuz Ataku na Yamamoto.
    Super wyglądający samolot. Też byś my takiego mieli, jak by Wilk miał takie silniki.
    Interceptor to przyszłość.
    Pozdrawiam Artur.

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 ปีที่แล้ว +2

    Dobre ciekawe pozdrawiam

  • @damianwilczarz5273
    @damianwilczarz5273 ปีที่แล้ว +7

    Powstał również myśliwiec eskortujący dalekiego zasięgu również dwukadłubowy North American P-82 Twin Mustang .

    • @przemoko
      @przemoko ปีที่แล้ว

      Trochę było tych dwukadłubowców, P-61 Black Widow, w Niemczech FW-189

  • @marekm2561
    @marekm2561 ปีที่แล้ว +3

    Moje ulubione P-38 i Lightning i Walter👽🖖

  • @Szycha8412
    @Szycha8412 ปีที่แล้ว +2

    Super materiał :)

  • @przemysaww226
    @przemysaww226 ปีที่แล้ว +6

    Grałem nim w War Thunder. Prawda, jeśli nie zestrzeliło się lub uszkodziło przeciwnika w pierwszym ataku, miało się przerąbane....

  • @martinvondee3678
    @martinvondee3678 ปีที่แล้ว +1

    Super odcinek

  • @sebastianmarciniak518
    @sebastianmarciniak518 ปีที่แล้ว +3

    Piękny samolot.

  • @bruner791
    @bruner791 ปีที่แล้ว +3

    Świetny odcinek, chociaż pod koniec wkradło się trochę chaosu i momentami ciężko się zorientować czy mowa jest o P38 czy o P39, mimo to bardzo dobra robota. Chętnie posłuchałbym podobnego omówienia P40 - maszyna może nie tak przełomowa, może gorsza od wymienianych w tym odcinku i właściwie już schodząca, ale również bardzo ciekawa i zasłużona, godna zrobienia o niej odcinka

    • @veers2883
      @veers2883 ปีที่แล้ว

      Akurat łatwo je odróżnić, bo P-38 to ten ze zdjęcia, a P-39 to jednosilnikowiec który zrobił najlepszą karierę w sowieckim lotnictwie gdzie polubiono go znacznie bardziej niż u Aliantów.

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 ปีที่แล้ว

      Może dlatego, że oba powstawały w tym samym czasie, oba w założeniu miały być samolotami wysokościowymi wyposażonymi w turbosprężarki. Prototyp P-39 miał turbosprężarkę, która w samolocie tej wielkości była źródłem zbyt wielkiego oporu aerodynamicznego i nie przekładała się na lepsze osiągi. Oba nieortodoksyjne i co by o nich złego nie mówić, sprawdziły się. Piloci wcześniej latający na P-40 nie zostawiali suchej nitki na Mustangach, porównując ich właściwości pilotażowe. Czyli nie ma samolotu idealnego, jest ten, który w szczególnych warunkach spisuje się lepiej.

  • @radekjanuszewski519
    @radekjanuszewski519 ปีที่แล้ว +1

    Robicie zaj..ta robote. Tak trzymac.

  • @veers2883
    @veers2883 ปีที่แล้ว +4

    Super temat w tym odcinku. Może teraz następny w temacie lotnictwa P-39 AirCobra, ewentualnie jakieś uniwersalne maszyny Luftwaffe jak BF-110 czy Ju-88. Rozprawienie się z mitem doskonałego ME-262 też mogło by być ciekawe.

  • @krzysztofroman5597
    @krzysztofroman5597 ปีที่แล้ว +2

    Piękna maszyna, mocna i dobrze uzbrojona. Amerykańscy Asi potrafili wykorzystać jego moc.

  • @kmagonski
    @kmagonski ปีที่แล้ว +4

    Za krótko! Minimum godzina Panowie 😁 pozdrawiam

  • @wojborkaganowicz6721
    @wojborkaganowicz6721 ปีที่แล้ว +25

    Kocham Was za ten odcinek! Rzucam propozycję pod głosowanie ludowe. Kto z Was, drodzy współsłuchacze Wojennych Historii, chciałby więcej charakterystyk i rozmów o samolotach? Messery, Foki i Mustangi, Jaki i Ławoczkiny... Kopalnia tematów!

  • @satarello
    @satarello ปีที่แล้ว +2

    melduję się. Dzieki !!! Może kiedyś ZERO SEN ?

  • @maciejrozpara3567
    @maciejrozpara3567 ปีที่แล้ว +5

    jedna uwaga ode mnie:dowódcą wyprawy był mjr Mitchell a Tom Lantphier był w grupie zabójców razem z Rexem Barberem Holmsem i Hine'm.Pozdrawiam prowadzących!!!

    • @piotrkieszkowski7670
      @piotrkieszkowski7670 6 หลายเดือนก่อน +1

      Thomas George Lanphier, Jr.(wymawia sie Lanfier). Pracowalem z bratankem Toma o tym samym nazwisku.

  • @emilosemilos7921
    @emilosemilos7921 ปีที่แล้ว +3

    Super są wasze odcinki a może nastepny filmik i JgtPanther pozdrawiam

  • @PrZeBor
    @PrZeBor ปีที่แล้ว +7

    Może odcinek o kamuflażach piechoty?

  • @Ochotnik329
    @Ochotnik329 ปีที่แล้ว +6

    Panowie, moze z uwagi na 1 kwietnia to odcinek o takich dziwacznych maszynach 2WW jak czolg radziecki z 3 wiezami albo "podwojny mustang" :D i co stalo za takim zwariowanym pomyslem

  • @Saint0076
    @Saint0076 ปีที่แล้ว +7

    Samoloty japońskie nie tyle co rozsypywały się w powietrzu co ze względu na brak samouszczelniających się zbiorników paliwa zamieniały się w pochodnie. Opancerzenie samolotów dotyczyło tylko kabiny pilota oczywiście ze względu na takowy brak w japońskich samolotach przeżywalność pilotów była niska.

    • @mattich.1778
      @mattich.1778 6 วันที่ผ่านมา

      Przewaga P-38 nad japońskimi maszynami polegała też na przewadze szybkości. Był szybszy o co najmniej 100km/h w porównaniu do Ki-43 Oscar czy A6M Zero. Do tego silne uzbrojenie, wielki zasięg.

  • @ambroz-xd
    @ambroz-xd ปีที่แล้ว +7

    Będzie odcinek o ostatnich samolotach śmigłowych jak Ta152 i F7F? Było by super o tym posłuchać w waszym wydaniu!

  • @piotrwendoowski4074
    @piotrwendoowski4074 3 หลายเดือนก่อน +1

    Dawajcie teraz o Mustangu. Czy faktycznie był najlepszym jednosilnikowym myśliwcem (chodzi o osiągi itp.) w czasie 2 WŚ

  • @artkie76
    @artkie76 2 หลายเดือนก่อน +2

    P38 to ten samolot i jego piloci, który wyrąbał i spuścił do ziemi luftwaffe w 42-im i 43-im. samoloty które przyszły w 44 to już walczyły z przedszkolem.

  • @REMB1250
    @REMB1250 ปีที่แล้ว +4

    Witam mam pomysł może zrobicie odcinek o planach strategicznych Niemiec w 1945 czemu nie wycofali wojska z Holandii Słowacji Czech Norwegii na linie np Odrą Nysa Łużycka Praga Dubrownik na wschodzie a Ren na zachodzie i co w ogóle mówiła ich propaganda w 1945 czy liczyli na pełne zwycięstwo czy raczej na honorowy pokój z aliantami na co w ogóle liczyli i o co jeszcze Niemcy walczyli w 1945 czy ich strategia była uzasadniona i adekwatna bo na prawdę nie rozumiem hitlera miał jeszcze sporo wojska w Czechach Norwegii na Bałkanach a Berlin padał czy może umyślnie generałowie niemiecy nie wycofywali wojsk żeby oszczędzi zycie żołnierzy

  • @piotrsikora4125
    @piotrsikora4125 ปีที่แล้ว +3

    Super samolot

  • @mattich.1778
    @mattich.1778 ปีที่แล้ว +3

    Troche nieścisłości odnośnie zestrzelenia adm. Yamamota. Akcją w dniu 18 kwietnia 1943r dowodził mjr.John Mitchel. A kpt Thomas Lanphier dowodził kluczem atakującym.

  • @marcinfilip6110
    @marcinfilip6110 ปีที่แล้ว +5

    Dwusilnikowymi, jednomiejscowymi myśliwcami były też brytyjski Westland Whirlwind i niemiecka Jaskółka czyli Me-262 Schwalbe.

    • @krzysztofzawadzki6704
      @krzysztofzawadzki6704 ปีที่แล้ว +2

      Gloster Meteor, Westland Welkin, Focke Wulf 187 Falke, Grumman Tigercat.

    • @tomaszorzyszek1053
      @tomaszorzyszek1053 ปีที่แล้ว

      Do 335 Pfeil

    • @KanTrocero
      @KanTrocero 3 หลายเดือนก่อน

      Westwland whirlwind - jednokadłubowy.
      Me 262 to samo i w dodatku odrzutowy.

    • @KanTrocero
      @KanTrocero 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@tomaszorzyszek1053Tak samo jest to jednokadłubowiec, a nie dwu.

    • @KanTrocero
      @KanTrocero 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@krzysztofzawadzki6704Też przykłady które Pan podał to jednokadłubowce.

  • @Robert_Barszcz
    @Robert_Barszcz ปีที่แล้ว +4

    Lubię ten myśliwiec

  • @piep1szoraurYT
    @piep1szoraurYT ปีที่แล้ว +3

    ciekawostką jest to że ten samolot jako jeden z niewielu samolotów amerykańskich w drugiej wojnie używał działka 20mm a konkretnie amerykańskiej wersji działka Hispano 404

  • @POGORSKY
    @POGORSKY ปีที่แล้ว +2

    Poproszę materiał o P-61

  • @CIACH44
    @CIACH44 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda że tak krótko

  • @wiech61
    @wiech61 ปีที่แล้ว +3

    W chłodnych obszarach się przegrzewał , w Afryce już nie . Osiągnięcia miał tam gdzie nie było równorzędnego przeciwnika . Jaki cel pokonywać 2 tys. km . by puścić jakąś małą bombkę . Europa to inna wojna niż na Pacyfiku z jego przestrzeniami . Bogatych stać na ekstrawagancję , chyba że uzasadnieniem jest , dajemy to co mamy , a dalej zobaczymy . Zestrzelenie Condora to faktycznie osiągnięcie . Również P-47 znany jest z opinii wytrzymałego , a logistycznie z paliwożernego jak smok . Skupienie ognia działek i karabinów robiło się tak aby odległość była jak najmniejsza ze względu na duże odkładki wymuszane przez duże prędkości samolotów . Z takich kalibrów nie strzelało się na kilometry aby miało to większy wpływ na skuteczność .

    • @gooffyramone
      @gooffyramone ปีที่แล้ว

      Skupienie ognia działek i karabinów robiło się tak .... Chciałbym to widzieć jak mówisz to Brytyjczykom w 1940 :-D

    • @wiech61
      @wiech61 ปีที่แล้ว +1

      @@gooffyramone Na myśliwcach jednosilnikowych z karabinami i działkami zabudowanymi w skrzydłach poza obrysem śmigła tj. około 4 m rozstawu i ustawionymi na wprost pociski leciałyby również na w prost do celu przy idealnym równoległym ustawieniu do osi , a środek byłby nie ostrzelany , działka strzelają donośniej , a karabiny na krótszą odległość . Aby temu zaradzić samolot ustawiało się na ziemi i strzelając lufy ustawiało w kierunku celu oddalonego na preferowaną odległość np. 300 m. tak aby skupienie wszystkich znalazło się w jak najmniejszym punkcie , dalej po przekroczeniu którego pociski się rozchodziły , te z prawego skrzydła leciały na lewo i na odwrót , z działek również ale w miarę poziomo , a z karabinów wytracały szybciej prędkość i opadały . Źródłowej wiedzy nie czerp z opowieści fascynatów nie znających zagadnienia . Były takie samoloty że więcej trzeba było pilnować różnych dźwigni by nie przegrzać silnika i się nie zgubić nad obcym terenem niż walczyć . " Dziadku , a co Ty robiłeś w tym samolocie jak żeście lecieli , strzelałeś ? - tak , ale właściwie więcej się bałem . Tobie abyś zrozumiał jak się trudno strzela w takich warunkach wykup lot na samolocie do akrobacji niech cię pilot na nim " przeleci " a zrozumiesz te bajania z drugiej strony ekranu . Wiechu

  • @Egros74
    @Egros74 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry

  • @grzegorzkrzycki9679
    @grzegorzkrzycki9679 ปีที่แล้ว +1

    Nie ważne co mówi prawo! Ważne, że dotyczy ono jedynie maluczkich.

  • @jerzynitkiewicz1429
    @jerzynitkiewicz1429 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry pomysł na szybką monografie myśliwca

  • @Patryk8889
    @Patryk8889 ปีที่แล้ว +3

    Czyli podsumowując to był dobry samolot ale amerykanie też lepsze samoloty i był dobry tylko dla Amerykanów (tylko ich było na niego stać)

  • @leszekkulon101
    @leszekkulon101 9 หลายเดือนก่อน

    Ile ważyło ładowanie? Wg mnie to trudno się lądowało.

  • @marekm2561
    @marekm2561 ปีที่แล้ว +4

    Jesteście Drudzy po Wolskim , dziś wieczorem!👽🖖

  • @starypryk
    @starypryk ปีที่แล้ว

    Potęga ludzkiej kreacji zaplecza technicznego i otwartych idei , jak i przełamywanie skostniałych schematów.
    Praktycznie każda opowieść pokazuje jak poszczególne systemy ograniczały ludzi i paraliżowały zmiany rozwój i tak jest do dzisiaj i tak będzie zawsze .

    • @karolwandzioch8430
      @karolwandzioch8430 ปีที่แล้ว

      Kretywność jest fajna ale potem wchodzi rzeczywistość czyli jak przekuć genialny wynalazak zrobiony w jednym bajecznie drogim i komplikowanym egzemplarzu w coś co można produkować masowo oraz jest do ogranięcia dla statystycznego kowalskieego jeśli chodzi o obsługę co jest często skomplikowane i wymaga lat pracy setek ludzi.

    • @starypryk
      @starypryk ปีที่แล้ว

      @@karolwandzioch8430 Ok masz rację jeśli chodzi o jeden system to może być z nim kłopot , nasz Łoś jest świetnym przykładem , ale oni prowadzili wiele projektów i klapa jakiegoś z nich nie wpływają na inne nie mówiąc już o jakimś załamaniu rozwoju w danym temacie .

    • @karolwandzioch8430
      @karolwandzioch8430 ปีที่แล้ว

      @@starypryk w przypadku każego wynalazku tak niestety jest. Samochód z silnikiem spalinowym to stary wynalazek ale potrzeba było lat by zbudować bezpieczną infrastrukturę wspierającą ten środek transportu nim stał się on tym co znamy dzisiaj. Bez tego jest to tylko kolejny bezużyteczny wynalazek w historii naszej cywilizacji.

    • @starypryk
      @starypryk ปีที่แล้ว

      @@karolwandzioch8430 zgadza się , często wynalazki i późniejsze ich zastosowanie przerasta wszelkie wyobrażenia vide laser.
      Ale żeby to się działo musi działać w miarę zdrowy system społeczny polityczny i ekonomiczny .

  • @Franko2009100
    @Franko2009100 8 หลายเดือนก่อน +1

    👍

  • @SiwyMaRihuario
    @SiwyMaRihuario ปีที่แล้ว +1

    Umilacie mi robotę 😁

  • @piotrkus9096
    @piotrkus9096 ปีที่แล้ว +3

    Może kiedyś coś o dywizjonie 303

  • @marbiel1863
    @marbiel1863 ปีที่แล้ว

    👍👍👍

  • @ppkbtb
    @ppkbtb หลายเดือนก่อน

    Antoine de Saint-Exupéry latał chyba na Mosqito ( wg Bohaterowie Nieba, Bohdana Arcta).

  • @MrGreatGeorge
    @MrGreatGeorge ปีที่แล้ว +2

    Komentarz taktyczny

  • @evadexxx2898
    @evadexxx2898 ปีที่แล้ว +2

    To może teraz o myśliwcu mitsubishi "zero"? Kolejny słynny samolot walczący na pacyfiku.

  • @kamilhudzinski2504
    @kamilhudzinski2504 ปีที่แล้ว +4

    Exupery jak mógł zaatakować fw bez uzbrojenia ? Czytałem wersję że po prostu pilot fw go zaskoczył

    • @ppkbtb
      @ppkbtb หลายเดือนก่อน

      Bohdan Arct w "Bohaterowie Nieba" pisał że E. latał na Mosquito.

    • @kamilhudzinski2504
      @kamilhudzinski2504 หลายเดือนก่อน

      @@ppkbtb . Jeśli mnie pamięć nie myli to rozpoznawczy mosqiito miał dwuosoba załogę oraz też nie był uzbrojony

    • @mattich.1778
      @mattich.1778 6 วันที่ผ่านมา

      Leciał rozpoznawczą wersją F-5, ze zredukowanym uzbrojeniem do 20mm działka. W miejscu 4 wkm 12,7mm była zamontowana kamera. Poza tym Exupery nie miał kompletnie żadnego doświadczenia w walkach powietrznych.. W 1998r udało się odnaleźć wrak jego Lightninga.

  • @DRAGONOOVSKI
    @DRAGONOOVSKI ปีที่แล้ว

    Jest odcinek o P38, a może tak G4M1?

  • @varsobalan9864
    @varsobalan9864 2 หลายเดือนก่อน +1

    Jezeli jeszcze ktos nie napisal o tym to LIGHT N ING a nie LIGHT I NG...

  • @gromosom
    @gromosom ปีที่แล้ว +5

    To ten, na którym zestrzelono samolot którym leciał admirał Yamamoto

  • @osmypasazernostromo2253
    @osmypasazernostromo2253 ปีที่แล้ว +2

    Latający katamaran.

  • @natanmysli4825
    @natanmysli4825 ปีที่แล้ว +8

    P-38 był generacyjnie starszy od P-47 oraz P-51. Nic więc dziwnego, że miały one nad nim pewne przewagi. Nie zmienia to faktu, że koniem roboczym USAAF, który złamał kręgosłup Luftwaffe, był P-47.

    • @cezarydanielewicz3812
      @cezarydanielewicz3812 ปีที่แล้ว

      nie byl starszy od P 47

    • @martinsm4237
      @martinsm4237 ปีที่แล้ว +3

      @@cezarydanielewicz3812 Był. P-38 został oblatany w styczniu 1939, P-47 zaś miał oblot w maju 1941

  • @grzegorzef991
    @grzegorzef991 ปีที่แล้ว +5

    Chyba główny problem z P-38 był taki ze jako myśliwiec przechwytujący nie miał bardzo czego przechwytywać w Europie :) Niemcom by taki myśliwiec w walce z alianckimi nalotami "siadł"