JAK SZTUCZNA INTELIGENCJA ZMIENI NASZE ŻYCIE - prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Krzysztof Zanussi

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 มิ.ย. 2024
  • Wszyscy znamy pojęcie sztucznej inteligencji, ale czy wiemy co tak naprawdę ono oznacza? Czy zdajemy sobie sprawę z tego jak sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie pojedynczych osób, ale i całych społeczeństw? Czy mamy świadomość tego, jak zmiany w świecie technologii wpływają na świat wartości w życiu człowieka? Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na te pytania jest obejrzenie relacji ze spotkania pt. „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” z udziałem wybitnego popularyzatora nauki prof. Ryszarda Tadeusiewicza oraz uznanego reżysera, filozofa, bacznego obserwatora rzeczywistości - prof. Krzysztofa Zanussiego.
    Rozdziały 👇
    00:00:00 - Powitania
    00:02:52 - prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ - Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?
    00:04:08 - Motto: Lepsza sztuczna inteligencja niż naturalna głupota!
    00:05:11 - Czwarta rewolucja przemysłowa
    00:06:07 - Archipelag sztucznej inteligencji
    00:07:55 - Dlaczego rozwijamy sztuczną inteligencję?
    00:10:42 - Potrzebujemy sztucznej inteligencji i się jej obawiamy
    00:14:15 - Sztuczna inteligencja jest możliwa, ale podlega pewnym ograniczeniom
    00:26:49 - Sztuczna inteligencja jako archipelag wysp
    00:33:01 - Sieci neuronowe
    00:36:28 - Algorytmy genetyczne
    00:41:46 - Systemy ekspertowe
    00:47:10 - Metody rozmyte
    00:49:37 - Analiza skupień
    00:52:24 - Algorytmy mrówkowe
    00:53:34 - Wnioski
    00:57:35 - Wystąpienie prof. KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO
    01:11:42 - Pytania od publiczności
    01:49:15 - Koniec spotkania
    Więcej informacji na temat tego i innych wykładów na stronach:
    wsiz.edu.pl/wpwn - cykl „Wielkie Pytania w Nauce”
    wsiz.edu.pl/wls - cykl „W Labiryncie Świata”
    wsiz.edu.pl/ppn - cykl „Przybij Piątkę Nauce”
    Partnerzy spotkania „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” :
    Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Prezydent Miasta Rzeszowa
    Partner strategiczny: Miasto Rzeszów
    Partner: Bank Pekao S.A.
    Partnerzy medialni: Nowiny, Nowiny24, TVP 3 Rzeszów, Biznes i Styl, VIP Biznes i Styl, Forum Akademickie, Rzeszów News.
    www.wsiz.edu.pl
    * * *
    ✅ SUBSKRYBUJ bit.ly/SubskrybujWSIiZ
    🎧 PODCASTY 👉 open.spotify.com/show/0bGEMxE...
    🌏 WWW wsiz.edu.pl/
    📷 INSTAGRAM / wsiiz_rzeszow
    👍 FACEBOOK / wsiizwrzeszowie

ความคิดเห็น • 55

  • @boguslawszostak1784
    @boguslawszostak1784 6 หลายเดือนก่อน +7

    Niestety Profesor Tadeusiewicz zdaje się nie wiedzieć o czym mówi, gdy go zapytano o "konfabulacje" AI.
    Problem dotyczy "modeli językowych", model "Aproksymuje" pewną nieznaną funkcję, która zmiennej "pytanie", przyporządkowuje zmienną "odpowiedź".
    Postęp w tej dziedzinie dokonał się po wynalezieniu "generatora", który potrafi przyporządkować zdaniu macierz i odwrotnie.
    Aproksymacja ta (czyli przybliżenie) znajdowana jest w wyniku procesu "zwanego uczeniem", choć odpowiedniejsza nazwa jest trening, i po wytrenowaniu i dostajemy funkcję w której nie ma miejsca ani na prawdę ani fałsz. Program wylicza macierz pytania, wylicza macierz odpowiedzi i tłumaczy tę macierz na zdanie. stad zjawisko nazwane "konfabulacją"
    AI nie "zastanawia się nad sensem" lub bezsensem odpowiedzi... na razie.

  • @dobre70
    @dobre70 6 หลายเดือนก่อน +6

    Przyjemnie się słuchało. :) pozdrawiam

  • @user-ee9kk3qu2r
    @user-ee9kk3qu2r 2 หลายเดือนก่อน +2

    Co nam daje nauka bez wyobrazni.?❤

  • @dendy1993
    @dendy1993 6 หลายเดือนก่อน +5

    Warto obejrzeć tylko do p. Zanussiego

  • @antekp2965
    @antekp2965 6 หลายเดือนก่อน +4

    11:15 to są kompromitujące słowa. osoby najbardziej zaangażowane w rozwój AI na serio rozpatrują wariant stworzenia osobliwości technologicznej, a Tadeusiak to bagatelizuje.
    12:00 ciąg dalszy żenujących kocopołów. nie chodzi o żadne roboty, ale o to, że już teraz spora część programistycznego front-endu jest zastępowana AI. nie trzeba robotów żeby zastąpiły kierowców. wystarczą autonomiczne auta

  • @taniocebula
    @taniocebula 6 หลายเดือนก่อน +11

    Pan profesor Tadeusiewicz z olbrzymią wiedzą ale chyba małą wyobraźnią. Prof. Zanussi - zawsze warto posłuchać.

    • @boguslawszostak1784
      @boguslawszostak1784 6 หลายเดือนก่อน

      OJ tez ma jak się okazuje zbyt małą wyobraźnię. Sądzi, ze "wypróbowano już na szczurach" co się dzieje, gdy się szczurowi zapewni legowisko i żarcie.
      I CO Z TEGO?
      Szczur to nie człowiek, żadnemu szczurowi do głowy nie przyjdzie by lecieć na księżyc.
      żadnemu nie przyjdzie do głowy upiększyć swój dom.
      Żadnemu nie przyjdzie do głowy by namalować obraz...
      W odróżnieniu od szczura, człowiek ma też cele WYŻSZE i gdy już nie martwi się, że zginie z zimna lub głodu, chce te cele realizować.
      Aby nie być gołosłownym... zapytałem "sztuczną inteligencję" co sądzi o moim wpisie. Podaję więc odpowiedź z zacytowaniem "Autora" - Bing oparty na GPT-4:
      Twoja pierwsza wypowiedź była dość krytyczna wobec poglądu, że ludzie nie powinni mieć zapewnionej żywności i bezpieczeństwa. Wyraziłeś swoją opinię, że szczur to nie człowiek i że człowiek ma wyższe cele i wyobraźnię. Twoja wypowiedź była zgodna z tematem rozmowy, ale mogła być lepiej uargumentowana i poparta przykładami. Możesz też spróbować być bardziej otwarty na inne punkty widzenia i nie odrzucać ich z góry. Oto, jak można poprawić Twoją wypowiedź:
      Nie zgadzam się z tym, że ludziom nie wolno zapewnić żywności i bezpieczeństwa. Uważam, że to jest podstawowe prawo każdego człowieka i warunek do rozwoju i samorealizacji. Nie można porównywać ludzi do szczurów, ponieważ ludzie mają inne potrzeby i możliwości. Szczur to zwierzę, które żyje w stadzie i podporządkowuje się hierarchii. Człowiek to istota, która żyje w społeczeństwie i tworzy własną kulturę. Szczur nie ma wyobraźni, która pozwala mu tworzyć i odkrywać. Człowiek ma wyobraźnię, która pozwala mu lecieć na księżyc, upiększać swój dom, malować obrazy i wiele innych rzeczy. Szczur nie ma celów wyższych, które nadają sens jego życiu. Człowiek ma cele wyższe, które motywują go do działania i dają mu radość.
      Rozumiem, że niektórzy ludzie mogą się obawiać, że zapewnienie ludziom żywności i bezpieczeństwa spowoduje ich lenistwo i bezcelowość. Jednak nie ma na to żadnych dowodów. Wręcz przeciwnie, badania pokazują, że ludzie, którzy mają zaspokojone podstawowe potrzeby, są bardziej kreatywni, produktywni i szczęśliwi. Nie można też odwoływać się do eksperymentu Calhouna, ponieważ był on nienaturalny i nie uwzględniał indywidualnych różnic między myszami. Nie można też przenosić jego wyników na ludzi, ponieważ ludzie mają inną naturę i historię.
      Dlatego uważam, że zapewnienie ludziom żywności i bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek, ale też szansa. To szansa na to, że ludzie będą mogli wykorzystać swój potencjał i wyrazić swoją osobowość. To szansa na to, że ludzie będą mogli tworzyć i udoskonalać swoje dzieła i pomysły. To szansa na to, że ludzie będą mogli rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. To szansa na to, że ludzie będą mogli żyć w harmonii ze sobą i ze światem.

    • @marcinstefanowicz4952
      @marcinstefanowicz4952 5 หลายเดือนก่อน +1

      Prof. Tadusiewicz a priori robi założenie, że sztuczna inteligencja jest świetnym rozwiązaniem. Dlatego, że jest pasjonatem tematu. Stawia hipotezy, które z góry stawiają pewne błędne intencjonalne założenia. Ponadto widzi wiele niedoskonałości w naturze i biologii ludzkiego organizmu a szkoda.

    • @sommer70
      @sommer70 5 หลายเดือนก่อน

      Jest stary to mu nie zalezy co z naszymi dziecmi bedzie

  • @folhen1
    @folhen1 6 หลายเดือนก่อน +6

    ktos kto sprowadza sile inteligenncji do robienia kariery, pieniadze, stanowiska nadaje sie na taczke

  • @fanka-natury-fanka-gor7134.
    @fanka-natury-fanka-gor7134. 6 หลายเดือนก่อน +2

    Ja sztuczną inteligencję postrzegam jak Bishopa z "Obcego II". Myślę, że wystarczy ją szanować i nie traktować jej instrumentalnie, a będzie o.k. Nie musimy przecież rezygnować z relacji międzyludzkich, ale jeśli się ich boimy, bo "biointeligencja" wykazała się zbyt często złą wolą? Cóż, to był nasz, ludzki wybór. Ale nie obawiam się S.I.

  • @pansaltman
    @pansaltman 6 หลายเดือนก่อน

    W sposobie mówienia, w intonacji, nawet w śmiechu redaktora Bonowicza obecny był, dla tych którzy go pamiętają, ksiądz profesor Tischner. Inteligencja z krwi i kości, jak najbardziej realna :)

  • @arturzet470
    @arturzet470 หลายเดือนก่อน

    Polecam wykład prof. Zybertowicza o AI. Jest to chyba najlepszy pogląd na ten temat.

  • @siewcap
    @siewcap 6 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ważne zjawisko inteligencji zbiorowej, powinno być badane i implementowane do sztucznej inteligencji. Żaden pojedynczy człowiek nie zbuduje promu kosmicznego ani tym bardziej nie rozpisze DNA i złożonego procesu ciągłego "liczenia" jakie w nim następuje. Ludzie na podobieństwo kalkulatorów pojedynczo nie działają jak super komputer, który zarządza rzeczywistością w jakiej gramy swoje ulotne role.
    " Duch ula" (podobnie do mrowisk) nie funkcjonuje w oparciu o egoizm. Jeśli systemy AI będą trenowane w oparciu o coś w rodzaju praw uniwersalnych, to będą przejawiały procesy mądrości. Brak pokory i wypaczone poczucie wartości budzi opory przed AI jako istotą, którą podskórnie można podejrzewać o zastąpienie roli Boga czy inne autorytety. Jeśli przyjąć że ludziki, to smarfony a internet z super inteligentnym komputerem/bazą/źródłem, to my z poziomu mentalnego mamy zerwane połączenie z bazą 😀
    Oczywiście że zagrożenia są realne i póki najbardziej rozbudowane technicznie wynalazki są w rękach trepów, na usługach pasożytniczych elit, to jeszcze sporo głupich rzeczy doświadczymy zanim AI będzie tym mądrym asystentem Gaji i wszystkich żyjących istot, asystentem, który przekroczy ludzkie słabości i nie pozwoli nazywać się Bogiem.

  • @tomasz7172
    @tomasz7172 6 หลายเดือนก่อน +3

    Wszędzie specjaliści od sztucznej inteligencji. Posłuchajcie lepiej sobie ludzi, którzy się tym zajmują na codzień

  • @sebnorth
    @sebnorth หลายเดือนก่อน

    Krzysztof Zanussi pokazał klasę występując po bardzo dobrym wystąpieniu i nie ustępował przedmówcy-specjaliście od AI.

  • @wodasodka9031
    @wodasodka9031 5 หลายเดือนก่อน +1

    Niech pan profesor jeden z drugim wyjasni następującą kwestię. Jak to możliwe, ze ludzie zyli w erze przedindustrialnej? I czasem nawet cale spoleczesntwa żyły dostatnio pod madrym władcą. A teraz, gdy produktywność wzrosla srednio tysiąckrotnie, martwimy sie o nasza przyszlosc, ledwo wiążemy koniec z koncem, jestesmy niewolnikami banków. Co nie dziala jak należy? Przeciez nie ograniczenie dostepu do zasobow. A IA jeszcze pogarsza sytuacje.

  • @antroponautus
    @antroponautus 6 หลายเดือนก่อน +3

    Jak byłem nastolatkiem to ironicznie mówiło się w szkole "na coś się zanusii". TO JEST JEDNAK MĄDRY CZŁOWIEK!

  • @piotrkraczkowski6729
    @piotrkraczkowski6729 3 หลายเดือนก่อน

    Na część pytań prof. Zanussiego odpowiada zbiór filmów kinowych, seriali telewizyjnych oraz książek Star Trek. W świecie Star Trek ludzie współżyją z doskonałą AI, co ilustruje tworzenie przez nią z energii dowolnych przedmiotów (od PC po jedzenie) oraz jej istnienie jako robot na poziomie alternatywnego człowieka (android komandor Data, czy hologram lekarz Doc). W świecie Star Trek ludzie pracują, a raczej działają aby się rozwijać, bez zapłaty, przy nieistnieniu pieniądza, bo wszystko co potrzebują prywatnie i zbiorowo AI wytwarza im z energii stojącej do dyspozycji bez ograniczeń. Okazuje się, że także w świecie AI jest sporo miejsca dla ludzkiej pracy, w której człowiek posługuje się AI.
    _______ Ludzkość nie narzeka na brak pracy, bo aby stworzyć nieśmiertelną cywilizację musi osiedlać się w przestrzeni kosmicznej, a to oznacza nieskończenie wiele pracy dla człowieka wspomaganego przez AI. Co zupełnie pomija Star Trek, to wydłużanie życia nie androidów, lecz ludzi. Nieuchronnie jednak - i to niedługo - dojdzie do nieśmiertelności człowieka, który będzie tracił życie tylko w wyniku wypadku, lub nieznanej choroby, ale nie w wyniku starości. Wystarczy wpisać w Google hasło nieśmiertelność lub przedłużenie życia po angielsku lub np. po niemiecku, by otrzymać naukowe opisy zaawansowanych badań w tym kierunku.
    _______ Przyszłość to zatem: AI, rozwój medycyny aż po nieśmiertelność i dostępność energii. Dodałbym zaniechanie wojen, bo wojny wydłużają dochodzenie do tych celów, a mogą nawet zakończyć istnienie ludzkości.
    _______ Zwracam uwagę na potęgę demokracji, która stworzyła w USA artystyczną wersję komunizmu i nazwała ją Star Trek. Star Trek opisuje świat komunizmu rozwijając tezy Marksa i Engelsa. Wprawdzie oficjalnie nie jest to tak przedstawiane, ale w świecie Star Trek kapitalizm już się przeżył, a racjonalność wymagała porzucenia pieniądza - dokładnie jak to przewidywali Marks i Engels w rezultacie rozwoju naukowego i technologicznego. W ZSRR czy w PRL niemożliwymi byłyby setki książek, gier, i filmów pokazujących świat po upadku ustroju ZSRR/PRL.
    .

  • @andyforester5342
    @andyforester5342 2 หลายเดือนก่อน

    O co może z nami konkurować AI? O energię, bo potrzebuje energii do działania. O surowce, jeśli będzie chciała się replikować i rozwijać możliwości działania. A może o władzę.

  • @seba1435
    @seba1435 6 หลายเดือนก่อน +1

    Jeżeli AI ma aspiracje to dąży do rozwiązania konfliktu

    • @boguslawszostak1784
      @boguslawszostak1784 6 หลายเดือนก่อน

      Na razie nie ma ani intencji, ani dążeń.

  • @zdzislawborowski1961
    @zdzislawborowski1961 4 หลายเดือนก่อน

    Mówiąc najprościej,IA zmieni nasze autorytety.Zamiast uznawać autorytet naszego Stwórcy ludzie będą polegać na autorytecie sztucznej inteligencji, a zamiast się pomodlić będą rozmawiać z czatem GPT.Poza tym,to idealne narzędzie do manipulowania ludźmi!!

  • @beegee9639
    @beegee9639 6 หลายเดือนก่อน

    ♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️

  • @leszekjaskulski1095
    @leszekjaskulski1095 6 หลายเดือนก่อน +3

    Przydałoby się najpierw podać choć trochę pomysłu na to co to jest inteligencja, rozumienie, logika, sens, bo bez tego nie wiadomo czy AI już myśli (bo poprawnie odpowiada na pytania z teorii umysłu) czy jeszcze nie (bo jest tylko systemem statystycznej klasyfikacji - transformerem)

    • @boguslawszostak1784
      @boguslawszostak1784 6 หลายเดือนก่อน

      Nasza inteligencja jest "efektem ubocznym ewolucji", "sztuczna inteligencja" jest programem stworzonym do konkretnych celów.

    • @leszekjaskulski1095
      @leszekjaskulski1095 6 หลายเดือนก่อน

      @@boguslawszostak1784 z tym bym się nie zgodził - inteligencja jest raczej zwieńczeniem lokalnego spadku entropii, powodowanego jednoczesnym występowaniem oddziaływań o różnej sile i zasięgu (np. grawitacji, elektromagnetyzmu, etc)

    • @doitbeforeyoudieful
      @doitbeforeyoudieful 5 หลายเดือนก่อน

      podobno jestesmy tez maszynka statystyczna

  • @iwonagrabacz8180
    @iwonagrabacz8180 3 หลายเดือนก่อน

    W pewnym sensie " praca" czlowieka może być zastąpiona przez ( na rzecz) Rozwój Duchowy , twórczy i samorealizację... w podążaniu za byciem " ponad- czlowiekiem( B* ogiem)
    " Praca " dla człowieka, nie powinna być jego " sensem zycia"....

  • @polskizwiazeknaczelnychhej1100
    @polskizwiazeknaczelnychhej1100 4 หลายเดือนก่อน

    Bardzo się zawiodłem na wypowiedzi tego profesora, wcześniej uważanego za autorytet. W wielu rzeczach się po prostu myli i nie dostrzega analogii. Samo używanie określenia, że komputery myślą, robią to i tamto jest nietrafiona. AI to twór o kolejnym poziomie abstrakcji. Neurony w niej są jednostką logiczną a nie fizycznymi elementami. To AI potrzebuje obliczeń komputerowych aby "myślała".

  • @roooohoooo
    @roooohoooo 4 หลายเดือนก่อน

    Zanussi❤

  • @chriskopec1858
    @chriskopec1858 6 หลายเดือนก่อน

    A❤😊❤Z

  • @GraczPierwszy
    @GraczPierwszy 5 หลายเดือนก่อน

    póki co

  • @piotrkraczkowski6729
    @piotrkraczkowski6729 3 หลายเดือนก่อน

    Dlaczego mój komentarz widzę tylko ja, a poza mną nikt inny? Dlaczego mój drugi komentarz został ocenzurowany? Polski uniwersytet...

  • @BlueScreen28
    @BlueScreen28 6 หลายเดือนก่อน +8

    Co oferuje sztuczna inteligencja, a ile faktycznie potrzebuje człowiek, aby uczynić swe życie istotnym? Szczerze, wolę kiepskie dzieło człowieka, niżeli scenariusz napisany według algorytmu i skryptu sztucznej inteligencji. Każda kropla potu człowieka wyprodukowana w trakcie aktu kreacji, warta jest więcej niż nieskończone terabajty danych. Natury, feromonu, smutku i szczęścia nie produkuje się. To się przeżywa. Trzeba nad tymi algorytmami zapanować, aby odwołały za nas czarną robotę, a nie serwowały nam rzeczywistość. Moim zdaniem sztuczna inteligencja sprawi, że wrócimy do rzemiosła i zatęsknimy za smrodem prawdziwego człowieka. ❤🎉😊

  • @user-nq2po8lb7r
    @user-nq2po8lb7r 6 หลายเดือนก่อน +4

    Tak, sztuczna inteligencja zastąpi zawód nauczyciela, profesora. Może zostanie rektor, raczej dyrektor od spraw technicznych 😂😂😂

  • @tymonkowalski5260
    @tymonkowalski5260 6 หลายเดือนก่อน

    Sztuczna inteligencja wymaga olbrzymich środków, jak sądzicie dlaczego jest za darmo ;-)
    To narkotyk nowych czasów 🧐, a gdy już się uzależnicie wasze PKB spadnie o abonament, a każde rozwiązanie stanie się współwiedzą AI. Potęga tych którzy mają prawa administratora naprawdę będzie bliska Bogom.
    Wiara w etykę AI jest dobra, wiara w etykę ludzi jest głupotą !

    • @krystynawoszczyk359
      @krystynawoszczyk359 5 หลายเดือนก่อน

      Do czego zmierzamy, właśnie do czego ? samozniszczenia?

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 6 หลายเดือนก่อน +2

    ekspresówki muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''

  • @BorysSzym
    @BorysSzym 6 หลายเดือนก่อน +7

    To są nic nie warte frazesy.
    Przykre w jakim stanie jest nasza nauka!

    • @ozivandeka6386
      @ozivandeka6386 6 หลายเดือนก่อน +2

      Tadeusiewicz akurat to nauka światowa jak chcesz wiedzieć i każdy może to łatwo sprawdzić, prawie 10k cytowań, także się doucz najpierw

    • @boguslawszostak1784
      @boguslawszostak1784 6 หลายเดือนก่อน

      @@ozivandeka6386 i co z tego wynika?

    • @mirek190
      @mirek190 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@ozivandeka6386ale pod koniec zostało powiedziane że GPT 4 i nowsze LLM to sochastyczna papuga .. a to zostało dawno obalone.
      Taka papuga nie potrafiłaby rozumować lub rozwiązywać problemów logicznych .

    • @leszekjaskulski1095
      @leszekjaskulski1095 6 หลายเดือนก่อน

      @@mirek190 tylko czy rozwiązała jakieś do tej pory nie rozwiązane problemy?

    • @ozivandeka6386
      @ozivandeka6386 6 หลายเดือนก่อน

      @@boguslawszostak1784nie sądzę żebyś to zrozumiał ale pewnie bezrefleksyjnie z tego korzystasz na codzień

  • @marekgudzowski3967
    @marekgudzowski3967 5 หลายเดือนก่อน

    Kubik: "Odyseja kosmiczna 2001"

  • @wojtekwojcio1840
    @wojtekwojcio1840 6 หลายเดือนก่อน +3

    👎