Prof. Piotr Stępień „Klonowanie człowieka"

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ธ.ค. 2013
  • 19 listopada 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim prof. Piotr Stępień, genetyk, pracownik Wydziału Biologii UW wygłosił wykład pt. "Klonowanie człowieka". Było to kolejne spotkanie z cyklu "8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie".
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 17

  •  10 ปีที่แล้ว +26

    Mam co prawda 16 lat - ale z dużą fascynacją oglądam różnego typu wykłady - inspirują mnie i pobudzają do dalszego działania. Zwłaszcza w dziedzinach IT i biotechnologi. Dziękuję za tak doskonałe publikacje nagrań wszelakich wykładów.

    • @UWpromocja
      @UWpromocja  10 ปีที่แล้ว +4

      Bardzo miło czytać takie komentarze! Dziękujemy! Kolejna porcja nagrań już od października.

  • @romakowalska148
    @romakowalska148 4 ปีที่แล้ว +3

    Panie profesorze bardzo dziękuję wyczerpujący i zrozumiały wykład. Zazdroszczę wiedzy.

  • @romakowalska148
    @romakowalska148 4 ปีที่แล้ว +6

    Tylko ludzie nauki ciągną świat do przodu.

  • @stanleya4706
    @stanleya4706 9 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawy wykład, fajna Inicjatywa z rozpowszechnianiem prawdziwej wiedzy dla wszystkich. Wiem że przynajmniej to co oglądam jest prawdziwe :) Temat spodobał mi się jeszcze z jednego powodu, jestem osobą która po cichu liczy na doświadczenie w wytworzeniu siatkówki :) mam nadzieję że wspomniany eksperyment stanie się codzienną praktyką w mdycynie
    Pozdrawiam

    • @UWpromocja
      @UWpromocja  9 ปีที่แล้ว +1

      Cieszymy się, że wykład Ci się spodobał! Dziękujemy za miłe słowa :) Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie". 18 listopada będzie u nas znany otochirurg, prof. Henryk Skarżyński. Tytuł wykładu to "Rola słuchu w rozwoju współczesnego społeczeństwa". Serdecznie zapraszamy! To znajdziesz więcej informacji: www.uw.edu.pl/posluchaj-o-sluchu/

  • @agnieszkabrakowska2402
    @agnieszkabrakowska2402 3 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał! Przydał się do zd z filozofii.

  • @wiktorbrzeczyszczykiewicz3164
    @wiktorbrzeczyszczykiewicz3164 10 ปีที่แล้ว +9

    Przedstawicielom Świata nauki przesyłam ukłony.Jesteście państwo światłem w tunelu. Dzięki waszym wysiłkom zaczynam wierzyć że wszechobecna głupota nie będzie dominować.Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

    • @UWpromocja
      @UWpromocja  10 ปีที่แล้ว +4

      Dziękujemy za miłe słowa. Zapraszamy na nasze wykłady z cyklu "8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie". Wykłady odbywają się już od kilkunastu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. Kolejny wykład już w październiku. Będziemy informować o tym na naszej stronie internetowej i na Facebooku. Pozdrawiamy!

  • @mateuszrzepecki7302
    @mateuszrzepecki7302 2 ปีที่แล้ว +2

    6:20

  • @mateuszmv4912
    @mateuszmv4912 5 ปีที่แล้ว +5

    W kwestiach związanych z momentem bycia człowiekiem po zapłodnieniu- nie koniecznie jesteśmy w stanie swoimi flakami zrozumieć wszystko na świecie - możemy tylko na tyle na ile pozwalają nam ich funkcje - jak patrzysz i możesz nazwać wiele kolorów np - pies widzi 3 kolory - skąd wiemy że widzimy wszystkie możliwe kolory ? Definiować świat będąc jego częścią raczej troche ciężko xd.

  • @tadeusz4745
    @tadeusz4745 2 ปีที่แล้ว +2

    Obawiam się ,że jedzenie mięsa ze sklonowanej kozy albo krowy i picie pochodzącego od nich mleka może być nie zdrowe.
    Ale mniejsza oto .Pytam się czemu genetycy mają tak słabe osiągnięcia w znalezieniu leku na raka ,a szczególnie na raka jelita grubego ..A jest to straszna choroba . W chodzę do apteki i pytam się farmaceutki ma pani lek na raka ,a ona niestety nie. Jak wynajdą to dostaną nagrodę nobla.

  • @danielsorge6757
    @danielsorge6757 8 ปีที่แล้ว +12

    Juz od XIX wieku nauka przybrała formę religii, której pewne doktryny pozostają w sprzeczności z naukami religii teistycznych. To własnie z tego powodu tak trudno wyznawcom nauki pojąć istotę różnych problemów moralnych czy też te problemy zaakceptować. Człowiek otrzymał wolną wolę dzieki której wierzy w co chce. Ważne jest więc aby starać się akceptować odmienność poglądów czy przekonań innych ludzi. Jestem osobą wierzącą i bardzo podobał mi sie wykład właśnie ze wzgledu na wysoki poziom tolerancji dla odmiennych przekonań. Oczywiście mógłbym dyskutować odnośnie kilku wypowiedzi ale wolę skupić sie na tym co mogę zaakceptować. Ciekawa bardzo jest myśl końcowa. Zamiast dyskutować o tym czy klonowanie ludzi jest poprawne moralnie czy nie, zadajmy sobie pytanie czy jest nam to wogóle potrzebne! Bardzo dziekuję za tą złotą myśl, która ukazuje ten problem od najbardziej właściwej strony.

    • @antchonov
      @antchonov 6 ปีที่แล้ว +8

      Witaj. Prawdopodobnie zauważyłem u Ciebie paradoks myśli. Napisałeś "Człowiek otrzymał wolną wolę dzięki której wierzy w co chce". Zakładając przy tym jak sam napisałeś "Jestem osobą wierzącą". Poprzez to zakładam, że jesteś np. katolikiem. Jeżeli jesteś np. katolikiem, to z samego założenia dostałeś wolną wolę od Boga z tej religii, w którą wierzysz, czyli od jej głównego przedstawiciela. Nie możesz więc wierzyć w to, co chcesz, bo zostaniesz heretykiem swojej własnej wiary lub po prostu nie rozumiesz do czego służy wolna wola dana dla Ciebie przez Boga. Nie chcę tu odgrywać roli eksperta, ale pragnę zwrócić uwagę, aby ostrożnie używać terminu - wolna wola, która została dana przez kogoś (bo przez kogo?) - jak się nie rozumie jej prawdziwego znaczenia. Dziękuję.

    • @marekdyjor
      @marekdyjor 5 ปีที่แล้ว +6

      Brednie w nauke sie nie wierzy. Nauka opiera sie na wiedzy, na rozumie, na falsyfikacji. Religie zas opieraja sie na slepym posłuszeństwe zasadom ktore ktos nakazał stosować. W religii nie ma miejsca na wątpliwości czy dyskusje, religie sa skostniale

    • @chiwTV
      @chiwTV 3 ปีที่แล้ว +3

      To zobacz ile razy "nauka" utrzymywała coś jako pewnik a potem okazywało się że jest inaczej. :) Nauka dziś opiera się najczęściej na pobożnych życzeniach naukowców i podciągnięciu wytłumaczenia pewnych zjawisk pod swoją teorię(czyli wiara) która nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością.

  • @jaroslawj2701
    @jaroslawj2701 3 ปีที่แล้ว +3

    Panie profesorze....to nie tylko te palmy maja taka mozliwosc. Matka natura rowniez pomyslala o nas ( ssakach ).....ale do tego absolutnie nie jestescie wy potrzebni. Te palemki jak i my nigdy nie bedziemy tacy sami, nie ma dwoch takich samych istot, i wlasnie tak ma byc....I nie mieszajcie sie do tego. Szalency, naprawde mysle ze za dziesiat lat okaże sie jak zwykle, ze same szkody dla ludzkosci z tych waszych "dobrodziejstw" ;).....NIe ma nic bardziej niebezpiecznego na swiecie, anizeli naukowcy ktorym sie wydaje ze cos wiedza napewno.....W genetyce nie ma miejsca na blad, nawet 100 miescu po przecinku....skutki moga byc tragiczne i nie jestescie w stanie ich przewidziec......