Nazwa Słowian i jej zagadkowe pochodzenie. Co naprawdę oznacza i jak powstała?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ธ.ค. 2023
  • Dlaczego Słowianie są nazywani Słowianami? Skąd wzięła się nazwa tego ludu? Kto ją wymyślił? I rzecz najważniejsza: co pierwotnie oznaczał wyraz "Słowianin"?
    Autor materiału: KAMIL JANICKI
    Kup moją nową książkę - "CYWILIZACJA SŁOWIAN. Prawdziwa historia największego ludu Europy": 📕 tblr.pl/?bbbz5f 📕
    MUZYKA w materiale: Silent Partner; Medium Rock Audionautix (audionautix.com/), licencja Creative Commons Attribution 4.0 (creativecommons.org/licenses/...)
    #historia
    #słowianie
    #średniowiecze
    #historiapolski
    #archeologia

ความคิดเห็น • 449

  • @WielkaHistoria
    @WielkaHistoria  5 หลายเดือนก่อน +17

    Znacznie więcej o tym skąd wzięli się Słowianie, jak rozwijała się ich kultura i co ich wyróżniało znajdziecie w mojej nowej książce pt. "CYWILIZACJA SŁOWIAN. Prawdziwa historia największego ludu Europy". Link do księgarni: 📕 tblr.pl/?bbbz5f 📕

    • @mijjac777
      @mijjac777 5 หลายเดือนก่อน +3

      Historia prawdziwa czy nieprawdziwa - nadal wszystko jest tylko w sferze domysłów.

    • @monikamazur516
      @monikamazur516 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@mijjac777 oj, chyba nie do końca wszystko jest w sferze domysłów. Są wzmianki w kronikach, są wykopaliska, badania archeologiczne, jakaś część wiedzy zawarta jest w baśniach, legendach i podaniach.

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 5 หลายเดือนก่อน +1

      Kolebka słowiańszczyzny to kultura Vinca , czyli jedyny słuszny kierunek ekspansji to południe-północ . Dobranoc

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 5 หลายเดือนก่อน +1

      Słowianie pochodzą Z KOŁA dlatego są
      S(KO)ŁAWIANAMI

    • @Viator1
      @Viator1 5 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@ostoja2004 Dzień Dobry
      Genetyczny obraz kultury Vinca przedstawia się tak:
      Badania archeogenetyczne przeprowadzone w latach 2017 i 2018 na 15 próbkach pokazują, że prawie wszystkie należały do ojcowskiej haplogrupy Y-DNA G-M201 (G2a2a; G2a2a1; 2x G2a2a1a; G2a2b2a1a-PF3346), a jedna do haplogrupy H-P96. Czyli zero Słowian.

  • @adamlisiecki6119
    @adamlisiecki6119 5 หลายเดือนก่อน +76

    50 lat temu gdy byłem chłopcem, a matka objaśniała mi świat, tak mówiła : Jesteśmy Słowianami, bardzo dawno temu mieliśmy wspólny język, a nawet dziś mamy wiele wspólnych słów. Ze Słowakami możemy się porozumieć bez tłumacza. A Niemcy byli dla nas jak niemowy - ich język był niezrozumiały.
    Tłumaczenie to wydawało mi sie tak piękne i logiczne, a mama taka madra, że nie zadawałem wiecej pytań. A mama opowiedziała jeszcze legendę o Lechu, Czechu i Rusie ...🙂

    • @kalinkamylove
      @kalinkamylove 5 หลายเดือนก่อน +5

      Taa a mama miała taką małą czerwoną książeczkę którą wręczali na zakończenie kursu wzorowego propagandzisty …żeby takie bajki wymyślone przez komunistów o trzech braciach przetestowała na swoim dziecku …ta bajka tobsytwor komuny nigdy takiej legendy nie było 😂😂

    • @orkotron007
      @orkotron007 5 หลายเดือนก่อน +20

      Vse sem razumel in ni bilo treba tolmača 🖐🖐🇸🇮🇸🇮

    • @jolantatokarz5994
      @jolantatokarz5994 5 หลายเดือนก่อน +10

      @@orkotron007 Ja rozumiem co napisałeś. Po polsku to będzie "wszystko zrozumiałem i nie trzeba było tłumacza".☺✋🤚

    • @ANERI2005
      @ANERI2005 5 หลายเดือนก่อน +10

      ​@@orkotron007ja też zrozumiałam bez tłumacza.
      Pozdrawiam bratni, słowiański naród Słowacji 🇵🇱❤️ 🇱🇮

    • @DuchPrawdy-jz3vp
      @DuchPrawdy-jz3vp 5 หลายเดือนก่อน

      Wymień mi umysłowa amebo jeden rok w historii świata po rządach królewskich , kiedy nie było rządów komunistycznych aż do dnia dzisiejszego. Komuna to nie sierp i młot albo czerwony kolor imbecylu. To system sprawowania władzy nad ludzkim bydłem oparty na kłamstwie i manipulacjii.

  • @TrollDragomir
    @TrollDragomir 5 หลายเดือนก่อน +29

    Warto dodać, że domniemywanie pochodzenia nazwy własnej ludu od "sławy" i "słowa" niekoniecznie musi się wykluczać. W etymologii często (choć nie zawsze) podobnie brzmiące słowa mają również związek znaczeniowy, ponieważ pochodzą od tego samego prakorzenia i w miarę rozwijania idei które określały, same słowa również dzieliły się i mutowały. Sławić (lub polskie wysławiać) oznaczało zarówno wyznawanie (np. bóstwa, obecne w chrześcijańskich modlitwach), ale również wypowiadanie się - mówienie o tym słów publicznie.

    • @chaveraoh
      @chaveraoh 5 หลายเดือนก่อน +1

      Prawda. Podobnie jak np wiara od wierzyc, ufac.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 หลายเดือนก่อน +3

      Podzielam tę opinię.

    • @klokangeorge4005
      @klokangeorge4005 3 หลายเดือนก่อน

      Prostější: SLAWKI = škeble.
      Lid škeble žeroucí a pšíšerně še šklebící

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      Wyslawiac wciaz pochodzi od slowa a nie od slawy. To aspekt niedokonczony od "wyslowic sie". Slawa jest tez pojeciem pochodnym od slowa. Mozna to doczytac albo w slownku etymologicznym JP albo (jesli kogos interesuje szerzej slowianski kontekst, u Vasmera).

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

      Nie wykluczały sie obie nazwy do pewnego momentu dlatego w obecnej chwili Sławianie i Słowianie obie formy sa poprawne. Natomiast problem powstał wraz ze zmiana znaczenia wyrazu "słowo" przez kościół wczesnocerkiewny (Metody). W etymologii oba wyrazy sława i słowo oznaczały sławę, gdzie z PIE wyraz sława przeszedł do antycznej greki zaś samo słowo już nie. Dlatego nazwa Sklavi wyszła z Biznacjum a potem została zaadoptowana do łaciny i weszła w świat zachodu jako Slavic/Slavs. Mozliwe jest, że Słowianie to nazwa rodzima a Sławianie to tłumaczona nazwa z greki. Autor filmu pominął region Slavoni w pn-zach Chorwacji oraz fakt, że wyraz "słowo/slovo" nie występuje na Bałkanach tylko reč a ten wyraz znajdziemy we wszystkich językach słowańskich włacznie z naszym -rzecz, rzec, rzeknąć itp. ten fakt eliminuje bezpośrednie znaczenia wyrazu słowa na powstanie nazwy Słowianie pomijając już nasze imiona z końcówkami "sław". Generalizując znaczenie wyrazu "sława" mogło mieć wpływ na tożamość grup słowiańskich do indentyfikacji poprzez wspólny język na ogromnych obszarach Europy . Sławić to inaczej głosić słowo - w okresie migracji , zmian politycznych po upadku Imperium Rzymskiego i kontaktach między plemiennymi. Dobrze byłoby sprawdzić też analogię u Celtów, którzy w szczycie swojej aktywności skupiali ponad 120 plemion.

  • @greenfocus5236
    @greenfocus5236 5 หลายเดือนก่อน +48

    nareszcie ktoś kto nie przekonuje, że słowianie do od angielskiego "slave". Tego typu tłumaczenia jest w angielskim internecie i youtubie bardzo dużo, oglądają to setki tysięcy ludzi, dlatego sugeruje dodanie angielskich napisów

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  5 หลายเดือนก่อน +35

      Nie miałem pojęcia, że ktoś współcześnie promuje takie twierdzenia. To oczywiście nonsens, bo kolejność była odwrotna. W VI wieku słowo slavus/slave na określenie niewolników jeszcze nie istniało. Używano wówczas wyrazu servus.

    • @sebastianlewandowski4304
      @sebastianlewandowski4304 5 หลายเดือนก่อน +9

      Mnie zastanawia jedno, dlaczego Rzymianie nazywali rzekomo Słowian terminem " slave" czyli niewolnik, jeśli nigdy ich nie podbili? Historię piszą zwycięscy.

    • @POWROTTATY
      @POWROTTATY 5 หลายเดือนก่อน +3

      sław / suaw
      suaw / suave, su-ave ... ave cesar (chwała cezarowi).

    • @mikoajduszka1817
      @mikoajduszka1817 5 หลายเดือนก่อน +2

      Akurat odwrotnie - angielskie "slave" powstało od Słowian, którymi masowo handlowano w średniowieczu przed ich chrystianizacją (a nie za czasów rzymskich...)

    • @greenfocus5236
      @greenfocus5236 5 หลายเดือนก่อน

      to niestety nieprawda, angielskie slave pochodzi z łaciny, "clavis/ clavus" (klucz, gwóźdź)które przerodziło się w słowo inclavare (zamknąć, zakuć)aż w końcu doszło do sclavus (slave - zamknięty, zakuty), które to słowo prawdopodobnie weszło do angielskiego jak wiele innych wraz z podbojem normańskim. Z czysto historycznej perspektywy rezerwuarem niewolników dla normanów/anglików byli irlandczycy przez ponad 500 lat. Dublin był największym targowiskiem niewolników w zachodniej europie czerpiąc tych niewolników z Irlandii, Walii i Szkocji. Za to za czasów rzymskich (6 wiek) sytuacja była odwrotna - setki tysięcy rzymian było niewolonych przez południowych słowian na terenach obecnej Bułgarii(aczkolwiek nie było to niewolnictwo permanentne) @@mikoajduszka1817

  • @ichtisek
    @ichtisek 5 หลายเดือนก่อน +12

    Jestem urzeczona jako polonista ogromem pracy, którą Pan musiał wykonać do analizy tego jednego tylko słowa. Dziękuję, jest to niezwykle frapujące!

    • @jerzykulesza2054
      @jerzykulesza2054 5 หลายเดือนก่อน

      To do mnie Pan powiedział?

  • @animasilea4317
    @animasilea4317 5 หลายเดือนก่อน +9

    Wiadomo, na początku było słowo ❤

  • @janbolf3479
    @janbolf3479 2 หลายเดือนก่อน +4

    Slovan=>Sol+vai+an. ( Hovoriť+ústa+ on) On s hovoriacimi ústami. Slovan hovorí slová. Naše tušenie bolo správne!!! Vai+an, sa nám stretli tri samohlásky "aia" a z toho sú tie nejasnosti, či slovian,slovien, slovän,slovяn,sloven! Pozdravujem poľských bratov. ❤

  • @krokpokroku5893
    @krokpokroku5893 5 หลายเดือนก่อน +59

    Myślę że Słowianie są od "słowa" tego samego słowa. Jak ważny był dla Słowian język świadczy fakt że Germanów nazywali Niemcami od niemowy, nie możności zrozumienia tej mowy. Więc dla Słowian język stanowił system identyfikacji swój-obcy i ten podział był dla nich bardzo istotny.

    • @jacuswoczega9180
      @jacuswoczega9180 5 หลายเดือนก่อน +5

      Negatywna nazwa obca, wszelkie rodzaju "obcy" czy "niemowa" wielokrotnie została wynajdywana, jak Allemagne

    • @mirosawkrol7593
      @mirosawkrol7593 5 หลายเดือนก่อน +9

      krokpokroku5893
      1) Sławianie sławni byli z waleczności, a nie z gadania czyli słowienia. Dowód: Imiona sławiańskie np. WładysłAw, StanisłAw, BronisłAw, GrzmisłAw, SłAwomir. Proszę podać chociaż jedno imię sławiańskie zawierające ,,-słow".
      Ps. To, że ktoś/coś kiedyś zamienił/o jedną bukwę, nie znaczy, że my Sławianie mamy to powielać!
      2a) Na zachód od Odry i Nysy mieszka Niemieć, gdyż nie ma nic własnego, dopiero jak komuś zabierze siłą to ma.
      2b) Na wschód od Bugu leży Skraja Sławiańszczyzna.

    •  5 หลายเดือนก่อน +7

      ​@@mirosawkrol7593 2a jest tak naciągane, że aż piszczy. Pamiętajmy, że Słowianie pojawili się w okolicy później, niż ludy zamieszkujące Zachód Europy, w tym Germanie, co zresztą właśnie wspominają zapiski z Bizancjum.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 หลายเดือนก่อน +6

      @@jacuswoczega9180 Allemagne to raczej od 'alles mannen' - 'wszyscy ludzie'. Przyjmuje się, że Alamanowie pojawiający się w źródłach to związek różnych małych plemion zachodnio-germańskich znanych wcześniej pod różnymi nazwami. Stąd określenie Niemców w językach francuskim, hiszpańskim portugalskim.

    • @adelajda3002
      @adelajda3002 5 หลายเดือนก่อน +1

      @ zapoznaj się z pracą genetyka prof. Tomasza Grzybowskiego etnogeneza, pochodzenie Słowian. Bardzo przystępnie to tłumaczy na yt. W telegraficznym skrócie skoro ok. 40% mężczyzn w Polsce ma haplogrupę R1a1a7, jej wiek ewolucyjny to ok 6tys. lat i w miarę oddalania się od Polski ilość mężczyzn z tą haplogrupą maleje to znaczy, że Słowianie nie przybyli na te ziemię w 6wieku znad Prypeci.

  • @jacekwidor3306
    @jacekwidor3306 5 หลายเดือนก่อน +22

    Stańczyk twierdził, że w Polsce najwięcej jest lekarzy, ale obecnie, jak widać po wpisach poniżej, najwięcej jest językoznawców.

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      Szacun za znajomość anegdoty o zakładzie i liście lekarzy. ;D

    • @magdarosson6579
      @magdarosson6579 3 หลายเดือนก่อน

      hmmm...

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      A to nie wiedziales, ze Polak zna sie na wszystkim?

  • @WitcherDAD
    @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

    cd. Zacznijmy od tego,że Sławianie to wersja najstarsza nazwy. Autor podając grecką nazwę "kleu" troche się pogubił. Po pierwsze w Proto-Indo -Europejskim "klevos" (sława/ chwała) został przeniesiony na starożytny grecki "kleos" co oznacza to samo. Tak więc rozwiązanie zagadki leży w nazwie plemienia Sklaveni (Sklawinów), którego etymologia leży w PIE oraz Sansktrycie "klew" - usłyszeć, "kleos"-sława -> tak więc mamy S-kl nie tylko wyjaśnienie skąd wzięła się ta "grecka pomyłka" z literą "K", ale znaczenie słowa, które chcać nie chcąc ma to samo znaczenie -Sława. Natomiast wyraz "słowo" jest ściśle powiązane z PIE oraz Proto-Bałto-Słowiańskim "klevos" oraz Sanskrytem "śravas". Znaczenie "słowa" jako wyrazu nabrało dopiero przez kościół starocerkiewny i głagolicę, a więc 200 lat po tym jak już pisano o Antach i Sklawinach. Innymi słowy wyraz "sława i słowo" miało kiedyś to samo znaczenie - SŁAWA / lub SŁYSZEĆ, a dopiero potem SŁOWO nabrało samodzielnego znaczenia jako wyraz. Jak pisałem w poprzednim komentarzu - na Bałkanach nie ma wyrazu "słowo/slovo" tylko reč - od Proto-Słowiańskiego reťi. Mamy tutaj konflikt interesów, bo ten wyraz występuje we wszystkich j.słowiańskich, a "słowo" nie - tak można śmiało rzec :) Słowianie-Sławianie obie formy sa poprawne, ale etymologia wywodzi się ściśle od sławy lub od obu sławy i słowa, ale nigdy od samego słowa. Kluczem tej zagadki było odgadnięcie kiedy dany wyraz miał jakieś znaczenie a kiedy nie miał lub był wieloznaczny Przykładów takich zdarzeń w lingwistyce są setki wystrczy sięgnąć po staropolskie wyrazy, które nadal są w użyciu, ale mają zupełnie inne znaczenie. Dziękuję za "prawdziwą historię" ale sam potrafię czytać i logicznie myśleć podczas weryfikacji wszellkich rewelacji akademickich.

  • @Marta_Less
    @Marta_Less 5 หลายเดือนก่อน +6

    Dziękuję za film.
    Bardzo się cieszę, że już zamówiłam książkę. Sadzę, że może być jeszcze ciekawsza.
    Pozdrawiam.

  • @mirekkato5273
    @mirekkato5273 5 หลายเดือนก่อน +10

    Ja oczywiście nie mam pojęcia skąd się wzięła nazwa Słowianie. Nie wiem również jak mozna by to ustalić. Ale bardzo mi się podobają twoje filmy i głos godny lektora filmowego.

    • @mirosawkrol7593
      @mirosawkrol7593 5 หลายเดือนก่อน +1

      mirekkato5273
      1) Sławianie sławni byli z waleczności, a nie z gadania czyli słowienia. Dowód: Imiona sławiańskie np. WładysłAw, StanisłAw, BronisłAw, GrzmisłAw, SłAwomir. Proszę podać chociaż jedno imię sławiańskie zawierające ,,-słow".
      To, że ktoś/coś kiedyś zamienił/o jedną bukwę, nie znaczy, że my Sławianie mamy to powielać!
      2) Etymologia imienia Mirosław. [Wszak ,,składa" się z trzech elementów.]

    • @Viator1
      @Viator1 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@mirosawkrol7593Rozsądek podpowiada, że sławni nie byli. Jeżeli nazwa pochodzi od “sława', to może to być związane z częstotliwością imion na”-sław” lub czymś innym. Obojętnie, jaka jest etymologia I tak pozostaniemy Słowianami.

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@Viator1On tu wszędzie te swoje teorie spiskowe o "sławianach" bazgroli. To już nie pierwszy film o tej tematyce, pod którym robi copy-paste tych "mondrości".

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      @@Hevdan1 Turboslowianskie szury juz tak maja. Uczepili sie tej slawy i puscic nie chca.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      @@Viator1 trochę trolluje i pisze po lechicku ale nie znaczy , że całkowicie się myli , polecam Ci zajrzeć w etymologię sławy i słowa to sam się przekonasz na czym ta różnica polega przed powstaniem kościoła starocerkiewnego.

  • @nonodragovic
    @nonodragovic 5 หลายเดือนก่อน +5

    Mieszanie się ludów I2 i R1a na obszarze od Niemiec po Ukrainę doprowadziło do powstania słowiańskiego etnosu, języka i kultury. Mieszanie się tych grup trwało w epoce brązu i w średniowieczu, najpierw wraz z przybyciem trackiej i iliryjskiej elity jeździeckiej z ukraińskich stepów na Bałkany około 1800 roku p.n.e., a następnie wraz z przybyciem Mykeńczyków około 1600 roku p.n.e. W konsekwencji przybycia elity aryjskiej, ucieleśnionej w jeźdźcach R1a i jej zmieszaniem z rdzennymi rolnikami I2, powstał lud, Proto-Ilirowie i Proto-Trakowie (Maciamo Hay, Eupedia). To wymieszanie znajduje także odzwierciedlenie w sposobie pochówku ludności R1a, grzebaniu pod kurhanami-kopcami, gdzie chowano władców ludu R1a, podczas gdy miejscowi (Dinarowie) w dalszym ciągu palili swoich zmarłych (Dawid Antoni). Genetykę R1a odkryto w szkielecie z trackiego grobowca w Bułgarii, datowanym na około 1700 rok p.n.e.. co niezbicie potwierdziło przynależność narodu trackiego do korpusu słowiańsko-serbskiego (język tracki oficjalnie należy do grupy języków satemowych wraz z językami słowiańskimi i irańskim). Niestety po tych odkryciach zaprzestano wszystkich badań starożytnych szkieletów z Bałkanów, gdyż wszelkie dalsze odkrycia dyskredytowałyby istniejące teorie oficjalnej nauki.
    Nie można zaprzeczyć, że w VI i VII w. miała miejsce imigracja Słowian na Bałkany, ale głównie w postaci mniejszych grup elity wojskowej, która po upadku państwa rzymskiego ustanowiła władzę nad pokrewnymi plemionami iliryjskimi. Twierdzenie to potwierdzają także badania genetyczne, gdyż różnorodność gałęzi R1a u Serbów jest większa niż u reszty świata, co oznacza, że Bałkany były miejscem przybycia wielu Słowian wschodnich i zachodnich od epoki kamiennej (nosiciele genetyki R1a ), gdyż każda grupa która tam wyemigrowała przywiozła swoją podgrupę R1a, natomiast ludność dynarska I2 (I2a Północno-Dynarska, I2b) przeniosła się do Europy Wschodniej. U Serbów można znaleźć wszystkie główne gałęzie słowiańskiego R1a i ich podgrupy: genetykę R1 Z-284 obecną u Słowian wschodnich; R1a-M-458 obecny u Słowian Zachodnich; R1a Z-93/94 obecny u ludów irańskich; R1a- Z-280 związany ze Słowianami bałtyckimi. Różnorodność tę można wytłumaczyć jedynie nielicznymi migracjami słowiańskich jednostek wojskowych z północy na Bałkany na przestrzeni kilku tysiącleci lat, a nie jedną dużą migracją w średniowieczu.
    Gdyby Serbowie imigrowali z Polski, mieliby dominującą gałąź R1a M-458, a gdyby przybyli z Ukrainy, R1a-Z-284. Ponieważ jednak Serbowie posiadają mieszaninę słowiańskich podgałęzi R1a (w sumie 20% serbskiej genetyki i ponad 10 różnych gałęzi), a także niemal całkowita jednorodność gałęzi I2 (którą w sumie posiada 40% populacji) oznacza to, że prawdopodobnie w ciągu ostatnich 7500 lat tylko 20% Słowian wschodnich i zachodnich sprowadziło się na te ziemie. W odróżnieniu od R1a, haplogrupa I2 pozbawiona jest dużej liczby podgałęzi, co świadczy o tym, że jej nosiciele nie migrowali w większym stopniu, czyli nie pochodzili z innych obszarów, lecz jako taka zawsze była obecna w Bałkach.
    Odgałęzienia, które można powiązać z VI i VII wiekiem oraz obszarem Polski, na którym znajdowało się Królestwo Serbów Łużyckich, będące pod panowaniem księcia Dervana, którego syn według źródeł historycznych przybył na Bałkany, są to: R1a-M-458 L1029, R1a-Z-280 L1280, R1a-Z-280 YP4278. Suma procentów wszystkich tych gałęzi nie przekracza 5% kompleksowej serbskiej genetyki ojcowskiej. Powyższe prowadzi do wniosku, że w VI i VII w. z Polski na Bałkany mogła przybyć mniejsza liczba ludności, nie więcej niż 5-7% ogółu ludności Serbii (R1a M-458 L1029, R1a Z-280 L1280, I2b). Dane te wynikają z badań nieżyjącego już historyka Tibora Živkovicia, opartych na pozostałościach archeologicznych i antropologicznych.
    Migracje z Bałkanów do Europy Wschodniej i z Europy Wschodniej na Bałkany, dzięki którym rozprzestrzeniła się genetyka, istniały zawsze od epoki kamienia. Migracje te są odnotowane zarówno w genetyce, jak i w archeologii. W Serbii więc znajdują się pozostałości archeologiczne i genetyczne kultur jeździeckich południowej Rosji (genetyka R1a), podczas gdy w Rosji mamy pozostałości Vinčanców, Ilirów i Serbów.
    Dlatego można twierdzić, że kształtowanie się etnosu słowiańskiego poprzez interakcję pokrewnych plemion było procesem trwającym kilka tysiąclecy lat.

    • @Viator1
      @Viator1 5 หลายเดือนก่อน

      “Mieszanie się ludów I2 i R1a na obszarze od Niemiec po Ukrainę doprowadziło do powstania słowiańskiego etnosu, języka i kultury.”
      O R1b zapomniałeś, a to I2 jest I2a. Są też inne haplogrupy.
      “Mieszanie się tych grup trwało w epoce brązu i w średniowieczu, najpierw wraz z przybyciem trackiej i iliryjskiej elity jeździeckiej z ukraińskich stepów na Bałkany około 1800 roku p.n.e.,”
      U nas ci z R1a i w mniejszej ilości R1b pojawili się znacznie wcześniej, bo około 3000 r. I nie były to tylko elity.
      “Niestety po tych odkryciach zaprzestano wszystkich badań starożytnych szkieletów z Bałkanów, gdyż wszelkie dalsze odkrycia dyskredytowałyby istniejące teorie oficjalnej nauki.”
      Te informacje nie potwierdzają teorii spisku:
      W badaniu genetycznym opublikowanym w Scientific Reports w 2019 r. zbadano mtDNA 25 szczątków trackich w Bułgarii z III i II tysiąclecia p.n.e. Stwierdzono, że mają mieszankę przodków od zachodnich pasterzy stepowych (WSH) i wczesnych rolników europejskich (EEF), co potwierdza pogląd, że Europa Południowo-Wschodnia jest łącznikiem między Europą Wschodnią a Morzem Śródziemnym.
      “Bałkany były miejscem przybycia wielu Słowian wschodnich i zachodnich od epoki kamiennej (nosiciele genetyki R1a )”
      Jakich Słowian? To tylko nosiciele haplogrupy indoeuropejskiej z chalkolitu. Twierdzisz, że Rzymianie, którzy później władali terenami Serbii nie rozpoznawali języka tubylców i nie skojarzyli go następnie z najazdami Słowian? Zbieżność haplogrupy to jedno a język I kultura to też co innego.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      kolejny uczony z dupy, pardon, uniwersytetu imienia JuTjuba.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +2

      @@cehaem2 Widzę że wolisz kłamców z tytułem doktora i stażem kilku lat na uczelni . Powodzenia

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

      Zdravo Nono. Aż miło czyta się rzetelne informacje oparte na prawdziwych badaniach , a nie głupotach berlińskiej szkoły. Jestem chyba jedynym Polakiem, który ogląda i subsktybuje Global Serbija , Aleksandar Šargić jest genialny :) Tymczasem poza genetyką i antropolgią warto pochylić się nad linwistyką, bo to ona otwiera z nimi w parze drzwi do prawdy, a nie kroniki pisane na zamówienie katolickich cesarzy. Serbia jest kolebką pisma PIE a Polska kultury ceramiki sznurowej gdzie narodził się etos Aryan. Migracje w okresie brązu między Dunajem i Bałkanami a Wisłą można zauważyć w bośniackich i polskich piramidach czy też rondelach (podobny model do Arkaim) w Antyku zaś przybyszów z Adriatyku w postaci Wenedów- ludów morza, gdzie ich kolonie były nie tylko nad Bałtykiem ale też w Bretani -Atlanic Veneti, zaś ich język zrekonstruowano i odnaleziono setki analogii w starobułgarskim. Wracając do Polaków i Serbów, to znalazłem dawno temu pracę serbskiego lingwistę, który udowodnił jak nasze języki jeszcze 300 lat temu były do siebie podobne jak czeski i słowacki. Niestety reformacja języka w Polsce przyniosła straszne szkody, bo żaden inny słowiański naród chyba poza Serbami nie jest w stanie odszyfrować pisowni i poprawnie przeczytać. Katastrofa, która poróżniła Polaków od reszty rodziny słowiańskiej. Na szczęście znam język staropolski i dzięki temu w Herceg Novi spędziłem 2 godziny rozmawiając z Tomanovicem używając naszych własnych języków i wbrew opinii innych Polaków , oboje rozumieliśmy 90% z naszej rozmowy. To tam dowiedziałem się, że Serbowie nie znają wyrazu "słowo" tylko reć , dlatego teoria Słowianin od słowa zupełnie nie pasuje nawet jeśli oba wyrazy są bliskoznaczne i znaczą to samo co sława. Dopiero kosciół starocerkiewny zmienił znaczenie słowa jako wyrazu. Autor tego filmu zapomniał o etymologii słava i slovo, a także o Slavonii w Chorwacji.

    • @cehaem2
      @cehaem2 หลายเดือนก่อน

      @@WitcherDAD Zdecydowanie wole swoich kolegow i kolzanki po fachu od bajkopisarzy z dyplomem z Uniwersytetu JuTjuba, tak :)

  • @polefrompole4428
    @polefrompole4428 5 หลายเดือนก่อน +2

    Tak na bardzo chłopski rozum wyraz słowo zdaje się być najbardziej prawdopodobną bazą dla nazwy Słowian. Zdanie swoje opieram na tym ze słowo mogło być nazwą języka który w pewnym momencie mógł stać sie lingua franca całkiem sporych terenów. By ktoś mógł być sławny ktoś musi go wysławiać za pomocą słów. By ktoś sławny pozyskał ludzi na wyprawę musiał ich słowem zachęcić i być może dać im słowo przysiąc a oni słowo dawali jemu. Ilu Slowian jako niewolnicy lub wojownicy trafiło do wielonarodowych armii (hunów, awarów i innych) oraz miast i państw gdzie przecież jako podmiot lub "przedmiot" musieli jakoś być odróżniani od reszty.

  • @ianazu38
    @ianazu38 5 หลายเดือนก่อน +11

    Od używania słów bo pismaci nie byli i pisma jako takiego nie było. Stąd świetna pamięć Słowian 😊 i świetne zdolności opowiadania, najlepsi bardzi.

    • @chaveraoh
      @chaveraoh 5 หลายเดือนก่อน

      Raczej bardowie, i nie jest chyba polskim slowem

  • @NaTalia-1897
    @NaTalia-1897 5 หลายเดือนก่อน +4

    Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję.

  • @dorotasosnowska9836
    @dorotasosnowska9836 4 หลายเดือนก่อน

    Super materiał ❤

  • @jacekgrap5889
    @jacekgrap5889 2 หลายเดือนก่อน

    Do mnie przemawia pochodzenie "Słowian" od "sława", ale z zastrzeżeniem, że chodzi o "sławę" w znaczeniu liczności dookoła (wszędzie ich pełno), a nie słynni z czegoś. To tłumaczyłoby dlaczego nazwy Słowenia, Słowacja.istniją na obrzeżach słowiańskiego terenu ku przestrodze obcym: uważajcie jest nas o wiele więcej! Sądzę też, iż Światowidy o różnej ilości twarzy zależnie od miejsca nie były posągami ku trzci bożka, a swoistymi drogowskazami dla podróżnych/kupców, sprzedawców informującymi gdzie i w jakiej ilości zamieszkują zaprzyjaźnione/pochodne plemiona - dokąd można się udać bezpiecznie.

  • @bartoszsowa5140
    @bartoszsowa5140 5 หลายเดือนก่อน +3

    no dobra ale jeśli można wywieść słowo "sława"/"sławić" od słowa "słowo" to może niekoniecznie jest tak, że trzeba szukać jednej odpowiedzi. może raczej niektóre z tych wersji są wobec siebie komplementarne.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      Tyle ze slawic jest wtorne co do slowa.

  • @patryvjamarek1444
    @patryvjamarek1444 10 วันที่ผ่านมา

    Ciekawy odcinek

  • @edwardwarkus5198
    @edwardwarkus5198 5 หลายเดือนก่อน +3

    9d dawna bliska mi jest koncepcja pochodzenia nazwy Słowian od "słowa". Przy czym słowo "niemiec" czy jakiś jego wczesny odpowiednik miało to samo znaczenie, co "barbarzyńca" , czyli "ktoś, kto mówi niezroumiale" dla Greków.

    • @user-hb2kj3wo2v
      @user-hb2kj3wo2v 5 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście, bo Niemiec pochodzi od Nie- Mieć, być golasem😊 Niemcy i Germanie to dwie różne rasy. Germanie to jasnowlosi i jasnoocy, a Niemcy to czarnogłowi, którzy najechali Europę i podszyli się już pod istniejące plemiona.

    • @user-hb2kj3wo2v
      @user-hb2kj3wo2v 5 หลายเดือนก่อน

      Nie dla Greków tylko dla HELLENÓW😊 Grecy są tu jak Niemcy, a Hellenowie i Germanie to jedna rasa.

    • @edwardwarkus5198
      @edwardwarkus5198 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@user-hb2kj3wo2v
      Poproszę jakieś pewne źródło, chętnie się dokształcę

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      @@edwardwarkus5198 Nie bez powodu ci nie opdowiedzial bo to belkot balwana.

  • @adamzieba8364
    @adamzieba8364 8 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    11:37 Podobno w Średniowieczu analogicznie mieszkańcy półwyspu Iberyjskiego mianem Alemáni czyli Niemcy określali wszystkich mieszkańców ziem na wschód od Francji.
    Tak nazwano też pewnego tajemniczego przybysza na Maderę w połowie 15 wieku, na którego temat w czasach nam bliższych jakiś badacz z Portugalii formułował hipotezę że mógłby to być ocalony z bitwy pod Warną Władysław III Jagiellon.

  • @dariuszraczko6825
    @dariuszraczko6825 หลายเดือนก่อน +1

    No tak, tylko, że wspomniany Jordanes wyraźnie mówi, że Wenedowie, Skławeni i Antowie to to samo. Z których to nazw Wenedowie jest najstarsza, bo wymieniana już w pismach z I wieku. Nazwa Słowianie pojawia się dopiero w V wieku. Co ciekawe niemcy jeszcze w XIXw, nazywali pomorzan , połabian i łużyczan Wentami.

  • @monikamazur516
    @monikamazur516 5 หลายเดือนก่อน +11

    Do mnie najbardziej przemawia pochodzenie od kultu słońca i od słowa-wspólnoty językowej.

    • @mirosawkrol7593
      @mirosawkrol7593 5 หลายเดือนก่อน +2

      monikamazur516
      Sławianie sławni byli z waleczności, a nie z gadania czyli słowienia. Dowód: Imiona sławiańskie np. WładysłAw, StanisłAw, BronisłAw, GrzmisłAw, SłAwomir. Proszę podać chociaż jedno imię sławiańskie zawierające ,,-słow".
      Ps. To, że ktoś/coś kiedyś zamienił/o jedną bukwę, nie znaczy, że my Sławianie mamy to powielać!

    • @monikamazur516
      @monikamazur516 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@mirosawkrol7593 też może być

    • @prasaite
      @prasaite 3 หลายเดือนก่อน

      Mało prawdopodobne, słowiańskie bóstwo solarne to Dadźbóg, więc co najwyżej może to tłumaczyć nazwę współczesnej grupy żyjącej w Polsce, tak zwanych "dejów".

    • @prasaite
      @prasaite 3 หลายเดือนก่อน

      @@mirosawkrol7593 Na przykład takie wspaniałe imiona jak Mieszko, Siemowit, Siemomysł, Lestek, Czcibor, które ni huhu nie zawierają żadnego sława a są na wskroś słowiańskie. pl.wikipedia.org/wiki/Imiona_s%C5%82owia%C5%84skie

  • @chaber5555
    @chaber5555 หลายเดือนก่อน

    Czy zapoznał się Pan z tym wykładem : ''prof. Marek Figlerowicz "W poszukiwaniu naszych przodków - społeczeństwo państwa Piastów". ?

  • @Marfi645
    @Marfi645 2 หลายเดือนก่อน

    Brawo ❤🇵🇱
    Grzegorz Józef Majcher
    Oi...👁️👁️

  • @Mescherje
    @Mescherje 15 วันที่ผ่านมา

    I do mnie najbardziej przemawia etymologia od "słowa". Domyślam się, że zanim spotkano ludy mówiące innym językiem, nie istniało takie pojęcie jak "język". Wszyscy po prostu mówili zrozumiałymi słowami. Gdy napotkano inne ludy, "słowo" stało się synonimem dzisiejszego "języka", więc swoich zaczęto nazywać Słowianami, a obcych "niemcami". Ciekawe, jak nazywały siebie poszczególne plemiona - bo raczej nie byli to Polanie, Wiślanie, Goplanie itd - te nazwy, nawet jeżeli funkcjonowały w podobnej formie, zostały nadane przez obcych. A jak sami siebie nazywali?

  • @kamilolszowka3551
    @kamilolszowka3551 5 หลายเดือนก่อน +7

    „Sobótkowe ognie niczym Słowiańszczyzny tajemnice”
    I.
    Gdy letnią nocą chłodnego wiatru powiew,
    Przywoła moc zaklętych w prastarych lasach wspomnień,
    Opowiadanych nocami rwących potoków szumem,
    Strzeżonych przez wieki srebrzystego księżyca blaskiem,
    Nakłoń ucha ku prastarej Słowiańszczyzny tajemnicom,
    Zasnutej niepamięcią niczym starą zakurzoną pajęczyną,
    Rozwiewaną niczym wiatrem jasnowłosych dziatek ciekawością,
    Marzących by szczycić się swych pradziadów przeszłością,
    Letnią nocą pachnącą kwieciem i ziołami,
    Rozjaśnianą migocącym blaskiem sobótkowych ogni,
    Niczym czarne niebo złotymi gwiazdami,
    Wyszywaną starych gawędziarzy długimi opowieściami,
    Podąż myślami za swych przodków dziejami,
    Tak barwnemi choć mrokiem zapomnienia spowitemi,
    Z historią Słowiańszczyzny nierozerwalnie złotą nicią splecionemi,
    Z otchłani pradziejów o pamięć rzewnie wciąż wołającemi…
    II.
    Niech twa wyobraźnia poszybuje lotem sokoła,
    Gdzie w szczęku oręża wykuwała się historia,
    Niech zakradnie się trwożnie w skórze zająca,
    Gdzie po lasach wiedźmy odprawiały swe gusła,
    Bowiem dzieje wielkich Słowiańszczyzny królów,
    Spoczywających od wieków w ziemi swych dziadów,
    Którą niegdyś rozsławili chwalebnością swych czynów,
    Zatonęły w morzu niepamięci z biegiem wieków,
    Przeto dziś żyjący winniśmy z zapomnienia toni,
    Sławę naszych przodków dla potomnych wydobyć,
    By z podniesionym czołem dumnie w przyszłość kroczyli,
    Jak niegdyś ich dziadowie strzegąc granic Słowiańszczyzny,
    Tam gdzie zapomnienia spowite niepamięcią moczary,
    Skieruj żwawo dociekliwości swej kroki,
    By z bagna obojętności szczerozłoty skarb wydobyć,
    Jakim są niespisane dzieje dawnej Słowiańszczyzny…
    III.
    Krzesane w najkrótszą noc w roku sobótkowe ognie,
    Symbolizują niezliczone prastarej Słowiańszczyzny tajemnice,
    Choć mglistą pomroką dziejów spowite,
    Rozniecające wyobraźnię niczym iskry skrzące płomienie,
    Jest wielką prastarej Słowiańszczyzny tajemnicą,
    Ten święty ogień rozniecany sobótkową nocą,
    A tajemnicą od innych niemniej zawiłą,
    I tajemnicą przez wieki zazdrośnie strzeżoną,
    Tak piękne niczym sen na jawie,
    Rozjaśniane blaskiem sobótkowych ogni lica Słowianek,
    Będące niegdyś niedosięgłym dzikich Awarów marzeniem,
    Spędzających samotne noce w dalekim stepie,
    Są niczym maleńkie złote iskierki,
    Trzaskające z rozpalanych letnimi nocami ognisk,
    Niczym zaplatane z polnych kwiatów wianki,
    Na lustro jeziora zrzucane ze skroni…
    IV.
    Gdy letnią nocą cichutki szept historii,
    O potędze niezwyciężonego państwa Samona wniebogłosy krzyczy,
    Miej odwagę by ujrzeć oczyma duszy,
    Dziedzictwo którym Samo bieg dziejów zaszczycił,
    Jak wypalił swe znamię na biegu dziejów,
    Jednocząc licznych plemion walecznych wodzów,
    By pobić na wieki okrutnych Awarów,
    Srogich dręczycieli i straszliwych ciemięzców,
    Jednocząc pod swym berłem Słowian tak licznych,
    Wielkiego kraju kładąc tym podwaliny,
    Powołując do życia zarodek niezwyciężonej armii,
    Dokonał istnych cudów prosty kupiec frankijski,
    Wznosili modły do bogów przeszczęśliwi Słowianie,
    Chronieni rozległymi granicami i własnym solidnym państwem,
    Napominając swe wnuki na przodków ich cienie,
    By Samona imię nie zostało zapomniane…
    V.
    Dzieje wielkiego króla ziem mnogich Kraka,
    Skryła w swych mrokach zazdrośnie historia,
    By niczym z wielkiego pożaru maleńka iskierka,
    Pozostała po nim jedynie legenda,
    Niczym wielka spichlerza komora,
    Kryjąca w sobie niezliczone złotej pszenicy ziarna,
    Skryła w swych ciemnych wiekach historia,
    Dzieje wielkiej dynastii sławnego króla Kraka…
    Zimne popioły podmuchem nocnego wiatru niesione,
    Opowiadają okrutnego króla Popiela dzieje,
    Niczym strwożony płomień mosiężnym gasidłem zgaszone,
    Gdy prosty oracz poruszył dziejowe kamienie,
    Niesione wciąż podmuchem nocnego wiatru popioły,
    Z spalonej przed wiekami kamiennej wieży w Kruszwicy,
    Żalą się nocami starym wierzbom płaczącym,
    Iż były świadkami strasznej złego króla doli…
    VI.
    A kiedy nagły huraganu powiew,
    Pogasi nagle na wzgórzach sobótkowe ognie,
    I nadpalone bierwiona skrzącym żarem okraszone,
    Rozsypią na wszystkie strony iskierki niezliczone,
    Złote iskierki niesione huraganu powiewem,
    Zdradzą sekrety Słowiańszczyzny gwiazdom na niebie,
    Nim pędem powietrza bezlitośnie zgaszone,
    Zasną na wieki przez Chorsa zapomniane,
    I odtąd na niedosięgłym nocnym niebie gwiazdy,
    Strzec będą świętej prastarej Słowiańszczyzny tajemnicy,
    Której nigdy nie zgłębiły opasłe kroniki,
    Którą w księgach ledwo nakreślili swym inkaustem mnisi,
    I snujące się czarną nocą białe zjawy,
    Strzegące spalonych grodów tajemnic,
    Krwią pomordowanych w bezlitosnych szturmach wypisanych w ziemi,
    Zachowają ich dzieje w nieśmiertelnej duchów pamięci...

    • @teresawojtaszek2232
      @teresawojtaszek2232 2 หลายเดือนก่อน

      Kamil z serca dziękuję za zamieszczenie tej pięknej poezji. Niech czytają, a zwłaszcza ci, co za srebrniki sprzedają naszą polskość.

    • @teresawojtaszek2232
      @teresawojtaszek2232 2 หลายเดือนก่อน

      Kamil dziękuję za zamieszczenie tej pięknej poezji. Niech czytają, a zwłaszcza ci, którzy za judaszowe srebrniki sprzedają naszą polskość.

    • @kamilolszowka3551
      @kamilolszowka3551 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@teresawojtaszek2232 Dziękuję po tysiąckroć!Polecam także szczególnej uwadze moje długie wiersze zatytułowane ,,Wnętrza drewnianych kościołów…" i ,,Uśmiech papieża Polaka". Pozdrawiam Najserdeczniej!

    • @teresawojtaszek2232
      @teresawojtaszek2232 2 หลายเดือนก่อน

      @@kamilolszowka3551 To ja bardzo dziękuję.

  • @vlad1209palovic
    @vlad1209palovic 7 วันที่ผ่านมา

    Najbliższa mi jest wersja "od słowa", choć... także "sława" mogła być wymaganym wówczas składnikiem wojowniczej dumy. Jednak opozycja do "niemce" zdecydowanie przeważa na pierwszą opcję.

  • @teresawojtaszek2232
    @teresawojtaszek2232 2 หลายเดือนก่อน +1

    Ale jazgot, ale ujadanie na zasadzie, uderz w stół ... . Nie pomoże Święty Boże, gdy prawda zechce wypłynąć na wierzch.

  • @TymTym55
    @TymTym55 4 หลายเดือนก่อน +1

    Nawiązałbym do wspomnianego pnia indo-europejskiego "kleu". Po grecku "kleos" znaczy "sławę", oba te słowa wzięły się z tego samego wyrazu praindo-europejskiego, podobnego raczej do formy greckiej. Przez wieki języki grecki ze słowiańskim dzieliły ze sobą wiele charakterystycznych cech i samych słów, jak słow. "dom" i greckie "domos", słowiańskie "dziwy, diwy", a greckie "theos", łacińskie "deus". Także historia Konstantyna-Cyryla z Metodym, wychowujących się też wśród Słowian by się pokrywała ze wspomnianym podobieństwem. Być może stąd się wzięła głoska "k" w bizantyjskim (niedaleko do Greków!) pniu, że próbowali w ten sposób pokryć ze sobą słowa (!) greckie ze słowiańskim.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

      bdb spostrzeżenie zwłasza ze kleos wychodzi z PIE . Dodam, że to Metody zmienił znaczenie wyrazu "słowo" odrywając go od "sławy" bowiem przedtem oba wyrazy znaczyły to samo - sławę . Pozostaje sprawa Bałkanów , nikt tam nie używa wyrazu "slovo" tylko reč i kolejna rzecz, że tak można rzec w Chorwacji mamy Slavonię a na Krecie Sklavi :) Wszystko jasne jak słońce a może sunce :)

  • @bozenagogolewska7250
    @bozenagogolewska7250 5 หลายเดือนก่อน

    Ważne było dla tego ludu "słowo". W takim znaczeniu jak jesteśmy po słowie...czyli wypowiadając ,"słowo" kończyłem co powiedziałem ..."zrobię, jak rzekłem"....

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

      właśnie "rzekłem" jak i dobrze jest prawdę "rzec" Szkopuł w tym, że na Bałkanach nie ma wyrazu slovo tylko reč oraz występuje we wszystkich słowia nskich językach więc cała teoria autora filmu pada jak zółty jesienny liść.

  • @maniekandrz2946
    @maniekandrz2946 15 วันที่ผ่านมา

    Do końca XIX wieku w Polsce używano określenia Sławianie. Używając zatem tego określenia, jakże spójne staja się imiona dawne z końcówką na sław i sława. Slawistyka, cóż to takiego? Sprawdźcie sobie sami.

  • @2112garbara
    @2112garbara 5 หลายเดือนก่อน +1

    W pierwszym wypadku, ci, którzy przeżyli, wracali do domu z łupami. Natomiast w drugim, młody zastępca wodza wraz z młodymi wojami osiedlali się i organizowali na zdobytym terenie, a reszta wracała do kraju. Po udanej wyprawie
    i wysokiej ocenie wojewody przez lud mógł on zostać wybrany na kolejnym prawomocnym wiecu na króla. Natomiast były wicewojewoda zostawał automatycznie nowym władcą - księciem na nowym terenie, ale za to podlegał lojalnie królowi i imperium. Natomiast z dala od domu zostawał niezależnym królem, jak na przykład król Genzeryk w Kartaginie w 439 roku. W ten sposób powstawało i rozszerzało się Imperium Lechitów.

  • @panika4167
    @panika4167 5 หลายเดือนก่อน +2

    Pozdrowienia i głaski dla Basi :)

  • @andrzejbrzezinski1690
    @andrzejbrzezinski1690 5 หลายเดือนก่อน +5

    Sądzę, że określenie Słowianie wywodzi się od słowiańskich imion z przyrostkiem i przedrostkiem -sław/slav: Sławomir, Mirosław, Sławoj, Mieczysław, Przemysław itp. Oczywiście dla samych Słowian imię wywodziło się od tego kto się czymś wsławił lub miał się wsławić (trudno bowiem przypuszczać, żeby dziecko, któremu nadano imię np. Mieczysław, już się wsławiło machaniem mieczem). Prawdopodobnie np. Bizantyjczycy w tych imionach wyróżniali głównie właśnie -sław, a reszta, czyli rdzeń imienia był dla nich kwestią wtórną i trudną do zapamiętania i wymówienia. Wobec tego, nie wnikając głębiej w poszczególne imiona, całą tę grupę zaczęto nazywać Słowianami/Slawinami/Sklawinami.

    • @mateuszlaskowski3123
      @mateuszlaskowski3123 5 หลายเดือนก่อน +1

      Ciekawe, gdyby istniały wśród tekstów kronikarzy z 5/6/7 wieku imiona Sklawinów, można by trochę zweryfikować taką teorię : )

    • @nobodycares9494
      @nobodycares9494 5 หลายเดือนก่อน

      Popieram ta teorie.

  • @Sylkis89
    @Sylkis89 13 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    etymologia Slowian od tego, ze uzywaja slow, ma najwiecej sensu biorac pod uwage Niemcow, ktorzy nie mowia po ludzku :) i mowie to z pelna powaga, a nie jako przytyk.
    Co do powiazania ze slawa, to slowo i slawa to kognaty, jesli cos slawisz to o tym mowisz, promujesz to :) czyli to by sie laczylo w jedno, ale jako glowne tlumaczenie jednak bralbym slowo, a nie slawe, chociaz one kiedys dawno temu byly jednym pojeciem.

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd4243 5 หลายเดือนก่อน +2

    😊

  • @KiM-vr1fj
    @KiM-vr1fj 5 หลายเดือนก่อน +3

    Nazwa słowoanie wzięła się od słowa, czyli od pierdolenia bez sensu, plotkowania, itd.

  • @AndrzejKolowski-db2wq
    @AndrzejKolowski-db2wq 5 หลายเดือนก่อน +10

    ze wzgledu na slawe wsrod wszystkich ludow .Najciekawiej zorganizwane ,naturalnie ,spoleczenstwa .Wolnosc powszechna wsrod ludow slowianskich .Stad tez ziemia slowianska przyciagala nomadow ,ktorzy chcieli ja zasiedlac .Udalo im sie dopiero ,gdy juz ostatecznie zwyciezyla idelogia chrzescinanska .Wowczas stada zydowskich nomadow zaczely zasiedlac Slowianska Ziemie .

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      Słowianie nie byli wcale sławni wśród wszystkich ludów, jak tutaj twierdzisz, więc już się twoja teoria nie zgadza.

    • @AndrzejKolowski-db2wq
      @AndrzejKolowski-db2wq 4 หลายเดือนก่อน

      @@Hevdan1 nie masz racji .W czasie istnienia imperium rzymskiego tylko Slowianie byli naturalna bariera dla dalszej ekspansji ,az po Labe .Imperium nie moglo sie rozwinac ani na wschod ,ani na polnoc . Taki uklad geopolityczny pozwolil roznym dzikim plemionon ,np.Chazarom i pokrewnym tej dziczy na zbudowanie wlasnych panstw ,gdyz Imperium rzymskie bylo wlasnie przez Slowian naturalnie ograniczone .Sytuacja znowu sie powtarza ,z tym ,ze tym razem to imperium chcazarskie zwane USA i Izrael ( to jedno ,chociaz w roznych czesciach globu ) stara sie wszelkimi sposobami atakowac Slowian , gdyz rzadzacy tym " imperium " Chazarzy rozumieja ,ze Slowianie sa ta bariera ,ktora ich skutecznie ogranicza i nie pozwala na dalsza ekspansje terytorialna .Stad obecny atak tego bydla pod kryptonimem " Covid19 " .Chazarom wydaje sie ,ze musza byc bardziej brutalni niz ktokolwiek kiedykolwiek w historii ,to Slowian pokonaja i beda miec otwarte wszelkie mozliwosci geopolityczne .Stad bandyckie
      teorie szczepienne ,ktore tworza, i ktore stosuja od momentu narodzenia Slowianina czy Slowianki.W tym celu wykorzystuja najnowoczesniejsze osiagniecia ludzkiej cywilizacji ,mowiw ludzkiej ,ale z pominieciem nacji chazarskiej ,ktora nie ma zadnych osiagniec wzbogacajacych technicznie wspolczesna cywilizacje .Tak zreszta bylo zaqsze .To nacja chwast .Podobnie jak w przeszlosci ,tak i wspolczesnie Chcazarzy i ich sojusznicy zostana pokonani ,podobnie jak to bylo z zagonami rzymskimi .Jednak tym razem ,przy uzyciu wspolczesnej broni ,z tej nacji juz nic ,poza popiolem ,nie zostanie .W ten sposob zakoncza sie marzenia Chazarow o " posiadaniu " calej Ziemi i ich ideologia narodowa.Jesli gdzies Chazarzy przetrwaja ,beda obwozeni w klatkach jak dzikie zwierzeta,ktorymi zawsze byli i sa .Udowodnili to przez cala swoja historie .Nigdy tez nie zblizyli sie cywilizacyjnie do stworzenia tak harmonijnego spoleczenstwa jakie w historii tworzyli Slowianie .Chazarzy bardziej tworzyli spoleczenstwa bydlece ,z zasadami panujacymi wsrod bydla ,niz ludzkie ,np.Slowianskie .

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      @@AndrzejKolowski-db2wq Ok, pokaż naukowe źródła, które potwierdzają to, co tu piszesz. Póki tego nie zrobisz, to nie możesz wykazać, że to przeczy moim słowom.
      Podaj także dowód na to, że wszystkie ludy na świecie słyszały o Słowianach.

    • @AndrzejKolowski-db2wq
      @AndrzejKolowski-db2wq 4 หลายเดือนก่อน

      @@Hevdan1 to sa zapisy kronikarzy Persow ,Hindusow nawet ,Chinczykow ,Japonczykow .Ja zrodel nie widzialem ,ale mowili mi ci ,ktorzy widzieli .Podobno jest tez duzo zrodel przed chrzescijanskich w bibliotekach Watylanu .Nikt jednak z tamtej strony ich nie udostepni ,bo to tez nasi ,Slowian ,smiertelni wrogowie .Z tym sie chyba zgodzisz .No i nie ma chernych ,ktorzy poswieciliby zycie na opisanie tamtego Slowianskiego swiata ,bo nikt nigdy nie chcial tego sfinansowac .Odwrornie ,wrogowie nasi dbali i dbaja ,zeby nawet rabek naszej przedchrzescijanskiej historii stal sie pamiecia Polakow .Pomysl ,ze nasze panstwo powstalo ,jak chca zydzi ,bo chrzcie ,ro kogo oni chrzcili ,skoeo nie bylo struktury panstwowej ,czyli takiej organizacji spoleczenstwa ,ktora mozna bylo ochrzcic
      Poza tym ,o tym rozni historycy wspominaja ,nawet ci watykanscy ,byly na Ziemiach Polskich powstania antychrzescijanskie .Dlaczego ?

    • @AndrzejKolowski-db2wq
      @AndrzejKolowski-db2wq 4 หลายเดือนก่อน

      @@Hevdan1 napisalem pobieznie ,ale sienoe ukazalo i pewnie nigdy nie ukaze .Zydostwo pilnuje swojej wersji historii

  • @januszlepionko
    @januszlepionko 5 หลายเดือนก่อน +3

    @11:00 Z tymi „Niemcami”, że to od niezrozumiałej mowy, to jest to mało prawdopodobne. Jeśliby chodziło o „niemych” (czy tam „memych”, czyli jakoby „bełkoczących”), to czemu Słowianie nie określali mianem „Niemców” również wszystkich innych nie mówiących po słowiańsku? Przecież stykali się również z ludźmi posługującymi się językami romańskimi, greckim, albańskim… I Madziarów spotykali, i ludy fińskie.
    A o tym, że „Niemcy” to było określenie pogardliwe bądź prześmiewcze, to gdzie są dowody? Przecież „Słowianie nie mieli pisma” (taki dogmat).

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  5 หลายเดือนก่อน +2

      Jak starałem się podkreślić w materiale, propozycja nie jest pozbawiona kontrowersji. Słusznie Pan zauważa, że brak rodzimych słowiańskich źródeł z najwcześniejszego okresu bardzo utrudnia wyciąganie wniosków. Jeśli sugeruje się, że nazwa była prześmiewcza to dysponujemy na poparcie takiej tezy głównie argumentami etnograficznymi - możemy oceniać jak tą nazwę traktowano i tłumaczono w kolejnych stuleciach, w rodzimej tradycji, w folklorze, oddolnie.

    • @chaveraoh
      @chaveraoh 5 หลายเดือนก่อน

      Z prostego powodu. Niemcy, ci pur deutsch, sa WYJĄTKOWO tępi w nauce języka polskiego, zapamietywaniu slow, wymowie. Po tym mozna rozpoznac PRAWDZIWEGO pelnego Niemca. Dla takiego nauka 5 polskich koślawo wypowiadanych prostych slow przez 30 lat, to sukces.
      Wyobraz sobie takiego jenca wojennego. Katastrofa komunikacyjna, a i zdradliwe toto. Poniewaz zachod Europy jest wymieszany z Niemcami, to nie dziwi ich ograniczenie jezykowe. Jak zmieszali sie z naszymi, to od razu im w glowach pojadnialo. To samo mozna powiedziec o Polsce. Zmieszana z niemieckimi genami i jest jak jest, ciemniej i tępiej 😜 jezykowo. Stad coraz twardsza i wulgarna polska mowa.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน +1

      Okreslali. W pewnych aktach sejmikowych z XVII w. Francuzi zostali okresleni jako Niemcy. Po drugie - okreslenie Niemcow jako Niemcow ugruntowalo sie bardziej na polnocy, i stad zostalo przejete.

    • @januszlepionko
      @januszlepionko 2 หลายเดือนก่อน

      ​​@@cehaem2Nawet jeśli w którychś aktach sejmikowych użyto określenia „Niemcy” na Francuzów (które to akta, jakieś namiary?), to jednorazowe użycie tej nazwy mogło być zwykłą pomyłką. To po pierwsze. Po drugie: Gdzie XVII wiek, a gdzie początek nazwy „Niemcy”? Pytanie było o źródło nazwy „Niemcy”, nie o jej stosowanie bądź rozumienie wieki później. Czemu w epoce, która wydała „Nowe Ateny…” niektórzy nie mogliby przez skojarzenie dźwięków „Niemcy” i „niemi” wymyślić nowej, fałszywej etymologii, i wywodząć to pierwsze słowo z tego drugiego, nazywać „Niemcami” wszystkich niemówiących po polsku? Czy nazwę „Sandomierz” wywodzisz ze stwierdzenia, że niby tam „San domierza do Wisły”, a nazwę „Warszawa” wywodzisz od Warsa i Sawy? Swego czasu i takie wywody traktowano poważnie.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      @@januszlepionko Ad 1) to nie moje "odkrycie". Mowi o tym prof. Dariusz Sikorski w wywiadzie odnosnie swojej ksiazki o wierzeniach Slowian. Mysle, ze nie on sam to widzial, tylko prof. Michal Zwierzykowski.
      Mowa jest o tym, ze jeszcze w XVII w. uzyto terminu Niemcy w stosunku podobnym, w jakim starozytni Grecy uzywali terminu barbaroi. A wiec nie jako denotacje etnosu lecz grupy zewnetrznej, z ktora komunikacja jest niemozliwa.
      W przypadku Slowian i Niemcow mamy do czynienia z antynomia, ktora wlasnie uwiarygadnia owo przypuszczenie. Lepszej nie zaproponowano.

  • @halb7668
    @halb7668 5 หลายเดือนก่อน

    Kiedyś zajmowałam się pochodzeniem nazwy Słowianie: niewolnik itp.w pewnej chwili usłyszałam żle to tłumaczycie:Słowianie to ludzie wierni Słowu danego Bogu.

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      Słowianie nie wierzyli w Boga... Na pewno nie w jednego i na pewno nie w tego, o którym myślisz.

  • @krzysztofnowak7158
    @krzysztofnowak7158 5 หลายเดือนก่อน +1

    👍👍👍

  • @sywu111
    @sywu111 5 หลายเดือนก่อน

    W jęz. polskim mamy czasowniki dokonane i niedokonane, przy czym czasem
    te niedokonane wolą literę "-a-", zaś dokonane literę "-o-",
    np.:
    - "wyROB-ić",
    - i "wyRAB-iać";
    Może więc tym się różni "SŁOWO" od "SŁAWY",
    że
    "słowo" wypowiadamy RAZ (czyli dokonaliśmy, wysłowiliśmy "słowo"),
    zaś o "sławie" mówimy wielokrotnie
    (czyli dokonujemy i nigdy nie kończymy "wysławiać"👍);
    takie rozumienie obu słów mogłoby sugerować, że wśród pierwotnych plemion naszej części Europy
    istniała grupa
    (stała lub jako "pospolite ruszenie")
    wojowników znana jako
    "SLAVENI", czyli ci co są "sławni";
    Każdy z grupy plemion "SLOVENI" = "mówiący tym samym "słowem",
    mógł jednak zostać jednym ze "Slaveni",
    jeśli chodził na wojnę😅
    - i stąd cały ten językowy ambaras😅
    końcówka "-eni" jest oczywiście mnoga w gramatyce języków słowiańskich,
    więc pojedynczo powinno być "-en"👍;
    no, tyle że ten sufiks w Słowiańszczyźnie wielokrotnie mutował,
    więc mamy świadectwa językowe z końcówkami:
    - "-in",
    - "-en",
    - "-an",
    - "-un",
    czy nawet "-no" i pewnie inne...
    I tak np. dawne słowo "Tatarzyn" czy "Turczyn" ma tę końcówkę
    "-in",
    czyli, że nie musi oznaczać miejsca pochodzenia, ale może wskazywać cechę
    (tu byłoby nią wspólne "słowo" lub przynależna "sława");
    Konkluzja:
    Wychodzi na to, że lingwistycznie mamy tu spór o przysłowiową pietruszkę,
    gdyż
    "Słowianinem" był kazdy (bez względu na pochodzenie),
    kto mówił naszym językiem - mimo że mógł pochodzić z innego plemienia 😅,
    zaś
    "Slavenem" był każdy, kto chodził na wojnę👍

  • @wierzbieta
    @wierzbieta 5 หลายเดือนก่อน +4

    A co z Prusami, Litwinami, Łotyszami? języki bałtyjskie różnią się od słowiańskich a chyba nikt ich niemcami nie nazywał. Może jednak bliższość (bo nie tożsamość) kulturowa w ten sposób odróżniała ich od wschodnich Franków. Choć ostatnie badania wskazują, że ludy bałtyjskie pojawiły się mniej więcej jak Słowianie na Połabiu. Kilka wieków później

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  5 หลายเดือนก่อน +7

      Ciekawy wątek. Nie spotkałem się z informacją, żeby Bałtowie byli w jakimkolwiek kontekście nazywani "niemcami". Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że język słowiański wykształcał się w bliskim sąsiedztwie z Bałtami, a większość lingwistów twierdzi, że wywodził się z tego samego trzonu. We wczesnym średniowieczu Bałtowie mogli się więc wydawać Słowianom jednak dużo bardziej zrozumiali i "słowni" od innych sąsiadów.

    • @wierzbieta
      @wierzbieta 5 หลายเดือนก่อน +2

      @@WielkaHistoria o ile ze Słowakami, Czechami, Ukraińcami i Białorusinami od biedy i pół na migi idzie się powoli dogadać. No to z litwinami, Łotyszami i Estończykami to tak na poziomie Węgrów myślę.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  5 หลายเดือนก่อน +4

      Dzisiaj zdecydowanie tak jest, także w moim odczuciu :). Moje książki wychodzą też na Litwie i zawsze mam straszny problem, jak przychodzi mi tam podpisywać dedykacje ;-). Ale ponad tysiąc lat temu podobieństwa językowe były jednak, jak sądzą lingwiści, o wiele większe.

    • @Glemigobles
      @Glemigobles 5 หลายเดือนก่อน +1

      Ja sam to widzę jakim językiem posługiwali się moi dziadkowie a jak mówi się teraz.

    • @macbethwerk473
      @macbethwerk473 5 หลายเดือนก่อน

      Gdzie można przeczytać te najnowsze badania o przybyciu Bałtów?

  • @mateuszlaskowski3123
    @mateuszlaskowski3123 5 หลายเดือนก่อน +1

    Mam dwa pytania do autora:
    1. Co z teorią, że nazwa pochodzi od słowa niewolnik - slave, sclavos? Wspomniał pan, że jest konsensus, że nazwa słowianie nie została narzucona z zewnątrz tylko pochodzi od samych Słowian, ciekawe skąd to wiadomo. W każdym razie czytałem, że angielskie slave wzięło się od faktu, że na terenach Słowian kwitło niewolnictwo.
    2. Teoria o używaniu / powstaniu terminu Słowianie na peryferiach i podane przykłady tłumaczyłyby tę nazwę chyba tylko częściowo, bo dlaczego na rubieżach którymi były dzisiejsze tereny Polski, Czech czy Bułgarii nie powstałoby podobne określenie do Słowacji, Słowenii itp.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  5 หลายเดือนก่อน +5

      1. Jak wyjaśniałem w innych komentarzach kolejność była odwrotna - określenie niewolników powstało od określenia Słowian, wyraźnie później.
      2. Obszary Polski nie były rubieżą wczesnej Słowiańszczyzny. Proszę rzucić okiem na mapę, która jest w odcinku - w VIII wieku Słowianie zamieszkiwali 1/3 dzisiejszych Niemiec. Rubież kulturowa czy tej językowa była w rejonie Łaby, nie Odry.

    • @mateuszlaskowski3123
      @mateuszlaskowski3123 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@WielkaHistoriadzięki

    • @magdarosson6579
      @magdarosson6579 3 หลายเดือนก่อน

      tak, ale to zydochazaria plowala na Slowian...islm kochal slowianskie kobiety, biale, o blond wlosach itp

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      @@mateuszlaskowski3123 w Chorwacji znajdziesz region Slavonia / Szczyt okresu niewolnictwa to V wiek , ten sam okres kiedy pojawiła się w kronikach nazwa Antów i Sklawenów. Niewolników sprzedawali Goci z Ukrainy , zaś Serbowie byli najemnikami w Cesarstwie Rzymskim / Słowianie zamieszkiwali tereny dalej niż Łaba - są na to dowody w bibliotece w Magdeburgu , żyli nie tylko w Austrii , Bawarii , w Bretanii , Grecji ale nawet w Turcji. Dziś w Europie żyje 360mln Słowian i jest największą grupą etniczną w Europie. Znaczenie słowo i sława było takie samo do VIII wieku , gdzie słowo zostało oderwane od pojęcia sławy przez Metodego z kościoła wczesnocerkiewnego . Na Bałkanach nie używa się wyrazu słowo tylko reč , to dowodzi, że pierwotna nazwa to Sławianie ale Słowianie jest także poprawna i zrozumiała z tą różnica , że weszła w użycie nieco później :)

  • @mfrancuzik
    @mfrancuzik หลายเดือนก่อน

    Mało kto zauważa że słowo Germanie jest polskim słowem . Prawdopodobnie jest zniekształcane, byli Germanie albo gormanie czyli ludzie mieszkający w górach albo za górami. Tak jak Chorwacja to górale czeskie słowo góra to hora. Na German w Francji mówi się Alemanie a po francusku Ale to Czech.

  • @user-pw3ef8ss8r
    @user-pw3ef8ss8r 5 หลายเดือนก่อน +1

    "Nasz naród jak lawa", zarówno sława, jak i słowo pochodzą od lawy tylko nie wodnej, ale kamiennej, zresztą wylew lawy wulkanicznej czy wylew rzeki to podobny proces fizyczny "płynięcia materii", stąd określany jest tym samym czasownikiem. Ale pierwotnie związane jest to z sacrum, czyli mitem słowiańskiego wulkanicznego stworzenia świata przez Swaroga-Wulkana, ludzie są po prostu lawiną kamieni schodzącą z góry świata dokładniej z północy, czyli czysty potop Lapicki, Grecy nazywają go potopem Deukaliona, salwa (ciąg stuków - łoskot), przestawka sal-sla - slawa, jak mają to zrozumieć ludzie nie znający ani słowiańskiej metaforyki, ani sacrum?

    • @jerzykulesza2054
      @jerzykulesza2054 5 หลายเดือนก่อน

      Przepraszam, ale myślę że z tą Lawą to chyba jest nieco chybione, gdyż to jest od PŁYNIĘCIA, PŁYWANIA: PŁYWA + LAWA = PLAVA. Co prawda przyznajesz żę Lawa ma związek w Wylewem, ale nie widzisz tego tu wyraźnie, a jedynie pośrednio...

    • @user-pw3ef8ss8r
      @user-pw3ef8ss8r 5 หลายเดือนก่อน

      Lawa ma kognaty w innych językach, jak älv-ujście rzeka, u nas u-lewa, do-lewać, jest to bardzo stare słowo, zanim płynąca lawa zamieni się w postać kamienną, to się też lepi stąd Lapici (lapis-kamienie), to jest całe szerokie gniazdo dość pierwotne, związane z starożytną teorią naukową, gdzie świat powstał z pierwotnego ognia, czyli jest górą wulkanem, której szczyt wystygł najszybciej dlatego u Trogusa-Justynusa, Scytowie są starsi od Egipcjan. S+alva = s=lawa, law-alv to była stara alternacja w odmianie wyrazów, która też w j. polskim cały czas występuje, np. sz+wacz-sz+ewc.@@jerzykulesza2054

  • @TheSoqu
    @TheSoqu 5 หลายเดือนก่อน +1

    Łohooo

  • @franekmochowik3651
    @franekmochowik3651 4 หลายเดือนก่อน

    .. wydaje się... , że skoro język był też swego rodzaju systemem rozpoznawania "swój - obcy" .... , to faktycznie kiedy powstało słowo "Niemcy" w odniesieniu do zachodnich "niemych" sąsiadów Słowian ... , to może "Słowianie" powstało jako "przeciwwaga", odróżnienie plemion na wschodzie i południu "dogadujących się" między sobą ...

  • @WaldekDudzinski
    @WaldekDudzinski 5 หลายเดือนก่อน

    👍

  • @aldonawasniewska6429
    @aldonawasniewska6429 2 หลายเดือนก่อน

    Cztałam👍

  • @DanielPaprocki
    @DanielPaprocki 18 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Ja słyszałem, że Słowianie po angielsku Slavs wzięło się od Slaves czyli niewolnik 😄

  • @czarnooki-kot
    @czarnooki-kot 5 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawe rzeczy opowiadasz, ale w sposób, który mnie usypia :p

  • @joannaniwinska8534
    @joannaniwinska8534 5 หลายเดือนก่อน +2

    Ciekawe....

  • @grzegorzjacek3571
    @grzegorzjacek3571 5 หลายเดือนก่อน

    Kiedys nadejdzie taki dzien ze nic juz nie bedzie w stanie podwazyc kto tu jest the besciak i skad,a wtedy oooo,sie bedzie dzialo sie.

  • @SzymonWeiss
    @SzymonWeiss 5 หลายเดือนก่อน

    Wątpliwe, by Słowianie nazwali się od "słowa", ponieważ mimo używania domyślnych struktur gramatycznych, nikt przecież nie mógł mieć wiedzy nt. takiej językowej jednostki, jaką było słowo (z całym jego znaczeniem). Uważam, że mogło to być bardziej "słowienie" lub "słowanie", czyli czynność porozumiewania się.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      słąwa i słowo miało to samo znaczenie do momentu wyjscia Mnicha Metodego z misją do Czech i on zmienił znaczenie wyrazu słowo odrywając go od sławy. Poza tym na Bałkanach ten wyraz nie jest znany i powszechny . Oprócz samej nazwy Slovenia nie ma nic co kojarzy sie z tym słowem , bo u nich słowo to reč.

  • @stanisawmarszaek6209
    @stanisawmarszaek6209 หลายเดือนก่อน

    👍✌️

  • @adamik62
    @adamik62 5 หลายเดือนก่อน

    Masz o de mnie łapkę w górę z kotkę Basię i za to że nie wywodziłeś nazwy Słowian od łacińskiego słowa sclavus - niewolnik co niektóre nacje usiłują nam wmówić fałszując historię Słowian. Chętnie posłucham i słowiańskich nazwach miejsc geograficznych jak rzeka Lech i innych naterenie połufniowych dzisiejszych Niemiec. Oczywiście subskrybuję kanał. 👍

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      Rzeka Lech nie jest zadna slowianska nazwa. Odstaw szurstronki.

  • @teresawright7389
    @teresawright7389 5 หลายเดือนก่อน +13

    No a kto zajmowal sie handlem naszych przodkow Slawian (oraz handlem Murzynow do Ameryki) -- no kto handlowal zywym towarem ???
    Czyz nie ci , ktorzy pragna zrobic z nas niewolnikow i dzisiaj ?!

    • @szy.jerzypl4532
      @szy.jerzypl4532 5 หลายเดือนก่อน +5

      w sedno...i ze sławy przez podobieństwo językowe z łacińskim(okupacyjnym /wyznawców jahwe) sklawen przypięto znamię niewolnik i propagowano(KK)(kłamstwo powiedziane 1000 razy staje sie prawdą)

    • @user-hb2kj3wo2v
      @user-hb2kj3wo2v 5 หลายเดือนก่อน +3

      Zabić Bogów Artura Lalaka, tam wszystko jest i bez tego nie można zrozumieć dlaczego dzisiejszy świat wygląda tak jak wygląda😊

    • @szy.jerzypl4532
      @szy.jerzypl4532 5 หลายเดือนก่อน

      @@user-hb2kj3wo2v mam znam i czekam na 2 tom.pozdr

    • @TheSabaton1
      @TheSabaton1 3 หลายเดือนก่อน

      ludźmi handlowali wszyscy, od Eurazji po Ameryki, tylko na różną skalę i nie zawsze zachowało się to na kartach historii. Ciekawe czy tacy "niewinni" byśmy byli jakby udało się któremuś z polskich królów dołączyć do kolonizacji Afryki czy Ameryk.

    • @teresawright7389
      @teresawright7389 3 หลายเดือนก่อน

      @@TheSabaton1 licza sie fakty , a nie gdybanie !

  • @jastrzabjastrzab6774
    @jastrzabjastrzab6774 5 หลายเดือนก่อน

    Wystarczy popatrzyć na imiona słowiańskie:Mieczysław, Przemysław, Mirosław, Boguslaw, wszędzie jest przyrostek sław to nie przypadek, nie chodzi o słowa tylko slawe

    • @ginewra
      @ginewra 5 หลายเดือนก่อน +1

      Słyszałam gdzieś u kogoś, że nasz pierwotny język też był z tych, co to "samogłoski nie są ważne" - dlatego do dziś nie wiemy, jak się tak naprawdę czyta słowo "Jahwe", bo wiemy tylko tyle, że zapisuje się je "JHW". Jahwe jest najbardziej prawdopodobnie, ale są ludzie, którzy czytają to imię "Jehowa". W każdym razie mamy w polskim wyrazy jak "pięść" i "pięć", które różnią się jedną literą (nawet bez wywalania samogłosek), a odnoszą się do siebie - pięć palców złożonych tworzy pięść. Jeżeli to byłaby prawda, to wyrazy "słowo" i "sława" nie różniłoby nic (po wywaleniu samogłosek) i miałyby tę samą podstawę. Więc dla naszych przodków słowa i sława były ściśle ze sobą powiązane, skoro wyrosły z jednego słw, nawet bliżej niż pięść i pięć.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 หลายเดือนก่อน

      Sława roznosi się poprzez słowa. Nie znamy przecież dokładniej wymowy sprzed półtora tysiąca lat. W każdym razie 'słowo' i 'sława' ewidentnie są bliskie etymologicznie, oba tłumaczenia nie wykluczają się wzajemnie.

  • @jannowak4541
    @jannowak4541 5 หลายเดือนก่อน

    Moim zdaniem najbardziej "etnosłowiańskim" rejonem jest Mazowsze-już sama nazwa Mazowsze jest bardzo ciekawa i etymologia tej krainy jest niezwykle tajemnicza, a już w ogóle kopalnią etymologiczną i taką typowo słowiańską to są rejony Kurpiowszczyzny, są to nazwy tak charakterystyczne słowiańsko, że tylko na tej podstawie można wywodzić bardzo wiele teorii.

  • @dzezikus
    @dzezikus 5 หลายเดือนก่อน +4

    Pierwsze okreslenie Słowian to ja pamiętam u Tacyta, Suevi czyli Słewi. To kilkaset lat wczesniej ale rdzen słowa ten sam, terytorium to samo i ludzie ci sami tzn ich bezposredni przodkowie. Z opisu Tacyta kultura tez podobna, brak tyko dowodow czy jezyk byl podobny.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      To zle pamietasz. To germanscy Suebowie.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      @@cehaem2 błąd i kiepskie źródła . Suevi najsanfpierf a potem Suebi z racji Biznatyjskiego bajzlu w reformacji łaciny zamieniano litery z V na B co zbobiono ze też Serbami (Servoi- Servus / najemnicy) Niemcy szybko zwineli Suebi na Szwaby podobnie jak z Borysami -Prusami . Generalnie wg. oficjeli Suevi to nordycy , bo ktoś tam w runach doczytał , są w muzeum w Sztokholmie , nazwy run zapomniałem, w kazdym razie dowód słaby , bo to jakaś saga o jednym suevskim kniaziu, a nazw po "niemieckich " Suebach nie było tylko dziwnym trafem same słowiańskie rzeki , grody wsie i inne toponimy. Pokop to się sam przekonasz . Ten sam bzdet co z plemieniem Luggi, że gemańskie albo Goci , że nordyckie. Wsio palcem po wodzie pisane w Berlinie.

    • @cehaem2
      @cehaem2 หลายเดือนก่อน

      @@WitcherDAD Co to za turboszurie odpaliles? Suebowie byl jak najbardziej Germanami. Pieknie sobie tez te slowianskie rzeki zmysliles. Jaka trzeba miec sieczke w mozgu zeby w Prusach doszukiwac sie "Borysow". No i jest turboleszkowe "poguglaj se". Smiech na sali. W Serbach nic nie zmieniano, etnonim jest zwiazany z pokrewienstwem. Rdzen moze i dzis zyc dalej w polskim "pasierb". (poludniowoslowianskie r jest fonetycznie polsamogloska, czeskie zreszta tez)

  • @WitcherDAD
    @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

    Fajnie, tylko etymologia obala teorię pochodzenia nazwy Słowian od słowa. Po pierwsze na Bałkanach nie używa się wyrazu "słovo" tylko reč. W oparciu prac Ricka Derksena wyraz "reč" znajdziemy we wszystkich językach słowiańskich bez wyjątku - w j.pol będzie to rzecz , poza tym używa się już rzadko wyrazy takie jak rzekłem , mógłbym rzec itp. Słowo natomiast na Bałkanach nie występuje! Tymczasem wyrazy takie jak chwała bądź sława w serbskim będzie Slava , a pochwalić podobnie jak w naszym języku. Nie prawdą jest też, że nie było toponimów związanych ze Słowianami w centrum ich terenów - a co ze Slavonią w pn-wsch Chorwacji? Nieładnie wprowadzać ludzi w błąd - to manipulacja. Poza tym autorowi nie przeszło przez gardło kto był autorem Kroniki Wielkopolskiej - nieładnie! Wracając do Sławian/Słowian warto pomyśleć, że wyraz sława - sławić służy do głoszenia czegoś : do głoszenia słowa bądź rzeczy (sławienie plemienia -plemion, które rozpoznawały sie dzieki wspólnej mowie Na koniec zagadka: dlaczego imiona takie jak : Sławomir nie jest Słowomirem a świat zachodu poprawił nazwę naszej grupy etnicznej z Sklaveni na Slavs - gdzie jest litera "O"? Jeśli Słowianie pochodzą od słowa to skąd wyrazy w użyciu takie jak : Slaviyanka, Slavia czy Slavonic jeśli nie od Slavonii czy Sklavi. cdn. w kolejnym komentarzu.

  • @CommanderM2
    @CommanderM2 5 หลายเดือนก่อน +2

    Myślę że posługujacy się tymi samymi słowami ma sens.
    Wysnuł bym teorie od imienia SVEN i jego wariacji.skoro wielu przybyszów było z północy.
    Słyszałem też teorie o "okrywaniu się sławą".słowianie nosili jakiś jeden rodzaj nakrycia. Dziś ma to inne znaczenie

    • @POWROTTATY
      @POWROTTATY 5 หลายเดือนก่อน

      sven / svenska (szwedzki język).
      sven / z wen, wendląd, wędrować.
      szwedzki, z węd zki.

    • @nobodycares9494
      @nobodycares9494 5 หลายเดือนก่อน

      @@POWROTTATY Rowniez slowo "szwedac", czyli wedrowac, wloczyc sie.

  • @pawelsiara1463
    @pawelsiara1463 5 หลายเดือนก่อน +2

    jak czytasz i nie ma kontaktu wzrokowego z odbiorca to po co te wstawki z soba za mikrofonem, slabo to wyglada, gdybys chociaz na te momenty zerkal w obektyw ;) Ale ogolnie dziekoweczke, przyjemnie sie slucha. Powodzenia !

  • @kamilkosowski8357
    @kamilkosowski8357 5 หลายเดือนก่อน +2

    Czy angielskie słowa Slave (niewolnik) pochodzi od słowian bo byli często brani w niewolę?

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน +1

      Od łacińskiego słowa ,, sclavus "

    • @mateuszlaskowski3123
      @mateuszlaskowski3123 5 หลายเดือนก่อน +1

      Autor w kilku komentarzach odpowiada, że wzięło się od Słowian, ale pytanie czy byli brani w niewolę siłą, bo wydaje mi się że grupy Słowian mogły napadać sąsiadujące grupy pobratymców i same organizowały handel.

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน

      @@mateuszlaskowski3123 oczywiście ,że tak. Taj było.

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน

      @@mateuszlaskowski3123 tak bylo. Zaświadczam swoją ,skądinąd znanom osobą.

    • @rembels
      @rembels 5 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@nickt5606servus po łacinie niewolnik

  • @lilianabartkowska497
    @lilianabartkowska497 5 หลายเดือนก่อน

    Czy przypadkiem tej nazwy nie zyskalismy od slowa SLAVE, czyli niewolnik, bo jakby nie patrzec nasi praprzodkowie byli czesto sprzedawani na rynkach arabskich.

    • @panpogo
      @panpogo 4 หลายเดือนก่อน +1

      To było odwrotnie slave pochodzi od Słowian gdyż pierwotnie niewolnik to zupełnie inne słowo.

  • @handekweda6815
    @handekweda6815 5 หลายเดือนก่อน +4

    Witam , etymologia nazwy Słowianie - poprawna forma - Slowianie , Slowianie byli slawni bo znali slowa , co równiż znaczy pismo - L w mowie polskiej przechodzi w R , więc slowo - srowo - s -rowo - z-rowo , rowy - zdrobniale rowki , czyli ci co robią rowki , ryty , rysy , runy , jak również z ro owy - z światła owy - ot i cała prawda , a słowo sklawen znaczy tyle co sglawen - s-glawy , z-glawy , z głowy . Niewola każdego człowieka wywodzi się z głowy jego , dzięki powszechnemu państwowemu programowaniu umysłów . Pozdrawiam tych co się budzą .

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      A pokażesz jakieś dowody na to, czy sam sobie wymyśliłeś?

    • @handekweda6815
      @handekweda6815 4 หลายเดือนก่อน

      Witam , zadbano o to by w literaturze dowodów nie było , oglądnij na yotube cykl filmików - kod wszystkich kodów czyli mowa polska . Pozdrawiam .

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      @@handekweda6815 Aha, czyli dowodów nie ma, ale jakimś cudem ktoś tam z jakiegoś filmiku na yt tak mówi, to tak musi być. No rzeczywiście...
      Skoro nie ma dowodów, czy źródeł, to skąd możesz wiedzieć, że ten film jest rzetelny? Może ktoś zmyśla?

    • @handekweda6815
      @handekweda6815 4 หลายเดือนก่อน

      Witam , najpierw oglądnij , a później możemy podyskutować o szczegółach , chyba , że nie dotrze do Ciebie logika , a to będzie znaczyć , że powszechne programowanie w kłamstwie odniosło skutek i będziesz wolał pozostać przy rozwiązaniu zamiast wiedzieć - wierzyć . Pozdrawiam .

    • @handekweda6815
      @handekweda6815 4 หลายเดือนก่อน +1

      Witam , jeszcze jedno źródła są dokładnie w polskiej mowie , wystarczy po nie sięgnąć. Pozdrawiam .

  • @matilpg7001
    @matilpg7001 5 หลายเดือนก่อน

    wersja ze strzechami zawsze mi nie pasowała czułem ze chodzi o słowo

  • @KK-or2bi
    @KK-or2bi 5 หลายเดือนก่อน +2

    Nazwa "Słowianie" pochodzi od pierwszego słowa, badz od słowa "sławny"czyli po prostu byli sławni na owczesne czasy....
    Mozemy tylko gdybac....

  • @arte.valore
    @arte.valore 5 หลายเดือนก่อน

    Słowianie prawdopodobnie od słowa, jako przeciwieństwo nazwy, którą nadali zachodnim sąsiadom - Niemcom, którzy byli niemi - niezrozumiali dla Słowian.

  • @ryszardkoaczek4591
    @ryszardkoaczek4591 หลายเดือนก่อน

    Słowianie to ci , którzy posługują się zrozumiale słowami, w przecieństwe np. do Niemców czyli ludzi niemych.

  • @Viator1
    @Viator1 5 หลายเดือนก่อน +4

    Nikomu nie podoba się etymologia od 'swój', a przecież jest dosyć prawdopodobna.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      było plemię Boi jak i Suevi tudzież Luggi , mało gemańskie nazwy

  • @SzymonMorawiec
    @SzymonMorawiec 5 วันที่ผ่านมา

    bardzo super dobrze fajnie, ale o dro bi ne czke szybciej :D

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  5 วันที่ผ่านมา

      nowsze odcinki są, zdaje się, szybciej mowione :)

    • @SzymonMorawiec
      @SzymonMorawiec 5 วันที่ผ่านมา

      @@WielkaHistoria w sumie warto sprawdzić historię do przodu :D

  • @SebAstian-em2jt
    @SebAstian-em2jt 5 หลายเดือนก่อน

    Słowian ci co mnie rozumie,

  • @urwisek1997
    @urwisek1997 5 หลายเดือนก่อน +1

    Sławian

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน +1

      Sławian-Urwisek

    • @urwisek1997
      @urwisek1997 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@nickt5606 Sława Sławianom

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@urwisek1997 oczywiście Urwisku.
      💟🎅🏻🇵🇱

    • @nickt5606
      @nickt5606 5 หลายเดือนก่อน +1

      P.S. 4 grudnia - Barbary. Wszystkiego Najlepszego
      🌷

    • @urwisek1997
      @urwisek1997 5 หลายเดือนก่อน +2

      @@nickt5606 choć używam drugiego imienia to bardzo dziękuję

  • @grzegorj
    @grzegorj 4 หลายเดือนก่อน

    Odrzucanie, a nawet sarkastyczny stosunek do łączenia nazwy Słowian z określeniem „swoi”, jest przedwczesne i kompletnie bezpodstawne, poza tym zamyka drogę dla interpretacji pewnych znanych faktów.
    Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że najstarsza wzmianka o ludziach określanych w podobny sposób jak późniejsi Słowianie, pojawia się już u Ptolemeusza, który słyszał o ludzie Souobenoi znad Wołgi. Wiązanie go z późniejszymi Słowianami jest kwestionowane oczywiście przez zajadłych autochtonistów, którzy nie wyobrażają sobie, by przodkowie późniejszych Słowian mogli zamieszkiwać nad Wołgą. Zostawmy jednak na boku ich pseudonaukowe dywagacje (pseudonaukowe choćby tylko z tego powodu, że gdyby kolebka Słowian rzeczywiście mieściła się w Polsce, wówczas wschodni Słowianie musieliby migrować na wschód, by zasiedlić dzisiejszą Ukrainę, Białoruś czy europejską Rosję, a niczego podobnego nie da się prześledzić w materiałach archeologicznych, nie da się też wskazać żadnej przyczyny migracji w tym kierunku). Językoznawcom przyzwyczajonym do regularnych zmian fonetycznych też nie podoba się ptolemejskie [w] (zapisywane zgodnie z duchem ówczesnej greki) na miejscu późniejszego [ł].
    Trzeba jednak wyraźnie wspomnieć, że wymiana [w] ~ [ł], często nieregularna (i z tego powodu kwestionowana przez zatwardziałych młodogramatyków, niewyobrażających sobie nieregularnych zmian językowych) lub mająca charakter upodobnień lub odpodobnień, miała rzeczywiście miejsce w języku słowiańskim. Dość wspomnieć łacińskie zapożyczenie laur, w którym początkowe [l] zostało podmienione przez [w], później [v], skąd dzisiejszy wawrzyn. Trzeba też koniecznie wspomnieć o rodzimym wyrazie „swoboda”, utworzonym od tego samego rdzenia co „swój”, a który w różnych językach słowiańskich występuje dziś także w odmianie „słoboda”. Oto najlepszy dowód, że także „Swowianie” (o formie sprowadzonej do dzisiejszych właściwości języka polskiego) mogli dać późniejszych „Słowian” (szczególnie z późniejszą adideacją do „słowa” tak, jak to przedstawiono na filmie).
    Jest jeszcze jedna sprawa, która sprawia, że szyderczy uśmiech na ustach cyników zamiera kompletnie. Otóż samookreślenia różnych ludów indoeuropejskich jako „swoi” są po prostu powszechne. Nikt nie kwestionuje dziś przecież podobnego rodowodu Szwedów czy Szwabów. Z wcześniej znanych ludów „swoimi” nazywali się także Swewowie. Gdyby więc teoretycznie stare określenie „Swowianie” czy wręcz „Swobianie”, pochodzące od „swój” (i od „osoba”) zostało przyjęte przez pewną grupę etniczną jako jej nazwa własna, nie byłoby w tym niczego szokującego.
    Na sam koniec wspomnę tylko, że samookreślenie o znaczeniu „swoi” lub podobnym jest jeszcze bardziej powszechne, jeśli uwzględnić nazwy pochodzące z innych źródeł, ale o zbliżonym znaczeniu. I tak na przykład Germanie to przecież nic innego jak „bracia” (czy wręcz „bliźniacy”), Alemanie to „wszyscy (tutejsi) ludzie”, czyli „swoi”, itd.
    Na zakończenie jeszcze tylko drobna uwaga. Pojęcie etnosu (czy podobne) jest nieścisłe, niedookreślone, oparte na wierze w nieuzasadnione przeświadczenia. Z naukowego punktu widzenia Słowianami mogli być tylko ludzie, którzy posługiwali się konkretnym językiem, nie zaś ci, którzy tworzyli wspólnotę w sensie genetycznym. Mówiąc o tym, że najstarsi Słowianie mieszkali nad Wołgą, rozumiemy, że to z ich języka pochodzi nasz język. Nie czynimy przy tym jednak implikacji, że jesteśmy ich biologicznymi potomkami w większym stopniu niż kilka procent czy nawet ułamek procenta. Pamiętajmy, że już 10 pokoleń temu każdy z nas miałby 1024 różnych przodków, gdyby wśród nich nie dochodziło do związków krewniaczych. Mogło być więc i tak, że tylko jeden z tego przeszło tysiąca mówił po słowiańsku, zatem był Słowianinem. Pozostali mogli być... kimkolwiek, np. Germanami, italskimi Wenetami czy kimkolwiek innym.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      pochodzenie Szwabów niestety się kwestionuje i ma to logiczne i naukowe uzasadnienie :) Jeśli zaś chodzi o genetykę nikt nie wpycha na siłę etosu przynależności etniczenej choć wystarczy popatrzeć na mapę z okresu okresu bronzu i widzimy spory bajzel u Indoeuropejczyków w środkowej Europie. dołózmy do tego pochówki , antropologów , miejsca kultu i się zaczyna dywagacja. Tymczasem lingwistyka wyraźnie trzyma się grup DNA , a tam gdzie jest ona najbardziej stała staje się rdzenna i wątpliwe jest to aby dany lud konwertował swój język co kilka pokoleń wraz z napływem mniejszej od własnej grupy z odmiennym DNA. Ciekawym miejscem jest Illyria oraz Łuźyce oraz oczywiście Węgry . Zagadki i teorie nie skończą się szybko. Za mało wiemy , za mało odkryliśmy i za dużo jest poprawności politycznej w nauce. Jeden temat a ile języków w Wikipedii tyle samo wersji historii i odmiennych referencji źródeł. Weryfikacja goni weryfikację a konkluzje zmieniają sie jak w kalejdoskopie. Dodajmy jeszcze ewolucje języków i ich reformację a potem genialne wypracowania historyków z ich interpretacjami opartymi na samych garnkach. Jedno odkrycie w Gobekli Tepe i cały świat nauki się posypał, czeka nas jeszcze wiele niespodzianek i tyle samo spekulacji opublikowanych w blueprintach, gdzie część zajdzie się potem w podręcznikach akademickiech a reszta zostanie pochłonięta przez zapomnienie, bo dyskredytacja jest na rękę tym, kto więcej na tym zarobi. Tak się ma historia do prawdy w dzisiejszych czasach . I teraz odpowiedz mi na pytanie : skoro wg teorii Gustawa Kossiny nastąpiła wielka migracja Słowian na Bałkany , jak to się stało, że zapomniano tam wyrazu "słowo" i używa się innego, które jest w użyciu we wszystkich grupach słowiańskich? Masz jakiś pomysł?

  • @Qozyr
    @Qozyr 5 หลายเดือนก่อน

    Czy zbitka slowna rzecz pospolita oznacza obszar geograficzny na ktorym poslugiwano sie jezykiem pospolitym - slowianskim, ruskim?

    • @TheSabaton1
      @TheSabaton1 3 หลายเดือนก่อน

      zdaje mi się że rzeczpospolita to po prostu kalka z respublica

  • @ReadGospelOfJohn
    @ReadGospelOfJohn 4 หลายเดือนก่อน

    Taka myśl: Słowianie - Słowo - Słowo Boga -Jezus :)
    Jak chcą polscy biblijni apologeci - wymieniana w Pawła nazwa Scythów odnosi się właśnie do ludów słowiańskich. Scythowie podobno byli znani w Imperium Rzymskim jako niewolnicy i jako tacy zetlknęli się z wiarą w Jezusa. Niektórzy twierdzą nawet, że pierwsza chrystianizacja Słowiańskich narodów nastąpiła właśnie bardzo właśnie tą drogą którą transportowano niewolników.
    Mieszko ochrzcił Polan w 966 roku, ale Wiślanie już wtedy byli ochrzczeni - w jakimś stopniu, a przecież wcześniej Morawy, a jeszcze wcześniej zapewne i Bałkany - w końcu Bałkany to prawie Grecja, a Grecja to była schrustianizowana już w pierwszym wieku.
    Tak w ogóle, to zastanawiam się w jakim stopniu religia słowian - wiara w bogów opisanych w Starej Baśni faktycznie miała miejsce, a na ile był to wymysł baśniopisarzy ?
    Bardzo ciekawiłby mnie film o początkach chrześcijaństwa w Polsce, ale w takim ujęciu oddolnym - nie koniecznie oddolnym na mapie (Kraków i okolice), ale w takim ujęciu, że przyjechała karawana z jakimś apostołem i on nawrócił jakichć kmiotków .... zapewne nie ma zbyt wielu świadectw takich wydażeń, ale przecież zapewne one miały miejsce - i to możliwe nawet prędzej niż jakikolwiek tzw. książe sie zainteresował nową wiarą. Przecież taki apostoł miał lepszy dostęp do zwykłych ludzi niż do książąt.
    Pozdrawiam :)

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      W Legendzie Panonskiej nie ma nic no "chrzcie Wislan", jest tylko pewien ksiaze.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      chrzest Polski jest wątpliwy , Mieszko I miał dwie żony to raz a dwa jeśli odbył się chrzest to wyłącznie jego samego w związku ze ślubem niemieckiej księżniczki Ody. Ostatnie doniesienia o chrzcie datowanyym na dokładnie któregoś kwietnia 966 to bdet wyssany z palca. Do konwersji chrześcijańskiej prawdopodobnie doszło dopiero za Bolesława Chrobrego.

    • @cehaem2
      @cehaem2 หลายเดือนก่อน

      @@WitcherDAD Chrzest nie jest watpliwy, bo jest zapisany w roczniku krakowskim. Datacja koresponduje z informacjami Thietmara. Data wydaje sie arbirtarna ale nia nie jest. Wielka Sobota byla najwazniejszym dniem w roku liturgicznym. Slub musial odbyc sie w zwiazku ze wzieciem za zone chrzescijanki Dobrawy a nie Ody. Niejasny jest tylko rok, ale za 996 r. przemawia wiekszosc argumentow.

  • @piotrbartoszewicz5774
    @piotrbartoszewicz5774 5 หลายเดือนก่อน

    Ja bardzo przepraszam, ale zarówno Pan jak i cała reszta komentujących popełnia fundamentalny błąd ulegając całkowicie mylnym teoriom jakoby Polacy byli Słowianami. Powszechnie przecież wiadomo, że Jezus Chrystus był Polakiem. A nie mamy chyba wątpliwości, skąd On pochodzi? No to: albo, albo.....

  • @bolesawwisnicki9776
    @bolesawwisnicki9776 5 หลายเดือนก่อน

    Gistoria Sławian po niemiecku.

  • @slawomirslyk
    @slawomirslyk 5 หลายเดือนก่อน

    Ja tam tej nowomowy zdzierżyć nie mogę.

  • @mirekkisiel9719
    @mirekkisiel9719 5 หลายเดือนก่อน

    Ja bym sie bardziej skierowal do "słowa" bądź "sławy" wszystkie inne teorie wydaja sie malo prawdopodobne.

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 4 หลายเดือนก่อน

    S(KO)ŁOWIANIE i od tego mamy SŁOWO i SZKOŁA

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      wez pigulke

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 2 หลายเดือนก่อน

      @@cehaem2 Niezły sik.Tak robisz jak twoi przodkowie.Wasze stado tylko to potrafi.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      @@markegirski7498 Znow opiekun zostawil komputer niezabezpieczony? W sumie, to mam fajny pomysl. Mozna z wami zrobic obwozny freakshow i jeszcze na tym zarabiac.

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 2 หลายเดือนก่อน

      @@cehaem2 Własnie to robisz ale czy to jest zabawne .Skąd ta forma WAM ja jestem sam.Chyba masz na myśli swoje różne konta.
      Jeszcze mi nie odpowiedziałeś co to znaczy po łacinie CULA z MAJUSCULA

  • @renatara9026
    @renatara9026 5 หลายเดือนก่อน +3

    Ciekawe czy sa jakies dobre analizy DNA zrobione co do ludnosci Slowianskiej? Moze dzieki temu moznaby dosjc do stego skad przybyli.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      Nie ma czegos takiego, jak "slowianskie" DNA.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน +1

      @@cehaem2 jest i to oficjalnie ale nie jest to twarde określenie, uzywa się jej do celów lingwistycznych i jedynie w przypadku w miarę stałych siedlisk danej grupy kulturowej.

    • @WitcherDAD
      @WitcherDAD หลายเดือนก่อน

      można to zrobić ale nie jest to 100% dowód na etos etniczny, prędzej kulturowy i oparty na dziesiątkach fragmentów antropologicznych. Słowian zasila grupa R1a oraz I2 i I2b z linii ojca , te grupy były ruchome i nie tak stabilne jak DNA Polek. Jeśli będziemy śledzić przebieg ewolucyjny człowieka na mapie od wyjścia z Afryki od grupy Y-DNA F lub FGHI to dalej znajdziemy grupę K i P w Azji Południowej i we wschodnich Indiach , z grupy P1 wyłoniła się grupa R w okolicach dzisiejszego Kazachstanu a pod Uralem R1 I R2 , gdzie z tej pierwszej wyszły kolejno R1a (słowiańska) i R1b (germańska) , dalej to już Bliski Wschód i wejście grupy G i I2 do Europy przez Turcję/Anatolię ( te dwie grupy to tzw. staroeuropejczycy) Tyle pamiętam z głowy , musiałbym sobie odświeżyć resztę i szczegóły. Nirmniej ukształtowanie poszczególnych plemion nastapiło w okresie kultury ceramiki sznurowej (CWC) a potem w epoce brązu (BA) , Słowianie wyodrębnili się językowo wraz z ludami bałtyckimi około 2.5tys lat p.n.e . Tyle wiemy . O dokładnym miejscu zapomnij , tezy i badania w toku i ciągle spory przez poprawnośc polityczną , dotacje finansujące dany trend w badaniach itd. Nacjonalizm nawet tego nie powstrzyma. Wyzej znajdziesz ciekawy wpis Serba, napisał po polsku , mieszka w Warszawie i podzielam jego zdanie - Słowiańska ziemia ciągnie się od Pannoni po środkową Polskę , to można uznać za serce ojczyzny Słowian - pokrywa się to z archeologią oraz lingwistyką. Niestety spory burdel jest w tej kwestii i brak zgodności wśród naukowców. Każdy pieje we własnym kurniku po swojemu. Poza tym w tym bałaganie uczestniczyli skandynawowie , huni , celtowie, illirowie , takowie, etruskowie , scyci itd.

  • @klokangeorge4005
    @klokangeorge4005 3 หลายเดือนก่อน

    Žili a prodávali Slávky, ústřice vlastně Kamenice(po jugoslawski)
    Slávka= potoční škeble.

  • @tommyz2276
    @tommyz2276 5 หลายเดือนก่อน +7

    Dziwne, ze nikt nie porusza teorii, ktora najblizsza jest bizantyjskiemu orginalowi. SCLAVEN-niewolnicy!!(

    • @Arcticstranger1971
      @Arcticstranger1971 5 หลายเดือนก่อน +1

      Slovene to jest prawdiewe slowko!:))

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 หลายเดือนก่อน

      Pozwolę sobie zauważyć, że Bizantyjczycy mówili i pisali po grecku.

    • @jarosawandrzejbieniek3416
      @jarosawandrzejbieniek3416 5 หลายเดือนก่อน +5

      W czasach starożytnych ludność słowiańska dostarczała niewolników do najcięższych prac. Sklawos to po grecku niewolnik. Do czasów podbicia tych terenów przez sarmatów zero cywilizacji. Potem słowianie dalej kontynuowali swój los jako niewolnicy już jako pańszczyźniani chłopi a obecnie poliniacy bez prawa decydowania o sobie. Taka karma.

    • @nobodycares9494
      @nobodycares9494 5 หลายเดือนก่อน

      Jakkolwiek nie sadze, aby w tym czasie to slowo bylo uzywane do okreslania niewolnikow. Moglo sie przyjac gdy arabowie najezdzali tereny slowianskie i kradli ludzi na sprzedaz, a ze populacje slowian byly bardze liczne, wiec gdy sprzedawali kogos z terenow slowianskich naywali go slowianinem w odroznieniu do np afrykanina. Jesli przypatrzymy sie slowu okreslajacego niewolnika np w starozytnym Egipcie to slowo to jest "sqrw-nh", wiekszosc niewolnikow w Egipcie byla z Afryki, wiec czarni. Wobec tego slowianin nie jest slowem rownoznacznym z niewolnikiem, ale jest slowem, ktory okresla etniczna grupe z pewnych terenow. Do dzisiejszych czasow slowianie reprezentuja ilosciowo najwieksza grupe etniczna Europy. Ja jestem za teoria, iz slowianie to po pierwsze grupa ludzi zwiazna jezykowo ( wspolne slowo), po drugie jest w tym elemen slawy, oddzielnej od slowa, czyli albo waleczni, albo znani z czegos, co czesto objawia sie w imionach typu: Stanislaw ( chwala kraju/regionu), Bronislaw ( slawny/dzielny obronca), Jaroslaw ( slawny w jarach czyli w misteczkach), itd...Pzypiecie znaczenia niewolnika do slowa sclavi jest pozniejszym fenomenem, zreszto podowbnie jest ze slowem wandal. Dzisiaj rozumiemy slowo wandal jako rownoznaczne z bezsensownym zniszczeniem, jakkowliek w starozytnosci bylo mianem calej etnicznej grupy. Dzisiaj nikt nie mysli o grupie etnicznej gdy sie kogos nazywa wandalem.

    • @nobodycares9494
      @nobodycares9494 5 หลายเดือนก่อน

      @@jarosawandrzejbieniek3416 Jeszcze jedno musze dodac, ze jesli chodzi o cywilizacje np Europy zachodniej, to ma ona swoje korzenie w Imperium Rzymskim, jakosc tez nic sie nie slyszalo o cywilizacji np Niemiec przed najazadami rzymskimi, ogolnie wszyscy byli nazywani barbarzyncami, tzn, Germanie, Szkoci, itd byli okreslani barbarzyncami i trzeba sie bylo od nich odgradzac murami ( Hadrian wall), czy budowac Lima Germanicum ( forty wzdluz Renu i Dunaju) aby bronic sie przed dzikimi ludami. Wiec nie ma co miec kompleksow za bardzo. Cywilizacyjnie to ludy polnocy byly na tym samy poziomie az do podbic rzymskich. Pozniej Germanie nauczyli sie tego i owego od Rzymian i wysuneli sie krok do przodu. W chwili obecnej zdecydownie cofaja sie do tylu dzieki najazdom z egzotycznych krajow i byc moze Slowianie zrobia krok do przodu. To sie jeszcze okaze jakkolwiek.

  • @jantruda6434
    @jantruda6434 5 หลายเดือนก่อน +2

    A dlaczego autor ani razu nie wspomniał o tym co oznacza ,,sklave,, w języku niemieckim, a ,,slave,, w angielskim? Niewolnik! Czy to nie jest najprostsze wytłumaczenie?

  • @kamyk1212
    @kamyk1212 4 หลายเดือนก่อน

    Od Słowa pochodzi.

  • @wodzimierzgoc1020
    @wodzimierzgoc1020 2 หลายเดือนก่อน

    Jeśli chodzi o określenie Germanów terminem słowiańskim "Niemcy, Niemiec", to czy włoskie słowo "nemico", czyli wróg w przeciwieństwie do "amico", czyli przyjaciel, nie mogło mieć z tym pewnego związku?

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      Nie. A) wloski to inna grupa jezykowa B) po wlosku Niemcy to Tedesco, to jest adaptacja staroniemieckiego Tiudisci z ktorego w koncu powstala nazwa Deutschland. Oznaczala ona - ludzie Boga.

  • @indianski
    @indianski 5 หลายเดือนก่อน +3

    nie cukrujcie sobie. slowianie sami siebie nie nazwali bo to bez sensu. sklaven z germaniskich dialektow niewolnicy. a wlasnie niewolnicy byli towarem eksportowym dzisiejszej polski czy ukrainy.

  • @swietymonitor9170
    @swietymonitor9170 5 หลายเดือนก่อน

    Ale dlaczego w języku niemieckim niewolnik to sklave😢😢😢

    • @gregrok
      @gregrok 5 หลายเดือนก่อน

      σκλάβος w grece również

  • @adamnoch2647
    @adamnoch2647 5 หลายเดือนก่อน

    Etymologia nazwy. SłAwianie.. Od : Sława. Exempli gratia : Braty-Sława, Mieczy-Sława, Bronisława, Gromi-Slaw, Mści - Sław ( por., Mściwuj) et. cetera. - W istocie chodzi o to, czy "o", czy "a"? - Jak czytać? - Odpowiedź daje przykład : Rosjanie po polsku, po rosyjsku Rasjanie. Wschodni Sławianie piszą np. wyraz :"moja" z literą "o", lecz "moja" czytają : "maja". "Słowianie" piszą, czytają SłAwianie. Studiujemy slAwistykę, nie zaś slOwistykę. Pozdrawiam Sławków i nie tylko.

    • @Hevdan1
      @Hevdan1 4 หลายเดือนก่อน

      To jest błędne podejście, nie taka jest etymologia.

  • @AnnaOkrutna-sd3ys
    @AnnaOkrutna-sd3ys 4 หลายเดือนก่อน

    Sclaveni to w językach romańskich niewolnicy.

  • @POWROTTATY
    @POWROTTATY 5 หลายเดือนก่อน +1

    sławy / suawy.
    Lud "suaw / suave", su-ave ... ave cesar (chwała cezarowi).
    Więc "suav" a nie tam "slav".
    5:32 : Basia / baśnia.
    10:00 : niemcy i germany są dwa różne ludy.
    niemiec / nie mieć.
    13:10 : lud fiński-estoński-węgierski --> czyli lud fińsko-ugariański.

    • @cehaem2
      @cehaem2 2 หลายเดือนก่อน

      bzdury

  • @dawidpasiok5528
    @dawidpasiok5528 5 หลายเดือนก่อน

    SłowJANie SŁÓW-JANA pochodzimy od SŁÓW JANA I NIKT TEGO NIE ZMIENI!!! "WIĘKSZEGO PROROKA OD JANA ZRODZONEGO Z NIEWIASTY NA ZIEMI NIE BYŁO!!!" PROSZĘ SKOŃCZYĆ TE KŁAMSTWA! SZCZĘŚĆ BOŻE

  • @magdarosson6579
    @magdarosson6579 3 หลายเดือนก่อน

    bardzo ciekawy wyklad, czy p. redaktor uwaza, ze slowo slave, czyli niewolnik tez pochodzi od slowa slavic?
    poczatkow zydocgazaria handlowala slowianami- chrzescijanami, potem dopiero ten proceder rozwianal sie na kraje dalsze

  • @glowiak3430
    @glowiak3430 5 หลายเดือนก่อน +3

    My jesteśmy Słownianie, bo umiemy mówić. A te za odrą to niemce, bo mówić nie umią.

    • @adamostrowski265
      @adamostrowski265 5 หลายเดือนก่อน +2

      My Słowianie, oni Niemcy nie my są, niemi są znaczy nie słowni, nie dla tego że nie znają słów ale że nie dotrzymujący słowa.

  • @beapoter6604
    @beapoter6604 5 หลายเดือนก่อน +1

    Na początku było SŁOWO a SŁOWO było u Boga i Bogiem było Słowo...wszystko przez Niego się stało a bez Niego nic się nie stało co się stało,W nim było życie a życie było światłością ludzi....ewangelia Jana 1:1.Kiedyś od rodowitego Niemca usłyszałam,że my słowianie byliśmy kapłanami.Do dziś nie wiem o co mu chodziło bo nie znałam na tyle niemieckiego.Czy słowianie pochodzą z wysokiej kasty kapłańskiej jako aryjska rasa z haplogrupą R1a1 jak bramini-duchowni z Indii z tą samą haplogrupą oraz Persowie też z aryjską haplogrupą.Ciekawe....he