Mógłbyś zrobić odcinek o amortyzatorach przednich, widelcach, porównanie różnych modeli, co ma drogi amor czego nie ma tani i tak dalej, przydałby się odcineczek taki.
@@DirtItMore a ja coraz bardziej sobie przypominam że za kilka miesięcy będę miał blackbirda Evo i czekam już z taką niecierpliwością że na dupie nie mogę wysiedzieć
Jak dla mnie nawet niski model dampera sprezynowego sprawdzi sie lepiej w górach na korzeniach i kamieniach przy wiekszych predkosciach niz wykokszone powietrze. O ile ktos co chwile nie tyje i sie nie odchudza lub nie dzieli rowerem z kumplami to sprezyna jest najlepszym wyborem. Wogl Powrót przednich amortyzatorow na sprezynie takich jak formula czy marzz w wersji coil to wogl. extra sprawa. Ciekawym też rozwiązaniem byly znane z przeszlosci sprezyny z asystą powietrzną. Pozdrawiam prowadzącego. Super kanał!
dobry odcinek. opowiedz przy okazji o kosztach eksploatacji jednego i drugiego - ile wynosi zestaw naprawczy, który się wymienia podczas dużego serwisu - zarówno w jednym jak i drugim. Coraz częściej spotyka się dampery sprężynowe w rowerach elektrycznych (Marin Alpine Trail E1 i E2) - warto wspomnieć jak to pracuje przy wyższej masie roweru. Ogólnie warto było to obejrzeć. W końcu jakiś materiał, który coś wnosi do świata rowerowego
Super odcinek, Panie kolego. Sam zmieniłem jakiś czas temu damper na sprężynowy Ohlins TTX 22, a wcześniej jeździłem na Super delux od RS. Oba na Santa Cruz Nomad. Różnica niczym między dniem a nocą. Zgadzam się w zupełności również z tym co powiedziałeś o jakości terenu w jakim jeździmy. Ja objezdzam szkockie, naturalne singletracki i trakcja jest niesamowita na sprężynie. Jeżeli ktoś się zastanawia to WARTO! Pozdrowienia.
Ciekawie , jak zawsze 🤟🏻 Chętnie obejrzałbym odcinek w którym opowiadasz na temat kokpitu . Jakie znaczenie ma długość kierownicy oraz jej wznios , długość mostka itp .
@@taktak7980 Temat z 1enduro dobrze mi jest znany , ale dzięki za odpowiedz 🤟🏻 Nie zmienia to faktu ze chętnie obejrzałbym jak Janek na ten temat się wypowiada .
Fajna seria. Warto byłoby tez wspomnieć gdzies dalej o zależnościach przy ustawieniach zawieszenia. Wiele osób nie zwraca na to uwagi ze, zmieniając jeden parametr wpływamy na działanie w mniejszym lub większym stopniu całości.
Zawsze fajnie ubierasz w slowa moje przemyslenia i zawsze dostaje potwierdzenie ze dobrze mi sie wydaje😄 dopiero co kupilem sprezyne, teraz bede testowal. Dzieki i pozdrawiam
Kawał solidnej wiedzy. Słyszałem, że sprężyny są czulsze, ale nie podejrzewałem, że to kwestia uszczelek. Zaletą damperów powietrznych będzie też ich uniwersalność. Jeden damper bez modyfikacji może działać pod riderami o różnej wadze.
Chcemy wiyncyj :P czyli Wychodzi na to, że dla mnie lepsza sprężyna ... lubię czuć łomot pod kołami ... Poza tym super seria się zapowiada, wiedza na takie tematy zawsze się przyda :)
@@michaekfr5046 Nie wiem nie używałem. Jednak wydaje się, że działa inaczej niż preload, co opisano: sprindex.com/pages/overview Tutaj sobie chwalą: th-cam.com/video/bp-P83eH4Iw/w-d-xo.html tutaj również: e-enduro.pl/sprindex-sprezyna/
Jednak po tylu latach już nie chce powietrznego...Trasy ubite bez naturalnego terenu nie przynosza mi tyle frajdy co konkretne korzenie i kamerdolce. Masz racje bo jak skoczyłem z malej hopki w lesie na rowerze z sprezynowym to nawet nie poczułem że jest jakas przeszkoda😅
Gitara odcinek! Ale ja na przykład do latania używam sprężyny stalowej ponieważ łatwiej damper przygotować pod większe obciążenie. Żaden seryjny damper powietrzny nie daje takiej twardości jakiej oczekiwałem. Wymiana sprężyny na 650 lbs zrobiła robotę.
Super materiał ! Jednak przez mnogość ostatnio wdrożonych metrycznych standardów montażowych damperów znaleźć coś fajnego graniczy z cudem... a i przez mała podaż jeśli coś jest to ceny kosmiczne.
Pare razy sie ciulnol z rozpedu ale w sumie dobrze to wyjasnil. Tak to wlasnie myslalem ze jest. Fajnie jakbys wyjasnil tez oco chodzi z ta wolna i szybka kompresja w widlach i czym sie rozni od pokretla blokady nawet tej kilku stopniowej.
Wreszcie odpowiedź na moje pytanie, dziękuję. Szukam jeszcze odpowiedzi jak dopasować skok amortyzatora do stylu jazdy i mojej wagi. Powoli przykładam się do zamówienia Dartmoor Thunderbird FR Evo.
To jest to czego się szuka w polskim necie bo jednak bieda z nędzą w temacie. Czekam na kolejne takie odcinki. Kinematyka i praca zawieszenia mnie interesuje najbardziej w ostatnim czasie. I geo. Chciałbym mieć wiedzę przed zakupem nowej ramy być może Thundera ;)
Siema Janek...Dobrze gadałeś...Jedyne czego mi brakowało to wspomnienie tematu sprężyn śrubowych o progresywnej charakterystyce...W następnym rowerze myślę że zdecyduję się wreszcie śmigać na coilach ale progresywnych bo uwielbiam taką pracę zawieszenia...No i nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją myśl że dobrym rozwiązaniem jest utwardzanie powietrznego zawieszenia poprzez dodawanie "piesajów"...Moim zdaniem powinno się mieć idealny sag do swojej (zjazdowej) wagi by damper od samego początku był możliwie jak najbardziej czuły...A lepiej customizować (dodawać tokeny,różne oleje itp) i wtedy odpowiednio wyzaworować zawieszenie...
Ogólnie to jest wiele szkół, ale ja bym powiedział tak. SAG -> Tłumienie -> kombinowanie Ja mam zewnętrzną regulacje HSC i LSC, to pozwalało mi na za miękkiej sprężynie i SAGu 35% latać 5m dropy, jednocześnie zachować dobrą czułość. Uważam, że dobry tłumik potrafi bardzo dużo.
Dobra może poza tematem ale jak nagrywasz takie ujęcia jak tutaj to zmniejsz przesłonę aparatu (przykładowo z f2.8 na f4) unikniesz wtedy sytuacji jak tutaj że ostra jest tylko twoja twarz a przedmiot który trzymasz w dłoni rozmazany.
Warto byłoby wspomnieć jak konkretne ustawienia dampera i to jak je ustawimy wpływają na jazdę i jak połączyć coś co nam nie pasuje w jeździe z tym, że np. mamy za szybkie / za wolne odbicie.
Panie Janie ja mam pytanie, dlaczego na zawodach UCI DH w takim razie napewno nie mniej niż połowa uginaczy jest powietrzna? Od jakiegos czasu mnie to zastanawia. Pozdrawiam
Mogę się mylić, ale zależeć to może od tego, że można, jak dirt it more wspomniał, customizowac bardziej pracę powietrznego o od preferencji ridera. Jednemu na tym będzie się dobrze jeździło, drugiemu na tym. Jedni na hopy 17 m(loosefest), będą brali sprężynowe, inni powietrzne nawalone spacerami i powietrzem do prawie max, więc to wszystko zależy.
@@ukaszSzewczyk-rb2gd znam odpowiedź, jeśli jeździsz świetnie, dokładnie wiesz które pokrętło jak wypływa na trakcję, i działanie dampera i jeździsz w mocnym terenie i weź dhx. Jeżeli nie znasz się na ustawianiu, to dpx2 Lub marzocchi Bomber CR będzie działać znacznie lepiej
Ciekawe video. W DH od jakiegoś czasu można zauważyć więcej powietrznych damperów. Na poziomie WC powinno chyba zależeć im na wybieraniu wszystkiego i nie traceniu watów podczas pracy zawieszenia. A mimo to sporo riderów wybiera powietrze. Wiesz dlaczego? Chodzi o charakterystyki ramy, preferencje zawodnika?
Jak ktoś lubi wzorki to odnośnie dampera sprezynowego: F = kx F - przyłożona siła [N] k - współczynnik sprężystości sprężyny [kg/s^2] x - ugięcie dampera [m]
Mam pytanie. Czy lepiej wybrać dampwer powietrzny czy sprężynowy jeśli ktoś tak jak ja bardziej preferuje styl mieszany to znaczy jeśli skacze ale jednocześnie jeździ po czarnych i czerwonych trasach to co wybrać?
Witaj. Dopieor zgłębiam temat więc jestem jeszce zielony.. gdybyś mógł mi podpowiedzieć jaki damper do normalnej jazdy po mieście czasem po lesie w terenie ale to bardziej ścieżki niż jakieś hardcorowe zjazdy czy skoki. Z góry dzięki za odpowiedź
Ja mam z tym problem, bo nie zmieniam ich często. Mam cody RSC i Hayesy A4, oba są super. Mam tez w elektryku SLX, czyli hamulec niższej klasy i poza bardziej elastyczna klamka, są one tez super.
Twardości sprężyny się nie da ustawić. Trzeba dobrać dobrą dla siebie. Można trochę ścisnąć zmniejszając ugięcie wstępne, lub utwardzić ugięcie dodając kompresji.
A czy w sprężynowych ilość nabitego powietrza nie robi jakiś różnic? Co do samego dampera sprężynowego wystarczy spojrzeć na samochody i motocykle do jazdy extreme tam właśnie takie są montowane, nawet przy tuningu zwykłego skutera takie dampery są dedykowane :D coś w tym jest hehe
Dzięki Janek za film, ja zawsze chętnie techniczne rzeczy posłucham. Mam pytanie w związku z tematem damperów. W zeszłym roku połamałem ramę jeżdżąc na rowerze o dość liniowej charakterystyce zawieszenia. Sztywność sprężyny była dobrana pod 30% sagu. Któregoś razu przeleciałem hopę, jakieś 7-8 metrów na płachę. Czy możliwe wg Ciebie jest to, że rama pękła, bo nie było wystarczającej progresji na ugięciu zawieszenia?
Super! Takich informacji brakowało na polskim yt. Czekam na kolejne odcinki.
Mógłbyś zrobić odcinek o amortyzatorach przednich, widelcach, porównanie różnych modeli, co ma drogi amor czego nie ma tani i tak dalej, przydałby się odcineczek taki.
No
Takk koniecznie
Musisz taki zrobić
Dokładnie
Tak
Prosto, zwięźle i na temat. Takich ludzi potrzebujemy na polskim yt
Janek, co oglądam Twoje filmiki to mam ochotę na zakupy :D
Kurde, to chyba źle. Wolałbym żebyś miał ochotę jeździć.
@@DirtItMore spokojnie w środę na Bielsko się wybieram
@@DirtItMore a ja coraz bardziej sobie przypominam że za kilka miesięcy będę miał blackbirda Evo i czekam już z taką niecierpliwością że na dupie nie mogę wysiedzieć
Ja po ostatnim rower kupilem.
Jak dla mnie nawet niski model dampera sprezynowego sprawdzi sie lepiej w górach na korzeniach i kamieniach przy wiekszych predkosciach niz wykokszone powietrze. O ile ktos co chwile nie tyje i sie nie odchudza lub nie dzieli rowerem z kumplami to sprezyna jest najlepszym wyborem. Wogl Powrót przednich amortyzatorow na sprezynie takich jak formula czy marzz w wersji coil to wogl. extra sprawa. Ciekawym też rozwiązaniem byly znane z przeszlosci sprezyny z asystą powietrzną. Pozdrawiam prowadzącego. Super kanał!
Jak dla mnie, nie przesadnie długa i bardzo rzetelna analiza tematu. Seria zapowiada się bardzo ciekawie.
Jak dla mnie najlepszy materiał o zawieszeniu na internetach ;) Dzięki !
I teraz wszystkie stuntery zbierają kasę na coile do Rockriderów. 🤣 Jak zwykle film na najwyższym poziomie 💪🏾💪🏾 Czekam na resztę!
dobry odcinek. opowiedz przy okazji o kosztach eksploatacji jednego i drugiego - ile wynosi zestaw naprawczy, który się wymienia podczas dużego serwisu - zarówno w jednym jak i drugim.
Coraz częściej spotyka się dampery sprężynowe w rowerach elektrycznych (Marin Alpine Trail E1 i E2) - warto wspomnieć jak to pracuje przy wyższej masie roweru.
Ogólnie warto było to obejrzeć. W końcu jakiś materiał, który coś wnosi do świata rowerowego
Bardzo fajnie, przydałoby się rozwinąć wątek jaki damper do jakiej ramy, czyli charakterystyka zawieszenie ramy vs damper.
12:12 wtedy damper sprężynowy będzie lepszy :)
Lekka pomyłka ;)
Konkretna dawka wiedzy. Super wykładzik. Pozdr.
Super odcinek, Panie kolego. Sam zmieniłem jakiś czas temu damper na sprężynowy Ohlins TTX 22, a wcześniej jeździłem na Super delux od RS. Oba na Santa Cruz Nomad. Różnica niczym między dniem a nocą. Zgadzam się w zupełności również z tym co powiedziałeś o jakości terenu w jakim jeździmy. Ja objezdzam szkockie, naturalne singletracki i trakcja jest niesamowita na sprężynie. Jeżeli ktoś się zastanawia to WARTO! Pozdrowienia.
Chce tego więcej. Właśnie kupuje damper i chyba po tym wideo już mi się klaruje czego chce od życia.
Brawo za konsekwencje, już w odcinku pt. "To wszystko przeminie" w 10:25 min. mówiłeś o przewadze liniowości w cięższym terenie.
Janek, lubię to twoje techniczne pier..... Namówiłeś mnie na sprężynę 👍🤛🖐️
swietny pomysl na taki cykl filmow o zawieszeniui
Super film
Potrzebowałem tego
Ciekawie , jak zawsze 🤟🏻 Chętnie obejrzałbym odcinek w którym opowiadasz na temat kokpitu . Jakie znaczenie ma długość kierownicy oraz jej wznios , długość mostka itp .
na 1enduro masz taki temat ale wiadome tez chętnie usłyszałbym to slowami Janka
@@taktak7980 Temat z 1enduro dobrze mi jest znany , ale dzięki za odpowiedz 🤟🏻 Nie zmienia to faktu ze chętnie obejrzałbym jak Janek na ten temat się wypowiada .
@@bazaldzik Oj tak, tam można tylko poczytać, a tutaj przy kawie posłuchać Janka, który zapewne by dokładnie wyczerpal temat, kusi kusi xD
Super! Teraz poproszę materiał odnośnie przednich amortyzatorów 😁
Fajna seria. Warto byłoby tez wspomnieć gdzies dalej o zależnościach przy ustawieniach zawieszenia. Wiele osób nie zwraca na to uwagi ze, zmieniając jeden parametr wpływamy na działanie w mniejszym lub większym stopniu całości.
Super! Dzięki za potężną dawkę wiedzy 💪😁. Byłbym wdzięczny za odcinek lub namiar na jakieś dobre i mniej awaryjne amory sprężynowo olejowe.
Zawsze fajnie ubierasz w slowa moje przemyslenia i zawsze dostaje potwierdzenie ze dobrze mi sie wydaje😄 dopiero co kupilem sprezyne, teraz bede testowal. Dzieki i pozdrawiam
Kawał solidnej wiedzy. Słyszałem, że sprężyny są czulsze, ale nie podejrzewałem, że to kwestia uszczelek. Zaletą damperów powietrznych będzie też ich uniwersalność. Jeden damper bez modyfikacji może działać pod riderami o różnej wadze.
To jasna sprawa. Dlatego tez problematyczne jest wkładanie sprężyn pod kompletne rowery, bo wszystkim nie dogodzisz.
No i to jest wiedza merytoryczna. W końcu się dowiedziałem.
Prosty i zrozumiały ,,wykład".Dzięki. Czekam na więcej!
Super film, nie mogę doczekać sie następnego. 👍
Właśnie takiej serii potrzeba na polskim yt , bardzo wartościowa widza .
Czekam na kolejne odcinki 🤟
Świetny materiał Janek ,dodaj jeszcze w następnym odcinku info o Sprindexie ,to jest bajka.
Chcemy wiyncyj :P czyli Wychodzi na to, że dla mnie lepsza sprężyna ... lubię czuć łomot pod kołami ... Poza tym super seria się zapowiada, wiedza na takie tematy zawsze się przyda :)
Super jak zwykle !!!!
Dziękuję i Pozdrawiam.
fajnie jak było by podstawy ustawienia sprężyny
Warto wspomnieć o lepszej stabilności dampperow powietrznych w trakcie podjeżdżania.
Świetny materiał. Mam dokładnie takie samo odczucie co do zmęczenia stóp przy damperach powietrznych.
Trzeba wspomnieć jeszcze o sprężynach progresywnych
Jak będzie odcinek o kastomizacji komór powietrznych to powiem więcej.
i sprezyny z regulowana twardoscia Sprindex
Sprindex to taki preload po prostu nic ciekawego
@@michaekfr5046 Nie wiem nie używałem. Jednak wydaje się, że działa inaczej niż preload, co opisano: sprindex.com/pages/overview
Tutaj sobie chwalą: th-cam.com/video/bp-P83eH4Iw/w-d-xo.html
tutaj również: e-enduro.pl/sprindex-sprezyna/
Dobry materiał, potrafisz przystępnie i prosto wyjaśnić techniczne zagadnienia, które nie zawsze są proste i przystępne ;)
Jednak po tylu latach już nie chce powietrznego...Trasy ubite bez naturalnego terenu nie przynosza mi tyle frajdy co konkretne korzenie i kamerdolce.
Masz racje bo jak skoczyłem z malej hopki w lesie na rowerze z sprezynowym to nawet nie poczułem że jest jakas przeszkoda😅
Super, moj ziomek jezdzi na tym samym modelu co ja tylko on na sprezynie ja na powietrznym. I musze przyznac ze wole powietrze.
Gitara odcinek! Ale ja na przykład do latania używam sprężyny stalowej ponieważ łatwiej damper przygotować pod większe obciążenie. Żaden seryjny damper powietrzny nie daje takiej twardości jakiej oczekiwałem. Wymiana sprężyny na 650 lbs zrobiła robotę.
🔥🔥 to będzie bardzo dobra seria filmów z bardzo przydatną wiedzą ✌️
Super materiał ! Jednak przez mnogość ostatnio wdrożonych metrycznych standardów montażowych damperów znaleźć coś fajnego graniczy z cudem... a i przez mała podaż jeśli coś jest to ceny kosmiczne.
Bardzo się cieszę, że dodajesz więcej filmików :)
Bardzo pomocna jest twoja wiedza szeczególnie dla osób zaczynających
takich tematow brakuje na polskim YT
Dobrze gada, polać mu :) A tak serio: długie lata miałem damper powietrzny, jeżdżę głównie DH i przyznaję rację, teraz mam coila jest duuużo lepiej :D
Pare razy sie ciulnol z rozpedu ale w sumie dobrze to wyjasnil. Tak to wlasnie myslalem ze jest.
Fajnie jakbys wyjasnil tez oco chodzi z ta wolna i szybka kompresja w widlach i czym sie rozni od pokretla blokady nawet tej kilku stopniowej.
Super pomysl z ta seria o amortyzacji z pajakami😉czekam z niecierpliwością!bedzie okazja zapytac czy organizuja nadal jakies szkolenia:)
Super rzeczowo wytłumaczone, tak trzymaj, pozdrowienia:)
Wreszcie odpowiedź na moje pytanie, dziękuję. Szukam jeszcze odpowiedzi jak dopasować skok amortyzatora do stylu jazdy i mojej wagi. Powoli przykładam się do zamówienia Dartmoor Thunderbird FR Evo.
To jest to czego się szuka w polskim necie bo jednak bieda z nędzą w temacie. Czekam na kolejne takie odcinki. Kinematyka i praca zawieszenia mnie interesuje najbardziej w ostatnim czasie. I geo. Chciałbym mieć wiedzę przed zakupem nowej ramy być może Thundera ;)
Koniecznie więcej o amortyzatorach i damperach💪🪵⛰💥
Dziękuję za informację, czekam na więcej!😁
Chcemy tego więcej !
Siema Janek...Dobrze gadałeś...Jedyne czego mi brakowało to wspomnienie tematu sprężyn śrubowych o progresywnej charakterystyce...W następnym rowerze myślę że zdecyduję się wreszcie śmigać na coilach ale progresywnych bo uwielbiam taką pracę zawieszenia...No i nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją myśl że dobrym rozwiązaniem jest utwardzanie powietrznego zawieszenia poprzez dodawanie "piesajów"...Moim zdaniem powinno się mieć idealny sag do swojej (zjazdowej) wagi by damper od samego początku był możliwie jak najbardziej czuły...A lepiej customizować (dodawać tokeny,różne oleje itp) i wtedy odpowiednio wyzaworować zawieszenie...
Ogólnie to jest wiele szkół, ale ja bym powiedział tak. SAG -> Tłumienie -> kombinowanie
Ja mam zewnętrzną regulacje HSC i LSC, to pozwalało mi na za miękkiej sprężynie i SAGu 35% latać 5m dropy, jednocześnie zachować dobrą czułość. Uważam, że dobry tłumik potrafi bardzo dużo.
12:13 to powietrzny lepszy do dh? Chyba pomyłka :)
Dzięki za odcinek. Podziwiam jaka masz wiedzę o rowerach.
Chcemy tego więcej.❗😃👍❕
co do plusow d. powietrzenego to istenieja sprezyny progresywne (fakt: nie ma regulacji) i sprezyny z regulowana twardoscia Sprindex
Zajebisty odcinek, mega dawka wiedzy!! Dzięki!
Fajny i pomocny film.
Super film dużo pomogłeś ;) Brakuje takich filmów na Polskim yt ...
Super, czekam na filmiki z SS
Chcemy więcej. ;)
Kurde to jestem ciekawy tego sezonu na Thunderbirdzie ze sprężyna 🤔
Dzięki za kozacki materiał
Super film, chcemy więcej!!!!
Dobra może poza tematem ale jak nagrywasz takie ujęcia jak tutaj to zmniejsz przesłonę aparatu (przykładowo z f2.8 na f4) unikniesz wtedy sytuacji jak tutaj że ostra jest tylko twoja twarz a przedmiot który trzymasz w dłoni rozmazany.
Warto byłoby wspomnieć jak konkretne ustawienia dampera i to jak je ustawimy wpływają na jazdę i jak połączyć coś co nam nie pasuje w jeździe z tym, że np. mamy za szybkie / za wolne odbicie.
Panie Janie ja mam pytanie, dlaczego na zawodach UCI DH w takim razie napewno nie mniej niż połowa uginaczy jest powietrzna? Od jakiegos czasu mnie to zastanawia. Pozdrawiam
Mogę się mylić, ale zależeć to może od tego, że można, jak dirt it more wspomniał, customizowac bardziej pracę powietrznego o od preferencji ridera. Jednemu na tym będzie się dobrze jeździło, drugiemu na tym. Jedni na hopy 17 m(loosefest), będą brali sprężynowe, inni powietrzne nawalone spacerami i powietrzem do prawie max, więc to wszystko zależy.
Czy opłaca się zmienić foxa dpx2 na dhx2? Chodzi o klasę obydwu amorków
u mnie ta sama sytuacja, więc podłączam się do pytania
@@ukaszSzewczyk-rb2gd znam odpowiedź, jeśli jeździsz świetnie, dokładnie wiesz które pokrętło jak wypływa na trakcję, i działanie dampera i jeździsz w mocnym terenie i weź dhx. Jeżeli nie znasz się na ustawianiu, to dpx2 Lub marzocchi Bomber CR będzie działać znacznie lepiej
Akurat tego potrzebowałem i jest :)
Zrobił byś porównanie stalowej ,e stalowa progresywna i tytanowa.
Mam specjslized turbo levo alloy.chce zmienić na damper sprężynowy. Ważę 100kg jaki byś polecil
Ciekawe video. W DH od jakiegoś czasu można zauważyć więcej powietrznych damperów. Na poziomie WC powinno chyba zależeć im na wybieraniu wszystkiego i nie traceniu watów podczas pracy zawieszenia. A mimo to sporo riderów wybiera powietrze. Wiesz dlaczego? Chodzi o charakterystyki ramy, preferencje zawodnika?
😘❤️ Super film.
Jak ktoś lubi wzorki to odnośnie dampera sprezynowego:
F = kx
F - przyłożona siła [N]
k - współczynnik sprężystości sprężyny [kg/s^2]
x - ugięcie dampera [m]
Musimy sobie odpowiedzieć na jedno zajebiście ważne pytanie :-)))))))) Suuuuuppppeeeerrrrr !!!!!!
co to za pingle ?
12:12 juz sie zgubiłem co bedzie lepsze
Zamiast powietrzny, powinno być sprężynowy. Przejęzyczenie Janka.
ktory llepiej sie sprawdzi na skoki np. 12 metrowe ? Tak powiedzmy grobowiec na smolnej albo aline?
A jak się mają do tego przednie amortyzatory? Też w teren lepsze sprężynowe i dlaczego nie?
12:10 chyba miałeś na myśli "damper sprężynowy" ;-)
12:12 nie uchwycona podczas edytowania pomyłka? 😜
Więcej!!! :)
Jak się sprawują nowe tripouty?
Odcinek świetny, nie za długi i najważniejsze- dobrze wytłumaczony temat. Czy będzie test pompki od Xiaomi?
Ogólnie nie jest rzeczą która szczególnie polecam, wiec raczej nie będzie. Pompuje mega wolno, jest duża i ciężka.
Mam złe doświadczenia z zawieszeniem powietrznym (awaryjność + drogi serwis) co było powodem wymiany na sprężynowe (widelec i dampera)
Mam pytanie. Czy lepiej wybrać dampwer powietrzny czy sprężynowy jeśli ktoś tak jak ja bardziej preferuje styl mieszany to znaczy jeśli skacze ale jednocześnie jeździ po czarnych i czerwonych trasach to co wybrać?
To już sam musi podjąć decyzje. Zależy tez jaka masz ramę.
a jak chcę np damper pod potężne chopy i powietrze jest dobijane wszędzie to co wtedy?spręzyna z wiekszą wartością lbs?
Witaj. Dopieor zgłębiam temat więc jestem jeszce zielony.. gdybyś mógł mi podpowiedzieć jaki damper do normalnej jazdy po mieście czasem po lesie w terenie ale to bardziej ścieżki niż jakieś hardcorowe zjazdy czy skoki. Z góry dzięki za odpowiedź
Janku zrób porównanie hamulców !
Ja mam z tym problem, bo nie zmieniam ich często. Mam cody RSC i Hayesy A4, oba są super. Mam tez w elektryku SLX, czyli hamulec niższej klasy i poza bardziej elastyczna klamka, są one tez super.
Mam prośbę moze ktos dac minutę filmu gdzi pokazuje jak ustawić twardości amortyzatora sprezynowego
Twardości sprężyny się nie da ustawić. Trzeba dobrać dobrą dla siebie. Można trochę ścisnąć zmniejszając ugięcie wstępne, lub utwardzić ugięcie dodając kompresji.
A czy w sprężynowych ilość nabitego powietrza nie robi jakiś różnic? Co do samego dampera sprężynowego wystarczy spojrzeć na samochody i motocykle do jazdy extreme tam właśnie takie są montowane, nawet przy tuningu zwykłego skutera takie dampery są dedykowane :D coś w tym jest hehe
Oplaca sie damper fox van R Performace ?
To kiedyś był ceniony damper, jak będzie w dobrym stanie to ma sens
Kurde, najpierw którego fulla wybrać :d?
Jaka będzie cena E-bike i kiedy będzie możliwość zkaupienia ?
2022, 25k
Dzięki Janek za film, ja zawsze chętnie techniczne rzeczy posłucham.
Mam pytanie w związku z tematem damperów. W zeszłym roku połamałem ramę jeżdżąc na rowerze o dość liniowej charakterystyce zawieszenia. Sztywność sprężyny była dobrana pod 30% sagu. Któregoś razu przeleciałem hopę, jakieś 7-8 metrów na płachę. Czy możliwe wg Ciebie jest to, że rama pękła, bo nie było wystarczającej progresji na ugięciu zawieszenia?
Myśle ze ciężko jednoznacznie to stwierdzić.
dziś ten sam temat na instagramie PB, ależ się wstrzeliłeś!
Czesc mam pytanie czy amortyzator tylni ze sprężyna stalowa moze pracować z amortyzatorem przednim powietrznym ?
Pozdrawiam
Zupełnie bez problemu 90% ludzi z dampera sprężynowym ma widelec powietrzny
Cześć Janek , jak życie leci , Czy kiedyś będzie w Polsce fabrytka dartmoor'a?
Nie sądzę :(
Elektryczny dartmoor już niebawem :)