@@unbrokenreed 😀on też nie od razu zaczął tytułować się profesorem. Mam nadzieję że i Ty któregoś dnia dojdziesz do wniosku, że już czas zmienić nazwę kanału na Profesor Macrin 😀
Według mnie powstanie komory negatywnej zamiast zwykłej gumki jako odbojnika jest spowodowane tym, że w przypadku jednej komory ciśnienie powietrza będzie pchało tłok na dół i dopóki siła nie będzie wystarczająco duża, żeby go zniwelować, tłok się nie ruszy (czyli działa jako preload). W przypadku obu komór trzeba tylko pokonać siłę tarcia. Szacunek za przekrój, komuś to na pewno się przyda
Świetny materiał, wszystko dokładnie i w łatwy do zrozumienia sposób wytłumaczone. Widać że jest to robione przez człowieka z pasją do tego a ja będę chętnie oglądać bo marzy mi się taka praca w przyszłości.
Świetny materiał ! Nigdy takiego czegoś jako materiał nie widziałem... Praca magisterska na 5 👍😉 Teraz mam jakieś pojęcie o pracy amorka . Pozdrawiam ! Mega Praca ! 👍👊
Czekam już na kolejne filmy z tego cyklu. Bardzo interesujące. Tu mi brakło chyba informacji, że szaft też zajmuje miejsce w komorze olejowej i dlatego trzeba na niego zrobić miejsce. Domyśliłem się tego, dopiero jak zacząłeś pokazywać wysuwający się szaft. Z pytań jakie się nasuwają: jak ustalić ilość oleju w tłumiku/pozycję początkową tloka i ciśnienie pod tłokiem IFP, nie mając serwisówki?
1. W okolicach 18:00 o tym mówię. 2. Policzyć objętość szaftu a jaką trzeba zrobić miejsce i ustawić możliwie wysoko byle bez kolizji z tłokiem. (to mój sposób)
Juž zrobilem kurs Foxa i Rock Shox w szkole Parktool w Brazylii ale wytlumaczenie jakie ty zrobilesz nawet tam niebylo. Nigdy w zyciu nie bylem tak szcesliwy ze sie nauczylem Polskiego 😉
@@unbrokenreed bardzo prosto. Czesc teoretyczna ktorá jest wytlumaczona ze strony albo Foxa albo Rock Shoxu. Potym praktyczna gdzie sie otwiera shock, zmiana oleju i sie ponownie montuje. No i jedziesz do domu z dyplomem 🤣🤣🤣 Newiem jak jak jest w Europie bo ja robilem w Brazylii.
Super materiał. 16:27 różnica objętości pomiędzy komorą bez sworznia (wieksza) vs komora ze sworzniem (mniejsza) ? Czekam na servis FOX+Brain (najlepiej stary)
Świetnie, że zacząłeś taka serię! I cieszę się, że są też przekroje 😎 mam nadzieje, ze ten odcinek to intro I będą z biegiem czasu do niego doklejane odnośniki do omówienia poszczególnych elementów. Natomiast odnośnie feedbacku: w @17:00 i kilka sekund później mówisz o hydrolocku gdyby cała komora tłumika była wypełniona płynem. Otóż tak ale tylko przy braku możliwości przepływu oleju przez tlok tłumika, a tam jak doskonale wiemy występują dziurki i shimy, które umożliwiają przepływ oleju między dwoma komorami z określonym oporem, który może być regulowany poprzez obecność regulacji rebound i compression :) Także troszkę się zakręciłeś zdaje się ;> Kontynuuj serię, obowiązkowo 🥸💪
Z tego co ja zrozumiałem chodzi o to że w momencie gdyby nie było tam ifp komora olejowa miałaby swoją sztywno określoną objętość, natomiast przy uginaniu zawieszenia do tej komory jest wpychany shaft który zmniejsza objętość komory . W skrócie chodzi o to że nie byłoby tam poprostu miejsca na shaft przez co tłok olejowy nie mógłby się poruszać
Można to zrozumieć po części w ten sposób. Nabierasz do strzykawki wody tak aby w strzykawce nie było powietrza, zatykasz końcówkę strzykawki palcem i próbujesz ją ścisnąć. Następnie poza woda nabierz do strzykawki trochę powietrza i zrób to co wcześniej.
@@x_franke_d6223 ja Nie mam problemu ze zrozumieniem tego, że ciecze maja dużo mniejszy wspolczynnik scieśliwości niż powietrze :) mowa była o tym, że tłok w tłumiku nie jest 100% barierą dla przepływu oleju. Słusznym faktem jednak jest, że musi się też znaleźć miejsce w komorze na shaft, który by się w niej pojawiał wraz z postępem pracy, tym samym próbując sprężyć olej w komorze. Dało by się jednak to rozwiązać stosując zamiast IFP membranę (patrz bodaj charger 2).
@@ado7e chyba nie ma sensu żebym się włączał do rozmowy, widzę że wszystko ładnie rozumiecie 😊 raz sobie taki "hydrolok" zrobiłem, jest sztywno jak beton, ściśliwość oleju to jest " na papierze" i w znacznie wyższych ciśnieniach, niezauważalna przy ściskaniu testerem i gołymi rękami.
wszystko jasne, Marcin to brat Chrisa xD Panie mam pytań parę, bo od dłuższego czasu mam w głowie porąbany pomysł, wsadzić do Speca Pslope damper 241mm a jakby dało radę to nawet 267mm (tak, chcę zrobić małe DH, Tak, pomyliłem zastosowania ramy). Czy spotkałeś się z damperem *powietrznym* pod 241/267 który niemiałby oddzielnej komory ifp "Zbiornika"? taki monarch 190 pod większy rozmiar. Jak tak, to jaki to był damper? (dokładny model) Czy są dampery, już niechaj będzie sprężynowe, (bo też by miałoby to sens w projekcie) które by miały dość małą tą komorę ifp? Nie taka wielka butla, która nie zmieści się pomiędzy montażem a rurą podsiodłową w Pslope. też jak byś znal jakiś wynalazek to... Można prosić o model?
Kawał dobrej roboty, wytłumaczone i pokazane bardzo dokładnie i przejrzyście! Damper od zawsze był dla mnie techniczną zagwostką, nie do końca potrafiłem zrozumieć zasadę jego działania, po tym filmie wszystko jest jasne ;) Pytanko serwisowe - czy przy dużym serwisie z wymianą oleju w komorze IFP zawsze należy wymieniać wszystkie oringi i inne uszczelki? I czy koniecznie musi to być zestaw rock shox czy swoje zadanie spełnią takie same oringi kupione w sklepie z uszczelnieniami za małą część wartości zestawu rock shox?
@@unbrokenreed to jest dobre pytanie ;) ale zastanawiam się nad ekonomią. Są serwisy, które oferują serwis np Rock Shox Monarch za 240 zł z wymianą wszystkich oringów, xringów, pelletów itp itd. Zestaw od Rock Shoxa to +/- 150 zł. Taki serwis chyba nie stosuje oryginału Rock Shox tylko wspiera się jakimiś zamiennikami, jak uważasz?
Pierwsza klasa robota dydaktyczna 👌. Widząc Twoją wiedzę z fizyki i mechaniki połączone z doświadczeniem, mam pytanie off-topic. Czy przypadkiem nie jesteś zainteresowany wyzwaniem serwisowym w postaci pomocy w złożeniu przekładni planetarnej SRAM G8? Rozłożyłem ją, wyczyściłem i prawie mogę złożyć z powrotem. Z jakiegoś powodu po nawinięciu sprężyny (upierdliwe, dla 2 osób) jeden z jej modułów nie może do końca wejść w drugi i nie mam jak założyć blokadki na wałek. G8 zakończono produkować w 2015 r i tutoriali w internetach w różnych językach jak na lekarstwo. Serdecznie rowerowo pozdrawiam z płasko-Polski, z Kujaw.
Ile brakuje mm żeby to pchnąć do końca? Jeśli 2-3 to miałem raz taki problem i wtedy się okazało że ułożenie wewnętrznego koła zębatego do rolek planetarnych ma znaczenie. Bawiłem się z tym parę godzin zanim do tego doszedłem.
wydaje się, że w miarę prosto i skutecznie. Choć ja bym wolał jeszcze z większymi szczegółami takimi choćby jak wykresy np. jak się zachowuje funkcja Force_IFP=f(travel_shck), wpływ zwiększania komory negatywnej też najlepiej na wykresie, no i tym podobne fantasmagorie.
Jak to oglądam, to myślę, że hardteil jest łatwiejszy w zrozumieniu. Może warto zrobić film, który wyjaśnia, po co jest damper czy przedni amor, jak one działają w trakcie jazdy, co się dzieje przy ugięciu koła, co w czasie powrotu, co jakby nie było tłumienia tylko sama sprężyna jak w moim rowerze.
Czy coś robię nie tak ? W RS 35, Recon i dampery Radium, McLeod Air. Po mojej wymianie oleju itd słychać podczas pracy, zwłaszcza jak mocniej "schowa się" takie szuranie z gulgotaniem. Bez powietrza sprawdzałem to jest płynnie bardzo ślisko czyli okay. Z powietrzem też wydaje się że wszystko gra. Tylko to jak by przelewanie oleju przez mały otwór. Takie, Ty powiedziałeś furkotanie. Nie wiem co myśleć ale pracują chyba dobrze.
Super filmik! Ma pytanko. Czy w przednim amorku, w komorze olejowej, powietrze i olej nie są razem? W sensie niema żadnej przegródki pomiędzy nimi. Bo mówisz że jak olej z powietrzem się mieszają to gorzej amortyzacja pracuje(co jest oczywiste). To czemu się nie stosuje tego rozwiązania w widelcach?
One są w zdeterminowanej przez swoje położenie orientacji. Co za tym idzie grawitacja pomaga olejowi być zawsze tam gdzie powinien. Tyczy się to oczywiście konstrukcji takich jak motioncontrol/turnkay itp. Co nie oznacza, że jest to jedyne rozwiązanie w widelcach. Występują z powodzeniem tłumiki pół zamknięte i w pełni zamknięte które rozwiązują ten problem.
Taka refleksja: skoro komora ifp jest wypełniona powietrzem pod ciśnieniem, to ona wypycha trochę ten tłok z komory sumując resorowanie z działaniem komory powietrznej. Dodatkowo to działanie ma silną progresję. Zastanawiam się czy byłyby odczuwalne różnice i jakie w resorowaniu (nie mówię o tłumieniu i kawitacji) jeżeli ciśnienie byłoby tam znacznie niższe albo ta komora kilkakrotnie większa (czyli o de-facto liniowej charakterystyce).
Gratulacje, wymyśliłeś właśnie regulację bottom out ;) (w damperach typu dhx air tak działała regulacja. Zmniejszało się lub zwiększało komorę pod IFP wkręcając lub wykręcając uszczelnienie zewnętrzne komory)
@@karakoram_ tak jak nazwa wskazuje odporność na dobijanie. Przy początkowej fazie skoku nie było wielkiej zmiany, ale przy końcu skoku progresja mogła być potężna.
Witam mam dampera powietrznego dwie Komory czy obydwa e Komory pompować taki samym cisnieniem i jest tam dodatkowo pokrętło plus i minus chciałbym zapytać jak tego uzywac
Materiał świetny, też mi się skojarzenie z Profesorem Chrisem nasunęło. Mam jedno "ale" do fragmentu od 16:15. Nawet gdyby nie było w amortyzatorze gazu, tłok i tak by się poruszał bo są w nim otwory/zaworki/blaszki przepuszczające olej. Czy nie jest tak że głównym celem dodania gazu jest ograniczenie kawitacji i spieniania oleju?
Moim zdaniem na początku filmu przykład ze strzykawką nie odpowiada, ponieważ ciśnienie w komorze pozytywnej jest napompowane wstepnie w zaleznosci od wagi rowerzysty ,a w komorze negatywnej nie ma ciśnienia wstępnego to jeżeli łlok na skutek siły zewnętrznej będzie przesuwał się do góry to w komorze pozytywnej nastąpi jeszcze większy wzrost ciśnienia a w komorze negatywnej podciśnienie i jeżeli by nie było komory z olejem na końcu której jest sprężone też wstępnie powietrze to tlok w komorze powietrznej uderzyłby z całą siłą. Tłok w czasie ruchu powrotnego wyhamowany jest przez powietrze sprężone w komorze olejowej
Mam pytanie. Mój upośledzony kolega wywalił mi się na rower i zrobił małą wgniotkę na puszce od dampera. Czy to może niszczyc uszczelki podczas pracy, itp.?
Mam jeden problem z damperem rockshox monarch. Gdy próbowałem napompować damper to napompowałem trochę za dużo powietrza więc później spuściłem trochę powietrza i wtedy damper się obniżył a teraz gdy pompuje to nie chce wrócić do pierwotnego stanu i mam 2/3 goleni w damperze. Co mam zrobić?
Napompować go mocniej, na wyższe ciśnienie, a później obniżać ciśnienie wolniej i uginać co 10Psi upuszczane, żeby miał możliwość wyrównać ciśnienie między komorą pozytywną i negatywną.
Są ale w mojej opinii robią je osoby które najpierw stały się dobre w temacie amortyzacji, a później stwierdziły, że "jakoś" chcą przekazać tę wiedzę. Z tego "jakoś" nie wynika najlepszy przekaz. Za to ja wiedziałem, że chce uczyć zanim w ogóle wiedziałem co to jest damper i w tej dziedzinie dopiero się edukuję mając już jakieś dydaktyczne zapędy.
Zapowietrzony tlumik - to słyszę od serwisu za każdym razem jak odsyłam mojego rt3 na przegląd. Czy da się odpowietrzyć w domowych warunkach? Jeśli tak to jak to wykonać?
@@unbrokenreed zapłaciłem za pełny serwis ale co tam w środku się zadziało kto wie. Dziękuję za odp, next time skorzystam z innego serwisu, czas może skorzystać z usług Bike Atelier 😀
Czemu głupot? Nie ma raczej w sieci drugiego materiału który mówi co i po co jest . Przecięcie dampera mistrzostwo świata , blaszki to wiadomo że shim stack Generalnie czapka z głowy za produkcję takiego materiału
Jakiś czas temu napisałem maila do wielu serwisów amortyzacji w naszym kraju z propozycją wspólnej serii o amortyzacji i wiele moich wywodów o działaniu amortyzacji została skwitowana jako błędne stąd te podejrzenia. Jestem totalnym samoukiem więc zawsze jest ryzyko, że czegoś się nie doczytałem 😋
O rzesz ty, zrobił przekrój! Rowerowy Profesor Chris normalnie ;)
Miło mi to czytać, kiedyś się z zastanawiałem czy uda mi się osiągnąć coś na wzór Jego miana 😋
@@unbrokenreed 😀on też nie od razu zaczął tytułować się profesorem. Mam nadzieję że i Ty któregoś dnia dojdziesz do wniosku, że już czas zmienić nazwę kanału na Profesor Macrin 😀
Wartość merytoryczna Twoich filmów jest naprawdę na wysokim poziomie. Zawsze imponowała. Rowerowy Profesor Chris ;-)
Elegancka produkcja oraz wyrazy uznania za ilość pracy, którą w to włożyłeś. Wyszło świetnie :)
Dziękuję, było napracowanko 😉
Dlaczego do tej pory nie natknąłem się na ten kanał?
Toż to coś pięknego!
Cieszę, se że jesteś! Pamiętaj o dzwoneczku i nic nie przegapisz 😊
@@unbrokenreed 100
Ten film powinno się najpierw oglądnąć zanim zacznie się oglądać film typu: "jak zrobić serwis mojego dampera" :)
Dokładnie ! Trochę teorii jeszcze nikomu nie zaszkodziło 😀
Bardzo fajny materiał 👍
Według mnie powstanie komory negatywnej zamiast zwykłej gumki jako odbojnika jest spowodowane tym, że w przypadku jednej komory ciśnienie powietrza będzie pchało tłok na dół i dopóki siła nie będzie wystarczająco duża, żeby go zniwelować, tłok się nie ruszy (czyli działa jako preload). W przypadku obu komór trzeba tylko pokonać siłę tarcia. Szacunek za przekrój, komuś to na pewno się przyda
Świetny film. Tego mi brakowało na polskim YT.
ten co dojebał granatem wiedzy w niedziele xd zajebiście kocham twoje pomysły
Miło mi to wszystko czytać 😉 kolejny granacik za tydzień!
Zacząłem oglądać od piasty Sachs3.
Robisz świetne filmy.
Pozdrawiam!
Dziękuję, bardzo mi miło 👌😉
Świetny materiał, wszystko dokładnie i w łatwy do zrozumienia sposób wytłumaczone. Widać że jest to robione przez człowieka z pasją do tego a ja będę chętnie oglądać bo marzy mi się taka praca w przyszłości.
Bardzo dziękuję za miłe słowa, z tą pasją bym nie przesadzał, ale racja... Przykładam się 😊👌
Dzięki za wykład. Super odcinek, zawsze byłem ciekawy jak to działa.
Mistrzostwo świata panie!
Bez przesady, poprawny poradnik 😊👌
Podoba mi się z jaką pasją wkładasz nam do głowy swoją wiedzę 😀 Dziękuję!
Bardzo mi miło 😉
Materiał rewelacyjny.
@@januszsos527 Dziękuję za miły komentarz :)
Świetny materiał ! Nigdy takiego czegoś jako materiał nie widziałem... Praca magisterska na 5 👍😉 Teraz mam jakieś pojęcie o pracy amorka . Pozdrawiam ! Mega Praca ! 👍👊
Czekam już na kolejne filmy z tego cyklu. Bardzo interesujące.
Tu mi brakło chyba informacji, że szaft też zajmuje miejsce w komorze olejowej i dlatego trzeba na niego zrobić miejsce. Domyśliłem się tego, dopiero jak zacząłeś pokazywać wysuwający się szaft.
Z pytań jakie się nasuwają: jak ustalić ilość oleju w tłumiku/pozycję początkową tloka i ciśnienie pod tłokiem IFP, nie mając serwisówki?
1. W okolicach 18:00 o tym mówię.
2. Policzyć objętość szaftu a jaką trzeba zrobić miejsce i ustawić możliwie wysoko byle bez kolizji z tłokiem. (to mój sposób)
Miałem identyczną rozkminę o co chodzi z brakiem IFP. Za drugim razem załapałem, że chodzi o zwiększenie objętości właśnie przez szaft :)
Wow, ale super wykonanie. Nie wiem jak to tak ładnie przeciąłeś.
Subskrybuj, obserwuj media a kiedyś na 100% uchylę rąbka tajemnicy.
pewnie woda
super filmik!!!
wytłumacz teraz amora ext era v2. najlepszy amor na świecie. Przy okazji omów budowę ext stori v3. pozdroooo
Juž zrobilem kurs Foxa i Rock Shox w szkole Parktool w Brazylii ale wytlumaczenie jakie ty zrobilesz nawet tam niebylo. Nigdy w zyciu nie bylem tak szcesliwy ze sie nauczylem Polskiego 😉
No to ten komemtarz "zrobił mi dzień"
@@unbrokenreed bardzo prosto. Czesc teoretyczna ktorá jest wytlumaczona ze strony albo Foxa albo Rock Shoxu. Potym praktyczna gdzie sie otwiera shock, zmiana oleju i sie ponownie montuje. No i jedziesz do domu z dyplomem 🤣🤣🤣 Newiem jak jak jest w Europie bo ja robilem w Brazylii.
@@petersvercel2763 W piątek wybieram się na Öhlinsa, zobaczymy co tam mają do zaoferowania, może nagram jakąś relację 😊👌
Super materiał. 16:27 różnica objętości pomiędzy komorą bez sworznia (wieksza) vs komora ze sworzniem (mniejsza) ?
Czekam na servis FOX+Brain (najlepiej stary)
Mistrz! Dziękujemy!
Jest za co, ale to przyjemność! 👌😊
Świetnie, że zacząłeś taka serię! I cieszę się, że są też przekroje 😎 mam nadzieje, ze ten odcinek to intro I będą z biegiem czasu do niego doklejane odnośniki do omówienia poszczególnych elementów.
Natomiast odnośnie feedbacku: w @17:00 i kilka sekund później mówisz o hydrolocku gdyby cała komora tłumika była wypełniona płynem. Otóż tak ale tylko przy braku możliwości przepływu oleju przez tlok tłumika, a tam jak doskonale wiemy występują dziurki i shimy, które umożliwiają przepływ oleju między dwoma komorami z określonym oporem, który może być regulowany poprzez obecność regulacji rebound i compression :) Także troszkę się zakręciłeś zdaje się ;>
Kontynuuj serię, obowiązkowo 🥸💪
Z tego co ja zrozumiałem chodzi o to że w momencie gdyby nie było tam ifp komora olejowa miałaby swoją sztywno określoną objętość, natomiast przy uginaniu zawieszenia do tej komory jest wpychany shaft który zmniejsza objętość komory . W skrócie chodzi o to że nie byłoby tam poprostu miejsca na shaft przez co tłok olejowy nie mógłby się poruszać
Posłuchaj dalej, @18:00 łatwiej zrozumieć. Gdzie ma się zmieścić ten shaft jak wszędzie jest olej?
Można to zrozumieć po części w ten sposób. Nabierasz do strzykawki wody tak aby w strzykawce nie było powietrza, zatykasz końcówkę strzykawki palcem i próbujesz ją ścisnąć. Następnie poza woda nabierz do strzykawki trochę powietrza i zrób to co wcześniej.
@@x_franke_d6223 ja Nie mam problemu ze zrozumieniem tego, że ciecze maja dużo mniejszy wspolczynnik scieśliwości niż powietrze :) mowa była o tym, że tłok w tłumiku nie jest 100% barierą dla przepływu oleju. Słusznym faktem jednak jest, że musi się też znaleźć miejsce w komorze na shaft, który by się w niej pojawiał wraz z postępem pracy, tym samym próbując sprężyć olej w komorze. Dało by się jednak to rozwiązać stosując zamiast IFP membranę (patrz bodaj charger 2).
@@ado7e chyba nie ma sensu żebym się włączał do rozmowy, widzę że wszystko ładnie rozumiecie 😊 raz sobie taki "hydrolok" zrobiłem, jest sztywno jak beton, ściśliwość oleju to jest " na papierze" i w znacznie wyższych ciśnieniach, niezauważalna przy ściskaniu testerem i gołymi rękami.
Wreszcie pojąłem jak to tam wszystko działa 💪 Dzięki 🍻
Czyli to właśnie dla Ciebie kręciłem ten film, bardzo mi miło ☺️
Kawał dobrej roboty
wszystko jasne, Marcin to brat Chrisa xD
Panie mam pytań parę, bo od dłuższego czasu mam w głowie porąbany pomysł, wsadzić do Speca Pslope damper 241mm a jakby dało radę to nawet 267mm (tak, chcę zrobić małe DH, Tak, pomyliłem zastosowania ramy).
Czy spotkałeś się z damperem *powietrznym* pod 241/267 który niemiałby oddzielnej komory ifp "Zbiornika"? taki monarch 190 pod większy rozmiar. Jak tak, to jaki to był damper? (dokładny model)
Czy są dampery, już niechaj będzie sprężynowe, (bo też by miałoby to sens w projekcie) które by miały dość małą tą komorę ifp? Nie taka wielka butla, która nie zmieści się pomiędzy montażem a rurą podsiodłową w Pslope. też jak byś znal jakiś wynalazek to... Można prosić o model?
Najdłuższy FOX dps występuje w długości 250.
Perfekt ciecie pozdrawiam.
No cięcie to mi wyszło, nie powiem, że nie 😋
Świetny materiał!!
Kawał dobrej roboty, wytłumaczone i pokazane bardzo dokładnie i przejrzyście! Damper od zawsze był dla mnie techniczną zagwostką, nie do końca potrafiłem zrozumieć zasadę jego działania, po tym filmie wszystko jest jasne ;) Pytanko serwisowe - czy przy dużym serwisie z wymianą oleju w komorze IFP zawsze należy wymieniać wszystkie oringi i inne uszczelki? I czy koniecznie musi to być zestaw rock shox czy swoje zadanie spełnią takie same oringi kupione w sklepie z uszczelnieniami za małą część wartości zestawu rock shox?
Moim zdaniem nie trzeba wymieniać oringów zawsze, ale... Oczywiście, że zwykle oringi są ok tylko jak zastąpić backup ringi?
@@unbrokenreed to jest dobre pytanie ;) ale zastanawiam się nad ekonomią. Są serwisy, które oferują serwis np Rock Shox Monarch za 240 zł z wymianą wszystkich oringów, xringów, pelletów itp itd. Zestaw od Rock Shoxa to +/- 150 zł. Taki serwis chyba nie stosuje oryginału Rock Shox tylko wspiera się jakimiś zamiennikami, jak uważasz?
@@pawemski4082 tak, są zamienniki z racingbros przykładowo 😊
Pierwsza klasa robota dydaktyczna 👌.
Widząc Twoją wiedzę z fizyki i mechaniki połączone z doświadczeniem, mam pytanie off-topic.
Czy przypadkiem nie jesteś zainteresowany wyzwaniem serwisowym w postaci pomocy w złożeniu przekładni planetarnej SRAM G8? Rozłożyłem ją, wyczyściłem i prawie mogę złożyć z powrotem. Z jakiegoś powodu po nawinięciu sprężyny (upierdliwe, dla 2 osób) jeden z jej modułów nie może do końca wejść w drugi i nie mam jak założyć blokadki na wałek.
G8 zakończono produkować w 2015 r i tutoriali w internetach w różnych językach jak na lekarstwo.
Serdecznie rowerowo pozdrawiam z płasko-Polski, z Kujaw.
Ile brakuje mm żeby to pchnąć do końca? Jeśli 2-3 to miałem raz taki problem i wtedy się okazało że ułożenie wewnętrznego koła zębatego do rolek planetarnych ma znaczenie. Bawiłem się z tym parę godzin zanim do tego doszedłem.
Jak co to pisz na mojego maila z tym tematem.
@@unbrokenreed
A jaki jest Twój 📧?
@@radekkuszyk askunbrokenreed@ gmail.com
wydaje się, że w miarę prosto i skutecznie. Choć ja bym wolał jeszcze z większymi szczegółami takimi choćby jak wykresy np. jak się zachowuje funkcja Force_IFP=f(travel_shck), wpływ zwiększania komory negatywnej też najlepiej na wykresie, no i tym podobne fantasmagorie.
Ej, wyluzuj, to pierwszy materiał z #amortyzatologia (w kolejnych wyjaśnimy ifp itp. 😋
Subskrybuj a będzie Ci dane 😊
Jak to oglądam, to myślę, że hardteil jest łatwiejszy w zrozumieniu. Może warto zrobić film, który wyjaśnia, po co jest damper czy przedni amor, jak one działają w trakcie jazdy, co się dzieje przy ugięciu koła, co w czasie powrotu, co jakby nie było tłumienia tylko sama sprężyna jak w moim rowerze.
Dokładnie tak zamierzam zrobić 😋👌 temat przekroju dampera mam nadzieję przyciągnie troszkę osób. Sam bardzo lubię takie przekroje oglądać.
Sztos!
Czy coś robię nie tak ?
W RS 35, Recon i dampery Radium, McLeod Air.
Po mojej wymianie oleju itd słychać podczas pracy, zwłaszcza jak mocniej "schowa się" takie szuranie z gulgotaniem.
Bez powietrza sprawdzałem to jest płynnie bardzo ślisko czyli okay.
Z powietrzem też wydaje się że wszystko gra.
Tylko to jak by przelewanie oleju przez mały otwór.
Takie, Ty powiedziałeś furkotanie.
Nie wiem co myśleć ale pracują chyba dobrze.
Brzmi jak zapowietrzony tłumik z Twojego opisu.
Super filmik!
Ma pytanko.
Czy w przednim amorku, w komorze olejowej, powietrze i olej nie są razem? W sensie niema żadnej przegródki pomiędzy nimi. Bo mówisz że jak olej z powietrzem się mieszają to gorzej amortyzacja pracuje(co jest oczywiste). To czemu się nie stosuje tego rozwiązania w widelcach?
One są w zdeterminowanej przez swoje położenie orientacji. Co za tym idzie grawitacja pomaga olejowi być zawsze tam gdzie powinien. Tyczy się to oczywiście konstrukcji takich jak motioncontrol/turnkay itp. Co nie oznacza, że jest to jedyne rozwiązanie w widelcach. Występują z powodzeniem tłumiki pół zamknięte i w pełni zamknięte które rozwiązują ten problem.
Taka refleksja: skoro komora ifp jest wypełniona powietrzem pod ciśnieniem, to ona wypycha trochę ten tłok z komory sumując resorowanie z działaniem komory powietrznej. Dodatkowo to działanie ma silną progresję. Zastanawiam się czy byłyby odczuwalne różnice i jakie w resorowaniu (nie mówię o tłumieniu i kawitacji) jeżeli ciśnienie byłoby tam znacznie niższe albo ta komora kilkakrotnie większa (czyli o de-facto liniowej charakterystyce).
Gratulacje, wymyśliłeś właśnie regulację bottom out ;) (w damperach typu dhx air tak działała regulacja. Zmniejszało się lub zwiększało komorę pod IFP wkręcając lub wykręcając uszczelnienie zewnętrzne komory)
@@unbrokenreed Super :) Ale co to tak realnie zmieniało?
@@karakoram_ tak jak nazwa wskazuje odporność na dobijanie. Przy początkowej fazie skoku nie było wielkiej zmiany, ale przy końcu skoku progresja mogła być potężna.
Witam mam dampera powietrznego dwie Komory czy obydwa e Komory pompować taki samym cisnieniem i jest tam dodatkowo pokrętło plus i minus chciałbym zapytać jak tego uzywac
Dzięki
O kurde, profesor niezłamana trzcina
Tak, a o co chodzi? 😋
Heh, nawiązanie do profesora Chrisa
Niezłamana trzcina - unbroken reed
Materiał świetny, też mi się skojarzenie z Profesorem Chrisem nasunęło. Mam jedno "ale" do fragmentu od 16:15. Nawet gdyby nie było w amortyzatorze gazu, tłok i tak by się poruszał bo są w nim otwory/zaworki/blaszki przepuszczające olej. Czy nie jest tak że głównym celem dodania gazu jest ograniczenie kawitacji i spieniania oleju?
Nie poruszyłby się bo w komorze nie byłoby miejsca na wałek do którego jest przytwierdzony 😊
@@unbrokenreed Racja, jak przeczytałem twoja odpowiedź to mnie olśniło 😁.
@@norbert6721 I właśnie dla takich olśnień to nagrałem!
👌👍 Elegancko 👏
Moim zdaniem na początku filmu przykład ze strzykawką nie odpowiada, ponieważ ciśnienie w komorze pozytywnej jest napompowane wstepnie w zaleznosci od wagi rowerzysty ,a w komorze negatywnej nie ma ciśnienia wstępnego to jeżeli łlok na skutek siły zewnętrznej będzie przesuwał się do góry to w komorze pozytywnej nastąpi jeszcze większy wzrost ciśnienia a w komorze negatywnej podciśnienie i jeżeli by nie było komory z olejem na końcu której jest sprężone też wstępnie powietrze to tlok w komorze powietrznej uderzyłby z całą siłą. Tłok w czasie ruchu powrotnego wyhamowany jest przez powietrze sprężone w komorze olejowej
Mam pytanie. Mój upośledzony kolega wywalił mi się na rower i zrobił małą wgniotkę na puszce od dampera. Czy to może niszczyc uszczelki podczas pracy, itp.?
Jaki damper, jaka puszka powietrzna?
@@unbrokenreed fox dpx2, po rozkręceniu, widać zniekształcenie na puszce od środka (bardzo niewielkie)
@@GrizzJibber to chyba sobie sam odpowiedziałeś. Takie aberacje w kształcie prędzej czy później skończą się przetarciami.
No raczej na bank pucha do wymiany
@@SWN1987 Ale gdzie dostać samą puszkę? (i to nie za 700zł tylko w normalnej cenie)
Perfect!
Mam jeden problem z damperem rockshox monarch.
Gdy próbowałem napompować damper to napompowałem trochę za dużo powietrza więc później spuściłem trochę powietrza i wtedy damper się obniżył a teraz gdy pompuje to nie chce wrócić do pierwotnego stanu i mam 2/3 goleni w damperze. Co mam zrobić?
Napompować go mocniej, na wyższe ciśnienie, a później obniżać ciśnienie wolniej i uginać co 10Psi upuszczane, żeby miał możliwość wyrównać ciśnienie między komorą pozytywną i negatywną.
@@unbrokenreed jak wrócę do domu to spróbuję
@@unbrokenreed napompowałem do 270 psi i osuszałem oraz uginałem co 10 psi do czasu aż nie usiadł całkowicie. Teraz mam na nowo napompować?
Damper posiada jeszcze drugą małą puszke i rebound
@@Sshorter Napisz maila, bo nie wiem co masz na myśli: "usiadł całkowicie"?
Szacun w chuj za taki film, nawet po angielsku takich "poradników" prawie nie ma
Są ale w mojej opinii robią je osoby które najpierw stały się dobre w temacie amortyzacji, a później stwierdziły, że "jakoś" chcą przekazać tę wiedzę. Z tego "jakoś" nie wynika najlepszy przekaz. Za to ja wiedziałem, że chce uczyć zanim w ogóle wiedziałem co to jest damper i w tej dziedzinie dopiero się edukuję mając już jakieś dydaktyczne zapędy.
Zapowietrzony tlumik - to słyszę od serwisu za każdym razem jak odsyłam mojego rt3 na przegląd. Czy da się odpowietrzyć w domowych warunkach? Jeśli tak to jak to wykonać?
Jak to jak? Wykonać pełny serwis.
@@unbrokenreed Qrczaki no tego się obawiałem ale on zapowietrza się dość szybko po serwisie, fakt że to leciwy damper, może ten model tak ma.
@@TheAlientm wymiana uszczelek była?
@@unbrokenreed zapłaciłem za pełny serwis ale co tam w środku się zadziało kto wie. Dziękuję za odp, next time skorzystam z innego serwisu, czas może skorzystać z usług Bike Atelier 😀
Co moze byc przyczyna ze blokada nie dziala? Tak niby dziala ale jednak cos tam dumper wchodzi do środka.. no tak conajmniej 1/1.5 cm .
Zależy od modelu.
@@unbrokenreed mój model to rockshox deluxe RT 😂😂
git
👌
Czemu głupot?
Nie ma raczej w sieci drugiego materiału który mówi co i po co jest . Przecięcie dampera mistrzostwo świata , blaszki to wiadomo że shim stack
Generalnie czapka z głowy za produkcję takiego materiału
Jakiś czas temu napisałem maila do wielu serwisów amortyzacji w naszym kraju z propozycją wspólnej serii o amortyzacji i wiele moich wywodów o działaniu amortyzacji została skwitowana jako błędne stąd te podejrzenia. Jestem totalnym samoukiem więc zawsze jest ryzyko, że czegoś się nie doczytałem 😋