Realizm w filozofii politycznej i jego wrogowie | prof. Adam Wielomski
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 20 พ.ย. 2024
- Prelekcja prof. dr. hab. Adama Wielomskiego z cykli wykładów Instytutu Andegavenum poświęconych filozofii realistycznej
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2024
andegavenum.pl
Nagranie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, nr projektu SONP/SN/550943/2022, kwota dofinansowania 600 000 zł, całkowita wartość projektu 667 408 zł.
Kolejny wspaniały wykład. Bóg zapłać
Świetny wykład, bardzo dziękuję Panu Profesorowi oraz Instytutowi.
Wspaniały wykład! Wielkie dzięki dla Twórców i Prelegenta!
Dziękuję serdecznie za pobudzające przemyślenia.
AMDG
Dziękuję Panie profesorze za wspaniały wykład. Dzięki Pana wykładom ,moja wiedza jest coraz większa. Bóg zapłać Panie profesorze.
Gratuluję wykładu! Pan Profesor zdaje się służyć ludziom tym, w do czego został przez Pana Boga uzdolniony. To dobrze, chwała Panu Bogu! Proszę trzymać wysoki poziom i taką klasę!
Dziękuję. Bóg zapłać.
Znakomity wykład.
A co by Pan profesor powiedział o warszawsko-lwowskiej szkole filozoficznej realistycznej z miedzywojnia? Pozdrawiam serdecznie
Święty Tomasz z Akwinu rozpatruje naturę w sensie telelogicznym, czyli celowości a nie teologicznym
Aj, jaj, jaj - coz za galimatias Panie Profesorze! Nie wiadomo od czego zaczac. Np. "poznac swiat takim, jaki on jest" chce zarowno realista (epistemologiczny, bo jest jeszcze i realizm metafizyczny, o ktorym u Pana cicho sza), jak i idealista, tyle, ze obaj ten SWIAT roznie pojmuja. Np. taki Husserl - transcendentalny idealista czystej wody, twierdzil z naciskiem, ze nigdy nie watpil w istnienie swiata (ale ow swiat rozumial jako korelat swiadomosci Ja transcendentalnego). Dane zmyslowe i intelekt okreslal jako dwa pnie (zrodla) poznania Kant i to na samym poczatku Krytyki czystego rozumu, a nie byl to gosc z paczki realistow. Sam okreslal sie jako transcendentalny idealista (z dodatkiem empirycznego realizmu co prawda, ale to tylko taka sciemka byla). Itede, itepe. Nie robmy przyslugi postmodernistom, przyrzadzajac tego rodzaju salatke warzywno-filozoficzna.
Idealista nie poznaje świata takim jakim on jest, tylko jak mu podpowiada jego wyobraźna, zamaskowana dla niepoznaki racjonalizmem. Rozum bez doświadczenia nie poznaje świata takim, jakim on jest.
Szanowny Panie Profesorze, popelnia Pan petitio principii zakladajac (!), ze swiat istnieje niezaleznie od swiadomosci - tak jest tylko dla realisty, ale to, ze on tak uwaza, nie jest argumentem na rzecz tego, ze ma tu racje. Nie chce Panu doradzac zadnych lektur, zeby nie bylo, ze sie pastwie, ale naprawde tkwi Pan po uszy w stanowisku naiwnego realizmu i z tej perspektywy nie sposob chocby tylko zrozumiec sedna kontrowersji realizm-idealizm, ktora taki np Ingarden uwazal, za kluczowe zagadnienie nowozytnej filozofii. Juz pomijam to, ze idealiscie "wyobraznia" niczego nie podpowiada i to jeszcze undercover :D Tak sobie idealizm mogl "wyobrazac" tow. Lenin - nie znizajmy sie do poziomu diamatu na litosc boska.
Fajne porównanie z tymi pieskami 🐕 psorze 👍👏👍 , ale nie chodziło o milicję he he he 🤓 , taki żarcik 🤥...