Dystymia (uporczywe zaburzenia depresyjne)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 35

  • @kyloren2033
    @kyloren2033 2 ปีที่แล้ว +13

    Jakbym patrzył w lustro. Dziękuję za kolejny ciekawy film. Pozdrawiam

  • @JaroTomik
    @JaroTomik 2 ปีที่แล้ว +6

    Moja choroba.
    Dziękuję.

  • @jakubwegner8063
    @jakubwegner8063 2 ปีที่แล้ว +4

    Rzeczowo i bardzo przystępnie. Polski internet jest Pani wdzięczny.

  • @beatasniegowska8981
    @beatasniegowska8981 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za rozwinięcie tak bardzo ważnego tematu🍀.

  • @Marcin.W.
    @Marcin.W. หลายเดือนก่อน

    Witam. Jeśli byłoby to w ogóle możliwe, to chętnie dowiedziałbym się jeszcze czegoś więcej o depresji, mechanizmach działania, sposobach rozpoznawania jej i radzenia sobie z nią. Bardzo chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o depresji niekoniecznie tylko od strony medycyny, tzn. terminologii, suchej klasyfikacji, tylko także od strony fikcyjnych przykładów, czy też wziętych z życia historii.
    Tworzy Pani bardzo dobre i bardzo wartościowe materiały. Dziękuję.

  • @alastorx5293
    @alastorx5293 2 ปีที่แล้ว +9

    Dziękuję za ten wspaniały materiał :) Być może część mojej rodziny/znajomych zrozumie co "siedzi mi w głowie". Do tego zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne, osobość unikająca/zależna, neurotyzm, "nerwica". Ciągle jestem spięty i oczekuję najgorszego. W swoim życiu usłyszałem sporo "złotych rad" z 24:15 :)

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 ปีที่แล้ว +3

      Bardzo się cieszę, że materiał się podobał. Niestety dystymia i osobowość unikająca są bardzo słabo rozumiane przez społeczeństwo. Przykro mi, że usłyszał Pan tyle złotych rad (ja też je słyszałam), ale mam nadzieję, że na swoich drogach będziemy spotykać więcej osób oferujących wsparcie, niż nikomu niepotrzebne opinie i rady.

    • @Proste50zycie
      @Proste50zycie ปีที่แล้ว +2

      Życzę powodzenia, podążam tą samą drogą.

  • @millusia777
    @millusia777 ปีที่แล้ว

    Piękne dzięki ♥

  • @podkadypiano8781
    @podkadypiano8781 4 หลายเดือนก่อน +1

    Świetne porównanie zapalenia do zwykłych objawów bardzo obrazowe i jednocześnie podejrzewam u siebie dystymię...

  • @emiliachaber1714
    @emiliachaber1714 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał, dziękuję🙂

  • @mglov7710
    @mglov7710 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję

  • @rafal8921
    @rafal8921 2 ปีที่แล้ว

    dzieki

  • @alicjakcp8918
    @alicjakcp8918 ปีที่แล้ว +4

    Najgorsze jest to że przeszłam przez jedną nieudaną terapie i 5 prób z innymi i niestety nikt mi nawet dobrej diagnozy nie postawił :( ledwo potwierdzili moją depresje gdy przez nia przechodziłam. Teraz wiedząc że mam dystymię wcale nie jest lepiej bo bardzo trudno mi znaleźć terapeutę który nie będzie tego lekceważyć :( już się tyle razy sparzyłam… tyle wydanych pieniędzy bez efektów… ma ktoś może do polecenia jakies terapii online? Niestety jestem z małego miasta i nie ma możliwosci na wizyty face to face

  • @zmechaconysweterek
    @zmechaconysweterek 6 หลายเดือนก่อน

    Ja biorę leki neuroleptyczne bo jak stwierdziła moja lekarka - antydepresanty są dla mnie za słabe. Mam też uciążliwe problemy ze snem i fazę rem dopiero nad ranem. Caly czas jestem niewyspana.

  • @orionixswd2304
    @orionixswd2304 2 ปีที่แล้ว +1

    Nagra Pani film o Hipochondrii, Fobii społecznej? Pozdrawiam

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 ปีที่แล้ว

      O hipochondrii nagram, a o fobii społecznej już jest na kanale :)

  • @jakub6870
    @jakub6870 6 หลายเดือนก่อน

    jak zdiagnozować dystymię? jeżeli faktycznie wystepuje to jakie leki polecicie?

    • @twojkoszmar4231
      @twojkoszmar4231 6 หลายเดือนก่อน +1

      To już psychiatra dobiera,na każdego ten sam działa inaczej. Najpewniej SSRI.

  • @Natalaie
    @Natalaie 2 ปีที่แล้ว +1

    :(((

  • @Ladymarmelade342
    @Ladymarmelade342 ปีที่แล้ว

    Czy jest jakaś zależność między tym, że osoby chorujące na zaburzenia depresyjne są równocześnie osobami toksycznymi?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว +3

      Co ma Pani na myśli pisząc, że ktoś jest toksyczny? Nie ma takiego terminu w psychologii, raczej pojawia się w pop-psychologii, jakiś poradnikach, więc nie ma badań wykorzystujących tę zmienną. Zaburzenie depresyjne to bardzo poważne zaburzenie, które należy leczyć. Niestety w środowisku osoby z depresją często spotykają się z tym, że manipulują albo z innymi przykrymi mitami na temat zdrowia psychicznego.

    • @Ladymarmelade342
      @Ladymarmelade342 ปีที่แล้ว

      Nawiązuję między innymi do tego filmu th-cam.com/video/1RybYaN04kc/w-d-xo.html, rozpoznaję u siebie osobowość zagubioną we mgle/pasywną, jestem także DDA (dorosłym dzieckiem alkoholika) i choruję na dystymię, niestety nadal mieszkam w tym dysfunkcyjnym domu. Rozumiem ze zaburzenia depresyjne się leczy, podejmowałam pewne próby, chcę podjąć kolejną jednak na ten moment nie wiem do którego lekarza powinnam się udać w pierwszej kolejności.

    • @Ladymarmelade342
      @Ladymarmelade342 ปีที่แล้ว

      W internecie sporo mówi się o toksycznych osobach, które trzeba usuwać ze swojego życia, jednak moim zdaniem to osoby, które są w większości zranione i dlatego krzywdzą nieświadomie innych. Co Pani myśli na ten temat?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว +1

      @@Ladymarmelade342 zgadzam się z Panią. Niestety w Internecie jest wiele patoinfluencerek i osób, które mówiąc o zdrowiu psychicznym tak naprawdę więcej szkodzą niż pomagają czy edukują.

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว

      @@Ladymarmelade342 z tego co widziałam, to ta Pani jest pedagogiem, a nie psychologiem, a autor książki na podstawie której powstało to nagranie jest dziennikarzem, a nie praktykującym psychoterapeutą :) Być może dla niektóych to nagranie byłoby pomocne, ale wolę się opierać na bardziej rzetelnych zródłach. Jeśli mogłabym coś doradzić, to na Pani miejscu zgłosiłabym się do psychologa psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @Justine_Warsaw
    @Justine_Warsaw ปีที่แล้ว

    A jak ktoś ma 8/10 to ma dystymię?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว +1

      Koniecznie poszłabym do lekarza, żeby wykluczyć inne przyczyny lub żeby potwierdzić diagnozę, bo to dużo symptomów.

  • @twojkoszmar4231
    @twojkoszmar4231 6 หลายเดือนก่อน +1

    Tak sie czuje od kilku miesiecy. Mam zaburzenia z pogranicza. Od kilku misiecy (nie ciagle, bywa ze jestem radosna itd, ale mam wybuchy placzu nagle i jedyne co chce to plakac, jestem drazliwa i wrazliwa. Myslalam ze to od bupropionu. Bupropion zdaje sie nie dzialac. Ale to juz mialam przed bupropionem, odstawilam citalopram. Moze powinnam brac te ssri na ndri mam wiecej energii. Utylam, bywalo tak ze emocjonalnie codzinnie zajadalam sie chipsami, czekolada, kinder bueno zwlaszcza gdy bylam sama w nocy, w nocy sen byl przerywany i sie budzilam w ciagu nocy. Obwod mojego brzucha sie zmienil, utylam na twarzy. Od kilku dni znowu placze, w pracy, po pracy nawet jak mowie komus ze mam wybuchy placzu to wtedy znowu mi sie lzy cisna do oczu. Moja historia z zaburzeniami psychicznymi trwa juz 10 lat. A pierwsze mysli rezygnacyjne mialam w wieku 14 lat, z czasem doszly samookaleczanie, zachowania destrukcyjne, alkohol dlatego dostalam diagnoze chwiejna emocjonalnie, po drodze jeszcze zaburzenia adaptacyjne, epizody depresyjne umiarkowane. Od 4 lat mieszkam w uk i po ostatnim wyjedzie do Polski w Listopadzie to sie zaczelo nasilac. Potrafie zrec i zrec bez opamietania i nie czuje sie syta. Nie podoba mi sie UK tesknie za Polska, rozpamietuje swoje zycie itd.
    Jestem adoptowana a biologiczni rodzice to: matka biol jest niedojrzala emocjonalnie, po traumach, proby s I okaleczanie, tez zaliczyła, chwiejna emocjonalnie wydaje się trochę adhd albo border. Ale nie znam baby dobrze tylko urywki z jej zycia to co mówiła o sobie I sama pisala i widzialam na żywo jej sznyty sama tez mam. Ojciec wg jej relacji leczony na psychiatryku i inni mowili ze bral leki jakies.