Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, CHAD)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 พ.ค. 2021
  • Zaburzenia afektywne dwubiegunowe znane są również jako choroba afektywna dwubiegunowa. Jest to zaburzenie, które charakteryzuje się występowaniem stanów depresyjnych oraz znacznie podwyższonego nastroju (manii albo hipomanii).
    Film "Chłopiec ze skazą" (Boy Interrupted)
    • Chłopiec ze skazą. Cał...
    ChAD u dzieci i młodzieży (poradnik): www.nimh.nih.gov/health/publi...
    Link do artykułu z Psychiatrii Polskiej: www.psychiatriapolska.pl/uploa...
    Wywiad:
    • Marcelina - Depresja, ...
    • Being Bipolar: Flying ...
    Dokument dwubiegunowi: • Dwubiegunowi - pierwsz...
    Instagram: / drmleszko
    LinkedIn: / mleszko
    Buy Me A Coffee: buycoffee.to/mleszko
    Kontakt: psycholog.mleszko@gmail.com

ความคิดเห็น • 40

  • @feliksiwanczenko2297
    @feliksiwanczenko2297 2 ปีที่แล้ว +42

    O takich rzeczach powinni uczyć w szkole

  • @malgorzata3569
    @malgorzata3569 2 ปีที่แล้ว +10

    Dochodza do tego problemy z pamiecia i czas kiedy slyszalam kogos kto do mnie mowil nastawiona zle do swiata do ludzi bronilam sie przed niezrozumieniem wybuchami agresji nikt nie zauwazyl co dzieje sie ze mna nie spotkalam lekarzy z empatia ze zrozumieniem wrecz czulam ze maja wyrobione zdanie na moj temat ......... jak tu nie skonczyc z soba jak tu nie odejsc bol istnienia jest tortura ktorej nie mozesz zniesc lykam proszki nie czuje poprawy one mnie troche powstrzymuja i ta zmienna nastrojow totalny odlot ☘️ niepamiec upadanie na ulicy spadanie ze schodow nogi jak z waty ☘️ mozna tak pisac tysiac stron znam to z autopsji ☘️

  • @annasumiga2419
    @annasumiga2419 ปีที่แล้ว +6

    Ponad rok temu zdiagnozowano u mnie Chad. Przytoczę trzy z epizodów z manii. 8 dni bez snu , bez odpoczynku , brak łaknienia i pragnienia . W międzyczasie przemeblowalam 3 pokoje. Rozpierajaca energia , euforia. Poczucie potrzebnym innym . Oczywiście słowotok. Nieprzemyślane decyzje. Drugi epizod. Wieczrem siedząc w domu okolo pół roku temu nagle poczułam totalny przymus , aby gdzieś pojechać. Nie zastanawiając się pojechalam na dworzec, wybralam pierwszy lepszy pociag i po około dziesięciu godzinach wrocilam do domu. Trzeci przykład najświeższy z przed miesiąca. Dzien po dniu przez okolo 2 tyg. jazda na rowerze w totalnej euforii. Brak potrzeby snu , odpoczynku. Konkrety : 50 km na rowerze , potem do domu . Po 10 minutach 3h na siłowni. Powrót do domu WSZYSTKO BEZ ODPOCZYNKU. Nastepnie 2h przy desce do prasowania. Dalej , 70 km rowerem z jedną 10 min. przerwą. W tym stanie wszystko wykonuje ciagiem , czyli nie śpię, nie mam takiej potrzeby. Świetny materiał. Przejrzysty, szczegółowy, a zarazem zrozumiały w przekazie. Pozdrawiam. Franka. ❤

    • @Watsonka77
      @Watsonka77 ปีที่แล้ว

      leczysz się?

    • @mozaram
      @mozaram 6 หลายเดือนก่อน

      Si, budzę się rano, godzinka gimnastyki na kołku AB, 2 Godzinki na orbitreku, zaraz potem na basen 1800 m., wieczorem lekkie zmęczenie. Mam 68 lat i nie był to zaplanowany trening. Manieczka.

    • @krzysztof4543
      @krzysztof4543 18 วันที่ผ่านมา

      @@mozaram A jaki SSRI tak dobrze działa ?

    • @NazwaUzytkownika-zk4jr
      @NazwaUzytkownika-zk4jr 7 วันที่ผ่านมา

      ​@@Watsonka77jeżeli ma świadomość tego, że robi źle to tak

  • @Scarlett...76
    @Scarlett...76 2 ปีที่แล้ว +7

    Bardzo dziękuję za program...mam mamę chorą na te chorobę...była rak agresywna że musiałm uciec z domy żeby mnie nie zabiła...uważała mnie za diabła ,o najmłodszych lat życzyła mi smuerci,obwiniala za wszystko,lekarz Wielkiej renomy leczył ją 30 lat ba depresję! Zarobił na kilka mieszkań,samochodów, strasznie nie fair.Dopieto kiedy zmuszona byłam wezwać karetkę żeby nie zabiła nóżem ojca,w szpitalu po wielu latach w wieku 65 lat stwierdzono dwuboeginowa chorobę.Jest ba mnie zła że musiała być w szpitalu,dostała właściwy lęk,ale mimo niego jest złośliwa, antyoatyczna,zazdrosna.Od 10 lat nie jest tak agresywna żeby kogoś bic i nie mieszkam tam od 10 lat😔...ale wraz jestem dka niej zakała życia.Wydaje mi sue że jej kilku braci ma podobne zaburzenia aczkolwiek moja mama przeżyła gwałt w wieku lat 15,tak twierdzi...chociaż po latach wyszli ze w kilku ważnych sprawach mnie okłamała o swej przeszłości...Czy jej agresja mize wynikać rowniez z charakteru? Nawet ba odległość zieje nienawiścią do nnie ,ojca bardziej toleruje,mize nawey kocha? Dobrze sie nia opiekuje...Proszę o poradę bo nie wiem co nam że soba zrobić..to też ba mnie od dziecka działa depresyjne tym bardziej że ja ja bardzo kocham😢💔💔...Jak mam z nią postępować skoro uważa o zakłada że jestem samym złem,zle wdzystko robie od dziecka itp??

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo mi przykro, że to Panią spotkało. Będę wdzięczna jeśli napiszę do mnie Pani maila, bo trudno mi odpowiedzieć bazując tylko na komentarzu.

    • @sweetlikehoney33
      @sweetlikehoney33 3 หลายเดือนก่อน

      Polecam książkę "Moja matka psychopatka- dorastanie w cieniu potwora"

  • @eriksings2598
    @eriksings2598 3 ปีที่แล้ว +10

    świetny materiał. Subscribed : )

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  3 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo się cieszę i dziękuję za subskrypcję :)

  • @prostakalkulacja9710
    @prostakalkulacja9710 ปีที่แล้ว +3

    Choroba spowodowana jest niestabilnym obrazem siebie, niepewnością siebie, brakiem wiary w siebie w zależności od sytuacji.
    Takie rozchwianie prawdopodobnie ma swoje korzenie w dzieciństwie, osobowość nie została w pełni ukształtowana.
    Objawami zaburzeń są;
    -nadzwyczajna wiara w siebie
    -depresja i brak wiary w siebie
    -apatia
    -skoki energii (szybki wzrost mocy jak również szybkie jej wyładowanie i popadanie w senność i apatię)
    -tworzenie różnych teorii (np.: naukowych) bez poparcia ich
    -myślenie magiczne (wskutek silnej wiary w siebie)
    Osoba dotknięta tym zaburzeniem może podziękować swoim rodzicom lub środowisku w jakim się znalazła wcześniej
    Paradoksalnie pomoc może medytacja, samodyscyplina a nawet modlitwa ponadto psychoterapia, skupienie, przebywanie ze sobą i praca ze sobą (np.: arte-terapia, terapia ze zwierzętami). To lata pracy aby wygrać z zaburzeniem.
    A no i oczywiście unikanie otoczenia które nam szkodzi.

    • @KaMillo538
      @KaMillo538 3 หลายเดือนก่อน

      Bez leków to medytacja ma tyle sensu co czajnik elektryczny bez prądu

  • @bogdankwasniewski2278
    @bogdankwasniewski2278 ปีที่แล้ว +2

    Super materiał, bardzo zrozumiały i sensowny, pozdrawiam

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว

      Bardzo dziękuję za tak miły komentarz. Motywuje mnie do dalszej pracy!

    • @jakubdub7557
      @jakubdub7557 ปีที่แล้ว

      ​@@magdalenaleszko duchy, zjawiska paranormalne, życie po śmierci istnieją

  • @prostakalkulacja9710
    @prostakalkulacja9710 ปีที่แล้ว +1

    To tez nie jest tak że osoba uważa się za mesjasza, jest to tak wysoki stan energii, że dosłownie rozpiera od środka, może to osiaganac poprzez prowadzenie dobrego życia, modlitwę, post.
    Jednakże osoba święta nigdy Wam nie powie że jest święta bo cechuje ją ogromna skromność a zarazem pewność siebie i spokój.
    Osoba chora na ChAD przeżywa przypływ mocy i energii, aby ja spożytkować wizualizuje sobie różne role w jakie wchodzi.
    Proste

  • @izabeliza1583
    @izabeliza1583 9 หลายเดือนก่อน +1

    Ale nikt nie podaje wiadomosvi gdzie sa prowadzone dobrze psychoteraie które pom agaja

  • @MonaAnna
    @MonaAnna 2 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo wartościowy kanał, robi Pani naprawdę potrzebną i dobrą robotę ❤️👏 Mam pytanie, ostatnio jeden z psychoterapeutów powiedział mi że jest w stabie calkowicie wyleczyć pacjenta z CHAD. Czy jest to wgl możliwe? Z tego, co zawsze wiedziałam to jedynie można łagodzić objawy, ale nie ma opcji, że choroba bedzie całkiem zaleczona, odstawi się leki i super. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie 😊

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 ปีที่แล้ว +6

      Bardzo Pani dziękuję za miłe słowa, które mnie motywują do dalszej pracy.
      Jestem ciekawa zródła, na podstawie którego terapeuta wygłosił takie stwierdzenie. Przy właściwej terapii, pacjenci z CHAD bardzo dobrze funkcjonują. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, bo ilość i nasilenie symptomów, nawroty, czy styl życia u każdego będzie inny. Jeśli chodzi o farmakoterapię, to lekarz decyduje o rodzaju, dawce leków i proces leczenia może być dosyć długotrwały, a przy częstych nawrotach może trwać do końca życia. Przy właściwej psychoterapii też można znacznie poprawić funkcjonowanie, ustabilizować objawy i są osoby, które po zakończeniu terapii nie doświadczają epizodów manii ani depresji przez długi czas (są w długich remisjach). Takie osoby nauczyły się odpowiednio dbać o siebie i radzić sobie ze stresem, a także wcześnie rozpoznawać nawrót. Jednak każdy z nas jest inny i może być tak, że po przerwie trzeba wrócić na terapię lub do leczenia farmakologicznego. Obecne stanowisko Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznegojest takie, że CHAD uznaje się za chorobę przewlekłą, którą się leczy, dąży się do długich okresów remisji, ale nie można jej całkowicie wyleczyć.

    • @MonaAnna
      @MonaAnna 2 ปีที่แล้ว

      @@magdalenaleszko Dziękuję ślicznie za odpowiedź i dokładne wyjaśnienie 😊 Ten terapeuta powiedział też mojej koleżance, która chodzi do niego na terapię, że jej siostra też może do niego chodzić, a wydaje mi się, że to jest szkodliwe i że jeden terapeuta nie powinien prowadzić terapii dwóm osobom z tej samej rodziny. Jak to z tym jest?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 ปีที่แล้ว +4

      @@MonaAnna Ma Pani rację, to bardzo niewskazane aby jeden terapeuta prowadził terapię osób, które są ze sobą w jakieś relacji. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, kiedy na przykład w trakcie terapii okazę się, że pacjent/klient zna osobę, która też jest u nas w terapii. W tym przypadku jest jednak inaczej, bo od początku wiadomo, że to siostry, więc dosyć bliska relacja. Nie dość, że proces terapeutyczny może być trudniejszy dla samego terapeuty, to przede wszystkim może pododować duży dyskomfort dla siostry, która była pierwsza w terapii. Zarówno ja, jak i większość moich znajomych odmawiają prowadzenia terapii kiedy zgłasza się do nich ktoś z rodziny pacjenta i sama też nie chciałabym, aby ktoś z mojej rodziny miał tego samego terapeutę co ja :)

    • @MonaAnna
      @MonaAnna 2 ปีที่แล้ว

      @@magdalenaleszko Dziękuję bardzo 😊

    • @karoldor61
      @karoldor61 26 วันที่ผ่านมา

      Tyle że nikt się nie przejmuje partnerami osób chorych na chad

  • @Poufny-Tajniacki
    @Poufny-Tajniacki ปีที่แล้ว

    Jest Pani bardzo inteligentna i co najważniejsze elokwentna w tej dziedzinie. Osobiście dla mnie, jako dla przyszłego pedagoga, Pani empatia jest kluczowa. Z przyjemnością robię sobie powtórki z psychologii. Dziękuję za materiały.

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว

      Cieszę się bardzo i dziękuję za piękny komentarz, który motywuje mnie do dalszej pracy.

  • @Natalaie
    @Natalaie ปีที่แล้ว

    🏖

  • @hullak5298
    @hullak5298 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Świetny wykład. Żyją 10-15 lat krócej, bo jakaś cześć osób popełnia samobójstwo czy są to jakieś inne przyczyny?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Krótsza średnia długość życia wynika z kilku czynników. Samobójstwo jest jednym z nich, ale w literaturze podkreśla się też to, że przy niektórych symptomach trudniej zachować zdrowy styl życia. Niektóre objawy prowadzą do tego, że osoba z tym zaburzeniem częściej sięga po papierosy lub alkohol, ma wysokie ciśnienie krwi i inne problemy ze zdrowiem fizycznym, które to znacznie mogą skracać długość życia. Dlatego tak ważne jest aby w tym zaburzeniu, jak i w innych, dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną.

    • @krzysztof4543
      @krzysztof4543 18 วันที่ผ่านมา

      Na ulotce są powypisywane różne choroby każda z nich skutecznie skraca życie niestety,

  • @tomasz939
    @tomasz939 2 ปีที่แล้ว

    Czy będzie osobny materiał o cyklotymii?

    • @magdalenaleszko
      @magdalenaleszko  2 ปีที่แล้ว +2

      Tak, mam na liście prezenatcji do zrobienia, ale trudno mi powiedzieć kiedy go nagram. Na pewno dam znać.

    • @karuzelaemocji3703
      @karuzelaemocji3703 ปีที่แล้ว +1

      @@magdalenaleszko Też jestem bardzo zainteresowana materiałem o ChAD z bardzo szybką zmianą faz. Sama się z tym zmagam i jest coraz gorzej pomimo brania leków. Jestem bardzo lekooporna. A strasznie ciężko się z tym żyje, ponieważ nastrój zmienia mi się nawet w ciągu kilku minut, a nawet nie musi minąć jedna minuta... Jest to strasznie męczące. A nie udało mi się jeszcze spotkać osoby tak ekstremalnie szybką zmianą faz. Będę bardzo wdzięczna za poruszenie tego problemu i jeśli byłaby też możliwość informacji, jak sobie z tym radzić na co dzień. Dziękuję za Pani pracę. Jest bardzo cenna i pomocna. Pozdrawiam :)

    • @katarzynaplama5687
      @katarzynaplama5687 ปีที่แล้ว

      @@karuzelaemocji3703 mnie lekarz nie dowierzał że można mieć tak szybkie zmiany nastroju. A teraz jak mam nawrót po 3 latach od leczenia to już nazywa rzeczy po imieniu.

  • @Watsonka77
    @Watsonka77 11 หลายเดือนก่อน +1

    Chad nie ma dobrego rokowania.