"Dół czy depresja? Zaburzenia lękowe i nastroju w okresie dorastania" - Michał Pozdał

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
  • Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
    www.psyche.swps.pl
    Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
    Spotify: open.spotify.c...
    iTunes: itunes.apple.c...
    SoundCloud: / swpspl
    Lecton: lectonapp.com/...
    Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z samopoczuciem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, burzą hormonów, huśtawką nastrojów, złością i przygnębieniem. Czasami jest to jednak coś więcej niż tylko chandra czy zniechęcenie... Zdarza się, że młoda osoba nie reaguje na zwyczajne pocieszenia, nie może wstać rano z łóżka. Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa.
    O prelegencie:
    Michał Pozdał - psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniewersytetu SWPS. Pracuje z młodymi osobami, które przeżywają różnego rodzaju trudności okresu dorastania, a także ich rodzinami. Od pięciu lat prowadzi Spotkania Psychologiczne w Strefie Młodzieży.
    O projekcie:
    Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
    #depresja #dół #zdrowie #psychiczne #młodzież #dorastanie #Strefa Psyche SWPS

ความคิดเห็น • 225

  • @iwi905
    @iwi905 9 ปีที่แล้ว +202

    Więcej wykładów Pana Michała poproszę, jest rewelacyjny. Mega ważny temat, podany w bardzo interesujący sposób :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  9 ปีที่แล้ว +6

      +Initre Bla bardzo dziękujemy za miłe słowa :)

    • @annaelita3289
      @annaelita3289 5 ปีที่แล้ว +7

      Pan Michał jest mega rewelacyjny. Pozazdrościć można dzieciakom w szkole w której pracuje . Odpowiedni człowiek na bardzo ważnym i odpowiedzialnym stanowisku . Dzieci i
      Młodzież to przyszłość naszego narodu. Dobra robota. Gratuluję. !!!!!!!!!!

    • @mirosawwoczko7680
      @mirosawwoczko7680 5 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 76y6yyy6y

  • @alila-123
    @alila-123 9 ปีที่แล้ว +82

    Dobrze się tego słucha.

  • @j.m.m.7655
    @j.m.m.7655 3 ปีที่แล้ว +6

    Jakoś tak rok temu po prostu poszedłem do spowiedzi. W konfesjonale posiedziałem z godzinę. Od tego czasu moje problemy zniknęły. Wiem, że mnie oplujecie, ale faktów nie zmienicie. Zdrowia i wolności dla wszystkich!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo się cieszymy, że spowiedź pomogła! Każdy z nas musi odnaleźć swój sposób na radzenie sobie z trudnościami.

  • @thelulumk8040
    @thelulumk8040 8 ปีที่แล้ว +33

    Dziękuję za ten wykład. Na podstawie przykładów, które były omawiane naszła mnie refleksja - ludzie, którzy "biorą się za posiadanie dzieci" nie mają pojęcia bardzo często o ich wychowaniu. W swoim środowisku obserwuję dokładnie to samo. I to nie jest mały odsetek, to większość. Bardzo przykre. Żadnej empatii, chęci dostrzeżenia WŁASNYCH błędów, nie mówiąc o ich naprawieniu nawet, nie ignorowanie problemow dziecka, jakiekolwiek by nie były.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +4

      +thelulumk dlatego też edukacja jest ważna i to na każdym etapie życia - tyle, że w różnych obszarach :)

  • @szymonx4u156
    @szymonx4u156 10 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo ciekawy wykład, z którego można bardzo dużo wynieść. Bardzo dziękuje, super robota

  • @marywal1535
    @marywal1535 ปีที่แล้ว +4

    Szacunek dla Pana Michała i dla SWPSu. Dziękuje za tak dobre treści, które udostępnianie w internecie . To dobro do was wróci ❤

  • @pikam3664
    @pikam3664 2 ปีที่แล้ว +6

    Mądry, przystojny, rzeczowy. Dziękuję.

  • @Koniczynka100
    @Koniczynka100 3 ปีที่แล้ว +4

    Fantastyczny wykład. Dziękuję, Panie Michale. Oglądam go w 2022, kiedy świat totalnie oszalał i próbuję pomóc 14 letniej córce. Dziękuję za wykład. Mnóstwo z niego z mężem wynieśliśmy jako rodzice nastolatków. Jest w dzisiejszych czasach niezwykle trudno być rodzicem nastolatka, mimo że jesteśmy świadomymi, kochającymi i wspierającymi rodzicami. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +3

      Bardo dziękujemy za przemiłe słowa! Mamy nadzieję, że nasz materiał pomoże uporać się z niektórymi dylematami.

    • @nieuciekniesz7646
      @nieuciekniesz7646 2 ปีที่แล้ว

      Powodzenia.

  • @Rebusm2
    @Rebusm2 5 ปีที่แล้ว +5

    Najlepszy wykład o depresji jaki widziałem!!! Wiele razy w punkt. Widać duże doświadczenie. W końcu dowiedziałem się czegoś nowego! Oglądam filmy i wykłady na ten temat systematycznie i to pierwszy wykład na którym dowiedziałem się tak wiele. Pomaga mi to zrozumieć sytuację w jakiej jestem.
    Dziękuję

  • @vikster92
    @vikster92 9 ปีที่แล้ว +43

    Jestem PRZEszczęśliwa, że wykład jest dostępny na youtubie! Bardzo chciałam być, ale termin nakładał się z godzinami pracy. Wykłady są genialne. Zostanę na dłużej :))

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  9 ปีที่แล้ว +4

      +Kinga Parapura bardzo nas cieszy Twój entuzjazm :) Polecamy Ci pozostałe wykłady, które udostępniamy - jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu dla siebie wiele interesujących treści. Pozdrawiamy :)

  • @anitajanowska4780
    @anitajanowska4780 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo przyjemnie się słucha kogoś, kto sam tego doświadczył i z tego wyszedł. Ciekawe przykłady. Gratuluję tak dobrego wykładu. Jestem zadowolona z tego, że natrafiłam na takie nagranie. Wszystko starannie przemyślane. Pięknie przedstawione. Żywe przykłady. Prawdziwe, realne odniesienia. Samo dzielenie się przez pana takimi doświadczeniami świadczy o pana pogodzeniu się z przeszłością. Super. 10/10

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Z przyjemnością przekażemy 🥰 A przy okazji zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale - jesteśmy przekonani, że znajdziesz wiele treści, które również Cię zainteresują 😊

  • @margotogram
    @margotogram 8 ปีที่แล้ว +8

    Jeden z lepszych wykladow, sposord tych, ktorych do tej pory wysluchalam na Panstwa kanale. Konkretne informacje, przyklady z praktyki, ktore zawsze przemawiaja najmocniej, a calosci dopelnia osobowosc mowcy.

  • @kamilbojan8729
    @kamilbojan8729 5 ปีที่แล้ว +4

    Ja bardzo dziękuję za napisy dla osób z wadą słuchu

  • @magdabak6359
    @magdabak6359 8 ปีที่แล้ว +7

    Byliśmy w SWPS w 2014 r. z klasą z liceum. Przyjechaliśmy z Torunia. Było to coś w rodzaju dni otwartych. Nie pamiętam dokładnie co. Bardzo mi się podobało, świetna atmosfera, ciekawe wykłady, chciałabym kiedyś jeszcze tam przyjechać. :) I nagle czegoś szukam i trafiam na ten film, niesamowity wykład!!

  • @katarzynajankowiak1327
    @katarzynajankowiak1327 8 ปีที่แล้ว +11

    Mam w domu dwoje nastolatków (jeden prawie przestał śmierdzieć ;-) Bardzo dziękuję za tle cennych informacji dotyczących tej trudniej fazy rozwoju. Prowadzący jest FANTASTYCZNY! Pozdrawiam.

  • @miam4018
    @miam4018 6 ปีที่แล้ว +9

    Zdałam sobie sprawę, że jako nastolatka miałam poważną depresję. Pierwsza 13 lat drugi okres 17. I w dwóch przypadkach osamotnienie niesamowite brak zrozumienia, nogi jak z ołowiu i tekst mojej mamy "weź się w garść " działało na mnie jak żyletki , które ranią moje ciało. W wakacje spanie nawet do 13 i krzyk matki "zgniją Ci te oczy od tego spania " . W ogóle nie rozumiałam mojego stanu emocjonalnego. Mam 35 lat i moj stan to wegetacja po tych wszystkich turbulencjach emocjonalnych i rozczarowaniach. Już przestałam wierzyć ,że po chmurach przychodzi słońce...

  • @SwayTree
    @SwayTree 7 ปีที่แล้ว +38

    Kiedy ja byłam nastolatką, wysłano mnie do psychologa. Psycholog po rozmowie ze mną i moją mamą (mój ojciec odmówił rozmowy), stwierdził że to ich trzeba poddać terapii nie mnie. Ale oczywiście oni nie pójdą, bo nie mają problemu, tylko ja. Dziękuję kochani rodzice. :(

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  7 ปีที่แล้ว +12

      +Sway Tree znalazłaś się w bardzo przykrej sytuacji :( być może Twoi rodzice muszą do takiej decyzji dorosnąć - bycie rodzicem niekoniecznie oznacza bycie dojrzałym, może ich jeszcze nie skreślaj ;)

    • @izabelaecka1099
      @izabelaecka1099 5 ปีที่แล้ว +2

      Miałam bardzo podobną sytułację, co ciekawe nie u jednego psychoterapeuty a u kilku bo skoro podczas terpaii na której przepracowywałam inny problem, nie zmieniłam się w sposób jaki oczekiwaliby rodzice to znaczyło, że terapia nie działa. Szkoda bo wszyscy moi terapeuci to byli wspaniali ludzie i z każdym z nich mi się bardzo dobrze pracowało i faktycznie miałam jakąś wizję lepszego jutra. Na szczęście już jestem dorosła i sama mogę o sobie decydować. Współczuję, że Ciebie spotkała podobna sytułacja.

  • @wrzesienkuba
    @wrzesienkuba 7 ปีที่แล้ว +7

    Bardzo przyjemna prezentacja, wszystko zostało opowiedziane w lekko śmieszkowy, ale profesjonalny i przystępny sposób :)

  • @monikawolska6170
    @monikawolska6170 9 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo dobrze przeprowadzony wykład, super temat i prowadzący genialny. Pozdrawiam :)

  • @remikramzes1856
    @remikramzes1856 9 ปีที่แล้ว +9

    Pan Michał pomógł mi kiedyś i myślę, że dzięki niemu właśnie dzisiaj jestem na USWPS! Szacun za prowadzenie i kontakt z ludźmi!!!

  • @DragiDanonki
    @DragiDanonki 9 ปีที่แล้ว +40

    Paradoksalnie: bardzo miły i przyjemny wykład, mimo trudnego tematu.

  • @annakalinowska9241
    @annakalinowska9241 7 ปีที่แล้ว +6

    Uwielbiam wykłady Pana Michała, byłam na niejednym i bardzo polecam!

  • @antoniaschubert9964
    @antoniaschubert9964 8 ปีที่แล้ว +7

    Dziekujemy Panie Michale za wspaniale refleksyjny Wyklad

  • @Kurczak00
    @Kurczak00 5 ปีที่แล้ว +5

    Gościu! Zgadzamy się w 90%! Nigdy mię się to nie zdarzyło!

  • @40icztery
    @40icztery 4 ปีที่แล้ว +3

    Choć nastolatką już nie jestem, tak bardzo widzę tu siebie, dzięki za ten wykład.

  • @BeatsBreezeLounge
    @BeatsBreezeLounge 5 ปีที่แล้ว +9

    Baaardzo ciekawy wykład! Z przyjemnością wysłuchałam do końca :)

  • @angiegel7767
    @angiegel7767 7 ปีที่แล้ว +8

    Kapitalny wykład. Bardzo dziękuję

  • @Kkobaltowa
    @Kkobaltowa 9 ปีที่แล้ว +17

    super wykład ! :-)
    z chęcią bym posłuchała dalej co prowadzący ma do powiedzenia

  • @agatanowinska851
    @agatanowinska851 4 ปีที่แล้ว +2

    Panie Michale DZIĘKUJĘ, wszytskim moim uczniom polecam.

  • @willigraf6245
    @willigraf6245 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład! Konkretny i bez niepotrzebnych wycieczek w tematy poboczne. Wiele cennych wątków i bogactwo przykładów. Dziekuję :)👍 Pozdrawiam z Austrii

  • @paulinamojsak4426
    @paulinamojsak4426 9 ปีที่แล้ว +14

    przyszłam przypadkiem- zostałam na dłużej ;)

  • @domimucha3498
    @domimucha3498 9 ปีที่แล้ว +7

    Szkoda, że film trwa tak krótko. Przyjemnie słucha się pana Michała. Czekam na więcej filmów o tej tematyce. :)

  • @charlotte5729
    @charlotte5729 3 ปีที่แล้ว +3

    Coś wspaniałego. Dziękuję!

  • @lenabocharova779
    @lenabocharova779 6 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję SWPS.

  • @tacitrznadel7278
    @tacitrznadel7278 5 ปีที่แล้ว +3

    Co jakiś czas wracam do tego wykładu. A to chyba świadczy o nim naprawdę dobrze.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo nas to cieszy! Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale - może coś jeszcze przypadnie Ci do gustu :)

  • @fbssssssssss
    @fbssssssssss 3 ปีที่แล้ว +3

    5 lat temu zmiany na świecie były tak dynamiczne że wiele osób z problemami kolokwialnie mówiąc "nie nadążało"... A porownując to z dniem dzisiejszym wydaje się że tamte czasy były niczym sielanka : D

  • @pati8223
    @pati8223 8 ปีที่แล้ว +43

    Michal Pozdal najlepszy opowiadacz ❤😙

  • @bogusiasasiela894
    @bogusiasasiela894 2 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję 😁🙏 super wykład wartościowy ...ciekawie przedstawiony problem choroby jakim jest depresja..

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy za miłe słowa. Zachęcamy do wysłuchania innych naszych webianarów na kanale. 😊

  • @kamilajaniszewska946
    @kamilajaniszewska946 9 ปีที่แล้ว +7

    Świetny profesor, wykłady godne polecenia.

  • @OnlySameTrue
    @OnlySameTrue 9 ปีที่แล้ว +13

    Szkoda, że tam mnie nie było ;) Czekam na więcej.
    Pozdrawiam ! :)

  • @Rose87-216
    @Rose87-216 2 ปีที่แล้ว +1

    Mogłabym słuchać Pana Michała cały dzień. Dziękuję za wszystkie wspaniałe wykłady 👐

  • @kabaczek3490
    @kabaczek3490 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład

  • @jolamaecka175
    @jolamaecka175 6 ปีที่แล้ว +3

    Doskonały wykład, dziękuję.

  • @annagiers9921
    @annagiers9921 8 ปีที่แล้ว +10

    Wspaniały wykład, oglądam już drugi raz :)

  • @jankowalski-lg7cs
    @jankowalski-lg7cs 9 ปีที่แล้ว +79

    Wydaje mi się, że materiały adresowane do dojrzewającej młodzieży są bardzo potrzebne, w internecie jest zbyt dużo pseudo-mądrości, a mało profesjonalnej wiedzy. Czy Wasz uniwersytet mógłby mógłby zamieszczać więcej tego typu treści? Na pewno zachęcą wielu młodych do tej właśnie uczelni.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  9 ปีที่แล้ว +7

      +dawid174655 dziękujemy za ten motywujący komentarz :) Rozbudowujemy nasz kanał na TH-cam, także powoli będzie pojawiało się więcej różnych materiałów :)

    • @izabelaecka1099
      @izabelaecka1099 5 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się całkiem szczerze, taka wiedza przyda się wielu młodym osobom a także starszym, chociażby rodzicom. Pomoże im to zrozumieć młodzież.

  • @robertneutrino1386
    @robertneutrino1386 9 ปีที่แล้ว +23

    Rewelacyjny wykład.Fajne formułowanie myśli, empiryczne przykłady,dynamika.Pozdrawiam. 😊

  • @malwinahej527
    @malwinahej527 4 ปีที่แล้ว +2

    Cudowny wyklad, slucham 3 raz i dalej mi sie nie nudzi ✌🏻

  • @ewiawunia1954
    @ewiawunia1954 9 ปีที่แล้ว +37

    Mega! Trafiony temat ! :)
    pozdrawiam, licealistka. :)

  • @annakorcz7731
    @annakorcz7731 9 ปีที่แล้ว +6

    super :-) czekam na więcej

  • @katebryc702
    @katebryc702 5 ปีที่แล้ว +3

    Jesteś genialny !!

  • @dominika3289
    @dominika3289 7 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo mądre słowa, z perpektywy czasu już wiem że miałam depresję będąc nastolatką.

  • @messymags814
    @messymags814 9 ปีที่แล้ว +5

    Fantastyczny wykład!

  • @timostick
    @timostick 8 ปีที่แล้ว +9

    O cholera... Mam podobnie i też słucham Bjork...

  • @justynaswirydowicz4181
    @justynaswirydowicz4181 3 ปีที่แล้ว +1

    Wspaniały mówca.

  • @elachudzik5454
    @elachudzik5454 9 ปีที่แล้ว +5

    Świetny wykład☺prosimy o więcej

  • @pixi2209
    @pixi2209 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy i ważny wykład. Bardzo dziękuję. 🏆👍👏👏👏🇵🇱🖐️

  • @lukaszbuchman2598
    @lukaszbuchman2598 7 ปีที่แล้ว +4

    Trafilem troche przypadkiem ale jestem zachwycony i nie moge sie oderwac. naprawde super i bardzo merytorycznie, ciekawie. Tak prosze trzymac, i nie zbaczac z tego kursu. Najlepszego !!!

  • @dominikawalczak1986
    @dominikawalczak1986 10 หลายเดือนก่อน

    I to jest przekaz 🏅🎉

  • @hankaargalska8811
    @hankaargalska8811 6 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję

  • @piwona8118
    @piwona8118 3 ปีที่แล้ว +2

    Super wykładowca 🌹🌷💮🌸

    • @piwona8118
      @piwona8118 3 ปีที่แล้ว +1

      Już udostępniam na Facebooku

  • @gymfreak81
    @gymfreak81 9 ปีที่แล้ว +8

    Trafiłam na to przez przypadek a teraz myślę, żeby studiować psychologię !!! Czy ten pan ma jeszcze inne wkłady??? :) :) On powinien mieć swój kanał na YT 😍😝😜

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  9 ปีที่แล้ว +4

      +Zuzanna Zema super! :) Psychologia jest super ciekawa - polecamy :)
      A co do wykładów Pana Michała Pozdała to mamy na kanale jeszcze 2 debaty z jego udziałem:
      1. th-cam.com/video/OsK6uuwxzYs/w-d-xo.html
      2. th-cam.com/video/BWcD4EmPzH0/w-d-xo.html
      Pozdrawiamy :)

  • @annblz2423
    @annblz2423 6 ปีที่แล้ว +5

    Czy Pan Michał jeszcze nagrywa swoje wykłady? Bardzo przyjemnie się tego słucha. Miałam wrażenie, że znajomy chce mi coś wyjaśnić, czegoś nauczyć 🙂

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +1

      Cieszymy się, że wykład okazał się dla Ciebie tak pozytywny w odbiorze i dziękujemy w imieniu prowadzącego :) Co do kolejnych nagrań - zachęcamy do subskrybcji naszego kanału, wtedy z pewnością nie ominą Cię żadne nowe materiały :)

  • @NumeroSeptimo
    @NumeroSeptimo ปีที่แล้ว

    świetny wykład!! bardzo dziękuję i proszę o jeszcze!!! 😁

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว +1

    tylko najlepiej jak te osoby by mówły wiadomo że im więcej uczynnych wartościowych osób pomagają tym lepiej

  • @olawojda3325
    @olawojda3325 4 ปีที่แล้ว +3

    Dorastanie jest najtrudniejszym etapem życia i trzeba to przeżyć na spokojnie ,bo jakiekolwiek problemy wpływają mocno na psychikę.wiec lepiej czasami odpuścić sobie i tyle.podziwiam psychologów i ze maja w sobie tyle dobra ,bo dzięki terapii psychologa można dużo zdziałać oni najlepiej rozumieją ludzi.ludxie są okropni jak można kogoś filmować to jest karalne. Współczuję tym osobom które zostały tak potraktowane.

  • @psychologiawspia8151
    @psychologiawspia8151 8 ปีที่แล้ว +2

    dziękuje :)

  • @komicznaosoba3668
    @komicznaosoba3668 7 ปีที่แล้ว +6

    Czy można mieć depresję całe życie od wczesnego dzieciństwa? Bardzo proszę o odpowiedź!!!

  • @goodhand2279
    @goodhand2279 7 ปีที่แล้ว +5

    Uczeń technikum
    Super temat w jeszcze lepszym wykonaniu
    Dzięki ;)

  • @annamaria1363
    @annamaria1363 7 ปีที่แล้ว +3

    U mnie najciekawsze jest to ,że w okresie dojrzewania nie miałam żadnych buntów , żadnych stanów lękowych ,depresyjnych .Nerwica lękową dopadła mnie przed trzydziestką ,chyba byłam dziwnym nastolatkiem

  • @annapiotrowska1705
    @annapiotrowska1705 7 ปีที่แล้ว +5

    prawda , potwierdzam w 100 %

  • @Natalie-yg5rn
    @Natalie-yg5rn 3 ปีที่แล้ว +1

    Jestem przekonana, że prof. też miał kiedyś zaburzenia nastrojowe. Nie mówię tego jakkolwiek sarkastycznie. Widzę wrażliwość itd.

  • @dajanabellitzay1837
    @dajanabellitzay1837 2 ปีที่แล้ว

  • @tomaszpoec4863
    @tomaszpoec4863 8 ปีที่แล้ว +2

    Mam 16 lat, świeżo po zakochaniu zacząłem czuć się źle, przedtem spotykałem się z moja przyszłą dziewczyną ale nic nie wskazywało na to że zaraz po namiętnym całowaniu na następny dzień nagle zacznę dorastać, poczułem się okropnie na następny dzień, wyprany z emocji cierpiałem i cierpię cały czas, po wykładzie który właśnie obejrzałem czuje się lepiej, ale nadal nie rozumiem czemu równcześnie cierpię i kocham daną osobę

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +4

      Tomasz, pamiętaj, że rozmowa ze szkolnym psychologiem/pedagogiem może okazać się pomocna.

  • @aiyoutubestudiouserpoland
    @aiyoutubestudiouserpoland 8 ปีที่แล้ว +2

    Ludzie w depresji poza kiepskim stanem psychicznym mają także kiepski stan fizyczny są jak ,,zombie" masz może pomysł/ wiesz co robić, żeby to wynaturzone zmęczenie, zmulenie organizmu odeszło ???

  • @MrLelek56
    @MrLelek56 7 ปีที่แล้ว +7

    ma Gościu gadane :) !

  • @panananas7809
    @panananas7809 7 ปีที่แล้ว +3

    A osoba będąca cicha jak myszka nie może mieć depresji?

  • @ThePrimordialChronicles
    @ThePrimordialChronicles 8 ปีที่แล้ว +7

    Szkoda,ze sam nigdy nie trafialem na takie ciekawe wyklady na studiach ;( Slucha sie tego naprawdę niezle

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +1

      Szkotu Szkocki, na naszej uczelni organizujemy wiele wykładów otwartych - serdecznie Cię na nie zapraszamy :) Ich listę na bieżąco aktualizowaną znajdziesz tutaj: facebook.com/UniwersytetSWPS/events/

  • @izabelaecka1099
    @izabelaecka1099 5 ปีที่แล้ว +2

    Czy aby uczestniczyć w tego typu wykładach trzeba być studentami uniwersytety?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +1

      Nie :) Wystarczy śledzić wydarzenia i wypełniać formularze na stronie:
      www.swps.pl/strefa-psyche

    • @izabelaecka1099
      @izabelaecka1099 5 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Super, dziękuję :D

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 6 ปีที่แล้ว +1

    Mój sposób na zmniejszenie stresu i pokonanie zaburzeń lękowych /fobii :."Aktywna obrona " - nie istnieje w psychologii ( ma swoje źródło w ASOP- aktywny system obrony pojazdów ) a ja ją definiuję tak: czynność lub zespół czynności które mają na celu pokonanie lęku przed jakimiś niekorzystnymi , negatywnymi zdarzeniami poprzez: zapobiegnięcie ( wyeliminowanie ) wystąpieniu jakiegoś zdarzenia ( zdarzeń ) , zminimalizowaniu ryzyka jego wystąpienia jeśli niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie jego (ich ) wystąpienia oraz zminimalizowanie jego ( ich) negatywnych skutków gdy już ono ( one ) wystąpią. Ma to tę zaletę że zmniejsza strach a więc poprawia skuteczność czynności którym towarzyszą ( mogą towarzyszyć ) jakieś negatywne czynniki . Im mniejszy strach tym łatwiejsze jest wykonywanie zadań a na im więcej stresogennych czynników ma się wpływ tym większa jest skuteczność .Broń możemy mieć ( cały czas lub okresowo) w 3 miejscach: wewnątrz nas ( w naszym organiźmie np wiedza o zagrożeniu , wzrok który pozwoli odpowiednio wykryć zagrożenie , stan zdrowia który pozwoli uciec przed tym zagrożeniem ) , przy nas ( umocowana do naszego ciała np ubranie , telefon , nóż ) i obok nas ( w naszym otoczeniu np ukształtowanie terenu , odległość do bezpiecznego miejsca , infrastruktura ) . Wg mnie istnieją 2 główne powody strachu ( dlaczego ludzie się czegoś boją )
    1. Bo to coś zagraża temu na czym im zależy ( jest dla nich ważne )np życie , pieniądze , zdrowie itp .
    2. Nie wiedzą jak się tym bronić .
    Autorem tej definicji jestem ja

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +1

      Ciekawe spostrzeżenia - wspomagałeś się jakimiś publikacjami na ten temat czy raczej bazujesz na doświadczeniach własnych? :)

    • @marcinzbrojnik9766
      @marcinzbrojnik9766 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za zainteresowanie . Informuję że nie wyrażam zgody na jej ( tekstu oraz informacji zawartej w moim tekście ) stosowanie w Polsce przez Państwo ani też w ogóle w Polsce . Jednocześnie informuję że wyłączne prawo do wykorzystania tej metody której jestem autorem mają obywatele państw które podpisały lub akceptują " Porozumienie z Astany" www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/astana-porozumienie-ws-monitorowania-sytuacji-w-syrii,709639.html ( Rosja , Turcja, Iran , Irak , Syria , Liban , Chiny , Kazachstan , Armenia, Abchazja ) . Oraz kraje które otrzymają pozwolenie państw sygnatariuszy w/w umowy . Sposób w jaki opracowałem swój sposób walki z PTSD oraz fobiami jest tajny ze względu na dobro osób które pomogły mi w jej powstaniu

  • @roxymsp9481
    @roxymsp9481 7 ปีที่แล้ว +4

    Chcialabym, aby w naszej szkole byl taki wywiad :3
    Miałam depresje w wieku 9-10 lat xD

    • @TheXesor
      @TheXesor 3 ปีที่แล้ว +1

      XD to niezla depresja jak lalkami sie bawisz dopiero

  • @AquaAgness
    @AquaAgness 2 ปีที่แล้ว

    A co robic jak nie mamy opiekuna ? I caly czas siedzimy sami ? A czujemy ze potrzebujemy? Mowimy o tym otwarcie ? Ale nikt nie reaguje ? I czujemy ze nie wyjdziemy z tego ?

  • @Gilusiowa1
    @Gilusiowa1 9 ปีที่แล้ว +4

    👍

  • @stanislawdrozd5108
    @stanislawdrozd5108 ปีที่แล้ว

    Ta anhedonia - to tylko nastolatek może przeżywać? Dorosły też tak może - czy u dorosłych ma to inną nazwę?
    Fantastyczny wykład - pięknie, mądrze Pan mówi.

  • @--DonMatteo--
    @--DonMatteo-- 6 ปีที่แล้ว +1

    Czemu w psychologii tak pomijane są skojarzenia? to w zasadzie siła, ktora nami kieruje. Skoro Pan prelegent ma problemy z powstrzymaniem się od słodyczy, to czemu ich sobie nie obrzydzić poprzez warunkowanie chociażby? Nie slyszę nigdy, aby psycholog kogoś zachęcił lub zniechęcił do czegoś poprzez pracę nad skojarzeniem przyjemne/nieprzyjemne. Do przyjemnego nas ciągnie, a do nieprzyjemnego nie. im bardziej coś źle kijarzymy tym lepiej. To tak proste.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +1

      A co w takim razie z zasadą zakazanego owocu? :)

    • @--DonMatteo--
      @--DonMatteo-- 6 ปีที่แล้ว +1

      Gdyby Adam miał dość złe skojarzenie z konsekwencją zażycia zakazanego owocu, to by po niego nie sięgnął ;)

  • @majka3750
    @majka3750 4 ปีที่แล้ว

    Czy jeśli mam 11 lat, mogę mieć depresje? Moja mama uważa że to wymysły.

  • @grzegorzhincmann1547
    @grzegorzhincmann1547 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobra psychologia ale na miasto.~A schizofrenię wywołuje anarchia pozbędziemy się anarchi będziemy wszyscy zdrowi 🤙

  • @Iwsounds
    @Iwsounds 5 ปีที่แล้ว

    Jak dla mnie momentami dochodzi do jakiś sprzeczności. Najpierw pan krytykuje ojca dziewczyny za "Traktowanie DZIECKA, KTÓRE JEST NASTOLATKIEM jako młodej pani", po czym po kilku minutach sam stwierdza, że to przecież była "w pełni rozwinięta młoda kobieta", przy czym sugeruje, że 16-latka powinna już "odhaczyć bazę" i zacząć sypiać z chłopakami, bo inaczej nie będzie się rozwijała... Serio??
    Takie gadki to mi śmierdzą całą tą propagandą seksualizacji dzieci i nastolatków.
    Bo jedno to edukowanie dzieci młodzieży czym jest seks i jakie są jego konsekwencje ( i za tym jestem), a drugie to taka pseusopsychologiczna indoktrynacja i manipulacja, mające na celu narzucanie nastolatkom teorii o tym że w tym wieku mają "podejmować" takie "zadania rozwojowe", bo tak uważa jakiś tam psycholog, a drugi to powtarza. Uważam, że właśnie tego typu naciski i wywoływanie u młodych osób presji w kwestiach seksu i "utraty dziewictwa" jako "odhaczanie bazy" w drodze ku "rozwojowi" jest jakąś totalną pomyłką, a zwłaszcza jeśli sami psychologowie to robią...
    Ogarnięty (empatyczny) psycholog przede wszystkim dostrzeże dziewczynę ze złamanym sercem po stracie ukochanej matki, która zmaga się z bólem i ojcem, który sam nie umie pogodzić się ze stratą żony i nie wie jak teraz zachować się wobec córki. Ona potrzebuje uwagi i miłości ojca, aby razem mogli przejść przez stratę, żałobę i to ich "uzdrowi".
    A serio pan wykładowca myśli, że teraz jej największym priorytetem życiowym i "zadaniem rozwojowym" jest sypianie z chłopakami? (Którzy najprawdopodobniej tym bardziej ją poranią i wykorzystają (jak zazwyczaj bywa w tym wieku albo utrwalą kompleksy).
    Osobiście jest pan sympatyczną osobą, ale po prostu nie zgadzam się z kilkoma przekazami zawartymi w wykładzie czy w ogóle stwierdzeniami czy teoriami niektórych psychologów na których pan się powoływał, a powyżej podałam jeden z przykładów i uzasadnienie.
    Dobry psycholog to taki który najpierw widzi bliźniego i jego ból, a dopiero później pacjenta.

  • @danielmasowski
    @danielmasowski 9 ปีที่แล้ว +7

    Pouczający

  • @byTemari
    @byTemari 6 ปีที่แล้ว +1

    Super wyklad w szkolach powinny byc spotkania z mlodzieza k.zupelnie bezblednie bladzi w tej n. Wersji zycia dorastania

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    jak przechodzi się żałobę ?????

  • @Natalie-yg5rn
    @Natalie-yg5rn 3 ปีที่แล้ว

    Chciałabym, żeby ktoś kiedyś mnie "przywołał jako przypadek", ale chyba jestem dość nudnym "przypadkiem".

  • @DESIRbeatz
    @DESIRbeatz 8 ปีที่แล้ว +1

    "Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa."
    Psychiatria i psychologia nie ma narzędzi naukowych, dzięki którym mogłaby zdiagnozować zaburzenie psychiczne. Monitorowanie zmian zachodzących w mózgu, nie oznacza odkrycia, jak to funkcjonuje. A zmiany te nie oznaczają, że dzieje się coś złego z mózgiem.
    Pacjenci placówek psychiatrycznych nie są osobami chorymi, ale jednostkami, które nie przyjmują wartości i norm społecznych, obowiązujących w zachodnim społeczeństwie. Pojęcie "choroby psychicznej" jest narzędziem represji społeczeństwa wobec nonkonformistycznych jednostek.
    umysł nie jest organem cielesnym i dlatego nie może być chory,
    metody naukowe nie mogą wytłumaczyć subiektywnego odbiegania od normy zaburzeń umysłowych, ponieważ niemożliwa jest bezpośrednia obserwacja (procesów myślowych),
    zaburzenia umysłowe w najlepszy sposób mogą być tłumaczone czynnikami społecznymi, etycznymi lub politycznymi,
    etykietowanie jednostek określeniem "chory" jest sztucznym narzędziem wykorzystywanym przez społeczeństwo w celu utrzymania stabilności w obliczu wyzwań,
    terapia lekami i hospitalizacja są szkodliwe dla osób w ten sposób leczonych.
    Choroba polega na zaburzeniu funkcji lub uszkodzeniu struktury organizmu. O zaistnieniu choroby można mówić wtedy, gdy działanie czynnika chorobotwórczego wywołuje niepożądane objawy, różniące się od czynności zdrowego organizmu
    Choroba - ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia.
    Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) - nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia[1]
    Umysł, czy też dusza, nie są organem cielesnym/materialnym i nie zalicza się go do organizmu.
    Osoba nie wierząca w Boga, słysząc osobe, która mówi o tym, że widziała anioły lub diabły, jest stygmatyzowana mianem schizofrenika, co jest wynikiem sekularyzacji społeczeństwa. To, że ona widzi takie rzeczy, nie znaczy, że w sferze duchowej ich nie ma. Jednak dla osoby zbuntowanej Bogu, takie rzeczy nie istnieją, ponieważ ona nigdy tego nie doświadczyła.

    • @blackerthanblack8213
      @blackerthanblack8213 8 ปีที่แล้ว +2

      Boga nie ma.

    • @DESIRbeatz
      @DESIRbeatz 8 ปีที่แล้ว

      W Twojej wzborazni :D A jeżeli już stawiasz teze, to udowodnij ją wiarygodnymi argumentami :D

    • @blackerthanblack8213
      @blackerthanblack8213 8 ปีที่แล้ว +2

      Urodziłam się. To wystarczający dowód :P

    • @DESIRbeatz
      @DESIRbeatz 8 ปีที่แล้ว

      Zostałaś urodzona przez kogoś, a to wielka różnica w przeciwieństwie do Twojego "dowodu". Człowiek bez woli Boga nie przyjdzie na ten świat, dzięki wysiłkom ludzkim. Cudem jest człowiek, więc Ty jesteś cudem - stworzeniem, które ma stwórce.

    • @katarzynam.9872
      @katarzynam.9872 8 ปีที่แล้ว +6

      "Psychiatria i psychologia nie ma narzędzi naukowych..."
      "Człowiek bez woli Boga nie przyjdzie na ten świat.."
      Wrzuć 2 przeczące sobie zdania do wypowiedzi, uważaj, że masz rację.

  • @madnessee81
    @madnessee81 6 ปีที่แล้ว +2

    w glowie sie nie miesci co te dzieciaki teraz wyprawiaja, ciesze sie ze za czasow jak chodzilam do szkoly nikt nie mial aparatu w telefonie...

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +2

      Czasy się zmieniają i jedyne co nam pozostaje to podążać za tą zmianą i reagować odpowiednio na to co nam przynosi :)

  • @dtseringdorje
    @dtseringdorje 5 ปีที่แล้ว

    Wiele zaburzen u ludzi ma podloze psychologiczne, trauma albo bullying. Dlaczego psychiatrzy natychmiast bombarduja neuroleptykami I psychotropami....? Moze dlatego, ze sa za tepi aby dojsc do przyczyn zaburzen poprzez psychoterapie I robia to co najlatwiejsze czyli aplikuja psychotropy. Potem wmawiaja ze jestes ciezko chory na schizofrenie albo jestes depresyjnym maniakiem. Dlatego ich terapia bedzie dluga I trzeba brac leki przez cale zycie. Koncerny pharmakologiczne no I doktorzy zarabiaja tony szmalu wlasnie na tych biednych ludziach ktorzy I ktorych problemow noe moga rozwiazac. Moga tylko napakowac ich tym co idzie I sie sprzedaje najlepiej psychotropami.

  • @arekluczak9401
    @arekluczak9401 5 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam cudowne dziecko i żonę ale wpadłem w depresję ze boję się wszystkiego

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +1

      W takich sytuacjach najlepiej porozmawiać o tym z bliskimi oraz zasięgnąć pomocy specjalisty. Każdy z nas może przechodzić w życiu cięższe chwile i nie ma nic złego w szukaniu pomocy.

  • @kamilczyzewski6097
    @kamilczyzewski6097 9 ปีที่แล้ว +1

    strasznie nie podoba mi się jajkowe podejście do młodych - nastolatków tłumaczy się ich że mają humorki i inne pierdołki bo taki wiek , należy pamiętać że hormony nie są usprawiedliwieniem dla takich czy innych zachowań a jedynie mogą się przyczyniać mniej lub bardziej a i to nie do końca , problemy biorą się z wychowania z tego co się bierze z otoczenia z domu etc , a nie bo " mam 15-17 lat i to taki wiek " nie zgadzam się z tym i to totalna bzdura ,

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  9 ปีที่แล้ว +2

      +Kamil Czy wychowanie również ma ogromny wpływ. Podczas wykładu pojawiło się coś na ten temat :)

  • @patlisandreyna6588
    @patlisandreyna6588 6 ปีที่แล้ว +1

    Ja choruję na depresję i fobie społeczną

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว

      Przykro nam to czytać :( Jeśli podejrzewasz u siebie obie te rzeczy zachęcamy do konsultacji u specjalisty - ani depresji ani fobii społecznej nie można lekceważyć.

  • @zosiaskrzypczak4326
    @zosiaskrzypczak4326 7 ปีที่แล้ว +1

    49:28 wrócę tu

    • @Kamil-zp2yb
      @Kamil-zp2yb 7 ปีที่แล้ว

      Zosia Skrzypcza

    • @Kamil-zp2yb
      @Kamil-zp2yb 7 ปีที่แล้ว

      zakład swItalia bialogard

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    zaproś te osoby

  • @EnigmaEdyta3737
    @EnigmaEdyta3737 2 ปีที่แล้ว

    Mam depresję lękową I chorego wujka który ma psychozę ostatnio wycierałam po nim sperme z deski w toalecie jednak zapomniałam umyć rąk a po chwili założyłam sobie tampon I moje pytanie czy realne jest to bym zaszła w ciążę prze nie umyte ręce i wkładanie tamponu po tym jak wytarlam ta sperme papierem toaletowym?