"Dół czy depresja? Zaburzenia lękowe i nastroju w okresie dorastania" - Michał Pozdał

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ก.ย. 2024
  • Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
    www.psyche.swps.pl
    Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
    - Spotify: open.spotify.c...
    - iTunes: itunes.apple.c...
    - SoundCloud: / swpspl
    - Lecton: lectonapp.com/...
    Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z samopoczuciem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, burzą hormonów, huśtawką nastrojów, złością i przygnębieniem. Czasami jest to jednak coś więcej niż tylko chandra czy zniechęcenie... Zdarza się, że młoda osoba nie reaguje na zwyczajne pocieszenia, nie może wstać rano z łóżka. Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa.
    O prelegencie:
    Michał Pozdał - psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniewersytetu SWPS. Pracuje z młodymi osobami, które przeżywają różnego rodzaju trudności okresu dorastania, a także ich rodzinami. Od pięciu lat prowadzi Spotkania Psychologiczne w Strefie Młodzieży.
    O projekcie:
    Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
    #depresja #dół #zdrowie #psychiczne #młodzież #dorastanie #Strefa Psyche SWPS

ความคิดเห็น • 225

  • @iwi905
    @iwi905 8 ปีที่แล้ว +202

    Więcej wykładów Pana Michała poproszę, jest rewelacyjny. Mega ważny temat, podany w bardzo interesujący sposób :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +6

      +Initre Bla bardzo dziękujemy za miłe słowa :)

    • @annaelita3289
      @annaelita3289 4 ปีที่แล้ว +7

      Pan Michał jest mega rewelacyjny. Pozazdrościć można dzieciakom w szkole w której pracuje . Odpowiedni człowiek na bardzo ważnym i odpowiedzialnym stanowisku . Dzieci i
      Młodzież to przyszłość naszego narodu. Dobra robota. Gratuluję. !!!!!!!!!!

    • @mirosawwoczko7680
      @mirosawwoczko7680 4 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 76y6yyy6y

  • @alicjaazarska8533
    @alicjaazarska8533 8 ปีที่แล้ว +81

    Dobrze się tego słucha.

  • @j.m.m.7655
    @j.m.m.7655 2 ปีที่แล้ว +4

    Jakoś tak rok temu po prostu poszedłem do spowiedzi. W konfesjonale posiedziałem z godzinę. Od tego czasu moje problemy zniknęły. Wiem, że mnie oplujecie, ale faktów nie zmienicie. Zdrowia i wolności dla wszystkich!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo się cieszymy, że spowiedź pomogła! Każdy z nas musi odnaleźć swój sposób na radzenie sobie z trudnościami.

  • @marywal1535
    @marywal1535 ปีที่แล้ว +4

    Szacunek dla Pana Michała i dla SWPSu. Dziękuje za tak dobre treści, które udostępnianie w internecie . To dobro do was wróci ❤

  • @SwayTree
    @SwayTree 7 ปีที่แล้ว +38

    Kiedy ja byłam nastolatką, wysłano mnie do psychologa. Psycholog po rozmowie ze mną i moją mamą (mój ojciec odmówił rozmowy), stwierdził że to ich trzeba poddać terapii nie mnie. Ale oczywiście oni nie pójdą, bo nie mają problemu, tylko ja. Dziękuję kochani rodzice. :(

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  7 ปีที่แล้ว +12

      +Sway Tree znalazłaś się w bardzo przykrej sytuacji :( być może Twoi rodzice muszą do takiej decyzji dorosnąć - bycie rodzicem niekoniecznie oznacza bycie dojrzałym, może ich jeszcze nie skreślaj ;)

    • @izabelaecka1099
      @izabelaecka1099 4 ปีที่แล้ว +2

      Miałam bardzo podobną sytułację, co ciekawe nie u jednego psychoterapeuty a u kilku bo skoro podczas terpaii na której przepracowywałam inny problem, nie zmieniłam się w sposób jaki oczekiwaliby rodzice to znaczyło, że terapia nie działa. Szkoda bo wszyscy moi terapeuci to byli wspaniali ludzie i z każdym z nich mi się bardzo dobrze pracowało i faktycznie miałam jakąś wizję lepszego jutra. Na szczęście już jestem dorosła i sama mogę o sobie decydować. Współczuję, że Ciebie spotkała podobna sytułacja.

  • @miam4018
    @miam4018 5 ปีที่แล้ว +9

    Zdałam sobie sprawę, że jako nastolatka miałam poważną depresję. Pierwsza 13 lat drugi okres 17. I w dwóch przypadkach osamotnienie niesamowite brak zrozumienia, nogi jak z ołowiu i tekst mojej mamy "weź się w garść " działało na mnie jak żyletki , które ranią moje ciało. W wakacje spanie nawet do 13 i krzyk matki "zgniją Ci te oczy od tego spania " . W ogóle nie rozumiałam mojego stanu emocjonalnego. Mam 35 lat i moj stan to wegetacja po tych wszystkich turbulencjach emocjonalnych i rozczarowaniach. Już przestałam wierzyć ,że po chmurach przychodzi słońce...

  • @pikam3664
    @pikam3664 2 ปีที่แล้ว +6

    Mądry, przystojny, rzeczowy. Dziękuję.

  • @vikster92
    @vikster92 8 ปีที่แล้ว +43

    Jestem PRZEszczęśliwa, że wykład jest dostępny na youtubie! Bardzo chciałam być, ale termin nakładał się z godzinami pracy. Wykłady są genialne. Zostanę na dłużej :))

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +4

      +Kinga Parapura bardzo nas cieszy Twój entuzjazm :) Polecamy Ci pozostałe wykłady, które udostępniamy - jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu dla siebie wiele interesujących treści. Pozdrawiamy :)

  • @Koniczynka100
    @Koniczynka100 2 ปีที่แล้ว +4

    Fantastyczny wykład. Dziękuję, Panie Michale. Oglądam go w 2022, kiedy świat totalnie oszalał i próbuję pomóc 14 letniej córce. Dziękuję za wykład. Mnóstwo z niego z mężem wynieśliśmy jako rodzice nastolatków. Jest w dzisiejszych czasach niezwykle trudno być rodzicem nastolatka, mimo że jesteśmy świadomymi, kochającymi i wspierającymi rodzicami. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +3

      Bardo dziękujemy za przemiłe słowa! Mamy nadzieję, że nasz materiał pomoże uporać się z niektórymi dylematami.

    • @nieuciekniesz7646
      @nieuciekniesz7646 2 ปีที่แล้ว

      Powodzenia.

  • @thelulumk8040
    @thelulumk8040 8 ปีที่แล้ว +33

    Dziękuję za ten wykład. Na podstawie przykładów, które były omawiane naszła mnie refleksja - ludzie, którzy "biorą się za posiadanie dzieci" nie mają pojęcia bardzo często o ich wychowaniu. W swoim środowisku obserwuję dokładnie to samo. I to nie jest mały odsetek, to większość. Bardzo przykre. Żadnej empatii, chęci dostrzeżenia WŁASNYCH błędów, nie mówiąc o ich naprawieniu nawet, nie ignorowanie problemow dziecka, jakiekolwiek by nie były.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +4

      +thelulumk dlatego też edukacja jest ważna i to na każdym etapie życia - tyle, że w różnych obszarach :)

  • @pati8223
    @pati8223 8 ปีที่แล้ว +43

    Michal Pozdal najlepszy opowiadacz ❤😙

  • @szymonx4u156
    @szymonx4u156 5 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy wykład, z którego można bardzo dużo wynieść. Bardzo dziękuje, super robota

  • @Fredziak
    @Fredziak 4 ปีที่แล้ว +5

    Najlepszy wykład o depresji jaki widziałem!!! Wiele razy w punkt. Widać duże doświadczenie. W końcu dowiedziałem się czegoś nowego! Oglądam filmy i wykłady na ten temat systematycznie i to pierwszy wykład na którym dowiedziałem się tak wiele. Pomaga mi to zrozumieć sytuację w jakiej jestem.
    Dziękuję

  • @anitajanowska4780
    @anitajanowska4780 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo przyjemnie się słucha kogoś, kto sam tego doświadczył i z tego wyszedł. Ciekawe przykłady. Gratuluję tak dobrego wykładu. Jestem zadowolona z tego, że natrafiłam na takie nagranie. Wszystko starannie przemyślane. Pięknie przedstawione. Żywe przykłady. Prawdziwe, realne odniesienia. Samo dzielenie się przez pana takimi doświadczeniami świadczy o pana pogodzeniu się z przeszłością. Super. 10/10

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Z przyjemnością przekażemy 🥰 A przy okazji zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale - jesteśmy przekonani, że znajdziesz wiele treści, które również Cię zainteresują 😊

  • @DragiDanonki
    @DragiDanonki 8 ปีที่แล้ว +40

    Paradoksalnie: bardzo miły i przyjemny wykład, mimo trudnego tematu.

  • @wrzesienkuba
    @wrzesienkuba 7 ปีที่แล้ว +7

    Bardzo przyjemna prezentacja, wszystko zostało opowiedziane w lekko śmieszkowy, ale profesjonalny i przystępny sposób :)

  • @kamilbojan8729
    @kamilbojan8729 4 ปีที่แล้ว +4

    Ja bardzo dziękuję za napisy dla osób z wadą słuchu

  • @margotogram
    @margotogram 7 ปีที่แล้ว +8

    Jeden z lepszych wykladow, sposord tych, ktorych do tej pory wysluchalam na Panstwa kanale. Konkretne informacje, przyklady z praktyki, ktore zawsze przemawiaja najmocniej, a calosci dopelnia osobowosc mowcy.

  • @monikawolska6170
    @monikawolska6170 8 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo dobrze przeprowadzony wykład, super temat i prowadzący genialny. Pozdrawiam :)

  • @magdabak6359
    @magdabak6359 8 ปีที่แล้ว +7

    Byliśmy w SWPS w 2014 r. z klasą z liceum. Przyjechaliśmy z Torunia. Było to coś w rodzaju dni otwartych. Nie pamiętam dokładnie co. Bardzo mi się podobało, świetna atmosfera, ciekawe wykłady, chciałabym kiedyś jeszcze tam przyjechać. :) I nagle czegoś szukam i trafiam na ten film, niesamowity wykład!!

  • @remikramzes1856
    @remikramzes1856 8 ปีที่แล้ว +9

    Pan Michał pomógł mi kiedyś i myślę, że dzięki niemu właśnie dzisiaj jestem na USWPS! Szacun za prowadzenie i kontakt z ludźmi!!!

  • @angiegel7767
    @angiegel7767 6 ปีที่แล้ว +8

    Kapitalny wykład. Bardzo dziękuję

  • @antoniaschubert9964
    @antoniaschubert9964 7 ปีที่แล้ว +7

    Dziekujemy Panie Michale za wspaniale refleksyjny Wyklad

  • @katarzynajankowiak1327
    @katarzynajankowiak1327 8 ปีที่แล้ว +10

    Mam w domu dwoje nastolatków (jeden prawie przestał śmierdzieć ;-) Bardzo dziękuję za tle cennych informacji dotyczących tej trudniej fazy rozwoju. Prowadzący jest FANTASTYCZNY! Pozdrawiam.

  • @lenabocharova779
    @lenabocharova779 5 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję SWPS.

  • @fbssssssssss
    @fbssssssssss 2 ปีที่แล้ว +3

    5 lat temu zmiany na świecie były tak dynamiczne że wiele osób z problemami kolokwialnie mówiąc "nie nadążało"... A porownując to z dniem dzisiejszym wydaje się że tamte czasy były niczym sielanka : D

  • @Rose87-216
    @Rose87-216 ปีที่แล้ว +1

    Mogłabym słuchać Pana Michała cały dzień. Dziękuję za wszystkie wspaniałe wykłady 👐

  • @Kurczak00
    @Kurczak00 4 ปีที่แล้ว +5

    Gościu! Zgadzamy się w 90%! Nigdy mię się to nie zdarzyło!

  • @robertneutrino1386
    @robertneutrino1386 8 ปีที่แล้ว +23

    Rewelacyjny wykład.Fajne formułowanie myśli, empiryczne przykłady,dynamika.Pozdrawiam. 😊

  • @BeatsBreezeLounge
    @BeatsBreezeLounge 4 ปีที่แล้ว +9

    Baaardzo ciekawy wykład! Z przyjemnością wysłuchałam do końca :)

  • @annakalinowska9241
    @annakalinowska9241 7 ปีที่แล้ว +6

    Uwielbiam wykłady Pana Michała, byłam na niejednym i bardzo polecam!

  • @agatanowinska851
    @agatanowinska851 3 ปีที่แล้ว +2

    Panie Michale DZIĘKUJĘ, wszytskim moim uczniom polecam.

  • @jankowalski-lg7cs
    @jankowalski-lg7cs 8 ปีที่แล้ว +78

    Wydaje mi się, że materiały adresowane do dojrzewającej młodzieży są bardzo potrzebne, w internecie jest zbyt dużo pseudo-mądrości, a mało profesjonalnej wiedzy. Czy Wasz uniwersytet mógłby mógłby zamieszczać więcej tego typu treści? Na pewno zachęcą wielu młodych do tej właśnie uczelni.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +7

      +dawid174655 dziękujemy za ten motywujący komentarz :) Rozbudowujemy nasz kanał na TH-cam, także powoli będzie pojawiało się więcej różnych materiałów :)

    • @izabelaecka1099
      @izabelaecka1099 4 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się całkiem szczerze, taka wiedza przyda się wielu młodym osobom a także starszym, chociażby rodzicom. Pomoże im to zrozumieć młodzież.

  • @paulinamojsak4426
    @paulinamojsak4426 8 ปีที่แล้ว +14

    przyszłam przypadkiem- zostałam na dłużej ;)

  • @40icztery
    @40icztery 4 ปีที่แล้ว +3

    Choć nastolatką już nie jestem, tak bardzo widzę tu siebie, dzięki za ten wykład.

  • @kamilajaniszewska946
    @kamilajaniszewska946 8 ปีที่แล้ว +7

    Świetny profesor, wykłady godne polecenia.

  • @charlotte5729
    @charlotte5729 2 ปีที่แล้ว +3

    Coś wspaniałego. Dziękuję!

  • @bogusiasasiela894
    @bogusiasasiela894 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję 😁🙏 super wykład wartościowy ...ciekawie przedstawiony problem choroby jakim jest depresja..

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy za miłe słowa. Zachęcamy do wysłuchania innych naszych webianarów na kanale. 😊

  • @ewiawunia1954
    @ewiawunia1954 8 ปีที่แล้ว +37

    Mega! Trafiony temat ! :)
    pozdrawiam, licealistka. :)

  • @domimucha3498
    @domimucha3498 8 ปีที่แล้ว +7

    Szkoda, że film trwa tak krótko. Przyjemnie słucha się pana Michała. Czekam na więcej filmów o tej tematyce. :)

  • @willigraf6245
    @willigraf6245 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład! Konkretny i bez niepotrzebnych wycieczek w tematy poboczne. Wiele cennych wątków i bogactwo przykładów. Dziekuję :)👍 Pozdrawiam z Austrii

  • @tacitrznadel7278
    @tacitrznadel7278 5 ปีที่แล้ว +3

    Co jakiś czas wracam do tego wykładu. A to chyba świadczy o nim naprawdę dobrze.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo nas to cieszy! Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale - może coś jeszcze przypadnie Ci do gustu :)

  • @Kkobaltowa
    @Kkobaltowa 8 ปีที่แล้ว +17

    super wykład ! :-)
    z chęcią bym posłuchała dalej co prowadzący ma do powiedzenia

  • @pixi2209
    @pixi2209 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy i ważny wykład. Bardzo dziękuję. 🏆👍👏👏👏🇵🇱🖐️

  • @annagiers9921
    @annagiers9921 8 ปีที่แล้ว +10

    Wspaniały wykład, oglądam już drugi raz :)

  • @malwinahej527
    @malwinahej527 4 ปีที่แล้ว +2

    Cudowny wyklad, slucham 3 raz i dalej mi sie nie nudzi ✌🏻

  • @jolamaecka175
    @jolamaecka175 5 ปีที่แล้ว +3

    Doskonały wykład, dziękuję.

  • @elachudzik5454
    @elachudzik5454 8 ปีที่แล้ว +5

    Świetny wykład☺prosimy o więcej

  • @gymfreak81
    @gymfreak81 8 ปีที่แล้ว +8

    Trafiłam na to przez przypadek a teraz myślę, żeby studiować psychologię !!! Czy ten pan ma jeszcze inne wkłady??? :) :) On powinien mieć swój kanał na YT 😍😝😜

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +4

      +Zuzanna Zema super! :) Psychologia jest super ciekawa - polecamy :)
      A co do wykładów Pana Michała Pozdała to mamy na kanale jeszcze 2 debaty z jego udziałem:
      1. th-cam.com/video/OsK6uuwxzYs/w-d-xo.html
      2. th-cam.com/video/BWcD4EmPzH0/w-d-xo.html
      Pozdrawiamy :)

  • @piwona8118
    @piwona8118 2 ปีที่แล้ว +2

    Super wykładowca 🌹🌷💮🌸

    • @piwona8118
      @piwona8118 2 ปีที่แล้ว +1

      Już udostępniam na Facebooku

  • @annakorcz7731
    @annakorcz7731 8 ปีที่แล้ว +6

    super :-) czekam na więcej

  • @kabaczek3490
    @kabaczek3490 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład

  • @messymags814
    @messymags814 8 ปีที่แล้ว +5

    Fantastyczny wykład!

  • @olawojda3325
    @olawojda3325 4 ปีที่แล้ว +3

    Dorastanie jest najtrudniejszym etapem życia i trzeba to przeżyć na spokojnie ,bo jakiekolwiek problemy wpływają mocno na psychikę.wiec lepiej czasami odpuścić sobie i tyle.podziwiam psychologów i ze maja w sobie tyle dobra ,bo dzięki terapii psychologa można dużo zdziałać oni najlepiej rozumieją ludzi.ludxie są okropni jak można kogoś filmować to jest karalne. Współczuję tym osobom które zostały tak potraktowane.

  • @katebryc702
    @katebryc702 4 ปีที่แล้ว +3

    Jesteś genialny !!

  • @OnlySameTrue
    @OnlySameTrue 8 ปีที่แล้ว +13

    Szkoda, że tam mnie nie było ;) Czekam na więcej.
    Pozdrawiam ! :)

  • @dominikawalczak1986
    @dominikawalczak1986 5 หลายเดือนก่อน

    I to jest przekaz 🏅🎉

  • @dominika3289
    @dominika3289 7 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo mądre słowa, z perpektywy czasu już wiem że miałam depresję będąc nastolatką.

  • @lukaszbuchman2598
    @lukaszbuchman2598 6 ปีที่แล้ว +4

    Trafilem troche przypadkiem ale jestem zachwycony i nie moge sie oderwac. naprawde super i bardzo merytorycznie, ciekawie. Tak prosze trzymac, i nie zbaczac z tego kursu. Najlepszego !!!

  • @hankaargalska8811
    @hankaargalska8811 6 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję

  • @timostick
    @timostick 7 ปีที่แล้ว +9

    O cholera... Mam podobnie i też słucham Bjork...

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว +1

    tylko najlepiej jak te osoby by mówły wiadomo że im więcej uczynnych wartościowych osób pomagają tym lepiej

  • @NumeroSeptimo
    @NumeroSeptimo ปีที่แล้ว

    świetny wykład!! bardzo dziękuję i proszę o jeszcze!!! 😁

  • @annblz2423
    @annblz2423 5 ปีที่แล้ว +4

    Czy Pan Michał jeszcze nagrywa swoje wykłady? Bardzo przyjemnie się tego słucha. Miałam wrażenie, że znajomy chce mi coś wyjaśnić, czegoś nauczyć 🙂

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +1

      Cieszymy się, że wykład okazał się dla Ciebie tak pozytywny w odbiorze i dziękujemy w imieniu prowadzącego :) Co do kolejnych nagrań - zachęcamy do subskrybcji naszego kanału, wtedy z pewnością nie ominą Cię żadne nowe materiały :)

  • @goodhand2279
    @goodhand2279 6 ปีที่แล้ว +5

    Uczeń technikum
    Super temat w jeszcze lepszym wykonaniu
    Dzięki ;)

  • @justynaswirydowicz4181
    @justynaswirydowicz4181 2 ปีที่แล้ว

    Wspaniały mówca.

  • @psychologiawspia8151
    @psychologiawspia8151 8 ปีที่แล้ว +2

    dziękuje :)

  • @annamaria1363
    @annamaria1363 7 ปีที่แล้ว +3

    U mnie najciekawsze jest to ,że w okresie dojrzewania nie miałam żadnych buntów , żadnych stanów lękowych ,depresyjnych .Nerwica lękową dopadła mnie przed trzydziestką ,chyba byłam dziwnym nastolatkiem

  • @komicznaosoba3668
    @komicznaosoba3668 7 ปีที่แล้ว +6

    Czy można mieć depresję całe życie od wczesnego dzieciństwa? Bardzo proszę o odpowiedź!!!

  • @tomaszpoec4863
    @tomaszpoec4863 8 ปีที่แล้ว +2

    Mam 16 lat, świeżo po zakochaniu zacząłem czuć się źle, przedtem spotykałem się z moja przyszłą dziewczyną ale nic nie wskazywało na to że zaraz po namiętnym całowaniu na następny dzień nagle zacznę dorastać, poczułem się okropnie na następny dzień, wyprany z emocji cierpiałem i cierpię cały czas, po wykładzie który właśnie obejrzałem czuje się lepiej, ale nadal nie rozumiem czemu równcześnie cierpię i kocham daną osobę

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +4

      Tomasz, pamiętaj, że rozmowa ze szkolnym psychologiem/pedagogiem może okazać się pomocna.

  • @annapiotrowska1705
    @annapiotrowska1705 6 ปีที่แล้ว +5

    prawda , potwierdzam w 100 %

  • @Natalie-yg5rn
    @Natalie-yg5rn 3 ปีที่แล้ว +1

    Jestem przekonana, że prof. też miał kiedyś zaburzenia nastrojowe. Nie mówię tego jakkolwiek sarkastycznie. Widzę wrażliwość itd.

  • @aiyoutubestudiouserpoland
    @aiyoutubestudiouserpoland 7 ปีที่แล้ว +2

    Ludzie w depresji poza kiepskim stanem psychicznym mają także kiepski stan fizyczny są jak ,,zombie" masz może pomysł/ wiesz co robić, żeby to wynaturzone zmęczenie, zmulenie organizmu odeszło ???

  • @MrLelek56
    @MrLelek56 7 ปีที่แล้ว +7

    ma Gościu gadane :) !

  • @ThePrimordialChronicles
    @ThePrimordialChronicles 7 ปีที่แล้ว +7

    Szkoda,ze sam nigdy nie trafialem na takie ciekawe wyklady na studiach ;( Slucha sie tego naprawdę niezle

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  7 ปีที่แล้ว +1

      Szkotu Szkocki, na naszej uczelni organizujemy wiele wykładów otwartych - serdecznie Cię na nie zapraszamy :) Ich listę na bieżąco aktualizowaną znajdziesz tutaj: facebook.com/UniwersytetSWPS/events/

  • @panananas7809
    @panananas7809 7 ปีที่แล้ว +3

    A osoba będąca cicha jak myszka nie może mieć depresji?

  • @dajanabellitzay1837
    @dajanabellitzay1837 ปีที่แล้ว

  • @grzegorzhincmann1547
    @grzegorzhincmann1547 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobra psychologia ale na miasto.~A schizofrenię wywołuje anarchia pozbędziemy się anarchi będziemy wszyscy zdrowi 🤙

  • @roxymsp9481
    @roxymsp9481 7 ปีที่แล้ว +4

    Chcialabym, aby w naszej szkole byl taki wywiad :3
    Miałam depresje w wieku 9-10 lat xD

    • @TheXesor
      @TheXesor 3 ปีที่แล้ว +1

      XD to niezla depresja jak lalkami sie bawisz dopiero

  • @Gilusiowa1
    @Gilusiowa1 8 ปีที่แล้ว +4

    👍

  • @AquaAgness
    @AquaAgness ปีที่แล้ว

    A co robic jak nie mamy opiekuna ? I caly czas siedzimy sami ? A czujemy ze potrzebujemy? Mowimy o tym otwarcie ? Ale nikt nie reaguje ? I czujemy ze nie wyjdziemy z tego ?

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 6 ปีที่แล้ว +1

    Mój sposób na zmniejszenie stresu i pokonanie zaburzeń lękowych /fobii :."Aktywna obrona " - nie istnieje w psychologii ( ma swoje źródło w ASOP- aktywny system obrony pojazdów ) a ja ją definiuję tak: czynność lub zespół czynności które mają na celu pokonanie lęku przed jakimiś niekorzystnymi , negatywnymi zdarzeniami poprzez: zapobiegnięcie ( wyeliminowanie ) wystąpieniu jakiegoś zdarzenia ( zdarzeń ) , zminimalizowaniu ryzyka jego wystąpienia jeśli niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie jego (ich ) wystąpienia oraz zminimalizowanie jego ( ich) negatywnych skutków gdy już ono ( one ) wystąpią. Ma to tę zaletę że zmniejsza strach a więc poprawia skuteczność czynności którym towarzyszą ( mogą towarzyszyć ) jakieś negatywne czynniki . Im mniejszy strach tym łatwiejsze jest wykonywanie zadań a na im więcej stresogennych czynników ma się wpływ tym większa jest skuteczność .Broń możemy mieć ( cały czas lub okresowo) w 3 miejscach: wewnątrz nas ( w naszym organiźmie np wiedza o zagrożeniu , wzrok który pozwoli odpowiednio wykryć zagrożenie , stan zdrowia który pozwoli uciec przed tym zagrożeniem ) , przy nas ( umocowana do naszego ciała np ubranie , telefon , nóż ) i obok nas ( w naszym otoczeniu np ukształtowanie terenu , odległość do bezpiecznego miejsca , infrastruktura ) . Wg mnie istnieją 2 główne powody strachu ( dlaczego ludzie się czegoś boją )
    1. Bo to coś zagraża temu na czym im zależy ( jest dla nich ważne )np życie , pieniądze , zdrowie itp .
    2. Nie wiedzą jak się tym bronić .
    Autorem tej definicji jestem ja

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +1

      Ciekawe spostrzeżenia - wspomagałeś się jakimiś publikacjami na ten temat czy raczej bazujesz na doświadczeniach własnych? :)

    • @marcinzbrojnik9766
      @marcinzbrojnik9766 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za zainteresowanie . Informuję że nie wyrażam zgody na jej ( tekstu oraz informacji zawartej w moim tekście ) stosowanie w Polsce przez Państwo ani też w ogóle w Polsce . Jednocześnie informuję że wyłączne prawo do wykorzystania tej metody której jestem autorem mają obywatele państw które podpisały lub akceptują " Porozumienie z Astany" www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/astana-porozumienie-ws-monitorowania-sytuacji-w-syrii,709639.html ( Rosja , Turcja, Iran , Irak , Syria , Liban , Chiny , Kazachstan , Armenia, Abchazja ) . Oraz kraje które otrzymają pozwolenie państw sygnatariuszy w/w umowy . Sposób w jaki opracowałem swój sposób walki z PTSD oraz fobiami jest tajny ze względu na dobro osób które pomogły mi w jej powstaniu

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    jak przechodzi się żałobę ?????

  • @Natalie-yg5rn
    @Natalie-yg5rn 3 ปีที่แล้ว

    Chciałabym, żeby ktoś kiedyś mnie "przywołał jako przypadek", ale chyba jestem dość nudnym "przypadkiem".

  • @izabelaecka1099
    @izabelaecka1099 4 ปีที่แล้ว +2

    Czy aby uczestniczyć w tego typu wykładach trzeba być studentami uniwersytety?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว +1

      Nie :) Wystarczy śledzić wydarzenia i wypełniać formularze na stronie:
      www.swps.pl/strefa-psyche

    • @izabelaecka1099
      @izabelaecka1099 4 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Super, dziękuję :D

  • @stanislawdrozd5108
    @stanislawdrozd5108 ปีที่แล้ว

    Ta anhedonia - to tylko nastolatek może przeżywać? Dorosły też tak może - czy u dorosłych ma to inną nazwę?
    Fantastyczny wykład - pięknie, mądrze Pan mówi.

  • @majka3750
    @majka3750 3 ปีที่แล้ว

    Czy jeśli mam 11 lat, mogę mieć depresje? Moja mama uważa że to wymysły.

  • @danielmasowski
    @danielmasowski 8 ปีที่แล้ว +7

    Pouczający

  • @byTemari
    @byTemari 5 ปีที่แล้ว +1

    Super wyklad w szkolach powinny byc spotkania z mlodzieza k.zupelnie bezblednie bladzi w tej n. Wersji zycia dorastania

  • @patlisandreyna6588
    @patlisandreyna6588 6 ปีที่แล้ว +1

    Ja choruję na depresję i fobie społeczną

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว

      Przykro nam to czytać :( Jeśli podejrzewasz u siebie obie te rzeczy zachęcamy do konsultacji u specjalisty - ani depresji ani fobii społecznej nie można lekceważyć.

  • @arekluczak9401
    @arekluczak9401 4 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam cudowne dziecko i żonę ale wpadłem w depresję ze boję się wszystkiego

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว +1

      W takich sytuacjach najlepiej porozmawiać o tym z bliskimi oraz zasięgnąć pomocy specjalisty. Każdy z nas może przechodzić w życiu cięższe chwile i nie ma nic złego w szukaniu pomocy.

  • @anastazjaserce9055
    @anastazjaserce9055 5 ปีที่แล้ว

    Wow ale się gościu zmienił od października 2014! (o ludzkiej cielesności...) w póltora roku się tak wylaszczył! Botoks w czoło też chyba szedł, bo nie poznałam człowieka, tak zniknęły te zmarszczki i czoło się zwiększyło... Ale szybka zmiana postury i w ogóle twarzy. I lepiej opowiada, śmieje się, żartuje

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +3

      Chyba wykłady są po to, by czerpać z nich wiedzę, a nie oceniać wygląd prowadzącego - a przynajmniej powinny być :)

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    to mierz na wojnie wiadomo że tam gdzie są modne rzeczy tam wzrastają liczby

  • @--DonMatteo--
    @--DonMatteo-- 6 ปีที่แล้ว +1

    Czemu w psychologii tak pomijane są skojarzenia? to w zasadzie siła, ktora nami kieruje. Skoro Pan prelegent ma problemy z powstrzymaniem się od słodyczy, to czemu ich sobie nie obrzydzić poprzez warunkowanie chociażby? Nie slyszę nigdy, aby psycholog kogoś zachęcił lub zniechęcił do czegoś poprzez pracę nad skojarzeniem przyjemne/nieprzyjemne. Do przyjemnego nas ciągnie, a do nieprzyjemnego nie. im bardziej coś źle kijarzymy tym lepiej. To tak proste.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +1

      A co w takim razie z zasadą zakazanego owocu? :)

    • @--DonMatteo--
      @--DonMatteo-- 6 ปีที่แล้ว +1

      Gdyby Adam miał dość złe skojarzenie z konsekwencją zażycia zakazanego owocu, to by po niego nie sięgnął ;)

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    zaproś te osoby

  • @dtseringdorje
    @dtseringdorje 4 ปีที่แล้ว

    Wiele zaburzen u ludzi ma podloze psychologiczne, trauma albo bullying. Dlaczego psychiatrzy natychmiast bombarduja neuroleptykami I psychotropami....? Moze dlatego, ze sa za tepi aby dojsc do przyczyn zaburzen poprzez psychoterapie I robia to co najlatwiejsze czyli aplikuja psychotropy. Potem wmawiaja ze jestes ciezko chory na schizofrenie albo jestes depresyjnym maniakiem. Dlatego ich terapia bedzie dluga I trzeba brac leki przez cale zycie. Koncerny pharmakologiczne no I doktorzy zarabiaja tony szmalu wlasnie na tych biednych ludziach ktorzy I ktorych problemow noe moga rozwiazac. Moga tylko napakowac ich tym co idzie I sie sprzedaje najlepiej psychotropami.

  • @ochlopcze8348
    @ochlopcze8348 7 ปีที่แล้ว +2

    Skisłem hehe

  • @madnessee81
    @madnessee81 6 ปีที่แล้ว +2

    w glowie sie nie miesci co te dzieciaki teraz wyprawiaja, ciesze sie ze za czasow jak chodzilam do szkoly nikt nie mial aparatu w telefonie...

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +2

      Czasy się zmieniają i jedyne co nam pozostaje to podążać za tą zmianą i reagować odpowiednio na to co nam przynosi :)

  • @dtseringdorje
    @dtseringdorje 4 ปีที่แล้ว

    Najpierw smutek I ARBAIT. Bullying. Beznadziejnosc. Brak przyszlosci. No I depresja gotowa. Oh, jeszcze szkola z tona nonsensow.

  • @justyna7411
    @justyna7411 3 ปีที่แล้ว +2

    Słuchanie tego wykładu jako student w trakcie pandemii trochę wzmacnia jego przekaz.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Mamy nadzieję, że wykład okazał się dla Ciebie wartościowy i pomocny? 🙂

    • @justyna7411
      @justyna7411 3 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Zdecydowanie, dziękuję za dzielenie się tak wartościową treścią.