Genetyczny Adam - to on dał początek kluczowej mutacji? | prof. Anna Gambin, prof. Paweł Stankiewicz

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 มิ.ย. 2024
  • 👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
    👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
    🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
    🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
    🌐 Strona: radionaukowe.pl
    👍 Facebook: / radionaukowe
    📷 Instagram: / radionaukowe
    ❌ Twitter: / radionaukowe
    🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
    🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
    📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
    - To mogła być zwrotnica ewolucyjna - mówi w Radiu Naukowym prof. Paweł Stankiewicz, genetyk z Baylor College of Medicine w USA. Razem z prof. Anną Gambin, bioinformatyczką z Uniwersytetu Warszawskiego zajmują się badaniem redukcji liczby chromosomów z 48 do 46 - kluczowej w historii naszej ewolucji.
    Redukcja spowodowała powstanie definitywnej bariery reprodukcyjnej między liniami ewolucyjnymi naczelnych (nie możemy mieć płodnego potomstwa z gorylami), mogła się przyczynić również do rozwoju intelektualnego i smuklejszej postawy.
    - Redukcja nastąpiła w wyniku połączenia się dwóch chromosomów, które wciąż są obecne u naczelnych: chromosomu 2A i 2B, w wyniku tzw. fuzji. Analizując miejsce tej fuzji w genomie człowieka w różnych populacjach stwierdziliśmy, że jest on wszędzie takie samo. Metodami bioinformatycznymi i molekularnymi udowodniliśmy, że to zdarzenie wystąpiło w historii naszej ewolucji tylko raz - tłumaczy prof. Stankiewicz.
    Naukowcy zaproponowali model, w którym źródłem tej zasadniczej zmiany był jeden samiec. Redukcja doprowadziła u niego do 47 chromosomów. Ten następnie miał potomstwo z wieloma samicami, które miały klasycznie 48 chromosomów. W kolejnym pokoleniu dochodziło do poronień lub potomstwa z 48 lub 47 chromosomami. Ze względu na krzyżowanie się kuzynów, w trzecim i kolejnych pokoleniach pojawiały się osobniki z 46 chromosomami. Tutaj zobaczycie schemat: molecularcytogenetics.biomedc...
    - Błysk w oku, wysportowana sylwetka, mogli zwracać uwagę… - żartuje, ale tylko trochę prof. Gambin, sugerując, że osobniki ze zmniejszoną liczbą chromosomów mogły się ze sobą chętniej krzyżować.
    Kiedy to się stało? - Naprawiliśmy błąd matematyczny, który był w istniejącej metodzie i z poprawionych rachunków otrzymaliśmy datę mniej więcej 900 tys. lat temu - wyjaśnia prof. Anna Gambin. Ustalenia prof. Gambin i prof. Stankiewicza były cytowane w niedawnej pracy w Science. Autorzy pracy szacują, że właśnie około 900 tys. lat temu mieliśmy do czynienia z początkiem ewolucyjnego „wąskiego gardła” - na Ziemi miało żyć nieco ponad 1200 osobników naszych przodków, zdolnych do reprodukcji. I to przez 100 tys. lat. Zmiana mogła się dzięki temu utrwalić. - To mógł być tak zwany efekt założyciela - dodaje prof. Stankiewicz.
    Prace:
    pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36008...
    www.science.org/doi/10.1126/s...
    Jednocześnie oboje przyznają, że ich datowanie nie jest (bo nie może być) stuprocentowo pewne. Do fuzji mogło dojść wcześniej. Zagadką pozostaje to, ile chromosomów miał np. Homo erectus, zaliczany do rodzaju Homo, a żyjący już 2 miliony lat temu. Póki co jednak brakuje odpowiednio zachowanego materiału genetycznego, żeby móc to rozstrzygnąć.
    W odcinku posłuchacie też o tym, czy ewolucja ludzi dzieje się nadal, dlaczego należy wyrzucić do kosza określenie „śmieciowe DNA”, dlaczego tak kluczowa jest regulacja genów (patrzcie na motyla i gąsienicę - przecież obie formy mają ten sam zestaw genów!), o ile tysięcy lat można się pomylić w modelowaniu przeszłości (i jak to ograniczać), a także dlaczego Amerykanie chętnie współpracują z informatykami z Polski.
    00:00 - Wstęp
    01:11 - Wyjątkowość genomu Homo Sapiens
    06:52 - DNA, choroby genomowe i regulacja genów
    14:12 - Kiedy ewolucja zmniejszyła nam ilość chromosomów?
    27:22 - Czy wszyscy ludzie pochodzą od jednego osobnika? Co się wydarzyło 900 tyś. lat temu?
    37:38 - Wąskie gardło populacji człowieka i jego konsekwencje
    43:03 - Kolejne ewolucje człowieka
    47:29 - Modele matematyczne, a datowanie powstania gatunku ludzkiego
    53:35 - Współpraca z Jamesem Lupskim
    57:09 - Praca w Texas Medical Center
    59:37 - Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego
    01:01:58 - Dalsze plany badawcze gości
    💛 Rozmowę nagrałam w studio RN, które mogłam urządzić dzięki wsparciu na patronite.pl/radionaukowe Bardzo dziękuję! Mamy kolejne plany rozwoju, jeśli chcesz w nich pomóc - zachęcam do wpłat w dowolnej kwocie 💛
    🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
    #RadioNaukowe #KarolinaGłowacka🎬

ความคิดเห็น • 1.1K

  • @piotrmoskal_pl
    @piotrmoskal_pl 7 หลายเดือนก่อน +239

    Na ilustracji przystojniak, który podbił serca tak wielu kobiet, że jest praprapra...pradziadkiem nas wszystkich. Panowie, znamy stylówkę jaka się podoba dziewczynom, a to już duże ułatwienie :)

    • @marcinkowskimariusz7787
      @marcinkowskimariusz7787 7 หลายเดือนก่อน +22

      kobiet nie interesują przystojniacy ale zysk, dobrobyt, lekie życie, spokój, a dobrze dla kobiety kiedy ten facet to jest przystojniak. Dla tumana i to na całej planecie, kobieta która chce mieć normalne mieszkanie i fajne auto, pieniądze na dobre buty, torebkę, kawiarnie, kino, teatr, operę, kosmetyczkę czy fryzjera, zwykłe wakacje w Portugali-to ta porządna dziewczyna dla marnego cycka świstaka jest to "kobieta roszczeniowa". Taki zarozumiały pajac uważa że kobieta powinna być uwiązana na łańcuchu w kuchni przy zlewie, otoczona gromadką dzieci, w kolejnej ciąży, i czekać na 500+ a za rozrywkę mieć msze w kościele, spacer na cmentarz a podczas urlopu generalne sprzątanie albo malowanie chałupy. Mussolini, Goebbels czy Onasis to były gnoje i szkaradne kurduple a nie grzeczni uroczy przystojniacy, ale oni trzej posiadali władze oraz pieniądze i dlatego byzkali kobiety jakie chcieli.

    • @JesusMagicPanties
      @JesusMagicPanties 7 หลายเดือนก่อน +15

      PradziaTkiem - może i tak, nawet prapra, niech i tak będzie, wszelako tych trapionych niejakimi trudnościami z ortografią.
      Ale któraż tam dziewczyna patrzy na ortografię, gdy nasz Piotr ętlygęłtnie nastolatkom facecyją przewyborną w główkach zawróci brawurowo.

    • @rockytalkie
      @rockytalkie 7 หลายเดือนก่อน

      @@marcinkowskimariusz7787 lekka bzdura. Choć nie twierdzę, że jakieś elementy z twojego opisu nie odgrywają ważnej roli społecznej. Ale jednak musisz wiedzieć, że takie wielkie biznesmeny to dobrze zamaskowane buraki, udające prężnych bogów finansjery, czarujących inteligentów i pewnych siebie prawdziwych mężczyzn. To zwyczajne słupy, za którymi stoją tajne służby i gruba banksterka. Kto tego nie rozumie, jest właśnie jak ten tuman i naiwniak. Ale jeśli zdajesz sobie z tego sprawę, to też jesteś naiwny, myśląc, że ktoś jest głupi jak ten tuman i w twoje bajki wierzy. Powiem tak, swój do swego lgnie i zawsze się znajdą, nawet jak nie chcą. Mentalność takich wafli, zależna od prawdziwego poziomu ich intelektu, słabego charakteru czy faktycznego stanu pewności siebie. A to co widać na zdjęciach to właśnie praca całego zespołu, więc fałszywy obraz prawdziwego mężczyzny biznesmena. Malowana pewność siebie to słabość, którą bystry dostrzeże. I ja to niestety dla innych widzę. Naturalnie nie można lekceważyć pracy zespołowej, to na pewno zjawisko rozwojowe i przynoszące korzyści, ale ostatecznie to od wyjątkowych jednostek sukces jest zależny. Reszta to podpierdółka. Mam nadzieję, że nie uraziłem 😉

    • @rockytalkie
      @rockytalkie 7 หลายเดือนก่อน +4

      Na golasa? 😂

    • @godzimir
      @godzimir 7 หลายเดือนก่อน

      Paprodziadkiem.
      Fidel Castro miał 36.000 kobiet, przeważnie mężatek, znudzonych swoimi niezaradnymi życiowo i tchórzliwymi mężczyznami. Fidel był wysoki (190 cm), przystojny, dobrze zbudowany, zaradny, przedsiębiorczy, charyzmatyczny, barwny, przebojowy, dobrze zarabiający, czuły, opiekuńczy. Czyngis - Chan był ojcem co najmniej 1000 synów i nieznanej ilości córek. To są typy prawdziwych mężczyzn w oczach kobiet. Reszta facetów to są tylko substytuty, które kobiety biorą jak nie uda im się złowić takie faceta jak powyżej, a ponieważ zegar biologiczny im tyka i są potwornie opętane instynktem macierzyńskim więc biorą już kogo popadnie do zrobienia dzieciaka.

  • @zeth997
    @zeth997 4 หลายเดือนก่อน +6

    Wpadłem przypadkiem... i jestem w ciężkim szoku. 😁 Świetnie się Was słucha. Skarbnica wiedzy i przyjemności. Leci sub. Jedno pytanie. Wy tak zawsze? 😍

  • @tomaszlatos1363
    @tomaszlatos1363 7 หลายเดือนก่อน +23

    Kliknąłem bez przekonania (ponad godzinny materiał, a tytuły nawet totalnych głupot bywają intrygujące ), ale że mogłem przy nudnej, monotonnej robocie posłuchać (nawet nie zerkając) czegoś fajnego, to czemu nie. Wspaniali rozmówcy, pasjonaci, zaangażowani w to co robią. Bardzo im gratuluję, że spotkali się i stworzyli taki zespół. Świetna rozmowa, była dla mnie jak lekarstwo na dolegliwości po kampanii wyborczej, która zatruła cały otaczający mnie świat. Życzę jak największych sukcesów Pani Profesor i Panu Profesorowi. A pani Prowadzącej jak najczęściej takich rozmówców.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Ta kampania naukowa, też prowadzi ludzi od złego ku gorszemu. Ciekawe, że Biblia odkrywa takich naukowców.(RZYM.1:21-27) ,,Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi, i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie - dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę odrażających żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie.''

  • @wim5797
    @wim5797 7 หลายเดือนก่อน +31

    Jakich słów mam użyć, by wyrazić moje uznanie dla Pani Karoliny za Jej profesjonalizm, przygotowanie ? ❤

    • @Freeman1000000
      @Freeman1000000 7 หลายเดือนก่อน +2

      Szkoda ze w tematach historycznych i medycznych taka profesjonalna nie jest, o czym swiadczy chociazby dobor gosci. A juz wszelkie normy dobrego smaku przebil material w momecie wybuchu wojny na Ukrainie dotyczacy tego jak powinno sie poprawnie mowic "na" czy "w", co pokazalo kompletne odklejenie od rzeczywistosci prowadzacej.

  • @dabram1707
    @dabram1707 7 หลายเดือนก่อน +47

    Slucham setki roznych podcastow, ten tutaj to absolutny top10, stoi nawet na podium. Az zachecili mnie abym poczytal te publikacje w Science jak i ich publikacje. Gratuluje rozmowyi rozmowcow, kultury i wiedzy

    • @dawidmichalski8339
      @dawidmichalski8339 7 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@darekkomar1899 to są nauk- owce. Beeee beeee 🐑🐑😂😂

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน +2

      Tak jest . Te szympansy w studio wiedzą ilu ich było miliardy lat wstecz. Niewiarogodne.

    • @user-sc3uw8wt9w
      @user-sc3uw8wt9w 6 หลายเดือนก่อน +1

      @@JurandJS Jedyną "słuszną prawdę" znajdziesz w "świentych ksiengach", zgadza się? :D

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      @@user-sc3uw8wt9w Również chemik Richard E. Dickerson zdobył się na interesującą wypowiedź: „Ewolucja mechanizmu genetycznego jest etapem, którego nie da się odtworzyć w laboratorium. Można więc bez końca snuć spekulacje na ten temat, nie czując się skrępowanym niewygodnymi faktami”.Czy jednak bezceremonialne odsuwanie na bok lawiny „niewygodnych faktów” da się pogodzić z rzetelnymi metodami naukowymi? Leslie Orgel nazywa istnienie kodu genetycznego „najkłopotliwszym problemem związanym z powstaniem życia”.Francis Crick zaś dochodzi do następującego wniosku: „Mimo że kod genetyczny jest niemal uniwersalny, mechanizm konieczny do wszczepienia go jest zbyt skomplikowany, aby mógł powstać za jednym zamachem”.

    • @annamaria3027
      @annamaria3027 5 หลายเดือนก่อน

      Polecisz jakieś podcasty?

  • @mailtomkoz
    @mailtomkoz 7 หลายเดือนก่อน +15

    Powiedzieć, że to była fascynująca rozmowa, to jakby nic nie powiedzieć. Temat niełatwy, a jak pięknie, interesująco i przystępnie opowiedziany. Wielkie dzięki.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Pleść takie bzdury jak ci znawcy mogą tylko tacy, którzy wiedzą, że słuchacze nic nie wiedzą. Jest to zgodne z wynikami zakrojonych na szeroką skalę badań przeprowadzonych przez Londyńskie Towarzystwo Geologiczne oraz Stowarzyszenie Paleontologów Wielkiej Brytanii. Profesor nauk przyrodniczych John N. Moore tak skomentował te wyniki: „Około 120 uczonych, samych specjalistów, opracowało monumentalne, liczące 30 rozdziałów i 800 stronic dzieło, w którym przedstawiono zapis kopalny mniej więcej 2500 grup roślin i zwierząt. (...) Wykazano, że każda główna forma lub odmiana roślin czy zwierząt ma własną, oddzielną historię! W zapisie kopalnym grupy roślin, jak i zwierząt pojawiają się nagle. (...) Od chwili pierwszego pojawienia się wieloryby, nietoperze, konie, naczelne, słonie, zające, wiewiórki itd. różnią się między sobą tak samo, jak obecnie. Ani śladu wspólnego przodka, a tym bardziej ogniwa łączącego je z którymś gadem, ich domniemanym protoplastą”. J.N. Moore dodał jeszcze: „W zapisie kopalnym nie znaleziono żadnych form pośrednich najprawdopodobniej dlatego, że skamieniałości takich form w ogóle nie ma. Najwidoczniej nigdy nie było żadnych form pośrednich między gatunkami zwierząt i (lub) form pośrednich między gatunkami roślin”. Jeszcze trudniejsze jest dla teorii ewolucji wyjaśnienie powstania kompletnego kodu genetycznego, bez którego byłby niemożliwy proces reprodukcji komórki. W odniesieniu do protein i DNA przypomina się stare pytanie: „Co było najpierw, kura czy jajo?” Hitching mówi: „Powstanie protein zależy od DNA, ale DNA nie może powstać bez już istniejącej proteiny”.Paradoks, na który zwrócił uwagę Dickerson, pozostaje: „Co było najpierw”, proteina czy DNA? On sam tak to wyjaśnia: „Odpowiedź musiałaby brzmieć: ‛Rozwinęły się równolegle’”. Innymi słowy chce powiedzieć, że „kura i jajo” rozwinęły się jednocześnie i żadne z nich nie pochodziło od drugiego. Czy to rozsądne? Pewien publicysta naukowy tak to podsumowuje: „Geneza kodu genetycznego stanowi nie rozwiązany dotąd poważny problem w rodzaju kura czy jajo”.

  • @katarzynasacha6917
    @katarzynasacha6917 3 หลายเดือนก่อน +2

    Coś wspaniałego! Dziękuję! Fascynujące badania i ich wyniki. ❤

    • @boguslaw-ki8xq
      @boguslaw-ki8xq 3 วันที่ผ่านมา

      człowiek ma jednego praojca Tuska!!

  • @TOMASHEK
    @TOMASHEK 7 หลายเดือนก่อน +29

    Ja po raz kolejny jestem pod wrażeniem przepastnej wiedzy Pani Prowadzącej i Jej sposobu myślenia!...!
    Pozdrawiam! 🙂 I dziękuję za kolejny odcinek...!
    P.S.
    W tym odcinku usłyszałem echa tworzenia człowieka i wyjścia z raju... 😀
    A może to ingerencja kosmitów w te brakujące dwa geny?...
    😶 ?...

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน +1

      ,,Przepastna wiedza'', bo prowadzi w przepaść. Teoria ewolucji wymaga silnej wiary i braku wiedzy. Tak to wygląda.

    • @piotrmoskal_pl
      @piotrmoskal_pl 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@JurandJSewolucja jest prawdą dowiedzioną lepiej niż większość innych teorii naukowych. Ma więcej różnorodnych dowodów, z których każdy jest wystarczający, warto dodać, niż np. teoria grawitacji, która jedynie opisuje zależności matematyczne tego co się dzieje, ale już nie wyjaśnia dlaczego. Tylko ignorant, głupiec lub fanatyk religijny może nie dostrzegać jej prawdziwości. Zmienność genetyczna, nadmiarowość osobników i naturalne odfiltrowywanie mniej przystosowanych wystarczy do dzialania ewolucji, a wszystkie te fakty widzimy na codzień

    • @JurandJS
      @JurandJS 3 หลายเดือนก่อน

      @@piotrmoskal_pl Akurat. Teoria i dowody. Koń by się uśmiał.

    • @aleksandergierach
      @aleksandergierach 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@JurandJSktos chyba nie wie czym jest teoria naukowa. Proszę poszerzyć wiedzę, bardzo się w życiu przydaje.

  • @sawekgowacki8348
    @sawekgowacki8348 7 หลายเดือนก่อน +22

    Pozdrawiam z Anglii ✋. Wspaniały program i niezwykły temat. 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @marekchlibek
    @marekchlibek 7 หลายเดือนก่อน +13

    Hezké a poučné. Děkuji a pozdravuji z České republiky.
    Marek - Dago

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 7 หลายเดือนก่อน

      Zrozumialas wszystko?

    • @albertopiergiorgi5980
      @albertopiergiorgi5980 7 หลายเดือนก่อน

      @@kingajonas5219
      Taki Czech jeden z drugim, prawda, to rozumie WSZYSTKO.
      Zapamiętaj to, człowieku...Sorry, teraz zauważyłem: człowieczko.
      Udaję się właśnie a propos w miasto celem nabycia piwa Žatecký Světlý Ležák, bo piwo Czech potrafi także dobre robić - w przeciwieństwie do polskiego moczu wydalonego z chorych nerek.

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 7 หลายเดือนก่อน

      @@albertopiergiorgi5980 hahaha "czlowieczko" ladnie powiedziane. Idz idz napij sie na zdrowie.

  • @Nosttre
    @Nosttre 7 หลายเดือนก่อน +10

    Rewelacyjny odcinek, sporo nowej wiedzy, trzymam kciuki za naukowcow i ich sukces w dalszych badaniach. Także za radio naukowe w dalszym propagowaniu nauki żeby się niosła jak informacja na falach grawitacyjnych....

    • @dawidmichalski8339
      @dawidmichalski8339 7 หลายเดือนก่อน +1

      Nauk-owce beeeee beeeee beeeee 🐑🤣🤣🤣

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Tylko rodzina szympansów jest zdolna do takiego bełkotu.

  • @pocztowka2
    @pocztowka2 6 หลายเดือนก่อน +5

    Przesłuchałem dopiero 1/3 audycji, ale jestem pod wielkim wrażeniem! od dziecka pasjonuję się powstaniem inteligencji i życia, i robiłem wiele symulacji, mam więc duże wyczucie w tym, jakie problemy pojawiają się przy "tworzeniu" algorytmu, który miałby odwzorowywać ludzką inteligencję. Tutaj słyszę, że część moich obserwacji jest znana - ale nie z symulacji komputerowej, tylko z prawdziwej biologii! Niesamowite! A część jest dla mnie zupełnie nową dozą inspiracji :) Byłbym zaszczycony móc pracować kiedyś z dzisiejszymi gośćmi audycji :) Będę śledził i być może do zobaczenia! MŚ

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน +1

      Hitching wskazuje ponadto, że żywe stworzenia są zaprogramowane raczej na dokładną reprodukcję niż na przekształcanie się w coś innego. Wyjaśnia: „Żywe komórki rozmnażają się przez podział z niemal absolutną wiernością. Wskaźnik odchyleń jest tak nikły, jak w żadnym mechanizmie wykonanym przez człowieka. Istnieją też z góry ustalone ograniczenia. Rośliny osiągają określone rozmiary i przestają się dalej rozrastać. Muszka owocowa w nie wiadomo jak zmienionych warunkach pozostaje muszką owocową”.Naukowcy od kilkudziesięciu lat poddają tego owada sztucznym mutacjom, lecz nie zmusili go do przeobrażenia się w coś innego. ***Jak zatem ewolucjoniści wyjaśniają, skąd się wzięło życie? Najpopularniejsza teoria głosi, iż miliony lat temu powstało ono samorzutnie z przypadkowego połączenia się różnych substancji chemicznych i energii. A co z zasadą odkrytą przez Pasteura? The World Book Encyclopedia wyjaśnia: „Pasteur dowiódł, że w warunkach chemicznych i fizycznych panujących obecnie na ziemi życie nie może się pojawić spontanicznie. Jednakże miliardy lat temu ziemskie warunki chemiczne i fizyczne kształtowały się zupełnie inaczej”.

  • @piotrojrzynski4806
    @piotrojrzynski4806 6 หลายเดือนก่อน +4

    Fenomenalny podcast, trudny, ale fenomenalny. Uwielbiam was, całe radio naukowe!

    • @JurandJS
      @JurandJS 5 หลายเดือนก่อน

      To jest profesor z radia naukowego.

  • @ankaania2292
    @ankaania2292 7 หลายเดือนก่อน +5

    Badania nad antropogenezą są fascynujące, pozwalają nam zgłębić tajemnice naszego pochodzenia i zrozumieć, jak ewoluowaliśmy jako gatunek, jakie procesy biologiczne i/lub kulturowe wpłynęły na nasz rozwój oraz jak nasza historia jest nierozerwalnie związana z historią życia na Ziemi.
    Te badania pozostają niezmiennie intrygujące dla każdego, choć mało kto umie o tym ciekawie opowiadać. Dlatego bardzo doceniam Radio naukowe!
    Dzięki za audycję!

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Biblia się wypowiada o odkryciach naukowych i skutkach. (RZYM.1:21-27) ,,Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi, i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie - dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę odrażających żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie.'' Efekt widać.

  • @ewamaria3686
    @ewamaria3686 3 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawa rozmowa...
    👍🤔
    Bóg jest wielki! ✝️🙏

  • @bobylee9243
    @bobylee9243 7 หลายเดือนก่อน +2

    Cóż za niesamowite Umysły!!!
    A droga naukowa profesora Jamesa Lubskiego, powaliła mnie po prostu na kolana!!!
    Naukowcy, to kolejny krok ewolucyjny w rozwoju mózgu ludzkiego.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Bo to umysł Szympansa. Biorąc pod uwagę dowody, teoria samorzutnego pojawienia się życia zdaje się lepiej pasować do literatury fantastyczno-naukowej niż do pewników naukowych. Wielu jej rzeczników najwidoczniej zrezygnowało ze stosowania w tych sprawach metody naukowej, żeby móc wierzyć w to, co im się podoba. Pomimo przytłaczających dowodów świadczących o tym, że przypadkowe powstanie życia jest niemożliwe, nieustępliwy dogmatyzm wziął górę nad rozwagą, która zazwyczaj cechuje ludzi trzymających się metod naukowych. Biolog brytyjski Joseph Henry Woodger scharakteryzował takie rozumowanie jako „zwykły dogmatyzm - zapewnianie, że to, w co się chce wierzyć, rzeczywiście było”. Co skłoniło uczonych do tolerowania w swoim rozumowaniu tak rażącego gwałcenia metody naukowej? Znany ewolucjonista Loren Eiseley przyznał: „Teologom zawsze zarzucano, że nazbyt często powołują się na mity i cuda, a oto świat nauki znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, ponieważ nie pozostało mu nic innego, jak stworzyć własną mitologię, mianowicie założenie, że to, czego mimo usilnych starań nie udaje się dziś udowodnić, naprawdę zdarzyło się w zamierzchłej przeszłości”.

  • @zofiaukasiak1432
    @zofiaukasiak1432 7 หลายเดือนก่อน +12

    Co za fenomenalny odcinek!!! Pani Karolino zarówno temat, jak i goście wspaniali! Zaś Pani, jako prowadząca uczyniła z całości klejnot!!! Dziękuję🥰😍😘

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Teoria bez pokrycia. Fakt, że skamieniałości nie potwierdzają stopniowego rozwoju, niepokoi wielu ewolucjonistów. W książce The New Evolutionary Timetable (Nowy rozkład przebiegu zmian ewolucyjnych) Steven Stanley mówi, iż „próby wykazania na podstawie dowodów kopalnych, że jedna większa grupa stopniowo przechodzi w drugą, całkowicie zawiodły”. Jego zdaniem „znanego obecnie zapisu kopalnego nie da się i nigdy nie dało się pogodzić z teorią [powolnej ewolucji]”. Poza tym Niles Eldredge przyznał: „Wzór, którego szukamy od 120 lat, w ogóle nie istnieje”.

  • @RadioNaukowe
    @RadioNaukowe  7 หลายเดือนก่อน +61

    Hej,
    badania nad antropogenezą nie przestają fascynować :) Dajcie znać co myślicie o dzisiejszym odcinku! A jakby było Wam mało, to o drodze do powstania naszego gatunku mamy w Radiu Naukowym kilka odcinków. Zachęcam do posłuchania!
    - Wyjście z Afryki - skąd naukowcy wiedzą kiedy, jak i gdzie migrował Homo sapiens? | dr Martyna Molak
    th-cam.com/video/Fv_3IfieHuU/w-d-xo.html
    - Dziwna samotność Homo sapiens - dlaczego zniknęły inne gatunki ludzi? | dr Marcin Ryszkiewicz
    th-cam.com/video/VRbwqYctbXw/w-d-xo.html
    - Ewolucja języka - który Homo wypowiedział pierwsze zdanie? | prof. Bogusław Pawłowski
    th-cam.com/video/uDaTIMdxzn4/w-d-xo.html
    - Piersi powstały, by kusić mężczyzn? O ewolucji biustu samic Homo sapiens | dr Agnieszka Żelaźniewicz
    th-cam.com/video/BIQqFfiTMHE/w-d-xo.html
    - Homo erectus - dziki człowiek, mistrz przetrwania | dr Wioletta Nowaczewska
    th-cam.com/video/N5mkv0Pvytk/w-d-xo.html
    Miłego dnia! :)
    Karolina

    • @DejwidPrejga
      @DejwidPrejga 7 หลายเดือนก่อน +1

      Genetyczny Mahometanin to pedofil z wyboru w imię spaczonego rozumienia słowa "Bóg" Bo Mahomet to "idealny" pedofil i żonobijca dziecięcy.

    • @albertopiergiorgi5980
      @albertopiergiorgi5980 7 หลายเดือนก่อน

      Zaważywszy, że w sutki, jednak istotny atrybut piersi, wyposażeni są także panowie, "problemat" kuszenia przybiera charakter nieco konfundujący.

    • @sebanrg
      @sebanrg 7 หลายเดือนก่อน

      Więcej o naszych przodkach prosimy!

    • @czerwonymotyl948
      @czerwonymotyl948 7 หลายเดือนก่อน +1

      Może o twoich. Mnie proszę w to nie mieszać

    • @czerwonymotyl948
      @czerwonymotyl948 7 หลายเดือนก่อน +3

      Co jest niby ciekawego w słuchaniu naukowców promujących materialistyczną wizję powstania człowieka? Filmu nie oglądałem ale założenia się ze są tam przedstawione te same bajki co słyszę od lat "zróżnicowanie genetyczne wymaga żeby ludzkość pochodziła od kilku tysięcy pierwszych homo sapiens". Albo inne ateistyczne bzdury

  • @piolub5471
    @piolub5471 20 วันที่ผ่านมา

    Super wykład

  • @naidol6206
    @naidol6206 4 หลายเดือนก่อน +2

    genialny pokost!!! Genialny, już czekam na następne. Dziękuję...

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Możliwe, że te ,,szympansy'' co jeszcze wymyślą.

  • @Raczyna
    @Raczyna 6 หลายเดือนก่อน +4

    Przede wszystkim dużo zdrowia dla Mamy Pana Profesora!
    Genetyka jest taka fascynująca! Chętnie poznałabym, jak wszyscy, sekrety naszych przodków. Ale tak bardziej praktycznie i współcześnie, to wpływ na rozwiązanie starych spraw kryminalnych jest nie do ocenienia! Jeśli w jakiejś sprawie udało się zachować materiał, to często poprzez rodzinę, której dane genetyczne są w różnych bazach, znajdywani są sprawcy sprzed dekad.

  • @pawebednarczyk6321
    @pawebednarczyk6321 7 หลายเดือนก่อน +6

    Słucham tego podkastu od dawna i dzisiaj dowiedziałem się ze jesteście Państwo ze Skarżyska! Dołączam się do ziomkowskich pozdrowień!

  • @wiesawposzewiecki9920
    @wiesawposzewiecki9920 5 หลายเดือนก่อน +1

    Największe moje odkrycie w ostatnim czasie to Radio Naukowe. Przy okazji usłyszałem o "wyczynach " mojej córki - Basi.

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  5 หลายเดือนก่อน

      Goście nie mogli się Basi nachwalić!

  • @marekzadyma5835
    @marekzadyma5835 5 หลายเดือนก่อน +2

    Wspanialy program - ale bardzo trudno w to wszystko uwierzyc. To nie to ze nie doceniam pracy i umyslow naukowcow ale wydaje sie ze nadal zachwycamy sie tylko niemozliwymi do potwierdzenia teoriami. Cos tak jak teoria Wielkiego Wybuchu czy Czarnych Dziur.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน +1

      Poza tym. Jeśli ludzie wyewoluowali na przykład z małp człekokształtnych, to dlaczego istnieje tak olbrzymia przepaść między zdolnościami intelektualnymi małp a naszymi? Dlaczego nawet „najprostsze” formy życia są niewiarygodnie skomplikowane? Francis Hitching, pisze: „Kto poszukuje ogniw łączących główne grupy zwierząt, trudzi się na próżno”. Brak dowodów wśród skamieniałości tak wyraźnie rzuca się w oczy, że ewolucjoniści wysunęli rozwiązania alternatywne wobec darwinowskiej teorii powolnych zmian. Nie zmienia to jednak faktu, iż nagłe pojawienie się w zapisie kopalnym poszczególnych rodzajów zwierząt dużo bardziej przemawia za stwarzaniem niż za ewolucją.

  • @adamkruk5933
    @adamkruk5933 7 หลายเดือนก่อน +16

    Kolejny fascynujacy temat. Dziekuje😊

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Shrek jest bliżej prawdy.

  • @Pincopalino139
    @Pincopalino139 7 หลายเดือนก่อน +3

    Teraz p.Karolino przydal by sie odcinek o genetyce w leczeniu, kiedy i co mozna modyfikowac w genach. Podobno to najdrozsze leki na swiecie. Pozdrawiam

    • @pawelrodak7779
      @pawelrodak7779 7 หลายเดือนก่อน +1

      A masz możliwość ,każdy je ma za darmo a na YT takie zapytanie 😁 szukając kamieni porzucasz posiadany diament,

  • @marekgaleba6443
    @marekgaleba6443 3 หลายเดือนก่อน

    Jak zwykle świetny program, pozdrawiam

  • @Natalka083xD
    @Natalka083xD 6 หลายเดือนก่อน +2

    Wszyscy jesteśmy rodziną ❤

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Z szympansami też? A co na ten temat mówią inni badacze? Fakt, że skamieniałości nie potwierdzają stopniowego rozwoju, niepokoi wielu ewolucjonistów. W książce The New Evolutionary Timetable (Nowy rozkład przebiegu zmian ewolucyjnych) Steven Stanley mówi, iż „próby wykazania na podstawie dowodów kopalnych, że jedna większa grupa stopniowo przechodzi w drugą, całkowicie zawiodły”. Jego zdaniem „znanego obecnie zapisu kopalnego nie da się i nigdy nie dało się pogodzić z teorią [powolnej ewolucji]”. Poza tym Niles Eldredge przyznał: „Wzór, którego szukamy od 120 lat, w ogóle nie istnieje”. Gwałtowny rozwój nauki w ostatnich czasach jeszcze bardziej pogłębił przepaść dzielącą materię nieożywioną od istot żywych. Nawet dawno znane jednokomórkowce okazały się niesłychanie złożone. „W biologii trudność polega na znalezieniu prostego początku” - mówią astronomowie Fred Hoyle i Chandra Wickramasinghe. „Odkryte w skałach szczątki kopalne dawnych form życia nie wskazują na taki prosty początek. (...) Tak więc ewolucjonizm nie ma odpowiednich podstaw”. W miarę rozwoju wiedzy coraz trudniej jest wyjaśnić, jak to możliwe, żeby niewiarygodnie skomplikowane, mikroskopijne formy życia powstały przypadkowo.

  • @ewaj1966
    @ewaj1966 7 หลายเดือนก่อน +4

    Ciekawy temat . Pozdrawiam ❤

  • @user-cb1ig9zp8y
    @user-cb1ig9zp8y 7 หลายเดือนก่อน +3

    " Ego jest największą niewolą jaka istnieje"

  • @marcinkozakiewicz8362
    @marcinkozakiewicz8362 7 หลายเดือนก่อน +1

    Jak zwykle rewelacja ! Dziękuję !!! Z takich nieśmiałych podpowiedzi - Czy przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii, potencjalnie, łatwiej byłoby wykryć nieinteligentne życie poza ziemią, czy inteligentne? ( Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest oczywista - życie nieinteligentne nie wysyła świadomych sygnałów o swoim istnieniu). Pozdrawiam 🙂

  • @bartoszmolski8688
    @bartoszmolski8688 7 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję. 😇🙏
    To bardzo ważny materiał.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Dla szympansów.

  • @toosiuu6382
    @toosiuu6382 7 หลายเดือนก่อน +12

    Ale fantastyczny materiał! Godzina zleciała niewiadomo kiedy! ❤

    • @toosiuu6382
      @toosiuu6382 7 หลายเดือนก่อน

      @@user-nv5yw4hg8z czasem Apap 😁

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      To wszystko to fantastyka, czyli spekulacje.

  • @kamilch2719
    @kamilch2719 7 หลายเดือนก่อน +10

    Niezwykle ciekawe i mimo mojego zainteresowania i wykształcenia są to dla mnie zupełnie nowe informacje

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Profesor też musi jakoś zarabiać na chleb. Szympansy nie dadzą mu go za darmo.

  • @Ja-fd9mq
    @Ja-fd9mq 7 หลายเดือนก่อน +4

    czyli był Adam i miał nałożnice, i to jest standard dla człowieka nawet teraz, bo kobiety chcą mieć za partnera jednego z paru górnych procent mężczyzn a ok. 80% już prawie nie ma szans na partnerki, co w efekcie daje oblepienie tych preferowanych przez kobiety i szybkie zmiany partnerek, co powoduje opinię kobiet o mężczyznach na podstawie głównie tych paru górnych procent i prowadzi kobiety do błędnych wniosków i w wyniku niekończących się poszukiwań już prawie połowa młodych zostaje samotnymi przegranymi.

  • @Lawni5
    @Lawni5 3 หลายเดือนก่อน

    Świetny odcinek

  • @MrLuthor6
    @MrLuthor6 7 หลายเดือนก่อน +3

    Ciekawy temat i interesujący goście.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Szympansie towarzystwo. A co na ten temat mówią inni badacze? Fakt, że skamieniałości nie potwierdzają stopniowego rozwoju, niepokoi wielu ewolucjonistów. W książce The New Evolutionary Timetable (Nowy rozkład przebiegu zmian ewolucyjnych) Steven Stanley mówi, iż „próby wykazania na podstawie dowodów kopalnych, że jedna większa grupa stopniowo przechodzi w drugą, całkowicie zawiodły”. Jego zdaniem „znanego obecnie zapisu kopalnego nie da się i nigdy nie dało się pogodzić z teorią [powolnej ewolucji]”. Poza tym Niles Eldredge przyznał: „Wzór, którego szukamy od 120 lat, w ogóle nie istnieje”. Gwałtowny rozwój nauki w ostatnich czasach jeszcze bardziej pogłębił przepaść dzielącą materię nieożywioną od istot żywych. Nawet dawno znane jednokomórkowce okazały się niesłychanie złożone. „W biologii trudność polega na znalezieniu prostego początku” - mówią astronomowie Fred Hoyle i Chandra Wickramasinghe. „Odkryte w skałach szczątki kopalne dawnych form życia nie wskazują na taki prosty początek. (...) Tak więc ewolucjonizm nie ma odpowiednich podstaw”. W miarę rozwoju wiedzy coraz trudniej jest wyjaśnić, jak to możliwe, żeby niewiarygodnie skomplikowane, mikroskopijne formy życia powstały przypadkowo.

  • @waldemarligocki2248
    @waldemarligocki2248 7 หลายเดือนก่อน +5

    z tym przejściem z 48 na 46 chromosomów to trochę karkołomne wyjaśnienie

  • @MILCZAR55
    @MILCZAR55 7 หลายเดือนก่อน +3

    No cóż, skłamał bym gdybym nie nie określił bym tego co odsłuchałem, jako fascynujące.
    Serdecznie pozdrawiam i rozpoczynam subskrypcję.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Fikcja też fascynować może wielu ludzi.

    • @MILCZAR55
      @MILCZAR55 4 หลายเดือนก่อน

      Fascynować pochodzi od łac fascinare, co dosłownie oznacza rzucić urok

  • @whattheflack
    @whattheflack 7 หลายเดือนก่อน +3

    Oj czekałem na materiał! ❤

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      A ja na jakieś argumenty, a tu tylko spekulacje.

  • @mariuszbiss9576
    @mariuszbiss9576 7 หลายเดือนก่อน +3

    Polecam poczytac "mitologie" sumeryjska. Tam mozna znaleźć wiele odpowiedzi. Na temat mutacji i "tworzeniu" czlowieka.

    • @andrzejsacewicz4921
      @andrzejsacewicz4921 7 หลายเดือนก่อน

      Też mi się to skojarzyło.
      Ale to tylko mity 🤷 powiedzą naukowcy.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน

      Czytałem Enuma Elisz i nic takiego tam nie ma 😁

    • @DayWalker966Rip
      @DayWalker966Rip 7 หลายเดือนก่อน +4

      Mitologia to nadal tylko mitologia. Czyli zwykłe bzdury

    • @tadeuszbloki2971
      @tadeuszbloki2971 7 หลายเดือนก่อน

      Bzdury.

    • @Altruistic_Opportunist
      @Altruistic_Opportunist 2 หลายเดือนก่อน

      Dzisiejsza Europa jest spadkobiercą kultury starożytnego Rzymu, gdzie Rzym prowadzi do Etruskow. Pod względem antropologicznym mity te mogą mieć w sobie motywy kultur sięgających nawet i 100 tys lat wstecz jak mit o Plejadach.

  • @ironLUK
    @ironLUK 7 หลายเดือนก่อน +5

    Jak zwykle dobry materiał. Super pomysł na rozmowę z dwoma expertami - świetnie się uzupełniają. Minus za częste wchodzenie w zdanie gościom przez co nie mogą skończyć zdania.

  • @TT-ef4qz
    @TT-ef4qz 7 หลายเดือนก่อน +2

    Bardzo ciekawy temat:)

  • @marekluka6326
    @marekluka6326 4 หลายเดือนก่อน +1

    Wszyscy ludzie na ziemi pochodzą od Polaków ,tak mówią naukowcy na całym świecie

  • @jarzynek007
    @jarzynek007 7 หลายเดือนก่อน +16

    Świetny odcinek! Szkoda, że temat chowu wsobnego przy małej liczbie początkowej osobników nie został głębiej wyjaśniony.

    • @m.l.1611
      @m.l.1611 7 หลายเดือนก่อน

      Spójrz na link podany w przypisie.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน +1

      Astronom Robert Jastrow tak się wypowiedział na temat pytania, jak powstało życie: „Ku swemu zmartwieniu [naukowcy] nie mają na to wyraźnej odpowiedzi, ponieważ chemikom jeszcze nie udało się powtórzyć eksperymentów tworzenia życia z materii nieożywionej, które przypisuje się naturze. Uczeni nie wiedzą, jak to się stało”. Dodał jeszcze: „Naukowcy nie mają żadnego dowodu, który by potwierdzał, że życie nie powstało w wyniku aktu stwarzania”.

  • @zofiaagnieszkabiernacka826
    @zofiaagnieszkabiernacka826 7 หลายเดือนก่อน +5

    Ten odcinek byl naprawdę niesamowity, nawet jak na ten kanał, gdzie poprzeczka jest niebiańsko wysoko powieszona:)

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Dla małpiszonów. Niestety prelegent odleciał, bo pominął źródła naukowe. . Dlaczego skamieniałości mają wielkie znaczenie dla teorii ewolucji? Główny powód wymienił genetyk G.L. Stebbins: „Żaden biolog nigdy nie widział powstawania drogą ewolucji bardziej złożonych form życia”. Nic nie przemawia za tym, żeby organizmy żyjące dziś na Ziemi przekształcały się w coś innego. Wprost przeciwnie, są w pełni ukształtowane i wyraźnie zróżnicowane. Genetyk Theodosius Dobzhansky napisał: „Świat istot żywych nie jest jednym ciągiem odmian (...) powiązanych ze sobą nieprzerwanym szeregiem stopni pośrednich”. Karol Darwin przyznał, że „nastręcza wiele trudności (...) odrębność form gatunkowych oraz okoliczność, że te ostatnie nie łączą się ze sobą za pośrednictwem licznych ogniw przejściowych”

  • @newslayer23
    @newslayer23 4 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję za świetny materiał... ❤ A na fundamentalne pytania w niedalekiej przyszłości pomoże nam odpowiedzieć jeszcze bardziej zaawansowana SI.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Obecnie to tylko spekulacje bezrobotnych profesorów. Fakt, że skamieniałości nie potwierdzają stopniowego rozwoju, niepokoi wielu ewolucjonistów. W książce The New Evolutionary Timetable (Nowy rozkład przebiegu zmian ewolucyjnych) Steven Stanley mówi, iż „próby wykazania na podstawie dowodów kopalnych, że jedna większa grupa stopniowo przechodzi w drugą, całkowicie zawiodły”. Jego zdaniem „znanego obecnie zapisu kopalnego nie da się i nigdy nie dało się pogodzić z teorią [powolnej ewolucji]”. Poza tym Niles Eldredge przyznał: „Wzór, którego szukamy od 120 lat, w ogóle nie istnieje”.

  • @kamilachomicz
    @kamilachomicz 5 หลายเดือนก่อน +1

    Fascynujące!

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Prawda? Ciekawe, dlaczego ci dwoje szympansów tak się wykształciło a inne siedzą w klatkach i nawet słowa nie zamienią. Jedno stado lata samolotami a inne skacze po drzewach i żadnej zmiany nie widać.

  • @arturkoszykowski9592
    @arturkoszykowski9592 7 หลายเดือนก่อน +9

    Odcinek petarda! Trzy razy odsłuchałem. Bardzo dziękuję.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Jak powstało życie? Skąd się wzięło pierwsze prymitywne żyjątko, od którego wszyscy się rzekomo wywodzimy? Przed kilkuset laty wyjaśnienie wydawałoby się proste. Większość ludzi uważała wtedy, iż muchy lęgną się z zepsutego mięsa, a myszy rodzą się samoistnie w stertach starych szmat. Dopiero trochę więcej jak sto lat temu francuski chemik Ludwik Pasteur wykazał ponad wszelką wątpliwość, iż życie może pochodzić jedynie z istniejącego już życia. Sprawa przedstawia się tak, jak to wyjaśnił profesor John Moore: „Po skrupulatnych badaniach i analizach trzeba wyraźnie powiedzieć, że każde dogmatyczne twierdzenie (...), jakoby mutacje genowe były materiałem wyjściowym dla procesu ewolucyjnego związanego z doborem naturalnym, jest zwykłą bajką”.

  • @Triste-vv7ru
    @Triste-vv7ru 7 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękuję 🌹

  • @outsider_zaGraf
    @outsider_zaGraf 7 หลายเดือนก่อน +2

    Trzymam kciuki i kibicuję za dalsze badania....

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Ciekawe, co oni zbadali, że wyciągnęli takie wnioski. Podejrzewam, że im przydałoby się konkretne badanie.

  • @waldemarnazwa
    @waldemarnazwa 7 หลายเดือนก่อน +10

    Dziękuję za piękną audycję.❤

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      To jest audycja dla szympansów.

  • @joannagadzinowska-szczucin6230
    @joannagadzinowska-szczucin6230 7 หลายเดือนก่อน +6

    Świetny temat, bardzo dużo się dowiedziałam. Dziękuję za wspaniały program.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Przyda ci się, pokłonisz się swoim krewnym w zoo.

  • @junak617
    @junak617 7 หลายเดือนก่อน +1

    Świetna , kolejna audycja, temat rzeka. Pozdrawiam

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Ludzie mają olbrzymią wyobraźnię.

  • @agnieszkapasternak-salamon5854
    @agnieszkapasternak-salamon5854 7 หลายเดือนก่อน +2

    Super odcinek

  • @renatastaciwa9189
    @renatastaciwa9189 7 หลายเดือนก่อน +5

    Pozdrawiam ze świętokrzyskiego (okolice Końskich)😊

    • @ewelinabajur4943
      @ewelinabajur4943 7 หลายเดือนก่อน +1

      Ostrowiec Świętokrzyski również pozdrawia :)

    • @zbigniewgotkiewicz
      @zbigniewgotkiewicz 7 หลายเดือนก่อน +1

      Ja też mieszkam w lesie pod Końskimi 😂

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  7 หลายเดือนก่อน +1

      Ile Was/Nas tu jest!

    • @zbigniewgotkiewicz
      @zbigniewgotkiewicz 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@RadioNaukowe jak wygra PIS to wszyscy tu przyjadą. Pozdrowienia od klubu partyzant.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน

      Pogońcie w świętokrzyskim spadochroniarza Jarka. 🙂
      Autokracja się nie sprawdza jak widać to na przykładzie tej chorej Rosji Putina, Węgier Orbana czy Turcji Erdogana a teraz i Polski Jarka
      Demokratyczna Polska bez Jarka i PiS po wyborach 🙂

  • @michalaniol2559
    @michalaniol2559 7 หลายเดือนก่อน +5

    😄 Jak zwykle,bardzo przyjemnie i miło sie slucha. Jednak jezeli chodzi o przodków z linii szympansa jest to niemożliwe, ponieważ każde odstepstwo u tego gatunku małp jest eliminowana natychmiast. Podrawiam serdecznie

  • @pablomx11
    @pablomx11 7 หลายเดือนก่อน

    Super odcinek..! :)

  • @mikaelmpd
    @mikaelmpd 5 หลายเดือนก่อน +3

    Dzięki Bogu Trój Jedynemu ja pochodzę od Adama, więc mam wiarę i inteligencję ukształtowaną w właściwy sposób.
    Jednak ta trójka, która zabrała głos w programie, nie ma ich co winić, ponieważ ich przodkowie dopiero niedawno zeszli z drzewa, więc nie są zbyt błyskotliwi i inteligentni, więc jeszcze nie rozróżniają rzeczywistości.
    Więc nie miejmy im za złe i dajmy im czas na rozwój, ponieważ ich dziadkowie jeszcze wczoraj, chodzili po drzewach i jedli banany, więc nie miejmy do nich żalu.
    Widać, że nauka dzisiaj nie jest nauką, tylko jakimiś gusłami i wierzeniami dla naiwnych umysłów a skoro ta trójka, wierzy w te tak zwane badania, to nie są zbyt biegli w intelekcie.
    A skoro niedawno zeszli z drzewa, to widać, że nauka nie jest jeszcze dla nich dostępną.
    Ponieważ to o czym mówią Ci mierni badacze nie jest zgodne z rzeczywistością, tylko propagandą masońską.
    A to nie są badania tylko, wierzenia i gusła, oraz religia a religia nie należy do badań naukowych.
    Ja już wiele razy widziałem jak masoni przepłacają naukowców ogromnymi sumami pieniędzy, by ludzie ich badania przyjęli jako dowód naukowy, który jest przyjęty w całej obecnej rzeczywistości.
    Opiszę poniżej, kilka przykładów jak masoni poprzez tak zwane dowody naukowe, manipulują calymi społeczeństwami.
    To nie jest nie nauka, tylko gusła naukowe, jednak wszyscy ludzie myślą, że te dowody są poparte badaniami naukowymi.
    Jednak to nie są dowody naukowe, tylko wiara a wiara nie należy do dowód naukowych.
    A mianowicie weźmy przykład długość istnienia ziemi.
    To właśnie poprzez masonów nauczane jest w całym świecie, iż ziemia ma miliardy lat.
    A jakimi badaniami oni to potwierdzają?
    Tak zwani naukowcy, przekupieni przez masonerię nauczają we wszystkich książkach geologicznych, iż ziemia ma milirdy lat.
    I że kiedy formowało się życie na naszej planecie to mówią, że raz granit był w postaci lawy wulkanicznej a raz był zamarznięty.
    I stwierdzili to jako fakt naukowy, że tak się uformował granit.
    Jednak w 70 latach 20 wieku w USA, prawdziwi naukowcy geologowie, dokonali badania granitu.
    Wzięli próbki granitu z różnych stron świata i dokonali badania w laboratorium pod mikroskopem.
    Opiszę jakiego badania dokonali.
    Wzięli tabletkę "Strepsil"wyrzucając do szklanki w której była wody, momentalnie w wodzie pojawiły się bąbelki tlenu i te bąbelki tlenu natychmiast zamrozili, gdy zamrożoną wodę z tlenem podstawili pod mikroskop, ukazały się aureole zamrożonego tlenu w wodzie.
    A gdy następuje rozmrozili tę wodę i znów podstawili pod mikroskop to aureole tlenu zniknęły.
    Następnie pod mikroskop podstawili próbkę granitu, gdzie ukazała się zamrożona aureola helu i taki sam był efekt z próbkami z innymi stron świata.
    Więc po badaniu najpierw tabletki"Strepsil", powiedzieli, że tlen w aureoli był tylko zachowany, gdy woda była zamarznięta i po badaniu granitu stwierdzili również, że aureola helu jest do dzisiaj na całym świecie pozostawioną.
    To znaczy, że granit powstał nagle a to świadczy o tym, że ziemia została stworzona również natychmiast, czyli to potwierdza tezę z Pisma Świętego o nagłym stowarzyszeniu.
    To znaczy, że gdyby masonscy naukowcy mieli rację, że granit w ubiegłych wiekach raz był jako lawa a raz zamarznięty, to nikt nie znalazł by aureoli zamarzniętego helu w granicie.
    A skoro jest w nim zawarty to znaczy, iż ta teoria masońskich naukowców jest nie prawdziwa, ponieważ gdyby raz granit był lawą a raz zamarznięty to stracilibyśmy raz na zawsze aureolę helu, tak jak w doświadczeniu z tabletką "Strepsil", gdzie po rozmrożeniu wody, stracilibyśmy, raz na zawsze aureolę tlenu.
    Więc to świadczy o tym, że skoro w tabletce "Strepsil"po rozmrożeniu wody nie znaleziono pod mikroskopem aureoli tlenu, więc jest to dowód na to, że granit na całej ziemi powstał natychmiast, ponieważ gdyby teoria masońskich naukowców była właściwą o rozmrożeniu i zamrażaniu granitu to do dzisiaj nie znaleźliby aureoli helu w granicie.
    A skoro jest w nim zawarty to świadczy o tym, że okłamali cały świat naukowy.
    A więc to świadczy o tym, że masonom zależy by świat nie poszukiwał Prawdy naukowej, tylko mamy wierzyć w ich gusła w ich wiarę, ponieważ to nie jest nauką, tylko wiara.
    Naukowcy, geologowie w USA opublikowali w latach 70 to odkrycie w gazecie naukowej, jednak mimo, iż minęło już tyle lat nikt z tak zwanych naukowców masońskich nie odniósł się do ich odkrycia, więc to świadczy o tym, że oni nie są naukowcami, dbających o rzetelność nauki, tylko publikują to co ktoś im każe.
    A masoni nie chcą by wszyscy ludzie poznali, prawdziwe dowody naukowe, ponieważ prawdziwe dowody są zgodne z Pismem Świętym a więc z Kościołem Rzymskokatolickim.
    Dlatego przekupują innych tak zwanych naukowców, by pisali to czego oni sobie życzą.
    Kolejną propagandą masonów jest długość istnienia ziemi, nauczają, że ziemia ma milirdy lat.
    Jednak badania dotyczące węgla, które również dokonano w USA, świadczą o tym, iż ziemia ma około 6 tysięcy lat.
    Pobrano próbkę węgla z kopalni w USA i w ciągu 7 miesięcy odwzorowano identycznie kaloryczny węgiel i stwierdzono, iż podczas tworzenia węgla zachodzą takie procesy, że gdyby minęły już miliardy lat to wiele substancji z biegiem takiego czasu wyparowały by a więc to świadczy o tym, że ziemia ma około 6 tysięcy lat a nie miliardy.
    Te badania również były opublikowane w gazecie naukowej w latach 70 w USA, jednak nikt do dzisiaj się do nich nie odniósł, więc to świadczy o tym, że masoni nie chcą by ktokolwiek z naukowców odnosił się tych badań, ponieważ nie chcą by Prawda wyszła na jaw, iż wcześniejsze ich badania nie należą do nauki, tylko do wiary.
    Istnieje jeszcze propaganda kanionu Kolorado w której ukazane jest kolejne kłamstwo, masońskich naukowców, którzy mówią, że ten kanion Kolorado był formowany przez rzekę, przez milirdy lat, jednak gdy inny geolog, zbadał ten teren i zadał im pytanie, skoro według was to rzeka uformowała ten kanion, przez milirdy lat a ja nie znalazłem u jego ujścia piasków osadowych, to co się z nimi stało?
    Jednak dla małżeńskich naukowców to żaden problem, że tam tego piasku osadowego nie ma, po prostu zniknął.
    Jednak nauczają w całym wszechświecie o tym, że to rzeka uformowała ten kanion przez milirdy lat.
    A wiedza w nauczaniu powszechnym pozostaje niezmienną a więc kolejny przykład, że to nie jest nauka, tylko religia, którą głoszą w szkołach na całym świecie.
    W innym miejscu na świecie podczas odbywania ziemi, ukazało się skamieniałe drzewo, które przenikało przez wszystkie warstwy a Ci masońscy naukowcy stwierdzili, że to skamieniałe drzewo ma milirdy lat, że ziemia centrum po centymetrze odkładała się przez te miliardy lat aż przykryło całe drzewo.
    Więc widzimy jacy to są naukowcy, naprawdę trzeba mieć wielką wiarę, aby uwierzyć w coś takiego.
    A to jeszcze nie wszystko, ponieważ ono było odwrócone.
    To już trzeba mieć wielką wiarę, by stwierdzić, że te geologiczne warstwy, które przykrywały odwrócone drzewo mają miliardy lat, jednak te rzeczy są uczone we wszystkich szkołach na całym świecie.
    Więc jak wielką wiarę potrzeba mieć by uwierzyć w coś takiego?
    Ludzie tacy jak ta trójka z programu, który nie wierzy w Boga uwierzy w każdą brednię.
    To widać po ludziach podobnych do nich, którzy wierzą w takie brednie naukowe, że to ziemia przez milirdy lat odkładała się w oku drzewa, które jest odwrócone liściaki do ziemi.
    Jednak oni, skoro nie wierzysz w Boga to muszą, sobie znaleźć zastępczego bożka w DNA, ponieważ każdy człowiek jest osobą z natury religijną a to powoduje, iż gdzieś musisz ulokować swą wiarę.
    Więc ich wiara jest nie racjonalną, ponieważ ich bożek jest nie racjonalny.
    I dlatego uwierzą w każdą nieracjonalną brednię, nawet w to, że pochodzimy od małpy, gdyż ich bożek jest kłamcą.
    Pozdrawiam Michał

  • @eugeniaberger5005
    @eugeniaberger5005 7 หลายเดือนก่อน +3

    Jak sie ma sprawa krwi z minusowym wspolczynnikiem RH w genetyce. wlasnie ja jestem takim exponatem biologicznym z wieloma i coraz to nowymi problemami zdrowotnymi. Jak wytlumaczyc fakt 15% takich ludzi w procesie ewolucji .skupionych w Europie i tylko w jednym regionie naszego globu. Czy ten temas jest juz po lupa naukowcow.

  • @maciejtroszynski5518
    @maciejtroszynski5518 4 หลายเดือนก่อน

    Świetny temat, ale wolałbym więcej wywodów gości mniej prowadzacego

  • @ewapuchala9346
    @ewapuchala9346 7 หลายเดือนก่อน +1

    Super temat. Fascynujące....

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Ile w tych głowach pomysłów się mieści. Żaden szympans im nie dorówna. Ale dlaczego? Jedno stado lata samolotami a inne siedzi w klatkach i nawet słowa nie powie.

  • @jaroslawgasior394
    @jaroslawgasior394 7 หลายเดือนก่อน +6

    Genialnie :)

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Spekulować każdy może. Jeśli ludzie wyewoluowali na przykład z małp człekokształtnych, to dlaczego istnieje tak olbrzymia przepaść między zdolnościami intelektualnymi małp a naszymi? Dlaczego nawet „najprostsze” formy życia są niewiarygodnie skomplikowane? Francis Hitching, pisze: „Kto poszukuje ogniw łączących główne grupy zwierząt, trudzi się na próżno”. Brak dowodów wśród skamieniałości tak wyraźnie rzuca się w oczy, że ewolucjoniści wysunęli rozwiązania alternatywne wobec darwinowskiej teorii powolnych zmian. Nie zmienia to jednak faktu, iż nagłe pojawienie się w zapisie kopalnym poszczególnych rodzajów zwierząt dużo bardziej przemawia za stwarzaniem niż za ewolucją.

  • @jutrzenka7503
    @jutrzenka7503 7 หลายเดือนก่อน +3

    O kurczaczki. Tyle słucham i dopiero teraz się dowiedziałam. Ja też ze Skarżyska 😊

    • @s3rverius
      @s3rverius 4 หลายเดือนก่อน

      Oj tam, oj tam, nie Ty jedna. Milica się kłania 😀

  • @reizerqwa
    @reizerqwa 7 หลายเดือนก่อน

    świetny odcinek

  • @jaroslawj2701
    @jaroslawj2701 6 หลายเดือนก่อน +2

    Praca nad genomem okazala sie byc nie wystarczajaca. "Oni" doszli do wniosku, ze dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, znacznie wazniejsza jest rola bialek. W zwiazku z tym rozpoczeto prace nad sekwencjonowaniem bialek. Problem jednak jest znacznie wiekszy anizeli sekwencjonowanie genow ktorych jest ok.23 tysiecy ( kombinacje 4 roznych nulkeotydow ), bialka to kombinacja 20 aminokwasow, daltego ilosc wariacji w sekwencji bialek sa znacznie wieksze ( ok 400 tys ), Jezeli badania nad sekwencjonowaniem genow zajelo 20 lat I wciaz nie jest to 100 procentowe ( sekwncjonowane zostalo ok.99% genow) to trudno wyobrazic sobie ile trwaloby sekwencjonowanie bialek ktorych wachlarz ulega nieustannej zmianie.....dlatego moim zdaniem, mielismy plandemie, i "cudowne szczepionki" tak skrzetnie rejestrowane, ktore moim zdaniem sa czescia badania ( eksperymentu ) nad sekwencjonowanie bialek.....i napewno na tym jednym "epizodzie plandemicznym " sie nie skonczy. Zachecam do lektory, co to takiego jest genomika, i proteomika.....moze latwiej bedzie zrozumiec to co dzieje sie w ostatnich latach wokol nas ;)

    • @user-sc3uw8wt9w
      @user-sc3uw8wt9w 6 หลายเดือนก่อน

      Większych, spiskowych, pseudonaukowych bzdur - dawno nie czytałem...

  • @Skrajne_centrum
    @Skrajne_centrum 7 หลายเดือนก่อน +5

    Przedziwne, jakim cudem osobnik z 46 ch mógł mieć płodne potomstwo z osobnikiem z 48 chromosomami

    • @grzegorzkowalski6477
      @grzegorzkowalski6477 7 หลายเดือนก่อน +5

      Przesłuchań początku jeszcze raz. Osobnik z pierwszą fuzją miał 47. I z wieloma samicami z 48 chromosomów miał wiele stosunków z czego wiele skończyło się poronieniem. Lecz część potomków przeżyło i miało 47. Następnie ci potomkowie się krzyżowali i ich dzieci miały 46 i 46 się utrwaliło

    • @Skrajne_centrum
      @Skrajne_centrum 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@grzegorzkowalski6477 jeszcze oglądam, ale ten oraz ojciec nie miał czasem zespołu Downa?

    • @sebastianpietrasz2711
      @sebastianpietrasz2711 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@Skrajne_centrum Myślę że to możliwe ale zauważ że zespół downa nie oznacza niepłodności - dopiero kobiety z zespołem Turnera tj 45 chromosomow są bezpłodne

  • @danchips8880
    @danchips8880 7 หลายเดือนก่อน +3

    Fajny kanał pozdrawiam :)

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      ,,Małpi gaj''.

  • @marianchronkwski1721
    @marianchronkwski1721 3 หลายเดือนก่อน

    Nie którzy jak nie mają co robić to się rozbierają i pilnują ubrania, pozdrawiam

  • @danielczyzewski7823
    @danielczyzewski7823 7 หลายเดือนก่อน +1

    0:01 "prawdopodobnie był jeden samiec i ..."(TAKI POCZĄTEK) SUPER! i na tej podstawie (prawdopodobności) został zbudowany cały godzinny wykład oraz w zasadzie cała teoria ewolucji którą niektórzy propagują jako fakt... raczej na zasadzie "kłamstwo powtarzane milion razy w końcu sanie się prawdą" . I TO MA BYĆ RADIO NAUKOWE??? oparte na pradopodobnie? na hipotezach i przypuszceniach ? GRATULUJĘ !!!!

    • @user-sc3uw8wt9w
      @user-sc3uw8wt9w 7 หลายเดือนก่อน +2

      Kolejny kreacjonistyczny foliarz, który nie rozumie na czym polega fakt procesu ewolucji biologicznej?

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      @@user-sc3uw8wt9w Myślisz, że lepiej być szympansem, który łyka teorie uznawane przez nierozgarniętych za fakt?

    • @user-sc3uw8wt9w
      @user-sc3uw8wt9w 6 หลายเดือนก่อน

      @@JurandJS Chciałbyś coś dodać na temat faktu procesu ewolucji biologicznej?
      Czy może jesteś kolejnym gamoniem, który wierzy w wymyślonego boga i siły nadprzyrodzone?

    • @PaulinaViolin
      @PaulinaViolin 3 หลายเดือนก่อน

      No tak na logikę to tak to ewolucja zaplanowała, że to samce roznoszą materiał genetyczny 👨‍👦‍👦

  • @rozabednarski7391
    @rozabednarski7391 7 หลายเดือนก่อน +4

    Brawo! Kolejny ciekawy temat. Pozdrawiam z Toronto I czekam na kolejny rownie ciekawy odcinek.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Łatwo jest zmontować bajeczkę o mądrych małpach, bo ogół ludzi nawet nie wnika w to czy ten naukowiec nie oszalał. Najważniejsze jest to, że jest profesorem, a więc zna się na rzeczy. Trudności nie kończą się jednak na sprawie powstania życia. Weźmy na przykład pod uwagę takie narządy, jak oko, ucho czy mózg. Ich złożoność wywołuje o wiele więcej podziwu niż najbardziej skomplikowane urządzenia zbudowane przez człowieka. Ewolucjonistom nie udało się wyjaśnić, jak doszło do koniecznego współdziałania wszystkich części składowych tych narządów, żeby można było widzieć, słyszeć lub myśleć. Byłyby one przecież bezużyteczne do chwili skompletowania wszystkich takich części. Nasuwa się zatem pytanie, czy ślepy przypadek, który uchodzi za siłę napędową ewolucji, mógł w odpowiednim czasie połączyć wszystkie te składniki w tak złożone mechanizmy? Darwin przyznał, że widzi tę trudność. Na przykład napisał: „Przypuszczenie, że oko (...) mogło zostać utworzone drogą (...) [ewolucji], wydaje się - zgadzam się na to otwarcie - w najwyższym stopniu niedorzeczne”. Od tego czasu minęło ponad sto lat. Czy ten problem został rozwiązany? Nie, wprost przeciwnie. To, czego od czasów Darwina dowiedziano się o oku, dowodzi, że jest ono o wiele bardziej skomplikowane, niż mu się zdawało. Jastrow tak się wypowiedział na ten temat: „Wygląda na to, że oko zostało skonstruowane; żaden konstruktor teleskopów nie zrobiłby tego lepiej”. Jeżeli tak się rzecz ma z okiem, to co powiedzieć o mózgu? Skoro nawet prosta maszyna nie powstaje przypadkiem, to jak mógł w ten sposób powstać nieskończenie bardziej złożony mózg? Jastrow doszedł do następującego wniosku: „Ewolucję oka ludzkiego trudno uznać za dzieło przypadku, ale jeszcze trudniej jest uznać ewolucję ludzkiej inteligencji za rezultat przypadkowych zmian w komórkach mózgowych naszych przodków”.

  • @arturharasimczuk7523
    @arturharasimczuk7523 7 หลายเดือนก่อน +3

    Wiedziałem że mój pradziadek to był gość 😊

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน

      Twój pradziadek był kloszardem ? Patrz miniatura 😁

    • @melianna999
      @melianna999 7 หลายเดือนก่อน

      W którym jest ZOO?

  • @bogdanszucik4483
    @bogdanszucik4483 7 หลายเดือนก่อน +2

    Witam. Jak zwykle temat bardzo interesujący,a wręcz wciągający w jego odsłuchiwanie. Dziękuję zresztą za wszystkie poruszane tematy. Proszę o więcej, więcej i jeszcze więcej! Pozdrawiam serdecznie z Wielkopolski. 🍀🍀🍀

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Widać, lubisz swoją człekokształtną rodzinę.

  • @stanisawczop
    @stanisawczop 4 หลายเดือนก่อน

    Ewolucja ciągle trwa, nie znamy iej końca, ciągle się zmieniamy.

  • @TestyOppo-ki6gb
    @TestyOppo-ki6gb 7 หลายเดือนก่อน +4

    Mówiąc Pani/Pan Profesor pokazujemy szacunek i uznanie. Szczególnie w takim słuchowisku kreuje to właściwy odbiór gościa. Co złego w słowie profesorka, z pozoru nic. Ale wielu kojarzy się to jak kominiarz-kominiarka. Pani Profesor zawsze brzmi godnie. Narażanie swojego gościa na niewłaściwy odbiór, ze względu na własne przekonania, jest cokolwiek wątpliwe.

    • @kasiawolak613
      @kasiawolak613 4 หลายเดือนก่อน

      To tylko Teoje zdanie. Ja mam inne i mnie nic nie brzmi gorzej. Do 2011 istniało w pl tylko słowo pielegniarka (oficjalnie) i jakoś nie ubolewali ze takie mało szacowne
      Teraz mamy też pielęgniarza. 😅😅😅

  • @kingajonas5219
    @kingajonas5219 7 หลายเดือนก่อน +5

    Jesli ta mutacja zdarzyla sie tylko jeden raz to wyglada na sile pozaustrojowa niz zwykla ewolucja. Jakies niebywale kosmiczne szczescie.
    Moje pytanie brzmi czy to wyglada bardziej na nieprawdopodobne kosmiczne szczescie czy rownie nieprawdopodobna ingerencje kosmiczna? Ktora nieprawdopodobnosc jest mniej nieprawdopodobna?

    • @michal3141
      @michal3141 7 หลายเดือนก่อน

      Przecież było w materiale, że takie mutacje zdarzały się wielokrotnie, ale akurat ta jedna linia przetrwała w przypadku człowieka. Jak się popatrzy choćby na zwierzęta i inne organizmy i zobaczy jakie jest zróżnicowanie liczby chromosomów, to widać że takich mutacji jest całe mnóstwo w historii życia, ale pewnie tylko bardzo mały odsetek z nich daje początek nowemu gatunkowi.

    • @sebastianpietrasz2711
      @sebastianpietrasz2711 7 หลายเดือนก่อน

      A czy przypadek na tym nie polega? Zresztą co tu mówić o jakimś niebywałym szczęściu jeśli masz odpowiednio olbrzymią ilość czasu żeby to się zdarzyło?

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 7 หลายเดือนก่อน

      @@sebastianpietrasz2711 ze tez tylko nam ta niebywala ilosc czasu tylko sprzyjala.

    • @sebastianpietrasz2711
      @sebastianpietrasz2711 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@kingajonas5219 Ponownie co w tym dziwnego? Zresztą nie tylko nas bo każdy organizm który istnieje ma to samo.

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@sebastianpietrasz2711 a nie zauwazylam zeby jakikolwiek organizm na tej ziemi zdolal wyewoluowac chocby w przyblizeniu na taki poziom jak my. A wszyscy mielismy tyle samo czasu. Nieskonczona ilosc istot zywych i tylko nam sie udalo. Niebywale szczescie. Takie az nazbyt szczesliwe..

  • @slawomir9985
    @slawomir9985 7 หลายเดือนก่อน +1

    Hallo
    Mojemu synowi w momencie zaplodnienia uszkodzil sie chromosom 17(q21.31q.21.31 z 477 kb).
    Ma teraz 22 lata a jego rozwuj jest na 2 letnie dziecko.
    Caly czas sa prowadzone badania genetyczne w Holandi w szpitalu uniwersyteckim w Roterdamie bo tu mieszkamy na stale.
    Jest to pierwszy przypadek na swiecie gdzie ta czesc chromosomu jest uszkodzona.
    To tak bawiazujac do tematu.
    Pozdrawiam i oczywiscie kciuk zawsze klikniety

    • @kasiawolak613
      @kasiawolak613 4 หลายเดือนก่อน

      Dużo siły ❤❤❤❤❤❤❤

  • @pancogito5186
    @pancogito5186 7 หลายเดือนก่อน +1

    Wszystko zgadza się z Biblią. Naprawdę interesujące. Wszystkim wątpiącym życzę wiary. 😊

    • @slavgrabarz9754
      @slavgrabarz9754 7 หลายเดือนก่อน

      No zgadza się, że chłop był człowiekiem a baba jeszcze małpą . Znałem jednago co mówił że idzie na małpy .

    • @robertzbyszek3238
      @robertzbyszek3238 7 หลายเดือนก่อน

      Bajki pseudo naukowe ,jakie śmieciowe DNA ? Ponad 20lat układania i nie wychodzi

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Chociażby pod tym względem. (RZYM.1:21-27) ,,Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi, i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie - dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę odrażających żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie.''

    • @user-sc3uw8wt9w
      @user-sc3uw8wt9w 6 หลายเดือนก่อน +2

      @@JurandJS Mitologia biblijna, zwykłe bzdury.

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      @@user-sc3uw8wt9w Szympansy są tego zdania? Pewnie, ze swoich odchodów to wyczytaly.

  • @Pincopalino139
    @Pincopalino139 7 หลายเดือนก่อน +5

    Mózg paruje, super temat👍

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Taki szympans potrafi podgrzać atmosferę. Niestety inni naukowcy tylko schładzają. Po 40-letniej pracy badawczej szwedzki botanik Heribert Nilsson tak scharakteryzował Tak więc zapis kopalny wskazuje, że na początku okresu kambryjskiego doszło do niewytłumaczalnej, radykalnej zmiany. Pojawiła się wtedy nagle tak wielka różnorodność w pełni rozwiniętych, złożonych stworzeń morskich, z których wiele miało twardą skorupę zewnętrzną, iż okres ten często nazywa się okresem „eksplozji” żywych organizmów. W książce A View of Life (Pogląd na życie) opisano to następująco: „Od początku kambru i w ciągu następnych 10 milionów lat pojawiły się wszystkie główne grupy bezkręgowców z wykształconym szkieletem i był to najbardziej spektakularny wzrost pod względem różnorodności w całych dziejach naszej planety”. Pojawiły się ślimaki, gąbki, rozgwiazdy i podobne do raków zwierzęta zwane trylobitami, jak również wiele innych złożonych organizmów morskich. Co ciekawe, w tej samej książce czytamy: „U niektórych wymarłych trylobitów wykształciły się oczy bardziej złożone i doskonalsze niż u jakiegokolwiek stawonoga żyjącego obecnie”.

  • @ksasiadek27
    @ksasiadek27 7 หลายเดือนก่อน +3

    Dzięki super ciekawa godzinka 🍀💚🙏

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Ludzie uwielbiają bajki. Naukowcy robią wszystko, żeby zaistnieć w internecie. Trudności nie kończą się jednak na sprawie powstania życia. Weźmy na przykład pod uwagę takie narządy, jak oko, ucho czy mózg. Ich złożoność wywołuje o wiele więcej podziwu niż najbardziej skomplikowane urządzenia zbudowane przez człowieka. Ewolucjonistom nie udało się wyjaśnić, jak doszło do koniecznego współdziałania wszystkich części składowych tych narządów, żeby można było widzieć, słyszeć lub myśleć. Byłyby one przecież bezużyteczne do chwili skompletowania wszystkich takich części. Nasuwa się zatem pytanie, czy ślepy przypadek, który uchodzi za siłę napędową ewolucji, mógł w odpowiednim czasie połączyć wszystkie te składniki w tak złożone mechanizmy? Darwin przyznał, że widzi tę trudność. Na przykład napisał: „Przypuszczenie, że oko (...) mogło zostać utworzone drogą (...) [ewolucji], wydaje się - zgadzam się na to otwarcie - w najwyższym stopniu niedorzeczne”. Od tego czasu minęło ponad sto lat. Czy ten problem został rozwiązany? Nie, wprost przeciwnie. To, czego od czasów Darwina dowiedziano się o oku, dowodzi, że jest ono o wiele bardziej skomplikowane, niż mu się zdawało. Jastrow tak się wypowiedział na ten temat: „Wygląda na to, że oko zostało skonstruowane; żaden konstruktor teleskopów nie zrobiłby tego lepiej”. Jeżeli tak się rzecz ma z okiem, to co powiedzieć o mózgu? Skoro nawet prosta maszyna nie powstaje przypadkiem, to jak mógł w ten sposób powstać nieskończenie bardziej złożony mózg? Jastrow doszedł do następującego wniosku: „Ewolucję oka ludzkiego trudno uznać za dzieło przypadku, ale jeszcze trudniej jest uznać ewolucję ludzkiej inteligencji za rezultat przypadkowych zmian w komórkach mózgowych naszych przodków”.

  • @lawenda4043
    @lawenda4043 3 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo, bardzo ciekawe, ale dla laika zbyt technicznie przedstawione.

  • @patektime1087
    @patektime1087 7 หลายเดือนก่อน +2

    chyba mam domieszkę neandertalczyka, bo uwielbiam takie klimaty i do tego jestem mięsożercą;) dziękuję Pani Karolino!

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน +2

      A nie Gibona czasem?

  • @franciszekiwaniuk3277
    @franciszekiwaniuk3277 7 หลายเดือนก่อน +40

    Dziękuję, że gościem jest Pani Profesor, a nie profesorolozka. Tak trzymać, brawo!

    • @agatagawron6256
      @agatagawron6256 7 หลายเดือนก่อน +11

      Co jest złego w słowie profesorka uznanym od ponad 100 lat? Też się cieszę, że nie istnieje słowo profesolożka, bo nie miałoby sensu

    • @wujekdobrarada.9437
      @wujekdobrarada.9437 7 หลายเดือนก่อน

      ​@@agatagawron6256Andresolka profesorka nerwosolka. Hahahaha

    • @monomedic7228
      @monomedic7228 7 หลายเดือนก่อน

      @@agatagawron6256złego nic niema, tyle ze brzmi nie poważnie: profesorka. Profesolożka miałoby by być od profesolog. Te słowa nie istnieją

    • @bigjapko3139
      @bigjapko3139 7 หลายเดือนก่อน +3

      ​@@monomedic7228
      jeszcze się wiele razy zdziwisz jakie słowa istnieją

    • @user-ye6kx5ks3n
      @user-ye6kx5ks3n 28 วันที่ผ่านมา +1

      Dzięki Bogu ewolucja człowieka jeszcze się nie zakończyła.

  • @andrzej4354
    @andrzej4354 7 หลายเดือนก่อน +4

    Jesli cos takiego zdarzyło sie raz to na myśl przychodzi od razu, że zadziałała jakas siła (bóg,obcy .cos zaingerowało ? bo czemu teraz takie zmiany sie juz nie dzieją ) i ta niewiedza jest przyczyna ślepej wiary ,religii ,polityki, wojen religijnych itd oby ludzkosc to kiedys umiała wyjasnic i odkryć jak było

    • @Majeranek-uy1hy
      @Majeranek-uy1hy 7 หลายเดือนก่อน +2

      zachodzą tylko powoli. żaden bóg nie jest do niczego potrzebny.

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 7 หลายเดือนก่อน +1

      Dlaczego tylko raz (mowa o tum w filmie, nie tylko raz)? Bo tylko raz ta zmiana była na tyle duża, by spowodować przeskok ewolucyjny ale na tyle niewielka, że osobnik mógł dalej się rozmnażać i jednak jego potomkowie przeżyli. Z mutacjami jest tak, że jednak większość płodów z poważnymi mutacjami nie urodzi się, dojdzie do poronienia. Tak, rodzą się osobniki z chorobami genetycznymi, jednak właśnie jest to kwestia jej wpływu na zdolność utrzymania się w macicy, np produkcji odpowiednich hormonów bo to płód je wytwarza aby obniżyć odporność matki. Zdolność do poronień jest większa u młodych matek, stąd korelacja wieku zajścia w ciążę i zespołu downa, po prostu organizm starszy ma mniejsza zdolność selekcji. Nie wszystkie mutacje powodują selekcje w życiu płodowym, czasem selekcja zachodziła po (jeszcze do niedawna ludzie świadomie porzucali nawet zdrowe w dzieci, w starożytnym Rzymie za to ojciec decydował czy potomek przeżyje więcej niż kilka dni).

    • @agnieszkahnidziejko6410
      @agnieszkahnidziejko6410 7 หลายเดือนก่อน

      3

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      (RZYM.1:21-27) ,,Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi, i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie - dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę odrażających żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie.''

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      @@Majeranek-uy1hy Wystarczy ,,dziadek szympans.''

  • @wojciechkudlik9722
    @wojciechkudlik9722 7 หลายเดือนก่อน

    Chyle czoło. Dzięki.

  • @kkk61093
    @kkk61093 7 หลายเดือนก่อน +1

    Niesamowita wiedza

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Bo nie czytasz o tym co inni naukowcy mówią na temat ewolucji. Fakt, że skamieniałości nie potwierdzają stopniowego rozwoju, niepokoi wielu ewolucjonistów. W książce The New Evolutionary Timetable (Nowy rozkład przebiegu zmian ewolucyjnych) Steven Stanley mówi, iż „próby wykazania na podstawie dowodów kopalnych, że jedna większa grupa stopniowo przechodzi w drugą, całkowicie zawiodły”. Jego zdaniem „znanego obecnie zapisu kopalnego nie da się i nigdy nie dało się pogodzić z teorią [powolnej ewolucji]”. Poza tym Niles Eldredge przyznał: „Wzór, którego szukamy od 120 lat, w ogóle nie istnieje”. Gwałtowny rozwój nauki w ostatnich czasach jeszcze bardziej pogłębił przepaść dzielącą materię nieożywioną od istot żywych. Nawet dawno znane jednokomórkowce okazały się niesłychanie złożone. „W biologii trudność polega na znalezieniu prostego początku” - mówią astronomowie Fred Hoyle i Chandra Wickramasinghe. „Odkryte w skałach szczątki kopalne dawnych form życia nie wskazują na taki prosty początek. (...) Tak więc ewolucjonizm nie ma odpowiednich podstaw”. W miarę rozwoju wiedzy coraz trudniej jest wyjaśnić, jak to możliwe, żeby niewiarygodnie skomplikowane, mikroskopijne formy życia powstały przypadkowo.

  • @nigh7swimming
    @nigh7swimming 7 หลายเดือนก่อน +7

    Wiele niedomówień niestety, no ale to rozmowa a nie rozprawka. Po pierwsze to nie tak że było 1000 osobników, tylko że inni ludzie z tego czasu nie mają dziś potomków wśród współczesnych ludzi. Tak samo zmiana liczby chromosomów mogła się wydarzyć wiele razy, ale tylko jedna wersja dorwała do dziś.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      Przecież to są spekulacje a tacy ludzie mają wyobraźnię. . Fakt, że skamieniałości nie potwierdzają stopniowego rozwoju, niepokoi wielu ewolucjonistów. W książce The New Evolutionary Timetable (Nowy rozkład przebiegu zmian ewolucyjnych) Steven Stanley mówi, iż „próby wykazania na podstawie dowodów kopalnych, że jedna większa grupa stopniowo przechodzi w drugą, całkowicie zawiodły”. Jego zdaniem „znanego obecnie zapisu kopalnego nie da się i nigdy nie dało się pogodzić z teorią [powolnej ewolucji]”. Poza tym Niles Eldredge przyznał: „Wzór, którego szukamy od 120 lat, w ogóle nie istnieje”.

    • @nigh7swimming
      @nigh7swimming 4 หลายเดือนก่อน

      Spadaj trolu, powielasz kreacjonistyczne brednie. Sprawdź sobie skamieliny waleni dla przykładu.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      @@nigh7swimming Znalazłeś jakieś znaleziska archeologiczne? A skąd powstało życie? Z mgły? Lepiej jest sięgnąć do wypowiedzi naukowców a nie słuchać bredni kogoś, kto ma sentyment do Szympansów. Szczątki kopalne powinny potwierdzać: 1) stopniowe pojawianie się prostych form życia; 2) formy przejściowe jako ogniwa pośrednie Szczątki kopalne powinny potwierdzać: 1) nagłe pojawienie się bogactwa form złożonych; 2) ogromne luki między głównymi gatunkami; brak form pośrednich Szczątki kopalne poświadczają: 1) nagłe pojawienie się bogactwa złożonych form życia; 2) każdy nowy gatunek różni się od poprzednich; brak form pośrednich Stopniowe powstawanie nowych gatunków; częściowo wykształcone kości i narządy na różnych etapach pośrednich Nowe gatunki nie pojawiają się stopniowo; brak częściowo rozwiniętych kości i narządów; wszystko w pełni ukształtowane. Nowe gatunki nie pojawiają się stopniowo, choć w wielu z nich występuje bogactwo odmian; brak nie w pełni ukształtowanych kości lub narządów Stopniowe powstawanie cywilizacji od stanu prymitywnego, zwierzęcego Cywilizacja pojawia się razem z człowiekiem, od początku rozwinięta Cywilizacja pojawia się razem z człowiekiem; jaskiniowcy żyli współcześnie z ludźmi cywilizowanymi Język rozwija się z prostych pomruków zwierzęcych i osiąga poziom dzisiejszych, złożonych języków. Jeśli ludzie wyewoluowali na przykład z małp człekokształtnych, to dlaczego istnieje tak olbrzymia przepaść między zdolnościami intelektualnymi małp a naszymi? Dlaczego nawet „najprostsze” formy życia są niewiarygodnie skomplikowane? Francis Hitching, pisze: „Kto poszukuje ogniw łączących główne grupy zwierząt, trudzi się na próżno”. Brak dowodów wśród skamieniałości tak wyraźnie rzuca się w oczy, że ewolucjoniści wysunęli rozwiązania alternatywne wobec darwinowskiej teorii powolnych zmian. Nie zmienia to jednak faktu, iż nagłe pojawienie się w zapisie kopalnym poszczególnych rodzajów zwierząt dużo bardziej przemawia za stwarzaniem niż za ewolucją. Takich argumentów przeciw ewolucji jest mnóstwo.

    • @nigh7swimming
      @nigh7swimming 4 หลายเดือนก่อน

      Zamiast wklejać durne teksty których sam nie rozumiesz, zrozum to: choćby nigdy nie znaleziono żadnej smakieliny, to ewolucja nadal jest faktem potwierdzonym przez genetykę. Na nic się zda twoje szukanie dziur w całym, bo to ślepa uliczka. Tracisz czas a twoje życie staje się tylko bardziej żałosne gdy próbujesz zaprzeczać faktom. Pomijam już fakt, że połowa z tego co wkleiłeś, to bzdury.

    • @JurandJS
      @JurandJS 4 หลายเดือนก่อน

      @@nigh7swimming Rozumiem twój sentyment do szympansów ale daruj sobie określenie ,, to są fakty''. To są tylko teorie chorych wyobraźni. Ja zacytowałem spostrzeżenia naukowców, którzy poskramiają swoją wyobraźnie i bazują na tym co posiadają. Dla ciebie to są fakty jeśli jakiś ,,mędrzec'' stwarza podstawę czyli jakiegoś małpiszona i w filmie animacyjnym pokazuje jak ten małpiszon zaczyna się prostować, tracić owłosienie, skracają mu się kończyny, czaszka mu się zmienia, aż w końcu zatrzymuje się na etapie wykształconego człowieka i od 6000 lat finisz w ewolucji. Ta animacja może zachwycać tylko dzieci do lat 5. Czas dorosnąć.

  • @eleganckiMichal
    @eleganckiMichal 7 หลายเดือนก่อน +9

    Osobiście wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby tylko raz sama z siebie powstała mutacja u jednego samca i on stał się ojcem wszystkich ludzi. Rozumiem że naukowcy i badacze próbują usilnie dowieść że człowiek, wyewoluował na ziemi ale akurat ta teza wydaje mi się mało prawdopodobna.

    • @oliwiakrauze3018
      @oliwiakrauze3018 7 หลายเดือนก่อน +3

      Zbadano chromosomy Y u mężczyzn z różnych populacji i wszystkie są takie same, więc odziedziczone po wspólnym praojcu. Naukowcy nazwali go "igrekowy Adam". (W sumie szkoda, że w rozmowie o nim nie wspomniano.) To byłaby kolejna obserwacja, która zgadza się z tymi cytowanymi w rozmowie... nawet jeżeli wizja wspólnego przodka brzmi nieprawdopodobne:)

    • @edisprawiedliwy8861
      @edisprawiedliwy8861 7 หลายเดือนก่อน

      Ojcem wszystkich ludzi jest umysł Boga!

  • @Olgierddd
    @Olgierddd 3 หลายเดือนก่อน +1

    Cześć jestem Adam. Robię swoje i... spadam.

  • @edwarddaniec9741
    @edwarddaniec9741 7 หลายเดือนก่อน +2

    hipotetycznie mogli być to kosmici co zawitali w tym czasie na Ziemi, którzy pogmerali w genach i wyszło to co jest .?...czy może zasada antropiczna Cartera bo czym jest ewolucja?

  • @ScyzorF16
    @ScyzorF16 7 หลายเดือนก่อน +3

    Pytanie do osob znajacych temat. Czy prawdopodobieństwo pozytywnych i negatywnych zmian genetycznych w organizmach żywych jest takie samo?

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 7 หลายเดือนก่อน +2

      Większość zmian jest raczej obojętna, bo te zmiany tak naprawdę zachodzą ciągle, w ciągu całego życia. W zasadzie ciężko zdefiniować pozytywne zmiany, większość zmian która się utrwaliła typu niebieskie oczy była raczej neutralna i dlatego się utrwaliła. Myślę że jednak obecnie widać że poważniejsze mutacje są w większości negatywne, w końcu nawet zespoły z nazwą "super" gdzie występuje dodatkowy chromosom X/Y mają raczej negatywny wpływ na funkcjonowanie. Istnieje też mnogość chorób genetycznych i jeszcze więcej nosicieli mutacji z nimi związanych, leczenie niektórych chorób tym spowodowanych jest niemożliwe, a niektórych idzie w miliony. Mutacje pozwoliły oddzielić się od małp, jednak jest jeszcze więcej mutacji, które skończyły się szybkim zgonem/poronieniem i nie mogły po prostu w populacji się utrwalić lub ich ekspresja jest regulowana, ewentualnie występują tam gdzie mamy 2 kopie danego genu i ujawniają się dopiero, gdy dwie osoby z mutacją mają dziecko i dopiero ono ma problem zdrowotny.
      Jako, że jestem studentem kierunku pokrewnego do biologii (w zasadzie pochodnego z biologii/medycyny) ale jednak nie genetykiem, sprawdziłem moje wnioski i jednak większość źródeł je potwierdza, pozytywne mutacje są niezwykle rzadkie, najczęstsze neutralne jednak.

    • @ScyzorF16
      @ScyzorF16 7 หลายเดือนก่อน

      @@mmgs1148 Dzięki za podjęcie tematu. Gotów jestem się z Tobą zgodzić. Ja jestem ekonomistą i wychodzą z następującego założenia. Znacznie łatwiej jest coś zepsuć niż zbudować czy naprawić. Łatwiej jest pieniądze wydać niż zarobić. Znacznie łatwiej jest stukać w fortepian i wydawać chaotyczne dźwięki niż zagrać przyjemną dla ucha melodię. Kiedyś znakomity polski kosmolog prof. Meissner wyraził pogląd, że przyczyną mutacji mogą być przepływające przez nasze ciało neutrina. Nie słyszałem by któryś z biologów to potwierdził, ale mutacjami najprawdopodobniej rządzi dzieło przypadku. Jeśli tak jest, proces ich występowania przypomina przypadkowe naciskanie w klawisze fortepianu. Trzeba bardzo dużo prób by przypadkowo zagrać choćby kawałek jakiejś melodii. Inaczej mówiąc trzeba mnóstwa prób by z chaosu powstał uporządkowany ciąg zdarzeń. Faktycznie, tak jak piszesz duża część zmian genetycznych może być obojętna. O tym zadając pytanie nie pomyślałem. A przecież nie ma różnicy czy ktoś ma włosy proste czy pokręcone. Jednakże takie zmiany nie mogą być zbyt radykalne, nie mogą znacząco zaburzać wcześniejszego porządku w łańcuchach DNA.

    • @ScyzorF16
      @ScyzorF16 7 หลายเดือนก่อน +3

      @@darekkomar1899 To trochę inny temat. Moje pytanie dotyczyło mutacji naturalnych. Tam nie mamy do czynienia z czyimś celowym działaniem lecz pewnym zjawiskiem naturalnym, które występuje w sposób zupełnie niekontrolowany.
      Ty w swej opinii poruszyłeś dwa inna zagadnienia. Jednym jest zastosowanie genetyki w medycynie a drugim następstwa postępu nauk medycznych jako całości. Zgodzę się z tezą, że w wyniku selekcji naturalnej w warunkach naturalnych są w stanie przeżyć tylko osobniki silne. Słabe albo giną już we wczesnym dzieciństwie albo też przed okresem rozrodczym. W ten sposób przekazywane są dla kolejnych pokoleń geny najcenniejsze dające największą szansę przetrwania. Jeśli jednak iść tym tropem, to nasz gatunek ludzki powinien zupełnie odrzucić zdobycze medycyny. Wtedy ów pozytywny efekt selekcji byłby najsilniejszy. To znakomicie się nadal sprawdza przy hodowli oślin uprawnych. Ludzie przez tysiąclecia wybierali do siewu najbardziej dorodne ziarna. Z ludźmi tak się nie da. Każdy chce przecież żyć. Nawet ten najsłabszy cherlak, który by umarł zaraz po urodzeniu gdyby nie operacja i inkubator. Dlatego odwrotu od postępów w tej dziedzinie nie ma. Oczywiście rodzaj ludzki jako całość zapłaci i chyba już płaci tym, że wzrasta skłonność do zapadalności na różne choroby. Jeśli mam więc coś przewidywać, to najprawdopodobniej w przyszłości ludzkość może być wręcz zmuszona do rozwoju zastosowań różnych kuracji genetycznych, po to by przerwać postępujący proces degradacji genów, powodowany ciągłym rozwojem medycyny konwencjonalnej.
      Bez tego degeneracja rodzaju ludzkiego będzie postępować. Jak widzisz to temat bardzo trudny i złożony.

    • @fddevnull
      @fddevnull 7 หลายเดือนก่อน +1

      Nie ma czegoś takiego jak zmiana negatywna czy pozytywna. Ewolucja nie zna takich pojęć.

    • @fddevnull
      @fddevnull 7 หลายเดือนก่อน

      @@darekkomar1899 zmiany nienaturalne są też elementem ewolucji. Jeśli zaczniemy się modyfikować genetycznie to nadal będzie to ewolucja.
      Moim zdaniem mylisz znaczenie potoczne słowa ewolucja z systemem przekazywania informacji i doborem "naturalnym", który od co najmniej 100tys lat już naturalny nie jest ;). Ta dyskusja jest rochę filozoficzna, trochę semantyczna. Dla mnie czołg czy dom jest efektem ewolucji i patrząc szerzej można też napisać że jest naturalny.

  • @marcinkrzyzynski5894
    @marcinkrzyzynski5894 7 หลายเดือนก่อน +6

    Jestem na 24 min
    Pytanie, tą zmiana nastąpiła 900tys. lat temu, raz
    A wiemy że później następowały krzyżówki homo sapiens z neanderlczykami którzy, z tego co mi wiadomo pochodzą z innej lini ewolucyjnej niż my

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  7 หลายเดือนก่อน +8

      Neandertalczycy i denisowianie również mają 46 chromosomów = również pochodzą od tego samca. Linia homo sapiens i homo neanderthalensis rozdzieliła się już po redukcji, o której mowa w odcinku.

    • @marcinkrzyzynski5894
      @marcinkrzyzynski5894 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@RadioNaukowe dziękuję za odpowiedź
      Właśnie nie wiedziałem czy mamy tego samego przodka,

    • @kamilk1403
      @kamilk1403 7 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@RadioNaukoweu wielu ludzi widać podobieństwo denisowian

    • @marcinkrzyzynski5894
      @marcinkrzyzynski5894 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@RadioNaukowe dobra, jestem na 42 min:))
      Warto jednak najpierw wysłuchać do końca:))

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  7 หลายเดือนก่อน +3

      :D

  • @tommygun333
    @tommygun333 7 หลายเดือนก่อน +1

    Mimo pozornej przypadkowości ewolucji, myślę, że my, w tym Pani Podcasterka, jesteśmy jej celem od samego Wielkiego Wybuchu. Pozdrawiam

    • @chiro7464
      @chiro7464 6 หลายเดือนก่อน

      Teleskop Webba obalił teorię Wielkiego Wybuchu ;) już w RMF mówili o tym ze 2 tygodnie temu

  • @ewaserafin4266
    @ewaserafin4266 7 หลายเดือนก่อน +2

    Niesamowite

    • @JurandJS
      @JurandJS 6 หลายเดือนก่อน

      Bo to jest bajka dla pozyskania subków. Po 40-letniej pracy badawczej szwedzki botanik Heribert Nilsson tak scharakteryzował Tak więc zapis kopalny wskazuje, że na początku okresu kambryjskiego doszło do niewytłumaczalnej, radykalnej zmiany. Pojawiła się wtedy nagle tak wielka różnorodność w pełni rozwiniętych, złożonych stworzeń morskich, z których wiele miało twardą skorupę zewnętrzną, iż okres ten często nazywa się okresem „eksplozji” żywych organizmów. W książce A View of Life (Pogląd na życie) opisano to następująco: „Od początku kambru i w ciągu następnych 10 milionów lat pojawiły się wszystkie główne grupy bezkręgowców z wykształconym szkieletem i był to najbardziej spektakularny wzrost pod względem różnorodności w całych dziejach naszej planety”. Pojawiły się ślimaki, gąbki, rozgwiazdy i podobne do raków zwierzęta zwane trylobitami, jak również wiele innych złożonych organizmów morskich. Co ciekawe, w tej samej książce czytamy: „U niektórych wymarłych trylobitów wykształciły się oczy bardziej złożone i doskonalsze niż u jakiegokolwiek stawonoga żyjącego obecnie”.

  • @marcinkrzyzynski5894
    @marcinkrzyzynski5894 7 หลายเดือนก่อน +3

    Pytanie do przyszłego odcinka
    Mówi się że grawitacja to najsłabsza siła w fizyce, a jednocześnie modeluje cały wszechświat albo np. Nie pozwala uciec światłu z czarnych dziur, przynajmniej ja tak to rozumiem,

    • @krzysiekkozio7366
      @krzysiekkozio7366 7 หลายเดือนก่อน

      nie ma żadnej jako takiej siły grawitacyjnej przecież, to co ci się wydaje grawitacją, jest po prostu zakrzywieniem przestrzeni, nie działa żadna osobna siła.

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  7 หลายเดือนก่อน +2

      Odcinek jest już nagrany, o tym tez wspominamy

    • @Skrajne_centrum
      @Skrajne_centrum 7 หลายเดือนก่อน

      ​@@krzysiekkozio7366zgadzam się z Panem, niemniej jest to tylko teoria, większość fizyków mówi o jednej z 4 sił i poszukuje grawitonów.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน +1

      Grawitacja jest raczej siłą pozorną jak siła odsrodkowa. Grawitacja to własność czasoprzestrzeni raczej. To nie jest oddziaływanie jak trzy pozostałe

    • @Skrajne_centrum
      @Skrajne_centrum 7 หลายเดือนก่อน

      @@ZdzichaJedziesz tak jak mówiłem, też tak uważam, ale to tylko teoria. Rzeczywistość ma w D.... nasze zdanie

  • @slawomirgrabowski2963
    @slawomirgrabowski2963 7 หลายเดือนก่อน +12

    Tak właśnie myślałem, ze mamy jednego ojca, a nie jedna matkę. Z wiadomych powodów🤭

    • @Marjannahx
      @Marjannahx 7 หลายเดือนก่อน +7

      Mitochondrialna Ewa musiała istnieć

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน

      To oficjalna wersja. Małe zdrady jego samic się nie liczą 😁😁😁

    • @evoo6
      @evoo6 7 หลายเดือนก่อน +3

      Ty możesz mieć nawet dwóch ojców , gejów. 🤣 😆

    • @andreasseemann3325
      @andreasseemann3325 7 หลายเดือนก่อน

      Worek paciorkow rozdawal , malpy dawaly 💋

  • @trudaubidu9875
    @trudaubidu9875 5 หลายเดือนก่อน +1

    I jeszcze jedna refleksja: redukcja liczby chromosomów miała się zdarzyć tylko raz w całej historii ludzkości. Ale w opowieści o tym pojawią się całe mnóstwo kolejnych modyfikacji "utrwalajacych". Jak dla mnie to ucieczka od przyjęcia hipotezy Boskiej interwencji (z braku technicznego wyjaśnienia).

  • @doris-yt5jp
    @doris-yt5jp 7 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję za wspaniały program.
    Pozdrawiam serdecznie ❤

  • @piotrpolcyn9798
    @piotrpolcyn9798 7 หลายเดือนก่อน +7

    Czyli mamy dowód, że zmutowali nas kosmici, to się samo z siebie tak nie stało!

    • @jar6193
      @jar6193 7 หลายเดือนก่อน +2

      @piotrpolcyn: A niby skąd pomysł o kosmitach, skoro taka zmiana chromosomów mogła zajść samorzutnie pod wpływem czynników zewnętrznych, lub wewnętrznych skoro organizmy żywe są jedną wielką "fabryką" chemiczną.

    • @piotrpolcyn9798
      @piotrpolcyn9798 7 หลายเดือนก่อน +2

      @@jar6193 a tak rzuciłem żeby zwolennicy teorii spiskowych coś powiedzieli, ale chyba tu nie zaglądają...

  • @kinga777
    @kinga777 7 หลายเดือนก่อน +4

    Wszyscy jestesmy jedna rodzina Bracia i Siostry 😅

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน +1

      Fuj.... co za kazirodztwo 😁

    • @kinga777
      @kinga777 7 หลายเดือนก่อน +1

      @@ZdzichaJedzieszno racja 😄🙈

    • @akta1984
      @akta1984 7 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@ZdzichaJedzieszNo nie, ukrańcy są inni.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 7 หลายเดือนก่อน

      @@akta1984 za dużo oglądasz rosyjskiej telewizji państwowej 😁
      Ukraina bez Putina, roSSyjski trollu ⚡