Dlaczego życie powinno zacząć się po 40-ce?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 20 พ.ย. 2024
- To nie clickbait. To nauka. Neuronauka.
Poczekaj z ważnymi decyzjami minimum do 40-tki.
O tym dlaczego stereotypy są naszym największym wrogiem. Dlaczego nie tyle starzejemy się, ile zużywamy opowiada prof. Marek Kaczmarzyk - neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, doktor w zakresie nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego, specjalizujący się w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów - w tej rozmowie opowiada m.in. o rozwoju ssaków poza organizmem matki, ewolucji, mózgu, dojrzewaniu do podejmowania decyzji.
Odcinek:
01:10 Starość = bezużyteczność?
02:08 Czy nauka definiuje starość?
6:57 Długość życia
8:38 Niepokojąco nieintuicyjny byt
10:49 Dojrzałość vs niedojrzałość
12:38 Późna dojrzałość
24:41 poczekaj do 40-tki
29:13 Rezerwa kognitywna i inteligencja
31:48 Relacje vs mózg
Jeśli zaciekawił Cię ten odcinek, polecamy Ci także materiał "Przyjaźnie wpływają na nasze mózgi":
• Przyjaźnie wpływają na...
Odcinek powstał dzięki wsparciu Widzów: zrzutka.pl/NaukaToLubie
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
th-cam.com/users/nau...
Tak .Skonczyłam 70lat iniczego sie nie boję,teraz zaczynam żyć.Mam sprawny umysł,jeszcze pracuję w ograniczonym zakresie i kozystam z zycia.😍💯💯🚴♀
Mam 88 lat, i zachowałam bardzo ważną cechę - ciekawość świata ❤
"Pierwsze 40 lat dzieciństwa jest najtrudniejsze" - to powiedzenie nabiera nowego znaczenia 😅
a co potem? z górki na pazurki do piasku?
@@MaciejDomański-y1i potem jak pamiętam, następuje (lub ma szansę nastąpić) wreszcie mądrość, druga część dzieciństwa :)
Dla mnie - odkrywcze:)
@@antymonkrakuski7854 ale nie da się ukryć, że do piasku bliżej
Dobre😊
To prawda. Ja skończyłam 50 i czuję się że sobą dopiero dobrze. Lubię siebie. Jestem spokojniejsza, weselsza, wydajna intelektualnie. Cieszę się drobnostkami. Znikły kompleksy i mam wrażenie że nie muszę tylko wybieram bo mogę. Jestem dorosłą.
Ok ale się starzejesz i nie jesteś w stanie fizycznie robić tego co w wieku 20 lat
@@radosawpiwowarski6480wolę mądrość niż sprawność fizyczna 20latka
@@marzenarejmer6139 Ok masz prawo. Weź tylko pod uwagę że to kwestia indywidualna w jakim wieku kto wchodzi na jaki poziom. To jest uwarunkowane wieloma czynnikami.
Dla pana profesora Marka bardzo duże uznanie. Niesamowite umiejętności przekazywania treści naukowych, czuć pasję i chęć dzielenia się. Pozdrawiam!
Panie Tomku! Proszę o kolejną rozmowę z Panem Markiem Kaczmarzykiem!!! Tacy eksperci mają realny wpływ na zmiany społeczne i jakość naszego życia.
Ich zasięg jest ograniczony, stąd sensowne twierdzenie o potencjale. Czy ktoś jeszcze pamięta o Prof. Jerzym Vetulani? Internet. Jego wykłady były pikantne dodatkowo chętnie sięgał do religii, nawet będąc zadeklarowanym ateistą. Pan Marek nie mówi niczego nowego, ale to rodzaj wiedzy który należy powtarzać w wypełniać własnymi przykładami. Niech Pan spróbuje powiększyć puszkę pamięci roboczej.😂.
@@petertechst1430 Ja pamiętam prof. Vetulaniego i brakuje mi ludzi takich jak on ;)
Piękna rozmowa.
Średnia wieku nie mówi nam o długości życia. Wysoka umieralność dzieci ją obniża. Mój pradziadek w 19 tym wieku doczekał się potomstwa w wieku 72 lat.
Błędne założenia mogą prowadzić do błędów poznania. Jeszcze raz dziękuję i proszę o rozwinięcie w tym samym duecie.
Miejcie marzenia i je realizujcie, rada dla dojrzałych.
W wieku 62 jestem w stanie przejść w ciągu 25 h 120 km.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam pięknie
patrząc na moją rodzinę, to pradziadkowie żyli od 75 do 85 lat, a już ich dzieci tylko 65-70
to właśnie miałem napisać niska średnia długość życia w dawnych czasach wynikała z b. wysokiej śmiertelności a jak ktoś przeżył dzieciństwo, wojny i kataklizmy to i 100 lat mógł dożyć co obecnie będzie b. rzadkie w zachodniej cywilizacji
Dziadek mojej babci był znachorem i żył 115 lat. Dopiero w dniu śmierci nie miał siły samemu się umyć. Pił nie wiecej niż kieliszek do obiadu i jadł dużo kiszonych ogórków. Pozdrawiam.
Niech chozi o średią artymetyczną, tylko o przewudywanej przeciętne długości życia. To jest co innego, co uwzględnia korektę o zmienność spowodowaną śmiertelnością.
@@lucynadrazek234 statystyka liczona za pewne tak, żeby mniejszą emeryturę z zusu płacić (coś jak średnia pensja, wg której liczy się różne rzeczy)
Super wywiad. Kiedyś uczono nas, że dojrzałość osiągamy koło 18tki. Ale mam wrażenie że to jest okropny czas w życiu. Rzeczywiście życie zaczyna się po 40tce.
Nie lubię przebywać wśród rówieśników bo to najczęściej czas stracony. Nie wzbogaca to mego mózgu.
też tak uważam, w sumie do 30stki to słabo o dojrzałość i światopogląd
@@MaciejDomański-y1i po 30tce słabo o pracę. Życie kończy się po 30tce i następuje zjazd do bazy. Komu się cokolwiek wtedy chce. W średniowieczu to już byś dawno nie żył w tym wieku.
Ja 10 lat temu czytałem, ze mózg rozwija się do 25 roku życia.
@@arturkacprzak392 głupoty ;) to wszystko po 25 to byłyby debile niezdolne do rozwoju, a ponoć człowiek całe życie się uczy
Wywiad , ktory zapewnil mi dzisiaj wspanialy masaz dla mojego dojrzalego juz mozgu. Podroz vs cel jest dla mnie od teraz nowym wykladnikiem myslowym. Dziekuje.
Panie Tomaszu - fantastyczny gość i bardzo interesujący temat w bardzo chaotycznie poprowadzonej rozmowie. Chętnie posłuchałbym kolejnej części - a najlepiej kilku.
Nie uwazam zeby tu chaos sie gdzies wkradl akurat. Super rozmowa!!
@@monikan365 Dla niego jest to chaotyczne, ponieważ jego mózg był kształtowany w prymitywnych warunkach.
Najlepszy gość w tym temacie ❤To nie tylko daje nadzieję ludziom takim jak ja, po wypadku, z chorobą autoimmunologiczną, z prawie ciągłą mgłą mózgową, że nie jestem skazana na demencję i jeszcze uratuję swóją głowę, dzięki
Proszę zainteresować się lektynami. Książka Dr Gundry "Plant paradox". Niestety narazie tylko po angielsku. Nauka zawarta w tej książce na pewno pomoże. Powodzenia
Polecam również zapoznac się z tematem diety carnivour
@@mariuszszymanski4172 znam temat, ale nie za bardzo mi ta dieta by odpowiadała
Tego było mi trzeba...niby neurobiolog, a jednak psycholog...bardzo dziękuję ❤
Tak , na mnie też ten wywiad podziałał również psychologicznie. W moim przypadku siła sugestii ma na mnie dużą moc.
Od jakiegoś czasu już wiemy, że najlepsze "lekarstwo" na starzenie sie, na depresję, na ograniczenie naszych możliwości psychicznych i fizycznych jest - ruch na świeżym powietrzu, nauka nowych umiejętności i kontakty społeczne. Jednak rozmowa bardzo ciekawa i dowiedziałam się nowych rzeczy. Czekam na kontynuację :)
Jakieś źródło co to tego do depresji?
@@KlauduniaL07polecam podcast wojsiat ogolnie w newonce
Czyli znowu to samo co wcześniej.
@@KlauduniaL07Po co Ci źródło?!
Weź wyjdź na łono natury, łata, las, zachód słońca , wschód słońca, pole, drzewa. Przestrzeń nieba nad głową, to sama/ sam zobaczysz! Doświadczysz!
To naprawdę działa! Ale to trzdba doświadczyć samemu. A nie "źródła"...
Nie ma za co!
@@pawlohandwerker8636zdrowie jest za darmo tylko dla niektórych jest za proste, żeby po to sięgnąć. Ja biegnąc, spacerując z psem, w swojej okolicy Jestem osamotniona, sąsiedzi wyjeżdżają z domu samochodami, albo siedzą w swych dobytkach. Boją się świeżego powietrza.
Nie lubie prowadzacego za uproszczenia i oceniające, wartosciujące podejscie do zagadnień, ale Kaczmarzyk zawsze i wszędzie! Mialam przyjemnosc byc na wykladzie profesora na żywo - rewelacja!
Co do uproszczeń, to fizyka bazuje na tworzeniu modeli, czyli de facto uproszczeń. 😀
Super że mówiąc o relacjach podkreślono że ma to być dopasowane i nie chodzi o to nieszczęsne 'uspołecznianie' introwertyków, które zazwyczaj jedynie zniechęca do kontaktów międzyludzkich
Źle dobrany software może w nas zabić radość z życia już koło 30- stki.
SUPER i SUPER i MEGA !
Świetny odcinek, ale prowadzący sporo razy przerywał osobie mówiącej
Było parę momentów, że aż chaotycznie brzmiała ta rozmowa przez to ,,wtrącanie się,, w słowo
Klarownie, konkretnie, bardzo przystępnym językiem wyjaśnił Pan profesor Kaczmarzyk wiele wątków związanych z drogą ku dojrzałości. Intuicyjnie😂 od lat stosuję większość ze wskazanych sposobów i zgadzam się w pełni, że przyszłość w kontekście sprawności, zależy w dużej mierze od tego co sobie sami o niej, i o sobie samych opowiadamy.
Absolutnie fascynująca rozmowa. Jakby kiedyś jeszcze była możliwość rozmowy z profesorem na temat mózgów neuroróżnorodnych, to bym była przeszczęśliwa.
Świetny odcinek, świetny profesor, świetna rozmowa. Dziękuję!
Ale super 👍 a ja się zastanawiam co mnie tak ciągle pcha do rozwoju, przecież jestem już przed 50tką. Tak ma być mam się rozwijać i próbować nowych rzeczy a nie myśleć że to już nie dla mnie. Dziękuję za wyklad😊
Mam podobnie. Przesiedziałam 30+, po 40 mi się chce😊
Mam tak samo😊
Bardzo przyjemnie słuchało się tej rozmowy, oby jak najwięcej wizyt prof. Kaczmarzyka👍
Bardzo interesujący i mądry wykład. Osobiście zauważyłem duże pokłady "żonglerki słowami"; czepianie się znaczenia wyrażeń powszechnie zrozumiałych, nadanie im wąskiej definicji i zaproponowanie nowego dookreślenia dla własnej lub partykularnej satysfakcji. Przykład: starość i zużycie w kontekście życia ludzkiego dla przeciętnego człowieka są synonimiczne, choć drugi epitet nieco nas uprzedmiotowia. Nawet o stosunkowo młodych ludziach prowadzących niehigieniczny tryb życia możemy powiedzieć, że przedwcześnie się postarzeli.
Nie chciałbym, aby o starszych ludziach mówiono zużyty człowiek, zużyciec, a w konsekwencji odpad, śmieć.
Wspaniała rozmowa. To była czysta przyjemność Was posłuchać. Dziękuję Panowie za podzielenie się Waszą wiedzą i doświadczeniem 😀
Bardzo interesująca rozmowa.Dziekuje Panu Profesorowi za przekaz wiedzy w sposób prosty i ciekawy.
Dziękuję za fascynującą rozmowę! Jestem pod wrażeniem spontanicznej wymiany pytań i odpowiedzi oraz wzajemnej ciekawości obu Panów.
Fantastyczny wywiad i fantastyczna wiedza.
Wchodzenie sobie w słowo nie było tragiczne ale zauważalne.
Mega dobra dyskusja. Jedyne co nie moglbym sie zgodzic to intuicja. To wg mnie jest faktycznie zbior informacji jako doswiadczen zyciowtch, ale informacji przekazanych w genach. W skrocie to nie jest baza danych zdobyta za zycia😊
Kawał dobrej wiedzy, dziękuję.
Wartałoby tę rozmowę podać w formie pisemnej, by móc spokojniej i uważniej przestudiować jej treść !
Uwielbiam rozmowy z panem Markiem, czysta przyjemność ☺♥
Bardzo Fajna rozmowa i prof. sposób zrozumiały dla w miarę inteligentnego odbiorcy tłumaczy tak skomplikowane procesy i zjawiska
Wspaniałych wywiad, rozjaśnienia i pięknie argumentuje naszą nieustanna ewolucję: Kim jestem? Dokąd zmierzam? Dzięki za tę wiedzę ❤
Super wartościowa wiedzą- wdzięczność wielką. Jedna uwaga- prowadzący zbyt często przerywa gościowi. Poza tym super 🎉
Rewelacyjna tozmowa. Dziękuję bardzo i licze na kolejne.
Cudowny wywiad! Wspaniale się pana profesora słuchała! Proszę zapraszac go częściej!
6:00 To że średnia długość życia była niższa, nie oznacza, że ludzie nie dożywali starości. Niska średnia wynika z wysokiej śmiertelności dzieci, a nie długości życia (Homer to lubi;)
Dodatkowo istnieje hipoteza, że menopauza jest efektem ewolucji. Tylko kilka gatunków ssaków ją przechodzi - te, których przetrwanie jest zależne od przekazywania wiedzy następnym pokoleniom, jak np. orki
no niestety statystyka kuleje, a przecież jest to podstawowe narzędzie w "toolboxie" każdego naukowca :(
Tez mnie to dziwiło… pięćdziesięciolatkowie nie byli przecież niczym nadzwyczajnym od czasów starożytności.
Niestety taką mamy kadrę profesorską.
Mam 22 lata i cieszę się młodością, wiedząc, że jeszcze dużo przede mną.
Celebruj to bo życie szybko mija Max. Może sobie przypomnisz ten komentarz za jakieś 20 lat i przyznasz że to prawda 😄
@@Hanna-hi6sm za 20 lat to dopiero bedzie miał życie, ustawiony finansowo, z doświadczeniem, wtedy dopiero się żyje, przynajmniej u mnie tak jest, jak miałem 22 lata byłem goły i wesoły a w wieku 40+ mam wszystko czego zapragnę 🙂
Fajny okres w życiu, zwłaszcza jeśli jesteś na studiach. Ale z mojego doświadczenia wynika, że potem jest jeszcze lepiej! W każdym razie do 37-ki, dalej nie doszedłem ;-)
@@Hanna-hi6smtakich zgniłych informacji nie przekazuje się młodym bo z ich punktu widzenia życie to wieczność i tak ma być .
Coś wspaniałego. Bardzo ważna rozmowa. Konsekwencje tego, co zostało tutaj powiedziane, są ogromne w bardzo wielu dziedzinach.
przesłuchana z usmiechem na twarzy i dajaca sporo do myslenia rozmowa, dziekuje
piękna rozmowa, dbajmy o naszą drogę życia wśród zaufanych osób; serdecznie dziękuję 🍂🍁🍂
Żeby przestać wiedzieć że z wiekiem pogarsza się pamięć, najlepiej jest o tym ZAPOMNIEĆ :D
To nie jest prawda, Biologia mówi, że mózg jest neuroplastyczny tylko że w dorosłym wieku już nie trenujemy pamięci tak jak w szkole. Mając 10 lat znałem książke telefoniczną na pamięć i rejestracje pojazdów z całej wsi 😅😅 dzisiaj tego nie potrzebuje i nie cwicze wiec znam tylko 3 numery ;P
Czyli gadżet z Man in Black warto by mieć pod ręką.
To juz bylo obalone. W sensie jest takie ryzyko, tak samo jak Sarcofagy (spadek masy miesniowej).
Chodzi glownie o trenowanie umyslu i ciala. Wiekszosc ludzi robi gigantyczny blad ze przestaje dbac o siebie
okolo 30ki. Fizycznie i intelektualnie. Potem to sie nawarstwia i ludzie budza sie w wieku 50-60 lat z otyloscia, nietrenowanym umyslem i wielka redukcja miesni.
Wysłuchałem rozmowy jednym tchem i w 100% zgadzam się bo mam 50 lat i też doszedłem że to nie mój mózg chce, to JA chce! ❤
Miło by było jakby się prowadzący tak nie wcinał. Ohh jakie to jest wkurzające
@@TakaShiGUREEDO to moje wrażenie z kolei jest takie, że gość nie daje dokończyć wypowiedzi prowadzącemu 😅
Wspaniała rozmowa i bardzo budująca dla mnie jako osoby dojrzałej bardzo dziękuję i polecam wszystkim odsłuchanie
Dziękuję za tą rozmowę. Ogromną przyjemnością było przysłuchiwanie się jej.
Mam teraz 54 lata i od kilku lat zauważyłem u siebie ogromne zapotrzebowanie na poznawanie i uczenie się nowych rzeczy. Zrzucalem to na karb tego że mam bardzo duży wysiłek sportowy i to mogło spowodować mój głód wiedzy. Bardzo dziękuję za ten materiał. 😮
To tak jak moja mama 🙈 cala rodzina myslala ze ona oszalała, w wieku 50lat zdobyła tytuł magistra, teraz ma 53lata i zaczyna kolejne studia.. teraz wiem ze poprostu dorosła 😂
proszę nie mylić ilości poświęcanego na zaspokajanie ciekawości czasu z możliwością chociaż uzyskania jakiejkowliek wiedzy.
Gdyby tak było wystarczałoby wracać do podstawówki, na której poziomie jest większość przedstawianych tu zagadnień.
Tu nie ma niczego, co nie byłoby dostępne autonomicznym procesem poznawczym dziecka ze szkoły podstawowej.
Nic.
@@puliando5165polubiłem taki cytat: "Zaczynasz studia mając 69 lat? przecież jak skończysz będziesz miał 74"
- A jak nie pójdę też będe miał 74 ale też studiów"
Jakie studia? Zarządzanie, kulturoznawstwo? Po co jej to potrzebne, skoro zaraz emerytura. 20 lat już nie ma, nie oszukujmy się
@@israelhands7511otóż to.
Genialny wywiad! Tyle pożytecznej wiedzy, w pigułce! Dziękuję!
Ale mądrzy Panowie, dziękuję! Bardzo ciekawe informacje, warto wysłuchać całego wywiadu, dzięki za wiedzę ❤
Ale fajnie próbował profesor wypchnąć prowadzącego z absolutnej wiary w wiedzę ( "bo wszyscy tak myślą", myślą że wiedzą, haha). Super to było, widać dużą elastyczność umysłu u gościa. Dlatego tak dobrze się go słucha 😊
Materiał dający do myślenia , jednocześnie przeprowadzony w sposób prosty dla odbiorcy .
Mój mózg dziękuje Wam za tę pouczającą rozmowę 😄
Najlepsza rozmowa na kanale! Cudownie się słucha pana profesora.
Świetny gość! Świetna rozmowa
Bardzo ciekawy temat. Podniósł mnie na duchu. A największą dla mnie informacja była o ciałku migdałowatym...( ucieczkę zamienić na nagrodę)...
Śmiałam się razem z Panami. Dziękuję
Fantastyczna rozmowa 👍dziękuję p. Tomaszu 😊. Chyba jestem uratowana bo uwielbiam marzyć 👌🏼😁
Fascynująca rozmowa! Uwielbiam słuchać o rozwoju mózgu a pana Kaczmarzyka w szczególności. Ma nie zwykly dar obrazowego opowiadania ❤️🤯😆
Pozdrawiam bajkowo 🧚
dziekuje pieknie za ten wywiad. jak bardzo potrzebowalam tego uslyszec na moj 40-letni kryzys egzystencjalny :) teraz wiem, ze zycie faktycznie dopiero sie zaczyna..
Fascynująca rozmowa. Proszę o więcej Panowie.
Super gość, właśnie wczoraj słuchałam wywiadu profesora na temat nastolatków 😊
ten sam problem, co ze starszakami. Starcami. Nadal w ogóle nie myślą. Martin Heidegger "Co zwie się myśleniem"
Panie Tomku, czekam na odcinek, który poruszy temat szkodliwości działań "mentorów" i "coachów". Mam na myśli tą część środowiska, która powołuje się na pseudonaukowe dowody, udając specjalistów w jakiejś dziedzinie wprowadzając ludzi w błąd (np. neurocoaching, diety cud etc.). Takie praktyki niszczą finansowo a niekiedy i zdrowotnie nieświadomych ludzi. Czas aby na ktoś na poważnie zajął się tym tematem :(
Mentorzy i coachowie jako pożywkę wykorzystują ludzi słabych, samotnych, odciętych od grupy, ich konkurencja tez chciałyby się na tej grupie indywidualistów pożywić, temat ciekawy.
Cześć, jestem nauczycielem. Skończyłem kiedyś kurs coachingu w jednym z instytytuów. Po tym kursie poziom moich zajęć przeszedł na wyższy level. Nikt nas nie uczy się w życiu codziennym prawdziwie sluchać czy zadawać pytania. Uważam, że każdy nauczyciel, a i wiele innych osób powinno na takie przeszkolenie wybrać się. Myślę, że wiele z nas rozumie coaching przez pryzmat mówców motywacyjnych przemawiajacych ze sceny. I mówiących "jak żyć". Idea coachingu jest inna i na pewno wnosi wartość do życia.
Ludzi, którzy się tym tematem zajmują jest wielu. Niewiele to zmienia bo taką mamy mentalność, vide spójrz ile ludzie wydają na wróżki
Brednie. @@caiusplex809
Nie level, tylko poziom. Bez napinki.
Bardzo wartościowy odcinek i bardzo ciekawy temat. Gość także niezwykle sympatyczny i bardzo merytoryczny.
Super rozmowa, bardzo dziękuję obu Panom. Choć dziś mój ulubiony Rożek trochę przerywał i wybijał gościa z toku wypowiedzi, to wydaje mi się, że rozumiem dlaczego tak robił - chciał, żeby wszyscy zrozumieli trudniejsze rzeczy.
Bardzo inspirujące i fascynujące spotkanie fizyka z biologiem
Niezwykle wciągający odcinek, sympatyczny gość, ta godzina minęła mi jak 15 minut :)
Wspaniały film, wspaniała rozmowa. Przestałam się przejmować moją metryką, choć trochę zmartwiła mnie metryka moich znajomych. Na całe szczęście wynika z tego że nawet dojrzały hardwere można zmieniać i uczyć nowych rzeczy. Dziękuję za tą wspaniałą rozmowę, która naprawdę bardzo dużo mi dała.
Świetny inspirujący materiał. Prosimy o więcej tego typu rozmów - pozdrowienia! Stereotypy , normy, oceny itd. są naszym największym wrogiem - mocne.
To już wiem czemu po 40-tce dostałem depresji - po prostu wreszcie pojąłem w pełni ten świat :(
Bardzo dobra rozmowa. Jeden z nielicznych wywiadów, w którym podchodzi się do działania i zachowania człowieka z perspektywy indywidualnych predyspozycji fizycznych oraz czynników środowiskowych. Przydałaby się jeszcze analiza jak poszczególne choroby mogą wpływać na rozwój mózgu oraz zachowanie, np. niewydolność krążeniowa, przebywanie wśród różnych chemikaliów, itd. Ogólnie jednak wywiad na bardzo wysokim poziomie.
Genialny gawędziarz z Psora! Rzekłbym: zapraszać, zapraszać!
przyznam że odcinki z gośćmi, zwłąszcza tak długie, to te które najmniej oglądam na tym kanale. Ale tym razem temat jest tak ciekawy i ważny, oraz dobór gościa tak fantastyczny, że oglądam to już któryś raz a dopiero 5 dni po premierze :) profesor Kaczmarzyk musi tu jeszcze wrócić, koniecznie!
jeden z najlepszych wywiadów i odsłon tego kanału
Świetne! Też widzę mimo upływu lat, że mózg się wciąż rozwija, a nie stoi w miejscu po pewnym czasie. Nadal proces rozwoju trwa, tylko już wolniej. Pozdrawiam
Świetny materiał, każdy powinien zobaczyć. Dzięki
świetny rozmówca! Chetnie zobacze kolejny materail z tym panem.
Nie ma odwrotu - biorę się za siebie
Bardzo dziękuję za ten wywiad :)
swietna rozmowa wow. chciałbym aby panowie jeszcze się spotkali i porozmawiali o pamięci po 40tce. to też jest fascynujący temat. pozdrawiam.
Słucham i "gęba" się uśmiecha jak dobrze się tego słucha 😀
Fantastyczna rozmowa! Ogromnie się cieszę,że dzięki internetowi mam możliwość wysłuchania tak ciekawego wykładu. Dziękuję!
Swietna rozmowa z mnostwem ciekawych wnioskow! Godzinka minela jak z bata strzelil - wiecej takich rozmow!
Dziękuję 🎉
Cudne PRZESŁANIE!
Stop dla ograniczania praw, możliwości i chęci osób posuniętych w latach!
"Mikropęknięcia w korpusie silnika" się kumulują NIE JEDNAKOWO...!
Uwzględniać potencjał progenituro!
Super rozmowa, dzięki!
Mam nadzieję, że będzie kontynuacja tej rozmowy (w sumie to pewnego rodzaju deklaracja padła na końcu), bo bardzo przyjemnie się jej słuchało.
Świetna rozmowa. Dziękuję ❤
Świetna rozmowa, inspirująca...dzięki!
Cudowna cudowna rozmowa! Dzięki. W sumie to poczułem się... Mniej zużyty 😅
Ludzie kiedyś też żyli długo, statystykę w tych sprawach psuje bardzo duża śmiertelność noworodków i dzieci
Konflikty też zaniżały aż do połowy 20 wieku
Też tak właśnie słyszałem...
sluchajcie ze zrozumieniem .
@@tomastrocho Każdy uczy się sam, więc ludzie mogą usłyszeć to samo i nie zrozumieć (poprawnie) kontekst rozmowy/relacji (między rzeczami) & ich "ważności/kompetencji" w omawianym systemie👀ツ
==>
Intuicyjnie coś da, ale świadome zrozumienie kontekstu trochę zajmuje, nawet jeśli dla części osób jest to "oczywiste za pierwszym razem", a im więcej detali tym sens KONTEKSTU staje się mniej jasny. W skrócie i tak ich nie przekonasz
¯\_(ツ)_/¯
No i rozwój medycyny- szczepienia, profilaktyka, diagnozy itp
Niezmiernie ciekły temat , dziękuję i pozdrawiam 👋
Niesamowicie ciekawa rozmowa!
Ja z wielkią uwagaą wysłuchałam obu panòw, prowadzący wykazał się dużą wiedzą i prowadził całą rozmowę tak że chciało sie byc do koňca, pozdrawiam obu panòw serdecxnie👍
Przeciez w sredniowieczu byli ludzie po 50-70 lat. to ze srednia wieku to 40 lat wynika z duzej smiertelnosci w wieku dzieciecym wiec jesli przetrwalo sie te pierwsze lata to dozywanie do 50 lat nie bylo czyms nadzwyczajnym wiec mowienie ze tak sie nie dzialo jest przeklamaniem i dobrze jakby to poprawic.
Statystycznie ich wpływ był zerowy bo nie mówimy o historycznym znaczeniu? 👀ツ
==>
Trochę kwestia interpretacji, ale w kontekście ewolucji mózgów nie ma znaczenia,bo WIĘKSZOŚĆ musi dożywać, by mieć wpływ na potomków, czyli dopiero "się zaczyna"
¯\_(ツ)_/¯
@@Hecarim420 trzeba byc precyzyjnym bo jest to dla laikow wiec nikt niczego sobie dopowiadac nie bedzie bo nie znamy sie na tematyce. Jesli ja laik slysze ze prawie nikt nie dozywal 40 lat to bardzo latwo moge zostac wprowadzony w blad nie wiedzac ze autor mial w glowie cos innego niz powiedzial.
Średnią długość życia obniżały tez zgony okoloporodowe kobiet
Dokładnie. Przykład z czasów starożytnego egiptu, Ramzes II (~1300 pne) żył około 90 lat.
No przecież mowa o okresie ostatnich 35 000 lat! Słuchaj ze zrozumieniem!
Świetny wywiad. Milo bylo posluchać.
Fantastyczny odcinek! Dziękuję
Wspaniała, motywująca i bardzo wartościowa edukacyjnie rozmowa :)
Super odcinek :) bardzo fajny temat
Bardzo ciekawa rozmowa. Proszę o więcej Pana Marka w NTL
Dziękuję Panom za rozmowę.
Kochany Panie, to zalezy od informacjie danej osoby!Pozdrawiam
Znam sporo osób, które zawarły związek przed trzydziestką, po kilku latach rozwód, a po 40-tce znalazły inną naprawdę odpowiednią dla siebie osobę i dopiero teraz są szczęśliwi.
Więc coś w tym musi być...
W dojrzałym wieku bardziej rozważne decyzje, oparte na doświadczeniu życiowym.
trochę w tym racji jednak ale tez trzeba pamiętać, że nasz oraz naszego partnera mózg się rozwija, zmienia.. Z czasem stajemy się innymi ludźmi niż byliśmy mając 20 parę lat. Trzeba być uważnym nie tylko na siebie ale na partnera, na relacje aby gdzieś się po drodze nie rozjechać. Jednak większość ludzi, żyje obok siebie zamiast z sobą stąd te rozwody.
Rewaluacyjny odcinek i temat do rozwinięcia👍
Dziękujemy.
Z pozycji babci, uważam, że rodzina, gwarantuje, dobre życie. Jeśli są w niej, różne wiekowo, osoby, uzupełniają się. Samotny, 62latek,bez rodziny, może być niestrawny, podobnie, jak 42letnia,panienka.Rodzina to jest to! 🎉
Fakty są takie że po 40 roku życia człowiek czuje pierwsze efekty zużycia. Refleks, kontuzje które przytrafiają się częściej i leczą dłużej niż 20 lat temu. Otyłość brzuszna związana ze stresem. Cięższe nogi. Drżące ręce. Toalety nocne itp itd ....
Też mi się wydaje, że szału nie ma 🤣
Taki Einstein wszystkie przelomowe teorie czy publikacje tworzył w wieku 25 do 45 lat. Młodość to sprawność fizyczną i umysłowa.