Trauma dziecka nie tylko w alkoholowym domu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 เม.ย. 2022
  • Czym jest trauma dziecka z rodziny alkoholowej? Czy przy dziecku można bezkarnie dopuszczać się przemocy? Co się dzieje z dzieckiem nie obdarzonym miłością rodziców? Jak wielkie szkody wyrządza rodzić bagatelizujący uczucia i emocje swojego dziecka? Gościem odcinka jest Magdalena Halicka, psychotraumatolożka dziecięca i psychoterapeutka z Centrum Terapii Dialog.
    Prosimy Cię o wsparcie Sekielski Brothers Studio
    patronite.pl/sekielski
    wpłaty bezpośrednie:
    Kombinat Medialny Sp. z o.o.
    nr konta: PL 16 1950 0001 2006 0339 0016 0002
    tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
    Kod SWIFT Pekao SA: PKOPPLPW
    EUR
    PL91 1950 0001 2033 9004 5000 0003
    Kod SWIFT Pekao SA: PKOPPLPW
    paypal: m.sekielski@gmail.com
    USD: www.paypal.com/cgi-bin/webscr…
    AUD: www.paypal.com/cgi-bin/webscr…
    CAD: www.paypal.com/cgi-bin/webscr…
    EUR: www.paypal.com/cgi-bin/webscr…
    GBP: www.paypal.com/cgi-bin/webscr...
    patronite.pl/sekielski
    ________________________________________
    Pamiętajcie o subskrypcji:
    / @sekielski
    FB: / sekielski
    TT: @sekielski
    TT: @mareksekielski
    Instagram: / tomaszsekielski
    Instagram: / mareksekielski
    Instagram: / sekielski_brothers_studio
    Dziękujemy firmie Notto za dostarczenie mebli do studia i Sony Polska za wsparcie sprzętowe.
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 157

  • @MrLukkaso
    @MrLukkaso 2 ปีที่แล้ว +71

    Dobra wygrałeś sekielski…oglądam cię już od dawna,dziś na kacu po kilkumiesięcznej przerwie od picia. Zgłoszę się do specjalisty,wygrałeś.

    • @mareksekielski7158
      @mareksekielski7158 2 ปีที่แล้ว +19

      Tylko się nie obraź na mnie ;)

    • @MrLukkaso
      @MrLukkaso 2 ปีที่แล้ว +8

      @@paulinaalmeida9424 myślę że tak...chodzę regularnie na spotkania aa,i zaczynam terapie uzależnień. W końcu to do mnie dotarło że bez tego po prostu się nie da.Już sama grupa aa działa bardzo terapeutycznie,powtarzam sobie że to najlepsza rzecz jaka mnie spotkała w życiu.No ale jeszcze terapia,powodem każdego nałogu jest nieumiejętność radzenia sobie z emocjami,muszę w końcu dokopać się do traum z dzieciństwa i naprawić się. Zapraszam wszystkich na grupy aa,tylko nie jednorazowo tak aby poznać wszystkich którzy nie zawsze mogą być,u mnie też różni ludzie prowadzą grupe i to też na wpływ na dany meeting,w każdym razie to będzie początek waszego nowego życia

    • @elisabethherde7550
      @elisabethherde7550 2 ปีที่แล้ว +9

      To nie Sekielski wygral...to tobie kliknelo i to ty ponosisz odpowiedzialnosc za to co sie z toba teraz stanie...Kiedys jako dziecko nie mogles nic zrobic ale teraz owszem, czego ci z calego serca zycze.

    • @kika93able
      @kika93able ปีที่แล้ว

      Trzymam kciuki!

    • @biuroadraft
      @biuroadraft 5 หลายเดือนก่อน

      Trzymam kciuki

  • @madlene
    @madlene 2 ปีที่แล้ว +23

    Wspaniała rozmowa, z której wynika, że niemal wszyscy powinniśmy chodzić na terapię. Teksty w stylu „co wolno wojewodzie…”, „nie przesadzaj”, „masz dach nad głową i masz co jeść, inni mają gorzej”, itd. słyszałam setki razy

    • @taxau
      @taxau 2 ปีที่แล้ว +5

      podejrzewam, że wszyscy słyszeliśmy

    • @kasicabelch-sebastian3670
      @kasicabelch-sebastian3670 8 หลายเดือนก่อน

      Mało tego, osoby niedostępne emocjonalnie i płytkie relacje widzę wokół siebie w ok.90% przypadków. Nawet jestem jednym z nich. Dopiero (przyjęta przeze mnie do przemyślenia) opinia kogoś z zewnątrz, spoza mojego kręgu, bańki pokazała mi ten schemat. Bardzo mało przytulania, chwalenia, spędzania ze sobą czasu, relaksu, bo praca, robota w domu, zadania. Rodzina jak fabryka.

  • @paulinapaula4771
    @paulinapaula4771 2 ปีที่แล้ว +64

    Jak ja się cieszę, że tak bardzo wzrasta świadomość poruszanych tutaj kwestii wśród ludzi, którzy są lub będą rodzicami. Mam obecnie ponad 30 lat, a gdy miałam 11 to mój tato zaczął pić (i pije po dziś dzień) i nas zostawił, a mama została nieodwracalnie sparaliżowana i chciała się zabić. Takie przeżycia to trauma na całe życie, jestem już po jednej psychoterapii i w trakcie leczenia farmakologicznego. Moja terapeutka powiedziała, że to cud na kogo wyrosłam, ponieważ miałam wszelkie predyspozycje aby zmarnować sobie życie. Nerwica lękowa rujnowała moją codzienność odkąd pamiętam. Tak naprawdę dopiero teraz dostrzegam, jak naprawdę wygląda życie, bo przez młodość i kawałek dorosłości żyłam sparaliżowana, spowita we mgle zaburzeń. Cieszę się, że jestem na tyle świadoma, że nie zafunduję swojemu przyszłemu potomstwu takiego modelu wychowania. Zrobię co w mojej mocy, by one nie wyszły z domu pokaleczone emocjonalnie tak, jak ja.

    • @piotrmanowski7837
      @piotrmanowski7837 2 ปีที่แล้ว +9

      Brawo, brawo, brawo

    • @nadiazielona
      @nadiazielona 2 ปีที่แล้ว

      Lpp

    • @michaltomaszewski2239
      @michaltomaszewski2239 2 ปีที่แล้ว +2

      wszystkiego dobrego życzę

    • @twojkoszmar4231
      @twojkoszmar4231 ปีที่แล้ว +1

      Tak teraz wzrqsta samoswiadomosc I mozemy odkryc ze nawet w tych "normalnych" domach sporadycznie nie tak nagminnie jak w dysfunkcyjnych dochodzilo do zaniedban potrzeb, uniewazniania, przemocy. A skutki w przyszlosci sa podobne. Nasi rodzice robiac to nieswiadomie powielali schematy ze swojego dziecinstwa. Nikt nie przejmowal sie moimi uczuciami- nic sie nie stalo, jestem twardy I takie zasady chce wpoic mojemu dziecku bo swiat bywa okrutny. Ale juz zapominaja ze jesli zostali skarceni za uczucia, odrzucani to oni te uczucia wyparli I na trzezwo maja nad tym swietna kontrole ale po % jest rozhamowanie I wychodza demony I gryza dziecko, zone itd. Ja taj mialam ukochany tato ale zeaniony emocjonalnie po % wyzywal sie psychicznie I zawsze tlumaczyl ze to moja wina I czulam ze mnie nie kocha a potem znowu bylismy najlepszymi przyjaciolmi .Taka labolnosc spowodowala u mnie zaburzenia osobowosci.Taka osoba nie zdaje sobie sprawy ze w srodku jego dziecko wewnetrzne placze I jest skrzywdzone...

  • @mateuszrogolski2804
    @mateuszrogolski2804 2 ปีที่แล้ว +34

    Brawo, brawo, brawo! Sam staram się być świadomym rodziciem na sprawy dziecka i staram się patrzeć oczami dziecka.

  • @nadiazielona
    @nadiazielona 2 ปีที่แล้ว +40

    Dziękuję za kolejną ciekawą rozmowę i polecenie książki, też mimo 46 lat pamiętam popołudnie w przedszkolu kiedy wszystkie dzieci były odebrane, a moja Mama się spóźniła, do dzis pamiętam ten koniec świata.

  • @JaMarysiaZet
    @JaMarysiaZet 2 ปีที่แล้ว +9

    Nie potrafię wyrazić wdzięczności za to co tutaj robicie. Dziękuję

  • @kika93able
    @kika93able ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za tę rozmowę. Osobiście, praca z dziećmi mocno otworzyła mi oczy (lektorka) i pozwoliła mi zobaczyć, że dzieci mają naturalne prawo do przeżywania, do okazywania emocji i nie ma dzieci "grzecznych czy niegrzecznych". Mali ludzie to nadal ludzie. Zasługują na szacunek i troskę. To doświadczenie w pracy pchnęło mnie do szukania pomocy dla samej siebie, tego zaszczutego, porzuconego i bezsilnego dziecka alkoholika. Życzę nam wszystkiego co najlepsze! Im lepsi jesteśmy dla siebie, tym lepsi jesteśmy dla innych.

  • @adelbertcross4304
    @adelbertcross4304 2 ปีที่แล้ว +28

    Wielkie dzieki za poruszenie bardzo waznego tematu, ktory jest lekcewazony przez nas doroslych. I tak jak powiedzial Marek " nie dramatyzuj, masz tylko sie uczyc " jak ja dobrze pamietam te i inne zwroty przekazywane chyba z pokolenia na pokolenie.
    Jeszcze raz dziekuje.

  • @izabellaborkowska2240
    @izabellaborkowska2240 2 ปีที่แล้ว +17

    Bardzo ważna, potrzebna rozmowa. Dziękuję. Dobrze jest usłyszeć, że nie powinno bagatelizować się żadnej traumy a szczególnie dziecięcej.

  • @forgeronka3311
    @forgeronka3311 2 ปีที่แล้ว +13

    Dziekuję za kolejną bardzo ważną i ciekawą rozmowę. Niestety dużo w niej usłyszałam historii podobnych do mojego dzieciństwa. Dziś mam 35 lat i dzięki psychoterapii dopiero uczę się rozpoznawać swoje emocję i dawać sobie przyzwolenie na ich przeżywanie.

  • @maksxx200
    @maksxx200 2 ปีที่แล้ว +5

    Dziękuję panie Marku za tą rozmowę...

  • @ewapoczopko967
    @ewapoczopko967 2 ปีที่แล้ว +9

    Życzę wszystkim dzieciom, aby ten wywiad i ta książka trafiły do jak największej liczby osób dorosłych.
    Dziękuję Marku, to mega turbo ważny temat!

  • @martamrt91
    @martamrt91 2 ปีที่แล้ว +13

    Bardzo wartościowy materiał. Udostępniłam. Bardzo bym chciała, aby właśnie takie treści były udostępniane w mediach społecznościowych, a nie jakieś durne tiktoki 🤦🏻‍♀️
    Film obowiązkowy dla każdego rodzica! Wielka szkoda, że nasi rodzice nie mieli takiej wiedzy i dostępu do informacji..

  • @zulugulos
    @zulugulos 2 ปีที่แล้ว +18

    Panie Marku, gratuluję za kolejny bardzo dobry wywiad, naprawdę wielkie dzięki za te rozmowy. Otwierają oczy i umysł. Pozdrawiam i wszystkiego co najlepsze życzę!

  • @zyciebywafajne4672
    @zyciebywafajne4672 2 ปีที่แล้ว +23

    Mega ważne treści👍

  • @martagruchala-niedoszytko6339
    @martagruchala-niedoszytko6339 2 ปีที่แล้ว +11

    Dziękuję bardzo cenna rozmowa dla mnie matki 16 i 5 latka. Dziękuję, staram się pilnować aby nie powielać schematów z własnego dzieciństwa... Panie Marku dziekuję za Pana rozmowy i zapraszanie wspaniałych ludzi.

  • @maxiamberville
    @maxiamberville 2 ปีที่แล้ว +19

    Ważne, potrzebne i bardzo pożyteczne. Dziękuję.

  • @elkaem7264
    @elkaem7264 2 ปีที่แล้ว +20

    Ja i mój brat jestesmy dziecmi wychowywanymi w latach 80tych,metody zachowan tutaj poruszane były normą w tamtych czasach, przez złe dziecinstwo jestesmy poranionymi ,,skrzywionymi”dorosłymi.

    • @MajaPolskaa
      @MajaPolskaa 2 ปีที่แล้ว +3

      Święta prawda niestety

    • @Iwona_Fig
      @Iwona_Fig 2 ปีที่แล้ว +2

      A wasi rodzice pokrzywdzonymi dziećmi ich rodziców

  • @dorotastapor1025
    @dorotastapor1025 2 ปีที่แล้ว +8

    Wspaniały temat nie znałam tego jako matka dowiaduję się jako babka nigdy nie jest za późno ...Dziękuję bardzo 👏👏👏👏❤

  • @roksanaroksana1093
    @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ważny odcinek, dziękuję za dodanie. To często temat tabu, dlatego należy uświadamiać ludzi.

  • @KaysiSoul
    @KaysiSoul วันที่ผ่านมา

    Wspaniala rozmowa i wspaniala Pani z ogromna wiedza. Klaniam sie

  • @TheAsienka2010
    @TheAsienka2010 2 ปีที่แล้ว +8

    Trudne tematy, ale fajnie, że tak na spokojnie przekazane. Mi się bardzo podoba, że wśród wywiadów są takie odcinki z innej perspektywy.

  • @billiejean9253
    @billiejean9253 2 ปีที่แล้ว +10

    Wspaniały wywiad. Ogrom wiedzy.
    Wzruszyłam się. Tyle dzieciaków to spotyka. Przykre.

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Również się wzruszyłam. Smutne, trudne, ale jakże ważne, trzeba poruszać takie tematy jak najczęściej. W naszym kraju jest za duże przyzwolenie na alkoholizm i krzywdzenie bezbronnych.

  • @martynakadela8467
    @martynakadela8467 2 ปีที่แล้ว +13

    Na bycie rodzicem powinien być jakiś test. Bycie rodzicem to ogromne ważne zadanie i nie każdy się do tego nadaje, ale nie w Polsce to posiadanie dzieci to jakiś check point do odhaczenia bez namysłu...

  • @annagasecka6936
    @annagasecka6936 2 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo mądra i pouczająca rozmowa

  • @malgorzatafrieske4179
    @malgorzatafrieske4179 2 ปีที่แล้ว +19

    Ale super rozmowa!❤️ Chce takich więcej 🙏

  • @jakoniukpaulina
    @jakoniukpaulina 2 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo potrzebna rozmowa, dziękuję !👏👍

  • @irenaisajewicz7409
    @irenaisajewicz7409 2 ปีที่แล้ว +18

    Genialna rozmowa 👌

  • @Daniel-xz7kg
    @Daniel-xz7kg 2 ปีที่แล้ว +5

    Jestem bardzo wdzięczny za ten odcinek choć nie lubię słowa wdzięczność to bardzo potrzebowałem tej wiedzy którą przedstawiono w tym odcinku .Pozdrawiam

  • @aldonaiwaniuk
    @aldonaiwaniuk 2 ปีที่แล้ว +17

    Pewnych rzeczy o sobie dowiedziałam się dzisiaj z tego wywiadu. Niesamowite. A już myślałam , że dużo o sobie wiem. Bardzo dobry wywiad. Pozdrawiam.

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Świetny materiał, bardzo ważny i mądry. Pokazuje schematy, z jakimi trzeba sobie radzić w życiu dorosłym, kiedy miało się trudne dzieciństwo. Ludzie wolą oceniać kogoś, nie wiedząc, przez co przeszedł. Oby więcej takich odcinków.

  • @helaoz3429
    @helaoz3429 2 ปีที่แล้ว +8

    Kolejna WIELKA rozmowa. Zmieniacie świat. Naprawiacie ludzi. Dziękuję.

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Również dziękuję za wywiad powyżej, dobra robota!

  • @marzenawlodarska6798
    @marzenawlodarska6798 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dziękuję za ten odcinek,bardzo ważny dla mnie temat,dużo przydatnej wiedzy👍👍👍

  • @edytag9247
    @edytag9247 2 ปีที่แล้ว +10

    Audiobook wessany w dwa popołudnia. Często płakałam bo powracały wspomnienia i bicia i poniżania. Za jakiś czas na spokojniej odsłucham, bo dużo mi umknęło ważnych informacji. Oby przekaz dotarł do jak największej ilości osób.

    • @joannakalinowska5405
      @joannakalinowska5405 2 ปีที่แล้ว +1

      Gdzie ten audiobook jest dostępny?

    • @edytag9247
      @edytag9247 2 ปีที่แล้ว +1

      @@joannakalinowska5405 wpisujesz tytuł w wyszukiwarce

    • @michaltomaszewski2239
      @michaltomaszewski2239 2 ปีที่แล้ว

      bardzo trudne sprawy wszystkiego dobrego życzę

  • @magdalenanowak9570
    @magdalenanowak9570 ปีที่แล้ว +3

    Genialny wywiad, który niesamowicie pokazuje to, co dzieje się w głowie dziecka z.domu alkoholowego. Rodzice! Otwórzcie oczy, swoje głowy i dajcie szansę swoim dzieciom. Dzieci! Chrońcie siebie i róbcie wszystko, aby być w terapii.

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Dokładnie tak. Należy walczyć o siebie i się nie poddawać. Wszelkie traumy można zaleczyć. Najważniejsze to znaleźć przyczynę. Wszystkim życzę życia w szczęściu i spokoju ♥️

  • @Rosi21jr
    @Rosi21jr ปีที่แล้ว +1

    Wspaniała rozmowa ,dziękuję ❤

  • @klaudiaciucios4565
    @klaudiaciucios4565 2 ปีที่แล้ว +4

    Magda, świetnie się Ciebie słucha. Czekam na więcej.

  • @laurahinc4074
    @laurahinc4074 2 ปีที่แล้ว +4

    Świetny odcinek , bardzo ciekawi mnie temat traumy

  • @tomaszruszczyk6384
    @tomaszruszczyk6384 2 ปีที่แล้ว +5

    kolejna świetna rozmowa - super, że takie tematy są poruszane. dzięki Marku za polecenie książkowe :D

  • @joannakrysta6644
    @joannakrysta6644 2 ปีที่แล้ว +6

    Dziękuję za ten ważny temat.

  • @kasia1979
    @kasia1979 2 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo ważny temat.

  • @j.k.m.j.8399
    @j.k.m.j.8399 2 ปีที่แล้ว +3

    Baaaardzo potrzebny odcinek...

  • @winstonknowitall4181
    @winstonknowitall4181 ปีที่แล้ว +3

    Wspaniała i bardzo ważna rozmowa.

  • @SiiDeej
    @SiiDeej 2 ปีที่แล้ว +8

    Świetny materiał!

  • @komo5609
    @komo5609 2 ปีที่แล้ว +5

    zawsze podziwiałam ludzi, którzy bezrefleksyjnie robią sobie dzieci - mnie zawsze przerażało ile można zrobić krzywdy takiemu dziecku - nawet chcąc tylko dobrze....

    • @Frrrrrrrrl
      @Frrrrrrrrl 2 ปีที่แล้ว

      No tak a masz dzieci? Ja mam córkę 6 letnia, z przypadku tak wyszło nie do końca z osobą wlasciwa. Jednak zajmuje się córka wiecej niz matka, bo kocham córkę. Popełniam błędów dużo przy wychowaniu, sam mam traumy z dzieciństwa duże, ale każdego dnia boję się o swoje dziecko. Każdego dnia boję się że coś się jej stanie, każdego dnia boję się że spotka ja przemoc psychiczna. Żyje w ciągłym stresie, strachu o dziecko. Do tego stopnia że czasem muszę brać leki na uspokojenie. Jesli masz takie myśli serio o których piszesz, nie rób dziecka. Strach jest okropny.

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Również często się nad tym zastanawiam. Rodzicielstwo powinno być świadome. Nie powinno się krzywdzić niewinnych istot, a nie każdy nadaje się na opiekuna.

  • @gretam3260
    @gretam3260 2 ปีที่แล้ว +10

    Utozsamiam sie z tym odcinkiem najbardzej. Wiele razy bronilam matki przed ojcem, przed jego kopami, rzucaniem rzeczami, czulam sie w obowiazku jej bronienia. WTF! Sprawa bardzej jednak skomplikowana, po latach widze racje ojca, i mam duzo pytan do bogobojnej matki. WTF!
    Dobry odcinek!
    Hujowe dziecinstwo ma duzy wplyw na dorosle zycie .

    • @Frrrrrrrrl
      @Frrrrrrrrl 2 ปีที่แล้ว

      Czemu widzisz rację ojca?

    • @gretam3260
      @gretam3260 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Frrrrrrrrl
      Wtedy odbieralam to jednoznacznie: ojciec zly- matka dobra. Oczywiscie absolutnie nie popieram przemocy. Ale po latach widze ze matka jest b. krytyczna cokolwiek nie jest po jej mysli, nie rozumie slowa kompromis, zawsze musi byc tak jak ona chce, nie jest szczerze, na wskrosc oddna kk od ktorego Ja odeszlam i to tez byl zgrzyt. Lista dluga…

    • @mateuszkowalski9229
      @mateuszkowalski9229 2 ปีที่แล้ว

      No widzi Pani, jak łatwo oceniać. W Polsce panuje przekonanie, że w 99,9% przypadków to wina mężczyzny. Że mężczyzna jest ten najgorszy, bo mężczyzna w Polsce nie ma prawa być zmęczony, nie ma prawa być smutny, nie ma prawa mieć gorszego dnia. Mężczyzna w Polsce ma być zawsze wesoły, uśmiechnięty, radosny i spełniać wszystkie zachcianki kobiet; ma znosić wszystkie emocjonalne huśtawki kobiet, bo przecież kobieta ma prawo do wszystkich emocji, a mężczyzna to robot, który ma wszystko znosić i przynosić pieniądze.

    • @gretam3260
      @gretam3260 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mateuszkowalski9229
      Nie wiem czy 99.9% tak mysli.
      Ja wiem ze kobieta tez moze byc agresorem, zwykle emocjonalnym.

  • @hannaewelina8282
    @hannaewelina8282 2 ปีที่แล้ว +5

    Bezcenna rozmowa.

  • @sawomirsanecki1526
    @sawomirsanecki1526 2 ปีที่แล้ว +6

    Po trzykroć, BRAWO!!!

  • @arturmellin7206
    @arturmellin7206 2 ปีที่แล้ว +5

    no tak, rozmowa bardzo na moim czasie, niedawno w swojej terapii zobaczyłem czym były i czym są dla mnie dziś moje przezycia z okresu kiedy miałem 5-8 lat. dom całkiem porządny, ale zaliczyłem dwa przedszkola, przy okazji przeprowadzki z miasta do miasta, potem poszedłem do szkoły a po roku zmieniałem szkołe. troche za dużo tego było. niby żadna katastrofa, ale jednak slady po tym wszystkim są.

    • @arturmellin7206
      @arturmellin7206 2 ปีที่แล้ว

      z reszta, początki w pierwszym przedszkolu to był mój ogromny bunt, odmawiałem jedzenia, więc na koniec dnia byłem karmiony przez mame lub tate, wszystkim z całego przedszkolnego dnia, potem jadłem, ale tylko na stojąco, troche trwało zanim przestałem wyrażać swoją niechęć do przedszkola. przez wiele lat to była rodzinna historia z której się wszyscy, łącznie ze mną, śmiali

  • @zenobiakot1657
    @zenobiakot1657 2 ปีที่แล้ว +5

    Rewelacyjny odcinek. A oglądaliście może polski film pt. "PRĘGI"? szczerze polecam.

  • @mglov7710
    @mglov7710 2 ปีที่แล้ว +8

    Dziękuję

  • @elmit2764
    @elmit2764 2 ปีที่แล้ว +7

    wspanialy lekarz

  • @amek4736
    @amek4736 2 ปีที่แล้ว +11

    W życiu chodzi o emocje . Jednak tak wiele osób o tym nie wie. Cała walka ludzi toczy się o emocje i o uczucia.

    • @mateuszkowalski9229
      @mateuszkowalski9229 2 ปีที่แล้ว

      Idź do sklepu i "zapłać" za chleb emocjami. Albo powiedz pani kasjerce komplement może da panu ten chleb, bo przecież chodzi tylko o emocje.

    • @amek4736
      @amek4736 2 ปีที่แล้ว

      @@mateuszkowalski9229 co ma piernik do wiatraka 😊

    • @mateuszkowalski9229
      @mateuszkowalski9229 2 ปีที่แล้ว

      @@amek4736 To ma, że w życiu wcale nie chodzi o emocje tylko o PIENIĄDZE, emocje są tylko dodatkiem do życia.

    • @amek4736
      @amek4736 2 ปีที่แล้ว +1

      @@mateuszkowalski9229 chyba w twoim życiu. W moim nie. W moim dodatkiem i narzędziem są pieniądze. I nie są najważniejsze. Najważniejsze dla mnie jest moje życie wewnetrzne i dbanie o relacje.

  • @halinatyszkiewicz8034
    @halinatyszkiewicz8034 2 ปีที่แล้ว +5

    Dziękuję!

  • @SofieMZF
    @SofieMZF 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziekuje za te rozmowe i polecenie ksiazki. Jest ona takze przetlumaczona na NL, gdzie mieszkam i ma bardzo wysokie notowania. Chetnie przeczytam.

  • @Frrrrrrrrl
    @Frrrrrrrrl 2 ปีที่แล้ว +4

    Ta pani jest wspaniała.

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Bardzo świadoma i empatyczna kobieta, miło się słuchało. Bardzo dziękuję za ten materiał, mądre i prawdziwe słowa.

  • @kingagrabowska1881
    @kingagrabowska1881 2 ปีที่แล้ว +9

    Wydaje mi się, że obrażenie się rodzica na dziecko budzi w nim oczywistą reakcję lęku i przerażenia. Bowiem dziecko widząc i czując obrażonego na niego rodzica czuje się porzucone przez niego. Traci poczucie bezpieczeństwa.

  • @user-dz6cg5yz1r
    @user-dz6cg5yz1r 2 ปีที่แล้ว +5

    Za krótko!

  • @psmoczynski
    @psmoczynski 2 ปีที่แล้ว +5

    ale ciekawy odcinek!

  • @anitabigda9835
    @anitabigda9835 2 ปีที่แล้ว +4

    Każdy wywiad wbija mnie w fotel.

  • @justynadzasta3743
    @justynadzasta3743 2 ปีที่แล้ว +5

    Przepraszam jakie mamy teraz czasy?? Smiesznej 2 letniej pandemii ktora skończyła się jak wojna się zaczęła a co się dzieje w Szanghaju???? A obok wojna kazdy kto ma oczy otwarte widzi co się dzieje rowniez młodzież doswiadcza mega stresow. To nie tylko temat zamknięty w domu oczywiscie ma to ogromny wpływ ale to co się dzieje na swiecie tez

  • @teresasowa1031
    @teresasowa1031 ปีที่แล้ว

    Dzięki super sprawa 😊❤

  • @igasenkowska1739
    @igasenkowska1739 2 ปีที่แล้ว +1

    panie marku lubie pana (programy), pozdr z francji

  • @damianslomiak8802
    @damianslomiak8802 2 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję dużo dowiedziałem się o sobie:"(

  • @merimuun5769
    @merimuun5769 2 ปีที่แล้ว +6

    Więcej rozmów kiedy to kobieta jest sprawcą przemocy,bo myślę że ten problem jest bagatelizowany.

  • @paulinaetomasik
    @paulinaetomasik 2 ปีที่แล้ว +1

    Brawo Panowie! Lepiej tego zrobić nie można!

  • @MrRGBable
    @MrRGBable 2 ปีที่แล้ว +3

    18:46 Ale co "pójdź sprawdź", na 3 konsultacje? Bo że sie nie tworzy trwałych związków to i bez tego wiadomo. A 3 konsultacje nie pozwolą stwierdzić dlaczego. Nawet 30 może nie pomóc. 22:46 Co to jest regulacja prawidłowa własnych emocji? Jak w ogole mozna regulowac swoje emocje?

  • @margaretnowak616
    @margaretnowak616 2 ปีที่แล้ว +6

    ☀️👍

  • @Projekt44-th9xq
    @Projekt44-th9xq 3 หลายเดือนก่อน

    Genialny odcinek. Kropka w kropke mozna sie dzieki tej rozmowie poznac...

  • @marsu191
    @marsu191 2 ปีที่แล้ว +2

    ❤❤❤❤

  • @jarosawdabrowski1432
    @jarosawdabrowski1432 2 ปีที่แล้ว +6

    👊👍

  • @twojkoszmar4231
    @twojkoszmar4231 11 หลายเดือนก่อน

    Ja mialam relacje bliskie z rodzicami zaufanie...mowilam im wszystko. No ale tato adopcyjny dda/ddd czesto negował moje emocje np bo ich nie rozumial i tylko bylo "nie uzalaj sie nad soba" ale jak byla sytuacja np ze mnie dzieciaki starsze napadły to jeździł po okolicy ze mną szukając ich. A potem die zaczaił na jedną dziewczyne i ja zgarnął i zaprowadził do dyrektora.
    Niby mialam kilka miesięcy ale właśnie książka "Co ci się przydarzylo" zrozumiałam że bedac kilka miesięcznym dzieckiem w domu przemocy I alkoholu zapewne odczuwałam te emocje, krzyki, balam sie. Potem dom dziecka kilka miesięcy (zaburzenia wiezi) a mi mowia "ale byłaś mala, nie pamietasz" to mnie szlag trafia.
    Z tata adopcyjnym w wieku 11 lat mialam traume relacyjna. W szale alkoholowym adopcyjny tato wykrzyczał mi ze zniszczyłam go i jego żonę. Uzyl slowa "kobieto" wskazywali na terapii ale dziecko nie mysli (a może mial halucynacje po wodce I widzial kogos innego?) No raczej nie. Mysli "jestem nie warty kochania, nawet ci rodzice mnie nie kochają, jestem nic nie warty" ... I rzeczywiście w wieku 21 lat diagnoza "borderline" I za każdym razem w późniejszym zyciu gdy był pijany patrzyl sie z nienawiscia, często pokazywał agresje w domu, impulsywnosc, w tamta noc rozwalil 2 telefony... u mnie poszło w okaleczanie i wine za emocje. Nie umiem rozpoznawać emocji partnera i swoich.
    Pilam kiedys właśnie a teraz mam 30 lat nienawidze gdy moj facet pije sam I jest pijany a ja jestem trzezwa. (Moze steach z domu?) Albo reakcja mamy adopcyjnej na alkohol w domu. Z której się śmiałam kiedys.
    Dlatego chce wiedziec co się działo w domu biologicznym...tam ojciec nawet nozem ranil matke a mnie uspokajano alkoholem. Faktycznie po alko nie mam agresji nigdy.

  • @malinaczekoladowa
    @malinaczekoladowa 4 หลายเดือนก่อน

    ❤❤❤

  • @magorzatastarszak8620
    @magorzatastarszak8620 2 ปีที่แล้ว +1

    Ok

  • @1985kjw
    @1985kjw 3 หลายเดือนก่อน

  • @jagab3754
    @jagab3754 2 ปีที่แล้ว +1

    Po 9 latach małżeństwa zapytałam swojego teścia dlaczego ciągle kłócimy się z mężem. Usłyszałam, że...to przez nas samych...mój mąż jest z rozbitego małżeństwa... Myślę, że wiele osób z pokolenia rodziców dzisiejszych 30-kilkulatków uważa, że dzieciństwo nie ma żadnego wpływu na dalsze życie. A wiadomo, jak wychowywało się dzieci te 30 lat temu

  • @ergunnalli
    @ergunnalli 2 ปีที่แล้ว +4

    *Dlaczego psychologia tworzy problemy, zamiast je rozwiązywać?*

  • @jerzyobajtek7940
    @jerzyobajtek7940 2 ปีที่แล้ว +7

    👍 👋

  • @barbarakrawczyk3248
    @barbarakrawczyk3248 2 ปีที่แล้ว +2

    Super odcinek, ale w 35:00 to pani się chyba odkryła za bardzo z tym śmiechem... to chyba nie jest powód do śmiania czy się mylę ?

    • @emiliaulinowska1617
      @emiliaulinowska1617 2 ปีที่แล้ว +1

      zgadzam się aczkolwiek Pan Marek tak to mówi i sam się uśmiechał, stąd może ta reakcja. Fajna Pani tylko za dużo tego Nie ? nie?jakby szukała potwierdzenia swojej tezy

  • @brandyrosa
    @brandyrosa 2 ปีที่แล้ว

    15:29 👌

  • @marekgolonko1368
    @marekgolonko1368 2 ปีที่แล้ว +8

    Ma Pani mnóstwo racji. Ale czy aby na pewno już nie ma w tej koncepcji trochę przesady.? Czy wychowanie dzieci nie polega na tym aby im mówić co wolno a co nie wolno? Czy dozwolona jest pełna dowolność? Chyba obraz współczesnych nastolatków jest najwyraźniejszym dowodem że pełna dowolność się zupełnie nie sprawdza. Jeżeli według specjalistów ten stan który reprezentuje ówczesna młodzież jest dobrym rozwojem dziecka to ręce mi opadają. Rozumiem żeby dotyczyło to tylko małego procenta młodzieży, się niestety proporcje są odwrotne. To mały procent rozumie że są jakieś granice społeczne i moralne, ma świadomość co jest dobre a co złe. Według mnie to jest właśnie efekt pełnej swobody i respektowaniu wszystkich zachowań. Zaraz ktoś mi zarzuci że jestem zwolennikiem lania i poniżania. Nie, nie jestem, ale jestem zwolennikiem wyznaczania pewnych granic i trzymania się reguł społecznych bo żyjemy w grupach społecznych i żeby dobrze w nich funkcjonować muszą być zachowane granice i reguły

  • @Markicjusz
    @Markicjusz 2 ปีที่แล้ว +2

    Zeby tylko 3 piwka wieczorem w piatek....

  • @barbarakuzniar685
    @barbarakuzniar685 2 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawa rozmowa, ale śmiech nie na miejscu przy tej rozmowie

  • @polsad8543
    @polsad8543 2 ปีที่แล้ว +5

    Weź się w garść. Jeden z lepszych tekstów bagatelizujących

  • @juliator98
    @juliator98 5 หลายเดือนก่อน

    Coś o mnie i o Tobie...

  • @officesound
    @officesound 2 ปีที่แล้ว +2

    Czyste dzieci wyrastają na psychopatów

  • @riviera537
    @riviera537 2 ปีที่แล้ว +6

    Płakałam podczas słuchania… jestem DDD i jest to bardzo ciężki temat. Nie potrafię ufać innym i tworzyć zdrowych relacji.

    • @katarzynaknapczyk3465
      @katarzynaknapczyk3465 2 ปีที่แล้ว +5

      Mam tak samo więc bardzo dobrze cie rozumiem

    • @riviera537
      @riviera537 2 ปีที่แล้ว +3

      @@katarzynaknapczyk3465 Rozpoczęłam terapię i aż się przeraziłam ile to kosztuje, a wcześniej jeszcze bardziej się zasmuciłam kiedy usłyszałam, że na terapię NFZ trzeba czekać 2-4 lata(Kraków)

    • @michaltomaszewski2239
      @michaltomaszewski2239 2 ปีที่แล้ว +2

      @@riviera537 dokładnie terminy są bardzo długie,wszystkiego dobrego życzę

    • @riviera537
      @riviera537 2 ปีที่แล้ว

      @@michaltomaszewski2239 dziękuję serdecznie i Tobie również;)

    • @roksanaroksana1093
      @roksanaroksana1093 ปีที่แล้ว

      Mam podobnie. Dużo siły i wiary w siebie życzę, wszystkiego dobrego 🤗

  • @maaczarna6799
    @maaczarna6799 2 ปีที่แล้ว +3

    Zróbcie odcinek o dzieciach wychowanych przez matkę chorą psychicznie i ojca pedofila.
    Nic nigdzie o tym nie ma .

    • @michaltomaszewski2239
      @michaltomaszewski2239 2 ปีที่แล้ว

      to jest bardzo ciężki temat oby jak najmniej takich rodzin

    • @Frrrrrrrrl
      @Frrrrrrrrl 2 ปีที่แล้ว

      Przeginasz z tym tematem. Polecialas za mocno

  • @claudiag2158
    @claudiag2158 2 ปีที่แล้ว +5

    Rodzice często pochodzą z domów dysfunkcyjnych wiec sami potrzebują pomocy, terapii.
    Że w Polsce jest mnóstwo patologii to już wiemy, ale jakie wy macie rozwiązania ?
    Zacznijmy od tego aby się nie rozmnażać kiedy się nie jest w pełni zdrowym, alkoholikiem czy narkomanem.

  • @julitawojtaszak4199
    @julitawojtaszak4199 4 หลายเดือนก่อน

    2 razy podchodziłam do psychoterapii. Nic z tego nie wynikało. Siedzenie i opowiadanie swojej historii za pieniądze nic nie rozwiązało.

  • @jarekb6573
    @jarekb6573 2 ปีที่แล้ว +2

    matka spożywa wieczerzę, a alkohol PIJE

  • @diabolinka1
    @diabolinka1 ปีที่แล้ว

    Znajomej terapeutki córka zmarła na anoreksję.
    Wszyscy już dawno widzieli, że ona jest chora, a jej mama dowiedziała się o tym ostatnia...

  • @adgam6999
    @adgam6999 2 ปีที่แล้ว +4

    Według totalnej biologii już ok rok przed zapłodnieniem wprowadzany jest program rodziców, nie poruszona została kwestia wykonywanych szczepień, gdzie rodzić się cieszy ojej tak mało płakał/a a tymczasem ono podświadomie jest poddane ogromniej traumie co także ma właśnie przełożenie np na występowanie alergii które są związane tak jak pani powiedziała z zakodowanym zapachem, alergenem

    • @Anna-tz8jc
      @Anna-tz8jc 2 ปีที่แล้ว

      A jak dziecko dużo płakało podczas szczepienia to lepiej? Pytam bo interesuje się totalną biologią i ostatnio byłam na szczepieniu z Córcią. Strasznie płakała.

    • @adgam6999
      @adgam6999 2 ปีที่แล้ว +4

      @@Anna-tz8jc to zdanie o płaczu to było prześmiewcze, że rodzice podchodzą w tak ignorancki sposób do szczepionek, przypominam że dwa strzały na start dostaje dziecko w ciągu 24h dla mnie to jest zbrodnia na dziecku tak samo jak cała reszta tego syfu, ale tutaj mówimy o traumach więc myślę, że to jest pierwszą z nich jeżeli poród przebiegł bez komplikacji, dużo się szuka przyczyn właśnie w domu, szkole itp i często jakiś problem jest wyolbrzymiany jako trauma, a przyczyna jest w bardzo wczesnym dzieciństwie

  • @katarzynagrudziaz4113
    @katarzynagrudziaz4113 ปีที่แล้ว

    Nbppo

  • @superkasiakasia8180
    @superkasiakasia8180 2 ปีที่แล้ว +2

    Kobieto, TO, TO, TO dziecko. Nie "te".

    • @dorota99
      @dorota99 2 ปีที่แล้ว +1

      Tak, niestety z powodu polszczyzny tej Pani trudno mi się tego słuchało. Zazwyczaj to nie przeszkadza w materiałach publikowanych na tym kanale, jednak gdy ekspert robi błędy językowe to traci u mnie na wiarygodności. Oczywiście temat ważny i potrzebny. Dobrze ze się pojawił.

  • @LaCokaSoldierPL
    @LaCokaSoldierPL 2 ปีที่แล้ว

    Fajna wyszukiwarka prywatnych ośrodków dla bananowych dzieci 😂

  • @rafak.7488
    @rafak.7488 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy w polsce jedynym nałogiem jest alkohol,może by tak o innych nałogach a nie ciągle o tym biednych i załamanych alkoholikach ii jacy to oni fajni że nie pija,śmiać mi się chce.

    • @arturmellin7206
      @arturmellin7206 2 ปีที่แล้ว +6

      ale na tym kanale jest i o innych uzależnieniach, nawet w tym wywiadzie jest o nich mowa.
      czemu tylko alkohol widzisz?

    • @rafak.7488
      @rafak.7488 2 ปีที่แล้ว

      @@arturmellin7206 ogólnie chodzi mi o to,że w polsce alkoholików traktuje się jak biedne owieczki którym należy sie bóg wie co.

    • @arturmellin7206
      @arturmellin7206 2 ปีที่แล้ว +1

      @@rafak.7488 nie zauważylem żeby tak było, i żaden trzeźwy alkoholik tego nie oczekuje

  • @michalolszynski3113
    @michalolszynski3113 ปีที่แล้ว +2

    Drażni mnie ta kobieta..

    • @mlekas777
      @mlekas777 ปีที่แล้ว

      Mnie jakoś też.

  • @mateuszkowalski9229
    @mateuszkowalski9229 2 ปีที่แล้ว +1

    Wszystko prawda, ale żyjemy w takich warunkach ekonomicznych jakich żyjemy - zarobki coraz niższe, a koszty życia coraz wyższe. Rodzice niejednokrotnie zapie..alają na 2 zmiany, żeby ten NIEDOCENIANY przez dzieci dach nad głową utrzymać. A jak człowiek jest wyczerpany po 14 czy 16 godzinach pracy i ma się jeszcze troszczyć o emocjonalny dobrostan dzieci, bo same nie potrafią o to zadbać, przepraszam, ale jednak wydolność organizmu ludzkiego jest ograniczona. Tymczasem oczekuje się od rodziców, żeby pracowali po 16 godzin na dobę, a później jeszcze 8 godzin spędzali z dzieckiem, będąc uśmiechniętym i radosnym ze statusu niewolnika, worka mięsa, który jest tylko do pracy i żeby umarł tuż przed emeryturą. No przepraszam, ale z taką perspektywą życia ciężko jest zachować radość i okazywać ją dziecku.

    • @fredericam.-b.260
      @fredericam.-b.260 2 ปีที่แล้ว +3

      Przepraszam, ale wiesz, że pojawienie się dzieci na świecie to decyzja tych rodziców? Ono się na świat zasadniczo nie pcha. Jeśli Cię nie stać na dziecko, to go nie powołuj na świat. Proste. Jeśli życie wygląda tak, jak je opisujesz, to na to samo chcesz skazywać swoje dziecko?
      Nie mówię tego złośliwie. Sama nie mam dzieci i nie chcę mieć. Zdaję sobie sprawę, czym jest rodzicielstwo i że ja temu nie podołam. A nie będę niewinnego człowieka krzywdzić.

    • @mateuszkowalski9229
      @mateuszkowalski9229 2 ปีที่แล้ว

      @@fredericam.-b.260 Sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w Polsce zmienia się tak szybko, że 3 - 5 lat temu rodzice są w na tyle dobrej sytuacji finansowej, że chcą i mogą sobie pozwolić na dziecko, bo też chcą się spełniać jako rodzice, a później PiS wywołuje kryzys gospodarczy, to chyba nie jest wina rodziców, że im ciężej niż w momencie poczęcia dziecka.

    • @fredericam.-b.260
      @fredericam.-b.260 ปีที่แล้ว

      @@mateuszkowalski9229 żyjemy w Polsce. Ten kraj nigdy nie był pewny i stabilny. Zawsze można założyć rodzinę zagranica.
      Uważasz, że zabawa w rosyjska ruletkę (a nuż trafię z dzieckiem na fajny czas), jest rozsądna? Mówimy o powołaniu na świat nowego człowieka, za którego odpowiadamy. Także za to, z czym wejdzie w życie.

    • @mateuszkowalski9229
      @mateuszkowalski9229 ปีที่แล้ว

      @@fredericam.-b.260 Uważam, że zaspokojenie potomstwu podstawowych potrzeb materialnych jest wystarczającym zaangażowaniem rodziców. O potrzeby emocjonalne każdy musi dbać sam, nawet dziecko. O moje potrzeby emocjonalne, kiedy byłem dzieckiem też nikt nie dbał - dwaj starsi bracia rozpychali się łokciami, brali od życia i od rodzica ile mogli zarówno uwagi, wspólnego czasu jak i rzeczy materialnych. Dla mnie pozostawały ochłapy, ochłapy miłości i uwagi rodziców i ochłapy materialne. Życie jest brutalne, zwycięża silniejszy i człowiek nie różni się tu od zwierząt, mimo że pierze się nam mózgi i próbuje wmówić, że stoimy wyżej.