Wywiad z prof. Jagodą Cieszyńską-Rożek - część 1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 พ.ค. 2018
  • Pierwsza część wywiadu z profesor Jagodą Cieszyńską-Rożek

ความคิดเห็น • 26

  • @alakowalska9161
    @alakowalska9161 2 ปีที่แล้ว +2

    Super 💪🙏🙏🙏🍀 Profesor Cieszyńska - Rożek.

  • @TheDaftPL
    @TheDaftPL 3 ปีที่แล้ว +7

    A teraz odnośnie materiału! mega konkretna Pani Profesor!

  • @TheDaftPL
    @TheDaftPL 3 ปีที่แล้ว +12

    Ja byłem ponadprzeciętny w szkole i totalnie "nudziłem" się w pierwszej i drugiej klasie. Nikt mnie nie poprowadził i osiadłem na laurach. Chyba powinienem iść z rok starszymi dziećmi... W 95r. miałem 7 lat. Umiałem literki, liczyć i trochę czytać. Przeglądałem encyklopedie na komputerze, uczyłem się angielskiego(wszystkie zwierzątka, sporo przedmiotów, odmiany itd.) Niestety z tego nic nie zostało, bo nie miałem z kim się dzielić wiedzą w tamtych czasach.... Dodatkowo miałem problemy z pisaniem(nawyk złego trzymania długopisu) przez co pisanie, sporządzanie notatek było traumą. A jeszcze przez stare monitory komputerów psuł mi się wzrok co jeszcze bardziej zniechęciło mnie do nauki oprócz tego rozleniwienia przez "nadrobienie materiału szkolnego".

    • @Hannakuc55
      @Hannakuc55 2 ปีที่แล้ว +10

      /+*-*
      Wcale nie był Pan nadprzeciętny. Uważa się, że naturalnym wiekiem do nauki czytania jest wiek 5 lat. Moja autystyczna córka nauczyła się czytać sama i sama zdobywa sobie wiedzę. Ja również czytałam w wieku 5 lat. I choć proponowano rodzicom abym poszła wcześniej do szkoły, nie zgodzili się na to, słusznie uważając, że równie ważny jak rozwój intelektualny jest dojrzałość emocjonalna i rozwój fizyczny. Nie uważam, żeby przez to straciła. Nie uważam, żebyśmy mieli wychowywać dzieci na geniuszy. Uważam, że dziecko trzeba wychować na normalnego człowieka o stabilnej osobowości.

  • @marcinkostrubiec9790
    @marcinkostrubiec9790 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie odnośnie rozwoju mowy u wczesniaka,mój syn 31 t.c 1280 gramy,obecnie ma prawie 3 lata,mówi pojedyncze słowa,chodzi na dodatkowe zajęcia,jest problem z gryzieniem co przekłada się na mowe

  • @bogumilaszczepanska8520
    @bogumilaszczepanska8520 ปีที่แล้ว

    Proszę o poradę. Mój syn urodziny w styczniu 22 .2018 roku od 2 roku życia chodził do żłobka 2-8 miesiecy poszedł do przedszkola do grupy z 2017 roku . Uczęszczał tam przez 2 lata szkolne! Teraz został przeniesiony do grupy całkiem nowe , która jeszcze nie chodziła do przedszkola. W grupie jest 8 dzieci z roku 2019 i 7 dzieci 2018 ! Proszę mi powiedzieć czy starać się by dzecko przenieś do poprzedniej grupy czy zostawić?
    IQ u syna z zeszłego roku wynosi 119 . Od 2 roku życia mówił całymi zdaniami .Bardzo chlonny jest na uczenie sie liter i pisanie.

    • @KR-qc8yt
      @KR-qc8yt หลายเดือนก่อน

      A jak pani uczy dziecko? Proszę powiedzieć z czego korzystacie od czego zacząć no i jak mieć do tego cierpliwość?

  • @alicjapulka5317
    @alicjapulka5317 5 ปีที่แล้ว

    Jakiego rodzaju słuchawki powinniśmy stosowac dla dzieci, w jakim stopniu wygluszajace?

    • @CentrumMetodyKrakowskiej
      @CentrumMetodyKrakowskiej  4 ปีที่แล้ว

      Słuchawki powinny być nauszne by dźwięk był pełniejszy, oraz dobrze wygłuszające zewnętrzne odgłosy. sklep.centrummetodykrakowskiej.pl/katalog/inne/sluchawki-46.html

  • @KR-qc8yt
    @KR-qc8yt หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry. Proszę powiedzieć jak zwykła mama ma nauczyć zwykłe dziecko czytać w wieku 4 lat? Od czego tu zacząć które pomoce kupić razem z przeszkoleniem jak pracować. Nie jestem kreatywna i sama zabawy dziecku nie wymyślę że przez zabawę mamy się uczyć. Co zrobić w tej sytuacji. Jak chce mieć bardzo mądre dziecko ale ja nie jestem w stanie nic wymyśleć.

    • @CentrumMetodyKrakowskiej
      @CentrumMetodyKrakowskiej  หลายเดือนก่อน

      Zacząć należy od samogłosek. Możemy podpisać samochody i garaże samogłoskami i prosimy dziecko aby samochodem A wjechało do garażu O. Samochody są tylko przykładem. To mogą być dinozaury, pokemony - ulubione zabawki dziecka. Jak dziecko umie już samogłoski to wprowadzamy pierwsze sylaby. MA MO MU MÓ ME MI MY i PA PO PU PÓ PE PI PY. Na naszym kanale znajdzie Pani masę filmów jak ćwiczyć.

  • @martabojarska9339
    @martabojarska9339 ปีที่แล้ว +1

    A co Pani powie na dziecko które miało kolki przez 15 godzin dziennie? Jak miało się uśmiechać? Czy to też Pani zalicza do nieprawidłowego rozwoju?

  • @Lulus665
    @Lulus665 3 ปีที่แล้ว +6

    Mój syn ma autyzm uczył się metodzie krakowskiej 4 lata czyta liczy pisze ale nie potrafi tego użyć w realu .ta nazwa tej metody to jest błąd.powinno pisać nauka pisania czytania i liczenia a nie nauka mowy.

    • @beka13242
      @beka13242 2 ปีที่แล้ว +1

      też słyszłam takie opinie, że dzieci autystyczne używają czytania jak maszynka

  • @funkdrunk
    @funkdrunk ปีที่แล้ว +1

    3:40 Poprawa koncentracji przez nauke czytania? Przecie na czytaniu nie da sie skupic jezeli jest niechciane! Na poprawe koncentracji jest jedna niezawodna metoda: oczepic sie! Dziecko samo znajdzie tematy na ktorych sie swietnie skoncentruje, np. gry komputerowe! :)

    • @KR-qc8yt
      @KR-qc8yt หลายเดือนก่อน

      No bez sensu przecież elektronika to ponoć zło wcielone. Ważne o jakim wieku mówimy. Jak 4 latke nauczyć czytać? Dlaczego przedszkole tego nie robi! Czy ktoś ma doświadczenie ?

    • @funkdrunk
      @funkdrunk หลายเดือนก่อน

      @@KR-qc8yt Elektronika to zło wcielone dla ignorantow. Jak 4 latke nauczyć czytać? Poczekac az bedzie miala 10 lat.

    • @CentrumMetodyKrakowskiej
      @CentrumMetodyKrakowskiej  หลายเดือนก่อน +1

      @funkdrunk można też poczekać aż będzie miała 15 :)

    • @funkdrunk
      @funkdrunk 29 วันที่ผ่านมา

      @@CentrumMetodyKrakowskiejtak. odczekanie to najlepsza strategia, szczegolnie dla tych juz zniecheconych. Gray wyliczyl, ze 9 lat to sredni wiek opanowania sztuki czytania przez unschoolersow. Do 15-tki dociagna tylko nieliczni (mniej niz 1%?)

  • @ewelina4414
    @ewelina4414 2 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego w Metodzie stosuje się tak zwane bodźce bólowe? Rzecznik Praw Dziecka jeszcze się wami nie zajął ?

    • @niemam4710
      @niemam4710 2 ปีที่แล้ว

      Skąd takie przeświadczenie, droga pani? A nawet jeśli są bodźce bólowe to koniec końców każdy człowiek na nie trafi, niezależnie od tego, czy ma rok, 5 lat, czy 25 lat. Jeżeli pierwsze kontakty z jakimkolwiek bólem będą za późno to taki człowiek będzie słaby nie tylko pod względem fizycznym, ale także i tym psychicznym.

    • @ewelina4414
      @ewelina4414 2 ปีที่แล้ว +2

      @@niemam4710 To może najlepiej razić prądem? Pani chyba oszalała. Wystarczy ze dziecko uczy się chodzić i przewróci się pare razy- ma normalny bodziec bólowy. Jak można uczyć z tym bodźcem? Jak można uczyć dziecko z lekiem przed bólem? Przecież naturalnie uczymy sie przez przyjemność. Przez zachętę. Może w pracy tez by się przydało żeby szef batem poganiał pracowników? Chcialaby Pani takiego pracodawcy?

    • @ewelina4414
      @ewelina4414 ปีที่แล้ว +1

      Osobiście widziałam uścisk kontaktowy na moim dziecku i wmawiano mi, ze tak trzeba.
      Moje dziecko ponad dwa lata było prowadzone przez certyfikowaną terapeutkę MK. Skandal , to powinno być zabronione.
      Ja miałam pranie mózgu.
      O wałku na którym zaciska sie rączkę w MK to aż strach pisać.
      To jest metoda przemocowa.

    • @niemam4710
      @niemam4710 ปีที่แล้ว +4

      @@ewelina4414 zacznijmy od tego, że jestem mężczyzną. Druga rzecz jest taka, iż ja nie słyszałem w tej części wywiadu o żadnym wałku wywołującym ból i nie wiem jak ma się to do tematu filmu. Do tego też nie wiedziałem o jakie bodźce bólowe chodzi. Po trzecie nie neguje tego, że są pewne miejsca gdzie nie są prowadzone odpowiednie metody pomocy dzieciom. Po prostu na razie poszukuje wiedzy, bo jeszcze jestem młody i chcę wiedzieć jakich błędów nie popełniać w przyszłości. Na koniec tylko dodam, że przekonany jestem, iż należy we wszystkim utrzymać zdrowy balans który dla każdej osoby jest trochę inny, stąd moje założenie z poprzedniego komentarza. Tak, czy inaczej pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

    • @ewelina4414
      @ewelina4414 ปีที่แล้ว +4

      @@niemam4710 „zdrowy balans”- tez jestem tego zdania! A MK zakłada, ze jest tylko jedna opcja pomocy dzieciom z problemami językowymi- ich własna. Negują każda inną, obśmiewając wręcz ją. Chyba ze się trafi na terapeutę który pracuje na materiałach MK, ale nie stosuje ich metody.
      Pozdrawiam serdecznie :)

  • @funkdrunk
    @funkdrunk ปีที่แล้ว +2

    Wpierw czytac, pozniej mowic? Przecie dekodowanie tekstu wymaga zrozumienia stojacych za nimi wypowiedzi? Zapotrzebowanie na czytanie moze sie pojawic w wieku 10 lat, a moze 12 lat. Zapotrzebowanie na mowe juz w wieku 1-3 lata. Dzieci naturalnie lubia takie zadania? Nie widac tego w pierwszych klasach, szczegolnie u chlopcow, a co dopiero u niemowiacych maluchow? Bardziej przekonywujacy jest Peter Gray. Nauka mowy i czytania najlepiej postepuje naturalnie i samodzielnie. Bez przymusu. Srednio czytanie nadchodzi naturalnie ok. 7 lat po rozwoju mowy, a bywa wiecej. Chetnie poczytam wiecej o tej koncepcji, bo czytanie bez gadania zapewne jest mozliwe, ale nie wierze w naturalnosc takiego zjawiska