Lepiej OFF, bo się wtedy nie zużywa. Tak samo ja spuszczam powietrze z opon, żeby w nocy nie rozpychało moich obręczy Shimano WHR501 no i linki też luzuje, żeby za szybko się nie zużyły. Potem jak mam iść na rower to mam tyle rzeczy do zrobienia, że w sumie mi się odechciewa i dzięki temu rower też się nie zużywa. Pozdro!
Jednak człowiek uczy się przez całe życie. Kupiłem gravela z GRX i głupi myślałem, że to sprzęgiełko włącza się tylko do jazdy terenowej, a wyłącza na asfalcie. Dzięki za filmik.
@@folkrozetb6534 Tak, czesto jest pokrzywiony lub wlasnie ulamany. Najczesciej ludzie nie wiedza, ze trzeba go do konca odkrecic i "odbic" sam zaworek.
Wentyl samochodowy wymaga wywiercenia w obręczy dużo większego otworu, dodatkowo nie radzi sobie dobrze z trzymaniem wysokich ciśnień. Generalnie w przypadku rowerów, zwłaszcza tych z wyższej półki wentyl "samochodowy" czyli Schrader to kiepskie rozwiązanie. Z Prestą też nie ma problemów, jak się nie jest kompletną serwisową kaleką:)
TRYMOWANIE kiedy je używamy , dobieranie klocków hamulcowych w hamulcach tarczowych , akcesoria naprawcze w trasę , opony do gravela pod mleko i dętki 32-38mm , rodzaje łańcucha trwałego do kasety ultegra i 105 itd
niestety ale niezbyt do końca prawda do czego służy wyłącznik on/off na sprzęgle shimano... gdyby chodziło jedynie o możliwość zdjęcia koła, to byłaby analogiczna blokada jak w przerzutkach sram, a u shimano możliwość wyłączenia sprzęgła ma na celu to , aby to rowerzysta dobierał czy mu sprzęgło potrzebne , czy nie i tu ci którzy twierdzili ,że aby włączać na wertepach a wyłączać na płaskim mieli po części rację, ale nie umieli tego wyjaśnić ;), sprzęgło dość zauważalnie upośledza płynność i lekkość zmiany przełożeń, zdecydowanie jest pomocne przy ciężkim terenie, ale kompletnie zbyteczne na dojazdach po asfalcie lub po równych drogach np szutrowych, dlatego możemy rozłączyć sprzęgło gdy nam jest zbyteczne, zyskując lekkość, płynność zmiany przełożeń a także cichszy napęd, lub włączyć sprzęgło gdy wjeżdżamy w teren i kosztem tego co wcześniej wymienione, zyskujemy, sztywność wózka i brak fruwania łańcucha po całej ramie .... to tak jako uzupełnienie, oczywiście sram ma inaczej skonstruowane sprzęgło, nie umożliwia jego wyłączenia , ale mamy blokadę , która ułatwia zdejmowanie koła itd
Swoją przygodę z Shimano zakończyłem na XTR z serii chyba to był 970 carbonowy wózek, później już tylko SRAM i zapomniałem o tych problemach typu drzwi do lasu... do czasu gdy w moim gravelu GRX812 pojawiło się to g***no. Zalecam SRAM, prosto, skutecznie, precyzyjnie i bez problemu.
Śmiało możesz podesłać ten film ludziom z Shimano. Jak roześlą przyszłym kursantom emailowo to nie będą musieli tłumaczyć tematu na szkoleniach. 🤣 Super materiał. Powinieneś robić więcej takich filmów które pomagają początkującym adeptom kolarstwa.
Nieprawdę mówisz. Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY. Przydałoby się sprostować. Na stronie Shimno eng. "With an integrated chain stabilizer mechanism, the SHIMANO GRX derailleur provides a quieter experience and shifting security and precision on mixed terrain. For rides on smooth surfaces, the derailleur features and ON/OFF switch for the chain tensioner."
Super film tego właśnie szukałem bo wyjaśnił Pan dwie rzeczy które były dla mnie zagadką 👍mianowicie sprzęgiełko w przerzutce bo takie posiadam w swoim rowerze ale nie bardzo wiedziałem po co jest? I presta której pompowanie doporowadza mnie do spazmy. Dziękuję za naprawdę rzeczowe i na temat instrukcje. Pozdrawiam i proszę o więcej wiedzy rowerowej może np. dobranie długości łańcucha gdy nie znamy długości poprzedniego (bo tak czasem się zdarza gdy kupisz używkę) I krok po kroku jak skrócić i wymienić czy to z pinem czy z zpinką.👍👍👍
Warto dodać, że sprzęgło w Shimano jest regulowane, można podregulować moc . Minusem jest gorzej działająca manetka, choć od poziomu XT jest to słabiej odczuwalne. Co do pokręteł w amortyzacji to sorry , ale ustawia się wszystko w zależności od trasy. Na małych , często następujących po sobie nierównościach rebound musi być nieco szybszy, zaś kompresja zapobiega dobijaniu amortyzatora na dropach. Zapomnieliście tez o LSC, HSC oraz LSR i HSR, a sporo nowoczesnych tłumików ma cztery regulacje. Podsumowujac, wszystkie te informacje przy zakupie roweru powinien wyjaśnić sprzedawca, ale, że często jest to człowiek z przypadku, który nawet sam nie jeździ to jest jak jest. Acha.... w szosowych hamulcach wajcha służyła tez w lepszych modelach do dodatkowej regulacji siły hamowania, był klikana stopniowo. Była jeszcze wypowiedź w komentarzach co do kapturków na prestę :) .... jak ktoś jeździ w sterylnych warunkach, albo na Zwifcie to ok.... ale przy błotnych kąpielach jest niezbędna , żeby zaschnięte błoto nie zablokowało zaworka. :)
Bardzo by się przydał filmik o rodzajach amortyzatorów, regulacji naprężenia, blokadach i dlaczego czasem ich nie ma i generalnie o amorkach w mtb i crossach. Świetny materiał - pozdrawiam!
Ja się totalnie nie odnajduje z tymi bezdetkowymi. Brudne to, lepi sie. Co pół roku trzeba wywalać bo skorupa się robi. A dętka cacy jeździ. Zresztą polecany zestaw naprawczy do opon bezdętkowych powinien zawierać dętkę...ot tak na wszelki wypadek. Wiem wiem jak ktoś się ściga ale tu znów pytanie aż taki level ludziska mają by to zauważyć? Albo aż tak często dętki przebijali by to całe mleko się opłacało?
Póki nie dojdzie do solidnego przebicia to nic się nie brudzi i nie lepi. A po co po pół roku zaglądać do środka o ile nie chcemy wymienić opony to naprawdę nie wiem ;) Dolewasz uszczelniacza i tyle. Oczywiście nic nie jest idealne i używanie tubeless poza mtb jest faktycznie dyskusyjne pod względem stosunku ilości za do przeciw.
@@_modrzew_ jak to dolewasz. A waga? Przecież to zamach na koronny argument, wagowy. Powinno się co pół roku szczoteczka do zębów sprzątać inaczej jak dolejesz to waga tylko wzrośnie. Znów jak dla mnie kolejna wada. Tak idąc w absurd ile razy można dolać nim już miejsca nie będzie?
Jaka znowu waga? Więcej praktyki a mniej mitologii ;) Bezdętki nie robi się dla wagi, są inne istotniejsze zalety. A co do miejsca to uszczelniacza nie dolewasz litr tylko kilkadziesiąt mililitrów. Spróbuj kiedyś zamiast pisać z pozycji internetowego teoretyka
Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY, wbrew temu co opowiada autor.
@@nrth6586 to nie jest mniej napięte położenie dźwigni (I też tak nie jest opisane less-more tylko off-on). Dźwignia włącza lub wyłącza sprzęgło, które dodatkowo, prócz napinacza w przerzutce, napina łańcuch. To o czym mówił autor jest prawdą. Rozwiązanie pochodzi z rowerów mtb, w których łańcuch potrafi obijać się o ramę. Sprzęgło ma temu zapobiegać, sprzęgło bo podczas zmiany biegu łańcuch musi być luźniejszy. Wyłącza się je po to by z nim nie walczyć podczas prac serwisowych przy kole czy napędzie. Z włączonym przerzutka pracuje nieco twardziej. Na równym nie potrzeba tak mocno napiętego łańcucha - wyłącz sprzęgło, przerzutka będzie pracować nieco przyjemniej.
Sprzęgło wcale nie powoduje wiekszego napinania. Sprężyna sprężyną, a sprzęgło sprzęgłem. To jest tylko i wyłącznie hamulec rolkowy który blokuje możliwośc odciągnięcia wózka. Warto raz zdjąć osłone sprzęgła. Bardzo ładnie wtedy widać jak to działa
A jako dodatkowa informacja dla tych, którzy twierdza, że "wyłączone" sprzęgło się nie zużywa warto przy tej operacji zobaczyć, że kiedy sprzęgło wylączymy, dalej podlega tarciu i różnym siłom (niecnym):)
a tłumienie powrotu, ustawić raz i zapomnieć? lekki żart ;), ubiera się człowiek w lecie na trasę bez plecaków i bez ciuchów waży X, w zimie i na długą trasę w masę ubrań , plecak , jedzenie itd, waży Y, więc już musi być inne ustawienie tłumików, do tego co w sumie nawet bardziej odczuwalne, temperatura zewnętrzna ma bardzo duży wpływ na gęstość oleju, więc i także na wartość tłumienia, znowu trzeba przestawiać zależnie od tego jak i w jakich warunkach się jeździ, a każdy jeżdżący bardzo dużo w różnym terenie, doskonale wie , że ustawia się tłumienie często nawet pod daną trasę , zależnie od jej charakteru ( dużo muld, chopek itd, albo płasko i szutrowo, etc , etc) ... proszę nie piszcie takich "uproszczeń".... bo nawet kompletny amator i laik, powinien jednak dostawać pełną i prawdziwą informację
Dzięki Janek, wiedziałem że mam sprzęgło w GRX-ie, ale za chiny ludowe nie wiedziałem gdzie😂😂😂 A co do tego plastikowego wichajstra, to nawet się zastanawiałem, czy przypadkiem nie trzeba go jakoś zdemontować 😂😂😂😂 Warto, oj warto pooglądać you tube, zanim weźmiemy imbusy do ręki. Dzięki za merytoryczne filmy👍👍👍
Dlaczego, będąc laikiem, chciałeś demontować coś z roweru? Względy estetyczne się nie liczą. Pomijając względy estetyczne, każdy element ma swoje przeznaczenie.
Hej, wiem że piszę po 2 latach od publikacji. Jak wyregulować ten model przerzutki? W innych są śruby baryłkowe, tu zaś nie ma. Jest coś co zastępuje tę śrubę? Pozdro!
To ciekawe, a ja znam jednego youtubera rowerowego ( chyba z Krakowa ) 🙂, który tak parenaście filmów temu mówi coś o tym, że nawet przy włączonym sprzęgła łańcuch się tłucze... A teraz to taki oczywistość , że to tylko do obsługi technicznej napędu 🙂.
Czy przełącznik tłumienia kompresji jest w damperze połączony z komorą powietrzną (w przednim amorze to osobna laga z olejem)? Jeżeli NIE to po co/dlaczego przy pompowaniu musi być w pozycji "otwartej"?
@@DobreroweryTH-cam Niebieskie pokrętło tłumienia 😜. Chodzi mi o pozycję NIEBIESKIEGO pokrętła przy pompowaniu dampera. Jaki wpływ ma ustawienie "pośrednie" i "zamknięte" na komorę powietrzną - czy pompując damper w pozycji "zamkniętej" możemy go popsuć?
Janku troche odchodzę od tematu. Ale jestem na etapie zakupu kolejnego smaru do lancha który by nie bródził napędu. Czy słyszałeś coś o wosku ceramicznym Momum? Jak coś wiecie to proszę o informację. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam
@@DobreroweryTH-cam Dzięki :) Nadal nie w przypadku szosy ok (węższa obręcz i wyższe ciśnienia w oponach) ale w MTB takich ciśnień raczej nie trzymamy. Pytam z ciekawości bo przyznam, że wypadłem z obiegu rowerowych trendów jeszcze w momencie kiedy standardem było koło 26".
Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY, wbrew temu co opowiada autor.
@@marcomj8791 jak tak piszą to pewnie tak jest, tylko mnie w sklepie powiedział, że nigdy na sprzęgle się nie jeździ. Ja tego dylematu nie mam, w Sram sprzęgło jest na stałe włączone.
Odnośnie poruszonych tematów. Spotkałem się z tym ze kolarz ustawia klocki na odsuniętych tą dźwigienką szczękach i domyka ją w miarę zużywania się okładzin... 🧐 A druga sprawa: sporo osób nie potrafi się rozstać z kapturkami na preste, a służy on jedynie zabezpieczeniu dętki w kartoniku
Kiedyś w trasie użyłem dźwigienki hamulca gdy zauważyłem że klocek ociera o obręcz. Oczywiście jechałem wtedy sam i niezbyt szybko więc słabsze hamowanie nie miało dużego znaczenia
Też nie rozstaję się z kapturkiem. W latach siedemdziesiątych zawory typu presta miały solidne metalowe kapturki, więc były chyba pomyślane jako dodatkowe zabezpieczenie. Wtedy szytki były bardzo drogie. Aby trochę zaoszczędzić zrezygnowałem więc z szytek i zmieniłem obręcze na przystosowane do opon Stomil. Przy okazji nauczyłem się zaplatać koła. Dopiero dwa lata temu kupiłem używane koło z obręczą przystosowaną do tego typu zaworu. Zdziwiłem się wtedy że kapturki teraz są takie tandetne że łatwo można w nich przekręcić gwint. Wzmocniłem więc kapturek kilkoma zwojami żyłki :-) Myślę że w czasie zawodów kapturek nie ma sensu, ale w rowerze użytkowym dobrze chroni gwint zaworu przed brudem i korozją, więc warto go zostawić
Uwaga w sramie GX 2x10 ten przycisk do blokady potrafi się sam zablokować i łańcuch wisi ;) Miałem tak na wyścigu :/ dowiedziałem się o tym po wyścigu :/ może o coś zahaczyłem :)
@@radzia1010 to ja cię muszę zmartwić, albo nie wiesz co to są SPD. Albo nie miales wypadku na rowerze. Nawet nie chce mi się odpisywać, ale wierz mi że się wypinają bo znam to z autopsji
Przepraszam, ale nie do końca się zgodzę. Jeżdżę enduro, przerzutkę utwardzam na zjazd, pod górę, kiedy operuje pierwszymi trzema biegami, na rozpiętym sprzęgle manetka chodzi dużo płynniej, dużo łatwiej, co więcej, zapinając sprzęgło tylko do zjazdu, oszczędzam sprężynę, to tylko moja opinia praktyka
Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY, wbrew temu co opowiada autor.
Jedyna rzecz jaką mnie czasem irytuje w prescie to to że po założeniu przejściówki i napompowaniu koła że wraz z odkręcaniem przejściówki lubi mi zejść razem z zaworkiem. Może masz ktoś jakiś patent na to po za dokręceniem końcówki zaworku na chama kombinerkami?
@@DobreroweryTH-cam muszę następnym razem zwrócić na to uwagę bo ile razy kupuje dentke (zawsze z Continentala mi sprzedają) to mam wkręcaną końcówkę ;-/ ale dzięki za radę ;-)
Przecież nikt nie mówi, że z wyłączonym sprzęgłem przerzutka nie będzie działać ;) kultura pracy jest po prostu zupełnie inna ;) Powiem szczerze, że w obecnej generacji tylnych przerzutek Shimano 11s i 12s, ustawienie fabryczne sprzęgła jest tragiczne, czt. zbyt mocne. Tak, jak w systemach 2x10 było bajką, tak tutaj kultury w pracy na kasecie nie ma żadnej i musimy trochę pobawić się z jego regulacją.
Myślę, że powinniście mieć 1 sklep. Sklep na 2 Pułku spory, ale serwis.... rowery stoją często na zewnątrz, nawet nie spięte. W sezonie jest sporo. Lepsza opcja, to duży lokal, duże zaplecze. Mniejsze koszty najmu, vo w Krk ma znaczenie....
0:35 A wiesz dlaczego tak jest Janku? Ponieważ rowery typu gravel kupują ludzie, którzy wcześniej na ogół nie mieli do czynienia z rowerami. Po prostu idą za trendem, modą którą m.in. Ty lansujesz.
Drogi widzu, ludzie nie są debilami, a gravele nie są obecne na rynku od roku, a od dobrych paru lat. Z roku na rok są coraz bardziej popularne nie dlatego, że ja "lansuję trendy", tylko dlatego, że okazały się świetnym rozwiązaniem dla ogromnej rzeszy osób, które nie widziały się ani na szosie, ani na MTB. I skończmy to gadanie o tym, co jak "lansuję", bo moje rowerowe wybory są wyjątkowo świadome i często wbrew trendom, co doskonale zna każdy, kto śledzi moje rowerowe poczynania:)
Ja bym powiedział, że od wielu wielu lat w Polsce dla ludzi nie mających pojęcia o rowerach pierwszym wyborem jest zawsze "góral" ;) Jakiś ruch w czymkolwiek innym, nie wspominając o rzeczywistym doborze sprzętu do tego gdzie i jak się jeździ, to może ostatnie kilka lat raptem.
To może ja dorzucę pytanko z tego rodzaju, jako ze jestem od 30 lat na mtb a teraz zakupiłem super duper gravel bajka, czy ktos wie czemu służą dziurki na obręczach?
Regulacje tłumienia powrotu dostosowuje się do terenu a nie ustawia się tylko raz, i najlepiej nie ruszać. Następne stwierdzenie śmiechu warte. Widać że znasz się na tyle na ile przeczytasz
Bzdura , nieprawda ,ze to do zdejmowania koła tylko - z angielsko języcznych stron " Keeping it off is a good idea for riding on road/ casual rides. A derailleur is meant to move. It will shift a lot easier and smoother in the off position. The clutch turned on is best used when riding downhill on rougher terrain while Keeping it on a single gear."
Dobrze, bardzo dobrze, negatyw, czy pozytyw - klikaj, dasz zarobić więcej! Ps. Dla niewtajemniczonych przedstawię - Pan "trex700ful" daje negatywną ocenę pod każdym filmem, w którym akurat losowy algorytm google pokaże mu reklamę przed filmem, a nie w trakcie, czy po. Nie rozumie przy tym, że jego negatywna ocena dla Google i twórcy jest liczona jako interakcja, czyli korzyść. I tak sobie na tym TH-cam żyjemy.
Janek, proszę nie zostań kolejnym YT'berem rowerowym, który mówi o przerzutkach :D. Jeden przerzutkowiec czyszczący łańcuch sznureczkami z mikrofibry wystarczy. P.S. Kto wie o kim mowa? :D
Lepiej OFF, bo się wtedy nie zużywa. Tak samo ja spuszczam powietrze z opon, żeby w nocy nie rozpychało moich obręczy Shimano WHR501 no i linki też luzuje, żeby za szybko się nie zużyły. Potem jak mam iść na rower to mam tyle rzeczy do zrobienia, że w sumie mi się odechciewa i dzięki temu rower też się nie zużywa. Pozdro!
Ma to sens :)
Ja jeszcze po jeździe szprychy luzuję by się nie rozciągały na postoju.
@@gvertm3158 ja cały rower rozkręcam żeby się nie rozciągał
@@markomarkx ale wtedy np gwinty się rozrabiają
@@polandmemes4865 dlatego ja ucinam części ramy aby gwinty się nie zużywały :)
Kompendium wiedzy nawet podstawowej w postaci filmu jest cenne, na bank się komuś przyda, ważne by google dobrze pozycjonowało ;)
Plus za ładne wysławianie się, dobrze się ogląda Twoje filmy! Pozdrawiam
Super film, cieszy mnie że te filmy na dobrerowery są kontynuowane :)
Jednak człowiek uczy się przez całe życie. Kupiłem gravela z GRX i głupi myślałem, że to sprzęgiełko włącza się tylko do jazdy terenowej, a wyłącza na asfalcie. Dzięki za filmik.
10 min i taki zastrzyk wiedzy ze beret urywa. Super. Wracajcie z filmami bo jest mało takich krótkich rzeczowych porad
Dobrze Janek,ze wspomniales o tych presta ventylach. W niemczech tez przychodza do mnie ludzie bo nie wiedza jak go napompowac.
Czy przypadkiem nie jest go łatwo złamać/uszkodzić jeśli ktoś nie ma wparawy w pompowaniu takich wentyli?
@@folkrozetb6534 Tak, czesto jest pokrzywiony lub wlasnie ulamany. Najczesciej ludzie nie wiedza, ze trzeba go do konca odkrecic i "odbic" sam zaworek.
To po co w ogóle stosuje się takie coś, skoro jest samochodowy, z którym kompletnie nie ma problemów?
Wentyl samochodowy wymaga wywiercenia w obręczy dużo większego otworu, dodatkowo nie radzi sobie dobrze z trzymaniem wysokich ciśnień. Generalnie w przypadku rowerów, zwłaszcza tych z wyższej półki wentyl "samochodowy" czyli Schrader to kiepskie rozwiązanie. Z Prestą też nie ma problemów, jak się nie jest kompletną serwisową kaleką:)
@@DobreroweryTH-cam dobrze Janek fajna odpowiedz. Musimy doksztalcac ludzi 😉👍
TRYMOWANIE kiedy je używamy , dobieranie klocków hamulcowych w hamulcach tarczowych , akcesoria naprawcze w trasę , opony do gravela pod mleko i dętki 32-38mm , rodzaje łańcucha trwałego do kasety ultegra i 105 itd
niestety ale niezbyt do końca prawda do czego służy wyłącznik on/off na sprzęgle shimano... gdyby chodziło jedynie o możliwość zdjęcia koła, to byłaby analogiczna blokada jak w przerzutkach sram, a u shimano możliwość wyłączenia sprzęgła ma na celu to , aby to rowerzysta dobierał czy mu sprzęgło potrzebne , czy nie i tu ci którzy twierdzili ,że aby włączać na wertepach a wyłączać na płaskim mieli po części rację, ale nie umieli tego wyjaśnić ;), sprzęgło dość zauważalnie upośledza płynność i lekkość zmiany przełożeń, zdecydowanie jest pomocne przy ciężkim terenie, ale kompletnie zbyteczne na dojazdach po asfalcie lub po równych drogach np szutrowych, dlatego możemy rozłączyć sprzęgło gdy nam jest zbyteczne, zyskując lekkość, płynność zmiany przełożeń a także cichszy napęd, lub włączyć sprzęgło gdy wjeżdżamy w teren i kosztem tego co wcześniej wymienione, zyskujemy, sztywność wózka i brak fruwania łańcucha po całej ramie .... to tak jako uzupełnienie, oczywiście sram ma inaczej skonstruowane sprzęgło, nie umożliwia jego wyłączenia , ale mamy blokadę , która ułatwia zdejmowanie koła itd
Swoją przygodę z Shimano zakończyłem na XTR z serii chyba to był 970 carbonowy wózek, później już tylko SRAM i zapomniałem o tych problemach typu drzwi do lasu... do czasu gdy w moim gravelu GRX812 pojawiło się to g***no. Zalecam SRAM, prosto, skutecznie, precyzyjnie i bez problemu.
Śmiało możesz podesłać ten film ludziom z Shimano. Jak roześlą przyszłym kursantom emailowo to nie będą musieli tłumaczyć tematu na szkoleniach. 🤣 Super materiał. Powinieneś robić więcej takich filmów które pomagają początkującym adeptom kolarstwa.
Nieprawdę mówisz. Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY. Przydałoby się sprostować.
Na stronie Shimno eng. "With an integrated chain stabilizer mechanism, the SHIMANO GRX derailleur provides a quieter experience and shifting security and precision on mixed terrain. For rides on smooth surfaces, the derailleur features and ON/OFF switch for the chain tensioner."
Super film tego właśnie szukałem bo wyjaśnił Pan dwie rzeczy które były dla mnie zagadką 👍mianowicie sprzęgiełko w przerzutce bo takie posiadam w swoim rowerze ale nie bardzo wiedziałem po co jest? I presta której pompowanie doporowadza mnie do spazmy. Dziękuję za naprawdę rzeczowe i na temat instrukcje. Pozdrawiam i proszę o więcej wiedzy rowerowej może np. dobranie długości łańcucha gdy nie znamy długości poprzedniego (bo tak czasem się zdarza gdy kupisz używkę) I krok po kroku jak skrócić i wymienić czy to z pinem czy z zpinką.👍👍👍
Warto dodać, że sprzęgło w Shimano jest regulowane, można podregulować moc . Minusem jest gorzej działająca manetka, choć od poziomu XT jest to słabiej odczuwalne. Co do pokręteł w amortyzacji to sorry , ale ustawia się wszystko w zależności od trasy. Na małych , często następujących po sobie nierównościach rebound musi być nieco szybszy, zaś kompresja zapobiega dobijaniu amortyzatora na dropach. Zapomnieliście tez o LSC, HSC oraz LSR i HSR, a sporo nowoczesnych tłumików ma cztery regulacje. Podsumowujac, wszystkie te informacje przy zakupie roweru powinien wyjaśnić sprzedawca, ale, że często jest to człowiek z przypadku, który nawet sam nie jeździ to jest jak jest. Acha.... w szosowych hamulcach wajcha służyła tez w lepszych modelach do dodatkowej regulacji siły hamowania, był klikana stopniowo. Była jeszcze wypowiedź w komentarzach co do kapturków na prestę :) .... jak ktoś jeździ w sterylnych warunkach, albo na Zwifcie to ok.... ale przy błotnych kąpielach jest niezbędna , żeby zaschnięte błoto nie zablokowało zaworka. :)
Bardzo by się przydał filmik o rodzajach amortyzatorów, regulacji naprężenia, blokadach i dlaczego czasem ich nie ma i generalnie o amorkach w mtb i crossach.
Świetny materiał - pozdrawiam!
Wielkie dzięki Janek za filmik🙂👍...i raz jeszcze za merytoryczna odp. na fb. Dzięki! Pzdr!
Bardzo chciałbym zobaczyć film o naprawie opony bezdętkowej za pomocą zestawu firmy Giant lub podobnym. Dziękuję.
Ja się totalnie nie odnajduje z tymi bezdetkowymi. Brudne to, lepi sie. Co pół roku trzeba wywalać bo skorupa się robi. A dętka cacy jeździ. Zresztą polecany zestaw naprawczy do opon bezdętkowych powinien zawierać dętkę...ot tak na wszelki wypadek. Wiem wiem jak ktoś się ściga ale tu znów pytanie aż taki level ludziska mają by to zauważyć? Albo aż tak często dętki przebijali by to całe mleko się opłacało?
Póki nie dojdzie do solidnego przebicia to nic się nie brudzi i nie lepi. A po co po pół roku zaglądać do środka o ile nie chcemy wymienić opony to naprawdę nie wiem ;) Dolewasz uszczelniacza i tyle. Oczywiście nic nie jest idealne i używanie tubeless poza mtb jest faktycznie dyskusyjne pod względem stosunku ilości za do przeciw.
@@_modrzew_ jak to dolewasz. A waga? Przecież to zamach na koronny argument, wagowy. Powinno się co pół roku szczoteczka do zębów sprzątać inaczej jak dolejesz to waga tylko wzrośnie. Znów jak dla mnie kolejna wada. Tak idąc w absurd ile razy można dolać nim już miejsca nie będzie?
Jaka znowu waga? Więcej praktyki a mniej mitologii ;) Bezdętki nie robi się dla wagi, są inne istotniejsze zalety.
A co do miejsca to uszczelniacza nie dolewasz litr tylko kilkadziesiąt mililitrów. Spróbuj kiedyś zamiast pisać z pozycji internetowego teoretyka
@@_modrzew_ w bikeboardzie było lata temu :(((( o wadze kół ;((((
Cześć. Fajny treściwy instruktarz. 😁👍🚴♀️
Od stycznia mam grx. I właśnie się zastanawiałem o co chodzi z tym on/off ☺️
Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY, wbrew temu co opowiada autor.
@@nrth6586 to nie jest mniej napięte położenie dźwigni (I też tak nie jest opisane less-more tylko off-on). Dźwignia włącza lub wyłącza sprzęgło, które dodatkowo, prócz napinacza w przerzutce, napina łańcuch. To o czym mówił autor jest prawdą. Rozwiązanie pochodzi z rowerów mtb, w których łańcuch potrafi obijać się o ramę. Sprzęgło ma temu zapobiegać, sprzęgło bo podczas zmiany biegu łańcuch musi być luźniejszy.
Wyłącza się je po to by z nim nie walczyć podczas prac serwisowych przy kole czy napędzie.
Z włączonym przerzutka pracuje nieco twardziej. Na równym nie potrzeba tak mocno napiętego łańcucha - wyłącz sprzęgło, przerzutka będzie pracować nieco przyjemniej.
@@nrth6586 napisz to przygłupieee jeszcze z 50 razy
Sprzęgło wcale nie powoduje wiekszego napinania. Sprężyna sprężyną, a sprzęgło sprzęgłem. To jest tylko i wyłącznie hamulec rolkowy który blokuje możliwośc odciągnięcia wózka. Warto raz zdjąć osłone sprzęgła. Bardzo ładnie wtedy widać jak to działa
Dokładnie jak piszesz. Dodam że tę siłę hamowania wózka można nieco regulować po zdjęciu osłony ale to temat dla serwisu.
A jako dodatkowa informacja dla tych, którzy twierdza, że "wyłączone" sprzęgło się nie zużywa warto przy tej operacji zobaczyć, że kiedy sprzęgło wylączymy, dalej podlega tarciu i różnym siłom (niecnym):)
@@jacekwojcik9473 albo i bez zdjecia, na przykład w XT 8000 :0
microShift Advent (1x9) w Marin Nicasio+ także ma tą dźwignie ;)
Hej, chciałbym zobaczyć film o nowych manetkach shimano i regulacji skoku klamki w xc
7:32 to samo można powiedzieć o regulacji typu preload w amortyzatorach sprężynowych.
a tłumienie powrotu, ustawić raz i zapomnieć? lekki żart ;), ubiera się człowiek w lecie na trasę bez plecaków i bez ciuchów waży X, w zimie i na długą trasę w masę ubrań , plecak , jedzenie itd, waży Y, więc już musi być inne ustawienie tłumików, do tego co w sumie nawet bardziej odczuwalne, temperatura zewnętrzna ma bardzo duży wpływ na gęstość oleju, więc i także na wartość tłumienia, znowu trzeba przestawiać zależnie od tego jak i w jakich warunkach się jeździ, a każdy jeżdżący bardzo dużo w różnym terenie, doskonale wie , że ustawia się tłumienie często nawet pod daną trasę , zależnie od jej charakteru ( dużo muld, chopek itd, albo płasko i szutrowo, etc , etc) ... proszę nie piszcie takich "uproszczeń".... bo nawet kompletny amator i laik, powinien jednak dostawać pełną i prawdziwą informację
Bardzo ciekawy fajny merytoryczny film . Dzięki za kolejny super film .Pozdrawiamy z Chicago 🚲🇵🇱
trymowanie to dobry temat
Janie pytanie NORTHEC rowery poleciłbyś? Dzieki z góry za odpowiedź dokładnie to ten model :CAYON DR/XT 2X11
Shimano XTR szarak ma regulację napięcia sprężyny przerzutki polecam
Dzięki Janek, wiedziałem że mam sprzęgło w GRX-ie, ale za chiny ludowe nie wiedziałem gdzie😂😂😂
A co do tego plastikowego wichajstra, to nawet się zastanawiałem, czy przypadkiem nie trzeba go jakoś zdemontować 😂😂😂😂
Warto, oj warto pooglądać you tube, zanim weźmiemy imbusy do ręki. Dzięki za merytoryczne filmy👍👍👍
Dlaczego, będąc laikiem, chciałeś demontować coś z roweru? Względy estetyczne się nie liczą.
Pomijając względy estetyczne, każdy element ma swoje przeznaczenie.
@@kermitbaba3831 no popatrz, znowu się czegoś nauczyłem 😁
Cóż ja bym bez Was zrobil🙈 😁
Hej, wiem że piszę po 2 latach od publikacji. Jak wyregulować ten model przerzutki? W innych są śruby baryłkowe, tu zaś nie ma. Jest coś co zastępuje tę śrubę? Pozdro!
Zrobisz odcinek o unibike link 2021?
Szczęki się rozpina jak się idzie pod górę albo finishuje.
no, jak się ma tyle watów co elektrownia xd
Kolega , który pytał o to na fcb może czuć się wyróżniony :)
*fb
A jakiś film nt trymowania klamkomanetkami GRX w 2x11 /2x10?
To ciekawe, a ja znam jednego youtubera rowerowego ( chyba z Krakowa ) 🙂, który tak parenaście filmów temu mówi coś o tym, że nawet przy włączonym sprzęgła łańcuch się tłucze... A teraz to taki oczywistość , że to tylko do obsługi technicznej napędu 🙂.
I gdzie jest sprzeczność?:>
Może recenzja unibike xenon 21
Czy przełącznik tłumienia kompresji jest w damperze połączony z komorą powietrzną (w przednim amorze to osobna laga z olejem)? Jeżeli NIE to po co/dlaczego przy pompowaniu musi być w pozycji "otwartej"?
To w końcu tłumienia (powrotu), czy kompresji, mówisz o dwóch różnych rzeczach.
@@DobreroweryTH-cam Niebieskie pokrętło tłumienia 😜. Chodzi mi o pozycję NIEBIESKIEGO pokrętła przy pompowaniu dampera. Jaki wpływ ma ustawienie "pośrednie" i "zamknięte" na komorę powietrzną - czy pompując damper w pozycji "zamkniętej" możemy go popsuć?
Janku troche odchodzę od tematu. Ale jestem na etapie zakupu kolejnego smaru do lancha który by nie bródził napędu. Czy słyszałeś coś o wosku ceramicznym Momum? Jak coś wiecie to proszę o informację. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam
Też widziałem reklamę tego proszę oni fo
Czym spowodowany jest wzrost popularności wentylów Presta? Jakie są zalety względem Schradera?
Lepiej trzymają wysokie ciśnienie i nie wymagają wiercenia tak dużego otworu w obręczy.
@@DobreroweryTH-cam Dzięki :) Nadal nie w przypadku szosy ok (węższa obręcz i wyższe ciśnienia w oponach) ale w MTB takich ciśnień raczej nie trzymamy.
Pytam z ciekawości bo przyznam, że wypadłem z obiegu rowerowych trendów jeszcze w momencie kiedy standardem było koło 26".
Jakby tak było z tym wyższym ciśnieniem, to czyż nie byłyby powszechne w amortyzatorach? 😉
Co się dziwić, mnie w sklepie rowerowym "fachowiec" powiedział, że jeździ się na wyłączonym sprzęgle, już nie próbowałem go wyprowadzać z błędu.
Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY, wbrew temu co opowiada autor.
Dokładnie napięte sprzęgło skraca żywotność przerzutki (napinacza), przy jeździe po płaskim zdecydowanie na dół OFF.
@@marcomj8791 jak tak piszą to pewnie tak jest, tylko mnie w sklepie powiedział, że nigdy na sprzęgle się nie jeździ. Ja tego dylematu nie mam, w Sram sprzęgło jest na stałe włączone.
Ja jak chce zmienić bieg to wrzucam sprzęgło
Panie Piątkiewicz lubię pana bardzo i szanuję za całą super robotę którą pan robi i oglądam z przyjemnością ale stwierdzenie na chama?
Odnośnie poruszonych tematów. Spotkałem się z tym ze kolarz ustawia klocki na odsuniętych tą dźwigienką szczękach i domyka ją w miarę zużywania się okładzin... 🧐 A druga sprawa: sporo osób nie potrafi się rozstać z kapturkami na preste, a służy on jedynie zabezpieczeniu dętki w kartoniku
Kiedyś w trasie użyłem dźwigienki hamulca gdy zauważyłem że klocek ociera o obręcz. Oczywiście jechałem wtedy sam i niezbyt szybko więc słabsze hamowanie nie miało dużego znaczenia
Też nie rozstaję się z kapturkiem. W latach siedemdziesiątych zawory typu presta miały solidne metalowe kapturki, więc były chyba pomyślane jako dodatkowe zabezpieczenie. Wtedy szytki były bardzo drogie. Aby trochę zaoszczędzić zrezygnowałem więc z szytek i zmieniłem obręcze na przystosowane do opon Stomil. Przy okazji nauczyłem się zaplatać koła. Dopiero dwa lata temu kupiłem używane koło z obręczą przystosowaną do tego typu zaworu. Zdziwiłem się wtedy że kapturki teraz są takie tandetne że łatwo można w nich przekręcić gwint. Wzmocniłem więc kapturek kilkoma zwojami żyłki :-) Myślę że w czasie zawodów kapturek nie ma sensu, ale w rowerze użytkowym dobrze chroni gwint zaworu przed brudem i korozją, więc warto go zostawić
Co to za czarny Giant full?
Uwaga w sramie GX 2x10 ten przycisk do blokady potrafi się sam zablokować i łańcuch wisi ;) Miałem tak na wyścigu :/ dowiedziałem się o tym po wyścigu :/ może o coś zahaczyłem :)
Ja pamiętam jak pewien gość, zobaczył w moim rowerze pedały SPD. nie mógł się nadziwić jak to działa i nie mógł u wieżyc że się wypną w razie upadku
też nie mógłbym u wieżyć
Muszę Cię zmartwić. SPD nie wypina się samoistnie w czasie wypadku. Czytanie instrukcji się kłania.
@@radzia1010 to ja cię muszę zmartwić, albo nie wiesz co to są SPD. Albo nie miales wypadku na rowerze. Nawet nie chce mi się odpisywać, ale wierz mi że się wypinają bo znam to z autopsji
Presta is thebest’a 😁
Brawo SRAM, dużo lepszy sposób, pojedynczy bolec nie wymaga ciągłego serwisowania, tak jak sprzęgiełka Shimano.
Przepraszam, ale nie do końca się zgodzę. Jeżdżę enduro, przerzutkę utwardzam na zjazd, pod górę, kiedy operuje pierwszymi trzema biegami, na rozpiętym sprzęgle manetka chodzi dużo płynniej, dużo łatwiej, co więcej, zapinając sprzęgło tylko do zjazdu, oszczędzam sprężynę, to tylko moja opinia praktyka
Cytat ze strony Shimano: " Przerzutka SHIMANO GRX ma zintegrowany mechanizm stabilizatora łańcucha zapewniający cichą, precyzyjną i niezawodną pracę układu zmiany przełożeń w zróżnicowanym terenie. Przerzutka ma przełącznik napinacza łańcucha przydatny podczas jazdy po równych nawierzchniach." Czyli dolne mniej napięte położenie dzwigni jest użyteczne np. na asfalcie i to jest również położenie DO JAZDY, wbrew temu co opowiada autor.
Jedyna rzecz jaką mnie czasem irytuje w prescie to to że po założeniu przejściówki i napompowaniu koła że wraz z odkręcaniem przejściówki lubi mi zejść razem z zaworkiem. Może masz ktoś jakiś patent na to po za dokręceniem końcówki zaworku na chama kombinerkami?
Kupno dętki bez wykręcanego zaworu - generalnie większość jest właśnie taka:)
@@DobreroweryTH-cam muszę następnym razem zwrócić na to uwagę bo ile razy kupuje dentke (zawsze z Continentala mi sprzedają) to mam wkręcaną końcówkę ;-/ ale dzięki za radę ;-)
Podobnie ludzie maja w szosówkach dźwignie do luzowania szczek traktują jako regulacje ;) a Campagnolo to już mało kto ma pojęcie jak to się robi .
Moja Ultegra RX od 5 miesięcy pracuje wpięta w trenażer w pozycji OFF. - Taki wyjątek potwierdzający regułę. 😎
Generalnie da się zauważyć, że przy wyłączonym sprzęgłe zmiana biegów działa bardziej "miękko", więc akurat na trenażerze może to być atut;)
Przecież nikt nie mówi, że z wyłączonym sprzęgłem przerzutka nie będzie działać ;) kultura pracy jest po prostu zupełnie inna ;) Powiem szczerze, że w obecnej generacji tylnych przerzutek Shimano 11s i 12s, ustawienie fabryczne sprzęgła jest tragiczne, czt. zbyt mocne. Tak, jak w systemach 2x10 było bajką, tak tutaj kultury w pracy na kasecie nie ma żadnej i musimy trochę pobawić się z jego regulacją.
Ja nigdy nie spuszczam powietrza, bo nie mam czasu pompować. Ale sprzęgła będę używał. Co do presty to wiem, bo mam od 10lat.
Myślę, że powinniście mieć 1 sklep. Sklep na 2 Pułku spory, ale serwis.... rowery stoją często na zewnątrz, nawet nie spięte. W sezonie jest sporo. Lepsza opcja, to duży lokal, duże zaplecze. Mniejsze koszty najmu, vo w Krk ma znaczenie....
Ja i kanał na YT formalnie nie mamy nic wspólnego ze sklepem Dobrerowery- także mi tam nic do tego:)
Super xd
0:35 A wiesz dlaczego tak jest Janku? Ponieważ rowery typu gravel kupują ludzie, którzy wcześniej na ogół nie mieli do czynienia z rowerami. Po prostu idą za trendem, modą którą m.in. Ty lansujesz.
Drogi widzu, ludzie nie są debilami, a gravele nie są obecne na rynku od roku, a od dobrych paru lat. Z roku na rok są coraz bardziej popularne nie dlatego, że ja "lansuję trendy", tylko dlatego, że okazały się świetnym rozwiązaniem dla ogromnej rzeszy osób, które nie widziały się ani na szosie, ani na MTB.
I skończmy to gadanie o tym, co jak "lansuję", bo moje rowerowe wybory są wyjątkowo świadome i często wbrew trendom, co doskonale zna każdy, kto śledzi moje rowerowe poczynania:)
Ja bym powiedział, że od wielu wielu lat w Polsce dla ludzi nie mających pojęcia o rowerach pierwszym wyborem jest zawsze "góral" ;)
Jakiś ruch w czymkolwiek innym, nie wspominając o rzeczywistym doborze sprzętu do tego gdzie i jak się jeździ, to może ostatnie kilka lat raptem.
To może ja dorzucę pytanko z tego rodzaju, jako ze jestem od 30 lat na mtb a teraz zakupiłem super duper gravel bajka, czy ktos wie czemu służą dziurki na obręczach?
A ja też mam na hardtailu od Giant-a i też się zastanawiam...
Podobno niby ze do odprowadzania wody. Hmm
Porady są potrzebne tylko te dźwięki zakłócenia jakieś się nagrały .....Pozdrawiam
Tak, w sklepie chyba silne 5g jest, bo regularnie zakłóca mi wszystkie mikrofony;D Muszę kiedyś pokombinować co to konkretnie jest
@@DobreroweryTH-cam na pewno Michał ma antene pod tą zimową czapką w pomieszczeniu ;)
@@DobreroweryTH-cam zakłócenia mogą też powodować zasilacze do lamp LED.
Siema
Moim zdaniem żeby mieć problem z tak podstawowymi rzeczami to chyba trzeba mieć problem z logicznym myśleniem.
Regulacje tłumienia powrotu dostosowuje się do terenu a nie ustawia się tylko raz, i najlepiej nie ruszać. Następne stwierdzenie śmiechu warte. Widać że znasz się na tyle na ile przeczytasz
a kto tam tak macha na przywitanie? ;b
Stwierdzenie że dźwignia w przerzutce służy do łatwego ściągania koła to chyba jakiś żart
Ludzie mają różne poczucie humoru, ale skoro Ciebie śmieszy instrukcja obsługi..:D
turbo🤪
Bzdura , nieprawda ,ze to do zdejmowania koła tylko - z angielsko języcznych stron " Keeping it off is a good idea for riding on road/ casual rides. A derailleur is meant to move. It will shift a lot easier and smoother in the off position. The clutch turned on is best used when riding downhill on rougher terrain while Keeping it on a single gear."
yyyyy goovnoburza jak przy łancuchach i wojnie woskowaczy z olejarzami....
Dość niekonwencjonalnie nosisz maseczkę 🤔
Jaką maseczke?
@@kubagiera6596 tą chroniąca prawy łokieć przed Covidem
Zapraszam również do mnie na kanał , posiadam podobne treści i nie tylko :D
Reklama na froncie = negatyw
Dobrze, bardzo dobrze, negatyw, czy pozytyw - klikaj, dasz zarobić więcej!
Ps. Dla niewtajemniczonych przedstawię - Pan "trex700ful" daje negatywną ocenę pod każdym filmem, w którym akurat losowy algorytm google pokaże mu reklamę przed filmem, a nie w trakcie, czy po. Nie rozumie przy tym, że jego negatywna ocena dla Google i twórcy jest liczona jako interakcja, czyli korzyść. I tak sobie na tym TH-cam żyjemy.
@@DobreroweryTH-cam obecnych czasach, zobaczyć u siebie słowo "negatyw" jest, jakby nie było kojące... 😁😁
Serio ludzie są tak tępi że trzeba im to tłumaczyć 🤣
Jeśli ktoś potrzebuje takich wyjaśnień to ja proponuję hulajnogę albo wogole iść pieszo.
Na forach widać nic się nie zmienilo, nadal pełno tam debili
Potwierdzam, nadal pełno. A wystarczy przeczytać instrukcję.
1
Kogo to obchodzi
Janek, proszę nie zostań kolejnym YT'berem rowerowym, który mówi o przerzutkach :D. Jeden przerzutkowiec czyszczący łańcuch sznureczkami z mikrofibry wystarczy.
P.S. Kto wie o kim mowa? :D
SB 😁
W wodzie, "BŁOTU" .... 😂😂😂😂