Zdrowych wesołych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia Panie Jakubie życzę panu duzo sukcesów masy kolejowych gratów do kuleckiego muzeum pozdrawiam serdecznie
Fajny filmik, teraz obejrzany.... Chciałbym gdzieś nabyć takiego oryginalnego historycznego Orła albo oznaczenia parowozu Eh ... pewnie żaden oferent się nie zgłosi a mam hopla na punkcie kolei Pozdrawiam z Małopolski z małą dygresją Szampańskiego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku
Toś nam Jakubie zrobił miły prezent gwiazdkowy w postaci kolejnego odcinka, de facto o przemijaniu i ocalaniu od zapomnienia. Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt dla całej ekipy kanału. ATSD karbid można kupić w sklepach ogrodniczych jako środek do wypłaszania kretów.
@@PokoleizKuleckim Dla mnie Wasze produkcje są bardzo ciekawe i "wyglądam" każdego Waszego nowego odcinka. Być może dlatego, że ja jestem dość mocno techniczny i technika to w sporej mierze mój żywioł. Przy tym, że przede wszystkim od strony praktycznej, ale też mocno wspartej teorią fizyczności naszego świata. Miło było Was spotkać na żywo, a ostatnio wreszcie mi się to udało, choć przymierzałem się do tego znacznie wcześniej. Możliwe, że uda się nam znów spotkać przy okazji np jakiejś "Nocy Muzeów". Mam nadzieję, że tym razem zdrowie mi na to pozwoli.
To piękne że tego typu przedmioty-znaleziska trafiają do odpowiednich rąk... Gdzie zostają odrestaurowane stając się eksponatem by przypominały swą historię... Szkoda że zarządcy kolejowi nie stosują podobnej filozofii co skutkuje zamieraniem pewnych serii pojazdów szynowych... Zdrowych Wesołych Świąt.
@@PokoleizKuleckim Znalazłem ten film na YT pt. Lokomotywownia, której żywot dobiegł końca... Linku niestety nie dokleję bo coś YT.... Na hali EP05-16, SM30 i SU45-213... Przed halą też trochę taboru.... Szkoda tego obiektu podobnie jak w Lesznie, Gnieźnie i Katowicach... I co dalej z tym taborem ? ..... Utracono już zespoły trakcyjne EN/EW52-56. Znikają SM31, SP32, SP/SM/SU42, SU46 i SM48. Zniknęły EM10 sukcesywna likwidacja ET21, ET22, ET40, EP40, ET41 i ET42. Niestety nie ma ich jeszcze w zbiorach....... Pozdrawiam.
17:28 o ile złącze wygląda jak 9V to "koszyk" (a w zasadzie 2) wyglądają bardziej jak do 4 ogniw typu "R20" (D) co daje łącznie 8xR20 czyli albo jest zasilane 12V albo dwa układy po 6V
Jak dla mnie ta tabliczka z tendra wyglada jakby ktos ja do śrutownicy wrzucil. Ale żeby przywiesić to w urządzeniu musial dospawać ucho. I potem wziął to odcharatal kątówką.
Najnowsze przytwierdzenia są wbrew pozorom właśnie bezpośrednie. Kotwa zalana w podkładzie prefabrykowanym . szyna leżąca na poliamidowej przekładce przeciwpełznej zapięta sprężyną SB.Były jeszcze konstrukcje mieszane - szyna leżąca na podkładce z jednej strony wchodziła w hak zespolony z podkładką a od wewnątrz toru przytwierdzona bezpośrednio wkrętami lub hakami do podkładu np typ 8 Po główce haka bo tak się nazywa ten gwóżdź można określić jaki zaborca go zaprojektował czy jest to hak rosyjski czy austryjacki czy jeszcze inny
Znasz może kanał Repozytorium PKP? Jeśli nie to może zainteresuje ciebie to że autor ostatnio zabrał się za robienie w skali modeli 3D "wajch" od semaforów i zwrotnic. Być może powstanie nawet wersja 3-ramienna (mogła podać sygnał Sr4)
Nie myślałem o tym - to "półkowniki". Podobnie naftowych nie uruchamiam - wkładam LEDy bez ingerencji w strukturę (zawsze możliwy powrót do oryginału).
@@PokoleizKuleckim ostatnio gdzieś na filmie Widziałem właśnie uruchomienie takiej lampki karbidowej i wydaje mi się że świeci zdecydowanie jaśniej od lampy naftowej. Notabene za łebka karbidem polowaliśmy na ryby
Zupełnie nie w temacie, ale zwróciłem uwagę na lewy górny róg ekranu: Tarcza NT 23P, pewnie wiąże się z nią jakaś historia. Czym mnie jeszcze Jakub Kulecki zaskoczy? 😆
Zarejestrowany - i owszem, ale jako eksperymentalny, co nie wynika bezpośrednio ze znaków (u nas byłby to zakres SP-Y...). No dobra, trochę oszukiwałem... po prostu znam ten konkretny samolot i jego historię. W tym drugim, seryjnym... trochę maczałem palce. Ale to już inna historia, bardziej lotnicza, niż kolejowa.
Podrabiane/odtwarzane/reperowane elementy mogą wyglądać wiarygodnie, tylko "trzeba umieć je zardzewiec" żeby nie było znać dzisiejszej techniki. Jest z tym więcej zabawy niż z samym wykonaniem detalu. Zwykle elektrochemicznie. Skład roztworu, stężenie, sposób nakładania (np kompres vs kąpiel). Inaczej wygląda detal traktowany słabym roztworem NaCl, inaczej mocnym ale z dodatkiem "spowalniacza", nawet jeśli pozostałe warunki się nie różnią. Położenie punktów styku (zasilania) czasem można odgadnąć oglądając korozję i to może zdradzic że detal był "celowo gnity". Na szczęście janusze od podrabiania to zazwyczaj patałachy jeśli chodzi o metal, oni się znają na wciskaniu ludziom kitu.
No i czas. Kto wsadzi tabliczkę "z tendra" na pół roku do grysiku z miedzią/ołowiem i będzie pilnował, skoro tę samą robotę można poświęcić na artefakt znacznie "starszy" i za większe pieniądze. Z resztą takie drobiazgi to drobiazg. Pospawać ramę z Willysa czy kawał pancerza i za parę miesięcy móc udawać że nie było spawane i takie zardzewiałe już zostało odnalezione, to jest dopiero sztuka.
Ciekawe jakie numerki miały by obecnie produkowane parowozy :) bo przewidzano produkcję w okresie 1920-99 (20-99) a numerki 100-299 były przewidziane na parowozy produkcji "obcej"
Witaj Jakubie... Poprostu paczkę od Mikołaja dostałeś...😂 Spokojności i wesolych... ps. gwoździk jakoś tak dziwnie świeżo wyglada..., albo tak go skadrowałeś🤔
Ano, ładny jest: minimum korozji, tylko powierzchniowa, są relikty drewienka; chyba olej kreozotowy go zakonserwował. Zieloności na szlaku w Nowym Roku :) .
Tak jak w odcinku o gwoździach bylo widać - gatunek stali a nawet technika kształtowania ma wpływ na sposób i tempo "gnicia" gwoździa. Dlatego czasem używa się śrub 10 klasy w miejscu gdzie 4.8 byłaby zbytkiem łaski jeśli chodzi o Re.
@@c64club - o to to; zagadnienie o wielu zmiennych. W lotnictwie przez lata stosowano stal 30HGSA w ściskanych konstrukcjach kratownicowych, gdzie podła St3 dałaby radę, bo przy ściskaniu to nie Re, a E ma znaczenie... ale inne aspekty brały górę.
Ktoś wie gdzie można znaleźć wykaz oznaczeń rosyjskich lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Tak jak nasze w stylu: 01-14 lok 4-osiowe =3kv 15-19 lok 4-osiowe ~ 20-34 lok 6-osiowe =3kv 35-39 lok 6-osiowe ~ 40-49 lok o innych cechach niż powyższe 51-64 EZT 3-członowy =3kv 65-70 EZT 3-członowy ~ 71-74 EZT 4-członowy =3kv 75-79 EZT 4-członowy ~ 80-89 samodzielne wagony silnikowe 90-93 EZT 2-członowy =800v 94-99 cechy inne niż powyższe Wiadomo że obecnie jest już częściowo nieaktualny ale wiadomo chyba o co mi chodzi.
O, temat rzeka! Marzy mi się odcinek o oznaczeniach w innych krajach, ale sowiety i postsowiety to jest temat ciekawszy, niż ciekawy. Powiem krótko: jest kilka systemów, co oznacza, że nie ma systemu. Motyw powtarzający się to inicjały komunistycznych herosów: WŁ, IS, FD, AA...
Dziękuję Wam za oglądanie i komentowanie. Zdrowych, spokojnych, niosących wytchnienie i refleksję, Świąt!
Zdrowych wesołych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia Panie Jakubie życzę panu duzo sukcesów masy kolejowych gratów do kuleckiego muzeum pozdrawiam serdecznie
A ja dziękuję za świetne filmy , dużo się dowiedziałem z tych materiałów o kolei. Zdrowych Spokojnych Świąt dla pana i całej rodziny. 🎄🎁
Wesolych Swiat i Doskonalego Nowego RokA z Osady Shikakatwa !
Kuba wszystkieo co najlepsze ode mnie, dużo wytrwałości i siły na kręcenie tak wspaniałych filmów o tematyce. Pozdrawiam cieplutko.
Witamy no piękny gest u ciebie będzie służyć , pozdrawiamy , zdrowia , spełnienia marzeń w 2025r
Wesołych a przede wszystkim zdrowych Świąt Panie Jakubie
Magia Świąt :-) Piękne artefakty i pięknie opowiedziane ... niby kupa żelastwa ale jak się im nada życie opowieścią od razu inaczej wyglądają :-)
Dzięki, Maćku! Z lotniczym pozdrowieniem!
Spokojnych świąt dla całego PKZK🤝
Zdrowych Spokojnych Jakubie 🎄
Dobrych Świąt, Miki!
Fajny filmik, teraz obejrzany....
Chciałbym gdzieś nabyć takiego oryginalnego historycznego Orła albo oznaczenia parowozu
Eh ... pewnie żaden oferent się nie zgłosi a mam hopla na punkcie kolei
Pozdrawiam z Małopolski z małą dygresją
Szampańskiego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku
Wesołych Świąt wszystkim Mikolom
👍👍👍
Bardzo lubię że odpisujesz to co widzisz, masz w ręku, mogę sobie to wyobrazić jak to wygląda słuchając ...
Uczę się audiodeskrypcji - staram się ją wprowadzić w nawyk. Będę wdzięczny za wszelkie rady.
Karbidówki (15:00) śmierdziały dlatego naftowe się bardziej przyjęły.
Toś nam Jakubie zrobił miły prezent gwiazdkowy w postaci kolejnego odcinka, de facto o przemijaniu i ocalaniu od zapomnienia.
Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt dla całej ekipy kanału.
ATSD karbid można kupić w sklepach ogrodniczych jako środek do wypłaszania kretów.
Teraz czytam Twoje komentarze z jeszcze wiekszą przyjemnością :) .
@@PokoleizKuleckim Dla mnie Wasze produkcje są bardzo ciekawe i "wyglądam" każdego Waszego nowego odcinka. Być może dlatego, że ja jestem dość mocno techniczny i technika to w sporej mierze mój żywioł. Przy tym, że przede wszystkim od strony praktycznej, ale też mocno wspartej teorią fizyczności naszego świata. Miło było Was spotkać na żywo, a ostatnio wreszcie mi się to udało, choć przymierzałem się do tego znacznie wcześniej. Możliwe, że uda się nam znów spotkać przy okazji np jakiejś "Nocy Muzeów". Mam nadzieję, że tym razem zdrowie mi na to pozwoli.
To piękne że tego typu przedmioty-znaleziska trafiają do odpowiednich rąk... Gdzie zostają odrestaurowane stając się eksponatem by przypominały swą historię... Szkoda że zarządcy kolejowi nie stosują podobnej filozofii co skutkuje zamieraniem pewnych serii pojazdów szynowych...
Zdrowych Wesołych Świąt.
Nie jest tak źle - KM i SKM Trójmiasto mają po pojeździe zabytkowym, Intercity - takoż. Nie traćmy nadziei.
Zdrowych Świąt!
@@PokoleizKuleckim Znalazłem ten film na YT pt. Lokomotywownia, której żywot dobiegł końca... Linku niestety nie dokleję bo coś YT.... Na hali EP05-16, SM30 i SU45-213...
Przed halą też trochę taboru.... Szkoda tego obiektu podobnie jak w Lesznie, Gnieźnie i Katowicach... I co dalej z tym taborem ? .....
Utracono już zespoły trakcyjne EN/EW52-56. Znikają SM31, SP32, SP/SM/SU42, SU46 i SM48. Zniknęły EM10 sukcesywna likwidacja ET21, ET22, ET40, EP40, ET41 i ET42.
Niestety nie ma ich jeszcze w zbiorach....... Pozdrawiam.
Ciężki temat masz, materiał super. Wszelkiej pomyślności na Święta i na Nowy Rok.Ryszard
Panie Rysiu - wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!
Wesołych świąt 🌲🚂🚃🚃🚃
17:28 o ile złącze wygląda jak 9V to "koszyk" (a w zasadzie 2) wyglądają bardziej jak do 4 ogniw typu "R20" (D) co daje łącznie 8xR20 czyli albo jest zasilane 12V albo dwa układy po 6V
Dokładnie tak. Nie rozszyfrowałem tego. Podejrzewam, że jakkolwiek złącza wzięto standardowe, to ogniwa mogły być jakieś niekomercyjne.
Jak dla mnie ta tabliczka z tendra wyglada jakby ktos ja do śrutownicy wrzucil. Ale żeby przywiesić to w urządzeniu musial dospawać ucho. I potem wziął to odcharatal kątówką.
Najnowsze przytwierdzenia są wbrew pozorom właśnie bezpośrednie. Kotwa zalana w podkładzie prefabrykowanym . szyna leżąca na poliamidowej przekładce przeciwpełznej zapięta sprężyną SB.Były jeszcze konstrukcje mieszane - szyna leżąca na podkładce z jednej strony wchodziła w hak zespolony z podkładką a od wewnątrz toru przytwierdzona bezpośrednio wkrętami lub hakami do podkładu np typ 8
Po główce haka bo tak się nazywa ten gwóżdź można określić jaki zaborca go zaprojektował czy jest to hak rosyjski czy austryjacki czy jeszcze inny
O to to... dziękuję za świetny komentarz.
🎄🎁🥂🚂✈️
Znasz może kanał Repozytorium PKP? Jeśli nie to może zainteresuje ciebie to że autor ostatnio zabrał się za robienie w skali modeli 3D "wajch" od semaforów i zwrotnic. Być może powstanie nawet wersja 3-ramienna (mogła podać sygnał Sr4)
Na tym planie Wawy na Stegnach jest tylko ul. Sw. Bonifaca ... A w budynEku stacyji Wawa Villa Nuova byla drzewJej niezla lodziarnia ...
Od tego czy artefakt jest oryginalny za ważniejszą uważam gawędę na temat tego przedmiotu, nawet jeśli to podróbka.
Czemu nie uruchomiłeś lampki nie masz dostępu do karbidu
Nie myślałem o tym - to "półkowniki". Podobnie naftowych nie uruchamiam - wkładam LEDy bez ingerencji w strukturę (zawsze możliwy powrót do oryginału).
@@PokoleizKuleckim ostatnio gdzieś na filmie Widziałem właśnie uruchomienie takiej lampki karbidowej i wydaje mi się że świeci zdecydowanie jaśniej od lampy naftowej. Notabene za łebka karbidem polowaliśmy na ryby
Zupełnie nie w temacie, ale zwróciłem uwagę na lewy górny róg ekranu: Tarcza NT 23P, pewnie wiąże się z nią jakaś historia. Czym mnie jeszcze Jakub Kulecki zaskoczy? 😆
Ha... znalezisko na którymś z poligonów :) . Nie pamiętam dokładnie, ale chyba w Olsztynie na Pieczewie, gdzie teraz bloki rosną.
Jakub KOOL ZASKOK Kulecki !
A czy ten Hondolot nie jest zarejestrowany w USA ... ?
Zarejestrowany - i owszem, ale jako eksperymentalny, co nie wynika bezpośrednio ze znaków (u nas byłby to zakres SP-Y...). No dobra, trochę oszukiwałem... po prostu znam ten konkretny samolot i jego historię. W tym drugim, seryjnym... trochę maczałem palce. Ale to już inna historia, bardziej lotnicza, niż kolejowa.
Podrabiane/odtwarzane/reperowane elementy mogą wyglądać wiarygodnie, tylko "trzeba umieć je zardzewiec" żeby nie było znać dzisiejszej techniki. Jest z tym więcej zabawy niż z samym wykonaniem detalu. Zwykle elektrochemicznie. Skład roztworu, stężenie, sposób nakładania (np kompres vs kąpiel). Inaczej wygląda detal traktowany słabym roztworem NaCl, inaczej mocnym ale z dodatkiem "spowalniacza", nawet jeśli pozostałe warunki się nie różnią. Położenie punktów styku (zasilania) czasem można odgadnąć oglądając korozję i to może zdradzic że detal był "celowo gnity". Na szczęście janusze od podrabiania to zazwyczaj patałachy jeśli chodzi o metal, oni się znają na wciskaniu ludziom kitu.
No i czas. Kto wsadzi tabliczkę "z tendra" na pół roku do grysiku z miedzią/ołowiem i będzie pilnował, skoro tę samą robotę można poświęcić na artefakt znacznie "starszy" i za większe pieniądze.
Z resztą takie drobiazgi to drobiazg. Pospawać ramę z Willysa czy kawał pancerza i za parę miesięcy móc udawać że nie było spawane i takie zardzewiałe już zostało odnalezione, to jest dopiero sztuka.
Miarka z podwojna skala zawsze sie przydaje ...
O, tak... zwłaszcza, gdy pół życia spędza się w świecie calowym.
Ciekawe jakie numerki miały by obecnie produkowane parowozy :) bo przewidzano produkcję w okresie 1920-99 (20-99) a numerki 100-299 były przewidziane na parowozy produkcji "obcej"
Pewnie by się jakiś nowy zakres stworzył. Stawiam na to, że parowóz towarowy zaprojektowany w tym roku miałby oznaczenie Ty324 :) :) .
Witaj Jakubie...
Poprostu paczkę od Mikołaja dostałeś...😂
Spokojności i wesolych...
ps. gwoździk jakoś tak dziwnie świeżo wyglada..., albo tak go skadrowałeś🤔
Ano, ładny jest: minimum korozji, tylko powierzchniowa, są relikty drewienka; chyba olej kreozotowy go zakonserwował.
Zieloności na szlaku w Nowym Roku :) .
Tak jak w odcinku o gwoździach bylo widać - gatunek stali a nawet technika kształtowania ma wpływ na sposób i tempo "gnicia" gwoździa. Dlatego czasem używa się śrub 10 klasy w miejscu gdzie 4.8 byłaby zbytkiem łaski jeśli chodzi o Re.
@@c64club - o to to; zagadnienie o wielu zmiennych. W lotnictwie przez lata stosowano stal 30HGSA w ściskanych konstrukcjach kratownicowych, gdzie podła St3 dałaby radę, bo przy ściskaniu to nie Re, a E ma znaczenie... ale inne aspekty brały górę.
Ciekawe co zobaczymy na 250 odcinek.
ED250 😅
drugi
Ktoś wie gdzie można znaleźć wykaz oznaczeń rosyjskich lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Tak jak nasze w stylu:
01-14 lok 4-osiowe =3kv
15-19 lok 4-osiowe ~
20-34 lok 6-osiowe =3kv
35-39 lok 6-osiowe ~
40-49 lok o innych cechach niż powyższe
51-64 EZT 3-członowy =3kv
65-70 EZT 3-członowy ~
71-74 EZT 4-członowy =3kv
75-79 EZT 4-członowy ~
80-89 samodzielne wagony silnikowe
90-93 EZT 2-członowy =800v
94-99 cechy inne niż powyższe
Wiadomo że obecnie jest już częściowo nieaktualny ale wiadomo chyba o co mi chodzi.
o co ci chodzi?
@HerrSztedke-yy9js jak w pytaniu.
O, temat rzeka! Marzy mi się odcinek o oznaczeniach w innych krajach, ale sowiety i postsowiety to jest temat ciekawszy, niż ciekawy. Powiem krótko: jest kilka systemów, co oznacza, że nie ma systemu. Motyw powtarzający się to inicjały komunistycznych herosów: WŁ, IS, FD, AA...