Czy pracownik może się zwolnić z pracy z dnia na dzień?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 23

  • @rafamista2313
    @rafamista2313 8 ปีที่แล้ว +5

    A jak wygląda sprawa z urlopem kiedy tak jak w moim przypadku mam około 30 dni urlopu . Czy pracodawca musi musi mi zapłacić za niego czy może mnie wysłać urlop ?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  8 ปีที่แล้ว +2

      Hej Rafał. Pracodawca musi zapłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w momencie rozwiązania umowy o pracę i tylko i wyłącznie w tym przypadku. Natomiast jeśli będziesz przebywał w okresie wypowiedzenia (niezależne od tego kto wypowiedział umowę), pracodawca może nakazać Tobie wykorzystanie pozostałego urlopu w okresie wypowiedzenia. Obligatoryjne wysłanie Ciebie na urlop może równie nastąpić w sytuacji gdy nie wykorzystasz urlopu zaległego do końca września następnego roku kalendarzowego. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu, w roku kalendarzowym w którym nabył prawo do tego urlopu, a jeśli pracownik nie wykorzysta go w danym roku kalendarzowym to pracodawca musi udzielić go najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku może grozić mu kara grzywny.

  • @EE-ki2mc
    @EE-ki2mc 3 ปีที่แล้ว

    Super kanał 😄😄

  • @katarzynahabinowska7129
    @katarzynahabinowska7129 6 ปีที่แล้ว +1

    super kanał :)

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  5 ปีที่แล้ว +1

      dziękuję Katarzyno!Cieszę się, że przypadł Ci do gustu :)

  • @fanclub_kadarjan
    @fanclub_kadarjan 9 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajnie, nie wiedziałem o tym. Przydałoby się tylko załączyć jakiś link do tych przepisów albo chociaż paragraf kodeksu pracy, który reguluje tę kwestię.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  9 ปีที่แล้ว

      +Artur Walasiak Cieszę się, że film okazał się przydatny. Postaram się umieszczać podstawy prawne, może w filmach, może w opisach pod filmem albo na facebook-u!:) dziękuję za komentarz!

  • @MK-qz7fw
    @MK-qz7fw 7 ปีที่แล้ว

    Witam. Czy mogłaby się Pani odnieść to tego co mówi ten dość popularny youtuber. Kanał jest o podobnej tematyce. Nie wiem do końca jak to rozumieć. Link z timestampem, nie trzeba całości słuchać th-cam.com/video/MU0KOfV6fmk/w-d-xo.html#t=10m05s

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  7 ปีที่แล้ว

      Cześć Michał, przesłuchałam jedynie do 14 minuty. W przypadku umów zleceń nie mamy jedynie prawa do urlopu wypoczynkowego, który jest uprawnieniem typowo pracowniczym. Zleceniodawca opłaca za zleceniobiorcę wszystkie składki - w tym emerytalne i rentowe (dzięki czemu liczy nam się ten okres zatrudnienia do emerytury) poza składką chorobową, która jest dobrowolna, co oznacza że zleceniobiorca może ale nie musi przystąpić do tego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobi (a jest to jego decyzja) nie ma prawa do świadczeń z tytułu tego ubezpieczenia m.in. prawa do zasiłku chorobowego. Inna jest sytuacja prawna zleceniobiorcy, który jednocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą, tutaj wszystko zależy od konkretnej sytuacji natomiast w większości przypadków nadal zleceniodawca podlega dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu co oznacza, że może (jeśli taka jest jego wola) opłacać składki na te ubezpieczenia. Najczęściej jednak zleceniodawcy nie decydują się na opłacanie np. składki na ubezpieczenie chorobowe, aby otrzymać większe wynagrodzenie do kieszeni, a następnie dziwią się gdy okazuje się, że nie otrzymują świadczenia za czas choroby. ps. proponuję skoncentrować się na zdecydowanie bardziej kompetentnych źródłach wiedzy niż słuchanie Pana Tiger Kobry w temacie prawa pracy
      ps2 pozostawiłam ten sam komentarz pod filmem Pana Tigera

    • @MK-qz7fw
      @MK-qz7fw 7 ปีที่แล้ว

      Ehhh wybacz. Zamieniłem się na chwilkę w małego trolla. Nie sądziłem,
      że włożysz tyle wysiłku w rzetelną odpowiedź. Od czasu do czasu zaglądam co słychać u Tigera i obok wyświetliła mi się twoja miniatura, a że jesteś podobna do dziewczyny z która spędziłem 1/3 swojego życia to musiałem kliknąć. Heh byłem z ładną dziewczyną;) Jeszcze raz wybacz.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  7 ปีที่แล้ว +1

      Nie ma czego wybaczać:) w razie wątpliwości w zakresie prawa pracy zapraszam na mój kanał:)

  • @smokwawelski8662
    @smokwawelski8662 6 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry.
    Chciałem się dowiedzieć jeżeli nie dogadam się z pracodawcą czy w tej sytuacji mogę wprowadzić strajk włoski?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  5 ปีที่แล้ว

      Jeśli nic nie powstrzyma to nikt też Ci tego nie zabroni, choć nie jest to preferowana forma rozstrzygania sporów

  • @rozrywkatv9985
    @rozrywkatv9985 8 ปีที่แล้ว +3

    Dzisiaj to można z pracy wylecieć za bele co i to na każdej umowie czy typu o pracę czy zlecenie wiadomo żeby się utrzymać w pracy to trzeba troszkę zacisnąć zęby moim zdaniem najpierw powinno być jakieś upomnienie słowne a potem dopiero jak się nie poradzisz to rozwiązanie umowy i wiadomo w pracy też nie można się dać wykorzystywać bo w dzisiejszych czasach to szczególnie po młodych jadą i w sumie nie dziwię się że niektórzy młodzi się zwalniają bo są takie przypadki :)

    • @TheWieleslaw
      @TheWieleslaw 8 ปีที่แล้ว +3

      i powinno być ich więcej :) Jak mi nie pasuje, to nie będę się podkładał, bo ktoś ma firmę i tego chce. Ja mam się u pracodawcy czuć dobrze, ja mam chcieć dobra firmy, a nie bać się szefa ;). Dla mnie to proste.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  8 ปีที่แล้ว

      Smutna rzeczywistość. Należy jednak pamiętać, że Kodeks pracy przewiduje możliwość nałożenia na pracownika kary upomnienia lub kary nagany niekoniecznie od razu zwolnienia definitywnego ale nie każdy pracodawca o tym wie i nie każdy o tym pamięta :(

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  8 ปีที่แล้ว +2

      Hej Bartek, pewnie że tak. Zadowolony pracownik to efektowny pracownik, mądry pracodawca o tym wie. Oby jak najwięcej takich!Sobie i nam wszystkim życzę :)

  • @culi251
    @culi251 4 ปีที่แล้ว

    Ciekawe ale niestety w naszym kraju każdy wie jak jest. Wszystko jest w stronę pracodawcy niestety.