PRAWO PRACY #3 - UMOWA O PRACĘ, ROZWIĄZANIE I WYPOWIEDZENIE

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ม.ค. 2021
  • Cześć! Witamy na naszym kanale Prawo dla Ciebie i w trzecim z naszych odcinków z serii prawa pracy. Będzie to odcinek poświęcony umowie o pracę, jej rozwiązaniu i wypowiedzeniu. Zapraszamy!
    Prawo dla Ciebie - proste prawo dla każdego. Zapraszamy serdecznie w każdy czwartek o godzinie 17:00!
    Link do artykułu ze źródłami, w którym jeszcze bardziej zgłębiamy temat:
    prawodlaciebie.com.pl/umowa-o-...
    Nasze social media:
    Strona internetowa: prawodlaciebie.com.pl/
    Instagram: / prawodlaciebie
    Facebook: / prawodlaciebie2
    Grupa na Facebooku: / 680088376031737
    E-mail: kontakt@prawodlaciebie.com.pl
    Spotify: podcast Prawo dla Ciebie
    #prawodlaciebie #prawopracy #prawo #kurs #szkolenie #online

ความคิดเห็น • 21

  • @monika_dudzinskaa
    @monika_dudzinskaa 3 ปีที่แล้ว +10

    Chyba tylko dzięki Wam zdam egzamin z prawa pracy. ❤

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  3 ปีที่แล้ว +2

      Haha bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki ❤

  • @aleksandrasleczko6315
    @aleksandrasleczko6315 3 ปีที่แล้ว +4

    Świetna seria filmików, bardzo pomocna do egzaminów, ale jeżeli już to nie mówmy art.25 ze znaczkiem 1 tylko z indeksem 1. Dużo ludzi powiela to potem, co jest niepoprawne.

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  3 ปีที่แล้ว +1

      Z przyzwyczajenia używamy obydwu tych terminów zamiennie, ale dziękujemy za zwrócenie uwagi i komentarz, pozdrowienia! ;)

    • @zuzannamaj2000
      @zuzannamaj2000 ปีที่แล้ว

      Dlaczego określenie "ze znaczkiem" jest niepoprawne? U mnie na uczelni wykładowcy mówią wymiennie "ze znaczkiem", "z indeksem" albo, w tym konkretnym przypadku, art. 25 "prim". Pozdrawiam 🙂

  • @joannakoakowska8712
    @joannakoakowska8712 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawe można wiedzieć co jest poprawne w umowach

  • @meegmeeg8295
    @meegmeeg8295 9 หลายเดือนก่อน

    Za chwilę dobiega koniec mojego zwolnienia lekarskiego 182 dni. Muszę wrócić do pracy ale w czasie mojej nieobecności zostało zamknięte miejsce pracy(sklep). Z pracodawcą wiąże mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, które prawdopodobnie otrzymam. Co w takim przypadku, gdzie mam odpracować ten okres? Dodam, że jest to sieć i mają w całym kraju placówki, najbliższa oddalona o 10 km, 35 km od mojego miejsca pracy. Nie mam połączenia komunikacyjnego ani prawa jazdy. Czy mam prawo nie zgodzić się na przepracowanie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w oddalonej miejscowości? Co w takiej sytuacji powinien a co może pracodawca?

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  9 หลายเดือนก่อน

      Likwidacja oddziału czy też ogłoszenie upadłości nie powoduje automatycznego wygaśnięcia umów o pracę. W takiej sytuacji pracodawca powinien ze wszystkimi pracownikami, niezależnie od ochrony przed rozwiązaniem umowy, rozwiązać umowy na mocy porozumienia stron lub za wypowiedzeniem.
      Jeżeli rozwiązanie umowy o pracę następuje na podstawie wypowiedzenia, należy pamiętać o długości okresów wypowiedzenia. W niektórych przypadkach okres wypowiedzenia może być np skrócony do 1 miesiąca (via art 36 (1) KP).
      Natomiast zakład pracy zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek wypłacenia pracownikom odpraw w związku z rozwiązaniem umów z przyczyn nieleżących po stronie pracowników. Wiele zależy od konkretnej sytuacji i firmy, w celu szczegółowego omówienia problemu zapraszamy do konsultacji online w naszej kancelarii. Pozdrowienia

    • @krzysiekw3690
      @krzysiekw3690 6 หลายเดือนก่อน

      @@prawodlaciebie mam posobny problem co kolega wyżej z tym że mój zakład podczas zwolnienia zmienił lokalizację ,przeniósł się do innej miejscowości. Jakie mam prawa ,czy nie zgadzając się na zmianę miejsca pracy mam jakieś prawa ? należy mi się odprawa lub okres wypowiedzenia ? Umowa na czas nieokreślony

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  6 หลายเดือนก่อน

      @@krzysiekw3690 Określenie miejsca wykonywania pracy stanowi ważny składnik treści umowy o prac i dlatego też pracodawca nie może swobodnie decydować o jego zmianie. Zmiana miejsca pracy musi być co do zasady dokonana na mocy porozumienia stron (np aneks) lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego złożonego przez pracodawcę.
      Do otrzymania odprawy uprawnieni są nie tylko pracownicy zwalniani grupowo, lecz także ci zwalniani indywidualnie, pod warunkiem, że przyczyny istniejące po stronie pracodawcy są wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę, np. likwidacja określonych stanowisk bądź ogłoszenie upadłości czy likwidacji firmy. Tutaj dużo zależy od konkretnego przypadku.

    • @krzysiekw3690
      @krzysiekw3690 6 หลายเดือนก่อน

      @@prawodlaciebie tyle już wiem tylko co w przypadku gdy właśnie nie zgodzę się to porozumienie bądź aneks. Pracodawca próbuje wkręcić mnie żebym to ja złożył wypowiedzenie i za porozumieniem stron rozwiązać umowę tylko że wtedy nic mi się nie należy i nie mam pracy z dnia na dzień bo to ja się zwolniłem. Czy nie jest tak, że to pracodawca musi wypowiedzieć mi umowę po tym jak nie zgodzę się na zmianę miejsca pracy?

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  6 หลายเดือนก่อน

      @@krzysiekw3690 Wtedy pracodawca powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające. Zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Co ważne, do wypowiedzenia umowy o pracę dochodzi jedynie wtedy, gdy pracownik nie wyrazi zgody na zaproponowane zmiany.

  • @piotrek-tj2tx
    @piotrek-tj2tx 2 ปีที่แล้ว

    Mam umowę na czas nie określony czy pracodawca bez mojej wiedzy może zmienić umowę na pół etapu

    • @prawodlaciebie
      @prawodlaciebie  2 ปีที่แล้ว +1

      Zmiana umowy wymaga zgody obydwu stron

    • @Agnieszka8312
      @Agnieszka8312 2 ปีที่แล้ว

      Bez twojej zgody nie może zmienić ci etatu

  • @muhammadmidrahu2260
    @muhammadmidrahu2260 6 หลายเดือนก่อน

    Mężczyzna chwali dzień pracy, ale nie dlatego że zwariował....
    th-cam.com/video/TJ65LRY_w7I/w-d-xo.htmlfeature=shared