Psychopaci. Co mówi o nich popkultura, a co psychologia? prof. D. Boduszek, dr A. Warso, dr P. Pyrka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 พ.ค. 2021
  • Hannibal Lecter, Dexter Morgan, Joker - popkultura zna wiele czarnych bohaterów. Nieobliczalni, niebezpieczni i źli do szpiku kości, a zarazem tajemniczy i intrygujący. To właśnie na podstawie postaci z filmów i książek często tworzymy w naszych głowach wizerunek psycho- i socjopatów. A jacy są oni naprawdę? Jak wiele i które zaburzenia psychiczne wrzuca się do jednego worka o nazwie „psychopata”? Jakiego typu zachowania bohaterów bywają wyolbrzymione, a o których zupełnie się nie wspomina? W jakim stopniu oglądanie thrillerów może nas wyczulić na niepokojące sygnały ze strony innych osób? Czy wizerunek i świat psychopatów pokazywany przez popkulturę przeszkadza w pracy psychologów? Małgorzata Zmaczyńska rozmawia o tym z ekspertami z Uniwersytetu SWPS - prof. Danielem Boduszkiem, psychologiem kryminalnym specjalizującym się w obszarze psychopatii, literaturoznawczynią dr Anną Warso i dr Pawłem Pyrką, literaturoznawcą i kulturoznawcą.
    01:40 - Psycholog vs kulturoznawca - czym w ich postrzeganiu różni się obraz psychopaty?
    11:47 - Których bohaterów współczesnej popkultury możemy nazwać psychopatami?
    23:31 - Czym jest psychopatia i kogo możemy uznać za psychopatę?
    27:42 - Czy fascynacja czarnymi charakterami w popkulturze jest dziś większa, niż kiedyś?
    35:13 - Dlaczego tak bardzo fascynują nas seryjni mordercy?
    41:45 - Jak na przestrzeni lat ewoluował obraz czarnych bohaterów w popkulturze?
    49:10 - Czy istnieją zbrodnie, w których przestępcy “inspirowali się” czarnymi charakterami przedstawionymi w popularnych filmach, serialach lub książkach? Na ile popkultura “przeszkadza” w pracy psychologom?
    prof. Daniel Boduszek - polsko-brytyjski psycholog kryminalny specjalizujący się w obszarze psychopatii, zaburzeń osobowości, identyfikacji społecznej wśród grup przestępczych (criminal social identity) i recydywy. Prowadzi badania naukowe wśród więźniów i ofiar przemocy wobec kobiet i dzieci. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia psychopatii kryminalnej, kryminalnych struktur poznawczych, samobójstw i zdrowia psychicznego w więzieniach, a także problematykę zabójstw, recydywy oraz prizonizacji. Związany jest z University of Huddersfield, gdzie zajmuje stanowisko profesora psychologii kryminalnej (Full Professor of Criminal Psychology). Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z psychologii zachowań przestępczych i metodologii psychologii kryminalnej.
    dr Anna Warso - literaturoznawczyni i tłumaczka. Pisze najczęściej o dwudziestowiecznej poezji i prozie amerykańskiej, ale jej zainteresowania naukowe obejmują także wybrane aspekty teorii kultury popularnej i science fiction. Zajmuje ją to, co się wydarza w przestrzeni spotkania i na stykach, w wymiarze tekstowym, kulturowym i dyscyplinarnym. Pracę doktorską o melancholii, teatralności i znaczeniu utraty u Johna Berrymana obroniła na Uniwersytecie Warszawskim. Jako tłumaczka współpracowała bądź współpracuje m.in. z redakcjami Literatury na Świecie i Tekstów Drugich. Współredaktorka tomów Culture(s) and Authenticity: The Politics of Translation and the Poetics of Imitation i Interpreting Authenticity: Translation and Its Others (Peter Lang, 2017). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu literatury amerykańskiej i warsztaty tłumaczeniowe, a ostatnio również kurs poświęcony ideologiczno-kulturowym uwarunkowaniom kategorii potworności.
    Paweł Pyrka - absolwent Instytutu Anglistyki UW, literaturoznawca i kulturoznawca. Obronił doktorat poświęcony kulturowym kontekstom rozwoju literatury popularnej w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Prodziekan ds. studenckich na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS oraz koordynator specjalności filologia angielska. Redaktor czasopisma „Kultura Popularna”.
    Cykl “Rozmowy Kulturalne” - Jak świat stał się memem? Dlaczego podcasty kryminalne cieszą się tak wielką popularnością i czy TikTok jest początkiem końca cywilizacji? Kultura niejedno ma imię i zdecydowanie żadnym z nich nie jest „nuda”. W cyklu “Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy przeróżne, ale zawsze ciekawe elementy otaczającej nas kultury.
    Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS to projekt, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawiamy różne elementy otaczającej nas kultury, a także przybliżamy realia, zjawiska i obyczaje obecne w innych krajach. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin: filologów, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców, dziennikarzy, socjologów i politologów. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką - niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: www.kultura.swps.pl
    Interesujesz się kulturą? Dołącz do innych w grupie Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefakultur .
    #psychopata #popkultura #psychologia

ความคิดเห็น • 36

  • @dorrzi
    @dorrzi ปีที่แล้ว +3

    Drogi Panie Profesorze, wielki szacunek za posiadaną wiedzę, ale naprawdę nie trzeba w każdym zdaniu powtarzać swoich osiągnięć oraz przemycać tu ten sztuczny akcent. Rozmowa super, wnioski super, spostrzeżenia super.

  • @adrianborkowski3721
    @adrianborkowski3721 2 ปีที่แล้ว +3

    ja widziałbym Michaela Corleone z ojca chrzestnego ;) Odzwierciedla wszystkie cechy o których mówi Pan Daniel.

  • @karolsz7
    @karolsz7 2 ปีที่แล้ว +5

    Pan profesor myli termin egocentryzmu z egozimem. Dodatkowo ma problem ze zdiagnozowaniem przyczyn psychopatii lezacych przede wszystkim w neurchemii oraz neurobiologii, ktore sa zdeterminowane juz na poziomie genomu. Jezeli to ma byc osoba uczaca na niby tak "wysokim" (tzn. paraakademickim) poziomie to nie dziwie sie, ze uniwersytety produkuja samych tlukow do niczego sie nienadajacych.

  • @geraxaner
    @geraxaner 2 ปีที่แล้ว +2

    Fantastyczny i wartościowy podcast. Polecam obejrzeć bo jest i ciekawy, i wartościowy

  • @kasiaos3508
    @kasiaos3508 ปีที่แล้ว +1

    Mam mocne poczucie, że podcast nie został wystarczająco przygotowany, a kiedy prof. Boduszek nazwał osoby zaburzone "wariatami" ręce mi opadły. Jak sam przyznał "nie przygotował się na tłumaczenie" a pracuje po angielsku. Jeśli ma się szacunek dla rozmów i słuchaczy przygotowuje się do rozmowy. Na prośbę o wskazanie psychopatów w popkulturze pojawia się najbardziej oczywisty przykład czyli Hannibal. Naprawdę to jest najlepszy przykład? Tak wąski jest ten temat? Jestem bardzo zawiedziona poziomem rozmowy.

  • @radekradek9833
    @radekradek9833 ปีที่แล้ว +6

    Nie jestem psychiatra ale mogę stwierdzić że ten profesorek ma kliniczne objawy Buffona.!

    • @MuminPL
      @MuminPL ปีที่แล้ว

      A może po prostu wychował się w innej kulturze niż nasza, więc zachowuje się i mówi inaczej?

    • @radekradek9833
      @radekradek9833 ปีที่แล้ว +2

      @@MuminPL wydaje mi się że wychował się w zbliżonych kulturach europejskich anglosaskich nie wychowywał się w dżungli gdzie zupełnie inne jest postrzeganie świata więc nadal uważam że mam rację że to Buffon!

    • @PaulinaFox
      @PaulinaFox ปีที่แล้ว

      @@MuminPL nie, to nie różnice kulturowe, uczestniczę w kursach Yale i wykładowcy są bardzo wysokim poziomie w przeciwieństwie tego Pana, który robi ogromne błędy merytoryczne.

    • @radekradek9833
      @radekradek9833 ปีที่แล้ว +2

      @@PaulinaFox i bufon z niego jest.

  • @maami1621
    @maami1621 ปีที่แล้ว +6

    Uważam że uwaga profesora wypowiedziana z przekąsem o tym ze Irlandczycy są "oczywiście" narcystyczni byla bardzo nie na miejscu. Jak nożna tak pejoratywnie generalizować całą narodowość!?

  • @aleksandrapiotrowska9276
    @aleksandrapiotrowska9276 ปีที่แล้ว +2

    Dla pana profesora informacja: psychopaci mają zmiany w obrazowaniu mózgu dlatego jeśli pozwolą się zbadać w ten sposób to nie ma wątpliwości diagnostycznych. Dziwne, że profesor tego nie wie😮

  • @olgak2988
    @olgak2988 3 ปีที่แล้ว +5

    Ciekawi mnie kilka kwestii, przede wszystkim inteligencji i przykładów z popkultury. Po pierwsze profesor powtarza, że psychopata musi być inteligentny. Jak wynika z książki człowieka, który opracował oficjalny system weryfikacji psychopatów - a także z innych książek i artykułów; niestety nie podam tytułów, bo czytałam na przestrzeni kilku miesięcy - wielu (większość? nie pamiętam) psychopatów wcale nie grzeszy inteligencją. Przez ów fakt masę ich spotyka się w więzieniach. Są po prostu "głupio brutalni", ale to nadal psychopaci. Kolejna kwestia zaś to postacie z popkultury. Czytałam, że Lecter czy Dexter są błędnie wskazywani jako psychopaci i wpływają na mylne wyobrażenie o osobach z tym zaburzeniem. (W ogóle w odpowiedzi na pytanie o psychopatę niemordującego prowadząca podała Lectera, który przecież zamordował masę osób. Widać, że przygotowała sobie wcześniej odpowiedź. Szkoda, że niepasującą do pytania, które zostało zadane).

    • @ozkoozko3508
      @ozkoozko3508 2 ปีที่แล้ว +1

      Przecież mówił, że jest z innej szkoły rozumienia i rozpoznawania tego pojęcia i wg. niego psychopatów jest tyle samo w więzieniu, ile w społeczeństwie na wolności. Po prostu ma inne, swoje spostrzeżenie w tym temacie, jakbyś dokładnie słuchała, to byś nie musiała się produkować bez sensu tyle czasu.

    • @czynnik_ludzki
      @czynnik_ludzki 2 ปีที่แล้ว +3

      To mit, że psychopaci są inteligentni. Część pewnie tak, ale to nie jest reguła jak przedstawia ten łysy gostek

    • @PaulinaFox
      @PaulinaFox ปีที่แล้ว

      @@ozkoozko3508 koleś jest niekompetentny i myli podstawowe pojęcia, oblałby każdy egzamin na polskiej uczelni z taką wiedzą

  • @belkotttify
    @belkotttify ปีที่แล้ว

    🎉 co z tym serialem???

  • @mikicionekk3554
    @mikicionekk3554 3 ปีที่แล้ว +14

    Strasznie narcystyczny ten prof z UK, ciężko się słucha, a przecież mowi ciekawe rzeczy. Jak doszedł do tego, że studenci chcą być takimi mężczyznami jak on, to juz pozostało zrobić facepalm szpadlem.

  • @jeanbehra9185
    @jeanbehra9185 3 ปีที่แล้ว +4

    a może psychopaci to normalni zdrowi ludzie, a my niby zdrowi ludzie tak naprawdę w większości jesteśmy chorzy? Może ta nasza wrażliwość to choroba? Czy nie powinnismy spojrzeć w ten sposób?

    • @jeanbehra9185
      @jeanbehra9185 3 ปีที่แล้ว +3

      Bycie psychopatą może jest łatwiejsze

  • @justine_justi
    @justine_justi 3 ปีที่แล้ว +6

    To jest bzdura co mówi ten pan o Szerloku.... on właśnie zaprzeczał, że jest psychopatą, mówił że jest wysoko funkcjonującym SOCJOPATĄ.
    th-cam.com/video/F9sUVrVS4co/w-d-xo.html

    • @ozkoozko3508
      @ozkoozko3508 2 ปีที่แล้ว

      Ale cechy ma bardziej psychopatyczne.

    • @PaulinaFox
      @PaulinaFox ปีที่แล้ว

      @@ozkoozko3508 absolutnie nie

  • @grzegorzferenc2990
    @grzegorzferenc2990 ปีที่แล้ว

    Czy psychopata rozpozna psychopatę?

  • @anetamazur8602
    @anetamazur8602 3 ปีที่แล้ว +12

    Egocentryzm profesora Daniela zmasakrował ten odcinek. Nie było za wiele rozmowy o temacie podcastu, bo profesor nie mógł się powstrzymać od mówienia o sobie. Nie zapraszajcie go już więcej.

    • @StrefaKulturUniwersytetuSWPS
      @StrefaKulturUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Przykro nam, że materiał nie przypadł Ci do gustu, jednakże zachęcamy do wysłuchania innych materiałów na naszym kanale - z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie! ☺️

    • @Patryk-jm1zx
      @Patryk-jm1zx 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@StrefaKulturUniwersytetuSWPSUwielbiam słuchać pana BodiuszkaSzkoda że tak rzadko można go sluchac