Jak stworzyć miasto przyjazne do życia? Martyna Obarska, Magdalena Milert, Małgorzata Zmaczyńska

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ต.ค. 2024
  • Niemal 2/3 Polaków mieszka w miastach. Betonowe lasy stały się naturalnym środowiskiem dla większości z nas - tak naturalnym, że często nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Jednak warto rozejrzeć się dookoła i dokładnie przyjrzeć się otoczeniu, w jakim żyjemy. Na ile miasta są budowane dla nas, a na ile to my podporządkowujemy się miastu? Co my, jako mieszkańcy możemy zrobić, by podnieść jakość naszego życia oraz czy jesteśmy gotowi na czekające nas zmiany? Sięgając do popkultury, Magdalena Milert (znana jako Pieing) wraz z kulturoznawczynią z Uniwersytetu SWPS Martyną Obarską przybliżają nam idee „miasta odpornego”. Spotkanie prowadzi Małgorzata Zmaczyńska.
    Martyna Obarska - kulturoznawczyni, wykładowczyni i koordynatorka miejskiego semestru School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Bada, uczy i opisuje jak zmieniają się miasta. Prowadzi zajęcia dla studentów kierunków humanistycznych i projektowych. Przygląda się inicjatywom na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiającym się w polskich i zagranicznych miastach. W powstającym na uczelni Centrum Działań dla Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju kieruje programem „Odporne Miasto” mającym na celu rozpoczęcie dyskusji i eksperymentów wdrożeniowych związanych z przystosowaniem przestrzeni miejskiej do zmian klimatu - w tym stworzenia eksperymentalnego odpornego kampusu w Uniwersytecie SWPS. Redaktorka wicenaczelna „Magazynu Miasta”. Współzałożycielka SAS Szkoły Architektury Społeczności - przestrzeni edukacji i namysłu nad społeczną rolą odpowiedzialności zawodu architekta.
    Magdalena Milert - absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, Urbanistka. W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii i przestrzeni. Brzmi nudnie? Niesłusznie. Merytoryczna wiedza przeplatana memami może być całkiem przyjemna! Propaguje dobry miejski UX. Podkreśla, że miasto ma być zrobione porządnie i dostępne dla wszystkich. Wiceprezeska Ambasady Społeczności, Członkini Klubu Jagiellońskiego, Współtwórczyni Archipogotowia - miejsca bezpłatnych porad architektonicznych dla mieszkańców Poznania, tutorka i mentorka warsztatowa.
    Cykl “Rozmowy Kulturalne” - Jak świat stał się memem? Dlaczego podcasty kryminalne cieszą się tak wielką popularnością i czy TikTok jest początkiem końca cywilizacji? Kultura niejedno ma imię i zdecydowanie żadnym z nich nie jest „nuda”. W cyklu “Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy przeróżne, ale zawsze ciekawe elementy otaczającej nas kultury.
    Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS to projekt, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawiamy różne elementy otaczającej nas kultury, a także przybliżamy realia, zjawiska i obyczaje obecne w innych krajach. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin: filologów, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców, dziennikarzy, socjologów i politologów. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką - niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: www.kultura.swps.pl
    Interesujesz się kulturą? Dołącz do nas w grupie Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefakultur .
    #miasto #popkultura #architektura

ความคิดเห็น • 4

  • @krakowian
    @krakowian 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawa i fajna rozmowa. Goscinie swietnie przekazuja wiedze. Dziekuje.

  • @4djtv
    @4djtv ปีที่แล้ว

    Żeby zorganizować szybki transport publiczny który mógłby zastąpić samochód w codzienne dojazdach do pracy to z punktu A do B to musi się poruszać z tych punktów duża grupa osób. A tak teraz już nie wygląda gospodarka. W poszczególnych lokalizacjach stacjonarnie pracuje garstka ludzi, reszta pracuje ,zdalnie. Najlepszym przykładem jest przemysł w którym pracuje 1/3 naszej populacji. Ale to nie jest jeden duży zakład mieście tylko szereg lokalizacji zatrudniających garstki osób. Już teraz największe miasta Polski dotują komunikację miejską w 50%. Nie ma co okłamywać siebie i ludzi że zrobimy system transportu miejskiego który będzie ogerował prędkości komunikacyjne jak auto na autostradzie z każdego osiedla do każdego miejsca pracy.

  • @kape9793
    @kape9793 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie, że w dyskusji nie wziął udział żadnej mężczyzna. Seksizm pełną gębą