Cześć! Zajmujemy się wyjaśnianiem muzycznych nieścisłości w internecie, a przypadkiem natrafiliśmy na ten film. W dobrej wierze chcielibyśmy wyjaśnić kilka kwestii, które dla rozpoczynających przygodę z muzyką mogą okazać się kłopotliwe. 1:42 "Dźwięki to fale rozchodzące się w powietrzu." Dźwięki rozchodzą się nie tylko w powietrzu, a w ośrodku sprężystym. To może być ciecz, gaz albo ciało stałe. 1:55 "Każda taka fala to potencjalna nuta." Nuta jest znakiem graficznym dźwięku muzycznego, który określa jego wysokość i czas trwania. Tutaj chodzi o wysokość dźwięku. 4:21 Schemat skali chromatycznej zwyczajowo obejmuje również rozpoczynający ją dźwięk w wyższej oktawie (tutaj C). 4:52 Dźwięk o częstotliwości 880 Hz nie jest dwa razy szybszy od dźwięku o częstotliwości 440 Hz. Ma dwukrotnie większą częstotliwość. Prędkość dźwięku nie zależy od częstotliwości. Można za to powiedzieć, że powietrze drga dwukrotnie szybciej. 5:18 Ten filozof po polsku nazywał się Boecjusz. Po łacinie był znany jako Boetius. 5:26 Nie chodzi tu o czarne nutki (właściwie to wszystkie nutki są czarne! :)), a o czarne klawisze. 5:33 Ten znaczek to bemol (♭). 5:35 Na schemacie pojawia się błąd w oznaczeniu nuty fis (F♯), która przedstawiona jest jako eis (E♯). 7:15 Warto pamiętać, że mamy tu do czynienia ze współczesną rekonstrukcją utworu (jedną z wielu), więc najprawdopodobniej nie brzmiało to tak, jak na nagraniu. 7:45 Równomierna temperacja nie jest cechą skali, a strojenia instrumentów. Dwunastodźwiękowe skale mogą występować w różnych strojach. Na kontrolerach MIDI rzeczywiście jako domyślna przyjęta jest równomierna temperacja. 9:20 To jedna z form skali molowej, naturalna (ang. natural minor). Występują jeszcze skala molowa harmoniczna (ang. harmonic minor) oraz molowa dorycka (ang. melodic minor) 9:45 Walc nie jest w skali a-moll, a w tonacji a-moll. Tonacja a-moll jest oparta na skali molowej rozpoczynającej się od dźwięku A. 10:12 Podobnie i tutaj, to symfonia w tonacji A-dur. Tonacja A-dur jest oparta na skali durowej rozpoczynającej się od dźwięku A. 11:07 Akordy to rzeczywiście kilka dźwięków jednocześnie, ale nie muszą pozostawać ze sobą w harmonii. Istnieją akordy dysonansowe. 16:45 Wkradło się tutaj nieprawidłowe tłumaczenie. Angielski dźwięk B to polski dźwięk H. Polskie B to zaś angielskie B♭ (B-flat). 18:19 Podobna historia w tym miejscu, chodzi o wysokie H. Pozdrawiamy i życzymy wielu udanych muzycznych wojaży!
Fajna odpowiedź do dobrego filmu, chociaż myślę, że w filmie pewne terminy były użyte celowo jako skróty myślowe. W każdym razie pamiętam, jak w szkole muzycznej, nauczyciele złym podejsciem i niepotrzebnym szczególarstwem potrafili obrzydzić tę wiedzę. Ale to temat na szerszą dyskusję. Pozdrawiam zarówno twórcę powyzszego materiału oraz pędzę na wasz kanał.
Dziękujemy i jak najbardziej zgadzamy się, że czasami drobiazgowość może zniechęcać - mamy nadzieję, że się do tego nie przyczyniliśmy! :) Skróty myślowe rzeczywiście mogły być zamierzone, ale niektórych mogą zmylić, warto więc niektóre rzeczy wyjaśnić. Sam materiał wideo został zrealizowany w interesujący sposób. Pozdrawiamy, nie zachęcając jakoś szczególnie do zaglądania na nasz kanał... bo w sumie nic tam nie ma!
Dzięki, że sam nie musiałem tego wszystkiego pisać 😅 chociaż przy skałach molowych zapomniałyście o molowej melodycznej (w jazzie przyjęło się tak nazywać dorycką lecz w klasycznej teorii jest to Miłkowa melodyczną w górę za to naturalna eolska w dół
To kwestia przyjętej nomenklatury w polskim piśmiennictwie muzycznym. Jacek Targosz mówi o skali molowej doryckiej, którą wymienia także Kazimierz Sikorski, podając przy tym jako jej synonim skalę molową melodyczną.
Dla widza zupełnie świeżego pojęcia skali są dość trudne do ogarnięcia, natomiast kwestia tonacji (bardzo pokrewna ze skalą) jest kompletnie abstrakcyjna (choć jak zauważył Zander na TED, zacytowany na końcu, każdy wewnętrznie to czuje). Mówienie B na H też mi się nie podoba, ale sądzę, że z czasem ten średniowieczny błąd zostanie wyprostowany i na całym świecie zostanie przywrócona spójna terminologia. Niektóre kraje europejskie już migrują do ABC... Co do akordów, to KAŻDY akord ma jakąś tam harmonię. Natomiast niekoniecznie musi stanowić konsonans. Z drugiej strony pojęcie, czy może odczucie, konsonansu, zmienia się na przestrzeni wieków. Parę słów o obiektywnym mierzeniu konsonansowatości napisałem w innym komentarzu (zaczynającym się od "15:07"). Co do odmian skal mollowych, na tym etapie wprowadzałyby jeszcze większy zamęt. To i tak jest dość trudny film dla widza-świeżaka. Za zacytowanie fragmentu Erica Whitacre’a jestem Autorowi bardzo wdzięczny. Widać silny amerykocentryzm Autora (dźwięk B, major scale itp.), w Europie bardziej znany jest podobny stylistycznie Arvo Pärt, ale ja przynajmniej poznałem teraz kogoś nowego.
To prawda, u mnie tak samo, ale z drugiej strony nigdy na żadnej lekcji nie byłem tak skoncentrowany i nie chciałem tak bardzo tego zrozumieć jak tutaj. ;)
@@bigeyesbiglies3196 Nie wiem, generalnie nas w gimnazjum uczył z tego co pamiętam ktoś z pobliskiej szkoły muzycznej. Ale mówił, że nasza klasa zachowuje się gorzej niż klasy specjalne. Niby tak, ale teoria to tylko zapisanie kilku rzeczy w zeszycie i reszta to gra na cymbałkach, flecie czy śpiewanie. No jednak nie utrwala się tej wiedzy w praktycznym jej wykorzystaniu. Więc te koncepty się poprostu wkuwa na kartkówke i tyle. Choć nie powiem to już temat na pójście do szkoły muzycznej.
Abstrahując od merytoryki filmu, która jest świetna, jakość montażu i kreatywność autora równie mocno imponuje. Trochę się czuję jakbym znalazł złoto grzebiąc w śmietniku contentu nas otaczającego. Przyjemne 20 minut ;D
Lux Aurumque, z którego wyjąłeś fragment dot dysonansu na calida, to jest w ogóle jeden z najpiękniejszych utworów, jakie śpiewałam. Fajnie, że znalazłeś taki jednak malo popularny utwor na przykład, no on zasługuje na uwage! :)
Po latach doświadczeń z muzyką i po studiach muzycznych, na których niestety wielu "muzyków" w tym wykładowców niestety bardzo źle traktowali mniej zdolnych adeptów sztuki muzycznej doszedłem do wniosku, że w muzyce najważniejsze jest to żeby dawała RADOŚĆ. Jeden jest lepszy techniczne, inny jest lepszy feelingowo, a jeszcze inny ma absolutny słuch i jest multiinstrumentalistą. Prawda jest taka, że muzyka została stworzona po to żeby radować ludzi ją wykonujących oraz odbierających. Środowisko muzyczne niestety często o tym zapomina i to jest smutne. A pan Pavarotti 100% klasy i niebywała wrażliwość.
@@piotrk7349 uważanie że muzyka poważna jest lepsza od każdej innej brzmi raczej jak nadmiar pasji niż jej brak. Jak bym nie był zafascynowany czym to albo było by mi to obojętne, albo czułbym niechęć, a nie ewangelizował wszystkich wokół na jeden gust
@@piotrk7349 Jestem nauczycielem gry na instrumentach i tutaj potwierdzę że poza klasyką i jazzem nic inne nie jest progresywne.Akurat ta wiedza nie przeszkadza mi uczyć również piosenek z gatunku dp, hh ,rock and roll i dobrze się przy tym bawić.
Muzyka jak każda sztuka jest świadectwem czasów i przekazuje emocje. Emocje jak wiadomo są różne. Największą "słuchalność" w Ameryce ale nie tylko, największa sprzedaż itd. miała Symfonia Pieśni Żałosnych H.M. Góreckiego. # części w powolnym tempie o bardzo, bardzo smutnym charakterze. Taka zagadka dlaczego tak się stało? jednak nie tylko radość ma dawać?
Niesamowity film! Montaż, klimat, światło! Mam 28 lat i pierwszy raz w życiu ktoś mi prosto wytłumaczył na czym polegają podstawy muzyki. Rozpłakałam się jak bóbr na wysokim B Pavarottiegio. Kawał niesamowitej roboty! Sub, like i udostępniam gdzie tylko się da. Wspaniała robota 👏🏻👏🏻👏🏻
Tak nie tyle interesujący jest strach w oczach Pavarottiego przed tą nutą jak emocje na jego twarzy, w oczach po jej zaśpiewaniu, ulga, zadowolenie, duma, poczucie bycia kimś naprawdę dobrym w tym co on robi, mistrzem.
Bardzo dobre wytłumaczenie podstawowych konceptów muzyki. Za pozwoleniem dwa zastrzeżenia: 1) zapis C# Db pomimo opisu tego samego za pomocą innych oznaczeń to nie błąd tylko inne spojrzenie na tę samą nutę. W samym zapisie wydaje się to nie mieć różnicy ale ma ogromny dla interpretacji zamysłu kompozytora. Zapis nutowy zawiera niepełne informacje nt opisu wykonania utworu. Np. dopiero rosyjskie wiolonczelistki wprowadziły znak odpowiadający wibrato, a same zapisy typu forte bywają różnie interpretowane. 2) kompozytor w przedostatniej czesci filmu mija się z prawdą i jego postrzeganie muzyki jest na wskroś europejskie. Ostatnie badania nt interpretacji akordów pokazaly, że ich ładunek emocjonalny jest wyuczony (nie uniwersalny), natomiast Twoja interpretacja o czystych emocjach jest raczej prawidłowa, bo te emocje są czyste- tylko wyuczone :) Cheers!
Stary rozwaliłeś mi system!!! Wracam z trasy do domu i od razu siadam z moją córką żeby tego posłuchać jeszcze raz?!! Nigdy nikt mi lepiej tego tematu nie tłumaczył!! Dawaj jeszcze!!
Stary, obejrzałem całość z zapartym tchem, a trafiłem tu przypadkiem. Nawet nie wiedziałem, że mnie to interesuje... Od deski do deski! Dobra robota! Serio!
Wiele lat zadawałam sobie pytania nt. muzyki, nigdy nie przyjmując należytej edukacji na jek temat lecz czując i słysząc jej zasady. Gotowała sie we mnie wiec potrzeba tego filmu. I jest! Nie tylko wyjaśnia, uświadamia ale i uspokaja, intryguje i buduje uznanie dla twórcy. Marcinie, przepiękny scenariusz, prezentacja, montaż, sceny i ujecia. Zmienne, lecz nie chaotyczne. Dziękuję za ten dobry smak ;) Lecę pływać w innych Twoich materiałach.
Dziękuję. Uwielbiam muzykę ale zawsze brakowało mi kogoś kto poprowadzi za rączkę przez jej meandry. Twój film powinien być pokazywany w szkołach. Keep up the good work.
Muzyki ciebie nie nauczyli, ale angielski już tak: Keep up the good work. Keep going. Keep on going. Keep on doing what you're doing. You're doing a great job, keep it going. Continue the great work. Keep it up...
Piękny film. Kiedyś grałem w orkiestrze przy kościele w małej wiejskiej parafii. Nikt mi tego nie wytłumaczył przez 5 lat.... Tylko "C grasz pustym, a E pierwszym drugim" itd. Grałem nieświadomy że niedaleko są drzwi, przez które wystarczy wejść żeby zrozumieć. I wystarczy na to 20min.
Jako osoba interesująca się muzyką od dziecka zawsze fascynowały mnie utwory Alana Walkera, ponieważ 90% z nich zagrał na dosłownie jednym samplu, czyli Faded xD
Znakomity materiał, mam nadzieję, ze niedługo zostaniesz jednym z najpopularniejszych twórców na YT, ponieważ w Polsce bardzo brakuje takiego kontentu stworzonego w tak przystępny, a zarazem profesjonalny sposób
Nawet niech nie zostaje najpopularniejszym youtuberen, byleby nie opuściła go wena i jego materiały pozostały na wysokim poziomie, to będzie zajebista wartość dla każdego z jego widzów, bez względu ilu by ich było
Kolejny piękny odcinek, w którym jak za rękę przeprowadziłeś przez podstawy muzyki i nauczyłam się ogrom nowych rzeczy o czymś przecież towarzysz mi codziennie. Uwielbiam to, że każdy Twój odcinek zostaje z widzem na zawsze w takich małych lekcjach jakie z niego wyciągamy ♥
Facet, wymiatasz! Najpierw zaintrygowała mnie obietnica składana w tytule. A potem się okazało, że zrobiłeś filmik który jest mega ciekawy wizualnie. Zwykle filmiki na YT traktuje jako coś do słuchania, ale Twoje filmiki warto oglądać. Szacun 😊
Najpiękniejsza muzyka, jaką kiedykolwiek słyszałem to muzyka która mi się kiedyś przyśniła. Słyszałem muzykę we śnie. Pamiętałem ją przez cały dzień, jednak nie miałem żadnej możliwości by ją jakkolwiek zapisać i po paru dniach ją po prostu zapomniałam i dziś nie wiem jak brzmiała.
Tak, to się zdarza. Intrygujące zjawisko, prawda? Pytanie brzmi czy ta muzyka była gdzieś w podświadomości, a jeśli nie to jak pojawiła się we śnie? Mnie to zastanawia z każdym takim snem.
@@kml900 no właśnie nie do końca, przynajmniej w moim przypadku. Kilka razy długo nuciłam melodie ze snów, a nawet fragmenty tekstu śpiewałam po wstaniu. To jest fascynujące, chociaż może to że śpiewam od lat, przyczynia się do takiego zjawiska.
@@lizzie1986ja też miałam tak samo. Często mi się śni muzyka. Zwykle klasyczna lub ogólnie nastrojowa, taka mroczna romantyczna. Po przebudzeniu nadal mam ją 😊w głowie
Od dziecka kocham muzykę, na film trafiłem przypadkiem i bardziej się z tego cieszę bo dzięki niemu mogę kochać ją jeszcze bardziej, ten temat próbowało tłumaczyć już wielu i w żadnym z przypadków nie mogłem go zrozumieć, teraz już rozumiem co i jak, dziękuję Ci bardzo sub i like na pewno leci
Człowieku.... Muzyka to moje życie ale tak zajebistego filmu nigdzie nie widziałem. jesteś świetny, przez cały film nie odczuwałem że robisz to dla zasięgu lub dla like button typowo. Masz pewne że cie wesprze w patronite. Gratuluje !!!
Jako osoba ucząca się grać na gitarze klasycznej od dwóch lat jestem zaskoczona, że zrozumiałam wszystko, może nie do końca wiem jak dźwięki się łączy, co nie zmienia faktu, że wpadłam tutaj całkowicie przypadkiem, zrobiłeś super robotę
O miałabyś może jakieś rady dla początkującego który uczy się grać na klasyku? Od jakiegoś czasu stoję w miejscu i nie potrafię zrozumieć niczego poza tabulaturą :/
@@iwen2211 ja jestem na etapie uczenia sie nut oraz akordow i znam ze dwa style grania [chodzi mi o chwyty] poza klasycznym wiec ciężko jakoś mi powiedzieć co mogłabym ci doradzić, ja chodzę sobie na lekcje indywidualne co tydzień do nauczyciela więc to jest dla mnie wielkim ułatwieniem jeżeli chodzi o grę. I aktualnie ucze sie na wiele frontów.
@@iwen2211nie jestem wielką znawczynią ,ale polecam nauczenia się rozłożenia dźwięków na gitarze w formie liter a potem popodpisywanie tak nut żeby wyjść z tabulatury.
Jeden z lepszych materiałów jakie na YT ostatnio widziałem. Ciekawy zarówno dla laika jak ja, jak i dla moich muzycznie wykształconych dzieci. Subskrypcja z dzwoneczkiem obowiązkowa!
Jestem w minucie 2:50 i już padłam z zachwytu nad jakością filmu, nad ilością fajnych zabiegów, które mnie tu zachwyciły, a jeszcze tyle przede mną. Weszłam tu przypadkiem i takie odkrycie!
Wspaniały film pięknie przeprowadzony ciąg rozumowania i podanie przykłady. To wspaniałe, że żyjemy w czasach, których mamy dostęp do tego typu treści za darmo. Ogrom pracy, Dziękuje! PS: 17:56 - The Art Of War jedna z niewielu, ale bez 2 zdań najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem. Ci którzy wiedzą, to wiedzą.
Ja już to z grubsza wiedziałem, ale dojście to tej wiedzy to był spory trud. Stopniowo docierało do mnie, że skale mogą być różne, że dźwięki wynikają z częstotliwości, jednak ich konkretne brzmienie to kwestia umowna, zależna od skali, strojenia... Tu mamy pięknie przedstawione.
Naprawde film dał mi wiele do myślenia ciekawy temat i bardzo profesjonalny montaż sam chce tworzyć muzyke wiedziałem ze to nie jest prosta rzecz i to mnie od tego odchęcało ten film szczerze zachęcił mnie do starań nad tym dziękuje wielkie za ten zacny film i życze miłego dnia
Zapomniałem o Tobie od czasu Wonderlandu, ale wróciłeś w moją przestrzeń. Kurczaki, jesteś mistrzem opowiadania historii, podziwiam ogromnie Twoja kreatywność ;)
Bo ten system edukacji jest do bani... Walkowane coś latami, a podstaw nie znasz. A świat jest prosty i harmonijny. To samo jest w innych dziedzinach, chemia, fizyka, języki... Czasem się tylko trafi mega nauczyciel, który potrafi czegoś nauczyć.
Chlopie, dlaczego nie uczyles mnie w podstawowce? Jestem totalnym ciemniakiem jesli chodzi o muzykę, bo w podstawowce to na muzyce spiewalismy piosenki ich troje. Wielkie dzięki! Dzieki Tobie i temu filmowi jestem trochę madrzejszy
wooooooooow, jaki genialny, prosty i klarowny sposób przedstawienia tego wszystkiego. zajebisty montaż. niezwykła jest twoja kreatywność. jestem pod wrażeniem. dziękuje!!!!!!!
12:18 przedstawiono tutaj akord dur i moll, ale następujący za chwilę cytat filmowy ilustruje znacznie bardziej złożone zjawisko, tj. następstwo harmoniczne Mamy tam trzy akordy dur i jeden moll w określonej kolejności i określonym układzie wysokości. To prawda, że bardzo duża część muzyki pop bazuje na prostych i dobrze znanych schematach harmonicznych.
Tak, dla tych którzy chcą o tym poczytać, nazywa się to progresja ;) Ta konkretna progresja to I - V - vi - IV. Jeśli chodzi o zapis akordypis akordowy to gramy tutaj C-dur G-dur A-moll F-dur. Jeśli znamy te 4 akordy możemy użyć innej progresji, też strasznie popularnej (zwłaszcza w piosenkach "miłosnych"), a idzie ona A-moll F-dur C-dur G-dur. Polecam ^^
@@lordsamael2779 Dwie sprawy. Progresja to postęp o stały interwał, a nie skoki raz w prawo raz w lewo, raz o 4 stopnie, raz o jeden. I nie A-moll tylko a-moll. Po polsku pisze się tylko tak.
Witam, odcinek rewelacja. Prosto, "łopotologicznie" i z humorem, moim zdaniem najlepszy sposób nauki. Mógłbyś nauczać przedmiotu "muzyka" tam gdzie ludzie chcą się tego uczyć i dowiedzieć się czegoś na temat tego przedmiotu. W pół godziny dowiedziałem się więcej niż w kiedyś w szkole przez kilka lat. Ja również, wpadłem na ten odcinek przypadkiem. Oczywiście ode mnie łapka w górę i subskrypcja. I więcej takich odcinków ! Pozdrawiam.
Polirytmia nas otacza - dźwięk to częstotliwość, rytm to częstotliwość i głośność to też częstotliwość. Rytm powinien być uznany za coś na kształt zmysłu. Umiejętność gry na instrumentach to najwyższa umiejętność komunikowania się. Angażuje koordynację ruchową, sferę emocjonalną... polecam najstarszy typ instrumentu, o nazwie kalimba - szczególnie na Święta! Zapominamy o pauzach - robią to również zawodowi muzycy. To co potrafi pauza, wiemy choćby po mowie ciała. Świetny film, dzięki. Wrzucam na fejsa.
15:07 rozróżnienie między konsonansem i dysonansem nie jest cienką granicą, po której obu stronach są dwa zupełnie różne obszary. Współbrzmienie dwóch dźwięków można zawsze przedstawić stosunkiem ich częstotliwości. I teraz jest tak: jeżeli ten stosunek zapiszemy jako ułamek zwykły i maksymalnie go uprościmy, to im mniejszy jest licznik i mianownik tego ułamka, tym lepiej dwa dźwięki współbrzmią. Idealnie współbrzmią dwa różne dźwięki o tej samej wysokości (1/1). Dźwięki odległe o oktawę (pamiętamy: 4:48) też współbrzmią bardzo dobrze (1/2 albo 2/1). Jeżeli odległość to kwinta, mamy 3/2 albo 2/3. Wciąż jest świetnie. Natomiast odległość między pierwszym i jedenastym dźwiękiem z naszej skali 12-dźwiękowej to 15/8. I to już ewidentnie nie współbrzmi ze sobą gładko. Oczywiście takie współbrzmienia występują, ale tylko wtedy, kiedy kompozytor potrzebuje zgrzytu. W skali równomiernie temperowanej jest jeszcze trudniej, ponieważ współbrzmienia nie są dokładnie prostymi ułamkami o małych licznikach i mianownikach. W skali r. temp. nawet taka kwinta nie jest idealnie czysta, ale aby to wysłyszeć, potrzeba naprawdę świetnie wytrenowanego ucha.
@@dzwiecznebzduryOczywiście, że to sprawa bardzo indywidualna i zależna od miliona czynników, ja jednak podałem pewną metodę, która pozwala w pewien sposób obliczyć zgodność współbrzmienia.
Trafiłem na Twój film przez przypadek. Algorytmy yt są co raz sprawniejsze i lepiej przewidujące. Świetny film jak i treść, a na dodatek mistrzowsko ciekawy montaż. Obejrzałem z podziwem i przyjemnością. Dzięki i pozdrawiam, łapka i sub
Przyjemnie patrzeć, jak wreszcie poprawiony algorytm TH-cam zaczął sprzyjać Twojej od zawsze zachwycającej twórczości o poziomie na TH-cam rzadko spotykanym. Wierzę, że wynik tego filmu stanie się przełomem, od którego poznają Cię w końcu zasłużone rzesze widzów.
chodzilam do szkoly muzycznej pierwszego stopnia 6 lat, ale nikt nie przedstawial tam muzyki w taki sposob jak przedstawiles to ty. wlasciwie do tej pory nie znalam paru rzeczy. nauczyciele uczyli tylko w sztywnych ramach tego co potrzebne na egzamin. koncowe lata gralam na pianinie juz z przymusu, rodzice zachecali mnie zebym skonczyla, skoro juz tyle za mna i w sumie ciesze sie z tego. teraz doceniam to ze mnie tam zapisali w wieku 7 lat. chcialabym w sumie wrocic do grania i na pewno to zrobie w przyszlosci bo to piekna sprawa. dziekuje za ten film!
To że nuty mają różne nazwy wynika z koła kwintowego i zależne od tonacji w jakiej gramy, duża różnica czy to w nutach cis czy des na przykład w samym zapisie w danej tonacji mimo że słyszalny dźwięk jest identyczny
Jesteś geniuszem przezywania życia. Niech to wybrzmi bo się uduszę jak Ci tego nie powiem! Uwielbiam Twoją twórczość :) Skończyłem akademię muzyczną (dawne dzieje…) ale w życiu nie umiałbym tak opowiedzieć o muzyce.
Moje dzieciństwo to czasy Gierka, gdy na naszych scenach festiwalowych królowali: Krawczyk, Bem, Wodecki, Jantar, a pierwsze występy dawały gwiazdy "z zachodu" jak ABBA, BoneyM czy Demis Rusos. Mam więc kilka wiosen i jesieni, ale na tak rzeczowy i przystępny materiał trafiłem pierwszy raz.
Cześć. Trafiłem tu przez przypadek i spodobało mi się to co robisz, jednak zauważyłem na początku mały błąd. Otóż kiedy mówisz o falach dźwiękowych (4:54) to fala 880 Hz ma dwa razy większą częstotliwość, a nie jest dwa razy szybsza (fale dźwiękowe rozchodzą się z taką samą prędkością). Jeśli już, to źródło emitujące tę falę drga z dwa razy większą szybkością, ale generowana fala już ma swoją własną prędkością :-)
Algorytm TH-cam'a chyba w końcu Cię docenił 🎉 świetny film i już widzę, że leży sporo innych ciekawych tematów na kanale, jeśli będą takiej jakości to będę miał co oglądać przez następne dni 8 tygodnie. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za stałe tworzenie tyle czasu 😄
Nie wiedziałem że 10:47 Piotr Fronczewski jest też dyrygentem. Świetnie przedstawiony materiał, widać bardzo ciekawą wizję do tworzenia takich materiałów
Zaczołem przygode w szkole organomistrzowskiej jako ktoś kto coś tam sobie kiedyś usiadł do panina i zaczą brzdąkać jednym palcem i nigdy nie chodziłem do szkoły muzycznej. Ten film sprawił, że zaczołem rozumieć to co od 8 miesięcy tłuką mi do głowy, a dlamnie to nierużniło się od tego czy bym siedział na lekcji chińskiego w ławce czy przy innstrumencie. Grałem nieznając teori i z praktyki poznawałem harmonie i dysonanse. Im większy postęp robiłem tym większą pulę materiału musiałem przyswoić i od pewnego momentu postęp mocno zwolnił. Mogę śmiało powidzieć, że ten film jeszcze bardziej uwrażliwia na pewien przekaz emocjonalny w muzyce i w bardzo prosty i łopatologiczny sposób wyjaśnia coś co było dlamnie nie do pojęcia. Te pewne uproszczenia teori i skróty myślowe weszły w mój sposób rozumowania muzyki. Nie wiem jak migę być wdzięczny za to co zrobiłeś. Zostawiłem łapkę i suba. Dla tego typu materiału i takigo podejścia do twurczości został stworzony internet.
Jestem pełna podziwu w jaki sposób propagujesz wiedzę, efekty wizualne i treści, dzięki że tworzysz 💗 Czerpię radość z twojego kanału, stymulując swoje szare komórki 💗
Jeżeli w jakiejś dziedzinie jesteś ekspertem, ale takim prawdziwym, autentycznym, to jest w stanie wytłumaczyć zawiłe teorie w prosty sposób. Gratuluję.
Zawsze próbowałem zrozumieć tą stronę muzyki. Czytałem książki na ten temat dla dzieci i dorosłych ale zamiast zrozumieć miałem jeszcze więcej niezrozumienia. Być może dlatego, nie gram na żadnym instrunencie. Pana objaśnienia trafiły do mnie natychmiast. Kto wie, może jeszcze nie jest za późno na naukę gry na instrumencie. Dziękuję.
Dziękuję z całego serca za Ten film -zrozumiałem z niego niewiele za to na końcu zapomniałem wszystko dzięki czemu moje życie zmieniło się o 360 stopni.
Wow, jaki świetny, dopracowany materiał. Nic mnie nie wiąże z teorią muzyki, włączyłam z nudów, ale przedstawiłeś to tak genialnie, że aż chciało się oglądać dalej.
Lux Arumque, przepiękna muzyka. Chór wykonuje tutaj nieskomplikowane akordy a jednak to brzmi cudownie. Dysonanse w chórze odpowiednio dobrane są piękne. Sam akord na pianinie brzmi normalnie, ładnie, ale bez fajerwerków. Zgodnie z nutami to H-dur z 4,9 a kwintą w basie. Niby nic trudnego a jednak jako chór pięknie brzmi. Muzyka jest wyrazem naszego rozwoju emocjonalno-duchowego. Muzycy grający na instrumentach zaawansowane utwory są jakby w kontakcie ze stwórcą tego świata. To istne połączenie, dotyk jakby innego wymiaru. Zaznaczam dotyk. Sam dotyk dla nas wydaje się tak cudowny. Kompozytorzy oczywiście również tego doświadczają, choć trzeba oddać szacunek wirtuozom instrumentów. Oni nierzadko wkraczają na wyższy poziom udoskonalając wykonanie kompozytora. Nie trzeba być kompozytorem, aby równie jak oni przeżywać ten piękny stan. Choć warto. Nawet w stopniu podstawowym. Cóż… polecam wszystkim bez względu na wiek rozpoczęcie nauki gry na instrumencie oraz poznawanie teorii muzyki. Muzyka poprawia stan intelektualny społeczeństwa. Stan naszego mózgu. Na pewno nie szkodzi.
Trafilem na ten film zupełnie przypadkeim i jestem w takim podziwie jaką jakość on prezentuje że szok. Świetna robota
to lepiej ogarnij inne filmy tego baltic serfera
Alez materiał, łał. Jestem ... byłem totalnie noga z tak abstrakcyjnego tematu, a tu boom. Co za człowiek! Co za materiał! Co za przekaz!
Bez kitu, to samo
To samo
Oj Stary właśnie to pomyślałem
Stary, gdyby YT podrzucało mi takie randomowe filmy jak te to chodził bym mądrzejszy. Super film! Super robota!
Cześć! Zajmujemy się wyjaśnianiem muzycznych nieścisłości w internecie, a przypadkiem natrafiliśmy na ten film. W dobrej wierze chcielibyśmy wyjaśnić kilka kwestii, które dla rozpoczynających przygodę z muzyką mogą okazać się kłopotliwe.
1:42 "Dźwięki to fale rozchodzące się w powietrzu."
Dźwięki rozchodzą się nie tylko w powietrzu, a w ośrodku sprężystym. To może być ciecz, gaz albo ciało stałe.
1:55 "Każda taka fala to potencjalna nuta."
Nuta jest znakiem graficznym dźwięku muzycznego, który określa jego wysokość i czas trwania. Tutaj chodzi o wysokość dźwięku.
4:21 Schemat skali chromatycznej zwyczajowo obejmuje również rozpoczynający ją dźwięk w wyższej oktawie (tutaj C).
4:52 Dźwięk o częstotliwości 880 Hz nie jest dwa razy szybszy od dźwięku o częstotliwości 440 Hz. Ma dwukrotnie większą częstotliwość. Prędkość dźwięku nie zależy od częstotliwości. Można za to powiedzieć, że powietrze drga dwukrotnie szybciej.
5:18 Ten filozof po polsku nazywał się Boecjusz. Po łacinie był znany jako Boetius.
5:26 Nie chodzi tu o czarne nutki (właściwie to wszystkie nutki są czarne! :)), a o czarne klawisze.
5:33 Ten znaczek to bemol (♭).
5:35 Na schemacie pojawia się błąd w oznaczeniu nuty fis (F♯), która przedstawiona jest jako eis (E♯).
7:15 Warto pamiętać, że mamy tu do czynienia ze współczesną rekonstrukcją utworu (jedną z wielu), więc najprawdopodobniej nie brzmiało to tak, jak na nagraniu.
7:45 Równomierna temperacja nie jest cechą skali, a strojenia instrumentów. Dwunastodźwiękowe skale mogą występować w różnych strojach. Na kontrolerach MIDI rzeczywiście jako domyślna przyjęta jest równomierna temperacja.
9:20 To jedna z form skali molowej, naturalna (ang. natural minor). Występują jeszcze skala molowa harmoniczna (ang. harmonic minor) oraz molowa dorycka (ang. melodic minor)
9:45 Walc nie jest w skali a-moll, a w tonacji a-moll. Tonacja a-moll jest oparta na skali molowej rozpoczynającej się od dźwięku A.
10:12 Podobnie i tutaj, to symfonia w tonacji A-dur. Tonacja A-dur jest oparta na skali durowej rozpoczynającej się od dźwięku A.
11:07 Akordy to rzeczywiście kilka dźwięków jednocześnie, ale nie muszą pozostawać ze sobą w harmonii. Istnieją akordy dysonansowe.
16:45 Wkradło się tutaj nieprawidłowe tłumaczenie. Angielski dźwięk B to polski dźwięk H. Polskie B to zaś angielskie B♭ (B-flat).
18:19 Podobna historia w tym miejscu, chodzi o wysokie H.
Pozdrawiamy i życzymy wielu udanych muzycznych wojaży!
Fajna odpowiedź do dobrego filmu, chociaż myślę, że w filmie pewne terminy były użyte celowo jako skróty myślowe.
W każdym razie pamiętam, jak w szkole muzycznej, nauczyciele złym podejsciem i niepotrzebnym szczególarstwem potrafili obrzydzić tę wiedzę. Ale to temat na szerszą dyskusję.
Pozdrawiam zarówno twórcę powyzszego materiału oraz pędzę na wasz kanał.
Dziękujemy i jak najbardziej zgadzamy się, że czasami drobiazgowość może zniechęcać - mamy nadzieję, że się do tego nie przyczyniliśmy! :) Skróty myślowe rzeczywiście mogły być zamierzone, ale niektórych mogą zmylić, warto więc niektóre rzeczy wyjaśnić. Sam materiał wideo został zrealizowany w interesujący sposób. Pozdrawiamy, nie zachęcając jakoś szczególnie do zaglądania na nasz kanał... bo w sumie nic tam nie ma!
Dzięki, że sam nie musiałem tego wszystkiego pisać 😅 chociaż przy skałach molowych zapomniałyście o molowej melodycznej (w jazzie przyjęło się tak nazywać dorycką lecz w klasycznej teorii jest to Miłkowa melodyczną w górę za to naturalna eolska w dół
To kwestia przyjętej nomenklatury w polskim piśmiennictwie muzycznym. Jacek Targosz mówi o skali molowej doryckiej, którą wymienia także Kazimierz Sikorski, podając przy tym jako jej synonim skalę molową melodyczną.
Dla widza zupełnie świeżego pojęcia skali są dość trudne do ogarnięcia, natomiast kwestia tonacji (bardzo pokrewna ze skalą) jest kompletnie abstrakcyjna (choć jak zauważył Zander na TED, zacytowany na końcu, każdy wewnętrznie to czuje).
Mówienie B na H też mi się nie podoba, ale sądzę, że z czasem ten średniowieczny błąd zostanie wyprostowany i na całym świecie zostanie przywrócona spójna terminologia. Niektóre kraje europejskie już migrują do ABC...
Co do akordów, to KAŻDY akord ma jakąś tam harmonię. Natomiast niekoniecznie musi stanowić konsonans. Z drugiej strony pojęcie, czy może odczucie, konsonansu, zmienia się na przestrzeni wieków. Parę słów o obiektywnym mierzeniu konsonansowatości napisałem w innym komentarzu (zaczynającym się od "15:07").
Co do odmian skal mollowych, na tym etapie wprowadzałyby jeszcze większy zamęt. To i tak jest dość trudny film dla widza-świeżaka.
Za zacytowanie fragmentu Erica Whitacre’a jestem Autorowi bardzo wdzięczny. Widać silny amerykocentryzm Autora (dźwięk B, major scale itp.), w Europie bardziej znany jest podobny stylistycznie Arvo Pärt, ale ja przynajmniej poznałem teraz kogoś nowego.
Wytłumaczyłeś więcej niż panie od muzyki przez wszystkie lata mojej edukacji, super materiał
To prawda, u mnie tak samo, ale z drugiej strony nigdy na żadnej lekcji nie byłem tak skoncentrowany i nie chciałem tak bardzo tego zrozumieć jak tutaj. ;)
Prawda😊
@@niewazneniewazne1890 no to chodziłeś do porządnej szkoły
@@bigeyesbiglies3196
Nie wiem, generalnie nas w gimnazjum uczył z tego co pamiętam ktoś z pobliskiej szkoły muzycznej.
Ale mówił, że nasza klasa zachowuje się gorzej niż klasy specjalne.
Niby tak, ale teoria to tylko zapisanie kilku rzeczy w zeszycie i reszta to gra na cymbałkach, flecie czy śpiewanie.
No jednak nie utrwala się tej wiedzy w praktycznym jej wykorzystaniu.
Więc te koncepty się poprostu wkuwa na kartkówke i tyle.
Choć nie powiem to już temat na pójście do szkoły muzycznej.
To współczuję nauczyciela.
Abstrahując od merytoryki filmu, która jest świetna, jakość montażu i kreatywność autora równie mocno imponuje. Trochę się czuję jakbym znalazł złoto grzebiąc w śmietniku contentu nas otaczającego. Przyjemne 20 minut ;D
Co to za absurdalnie niebywały sposób kręcenia i montażu. Wspaniały, intuicyjny, prosty do zrozumienia, oryginalny. Dziękuję 🎉
aż się łezka w oku kręci na tym klipie pavarottiego, widać jak wiele to dla niego znaczyło, emocje się wylewają przez ekran
Lux Aurumque, z którego wyjąłeś fragment dot dysonansu na calida, to jest w ogóle jeden z najpiękniejszych utworów, jakie śpiewałam. Fajnie, że znalazłeś taki jednak malo popularny utwor na przykład, no on zasługuje na uwage! :)
Ten film wyświetla mi się w polecanych od miesiąca, takze brawo dla algorytmów 🎉 dzisiaj sobie obejrzę!
Po latach doświadczeń z muzyką i po studiach muzycznych, na których niestety wielu "muzyków" w tym wykładowców niestety bardzo źle traktowali mniej zdolnych adeptów sztuki muzycznej doszedłem do wniosku, że w muzyce najważniejsze jest to żeby dawała RADOŚĆ. Jeden jest lepszy techniczne, inny jest lepszy feelingowo, a jeszcze inny ma absolutny słuch i jest multiinstrumentalistą. Prawda jest taka, że muzyka została stworzona po to żeby radować ludzi ją wykonujących oraz odbierających. Środowisko muzyczne niestety często o tym zapomina i to jest smutne. A pan Pavarotti 100% klasy i niebywała wrażliwość.
Musi być zajebista i tyle.
Największy problem z muzyką klasyczną jest taki że uczą go ludzie bez pasji którzy zniechęcają do muzyki uznając tylko 1 gatunek za słuszny
@@piotrk7349 uważanie że muzyka poważna jest lepsza od każdej innej brzmi raczej jak nadmiar pasji niż jej brak. Jak bym nie był zafascynowany czym to albo było by mi to obojętne, albo czułbym niechęć, a nie ewangelizował wszystkich wokół na jeden gust
@@piotrk7349 Jestem nauczycielem gry na instrumentach i tutaj potwierdzę że poza klasyką i jazzem nic inne nie jest progresywne.Akurat ta wiedza nie przeszkadza mi uczyć również piosenek z gatunku dp, hh ,rock and roll i dobrze się przy tym bawić.
Muzyka jak każda sztuka jest świadectwem czasów i przekazuje emocje. Emocje jak wiadomo są różne. Największą "słuchalność" w Ameryce ale nie tylko, największa sprzedaż itd. miała Symfonia Pieśni Żałosnych H.M. Góreckiego. # części w powolnym tempie o bardzo, bardzo smutnym charakterze. Taka zagadka dlaczego tak się stało? jednak nie tylko radość ma dawać?
Niesamowity film! Montaż, klimat, światło! Mam 28 lat i pierwszy raz w życiu ktoś mi prosto wytłumaczył na czym polegają podstawy muzyki. Rozpłakałam się jak bóbr na wysokim B Pavarottiegio. Kawał niesamowitej roboty! Sub, like i udostępniam gdzie tylko się da. Wspaniała robota 👏🏻👏🏻👏🏻
Filmik jest dowodem, że TH-cam jeszcze nie umarł, a wręcz odwrotnie, pięknie rośnie w siłę
Tak nie tyle interesujący jest strach w oczach Pavarottiego przed tą nutą jak emocje na jego twarzy, w oczach po jej zaśpiewaniu, ulga, zadowolenie, duma, poczucie bycia kimś naprawdę dobrym w tym co on robi, mistrzem.
katharsis
@@bearisland638 O właśnie, dziekuję, tego słowa mi brakowało.
ulga, przede wszystkim ulga - wyraźnie słychać jak kamień spada mu z serca :)
Bardzo dobre wytłumaczenie podstawowych konceptów muzyki. Za pozwoleniem dwa zastrzeżenia:
1) zapis C# Db pomimo opisu tego samego za pomocą innych oznaczeń to nie błąd tylko inne spojrzenie na tę samą nutę. W samym zapisie wydaje się to nie mieć różnicy ale ma ogromny dla interpretacji zamysłu kompozytora. Zapis nutowy zawiera niepełne informacje nt opisu wykonania utworu. Np. dopiero rosyjskie wiolonczelistki wprowadziły znak odpowiadający wibrato, a same zapisy typu forte bywają różnie interpretowane.
2) kompozytor w przedostatniej czesci filmu mija się z prawdą i jego postrzeganie muzyki jest na wskroś europejskie. Ostatnie badania nt interpretacji akordów pokazaly, że ich ładunek emocjonalny jest wyuczony (nie uniwersalny), natomiast Twoja interpretacja o czystych emocjach jest raczej prawidłowa, bo te emocje są czyste- tylko wyuczone :)
Cheers!
+1
Stary rozwaliłeś mi system!!! Wracam z trasy do domu i od razu siadam z moją córką żeby tego posłuchać jeszcze raz?!! Nigdy nikt mi lepiej tego tematu nie tłumaczył!! Dawaj jeszcze!!
Stary, obejrzałem całość z zapartym tchem, a trafiłem tu przypadkiem. Nawet nie wiedziałem, że mnie to interesuje... Od deski do deski! Dobra robota! Serio!
Mega jest ta seria, w której tłumaczysz swiat zwykłym śmiertelnikom! Czekamy na więcej
Wiele lat zadawałam sobie pytania nt. muzyki, nigdy nie przyjmując należytej edukacji na jek temat lecz czując i słysząc jej zasady.
Gotowała sie we mnie wiec potrzeba tego filmu. I jest!
Nie tylko wyjaśnia, uświadamia ale i uspokaja, intryguje i buduje uznanie dla twórcy. Marcinie, przepiękny scenariusz, prezentacja, montaż, sceny i ujecia. Zmienne, lecz nie chaotyczne. Dziękuję za ten dobry smak ;) Lecę pływać w innych Twoich materiałach.
Dziękuję. Uwielbiam muzykę ale zawsze brakowało mi kogoś kto poprowadzi za rączkę przez jej meandry. Twój film powinien być pokazywany w szkołach. Keep up the good work.
Muzyki ciebie nie nauczyli, ale angielski już tak:
Keep up the good work. Keep going. Keep on going. Keep on doing what you're doing. You're doing a great job, keep it going. Continue the great work. Keep it up...
Postaram się uczniom fragmenty pokazać, świetna praca.
Piękny film. Kiedyś grałem w orkiestrze przy kościele w małej wiejskiej parafii. Nikt mi tego nie wytłumaczył przez 5 lat.... Tylko "C grasz pustym, a E pierwszym drugim" itd. Grałem nieświadomy że niedaleko są drzwi, przez które wystarczy wejść żeby zrozumieć. I wystarczy na to 20min.
Jako osoba interesująca się muzyką od dziecka zawsze fascynowały mnie utwory Alana Walkera, ponieważ 90% z nich zagrał na dosłownie jednym samplu, czyli Faded xD
Znakomity materiał, mam nadzieję, ze niedługo zostaniesz jednym z najpopularniejszych twórców na YT, ponieważ w Polsce bardzo brakuje takiego kontentu stworzonego w tak przystępny, a zarazem profesjonalny sposób
Nawet niech nie zostaje najpopularniejszym youtuberen, byleby nie opuściła go wena i jego materiały pozostały na wysokim poziomie, to będzie zajebista wartość dla każdego z jego widzów, bez względu ilu by ich było
Wow ten filmy jest serio mega dobry stary brak mi słów, oglądałem chyba każdy film o teorii muzyki w kazdym języku i to jest złoto
Poznałam Cię 6 min temu i tyle mi wystarczy, żeby stwierdzić że jesteś po prostu extra!!! Dziękuję za Twoją pracę i gratulacje, dobra robota!
Ale niesamowicie opowiadasz. Piękna robota.
Kolejny piękny odcinek, w którym jak za rękę przeprowadziłeś przez podstawy muzyki i nauczyłam się ogrom nowych rzeczy o czymś przecież towarzysz mi codziennie. Uwielbiam to, że każdy Twój odcinek zostaje z widzem na zawsze w takich małych lekcjach jakie z niego wyciągamy ♥
💛
Facet, wymiatasz! Najpierw zaintrygowała mnie obietnica składana w tytule. A potem się okazało, że zrobiłeś filmik który jest mega ciekawy wizualnie. Zwykle filmiki na YT traktuje jako coś do słuchania, ale Twoje filmiki warto oglądać. Szacun 😊
Właśnie zbieram szczękę z podłogi... 😲 Nikt tak prosto w kilka minut mi nigdy nie wyłożył podstaw muzyki. To było fantastyczne. Dzięki.❤
Ale to jest świeże! Pięknie poprowadzone, wytłumaczone i zmontowane. Aż chce się słuchać....
Kontynuuj człowieku ro co robisz!!
Najpiękniejsza muzyka, jaką kiedykolwiek słyszałem to muzyka która mi się kiedyś przyśniła. Słyszałem muzykę we śnie. Pamiętałem ją przez cały dzień, jednak nie miałem żadnej możliwości by ją jakkolwiek zapisać i po paru dniach ją po prostu zapomniałam i dziś nie wiem jak brzmiała.
Tak, to się zdarza. Intrygujące zjawisko, prawda? Pytanie brzmi czy ta muzyka była gdzieś w podświadomości, a jeśli nie to jak pojawiła się we śnie? Mnie to zastanawia z każdym takim snem.
Tej muzyki może nie być masz tylko uczucie jej odbioru
@@kml900 no właśnie nie do końca, przynajmniej w moim przypadku. Kilka razy długo nuciłam melodie ze snów, a nawet fragmenty tekstu śpiewałam po wstaniu. To jest fascynujące, chociaż może to że śpiewam od lat, przyczynia się do takiego zjawiska.
@@lizzie1986ja też miałam tak samo. Często mi się śni muzyka. Zwykle klasyczna lub ogólnie nastrojowa, taka mroczna romantyczna. Po przebudzeniu nadal mam ją 😊w głowie
Wypróbuj wszystko żeby jakkolwiek odtworzyć emocje
Marcin KONIECZNIE zrób drugą część tego filmu!!! KONIECZINE!
Można takich zrobić ze 100 do czego serdecznie zachęcam bo film fantastyczny
Od dziecka kocham muzykę, na film trafiłem przypadkiem i bardziej się z tego cieszę bo dzięki niemu mogę kochać ją jeszcze bardziej, ten temat próbowało tłumaczyć już wielu i w żadnym z przypadków nie mogłem go zrozumieć, teraz już rozumiem co i jak, dziękuję Ci bardzo sub i like na pewno leci
Człowieku.... Muzyka to moje życie ale tak zajebistego filmu nigdzie nie widziałem. jesteś świetny, przez cały film nie odczuwałem że robisz to dla zasięgu lub dla like button typowo. Masz pewne że cie wesprze w patronite. Gratuluje !!!
Gdy mówisz będąc oświetlonym rzutnikiem, ma się niezwykłe wrażenie, jakby w ciele trzydziestolatka żył osiemdziesięcioletni mędrzec.
Jako osoba ucząca się grać na gitarze klasycznej od dwóch lat jestem zaskoczona, że zrozumiałam wszystko, może nie do końca wiem jak dźwięki się łączy, co nie zmienia faktu, że wpadłam tutaj całkowicie przypadkiem, zrobiłeś super robotę
O miałabyś może jakieś rady dla początkującego który uczy się grać na klasyku? Od jakiegoś czasu stoję w miejscu i nie potrafię zrozumieć niczego poza tabulaturą :/
@@iwen2211 ja jestem na etapie uczenia sie nut oraz akordow i znam ze dwa style grania [chodzi mi o chwyty] poza klasycznym wiec ciężko jakoś mi powiedzieć co mogłabym ci doradzić, ja chodzę sobie na lekcje indywidualne co tydzień do nauczyciela więc to jest dla mnie wielkim ułatwieniem jeżeli chodzi o grę. I aktualnie ucze sie na wiele frontów.
@@iwen2211nie jestem wielką znawczynią ,ale polecam nauczenia się rozłożenia dźwięków na gitarze w formie liter a potem popodpisywanie tak nut żeby wyjść z tabulatury.
Co prawda całą teorię przedstawioną w filmie znałem już wcześniej, ale bardzo przyjemnie oglądało się tak profesjonalny montaż. Świetny materiał
Jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Forma przekazu i montażu wzruszyła mnie i oczywiście, że siedzę i płaczę.
Dziękuję.
Jeden z lepszych materiałów jakie na YT ostatnio widziałem. Ciekawy zarówno dla laika jak ja, jak i dla moich muzycznie wykształconych dzieci.
Subskrypcja z dzwoneczkiem obowiązkowa!
Jestem w minucie 2:50 i już padłam z zachwytu nad jakością filmu, nad ilością fajnych zabiegów, które mnie tu zachwyciły, a jeszcze tyle przede mną. Weszłam tu przypadkiem i takie odkrycie!
Dziękuję za ten filmik.Czekam na następne z dużą ciekawością ❤🎉❤🎉
Wspaniały film pięknie przeprowadzony ciąg rozumowania i podanie przykłady. To wspaniałe, że żyjemy w czasach, których mamy dostęp do tego typu treści za darmo. Ogrom pracy, Dziękuje!
PS: 17:56 - The Art Of War jedna z niewielu, ale bez 2 zdań najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem. Ci którzy wiedzą, to wiedzą.
A to „The War of Art” akurat, tytul to gra z klasykiem, ale ta ksiazka dotyczy procesu tworzenia, i uwielbiam ją 👌🏽
@@MosakMarcin Tak jest! Polecam wszystkim, na YT jest darmowy Audiobook tego wydania.
Wreszcie ułożyłeś mi to, co próbowałem zrozumieć od dłuższego czasu. DZIĘKUJĘ! ❤
Ja już to z grubsza wiedziałem, ale dojście to tej wiedzy to był spory trud.
Stopniowo docierało do mnie, że skale mogą być różne, że dźwięki wynikają z częstotliwości, jednak ich konkretne brzmienie to kwestia umowna, zależna od skali, strojenia...
Tu mamy pięknie przedstawione.
Bardzo wartościowy film. Dziękuję! 🎶
Trafiłam tu przypadkowo a montarz i treść filmiku już mnie urzekła. Świetna robota!
Mosak TOP jak zwykle. Dziękuje za piękny materiał
Naprawde film dał mi wiele do myślenia ciekawy temat i bardzo profesjonalny montaż sam chce tworzyć muzyke wiedziałem ze to nie jest prosta rzecz i to mnie od tego odchęcało ten film szczerze zachęcił mnie do starań nad tym dziękuje wielkie za ten zacny film i życze miłego dnia
Zapomniałem o Tobie od czasu Wonderlandu, ale wróciłeś w moją przestrzeń. Kurczaki, jesteś mistrzem opowiadania historii, podziwiam ogromnie Twoja kreatywność ;)
o ale powrót! To z 8-9 lat chyba
Znakomity materiał! Klarowne wyjaśnienie podane w nie tyle przystępnej, co fascynującej i wciągającej formie. Doskonała robota! Gratuluję i dziękuję.
Poleciłam mojej Pani Profesor z szkoły muzycznej!❤ Super materiał 🥳
Przywędrowałem z MLH i zostanę na dłużej. Leci subik. Przewietne!
W 20 minut nauczyłem się więcej o muzyce niż przez całą edukację.
Bo ten system edukacji jest do bani... Walkowane coś latami, a podstaw nie znasz. A świat jest prosty i harmonijny. To samo jest w innych dziedzinach, chemia, fizyka, języki... Czasem się tylko trafi mega nauczyciel, który potrafi czegoś nauczyć.
Chlopie, dlaczego nie uczyles mnie w podstawowce? Jestem totalnym ciemniakiem jesli chodzi o muzykę, bo w podstawowce to na muzyce spiewalismy piosenki ich troje. Wielkie dzięki! Dzieki Tobie i temu filmowi jestem trochę madrzejszy
Świetna merytoryka i cudowny montaż z efektami. Oj grubo było siedziane, aby tak to złożyć....
O masakra jaki film, mega !!! Dziekuje, yt mi to podsunal i wlaczylem i obejrzalem i jestem w szoku
O teorii muzyki można jeszcze sporo opowiedzieć, tak więc czekam na część drugą :)
Wow, super robota. Poprostu, dziękuję 🎉
W końcu teoria muzyki nie brzmi jak magia! Chcę więcej
wooooooooow, jaki genialny, prosty i klarowny sposób przedstawienia tego wszystkiego. zajebisty montaż. niezwykła jest twoja kreatywność. jestem pod wrażeniem. dziękuje!!!!!!!
Mistrzostwo! Gdyby tak nauczyciele muzyki w szkole opowiadali!
@@peterobara7023 a kto to przyszedł, Pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci
Niesamowity materiał, bardzo ciekawie opowiedziany, a twoje pomysły na te wszystkie kadry i przejścia przytulają moje serce! Dziękuję, że tworzysz
12:18 przedstawiono tutaj akord dur i moll, ale następujący za chwilę cytat filmowy ilustruje znacznie bardziej złożone zjawisko, tj. następstwo harmoniczne
Mamy tam trzy akordy dur i jeden moll w określonej kolejności i określonym układzie wysokości. To prawda, że bardzo duża część muzyki pop bazuje na prostych i dobrze znanych schematach harmonicznych.
Tak, dla tych którzy chcą o tym poczytać, nazywa się to progresja ;) Ta konkretna progresja to I - V - vi - IV. Jeśli chodzi o zapis akordypis akordowy to gramy tutaj C-dur G-dur A-moll F-dur. Jeśli znamy te 4 akordy możemy użyć innej progresji, też strasznie popularnej (zwłaszcza w piosenkach "miłosnych"), a idzie ona A-moll F-dur C-dur G-dur. Polecam ^^
@@lordsamael2779 Dwie sprawy. Progresja to postęp o stały interwał, a nie skoki raz w prawo raz w lewo, raz o 4 stopnie, raz o jeden.
I nie A-moll tylko a-moll. Po polsku pisze się tylko tak.
niesamowity głos, bez dziwacznych akcentów. ŚWIETNE. Temat też super opracowany
Jak usłyszałam na początku 7 symfonię Beethovena to wiedziałam już, że film będzie świetny
Duze poczucie humoru o tym swiadczy kawa i siorbanie i voila inteligentna audycja. Dziekuje. Michal.
Witam, odcinek rewelacja.
Prosto, "łopotologicznie" i z humorem, moim zdaniem najlepszy sposób nauki.
Mógłbyś nauczać przedmiotu "muzyka" tam gdzie ludzie chcą się tego uczyć i dowiedzieć się czegoś na temat tego przedmiotu.
W pół godziny dowiedziałem się więcej niż w kiedyś w szkole przez kilka lat.
Ja również, wpadłem na ten odcinek przypadkiem.
Oczywiście ode mnie łapka w górę i subskrypcja.
I więcej takich odcinków !
Pozdrawiam.
Polirytmia nas otacza - dźwięk to częstotliwość, rytm to częstotliwość i głośność to też częstotliwość. Rytm powinien być uznany za coś na kształt zmysłu. Umiejętność gry na instrumentach to najwyższa umiejętność komunikowania się. Angażuje koordynację ruchową, sferę emocjonalną... polecam najstarszy typ instrumentu, o nazwie kalimba - szczególnie na Święta! Zapominamy o pauzach - robią to również zawodowi muzycy. To co potrafi pauza, wiemy choćby po mowie ciała. Świetny film, dzięki. Wrzucam na fejsa.
15:07 rozróżnienie między konsonansem i dysonansem nie jest cienką granicą, po której obu stronach są dwa zupełnie różne obszary.
Współbrzmienie dwóch dźwięków można zawsze przedstawić stosunkiem ich częstotliwości.
I teraz jest tak: jeżeli ten stosunek zapiszemy jako ułamek zwykły i maksymalnie go uprościmy, to im mniejszy jest licznik i mianownik tego ułamka, tym lepiej dwa dźwięki współbrzmią.
Idealnie współbrzmią dwa różne dźwięki o tej samej wysokości (1/1). Dźwięki odległe o oktawę (pamiętamy: 4:48) też współbrzmią bardzo dobrze (1/2 albo 2/1).
Jeżeli odległość to kwinta, mamy 3/2 albo 2/3. Wciąż jest świetnie. Natomiast odległość między pierwszym i jedenastym dźwiękiem z naszej skali 12-dźwiękowej to 15/8. I to już ewidentnie nie współbrzmi ze sobą gładko. Oczywiście takie współbrzmienia występują, ale tylko wtedy, kiedy kompozytor potrzebuje zgrzytu.
W skali równomiernie temperowanej jest jeszcze trudniej, ponieważ współbrzmienia nie są dokładnie prostymi ułamkami o małych licznikach i mianownikach. W skali r. temp. nawet taka kwinta nie jest idealnie czysta, ale aby to wysłyszeć, potrzeba naprawdę świetnie wytrenowanego ucha.
Warto dodać, że wiele zależy też od kontekstu. W teorii kontrapunktu kwarta jest dysonansem, który wymaga rozwiązania.
@@dzwiecznebzduryOczywiście, że to sprawa bardzo indywidualna i zależna od miliona czynników, ja jednak podałem pewną metodę, która pozwala w pewien sposób obliczyć zgodność współbrzmienia.
Trafiłem na Twój film przez przypadek. Algorytmy yt są co raz sprawniejsze i lepiej przewidujące. Świetny film jak i treść, a na dodatek mistrzowsko ciekawy montaż. Obejrzałem z podziwem i przyjemnością. Dzięki i pozdrawiam, łapka i sub
Czemu ty tak cudnie umiesz dosłownie wszystko przedstawić
Co nie? Dobrze ogarnia temat :)
Oszukuje ;)
Przyjemnie patrzeć, jak wreszcie poprawiony algorytm TH-cam zaczął sprzyjać Twojej od zawsze zachwycającej twórczości o poziomie na TH-cam rzadko spotykanym. Wierzę, że wynik tego filmu stanie się przełomem, od którego poznają Cię w końcu zasłużone rzesze widzów.
o nie wiedziałem, że algorytm był poprawiany? Tak czy siak też się cieszę, że ten film tak ładnie został przyjęty, dzięki
chodzilam do szkoly muzycznej pierwszego stopnia 6 lat, ale nikt nie przedstawial tam muzyki w taki sposob jak przedstawiles to ty. wlasciwie do tej pory nie znalam paru rzeczy. nauczyciele uczyli tylko w sztywnych ramach tego co potrzebne na egzamin. koncowe lata gralam na pianinie juz z przymusu, rodzice zachecali mnie zebym skonczyla, skoro juz tyle za mna i w sumie ciesze sie z tego. teraz doceniam to ze mnie tam zapisali w wieku 7 lat. chcialabym w sumie wrocic do grania i na pewno to zrobie w przyszlosci bo to piekna sprawa. dziekuje za ten film!
Jestem w szoku, że dopiero teraz trafiłem na Twój kanał,to jest fenomenalne, co robisz!
To że nuty mają różne nazwy wynika z koła kwintowego i zależne od tonacji w jakiej gramy, duża różnica czy to w nutach cis czy des na przykład w samym zapisie w danej tonacji mimo że słyszalny dźwięk jest identyczny
Tak teoretycznie cis to jest inny dźwięk niż des.
Bardzo dziękuję za Twoją świetną pracę. serdecznie pozdrawiam.
Jesteś geniuszem przezywania życia. Niech to wybrzmi bo się uduszę jak Ci tego nie powiem! Uwielbiam Twoją twórczość :)
Skończyłem akademię muzyczną (dawne dzieje…) ale w życiu nie umiałbym tak opowiedzieć o muzyce.
dzieki za tak miłe slowa 🙏
Moje dzieciństwo to czasy Gierka, gdy na naszych scenach festiwalowych królowali: Krawczyk, Bem, Wodecki, Jantar, a pierwsze występy dawały gwiazdy "z zachodu" jak ABBA, BoneyM czy Demis Rusos. Mam więc kilka wiosen i jesieni, ale na tak rzeczowy i przystępny materiał trafiłem pierwszy raz.
Cześć. Trafiłem tu przez przypadek i spodobało mi się to co robisz, jednak zauważyłem na początku mały błąd. Otóż kiedy mówisz o falach dźwiękowych (4:54) to fala 880 Hz ma dwa razy większą częstotliwość, a nie jest dwa razy szybsza (fale dźwiękowe rozchodzą się z taką samą prędkością). Jeśli już, to źródło emitujące tę falę drga z dwa razy większą szybkością, ale generowana fala już ma swoją własną prędkością :-)
Cóż za piękny kanał! Bardzo wartościowe treści i świetny format
Genialne stary to powinna być seria. Muzyka w pigułce …
Ta pigułka niestety jest niezdrowa;zawiera sporo blędów
@@r.wagner5409 Mi wystarczy ;-) Wszytko powstało i tak z chaosu i jest nim. Posłuchaj ja kto się pięknie komponuje
youtube: Lux Occulta - Architecture
Algorytm TH-cam'a chyba w końcu Cię docenił 🎉 świetny film i już widzę, że leży sporo innych ciekawych tematów na kanale, jeśli będą takiej jakości to będę miał co oglądać przez następne dni 8 tygodnie. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za stałe tworzenie tyle czasu 😄
Marcin to Leonardo Da Vinci XXI wieku ;)
Nie wiedziałem że 10:47 Piotr Fronczewski jest też dyrygentem.
Świetnie przedstawiony materiał, widać bardzo ciekawą wizję do tworzenia takich materiałów
Zaczołem przygode w szkole organomistrzowskiej jako ktoś kto coś tam sobie kiedyś usiadł do panina i zaczą brzdąkać jednym palcem i nigdy nie chodziłem do szkoły muzycznej. Ten film sprawił, że zaczołem rozumieć to co od 8 miesięcy tłuką mi do głowy, a dlamnie to nierużniło się od tego czy bym siedział na lekcji chińskiego w ławce czy przy innstrumencie. Grałem nieznając teori i z praktyki poznawałem harmonie i dysonanse. Im większy postęp robiłem tym większą pulę materiału musiałem przyswoić i od pewnego momentu postęp mocno zwolnił. Mogę śmiało powidzieć, że ten film jeszcze bardziej uwrażliwia na pewien przekaz emocjonalny w muzyce i w bardzo prosty i łopatologiczny sposób wyjaśnia coś co było dlamnie nie do pojęcia.
Te pewne uproszczenia teori i skróty myślowe weszły w mój sposób rozumowania muzyki.
Nie wiem jak migę być wdzięczny za to co zrobiłeś. Zostawiłem łapkę i suba.
Dla tego typu materiału i takigo podejścia do twurczości został stworzony internet.
Wyświetliło mi się przypadkiem i jestem zaskoczony poziomem realizacji! Bardzo fajny format!
Otworzyłem j..ę z wrażenia! Nie zdawałem sobie wcześniej sprwy z tego co Pan uświadomił mi w tym materiale.Jestem pełen zachwytu i proszę o cd.❤👏👏👏
Odkryłem kanał wczoraj i cały czas oglądam... Mega🔥🔥🔥
Pięknie, trafnie, prosto przedstawione z pięknymi ciekawostkami i przykładami. Wspaniała robota!
Niesamowity film panie kolego. Zostanę na dłużej, świetna robota
Jestem pełna podziwu w jaki sposób propagujesz wiedzę, efekty wizualne i treści, dzięki że tworzysz 💗
Czerpię radość z twojego kanału, stymulując swoje szare komórki 💗
Jeżeli w jakiejś dziedzinie jesteś ekspertem, ale takim prawdziwym, autentycznym, to jest w stanie wytłumaczyć zawiłe teorie w prosty sposób. Gratuluję.
Na wszystkich lekcjach muzyki w podstawówce nie dowiedziałem się tyle co podczas tych 20 minut. Brawo wspaniały materiał.
Dziękuje Ci za ten film, mega doceniam twórczość 🥷💪
Zawsze próbowałem zrozumieć tą stronę muzyki. Czytałem książki na ten temat dla dzieci i dorosłych ale zamiast zrozumieć miałem jeszcze więcej niezrozumienia. Być może dlatego, nie gram na żadnym instrunencie. Pana objaśnienia trafiły do mnie natychmiast. Kto wie, może jeszcze nie jest za późno na naukę gry na instrumencie. Dziękuję.
Wspaniały odcinek, masz talent do przekazywania wiedzy w prosty sposób, czekamy na więcej!
Dziękuję z całego serca za Ten film -zrozumiałem z niego niewiele za to na końcu zapomniałem wszystko dzięki czemu moje życie zmieniło się o 360 stopni.
Wow, jaki świetny, dopracowany materiał. Nic mnie nie wiąże z teorią muzyki, włączyłam z nudów, ale przedstawiłeś to tak genialnie, że aż chciało się oglądać dalej.
Lux Arumque, przepiękna muzyka. Chór wykonuje tutaj nieskomplikowane akordy a jednak to brzmi cudownie. Dysonanse w chórze odpowiednio dobrane są piękne. Sam akord na pianinie brzmi normalnie, ładnie, ale bez fajerwerków. Zgodnie z nutami to H-dur z 4,9 a kwintą w basie. Niby nic trudnego a jednak jako chór pięknie brzmi. Muzyka jest wyrazem naszego rozwoju emocjonalno-duchowego. Muzycy grający na instrumentach zaawansowane utwory są jakby w kontakcie ze stwórcą tego świata. To istne połączenie, dotyk jakby innego wymiaru. Zaznaczam dotyk. Sam dotyk dla nas wydaje się tak cudowny. Kompozytorzy oczywiście również tego doświadczają, choć trzeba oddać szacunek wirtuozom instrumentów. Oni nierzadko wkraczają na wyższy poziom udoskonalając wykonanie kompozytora. Nie trzeba być kompozytorem, aby równie jak oni przeżywać ten piękny stan. Choć warto. Nawet w stopniu podstawowym. Cóż… polecam wszystkim bez względu na wiek rozpoczęcie nauki gry na instrumencie oraz poznawanie teorii muzyki. Muzyka poprawia stan intelektualny społeczeństwa. Stan naszego mózgu. Na pewno nie szkodzi.
Bardzo wartościowy materiał, porządkujący wiedzę, inspirujący. Dziękuję bardzo 😀
Ten film to złoto. Zresztą pozostałe filmy również. Zostaje na tym kanale i czekam cierpliwie na kolejne materiały.
A jednak JEST coś wartościowego o muzyce, po polsku! Łapka w górę.