Nie prędko wrócą czasy swobodnego przemieszczania się. A kpt Dariusz jest jak terapeuta i hipnotyzer w jednym. Z tym, że hipnotyzuje nas jego wiedza i opanowanie. Jesli latać, to tylko z nim!
Bardzo przystępnie Pan to opowiada, latałem dość dużo w życiu jako pasażer począwszy od IŁ 18, TUPOLEWY , ostatni lot z Pekinu A 380 - zawsze techniczne sprawy mnie ciekawiły, pańskie szkolenia są dla mnie bardzo pomocne
Nie dodałem, że tworzy Pan fantastyczne filmy. W prosty, klarowny sposób tłumaczy Pan dość skomplikowane sprawy. Oby więcej, więcej, więcej ... i tyle samo startów, co lądowań Pozdrawiam jeszcze raz.
jak zwykle perfect ,czysty relax no i pierwszy raz slowa o Concorde !!! super !!! prosimy filmik o Concorde króla przestworza :-)) ,zycze zdrowia i wytrwałości przy czekaniu na lepsze czasy :-))
Kapitanie ostatnią książkę przeczytałem jakieś 18-19 lat temu, a Ty mnie samą informacją o swojej przekonałeś do kupna tak więc moje gratulacje dla Ciebie 😉
Panie Darku, z przyjemnością oglądam regularnie Pana kanał. Mieszkam pod Opolem, wokół domu nie mam oświetlenia, w nocy wiec dobrze widać gwiazdy i poruszające się samoloty. Wczoraj ok godziny19-20 wyszedłem wyprowadzić psa i zaskoczyła mnie ilość samolotów na niebie. Teoretycznie większość teraz jest uziemionych ale po chwili już spostrzegłem, że lecą gęsiego jeden za drugim w sporych odstępach, tak, że widziałem ok 6-7 poruszajacych się jednocześnie wzdłuż jednaj trasy. Zaglądnąłem na fligthradar24 ale tam ich nie było. Leciały z zachodu na wschód i naliczyłem ich ponad 60! Zaniepokoiło mnie to i jestem bardzo ciekaw co to były za samoloty. Jeśli dobrze pamiętam, w którymś filmie mówił Pan, że samoloty cywilne mają identyfikatory i będą na FR24, czy faktycznie tak jest ? Czy samoloty militarne będzie widać na niebie ? To, że je widać w nocy to efekt zewnętrznego oświetlenia, czy odbicia promieni słońca na wysokości gdzie może jeszcze docierają ? Czy militarne samoloty też latają z oświetleniem zewnętrznym ? Bardzo dziwne to było .... nigdy nie widziałem takiej ilości samolotów i to lecących gęsiego.
Witam pana kap. mam pytanko odnośnie pilotów i ich licencji. Co teraz z nimi będzie bo jak wiemy brakowało pilotów ale teraz bardzo dużo firm lotniczych upadnie przez ten koronawirus. Czy powrócą teraz te czasy gdzie zawód pilota był elitarny i czy warto teraz robić licencje pilota bo to jest ważne pytanie bo może teraz zabraknąć miejsc pracy na rynku w zawodzie pilota. A nie wiadomo kiedy ta epidemia się skończy i czy ludzi będzie stać na latanie samolotem. Co teraz będzie z rynkiem lotniczym na świecie ? Prosił bym żeby Pan kap. zrobił krótki filmik na ten temat co się dzieje tak na prawdę na runku lotniczym. Bo to jest teraz ważny temat odnośnie dla tych co chcą zostać pilotami jak mają się teraz ustosunkować do danej sytuacji na świecie czy będzie dal młodych niedoświadczonych pilotów praca ? Pozdrawiam.
Gdzieś koło roku 2000 +- znajomi lecieli z Gdańska do Hiszpanii, parę minut po starcie do kabiny pasażerskiej weszła zapłakana stewardesa (wszyscy cisza i stres totalny bo nie wiedzieli co się dzieje) i powiedziała że niestety muszą zawrócić, bo nie zatankowali wystarczającej ilości paliwa. Wtedy wydawało mi się to totalnym absurdem, teraz wiem że samoloty tankuje się do trasy + zapas tylko. Po wylądowaniu lot został przełożony na inny termin.
Kapitanie jak już spowodowales że się nie boję i zrobilam ambitne plany wyjazdowe związane z lataniem to d...a zbita..moge polatac do sklepu raz na 3 dni..ja długo wg Pana będą zamykać lotniska ...tj.granice serdecznie pozdrawiam 🤗🤗
Różnice między silnikami rollsa a ge lub innych producentów jakie różnice czy to wyglada tez jak w samochodzie ze słabsze i mocniejsze awaryjnosc spalanie itd ciekawi mnie to dosyć. podsuwam pomysł na odcinek :)
CharlieTV piloci nic (lub prawie nic) nie wiedza o wewnętrznej budowie poszczególnych systemów, wiedza po co są i jak je używać. Dla pilota szczegóły budowy to zbędna informacja.
Olasek sądzę, że jednak piloci mają jakąś wiedzę o budowie samolotu na którym latają. Nie zależy mi na poznaniu wszystkich najdrobniejszych szczegółów Airbusa, tylko na ogólnej jego konstrukcji, i działaniu podstawowych systemów np. Hydraulicznego czy elektrycznego.
CharlieTV wiedza tylko to co jest w ich przeszkoleniu na dany samolot, pilotów się nie obciąża inżynieryjnym szczegółami bo i tak maja sporo do ogarnięcia
@@olasek7972 nie mówię, że piloci znają każdą śróbkę w samolocie, jednak nie popadajmy w przesadę, że ich wiedza ogranicza się tylko do tego że samolot ma 2 silniki i klapy na skrzydłach. Poza tym jak napisałem wcześniej ,,nie zależy mi na poznaniu wszystkich najdrobniejszych szczegółów Airbusa, tylko na ogólnej jego konstrukcji,, . Uważam, że piloci mają conajmniej wiedzę na podstawie ,,ogólnej konstrukcji,, , i to o nią mi chodził, a nie o każdą śróbkę.
Witam Darku, pozwolę sobie troszkę uzupełnić Twój materiał, który jest jak najbardziej interesujący. Pracuję w tej branży już prawie 25 lat więc coś o tym wiem. Jeśli chodzi o ciśnienie z jakim jest pompowane paliwo do samolotu to wynosi ono maksymalnie 55 PSI czyli ok. 3.5 atmosfery niezależnie od tego jakie jest ciśnienie na pompie. Dzieje się to za pomocą reduktora ciśnienia, który znajduje się przy końcu węża (widać to na zdjęciu fuel panel Boeinga 737). W zasadzie montuje się reduktory do 45 PSI, czyli ok. 3 atmosfer. Jeśli chodzi o tankowanie Boeinga 737 wszyskich generacji to masz rację, boeing zaleca najpierw napełnić skrzydła a potem Center Tank, ale w praktyce jest inaczej. Napełnia się wszystkie 3 zbiorniki równocześnie, jeśli Block Fuel wynosi więcej niż 9 ton w klasykach lub 7,8 tony w NG czy Maxach. Mówisz o Zbiorniku w stateczniku poziomym. Poza A 380 znajduje on się również we wszystkich A 330 i A 340. Teraz o tym ile litrów na minutę. Więc A 320 nie pozwala na więcej niż ok. 850-900 litrów na minutę jeśli są tylko zalewane skrzydła. Wszystkie 3 zbiorniki ok. 1100 l/m. Podobnie jak B 737. A 380 potrafi przy dwóch 2,5 calowych wężach ok 3300 l/m. To wszystko zależy od tego jakie orurowanie jest w danym samolocie zamontowane. Jak już wspomniałeś, są cysterny do tankowania i wozy które pobierają paliwo z Pipeline zwane Dispenser. Otóż te ostatnie nie posiadają pompy, tylko system filtracyjny i licznik. Na Pipeline jest wystarczająco duże ciśnienie. No i może ostatni wątek dotyczący paliwa, które zostało wypompowane z samolotu. Wspomniałem już o tym w jednym komentarzu. Otóż to paliwo nie tylko może ale i musi być wpompowane do tego samego lub innego samolotu tej samej linii lotniczej. Ono jest tyko tymczasowo „magazynowane”. A wypompowuje się paliwo z samolotu z różnych powodów, najczęściej by samolot zważyć a czasem jak np. jest więcej pasażerów czy Cargo niż planowano a samolot został już zatankowany daną ilością paliwa. Dotyczy to głównie lotów dalekodystansowych. Pozdrawiam.
Książka zakupiona. Dopiero dziś przyszła, więc dopiero zabieram się za czytanie, ale już widać, że wspaniale wydana i warto było. Mnóstwo zdjęć, rysunków, wykresów i innej "wartosci dodanej". Mam nadzieję, że w lepszych czasach będzie można liczyć na autograf od Pana Kapitana! Serdecznie pozdrawiam! :)
Czekałem aż Pan wspomni o spektakularnym incydencie/wypadku spowodowanym pomyłką jednostek. Zamiast określonej liczby kilogramów zatankowano tyleż funtów i w połowie lotu skończyło się paliwo. Wylądowano na nieczynnym lotnisku do którego samolot doleciał szybując.
Witam, podawnie masy paliwa, a nie jego objętości jest też pewnie ułatwieniem do wyliczania masy samolotu potrzebnej np do startu, lądowania. Wydaje mi się, że to sporo ułatwia obliczenia. Pozdrawiam.
Robert K latając małymi samolotami nie ma tych problemów, są nieistotne, kupuje się paliwa na litry lub galony i nikt nie mierzy temperatury i nie bierze poprawek na rozszerzalność paliwa.
Witam Panie Kapitanie. Wprost uwielbiam Pana słuchać. Zastanawia mnie taka sprawa. Czy pod płytą lotniskia są korytarze takie jak pokazano w 2 cz.. "Szklanej pułapki "?. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję bardzo Pan Kapitan Dariusz świetnie objaśnia warto posłuchać i wiedzieć, jestem wdzięczna za to wszystko co mogę zobaczyć i słuchać bo też się uczę wielu rzeczy o których nie miałam pojęcia latając,samolotem jako pasażer, cieszę się że jest taki wspaniały kanał jak ,,Turbulencja,,😊👍☀️❤🌹
Po raz pierwszy w historii cena ropy gatunku WTI stała się negatywna. W poniedziałek po godzinie 20:40 za baryłkę tego surowca płacono nawet minus 37 dolarów. Oznacza to, że sprzedający surowiec mocno do tego dopłacają. Przez większą część sesji cena była jeszcze dodatnia. Nad ranem wynosiła nawet 18 dolarów. Ta anomalia jest skutkiem tego, że w we wtorek wygasają kontrakty na ropę WTI na maj a ich wygaśnięciu towarzyszy załamanie popytu na ten surowiec wywołane przez pandemię koronawirusa.
Świetny film, jak zwykle :) Chciałbym zapytać, jak to jest z płaceniem za paliwo - kto faktycznie i kiedy płaci? Czy to są rozliczenia pomiędzy właścicielem samolotu i lotniskiem? Czy to są rozliczenia bezgotówkowe, czy macie walizkę jak w Pulp Fiction? :) Co w przypadku konieczności dotankowania na jakimś randomowym lotnisku po drodze? Czy to prawda, że nafta lotnicza nie jest obciążona podatkami?
Czy nie byloby bezpieczniej podgrzewac paliwo powrotem z silnikow tak jak odbywa sie to w silnikach dieslowskich w samochodach gdzie nadmiar paliwa, juz cieplego, idzie z powrotem do baku ?
A co gdy musimy pozbyć się paliwa w razie awarii w powietrzu i braku możliwości spalenia go,a trzeba natychmiast wykonać awaryjne lądowanie bo np jest akurat miejsce itp
Witam ;-) Czy silnik na lewym i prawym skrzydle zużywają podczas lotu taka samą ilość paliwa? Czy się zdarza na przykład prawy lub lewy ma większe zużycie?
Równe zużycie paliwa byłoby możliwe w idealnie równych warunkach. Te same chmury i po lewej i po prawej, ta sama siła wiatru po lewej i po prawej. Choć manetki ciągu są sprzęgnięte ze sobą. Więc o ile w starszych samolotach raczej leciał ten sam "prąd" na obydwa silniki to teraz pewnie komputer po swojemu coś tam steruje mocą aby samolot nie zbaczał w kursu. Ale sam fakt że silniki mogą być różne mimo że tego samego producenta i z tej samej linii montażowej to mogą być różne. W którymś odcinku było dlaczego np przy starcie najpierw daje się 50% mocy a potem 100%. Bo własnie silniki mimo że te same to mogą różnie "łapać".
Tak, bardzo, bardzo taką samą. Różnice są niewielkie, rzędu 1-2%, a często dużo mniej. Jeśli są te same podtypy silników, bo niekoniecznie muszą być, ale wtedy też nie jest to duża różnica. Bardzo, ale to bardzo rzadko występuje konieczność balansowania paliwa pomiędzy skrzydłami. .
Zbigniew w moim Cirrusie muszę co jakieś 15 minuty zmieniać zbiornik - z lewego na prawy i odwrotnie, jak zapomnę to nagle jedno skrzydło zaczyna być dużo lżejsze i dostaje ostrzeżenie na ekranie.
Tak, sam Pan sobie odpowiedział, ma Pan rację, ale nie rozumie do końca dlaczego. W litrach będzie zawsze tak samo, bo pojemność geometryczna zbiorników jest taka sama. Ale zimne paliwo jest gęstsze, czyi zatankujemy więcej kg, masy paliwa. Pozdrawiam
Zazwyczaj od do masy paliwa potrzebnego załodze na wylot odejmujemy ta która ma już w skrzydłach po przylocie. Różnice dzielimy przez 0.8 (średnia gęstość paliwa jet A1) i wychodza nam nam faktyczne litry które trzeba wpompowac do samolotu. Jeżeli po tankowaniu ilość jest zbizona tzn plus minus 200 l to znaczy że wszystko działa.
Panie Dariuszu a może pan powiedzieć coś więcej na temat „Ghost Flight” czym jest to uzasadnione i czy to prawda ze zasada ta została zniesiona od tego miesiąca?
lecho77 tak, została (tymczasowo) zawieszona aby dać liniom szanse na odwołanie lotu (bo nie ma pasażerów) zamiast zmuszać ich do latania prawie pustymi samolotami tylko po to aby utrzymać prawo do danego połączenia.
Andrzej Klocek pojemność zbiornika to jest jego całkowita objętość, pustego. Nikt nie musi tej liczby mierzyć bo została raz zmierzona dla danego samolotu.
Trafiłem na ten kanał dzisiaj też siedzę w domu. I od razu mi się spodobał. Co do che-mistral to w życiu nie przekona Pan prawdziwego wyznawce teorii spiskowych bo sama idea teorii polega na tym że świat jest inny i wszyscy kłamią. Prawdziwy wyznawca nawet własnym oczom nie wierzy bo to w końcu morze być manipulacja. Wiem bo sam uwielbiam teorie spiskowe znam wszystkie i w niektóre wierzę. Koranowi rus według mnie to narzędzie wypuszczone przez bankierów by zniszczyć gospodarkę świata i by nastąpił reset finansowy świata bez rewolucji która by ich zniszczyła. Naprodukowali po prostu tyle pustego pieniądza że to nie mogło się dłużej utrzymać. Ale pisze z innego powodu ostatnio dużo gram w X-plane 11i opanowałem podstawy jak Krąg nad lotniskowy czy oczekiwania wiem jak zdobyć mapy podejść czy ogólnie mapy lotnicze. Mam jednak poważny problem z wysokością przelotu. Jak obliczyć która wysokość lotu będzie najkorzystniejsza pod względem prędkości i zużycia paliwa i długości lotu. Na przykład lot ze Szczecina do Wrocławia cessna ,a A320 i do Katowic lub Paryża. Wiem pewnie dużo zależy od specyfikacji samolotu ale chociaż jakieś podstawy bo nie potrafię znaleźć informacji o tym choć pewnie odpowiedz jest banalna jak kratki na niebie.
Adam Piskor ja latam Cirrusem (prawdziwym, nie symulacja) i z reguły wybór wysokości nie jest skomplikowana sprawa, naprzyklad moja aplikacja ForeFlight mi oblicza na której wysokości jak długo będę leciał i jakie będę miał zużycie paliwa, bo taki ForeFlight wie jakie są spodziewane wiatry na danych wysokościach. Wiec mając plan lotu optymalną wysokość znajduje dosłownie w minutę. Linie lotnicze maja jeszcze bardziej doskonałe programy jak Jeppesena do planowania lotu i tez na podobnej zasadzie znajdują optymalna wysokość. Oczywiście trzeba dokładnie znać parametry samolotu. Wiem ze dla tych bawiących się w symulacje tez są programy do planowania lotu.
jednym takich najdłuższych stałych rejsów, o ktorym mówi Pan Dariusz jest lot nr QFA10 Quantas z Heathrow do Perth -14,5 tys km i 16 godz. Link www.flightradar24.com/data/flights/qf10#24421617
@Alan Ravenhurst Bardziej skłaoniłbym się ku określeniu "wieniec łopatek kierowniczych" lub "palisada łopatek kierowniczych". Jak zauważył Pan Kapitan to nie silnik elektryczny, a turbinowy.
Super! Fajnie wyglądało zarządzanie paliwem w Concorde... no i chyba najsłynniejszy przypadek pomyłki przy tankowaniu paliwa czyli B767 Air Canada, który lądował bez paliwa, za co otrzymał ksywkę Gimly Glider. Jest gdzieś w siesi film fabularny oparty na tej histrii, polecam. Dzięki Panie Kapitanie😊👍
mam jedno pytanie- czy jak mam COKOLWIEK nieprawidłowego w EKG nawet coś co mi kardiolog mówił że nie jest przeciwskazaniem do nurkowania i latania (nie wykonywanie zawodu pilota), nie wiem dokładnie co, to czy mam w ogóle co myśleć o lataniu w liniach (1 klasa badań LL)
ElektrykPL maja i po 1000 jak nie więcej stron. Ja latam 4-osobowym Cirrusem i moja instrukcja obsługi (samolot plus awionika) to już będzie z 800 stron. Z reguły jest to szereg różnych tomów na oddzielne tematy. Wyłącznie w języku angielskim (mówimy o samolotach budowanych poza Rosja) który jest międzynarodowym językiem lotniczym.
Witam. Pamięta ktoś z Was, w którym odcinku Pan Kapitan mówił o programie do nauki języków, z którego korzystał? Przesłuchałem kilka Q&A i nie mogę znaleźć. A może, ktoś mógłby jakiś kurs online polecić? Pozdrawiam
witam !! Pytanie P. kapitanie , czy sprawia to różnicę ze np. jest tylko 50% pasażerów i wszyscy zajmą miejsca w przedniej części samolotu , czy jest to bez znaczenia ???
Jacek Pawenta Różnią się, do tego dwie linie na tym samym lotnisku mogą płacić inne ceny bo maja wynegocjowane inne długoterminowe kontrakty na paliwo, około $500-$700 za tonę
W 2001 z powodu niezrozumiałych komunikatów komputera w A330 sygnalizujących niską temperaturę oleju i jego wysokie ciśnienie w silniku nr 2. Potem w reakcji na komunikat Imbalance Fuel załoga otworzyła Cross Feed, nie wiedząc, że mają ogromny wyciek z silnika, potem nie ufając wskazaniom systemu paliwowego ( komputer nie informował, że paliwa jest mniej niż mogły zużyć silniki, ), doprowadzili, do wyczerpania paliwa na wysokości przelotowej na środku oceanu, na szczęście szczęśliwie wylądowali na Azorach.
Do lotniska w Pyrzowicach dostawa paliwa koleją zakończyła się jakieś 10 lat temu kiedy linia kolejowa została zamknięta dla ruchu towarowego. Linki do kilku zdjęć po linii kolejowej obok lotniska z 2019 roku. www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=174314 www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=174316 www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=182228 www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=182233
To nie Qantas tylko Air Tahiti ! Zawsze operowali 787-9 z Paryża na Polinezje Francuską z międzylądowaniem w Los Angeles. Ze względu na ograniczenia dotyczące ruchu międzynarodowego w USA - ograniczyli cargo i część pasażerów, wzięli więcej paliwa, i dało rade. Chociaż co ciekawe juz nie wrócili tak samo, musieli zaplanować międzylądowanie w Kanadzie. Pozdrawiam
Nie potrafię się doczekać kolejnego odcinka. Temat bardzo ciekawy, sam uczę się za awionika (narazie 1 rok więc jeszcze nic nie mam o samolotach), więc będę miał okazję się czegoś dowiedzieć 😁
, ,Czy końce skrzydeł też mają zbiorniki balastowe zabezpieczające przed trzepotaniem ? Temat latania bardzo ciekawy zresztą to jedno z moich zainteresowań choć latałem niewiele jeszcze ,zbierałem od lat różne materiały o tym więc jest tego trochę ,, czy ma pan również wiedzę techniczno serwisową dotyczącą silników ?
Panie Darku. Ostatnio oglądając program na Discovery o największych lotniskach świata, zdziwiła mnie informacja o roztankowaniu samolotu postawionego do przeglądu, w celu przelania paliwa do innego samolotu. Było pokazane jak sprawdzana jest ilość wody w paliwie i chyba jego jakiejś inne parametry, ale wyraźnie było powiedziane, że w celu zatankowania tego paliwa do innego samolotu. Czy może róże linie mają inne procedury? Tu akurat chyba był Emirates. Czy może z filmu dokumentalnego zrobiono fabularny?😄 Serdecznie pozdrawiam!
Piotr P. To, że ktoś zaplanował taką procedurę, zgodnie z jakimiś standardami wykonał, nie oznacza, że można to tak sobie zrobić zawsze i wszędzie w przedziale czasowym do zaakceptowania :)
@@turbulencja Ale rozumiem, że nie wyklucza Pan takiej możliwości? Oczywiście zakładając, że procedury danego przewoźnika na to pozwalają? Z Pana filmu domniemywałem, że są jakieś odgórnie narzucone przepisy wykluczające taką możliwość, a film delikatnie mówiąc, rozmija się z prawdą... Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ciekawe czy oba silniki idealnie równo zużywają paliwo. Czy nie dochodzi do sytuacji gdzie po wielu lotach w jednym zbiorniku jest więcej paliwa niż w innym
Adrian Biernacki raczej nie ma na samolotach pasażerskich bo systemy paliwowe na dużych lotniskach przy bramkach są wyłącznie dostosowane do paliwa JET. Natomiast w druga stronę pomyłki były - do małego tłokowego samolotu nalali lotnicza naftę i dobrze się to nie skończyło.
Krzysztof Szymków tak naprawdę nie było do tej pory czegoś takiego jak „wstrzymania” lotów międzynarodowych, każdy kraj osobno to reguluje i pozwala na takie loty które chce. Dla przykładu nie ma żadnego ograniczenia na loty między USA i Japonią czy Ameryka Pld. Emirates ma olbrzymia siatkę lotów międzynarodowych i będzie latał do 25 marca na wielu trasach.
Nie prędko wrócą czasy swobodnego przemieszczania się. A kpt Dariusz jest jak terapeuta i hipnotyzer w jednym. Z tym, że hipnotyzuje nas jego wiedza i opanowanie. Jesli latać, to tylko z nim!
Hej Darku! Wartosć, którą przekazujesz nam wszystkim jest niesamowita! Wspaniała pasja i zawód! Super się Ciebie ogląda i słucha!!! :-)
Bardzo przystępnie Pan to opowiada, latałem dość dużo w życiu jako pasażer począwszy od IŁ 18, TUPOLEWY , ostatni lot z Pekinu A 380 - zawsze techniczne sprawy mnie ciekawiły, pańskie szkolenia są dla mnie bardzo pomocne
Jest Pan Super Gość. Można Pana słuchać i słuchać. Pozdrawiam
Bardzo lubię Pana kanał i tematykę która Pan porusza 😊 Pozdrawiam
Świetny material, sporo można się dowiedzieć. Pozdrawiam :)
Film wyborny, a kadr barona narkotykowego to już legenda na tym kanale :D piękny, pluszowy fotel jak z Człowieka z Blizną, Pozdrawiam
Witam. Super material
Dzięki super wykład.
bardzo fajny film, uważam że taki kanał jak ten jest super potrzeby na TH-cam, same jestem dużym fanem lotnictwa więc super się słucha. pozdrawiam!
Super facet
Zdrówka Kapitanie. Dzięki za film.
Nie dodałem, że tworzy Pan fantastyczne filmy. W prosty, klarowny sposób tłumaczy Pan dość skomplikowane sprawy. Oby więcej, więcej, więcej ...
i tyle samo startów, co lądowań
Pozdrawiam jeszcze raz.
Super odcinek!
22:04 email od Pana Kapitana o nowym filmie. Super!
Super fotel. Bardzo pasuje do Pana i przyjemnie się ogląda. Taki ciepły odbiór :) dziękuję za kolejny film
jak zwykle perfect ,czysty relax no i pierwszy raz slowa o Concorde !!! super !!! prosimy filmik o Concorde króla przestworza :-)) ,zycze zdrowia i wytrwałości przy czekaniu na lepsze czasy :-))
Kapitanie ostatnią książkę przeczytałem jakieś 18-19 lat temu, a Ty mnie samą informacją o swojej przekonałeś do kupna tak więc moje gratulacje dla Ciebie 😉
PATRYK WOCHNA Nie masz się czym chwalić.
@@Mapinguari. nie chwalę siebie, tylko kapitana 😁
Kamera była "zatankowana" na 30 minut nagrywania + 2 minuty rezerwy, a film wyszedł za długi o 17 sekund ;)
świetny materiał, pozdrawiam. :)
Nic z tego nie rozumiem ale nie da się Pana nie oglądać, pozdro i łapka w górę jeszcze na samiutkim początku :D
Panie Darku, z przyjemnością oglądam regularnie Pana kanał. Mieszkam pod Opolem, wokół domu nie mam oświetlenia, w nocy wiec dobrze widać gwiazdy i poruszające się samoloty. Wczoraj ok godziny19-20 wyszedłem wyprowadzić psa i zaskoczyła mnie ilość samolotów na niebie. Teoretycznie większość teraz jest uziemionych ale po chwili już spostrzegłem, że lecą gęsiego jeden za drugim w sporych odstępach, tak, że widziałem ok 6-7 poruszajacych się jednocześnie wzdłuż jednaj trasy. Zaglądnąłem na fligthradar24 ale tam ich nie było. Leciały z zachodu na wschód i naliczyłem ich ponad 60! Zaniepokoiło mnie to i jestem bardzo ciekaw co to były za samoloty. Jeśli dobrze pamiętam, w którymś filmie mówił Pan, że samoloty cywilne mają identyfikatory i będą na FR24, czy faktycznie tak jest ? Czy samoloty militarne będzie widać na niebie ? To, że je widać w nocy to efekt zewnętrznego oświetlenia, czy odbicia promieni słońca na wysokości gdzie może jeszcze docierają ? Czy militarne samoloty też latają z oświetleniem zewnętrznym ? Bardzo dziwne to było .... nigdy nie widziałem takiej ilości samolotów i to lecących gęsiego.
@@deadzio nie znam tematu więc nie rozpoznaję czy to ironia? Jeśli nie to czy satelity krążą szybciej niż ziemia?
19:47 - To polskie słowo to może być stojan :) Super film !!
Bardzo fajny odcinek
Super materiał :D
Panie Dariuszu, życzę Panu i sobie, żeby sytuacja wróciła do normy. Próbuje być optymistą jednak wydaje mi się, że będzie to później niż prędzej.
Łódż się ta łódź
Witam pana kap. mam pytanko odnośnie pilotów i ich licencji. Co teraz z nimi będzie bo jak wiemy brakowało pilotów ale teraz bardzo dużo firm lotniczych upadnie przez ten koronawirus.
Czy powrócą teraz te czasy gdzie zawód pilota był elitarny i czy warto teraz robić licencje pilota bo to jest ważne pytanie bo może teraz zabraknąć miejsc pracy na rynku w zawodzie pilota. A nie wiadomo kiedy ta epidemia się skończy i czy ludzi będzie stać na latanie samolotem. Co teraz będzie z rynkiem lotniczym na świecie ? Prosił bym żeby Pan kap. zrobił krótki filmik na ten temat co się dzieje tak na prawdę na runku lotniczym. Bo to jest teraz ważny temat odnośnie dla tych co chcą zostać pilotami jak mają się teraz ustosunkować do danej sytuacji na świecie czy będzie dal młodych niedoświadczonych pilotów praca ? Pozdrawiam.
Jeden z najpopularniejszych samolotów jak An-2 też tankuje się z góry. Goście włażą na górny płat dwupłatowca i leją wachę do dziury :).
roztankowanie samolotu często jest stosowane podczas przeglądów
Przy takich ilościach paliwa to było by punktów Payback (-:
Gdzieś koło roku 2000 +- znajomi lecieli z Gdańska do Hiszpanii, parę minut po starcie do kabiny pasażerskiej weszła zapłakana stewardesa (wszyscy cisza i stres totalny bo nie wiedzieli co się dzieje) i powiedziała że niestety muszą zawrócić, bo nie zatankowali wystarczającej ilości paliwa. Wtedy wydawało mi się to totalnym absurdem, teraz wiem że samoloty tankuje się do trasy + zapas tylko. Po wylądowaniu lot został przełożony na inny termin.
Kapitanie jak już spowodowales że się nie boję i zrobilam ambitne plany wyjazdowe związane z lataniem to d...a zbita..moge polatac do sklepu raz na 3 dni..ja długo wg Pana będą zamykać lotniska ...tj.granice serdecznie pozdrawiam 🤗🤗
Katarzyna Bojarska Nie mam pojęcia, mam nadzieje, że jak najszybciej ta dziwna sytuacja się skończy ...
Różnice między silnikami rollsa a ge lub innych producentów jakie różnice czy to wyglada tez jak w samochodzie ze słabsze i mocniejsze awaryjnosc spalanie itd ciekawi mnie to dosyć. podsuwam pomysł na odcinek :)
Ej czemu juz nie nadajesz😢fajne to bylo
jak tu iść spać ? :D oglądamy !
a na rano do roboty ;d
@@vinci2450 byś wiedział na 6 :D
dlatego ja oglądam w pracy, przynajmniej nie jest to czas całkiem zmarnowany dzięki temu kanałowi
Czy mógłby pan zrobić film o systemach Airbusa, jego budowie, np. o PTU
Jestem za!
CharlieTV piloci nic (lub prawie nic) nie wiedza o wewnętrznej budowie poszczególnych systemów, wiedza po co są i jak je używać. Dla pilota szczegóły budowy to zbędna informacja.
Olasek sądzę, że jednak piloci mają jakąś wiedzę o budowie samolotu na którym latają. Nie zależy mi na poznaniu wszystkich najdrobniejszych szczegółów Airbusa, tylko na ogólnej jego konstrukcji, i działaniu podstawowych systemów np. Hydraulicznego czy elektrycznego.
CharlieTV wiedza tylko to co jest w ich przeszkoleniu na dany samolot, pilotów się nie obciąża inżynieryjnym szczegółami bo i tak maja sporo do ogarnięcia
@@olasek7972 nie mówię, że piloci znają każdą śróbkę w samolocie, jednak nie popadajmy w przesadę, że ich wiedza ogranicza się tylko do tego że samolot ma 2 silniki i klapy na skrzydłach. Poza tym jak napisałem wcześniej ,,nie zależy mi na poznaniu wszystkich najdrobniejszych szczegółów Airbusa, tylko na ogólnej jego konstrukcji,, . Uważam, że piloci mają conajmniej wiedzę na podstawie ,,ogólnej konstrukcji,, , i to o nią mi chodził, a nie o każdą śróbkę.
W jaki sposób line lotnicze rozliczają się z lotniskami? za obsługę i za paliwo? W jaki sposób np. płacą za lotnisko awaryjne ?
Michael płaca zapewne miesięcznie
Moze jakis odcinek o oponach lotniczych?
Sprawy elektryczne tego jeszcze nie było, czekam z niecierpliwością, może jakiś dłuższy odcinek bo to bardzo rozległy temat👍
Kapitan kiedyś wspomniał że z wykształcenia jest elektrykiem no więc będzie ciekawie
Marian Radlin nawet w moim małym 4-osobowym Cirrusie elektryka jest bardzo ciekawa
Nagrałby pan jak wyglądają rozmowy po angielsku w pracy pilota albo jak uczyć się jakieś rady
Elektryk z wykształcenia mówiący o elektryce. Nie mogę się doczekać!
MaciejK333 elektryczne systemy są ciekawe ....
Witam Darku, pozwolę sobie troszkę uzupełnić Twój materiał, który jest jak najbardziej interesujący. Pracuję w tej branży już prawie 25 lat więc coś o tym wiem. Jeśli chodzi o ciśnienie z jakim jest pompowane paliwo do samolotu to wynosi ono maksymalnie 55 PSI czyli ok. 3.5 atmosfery niezależnie od tego jakie jest ciśnienie na pompie. Dzieje się to za pomocą reduktora ciśnienia, który znajduje się przy końcu węża (widać to na zdjęciu fuel panel Boeinga 737). W zasadzie montuje się reduktory do 45 PSI, czyli ok. 3 atmosfer.
Jeśli chodzi o tankowanie Boeinga 737 wszyskich generacji to masz rację, boeing zaleca najpierw napełnić skrzydła a potem Center Tank, ale w praktyce jest inaczej. Napełnia się wszystkie 3 zbiorniki równocześnie, jeśli Block Fuel wynosi więcej niż 9 ton w klasykach lub 7,8 tony w NG czy Maxach.
Mówisz o Zbiorniku w stateczniku poziomym. Poza A 380 znajduje on się również we wszystkich A 330 i A 340.
Teraz o tym ile litrów na minutę. Więc A 320 nie pozwala na więcej niż ok. 850-900 litrów na minutę jeśli są tylko zalewane skrzydła. Wszystkie 3 zbiorniki ok. 1100 l/m. Podobnie jak B 737. A 380 potrafi przy dwóch 2,5 calowych wężach ok 3300 l/m.
To wszystko zależy od tego jakie orurowanie jest w danym samolocie zamontowane.
Jak już wspomniałeś, są cysterny do tankowania i wozy które pobierają paliwo z Pipeline zwane Dispenser. Otóż te ostatnie nie posiadają pompy, tylko system filtracyjny i licznik. Na Pipeline jest wystarczająco duże ciśnienie.
No i może ostatni wątek dotyczący paliwa, które zostało wypompowane z samolotu. Wspomniałem już o tym w jednym komentarzu.
Otóż to paliwo nie tylko może ale i musi być wpompowane do tego samego lub innego samolotu tej samej linii lotniczej. Ono jest tyko tymczasowo „magazynowane”. A wypompowuje się paliwo z samolotu z różnych powodów, najczęściej by samolot zważyć a czasem jak np. jest więcej pasażerów czy Cargo niż planowano a samolot został już zatankowany daną ilością paliwa. Dotyczy to głównie lotów dalekodystansowych.
Pozdrawiam.
A co jest glownym skladnikiem tego paliwa.Bo slyszy sie Jeta 2 jeta 4 czy to sa pochodne nafty?
W sumie to jest diesel bez oleju
@@komar1966 jak disel nafta to nie olej napedowy. W procesie rafinacji nafta jest ponizej benzyn
IŁ-62M też miał siódmy zbiornik w stateczniku, wcześniej niż powstały duże Arbuzy ;)
Książka zakupiona. Dopiero dziś przyszła, więc dopiero zabieram się za czytanie, ale już widać, że wspaniale wydana i warto było. Mnóstwo zdjęć, rysunków, wykresów i innej "wartosci dodanej". Mam nadzieję, że w lepszych czasach będzie można liczyć na autograf od Pana Kapitana! Serdecznie pozdrawiam! :)
Czekałem aż Pan wspomni o spektakularnym incydencie/wypadku spowodowanym pomyłką jednostek. Zamiast określonej liczby kilogramów zatankowano tyleż funtów i w połowie lotu skończyło się paliwo. Wylądowano na nieczynnym lotnisku do którego samolot doleciał szybując.
Paliwo , teraz Elektryka a później może Hydraullika :D
Witam,
podawnie masy paliwa, a nie jego objętości jest też pewnie ułatwieniem do wyliczania masy samolotu potrzebnej np do startu, lądowania. Wydaje mi się, że to sporo ułatwia obliczenia.
Pozdrawiam.
Robert K latając małymi samolotami nie ma tych problemów, są nieistotne, kupuje się paliwa na litry lub galony i nikt nie mierzy temperatury i nie bierze poprawek na rozszerzalność paliwa.
W 10 minut 100 kciuków w górę. Zero w dół. Wow
Witam Panie Kapitanie. Wprost uwielbiam Pana słuchać. Zastanawia mnie taka sprawa. Czy pod płytą lotniskia są korytarze takie jak pokazano w 2 cz.. "Szklanej pułapki "?. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo fajnie Ci to wyszło Łukasz...Pozdroo :)
A co z przemieszczającym się w skrzydłach paliwem, nie przeszkadza w manewrach?
Dziękuję bardzo Pan Kapitan Dariusz świetnie objaśnia warto posłuchać i wiedzieć, jestem wdzięczna za to wszystko co mogę zobaczyć i słuchać bo też się uczę wielu rzeczy o których nie miałam pojęcia latając,samolotem jako pasażer, cieszę się że jest taki wspaniały kanał jak ,,Turbulencja,,😊👍☀️❤🌹
To chyba pierwszy "cięty" odcinek gadającej głowy ☺️
Super o elektryce to coś dla mnie !!! Ciekawe czy diagnostyka jest trudna ?
Wciaz sobie niedowierzam,ze mnie Babę -tak wciągnął Pana kanal!?💪🏻
Bo my kobitki po prostu zakochałysmy w naszym pilocie. Też nie wiem jak długo wytrzymuje te technicze nudy...wolę jak kapitan fruwa...😉
mnie też wkręcił i oglądam i oglądam...
Po raz pierwszy w historii cena ropy gatunku WTI stała się negatywna. W poniedziałek po godzinie 20:40 za baryłkę tego surowca płacono nawet minus 37 dolarów. Oznacza to, że sprzedający surowiec mocno do tego dopłacają. Przez większą część sesji cena była jeszcze dodatnia. Nad ranem wynosiła nawet 18 dolarów.
Ta anomalia jest skutkiem tego, że w we wtorek wygasają kontrakty na ropę WTI na maj a ich wygaśnięciu towarzyszy załamanie popytu na ten surowiec wywołane przez pandemię koronawirusa.
Świetny film, jak zwykle :) Chciałbym zapytać, jak to jest z płaceniem za paliwo - kto faktycznie i kiedy płaci? Czy to są rozliczenia pomiędzy właścicielem samolotu i lotniskiem? Czy to są rozliczenia bezgotówkowe, czy macie walizkę jak w Pulp Fiction? :) Co w przypadku konieczności dotankowania na jakimś randomowym lotnisku po drodze? Czy to prawda, że nafta lotnicza nie jest obciążona podatkami?
Czy nie byloby bezpieczniej podgrzewac paliwo powrotem z silnikow tak jak odbywa sie to w silnikach dieslowskich w samochodach gdzie nadmiar paliwa, juz cieplego, idzie z powrotem do baku ?
A co gdy musimy pozbyć się paliwa w razie awarii w powietrzu i braku możliwości spalenia go,a trzeba natychmiast wykonać awaryjne lądowanie bo np jest akurat miejsce itp
ada sko jak trzeba to się nie pozbywamy tego paliwa
w najwiekszych samolotach jest jeszcze zbiornik centralny, i byla nawet katastrofa zwiazana z tym zbiornikiem.
Książka zamówiona, jutro zaczynam czytać. ;)
Pozdrawiam
Książka doszła, jest super. Może w końcu przekonam się, żeby odbyć swój pierwszy lot :)
Witam ;-) Czy silnik na lewym i prawym skrzydle zużywają podczas lotu taka samą ilość paliwa? Czy się zdarza na przykład prawy lub lewy ma większe zużycie?
Równe zużycie paliwa byłoby możliwe w idealnie równych warunkach. Te same chmury i po lewej i po prawej, ta sama siła wiatru po lewej i po prawej. Choć manetki ciągu są sprzęgnięte ze sobą. Więc o ile w starszych samolotach raczej leciał ten sam "prąd" na obydwa silniki to teraz pewnie komputer po swojemu coś tam steruje mocą aby samolot nie zbaczał w kursu. Ale sam fakt że silniki mogą być różne mimo że tego samego producenta i z tej samej linii montażowej to mogą być różne. W którymś odcinku było dlaczego np przy starcie najpierw daje się 50% mocy a potem 100%. Bo własnie silniki mimo że te same to mogą różnie "łapać".
Tak, bardzo, bardzo taką samą. Różnice są niewielkie, rzędu 1-2%, a często dużo mniej. Jeśli są te same podtypy silników, bo niekoniecznie muszą być, ale wtedy też nie jest to duża różnica. Bardzo, ale to bardzo rzadko występuje konieczność balansowania paliwa pomiędzy skrzydłami.
.
Zbigniew w moim Cirrusie muszę co jakieś 15 minuty zmieniać zbiornik - z lewego na prawy i odwrotnie, jak zapomnę to nagle jedno skrzydło zaczyna być dużo lżejsze i dostaje ostrzeżenie na ekranie.
A czy samolot ma jakieś czujniki ostrzegające przed przekroczeniem maksymalnej masy startowej??
5 min.44s. chyba miał Pan na myśli litry ? . niezależnie od temperatury waga cieczy jest taka sama może się tylko zmieniać objętość . Pozdrawiam
Tak, sam Pan sobie odpowiedział, ma Pan rację, ale nie rozumie do końca dlaczego. W litrach będzie zawsze tak samo, bo pojemność geometryczna zbiorników jest taka sama. Ale zimne paliwo jest gęstsze, czyi zatankujemy więcej kg, masy paliwa. Pozdrawiam
Zazwyczaj od do masy paliwa potrzebnego załodze na wylot odejmujemy ta która ma już w skrzydłach po przylocie. Różnice dzielimy przez 0.8 (średnia gęstość paliwa jet A1) i wychodza nam nam faktyczne litry które trzeba wpompowac do samolotu. Jeżeli po tankowaniu ilość jest zbizona tzn plus minus 200 l to znaczy że wszystko działa.
Dodatkowo dodam tylko że urządzenie które trzymamy podczas tankowania oficjalnie nazywa się "DEADMAN"
Pozdrawiam super kanał ;)
Panie Dariuszu a może pan powiedzieć coś więcej na temat „Ghost Flight” czym jest to uzasadnione i czy to prawda ze zasada ta została zniesiona od tego miesiąca?
lecho77 tak, została (tymczasowo) zawieszona aby dać liniom szanse na odwołanie lotu (bo nie ma pasażerów) zamiast zmuszać ich do latania prawie pustymi samolotami tylko po to aby utrzymać prawo do danego połączenia.
@@olasek7972 Dzięki za odpowiedz
Czym jest uzasadnione? Utrzymaniem slotu. A znoszona była i po "zamachach" z 9/11, czy podczas epidemii SARS z 2003 ;)
5 litrów mobila do silnika wystarczy?
Można kupić takie zlane paliwo?
Jeeeej! Rozumiem, że nie tylko ja zaczynam od łapki w górę? =)
Łapka poszła, no to? Jedziem z filmem! :D
Panie Dariuszu pojemność zbiornika nie jest czasem mierzona według oporu pomiędzy tymi elementami a im mniejszą rezystancja tym więcej paliwa?
Andrzej Klocek pojemność zbiornika to jest jego całkowita objętość, pustego. Nikt nie musi tej liczby mierzyć bo została raz zmierzona dla danego samolotu.
Trafiłem na ten kanał dzisiaj też siedzę w domu. I od razu mi się spodobał. Co do che-mistral to w życiu nie przekona Pan prawdziwego wyznawce teorii spiskowych bo sama idea teorii polega na tym że świat jest inny i wszyscy kłamią. Prawdziwy wyznawca nawet własnym oczom nie wierzy bo to w końcu morze być manipulacja. Wiem bo sam uwielbiam teorie spiskowe znam wszystkie i w niektóre wierzę. Koranowi rus według mnie to narzędzie wypuszczone przez bankierów by zniszczyć gospodarkę świata i by nastąpił reset finansowy świata bez rewolucji która by ich zniszczyła. Naprodukowali po prostu tyle pustego pieniądza że to nie mogło się dłużej utrzymać. Ale pisze z innego powodu ostatnio dużo gram w X-plane 11i opanowałem podstawy jak Krąg nad lotniskowy czy oczekiwania wiem jak zdobyć mapy podejść czy ogólnie mapy lotnicze. Mam jednak poważny problem z wysokością przelotu. Jak obliczyć która wysokość lotu będzie najkorzystniejsza pod względem prędkości i zużycia paliwa i długości lotu. Na przykład lot ze Szczecina do Wrocławia cessna ,a A320 i do Katowic lub Paryża. Wiem pewnie dużo zależy od specyfikacji samolotu ale chociaż jakieś podstawy bo nie potrafię znaleźć informacji o tym choć pewnie odpowiedz jest banalna jak kratki na niebie.
Adam Piskor ja latam Cirrusem (prawdziwym, nie symulacja) i z reguły wybór wysokości nie jest skomplikowana sprawa, naprzyklad moja aplikacja ForeFlight mi oblicza na której wysokości jak długo będę leciał i jakie będę miał zużycie paliwa, bo taki ForeFlight wie jakie są spodziewane wiatry na danych wysokościach. Wiec mając plan lotu optymalną wysokość znajduje dosłownie w minutę. Linie lotnicze maja jeszcze bardziej doskonałe programy jak Jeppesena do planowania lotu i tez na podobnej zasadzie znajdują optymalna wysokość. Oczywiście trzeba dokładnie znać parametry samolotu. Wiem ze dla tych bawiących się w symulacje tez są programy do planowania lotu.
jednym takich najdłuższych stałych rejsów, o ktorym mówi Pan Dariusz jest lot nr QFA10 Quantas z Heathrow do Perth -14,5 tys km i 16 godz. Link www.flightradar24.com/data/flights/qf10#24421617
19:47 - stator, czyli po naszemu stojan ;)
Alan Ravenhurst ale to nie silnik elektryczny :)
@Alan Ravenhurst Bardziej skłaoniłbym się ku określeniu "wieniec łopatek kierowniczych" lub "palisada łopatek kierowniczych".
Jak zauważył Pan Kapitan to nie silnik elektryczny, a turbinowy.
Super! Fajnie wyglądało zarządzanie paliwem w Concorde... no i chyba najsłynniejszy przypadek pomyłki przy tankowaniu paliwa czyli B767 Air Canada, który lądował bez paliwa, za co otrzymał ksywkę Gimly Glider. Jest gdzieś w siesi film fabularny oparty na tej histrii, polecam. Dzięki Panie Kapitanie😊👍
Anonymous NoOne Filmy o przypadku o którym mówisz to: „Lot 174” z 1995 roku i „Katastrofa w przestworzach” sezon 5 odcinek 2.
Dominik M dzięki za doprecyzowanie😊
Panie Darku, jak najprościej wyliczyć ustawienie trymera na podstawie mas samolotu?
Bardziej na podstawie położenia środka ciężkości.
@@turbulencja tak, na podstawie środka ciężkości, źle się wyraziłem przepraszam
Idę do spania a tu znów pan Darek mnie zaskoczył 😀😀😀😀😀😀
pilot kapi ja mam to samo...
mam jedno pytanie- czy jak mam COKOLWIEK nieprawidłowego w EKG nawet coś co mi kardiolog mówił że nie jest przeciwskazaniem do nurkowania i latania (nie wykonywanie zawodu pilota), nie wiem dokładnie co, to czy mam w ogóle co myśleć o lataniu w liniach (1 klasa badań LL)
Ile stron ma przeciętna instrukcja obsługi samolotu i w ilu jest językach?
ElektrykPL maja i po 1000 jak nie więcej stron. Ja latam 4-osobowym Cirrusem i moja instrukcja obsługi (samolot plus awionika) to już będzie z 800 stron. Z reguły jest to szereg różnych tomów na oddzielne tematy. Wyłącznie w języku angielskim (mówimy o samolotach budowanych poza Rosja) który jest międzynarodowym językiem lotniczym.
Do 737 czy a320 to 2- 3 stron , oczywiście po ang .
Witam. Pamięta ktoś z Was, w którym odcinku Pan Kapitan mówił o programie do nauki języków, z którego korzystał? Przesłuchałem kilka Q&A i nie mogę znaleźć. A może, ktoś mógłby jakiś kurs online polecić? Pozdrawiam
Arwerius supermemo
@@Kacper-sg4mx Dzięki
witam !!
Pytanie P. kapitanie , czy sprawia to różnicę ze np. jest tylko 50% pasażerów i wszyscy zajmą miejsca w przedniej części samolotu , czy jest to bez znaczenia ???
Właśnie skończyłem książkę 😊 Superek!!!
A mam pytanie, mam 11 lat i nie jestem pewny czy warto kupić. Myślisz że mi się spodoba? (Jestem wielkim fanem czegokolwiek związanego z samolotami)
@@takomusic1 - 100%
@@takomusic1 tak 100%
@@sadurakura77 Dzięki (:
@@triflu8423 Dzięki również
Czy ceny nafty różnią się na lotniskach ? Ile kosztuje tona paliwa ?
Jacek Pawenta Różnią się, do tego dwie linie na tym samym lotnisku mogą płacić inne ceny bo maja wynegocjowane inne długoterminowe kontrakty na paliwo, około $500-$700 za tonę
W 2001 z powodu niezrozumiałych komunikatów komputera w A330 sygnalizujących niską temperaturę oleju i jego wysokie ciśnienie w silniku nr 2. Potem w reakcji na komunikat Imbalance Fuel załoga otworzyła Cross Feed, nie wiedząc, że mają ogromny wyciek z silnika, potem nie ufając wskazaniom systemu paliwowego ( komputer nie informował, że paliwa jest mniej niż mogły zużyć silniki, ), doprowadzili, do wyczerpania paliwa na wysokości przelotowej na środku oceanu, na szczęście szczęśliwie wylądowali na Azorach.
To urządzenie nazywa się Detmen
Turbulencja jak można cię spotkać?
Do lotniska w Pyrzowicach dostawa paliwa koleją zakończyła się jakieś 10 lat temu kiedy linia kolejowa została zamknięta dla ruchu towarowego.
Linki do kilku zdjęć po linii kolejowej obok lotniska z 2019 roku.
www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=174314
www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=174316
www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=182228
www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=444&okno=galeria&&od=1&do=23&photoid=182233
Comac C919 .Panie Darku.Myśli pan czy zastąpi ten model w przyszłości airbusa 320 i boeinga 737 ?
To nie Qantas tylko Air Tahiti ! Zawsze operowali 787-9 z Paryża na Polinezje Francuską z międzylądowaniem w Los Angeles. Ze względu na ograniczenia dotyczące ruchu międzynarodowego w USA - ograniczyli cargo i część pasażerów, wzięli więcej paliwa, i dało rade. Chociaż co ciekawe juz nie wrócili tak samo, musieli zaplanować międzylądowanie w Kanadzie. Pozdrawiam
Nie potrafię się doczekać kolejnego odcinka. Temat bardzo ciekawy, sam uczę się za awionika (narazie 1 rok więc jeszcze nic nie mam o samolotach), więc będę miał okazję się czegoś dowiedzieć 😁
Dalej nie wiem czemu wypompowanego paliwa z samolotu, nie mozna ponownie do niego zatankować :(
Mazi Król wioski Bo nie można zagwarantować czystość beczki do której wypompowano, na przykład :)
@@turbulencja ooo Dziękuję ;) Na taką odpowiedź liczyłem. W sensie. Krótko, zwięźle i na temat ;)
, ,Czy końce skrzydeł też mają zbiorniki balastowe zabezpieczające przed trzepotaniem ? Temat latania bardzo ciekawy zresztą to jedno z moich zainteresowań choć latałem niewiele jeszcze ,zbierałem od lat różne materiały o tym więc jest tego trochę ,, czy ma pan również wiedzę techniczno serwisową dotyczącą silników ?
Nie słyszałem o takim zastosowaniu zbiorników paliwa...
Panie Darku. Ostatnio oglądając program na Discovery o największych lotniskach świata, zdziwiła mnie informacja o roztankowaniu samolotu postawionego do przeglądu, w celu przelania paliwa do innego samolotu. Było pokazane jak sprawdzana jest ilość wody w paliwie i chyba jego jakiejś inne parametry, ale wyraźnie było powiedziane, że w celu zatankowania tego paliwa do innego samolotu. Czy może róże linie mają inne procedury? Tu akurat chyba był Emirates. Czy może z filmu dokumentalnego zrobiono fabularny?😄 Serdecznie pozdrawiam!
Piotr P. To, że ktoś zaplanował taką procedurę, zgodnie z jakimiś standardami wykonał, nie oznacza, że można to tak sobie zrobić zawsze i wszędzie w przedziale czasowym do zaakceptowania :)
@@turbulencja
Ale rozumiem, że nie wyklucza Pan takiej możliwości? Oczywiście zakładając, że procedury danego przewoźnika na to pozwalają? Z Pana filmu domniemywałem, że są jakieś odgórnie narzucone przepisy wykluczające taką możliwość, a film delikatnie mówiąc, rozmija się z prawdą...
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ciekawe czy oba silniki idealnie równo zużywają paliwo. Czy nie dochodzi do sytuacji gdzie po wielu lotach w jednym zbiorniku jest więcej paliwa niż w innym
Arek S możesz przepompować z jednej strony na druga aby utrzymać balans
Witam Panie Kapitanie, a jak to jest z mozliwoscia wlania zlego paliwa do samolotu? Na ile jest to prawdopodobne?
Adrian Biernacki raczej nie ma na samolotach pasażerskich bo systemy paliwowe na dużych lotniskach przy bramkach są wyłącznie dostosowane do paliwa JET. Natomiast w druga stronę pomyłki były - do małego tłokowego samolotu nalali lotnicza naftę i dobrze się to nie skończyło.
Panie Darku, co oznaczają niebieskie samoloty na flight radar?
są znalezione przez satelity, a nie odbiorniki naziemne ;)
Panie kapitanie proszę powiedzieć dlaczego nie można ponownie wykorzystać paliwa spuszczonego z samolotu??
Witam Panie Dariuszu czy mógłby Pan się odnieść do wstrzymaniu lotów międzynarodowych a tym co widzimy na Flightradar24? Pozdrawiam
Sa akcje " lot do domu" tak jak u nas w Polsce , sa loty cargo ...
Ruch jest mniejszy ale samoloty nadal lataja.
Puste samoloty tez moga latac.
@@piotrkuler2474 Akcja "lot wirusa do domu" popatrz co przwieźli z Dominikany. 200 zakażeńców szwędaczy.
Krzysztof Szymków tak naprawdę nie było do tej pory czegoś takiego jak „wstrzymania” lotów międzynarodowych, każdy kraj osobno to reguluje i pozwala na takie loty które chce. Dla przykładu nie ma żadnego ograniczenia na loty między USA i Japonią czy Ameryka Pld. Emirates ma olbrzymia siatkę lotów międzynarodowych i będzie latał do 25 marca na wielu trasach.
Czy leciał Pan kiedyś w pełni zatankowanym samolotem?
Pozdrawiam!
Pewnie wtedy, gdy wracał z Ameryki Południowej do Eu..
Kapaer wtedy musiałby być pusty lub prawie pusty, inaczej nie zatankujesz do końca.
Książka już dotarła bierzemy się do czytania. 😄😄
Panie Darku, lot o którym Pan wspomina na początku to Air Tahiti Nui, a nie Quantas ;)
😉🖐
Dziękuję za kolejną dawkę wiedzy ... Pozdrawiam. Ps.Turystyka "naziemna " też nie funkcjonuje więc mam dużo czasu na powtórzenie materiału