Szybka godzinka. Bardzo fajny Gość, interesujący temat. Szkoda, że tak krótko, bo akurat tego mógłbym słuchać kikka godzin i nie znudziłoby się. Pozdrawiam Ciebie Dymitr i oczywiście Pana Mateusza.
Lecialam wszystkimi mozliwymi modelami wspolczesnych samolotow pasazerskich, poza maszynami rosyjskimi i poza Concorde (czego bardzo zaluje, bo mialam okazje). W sumie ponad 800 lotow przez ok. 30 lat. Bylo kilka sytuacji niebezpiecznych - przewaznie zwiazanych z pogoda, ale chyba najniebezpieczniejsza byla w Nov. 2007 na karaibskiej wyspie St. Lucia, gdzie musielismy wykonac bardzo niebezpieczny manewr aborted take off (przerwany start). Byla to naprawde powazna sytuacja i stwierdze ze pomiedzy byc a nie byc byla wtedy kwestia sekund. I tez kiedy zaczelismy hamowac - to nie do konca wiedzielismy ze jestesmy bezpieczni, bo tam za pasem startowym jest klif. Pamietam, ze dzialo sie to wszystko bardzo, bardzo szybko. Nie zniechecilo mnie to do latania i pamietam, ze po tygodniu lecialam ta sama linia i tym samym typem samolotu na kloejna karaibska wyspe Antigua. Dalej bardzo lubie latac - tylko juz niekoniecznie w klasie ekonomicznej 😆 Ostatnio lecialam nawet tym nieslawnym typem samolotu B737 MAX. Za dwa tygodnie mam wyjazd do Poludniowej Ameryki na ktorym bedzie az 6 lotow. Kiedys tez bardzo balam sie turbulencji, ale po rozmowach z pilotami ktorzy wytlumaczli to zjawisko podobnie jak tutaj Mateusz tlumaczy - przestalam sie jej bac i dalej uwazam, ze samolot to najbezpieczniejszy srodek transportu i katastrofy przewaznie sa spowodowane calym lancuszkiem niefortunnych przypadkow . Dzieki za super wywiad - naprawde moglby byc dluzszy. Pozdrawiam obu panow z Onatrio 🤗💺✈⛅
Jaki model samolotu jest najlepiej wyciszony? Co do przerwania lądowania, to jest to normalna procedura w pewnych przypadkach. Pewnie jest to fajne uczucie jak samolot obniża i nagle z pełną mocą silników idzie do góry.
@@czynnik_ludzki Wedlug mnie najbardziej wyciszonym samolotem jest Airbus 380 i on tez najlepiej radzi sobie z turbulencjami. A jesli chodzi o manewr o ktorym mowisz - to zgadzam sie, ze ten manewr zdarza sie dosyc czesto i sama mialam okazje przezyc to kilka razy ze wzgledu na pogode przy ladowaniu. Ale ten manewr o ktorym napisalam to bylo przerwanie startu - a nie odejscie na drugi krag przy ladowaniu. I wtedy bylo tak, ze kiedy ten samolot zaczal hamowac - to bylismy moze z 2 sekundy od tzv. V1 czyli punktu bez powrotu. Okazalo sie, ze jeden z silnikow nie mial wlasciwego ciagu, ale z powodow nieznanych kontrolka u pilotow wskazywala, ze niby ten ciag jest ok do startu. Przytomna decyzja pilotow - do tego staru nie doszlo, bo inaczej pewnie bym tego tu dzisiaj nie pisala. Opowiadam o tym incydencie w jednym z moich materialow - jesli chcesz posluchac to podam tytul.
@@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata ok, jak mogę znaleźć ten film? I co to był za samolot? Tak naprawdę do startu samolotu wystarczy 1 z 2 silników lub 2 z 4, więc może nie zakończyłoby się to tragicznie, ale skoro mieli możliwość zatrzymać samolot, to przerwali start.
Ważny temat, świetny gość, dużo latam i zawsze staram się zobaczyć pilotów, gdy wsiadam, bo widząc sympatycznych, inteligentnych ludzi lepiej znosi się lot.
Doskonały material 👌 Oby więcej tak wartościowych Gości na tym kanale! Pozdrawiam serdecznie p. Kapitana jak również Gospodarza tej jakże fascynujacej rozmowy 🖐️
Dymitrze, super był ten odcinek podcast'u. Ciekawie się słuchało Mateusza. Trochę się dowiedziałem o pracy, jaką wykonuje. Fajnie, że powiedział o wielu szczegółach, o których był za pewne nie wiedział, gdyby nie ta rozmowa. Życzę Mateuszowi, aby spełniał swoje zawodowe marzenia. Pozdrawiam Dymitrze i życzę udanego tygodnia. ♥😃💋
Bardzo się cieszę, że odkryłam ten podcast, dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć od tak interesujących gości. Osobom zainteresowanym wczesnym lotnictwem polecam serial For All Mankind, super przedstawia właśnie historię pilotów :) A jeśli ktoś się boi turbulencji, to polecam zapoznać się z analogią galaretki i turbulencji :)
Gostei muito deste assunto. Pena que ainda nunca tive a oportunidade de viajar de avião e conhecer outros países .muita vontade de conhecer a Polônia, talvez um dia. Parabéns ao apresentador e ao piloto .
Też jestem fanką samolotów, ale latania już nie, każdy lot to stres i obrazy z obejrzanych katastrof lotniczych, ale pracuję nad tym😁. A rozmowa z panem pilotem super 😊
53:00, no to jest ciekawy wątek. Czy są stosowane są obecnie np. zastępcze systemy mechaniczne (cięgła) gdy wywali hydraulika?..Dawno temu w lotnictwie to mechanika szwankowała ale nie stosowano hydrauliki. Taka moja dygresja w temacie :)
Bardzo interesująca rozmowa. Jeszcze nie odważyłam się wsiąść do samolotu, ale myślę, że po tej rozmowie będę trochę spokojniejsza, jeśli kiedys do tego dojdzie :) pozdrawiam
Dwa lata temu leciałam do Chorwacji i końcówka lotu oraz ładowanie było w tak nieprzyjemnych warunkach, że po wylądowaniu ręce same się składały do oklasków. Koleżanki, z którymi leciałam, też aż zaklaskały, mimo że latają kilka-kilkanaście razy w roku.
Fajny materiał dziś! Może kiedyś materiał o dzisiejszym HeadHuntingu i całej tej branży?? Sporo patologii, ale też niestety najbliższe lata kolorowo w tym zakresie nie wyglądają patrząc na to ilu i jakich ludzi jest dostępnym na rynku pracy na "codzień"
Polecam przeczytac ksiazke Flying blind flying safe. Napisana przez osobe ktora miala wglad do FAA. Pokazala ona jak naprawy nie sa robione nawet w US i wielu innych rozwinietych krajach.
Co do wyszkolenia się za darmo można polemizować, gdyż koszty ukryte (egzaminy, wyposażenie, bazy oraz te licencje ktore nie sa mozliwe do zrealizowania na uczelni) czasami zaskakuję. Praktycznie na wiekszosci uczelni potrzebna jest PPL'ka, ktora sama w sobie kosztuje juz sporo dla niektórych. Oczywiscie w skali calego szkolenia jest to znacznie mniej, lecz dla niektorych jest to wciaz spory wydatek.
Nie wiem czemu pytanie dotyczące samolotu (i związenej z nim techniki) są kierowane do pilotów? Prowadzący jeśli chce dowiedzieć się dużo o samolocie to powinine zaprosić do swojego programu inżyniera pracującego na danym typie samolotu. To tak jak pytać mechanika o procedury po awarii silnika np. podczas rozbiegu.
Pożar na pokładzie samolotu o której mówi twórca tego kanału miał miejsce w 1991 r nad Arabią Saudyjską podczas lotu z Dżudda do Lagos . Pasażerami byli nigeryjczycy muzułmanie wracający z pielgrzymki do Mekki. Drugim znanym przypadkiem był lot w roku 1988 linie lotnicze Swiss air. Oba przypadki zakończyły się katastrofą samolotu i śmiercią wszystkich pasażerów i to tylko dlatego że w samolocie nie było systemów gaśniczych.
No Dymek :) kanał Do Roboty nie odwalił takiego wywiadu z pilotem jak Ty, choć nie umniejszam oczywiście materiałów jakie on stworzył w temacie pracy pilota linii lotniczych. 🙂
Z szacunkiem do poszkodowanych w ostatnim głośnym incydencie z turbulencią żałuję że ten odcinek nie powstał teraz. Po drugie na przyszłość pytanie czy "Katastrofy w przestworzach" to obowiązek dla pilotów tak z przymrożeniem oka. Boeing vs. Airbus... jaki wynik końcowy. Słyszałem że ten drugi lepiej szybuje od pierwszego w razie utraty ciągu. Pozdrawiam.
Tak na 100% to ja się z tym panem nie zgadze. Proponuję obejrzeć kanał samoloty nie tak rzadko zdarzają się niebezpieczne incydenty. Tylko o tym się głośno nie mówi bo przewóz lotniczy by splajtował.
Brak kamer wynika z lobby załóg latających, które (średnio) popełniają 2,6 błędu proceduralnego w każdym locie. Zarówno w kokpicie, jak i w kabinie pasażerskiej. Parametry są szczegółowo rejestrowane przez rejestratory, rejestrowany jest dźwięk w kokpicie, natomiast brak rejestracji obrazu zapewnia załodze swego rodzaju intymność pracy i częściowo ochronę wizerunku. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w kabinie każdego samolotu wiozącego współcześnie dwustu pasażerów, jest około dwieście pięć kamer w telefonach pasażerów. Piloci również czasem nagrywają obraz w kokpicie w czasie lotu po to, aby np. zarejestrować objawy usterek niemożliwych do odtworzenia na ziemi. Takie nagrania bardzo pomagają obsłudze w ustaleniu przyczyny wielu usterek. Nagrania takie stanowią też prywatne archiwum szkoleniowe, lub służą po prostu promocji lotnictwa, jeśli są publikowane w internecie.
Witam, aerdecznie, mozna prosic tytul oraz autora ,ksiazki ,o ktorej wspomnial gosc, pranie muzgu pilotow samobujcow. Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam:)
Świetny gość, ale prowadzący średni. Co chwilę "właśnie miałem o to pytać" jest irytujące. Brak przygotowania (rozmawia o Concorde, ale nie sprawdził mniej więcej takich podstaw, jak osiągana prędkość). Częste przerywanie gościowi, krótkimi nawet, normalnymi w zwykłej rozmowie, wstawkami. Nie jest to hejt, tylko zwrócenie uwagi na coś, co można poprawić, bo pomysł dobry, studio fajne, pytania fajne, tylko detale dopracować. Oczywiście wg mnie, nie jestem dziennikarzem i mogę się mylić.
Oststnio lecielismy taka awionetka nad Chicago… Na poczatku byla masakra ale po 10min zaczalem wierzyc ze przezyjemy:) Pozdro od podroznikow youtuberkow z Illinois:)
Nie zgadzam się z gościem filmu że priorytetem dla linii lotniczych jest bezpieczeństwo.bo to jest kłamstwo!" Samolot musi zarabiać" cytat z wypowiedzi gościa podcastu. Ale żeby zarabiał to musi mieć odpowiednie parametry techniczne. A to oznacza że żeby zarobić trzeba z czegoś zrezygnować na czym ś zaoszczędzić. Tym czymś jest bezpieczeństwo pasażerów. To nie jest pomówienie to są dowody na to i to liczne dowody. Gdybym się mylił to nie dochodziło do porwań samolotów nie doszłoby do ataków na WTC. Słynne lądowanie pana kapitana Wrony z 11 listopada chyba sprzed 5 lat na lotnisku w Warszawie nie wyglądałoby tak niebezpiecznie jak wyglądało. Wodowanie samolotu na rzecze Hudson w Nowym Jorku też by nie wyglądało tak niebezpiecznie a wielu pasażerów nie wpadło by do wody ponieważ byłyby systemy bezpieczeństwa które zapobiegło by zatruciu samolotu. Inny przykład to lądowanie nieudane samolotu linii Turkish airlines a właściwie katastrofa lotnicza gdy samolot spadł z wysokości zaledwie 30 m i mimo iż kabina pilotów nie została uszkodzona wszyscy piloci zginęli! Wiele katastrof polegających na uderzeniu zbocze góry w nocy w złych warunkach czy też katastrofa smoleńska. Nie doszłoby do niej gdyby dla linii lotniczych bezpieczeństwo było ważniejsze niż pieniądze. Ponieważ wówczas gdy w samolotach byłyby systemy bezpieczeństwa które by temu zapobiegły . Jeżeli koszty to tego jeżeli gość tego podcastu to publicznie w odpowiedzi na mój komentarz przedstawi swoje informacje dlaczego nie można było nim zapobiec.
Nie wiem jak jakiekolwiek systemy miałyby przeciwdziałać sytuacji z WTC, istnieją systemy ochrony przed uderzeniem w zbocze góry. Lotnictwo uczy się na tragediach przykładem może być wymieniony Smoleńsk lub tym bardziej WTC. Co do upadku z 30 metrów to wysokość bardzo dużą wysokość ale nie znam tej sytuacji a przyspieszenie może być wielkie a fotel wszystkiego nie zamortyzuje. A co najważniejsze istnieją procedury bezpieczeństwa, fakt że są one łamane ale niestety nasz świat już tak działa.
Doinformowałem się co do katastrofy lotu turkish airlines, tam doszło do przeciągnięcia czyli samolot spadał bezwładnie z 30 metrów siła uderzenia była bardzo dużą piloci walcząc z samolotem nie mogli przybrać bezpiecznej pozycji
Lądowanie było 1 Listopada 2011. Zaś jeśli nawet linie lotnicze nie dbają o bezpieczeństwo, to pilot raczej chce żyć. Lot do Smoleńska to był lot wojskowy, gdzie przełożeni wiedzą lepiej. Takie zdarzenie z Krakowa, przylatuje samolot, przelatuje nad lotniskiem, stwierdza chyba że mu niedostatecznie odśnieżono i odlatuje do siebie...
Lądowanie awaryjne LOT16 było w gruncie rzeczy spowodowane przez circuit breaker w niewłaściwej pozycji, w późniejszych testach po ustawieniu go we właściwej pozycji podwozie wysunęło się normalnie. Po prostu nie ma tutaj żadnych argumentów przemawiających za tym, że linie lotnicze nie dbają o bezpieczeństwo. Niektóre faktycznie dbają o wiele mniej, ale od tego jest ranking i można zobaczyć, które linie nie są dopuszczone do latania np. w Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o linie w zachodnim świecie, to można nie mieć obaw, choć moim zdaniem Air France wygląda tu mniej fajnie, ze względu na Concorde, 447 oraz incydenty z czasów pandemii. Natomiast British Airways, jak i tanie linie typu Wizz czy Ryanair są bardzo bezpieczne i można z nimi naprawdę w ciemno latać.
Dobry wywiad, a gość to wielka klasa: wiedza, piękna polszczyzna 🖐
W punkt ..... Ciekawy temat i super gość 👌👌👌
Szybka godzinka. Bardzo fajny Gość, interesujący temat. Szkoda, że tak krótko, bo akurat tego mógłbym słuchać kikka godzin i nie znudziłoby się. Pozdrawiam Ciebie Dymitr i oczywiście Pana Mateusza.
👍👍👍
1:04:37
Mądrych ludzi dobrze posłuchać a dla Pana pilota szacun ! Mam nadzieję, że Pana kiedyś spotkam … jak będzie „przycierka” sam wyciągnę wuwuzelę😎😉
Lecialam wszystkimi mozliwymi modelami wspolczesnych samolotow pasazerskich, poza maszynami rosyjskimi i poza Concorde (czego bardzo zaluje, bo mialam okazje). W sumie ponad 800 lotow przez ok. 30 lat. Bylo kilka sytuacji niebezpiecznych - przewaznie zwiazanych z pogoda, ale chyba najniebezpieczniejsza byla w Nov. 2007 na karaibskiej wyspie St. Lucia, gdzie musielismy wykonac bardzo niebezpieczny manewr aborted take off (przerwany start). Byla to naprawde powazna sytuacja i stwierdze ze pomiedzy byc a nie byc byla wtedy kwestia sekund. I tez kiedy zaczelismy hamowac - to nie do konca wiedzielismy ze jestesmy bezpieczni, bo tam za pasem startowym jest klif. Pamietam, ze dzialo sie to wszystko bardzo, bardzo szybko. Nie zniechecilo mnie to do latania i pamietam, ze po tygodniu lecialam ta sama linia i tym samym typem samolotu na kloejna karaibska wyspe Antigua. Dalej bardzo lubie latac - tylko juz niekoniecznie w klasie ekonomicznej 😆 Ostatnio lecialam nawet tym nieslawnym typem samolotu B737 MAX. Za dwa tygodnie mam wyjazd do Poludniowej Ameryki na ktorym bedzie az 6 lotow. Kiedys tez bardzo balam sie turbulencji, ale po rozmowach z pilotami ktorzy wytlumaczli to zjawisko podobnie jak tutaj Mateusz tlumaczy - przestalam sie jej bac i dalej uwazam, ze samolot to najbezpieczniejszy srodek transportu i katastrofy przewaznie sa spowodowane calym lancuszkiem niefortunnych przypadkow . Dzieki za super wywiad - naprawde moglby byc dluzszy. Pozdrawiam obu panow z Onatrio 🤗💺✈⛅
Jaki model samolotu jest najlepiej wyciszony? Co do przerwania lądowania, to jest to normalna procedura w pewnych przypadkach. Pewnie jest to fajne uczucie jak samolot obniża i nagle z pełną mocą silników idzie do góry.
@@czynnik_ludzki Wedlug mnie najbardziej wyciszonym samolotem jest Airbus 380 i on tez najlepiej radzi sobie z turbulencjami. A jesli chodzi o manewr o ktorym mowisz - to zgadzam sie, ze ten manewr zdarza sie dosyc czesto i sama mialam okazje przezyc to kilka razy ze wzgledu na pogode przy ladowaniu. Ale ten manewr o ktorym napisalam to bylo przerwanie startu - a nie odejscie na drugi krag przy ladowaniu. I wtedy bylo tak, ze kiedy ten samolot zaczal hamowac - to bylismy moze z 2 sekundy od tzv. V1 czyli punktu bez powrotu. Okazalo sie, ze jeden z silnikow nie mial wlasciwego ciagu, ale z powodow nieznanych kontrolka u pilotow wskazywala, ze niby ten ciag jest ok do startu. Przytomna decyzja pilotow - do tego staru nie doszlo, bo inaczej pewnie bym tego tu dzisiaj nie pisala. Opowiadam o tym incydencie w jednym z moich materialow - jesli chcesz posluchac to podam tytul.
@@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata ok, jak mogę znaleźć ten film? I co to był za samolot? Tak naprawdę do startu samolotu wystarczy 1 z 2 silników lub 2 z 4, więc może nie zakończyłoby się to tragicznie, ale skoro mieli możliwość zatrzymać samolot, to przerwali start.
@@czynnik_ludzki Wrzuć w wyszukiwarkę: Anita Beata Vlog moje niebezpieczne loty dlaczego nie boję się latać
odpisuj
Ważny temat, świetny gość, dużo latam i zawsze staram się zobaczyć pilotów, gdy wsiadam, bo widząc sympatycznych, inteligentnych ludzi lepiej znosi się lot.
Jeden z lepszych odcinków ❤ Bardzo ciekawa rozmowa
Nigdy nie leciałem samolotem i nie polecę 😬 chyba że z tym cudownym pilotem 🥹 fantastyczny człowiek 👌 super odcinek, dziękuję bardzo 🥹
Dziękuję za ten film. Kocham podroże, ale latać boję się paskudnie. Póki nie trzęsie jest ok, ale jak zaczyna…
Ja nienawidzę jeszcze startu i lądowania, jak jest już stabilnie na wysokości przelotowej to jest okej (powiedzmy)
Świetny gość, chętnie posłucham spotkania z panem kapitanem raz jeszcze 🙂
aż się miło ogląda jak się szczerzysz rozmawiając o tym temacie :D
Bardzo ciekawy wywiad i bardzo interesujący gość 😊 Życzę Panu samych udanych lotów!
Bardzo fajny odcinek 🩵✈️ sama jestem fanką lotnictwa więc z przyjemnością się słuchało!
Doskonały material 👌 Oby więcej tak wartościowych Gości na tym kanale! Pozdrawiam serdecznie p. Kapitana jak również Gospodarza tej jakże fascynujacej rozmowy 🖐️
Super rozmowa!! Jedynie zabrakło mi wątku stricte właśnie katastrof lotniczych:( ale tak to bardzo ciekawa rozmowa :))
Więcej takich gości :) bardzo ciekawy, spokojny materiał :) 👌
Przystojny ten Pan Kapitan 😉 dzieki za odcinek
Dymitrze, super był ten odcinek podcast'u. Ciekawie się słuchało Mateusza. Trochę się dowiedziałem o pracy, jaką wykonuje. Fajnie, że powiedział o wielu szczegółach, o których był za pewne nie wiedział, gdyby nie ta rozmowa. Życzę Mateuszowi, aby spełniał swoje zawodowe marzenia. Pozdrawiam Dymitrze i życzę udanego tygodnia. ♥😃💋
Super wywiad! Zawsze zaraz po starcie zasypiam, nie boję się. Teraz po tym wywiadzie tym bardziej będę miała lepsze sny na pokładzie 😁
😎👍
👍
Bardzo ciekawy wywiad! Miło było posłuchać. Pozdrawiam serdecznie z Frankfurtu
powodzenia dla Pana Kapitana 😊. oby zawsze udanego lotu.
Dobry materiał ,super sie Ciebie slucha bardzo inteligentny styl wysławiania się ! Brawo
Świetny materiał.Dziękuję 😂P.Mateuszowi i P.anu prowadzącemu
Latanie jest piękne, wspaniałe. Ja się nie boję latać, ja się czasami tylko obawiam zbyt szybkiego powrotu na ziemię.
uwielbiam podcasty z pilotami 🥰
Mega ciekawy odcinek👍sezon 4 wymiata póki co😄
❤️❤️
Świetny wywiad!
Ale super odcinek jak na razie najlepszy i szkoda że taki krótki , POZDRAWIAM
Genialny odcinek oby więcej takich rozmów
Oby więcej takich gości
Super odcinek! Czekałam na taki😊 Kocham latać samolotem ❤️
Bardzo ciekawy odcinek 😀
Super ciekawy i merytoryczny filmik :)
Super rozmowa, ja pochodzę z lotniczej rodziny, więc mam wielki sentyment do tego tematu 😊
Proszę o napisy dla tych którzy nie słyszą
Albo nie mogą znieść głosu prowadzącego lub gościa.
@@GustawaKlimtdown
@@GustawaKlimtnie oglądasz i tyle
Może trzeba ,do laryngologa się udać
Baśka, a ty wiesz że są ludzie którzy w ogóle nie słyszą? 🤦@@barbarakozowska
No to oglądamy 😎😎
Świetny wywiad❤
Bardzo się cieszę, że odkryłam ten podcast, dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć od tak interesujących gości. Osobom zainteresowanym wczesnym lotnictwem polecam serial For All Mankind, super przedstawia właśnie historię pilotów :) A jeśli ktoś się boi turbulencji, to polecam zapoznać się z analogią galaretki i turbulencji :)
Znakomity gość. Fantastyczna rozmowa.
aż miło zobaczyć kolegę z pracy! Pozdro ze starej firmy Mateusz
Bardzo interesujący temat bardzo mi się podobało;)
Fajna rozmowa. Uwielbiam latać, zawsze jaram się w czasie startu 😊
Rewelacja! Dzieki
Kapitan KLASA!!! Ciekawy odcinek, czekamy cz.2 ;)
Fajny odcinek! Dziękuję!
Super wiadomości,może jeszcze kiedyś ponowne zaproszenie p.kapitana Pilota.Pozdr.
Stanowczo za krótki odcinek. Proszę o cześć dugą i trzecią.....
Odcinek rewelacyjny, pozdrawiam
Bardzo dobry wykład o samolot ach i pracy całej zalogi❤
Gostei muito deste assunto. Pena que ainda nunca tive a oportunidade de viajar de avião e conhecer outros países .muita vontade de conhecer a Polônia, talvez um dia. Parabéns ao apresentador e ao piloto .
Pięknie sie facet wypowiada !
Na wielki plus,, ciekawy odcinek.
Mega ciekawy materiał.
Też jestem fanką samolotów, ale latania już nie, każdy lot to stres i obrazy z obejrzanych katastrof lotniczych, ale pracuję nad tym😁. A rozmowa z panem pilotem super 😊
53:00, no to jest ciekawy wątek. Czy są stosowane są obecnie np. zastępcze systemy mechaniczne (cięgła) gdy wywali hydraulika?..Dawno temu w lotnictwie to mechanika szwankowała ale nie stosowano hydrauliki. Taka moja dygresja w temacie :)
Świetny odcinek
Bardzo interesująca rozmowa. Jeszcze nie odważyłam się wsiąść do samolotu, ale myślę, że po tej rozmowie będę trochę spokojniejsza, jeśli kiedys do tego dojdzie :) pozdrawiam
Na początku myślałem że to Cash, widocznie ma sobowtóra
Bardzo fajny wywiad
54:05 Samolot oberwał rakietą , stracili stery ...a mimo to wylądowali sterując silnikami. Azerbaijan Airlines ostatnio 😮
Pierwszy odcinek na tym kanale który obejrzałem
Mam nadzieję, że nie ostatni
Super rozmowa! Pozdrawiam córka Pilota.
Dwa lata temu leciałam do Chorwacji i końcówka lotu oraz ładowanie było w tak nieprzyjemnych warunkach, że po wylądowaniu ręce same się składały do oklasków. Koleżanki, z którymi leciałam, też aż zaklaskały, mimo że latają kilka-kilkanaście razy w roku.
Fajny materiał dziś! Może kiedyś materiał o dzisiejszym HeadHuntingu i całej tej branży?? Sporo patologii, ale też niestety najbliższe lata kolorowo w tym zakresie nie wyglądają patrząc na to ilu i jakich ludzi jest dostępnym na rynku pracy na "codzień"
Chcemy więcej !
Od razu przypomniał mi się odcinek dr House sezon 3 odcinek 18 😅 super rozmowa! ❤
Dimitr ciekawa rozmowa, następnym razem spytaj go o zdanie na temat różnych katastrof np. smoleńską, ciekawe co myślą o tym piloci, a nie politycy.
Dobre!
@@beztajemnic przecież słabego komentarza moja persona nie mogła dodać dear Dimitr
To teraz znajdz pilota smiglowca ratunkowego LPR, TOPR albo GOPR. Masz pewnie ze 100 na całą Polske, więc powodzenia 🤭
Polecam przeczytac ksiazke Flying blind flying safe. Napisana przez osobe ktora miala wglad do FAA. Pokazala ona jak naprawy nie sa robione nawet w US i wielu innych rozwinietych krajach.
Co do wyszkolenia się za darmo można polemizować, gdyż koszty ukryte (egzaminy, wyposażenie, bazy oraz te licencje ktore nie sa mozliwe do zrealizowania na uczelni) czasami zaskakuję. Praktycznie na wiekszosci uczelni potrzebna jest PPL'ka, ktora sama w sobie kosztuje juz sporo dla niektórych. Oczywiscie w skali calego szkolenia jest to znacznie mniej, lecz dla niektorych jest to wciaz spory wydatek.
Nie wiem czemu pytanie dotyczące samolotu (i związenej z nim techniki) są kierowane do pilotów? Prowadzący jeśli chce dowiedzieć się dużo o samolocie to powinine zaprosić do swojego programu inżyniera pracującego na danym typie samolotu. To tak jak pytać mechanika o procedury po awarii silnika np. podczas rozbiegu.
Pożar na pokładzie samolotu o której mówi twórca tego kanału miał miejsce w 1991 r nad Arabią Saudyjską podczas lotu z Dżudda do Lagos . Pasażerami byli nigeryjczycy muzułmanie wracający z pielgrzymki do Mekki. Drugim znanym przypadkiem był lot w roku 1988 linie lotnicze Swiss air. Oba przypadki zakończyły się katastrofą samolotu i śmiercią wszystkich pasażerów i to tylko dlatego że w samolocie nie było systemów gaśniczych.
Super podkast❤
No Dymek :) kanał Do Roboty nie odwalił takiego wywiadu z pilotem jak Ty, choć nie umniejszam oczywiście materiałów jakie on stworzył w temacie pracy pilota linii lotniczych. 🙂
to może teraz kontroler ruchu lotniczego?
Cash z Vlogu Casha się przebranżowił ?
Z szacunkiem do poszkodowanych w ostatnim głośnym incydencie z turbulencią żałuję że ten odcinek nie powstał teraz. Po drugie na przyszłość pytanie czy "Katastrofy w przestworzach" to obowiązek dla pilotów tak z przymrożeniem oka. Boeing vs. Airbus... jaki wynik końcowy. Słyszałem że ten drugi lepiej szybuje od pierwszego w razie utraty ciągu. Pozdrawiam.
Kiedy będzie podzielony wywiad na poszczególne tematy, żeby można było przeskakiwać na konkretny temat rozmowy ?
Nigdy, żebyś musiał nabić watch time i musiał obejrzeć cały od deski do deski
👍 👌
Bo na przyklad pan prezes firmy nie chciał wydać więcej niż 100 uzdów na zamek do drzwi do kabiny towarowej ...
Pozdrawiamy
Tak na 100% to ja się z tym panem nie zgadze. Proponuję obejrzeć kanał samoloty nie tak rzadko zdarzają się niebezpieczne incydenty. Tylko o tym się głośno nie mówi bo przewóz lotniczy by splajtował.
Czy ktoś wyjaśni dlaczego nie ma kamer w samolotach?
Brak kamer wynika z lobby załóg latających, które (średnio) popełniają 2,6 błędu proceduralnego w każdym locie. Zarówno w kokpicie, jak i w kabinie pasażerskiej. Parametry są szczegółowo rejestrowane przez rejestratory, rejestrowany jest dźwięk w kokpicie, natomiast brak rejestracji obrazu zapewnia załodze swego rodzaju intymność pracy i częściowo ochronę wizerunku.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w kabinie każdego samolotu wiozącego współcześnie dwustu pasażerów, jest około dwieście pięć kamer w telefonach pasażerów. Piloci również czasem nagrywają obraz w kokpicie w czasie lotu po to, aby np. zarejestrować objawy usterek niemożliwych do odtworzenia na ziemi. Takie nagrania bardzo pomagają obsłudze w ustaleniu przyczyny wielu usterek. Nagrania takie stanowią też prywatne archiwum szkoleniowe, lub służą po prostu promocji lotnictwa, jeśli są publikowane w internecie.
Na jakich samolotach gość latał? Airbus/Boeing i jaki model
Przecież powiedział że 737
@@stasiekkolasa3185 Jestem trochę przygłuchy więc dzięki
Nawigator w pewnym momencie nie był w samolocie potrzebny
Mialem mozliwosc leciec concordem. Serio. Teraz zaluje
Ja tez...
Całkiem serio chcesz usłyszeć historię od nawigatorów samolotu do kapitana tankowca?
Witam, aerdecznie, mozna prosic tytul oraz autora ,ksiazki ,o ktorej wspomnial gosc, pranie muzgu pilotow samobujcow.
Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam:)
czy to szwagier ?
A co z wywiadem z Alexem z ECPU???będzie???
Po co to promować?
6:22 … 🤷♂️😂
Dziękuję, będę bać się ciut mniej 😅
Zaproś kogoś z Urbex History
Jasne!
Znowu interesujacy Gosc.
Mateuszu.Cudnie się wypowiadasz a dla mnie jako nauczyciela to bardzo przyjemne.Żadnych spox,thanks,sorry i innych I loveiusów😅
Świetny gość, ale prowadzący średni. Co chwilę "właśnie miałem o to pytać" jest irytujące. Brak przygotowania (rozmawia o Concorde, ale nie sprawdził mniej więcej takich podstaw, jak osiągana prędkość). Częste przerywanie gościowi, krótkimi nawet, normalnymi w zwykłej rozmowie, wstawkami. Nie jest to hejt, tylko zwrócenie uwagi na coś, co można poprawić, bo pomysł dobry, studio fajne, pytania fajne, tylko detale dopracować. Oczywiście wg mnie, nie jestem dziennikarzem i mogę się mylić.
Przecież jeszcze wcale nie tak dawno palenie w samolocie było dozwolone i wszyscy jarali
Oststnio lecielismy taka awionetka nad Chicago… Na poczatku byla masakra ale po 10min zaczalem wierzyc ze przezyjemy:) Pozdro od podroznikow youtuberkow z Illinois:)
Ja to bym chętnie zginął jak mój ojciec, kompletnie nawalony, w błogostanie, a nie jak jego pasażerowie boeinga w panice i przerazeniu...
Nie zgadzam się z gościem filmu że priorytetem dla linii lotniczych jest bezpieczeństwo.bo to jest kłamstwo!" Samolot musi zarabiać" cytat z wypowiedzi gościa podcastu. Ale żeby zarabiał to musi mieć odpowiednie parametry techniczne. A to oznacza że żeby zarobić trzeba z czegoś zrezygnować na czym ś zaoszczędzić. Tym czymś jest bezpieczeństwo pasażerów. To nie jest pomówienie to są dowody na to i to liczne dowody. Gdybym się mylił to nie dochodziło do porwań samolotów nie doszłoby do ataków na WTC. Słynne lądowanie pana kapitana Wrony z 11 listopada chyba sprzed 5 lat na lotnisku w Warszawie nie wyglądałoby tak niebezpiecznie jak wyglądało. Wodowanie samolotu na rzecze Hudson w Nowym Jorku też by nie wyglądało tak niebezpiecznie a wielu pasażerów nie wpadło by do wody ponieważ byłyby systemy bezpieczeństwa które zapobiegło by zatruciu samolotu. Inny przykład to lądowanie nieudane samolotu linii Turkish airlines a właściwie katastrofa lotnicza gdy samolot spadł z wysokości zaledwie 30 m i mimo iż kabina pilotów nie została uszkodzona wszyscy piloci zginęli! Wiele katastrof polegających na uderzeniu zbocze góry w nocy w złych warunkach czy też katastrofa smoleńska. Nie doszłoby do niej gdyby dla linii lotniczych bezpieczeństwo było ważniejsze niż pieniądze. Ponieważ wówczas gdy w samolotach byłyby systemy bezpieczeństwa które by temu zapobiegły . Jeżeli koszty to tego jeżeli gość tego podcastu to publicznie w odpowiedzi na mój komentarz przedstawi swoje informacje dlaczego nie można było nim zapobiec.
Nie wiem jak jakiekolwiek systemy miałyby przeciwdziałać sytuacji z WTC, istnieją systemy ochrony przed uderzeniem w zbocze góry. Lotnictwo uczy się na tragediach przykładem może być wymieniony Smoleńsk lub tym bardziej WTC. Co do upadku z 30 metrów to wysokość bardzo dużą wysokość ale nie znam tej sytuacji a przyspieszenie może być wielkie a fotel wszystkiego nie zamortyzuje. A co najważniejsze istnieją procedury bezpieczeństwa, fakt że są one łamane ale niestety nasz świat już tak działa.
Doinformowałem się co do katastrofy lotu turkish airlines, tam doszło do przeciągnięcia czyli samolot spadał bezwładnie z 30 metrów siła uderzenia była bardzo dużą piloci walcząc z samolotem nie mogli przybrać bezpiecznej pozycji
Lądowanie było 1 Listopada 2011. Zaś jeśli nawet linie lotnicze nie dbają o bezpieczeństwo, to pilot raczej chce żyć.
Lot do Smoleńska to był lot wojskowy, gdzie przełożeni wiedzą lepiej.
Takie zdarzenie z Krakowa, przylatuje samolot, przelatuje nad lotniskiem, stwierdza chyba że mu niedostatecznie odśnieżono i odlatuje do siebie...
Lądowanie awaryjne LOT16 było w gruncie rzeczy spowodowane przez circuit breaker w niewłaściwej pozycji, w późniejszych testach po ustawieniu go we właściwej pozycji podwozie wysunęło się normalnie.
Po prostu nie ma tutaj żadnych argumentów przemawiających za tym, że linie lotnicze nie dbają o bezpieczeństwo. Niektóre faktycznie dbają o wiele mniej, ale od tego jest ranking i można zobaczyć, które linie nie są dopuszczone do latania np. w Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o linie w zachodnim świecie, to można nie mieć obaw, choć moim zdaniem Air France wygląda tu mniej fajnie, ze względu na Concorde, 447 oraz incydenty z czasów pandemii. Natomiast British Airways, jak i tanie linie typu Wizz czy Ryanair są bardzo bezpieczne i można z nimi naprawdę w ciemno latać.
@@JanKuzio Dokładnie, jak masz górę przed sobą, to ci samolot będzie krzyczał terrain.
Dimitr zaprosił pilota żeby go uspokoił jego lęki...;)
Skoro prowadzący czuje niedosyt, to czemu nie zadał więcej pytań?