Witam Panie kapitanie. Właśnie skończyłem czytać Pana książkę. Powiedzieć ciekawa to zdecydowanie za mało. Gorąco polecam wszystkim fanom kanału"Turbulencja" aby zakupili i przeczytali. Dużo dobrego mogłbym o Panu powiedzieć poznawszy Pana drogę do kariery pilota. Wytrwałość, dążenie do wyznaczonego celu, kreatywność etc. Gorąco pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów zawodowych i lądowań tyle ile startów.
Dobry wieczór. Wiele samolotów jest teraz uziemionych. Jak często trzeba je uruchamiać, czy nawet latać nimi żeby nie nastąpiły jakieś awarie z powodu postoju?
Wczoraj czytałem że któraś tania linia teraz poderwała około 50 samolotów latając na pusto i robiąc krótsze trasy robiąc kółka wokół lotniska lub dalsze trasy z do..chodzi właśnie o to że każdy samolot powyżej jakiegoś czasu stojąc musi mieć przegląd a jak zrobi taka krótka trasę jest liczone od tego dnia
Świetny temat dla Pana Dariusza! :) Nie znam kogoś, kto by bardziej rzeczowo odpowiedział :) Panie Darku przypinam się do tego pytania, może krótki odcinek o tym? Pozdrawiam 🖖 :)
Cześć ! Każdy samolot operujący w przestrzeni powietrznej musi należeć do organizacji obsługi technicznej cechującej się możliwością obsługi danego typu samolotu. Każda taka organizacja opiera swą obsługę o tkz. A.M.M (AIRCRAFT MAINTANANCE MANUAL) oraz szereg innych dokumentacji technologicznych jak AIPC , ARD, FIM, SDS, NDT, SOPM. Które to dokumenty są opracowywane przez producenta samolotu oraz certyfikujący nadzór lotniczy (EASA, ULC). Dodatkowo każda linia lotnicza ma tkz. A.M.P (APPROVED MAINTANANCE PROGRAM). W którym zawarte są informacje o ilości danych przeglądów, momencie ich realizacji czy wytrzymałość poszczególnych elementów. I tak na przykładzie AMM Boeinga 737-800NG linii lotniczej zaczynającej się na R...Wygląda to następująco ... Możemy podzielić "przechowywanie" samolotu na dwie kategorie 1) ACTIVE STORAGE która mówi : " DURING ACTIVE STORAGE, AIRCRAFT SYSTEM ARE VISITED FREQUENTLY FOR INSPECTION, OPERATING, ENGINE RUNS, ETC. TO MINIMIZE THE WORK REQUIRED TO RESTORE THE AIRPLANE TO FLIGHT READY STATUS" WYKONYJEMY W NIEJ CYKLE INSPEKCYJNE W ODRĘBNIE : DO 7 DNI DO 14 DNI DO 30 DNI W KTÓRYCH ZAWIERAJĄ SIĘ KONKRETNE ZADANIA DO WYKONANIA. Procedurę ACTIVE STORAGE wykonujemy DO MAX 60 DNI ! Powyżej tego okresu wykonujemy procedurę 2) PROLONGED PARKING W niej natomiast cykle występują : DO 7 DO 14 DO 30 DO 60 DO 90 DO 180 DO 365 W danych inspekcjach podejmujemy wypisane w kolejności zadania do spełnienia i tak dla przykładu wykonuje się szereg testów czy zadań w tych inspekcjach jak np. smarowanie powierzchni sterowych, odłączanie akumulatorów , testy hydrauliki , przetaczania samolotu na określony dystans za pomocą holownika i wiele wiele innych... Obecnie w popularnej linii na R przyjęto zasadę lotów co 4 dni po pierwsze... Dzięki temu samolot nie przechodzi szczególnych inspekcji po 7 dniach i zadań które trzeba spełnić... Załogi nie rozleniwiają się tak bardzo :D A samolot jest w ciągłej gotowości oraz bardzo dobrej kondycji... Najgorsze co może być dla samolotu to stanie na ziemi przez dłuższy okres.... Oczywiście oprócz AMM(ten bezwzględnie) mogą zostać dodatkowo zastosowane inne dokumenty(AD- AIRWORTHINESS DIRECTIVE czy SB- SERVICE BULLETIN) oprócz tych zadań przedstawionych w AMM jak ma to miejsce np. w przypadku uziemionych obecnie 737 MAX. Lub wyszczególnione względem klimatu gdzie samolot się znajduje dodatkowe zadania np. odladzannie
No wlasnie tez o to mialam pytac. Fajnie jakby Pan Dariusz cos o tym opowiedzial. Byla kiedys katastrofa po dluzszym postoju samolotu gdy pszczoly zatkaly rurke Pitota, wtedy zaczeto je zakrywac. Ciekawe jakie jeszcze niebezpieczenstwa czyhaja na pierwszych latajacych 😉. Jakub Kania nam juz przyblizyl temat ale fajnie byloby posluchac. 👍
@turbulencja Panie Dariuszu mówi Pan o mocy biernej i jednostce VA (voltamper). VA jest jednostką mocy pozornej, która jest geometryczną sumą mocy biernej i czynnej. Jednostką mocy biernej jest VAr. Dodatkowo baterie kondensatorów stosuje się do kompensacji mocy biernej indukcyjnej także kondensator w instalacji czasem jest potrzebny w celu ograniczenia kosztów.
Ale ciągnie elektryka do elektryki. Panie Darku tyle wiedzy elektrycznej mało kto przyswoi, wiem o tym bo spotykam się z tym jako nauczyciel elektryki. ale miło się słucha jak k oś to tłumaczy :)
Jak na co dzień fizykę bardzo lubię, tak elektryka i wszystko co z tym związane (głównie sprzęty związane z tym) są dla mnie magia. Muszę się w to zagłębić konkretnie, bo ciekawy temat :)
Panie Dariuszu, abstrahując od tematu filmu (jak zawsze bardzo ciekawe opracowanie tematu) książka zamówiona i czekam kiedy będę mógł odebrać z paczkomatu, bardzo ciekawy i przyjemny kontent na kanale. Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia w obecnej sytuacji.
Mam taki mały akumulatorek w aucie do sterowania skrzynią biegów. Ostatnio padł. Oczywiście serwis zaproponował wymianę skrzyni ! Pozdrawiam - świetny materiał !
No nie do końca. Generalnie mocy biernej jako takiej pobrać nie można i przy maksymalnym stopniu uproszczenia można się z tym zgodzić, to jak wejdziemy w szczegóły to moc bierną o konkretnym charakterze tak, można pobrać. Kondensator pobiera moc bierną pojemnościową i jednocześnie generuje tyle samo mocy biernej indukcyjnej - suma zero. Cewka pobiera moc bierną indukcyjną i jednocześnie generuje moc bierną pojemnościową - suma zero. Jeżeli pobieranie i odbiór mocy biernej rozróżnimy to TAK można pobrać moc bierną indukcyjną lub pojemnościową i takie rozróżnienie stosuje energetyka.
@@ipIVFFP dokładnie tak jest. Teraz w dobie wszechobecnej elektroniki i zasilań inverterowych często się zdarza że urządzenie wyłączone z pracy ale z podanym zasilaniem elektrycznym pobiera moc bierną, która jest naliczana przez zakład elektryczny. Wzięte z życia
ipIVFFP Dla użytkowników indywidualnych nie mierzą biernej. Moc bierna jest nie pobierana, jak jej przepływ grzeje kable w ścianie odbiorcy to jest już moc czynna. Ona oczywiście płynie ale tam i z powrotem, wraca i nie za pobranie a za przepływ się płaci bo to oczywiście obciąża sieć. Jak byś płacił za pobraną bierna to by Ci za oddaną musieli zwrócić. Licznik indukcyjny mocy biernej nie jest nawet w stanie zliczyć. Te moce nawet mają różne jednostki. Natomiast przy prosumentach już mogą być jakieś jaja bo oni nie tylko oddają moc czynną ale i bierną więc pobraną moc bierną też będą im zliczać. @@arturem2008 Moc bierna z definicji jest mocą niewykorzystywaną, to cześć energii która płynie a nie wykonuje pracy ani nic nie ogrzewa. Standardowy licznik magnetyczny w ogóle nie zlicza mocy biernej. Teraz moc bierna jest co jest faktem i sobie w sieci płynie co jest dla dostawcy pewnym problemem bo u niego moc bierna już kable grzeje i powoduje straty (straty mocy biernej u odbiorcy na grzanie przewodów w ścianach z automatu są mocą czynną tj pobraną i te już licznik wykaże). Duzi odbiorcy mają liczniki zliczające moc bierną ale nie płacą za jej zużycie a za to że poborowi mocy czynnej towarzyszył jakiś przepływ mocy biernej. Moc bierna to ta część mocy która wraca z powrotem do sieci. Zasilacze impulsowe wprowadzają dodatkowa moc bierną ale odbiorca indywidualny za to nie płaci. Natomiast ładowarki inne urządzenia pobierają prąd spoczynkowy czy to jest jałowy prąd transformatora grzejący rdzeń czy to prąd pobierany przez ładowarkę idący w stratę czy też prąd na zasilanie tej diody co to tyle prądu pobiera czy ogólnie powiedzmy urządzenia w stand by. Ale to wszystko jest moc czynna realnie pobierana i wykazywana przez licznik.
Witam. Jak zwykle świetny materiał i mile się ogląda. Mam jednak uwagi techniczne i nie pisał bym o nich gdyby Pan nie był z branży. Jako elektromechanik muszę wspomnieć że w tym przypadku mamy do czynienia z prądem przemiennym, pragnę też zauważyć że voltoampery i watty to nie to samo ale to już mały szczegół. Łapa w górę i dziękuję za odcinek. Pozdrawiam
jak Pan kapitan siedział w kokpicie to kazał czekać na odcinek miesiąc albo dłużej; jak siedzi w domku to się rozkręcił XD; zdrówka , cierpliwości i szybkiego powrotu do pracy Dariuszowi i reszcie życzę:)
Taka czysto dla 100% dokładności jeśli kierunek prądu się zmienia (np. Prąd w sieci energetycznej, czy właśnie w samolocie) to jest to prąd PRZEMIENNY, prąd ZMIENNY nie odwraca kierunku ale może schodzić w okolice 0V.
Zgadza się. Często zamiast mówić "prąd przemienny" mówi się "prąd zmienny". Tak samo mówi się np, że w gniazdku "nie ma prądu" jak coś podłączone do niego nie działa zamiast mówić "w gniazdku brak napięcia".
Każdy prąd przemienny jest zmiennym, ale nie każdy zmienny jest przemiennym (np. pulsujący). Więc technicznie rzecz biorąc nie ma błędu tylko bardziej ogólne pojęcie.
@@adamw.8579 To też ująłem to jak "100% dokładności" a nie jako błąd. To w sumie jakby na kwadrat mówić prostokąt, można? Można ale no to było by trochę nieintuicyjne
Pozdrwienia dla Pana kapitana z Kwidzyna, książki już odebrane, jedna dla syna być może pójdzie w Pana ślady, dziękuję w imieniu swoim jak wszytkim którzy ten program ogladaja, oraz MY dziękujmy za czas, który poświęca Pan dla nas, kosztem swej rodziny, więc pozdrawiamy Pana rodzine
3:48 Squib to pironabój, nie zawleczka :-) 14:15 Np. Concorde oraz L-1011 miały wskaźniki mogące pokazywać moc czynną (W) jak i bierną (VAR). 17:40 W 777 i 747 są 2. W MD-11/DC-10 jedno było "ogólne" a drugie osobne dla kuchni, nie wiem czy 787 nie ma 3, A-380 ma chyba aż 4. 20:50 Chyba Concorde też miał elektryczne grzanie krawędzi natarcia, chociaż głowy nie dam.
Bardzo ciekawy odcinek! transformatory 50Hz buczą czy 8x większa częstotliwość prądu przemiennego również wywołuje zauważalne efekty akustyczne? Czy instalację w samolocie można odnieść do jakiegoś znanego układu sieci "naziemnej" :) np. TN-S, czy poza zabezpieczeniami nadprądowymi stosowane są różnicowo-prądowe? Historycznie 400Hz umożliwiało wykorzystanie mniejszych i lżejszych transformatorów, a czy obecnie ma to znaczenie dla sprawności generatora? Silnik kręci się szybko, więc wał generatora może kręcić się także szybciej i ograniczamy straty na przekładniach. Czy turbinka awaryjna 400Hz ma więcej par biegunów czy jest przekładnia zwiększająca obroty między śmigłem a generatorem? Natomiast co do mocy biernej odbiornika wprawdzie nie mamy z niej korzyści, ale za to mamy straty na elementach przesyłowych - dlatego duzi odbiorcy energii płacą za pojawiającą się w odbiorach moc bierną indukcyjną i pojemnościową.
Jak zwykle prosto i jasno wytłumaczone skomplikowane zagadnienia. Tutaj szczegóły jak udało się nam zamienić duże transformatory na te małe np. we wspomnianych ładowarkach th-cam.com/video/G_3W4IdMnnU/w-d-xo.html&t=661
Taka mała ciekawostka - turbiny powietrzne używane w awaryjnych sytuacjach (RAT - Ram Air Turbine) do wielu modeli samolotów, zarówno Boeinga jak i Airbusa są produkowane i składane we wrocławskiej siedzibie Collins Aerospace (wcz. UTC Aerospace).
15:23 W sumie ciężko mówić o poborze mocy, bo moc to pochodna energii po czasie, czyli skrótem "szybkość przetwarzania energii". Mówimy o poborze energii. Chciałem to wyjaśnić dla ścisłości. Generalnie w wyjaśnianiu jest kilka błędów wynikających z luźnej nomenklatury i zbytnich uproszczeń, ale sam wiem, że wyjaśnianie prądu ludziom nim niezainteresowanym to straszny kłopot. Jesli chodzi o fajnemateriały popularnonaukowe dotyczące elektroniki i elektrotechniki, to polecam kanał RS Elektronika, a tutaj podaję przykładowy filmik. th-cam.com/video/5h0Fc9aiiW0/w-d-xo.html
No właśnie, że... to ciężkie jest do tłumaczenia, a jednocześnie banalnie proste. Kondensator pobiera energię, ale zaraz oddaje w takim układzie. Czy można powiedzieć pobór mocy kondensatora? Nie, ale jednoczenie nie bardzo pobór energii (zależy w jakim czasie rozpatrujemy. Jak najbadziej słuszne wydaje się stwierdzenie "obciążenie mocą bierną" :)
Może i ciężko ale jest to pojęcie stosowane powszechnie i istnieją liczniki mocy biernej, A niestety moc bierna nie ogranicza się do przesunięcia fazowego między prądem a napięciem (teraz w zasadzie nigdy) a raczej wynika z odkształcenia pobieranego prądu od sinusoidy (nie wiem czy w układach zasilania urządzeń awioniki stosowane są rozwiązania PFC, ale one właśnie rozwiązują ten problem) a w ogóle VA to jednostka mocy pozornej, która jest jeszcze czymś innym. Niemniej zastanawiam się skąd się wzięło 400Hz czy nie jest to zaszłość z czasów przetwornic jednotwornikowych używanych w elektromechanicznej awionice?
4 ปีที่แล้ว +1
@@turbulencja pobór energii biernej jak najbardziej jest OK, ponieważ nie jest to energia czynna. Energia bierna jest tak zdefiniowana, że mimo, że nie pobieramy fizycznie energii, to możemy mówić o poborze biernej właśnie. Teoria obwodów a co z tym idzie elektrotechnika to ciekawa gałąź nauki.
4 ปีที่แล้ว
@@lechulsk4845 przesunięcie dalej jest bardzo istotne, bo jeśli mamy elementy reaktancyjne w sieci, to powodują one przepływ prądu w przewodach, które nie są idealne - mają opór, a na nim wydzielają się straty, których dostawca energii mógłby uniknąć. W przypadku samolotu po dupie dostanie generator i nie będzie w stanie dać takiej mocy czynnej jaką dałoby się potencjalnie uzyskać obciążeniem czysto rezystancyjnym. Swoją drogą istnieją zakłócenia, które pewnie miałeś na myśli mówiąc o innym niż sinusoidalnym kształcie prądu, ale to już kwestia bardziej kompatybilności elektromagnetycznej niż samej kwestii optymalizacji poboru energii. jeśli chodzi o samoloty - tu faktycznie to może być ważniejsze. I tak, zgadza się - VA to jednostka mocy pozornej, a moc bierna określana jest w Var-ach.
@ Nie chodzi wcale o zakłócenia, tylko o to że jeśli masz np transformator to jego rdzeń powoduje że przebieg prądu prądu w uzwojeniu pierwotnym nie jest sinusoidalny i to powoduje że moce P i Q nie sumują się geometrycznie jest za mało w związku z tym wprowadzono trzeci komponent nazywany D lub czasami T jest to tzw moc odkształcenia, która właściwie niewiele mówi bo nie ma możliwości prostej kompensacji tego typu zniekształceń podobnie jest w przypadku układów przekształtnikowych które pobierają wąskie szpilki dużego prądu (np przy napędach VFD do doładowywania głównego kondensatora obwodu pośredniczącego) dlatego też w przypadku współczesnych układów przekształtnikowych właściwie nie spotyka się już układów typu prostownik w układzie greatza i kondensator ale kondensator ten ładuje sprytny układ PFC dzięki któremu współczynnik mocy widziany ze strony zasilania zawsze jest równy 1. Odkształcenie od sinusoidy sprowadza się do analizy zawartości wyższych harmonicznych (w dużym uproszczeniu) w rzeczywistości analiza takiego układu wymaga rozwiązania równań dynamiki obwodu dla danego wymuszenia ale o tym napiszę, gdy Pan Dariusz założy kanał o energoelektronice...
witam serdecznie czy jest mozliwosc poruszenia tematu komunikacji miedzy lokacjami tzn wieza kontroli lotow , korytarzy powietrznych , i ogolnie komunikacji podczas przelotu Pozdrawiam
@@tomilevy3361 ciezko tak w komentarzach pisac i pytac dlatego caly program powiedzmy 30 minutowy bylby spoko gdzie moje zainteresowania bylyby nakreslone
To jest duży temat. Miałem plan zaprosić Pana kapinatana do PAŻP ( polska agencja Żeglugi Powietrznej) i tam nakręcić odcinek o komunikacji. Wirus pokrzyżował plan. Przedstawiłem tą propozycję nawet przełożonym i im się to mega spodobało.
@@tomilevy3361 taak domyslam sie ze temat obszerny . Fajny pomysl mam nadzieje ze kiedys dojdzie do skutku . Byc moze zanim dojdzie do tego zaproszenia Pan Kapitan sprobuje nakreslic chociaz troszke temat w swoim materiale ;) Przyznam ze zawsze mnie ten temat ciekawil ;)
Bardzo dobrze. To jeszcze poproszę o informacje, gdzie na świecie stosuje się prąd zmienny w sieci energetycznej :) Zmienny w domyśle - przemienny, niekoniecznie trójfazowy. Pozdrawiam
Ostatecznie to te generatory w 787 też generują spore opory przy większym obciążeniu, no ale dla linii lotniczych te niewielkie różnice w spalaniu są istotne.
Mam pytanie... może oczywiste, ale nie do końca... Czy bez matury nie można zostać pilotem, a jeśli jest potrzebna to w jakim stopniu? Teoretycznie to są szkolenia, a nie studia... Panie Kapitanie proszę wypowiedz się na ten temat Pozdrawiam:)
Dzien dobry, male sprostowanie co do pradu zmiennego. Co prawda nie widzialem na oscyloskopie pradu z instalacji samolotu ale WYDAJE mi sie ze jest to prad przemienny jak w domowym gniazdku. A czym to sie rozni? nie rozpisujac sie dlugo rozni sie tym ze pola powierzchni sinusoidy gornej i dolnej sa identyczne, w pradzie zmiennym polowki moga byc przesuniete wzgledem osi zerowej. Swoja droga kolejny b. ciekawy material.
Witam, może trochę złośliwe, ale widzę, że kryzys w lotnictwie przełożył się na wzrost Pana aktywności na YT i fajnie przynajmniej jest co pooglądać po długiej przerwie . pozdrawiam
to ci mechanik nagadał to co wiedział albo nie wiedział; np. mercedesy maja male dodatkowe aku podtrzymujące. a do poduszek powietrznych obojętnie która generacja airbag wyzwalanie jest z sensora który ma wybitne kondensatory i po to one są.
Nie wiedziałem, że te generatory maja aż takie duże moce niemal 1.5 MW jeśli by zsumować moce wszystkich generatorów, to robi wrażenie. Jestem elektrkiem i widzę, że o tych instalacjach można by mówić jeszcze bardzo długo. A stopień zaawansowania tych instalacji jest tak wysoki, jak wysokości przelotowe tych maszyn. :) Pozdrawiam serdecznie.
Panie Darku, czy możnaby poświęcić jakiś odcinek (a może kilka) tematowi ewolucji sposobu komunikowania się załogi samolotu ze służbami naziemnymi (kontrola obszaru, kontrola zbliżania, wieża czy co tam jeszcze)?
Zrobiłem stop w 0:22 filmu. Mowa jest o energii. Właśnie skończyłem oglądać film "Apollo 13" Tam też było o prądzie. Tak więc, zapowiada się ciekawie :)
Jaka jest ilość bezpiecznikow w A 320, ktora piloci maja na panelu z bezpiecznikami. Czy w razie wybicia bezpiecznika piloci tylko próbują ponownie go załączyć czy, dla niektórych obwodów, są procedury dodatkowego sprawdzenia danego obwodu. Mówiąc prościej czy piloci muszą samemu probowac coś naprawić?
Elektryka elektryką a w nawiązaniu do książki "Turbulencja"...z cyklu czy wiecie że..? 😁 Czy wiecie że ulubiony zwrot "znakomitej większości" naszego kapitana Darka pojawia się w książce 12 razy😁 a czy wiecie że w książce pojawia sie również motyw Kargula i Pawlaka😀 jeżeli niee wiecie to polecam zakup książki i wnikliwie ją przeczytać👍 a czyta się tak dobrze i tak wciąga że wystarczy kilka godzin by zassać wiedzę nt.awiacji i nie tylko jak silniki powietrze w A320😁💪 Polecam👌 #turbulencja #kapitandariusz @turbulencja pozdrawiam Panie Darku👍
Pana wiedza jest imponująca, a co jest istotne potrafi ją Pan przekazać w taki sposób, aby skupić uwagę słuchacza na istocie sprawy nie wdając się w zbyt daleko idące szczegóły.
jedno jest pewne, że współczsene samoloty są cholernie bardziej skomplikowane ja te z czasów choćby wojny i szacunek dla ludzi, którzy to wszystko ogarniają
Dzień dobry, z góry przepraszam jeżeli pytanie się powtórzyło. Od dziecka marzę o karierze pilota zawodowego, natomiast jestem na profilu biologiczno-chemicznym. Czy może mi to uniemożliwić/przeszkodzić w dostaniu się do jakiejkolwiek szkoły lotniczej (na przykład LAW w Dęblinie)? Pozdrawiam
Witaj, ja na mat-fizie 1 rok :) Rownież chciałbym być pilotem. Ogólnie z tego co się orientuję przy Politechnice Rzeszowskiej (nie wiem jak to wygląda w Dęblinie) to jest po prostu konkurs punktów z matury. Jakie przedmioty się liczą przy rekrutacji, cytat: Język obcy nowożytny Język polski Matematyka Fizyka/fizyka i astronomia I później żeby być na kierunku pilotaż potrzeba mieć zrobioną licencję PPL. Więc pasowałoby napisać maturę z matmy i fizyki, ale mogę się mylić. No nic, pomyśl. Na którym roku jesteś? Albo co Cię skusiło na biolchema, skoro myślałeś o pilocie. Pozdrawiam i powodzenia życzę.
Ciekawy jestem z czego wynika takie nietypowe napięcie akumulatorów? W motoryzacji standardem jest 12 lub 24 v, a w przemyśle chyba 48v. A tutaj 28. czemu akurat tyle?
muriwatch bo w rzeczywistości typowa bateria lotnicza (latam na małych Cessnach i Cirrusach), mimo ze nazywa się „24 V” w rzeczywistości utrzymuje napięcie około 28 V, tyle potrzeba do prawidłowego działania elektryki.
W reklamie jednej z większych linii lotniczych można się dowiedzieć że możliwe jest oglądanie programów telewizyjnych na ŻYWO. Jak to jest realizowane ? TV SAT odpada podobnie jak TV naziemna odpada bo samolot się porusza
____Tyrael __ piloci tego typu samolotów nie widza żadnej różnicy między NAV i GPS bo komputer sam decyduje czy użyć GPS czy naprzyklad VOR lub system inercyjny. Innymi słowy pilot nastawia tylko NAV i samolot sam wie co używać. W mniejszych samolotach jest wyraźne rozróżnienie między GPS i innymi wersjami NAV. Był o tym odcinek o ile się mylę.
Bardzo mnie ciekawi czy potrafił by pan latać helikopterem?(robinson)podejrzewam że jest to trudniejsze od pilotowania A 320. Bardzo proszę o odpowiedź.
Tom Tomski To trochę łapanie za słówka- w sumie prąd przemienny jest odmianą prądu zmiennego okresowo. To nie jest wykład akademicki, że wykładowca musi analizować każdy wyraz.
@@sebastianu6440 Ależ się jakoś strasznie nie nie czepiam. :) Jestem z zawodu elektrykiem i tu nie ma nic akademickego, raczej przedszkole. Lepiej mówić prawidłowo a nie nazywać konia krową bo też ma cztery nogi.
Dobrze się Pana słucha o czym by Pan nie mówił to zawsze jestem zaciekawiony.
Kapitalne wytłumaczenie mocy biernej, mój profesor zrobił to znacznie gorzej 👏👏👏
Ja miałem dobrego nauczyciela w technikum ale fajnie było sobie odświeżyć temat 😎 ciekawostka że pod dnem morza prąd stały idzie, nie wiedziałem 🤓
Witam Panie kapitanie. Właśnie skończyłem czytać Pana książkę. Powiedzieć ciekawa to zdecydowanie za mało. Gorąco polecam wszystkim fanom kanału"Turbulencja" aby zakupili i przeczytali. Dużo dobrego mogłbym o Panu powiedzieć poznawszy Pana drogę do kariery pilota. Wytrwałość, dążenie do wyznaczonego celu, kreatywność etc. Gorąco pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów zawodowych i lądowań tyle ile startów.
PRAD ,,PRZEMIENNY!!!!!!!! pozdrawiam zdrowia zycze
Przemienny jest trójfazowy
Dobry wieczór. Wiele samolotów jest teraz uziemionych. Jak często trzeba je uruchamiać, czy nawet latać nimi żeby nie nastąpiły jakieś awarie z powodu postoju?
Wczoraj czytałem że któraś tania linia teraz poderwała około 50 samolotów latając na pusto i robiąc krótsze trasy robiąc kółka wokół lotniska lub dalsze trasy z do..chodzi właśnie o to że każdy samolot powyżej jakiegoś czasu stojąc musi mieć przegląd a jak zrobi taka krótka trasę jest liczone od tego dnia
Świetny temat dla Pana Dariusza! :) Nie znam kogoś, kto by bardziej rzeczowo odpowiedział :) Panie Darku przypinam się do tego pytania, może krótki odcinek o tym? Pozdrawiam 🖖 :)
Cześć !
Każdy samolot operujący w przestrzeni powietrznej musi należeć do organizacji obsługi technicznej cechującej się możliwością obsługi danego typu samolotu.
Każda taka organizacja opiera swą obsługę o tkz. A.M.M (AIRCRAFT MAINTANANCE MANUAL) oraz szereg innych dokumentacji technologicznych jak AIPC , ARD, FIM, SDS, NDT, SOPM.
Które to dokumenty są opracowywane przez producenta samolotu oraz certyfikujący nadzór lotniczy (EASA, ULC). Dodatkowo każda linia lotnicza ma tkz. A.M.P (APPROVED MAINTANANCE PROGRAM). W którym zawarte są informacje o ilości danych przeglądów, momencie ich realizacji czy wytrzymałość poszczególnych elementów.
I tak na przykładzie AMM Boeinga 737-800NG linii lotniczej zaczynającej się na R...Wygląda to następująco ...
Możemy podzielić "przechowywanie" samolotu na dwie kategorie
1) ACTIVE STORAGE która mówi :
" DURING ACTIVE STORAGE, AIRCRAFT SYSTEM ARE VISITED FREQUENTLY FOR INSPECTION, OPERATING, ENGINE RUNS, ETC. TO MINIMIZE THE WORK REQUIRED TO RESTORE THE AIRPLANE TO FLIGHT READY STATUS"
WYKONYJEMY W NIEJ CYKLE INSPEKCYJNE W ODRĘBNIE :
DO 7 DNI
DO 14 DNI
DO 30 DNI
W KTÓRYCH ZAWIERAJĄ SIĘ KONKRETNE ZADANIA DO WYKONANIA.
Procedurę ACTIVE STORAGE wykonujemy DO MAX 60 DNI !
Powyżej tego okresu wykonujemy procedurę
2) PROLONGED PARKING
W niej natomiast cykle występują :
DO 7
DO 14
DO 30
DO 60
DO 90
DO 180
DO 365
W danych inspekcjach podejmujemy wypisane w kolejności zadania do spełnienia i tak dla przykładu wykonuje się szereg testów czy zadań w tych inspekcjach jak np. smarowanie powierzchni sterowych, odłączanie akumulatorów , testy hydrauliki , przetaczania samolotu na określony dystans za pomocą holownika i wiele wiele innych...
Obecnie w popularnej linii na R przyjęto zasadę lotów co 4 dni po pierwsze...
Dzięki temu samolot nie przechodzi szczególnych inspekcji po 7 dniach i zadań które trzeba spełnić...
Załogi nie rozleniwiają się tak bardzo :D
A samolot jest w ciągłej gotowości oraz bardzo dobrej kondycji...
Najgorsze co może być dla samolotu to stanie na ziemi przez dłuższy okres....
Oczywiście oprócz AMM(ten bezwzględnie) mogą zostać dodatkowo zastosowane inne dokumenty(AD- AIRWORTHINESS DIRECTIVE czy SB- SERVICE BULLETIN) oprócz tych zadań przedstawionych w AMM jak ma to miejsce np. w przypadku uziemionych obecnie 737 MAX.
Lub wyszczególnione względem klimatu gdzie samolot się znajduje dodatkowe zadania np. odladzannie
No wlasnie tez o to mialam pytac. Fajnie jakby Pan Dariusz cos o tym opowiedzial. Byla kiedys katastrofa po dluzszym postoju samolotu gdy pszczoly zatkaly rurke Pitota, wtedy zaczeto je zakrywac. Ciekawe jakie jeszcze niebezpieczenstwa czyhaja na pierwszych latajacych 😉. Jakub Kania nam juz przyblizyl temat ale fajnie byloby posluchac. 👍
Pytanie . Czy nie powinniśmy mówić o prądzie o napięciu przemiennym a nie zmiennym ? Mam rację czy się mylę ?
@turbulencja Panie Dariuszu mówi Pan o mocy biernej i jednostce VA (voltamper). VA jest jednostką mocy pozornej, która jest geometryczną sumą mocy biernej i czynnej. Jednostką mocy biernej jest VAr. Dodatkowo baterie kondensatorów stosuje się do kompensacji mocy biernej indukcyjnej także kondensator w instalacji czasem jest potrzebny w celu ograniczenia kosztów.
Mega dawka wiedzy. Super. Pozdrawiam z wawy.
Dziękuję Panie Kapitanie znów wiem coś więcej o samolotach i świetnie się Pana słucha.Pozdrawiam i Życzę Zdrowia.😊😊😊
Dziękuję za nowy film super Pan to przekazuje wspaniale, pozdrawiam serdecznie życzę miłego dnia i zdrowia jest co mądrego posłuchać przynajmniej 😊☀️
Panie Darku - oglądam Pana regularnie, ale przyznam szczerze że teraz to Pan mnie, zaimponował!
Pozdrawiam elektrycznie!
Super odcinek oraz super jakość obrazu idzwięku.Tak trzymać !
Ale ciągnie elektryka do elektryki. Panie Darku tyle wiedzy elektrycznej mało kto przyswoi, wiem o tym bo spotykam się z tym jako nauczyciel elektryki. ale miło się słucha jak k
oś to tłumaczy :)
Jak na co dzień fizykę bardzo lubię, tak elektryka i wszystko co z tym związane (głównie sprzęty związane z tym) są dla mnie magia. Muszę się w to zagłębić konkretnie, bo ciekawy temat :)
Dziś przyszła książka i już jestem na 50 stronie książka fajna i ciekawa polecam.
Panie Dariuszu, abstrahując od tematu filmu (jak zawsze bardzo ciekawe opracowanie tematu) książka zamówiona i czekam kiedy będę mógł odebrać z paczkomatu, bardzo ciekawy i przyjemny kontent na kanale. Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia w obecnej sytuacji.
Książka przeczytana w dwa wieczory, bardzo mnie wciągnęła !
Jak zawsze super materiał. Życzę dużo zdrowia i szybkiego powrotu do latania!
Juz prawie kończę książkę ;) 240 strona, a czyta się niesamowicie! Polecam każdemu
Właśnie odebrałem i zaczynam czytać
@Kazar Powodzonka! Naprawdę warto, mi już zostało 100 stron do końca, a niektóre rodziały kryją bardzo fajne ciekawostki ;)
Witam panie Darku.Jestem pana wiernym sluchaczem,wlasnie odebralem książkę.Dziekuje bardzo i pozdrawiam .Tomek l.45
super interesujace !! jak zwykle zreszta super Dziekiiii :-)))
Książka dziś odebrana czeka na sobotni wieczór, a i film do tego.... :)
Mam taki mały akumulatorek w aucie do sterowania skrzynią biegów. Ostatnio padł. Oczywiście serwis zaproponował wymianę skrzyni ! Pozdrawiam - świetny materiał !
Panie Kapitanie, dobrze że jesteś, bo ten świat zwariował.😁💐🌈🌇
"Pobrał moc bierną"
Złoto! Kierowniku po prostu złoto!
Klient wypił 4 kufle suchego piwa.
Kumatego inżyniera zawsze miło posłuchać.
No nie do końca.
Generalnie mocy biernej jako takiej pobrać nie można i przy maksymalnym stopniu uproszczenia można się z tym zgodzić, to jak wejdziemy w szczegóły to moc bierną o konkretnym charakterze tak, można pobrać.
Kondensator pobiera moc bierną pojemnościową i jednocześnie generuje tyle samo mocy biernej indukcyjnej - suma zero.
Cewka pobiera moc bierną indukcyjną i jednocześnie generuje moc bierną pojemnościową - suma zero.
Jeżeli pobieranie i odbiór mocy biernej rozróżnimy to TAK można pobrać moc bierną indukcyjną lub pojemnościową i takie rozróżnienie stosuje energetyka.
@@ipIVFFP dokładnie tak jest. Teraz w dobie wszechobecnej elektroniki i zasilań inverterowych często się zdarza że urządzenie wyłączone z pracy ale z podanym zasilaniem elektrycznym pobiera moc bierną, która jest naliczana przez zakład elektryczny. Wzięte z życia
ipIVFFP
Dla użytkowników indywidualnych nie mierzą biernej. Moc bierna jest nie pobierana, jak jej przepływ grzeje kable w ścianie odbiorcy to jest już moc czynna. Ona oczywiście płynie ale tam i z powrotem, wraca i nie za pobranie a za przepływ się płaci bo to oczywiście obciąża sieć. Jak byś płacił za pobraną bierna to by Ci za oddaną musieli zwrócić. Licznik indukcyjny mocy biernej nie jest nawet w stanie zliczyć. Te moce nawet mają różne jednostki. Natomiast przy prosumentach już mogą być jakieś jaja bo oni nie tylko oddają moc czynną ale i bierną więc pobraną moc bierną też będą im zliczać.
@@arturem2008
Moc bierna z definicji jest mocą niewykorzystywaną, to cześć energii która płynie a nie wykonuje pracy ani nic nie ogrzewa. Standardowy licznik magnetyczny w ogóle nie zlicza mocy biernej. Teraz moc bierna jest co jest faktem i sobie w sieci płynie co jest dla dostawcy pewnym problemem bo u niego moc bierna już kable grzeje i powoduje straty (straty mocy biernej u odbiorcy na grzanie przewodów w ścianach z automatu są mocą czynną tj pobraną i te już licznik wykaże). Duzi odbiorcy mają liczniki zliczające moc bierną ale nie płacą za jej zużycie a za to że poborowi mocy czynnej towarzyszył jakiś przepływ mocy biernej. Moc bierna to ta część mocy która wraca z powrotem do sieci.
Zasilacze impulsowe wprowadzają dodatkowa moc bierną ale odbiorca indywidualny za to nie płaci. Natomiast ładowarki inne urządzenia pobierają prąd spoczynkowy czy to jest jałowy prąd transformatora grzejący rdzeń czy to prąd pobierany przez ładowarkę idący w stratę czy też prąd na zasilanie tej diody co to tyle prądu pobiera czy ogólnie powiedzmy urządzenia w stand by. Ale to wszystko jest moc czynna realnie pobierana i wykazywana przez licznik.
Po raz kolejny proszę o omówienie ogumienia. Opony kół samolotów. Byłbym wdzięczny. :)
a co chcesz wiedzieć
Witam. Jak zwykle świetny materiał i mile się ogląda. Mam jednak uwagi techniczne i nie pisał bym o nich gdyby Pan nie był z branży. Jako elektromechanik muszę wspomnieć że w tym przypadku mamy do czynienia z prądem przemiennym, pragnę też zauważyć że voltoampery i watty to nie to samo ale to już mały szczegół. Łapa w górę i dziękuję za odcinek. Pozdrawiam
No to wydało się czemu kanał taki interesujący - wiadomo elektryk ;)
ja naprawde malo rozumiem ale bardzo lubie posluchac Pana
jak Pan kapitan siedział w kokpicie to kazał czekać na odcinek miesiąc albo dłużej; jak siedzi w domku to się rozkręcił XD; zdrówka , cierpliwości i szybkiego powrotu do pracy Dariuszowi i reszcie życzę:)
Uwielbiam pana słuchać 🔥
Super wideo! 👍👍👍 Pozdrawiam i milego weekendu zycze! :)
Taka czysto dla 100% dokładności jeśli kierunek prądu się zmienia (np. Prąd w sieci energetycznej, czy właśnie w samolocie) to jest to prąd PRZEMIENNY, prąd ZMIENNY nie odwraca kierunku ale może schodzić w okolice 0V.
Zgadza się. Często zamiast mówić "prąd przemienny" mówi się "prąd zmienny". Tak samo mówi się np, że w gniazdku "nie ma prądu" jak coś podłączone do niego nie działa zamiast mówić "w gniazdku brak napięcia".
Każdy prąd przemienny jest zmiennym, ale nie każdy zmienny jest przemiennym (np. pulsujący). Więc technicznie rzecz biorąc nie ma błędu tylko bardziej ogólne pojęcie.
@@adamw.8579 To też ująłem to jak "100% dokładności" a nie jako błąd. To w sumie jakby na kwadrat mówić prostokąt, można? Można ale no to było by trochę nieintuicyjne
Pozdrwienia dla Pana kapitana z Kwidzyna, książki już odebrane, jedna dla syna być może pójdzie w Pana ślady, dziękuję w imieniu swoim jak wszytkim którzy ten program ogladaja, oraz MY dziękujmy za czas, który poświęca Pan dla nas, kosztem swej rodziny, więc pozdrawiamy Pana rodzine
Prąd przemienny jak już, wbić to na bakier do pamięci :)
Przy 50 hz okres wynosi 20ms a zmiana polaryzacji co 10ms. Nie prąd zmienny a przemienny.
pozdrawiam i szanuje!
Dobry byłby temat o czasie używanym w komunikacji lotniczej
3:48 Squib to pironabój, nie zawleczka :-)
14:15 Np. Concorde oraz L-1011 miały wskaźniki mogące pokazywać moc czynną (W) jak i bierną (VAR).
17:40 W 777 i 747 są 2. W MD-11/DC-10 jedno było "ogólne" a drugie osobne dla kuchni, nie wiem czy 787 nie ma 3, A-380 ma chyba aż 4.
20:50 Chyba Concorde też miał elektryczne grzanie krawędzi natarcia, chociaż głowy nie dam.
dzięki za wspaniałą książkę
Dzięki za wykład elektryczny to i też moja profesja ale nie samolotowa lecz naziemna.
Widzę, ze jesteśmy kolegami po fachu. Pozdrawiam. Powodzenia.
Bardzo ciekawy odcinek! transformatory 50Hz buczą czy 8x większa częstotliwość prądu przemiennego również wywołuje zauważalne efekty akustyczne?
Czy instalację w samolocie można odnieść do jakiegoś znanego układu sieci "naziemnej" :) np. TN-S, czy poza zabezpieczeniami nadprądowymi stosowane są różnicowo-prądowe?
Historycznie 400Hz umożliwiało wykorzystanie mniejszych i lżejszych transformatorów, a czy obecnie ma to znaczenie dla sprawności generatora? Silnik kręci się szybko, więc wał generatora może kręcić się także szybciej i ograniczamy straty na przekładniach.
Czy turbinka awaryjna 400Hz ma więcej par biegunów czy jest przekładnia zwiększająca obroty między śmigłem a generatorem?
Natomiast co do mocy biernej odbiornika wprawdzie nie mamy z niej korzyści, ale za to mamy straty na elementach przesyłowych - dlatego duzi odbiorcy energii płacą za pojawiającą się w odbiorach moc bierną indukcyjną i pojemnościową.
Jak zwykle prosto i jasno wytłumaczone skomplikowane zagadnienia. Tutaj szczegóły jak udało się nam zamienić duże transformatory na te małe np. we wspomnianych ładowarkach th-cam.com/video/G_3W4IdMnnU/w-d-xo.html&t=661
Taka mała ciekawostka - turbiny powietrzne używane w awaryjnych sytuacjach (RAT - Ram Air Turbine) do wielu modeli samolotów, zarówno Boeinga jak i Airbusa są produkowane i składane we wrocławskiej siedzibie Collins Aerospace (wcz. UTC Aerospace).
Ksiązka kupiona Panie Kapitanie. Załuję że bez dedykacji ale radość niesamowita
Wow Bardzo fajny ciekawy materiał pozdrawiam
Witam! Przemienny. Pozdrawiam
15:23 W sumie ciężko mówić o poborze mocy, bo moc to pochodna energii po czasie, czyli skrótem "szybkość przetwarzania energii". Mówimy o poborze energii. Chciałem to wyjaśnić dla ścisłości. Generalnie w wyjaśnianiu jest kilka błędów wynikających z luźnej nomenklatury i zbytnich uproszczeń, ale sam wiem, że wyjaśnianie prądu ludziom nim niezainteresowanym to straszny kłopot.
Jesli chodzi o fajnemateriały popularnonaukowe dotyczące elektroniki i elektrotechniki, to polecam kanał RS Elektronika, a tutaj podaję przykładowy filmik. th-cam.com/video/5h0Fc9aiiW0/w-d-xo.html
No właśnie, że... to ciężkie jest do tłumaczenia, a jednocześnie banalnie proste. Kondensator pobiera energię, ale zaraz oddaje w takim układzie. Czy można powiedzieć pobór mocy kondensatora? Nie, ale jednoczenie nie bardzo pobór energii (zależy w jakim czasie rozpatrujemy. Jak najbadziej słuszne wydaje się stwierdzenie "obciążenie mocą bierną" :)
Może i ciężko ale jest to pojęcie stosowane powszechnie i istnieją liczniki mocy biernej, A niestety moc bierna nie ogranicza się do przesunięcia fazowego między prądem a napięciem (teraz w zasadzie nigdy) a raczej wynika z odkształcenia pobieranego prądu od sinusoidy (nie wiem czy w układach zasilania urządzeń awioniki stosowane są rozwiązania PFC, ale one właśnie rozwiązują ten problem) a w ogóle VA to jednostka mocy pozornej, która jest jeszcze czymś innym. Niemniej zastanawiam się skąd się wzięło 400Hz czy nie jest to zaszłość z czasów przetwornic jednotwornikowych używanych w elektromechanicznej awionice?
@@turbulencja pobór energii biernej jak najbardziej jest OK, ponieważ nie jest to energia czynna. Energia bierna jest tak zdefiniowana, że mimo, że nie pobieramy fizycznie energii, to możemy mówić o poborze biernej właśnie. Teoria obwodów a co z tym idzie elektrotechnika to ciekawa gałąź nauki.
@@lechulsk4845 przesunięcie dalej jest bardzo istotne, bo jeśli mamy elementy reaktancyjne w sieci, to powodują one przepływ prądu w przewodach, które nie są idealne - mają opór, a na nim wydzielają się straty, których dostawca energii mógłby uniknąć. W przypadku samolotu po dupie dostanie generator i nie będzie w stanie dać takiej mocy czynnej jaką dałoby się potencjalnie uzyskać obciążeniem czysto rezystancyjnym. Swoją drogą istnieją zakłócenia, które pewnie miałeś na myśli mówiąc o innym niż sinusoidalnym kształcie prądu, ale to już kwestia bardziej kompatybilności elektromagnetycznej niż samej kwestii optymalizacji poboru energii. jeśli chodzi o samoloty - tu faktycznie to może być ważniejsze.
I tak, zgadza się - VA to jednostka mocy pozornej, a moc bierna określana jest w Var-ach.
@ Nie chodzi wcale o zakłócenia, tylko o to że jeśli masz np transformator to jego rdzeń powoduje że przebieg prądu prądu w uzwojeniu pierwotnym nie jest sinusoidalny i to powoduje że moce P i Q nie sumują się geometrycznie jest za mało w związku z tym wprowadzono trzeci komponent nazywany D lub czasami T jest to tzw moc odkształcenia, która właściwie niewiele mówi bo nie ma możliwości prostej kompensacji tego typu zniekształceń podobnie jest w przypadku układów przekształtnikowych które pobierają wąskie szpilki dużego prądu (np przy napędach VFD do doładowywania głównego kondensatora obwodu pośredniczącego) dlatego też w przypadku współczesnych układów przekształtnikowych właściwie nie spotyka się już układów typu prostownik w układzie greatza i kondensator ale kondensator ten ładuje sprytny układ PFC dzięki któremu współczynnik mocy widziany ze strony zasilania zawsze jest równy 1.
Odkształcenie od sinusoidy sprowadza się do analizy zawartości wyższych harmonicznych (w dużym uproszczeniu) w rzeczywistości analiza takiego układu wymaga rozwiązania równań dynamiki obwodu dla danego wymuszenia ale o tym napiszę, gdy Pan Dariusz założy kanał o energoelektronice...
Panie Darku proszę zrobić odcinek odnośnie radio łączności zasięg/moc oraz radar.
Szkoda że Pan nie robi już nowych filmów. Jest jeszcze tyle tematów 😎
Jeszcze bedą :)
witam serdecznie czy jest mozliwosc poruszenia tematu komunikacji miedzy lokacjami tzn wieza kontroli lotow , korytarzy powietrznych , i ogolnie komunikacji podczas przelotu
Pozdrawiam
Ja pracuje przy tym w kontroli lotów. W dziale radiokomunikacji. Mogę Ci dużo opowiedzieć.
@@tomilevy3361 ciezko tak w komentarzach pisac i pytac dlatego caly program powiedzmy 30 minutowy bylby spoko gdzie moje zainteresowania bylyby nakreslone
Ciekawy temat! Pozdrawiam :)
To jest duży temat. Miałem plan zaprosić Pana kapinatana do PAŻP ( polska agencja Żeglugi Powietrznej) i tam nakręcić odcinek o komunikacji. Wirus pokrzyżował plan. Przedstawiłem tą propozycję nawet przełożonym i im się to mega spodobało.
@@tomilevy3361 taak domyslam sie ze temat obszerny . Fajny pomysl mam nadzieje ze kiedys dojdzie do skutku . Byc moze zanim dojdzie do tego zaproszenia Pan Kapitan sprobuje nakreslic chociaz troszke temat w swoim materiale ;) Przyznam ze zawsze mnie ten temat ciekawil ;)
Dziękuję 😉
Interesujacy temat dla mnie. Im wiecej o elektryce i automatyce w samolotach tym lepiej
podroze.onet.pl/aktualnosci/jak-wyglada-praca-pilota-wywiad-z-pilotem-kpt-dariuszem-kulikiem-turbulencja/4ek085c
Gratulacje i powodzenia:))
Jest prąd stały,zmienny i przemienny(trójfazowy).Pozdrawiam
Bardzo dobrze. To jeszcze poproszę o informacje, gdzie na świecie stosuje się prąd zmienny w sieci energetycznej :) Zmienny w domyśle - przemienny, niekoniecznie trójfazowy. Pozdrawiam
@@turbulencja Prąd zmienny- żelazka ,piecyki,lutownice etc...Prąd przemienny-żarówki
Ostatecznie to te generatory w 787 też generują spore opory przy większym obciążeniu, no ale dla linii lotniczych te niewielkie różnice w spalaniu są istotne.
Dla pełni wiedzy proszę informację o pojemności aku w tych samolotach. Pozdrawiam.
Witam. Panie Kapitanie. Zamówiony caly zestaw. Jeszcze rabat dało za pierwsze zakupy. Muszę jeszcze ramkę do plakatu zrobić. Pozdrawiam
Bardzo ciekawy film.
o nowy film! super :D
Bardzo czekałem na ten film! O elektryce w samolocie okiem... elektryka
Super. 1-szy. Fajnie, że znowu nowy film.
Mam pytanie... może oczywiste, ale nie do końca...
Czy bez matury nie można zostać pilotem, a jeśli jest potrzebna to w jakim stopniu? Teoretycznie to są szkolenia, a nie studia...
Panie Kapitanie proszę wypowiedz się na ten temat
Pozdrawiam:)
kiedyś wspominał Pan o tym, że poruszy Pan temat modułów w autach i prawdopodobieństwa tego, że to przez nie często zdarzają się wypadki
Dobry wieczór Kapitanie!
Książka doszła; dzięki za autograf, pozdrawiam
Niedawno odebrałem Pana książkę. Świetny wstęp Panie Dariuszu. Przy okazji pozdrawiam wirtualnych pilotów sieci IVAO, jak i VATSIM.
Dzien dobry, male sprostowanie co do pradu zmiennego. Co prawda nie widzialem na oscyloskopie pradu z instalacji samolotu ale WYDAJE mi sie ze jest to prad przemienny jak w domowym gniazdku. A czym to sie rozni? nie rozpisujac sie dlugo rozni sie tym ze pola powierzchni sinusoidy gornej i dolnej sa identyczne, w pradzie zmiennym polowki moga byc przesuniete wzgledem osi zerowej. Swoja droga kolejny b. ciekawy material.
Witam, może trochę złośliwe, ale widzę, że kryzys w lotnictwie przełożył się na wzrost Pana aktywności na YT i fajnie przynajmniej jest co pooglądać po długiej przerwie . pozdrawiam
Szacunek dla tych co to ogarnęli.
Precyzyjnie mówiąc w samolocie i domu płynie prąd NAPRZEMIENNY. Prąd zmienny to może być też prąd tentniący.
ajnsztajn obojętne, w lotnictwie używa się terminologii angielskiej a tam zawsze taki prąd jest A/C
Szósty, jak fajnie kurde motyla noga, supet
to ci mechanik nagadał to co wiedział albo nie wiedział; np. mercedesy maja male dodatkowe aku podtrzymujące. a do poduszek powietrznych obojętnie która generacja airbag wyzwalanie jest z sensora który ma wybitne kondensatory i po to one są.
Z jakiego materiału są wykonane przewody w samolocie? Standardowo z miedzi, czy może z aluminum ze względu na masę?
Tomek_150bpm zarówno aluminium i miedź są używane, zależy od potrzeb, przenoszonego prądu, itp. Często miedź jest mieszana/pokrywana niklem.
Nie wiedziałem, że te generatory maja aż takie duże moce niemal 1.5 MW jeśli by zsumować moce wszystkich generatorów, to robi wrażenie. Jestem elektrkiem i widzę, że o tych instalacjach można by mówić jeszcze bardzo długo. A stopień zaawansowania tych instalacji jest tak wysoki, jak wysokości przelotowe tych maszyn. :) Pozdrawiam serdecznie.
Panie Darku, czy możnaby poświęcić jakiś odcinek (a może kilka) tematowi ewolucji sposobu komunikowania się załogi samolotu ze służbami naziemnymi (kontrola obszaru, kontrola zbliżania, wieża czy co tam jeszcze)?
Zrobiłem stop w 0:22 filmu. Mowa jest o energii. Właśnie skończyłem oglądać film "Apollo 13" Tam też było o prądzie. Tak więc, zapowiada się ciekawie :)
Moc bierna w firmach jak najbardziej ma sens, no wpływa na straty w sieci. W niemal całej energetyce używa się owej mocy biernej.
erykko1 ja nie powiedziałem, że nie ma. Powiedziałem, że zwrot „pobrać” moc bierną jest zły ;)
Od wczoraj mam książkę 👍😃
Jaka jest ilość bezpiecznikow w A 320, ktora piloci maja na panelu z bezpiecznikami. Czy w razie wybicia bezpiecznika piloci tylko próbują ponownie go załączyć czy, dla niektórych obwodów, są procedury dodatkowego sprawdzenia danego obwodu. Mówiąc prościej czy piloci muszą samemu probowac coś naprawić?
andbud73 piloci musza tylko to robić co procedury przewidują, na każda awarie maja czekliste. Czasami wolno im wcisnąć bezpiecznik czasami nie.
Chciałbym Cię kiedyś przytulić... jesteś słodkim miśkiem ❤💋💋🐻🐻
Książka doszła, bardzo ciekawa. :) Polecam.
panie Dariuszu temat mam taki dla pana Covid19 a latanie,prognozy powrotu do latania,czy wam płacą za postój itd,dziękuje
Elektryka elektryką a w nawiązaniu do książki "Turbulencja"...z cyklu czy wiecie że..? 😁 Czy wiecie że ulubiony zwrot "znakomitej większości" naszego kapitana Darka pojawia się w książce 12 razy😁 a czy wiecie że w książce pojawia sie również motyw Kargula i Pawlaka😀 jeżeli niee wiecie to polecam zakup książki i wnikliwie ją przeczytać👍 a czyta się tak dobrze i tak wciąga że wystarczy kilka godzin by zassać wiedzę nt.awiacji i nie tylko jak silniki powietrze w A320😁💪 Polecam👌 #turbulencja #kapitandariusz @turbulencja pozdrawiam Panie Darku👍
Pana wiedza jest imponująca, a co jest istotne potrafi ją Pan przekazać w taki sposób, aby skupić uwagę słuchacza na istocie sprawy nie wdając się w zbyt daleko idące szczegóły.
jedno jest pewne, że współczsene samoloty są cholernie bardziej skomplikowane ja te z czasów choćby wojny i szacunek dla ludzi, którzy to wszystko ogarniają
Dzień dobry, z góry przepraszam jeżeli pytanie się powtórzyło. Od dziecka marzę o karierze pilota zawodowego, natomiast jestem na profilu biologiczno-chemicznym. Czy może mi to uniemożliwić/przeszkodzić w dostaniu się do jakiejkolwiek szkoły lotniczej (na przykład LAW w Dęblinie)?
Pozdrawiam
Witaj, ja na mat-fizie 1 rok :)
Rownież chciałbym być pilotem. Ogólnie z tego co się orientuję przy Politechnice Rzeszowskiej (nie wiem jak to wygląda w Dęblinie) to jest po prostu konkurs punktów z matury. Jakie przedmioty się liczą przy rekrutacji, cytat:
Język obcy nowożytny
Język polski
Matematyka
Fizyka/fizyka i astronomia
I później żeby być na kierunku pilotaż potrzeba mieć zrobioną licencję PPL. Więc pasowałoby napisać maturę z matmy i fizyki, ale mogę się mylić. No nic, pomyśl.
Na którym roku jesteś? Albo co Cię skusiło na biolchema, skoro myślałeś o pilocie. Pozdrawiam i powodzenia życzę.
Ciekawy jestem z czego wynika takie nietypowe napięcie akumulatorów? W motoryzacji standardem jest 12 lub 24 v, a w przemyśle chyba 48v. A tutaj 28. czemu akurat tyle?
muriwatch bo w rzeczywistości typowa bateria lotnicza (latam na małych Cessnach i Cirrusach), mimo ze nazywa się „24 V” w rzeczywistości utrzymuje napięcie około 28 V, tyle potrzeba do prawidłowego działania elektryki.
A ja sie zastanawialem skad ta imponujaca wiedza z zakresu fizyki a Tu prosze! Pozdrawiam Kolege po fachu!!!
Jeden z pierwszych 😂
Przedział elektroniki np. w A 320 jest hermetyczny czy komputery wytrzymują temp. zewnętrzna?
Daniel Baur co za nonsens, jaką zewnętrzna? jedyna cześć elektroniki która jest na „zewnątrz” to sam radar zamontowany w dziobie.
W reklamie jednej z większych linii lotniczych można się dowiedzieć że możliwe jest oglądanie programów telewizyjnych na ŻYWO. Jak to jest realizowane ? TV SAT odpada podobnie jak TV naziemna odpada bo samolot się porusza
slawomir radziszewski jest połączenie przez satelity
Ksiazka juz kupiona :)
Książka poszła w ruch :D
Ciekawie o elektrotechnice. Trzeba bylo powiedziec co to cosinus fi
Mnie najbardziej interesuje kiedy używa sie Nav a kiedy GPS podczas lotu.
____Tyrael __ piloci tego typu samolotów nie widza żadnej różnicy między NAV i GPS bo komputer sam decyduje czy użyć GPS czy naprzyklad VOR lub system inercyjny. Innymi słowy pilot nastawia tylko NAV i samolot sam wie co używać. W mniejszych samolotach jest wyraźne rozróżnienie między GPS i innymi wersjami NAV. Był o tym odcinek o ile się mylę.
Jestem Awionikiem i wiem o czym Pan mówi :)
Będzie coś o efekcie przypowierzchniowym?
Bardzo mnie ciekawi czy potrafił by pan latać helikopterem?(robinson)podejrzewam że jest to trudniejsze od pilotowania A 320.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Też jedna z pierwszych 😄
Widać, że osoba, która "czuje" tematykę elektryczności :)
Szczególnie jak mówi "prąd zmienny" zamiast "przemienny" :)
Tom Tomski To trochę łapanie za słówka- w sumie prąd przemienny jest odmianą prądu zmiennego okresowo. To nie jest wykład akademicki, że wykładowca musi analizować każdy wyraz.
@@sebastianu6440 Ależ się jakoś strasznie nie nie czepiam. :) Jestem z zawodu elektrykiem i tu nie ma nic akademickego, raczej przedszkole. Lepiej mówić prawidłowo a nie nazywać konia krową bo też ma cztery nogi.
Witam Panie Dariuszu
Może,by Pan nakręcił odcinek pt.kobiety piloci?
i nie chodzi mi o odcinku o karierze zawodowej Pana koleżanki Kateriny tylko o całe środowisko kobiet pilotów