OD CIĘĆ DO WSPÓŁCZESNOŚCI

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 143

  • @kacperpawelczyk8584
    @kacperpawelczyk8584 2 ปีที่แล้ว +70

    Nie sądziłem że po latach ktoś mój (nieprzypadkowy) pomysł na mapę przerzuci by opisać świat realny! Dobra robota mistrzu! :) To pisałem ja - KGrid ;)

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +14

      Ty nad kolejną wersją dziesiątki pracuj! Q2 za rogiem xD

    • @kacperpawelczyk8584
      @kacperpawelczyk8584 2 ปีที่แล้ว +3

      @@Kuracyjastartodnowa oj dzieje się, dzieje, wykonawca robót w ostatnim harmonogramie wskazał realizację przed terminem umownym 😊 wszystko zależy od certyfikacji podsystemów 😊
      A Tych co grają w Trainza a nie znają - zapraszam na FB, wystarczy wyszukać KGridTrainz 😊

    • @labedzp
      @labedzp 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kacperpawelczyk8584 o panie a kto to panu tak porządnie i starannie wykonał ? Że krzyżyka nie idzie włożyć ?

    • @kolejowy.wacz.3099
      @kolejowy.wacz.3099 2 ปีที่แล้ว

      @@Kuracyjastartodnowa ostatnio rozebrali wszystkie tory dodatkowe na stacji w Lotyniu i zrobiono z niej przystanek osobowy

  • @ap-c7396
    @ap-c7396 2 ปีที่แล้ว +7

    3:39 na stacji celestynów podczas drugiej wojny światowej była akcja napadu na pociąg niemiecki... dokładnie opisał to Aleksander Kamiński w książce "Kamienie na szaniec"

  • @kbieniu7
    @kbieniu7 2 ปีที่แล้ว +12

    Aż się przypomniały czasy grania w serię Trainz. Zawsze byłem pod wrażeniem zapaleńców, którzy byli w stanie zrobić kilkadziesiąt kilometrów linii kolejowej w tej grze

  • @ukasz3632
    @ukasz3632 2 ปีที่แล้ว +10

    Pracowałem przy przebudowie tej linii, I uwierzcie mi że budowa 'tylko' drugiego toru Otwock-Pilawa to są miliony złotych,czesc tego szlaku stoi na palach wierconych część na mokradłach. Wiem bo woziłem tam beton. Trzeba wspomnieć że w miejscowości Sobolew został zlikwidowany przejazd kolejowy. Ominięcie torów jest możliwe tylko wiaduktem koło Sante. Jest to poprawa bezpieczeństwa. W stanie Pilawa możliwa jest jazda na wprost. Przed modernizacja brak. Stacja Garwolin zmodernizowana bocznica do rozładunku pociągów towarowych. Nowa SBL, a że brak jej wykorzystania? No cóż? Kolejarze w wieku 50+,po co ,na co,było dobrze nie trza zmieniać. Wolniej jeżdżą mniej wypadków będzie. Taki myślenie. Dobry odcinek,pozdrawiam.

  • @parrotantics2046
    @parrotantics2046 2 ปีที่แล้ว +2

    LK14, odcinek Łódź Kaliska - Pabianice, chyba jeden z najbardziej newralgicznych fragmentów... Nie dość że na szlaku nie ma blokady samoczynnej przez co może pojechać tylko jeden pociąg (większej tragedii nie ma bo jest co prawda stacja na Lublinku, ale tam staną góra dwa pociągi), a dalej istnieje w Pabianicach kolizyjny przejazd z przeładowaną do granic DK71 (później DW*XXX*, na chwilę obecną nie ma ustalonego numeru), którego zamknięcie paraliżuje ruch przez miasto, zarówno samochodowy, jak i autobusowy, gdyż na Zatorzu jest ulokowana zajezdnia. Ale tu większy wkurw jest w stronę Gdaki niż PLK, ale im się też dostanie:
    W ramach ostatniego remontu tego odcinka (a ściślej szlaku od Dworca Kaliskiego do Zduńskiej Woli) ucięto 1 tor na stacji Łódź Lublinek, oraz zlikwidowano p. odstępowy w Łasku - Kolumnie. Pomiędzy Pabianicami i Łaskiem pozostawiono tylko posterunek w Dobroniu. Gdyby chociaż zachowali trapez z czasu remontu to może by się jakoś pociągi wyminęły w razie awarii składu czy samobójcy na torach - ale po co?

  • @kinodem4012
    @kinodem4012 2 ปีที่แล้ว +22

    Tworzenie wąskich gardeł na liniach kolejowych może powodować wydłużenie się podróży, doprowadzi to do tego że pasażerowie przejdą do transportu drogowego. Może i jest to mniej ekonomiczne ale za to szybsze co doprowadzi do zamykania transportu pasażerskiego ze względu na pustki w pociągach.
    Cięć może i nie ma, ale spadanie popytu przez błędy w tworzeniu/modernizacji lini już jest.

    • @donjuan2114
      @donjuan2114 2 ปีที่แล้ว

      Transport samochodowy szybszy haha ale sie usmialem.Samochody z rok na rok jest coraz wiekszym przezytkiem i coraz wieksze korki

    • @kinodem4012
      @kinodem4012 2 ปีที่แล้ว +6

      @@donjuan2114 podam przykład Poznań do zakopane autem około 6 h pociąg około 8 h

    • @kinodem4012
      @kinodem4012 2 ปีที่แล้ว +6

      @@donjuan2114 kolejny Poznań do Białystok
      Autem około 5h
      Pociąg 7-8h

    • @Vorteksio3
      @Vorteksio3 2 ปีที่แล้ว

      @@kinodem4012 Bzdury wygadujesz.

    • @tukantom6545
      @tukantom6545 2 ปีที่แล้ว

      @@donjuan2114 To co opowiem działo się już dość dawno temu lecz pokazuje stan kolei w Polsce. Wracałem z Krakowa do Krapkowic (k.Opola ) a, że sporo czasu poświęciłem na zwiedzanie Parku w Ojcowie postanowiłem, że z Olkusza do Gliwic śmignę pociągiem ( liczyłem max 1,5h ). W Olkuszu dowiedziałem się, że przejazd zajmie 4h w tym dwie przesiadki. Mnie przejazd zajął 1,5 h ....na ROWERZE !?!

  • @mlo0dy507
    @mlo0dy507 2 ปีที่แล้ว +13

    PKP chciało pokazać że się rozwija... Tylko troszkę im nie wyszło

  • @arghon.symuluje
    @arghon.symuluje ปีที่แล้ว

    Tak jest, gdy do pracy przyjmowani są ludzie niekompetentni po znajomości.

  • @pat49722
    @pat49722 2 ปีที่แล้ว +6

    Szkoda, że nikt nie pamięta o zachodzie Polski. Sytuacja na linii kolejowej nr 203 jest podobna. Podczas remontu estakady w Gorzowie Wielkopolskim za ponad 100 mln zł nie odbudowano zlikwidowanego wcześniej drugiego toru. Ponadto na tym krótkim odcinku jednotorowym wybudowano nowy przystanek. Ostatnio doszło do pożaru lokomotywy na tym przystanku i wstrzymało to ruch na całej linii. Zaś opóźnienia innych pociągów przez stojący na tym przystanku pociąg są notoryczne. Zachęcam zainteresować się tą sprawą.

  • @zyga1112111
    @zyga1112111 2 ปีที่แล้ว

    Jeździło się Soliną z Suką na czele, wakacje, otwarte okno w pierwszym wagonie.... coś pięknego...

  • @Rotem_102
    @Rotem_102 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobrym przykładem jest linia 201 Nowa WIeś Wielka - Gdynia Port

  • @mnichu3033
    @mnichu3033 2 ปีที่แล้ว +9

    Odcinek przyjemny jednak mam w głębi duszy nadzieję, że w następnej części zostanie poruszony temat modernizacji linii E30 na odcinku Katowice-Kraków, bo tam też został popełniony niezły babol przez PLK, związany z całkowitym ograniczeniem przepustowości linii.

  • @artutlegtak2756
    @artutlegtak2756 2 ปีที่แล้ว +12

    Przypomina mi to los linii nr 211 Kościerzyna-Chojnice na którejś jakimś cudem utrzymał się ruch kolejowy, a która posiada obecnie zaledwie 2 stacje pośrednie Lipusz i Brusy na prawie 70km odcinku. Z czego Brusy to mijanka a Lipusz to dodatkowo stacja odgałęźna. PKP remontuje tu perony oraz podnosi prędkość linii do 120km/h ale co to da bez stacji mijankowych? Liczę że zrobisz kiedyś odcinek o tym jak pomorskie walczyło o niezamykanie linii 211 oraz o tym jaki cyrk wyrabia się na 212 gdzie gmina Bytów boji się oddać linii pod zarząd PLK gdyż ponoć ta odrazu linię by zamknęła. Bardzo doceniam twój kontent i cieszę się że wkońcu ktoś nagłaśnia te problemy polskiej koleii.

    • @dawids6006
      @dawids6006 2 ปีที่แล้ว +2

      A co w Trójmieście odizolowanie torów podmiejskich od dalekobieżnych, do tego PKM linia o charakterze podmiejski-lokalnym łączy się tylko z dalekobieżnymi zamiast z podmiejskimi

    • @artutlegtak2756
      @artutlegtak2756 2 ปีที่แล้ว

      @@dawids6006 jak to. PKM zawsze kończy w Gdyni głównej albo w Gdańsk Wrzeszczu nie ma tu problemy z przesiadką na PolRegio czy SKM-T

  • @qbel4255
    @qbel4255 2 ปีที่แล้ว +6

    Na LK91 odcinek Tarnów-Kraków wygląda znośnie. Tymczasem na wschód, gdzie bardziej kojarzę, jest coraz gorzej. Między Tarnowem a Dębicą ostała się tylko stacja w Woli Rzędzińskiej, co wynika najprawdopodobniej z faktu że jest tam czynna bocznica. Czarna Tarnowska, mająca spore tradycje kolejowe, dostała tylko rozjazdy trapezowe, zaś w Grabinach zlikwidowano stację towarową i rozbudowany układ (co jednak zrozumiałe o tyle, że został zmieniony przebieg linii z mostem na Wisłoce, a stacja w Dębicy jest blisko). W samej Dębicy torów również mogłoby być więcej, jeśli by, daj Boże, ruszyła mocniej LK25 przez Mielec to może zacząć robić się ciasno, a jakby powstała linia do Jasła z pomysłu samorządowego to na pewno będzie za ciasno. Natomiast dalej zostały stacje Ropczyce i Sędziszów Małopolski, co akurat zrozumiałe przez bocznice i (okazyjne) postoje pociągów PIC, natomiast od Sędziszowa do Rzeszowa Zachodniego (tuż przed Głównym, stacją był wcześniej, teraz zyskał perony) nie ma żadnej stacji! Zaorano zarówno Trzcianę jak i Rudną Wielką, zostawiając rozjazdy. Co już zaczyna sprawiać problemy, bo nawet jeśli Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest wydmuszkowata, to Regio jeżdżą co pół godziny w szczycie. Ba, już widzę takie ewenementy jak Karolinka z Katowic kończąca bieg w Dębicy, czy umiejscowione w przyszłym rozkładzie ZKA za jedno regio od Sędziszowa do Rzeszowa, co ciężko uznać za jakiś remont skoro dotyczy jednego pociągu. Oprócz braku normalnego zadaszenia na każdej dużej stacji poza Tarnowem i odpicowanym po głównych pracach Rzeszowie Głównym na całym zmodernizowanym odcinku to największy zarzut. Bo reszta jest w porządku, tylko PIC skąpi załóg i EP09/EU160 by wykorzystywać warunki i końca remontu w Krakowie nie widać...

  • @gracjangniot1502
    @gracjangniot1502 2 ปีที่แล้ว +1

    Super podobało mi się warto było czekać

  • @Adrian_AZ
    @Adrian_AZ 2 ปีที่แล้ว

    Jeśli chodzi o zbabrane remonty, to nasuwa mi się na myśli linia kolejowa nr 3 pomiędzy Sochaczewem a Swarzędzem. Za kilka mld zł zrobiono remont, żeby skrócić czas przejazdu o 5 minut… Przy czym do dziś nie udało się choćby przywrócić czas podróży sprzed remontu, bo ciągle są opóźnienia i ciągle są wąskie gardła choćby w Łowiczu, czy Kutnie.

  • @dawids6006
    @dawids6006 2 ปีที่แล้ว

    Taka likwidacja stacji doprowadziła że taki pociąg jak FLISAK ma rezerwy czasowe w Grudziądzu, Brodnicy czy Sierpcu.
    Dziś miałem okazję jechać przez wspomniany w książce Trammera zdegradowany do roli przystanku Lotyń gdzie właśnie zdemontowano wszystkie tory dodatkowe.

  • @mariuszwanzke4557
    @mariuszwanzke4557 2 ปีที่แล้ว

    Ostatnio przejechałem się pociągiem po 20 latach . Trasa Poznań Opole tam i powrót na 2 dzień. Z 4 pociągów którymi jechałem 3 były opóźnione. Poznań Opole 130 min, Opole zach- Wrocław 40 min. Wrocław- Poznań 20 min. Ten stan obrazuje sytuację na polskich torach. To jest jedna wielka loteria. 20 lat temu nie było takiego burdelu.

  • @matiz1251
    @matiz1251 2 ปีที่แล้ว +1

    LK202 to chyba największe wąskie gardło na polskiej kolei razem z odnogą jaką jest LK402 na odcinku Miasto Koszalin-Kołobrzeg. Największe cyrki dzieją się w wakacje na trójkącie Miasto Koszalin-Kołobrzeg-Białogard. Za niedługo będzie jeszcze gorzej w rejonach Miasta Koszalin i Kołobrzegu w wyniku dobudowy przystanków na liniach jednotorowych bez możliwości mijanki. W przypadku Miasta Koszalina będą to dwa przystanki na największej dzielnicy jaką jest Północ o populacji 40tys, czyli tyle co Kołobrzeg, obok jednego z przyszłych przystanków jest centrum przesiadkowe autobusów miejskich, więc wiadomo że trochę postojów będzie

  • @glina20
    @glina20 2 ปีที่แล้ว +2

    Wtrącając wątek polityczny - co by nie sądzić o obecnej władzy to na modernizację PKP w porównaniu do poprzedników pieniędzy naprawdę nie żałują. Przed 2015 rokiem władza potrafiła baaaardzo duże kwoty transferować z kolei na drogi (połączone ministerstwa kolei i ruchu drogowego) . Natomiast po dojściu do władzy Pisu się to zmieniło. Pozostaje kwestia jak PKP PLK te pieniądze wykorzystuje...... Pozdrawiam Kuracyję, jak zwykle świetny materiał

  • @Kimszu
    @Kimszu 2 ปีที่แล้ว

    Łooo LK68, Kraśnik i Wilkołaz moje stacje 😍 film super jak zawsze, łapka w górę i pozdrawiam

  • @Odwaznikowiec
    @Odwaznikowiec 2 ปีที่แล้ว +3

    Jeszcze na odcinku Otwock-Pilawa była mijanka Pogorzel Warszawska, jednak ona została zamknięta dużo wcześniej. Widać to po drugim peronie oraz odciągach na słupach sieci trakcyjnej.th-cam.com/video/jKcJt-dk8nM/w-d-xo.html

    • @andrzejkaowski2602
      @andrzejkaowski2602 2 ปีที่แล้ว +1

      Tak w roku 1994 w czasie remontu na odcinku Otwock-Pilawa

  • @dawids6006
    @dawids6006 2 ปีที่แล้ว +1

    6:15 na CMK już od 2013r.mialy Husarze jeździć 200km/h a dwa lata później jeszcze szybciej Pendolino

    • @kamilvariatio6059
      @kamilvariatio6059 2 ปีที่แล้ว +1

      Pieniądz poszły w meble u Slavko Novakivko. Za to ruda menda miała ostatnio rekwizyt na palety.

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody 2 ปีที่แล้ว

    Witam ciekawie , moc pozdrowień

  • @Lapikize
    @Lapikize 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki za edukację!

  • @razor6031tv
    @razor6031tv 2 ปีที่แล้ว

    Polecam temat Lini Grudziądz Kwidzyn Malbork, co tutaj się odwala po kupie lat przebudowy, renowacji i robienia od nowa do dziś nieskończone oraz absurdalne pomysły jak by się szykowali na nie wiadomo co w przyszłości

  • @tomaszpietras9625
    @tomaszpietras9625 2 ปีที่แล้ว

    Poprawka - w Celestynowie są dwa tory dodatkowe. Jeden przy peronach i drugi od strony Pilawy.

  • @JaQba91
    @JaQba91 2 ปีที่แล้ว

    Pamietam stację w Kraśniku z 2015 roku i (spóźniony) pociąg pośpieszny na Rzeszów prowadzony lokiem spalinowym...

  • @damiankoodziejczyk6052
    @damiankoodziejczyk6052 2 ปีที่แล้ว

    Porozmawiajmy o linii nr 2 i skandalicznej długiej niby modernizacji i marzeniu, by wrócić do czasów przejazdu z przed remontu.

  • @paveuu
    @paveuu 2 ปีที่แล้ว +3

    Czekam na wątek wspomniany również w tym artykule o patomodernizacji LK354 Poznań POD - Piła Gł. i patologii jednotorowej ;)

  • @przemekciempiel6557
    @przemekciempiel6557 2 ปีที่แล้ว

    Na trasie Lublin kraśnik czasem czeka się po 15 minut w Niedrzwicy.

  • @MateoMK
    @MateoMK 2 ปีที่แล้ว

    Nie jestem do końca prwien ale przepustowośc na LK30 została drastycznie zmniejszona, już chyba w latach 90-tych zlikwidowano mojanke w Rudniku a teraz w 2021 zniknęła chyba mijanka w Brzeźnicy, która była jedyną taką pomiędzy Lubartowem a Parczewem.
    6:42 ja mam 19 lat i pamiętam już IR San i IR Solina (ale ta chyba jeździła przez roztocze) ale nadal ciągane SU46 i SU45 i nie czuję się aż taki stary XD to nie było aż tak dawno bo chyba jeszcze w 2010 te pociągi jeździły

  • @jerzyjerzewski6162
    @jerzyjerzewski6162 2 ปีที่แล้ว +2

    Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją.
    Czy tak jakoś.

  • @fajnyszoter2498
    @fajnyszoter2498 2 ปีที่แล้ว

    Przed 1990r. w Gołebiu była pięcio albo sześciotorowa stacja (odcinek między Dęblinem, a Puławami

  • @marianzuch9565
    @marianzuch9565 2 ปีที่แล้ว

    Fajny materiał. I logiczne wyciągnięte wnioski z modernizacji. Kolego co do LK 7 sama LK 30 przez Lubartów, Parczew i Łuków nie da rady przejąć całego ruchu. Jest ona nie zelektryfikowana i jedno torowa. Co do tej linii to tej linii elektryfikacja i odbudowa mijanek. Lub drugi tor. (co jest drugim tematem, który mógłbyś zaczepić odnośnie połączeń przez LK 30 i ich ilości) Inaczej po tej kalekiej modernizacji LK 7 nie przyjmie tyle składów co wcześniej. Pozdrawiam

  • @schab00wy
    @schab00wy 2 ปีที่แล้ว

    Świetny odcinek!

  • @The_Fire8
    @The_Fire8 2 ปีที่แล้ว +8

    Jak zwykle świetny odcinek. Czy byłby jakiś temat kolejowy któregobyś nie mógł dobrze opisać? Bo mi się wydaje że nie.

    • @wojteksmag8286
      @wojteksmag8286 2 ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście, że jest... Świetlana przyszłość PKP pod zarządem betonu i ludzi z przypadku.
      Bo Szanowny Kuracyja bajek NIE pisze ;)

  • @tukantom6545
    @tukantom6545 2 ปีที่แล้ว

    Nie ma to jak wydawać miliony, z których nic nie wynika oprócz wydania milionów - tak to jest jak nikt nie ponosi osobistej odpowiedzialności za wywalanie kasy do szamba.

  • @dawids6006
    @dawids6006 2 ปีที่แล้ว +1

    Ale z tą likwidacją stacji też tak nie jest do końca jak Karol Trammer przedstawia gdyż np we wspomnianej przez niego lini Nysa-Brzeg w jakim celu miało się zatrudniać Dyżurnego ruchu jeśli linia ta przez lata była nieczynna w ruchu pasażerskim a jedynie skromnie używana w ruchu towarowym natomiast kiedy reaktywowano ruch pasażerski w 2005 r. to jeździły tam tylko 2 pary pociągów? W tym przypadku takie oszczędności mogły zaważyć o tym że linie wogle opłacało się zostawić a nie np rozebrać. Po za tym to jest też druga strona tego jak oszczędza się z szynobusami gdzie puszcza się mniejszy skład a potem jest problem kiedy pojedzie dużo ludzi.
    Niektóre stacje podczas modernizacji zostały zlikwidowane dlatego że np od lat nie jeżdżą tam pociągi zdawcze. Do tego szlaki są wyposażone w samoczynną blokadę liniową umożliwiając elastyczność o zwiększając znacznie przepustowość. Być może to było przyczyną likwidacji stacji Gdańsk Oliwa(na torach PLK bo na SKM jest) ponieważ nie było tam torów dodatkowych lecz jedynie nieużywana bocznica do wyładunku a do kolejnej stacji była długość 1 odstępu SBL.
    Wiec jak widać z jednej strony też nie ma takiej potrzeby a zakładanie w przypadku zakłóceń ruchowych to należałoby w takim razie zarzucać każdej lini jednotorowej że ma tylko 1 tor a nie 2 bo w razie zakłóceń ruchowych to można było puścić drugim. Tu się więc rodzi pytanie czy jest rzeczywiście taka potrzeba. Bo co innego w przedstawionych wcześniej w komentarzach moich przykładów jak np odizolowanie w Trójmieście torów podmiejskich z dalekobieżnymi ponieważ tam jest taka potrzeba przy tak dużym ruchu że np w razie remontu to już ogranicza znacznie ilość uruchamianych pociągów a tak część mogła by objeżdżać inną grupą torów i na następnej stacji z powrotem zjechać a tak od Gdańska Gł. do Gdyni Gł. nie ma możliwości

  • @1435TVLive
    @1435TVLive 2 ปีที่แล้ว

    oj tam, oj tam. Linia 133 łącząca 2 największe aglomeracje w Polsce. PLK zlikwidowała stacje pomiędzy Zabierzowem a Krzeszowicami i Krzeszowicami a Trzebinią. Już linia się korkuje!

  • @1435TVLive
    @1435TVLive 2 ปีที่แล้ว

    linia 68. Była jeszcze jedna stacja w Kępie. Między Rozwadowem/Rozwadowem Towarowym a Lipą.

    • @bober770624
      @bober770624 2 ปีที่แล้ว

      I mijanki w Majdanie, Porze, Rzeczycy Kolonii, Potoku Kraśnickim i Gielni.
      A stacja w Kępie przydałaby się teraz bardzo, oj bardzo.

  • @momarocz99
    @momarocz99 2 ปีที่แล้ว +1

    Mega opowiadasz *-*

  • @kolpaul8766
    @kolpaul8766 2 ปีที่แล้ว

    hah, linię 33 też zmodernizowali na odcinku Sierpc - Szczutowo i puścili TLK Flisak, jednak z Sierpca do Brodnicy (54 km) brak ani jednej mijanki a po drodze kilka nieczynnych posterunków z czynnymi bocznicami i ręcznymi rozjazdami. Zresztą na odcinku Sierpc - Płock Trzepowo też brak ani jednej mijanki a osobowe są tam tak upchane że towary czekają do 22 na ostatni szynobus. Takich miejsc jest dużo więcej.

  • @janekgada
    @janekgada 2 ปีที่แล้ว

    Polecam (poza moimi filmami heh) obejrzeć trasy kolejowe na Bałkanach typu Sarajewo - Mostar - dalej do granicy z Chorwacją czy Belgrad - Bar. Czemu? Niby trasa w dużej mierze idzie po jednym torze (przepiękne widoki, co chwilę tunele, przełęcze, mosty - materiały z całych przejazdów w 4K), ale zaskakiwać może ilość "mijanek" podczas przejazdu. W takim razie pytanie - czy lepiej budować takie dwutorowe trasy ze wspomnianymi problemami czy jednotorowe z dużą ilością opcji wyminięcia się składów?

  • @tomekjurekwlazo3213
    @tomekjurekwlazo3213 2 ปีที่แล้ว

    Jak już nie raz pisałem, przy modernizacji linii 24, warto wziąć pod uwagę wybudowanie łącznika do stacji Chorzew-Siemkowice, tym bardziej,iż takowym łącznikiem,ma być połączona ,,Węglówka" z linią 181.

  • @METALLpl22
    @METALLpl22 2 ปีที่แล้ว +3

    Dobry odcinek. Widać jak decydenci idą na łatwiznę. Odpalają mapę, patrzą, jest przystanek to dawaj wymieniamy tory i będzie szybciej. Nikomu się nie chce sprawdzić czy to przypadkiem nie była stacja zdegradowana do przystanku osobowego, na której to ostała się równia stacyjna, gdzie przy małych kosztach spokojnie można by odbudować, dobudować tory. Bylejakość w imię "modernizacji" kończy się jak zwykle na obietnicach :(

    • @labedzp
      @labedzp 2 ปีที่แล้ว

      Fundusze unijne i wszystko jasne

    • @edwardfafara448
      @edwardfafara448 2 ปีที่แล้ว

      Ale za to za parę lat będzie można zacząć modernizację modernizacji i znów rozgrzebać linię jak np lk3

  • @Hałderju
    @Hałderju 2 ปีที่แล้ว

    Można jeszcze dodać, że miedzy Pilawą i Dęblinem wszystkie nastawnie pozamykane i zdalne sterowanie. Może gorzej i mniej bezpiecznie, ale za to taniej.

  • @grigor3300
    @grigor3300 2 ปีที่แล้ว

    Nie ma to jak modernizowac i planować nie za swoje. Bez konsekwencji . Cóż od zawsze wiadomo że państwowe to niczyje

  • @spawacztwb
    @spawacztwb 2 ปีที่แล้ว

    Walaszek zawsze na propsie :)

  • @TheDzemo8v2
    @TheDzemo8v2 2 ปีที่แล้ว +1

    Coś czuję, że w następnej części posłuchamy o remoncie linii 207

  • @misterkefir
    @misterkefir 2 ปีที่แล้ว

    No ale jak to? Przecież po 1989, a szczególnie po 2004 to już tylko #ROZWÓJ ! ! !
    szkoda gadać.. tym niemniej, dzięki za materiał.

  • @andrzejkaowski2602
    @andrzejkaowski2602 2 ปีที่แล้ว

    Między Otwockiem a Pilawą były Trzy mijanki. Pogorzel Warszawska, Celestynów i Zabieżki

    • @andrzejkaowski2602
      @andrzejkaowski2602 2 ปีที่แล้ว

      Na odcinku Otwock-Pilawa jest chyba teraz 160 km/h. Tyle widnieje w Otwocku przy dawnym ślepym przejeździe dla obu torów, na odcinku w Otwocku od Poczty do ślepego jest 120

    • @edwardfafara448
      @edwardfafara448 2 ปีที่แล้ว +1

      Tak od grudnia zresztą wskazuje na to czas przejazdu tego odcinka - 13 min

    • @Hałderju
      @Hałderju 2 ปีที่แล้ว +1

      @@edwardfafara448 I tak tyle nie jeżdżą, bo jest ograniczenie do 120 na całym odcinku.

  • @lukazaur2518
    @lukazaur2518 2 ปีที่แล้ว

    Oj linia kolejowa numer 7 - moja linia. Modernizacja trwała bardzo długo. PKP wybrało wykonawcę który "zbankrutował" - odpuścił budowę na rzecz budowy 2 linii metra. Do tego nie jest szybciej po modernizacji. Mam wrażenie, że jest tak samo jak przed. Z racji, że to się ciągnęło w nieskończoność i jeszcze się nie skończyło sporządziło to wiele problemów lokalnej społeczności - brak lub mocno ograniczona komunikacja. Efekt tych prac jak na razie nie broni poświęconych lat na remonty.

  • @szafirmeru
    @szafirmeru 2 ปีที่แล้ว

    Czyli aby efektywnie wykorzystywać linię należało by co X kilometrów, niezależnie od stacji, robić takie mijanki/bocznicę dla obu kierunków by towarowe pociagi mógłby przepuszczać pasażerskie.

  • @karpiowaniebytm3754
    @karpiowaniebytm3754 2 ปีที่แล้ว

    Fajny film. Mieszkam koło esełki między tarczynem a warką i Piasecznem oraz Grójcem więc wiem że kiedyś owa esełka miała przystanki osobowe. Co Ty na film NP. Jak upadła esełka. Pozdro

  • @w2112ssf
    @w2112ssf 2 ปีที่แล้ว

    Czekam na cześć B, bo coś czuję że będzie o dworcu w Legnicy

  • @TomaszJabola
    @TomaszJabola 2 ปีที่แล้ว

    Odnosząc się do prędkości maksymalnej na LK7 (ok. 6min 10s w filmie) to jakiś kilometr od Otwocka od przełomu grudnia i stycznia jest wskaźnik zezwalający na jazde do 160km/h i odrazu za nim zaczyna się ograniczenie do 120km/h. Nie widziałem aby kończyło się ono przed Celestynowem, ale gdzieś skończyć sie musi. Czyli albo gdzieś faktycznie można pojechać do 160km/h albo ograniczenia ciągną sie w nieskończoność. Tylko w przypadku tej drugiej opcji jaki byłby sens stawiania wskaźnika na 160km/h?

  • @stal2456
    @stal2456 2 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda że nie wspomniałeś o tym, czy na szlakach zabudowano SBL po modernizacji czy zostawiono klasycznie PBL, tak jak to było przed modernizacją. Ma to jednak duże znaczenie w kierunku przepustowości linii. Spodziewałem się również jakiś porównań z rozkładów jazdy sprzed modernizacji i po niej, jako dowód że faktycznie przepustowość jest niezmieniona. Pozdrawiam

  • @Matz32
    @Matz32 2 ปีที่แล้ว

    Wszystkie te linie to byly robione na starych projektach mimo ze PLK zdawala sobie sprawe z tego ze wycinanie jak sie patrzy posterunkow to blad nic nie poprawiono.

  • @jarekfranczyk880
    @jarekfranczyk880 2 ปีที่แล้ว +1

    0:42 autor fotografi: Jarek Franczyk, a nie Jacek.....

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +1

      O, w takim razie przepraszam najmocniej. Myślałem że prawidłowo przenoszę informację ze źródła...

  • @JaQba91
    @JaQba91 2 ปีที่แล้ว

    Na usta cisną się najgorsze inwektywy w kierunku plk... 😠😡😤🤬
    Widzę jak ta żałosna polityka się realizuje podczas remontu linii 90-190-191... rozwalone stacje w Pierśćcu, Ustroniu, żałośnie i idiotycznie zredukowana do minimum stacja w Goleszowie, oszkapiona stacja w Skoczowie... 🤨

  • @TheMofRider2
    @TheMofRider2 2 ปีที่แล้ว

    W jakich latach i którędy jeździł San że zaliczał Kraśnik? Ja ten pociąg bowiem znam (poza obecną odsłoną) z lat 2000 - 2010 w relacji Wwa - Przemyśl przez Skarżysko, Sandomierz (i zapewne Nisko, aczkolwiek diesel przez Kolbuszową też nie jest wykluczony) z łącznikiem Skarżysko - Kielce.

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +1

      2005/2006 na pewno, pamiętam że wtedy prowadził chyba wagony na/z Ukrainy a warszawska SKM to była tylko S1.

    • @TheMofRider2
      @TheMofRider2 2 ปีที่แล้ว

      @@Kuracyjastartodnowa To jeszcze możliwe, że miał tych łączników więcej albo czasowo był przekierowany na inną trasę (remonty itp.)

  • @bartoszs682
    @bartoszs682 2 ปีที่แล้ว

    Ciekawym tematem na nowe odcinki byłaby modernizacja E30 Katowice-Kraków oraz kolejowej zakopianki, zamykanej co roku na około 6 miesięcy...

  • @fifi81pl
    @fifi81pl 2 ปีที่แล้ว

    No właśnie jak możemy mówić o ograniczeniu przepustowości gdy wycinane są tory, które i tak były od lat nieużywane, zarośnięte, nienadające się do ruchu?

  • @Olgierd.
    @Olgierd. 2 ปีที่แล้ว

    Jako pracownik PKP PLK SA od 1981 r . Cały czas pion drogowy stwierdzam . Czasy komuny do 89 były przeprowadzane bieżące remont . Elektryfikacja szlaków ogólnie bez szału ale spoko . Od Mazowieckiego - stagnacja . Za Milera tylko łatano co musiano. Najgorzej za AWS likwidacja linii kolejowych , ogromne ograniczenia prędkości , zwalnianie ludzi, tragedia , rezygnacja ludzi z usług PKP. Trwało to tak do 2005. Powoli coś zaczęto robić ale nadal bardzo mało . Za PO-PSL coś ruszyło ale bardzo bardzo ślamazarnie . Ale juz coś było widać ze się robi . Obecnie to niebo a ziemia . Przywracane są zamknięte linie kolejowe . Ludzie wracają do transportu kolejowego . Ograniczeń na szlaku jest znikoma ilość. Podam przykład ze swojego podwórka . Pociąg relacji Wrocław - Jelenia Góra . Jeszcze nie tak dawno temu jechał ponad 3,5 godziny . Obecnie 1,50 >pozdrawiam

    • @labedzp
      @labedzp 2 ปีที่แล้ว

      Ale mogę spytać czy linia kolejowa wiodąca z wrocka do Jeleniej góry respektywnie do Szklarskiej należy do PLK czy do województwa dolnośląskiego ?

  • @onufratfaraon4058
    @onufratfaraon4058 2 ปีที่แล้ว

    Trasa Lublin- Wawa chyba nie ma dnia żeby się jakiś pospiech nie opóźnił ...

  • @filwoj6120
    @filwoj6120 2 ปีที่แล้ว +1

    Pierwszy kadr filmu i... nostalgia, Mieszkam w Zabieżkach i stara stacja... ech :) Innym, zastanawiającym mnie często w świetle modernizacji za grube pieniądze, jak LK7, jest robienie gównianych oszczędności. Jako przykład niech posłuży stacja w Sobolewie. Czy naprawdę takim gigantycznym plusem ekonomii było oszczędzenie na 2 rozjazdach, na głowicy stacji od strony Dęblina? Zamiast pełnego trapezu jest tylko półtrapez. Inna rzecz, czy w Otwocku nie można było zrobić 4. peronu od str ul. Warszawskiej, albo 2 przejść podziemnych na początku i końcu stacji a nie tylko jeden w środku, żeby zachować dawniej istniejące ciągi komunikacyjne? Ok, kolejny pieszy tunel, to trochę większe pieniądze niż 2 rozjazdy, ale to nie jest jakaś drobna rewitalizacja tylko kompleksowa modernizacja, którą się robi raz na 50 lub więcej lat...

    • @edwardfafara448
      @edwardfafara448 2 ปีที่แล้ว

      No właśnie przeciez tor został połozony a tak pociąg od strony Pilawy musi przejechać na drugą stronę stacji w razie przepuszczania pociągu pospiesznego

  • @dawids6006
    @dawids6006 2 ปีที่แล้ว

    Takie rozwiązania wcale nie są niczym nowym i były stosowane już od tylu lat ile kolej istnieje. Przykładem tego jest nieczynna linia kolejowa nr 230 Wejherowo - Garczegorze gdzie liczącą 63km miała tylko na swojej lini tylko 2 stacje: Choczewo i Kostkowo. Później w latach 80 ten status też dostało Rybno Kaszubskie kiedy tam zbudowano odgałęzienie do budującej się pierwszej w Polsce ⚡ atomowej którą zaniechano w 1990r.
    Linia ta przez cały swój okres uruchamiała 3 pary pociągów pasażerskich na dobę + towarowe. Później w latach 70 bądź 80 dodatkowo uruchamiano 2 pary pociągów w relacji Wejherowo-Gniewino. Oprócz stacji powstało kilka bocznic które były obsługiwane przez klucz od zwrotnicy jak np w Wejherowie Cementowni czy w Gniewinie do którego nie tylko pociągami zdawczymi dostarczano towary ale też i obracano lokomotywę kiedy to powyżej pociągi kończyły i zaczynały tam bieg.
    Jak widać takie rozwiązania są stosowane nawet od 100 lat i jest to ekonomia która niewątpliwie zaważyła o rentowności a wy z tego robicie sensacje powtarzając to wszystko bo ktoś tak napisał. Po za tym są inne poważniejsze przypadki o których pisałem w komentarzach.

  • @bakibakingam3829
    @bakibakingam3829 2 ปีที่แล้ว +1

    Wez nagraj jeden dłuższy odcinek 20-30 minut

  • @twujojciechydraulik
    @twujojciechydraulik 2 ปีที่แล้ว

    zrobił byś film o katastrofie kolejowej pod kluczborkiem?

  • @twkolejofil
    @twkolejofil 2 ปีที่แล้ว

    Taki drobiazg, ale istotny - przy torach bocznych nigdy nie ma semaforów. Semafory są tylko przy torach służących ruchowi pociągów, czyli głównych zasadniczych i głównych dodatkowych. Tory boczne służą tylko do manewrów, a nie przebiegów pociągowych.

  • @pawemaksymiliannowak6152
    @pawemaksymiliannowak6152 2 ปีที่แล้ว

    Wypowiem się tak iż wcale mnie to nie dziwi. W większości przypadków modernizacji, prywatyzacji itp zabiegów, działania mają znamiona przestępstwa w obliczu unicestwienia czy likwidacji owych. Poraża mnie kompletna bezmyśność i totalna krótkowzroczność🤦‍♂️
    Przytoczę tu pewną historię małej wsi we wielkopolsce i pewnej instalacji. Temat nie jest może związany z koleją ale uwypukla i uświadamia zaradność gmin i powiatów.
    Co do kolei to zdradzę iż przez ową gminę wiedzie malownicza linia kolejowa Szamotuły-Międzychód z ciekawym obiektem w Chrzypsku Małym (most kolejowy). A więc mieszkańcy pewnej wsi nie mają wody w studniach, część jest zasilana wodociągiem z sąsiedniej gminy Pniewy gdyż jest to na granicy powiatów Międzychodzkiego i Szamotulskiego (Pniewy to powiat Szamotuły) czyli tuż obok.
    Powstał projekt by zasilić mieszkańców z wodociągu z Pniewskiej spółki wodociągowej, projekt przeszedł został zatwierdzony po czym po pewnym czasie kompletnie odrzucony z przyczyn ceny za wodę. Kolejnym krokiem owej gminy było zaprojektowanie infrastruktury wodociągowej na obszarze wsi, niestety okazało się iż biuro projektowe nie mogło ukończyć dzieła bo😏 właściciel i projektant zararem zmarł. A jak to wiemy z historii to kiedy umiera faraon... Projekt zabrał w zaświaty projektant, więc nie ujżał już światła dziennego🤦‍♂️ Ale to tylko drugie podejście to tematu wody, a przecież do trzech razy sztuka😜 Gmina jest na tyle gospodarna, że otarła łzy po straconych publicznych środkach i od razu pozyskała środki by każdemu kto wyrazi chęć wywierci studnię indywidualnie. W praktyce wyglądało to tak, że zaczęto szukać wody na podstawie badań mostkiem wennera domniemanych uwodnionych gruntów🤦‍♂️A gdy już doszło do poszukania owych wodonośnych kaskad sposobem detyktyfistycznym to uruchamiano procedurę pozyskania od właściela gruntu pod studnię. Czyli chcąc mieć studnię oddawaliśmy ziemię na własność gminy ponieważ cały odwiert musiał być na ziemi gminnej a nie prywatnej. Po ukończeniu prac gmina przekazywała cały grunt nam razem z całą maszynerią zainstalowaną by nie mieć problemu z powodów eksploatacyjnych- czyli twoja studnia, pompa... Twój problem👍 Bilans tych działań jest taki, że w 80% woda nie nadaje się do spożycia gdyż jest zatruta np. bakteriami koli. Ale cóż... twoja studnia- Twój problem.
    Więc w naszej Ojczyźnie wszystko jest możliwe, czy to małe gminne absurdy czy te wielkoskalowe ogólnopolskie flagowe projekty, które łączy nie gospodarność i absurd. Dzięki za wytrwałość i pozdrawiam serdecznie.

  • @matwie92r
    @matwie92r 2 ปีที่แล้ว

    no tak likwidujemy stacje, wszędzie otwierajmy LCS a na pewno będzie lepiej

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว

      Budowa LCS nie jest problemem, stacje mogą być obsługiwane zdalnie.

  • @emils526
    @emils526 2 ปีที่แล้ว +6

    Razi i miesza mylenie we filmie toru bocznego z głównym. Cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, że autor filmu rozumuje to odwrotnie niż przyjęto za właściwe. Odnośnie linii nr 7 - całkiem przemilczałeś istnienie kilku stacji, które nie zostały zdegradowane, ale rozumiem, że nie wpasowałoby się to w z góry założony - negatywny wydźwięk filmu. Posterunki odgałęźne w kształcie przejścia trapezowego również usprawniają prowadzenie ruchu pociągów, dzięki nim możliwe jest wyprzedzanie się pociągów bez konieczności postoju jednego z nich. Przykładowo, pociąg towarowy z prędkością 70 km/h torem prawym i 120-160 km/h pociąg pasażerski po torze lewym. Czas przejazdu między posterunkami wyposażonymi w przejścia trapezowe dla pociągu pospiesznego wynosi w przypadku najdłuższego szlaku niecałe 7 minut. To stosunkowo niewiele i występuje na odcinku między Pilawą a Dęblinem, gdzie ruch pociągów jest najmniejszy z całej tej linii kolejowej. Owszem, wyprzedzanie na szlaku chwilowo uniemożliwia jazdę pociągu w przeciwnym kierunku, ale wymaga tylko 15 min przerwy między pociągami w kierunku przeciwnym do tych wyprzedzanych. Ponadto, zabudowana została na wszystkich szlakach wieloodstępowa i dwukierunkowa blokada liniowa - wcześniej jednoodstępowa i niekiedy jednokierunkowa blokada liniowa. Linia nie jest niezwykle ruchliwym korytarzem transportowym dla przewozów towarowych. Nie odnoszę się do możliwości wyprzedzania na odcinku Warszawa - Pilawa, gdyż jest to odcinek typowo aglomeracyjny, czyli cechujący się tym, że większość pociągów jedzie identyczną prędkością. Pociągi pospieszne mogą być i są trasowane przez Sulejówek Miłosną i Grzebowilk. Jest to dobre działanie, czas przejazdu nie odbiega znacząco od linii przez Otwock. Wplatywanie pociągów pospiesznych na odcinek Warszawa - Otwock nawet jeżeli stacje umożliwiałyby wyprzedzanie w szerszym zakresie nie jest dobrym pomysłem. Wyprzedzanie wymaga zaplanowania w rozkładzie co najmniej 6 minut postoju pociągu aglomeracyjnego, często - w przypadku gdy pociąg pospieszny się opóźni gdzieś wcześniej - jest to 6 min zbędnego czekania, a to nie jest pożądane w podróżach aglomeracyjnych i zaburza takt połączeń aglomeracyjnych. Zabrakło też kluczowej informacji o tym, że odcinek Otwock - Pilawa wzbogacony został o drugi tor. To już potężne usprawnienie i zwiększenie przepustowości. Odnośnie prędkości 160 km/h - to nie jest tak, że po położeniu torów można od razu taką prędkość wprowadzić. Pomijając kwestie formalne, tor musi się ustabilizować w swoim położeniu przez wiele miesięcy zanim tak duża prędkość zostanie dopuszczona. Film bardzo tendencyjny, wszystkie, dosłownie wszystkie pozytywne zmiany zostały przemilczane. Widać brak zapoznania się z techniką prowadzenia ruchu kolejowego.

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +3

      Przemilczałem? Każdy odcinek - i Otwock-Pilawa, i Pilawa-Dęblin, i Dęblin-Puławy, i Puławy-Lublin mają podany stan sprzed modernizacji i po, i podane są wszystkie stacje jakie się ostały, a jakie zdegradowano. To raz.
      Dwa: na linii o znaczeniu państwowym 15 minut to DUŻO. Zamiast durnego wyprzedzania na trapezach możesz puścić więcej pociągów, zmniejszyć dziury, no ale po co? Niechaj żyją trapezy!
      Trzy: linia na Mińsk ma jednotor, bardzo dobry pomysł. Przepustowość lubi to.
      Cztery: jeżeli drugi tor między Otwockiem a Pilawą jest taki super duper 2137 razy poprawiający sytuację, to dlaczego raport PLK mówi nie-wprost że przepustowość jest o kant dupy potłuc? To nie są moje wymysły, dwutor nie da ci odpowiedniej przepustowości jak nie ma infrastruktury towarzyszącej, do tego nie trzeba mieć magisterki na kierunku transport.
      Pięć: "tor musi się ustabilizować" tak samo widzę jest z ETCSem u nas czy z liniami na zachodzie. Beton potrzebuje spokoju.
      Polecam zapoznać się ze źródłami.

    • @emils526
      @emils526 2 ปีที่แล้ว +2

      ​@@Kuracyjastartodnowa Choćby to, że stacja Życzyn pozostała. Obecnie na odcinku Pilawa - Dęblin w ciągu dnia normalne są 30-60 minutowe przerwy między pociągami pasażerskimi, a nie 15 minutowe które nazywasz długimi. Nawet po zagęszczeniu ruchu. Jedyny problem jakiego można się tutaj doszukiwać to pociągi towarowe i niewielkie możliwości zatrzymania ich na dłuższy postój na jakiejś stacji, aczkolwiek te już nie jeżdżą jak 10 lat temu - z prędkością 50 km/h, a znaczna większość ma prędkość handlową nawet większą niż pociągi osobowe. Standardowo, nie praktykuje się układania rozkładów jazdy planując wyprzedzanie na szlakach, więc przy konstruowaniu rozkładu jazdy nie odbiera to przepustowości w przeciwnym kierunku. Jest to działanie doraźne w przypadku opóźnień, i jeżeli sytuacja na to pozwala - następuje i umożliwia wyprzedzanie bez przenoszenia opóźnienia na pociąg jadący dotychczas planowo, a takie rozwiązania z powodzeniem praktykuje się na innych liniach znacznie bardziej obciążonych ruchem z większymi odległościami między posterunkami. Zaplanowane w rozkładzie wyprzedzania pociągów na stacjach w małych miejscowościach przy układaniu rozkładów jest ostatecznością. W praktyce co drugi taki pociąg osobowy stoi na "boku" zbędne 6-10 minut, kiedy mógłby jechać dalej, albo i co gorsza, mimo zaplanowanych 10 stoi minut 20, bo pospieszny lekko się opóźnia. Zdecydowanie lepiej ułożyć rozkład bez takich wyprzedzań a dokonywać decyzji doraźnie. Mówisz sarkastycznie "niechaj żyją trapezy!" - oczywiste jest, że stacja daje większe możliwości. Przykład z również ruchliwej w ruchu regionalnym linii Poznań - Leszno. Pociągi regionalne co 20-30 min w szczycie, co godzinę pospieszny i wyprzedzań w rozkładzie praktycznie nie ma. Bodaj 2 na cały dzień. Czy to znaczy, że można by między Poznaniem a Lesznem zbudować same przejścia trapezowe? Teoretycznie tak (pomijając pociągi towarowe), w praktyce - byłby to koszmar. Dlatego sądzę, że tragizowanie 20 km odcinków między stacjami na LK7 jest nieuzasadnione. SBL również dużo daje, dzięki temu tych nieszczęsnych wyprzedzań można dokonywać doraźnie "na styk". Na PBL wymagało to postoju jednego z pociągów czasu jaki pociąg wyprzedzający jechał od stacji wcześniejszej do następującej - dwa szlaki. Dlatego wówczas stacji musiało być i było więcej. Linia przez Grzebowilk jest jednotorowa - to prawda, aczkolwiek czas przejazdu między stacjami umożliwiającymi krzyżowania wynosi max. 6 min, co oznacza, że można tam prowadzić ruch pociągów nawet w zagęszczeniu co 15 min w każdym kierunku, a takiej wartości częstotliwości kursowania pociągów pospiesznych+towarowych nikt na relacji Warszawa - Lublin nie przewiduje. Nawet już rozważając trasowanie pociągów pospiesznych przez Otwock, odcinek Pilawa - Otwock nie stanowi żadnego problemu. Na szlaku Celestynów - Pilawa pociągi KM jeżdżą co 30-60 min w ciągu dnia, odbudowa stacji w Zabieżkach jest na prawdę nieuzasadniona. Ponadto, pociągi towarowe tamtędy praktycznie nie jeżdżą. Problem z tym odcinkiem dotyczy fragmentu od Otwocka do Warszawy, gdzie z racji na ogromne zagęszczenie pociągów aglomeracyjnych, wyprzedzania totalnie nie mają sensu, nawet gdy byłoby to umożliwione np. na Falenicy. Ten odcinek nadaje się jedynie na budowę dodatkowej pary torów na szlakach lub praktykowanie rozwiązania - spowolnienie pociągu pospiesznego między pociągami aglomeracyjnymi. Na szczęście pociągi pospieszne jeżdżą przez Grzebowilk, ale nie dlatego, że brakuje stacji w Zabieżkach i/lub Celestynów jest niedoskonały, a przez bardzo obciążony odcinek Otwock - Warszawa. Jak wcześniej wspomniałem, mimo jednotorowej linii Pilawa - Mińsk - przepustowość tam jest dość dobra.

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +1

      Dobrze, to ja zapytam: czytałeś artykuł źródłowy?

    • @emils526
      @emils526 2 ปีที่แล้ว +2

      ​@@Kuracyjastartodnowa Wcześniej nie, gdyż komentarze pisałem i odnosiłem do Twojego filmu, który jednak jest odrębnym dziełem. Po przeczytaniu - widzę to jako komentarz do dokumentu, który powstał w PLK z zebranych informacji od dyspozytorów o trudniejszych miejscach. Część z tych uwag faktycznie ma sens, ale trzeba oddzielić teorię od praktyki. Trudno też porównywać 20 km szlak Pilawa - Sobolew z zabudowaną SBL i nikłym ruchem regionalnym, a 30 km Radom - Dobieszyn, gdzie po drodze powstaje coraz więcej przystanków osobowych w różnych dzielnicach Radomia, które spowalniają pociągi osobowe, z przykładowo linią 14 gdzie na 15 km szlaku nie zabudowano SBL. Każdy z opisanych w artykule przypadków i linii wymaga głębokiej analizy sytuacji ruchowej aby poznać problem. Te filmy mogły być dłuższym i kompletniejszym spojrzeniem na problem, niż w krótkim artykule Trammera, ale do tego kluczowy jest obiektywizm. Tworzenie tendencyjnego filmu z postawioną z góry tezą i udowadnianie, że jest bardzo źle nigdy nie będzie profesjonalną analizą. Choćby w tych dwóch moich powyższych komentarzach wskazałem obraz na całą sytuację, celowo z przeciwnego bieguna niż zamysł filmu, aby chociaż w ten sposób umożliwić widzom poznanie argumentów nie tylko negatywnych. Liczę na bardziej dokładne spojrzenie w kolejnych filmach tego tematu. Skoro masz pod ręką symulator, można w taki sposób wygenerować potencjalne sytuacje ruchowe do których dochodzi na różnych liniach, czy na przykład dokonać analizy rozkładu jazdy, archiwum opóźnień, genezy ich powstawania, a może spróbować skonstruować jakiś fikcyjny rozkład jazdy i poznać możliwości linii w "teoretycznej praktyce". Później na tej podstawie wysnuwać wnioski i prezentować we filmie. Pole możliwości do rzetelnej realizacji i potencjał jest duży, ale podstawą jest obiektywizm i pokazywanie pełnego obrazu sytuacji. To tylko moje spostrzeżenia.

    • @filwoj6120
      @filwoj6120 2 ปีที่แล้ว +2

      @@Kuracyjastartodnowa O to to, to jest chyba właśnie kwintesencja: beton potrzebuje spokoju, poza tym za biurkiem wszystko jest w najlepszym porządku, nic nie trzeba zmieniać...

  • @jarek9406
    @jarek9406 2 ปีที่แล้ว

    Polecam spojrzeć na linie nr 33, 208 :)

    • @wlocek369
      @wlocek369 2 ปีที่แล้ว

      Akurat 33 jest linią w 99% jednotorową z mijankami jedynie w Płocku jest odcinek dwutorowy.

  • @adamzawadzki7190
    @adamzawadzki7190 2 ปีที่แล้ว

    Przykładem jest linia helska. Był potencjał. Jest lipa jak była

  • @joannaap3173
    @joannaap3173 2 ปีที่แล้ว

    No to jestem stara, bo ostatni raz Soliną jechałam w 2009 r. :D

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว

      Chodziło mi o pospieszne, jeszcze za PRów, pre-2008.

    • @joannaap3173
      @joannaap3173 2 ปีที่แล้ว

      @@Kuracyjastartodnowa a to nimi też jeździłam :)

  • @zdzisawdyrman4235
    @zdzisawdyrman4235 2 ปีที่แล้ว

    Swego czasu w latach 2014-2020 jeździłem regularnie co miesiąc z Bydgoszczy do Warszawy. I oczywiście z powrotem. Ta trasa kolejowa była non-stop w remoncie. Jakiś powód może podpowiesz?

    • @labedzp
      @labedzp 2 ปีที่แล้ว

      No jak to ? Bo po co się spieszyć ? Dopóki jest kasa to Bajlando

  • @dr-bART
    @dr-bART 2 ปีที่แล้ว

    fajnie się slucha. ale jakbyś mógł powiedzieć co ile potrzebna jest mijanka aby osiągnąć prędkość 160km/h i ci to jest ten trapez?

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +1

      Do 160 nie potrzeba mijanek, a trapez jest wyjaśniony w filmie.

  • @MatiMK
    @MatiMK 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @michamacleod5050
    @michamacleod5050 2 ปีที่แล้ว

    Mam wrażenie, że PLK ma na celu MODERNIZOWANIE linii jako proces ciągły, a nie ZMODERNIZOWANIE linii by zająć się kolejnymi liniami.
    Użytkownicy torów mogli by pomyśleć że te prace są dla nich.

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +2

      khy khy, sto lat planowania

    • @michamacleod5050
      @michamacleod5050 2 ปีที่แล้ว

      Dobrym tego przykładem jest LK8, gdzie modernizacja trwała ponad 10 lat, miało być 160 km/h, już wiadomo że nie będzie. Do tego zlikwidowano stacje gdzie była możliwość mijania się pociągów (najdłuższy odcinek bez mijanki to 48km). Na dodatek w zeszłym roku PLK zleciła zrobienie studium wykonalności torów aglomeracyjnych od Zachodniej do Piaseczna (inna wersja do Czachówka). Gdyby owa modernizacja doszła do skutku do przebudowy idzie wszystko to, co było zbudowane do 2016 roku.

  • @tomaszsamborski7772
    @tomaszsamborski7772 2 ปีที่แล้ว

    Czego używasz do modelowania ?

  • @taper01
    @taper01 2 ปีที่แล้ว +1

    Zapomniałes o stacji Gołąb, która została rozebrana.

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว +1

      Degradacja st. Gołąb do p.o. to 2005 rok, dużo wcześniej niż Ruda Talubska. Doesn't count.

    • @taper01
      @taper01 2 ปีที่แล้ว

      @@Kuracyjastartodnowa dla mnie cięcia, to już od 1993. Co do linii Lublin Warszawa, zawsze uważałem, że do Otwocka powinny być 4 tory, bo linia jest rozwojowa. Z drugiej strony linia zyskała sbl, czyli zwiększyła się jej przepustowość. Jako inny przykład linii mogę podać lwy odcinek Dęblin łuków. Bez sbl, pozostały stacje w stawach , Okrzei i Lapiguzie. zresztą nie po to ktoś rozpieprzal kolej, by ludzie zaczęli pociągami jeździć.

    • @Kuracyjastartodnowa
      @Kuracyjastartodnowa  2 ปีที่แล้ว

      Gołąb nie był stacją w momencie rozpoczęcia modernizacji. Ruda Talubska też, ale w jej przypadku degradacja nastąpiła trzy lata wcześniej i się liczy w kontekście tego, co stoi w raporcie.

  • @brill7
    @brill7 2 ปีที่แล้ว

    PLK modernizuje linię aby potem jeszcze raz modernizować poszczególne stacje ? No jprd. Kto tam pracuje? Kiedyś oglądałem na yt film z wytycznia CMK. Tam też były błędy ale oni mieli gorzej ponieważ wytyczali całkowicie nowy szlak.

  • @mareksaltberg1484
    @mareksaltberg1484 2 ปีที่แล้ว

    Jak wygląda planowanie w Polsce: th-cam.com/video/vDt0yeiZu0E/w-d-xo.html

  • @marek90ck
    @marek90ck 2 ปีที่แล้ว +1

    0 łapek w dół

  • @kamiloron5592
    @kamiloron5592 2 ปีที่แล้ว

    Szlak =/ linia kolejowa. To są dwa odmienne pojęcia.

  • @dariuszc.2977
    @dariuszc.2977 2 ปีที่แล้ว

    co za gderanie

  • @adamzawadzki7190
    @adamzawadzki7190 2 ปีที่แล้ว +2

    Przykładem jest linia helska. Był potencjał. Jest lipa jak była