Kręgozmyk i rwa kulszowa - jak ćwiczyć?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 9

  • @piotrko-st
    @piotrko-st หลายเดือนก่อน +3

    Bardzo dziękuję Pani za ten film, tak jakbym słuchał o sobie. U mnie była dokładnie sytuacja, którą Pani opisuje, gdzie przy rwie kulszowej na siłę forsowano ćwiczenia w leżeniu na brzuchu z podnoszeniem się na rękach, po których było mi za każdym razem coraz gorzej. Do tego stopnia, że pewnego dnia nie mogłem wstać z łóżka... Nie polecam nikomu :( No i się okazało, że to kręgozmyk był. Mnie uratowały właśnie deski, pamiętam na początku nie mogłem nawet 10 sekund utrzymać w górze ciała, wszystko się trzęsło jak galareta. Teraz dochodzę już do dwóch a nawet trzech minut, po rwie kulszowej już na szczęście prawie nie ma śladu. Pozdrawiam wszystkich borykających się z tym piekielnym bólem.

  • @elakorzeniec6907
    @elakorzeniec6907 9 วันที่ผ่านมา

    Nareszcie baaardzo dobre wyjaśnienie bólowego problemu. DZIĘKUJĘ BARDZO ❤

  • @marylkaa
    @marylkaa 25 วันที่ผ่านมา +1

    Dziękuję ♥️

  • @PiotrStańczyk-y8r
    @PiotrStańczyk-y8r 22 วันที่ผ่านมา

    Bardzo dziękuję za Panu filmik.

  • @dariuszmichalowski99
    @dariuszmichalowski99 หลายเดือนก่อน +2

    Wspaniałe wsparcie w szukaniu właściwych ćwiczen. Czy jest możliwość kontaktu tel. w celu konsultacji. Pozdrawiam

    • @fizjobzik
      @fizjobzik  หลายเดือนก่อน

      Dzień dobry, dziękuję za dobre słowo. Niestety nie udzielam konsultacji telefonicznych, ponieważ nawet najlepszy wywiad nie zastąpi badania fizykalnego. Aby znaleźć fizjoterapeutę w okolicy można skorzystać ze strony KIF (Krajowej Izby Fizjoterapeutów) znajdzfizjoterapeute.pl/
      Życzę zdrowia i pozdrawiam serdecznie

  • @grzegorzb4568
    @grzegorzb4568 3 วันที่ผ่านมา

    Dzień dobry dziękuję za filmik
    Proszę o zestaw ćwiczeń jeśli mam tylozmyk
    Dziękuję
    Pozdrawiam

    • @grzegorzb4568
      @grzegorzb4568 2 วันที่ผ่านมา

      Proszę o onformacje

    • @fizjobzik
      @fizjobzik  2 วันที่ผ่านมา

      Dzień dobry,
      przy każdym rodzaju kręgozmyku (przodo, tyło) musimy zbadać, w którym kierunku występuje niestabilność. A ona może być zarówno do wyprostu, jak i do zgięcia, jak również (co nietety się zdarza!) w obu tych kierunkach, czyli i do zgięcia i do wyprostu jednocześnie w jednym segmencie. W szczególności ten ostatni wariant stanowi wyzwanie terapeutyczne, bo musimy zabezpieczyć zarówno zgięcie jak i wyprost, a przy tym jeszcze podczas ćwiczenia wzmacniać daną grupę mięśni (dobór takich ćwiczeń wymaga pewnej, nazwimy to finezji, bo trzeba kombinować z pozycjami, które zabezpieczą ruch w kierunku obu niestabilności a jednocześnie spełnią swoją rolę).
      Odnosząc się do Pana zapytania, przy tyłozmykach musimy co do zasady wzmacniać mm. grzbietu, chociaż tutaj uważać trzeba na to, czy właśnie Pacjent nie prezentuje również niestabilności w kierunku do wyprostu (a większość ćwiczeń mięśni grzbietu bazuje właśnie na wyprostach). Więc tutaj nie obejdzie się bez badania fizykalnego: trzeba sprawdzić w którym kierunku w Pana konkretnym przypadku występuje niestabilność i to jest absolutna podstawa do dalszego działania. Bez tego ani rusz, żeby kierunkować dalsze celowane ćwiczenia.
      To, co może Pan już teraz robić, to nauka napięcia m. poprzecznego, wskazana na filmie, krótkie spacery z wykorzystaniem pasa lędźwiowego, izolowane napięcia mm. brzucha oraz mięśni grzbietu. To na start. Reszta - dopiero po sprawdzeniu testami. Jeśli poszukuje Pan fizjoterapeuty w okolicy polecam oficjalną stronę Krajowej Izby Fizjoterapeutów znajdzfizjoterapeute.pl/
      Tam można wyszukać fizjoterapeutów, którzy specjalizują się w rehabilitacji danego schorzenia. Polecam wybierać osoby po ukończonych kursach terapii manualnej, np. wg Kaltenborn-Evjenth, gdyż one w toku kształcenia mają szczegółowo omawiane właśnie pracę z kręgozmykami.
      Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Naprawdę na odległość ciężko cokolwiek precyzyjnie doradzić. Życzę dużo zdrowia i sukcesu terapeutycznego.