Ogrzewanie podłogowe czy nawiewne? Co lepsze w domu szkieletowym?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 51

  • @Nowato
    @Nowato 4 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy film - gratuluję!
    Największa wadą ogrzewania nadmuchowego jest niestety ( wg mojego doświadczenia ) ta wiara, że wystarczy powiesić klimę i mamy komfort porównywalny do całego systemu grzewczego, czy to wodnego, czy nadmuchowego. "Powieszę sobie dwie klimy i już będzie ok" - to można porównac do wstawienia dwóch olejaków do całego domu.
    Od czasu do czasu robimy takie systemy. Pozdrawiam

  • @MarianJanuszŁopatka
    @MarianJanuszŁopatka ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawe i przyszłościowe rozwiązanie.. Miałem okazję się z nim zapoznać (pompa powietrze-powietrze) w starym drewnianym domu - zapewnia wysoką efektywność ogrzewania w pomieszczeniach o standardowej wysokości. Jestem bardzo ciekawy jak sprawdza się u Pana w wysokim salonie.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pytanie,
      W przypadku mojego domu jest to pompa z dolnym źródłem w gruncie. Jednak nie ma to większego znaczenia dla komfortu cieplnego w budynku. Na pewno jest większa oszczędność względu na wyższą wydajność niż pompy powietrznej. (400% : 300%). Natomiast istnieje różnica temperatur między kondygnacjami. Jeśli jest duża, niweluję ją do poziomu około 2 stopni poprzez włączenie wymuszonego obiegu. W zwykłym trybie działania pompy, obieg ten załącza się automatycznie.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @aruzo88
    @aruzo88 ปีที่แล้ว

    Rozumiem że w ścianach zewnętrznych jest wata. Izolacji nigdy za wiele ale czy dodawanie styropianu jest "zdrowe" dla konstrukcji ? Pozdrawiam

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za pytanie,
      W ścianach wewnętrznych jest wełna skalna Rockwool o grubości 15 cm.
      Co do styropianu, to jeśli dom ma dobrze wykonaną wentylację, a sam materiał jest ryflowany lub mocowany na ruszcie, wtedy jak najbardziej nie szkodzi konstrukcji, czyli pomaga spełniając właściwie swoje zadanie. Do zawilgoceń ściany absolutnie nie dochodzi.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว

      Przy montażu na ruszcie i powstaniu szczeliny wentylacyjnej styropian nie spełnia zadania termoizolacji budynku, pełni jedynie formy nośnika pod tynki 🤷

  • @rafadabrowski2647
    @rafadabrowski2647 2 ปีที่แล้ว +3

    Idealne rozwiązanie do domu szkieletowego, dobrze docieplonego z rekuperacją: 1. Pompa Powietrze-powietrze z rozprowadzeniem kanałowym + Maty lub kable grzejne pod podłogą dla komfortu ciepłej podłogi i wyrównania temperatury w pomieszczeniach w pionie. Zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o instalację jak i późniejszą ekspalatację tego systemu

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za zabranie głosu.
      Największą wydajność, co potwierdzają również nasze doświadczenia, ma jednak pompa gruntowa w wariancie nawiewnym, ponieważ z 1 kW energii elektrycznej niezbędnej do zasilenia, daje aż 4 kW energii cieplnej na wyjściu. Oczywiście warto też uwzględnić rekuperator. W około 250 domach naszej firmy są właśnie takie pompy. W ich przypadku stosowanie ogrzewania podłogowego jest całkowicie zbyteczne. Chyba, że ktoś lubi mieć ciepłą podłogę w łazienkach. Wtedy zalecamy zwykłe maty elektryczne pod gres lub ceramikę.
      Sprawność pompy powietrznej jest niższa. Mam na myśli również dolną granicę temperatur. Oczywiście jej zaletą jest to, o czym Pan napisał, że w porównaniu do pompy z dolnym źródłem w gruncie, jest tańsza w zakupie i instalacji.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @tomaszk6283
    @tomaszk6283 2 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe rozwiązanie z tym nadmuchem . Pozdrawiam

  • @Welcik
    @Welcik ปีที่แล้ว

    Witam czy laczenie płyty osb na dachu robicie na dotyk czy że szczelinami? Ps. Myślę nad postawieniem takiego domu w Polsce gdzie jestem tylko 2-3 razy w roku czy jest sens? Użytkowany taż sporadycznie będzie się niszczył? Jeśli taka decyzję bym podjął jaka opcja na elewacje była by lepsza drewno czy styropian wykończony tradycyjnie tynkiem? Pzdr

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      Zawsze płyty muszą mieć dylatację. Nie mogą się ze sobą stykać. Stosujemy do tego specjalne klamry, więc szczeliny mają stałą szerokość. Dzięki temu unikamy efektu klawiszowania się. Ponadto dylatacje dachowe zaklejamy taśmą tynkarską.
      Pozdrawiam.

    • @Welcik
      @Welcik ปีที่แล้ว

      Myślę nad postawieniem takiego domu w Polsce gdzie jestem tylko 2-3 razy w roku czy jest sens? Użytkowany taż sporadycznie będzie się niszczył? Jeśli taka decyzję bym podjął jaka opcja na elewacje była by lepsza drewno czy styropian wykończony tradycyjnie tynkiem? Pzdr

  • @TheHarp11
    @TheHarp11 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam, chciałbym zastosować ogrzewanie pompą ciepła powietrze/powietrze - klimatyzacja kanałowa w nowo projektowanym domu szkieletowym, ok. 100m2. Proszę o informację czy taki system się sprawdza? Jakich można się spodziewać różnic temperatur między pomieszczeniami i czy jest jakakolwiek możliwość regulacji temperatury (zapewne jedynie ilością powietrza)? Czy jedna pompa ciepła ( myślę, że w dobrze ocieplonym domu ok. 60m2 parter + 40m2 poddasze, wystarczy 5kw) jest w stanie ogrzać także poddasze użytkowe, czy stosuje się drugą jednostkę? Czy takie ogrzewanie emituje hałas? Szczególnie ważne w nocy. Dziękuję i pozdrawiam.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pytanie,
      W większości domów naszej firmy stosujemy ogrzewanie nawiewne. Kanały doprowadzamy do wszystkich pomieszczeń, ewentualnie garaże dogrzewamy powietrzem resztkowym. Natomiast w niektórych częściach domów stosujemy tłamszenie rur, np. wiatrołapy czy pomieszczenia techniczne, żeby obniżyć nadmuch i spowodować zwiększenie ciśnienia powietrza w instalacji tak, by więcej trafiało go do pomieszczeń dziennych i nocnych.
      Różnice mogą występować w zależności od kondygnacji. Ale ma to miejsce bez względu na typ ogrzewania, ponieważ ciepło zawsze wędruje do góry. W celu wyrównania temperatur pozostawia się otwarte drzwi do poszczególnych pomieszczeń lub, w przypadku pompy nawiewnej z dolnym źródłem WaterFurnace, załącza się turbinę, która w trybie stałym miesza powietrze w ilości, zależnie od typu pompy, minimum 3 tys. metrów sześciennych na godzinę.
      Nigdy nie stosujemy dwóch pomp, ponieważ zawsze stosujemy oddzielne kanały do rozprowadzania powietrza po wnętrzach.
      Co do hałasu. To można go porównać do lodówki. Ja, jako użytkownik pompy nawiewnej z dolnym źródłem, w ogóle go nie odczuwam, mimo że jednostka centralna systemu znajduje się wewnątrz domu. Oczywiście wcześniej w pomieszczeniach technicznych, gdzie znajduje się taka pompa, stosujemy wełnę o lepszych właściwościach akustycznych i podwójną warstwę płyt g-k.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

    • @TheHarp11
      @TheHarp11 2 ปีที่แล้ว +1

      @@topbuddomyszkieletowe9161 Dziękuję za odpowiedź. Jestem na etapie adaptacji projektu - dom wg. projektu Z99 D, dokładnie taki jaki pojawił się już na Pana kanale, jedynie bez wykusza w salonie. Mam już wybranego wykonawcę domu, jednak nie mogę znaleźć projektanta, który zaprojektował by system nawiewnego ogrzewania domu klimatyzacją kanałową. Wszyscy doradzają ogrzewanie podłogowe. Czy Pańska firma wykonuje projekty ogrzewania nawiewnego lub mógłby Pan polecić jakąś firmę? Budowa dość daleko od Warszawy - miejscowość Żory, woj. śląskie. Pozdrawiam, Tomasz Kostecki

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว

      @@TheHarp11 Proszę zapytać w tej firmie: www.pompy-ciepla.waw.pl/

    • @miosz8307
      @miosz8307 ปีที่แล้ว

      Witam, też planuje budowę domu w okolicach Żor, udało się znaleźć firmę do projektu i wykonania instalacji?

  • @bodziuch71
    @bodziuch71 ปีที่แล้ว

    Oglądam Pana filmy i widzę że z reguły ogrzewanie domu jest za pomocą pompy ciepła. Co myśli Pan o zastosowaniu w takim domu ogrzewania matami na podczerwień, czy jest to dobre rozwiązanie i oczywiście czy jest bezpieczne

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pytanie,
      Nie praktykowaliśmy takiego rozwiązania. Jeśli chodzi o to, czy w domu z takim systemem będzie ciepło, to domyślam się że tak. Natomiast nie robiliśmy wyliczeń wydajności energetycznej dla takiego ogrzewania.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @tomaszsawinski7309
    @tomaszsawinski7309 2 ปีที่แล้ว +1

    Rekomenduje Pan kanały rozprowadzające ciepłe powietrze w suficie, ale przecież ciepło idzie do góry, co stworzy odczuwalną różnicę temperatur między podłogą a sufitem. Co Pan na to?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję za pytanie,
      W instalacji nawiewnej i pompie jest system obiegu powietrza. Dzięki temu w znacznym stopniu niwelowana jest różnica temperatur, np. pomiędzy parterem a poddaszem lub piętrem. W moim domu wynosi ona na ogół tylko około 2 stopnie. Jest więc niewielka.
      Dodam, że w przypadku mojej pompy mieszane jest kilka tysięcy m3 powietrza w ciągu każdej godziny (!).
      Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe lub z kaloryferów, cieplejsze powietrze również wędruje do góry (ta sama sytuacja), przy czym nagrzewa się ono pośrednio od fundamentu lub ścian (dom murowany). Mamy więc do czynienia z pewną stratą energii w porównaniu do systemu nawiewnego.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @mcincin
    @mcincin 2 ปีที่แล้ว +2

    A to nie można nagrzewać powietrza rekuperatorem?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pytanie,
      Można. Ale takie ogrzewanie jest droższe niż z pompy ciepła, ponieważ wymaga grzałki elektrycznej. Można też wykonać czerpnię w gruncie, ale to generuje koszty, przez które takie rozwiązanie traci sens ekonomiczny na rzecz pompy powietrznej.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @tomekelendt7063
    @tomekelendt7063 2 ปีที่แล้ว

    Moje pytanie takie. Jak chce w domu szkieletowym ogrzewanie podłogowe z mat grzewczych lub foli ,to jaki rodzaj fundamenty pan preferuje

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pytanie,
      Jastrych jest nieco tańszy, natomiast trochę lepszą przewodność zapewnia anhydryt. Jak zwykle dylemat jest na początku. Od razu zrobić taniej, co nie znaczy źle, czy drożej i poczekać na zwrot kosztów w czasie.
      W domach naszej firmy ponad 90% wylewek przy ogrzewaniu podłogowym wykonujemy z betonu jastrychowego.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

    • @tomekelendt7063
      @tomekelendt7063 2 ปีที่แล้ว +1

      @@topbuddomyszkieletowe9161 otworzył mi pan jeszcze bardziej oczy na dom szkieletowy . Oglądając pana filmy na kanale też wielu nowych rzeczy się dowiedziałem. Szkoda że tak dużo km nas łączy bo dał bym panu wybudować mi dom . A che też szkieletowy,szkoda tylko że inflacja tak krzyżuje plany

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว +1

      @@tomekelendt7063 Dziękuję za pozytywną opinię. Trzymam kciuki za Pana sukces w budowie.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @karolinalinkowska5749
    @karolinalinkowska5749 8 หลายเดือนก่อน

    drewno do budowy jest zabezpieczone przed termitami ?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  7 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za pytanie,
      Drewno strugane, frezowane czterostronnie i suszone komorowo, następnie zamknięte w konstrukcji, jest zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju szkodnikami.
      Pozdrawiam,
      B.Bronowicz

  • @pawek1440
    @pawek1440 2 ปีที่แล้ว

    Jest możliwość ocieplić taki dom welna ? I czy to dużo większy koszt niż styropianem ?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za pytanie,
      Koszt jest nieco inny, ale oczywiście można. Wykonujemy termoizolacje zewnętrzne ze styropianu ryflowanego lub wełny elewacyjnej. Obie mają taką samą grubość 10 cm.
      Najlepiej wycenić całą inwestycję, a nie jej fragment. Może Pan to zrobić nieodpłatnie tutaj:
      topbud.pl/bezplatna_wycena
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @Photo-Ninja
    @Photo-Ninja 11 หลายเดือนก่อน

    Nie rozumiem totalnie jaką efektywność ma pompa ciepła powietrzna nadmuchując ciepłe powietrze z sufitu?
    Doskonale wiemy że ciepło ucieka do góry więc bardzo wątpię że nadmuchiwane z góry będzie w stanie dotrzeć do podłogi i równomiernie się rozprowadzić po pomieszczeniach. Naturalnym zatem (i z pewnością nie mitem) jest stwierdzenie że ogrzewanie podłogowe działa najefektywniej gdyż ciepło dystrybuowane jest grawitacyjnie bezpośrednio od podłogi i podąża równo w stronę sufitu. Rozumiem że pompa ciepła wtłoczy powietrze do pokoju a zasysane powietrze z podciętych drzwi wymusi cyrkulację jednak pomieszczenie nigdy nie będzie nagrzane równomiernie i będzie sporo luk termicznych w takim pomieszczeniu.
    Z tego samego powodu te nowoczesne tak popularne kaloryfery pionowe również mają niższą efektywność w porównaniu z kaloryferami poziomymi znajdującymi się bliżej podłoża ponieważ ciepło generowane już w połowie kaloryfera będzie podążało do góry...
    Wyjaśnijcie mi jeśli się mylę, być może przegapiłem coś na lekcjach fizyki :)

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  11 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję za spostrzeżenia,
      1. Pompa nie tylko nawiewa, lecz także miesza powietrze w budynku i wyrównuje temperatury. Około 3600 m3 powietrza /h.
      2. Dom ma bardzo dobrą izolacyjność, ściany nie akumulują ciepła, za to bardzo szybko się nagrzewa powietrze w środku, czyli czynnik bezpośrednio odpowiadający za komfort cieplny.
      3. Posadzka betonowa parteru akumuluje ciepło. Nagrzewa się również przy ogrzewaniu nawiewnym i to ciepło podtrzymuje.
      4. Ogrzewanie podłogowe to więcej kurzu i brak funkcji chłodzenia powietrza we wnętrzach.
      5. Ciepło owszem wędruje zawsze do góry, lecz patrz. pkt 1.
      Pozdrawiam,
      B.Bronowicz

    • @Photo-Ninja
      @Photo-Ninja 11 หลายเดือนก่อน

      @@topbuddomyszkieletowe9161 Ok dzięki za odpowiedź, przekonuję się coraz bardziej do tego rozwiązania bo argumenty macie dosyć solidne :) Przy tak dużej wymianie powietrze musi być wymieszane w 100%, mam tylko jedną wątpliwość a mianowicie zapachy z zewnątrz. Obecnie mieszkam blisko farmera który kilka razy do rogu zalewa pole gnojówką :) W przypadku standardowych domów przy zamkniętych oknach raczej nic nam nie wpadnie. Czy tutaj system filtracyjny da radę pozbyć się takich zapachów czy należy wstrzymać pracę układu w takim przypadku? ja również myślę w tematach bezpieczeństwa ponieważ w takich systemach gdzie czerpnia jest łatwo dostępna niezwykle prosto zagazować mieszkańców ;) Wiem ze to ekstrema ale w dzisiejszym świecie o wszystko trzeba zadbać przy budowie domu :)

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  11 หลายเดือนก่อน +1

      @@Photo-Ninja
      Nie mam takich doświadczeń, więc nie mogę uczciwie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast filtracja w moim domu odbywa się nie tylko przez pompę, lecz również przez rekuperator. Nigdy nie odczuwałem zapachów z zewnątrz. Na pewno będzie mniejsze ryzyko ich dostania się do wnętrz niż w przypadku otwarcia okien.
      Pozdrawiam,
      B.Bronowicz

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  11 หลายเดือนก่อน +1

      ...dodam jeszcze, że rekuperatorze są trzy filtry: jeden HPA, dwa z włókniny. Z kolei w pompie znajduje się filtr albo jednorazowy też z włókniny, albo elektrostatyczny, taki na zawsze. Ja mam ten drugi.
      B.B.

  • @przeterminowany
    @przeterminowany ปีที่แล้ว

    Co to za materiał na elewacji, wokół okien, jest ciemniejszy.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      Dziękuję za pytanie,
      Jest to styropian do glifów okiennych o większej gęstości.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @szymonjaskiernia1318
    @szymonjaskiernia1318 2 ปีที่แล้ว

    Chciałbym wybudywać z wami dom , tylko tak wszystko drogie że chyba nie dam rady ,ale działkę już mam

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว

      Niestety dzisiejsza sytuacja ekonomiczna nie jest idealna dla Inwestorów, ale też - proszę uwierzyć - dla firm z branży budowlanej również.
      Mimo to zapraszamy Pana do kontaktu. Porozmawiać na temat takiego domu możemy zawsze. Być może w dalszej lub nawet bliższej przyszłości zaowocuje to spełnieniem Pańskiego marzenia.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

    • @szymonjaskiernia1318
      @szymonjaskiernia1318 2 ปีที่แล้ว +1

      @@topbuddomyszkieletowe9161 oczywiście że dla branży też jest ciężka sytacja, ludzie nie będą się budować to i firma upadnie, fachowcy odejdą gdzie indziej a potem ciężko będzie ich odzyskać, przykro to wygląda bo śledzę waszą firmę od dawna i mam tylko dwie które mogę wziąć pod uwagę , wasza firma jest jak narazie na pierwszym miejscu, o kredyt ciężko, pieniądze zjada inflacja, a mieszkać gdzieś trzeba. Pozdrawiam

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 ปีที่แล้ว +1

      @@szymonjaskiernia1318 Pozdrawiam również i życzę zrealizowania Pańskich planów.

  • @Jarek_Szefer
    @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว

    Gruntowa pompa nawiewna, co za głupota 🤦

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      Dlaczego głupota?

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว

      @@topbuddomyszkieletowe9161 a jaki był kosz zainstalowanie takiej pompy w pana budynku...?
      Ile terenu działki ona zajęła...?

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      @@Jarek_Szefer Trzy otwory o średnicy 15 cm na głębokość 62 m + płyta kanalizacyjna z grubego PCV na powierzchni o średnicy 60 cm. Wokół niej rośnie teraz trawa i ozdobny krzaczek.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  ปีที่แล้ว

      @@Jarek_Szefer Kiedy ja ją instalowałem 7 lat temu, koszt to 45 tys. PLN. Teraz zapewne ze dwa razy większy, ale sprawność to 400% verus pompa powietrzna 300% (lecz do minus 5 stopni Celsjusza), a do tego w pompie gruntowej funkcja chłodzenia wnętrz niemal za darmo.
      Jeśli taka pompa to głupota, jak Pan mówi, to kilkadziesiąt milionów Amerykanów jest w błędzie.
      Jeśli chce się Pan czegoś w końcu dowiedzieć na temat tego typu pompy, to chętnie Panu posłużę wiedzą i doświadczeniem.

    • @Jarek_Szefer
      @Jarek_Szefer ปีที่แล้ว

      @@topbuddomyszkieletowe9161 cena całej instalacji ... ?