To tak nie działa, chyba że wprowadzisz definicje że ubóstwo kończy się gdy ktoś ma chociażby jedną rzecz na własność. Zawsze ktoś musi być biedniejszy żeby wykonywać te najmniej przyjemne i najgorzej płatne zawody. Np. wywożenie śmieci nie poddasz outsorcingowi przez pracowników w innym kraju. Teoretycznyn wyjściem byłyby gospodarstwo domowe, które są w dużym stopniu samowystarczalne ale do tego znowu wymagana jest wiedza i kapitał.
Jak narody się bogacą? 1. Wprowadzić podatek od wszystkiego i kazać ludziom płacić nawet jak wszystko zamknięto i zakazano im pracować. 2. Przejąć wszystkie przedsiębiorstwa do jednej państwowej spółki (czyt. Orlen). 3. Jak ktoś jeszcze jakimś cudem zarabia to zwiększyć ceny energii, dowalić mu większy podatek, albo oskarżyć i wsadzić do pierdla, bo sądy też są państwowe.
Proponuje zrobić odcinki o legendach biznesu podobne to tych o fordzie oraz standard oil. Moglibyście zająć się np. Andrew Carnegi, Jakob Fugger, Cornelius Vanderblit czy John Morgan.
Dużo zależy od definicji bogactwa. Np wg mnie jestem bogaty jeżeli mam to, co chcę/potrzebuję. Są tu więc dwa składniki: posiadanie i potrzeby. Jeżeli do szczęścia wystarcza mi to, co sam mogę wytworzyć, to nie ma potrzeby budowania ekonomii. Jeżeli wszyscy chcą tego samego i nie mogą go sami wytworzyć, to nie ma opcji - zrobi się podział na bogatych i biednych. Tak jest w dzisiejszym, cywilizowanym świecie i to od tysięcy lat. Lekarstwo? Odpuścić sobie chciwość. Ale to wymaga odwagi, bo ci pierwsi mogą zostać całkiem oskubani przez resztę...
Włączając odcinek miałem głęboką nadzieję, że głos będzie już zupełnie innej jakości dzięki nowemu mikrofonowi... No ale cóż. Nie tracę nadziei i czekam na następny odcinek ! 😀 Wszystkiego dobrego życzę i oczywiście dziękuję serdecznie za kolejny wspaniały filmik! Błogosławionych, radosnych, mokrych, pełnych miłości, pokoju, życzliwości, łagodności, cierpliwości i wszelkich innych wspaniałości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Alleluja !
Super wideo! Myślę, że fajnie byłoby zrobić serie o tym jak wyglądała gospodarka każdego z sąsiednich państw zachodnich. Od czasow wojennych aż do teraz i jak dziś wygląda. Wybiłoby to wiele argumentów socjalistom z ręki. Np. Jedno państwo jeden odcinek. :)!
Ja bym to podzielił na następujące kategorie: ►Twarde środki (powstałe tak PKB tworzy realne bogactwo i dzięki temu jest mało podatne na kryzysy jak wojny, czy bankructwo) - Pozyskiwanie surowców (górnictwo, hodowla i uprawy), - Przetwarzanie surowców (produkty nisko przetworzone i półprodukty) - Produkty wysoce przetworzone (zaawansowane technologicznie produkty) ► Miękkie środki (powstałe tak PKB jest w istocie tylko transferem bogactwa, nie wytwarza nowego bogactwa, więc ma sens wyłącznie w ramach usług międzynarodowych) - Usługi (na przykład bankowość) - Kontrola handlu (cła na ważnych szlakach handlowych) - Kultura (sprzedawanie dostępu do własnych dzieł kulturowych, jak np. film czy muzyka) - Turystyka ► Pośrednie środki (takie które nie tworzą bogactwa, ale tworzą warunki do bogacenia się) - Dostępność do głównych szlaków handlowych - Zręczna dyplomacja - Duża populacja - Wysokiej klasy uniwersytety - Wysoka kultura pracy i nauki. - Duże własne wpływy kulturowe po za granicę własnego kraju. - Stabilność polityczno-ekonomiczna w kraju. - Korzystne warunki prawne dla przedsiębiorczości. - Rozwinięte szlaki komunikacyjne wewnątrz kraju. Niemcy to rozumieją, a Polska nie.
To potrafi uświadomić jak szkodliwy jest socjalizm! Gdyby nie socjalizm ludzie by dużo szybciej się rozwijali przez co produkowaliby więcej i szybciej czyli dużo taniej. Wtedy ludzi biednych stać byłoby na więcej. Ale ludzie mieliby nadmiar pracy bo jak każdy by się szybko rozwijał to pracownik byłby towarem deficytowym! Opłacałoby się mieć dużą ilość dzieci co znowu by napędzało rozwój! To wszystko się łączy! Niech żyje KAPITALIZM! PRZECZ Z KOMUNĄ!
Pięknie żeś to ujął! Pewnie da się gdzieniegdzie przypieprzyć do kapitalizmu natomiast również uważam, że jest to najlepsza ścieżka wyjścia z nędzy i biedy.
Kanał odbiega od tego jaki był na początku odcinek jak rodzi się bogactwo był 1000 razy lepsze tłumaczenie bez gadania na około i oczywiście 2 lektora po wyświetleniach widać że nowy kurs się nie podoba, to nie jest prosta ekonomia za dużo gadania i najpierw fałszywych argumentów później obalanych. Po co? Lepiej od razu tłumaczyć z 1 lektorem. Plis zmień kurs bo chciało by się oglądać odcinki takie jak na początku ale to po prostu nie jest atrakcyjne
Pisze z pytaniem czy mogę na tik toku zamieszczać pana filmiki oczywiście z linkiem do orginał chce to robić żeby więcej osób wiedziała jak działa ekonomia
Wszystko oki tylko kto siedzi na tzw górze i decyduje ile pieniedzy trafia na dany rynek (teren). W filmie im wiecej produkujesz tym wiecej masz ale efektów produkcji a nie pieniedzy. Musisz to sprzedac i tu pieniadze, które ktos tworzy. ten system jest tak zakrecony. Społeczeństwa zrozumiały nic nie zrozumiały. Trzeba komus zabrac tzn wytworzyc potrzebe zeby ktos to kupił i tu pieniadze. I kto reguluje ile trafia kasy i na podstawie czego. Bez tych teorii popyt podaz itd. To tylko ludzie sie rozwijają dzieki aktywnosci tworza nowe rzeczy a pieniądz moze tez to ograniczac. My sie opieramy tylko na tym systemia a co by było gdybysmy wyszli poza?
No ale to w końcu "Jak bogacą się narody?", bo tutaj było dużo o górnolotnych ideach, ale nic o konkretach. I to jest, delikatnie mówiąc, nieporozumienie, że nagle w XVIII wieku zaczęto doceniać innowatorów i pracę twórczą. To na średniowiecze przypada wielka eksplozja innowacji. Rewolucja przemysłowa nie była pierwszym tego typu zjawiskiem. To w średniowieczu wiele osób z roli emigrowało do miast i rozpoczęło pracę jako rzemieślnik, bo rolnictwo stało się o wiele bardziej wydajne wskutek nowych wynalazków. To co widzimy w rewolucji przemysłowej to dokładnie to samo, co można zaobserwować w średniowieczu, ale znacznie bardziej dynamiczne i na większą skalę.
Masz rację. Największy postęp ludzkości miał miejsce podczas rewolucji przemysłowej i w średniowieczu. Średniowiecze było super. Podczas jesieni średniowiecza i początku nowożytności zaczęło się psuć.
w sredniowieczu nie miala miejsce zadna wielka "eksplozja innowacji", zmiany pojawily sie jak sama nazwa okresu po sredniowieczu wskazuje w "renesansie" i dotyczyly niemal wylacznie eruopy zachodniej gdzie nastapilo oczynszowanie chlopow (na wschodzie panszczyzna istniala do polowy xix wieku) i to wlasnie procesy zwiekszajace wolnosc i wlasnosc jednostki doprowadzily europe zachodnia do bogactwa. chlop panszczyzniany pracujac na czyjejs wlasnosci nie mial zadnej korzysci z pracowania ciezej gdyz nic nie otrzymywal z tego tytulu, z kolei chlop na zachodzie ktory mial mozliwosc dzierżawy czyjejs ziemii, pracujac wydajnie sam sie bogacil i osiagal z tego korzysc, z tego powodu na zachodzie wzrosla wydajnosc rolnictwa. Powstalo rowniez prawodastwo aby wlascicieil ziemii nie mogl zerwac "ot tak" umowy i wyrzucic dzierżawcy/badz bylo to utrudnione przez co taka osoba nie obawiala sie ze trud jaki wlozyla w polepszenie jakosci danej dzialki uprawnej zostanie jej przez kogos odebrany. Zwiekszona wydajnosc rolnictwa spodowala ze nie potrzeba bylo tak duzo ludzi do uprawy ziemii (wieksza wydajnsosc=>wiecej jedzenia=>mniej osob potrzebnych do pracy) przez co zaczely one pracowac w innych zawodach i doprowadzilo do powstania pierwszych manufaktur zajmujacych sie produkcja narzedzi/ubran itd itp gdzie takie produkty pomimo ze nizszej jakosci niz produkty z cechów, byly zdecydowanie tansze i na ich zakup mogli sobie pozwolic zwykli ludzie a nie tlko najbogatsze 1-2% dla ktorych dobra produkowaly cechy. W skrocie aby sie bogacic enajwazniejsze jest zapewnienie bezpieczenstwa wenetrzenego/zewntrzengo a nastepnie zagwarantowanie ludziom ze ich wlasnosc prywatna nie zostanie im przez nikogo zabrana/ukradziona/nikt nie bedzie mogl w nią ingerować. Nikt nigdy nawet pod przymusem bata nie bedzie ciezko pracowac wiedzac ze nic z tego nie osiagnie, ba skoro jakosc jego pracy nie ma wplywu na to co otrzymuje ( a otrzymywalby tyle ile potrzeba by nie umrzec) to bedzie robic jak najmniej aby sie jak najmniej zmeczyc. Jest to bardzo proste i oczywiste. To co napisalem to baaaardzo duze skrocenie niektorych tematow poruszonych przez Adama Smitha w "bogactwie narodów".
ogromny rozwój chin nie miałby miejsca bez kolosalnych inwestycji USA/europy zachodniej po otwarciu sie chin dla kapitalu zagranicznego przez deng xiaopinga na poczaktu lat 80. dokladnie na tej samej zasadzie bogaci sie polska od 89 roku oczywiscie w mniejszej skali.
@@albertspeer8775 Jawohl Mein Führer. No, Polska może prawie tak samo, bo w Chinach kasę na internecie robi Tencent, Baidu i Alibaba a w Polsce nie Nasza Klasa i Gadu Gadu tylko Facebook i Instagram i Twitter. Cała nadzieja w CD Projekt Red :) ...
@@brachson chiny sa na tyle potezne ze mogly sobie zbanowac w/w amerykanskie strony (gdyz dostep do danych poszczegolnych uzytkownikow ma rzad USA) i z tego powodu stworzyly wlasne alternatywy, tym nie mniej porownywanie polski (gdzie my nawet nie mozemy opodatkowac ameryaknskich gigantow podatkiem cyforwym) do chin jest slabym zartem, kompletnie inny potencjal obu krajow, swiatowego mocarstwa (chin) do aktualnie niestety przedmiotu czyli polski. Co do CDP to rynek zweryfikowal ich najwiekszy produkt eksportowy tworzony przez bodaj 8 lat - od premiery cybeperunka w grudniu 2020 kurs zlecial z 460 pln za akcje do 190 dzisiaj.
@@albertspeer8775 Jawohl Mein Fuhrer, zgadzam się w 98.8%. Z tym, że powinniśmy uściślić, że przede wszystkim bogacą się nie Polska, tylko amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy w Polsce, które poczyniły tutaj w.w. kolosalne inwestycje po 89 roku, a Polacy -- z nielicznymi niestety wyjątkami -- pełnią rolę taniej lokalnej siły roboczej dla wielkich zagranicznych koncernów, centr BPO, itd. No, ewentualnie pozwolą nam zrobić firmę rozwożącą paczki. W internecie jest jeszcze trochę wolnej konkurencji, więc się taki CD Projekt zdołał przebić (spokojnie z tymi akcjami, myślę, że będziemy robić kolejne kółeczko niedługo). Tak, że jak najbardziej - jesteśmy przedmiotem rozgrywki pomiędzy Wschodem a Zachodem, ale moglibyśmy trochę lepiej grać w tą grę i próbować rozmawiać w z obiema stronami -- tak, jak na przykład robią to o wiele mniejsze Węgry.
@@brachson oczywiscie ze polacy sa tania sila robocza, w kocnu z tego powodu byly tu inwestowane pieniadze, bo u siebie mieli o wiele wyzsze koszta pracy, tym nie mniej dzieki temu bogaca sie zarowno koncerny amerykanskie/europy zachodniej jak i polacy, a to ze wieksze zyski czerpie z tego zachod - tak jest ale jedyna inna opcja czyli brak udzialu w swiatowej gospodarce juz zostal przetestowany przez poprzedni ustroj gospodarczy i po 30 latach od zmiany efekty widac golym okiem - ogromny wzrost bogactwa wszystkich warstw spolecznych. sugerowanie ze aktualny stan jest dla nas niekorzystny to jawny sabotaż i piąta kolumna.
Od zawsze wiedziałem, wszyscy cierpią przez ten okropny kapitalizm który pobudza rozwój, postęp, wolność tworzy nowe technologie i depresuje ludzi jak dobrze ze żyjemy w przyszłym ludowym europejskim kołchozie gdzie nie ma rozwoju tylko jest i dąży sie do niepochamowanej równośći i szczęścia tolerancyjnych ludzi bez podstawowych zasad wolności oraz do sprawiedliwości społecznej! Po czym wyleciał przez okno...
No tak, tylko że Rowling nigdy nie musiała martwić się o swoje bezpieczeństwo finansowe, podobnie jak Gates, Musk i wielu innych, którzy literalnie trafili na żyłę złota w początkach epoki digitalu (czyli wygrali na loterii). Mit milonera z własnego garażu jest tylko mitem, przeoraną anegdotką dla mas mamionych amerykańskim snem.
@@kazdangaming09PL oczywiscie wielki brat patrzy I wymyslil niewidzialnego wroga ktory straszy statystykami, dlatego w kazdym kraju tworza sie buntownicze grupy przedsiebiorcow.
Bez sensu. Narody sie bogaca przez eksport. Sprzedaz innym aby pieniadze lub towary wplywaly. Najbogarsze kraje sa te ktore maja przewage eksportu nad importem. Podatki wewnetrzne to okradanie wlasnych czlonkow. Pieniedzy w narodzie nie przybywa od tego. Przyklad. Mamy wioske gdzie jest 100 muszelek. W wyniku handlu wymiany jedni beda miec ich wiecej inni mniej. Ale stale mamy 100 muszelek w wiosce. Gdy towary uslugi zaczniemy sprzedawac do sasiednich wiosek to muszelki od nich wplyna do nas. I bedziemy miec np. 200 muszelek.
Infantylizacja marksizmu. Jeżeli dobrze zrozumieć Marksa, trzeba wyjść poza kategorie ekonomicznego (nawet te ricardiańskie, które przekształcał do wyrobienia kształtu teorii wartości), a sięgnąć po wyalienowanie i dehumanizację robotnika.
Nie prościej wprowadzić ustawę która znosi ubóstwo?
Jak by to miało wyglądać?
Ciekawy temat zapodałeś
@@paweb2894 nie załapałeś żartu
To tak nie działa, chyba że wprowadzisz definicje że ubóstwo kończy się gdy ktoś ma chociażby jedną rzecz na własność. Zawsze ktoś musi być biedniejszy żeby wykonywać te najmniej przyjemne i najgorzej płatne zawody. Np. wywożenie śmieci nie poddasz outsorcingowi przez pracowników w innym kraju. Teoretycznyn wyjściem byłyby gospodarstwo domowe, które są w dużym stopniu samowystarczalne ale do tego znowu wymagana jest wiedza i kapitał.
@@shakhal2833 Dlatego zapytałem jak to ma wyglądać. Może gość ma jakiś ekstra pomysł. Różne objawienia się zdarzają
@@paweb2894 To jest taki mem nawiązującego do Piotra Szumlewicza, osoby, która chciała ustawami znosić ubóstwo
Jak narody się bogacą?
1. Wprowadzić podatek od wszystkiego i kazać ludziom płacić nawet jak wszystko zamknięto i zakazano im pracować.
2. Przejąć wszystkie przedsiębiorstwa do jednej państwowej spółki (czyt. Orlen).
3. Jak ktoś jeszcze jakimś cudem zarabia to zwiększyć ceny energii, dowalić mu większy podatek, albo oskarżyć i wsadzić do pierdla, bo sądy też są państwowe.
Tobie chodziło raczej o rządy państw, a nie narody. Naród, czyli ludzie w danym państwie zostaliby biedni w sytuacji, którą opisałeś
Przejęcie przedsiębiorstw generuje spore koszty oraz sprawia że są one mniej efektywne np Chiny efektywność spadła o 30%
Proponuje zrobić odcinki o legendach biznesu podobne to tych o fordzie oraz standard oil. Moglibyście zająć się np. Andrew Carnegi, Jakob Fugger, Cornelius Vanderblit czy John Morgan.
Świetny pomysł ja jestem za
Tak to jest to!
@@unkn0wnniewiem769 +1
Możnaby dorzucić jeszcze np mansa musa i Mikołaj II Romanov
@@thisnorth3658 ale to są władcy a nie biznesmeni
Ach ten Marks.
Dużo zależy od definicji bogactwa. Np wg mnie jestem bogaty jeżeli mam to, co chcę/potrzebuję. Są tu więc dwa składniki: posiadanie i potrzeby. Jeżeli do szczęścia wystarcza mi to, co sam mogę wytworzyć, to nie ma potrzeby budowania ekonomii. Jeżeli wszyscy chcą tego samego i nie mogą go sami wytworzyć, to nie ma opcji - zrobi się podział na bogatych i biednych. Tak jest w dzisiejszym, cywilizowanym świecie i to od tysięcy lat. Lekarstwo? Odpuścić sobie chciwość. Ale to wymaga odwagi, bo ci pierwsi mogą zostać całkiem oskubani przez resztę...
Włączając odcinek miałem głęboką nadzieję, że głos będzie już zupełnie innej jakości dzięki nowemu mikrofonowi... No ale cóż. Nie tracę nadziei i czekam na następny odcinek ! 😀
Wszystkiego dobrego życzę i oczywiście dziękuję serdecznie za kolejny wspaniały filmik!
Błogosławionych, radosnych, mokrych, pełnych miłości, pokoju, życzliwości, łagodności, cierpliwości i wszelkich innych wspaniałości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Alleluja !
Super wideo! Myślę, że fajnie byłoby zrobić serie o tym jak wyglądała gospodarka każdego z sąsiednich państw zachodnich. Od czasow wojennych aż do teraz i jak dziś wygląda. Wybiłoby to wiele argumentów socjalistom z ręki. Np. Jedno państwo jeden odcinek. :)!
Super
Zamiast wyzysku można by wydrukować pieniądze i je rozdać biednym!!!
XD
Czy mógłby Pan zrobić film o Korporacjonizmie i o Narodowym Socjalizmie?
Oraz różnice między Von Misesem i Keyensem?
Jak bogacą się narody? - KAPITALIZM
Ja bym to podzielił na następujące kategorie:
►Twarde środki (powstałe tak PKB tworzy realne bogactwo i dzięki temu jest mało podatne na kryzysy jak wojny, czy bankructwo)
- Pozyskiwanie surowców (górnictwo, hodowla i uprawy),
- Przetwarzanie surowców (produkty nisko przetworzone i półprodukty)
- Produkty wysoce przetworzone (zaawansowane technologicznie produkty)
► Miękkie środki (powstałe tak PKB jest w istocie tylko transferem bogactwa, nie wytwarza nowego bogactwa, więc ma sens wyłącznie w ramach usług międzynarodowych)
- Usługi (na przykład bankowość)
- Kontrola handlu (cła na ważnych szlakach handlowych)
- Kultura (sprzedawanie dostępu do własnych dzieł kulturowych, jak np. film czy muzyka)
- Turystyka
► Pośrednie środki (takie które nie tworzą bogactwa, ale tworzą warunki do bogacenia się)
- Dostępność do głównych szlaków handlowych
- Zręczna dyplomacja
- Duża populacja
- Wysokiej klasy uniwersytety
- Wysoka kultura pracy i nauki.
- Duże własne wpływy kulturowe po za granicę własnego kraju.
- Stabilność polityczno-ekonomiczna w kraju.
- Korzystne warunki prawne dla przedsiębiorczości.
- Rozwinięte szlaki komunikacyjne wewnątrz kraju.
Niemcy to rozumieją, a Polska nie.
A nie Lockdown i socjalizm ? :P
nie, to nie narody się bogacą na kapitalizmie a wąskie elity.
Zrobiłbyś materiał o nacjonalizmie gospodarczym i jego ekonomicznej efektywności?
Filmy o protekcjonizmie to wyjaśniały
To potrafi uświadomić jak szkodliwy jest socjalizm!
Gdyby nie socjalizm ludzie by dużo szybciej się rozwijali przez co produkowaliby więcej i szybciej czyli dużo taniej. Wtedy ludzi biednych stać byłoby na więcej. Ale ludzie mieliby nadmiar pracy bo jak każdy by się szybko rozwijał to pracownik byłby towarem deficytowym!
Opłacałoby się mieć dużą ilość dzieci co znowu by napędzało rozwój! To wszystko się łączy!
Niech żyje KAPITALIZM! PRZECZ Z KOMUNĄ!
Pięknie żeś to ujął! Pewnie da się gdzieniegdzie przypieprzyć do kapitalizmu natomiast również uważam, że jest to najlepsza ścieżka wyjścia z nędzy i biedy.
Pod kątem zwięzłości najgorszy film na kanale. Straszne lanie wody. Kulminacja jest około 8:30-9:30. 75% tekstu nic nie wnosi a tylko powtarza.
Jaki związek ma ten kanał z angielskim kanałem EconClips? Jesteście jego zagranicznym oddziałem?
Najpierw powstała ProstaEkonomia, a później zrobiliśmy anglojęzyczny kanał naszych filmów o nazwie EconClips. Także oba kanały należą do nas :)
@@ProstaEkonomia wow
Kanał odbiega od tego jaki był na początku odcinek jak rodzi się bogactwo był 1000 razy lepsze tłumaczenie bez gadania na około i oczywiście 2 lektora po wyświetleniach widać że nowy kurs się nie podoba, to nie jest prosta ekonomia za dużo gadania i najpierw fałszywych argumentów później obalanych. Po co? Lepiej od razu tłumaczyć z 1 lektorem. Plis zmień kurs bo chciało by się oglądać odcinki takie jak na początku ale to po prostu nie jest atrakcyjne
Pisze z pytaniem czy mogę na tik toku zamieszczać pana filmiki oczywiście z linkiem do orginał chce to robić żeby więcej osób wiedziała jak działa ekonomia
Niestety nie.
K A P I T A L I Z M
Wszystko oki tylko kto siedzi na tzw górze i decyduje ile pieniedzy trafia na dany rynek (teren). W filmie im wiecej produkujesz tym wiecej masz ale efektów produkcji a nie pieniedzy. Musisz to sprzedac i tu pieniadze, które ktos tworzy. ten system jest tak zakrecony. Społeczeństwa zrozumiały nic nie zrozumiały. Trzeba komus zabrac tzn wytworzyc potrzebe zeby ktos to kupił i tu pieniadze. I kto reguluje ile trafia kasy i na podstawie czego. Bez tych teorii popyt podaz itd. To tylko ludzie sie rozwijają dzieki aktywnosci tworza nowe rzeczy a pieniądz moze tez to ograniczac. My sie opieramy tylko na tym systemia a co by było gdybysmy wyszli poza?
No ale to w końcu "Jak bogacą się narody?", bo tutaj było dużo o górnolotnych ideach, ale nic o konkretach. I to jest, delikatnie mówiąc, nieporozumienie, że nagle w XVIII wieku zaczęto doceniać innowatorów i pracę twórczą. To na średniowiecze przypada wielka eksplozja innowacji. Rewolucja przemysłowa nie była pierwszym tego typu zjawiskiem. To w średniowieczu wiele osób z roli emigrowało do miast i rozpoczęło pracę jako rzemieślnik, bo rolnictwo stało się o wiele bardziej wydajne wskutek nowych wynalazków. To co widzimy w rewolucji przemysłowej to dokładnie to samo, co można zaobserwować w średniowieczu, ale znacznie bardziej dynamiczne i na większą skalę.
Masz rację. Największy postęp ludzkości miał miejsce podczas rewolucji przemysłowej i w średniowieczu. Średniowiecze było super. Podczas jesieni średniowiecza i początku nowożytności zaczęło się psuć.
w sredniowieczu nie miala miejsce zadna wielka "eksplozja innowacji", zmiany pojawily sie jak sama nazwa okresu po sredniowieczu wskazuje w "renesansie" i dotyczyly niemal wylacznie eruopy zachodniej gdzie nastapilo oczynszowanie chlopow (na wschodzie panszczyzna istniala do polowy xix wieku) i to wlasnie procesy zwiekszajace wolnosc i wlasnosc jednostki doprowadzily europe zachodnia do bogactwa. chlop panszczyzniany pracujac na czyjejs wlasnosci nie mial zadnej korzysci z pracowania ciezej gdyz nic nie otrzymywal z tego tytulu, z kolei chlop na zachodzie ktory mial mozliwosc dzierżawy czyjejs ziemii, pracujac wydajnie sam sie bogacil i osiagal z tego korzysc, z tego powodu na zachodzie wzrosla wydajnosc rolnictwa. Powstalo rowniez prawodastwo aby wlascicieil ziemii nie mogl zerwac "ot tak" umowy i wyrzucic dzierżawcy/badz bylo to utrudnione przez co taka osoba nie obawiala sie ze trud jaki wlozyla w polepszenie jakosci danej dzialki uprawnej zostanie jej przez kogos odebrany. Zwiekszona wydajnosc rolnictwa spodowala ze nie potrzeba bylo tak duzo ludzi do uprawy ziemii (wieksza wydajnsosc=>wiecej jedzenia=>mniej osob potrzebnych do pracy) przez co zaczely one pracowac w innych zawodach i doprowadzilo do powstania pierwszych manufaktur zajmujacych sie produkcja narzedzi/ubran itd itp gdzie takie produkty pomimo ze nizszej jakosci niz produkty z cechów, byly zdecydowanie tansze i na ich zakup mogli sobie pozwolic zwykli ludzie a nie tlko najbogatsze 1-2% dla ktorych dobra produkowaly cechy. W skrocie aby sie bogacic enajwazniejsze jest zapewnienie bezpieczenstwa wenetrzenego/zewntrzengo a nastepnie zagwarantowanie ludziom ze ich wlasnosc prywatna nie zostanie im przez nikogo zabrana/ukradziona/nikt nie bedzie mogl w nią ingerować. Nikt nigdy nawet pod przymusem bata nie bedzie ciezko pracowac wiedzac ze nic z tego nie osiagnie, ba skoro jakosc jego pracy nie ma wplywu na to co otrzymuje ( a otrzymywalby tyle ile potrzeba by nie umrzec) to bedzie robic jak najmniej aby sie jak najmniej zmeczyc. Jest to bardzo proste i oczywiste. To co napisalem to baaaardzo duze skrocenie niektorych tematow poruszonych przez Adama Smitha w "bogactwie narodów".
@@albertspeer8775 Plus twój komentarz jest bardziej rzetelny i zdecydowanie bardziej na temat niż cały filmik, pod którym powstał. Szacuneczek
Mam pytanie
Gdzie można zacząć swoją przygodę na giełdzie
Jakich stron aplikacji używacie polecacie ?
Nadal waska perspektywa.Brednie..
Był film o anarchokapitalizmie zróbcie film o anarchokomunizmie
Anarchokomunizm upadł by po jednym dniu chyba że byłby dobrowolny (tylko ci co by chcieli dołączali by do komun a reszta ludzi żyła by normalnie).
Kapitalizm+liberalizm+monarcha
Baza
Why is American colleges so expensive and what r the solution?
Please make a video about it
Yes yes of course
Student loans sponsored by government. Colleges got occasion to make more money. Gov cannot sponsor anymore but the prices stayed big.
Peter Schiff have some good talks about this topic.
th-cam.com/video/0_UJw3PO4CY/w-d-xo.html
Słyszę Wam Mateusz i Ziemowit :P
👍
💯👍❤
Słabo się ogląda filmy z drugim lektorem. O wiele lepiej wychodziły filmy przedstawione w monologu.
3:00 XDDDDDD
I dlatego bogacą się Chiny - ponieważ potrafią wszystko sami wyprodukować, za własną kasę ... // dobry filmik +1 pozdr.
ogromny rozwój chin nie miałby miejsca bez kolosalnych inwestycji USA/europy zachodniej po otwarciu sie chin dla kapitalu zagranicznego przez deng xiaopinga na poczaktu lat 80. dokladnie na tej samej zasadzie bogaci sie polska od 89 roku oczywiscie w mniejszej skali.
@@albertspeer8775 Jawohl Mein Führer. No, Polska może prawie tak samo, bo w Chinach kasę na internecie robi Tencent, Baidu i Alibaba a w Polsce nie Nasza Klasa i Gadu Gadu tylko Facebook i Instagram i Twitter. Cała nadzieja w CD Projekt Red :) ...
@@brachson chiny sa na tyle potezne ze mogly sobie zbanowac w/w amerykanskie strony (gdyz dostep do danych poszczegolnych uzytkownikow ma rzad USA) i z tego powodu stworzyly wlasne alternatywy, tym nie mniej porownywanie polski (gdzie my nawet nie mozemy opodatkowac ameryaknskich gigantow podatkiem cyforwym) do chin jest slabym zartem, kompletnie inny potencjal obu krajow, swiatowego mocarstwa (chin) do aktualnie niestety przedmiotu czyli polski. Co do CDP to rynek zweryfikowal ich najwiekszy produkt eksportowy tworzony przez bodaj 8 lat - od premiery cybeperunka w grudniu 2020 kurs zlecial z 460 pln za akcje do 190 dzisiaj.
@@albertspeer8775 Jawohl Mein Fuhrer, zgadzam się w 98.8%. Z tym, że powinniśmy uściślić, że przede wszystkim bogacą się nie Polska, tylko amerykańskie i zachodnioeuropejskie firmy w Polsce, które poczyniły tutaj w.w. kolosalne inwestycje po 89 roku, a Polacy -- z nielicznymi niestety wyjątkami -- pełnią rolę taniej lokalnej siły roboczej dla wielkich zagranicznych koncernów, centr BPO, itd. No, ewentualnie pozwolą nam zrobić firmę rozwożącą paczki. W internecie jest jeszcze trochę wolnej konkurencji, więc się taki CD Projekt zdołał przebić (spokojnie z tymi akcjami, myślę, że będziemy robić kolejne kółeczko niedługo). Tak, że jak najbardziej - jesteśmy przedmiotem rozgrywki pomiędzy Wschodem a Zachodem, ale moglibyśmy trochę lepiej grać w tą grę i próbować rozmawiać w z obiema stronami -- tak, jak na przykład robią to o wiele mniejsze Węgry.
@@brachson oczywiscie ze polacy sa tania sila robocza, w kocnu z tego powodu byly tu inwestowane pieniadze, bo u siebie mieli o wiele wyzsze koszta pracy, tym nie mniej dzieki temu bogaca sie zarowno koncerny amerykanskie/europy zachodniej jak i polacy, a to ze wieksze zyski czerpie z tego zachod - tak jest ale jedyna inna opcja czyli brak udzialu w swiatowej gospodarce juz zostal przetestowany przez poprzedni ustroj gospodarczy i po 30 latach od zmiany efekty widac golym okiem - ogromny wzrost bogactwa wszystkich warstw spolecznych. sugerowanie ze aktualny stan jest dla nas niekorzystny to jawny sabotaż i piąta kolumna.
Od zawsze wiedziałem, wszyscy cierpią przez ten okropny kapitalizm który pobudza rozwój, postęp, wolność tworzy nowe technologie i depresuje ludzi jak dobrze ze żyjemy w przyszłym ludowym europejskim kołchozie gdzie nie ma rozwoju tylko jest i dąży sie do niepochamowanej równośći i szczęścia tolerancyjnych ludzi bez podstawowych zasad wolności oraz do sprawiedliwości społecznej!
Po czym wyleciał przez okno...
Precz z komuną i socjalizmem to oczywiste. Ale z Unią chyba tek źle nie jest...
@@robuzytkownik7505 jeszcze wiele wykładów i wypowiedzi korwina przed tobą
@@robuzytkownik7505 unia też blokuje rozwój
@@xflashu8075 z Korwina się wyrasta, z konfederacji też, w Korwinie cenię tylko nienawiść do komunizmu, socjalizmu i bolszewizmu.
@@robuzytkownik7505 jak ktoś wyrósł z korwina to nigdy nie był prawdziwym kucem
No tak, tylko że Rowling nigdy nie musiała martwić się o swoje bezpieczeństwo finansowe, podobnie jak Gates, Musk i wielu innych, którzy literalnie trafili na żyłę złota w początkach epoki digitalu (czyli wygrali na loterii). Mit milonera z własnego garażu jest tylko mitem, przeoraną anegdotką dla mas mamionych amerykańskim snem.
kupcie mu mikrofon
:)
Spokojnie w 2021r noze zbankrutowac polowa przedsiebiorców na rzecz kroporacji I Skarbu Panstwa. A reszte zarżnie sie podatkami.
może to dla tego, że z pewnego powodu muszą zamykać działalność?
@@kazdangaming09PL oczywiscie wielki brat patrzy I wymyslil niewidzialnego wroga ktory straszy statystykami, dlatego w kazdym kraju tworza sie buntownicze grupy przedsiebiorcow.
Weź wywal tego drugiego prowadzącego bo się go nie da słuchać po prostu!
zdelegalizować biede i po problemie 😆
#Prosta #Ekonomia
Ciekawe jak narody będą się bogacić po 'Wielkim Resecie'? :D
Ja się zastanawiam jak wy siedzicie w tej folii ameliniowej na głowie.
@@robuzytkownik7505 wy siedzicie? ameliniowej? wtf
@@kamar6791 będą się bogacić wolniej tak jak socjalizmie
@@kamar6791 Nie będą. Bo będzie socjalizm ale z korporacjami. Ale ten system w końcu padnie. No chyba że iluminatom się nie uda.
@@kamar6791 to je amelinium, tego nie pomalujesz
Bez sensu. Narody sie bogaca przez eksport. Sprzedaz innym aby pieniadze lub towary wplywaly. Najbogarsze kraje sa te ktore maja przewage eksportu nad importem. Podatki wewnetrzne to okradanie wlasnych czlonkow. Pieniedzy w narodzie nie przybywa od tego. Przyklad. Mamy wioske gdzie jest 100 muszelek. W wyniku handlu wymiany jedni beda miec ich wiecej inni mniej. Ale stale mamy 100 muszelek w wiosce. Gdy towary uslugi zaczniemy sprzedawac do sasiednich wiosek to muszelki od nich wplyna do nas. I bedziemy miec np. 200 muszelek.
Infantylizacja marksizmu. Jeżeli dobrze zrozumieć Marksa, trzeba wyjść poza kategorie ekonomicznego (nawet te ricardiańskie, które przekształcał do wyrobienia kształtu teorii wartości), a sięgnąć po wyalienowanie i dehumanizację robotnika.
A zapodaj że mnie panie, polewnicę rosół, zaiści!
Ależ można wyjść poza te kategorie i sięgnąć dalej.
Tyle że wówczas Marks i jego idee wypadają JESZCZE bladziej i jeszcze żałośniej, stety-niestety.
pierwszy komentarz
Za to jak merytoryczny!
Nieprawda bo ja byłem pierwszy