Witam, ile sera wyszło z tych 10l mleka? Tak orientacyjnie oczywiście i jaka to forma była użyta? Przymierzam się do wykonania sera według Pańskiego przepisu ale muszę kupić większą formę. Dobrze by było abym miał taką samą. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Kłaniam się. Jak długo będzie wytwarzała się naturalna skórka? Bo moje już leżą w suchym 4 dni i jeszcze skórki nie ma. Czytałem że to może trwać nawet 2 tygodnie. Z drugiej strony co się stanie jak pomaluje polioctanem wcześniej? 😀 Pozdrawiam
@@supermichal3 pozwól że skopiuję tekst bo za dużo pisania ;) "Parafinujemy sery minimum 7 - 10 dniowe, o wytworzonej już skórce. Nie możemy tego zabiegu przeprowadzić na serach, w których nadal przebiegają główne procesy fermentacyjne, a wydzielanie serwatki jeszcze nie ustało. Mogłoby to doprowadzić do zepsucia sera i naszego załamania nerwowego. Zanim przystąpimy do parafinowania musimy upewnić się, że nasz ser ma czystą i suchą skórkę. Możemy go umyć za pomocą ściereczki nasączonej spirytusem lub octem i dokładnie wysuszyć. Wilgotna skórka może spowodować odpryskiwanie parafiny, a nawet przyczynić się do rozwoju pleśni lub bakterii gnilnych."
Przed solanką zostawiamy w temperaturze pokojowej :) do dojrzewalni lepiej jest włożyć ser bez niczego, a w trakcie dojrzewania jak powierzchnia jest sucha np. pokryć polioctanem.
Super kanał, ogladam jeden film po drugim. Mam takie pytanie chcialbym zrobić ten ser z 25lt mleka , ale nie mam takiego garnka. Czy mogę robić w dwóch garnakch, a na końcu połączyć ziarno np po odlaniu serwatkii potem dolać wodęi osuszać razem? Czy to nie najlepszy pomysl ?
Hej, wiesz co nie robiłem tak nigdy, ale ma to sens. Wypłukać ziarno na 2 garnki i połączyć w jeden do osuszania, albo już przed przełożeniem do formy ;)
Witam! Przerobiłem już kilka Twoich przepisów na sery pleśniowe i miękkie i póki co wychodzą pyszne. Zabieram się za sery prasowane i stąd pytania. Czy wagę podczas prasowania zmienia się w zależności od ilości użytego mleka? Tzn. jeśli 5 litrów zamiast 10 to 50% wagi czy zostawić taką samą? I Czy do dojrzewania serów nie-pleśniowych jak gouda/hispanico wystarczy z konieczności pudełko w cieplejszej części lodówki? (temperatura 10 stopni, czasem dochodzi do 11 lub spada do 9,5). Pozdrawiam i czekam na następne filmy! Czy w planach będzie provolone?
Hej! Bardzo fajnie, że sery wychodzą i smakują ;) Jeśli chodzi o prasowanie to więcej zależy od wielkości formy, niż ilości mleka. Jeśli forma ma 15-20cm średnicy to zastosuj obciążenie takie jak u mnie. Jeśli ma 10-15 to zmniejsz o 50%, a jeśli 20-25cm to zwiększ o 50% ;) Teoretycznie jeśli ta temperatura na prawdę jest taka jak piszesz, to z konieczności może być ;). Jest w planach provolone i jeszcze kilka serów pasta filata. Jak dobrze pójdzie to uda mi się je nagrać przez wakacje i pojawią się niebawem na kanale. Pozdrawiam!
Świetny kanał! Dziękuję za wszystkie przepisy i instrukcje. Mam pytanie odnośnie dojrzewalni: czy po prasowaniu ser do następnego dnia przetrzymujemy w temperaturze pokojowej czy już w lodówce? To znaczy, że ser do dojrzewalni przenosimy dopiero po 2 lub 3 warstwie polioctanu?
Po prasowaniu ser solimy w solance. Po solance można go obsuszyć w temp. pokojowej 1-3 dni jeśli masz w domu 18-22 stopnie. Jeśli powyżej to daj ser od razu do dojrzewalni. Polioctanem malujesz jak powierzchnia jest już sucha ;)
Chlor zabija bakterie, wszystko zależy od ilości chloru w wodzie. jeśli jest mocno chlorowana to może wpłynąć na smak sera. Wodę wystarczy przefiltrować, zagotować lub użyć źródlanej tak jak ja to robię ;) do solanki od biedy przejdzie, ale do płukania skrzepu bym nie dodawal
No brawo bardzo fajna robota. Jeżeli woda ma być nie chlorowana to kranówka też może być. Czy taki ser można na przykład wędzić? Gdzie kupić składniki. I ile tak średnio wychodzi sera.. pozdrawiam
Hej dzięki! Woda nie chlorowana tj. źródlana z butelki/ przefiltrowana/ przegotowana ew. Prosto z kranu pod warunkiem, że nie śmierdzi na kilometr chlorem ;) można wędzić, ale zimnym dymem, a składniki w sklepach serowarskich np. serowar.pl / wanczykowka/ gapfoodadditives. Sera wychodzi średnio 1kg z 10l mleka. Pozdrawiam
Proszę o info jeżeli mam podluszczke suchą rennet pisze 1 gram na 20 litrów to dać pół grama na 10 litrów czy dać więcej ? W ilu ml wody wymieszać i ile gram żeby było ok na 10 litrów no i ile czasu musi krzepnąć
tak, najlepiej dać wg. dawkowania czyli 0,5g na 10l. Korzystałeś już z tej podpuszczki? Łapie dobrze przy dawkowaniu zalecanym? Wymieszaj w ok 30-50ml wody, a krzepnąć musi tyle ile trzeba do odpowiedniego skrzepu. Najprędzej ok. 30-50 minut ;)
Nie jestem fanem dojrzewania w próżni, bo ser dojrzewa inaczej niż normalnie, więc nie będę tego polecał b(ale są zwolennicy takiej metody;) powłoka to wosk czy polioctan? I ma Pani na myśli normalną lodówkę?
Szczerze mówiąc to nie polecam worów próżniowych, ze względu na to, że ser nie oddycha w takich warunkach. Polioctan jest powłoką przepuszczalną w przeciwieństwie do worka próżniowego. Oczywiście są i zwolennicy takich praktyk, ale ja osobiście odradzam ;) Jeśli spróbujesz to będziesz wiedział, czy następnym razem zrobić tak samo.
Jak wyciągłem ser z solanki to można tą solanke przechowywać w lodówce i jak długo ? Po mam wylewać jak w najbliższym czasie będę robił więcej serów to solanka się przyda
Będę robił w tym tygodniu goude pytanie jak pokryje woskiem to mam zamknąć próżniowo w folii i do piwnicy mam tam +14 czy włożyć do pojemnika i do środka do pojemnika jeszcze literatki z wodą żeby była wilgoć w piwnicy? Albo lodówka ? Aktualnie mam na +7 lodówkę bo camembert trzymam w pudełku tez przepis od ciebie ;) to gdzie przechowywać?
Jeśli woskiem to nie trzeba dodatkowo nawilżać. Jeśli polioctanem to lepiej pudełko, nie trzeba wkładać literatek, ser sam odda wystarczająco dużo wilgoci. 7 stopni to za mało na goude ;)
@@Domowyser ok czyli włożę do piwnicy. Super film oby więcej np zrób Pan ser Cheddar albo Blue/lub Rockpol pyszne sery szukam przepisu w internecie kupiłem bakterie jak RQ - pleśń Penicillium roqueforti i raz trzeba spróbować zrobić
Aaa i jeszcze jedno pytanie bo mamy rozbieżność zdań z ojcem 😃czy 7:26 filmu ja dobrze rozumiem że po 20-30 minutowym podgrzewaniu potem kolejne 30 minut suszymy ziarno utrzymując temp. 38 stopni?
Tak dokładnie, mieszamy przez kolejne 30minut(około) aby finalnie osuszyć ziarno. Temperatura jeśli spadnie do 37 lub wzrośnie do 39 to świat się nie wali ;)
Witam. Czy po prasowaniu 3h, można ser zamiast na noc to zostawić na 2h w formie bez obciążenia i wrzucić do solanki? Bo druga opcja to taka że mogę zostawić na noc, rano odwrócić i dopiero po dobie wrzucić do solanki. Praca niestety. Mam 2 serki po 0.5 kg.
Raczej byłbym za drugą opcją. Po 3h prasowania ser ma jeszcze za wysokie pH na solenie. Chyba że masz w domu 30 stopni i pH spada dużo szybciej ;) możesz rano włożyć do dojrzewalni, a solić po 24h bez problemu
@@Domowyser w takim razie złego wyboru dokonałem :/ Prasował się ogółem dłużej, bo najpierw 45min bez obciążenia, 1h z obciążeniem, 3,5 ze zwiększonym obciążeniem i jeszcze 2,5 bez obciążenia. Jakie mogą być konsekwencje zbyt wczesnego włożenia sera do solanki, czyli rozumiem że za wysokiego pH sera i czy jest jakiś sposób na określenie tego momentu że ser dojrzał do zasolenia?
Może nastąpić wtórne ukwaszenie i ser wyjdzie trochę twarogowy w środku, ale nie musi tak być. Jednak z tego co piszesz to trochę czasu minęło i pewnie będzie ok ;)
@@Domowyser dzięki za wyjaśnienia, statnie jeszcze pytanie 😁 Rozumiem że niektórych pleśni w jednej dojrzewalni (wysoka chyba koło 1,7m) nie trzymać razem w tym samym czasie, nawet trzymając sery pleśniowe w pojemnikach maksymalnie oddalonych od siebie bo jest cyrkulacja powietrza i mogą zakażać się nawzajem? Jeśli tak to jakich nie można ze sobą mieszać a jakim to nie przeszkadza?
Witaj, piszesz 2 gramy Chlorku to znaczy : 2 gramy proszku rozpuszczonego w wodzie czy 2 gramy roztworu soli serowarskiej ( 4 części chlorku + 6 części wody). Jestem początkująca i chce zrobić Gode . Czy możesz podać jakie PH powinno mieć mleko w różnych ale ważnych etapach wyrobu Goudy. Posiadam Ph- mierz . Dzięki
To chlorek wapnia w płynie. 2ml - w nowych filmach podaje już w ml dla jasności. Szczerze mówiąc to najważniejsze jest pH przed włożeniem do solanki. Powinno wynosić ok. 5,4. W wcześniejszym etapie niewiele się zmienia
Mam pytanie odnośnie solanki - czy dodatek chlorku oraz octu ma na celu zapobieganie "rozpuszczaniu" zewnętrznej warstwy sera ? Bo zdarza mi się to, chociaż nie zawsze i nie wiem jak ten problem rozwiązać.
Po tygodniu dojrzewania w lodówce na serze pokrytym polioctanem na jednej stronie pojawiły się białe nieznaczne naloty. czy to pleśń? Co robić w takiej sytuacji? Dziękuję z góry za pomoc.
Wystarczy wytrzeć zwilżoną ściereczką. Nawet jeśli to pleśń to polioctan chroni ser i wystarczy ścierać ;) dodam, że jakby nie było polioctanu tylko ser by dojrzewał na naturalna skórkę to również trzeba wycierać/ przemywać.
zrobiłam już trochę serów według twojego przepisu ale zawsze mam problem z kulturami bakteri a kupuję je w serowarze proszę o podpowiedż jakich użyć przy goudzie Dziękuję za świetne przepisy i pozdrawiam
mam dwa pytanka, mnie ser nie pływa, ale topi się w solance , co może być nie tak? Czy w opisie na solankę nie ma błędu, ja sprawdziłam się z mężem , bo do szkoły chodziłam już dawni , ale 600 g to ponad pół kila soli , czy nie powinno być 60 g?
Witam, jeśli ser topi się w solance to znaczy, że stężenie soli jest o wiele za małe. W stężeniu poniżej 16% kazeina pęcznieje i ser robi się śliski z wierzchu, a dodatkowo nie powstaje skórka. Najlepiej nawet 660g na 3l wody czyli 220g/1 litr. Proszę nie bać się takiej słonej solanki, do serów właśnie takiej się używa ;)
You can use other mesophilic culture. The strains in this mix are: Lactococcus lactis subsp. lactis Lactococcus lactis subsp. cremoris Lactococcus lactis subsp. lactis biovar diacetilactis Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris
Jak przekroje taki ser na pół i zjem kawałek to jak mam go przechowywać? Logiczne ze nie jestem w stanie zjeść od razu całego. Mam go zamknąć próżniowo i trzymać dalej w dojrzewalni ?
Ja po przekrojeniu odkrajam tyle ile będę wstanie zjeść be ciągu kilku dni i zawijam w stretch/papier/ folię alu, a resztę pakuje próżniowo i spowrotem do dojrzewalni lub lodówki
No i zrobiłem. Wyszło trochę nierówności na brzegach chyba przez chustę serowarską bo sztywna jakaś. Czy można by było wkładać bez chusty czy gazy wprost do formy? Tak czy owak wielkie dzięki za super przepisy i pomysły.
To lepiej w chuście. W niektórych nowych filmach ( które są o niebo lepsze niż moje pierwsze filmy ;) pokazuję że można na koniec prasować przez 1-2h bez chusty żeby wyrównać bruzdy ;)
Absolutnie nie do kosza ;) nic się nie dzieje, powierzchnia sera jest idealnym środowiskiem dla pleśni. Wystarczy zmyć powierzchnie ew. Wyszorować jeśli skórka jest mocna i po osuszeniu pokryć polioctanem lub dojrzewać na naturalną skórkę, ale wtedy trzeba zmywac powierzchnię co jakiś czas w razie potrzeby ;)
Bardzo źle. Mleko należy podgrzać do 63-65 jak najszybciej, utrzymać temperaturę przez 30 minut i jak najszybciej schłodzić do temperatury zaprawiania bakteriami. O pasteryzacji możesz poczytać na moim nowo powstałym blogu www.mlekoiser.com/2022/03/pasteryzacja.html
takie male pytanko ,jak wplynie na ser nierozcienczanie serwatki -rozumiem ze gouda to juz nie bedzie ale czy smak bedzie bardziej ostry? czy w ogole ser jakotaki sie nie uda
Ogólnie to ser się uda, ale będzie bardziej kwaśny, pikantniejszy i mniej elastyczny bo z serwatka zabieramy laktozę, która jest pożywką dla bakterii przez co ser wychodzi słodszy, bardziej elastyczny
Jestem w szoku jak to można sobie wszystko na spokojnie robić rękami i ser wyjdzie. Ja robię piwo w domu i po zagotowaniu obowiązuje pełny reżim sanitarny, dezynfenkcja sprzętów, butelek itp. Ile to się traci czasu na uważanie żeby nie zakazić brzeczki a tutaj cyk, 32 stopnie, do chusty, przyklepane ręką i ser jak ta lala. Będę to robić. Mam jeszcze pytanie o te 80% wilgotności, co to w praktyce oznacza?
Może to tak wygląda, ale sprzęt, formy itd muszą być zdezynfekowane (jest o tym filmik), a ręcę dezynfekuję etanolem lub izopropanolem ;). 80% oznacza, że wilgotność względna w dojrzewalni powinna wynosić ok. 80%. Serdecznie polecam "wejście" w serowarstwo ;)
Łyżki, mimo że na filmie wydaje się, że to łyżeczka ;) To jeden z pierwszych filmów i nie byłem wtedy zaopatrzony w dokładną wagę. Najlepiej dodać wg. wskazań producenta np. serowar 1g/10l
Wszystko jest dla mnie przejrzyste i jasne ale jeden drobiazg... W GAP podają dozowanie kultur 0,2 g na 10 l mleka (konkretnie pytałem o HL 06) natomiast, co prawda nie ważyłem, 1/4 łyżki wydaje się dużo więcej niż 0,2 g. Czy w tym przypadku tak ma być? PS. Koryciński prawie zjedzony. Pycha!!!
Hej i tak i nie. Przyznam, że jak kręciłem filmik to nie miałem wagi pod ręką i dodałem tyle ile mniej więcej wydawało mi się, że będzie wg. dawkowania. Nie będę ukrywał, że lepiej dodać więcej niż za mało, bo bakterie mają ograniczoną skuteczność w zjadaniu laktozy. Jeśli dasz nawwet 2x więcej niż zalecane dawkowanie to nic się nie stanie, szczególnie przy serach z płukanym ziarnem.
@@Domowyser Tak też zrobiłem - ile się wydawało słuszne - bo zważenie 0,2 g na wadze o dokładności 0,1 g traci sens. Pytanie zaś wynikło również z tego, że Serowar proponuje dawkowanie większe o rząd. Chyba że inna technologia produkcji bakterii. Jeśli mleko dojedzie dzisiaj camembert. Zaryzykuję mleko prosto od krowy ale to oficjalna mleczna hodowla więc stworzenia muszą być pod stałą opieką weterynaryjną. Dzięki! 😀
@@brunonszwejk4570Akurat bakterie z serowwara ostatnimi czasy używam praktycznie zawsze. Czasem pleśnie i brevi mam z innej firmy, ale podstawowe serowar, właśnie ze względu na dawkowanie w małych ilościach mleka. Bakterie z serowara mają dawkowanie 1g/10l mleka. Na pewno mają jakiś nośnik np. mleko w proszku/ laktoza lub maltodekstryna - dlatego dodajesz ich więcej ;). Mleko surowe jak masz dobre dojście to zawsze na propsie, ale uważaj, bo nawet jak masz 100% pewne mleko to można zakazić podczas transportu
Tak można prasować połowa obciążenia ( niektórzy nawet nie prasują goudy, ale ja tak) jeśli chodzi o czas dojrzewania to te 3-4 tygodnie mimo wszystko bym trzymal
@@Domowyser Dziękuje. Mam jeszcze pytanie . Pomyłkowo kupiłem podpuszczkę w proszku. Ile wsypać na 5 l. weług opisu to 5,5 g na 1000L. Oznaczałoby to że na 5L to 0,028g. Czy to nie za mało?
@@wodzimierzwoziwodzki3833 najprędzej jest to podpuszczka (koagulant) mikrobiologiczna. Taka podpuszczka zawsze jest duuuzo mocniejsza więc raczej bym używał wg. Instrukcji. Ew. Troszkę więcej do zaokrąglenia ;)
Transkrypcja filmiku dla mnie :D [właśnie go robię] Gouda -10l mleka dodać 2g chlorku wapnia [w wodzie rozpuszczony] i podgrzewać do 32'C mieszając -przy 32'C dopdać 1/4 ŁYŻKI kultur mezofilnych i dokładnie wymieszać -odstawić na 30 minut -dodać 2ml podpuszczki rozcienczoną wodą -odstawić 30-35minut do utwrozenia skrzepu -wstawić 3l wody po 30 mintuach pokroić sklrzpe na 2cm kostki i czekać 5minut potem pokroić na mniejsze 1cm kostki potem powili mieszać przez 10-15 minut do uwolnienia serwatki i osuszenia skrzepu zostawić na 5 minut żeby ziarno opadło odlać 30% serwatki [przez sitko chichlą] dolać przygotowaną wcześnbiej wodę o temperaturze 40'c [w 2-3 partiach] i dogrzewamy do 38'C w 20-30 minut utrzymać 30'C przez 30 minut ziarnmo powinno sie zbijać w bryłkę odlewamy serwatkę do poziomu ziarna [rpze sitko chochlą] przekłądamy skrzep do chusty, następnie do formy iz sotawaiamy an 15 minut bez obciążenia żeby się sączyło po 15 minutach obracamy ser i zostawiamy na 30 minut bez obciążenia mastępnie prasujemy ser 5kg przez 30 minut potem 10kg przez 3 h co godzinę obracając ser potem odwijamy ser i zostawiamy w formie do następnego dnia następnego dnia przekłądamy ser na 7h.kg sera [ser bedzie sie unosił, wiec wystającą cześc posypać solą i bracać w połoiwie czasu] solanka - 600g niejodowanej soli 3l niechlorowanej wody 4g chlorku wapnia 1 łyżeczka octu po 8 godiznach wyjmujemy ser z solanki i zostawiamy w temp pokojowej na 2-3 dni po osuszeniu i wytworzeniu skórki polewamy woskiem 2-3 warstwy potem ser w temperaturze 12-14'C i wilgotności 80% dojrzewamy przez minimum 6 tygodni
Z filmu wynika, że po solance wyjmujemy na 2-3 dni i pokrywamy powłoką. Nie za szybko? Inne źródła podają, iż pokrywanie powłoką powinno być po 14 dniach. BTW, świetny kanał, świetny kontent, nabijam wyświetlenia codziennie ;]
@@Domowyser pleśniowe wychodzą mi bez problemu jednak przy twardych mam problemy ze skrzepem, który podczas mieszania po prostu rozpada się na drobna kaszę
No niestety tak jest, mimo dodania cacl skrzep jest bardzo kruchy. Mleko sklepowe nawet świeże jest pasteryzowane w 74 stopniach, a to dużo. Dodatkowo jest wirowane i normalizowanie, przez co zmienia swoją strukturę. Jak pisałem ser wyjdzie jednak może nie być taki jakiego oczekujemy ;)
Pewnie, że tak! Jednak ser tej wielkości po 12mc mimo zachowania idealnej temperatury i wilgotności będzie dosyć kruchy i twardy jak parmezan ;) Do długiego dojrzewania lepiej zrobic krążek minimum 2-3kg
Wolna lodówkę mam mogę dostać chlodziarke do napojów tylko musze się dowiedzieć jaki jest zakres temperatur w niej ..no nad tym się jeszcze nie zastanawiam polioctan czy wosk?widziałam w pana filmach ze raczej wosk .dlaczego?a tak na marginesie jestem zachwycona Pana kanałem i łatwością jak Pan robi sery👍👍👍
Dziękuję bardzo, najlepiej jakby temperatura była w granicach 13-24 stopni w niższej ser może źle dojrzewać np. gorzkniec, ale można spróbować ;) u mnie w filmach jest polioctan wosku nie używam. Używałem kilka razy (nigdy w filmie), ale wolę polioctan
@@Domowyser mam jeszcze pytanie do Pana ostatno zrobiłam ser korycinski i wyszedł mi gorzki ale chyba dała za duzo podpuszczki bo po zatrzymaniu mleka zaraz się scielo .czy to wina podpuszczki czy może mleka?i czy obracanie częste sera po zdaniu sprzętu na jakiś wpływ na jakość sera?
Jeśli podpuszczka złapała prawie od razu po dodaniu to albo podpuszczki było zdecydowanie za dużo co wpływa na smak, albo mleko nie było do końca świeże co również wpływa na smak. Obracanie ma wpływ na równy odciek serwatki co też ma wpływ na smak bo serwatka odcieka równo
Chlorek wapnia nie jest niczym złym. Wzbogaca mleko pasteryzowane w wapń, który jest potrzebny do prawidłowej koagulacji podpuszczką. Można go nie dawać przy mleku świeżym surowym, udojowym. Annato jest opcjonalne, daje żółty kolor. Annato to barwnik serowarski z arnoty właściwej (rośliny) czyli też nie jest niczym złym, ale jest opcjonalny ;) podpuszczki i bakterii niestety nie można pominąć ;)
@@Domowyser chyba się myślisz. Jak ma się prawdziwe mleko "prosto od krowy" to bez podpuszczki i bakterii można zrobić wspaniały twarożek, myślę że i żółty ser też się da. Jak się mylę to mnie popraw
Jak ma się prawdziwe mleko prosto od krowy to twarożek jak najbardziej zrobisz, ale sera podpuszczkowego ( czyli potocznie żółtego) nie zrobisz bez podpuszczki. Bez bakterii można się pokusić, ale żeby zrobić konkretny ser i nadać mleku kierunek w którym ma się ukwaszac to dobrze te bakterie dodać.
Kupiłem 5 litrów mleka dodałem podpuszczki i skrzep się nie zrobił. Patrzę komentarz autora "-Mleko pasteryzowane lub surowe (nie UHT)" i już wiedziałem gdzie popełniłem błąd :P
Rewelacja ser! Tata nie wytrzymał i po 2 miesiącach wyciągnął z dojrzewalni. Następnym razem będzie leżakować dłużej ciekawe czy będzie lepszy ale po 2 miesiącach był genialny
@@Domowyser Pewnie że nie to samo :) dziś rozkroiłem swoją pierwszą goudę robioną na mleku sklepowym i też jest niezła . W sumie to nie wyszła mi gouda tylko jakiś ser ale i tak smaczniejszy od tego ze sklepu
NIE ZROBISZ SERA GOUDA W DOMU, BO NIE MASZ TAKICH BAKTERII I WARUNKÓW TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI POWIETRZA. Możesz zrobić ser, ale nie Goudę. Zamiast kombinować kup sobie Old Amsterdam i ciesz się smakiem.
Nie mogę się zgodzić ;) Kultury wykorzystywane do goudy to żadna tajemnica. Szczepy mezofilne homofermentatywne i heterofermentatywne. Temperatura i wilgotność to również nie jest problem z czym na pewno zgodzi się każdy domowy serowar. osiągnięcie odpowiedniej temperatury i wilgotności w chłodziarce to nie problem po kilku modyfikacjach ;)
*Zobacz również!*
*Belper knolle* th-cam.com/video/g1h6rIkwutE/w-d-xo.html
*Butterkäse* th-cam.com/video/B8atYCvIPw0/w-d-xo.html
*Cheddar* th-cam.com/video/Ymgw38eL03I/w-d-xo.html
*Emmentaler* th-cam.com/video/tMqZZHbp0-A/w-d-xo.html
A jak zrobić Goude aby miał dużo dużych dziór?
Jezu, jak fenomenalnie zrobiony... Szacunek, Domowy Serze! 😁
Super film, najlepszy film na youtubie pokazujacy jak zrobic w miare prosto ser gouda ! pozdro
Wczoraj zrobiłem pierwszą Goude :) Twoje filmy są mega przydatne prosto i konkretnie. Pozdrawiam i powodzenia!
Skad wilgotnosc 80% do dojrzewania?
@@uceee1 garnek z wodą lub nawilżacz
@@daniel.sz86 a jakie znaczenie ma wilgotność jak ser jest w szczelnej wodoodpornej powłoce wosku?
Witam, ile sera wyszło z tych 10l mleka? Tak orientacyjnie oczywiście i jaka to forma była użyta? Przymierzam się do wykonania sera według Pańskiego przepisu ale muszę kupić większą formę. Dobrze by było abym miał taką samą. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Witam, sera szczerze mówiąc nie pamiętam ile wyszło, ale coś około 1-1,2kg. Forma to W14 wanczykowka lub fromaggio z serowara 14cm. (Są identyczne)
@@Domowyser a one już są w komplecie z tymi deklami czy dorabiałeś?
Dekle są do kupienia w wanczykowce ;)
Kłaniam się. Jak długo będzie wytwarzała się naturalna skórka? Bo moje już leżą w suchym 4 dni i jeszcze skórki nie ma. Czytałem że to może trwać nawet 2 tygodnie. Z drugiej strony co się stanie jak pomaluje polioctanem wcześniej? 😀 Pozdrawiam
@@supermichal3 pozwól że skopiuję tekst bo za dużo pisania ;)
"Parafinujemy sery minimum 7 - 10 dniowe, o wytworzonej już skórce. Nie możemy tego zabiegu przeprowadzić na serach, w których nadal przebiegają główne procesy fermentacyjne, a wydzielanie serwatki jeszcze nie ustało. Mogłoby to doprowadzić do zepsucia sera i naszego załamania nerwowego.
Zanim przystąpimy do parafinowania musimy upewnić się, że nasz ser ma czystą i suchą skórkę. Możemy go umyć za pomocą ściereczki nasączonej spirytusem lub octem i dokładnie wysuszyć. Wilgotna skórka może spowodować odpryskiwanie parafiny, a nawet przyczynić się do rozwoju pleśni lub bakterii gnilnych."
Варила сыр по твоему рецепту! Получился супер вкусный! Спасибо!
Ser po prasowaniu przed solanką, zostawiamy w temperaturze pokojowej czy idzie do lodówki?
I czy można pakować próżniowo sery do dojrzewalni.
Przed solanką zostawiamy w temperaturze pokojowej :) do dojrzewalni lepiej jest włożyć ser bez niczego, a w trakcie dojrzewania jak powierzchnia jest sucha np. pokryć polioctanem.
Super kanał, ogladam jeden film po drugim. Mam takie pytanie chcialbym zrobić ten ser z 25lt mleka , ale nie mam takiego garnka. Czy mogę robić w dwóch garnakch, a na końcu połączyć ziarno np po odlaniu serwatkii potem dolać wodęi osuszać razem? Czy to nie najlepszy pomysl ?
Hej, wiesz co nie robiłem tak nigdy, ale ma to sens. Wypłukać ziarno na 2 garnki i połączyć w jeden do osuszania, albo już przed przełożeniem do formy ;)
Dziękuję za odpowiedź, po weekendzie spróbuję i zobaczymy co wyjdzie. Muszę w końcu ogarnąć większy gar.
Ciekawe :) a gdzie można zakupić wszelkiego rodzaju dodatki ?
Pod koniec czerwca dodam linki do filmów i poinformuję. Będzie można kupić u mnie ;)
Witaj, napisz proszę w jakich temperaturach przechowywać ser( jest pokryty woskiem). pozdrawiam
Hej najlepiej około 12 stopni :)
Co zrobić gdy po miesiącu dojrzewania pojawia się zielona pleśń? gouda jest pokryta woskiem wystarczy przetrzeć ? To normalne ze pojawia się pleśń?
To normalne, powierzchnia sera to idealne miejsce na pleśń chłodno i wilgotno ;)) wystarczy wytrzeć jeśli jest na wosku.
Czy może być na kozim mleku? Ewentualnie jakoe sery na kozum mleku? Czy prpporcje te same?😊
może być na kozim. W zasadzie każdy ser możesz robić też na kozim, ale pamiętaj żeeby temperatura podczas produkcji była niższa o te 2-3 stopnie
Naprawdę gratulacje znasz się :)
Piękny!!! 😍
Podpowiedz kolego proszę do pojemnika jakiego użyłeś o jakich wymiarach opcjonalnie najlepiej dobrać chustę serowarską.
Do tej formy 14cm najlepiej tetre lub chustę 50x50. Mogła by być mniejsza, ale mniejszych nie widzialem
Do tej pory soliłam goudę na sucho, ale ser jest słony tylko z zewnątrz, a w środku wcale. Ile powinnam trzymać ser w solance o masie 2.3 kg ?
Witam! Przerobiłem już kilka Twoich przepisów na sery pleśniowe i miękkie i póki co wychodzą pyszne. Zabieram się za sery prasowane i stąd pytania. Czy wagę podczas prasowania zmienia się w zależności od ilości użytego mleka? Tzn. jeśli 5 litrów zamiast 10 to 50% wagi czy zostawić taką samą? I Czy do dojrzewania serów nie-pleśniowych jak gouda/hispanico wystarczy z konieczności pudełko w cieplejszej części lodówki? (temperatura 10 stopni, czasem dochodzi do 11 lub spada do 9,5). Pozdrawiam i czekam na następne filmy! Czy w planach będzie provolone?
Hej! Bardzo fajnie, że sery wychodzą i smakują ;) Jeśli chodzi o prasowanie to więcej zależy od wielkości formy, niż ilości mleka. Jeśli forma ma 15-20cm średnicy to zastosuj obciążenie takie jak u mnie. Jeśli ma 10-15 to zmniejsz o 50%, a jeśli 20-25cm to zwiększ o 50% ;) Teoretycznie jeśli ta temperatura na prawdę jest taka jak piszesz, to z konieczności może być ;). Jest w planach provolone i jeszcze kilka serów pasta filata. Jak dobrze pójdzie to uda mi się je nagrać przez wakacje i pojawią się niebawem na kanale. Pozdrawiam!
Czy przy mleku swojskie,,prosto od krowy trzeba dodać chlorku wapnia
Nie ma potrzeby ;)
Świetny kanał! Dziękuję za wszystkie przepisy i instrukcje.
Mam pytanie odnośnie dojrzewalni: czy po prasowaniu ser do następnego dnia przetrzymujemy w temperaturze pokojowej czy już w lodówce? To znaczy, że ser do dojrzewalni przenosimy dopiero po 2 lub 3 warstwie polioctanu?
Po prasowaniu ser solimy w solance. Po solance można go obsuszyć w temp. pokojowej 1-3 dni jeśli masz w domu 18-22 stopnie. Jeśli powyżej to daj ser od razu do dojrzewalni. Polioctanem malujesz jak powierzchnia jest już sucha ;)
Dobry wieczór. A czy coś się stanie jak damy wodę chlorowaną zarówno do produkcji sera jak i do solanki ? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
Chlor zabija bakterie, wszystko zależy od ilości chloru w wodzie. jeśli jest mocno chlorowana to może wpłynąć na smak sera. Wodę wystarczy przefiltrować, zagotować lub użyć źródlanej tak jak ja to robię ;) do solanki od biedy przejdzie, ale do płukania skrzepu bym nie dodawal
W skrucie Gouda i camembert leżały obok siebie, Gouda zaczyna obrastać w pleśń. Wywalić? Zostawić?
Ja bym zostawił, ale goude przemywał ;)
No brawo bardzo fajna robota. Jeżeli woda ma być nie chlorowana to kranówka też może być.
Czy taki ser można na przykład wędzić?
Gdzie kupić składniki. I ile tak średnio wychodzi sera.. pozdrawiam
Hej dzięki! Woda nie chlorowana tj. źródlana z butelki/ przefiltrowana/ przegotowana ew. Prosto z kranu pod warunkiem, że nie śmierdzi na kilometr chlorem ;) można wędzić, ale zimnym dymem, a składniki w sklepach serowarskich np. serowar.pl / wanczykowka/ gapfoodadditives. Sera wychodzi średnio 1kg z 10l mleka. Pozdrawiam
Jaka średnica formy?👍👍👍🍻
Proszę o info jeżeli mam podluszczke suchą rennet pisze 1 gram na 20 litrów to dać pół grama na 10 litrów czy dać więcej ? W ilu ml wody wymieszać i ile gram żeby było ok na 10 litrów no i ile czasu musi krzepnąć
tak, najlepiej dać wg. dawkowania czyli 0,5g na 10l. Korzystałeś już z tej podpuszczki? Łapie dobrze przy dawkowaniu zalecanym? Wymieszaj w ok 30-50ml wody, a krzepnąć musi tyle ile trzeba do odpowiedniego skrzepu. Najprędzej ok. 30-50 minut ;)
Witam czy ser po położeniu powłoki można zapakować prozniowo i trzymać przez.te 6 tygodni w lodówce? Dojrzeje?
Nie jestem fanem dojrzewania w próżni, bo ser dojrzewa inaczej niż normalnie, więc nie będę tego polecał b(ale są zwolennicy takiej metody;) powłoka to wosk czy polioctan? I ma Pani na myśli normalną lodówkę?
Czy mogę zamiast wosku umieścić ser w worku próżniowym i tak go przechowywać w chłodnej piwnicy?
Szczerze mówiąc to nie polecam worów próżniowych, ze względu na to, że ser nie oddycha w takich warunkach. Polioctan jest powłoką przepuszczalną w przeciwieństwie do worka próżniowego. Oczywiście są i zwolennicy takich praktyk, ale ja osobiście odradzam ;) Jeśli spróbujesz to będziesz wiedział, czy następnym razem zrobić tak samo.
Jak wyciągłem ser z solanki to można tą solanke przechowywać w lodówce i jak długo ? Po mam wylewać jak w najbliższym czasie będę robił więcej serów to solanka się przyda
Dobrze przechowywana może leżeć baaardz długo ;) Trzeba tylko uzupełniać sól.
@@Domowyser to ile uzupełnić soli ? 600 gr soli na jeden ser to dużo
Bardzo dużo .. ;) raczej coś około 20g po zasoleniu każdego kg. Sera ;)
Będę robił w tym tygodniu goude pytanie jak pokryje woskiem to mam zamknąć próżniowo w folii i do piwnicy mam tam +14 czy włożyć do pojemnika i do środka do pojemnika jeszcze literatki z wodą żeby była wilgoć w piwnicy? Albo lodówka ? Aktualnie mam na +7 lodówkę bo camembert trzymam w pudełku tez przepis od ciebie ;) to gdzie przechowywać?
Jeśli woskiem to nie trzeba dodatkowo nawilżać. Jeśli polioctanem to lepiej pudełko, nie trzeba wkładać literatek, ser sam odda wystarczająco dużo wilgoci. 7 stopni to za mało na goude ;)
@@Domowyser ok czyli włożę do piwnicy. Super film oby więcej np zrób Pan ser Cheddar albo Blue/lub Rockpol pyszne sery szukam przepisu w internecie kupiłem bakterie jak RQ - pleśń Penicillium roqueforti i raz trzeba spróbować zrobić
@@pawe5504 polecam poszukać na kanale ;) cheddar jest zrobiony i kilka blue też ;)
@@Domowyser to jeszcze rockpol jest super do sałatek i pizzy jadłem pizze z tym serem pychota
Aaa i jeszcze jedno pytanie bo mamy rozbieżność zdań z ojcem 😃czy 7:26 filmu ja dobrze rozumiem że po 20-30 minutowym podgrzewaniu potem kolejne 30 minut suszymy ziarno utrzymując temp. 38 stopni?
Tak dokładnie, mieszamy przez kolejne 30minut(około) aby finalnie osuszyć ziarno. Temperatura jeśli spadnie do 37 lub wzrośnie do 39 to świat się nie wali ;)
@@Domowyser no to ojciec wisi mi piwo. Dzięki za odpowiedź 😉
Witam. Czy po prasowaniu 3h, można ser zamiast na noc to zostawić na 2h w formie bez obciążenia i wrzucić do solanki? Bo druga opcja to taka że mogę zostawić na noc, rano odwrócić i dopiero po dobie wrzucić do solanki. Praca niestety. Mam 2 serki po 0.5 kg.
Raczej byłbym za drugą opcją. Po 3h prasowania ser ma jeszcze za wysokie pH na solenie. Chyba że masz w domu 30 stopni i pH spada dużo szybciej ;) możesz rano włożyć do dojrzewalni, a solić po 24h bez problemu
@@Domowyser w takim razie złego wyboru dokonałem :/ Prasował się ogółem dłużej, bo najpierw 45min bez obciążenia, 1h z obciążeniem, 3,5 ze zwiększonym obciążeniem i jeszcze 2,5 bez obciążenia. Jakie mogą być konsekwencje zbyt wczesnego włożenia sera do solanki, czyli rozumiem że za wysokiego pH sera i czy jest jakiś sposób na określenie tego momentu że ser dojrzał do zasolenia?
Może nastąpić wtórne ukwaszenie i ser wyjdzie trochę twarogowy w środku, ale nie musi tak być. Jednak z tego co piszesz to trochę czasu minęło i pewnie będzie ok ;)
@@Domowyser dzięki za wyjaśnienia, statnie jeszcze pytanie 😁 Rozumiem że niektórych pleśni w jednej dojrzewalni (wysoka chyba koło 1,7m) nie trzymać razem w tym samym czasie, nawet trzymając sery pleśniowe w pojemnikach maksymalnie oddalonych od siebie bo jest cyrkulacja powietrza i mogą zakażać się nawzajem? Jeśli tak to jakich nie można ze sobą mieszać a jakim to nie przeszkadza?
Witaj, piszesz 2 gramy Chlorku to znaczy : 2 gramy proszku rozpuszczonego w wodzie czy 2 gramy roztworu soli serowarskiej ( 4 części chlorku + 6 części wody). Jestem początkująca i chce zrobić Gode . Czy możesz podać jakie PH powinno mieć mleko w różnych ale ważnych etapach wyrobu Goudy. Posiadam Ph- mierz . Dzięki
To chlorek wapnia w płynie. 2ml - w nowych filmach podaje już w ml dla jasności. Szczerze mówiąc to najważniejsze jest pH przed włożeniem do solanki. Powinno wynosić ok. 5,4. W wcześniejszym etapie niewiele się zmienia
A podpowiedz mi jak mogę sprawdzić pH już w serze przed solanką ( nie jest płynny ) ?
Mam pytanie odnośnie solanki - czy dodatek chlorku oraz octu ma na celu zapobieganie "rozpuszczaniu" zewnętrznej warstwy sera ? Bo zdarza mi się to, chociaż nie zawsze i nie wiem jak ten problem rozwiązać.
Dokładnie chlorku. Chlorek dodany do solanki zapobiega wypłukiwaniu zewnętrznej warstwy sera. Ocet obniża pH solanki do poziomu zbliżonego do pH sera
Po tygodniu dojrzewania w lodówce na serze pokrytym polioctanem na jednej stronie pojawiły się białe nieznaczne naloty. czy to pleśń? Co robić w takiej sytuacji? Dziękuję z góry za pomoc.
Wystarczy wytrzeć zwilżoną ściereczką. Nawet jeśli to pleśń to polioctan chroni ser i wystarczy ścierać ;) dodam, że jakby nie było polioctanu tylko ser by dojrzewał na naturalna skórkę to również trzeba wycierać/ przemywać.
@@Domowyser wielkie dzięki
zrobiłam już trochę serów według twojego przepisu ale zawsze mam problem z kulturami bakteri a kupuję je w serowarze proszę o podpowiedż jakich użyć przy goudzie Dziękuję za świetne przepisy i pozdrawiam
muszą być mezofilne - może być np. MSE :)
Czy można dodać kultury Lizozym i Lipaza? I kiedy dokładnie ich dodawać? Dziękuję.
Lizozym i lipazę dodaj najlepiej razem z kulturami
Dziękuję bardzo. A ich można dodawać do innych twardych/ półtwardych serów?
A krople Annato dla koloru w jakim momencie dodać?
mam dwa pytanka, mnie ser nie pływa, ale topi się w solance , co może być nie tak? Czy w opisie na solankę nie ma błędu, ja sprawdziłam się z mężem , bo do szkoły chodziłam już dawni , ale 600 g to ponad pół kila soli , czy nie powinno być 60 g?
Witam, jeśli ser topi się w solance to znaczy, że stężenie soli jest o wiele za małe. W stężeniu poniżej 16% kazeina pęcznieje i ser robi się śliski z wierzchu, a dodatkowo nie powstaje skórka. Najlepiej nawet 660g na 3l wody czyli 220g/1 litr. Proszę nie bać się takiej słonej solanki, do serów właśnie takiej się używa ;)
@@Domowyser właśnie zaraz po wpisie zauważyłam, że jak dodałam soli, to ser zaczął pływać. Na szczęście te "tonące" sery zasoliłam na sucho
@@zmijazyg1792 No i super ;)
I am unable to find tw31 mesophilic culture on the internet? can you provide more info about the manufacturer or bacteria?
You can use other mesophilic culture. The strains in this mix are: Lactococcus lactis subsp. lactis
Lactococcus lactis subsp. cremoris
Lactococcus lactis subsp. lactis biovar diacetilactis
Leuconostoc mesenteroides subsp. cremoris
Jak przekroje taki ser na pół i zjem kawałek to jak mam go przechowywać? Logiczne ze nie jestem w stanie zjeść od razu całego. Mam go zamknąć próżniowo i trzymać dalej w dojrzewalni ?
Ja po przekrojeniu odkrajam tyle ile będę wstanie zjeść be ciągu kilku dni i zawijam w stretch/papier/ folię alu, a resztę pakuje próżniowo i spowrotem do dojrzewalni lub lodówki
Czy robiąc ser z 15 litrów należy wydłużyć czas suszenia ziarna oraz prasowania?
Nie, obróbka jest taka sama czy to 10 czy 15l czy nawet 50l. ;)
No i zrobiłem. Wyszło trochę nierówności na brzegach chyba przez chustę serowarską bo sztywna jakaś. Czy można by było wkładać bez chusty czy gazy wprost do formy? Tak czy owak wielkie dzięki za super przepisy i pomysły.
Wszystko zależy od chusty jeśli ma dużo dziurek to można, jeśli ma tylko kilka to lepiej chustę żeby odprowadzić serwatkę ;)
No mam taką typową formę do goudy czyli kilka dziurek...
To lepiej w chuście. W niektórych nowych filmach ( które są o niebo lepsze niż moje pierwsze filmy ;) pokazuję że można na koniec prasować przez 1-2h bez chusty żeby wyrównać bruzdy ;)
Witam po kilku dniach na goudzie zrobił się biały meszek🙉 gdzie popełniłam błąd? Do kosza?
Absolutnie nie do kosza ;) nic się nie dzieje, powierzchnia sera jest idealnym środowiskiem dla pleśni. Wystarczy zmyć powierzchnie ew. Wyszorować jeśli skórka jest mocna i po osuszeniu pokryć polioctanem lub dojrzewać na naturalną skórkę, ale wtedy trzeba zmywac powierzchnię co jakiś czas w razie potrzeby ;)
Jak pasteryzować mleko. Czy jak podgrzeję mleko do 63 st. i je zostawię do dnia następnego bez chłodzenia to dobrze czy źle ?
Bardzo źle. Mleko należy podgrzać do 63-65 jak najszybciej, utrzymać temperaturę przez 30 minut i jak najszybciej schłodzić do temperatury zaprawiania bakteriami. O pasteryzacji możesz poczytać na moim nowo powstałym blogu www.mlekoiser.com/2022/03/pasteryzacja.html
@@Domowyser Bardzo dziękuję za link i pomoc. Pozdrawiam.
takie male pytanko ,jak wplynie na ser nierozcienczanie serwatki -rozumiem ze gouda to juz nie bedzie ale czy smak bedzie bardziej ostry? czy w ogole ser jakotaki sie nie uda
Ogólnie to ser się uda, ale będzie bardziej kwaśny, pikantniejszy i mniej elastyczny bo z serwatka zabieramy laktozę, która jest pożywką dla bakterii przez co ser wychodzi słodszy, bardziej elastyczny
@@Domowyser dzięki wielkie :-) właśnie taki chciałbym uzyskać więc spróbuje
Jestem w szoku jak to można sobie wszystko na spokojnie robić rękami i ser wyjdzie. Ja robię piwo w domu i po zagotowaniu obowiązuje pełny reżim sanitarny, dezynfenkcja sprzętów, butelek itp. Ile to się traci czasu na uważanie żeby nie zakazić brzeczki a tutaj cyk, 32 stopnie, do chusty, przyklepane ręką i ser jak ta lala. Będę to robić. Mam jeszcze pytanie o te 80% wilgotności, co to w praktyce oznacza?
Może to tak wygląda, ale sprzęt, formy itd muszą być zdezynfekowane (jest o tym filmik), a ręcę dezynfekuję etanolem lub izopropanolem ;). 80% oznacza, że wilgotność względna w dojrzewalni powinna wynosić ok. 80%. Serdecznie polecam "wejście" w serowarstwo ;)
@@Domowyser Jak liczyć procenty wiem tylko w praktyce jest to osiągalne w lodówce? Czy może trzeba jakoś dodatkowo nawilżać?
1/4 łyżki czy łyżeczki kultur mezofilnych ?
Łyżki, mimo że na filmie wydaje się, że to łyżeczka ;) To jeden z pierwszych filmów i nie byłem wtedy zaopatrzony w dokładną wagę. Najlepiej dodać wg. wskazań producenta np. serowar 1g/10l
takie male pytanko zrobilem i zwazylem przed soleniem ma 2,2 kg powinienem go 16 godzin wysalac?
Tak dokładnie ;)
Wszystko jest dla mnie przejrzyste i jasne ale jeden drobiazg... W GAP podają dozowanie kultur 0,2 g na 10 l mleka (konkretnie pytałem o HL 06) natomiast, co prawda nie ważyłem, 1/4 łyżki wydaje się dużo więcej niż 0,2 g. Czy w tym przypadku tak ma być? PS. Koryciński prawie zjedzony. Pycha!!!
Hej i tak i nie. Przyznam, że jak kręciłem filmik to nie miałem wagi pod ręką i dodałem tyle ile mniej więcej wydawało mi się, że będzie wg. dawkowania. Nie będę ukrywał, że lepiej dodać więcej niż za mało, bo bakterie mają ograniczoną skuteczność w zjadaniu laktozy. Jeśli dasz nawwet 2x więcej niż zalecane dawkowanie to nic się nie stanie, szczególnie przy serach z płukanym ziarnem.
@@Domowyser Tak też zrobiłem - ile się wydawało słuszne - bo zważenie 0,2 g na wadze o dokładności 0,1 g traci sens. Pytanie zaś wynikło również z tego, że Serowar proponuje dawkowanie większe o rząd. Chyba że inna technologia produkcji bakterii.
Jeśli mleko dojedzie dzisiaj camembert. Zaryzykuję mleko prosto od krowy ale to oficjalna mleczna hodowla więc stworzenia muszą być pod stałą opieką weterynaryjną.
Dzięki! 😀
@@brunonszwejk4570Akurat bakterie z serowwara ostatnimi czasy używam praktycznie zawsze. Czasem pleśnie i brevi mam z innej firmy, ale podstawowe serowar, właśnie ze względu na dawkowanie w małych ilościach mleka. Bakterie z serowara mają dawkowanie 1g/10l mleka. Na pewno mają jakiś nośnik np. mleko w proszku/ laktoza lub maltodekstryna - dlatego dodajesz ich więcej ;). Mleko surowe jak masz dobre dojście to zawsze na propsie, ale uważaj, bo nawet jak masz 100% pewne mleko to można zakazić podczas transportu
Chciałbym zapytać , czy jak mleka mamy 5l to wszystkie proporcje również prasowanie przyjmujemy w połowie ?
Tak można prasować połowa obciążenia ( niektórzy nawet nie prasują goudy, ale ja tak) jeśli chodzi o czas dojrzewania to te 3-4 tygodnie mimo wszystko bym trzymal
@@Domowyser Dziękuje. Mam jeszcze pytanie . Pomyłkowo kupiłem podpuszczkę w proszku. Ile wsypać na 5 l. weług opisu to 5,5 g na 1000L. Oznaczałoby to że na 5L to 0,028g. Czy to nie za mało?
@@wodzimierzwoziwodzki3833 najprędzej jest to podpuszczka (koagulant) mikrobiologiczna. Taka podpuszczka zawsze jest duuuzo mocniejsza więc raczej bym używał wg. Instrukcji. Ew. Troszkę więcej do zaokrąglenia ;)
@@Domowyser Wielkie dzięki.
Uwielbiam sery i właśnie zrobiłem moją pierwszą goudę. Mam pytanie, które z Twoich serów są tzw. "śmierdzące" ;)
np. munster, taleggio, danbo, port salut, limburger ;)
عمل جميل ورائع جدا
Pytanie. Dlaczego moje sery wychodzą bardzo twarde ? Gouda przypomina bardziej parmezan.
Może zbyt sucho w dojrzewalni? Jakiego mleka używasz?
@@Domowyser mleko nie ma wpływu. bo robiłem raz ze świeżego (sklep) a raz z krowiego. To będzie chyba wina dojrzewalni (wilgotność od 45 do 50%)
Ojoj to zdecydowanie za nisko, aż dziwne że nie pękają ;)
Piękna robota👍
rewelacja :)
Transkrypcja filmiku dla mnie :D [właśnie go robię]
Gouda
-10l mleka dodać 2g chlorku wapnia [w wodzie rozpuszczony] i podgrzewać do 32'C mieszając
-przy 32'C dopdać 1/4 ŁYŻKI kultur mezofilnych i dokładnie wymieszać
-odstawić na 30 minut
-dodać 2ml podpuszczki rozcienczoną wodą
-odstawić 30-35minut do utwrozenia skrzepu
-wstawić 3l wody
po 30 mintuach pokroić sklrzpe na 2cm kostki i czekać 5minut
potem pokroić na mniejsze 1cm kostki
potem powili mieszać przez 10-15 minut do uwolnienia serwatki i osuszenia skrzepu
zostawić na 5 minut żeby ziarno opadło
odlać 30% serwatki [przez sitko chichlą]
dolać przygotowaną wcześnbiej wodę o temperaturze 40'c [w 2-3 partiach] i dogrzewamy do 38'C w 20-30 minut
utrzymać 30'C przez 30 minut
ziarnmo powinno sie zbijać w bryłkę
odlewamy serwatkę do poziomu ziarna [rpze sitko chochlą]
przekłądamy skrzep do chusty, następnie do formy iz sotawaiamy an 15 minut bez obciążenia żeby się sączyło
po 15 minutach obracamy ser i zostawiamy na 30 minut bez obciążenia
mastępnie prasujemy ser 5kg przez 30 minut
potem 10kg przez 3 h co godzinę obracając ser
potem odwijamy ser i zostawiamy w formie do następnego dnia
następnego dnia przekłądamy ser na 7h.kg sera [ser bedzie sie unosił, wiec wystającą cześc posypać solą i bracać w połoiwie czasu]
solanka - 600g niejodowanej soli
3l niechlorowanej wody
4g chlorku wapnia
1 łyżeczka octu
po 8 godiznach wyjmujemy ser z solanki i zostawiamy w temp pokojowej na 2-3 dni
po osuszeniu i wytworzeniu skórki polewamy woskiem
2-3 warstwy
potem ser w temperaturze 12-14'C i wilgotności 80% dojrzewamy przez minimum 6 tygodni
Podpuszczka jakiego producenta?
Podałem w opisie: carlina z wanczykowki
Witam, czy ser trzeba woskować? :)
Można zawoskowac, pokryć polioctanem, lub dojrzewać na naturalną skórkę ;)
@@Domowyser chce zrobić goude pytanie czy mogę zamknąć w folii próżniowej i zostawić na 12 miesięcy?
Z filmu wynika, że po solance wyjmujemy na 2-3 dni i pokrywamy powłoką. Nie za szybko? Inne źródła podają, iż pokrywanie powłoką powinno być po 14 dniach. BTW, świetny kanał, świetny kontent, nabijam wyświetlenia codziennie ;]
Zasada jest taka, że możesz pokryć jak powierzchnia jest odpowiednio sucha. Jeśli po 3 dniach jest ok to smialo- jeśli nie to poczekaj dłużej ;)
Czy gouda wyjdzie sklepowego mleka tzw. świeżego?
Wyjdzie, jednak ser z takiego mleka może być bardziej kruchy niż elastyczny, ale sam nie raz robiłem sery z mleka ze sklepu ;)
@@Domowyser pleśniowe wychodzą mi bez problemu jednak przy twardych mam problemy ze skrzepem, który podczas mieszania po prostu rozpada się na drobna kaszę
No niestety tak jest, mimo dodania cacl skrzep jest bardzo kruchy. Mleko sklepowe nawet świeże jest pasteryzowane w 74 stopniach, a to dużo. Dodatkowo jest wirowane i normalizowanie, przez co zmienia swoją strukturę. Jak pisałem ser wyjdzie jednak może nie być taki jakiego oczekujemy ;)
Mam pytanie czy taki ser moze dojrzewać rok pozdrawiam
Pewnie, że tak! Jednak ser tej wielkości po 12mc mimo zachowania idealnej temperatury i wilgotności będzie dosyć kruchy i twardy jak parmezan ;) Do długiego dojrzewania lepiej zrobic krążek minimum 2-3kg
Dziękuję za informację i życzę miłego dnia 😉
Wolna lodówkę mam mogę dostać chlodziarke do napojów tylko musze się dowiedzieć jaki jest zakres temperatur w niej ..no nad tym się jeszcze nie zastanawiam polioctan czy wosk?widziałam w pana filmach ze raczej wosk .dlaczego?a tak na marginesie jestem zachwycona Pana kanałem i łatwością jak Pan robi sery👍👍👍
Dziękuję bardzo, najlepiej jakby temperatura była w granicach 13-24 stopni w niższej ser może źle dojrzewać np. gorzkniec, ale można spróbować ;) u mnie w filmach jest polioctan wosku nie używam. Używałem kilka razy (nigdy w filmie), ale wolę polioctan
@@Domowyser mam jeszcze pytanie do Pana ostatno zrobiłam ser korycinski i wyszedł mi gorzki ale chyba dała za duzo podpuszczki bo po zatrzymaniu mleka zaraz się scielo .czy to wina podpuszczki czy może mleka?i czy obracanie częste sera po zdaniu sprzętu na jakiś wpływ na jakość sera?
Jeśli podpuszczka złapała prawie od razu po dodaniu to albo podpuszczki było zdecydowanie za dużo co wpływa na smak, albo mleko nie było do końca świeże co również wpływa na smak. Obracanie ma wpływ na równy odciek serwatki co też ma wpływ na smak bo serwatka odcieka równo
Bardzo dziękuję za pomoc.
Jak zawsze mega :) Jak długo i w jakiej temperaturze dojrzewać goudę?
jest na końcu filmu ;) 12-14 stopni (lepiej bliżej 12) i minimum 6 tygodni
LOL, ślepota ;) dzięki!
@@Domowyser Skąd w domu wziąć taka temperaturę :) (gdzie chowacie sery?)
@@zdrodo ja używam chłodziarki do wina, jeśli nie posiadasz możesz spróbować dojrzewać w normalnej lodówce jeśli masz temperaturę pow 5stopni :)
@@Domowyser Dziękuję za info zaczynam dopiero i szukam prostych lecz niedrogich sprawdzonych rozwiązań
witam ! jakiego octu uzywac !?
Najlepiej winnego, lub jabłkowego ;)
@@Domowyser jeszcze jedno pytanko! gdzie mozna kupic taka prase do sera ?
@@sebastianschwartz6774 jest na moim kanale film jak zrobić dokładnie tą prasę do sera ;)
Zastanawiam się po co tyle chemii nie da się tego uniknąć?
Ogólnie wszystko jest chemią, ale co masz na myśli pisząc że tyle chemii? ;)
@@Domowyser chlorek wapnia, coś jeszcze było dodawanie z butelki. Naturalne to nie jest
Chlorek wapnia nie jest niczym złym. Wzbogaca mleko pasteryzowane w wapń, który jest potrzebny do prawidłowej koagulacji podpuszczką. Można go nie dawać przy mleku świeżym surowym, udojowym. Annato jest opcjonalne, daje żółty kolor. Annato to barwnik serowarski z arnoty właściwej (rośliny) czyli też nie jest niczym złym, ale jest opcjonalny ;) podpuszczki i bakterii niestety nie można pominąć ;)
@@Domowyser chyba się myślisz. Jak ma się prawdziwe mleko "prosto od krowy" to bez podpuszczki i bakterii można zrobić wspaniały twarożek, myślę że i żółty ser też się da. Jak się mylę to mnie popraw
Jak ma się prawdziwe mleko prosto od krowy to twarożek jak najbardziej zrobisz, ale sera podpuszczkowego ( czyli potocznie żółtego) nie zrobisz bez podpuszczki. Bez bakterii można się pokusić, ale żeby zrobić konkretny ser i nadać mleku kierunek w którym ma się ukwaszac to dobrze te bakterie dodać.
Kupiłem 5 litrów mleka dodałem podpuszczki i skrzep się nie zrobił. Patrzę komentarz autora "-Mleko pasteryzowane lub surowe (nie UHT)" i już wiedziałem gdzie popełniłem błąd :P
30355 wyświetleń i tylko 367 lików, ser wychodzi świetny - ludzie to lenie ....
Albo aż 375 ;). Nie każdemu się chce, ale niech 1% osób zacznie robić sery to duży sukces! ;)
Rewelacja ser! Tata nie wytrzymał i po 2 miesiącach wyciągnął z dojrzewalni. Następnym razem będzie leżakować dłużej ciekawe czy będzie lepszy ale po 2 miesiącach był genialny
Dwa miesiące na goudę to wystarczająco, ale z każdym kolejnym miesiącem ser staje się wyraźniejszy w smaku i zmienia się trochę konsystencja.
Jaka to forma?
Sorki,już wiem, dopiero doczytałam :)
Ile wyszło sera ???
Z 10l wyszło 1100g gotowego sera
Mleko było że wsi prosto od krowy czy sklepowe bo to też chyba ma jakąś różnicę??
W tym przypadku było mleko ze sklepu świeże, pasteryzowane, mikrofiltrowane ;)
LOVE POLAND VIVA POLONIA KOCHAM MÓJ PIĘKNY KRAJ POLSKĘ NIECH ŻYJE POLSKA SER ŻÓŁTY WŁASNEJ ROBOTY JEST NAJLEPSZY SUPER BRAWO GRATULUJĘ
Tyle roboty nad jednym serkiem to wolę jednak sobie kupić 😉
ee jednak to nie to samo ;)
@@Domowyser Pewnie że nie to samo :) dziś rozkroiłem swoją pierwszą goudę robioną na mleku sklepowym i też jest niezła . W sumie to nie wyszła mi gouda tylko jakiś ser ale i tak smaczniejszy od tego ze sklepu
NIE ZROBISZ SERA GOUDA W DOMU, BO NIE MASZ TAKICH BAKTERII I WARUNKÓW TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI POWIETRZA.
Możesz zrobić ser, ale nie Goudę.
Zamiast kombinować kup sobie Old Amsterdam i ciesz się smakiem.
Nie mogę się zgodzić ;) Kultury wykorzystywane do goudy to żadna tajemnica. Szczepy mezofilne homofermentatywne i heterofermentatywne. Temperatura i wilgotność to również nie jest problem z czym na pewno zgodzi się każdy domowy serowar. osiągnięcie odpowiedniej temperatury i wilgotności w chłodziarce to nie problem po kilku modyfikacjach ;)