Bardzo ciekawy i pouczający film,szczególnie dla takiego początkującego,jak ja.Dzięki internetowi nauczyłem się piec swój chleb na zakwasie,robić wędliny,a teraz kolej na sery,pozdrawiam!
Moim zdaniem najlepszy film o domowym wyrobie sera. Dużo informacji podanych w przystępny sposób. Szkoda tylko że słaba jakość dźwięku. Życzę sukcesów i pozdrawiam! Krzysztof.
Super przydatny film:) uwielbiam go włączać za każdym razem jak robię ten serek. Sklep Państwa jest niezwykle profesjonalny! Kupiłam zestaw i jest bardzo przydatny, zawiera wszystko co jest potrzebne dla osoby, która robi serdecznie po raz pierwszy. Udał mi się za pierwszym razem :D Serek był przepyszny! Dziękuję za inspirację :) Pozdrawiam i będę Państwa stałą klientką:)
Jak dobrze widzieć Wasze dodawanie na oko. :) Sama mam problem z aptecznym odmierzaniem. Na szczęście z Waszymi produktami odmierzanie "na oko" działa świetnie i świetnie wychodzi jogurt, kefir, czy ser. Dziękuję za filmik :)
Dobra zachęcił mnie Pan i zrobiłem swój własny ser, najpierw z mleka ze sklepu, a potem z mleka "od chłopa (czy tam baby)". Różnice w procesie produkcji są moim zdaniem ogromne. Z mleka sklepowego, skrzep trochę niepokojąco długo powstawał, a i tak było mu daleko do konsystencji budyniowej. Z całej tej paniki dodałem jeszcze drugie 15 kropel podpuszczki na 5 l mleka i trochę sypnąłem chlorku wapnia bo po pół godziny skrzepu w ogóle nie było. Pojawił się w końcu, uff. Druga próba z mleka od chłopa, skrzep też po pół godziny się nie pojawił, ale tym razem nie panikowałem, poczekałem do 50 minut i jest zwycięstwo! Mam w związku z tym parę pytań: -czy jak robię ricottę to można ją zmieszać z ziarnem na ser koryciński ? -często na filmach na yt widze, jak ludzie nie czekają na skurczenie się ziarna tylko dają do formy od razu kluchy (kostkę) - jakie to przyniesie efekty ? -jaką konsystencję powinien mieć ser koryciński ? Pytam ponieważ wyszedł mi trochę łamliwy, da się z niego ukroić plasterek, ale jak się porusza nim na bok to raczej się złamie. Na filmach i zdjęciach widzę, że to bardziej powinna być konsystencja gumowa.
Ta kruchość sera to według mnie wina podgrzewania i obkurczania ziarna. Ja nigdy nie dogrzewam i wychodzi mi bardzo elastyczny- taki giętki. Takie niedogrzane ziarno trzyma więcej serwatki więc jego odciekanie trwa trochę dłużej- aby przyspieszyć proces dociskam ser garnkiem z wodą na to deska i jeszcze coś ciężkiego.
@@majaspieszko ja też nie dogrzewam - ustalam tylko raz temperaturę i na takiej działam, po wytworzeniu skrzepu raz sprawdziłem temperaturę to była mniej więcej 32 stopnie, więc uznałem, że nie ma potrzeby dogrzewać. Aczkolwiek teraz w kwestiach elastyczności sera po pokrojeniu skrzepu (mam wrażenie, że im grubsza kostka tym elastyczniejszy) daję dosyć długo mu osiąść na dnie i mam wrażenie, że to to pomaga.
@@serowar-pl dziękuję , to ser podpuszczkowy wyszedł całkiem ładny za to ricotta nie wyszła mi był za drobny skrzep ,chlorku nie miałam i tych bakterii
Podpuszczka nie spowoduje gorzkiego smaku. Żeby rozwikłać zagadkę potrzeba więcej informacji - jakie to mleko, czy używasz kultur startowych, czy robisz tak jak ja na filmie, czy według innego przepisu? Czy sery wychodzi z dziurkami, jak pachnie?
jau= używam podpuszczki naturalnej czyli produkowanej a żołądków cielęcych jest drozsza ale mniej sie jej daje bo z tej podpuszczki tez robil sie gorzki
Jak tłuste powinno być mleko? Lubię domowe masło i zbieram śmietanę z mleka w tym celu. Przepisy, które Pan podaje są na bazie mleka pełnotłustego czy odtłuszczonego? Chodzi mi o mleko prosto od krowy.
Ja kupuję na ser mleko krowie od sąsiadki - ona też zbiera śmietanę a resztę skupuje od niej mleczarnia. Mleczarnia bada co jakiś jej mleko i tłustość określają na 4,2 -4,5%. Z takiego mleka wychodzi mi z 11 litrów około 1,5 kg sera. Zawsze dodaję jednak chlorek wapnia.
Czy konieczne jest pokrywanie sera słoną wodą podczas dojrzewania sera w lodówce? A jeśli posypię go papryką, co mam teraz zrobić? Również nacierać słoną wodą? Dziękuję za odpowiedź
O wiele bardziej jest wartościowa serwatka. Wystarczy, że postoi w temp. pokojowej 1, 2 dni i skwaśnieje. Posiada wszystkie ciała biologicznie czynne, a w smaku wyśmienita!
znaczy się, że powinno się pić skwaśniałą? Bo właśnie mam taką, nie jest to kwas wykrzywiający gębę, ale zdecydowanie nie jest już taka słodkawa jak świeża serwatka, bardziej rześka jest. Rozumiem, że obie wersje są w porządku od picia ? Ile w ogóle można takie coś przechowywać?
@@SK-gb3cn mleko kupione od rolnika. Kupuj je od lat. Mam pytanie. Czy czas podgrzewania ma znaczenie ( korzystał z termometru oczywiście). Mam kuchenkę gazową ogień by raczej średni. Może to miało wpływ ?
Czy można użyć solanki, przechowując ja w lodowce? Jaka ilością soli uzupełnić roztwór, aby utrzymać nasycenie na poziomie 20%, zakładając, ze wysalam ser o ciężarze 1 kg?
Oczywiście, warto co jakiś czas przefiltrować solankę przez gęste sito np. takie: sklep.serowar.pl/pl/p/Sitko-cedzidlo-GESTE-15-cm/462 Uzupełnianie soli natomiast najlepiej przeprowadzać z pomocą solomierza: sklep.serowar.pl/pl/p/Solomierz-do-solanki/421
Chlorek wapnia dodaje się zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu - są różni producenci. Serowar.pl jako jedyny sklep w Polsce posiada typowy serowarski chlorek wapnia, a nie ogólnospożywczy. Ten kupiony u nas dodaje się w ilości 2 g na 10 litrów mleka pasteryzowanego.
Każdy rodzaj sera ma swoją technologię jego wyrobu. Im mocniej rozdrobnimy skrzep, tym ser twardszy. Dlatego np. do serów twardych typu parmezan, skrzep kroi się mocno, a do serów pleśniowych kroi się na duże kostki.
@@serowar-pl Ja nauczyłem się od górali, żeby skrzep rozdrabniać "na piasek". Bundz wychodzi miękki jeśli nie chce mi się długo wyciskać a twardszy jeśli mam więcej czasu. Moim zdaniem z tym krojeniem skrzepu "na kostkę" to fanaberia. Grunt to wyciśnięcie odpowiedniej ilości serwatki w zależności od rodzaju sera, który chcemy zrobić.
Super film który wiele wyjaśnia. Mam tylko jedno pytanie, być może mi to umknęło, ale czy ilość tłuszczu w mleku kupnym ma znaczenie w produkcji sera, poza kalorycznymi walorami oczywiście :) ?Mleko z jaka zawartością tłuszczu najlepiej wybrać?
Im więcej tłuszczu tym wyjdzie więcej sera. Poza tym będzie bardziej aksamitny, miękki. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc pełnotłusty ser z przyprawami będzie lepiej smakował. Jednak niektórzy wolą produkty półtłuste lub chude, więc to już sprawa indywidualna. :)
Miłe hej, wszystkim serowarom. Mam pytanie do doświadczonych w tej materii. Czy mazistość sera korycińskiego jest ok? Czy jego konsystencja ma być nieskazitelnie gładka? Krojąc ser jego resztki zostają mi na noż i lekko się kruszy. Zdarzało mi się by ser był gładki i lśniący. Nie potrafię zaobserwować różnic w postępowaniu :( Bedę wdzięczna za uwagi.
U mnie ser "mazał się" gdy go robiłam dobę po zakupie mleka od chłopa. W innych przypadkach robię zawsze od razu po zakupie i wtedy powierzchnia błyszczy przy krojeniu. Wydaje mi się że mleko musi być super świeże bo inaczej bakterie rujnują ser.
Jakich dokładnie kultur bakterii Pan użył? Czy powodują one, że ser jest w smaku inny, np. kwaśniejszy, niż bez ich użycia? Pytam, ponieważ robię podobne sery bez dodawania kultur bakteryjnych, ze zwykłego mleka "świeżego" sklepowego - wychodzą bardzo dobre, ale temat bardzo mnie ciekawi.
Użyłem startera MSE: sklep.serowar.pl/pl/p/MSE-kultura-starterowa-bakterie/20 Działa to na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, zmienia pH mleka - by podpuszczka dobrze działała. Po drugie, bakterie powodują odpowiednie dojrzewanie, wykształcają smak i zapach. Po trzecie - co bardzo ważne - chronią ser przed dostaniem się niepożądanych mikroorganizmów z zewnątrz, dzięki temu taki ser jest bezpieczny mikrobiologicznie i może długo leżeć w lodówce.
moj twarog wyszedl troche gumiasrty przypominajacy mozzarele albo sulgumi , przypuszczem ze za szybko podgrzewalam mleko , bo tem. mialam odpowiednia tz 35st
Około tygodnia temu zrobiłem ser zgodnie z instrukcją z drugiego filmu z mleka ze sklepu. Byłem zachwycony efektami. Dziś zgodnie z instrukcją postępowałem przy mleku surowym nie dodając chlorku wapnia. Po dodaniu podpuszczki czekałem 1,5i nic.....zero skrzepu. Wysłałem cały gar do zlewu :( @serowar co mogło pójść nie tak? Czy za szybko się poddałem? Dodam jeszcze że zgodnie z instrukcją na opakowaniu podpuszczkę przechowuję w lodówce a kultury startowe w zamrażarce.
@@serowar-pl tak z porannego udoju załatwione od wiarygodnego dostawcy pod nadzorem szwagierki - weterynarza :) kupiłem pakiet startowy duży u Was więc mam dosłownie te same komponenty które są użyte w filmie. Tak jak napisałem....użyłem kultur startowych 0,5gna 5l mleka. Dodałem 5 kropel Waszej podpuszczki.
@@marcinkaszta A jaka podpuszczka? No i czy nie przesadziłeś z chlorkiem wapnia? Bo ta naturalna jest słabsza i ja dodaję 2-4 krople na 1l. Im podpuszczka starsza, tym więcej jej dodaję. A chlorku nie daję wcale(mleko z targu). Raz chyba przesadziłem (sypnąłem na oko :-D) i skrzep wyszedł bardzo słaby.
Ja tak miałam za pierwszym razem 5l mleka czekałam 6h zanim zaczęło coś się dziać. Podpuszczka też 1kropla na 1l mleka ze sklepu serowar z zestawu startowego. Kolejnym razem zrobiłam ser z 2l i dałam 2krople na 1l mleka i czekałam krócej niż pierwszy raz ale ciągle dłużej niż mówią w filmi. I za trzecim razem adekwatnie dałam 3krople na 1l mleka i to jest to bo po 1h można zrobić skrzyp. Także nie poddawaj się dodaj więcej podpuszczki i do dzieła :)
@@ewelaglo ja też tak się zrobiłam za pierwszym razem. Uwaga, na 5 l mleka powinno być 25 kropli podpuszczki ! (wg zalecen producenta podpuszczki na jej opakowaniu)
Oscypek jest serem podpuszczkowy, a takie wyrabiane są z mleka słodkiego. Z mleka zsiadłego wytwarza się sery kwasowe, czyli popularne twarogi i podobne.
Ja czasami daję, a czasami nie. Zależy od gustu, bez kultur jest trochę inny smak i konsystencja. Ser jest trochę słodszy i taki gumowaty. Żona woli bez, a ja przeciwnie :-D
Dzień dobry! Robię ser typu korycińskiego w chuście typu klinek. U mnie w solance się wysalał ok 3 godzin, a w środku sera (daleko od brzegów) nie był słony wcale. Czy można w trakcie przekładania do chusty trochę posolić skrzep i wtedy krócej moczyć? A może jak posiedzi dłużej w lodówce, to środek nabierze słonego smaku (u nas ser siedział maksymalnie 3 dni ;)? Pozdrawiam serdecznie.
Można, ale nie trzeba. Jeśli mleko jest kontrolowane mikrobiologicznie i weterynaryjnie oraz jest świeże i dobrej jakości to można robić z surowego. Warto jednak dodać kulturę startową dla pewności i smaku. :)
Różne przepisy podają różne temperatury. Możemy lekko podgrzewać ziarno serowarskie (około 1 st. C na 5 minut), by je osuszyć i uzyskać bardziej zwięzły ser.
Uwarunkowane to jest tym ile jest białka w mleku ,na początku po wycieleniu krowa ma .więcej białka i tłuszczu im dłuższy czas od wycielenia rym tych składników jest mniej ,oraz od rasy krowy ,niektóre rasy mają więcej białka nawet od tego czym się karmi bydło
Film rewelacja. gratuluję umiejętności. Robiłem już z Pana przepisu ser 2 razy. Koryciński 2 razy wyszedł idealny. Niestety ani za pierwszym ani za drugim razem nie wyszła mi ricotta :(. Mleko mam prosto od krowy. Serwatke podgrzewałem do 93 stopni zgodnie z instrukcją, dodawałem ocet dokładnie w tej samej ilości co w instrukcji, Zostawilem do ostudzenia, powstała piękna pianka i śliczy biały puch na wierzchu. Niestety po przelaniu przez chuste serowowarską wszystko przeleciało przez chustę :( Proszę o radę. Co zrobiłem źle? Co muszę poprawić, żeby wyszło tak jak Panu?
Cześć, robię już drugie podejście do sera z mleka sklepowego. Pierwszy ser był pyszny, ale zarówno wtedy, jak i w moim dzisiejszym podejściu skrzep jest jakiś dziwny. W obu przypadkach zostawiłem skrzep na jakieś 45 minut i gdy wróciłem żeby go pociąć, już nie przylegał do garnka i jakby unosił się w serwatce - przy krojeniu się obracał. Sam skrzep nie jest gładki i zwarty i muszę uważać, żeby go zbytnio nie rozdrobnić mieszając. Czy coś robię nie tak?
Witam. Użyłam mleka prosto od krowy. Niestety po dodaniu podpuszczki nie tworzy się skrzep. Jedynie powstał korzuch. Mleko podgrzewane było do 35 stopni. Co się stało wg was? Czy można to jakoś wyratowac?
@@serowar-pl dodałam jeszcze trochę podpuszczki i czekałam dłużej niż na filmie było mówione. Skrzep się zrobił, ser wyszedł świetny. Tylko chyba za mało go dociskalam, bo było dużo porów i nie wysolil się w środku tylko po zewnątrz. Ale i tak znikł w kilka dni😁 Dzięki.
@@joannagowik314 Mąż robił wczoraj ze świeżego surowego mleka (jeszcze ciepłego) od krowy. Trzeba było dogrzać tylko 3 stopnie! :D i niestety czekał na skrzep 2,5 h. Robił goudę i koryciński i w obu przypadkach to było 2,5 / 2,25 h czekania. Nie wiem czy tak powinno być - może podpuszczka z @serowar.pl jest nie za bardzo. Zobaczymy jak wyjdzie parmezan za tydzień, inna krowa więcej kazeiny podobno ma być.
Na szczęście jest jeszcze sporo gospodarstw, w których można dostać świeże mleko. Wystarczy pojechać parę kilometrów za miasto i poszukać. :) Na filmie wspomniałem też o wyrobie sera z mleka ze sklepu - postępowanie jest takie samo, należy tylko dodać chlorek wapnia oraz kulturę startową przed dodaniem podpuszczki.
Owszem, ale żartobliwie mówiąc - „z takiego prosto od krowy to każdy głupi potrafi”. ;) Pokaz, że da się z biedronkowego byłby o wiele bardzie motywujący i przekonywujący dla takich osób jak ja, czyli mieszczuchów z wielkiej płyty. Tu chciałem podziękować za wkład edukacyjny. Gdybym swoje próby z serem zaczął od czytania jednej z serowarskich grup na FB (aż się dziwię, że jeszcze nie pojechali po tym filmie...) to bym w życiu nawet twarogu nie zrobić. Bo cytując luźno - taki ser z mleka sklepowego nie powinno się w ogóle nazywać serem. Jak zaczynaliście działalność pokazaliście, że co by nie pisali ludzie - da się. Po prostu się da. I choć niestety jestem niedzielnym serowarem, te eksperymenty dały mi wiele satysfakcji, choć w zasadzie nic specjalnego nie zrobiłem, oprócz eksperymentów z korycinem i totalną porażką z mozarellą. Tak czy siak - dziękuję.
Myślę, że faktycznie taki film mógłby się pojawić :) Na pewno krótszy, bo tutaj omawiam też podstawy domowego serowarstwa. Ja zawsze twierdzę, że to ma być przyjemność i satysfakcja! :) Z mleka ze sklepu też oczywiście się da.
Ja robiłem tego typu ser z mleka z mlekomatu i wychodził bardzo dobry, robiłem także z mleka tłustego z Biedronki i już niestety wyszedł gorszy ale się da, zapewne przy produkcji tego mleka część tłuszczu odciągnięto. Niestety mleko z mlekomatu kosztuje 4 zł za litr, dla zabawy zrobienia serka z 10 l jest ok. Jeśli chcielibyśmy robić go częściej i w większych ilościach, to niestety nie opłaca się to ekonomicznie. Można sobie kupić gotowy. Robiąc ten ser najmniejszą ilością mleka jaką używałem było 20 litrów. Aby pozyskać mleko ze wsi bezpośrednio od hodowcy musi to być rolnik nastawiony na produkcje mleka. Od małych indywidualnych rolników nie zawsze to mleko spełnia standardy czystości.
Kolego widzę , że serek to twój pierwszy. Każdy kiedyś zaczynał, ale czy od razu musisz się produkować na youTube, w sposób niezbyt udany. No i po co kroić skrzep ,skoro rozbełtałeś mieszając , na drobną miazgę.
Serio. Powinniście przygotować sobie lepszy plan prowadzenia takich publikacji. Wiele jest w nim przydatnych informacji. Bardzo skorzystałem. Jednak reklama Waszych produktów kompletnie rozstraja kompozycję.
Bardzo ciekawy i pouczający film,szczególnie dla takiego początkującego,jak ja.Dzięki internetowi nauczyłem się piec swój chleb na zakwasie,robić wędliny,a teraz kolej na sery,pozdrawiam!
Jestem dokładnie w tym samym miejscu, nie ma to jak domowe 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Coś wspaniałego szacunek, sam już wykonuje sery Jerzy Prokopowicz
Bardzo dziękuję ❤ Fantastycznie wszystko wytłumaczone.
Moim zdaniem najlepszy film o domowym wyrobie sera.
Dużo informacji podanych w przystępny sposób.
Szkoda tylko że słaba jakość dźwięku.
Życzę sukcesów i pozdrawiam!
Krzysztof.
Super przydatny film:) uwielbiam go włączać za każdym razem jak robię ten serek. Sklep Państwa jest niezwykle profesjonalny! Kupiłam zestaw i jest bardzo przydatny, zawiera wszystko co jest potrzebne dla osoby, która robi serdecznie po raz pierwszy. Udał mi się za pierwszym razem :D Serek był przepyszny! Dziękuję za inspirację :) Pozdrawiam i będę Państwa stałą klientką:)
Jak dobrze widzieć Wasze dodawanie na oko. :) Sama mam problem z aptecznym odmierzaniem. Na szczęście z Waszymi produktami odmierzanie "na oko" działa świetnie i świetnie wychodzi jogurt, kefir, czy ser. Dziękuję za filmik :)
Super instruktaż, w połączeniu ze sklepem internetowym pozwala szybko zacząć. Koniecznie dalsze filmy. Pozdrawiam.
Są kolejne filmy w planach, troszkę dużo było pracy pod koniec roku, ale niebawem pojawią się nowe filmy :)
Super-długo czekałem,ale jest i tyle informacji z waszej strony.Dziękujemy.
-fantastycznie,gratuluje -super fillmik.
Super film, bardzo dziękuje i proszę o więcej - koniecznie :-)
Super zrealizowany film. Proszę o filmy instruktażowe jak wykonać inne sery gouda,parmezan. Jaki nacisk itp
Są w planach na przyszły rok ;)
W końcu ! :) super, gratuluje i pozdrawiam :)
Wrzucajcie więcej filmów, będziecie liderami w branży!
staramy się jak możemy :)
Omg, kocham ser koryciński, jakbym wiedziała że da sie go robić samej to dawno bym go robiła ;o
Super bardzo dziękuje ten film rozwiał trochę moich wątpliwości
super przepisy
No czad! Na to czekałem! Wypróbuję w weekend:) Dzięki!
Powodzenia! :) Jakub
Dobra robota, dziękuję!
polecam tą książkę. Mnóstwo informacji i to przekazanych łopatologicznie do tego masa przepisów.
Którą? 🤔
bardzo fajnie zrobione i pokazane
dziękuję za pozytywną opinię :) długo pracowaliśmy nad zamysłem, wykonaniem i montażem filmu :) Jakub
Film profesjonalny.
Wspaniały kanał😋
Dobra zachęcił mnie Pan i zrobiłem swój własny ser, najpierw z mleka ze sklepu, a potem z mleka "od chłopa (czy tam baby)".
Różnice w procesie produkcji są moim zdaniem ogromne. Z mleka sklepowego, skrzep trochę niepokojąco długo powstawał, a i tak było mu daleko do konsystencji budyniowej. Z całej tej paniki dodałem jeszcze drugie 15 kropel podpuszczki na 5 l mleka i trochę sypnąłem chlorku wapnia bo po pół godziny skrzepu w ogóle nie było. Pojawił się w końcu, uff.
Druga próba z mleka od chłopa, skrzep też po pół godziny się nie pojawił, ale tym razem nie panikowałem, poczekałem do 50 minut i jest zwycięstwo!
Mam w związku z tym parę pytań:
-czy jak robię ricottę to można ją zmieszać z ziarnem na ser koryciński ?
-często na filmach na yt widze, jak ludzie nie czekają na skurczenie się ziarna tylko dają do formy od razu kluchy (kostkę) - jakie to przyniesie efekty ?
-jaką konsystencję powinien mieć ser koryciński ? Pytam ponieważ wyszedł mi trochę łamliwy, da się z niego ukroić plasterek, ale jak się porusza nim na bok to raczej się złamie. Na filmach i zdjęciach widzę, że to bardziej powinna być konsystencja gumowa.
Ta kruchość sera to według mnie wina podgrzewania i obkurczania ziarna. Ja nigdy nie dogrzewam i wychodzi mi bardzo elastyczny- taki giętki. Takie niedogrzane ziarno trzyma więcej serwatki więc jego odciekanie trwa trochę dłużej- aby przyspieszyć proces dociskam ser garnkiem z wodą na to deska i jeszcze coś ciężkiego.
@@majaspieszko ja też nie dogrzewam - ustalam tylko raz temperaturę i na takiej działam, po wytworzeniu skrzepu raz sprawdziłem temperaturę to była mniej więcej 32 stopnie, więc uznałem, że nie ma potrzeby dogrzewać. Aczkolwiek teraz w kwestiach elastyczności sera po pokrojeniu skrzepu (mam wrażenie, że im grubsza kostka tym elastyczniejszy) daję dosyć długo mu osiąść na dnie i mam wrażenie, że to to pomaga.
Przydał by się też taki film z mlekiem kozim , takim prosto od kozy , ten film jest bardzo dobry ładnie pokazane ,
Z mlekiem kozim technologia jest podobna. Warto pamiętać, że w takim przypadku zazwyczaj dodaje się chlorek wapnia, by uzyskać dobry skrzep.
@@serowar-pl dziękuję , to ser podpuszczkowy wyszedł całkiem ładny za to ricotta nie wyszła mi był za drobny skrzep ,chlorku nie miałam i tych bakterii
A mleko prosto od kozy, surowe?
@@serowar-pl tak prosto od kozy mam własne to wiem że z mleko jest bardzo dobrej jakości
mozna taki serek uformować w dłoniach i dać do siatki ? pózniej do solanki i uwędzić ?
Świetny instruktaż :)
Mam wlaśnie taką podpuszczkę z serowara i przy dawkowaniu kropla na litr sery wychodzą GORZKIE! Ale film Bardzo dobry, dzięki :)
Podpuszczka nie spowoduje gorzkiego smaku. Żeby rozwikłać zagadkę potrzeba więcej informacji - jakie to mleko, czy używasz kultur startowych, czy robisz tak jak ja na filmie, czy według innego przepisu? Czy sery wychodzi z dziurkami, jak pachnie?
jau= używam podpuszczki naturalnej czyli produkowanej a żołądków cielęcych jest drozsza ale mniej sie jej daje bo z tej podpuszczki tez robil sie gorzki
Dzień dobry. Czy można dodać mleka słodkiego do serwatki przy robieniu sera ricotta? A jeśli tak to są jakieś wytyczne co i jak wykonywać?
Czy taki Ser koryciński zabezpiecza się woskiem?
Super. Czy w trakcie dodawania kultur chlorku itd mleko musi być cały czas podgrzewane do tej określonej temperatury. Dziekuje
Witam, jak długo i gdzie przechowywać sery aby fajnie dojrzewał, pozdrawiam
Czym w trakcie dojrzewania goudy w lodówce, może być spowodowane pojawienie się fragmentu pleśni? Czy taki ser należy wyrzucić już ?
Дякую, дуже допомогли
Jak tłuste powinno być mleko? Lubię domowe masło i zbieram śmietanę z mleka w tym celu. Przepisy, które Pan podaje są na bazie mleka pełnotłustego czy odtłuszczonego? Chodzi mi o mleko prosto od krowy.
Ja kupuję na ser mleko krowie od sąsiadki - ona też zbiera śmietanę a resztę skupuje od niej mleczarnia. Mleczarnia bada co jakiś jej mleko i tłustość określają na 4,2 -4,5%. Z takiego mleka wychodzi mi z 11 litrów około 1,5 kg sera. Zawsze dodaję jednak chlorek wapnia.
dziekuje☺
Nie ma form z netalu?musi byc plastik?
Czy konieczne jest pokrywanie sera słoną wodą podczas dojrzewania sera w lodówce? A jeśli posypię go papryką, co mam teraz zrobić? Również nacierać słoną wodą?
Dziękuję za odpowiedź
Dlaczego z mleka od krowy nie wychodzi mi ricotta tylko sam ser??
O wiele bardziej jest wartościowa serwatka. Wystarczy, że postoi w temp. pokojowej 1, 2 dni i skwaśnieje. Posiada wszystkie ciała biologicznie czynne, a w smaku wyśmienita!
Serwatka jest zdrowa i pyszna - warto ją pić :)
znaczy się, że powinno się pić skwaśniałą? Bo właśnie mam taką, nie jest to kwas wykrzywiający gębę, ale zdecydowanie nie jest już taka słodkawa jak świeża serwatka, bardziej rześka jest. Rozumiem, że obie wersje są w porządku od picia ? Ile w ogóle można takie coś przechowywać?
@@grind18 zależnie od temp. pomieszczenia 3-4 dni potem do lodówki i jest dobra ok. tygodnia. Smacznego!
@@serowar-plMaðlanka też❤❤❤
Zrobiłam tak jak w przepisie i mleko nie zapracowało a kupiłam WSZYTSKO u was w sklepie i przechowywałam w lodówce.
A mleko?
@@SK-gb3cn mleko kupione od rolnika. Kupuj je od lat. Mam pytanie. Czy czas podgrzewania ma znaczenie ( korzystał z termometru oczywiście). Mam kuchenkę gazową ogień by raczej średni. Może to miało wpływ ?
@@agnieszkagrzegorzewska7296 ja nie jestem doświadczony ale może tak albo czy pani na przykład nie dodała czegoś za mało
Co to znaczy, że mleko nie zapracowało? Nie zrobił się skrzep?
Prima sort panowie. :)
dziękujemy :)
Ciekawy kanał podoba mi się, że jest taki "sterylny"
super ☺
Gdzie kupić podpuszczke i flore bakteryjną
Najłatwiej na Allegro, bo bez wychodzenia z domu. Pozdro.
Podpowiedziales jak chuj
Ile trzeb dodać octu jabłkowego na 5 L serwatki aby otrzymać właściwą ricottę ( używam serwatki otrzymanej z mleka swojskiego po zrobieniu serka )
Możesz zakwasić cytryną.
Czy można użyć solanki, przechowując ja w lodowce? Jaka ilością soli uzupełnić roztwór, aby utrzymać nasycenie na poziomie 20%, zakładając, ze wysalam ser o ciężarze 1 kg?
Oczywiście, warto co jakiś czas przefiltrować solankę przez gęste sito np. takie: sklep.serowar.pl/pl/p/Sitko-cedzidlo-GESTE-15-cm/462
Uzupełnianie soli natomiast najlepiej przeprowadzać z pomocą solomierza: sklep.serowar.pl/pl/p/Solomierz-do-solanki/421
Serowar.pl Dziękuje za info, faktycznie zawsze przelewam przez sito, a solomierz przyda sie
Na którym etapie produkcji i w jakiej ilości dodaje się chlorek wapnia? Bardzo proszę o
odpowiedź, pozdrawiam.
Chlorek wapnia dodaje się zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu - są różni producenci. Serowar.pl jako jedyny sklep w Polsce posiada typowy serowarski chlorek wapnia, a nie ogólnospożywczy. Ten kupiony u nas dodaje się w ilości 2 g na 10 litrów mleka pasteryzowanego.
Dziękuję.
@@serowar-pl A powtarzając pytanie: na którym etapie dodaje się chlorek? Razem ze starterem czy z podpuszczką czy może jeszcze kiedy indziej?
@@kamiwoda4185 przed podpuszczką - podpuszczka zawsze na końcu :)
po zagrzaniu ,czekamy koło godziny,czy w tym momencie gasimy palnik czy to wciąż się podgrzewa?
Po dodaniu podpuszczki? Po dodaniu podpuszczki już absolutnie nie podgrzewamy i tylko czekamy.
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego kroimy skrzep na kostkę? Górale rozdrabniają skrzep "na piasek".
Każdy rodzaj sera ma swoją technologię jego wyrobu. Im mocniej rozdrobnimy skrzep, tym ser twardszy. Dlatego np. do serów twardych typu parmezan, skrzep kroi się mocno, a do serów pleśniowych kroi się na duże kostki.
@@serowar-pl Ja nauczyłem się od górali, żeby skrzep rozdrabniać "na piasek". Bundz wychodzi miękki jeśli nie chce mi się długo wyciskać a twardszy jeśli mam więcej czasu. Moim zdaniem z tym krojeniem skrzepu "na kostkę" to fanaberia.
Grunt to wyciśnięcie odpowiedniej ilości serwatki w zależności od rodzaju sera, który chcemy zrobić.
Super film który wiele wyjaśnia. Mam tylko jedno pytanie, być może mi to umknęło, ale czy ilość tłuszczu w mleku kupnym ma znaczenie w produkcji sera, poza kalorycznymi walorami oczywiście :) ?Mleko z jaka zawartością tłuszczu najlepiej wybrać?
Im więcej tłuszczu tym wyjdzie więcej sera. Poza tym będzie bardziej aksamitny, miękki. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc pełnotłusty ser z przyprawami będzie lepiej smakował. Jednak niektórzy wolą produkty półtłuste lub chude, więc to już sprawa indywidualna. :)
Czy w tak przygotowanym serwerze znajdują się bakterie kwasu mlekowego dodane na początku do mleka? Czy raczej one umierają?
Tak, bakterie się znajdują w serze przez około 3 miesiące od jego wyprodukowania. One dalej pracują i odpowiadają za dojrzewanie sera :)
Super. Ile octu na 5l serwatki ?
Na oko ;) Ćwierć szklanki powinno starczyć. Trzeba powoli wlewać i obserwować kiedy pojawi się ricotta :)
Może być stosowany ocet spirytusowy?
Czy zamiast octu jabłkowego moze byc zwykły ocet?
Miłe hej, wszystkim serowarom.
Mam pytanie do doświadczonych w tej materii. Czy mazistość sera korycińskiego jest ok? Czy jego konsystencja ma być nieskazitelnie gładka?
Krojąc ser jego resztki zostają mi na noż i lekko się kruszy. Zdarzało mi się by ser był gładki i lśniący. Nie potrafię zaobserwować różnic w postępowaniu :(
Bedę wdzięczna za uwagi.
U mnie ser "mazał się" gdy go robiłam dobę po zakupie mleka od chłopa. W innych przypadkach robię zawsze od razu po zakupie i wtedy powierzchnia błyszczy przy krojeniu. Wydaje mi się że mleko musi być super świeże bo inaczej bakterie rujnują ser.
Jakich dokładnie kultur bakterii Pan użył? Czy powodują one, że ser jest w smaku inny, np. kwaśniejszy, niż bez ich użycia? Pytam, ponieważ robię podobne sery bez dodawania kultur bakteryjnych, ze zwykłego mleka "świeżego" sklepowego - wychodzą bardzo dobre, ale temat bardzo mnie ciekawi.
Użyłem startera MSE: sklep.serowar.pl/pl/p/MSE-kultura-starterowa-bakterie/20
Działa to na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, zmienia pH mleka - by podpuszczka dobrze działała. Po drugie, bakterie powodują odpowiednie dojrzewanie, wykształcają smak i zapach. Po trzecie - co bardzo ważne - chronią ser przed dostaniem się niepożądanych mikroorganizmów z zewnątrz, dzięki temu taki ser jest bezpieczny mikrobiologicznie i może długo leżeć w lodówce.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
moj twarog wyszedl troche gumiasrty przypominajacy mozzarele albo sulgumi , przypuszczem ze za szybko podgrzewalam mleko , bo tem. mialam odpowiednia tz 35st
czy z twarogu można zrobić ser podpuszczkowy?
Ser podpuszczkowy robi się ze świeżego mleka.
Następny film - mozarellę uprzejmie poproszę! Z sklepowego :)
Około tygodnia temu zrobiłem ser zgodnie z instrukcją z drugiego filmu z mleka ze sklepu. Byłem zachwycony efektami. Dziś zgodnie z instrukcją postępowałem przy mleku surowym nie dodając chlorku wapnia. Po dodaniu podpuszczki czekałem 1,5i nic.....zero skrzepu. Wysłałem cały gar do zlewu :( @serowar co mogło pójść nie tak? Czy za szybko się poddałem? Dodam jeszcze że zgodnie z instrukcją na opakowaniu podpuszczkę przechowuję w lodówce a kultury startowe w zamrażarce.
Czy mleko było świeże? Czy dodałeś kultury startowe? Jaka podpuszczka i jaka ilość dodana? Ile litrów mleka?
@@serowar-pl tak z porannego udoju załatwione od wiarygodnego dostawcy pod nadzorem szwagierki - weterynarza :) kupiłem pakiet startowy duży u Was więc mam dosłownie te same komponenty które są użyte w filmie. Tak jak napisałem....użyłem kultur startowych 0,5gna 5l mleka. Dodałem 5 kropel Waszej podpuszczki.
@@marcinkaszta A jaka podpuszczka? No i czy nie przesadziłeś z chlorkiem wapnia? Bo ta naturalna jest słabsza i ja dodaję 2-4 krople na 1l. Im podpuszczka starsza, tym więcej jej dodaję. A chlorku nie daję wcale(mleko z targu). Raz chyba przesadziłem (sypnąłem na oko :-D) i skrzep wyszedł bardzo słaby.
Ja tak miałam za pierwszym razem 5l mleka czekałam 6h zanim zaczęło coś się dziać. Podpuszczka też 1kropla na 1l mleka ze sklepu serowar z zestawu startowego. Kolejnym razem zrobiłam ser z 2l i dałam 2krople na 1l mleka i czekałam krócej niż pierwszy raz ale ciągle dłużej niż mówią w filmi. I za trzecim razem adekwatnie dałam 3krople na 1l mleka i to jest to bo po 1h można zrobić skrzyp. Także nie poddawaj się dodaj więcej podpuszczki i do dzieła :)
@@ewelaglo ja też tak się zrobiłam za pierwszym razem. Uwaga, na 5 l mleka powinno być 25 kropli podpuszczki ! (wg zalecen producenta podpuszczki na jej opakowaniu)
Czy z podpuszczki cielecej również można zrobić ser koryciński ??
Oczywiście, jak najbardziej :)
A można pokazać jak zrobić ser na domowy sernik z mleka prosto od krowy
Odstawić świeże mleko by się zsiadlo ,wygrzać mleko ,dobrze odsaczyc ,zmielić i piec
Witam mam pytanie czy oscypek można zrobić z mleka zsiadłego czy tylko że słodkiego po podaniu podpuszczki proszę o komentarz
Oscypek jest serem podpuszczkowy, a takie wyrabiane są z mleka słodkiego. Z mleka zsiadłego wytwarza się sery kwasowe, czyli popularne twarogi i podobne.
Super
A jak zrobić ser z siadlego mleka koziego
Masz na myśli twaróg - taki filmik mam w planach nagrać, powinien się pojawić niebawem :)
Jeśli używam mleka prosto od krowy, to nie muszę dodawać kultur startowych? Czy mimo wszystko warto je dodać?
@@800gra Dzięki
Ja czasami daję, a czasami nie. Zależy od gustu, bez kultur jest trochę inny smak i konsystencja. Ser jest trochę słodszy i taki gumowaty. Żona woli bez, a ja przeciwnie :-D
@@marekduczman Dzięki. A zastosowanie ich w mleku od krowy ma jakiś wpływ na jego termin ważności czy raczej nie ma tutaj znaczącej różnicy?
@@Nacjo_Farmer Ja nie mam takich problemów, u mnie znika w tydzień :-D, ale jak chcesz dłużej go trzymać, to kultury obowiązkowe.
@@marekduczman No, ja też nie trzymam go dłużej niż tydzień, zazwyczaj na drugi/trzeci dzień już jest zjedzony :D
gdzie mogę kupić ten startowe dodatki
www.Serowar.pl :)
Dzień dobry! Robię ser typu korycińskiego w chuście typu klinek. U mnie w solance się wysalał ok 3 godzin, a w środku sera (daleko od brzegów) nie był słony wcale. Czy można w trakcie przekładania do chusty trochę posolić skrzep i wtedy krócej moczyć? A może jak posiedzi dłużej w lodówce, to środek nabierze słonego smaku (u nas ser siedział maksymalnie 3 dni ;)? Pozdrawiam serdecznie.
jezeli w czasie przekladania do husty posolisz to ser gorzej odcieka dlugo utrzymuje sie wilgoc
Skąd wziąć bakterie startowe do takich serów? Podpowie jakiś wszechwiedz..?
Są w sklepie serowar.pl ;)
Są różne rodzaje i oznaczenia ? Więc które ?
roztwór soli ma 16,7% a nie 20% . By zrobic 20% roztwor to 1kg soli na 4 litry wody . czyli w 10l roztworu jest 2kg soli.
Czy nie posiadając takiej płyty grzewczej, mleko można podgrzewać w garnku na gazówce czy trzeba podgrzewać je w garnku w kąpieli wodnej?
Ja mam kuchenkę gazową i podgrzewam na najmniejszym palniku.
@@viqaa Dzięki za odpowiedź. Ja obecnie podgrzewam w małym garnku, zanurzonym w większym garnku wypełnionym wodą.
4:48 /cyt/: "temperatura mleka jest już w porządku" - czyli jaka ?
32 34 stopni.
Czy serwatka, po serze ricotta do czegoś się jeszcze nadaje, np. co picia, czy jest to już odpad?
Oczywiście, serwatkę można pić. Można też się w niej kąpać :) Pyszna jest np. z sokami, schłodzona latem smakuje wybornie.
Można użyć do pieczenia chleba , albo podlać hortensje
Metalu?
6:50 Chyba ''BestSerell'' :)
5 kropel podpuszczki na 5 litrów mleka?
Wszystko zależy od podpuszczki. Trzeba sprawdzić dawkowanie na opakowaniu :)
Ja mam z browin 5 kropel na 1 l
Agnieszka - 5 kropli na 1 litr mleka...
Jaki rodzaj kultury startowej
Dodawanie kultury startowej do mleka prosto od krowy?
Oczywiście, bakterie z kultury startowej odpowiedzialne będą za prawidłowy proces technologiczny oraz dalsze dojrzewanie :)
Proszę o link do książki prezentowanej w filmie.
Proszę bardzo: serowar.pl/pl/p/Domowy-wyrob-serow-najlepsza-na-start/16
@@serowar-pl Książki różnią się okładkami. Czy jest to nowsze wydanie?
@@luka3040 Tak - to jest nowe wydanie - czwarte. :) Różnią się graficznie. Treść ta sama :)
A czy mleka prosto od krowy nie trzeba do takiego sera zapasteryzować?
Można, ale nie trzeba. Jeśli mleko jest kontrolowane mikrobiologicznie i weterynaryjnie oraz jest świeże i dobrej jakości to można robić z surowego. Warto jednak dodać kulturę startową dla pewności i smaku. :)
caly czas podgrzewamy?
Lekko podgrzewamy po pokrojeniu skrzepu, ciągle mieszając, do czasu przekładania do forem.
Serowar.pl Jaką dokładnie temperaturę utrzymujemy przy mieszaniu skrzepu?
Różne przepisy podają różne temperatury. Możemy lekko podgrzewać ziarno serowarskie (około 1 st. C na 5 minut), by je osuszyć i uzyskać bardziej zwięzły ser.
Ile wychodzi Wam sera z 5 litrów mleka bo mi jakieś 0,5 kg ..A w filmie jest podany 1 kg...zastanawiam się czym to jest uwarunkowane? Pozdrawiam
Rodzajem mleka
@@annatrzpis8580 no tak ja mam od krówki poranne dojenie...i tak wychodzi ser o wadze 600g i ricotta dosyć spora ...
Mnie z mleka prosto od krowy wychodzi około 1kg
Uwarunkowane to jest tym ile jest białka w mleku ,na początku po wycieleniu krowa ma .więcej białka i tłuszczu im dłuższy czas od wycielenia rym tych składników jest mniej ,oraz od rasy krowy ,niektóre rasy mają więcej białka nawet od tego czym się karmi bydło
Mam i ja! Ser wyszedł super Ale z serwatką się nie udało Ponawiam pytanie ile trzeba dodać octu jabłkowego by wyszła ricotta?
Mi nie wyszedł a kupiłam wszystko w sklepie o którym mowa w filmie
@@agnieszkagrzegorzewska7296 tzn, co nie wyszło. Skrzep nie był twardy?
Film rewelacja. gratuluję umiejętności.
Robiłem już z Pana przepisu ser 2 razy. Koryciński 2 razy wyszedł idealny. Niestety ani za pierwszym ani za drugim razem nie wyszła mi ricotta :(. Mleko mam prosto od krowy.
Serwatke podgrzewałem do 93 stopni zgodnie z instrukcją, dodawałem ocet dokładnie w tej samej ilości co w instrukcji, Zostawilem do ostudzenia, powstała piękna pianka i śliczy biały puch na wierzchu. Niestety po przelaniu przez chuste serowowarską wszystko przeleciało przez chustę :(
Proszę o radę. Co zrobiłem źle? Co muszę poprawić, żeby wyszło tak jak Panu?
Proszę spróbować dogrzać nieco mocniej i dodać więcej octu - powinno wyjść :)
Mi także wszystko przeleciało, podgrzałem do 96° i na 8 L serwetki wlałem ok 400 ml octu. Może za mało?
Cześć, robię już drugie podejście do sera z mleka sklepowego. Pierwszy ser był pyszny, ale zarówno wtedy, jak i w moim dzisiejszym podejściu skrzep jest jakiś dziwny. W obu przypadkach zostawiłem skrzep na jakieś 45 minut i gdy wróciłem żeby go pociąć, już nie przylegał do garnka i jakby unosił się w serwatce - przy krojeniu się obracał. Sam skrzep nie jest gładki i zwarty i muszę uważać, żeby go zbytnio nie rozdrobnić mieszając. Czy coś robię nie tak?
Witam. Użyłam mleka prosto od krowy. Niestety po dodaniu podpuszczki nie tworzy się skrzep. Jedynie powstał korzuch. Mleko podgrzewane było do 35 stopni. Co się stało wg was? Czy można to jakoś wyratowac?
Jak długo czekałaś na skrzep? Może trochę za krótko?
@@serowar-pl dodałam jeszcze trochę podpuszczki i czekałam dłużej niż na filmie było mówione. Skrzep się zrobił, ser wyszedł świetny. Tylko chyba za mało go dociskalam, bo było dużo porów i nie wysolil się w środku tylko po zewnątrz. Ale i tak znikł w kilka dni😁 Dzięki.
@@joannagowik314 Mąż robił wczoraj ze świeżego surowego mleka (jeszcze ciepłego) od krowy. Trzeba było dogrzać tylko 3 stopnie! :D i niestety czekał na skrzep 2,5 h. Robił goudę i koryciński i w obu przypadkach to było 2,5 / 2,25 h czekania. Nie wiem czy tak powinno być - może podpuszczka z @serowar.pl jest nie za bardzo. Zobaczymy jak wyjdzie parmezan za tydzień, inna krowa więcej kazeiny podobno ma być.
@@annagauszka836 hej używam podpuszczki w płynie, ale zawsze przed dodaniem do mleka rozcieńczam ja w 50ml przegotowanej wody, pozdrawiam
Niech ktoś mi powie gdzie można kupić podpuszczkę i bakterii do wyrobu sera
W nazwie kanału jest adres strony sklepu online i tak myślę, że napewno tam zakupisz :)
@@annagrochowska5810 dziękuję za informację pozdrawiam
@@zdzisawjakubowski6179 www.Serowar.pl :)
Czy do serwatki można dodać sól i zrobić solankę do wysolania serów?
Ciekawe pytanie. Ale jeżeli robisz też ricottę, to raczej nie. Ocet jabłkowy może popsuć smak sera.
Robimy ser-a co z serwatką? Jak robimy ricotta z serwatki?
Około 28:20 jest część o serze zwarowym z serwatki :)
Serwatkę można wypić. Zimna jest doskonała na lato.
Można film na ser z którego można upiec sernik...
wygooglaj sobie przepis na domowy twaróg
oki,to ma sens,jesli mleko od krowy :) ale te ze sklepu nawet bio bez sensu wg mnie :)
Zgadzam się, sklepowe jest mało wydajne.
Ale jogurt z mleka sklepowe go jest pyszny.
Fajnie, tylko jednak biorąc pod uwagę kto jest odbiorcą, oczekiwałbym jednak pokazu na mleku z Biedronki, a nie z porannego udoju...
Na szczęście jest jeszcze sporo gospodarstw, w których można dostać świeże mleko. Wystarczy pojechać parę kilometrów za miasto i poszukać. :) Na filmie wspomniałem też o wyrobie sera z mleka ze sklepu - postępowanie jest takie samo, należy tylko dodać chlorek wapnia oraz kulturę startową przed dodaniem podpuszczki.
Owszem, ale żartobliwie mówiąc - „z takiego prosto od krowy to każdy głupi potrafi”. ;) Pokaz, że da się z biedronkowego byłby o wiele bardzie motywujący i przekonywujący dla takich osób jak ja, czyli mieszczuchów z wielkiej płyty. Tu chciałem podziękować za wkład edukacyjny. Gdybym swoje próby z serem zaczął od czytania jednej z serowarskich grup na FB (aż się dziwię, że jeszcze nie pojechali po tym filmie...) to bym w życiu nawet twarogu nie zrobić. Bo cytując luźno - taki ser z mleka sklepowego nie powinno się w ogóle nazywać serem.
Jak zaczynaliście działalność pokazaliście, że co by nie pisali ludzie - da się. Po prostu się da. I choć niestety jestem niedzielnym serowarem, te eksperymenty dały mi wiele satysfakcji, choć w zasadzie nic specjalnego nie zrobiłem, oprócz eksperymentów z korycinem i totalną porażką z mozarellą. Tak czy siak - dziękuję.
Myślę, że faktycznie taki film mógłby się pojawić :) Na pewno krótszy, bo tutaj omawiam też podstawy domowego serowarstwa. Ja zawsze twierdzę, że to ma być przyjemność i satysfakcja! :) Z mleka ze sklepu też oczywiście się da.
Ja robiłem tego typu ser z mleka z mlekomatu i wychodził bardzo dobry, robiłem także z mleka tłustego z Biedronki i już niestety wyszedł gorszy ale się da, zapewne przy produkcji tego mleka część tłuszczu odciągnięto. Niestety mleko z mlekomatu kosztuje 4 zł za litr, dla zabawy zrobienia serka z 10 l jest ok. Jeśli chcielibyśmy robić go częściej i w większych ilościach, to niestety nie opłaca się to ekonomicznie. Można sobie kupić gotowy. Robiąc ten ser najmniejszą ilością mleka jaką używałem było 20 litrów. Aby pozyskać mleko ze wsi bezpośrednio od hodowcy musi to być rolnik nastawiony na produkcje mleka. Od małych indywidualnych rolników nie zawsze to mleko spełnia standardy czystości.
Powtarzasz sie ,Nie mam całego dnia na ser
Kolego widzę , że serek to twój pierwszy. Każdy kiedyś zaczynał, ale czy od razu musisz się produkować na youTube, w sposób niezbyt udany. No i po co kroić skrzep ,skoro rozbełtałeś mieszając , na drobną miazgę.
Ile gadania? Kur...straciłam wątek
Proponuję pauzę, chwilkę wytchnienia, przewinąć w tył i oglądać dalej ;) pozdrowienia! :)
Serio. Powinniście przygotować sobie lepszy plan prowadzenia takich publikacji. Wiele jest w nim przydatnych informacji. Bardzo skorzystałem. Jednak reklama Waszych produktów kompletnie rozstraja kompozycję.
Zapytaj się starszych ludzi co to jest ,,podpuszka,, ,,podpuszczka,,.Żenada. Sery wyrabiane od wieków a Twoja wiedza.....żart.
Jaka żenada? Co powiedział nieprawdziwego?
Co odpowiedzą jestem ciekaw?
Mleko pasteryzowane ??????
Gówno nie przekaz