Świetny odcinek oraz kanał :) Czekam na poruszenie tematu tunerów radiowych, jakości nadawania współczesnych stacji oraz prawidłowego doboru anteny :) Pozdrawiam
Świetny materiał. Moja droba uwaga na przyszłość. "Cinch" wymawia się "sincz"a nie "cincz" czy jak niektórzy mowią "czincz". PS. Pierwszy raz widzę na YT polski "tutorial", który jest tak solidnie wykonany. Pierwszy raz!
Niektórzy? Całe dotychczasowe życie słyszałem zawsze "czincz"! ;-) Sam tak mówiłem, bo tak mówił mój Tato, on z kolei (a potem i ja) nauczył się takiej wymowy od "mądrzejszych" od nas w sprzęcie i elektronice na giełdach RTV, obowiązkowym punkcie każdego weekendu, choćby celem wymiany kaset VHS z filmami (tak, tak, dawne czasy) ;-) Dopiero oglądając RSz dowiedziałem się, że to chyba nie tak się wymawia... :-)
Kolega ma rację, a ludzie którzy tak mówią, może i są mądrzejsi w sprzęcie, ale to nie oznacza że w zagadnieniach językowych :) Po angielsku wymiawia się "sinch", a "cz" to bardziej po włosku by było, no ale to nie jest włoskie słowo. W potocznej wymowie u nas wiele się utrwaliło takich błędów - ot, ktoś kiedyś tak mówił i się rozniosło :) Zgadzam się że 99% Polaków wymawia to przez "cz" - nie tylko fachowcy :)
Dla tych, co walczą z brumem, może mała wskazówka. Nie wiem, czy mój przypadek wygenerowałby brum w torze audio, ale w torze video wygenerował zakłócenia niesamowite ;-) Komputer stacjonarny i monitor LCD, oba połączone 3-przewodowymi kablami do gniazdek z bolcami. Sygnał video analogowy, przez standardowy kabel VGA (wtyki typu D-Sub). W innym pokoju sprzęt działa idealnie, w jednym pokoju - b.nietypowe zakłócenia, obraz nie do oglądania, masakra. Zmiany kabli VGA, zasilających, parametrów wyświetlania - nic nie pomogło. Dopiero się zorientowałem po chwili, w czym rzecz: komputer i monitor były podlączone do RÓŻNYCH gniazdek, a każde z tych gniazdek było podłączone do INNEJ fazy zasilania! Po podłączeniu do tego samego gniazdka problem zniknął :-)
Dlatego dobrze jest uzywac swiatlowody gdzie sie da. Zapobiega to rowniez przplywowi pradu przez mase przy roznicach potencjalu "ziemi" w roznych gniazdkach.
Właśnie w zrobionym przeze mnie wzmacniaczu lampowym pojawiają się straszne piski... Wiem teraz przynajmniej gdzie szukać błędu, choć możliwości jest cała masa... Dzięki za materiał i z niecierpliwością czekam na więcej materiałów :) Pozdrawiam
kurcze mam bernarda gs 431 oczywiście po lekkich przeróbkach i nie zauważyłem żeby brumił jakoś. nie wiem jak to było oryginalnie ale faktycznie mam zrobioną puszkę na elektronikę i trochę lepsze tranzystory. a wkładkę ortofon.
MTWODZU Srebro lepiej przewodzi prund od złota. A wszystko (oprócz wtyków, ale to z powodu trwałości chemicznej) mam miedziane :( Wpis o inwestycji to taki żarcik-kosmonaucik, ale chyba mam dziwne poczucie humoru albo ludzie już kompletnie nie wyczuwają ironii.
Bardzo profesjonalnie prowadzony kanał. Winszuję pomysłu i życzę wytrwałości w takim tworzeniu odcinków. :) Oglądam RS od kilkunastu odcinków, proponowałbym Państwu jednak tworzyć krótsze filmy o węższej tematyce emitowane częściej. Niestety, większości użytkownikom nie chce się oglądać filmów dłuższych niż 10 minut. Mnie oczywiście to nie zraża, zważywszy na fakt pełnego profesjonalizmu autora i dogłębnego poruszenia tematu, jednak uważam, że warto przemyśleć moją propozycję :)
Niekoniecznie dobrym pomysłem jest skrócenie odcinka, bo niby może to podnieść oglądalność. Wątpię, żeby przy jeszcze krótszym czasie temat był dokładnie omówiony. Teraz dobrze się to ogląda i jest naprawdę dobrze zrobione :)
Ja jednak proponował bym zwiększenie długości odcinków, ewentualnie rozbijanie bardziej złożonych zagadnień na kilka odcinków. Pozatym bardzo ciekawy kanał.
Filmy może i długie, za to wciągają jak bagno i te kilkanaście minut mija w mgnieniu oka. :) Nie można dostosowywać formy do leniwców. Niech się ludziom w końcu zachce, bo niedługo w ramach lektur szkolnych będą SMSy, "bo się czytać nie chce". ;)
Najbardziej boli fakt, że tak rzetelnie robione kanały na YouTubie się nie wybiją, bo ludziom się nie chce. Niestety raczej tego nie zmienimy, a sądzę, że długość odcinków ma wpływ na dotarcie do widza :)
Ja tam oglądam całość, trudno by było omówić w miarę dokładnie jakiekolwiek zagadnienie, gdyby filmy trwały krócej:) Subiektywnie: tak trzymać, a nawet dobić do kwadransa jeśli będziecie dalej trzymać poziom i będzie pełna merytoryka bez zbędnego przynudzania:)
Słucham z przyjemnością i tu nagle BUM!!!! - w 07:33. porada groźna - niebezpieczna z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej. Odłączenie tego przewodu "wyłącza" ochronę przeciwporażeniową dla tego urządzenia i w przypadku awarii może dojść do porażenia prądem - nie zadziała wyłącznik różnicowoprądowy, który mamy w szafce elektrycznej w mieszkaniu (oczywiście przy splocie jeszcze innych nieszczęśliwych przypadków). Poza tym fajne materiały.
Zmieniałem niedawno kable od ramienia w swoim gramofonie i po tej całej wymianie pojawił się jeden problem, który być może już istniał wcześniej przed wymianą. Otóż niedawno złożyłem sobie komputer (zaraz po tym jak spieprzyłem swój gramofon) i przy podłączeniu komputera, gramofonu i wzmacniacza do jednej listwy słychać brumienie w głośnikach i słuchawkach. Listwa jest z zabezpieczeniem antyprzepięciowym i komputer ma gniazdko uziemiające, gramofon i wzmacniacz już nie. Wiem na pewno, że powodem tego jest zasilacz w kompie, a nieczystości nasilają się przy scrollowaniu myszką. Nowy RCA różni się trochę konstrukcją od starego, ponieważ masa wychodzi w kabelku razem z chinchami i wpina się ją pod GND we wzmacniaczu. Natomiast samo brumienie występuje przy wyłączonym gramofonie, ale podpiętymi chinchami i masą do włączonego wzmacniacza ustawionego na phono. Dodam, że na pewno nic nie zostało zwalone przy lutowaniu. Wszystkie masy zostały wlutowane w jedno miejsce na płytce tak jak było wcześniej.Wkładka też została podłączona poprawnie wg instrukcji. Przy odłączeniu kabla od komputera, monitora problem z brumieniem zanika. Przy podłączonym kompie buczenie nasila się kiedy zbliżam się do ramienia, przy odłączonym nasila się minimalnie. Dodam, że nie mam uziemienia w gniazdkach. Wzmacniacz to Technics Su-7300k, gramofon Wega JPS 352P (Sony PS-T25). Proszę o poradę.
Musi Być Reduktor na Elektrodzie gdyś o Bernardzie nie tak dawno napisałem na Elektrodzie. :) W MDS 442 raczej nie występuje chyba że stoi na nim wzmacniacz i jest włączony ma dokładnie transformator nad głowicą - i brum z trafa przechodzi na głowicę. W samym magnetofonie transformator jest na drugim końcu magnetofonu :)
Czy mogę ja prosić pana o pomóc? Buduję zaslanie gramofonu unitra g602 z przedwzmocniaczem. Podlączyłem do unitrę transformator 20W bez żadnego prostowania. Do przedwzmocniacza podlączyłem akkumulator 12 woltów, i brzmiało dość dobrze. Ale kiedy do przedwzmocniacza podlączyłem impulsowy zasilacz eps-15-15, mam na wyjśczu brum, zakłócenia. Niech pan da mnie porady, co można zrobić, żeby pozbawić się brumu i zostawić w obiegu eps-15-15? Przepraszam za blędy, jązyk polsky nie mój ojczysty, dopiero rok jak uczę się mówić.
Zagadka: W laptopie (ThinkPad t410) z słuchawek podłączonych do gniazda jack (combo mic/out) płynie cichy niski brum. Kiedy odłączę kabel zasilający przestaje. Dodatkowo, kiedy dotknę metalowe miejsca laptopa palcem - przy gnieździe jack, jak i przy wszystkich portach USB i innych - brum milknie. Nawet gdy teraz opieram dłonie na plastikowej obudowie pisząc ten tekst - brum jest nieco cichszy. Pytanie: Jaki to rodzaj brumu? I jak się go pozbyć? Do wygrania: Uśmiech wdzięczności na mojej twarzy.
Witam mam kino 5.1 w klasie D.Przy wejsciu do menu np z radia pojawia sie pisk w lewym tylnym glosniku znika dopiero jak wlaczy sie dzwiek.A takze gdy wejde w menu i wlacze test glosnikow czyli po kolei testowane jest 6 glosnikow.Gdy zatrzymam test na tym jednym glosniku pojawia sie pisk.Sprzet ma z 6 lat i jest tak od poczatku ale zawsze zastanawialo mnie co to jest.
Świetny odcinek. Pytanie z mojego życia zawodowego. Na estradzie montuje się zespół, sprzęt przygotowany, wszystko pięknie gra. Próbują się różne instrumenty i również wszystko pięknie gra, dopóki nie podłączy się gitarzysta-piękny BRUM, narastający w zależności od użytego efektu. Nie pomagają direct-boxy. Dodam, że problem nie dotyczy jednego zespołu ani jednego miejsca. Całości dopełnia oświetlenie sceniczne, szczególnie tradycyjne reflektory z żarowym źródłem światła. Gdy reflektor świeci na 100% lub nie świeci jest ok, natomiast odpalony na np 70% powoduje brum. Jak można zażegnać problem?
Przetwornik singlowy w Telecasterze? Jeśli dimmery są na 70%to zakłócenia od światła są najwieksze i wchodzą na przetwornik gitary.Można to rozpoznać, kiedy gitarzysta sie rusza, brum się zmienia. Na humbackerach od Strato nie ma tego efektu.
***** Zgadza się, był gitarzysta który musiał grać bokiem do widowni. Ogólnie gitary zawsze stwarzają największy problem, nawet bez światła. Jest na to jakiś złoty środek? Cięzko by było każdemu przyjeżdżającemu zespołowi zmieniać przetwornik w gitarce.
Najprostszą przyczyną jest sam kabel gitarowy. gitarzyści często nie zwracają uwagi na to jak jest ekranowany, nie mają pojęcia ile "głupi" kabel może zmienić. Przetworniki typu singiel coli przewodzą dużo brumu ale zazwyczaj nie używa się ich z przesterem gitarowym. największy brum powstaje gdy odcinek między przetwornikiem, a wzmacniaczem/przesterem jest źle ekranowany. Polecam inwestycje w porządny kabel kierunkowy.
Może mój Panzer Caster? Blacha miedziana pod maskownicą, wnętrze gitary pomalowane lakierem przewodzącym. Wszystko zaziemione. Kabel z koncentryka skanibalizowanego z radzieckiej radiostacji :D Tym sprzętem można dawać koncerty na podstacjach energetycznych i centrach nadawczych. Zero brumu.
MrocznyTechnik Jak już to stalowa - ściślej niskowęglowa - niemal czysto żelazna gr. ca 0,75 - 1mm (im grubsza tym lepsza, ale bez przesady - to nie czołg!!!) , i nie tyle nad co pod pikapami (zwłaszcza singlami!), unikanie pętli masy i szeregowej jej prowadzenie, reszta j.w. Dlaczego pod pikapami? Bo zwykle stoi się tyłem do wzmacniacza - więc i siejącego rozproszonym polem magnetycznym jego transformatora sieciowego. Sprawdzone w bardzo czułej gitarze z kilkoma singlami. Buduję wzmacniacze lampowe od 50 lat i nigdy mnie miałem problemów z brumem, słychać tylko lekki szum... Pzdr. Zoltan
A umiesz wytłumaczyć / jakoś doradzić jak pozbyć się bzyczenia (z tego co mi wiadomo powstaje ono przez zasilanie z gniazdka ponieważ w domu znajomych tego problemu niema.
Proszę o pomoc. Nie mogę sobie poradzić z brumieniem moich wzmacniaczy lampowych a dokładnie to mam 2 lampowe i jedną hybrydę które brumią. Reszta wzmacniaczy z mojej kolekcji to wzmacniacze tranzystorowe i nie ma tego problemu. Sprzęty są wysokiej klasy więc wykluczyłabym problem samego urządzenia. Im wyższa skuteczność kolumn tym bardziej upierdliwy brum. Wymieniałam kable, pętla masy rozłączana fizycznie, filtr sieciowy miałam i oddałam bo nic to nie zmieniło, jeden wzmacniacz sprawdzałam u sąsiadów (inny budynek) i też brumił. Co ciekawe oba lampowce nie brumiły w salonie a w domu już tak. Nie jest to brum jakiś masakryczny ale jak się jest osłuchanym z tym sprzętem to niestety odbiera to sporo frajdy ze słuchania. Może są jeszcze jakieś metody walki z tym zjawiskiem. Aha kanał rewelacyjny:)
Może w domach jest jakieś urządzenie, które wywołuje elektrosmog. A lampowiec to ściąga. Salon to inne środowisko i dla tego tego nie było. Ja bym wymienił wszystkie kable wewnątrz wzmacniacza i każdy kabel zekranował i z dwóch stron dał do masy. Sprawdził również wszystkie kondensatory stałe czy są podłączone zewnętrzną stroną do masy. Inaczej mówiąc, wyeliminował bym efekt anteny ściągającej wszystko ze środowiska.
Witam ponownie. Mam do dziś organy niemieckie Vermona Piano String ( www.muzykuj.com/old-synths/vermona/piano-strings,71.html ). Sprzęt ten po podłączeniu do posiadanego wzmacniacza Fonica PW-9013 nie dość że brumił, to wychwytywał fale radiowe nie jestem w stanie określić jakich częstotliwości. Dokładnie jak włączyłbym starego Kasprzaka RMS 222 na fale Krótkie bądź średnie i skalą częstotliwości szukał stacji radiowych. Pojawiały się różne, a to w języku rosyjskim, angielskim, niemieckim bądź arabskim, ewentualnie kody dźwiękowe jak w alfabecie Morse'a. Czym może (mogło być) to spowodowane? Pozdrawiam Stały widz. Tomasz
Jest tu mowa kilka razy o umasowieniu urządzenia, np. o ewentualnej pętli masy. Owszem, cały mój sprzęt podpięty jest do jednej listwy zabezpieczającej typu Acar, ale... żadna z wtyczek nie ma 3 kabli, tylko 2, bo to są te "zwykłe", płaskie wtyczki i nie mają otworów na bolec uziemiający. Czy w takim przypadku można w ogóle analizować - pod kątem brumu - pętle masy czy od razu szukać gdzie indziej? A może taki sprzęt audio bez 3 żył w przewodzie trzeba "ręcznie umasowić" (znaczy obudowę) np. do kaloryfera, rury wodociągowej czy bolca uziemiającego w gniazdku? Przy czym zaznaczam, że to jest stary blok z "zerowaniem", a nie prawdziwym uziemieniem (bolce są podpięte do zera, instalacja 2-przewodowa, nie 3, jak w nowym budownictwie).
Czy ktoś orientuje się w jaki sposób usunąć szumy jeśli wzmacniacz i urządzenie audio są podłączone do jednego zasilacza? nie mogę przerwać uziemienia i ingerować w zasilacz.
Czy mogę zadać pytanie pod tym 9-letnim filmem? Przywracam właśnie życie 45-letniemu gramofonowi Daniel. Chcę go podłączyć do współczesnego sprzętu, tak więc wymieniłem mu kable. Obecnie tor audio składa się z nowej wkładki i igły, oryginalnych przewodów sygnałowych w ramieniu, dolutowanych nowych przewodów cinch. Wszystkie sygnały z wkładki zostały odseparowane, w jednym przewodzie cinch sygnał plus masa lewy, w drugim sygnał plus masa prawy, w trzecim uziemienie gramofonu podłączone do GND w przedwzmacniaczu. Wydaje mi się, że postąpiłem zgodnie ze sztuką, jednak brum nadal występuję. Owszem, nieznaczny, w sumie akceptowalny, ale jednak. Dodam, że brumi przy odciętym zasilaniu do gramofonu, tak więc zasilacz gramofonu nie ma to wpływu. Czy tak ma być? Czy jeszcze mogę coś zrobić? Czy pozostaje mi to pokochać? Nowe przewody cinch nie kosztowały miliony monet, ale nie przesadzajmy. Zmiana ich umiejscowienia również nie przynosi żadnych rezultatów.
Mam pytanie. Mam falownik hybrydowy z bateriami li-ion . Kiedy falownik jest w trybie off-grid to moj boiler gazowy ma problem z zapłonem (pokazuje bląd). Kiedy zaś falownim jest w trybie bypass(czyli zasialanie z sieci trafia na obwody bez udzialu falownika) to boiler działa prawidłowo. Dodam, że telwizor i inne urzadzenia audio działają prawidłowo. Jak mogę wyeleminować zakłócenia?
Witam, posiadam wzmacniacz Pioneer SA-706 zakupiony niedawno. Po podłączeniu kolumn do wzmacniacza kablami oraz włączeniu "power on" mam brum bez podłączania kabla cinch. Kable głośnikowe oraz kabel cinch dobrej jakości. Czy problem może leżeć w tym, że nie mam listwy z uziemieniem aktualnie podłączonej? Bardzo proszę o pomoc. Bardzo dziękuję.
Może uzyskam jakaś pomoc, na fachowym kanale jak zredukować szumy w monitorach studyjnych (Presonus Eris 5)? Sygnał idzie z komputera stacjonarnego do interfejsu audio (M-Audio Profire 610) poprzez kabel firewire.... dodam, że używam kabli synchronicznych (Adam Hall) fachowe ekranowane i stosuje pierścienie ferrytowe w celu ograniczenia interferencji do tego mam listwą przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym.... pomysły się kończą. Szumy się w pewnym stopniu zredukowane, ale ewidentnie w monitorach słychać przesunięcie scrolla myszki no i szum.... największe szumy są po włączeniu DAW FL STUDIO 20, w momencie zmiany buffora cała plejada pisków, system Windows 10....strasznie irytujące, może jakieś pomysły? Dziękuje i pozdrawiam
Mam pytanie, do subwoofera Magnat 6725A zalecono mi podłączenie do wzmacniacza za pomocą wejść High Level Input, jako że nie mam innej możliwości (wzmacniacz to Pioneer A-30, nie posiada dedykowanego wyjścia na subwoofer) kablem głośnikowym. Jak tylko podłączę te kable do wejść subwoofera, zanim jeszcze podłączę do wzmacniacza, głośnik zaczyna brumić ( po zwiększeniu głośności pokrętłem na panelu suba). Po podpięciu do wzmacniacza, sytuacja nie ulega poprawie. Czy sprzedawca popełnił błąd zalecając zwykłe przewody głośnikowe?
Witam, mam problem z ktorym walcze od jakiegos czasu ale ciągle powraca, zdiagnozowałem go jako szum (pisk,syk) pochądzacy z zasilacza komputera pc(stacjonarny) szum pojawia sie na odsłuchach studyjnych (ESI Unik08) w momencie kiedy windows zaczyna sie wczytywac. monitory połączone sa z interfejsem audio(RME fireface 802)przewodami TS około 1m, jednak zmiana na TRS i przełączenie w tryb +4dbu nie zmienia totalnie nic, nie sądzą by tworzyła się pęta masy gdyż probowałem juz wszystkich kombinacji i problem jest wciąz ten sam, do komputera są podpięte 3 dyski twarde na SATA i kilka urządzen USB, myslałem ze zasilacz jest przeciążony(czasem porty USB szaleją - rzadko ale się zdarza) po wypięciu dwóch hdd i odpięciu zbednych urządzen usb, problem nadal występuje. Co może byc przyczyna ? jak z tym się uporać bo juz nie wiem co począć....z góry dzięki za radę
Sorry ale muszę skorygować czy jest brum na plusie czy na minusie kiedyś bawiłem się w to skąpo podłączając kabel na krótko sprawdzałem które są plusowe które minusowe i ja akurat brum plusowym był głośniejszy brum z minusowym był trochę cisza ale nami na minusowych też są chyba że mylę zjawiska
Nie mogę sobie z tym poradzić w mojej wieży połączonej jack>2xcinch . Gdy komputer nie wysyła sygnału słyszalny jest delikatny brum. Jest to bardzo wkurzające. Ktoś wie co z tym zrobić ?
Karta dźwiękowa może mieć niską impedancję wyjściową i nie kontrolować w pełni napięcia na linii. Czy brum jest słyszalny także wtedy, gdy zewrzesz razem wszystkie pola wtyczki JACK (np. zawijając ją ciasno folią aluminiową)? Przyczyn może być wiele, np. czy komputer i wieża są zasilone z tej samej listwy? Czy wieża jest podłączona do instalacji antenowej? Czy wieża posiada jakieś inne uziemienie? Jaka to wieża? Czy zwarcie masy wieży z masą kompa zmniejsza brum? Np weź kabel USB, podłącz do kompa, a drugim końcem (metalową obudową wtyczki) dotnij masy wejścia chinch wieży - czy wtedy brumu jest więcej czy mniej?
Kacperpol Nie koniecznie wina karty! Telefon 'wisi' w powietrzu i nie ma żadnego połączenia z siecią 220V. Trudno mu być źródłem brumu, gdyby nawet bardzo 'chciał.
MrocznyTechnik a no faktycznie nie pomyślałem hehe "nawet gdyby bardzo chciał" :D Dobra spróbuje ten wariant z przewodem do grzejnika akurat jest obok peceta
wydawało mi się, że było o filtrach może dlatego,że ciągle myślałem o filtrach typu ground isolator, powracając czy to działa? tzn. te ground isloatory?
Odpowiedział w problemy i z tym problemem po prostu trzeba kupować dobre kable ekranowe albo jakoś inaczej się nazywamy Nie wcale muszą być wzorcowe końcówki
Czy pętla mas może powodować pisk/gwizd wzmacniacza lampowego? Na kanale hi gain po odkręceniu potencjometru MASTER na więcej jak 5/10 powoduje pisk. Nie mam uziemienia w instalacji elektrycznej
Witajcie. Mam kolumny głośnikowe podłączone do wieży, która służy mi za wzmacniacz. Wieża jest podłączona do laptopa poprzez kabel cinch. Gdy komputer jest włączony, wszysto gra tak jak trzeba, natomiast po wyłączeniu komputera (przy włączonej wieży) zaczyna głośno "brumieć". Co zrobić aby tak nie było? Czy głośniki mogą się uszkodzić? Z góry dziękuję za pomoc.
Głośniki raczej się nie uszkodzą. Brum pojawia się, gdy laptop odłącza swoje wyjście po wyłączeniu, jest to raczej rzadkość, moim zdaniem błąd konstrukcyjny wyjścia laptopa.
+Arek128 miałem to samo, a powodem był zbyt długi kabel cinch (marnej jakości). U mnie przydźwięk pojawiał się chwilę po tym, jak muzyka się kończyła - widocznie laptop wyłączał kartę dźwiękową w czasie bezczynności.
Pomocy mam również problem z brumem. Gramofon wpięty pod amplituner. www.elektroda.pl/rtvforum/topic3298144.html Jak wpinam 2 chinche pod CD i do jacka słuchawkowego w komputerze brumu nie ma
Witam mam kino 5.1 w klasie D.Przy wejsciu do menu np z radia pojawia sie pisk w lewym tylnym glosniku znika dopiero jak wlaczy sie dzwiek.A takze gdy wejde w menu i wlacze test glosnikow czyli po kolei testowane jest 6 glosnikow.Gdy zatrzymam test na tym jednym glosniku pojawia sie pisk.Sprzet ma z 6 lat i jest tak od poczatku ale zawsze zastanawialo mnie co to jest.
Cala Polska dziekuje Reduktorowi Szumu.
Jako DJ cale zycie walcze z ta cholera.
Ogromne dzięki za całą Twoją pracę! Dzięki poradom ReduktoraSzumu zbudowałem całkiem znośne domowe studio nagrań :)
Cieszymy się że nasze videoblogi są pomocne.
Świetny odcinek oraz kanał :) Czekam na poruszenie tematu tunerów radiowych, jakości nadawania współczesnych stacji oraz prawidłowego doboru anteny :) Pozdrawiam
Wreszcie temat na który długo czekałem :) Gratuluję dotychczasowych bardzo udanych filmów i życzę dalszych sukcesów. Pozdrawiam.
Świetny materiał. Moja droba uwaga na przyszłość. "Cinch" wymawia się "sincz"a nie "cincz" czy jak niektórzy mowią "czincz".
PS.
Pierwszy raz widzę na YT polski "tutorial", który jest tak solidnie wykonany. Pierwszy raz!
Niektórzy? Całe dotychczasowe życie słyszałem zawsze "czincz"! ;-) Sam tak mówiłem, bo tak mówił mój Tato, on z kolei (a potem i ja) nauczył się takiej wymowy od "mądrzejszych" od nas w sprzęcie i elektronice na giełdach RTV, obowiązkowym punkcie każdego weekendu, choćby celem wymiany kaset VHS z filmami (tak, tak, dawne czasy) ;-) Dopiero oglądając RSz dowiedziałem się, że to chyba nie tak się wymawia... :-)
Taaak?? Ja 30 lat mówię "czincz" i nigdy nie słyszałem "sincz" Proszę:
sjp.pl/cinch
Kolega ma rację, a ludzie którzy tak mówią, może i są mądrzejsi w sprzęcie, ale to nie oznacza że w zagadnieniach językowych :) Po angielsku wymiawia się "sinch", a "cz" to bardziej po włosku by było, no ale to nie jest włoskie słowo. W potocznej wymowie u nas wiele się utrwaliło takich błędów - ot, ktoś kiedyś tak mówił i się rozniosło :) Zgadzam się że 99% Polaków wymawia to przez "cz" - nie tylko fachowcy :)
nie sinch tylko syncz jakby co. ot cała filozofia. ja mowię czincz bo tak to się spolszczyło.
dlatego też niektórzy używają zamiennego wtyk RCA :D.
Bardzo ciekawe. Czekam na kolejne odcinki!
Bardzo dobrze przedstawiony problem! Polecam!
bardzo fajny kanał, obejrzałem kilka odcinków i miło posłuchać.
5:00 mowa o zasilaczu transformatorowym, a na schemacie zasilacz beztransformatorowy.
Dla tych, co walczą z brumem, może mała wskazówka. Nie wiem, czy mój przypadek wygenerowałby brum w torze audio, ale w torze video wygenerował zakłócenia niesamowite ;-)
Komputer stacjonarny i monitor LCD, oba połączone 3-przewodowymi kablami do gniazdek z bolcami. Sygnał video analogowy, przez standardowy kabel VGA (wtyki typu D-Sub). W innym pokoju sprzęt działa idealnie, w jednym pokoju - b.nietypowe zakłócenia, obraz nie do oglądania, masakra. Zmiany kabli VGA, zasilających, parametrów wyświetlania - nic nie pomogło. Dopiero się zorientowałem po chwili, w czym rzecz: komputer i monitor były podlączone do RÓŻNYCH gniazdek, a każde z tych gniazdek było podłączone do INNEJ fazy zasilania! Po podłączeniu do tego samego gniazdka problem zniknął :-)
Dlatego dobrze jest uzywac swiatlowody gdzie sie da. Zapobiega to rowniez przplywowi pradu przez mase przy roznicach potencjalu "ziemi" w roznych gniazdkach.
Właśnie w zrobionym przeze mnie wzmacniaczu lampowym pojawiają się straszne piski... Wiem teraz przynajmniej gdzie szukać błędu, choć możliwości jest cała masa... Dzięki za materiał i z niecierpliwością czekam na więcej materiałów :) Pozdrawiam
Madry z ciebie czlowiek, leci subek :P
Dzięki filmikowi wiem już że mi nie szumi, piszczy, a brumi. Ale jak brumiło tak brumi.
3:20 Jeszcze nie widziałem laptopa z symetrycznym wyjściem Audio. WIem, że to tylko przykład, ale zawsze... :o)
Pozdrawiam serdecznie!
kurcze mam bernarda gs 431 oczywiście po lekkich przeróbkach i nie zauważyłem żeby brumił jakoś. nie wiem jak to było oryginalnie ale faktycznie mam zrobioną puszkę na elektronikę i trochę lepsze tranzystory. a wkładkę ortofon.
Ha! Czyli jednak przewody mają wpływ na jakość dźwięku. Wiedziałem, że inwestycja w złote cinche się opłaci!
A przewody prowadzące od gniazd cinch do elektroniki wewnątrz sprzętu audio też masz złote?
MTWODZU
Tylko srebrne...
Marcin Jasiński
Łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. W elektronice jest podobnie.
Tu bardziej chodzi jak kabel jest zrobiony , a nie z czego.
MTWODZU
Srebro lepiej przewodzi prund od złota.
A wszystko (oprócz wtyków, ale to z powodu trwałości chemicznej) mam miedziane :(
Wpis o inwestycji to taki żarcik-kosmonaucik, ale chyba mam dziwne poczucie humoru albo ludzie już kompletnie nie wyczuwają ironii.
Bardzo profesjonalnie prowadzony kanał. Winszuję pomysłu i życzę wytrwałości w takim tworzeniu odcinków. :)
Oglądam RS od kilkunastu odcinków, proponowałbym Państwu jednak tworzyć krótsze filmy o węższej tematyce emitowane częściej. Niestety, większości użytkownikom nie chce się oglądać filmów dłuższych niż 10 minut. Mnie oczywiście to nie zraża, zważywszy na fakt pełnego profesjonalizmu autora i dogłębnego poruszenia tematu, jednak uważam, że warto przemyśleć moją propozycję :)
Niekoniecznie dobrym pomysłem jest skrócenie odcinka, bo niby może to podnieść oglądalność. Wątpię, żeby przy jeszcze krótszym czasie temat był dokładnie omówiony. Teraz dobrze się to ogląda i jest naprawdę dobrze zrobione :)
Ja jednak proponował bym zwiększenie długości odcinków, ewentualnie rozbijanie bardziej złożonych zagadnień na kilka odcinków. Pozatym bardzo ciekawy kanał.
Filmy może i długie, za to wciągają jak bagno i te kilkanaście minut mija w mgnieniu oka. :) Nie można dostosowywać formy do leniwców. Niech się ludziom w końcu zachce, bo niedługo w ramach lektur szkolnych będą SMSy, "bo się czytać nie chce". ;)
Najbardziej boli fakt, że tak rzetelnie robione kanały na YouTubie się nie wybiją, bo ludziom się nie chce. Niestety raczej tego nie zmienimy, a sądzę, że długość odcinków ma wpływ na dotarcie do widza :)
Ja tam oglądam całość, trudno by było omówić w miarę dokładnie jakiekolwiek zagadnienie, gdyby filmy trwały krócej:) Subiektywnie: tak trzymać, a nawet dobić do kwadransa jeśli będziecie dalej trzymać poziom i będzie pełna merytoryka bez zbędnego przynudzania:)
Świetne!
nic nie rozumiem bo w piździe miałem fizykę przez całe życie, ale czuję, że to jest dobrze przygotowany materiał :)
Słucham z przyjemnością i tu nagle BUM!!!! - w 07:33. porada groźna - niebezpieczna z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej. Odłączenie tego przewodu "wyłącza" ochronę przeciwporażeniową dla tego urządzenia i w przypadku awarii może dojść do porażenia prądem - nie zadziała wyłącznik różnicowoprądowy, który mamy w szafce elektrycznej w mieszkaniu (oczywiście przy splocie jeszcze innych nieszczęśliwych przypadków). Poza tym fajne materiały.
Przecież autor po chwili mówi, że to niebezpieczne
w koncu ktos to wytlumaczy lopatologicznie!! dziekuje bardzo!
Myślałem, że to odcinek o car-audio :)
:)))
Jestem ciekaw, czy odcinek o car audio kiedyś powstanie, oby tak! :)
Bedzie może jakiś odcinek o magnetofonach? np jak regulować tor przesuwu taśmy itp ? :> Pozdrawiam!
kurcze ja mam problem z brumem w nad3020. nawet bez uziemienia , na samych kolumnach bez podłączonych urządzeń zewnętrznych w tym bez przewodów.
Zmieniałem niedawno kable od ramienia w swoim gramofonie i po tej całej wymianie pojawił się jeden problem, który być może już istniał wcześniej przed wymianą. Otóż niedawno złożyłem sobie komputer (zaraz po tym jak spieprzyłem swój gramofon) i przy podłączeniu komputera, gramofonu i wzmacniacza do jednej listwy słychać brumienie w głośnikach i słuchawkach. Listwa jest z zabezpieczeniem antyprzepięciowym i komputer ma gniazdko uziemiające, gramofon i wzmacniacz już nie. Wiem na pewno, że powodem tego jest zasilacz w kompie, a nieczystości nasilają się przy scrollowaniu myszką. Nowy RCA różni się trochę konstrukcją od starego, ponieważ masa wychodzi w kabelku razem z chinchami i wpina się ją pod GND we wzmacniaczu. Natomiast samo brumienie występuje przy wyłączonym gramofonie, ale podpiętymi chinchami i masą do włączonego wzmacniacza ustawionego na phono. Dodam, że na pewno nic nie zostało zwalone przy lutowaniu. Wszystkie masy zostały wlutowane w jedno miejsce na płytce tak jak było wcześniej.Wkładka też została podłączona poprawnie wg instrukcji. Przy odłączeniu kabla od komputera, monitora problem z brumieniem zanika. Przy podłączonym kompie buczenie nasila się kiedy zbliżam się do ramienia, przy odłączonym nasila się minimalnie. Dodam, że nie mam uziemienia w gniazdkach. Wzmacniacz to Technics Su-7300k, gramofon Wega JPS 352P (Sony PS-T25). Proszę o poradę.
To znaczy, że zasilacz w kompie emituje zakłócenia do gniazdka.
Musi Być Reduktor na Elektrodzie gdyś o Bernardzie nie tak dawno napisałem na Elektrodzie. :)
W MDS 442 raczej nie występuje chyba że stoi na nim wzmacniacz i jest włączony ma dokładnie transformator nad głowicą - i brum z trafa przechodzi na głowicę. W samym magnetofonie transformator jest na drugim końcu magnetofonu :)
Czy mogę ja prosić pana o pomóc?
Buduję zaslanie gramofonu unitra g602 z przedwzmocniaczem.
Podlączyłem do unitrę transformator 20W bez żadnego prostowania.
Do przedwzmocniacza podlączyłem akkumulator 12 woltów, i brzmiało dość dobrze.
Ale kiedy do przedwzmocniacza podlączyłem impulsowy zasilacz eps-15-15, mam na wyjśczu brum, zakłócenia.
Niech pan da mnie porady, co można zrobić, żeby pozbawić się brumu i zostawić w obiegu eps-15-15?
Przepraszam za blędy, jązyk polsky nie mój ojczysty, dopiero rok jak uczę się mówić.
Zagadka:
W laptopie (ThinkPad t410) z słuchawek podłączonych do gniazda jack (combo mic/out) płynie cichy niski brum. Kiedy odłączę kabel zasilający przestaje. Dodatkowo, kiedy dotknę metalowe miejsca laptopa palcem - przy gnieździe jack, jak i przy wszystkich portach USB i innych - brum milknie. Nawet gdy teraz opieram dłonie na plastikowej obudowie pisząc ten tekst - brum jest nieco cichszy.
Pytanie: Jaki to rodzaj brumu? I jak się go pozbyć?
Do wygrania: Uśmiech wdzięczności na mojej twarzy.
Witam mam kino 5.1 w klasie D.Przy wejsciu do menu np z radia pojawia sie pisk w lewym tylnym glosniku znika dopiero jak wlaczy sie dzwiek.A takze gdy wejde w menu i wlacze test glosnikow czyli po kolei testowane jest 6 glosnikow.Gdy zatrzymam test na tym jednym glosniku pojawia sie pisk.Sprzet ma z 6 lat i jest tak od poczatku ale zawsze zastanawialo mnie co to jest.
Świetny odcinek. Pytanie z mojego życia zawodowego. Na estradzie montuje się zespół, sprzęt przygotowany, wszystko pięknie gra. Próbują się różne instrumenty i również wszystko pięknie gra, dopóki nie podłączy się gitarzysta-piękny BRUM, narastający w zależności od użytego efektu. Nie pomagają direct-boxy. Dodam, że problem nie dotyczy jednego zespołu ani jednego miejsca.
Całości dopełnia oświetlenie sceniczne, szczególnie tradycyjne reflektory z żarowym źródłem światła. Gdy reflektor świeci na 100% lub nie świeci jest ok, natomiast odpalony na np 70% powoduje brum.
Jak można zażegnać problem?
Przetwornik singlowy w Telecasterze?
Jeśli dimmery są na 70%to zakłócenia od światła są najwieksze i wchodzą na przetwornik gitary.Można to rozpoznać, kiedy gitarzysta sie rusza, brum się zmienia. Na humbackerach od Strato nie ma tego efektu.
***** Zgadza się, był gitarzysta który musiał grać bokiem do widowni. Ogólnie gitary zawsze stwarzają największy problem, nawet bez światła. Jest na to jakiś złoty środek? Cięzko by było każdemu przyjeżdżającemu zespołowi zmieniać przetwornik w gitarce.
Najprostszą przyczyną jest sam kabel gitarowy. gitarzyści często nie zwracają uwagi na to jak jest ekranowany, nie mają pojęcia ile "głupi" kabel może zmienić. Przetworniki typu singiel coli przewodzą dużo brumu ale zazwyczaj nie używa się ich z przesterem gitarowym. największy brum powstaje gdy odcinek między przetwornikiem, a wzmacniaczem/przesterem jest źle ekranowany. Polecam inwestycje w porządny kabel kierunkowy.
Może mój Panzer Caster? Blacha miedziana pod maskownicą, wnętrze gitary pomalowane lakierem przewodzącym. Wszystko zaziemione. Kabel z koncentryka skanibalizowanego z radzieckiej radiostacji :D Tym sprzętem można dawać koncerty na podstacjach energetycznych i centrach nadawczych. Zero brumu.
MrocznyTechnik Jak już to stalowa - ściślej niskowęglowa - niemal czysto żelazna gr. ca 0,75 - 1mm (im grubsza tym lepsza, ale bez przesady - to nie czołg!!!) , i nie tyle nad co pod pikapami (zwłaszcza singlami!), unikanie pętli masy i szeregowej jej prowadzenie, reszta j.w.
Dlaczego pod pikapami? Bo zwykle stoi się tyłem do wzmacniacza - więc i siejącego rozproszonym polem magnetycznym jego transformatora sieciowego. Sprawdzone w bardzo czułej gitarze z kilkoma singlami.
Buduję wzmacniacze lampowe od 50 lat i nigdy mnie miałem problemów z brumem, słychać tylko lekki szum... Pzdr. Zoltan
A co może być źródłem podobnego zjawiska w telewizorze w momencie emisji jasnego obrazu? Spotkałem się z tym kilka razy.
A umiesz wytłumaczyć / jakoś doradzić jak pozbyć się bzyczenia (z tego co mi wiadomo powstaje ono przez zasilanie z gniazdka ponieważ w domu znajomych tego problemu niema.
Problem z brumem w Polskim sprzęcie audio występuje niestety również w magnetofonie Diory MDS 442.
Proszę o pomoc. Nie mogę sobie poradzić z brumieniem moich wzmacniaczy lampowych a dokładnie to mam 2 lampowe i jedną hybrydę które brumią. Reszta wzmacniaczy z mojej kolekcji to wzmacniacze tranzystorowe i nie ma tego problemu. Sprzęty są wysokiej klasy więc wykluczyłabym problem samego urządzenia. Im wyższa skuteczność kolumn tym bardziej upierdliwy brum. Wymieniałam kable, pętla masy rozłączana fizycznie, filtr sieciowy miałam i oddałam bo nic to nie zmieniło, jeden wzmacniacz sprawdzałam u sąsiadów (inny budynek) i też brumił. Co ciekawe oba lampowce nie brumiły w salonie a w domu już tak. Nie jest to brum jakiś masakryczny ale jak się jest osłuchanym z tym sprzętem to niestety odbiera to sporo frajdy ze słuchania. Może są jeszcze jakieś metody walki z tym zjawiskiem. Aha kanał rewelacyjny:)
Może w domach jest jakieś urządzenie, które wywołuje elektrosmog. A lampowiec to ściąga. Salon to inne środowisko i dla tego tego nie było. Ja bym wymienił wszystkie kable wewnątrz wzmacniacza i każdy kabel zekranował i z dwóch stron dał do masy. Sprawdził również wszystkie kondensatory stałe czy są podłączone zewnętrzną stroną do masy. Inaczej mówiąc, wyeliminował bym efekt anteny ściągającej wszystko ze środowiska.
Witam ponownie.
Mam do dziś organy niemieckie Vermona Piano String ( www.muzykuj.com/old-synths/vermona/piano-strings,71.html ). Sprzęt ten po podłączeniu do posiadanego wzmacniacza Fonica PW-9013 nie dość że brumił, to wychwytywał fale radiowe nie jestem w stanie określić jakich częstotliwości. Dokładnie jak włączyłbym starego Kasprzaka RMS 222 na fale Krótkie bądź średnie i skalą częstotliwości szukał stacji radiowych. Pojawiały się różne, a to w języku rosyjskim, angielskim, niemieckim bądź arabskim, ewentualnie kody dźwiękowe jak w alfabecie Morse'a.
Czym może (mogło być) to spowodowane?
Pozdrawiam
Stały widz.
Tomasz
Jest tu mowa kilka razy o umasowieniu urządzenia, np. o ewentualnej pętli masy. Owszem, cały mój sprzęt podpięty jest do jednej listwy zabezpieczającej typu Acar, ale... żadna z wtyczek nie ma 3 kabli, tylko 2, bo to są te "zwykłe", płaskie wtyczki i nie mają otworów na bolec uziemiający. Czy w takim przypadku można w ogóle analizować - pod kątem brumu - pętle masy czy od razu szukać gdzie indziej? A może taki sprzęt audio bez 3 żył w przewodzie trzeba "ręcznie umasowić" (znaczy obudowę) np. do kaloryfera, rury wodociągowej czy bolca uziemiającego w gniazdku? Przy czym zaznaczam, że to jest stary blok z "zerowaniem", a nie prawdziwym uziemieniem (bolce są podpięte do zera, instalacja 2-przewodowa, nie 3, jak w nowym budownictwie).
mój wzmacniacz oraz układ bt zasila z jednego zasilacza, lecz nadal nie rozwiązało to mojego problemu...
Czy multimetrem jesteśmy w stanie sprawdzić czy wystepuje tetnienie czy tylko oscyloskopem?
Brum ! Brum !
Czy ktoś orientuje się w jaki sposób usunąć szumy jeśli wzmacniacz i urządzenie audio są podłączone do jednego zasilacza? nie mogę przerwać uziemienia i ingerować w zasilacz.
Czy mogę zadać pytanie pod tym 9-letnim filmem? Przywracam właśnie życie 45-letniemu gramofonowi Daniel. Chcę go podłączyć do współczesnego sprzętu, tak więc wymieniłem mu kable. Obecnie tor audio składa się z nowej wkładki i igły, oryginalnych przewodów sygnałowych w ramieniu, dolutowanych nowych przewodów cinch. Wszystkie sygnały z wkładki zostały odseparowane, w jednym przewodzie cinch sygnał plus masa lewy, w drugim sygnał plus masa prawy, w trzecim uziemienie gramofonu podłączone do GND w przedwzmacniaczu. Wydaje mi się, że postąpiłem zgodnie ze sztuką, jednak brum nadal występuję. Owszem, nieznaczny, w sumie akceptowalny, ale jednak. Dodam, że brumi przy odciętym zasilaniu do gramofonu, tak więc zasilacz gramofonu nie ma to wpływu. Czy tak ma być? Czy jeszcze mogę coś zrobić? Czy pozostaje mi to pokochać? Nowe przewody cinch nie kosztowały miliony monet, ale nie przesadzajmy. Zmiana ich umiejscowienia również nie przynosi żadnych rezultatów.
Np dobrze, ale skąd się bierze brumienie np. w słuchawkach, podczas gdy na kolumnach go nie ma?
Mam pytanie.
Mam falownik hybrydowy z bateriami li-ion . Kiedy falownik jest w trybie off-grid to moj boiler gazowy ma problem z zapłonem (pokazuje bląd). Kiedy zaś falownim jest w trybie bypass(czyli zasialanie z sieci trafia na obwody bez udzialu falownika) to boiler działa prawidłowo. Dodam, że telwizor i inne urzadzenia audio działają prawidłowo. Jak mogę wyeleminować zakłócenia?
Witam, posiadam wzmacniacz Pioneer SA-706 zakupiony niedawno.
Po podłączeniu kolumn do wzmacniacza kablami oraz włączeniu "power on" mam brum bez podłączania kabla cinch.
Kable głośnikowe oraz kabel cinch dobrej jakości.
Czy problem może leżeć w tym, że nie mam listwy z uziemieniem aktualnie podłączonej?
Bardzo proszę o pomoc. Bardzo dziękuję.
Może uzyskam jakaś pomoc, na fachowym kanale jak zredukować szumy w monitorach studyjnych (Presonus Eris 5)? Sygnał idzie z komputera stacjonarnego do interfejsu audio (M-Audio Profire 610) poprzez kabel firewire.... dodam, że używam kabli synchronicznych (Adam Hall) fachowe ekranowane i stosuje pierścienie ferrytowe w celu ograniczenia interferencji do tego mam listwą przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym.... pomysły się kończą. Szumy się w pewnym stopniu zredukowane, ale ewidentnie w monitorach słychać przesunięcie scrolla myszki no i szum.... największe szumy są po włączeniu DAW FL STUDIO 20, w momencie zmiany buffora cała plejada pisków, system Windows 10....strasznie irytujące, może jakieś pomysły? Dziękuje i pozdrawiam
Mam problem. Mogę prosić o pomoc??
Prawie rok z tym gównem walczę... Może tym razem wygram wojnę hehe. Dzięki za ten film :)
Mam pytanie, do subwoofera Magnat 6725A zalecono mi podłączenie do wzmacniacza za pomocą wejść High Level Input, jako że nie mam innej możliwości (wzmacniacz to Pioneer A-30, nie posiada dedykowanego wyjścia na subwoofer) kablem głośnikowym. Jak tylko podłączę te kable do wejść subwoofera, zanim jeszcze podłączę do wzmacniacza, głośnik zaczyna brumić ( po zwiększeniu głośności pokrętłem na panelu suba). Po podpięciu do wzmacniacza, sytuacja nie ulega poprawie. Czy sprzedawca popełnił błąd zalecając zwykłe przewody głośnikowe?
to opłaca się podłączać listwę filtrującą np. GIGAWATT?
Witam, mam problem z ktorym walcze od jakiegos czasu ale ciągle powraca, zdiagnozowałem go jako szum (pisk,syk) pochądzacy z zasilacza komputera pc(stacjonarny) szum pojawia sie na odsłuchach studyjnych (ESI Unik08) w momencie kiedy windows zaczyna sie wczytywac. monitory połączone sa z interfejsem audio(RME fireface 802)przewodami TS około 1m, jednak zmiana na TRS i przełączenie w tryb +4dbu nie zmienia totalnie nic, nie sądzą by tworzyła się pęta masy gdyż probowałem juz wszystkich kombinacji i problem jest wciąz ten sam, do komputera są podpięte 3 dyski twarde na SATA i kilka urządzen USB, myslałem ze zasilacz jest przeciążony(czasem porty USB szaleją - rzadko ale się zdarza) po wypięciu dwóch hdd i odpięciu zbednych urządzen usb, problem nadal występuje. Co może byc przyczyna ? jak z tym się uporać bo juz nie wiem co począć....z góry dzięki za radę
czemu niektóre amplitunery mają tylko dwie żyły a nie trzy nie rozumiem
Sorry ale muszę skorygować czy jest brum na plusie czy na minusie kiedyś bawiłem się w to skąpo podłączając kabel na krótko sprawdzałem które są plusowe które minusowe i ja akurat brum plusowym był głośniejszy brum z minusowym był trochę cisza ale nami na minusowych też są chyba że mylę zjawiska
Sorry sprostowanie do kończyły nie dokończyłem oglądania miałem chujowe kable
Nie mogę sobie z tym poradzić w mojej wieży połączonej jack>2xcinch . Gdy komputer nie wysyła sygnału słyszalny jest delikatny brum. Jest to bardzo wkurzające. Ktoś wie co z tym zrobić ?
Karta dźwiękowa może mieć niską impedancję wyjściową i nie kontrolować w pełni napięcia na linii. Czy brum jest słyszalny także wtedy, gdy zewrzesz razem wszystkie pola wtyczki JACK (np. zawijając ją ciasno folią aluminiową)? Przyczyn może być wiele, np. czy komputer i wieża są zasilone z tej samej listwy? Czy wieża jest podłączona do instalacji antenowej? Czy wieża posiada jakieś inne uziemienie? Jaka to wieża? Czy zwarcie masy wieży z masą kompa zmniejsza brum? Np weź kabel USB, podłącz do kompa, a drugim końcem (metalową obudową wtyczki) dotnij masy wejścia chinch wieży - czy wtedy brumu jest więcej czy mniej?
Podłącz przewodem obudowę komputera z rurką od grzejnika w moim przypadku to pomogło i wyeliminowało problem.
MrocznyTechnik Chyba wina karty dźwiękowej. Jak podłączę ten sam kabel do telefonu to nie ma brumu. Ale dzięki za ten opis ciekawie to napisałes
Kacperpol
Nie koniecznie wina karty! Telefon 'wisi' w powietrzu i nie ma żadnego połączenia z siecią 220V. Trudno mu być źródłem brumu, gdyby nawet bardzo 'chciał.
MrocznyTechnik a no faktycznie nie pomyślałem
hehe "nawet gdyby bardzo chciał" :D Dobra spróbuje ten wariant z przewodem do grzejnika akurat jest obok peceta
Został poruszony temat filtrów antenowych a co z filtrami na chinche/jacki?
hasło w google grafika: ground loop isolator
Coś nieuważnie oglądasz... nie było nic o filtrach antenowych, było o separatorach antenowych. O separatorach audio też (trafka audio).
wydawało mi się, że było o filtrach może dlatego,że ciągle myślałem o filtrach typu ground isolator, powracając czy to działa? tzn. te ground isloatory?
Odpowiedział w problemy i z tym problemem po prostu trzeba kupować dobre kable ekranowe albo jakoś inaczej się nazywamy Nie wcale muszą być wzorcowe końcówki
Ciekawe co na to fizycy cząstek elementarnych?
witam, potrzebuje pomocy
Czy pętla mas może powodować pisk/gwizd wzmacniacza lampowego? Na kanale hi gain po odkręceniu potencjometru MASTER na więcej jak 5/10 powoduje pisk.
Nie mam uziemienia w instalacji elektrycznej
mi lekko szumi ale jak przykładam ucho do głośnika tak to nie ssłychać
Wszyscy to wiedzą: dzieci robią brum, brum :) pozdrawiam RS
Pętla masy to najgorsze co może być w gitarowych wzmakach. Szczególnie tych z dużym gainem.
Oj tak
A brom pani brała ? Jeszcze nie brombrałam.
a jak samochód robi brum brum
Mi brum nie przeszkadza
Uwielbiam RS, ale jak slysze to cincz to mam drgawki :)
Rzeczy oczywistych którzy się nie mówi na głos ale to nie moja sprawa idę pić żona
❤️✋😅
Witajcie. Mam kolumny głośnikowe podłączone do wieży, która służy mi za wzmacniacz. Wieża jest podłączona do laptopa poprzez kabel cinch. Gdy komputer jest włączony, wszysto gra tak jak trzeba, natomiast po wyłączeniu komputera (przy włączonej wieży) zaczyna głośno "brumieć". Co zrobić aby tak nie było? Czy głośniki mogą się uszkodzić? Z góry dziękuję za pomoc.
Głośniki raczej się nie uszkodzą. Brum pojawia się, gdy laptop odłącza swoje wyjście po wyłączeniu, jest to raczej rzadkość, moim zdaniem błąd konstrukcyjny wyjścia laptopa.
***** Bardzo dziękuję za odpowiedź.
+Arek128 miałem to samo, a powodem był zbyt długi kabel cinch (marnej jakości). U mnie przydźwięk pojawiał się chwilę po tym, jak muzyka się kończyła - widocznie laptop wyłączał kartę dźwiękową w czasie bezczynności.
Pomocy mam również problem z brumem. Gramofon wpięty pod amplituner.
www.elektroda.pl/rtvforum/topic3298144.html
Jak wpinam 2 chinche pod CD i do jacka słuchawkowego w komputerze brumu nie ma
Czy rozwiązałeś problem? Może ten wątek pomoże?
www.elektroda.pl/rtvforum/topic3247484.html
REDAKTOR CINCZ
Drażni mnie to że Pan mówi "cincz" zamiast "czincz" co jest przez ogół przyjęte
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/En-us-cinch.ogg
Witam mam kino 5.1 w klasie D.Przy wejsciu do menu np z radia pojawia sie pisk w lewym tylnym glosniku znika dopiero jak wlaczy sie dzwiek.A takze gdy wejde w menu i wlacze test glosnikow czyli po kolei testowane jest 6 glosnikow.Gdy zatrzymam test na tym jednym glosniku pojawia sie pisk.Sprzet ma z 6 lat i jest tak od poczatku ale zawsze zastanawialo mnie co to jest.
Napisałem czekam na odp.Pozdrawiam.