Osobowość anankastyczna. Ananke - Bogini Przymusu.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 30

  • @maciejpacholec2553
    @maciejpacholec2553 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry, jestem osobą dość mocno refleksyjną, dlatego też dość mocno, amatorsko, interesuję się psychologią. W internecie oglądałem oraz słuchałem wiele źródeł o tej tematyce. Nie wiem czemu ale mam wrażenie że Pani kanał jest do tej pory najlepszy. Z jakiegoś powodu najlepiej jestem w stanie zrozumieć mechanizmy ludzkich zachowań na podstawie Pani informacji. Bardzo mi się podoba.

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  หลายเดือนก่อน

      @@maciejpacholec2553 Jest mi bardzo miło czytać te dobre słowa. Bardzo dziękuję Panu.

  • @margon0611
    @margon0611 2 ปีที่แล้ว +4

    Teściowa jest klasycznym przykładem tych zaburzeń. Jest osobą która nie chce słyszeć o tym że ma problem. Jest przekonana że robi wszystko dobrze a wszyscy wokół są złymi ludźmi. Bardzo nas rani mnie i swoje wnuczki które odsuwają się od niej bo z nią nie da się wytrzymać. Jest w dodatku bardzo konfliktową i zarozumiała. Potrafi pół dnia prowadzić śledztwo kto krzywo położył dywanik w łazience. Zadręcza nas i odbiera energię.

    • @entliczekpEtliczek
      @entliczekpEtliczek 2 ปีที่แล้ว +2

      Chyba jednak chodzi o inne zaburzenie

    • @markowa33
      @markowa33 2 ปีที่แล้ว

      @@entliczekpEtliczek zapewne mieszanka (trująca)

  • @ignacypander3947
    @ignacypander3947 2 ปีที่แล้ว +5

    Wspaniale Pani to wytłumaczyła 🙂👍

  • @RavenTTitanss
    @RavenTTitanss ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję bardzo za ten materiał

  • @maSaKra999
    @maSaKra999 2 ปีที่แล้ว +4

    Pani Moniko, baaardzo dziękuję za ten film, bardzo dużo mi wyjaśnił. Natknęłam się na Pani kanał wczoraj i już wiem, że pozostanę tu na dłużej :)
    Jestem w terapii i otrzymałam właśnie diagnozę osobowości obsesyjno kompulsywnej, szukałam wszędzie dodatkowych informacji na ten temat, ale ciągle pokazywały mi się tylko filmy o nerwicy natręctw, o zaburzeniu obsesyjno kompulsywnym, a niewiele o osobowości jako takiej. Tymczasem Pani zbiera w tym filmie najważniejsze rzeczy i bardzo się w nich odnajduję, co pogłębiło mój spokój, że jestem w dobrych rękach. Zabieram się do oglądania dalszych filmów!

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  2 ปีที่แล้ว +3

      Dziękuję bardzo za komentarz i uwagę poświęconą mojemu filmowi. Cieszę się, że film trochę wyjaśnił. Niech tu Pani będzie dobrze na tym kanale, serdecznie pozdrawiam.🌹

  • @elzbietakosioroska7704
    @elzbietakosioroska7704 2 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję ! zastanawiam się , skąd się to bierze ? może z braku bezpieczeństwa...

  • @strefayogi
    @strefayogi ปีที่แล้ว +1

    Znam takiego mężczyznę, dotąd myślałam, że to narcyz, albo psychopata… bardzo zależało mi na zbudowaniu bliskości z nim, ale odrzucał mnie gdy tylko coś nie poszło po jego myśli. Strasznie uparty i zasadniczy. Chyba nic z tego nie będzie bo nie wiem jak z nim rozmawiać.

  • @magdalenajakubczyk8129
    @magdalenajakubczyk8129 2 ปีที่แล้ว +2

    Poprosze filmik o moczeniu nocnym u nastolatkow

    • @annamasiak9613
      @annamasiak9613 9 หลายเดือนก่อน

      Warto pujść z dzieckiem do terapeuty integracji sensorycznej

  • @ADzidka
    @ADzidka 2 ปีที่แล้ว +1

    Utożsamiam się prawie ze wszystkimi punktami, ale chciałabym skupić się konkretnie na "zwracaniu uwagi na szczegóły". W drodze do pracy mijamy różne samochody, które zapamiętuję skoro część z nich widzę codzienne. Chodząc w jakieś konkretne częste miejsce (np.do koleżanki) mijam samochody, które także zapamiętuję (markę i tablice rej.). Potem gdy gdziekolwiek mijam jakiś samochód często mówię "o! Ten samochód parkuje pod blokiem Kasi/ten samochód mijam rano do pracy". Absolutnie nie mam na myśli, że znam wszystkie auta z miasta, ale wystarczy że 2x zobaczyłam dane auto w danym miejscu, to gdy później je spotkam gdziekolwiek, to potrafię sobie przypomnieć skąd znam te numery tablic. Czy to też objaw jakiegoś zaburzenia, że zwracam uwagę na nieistotne fakty jak tablicę rej.?

    • @RavenTTitanss
      @RavenTTitanss ปีที่แล้ว +1

      Mam tą osobowosc i znam 80% tablic z miasta

  • @marcin3136
    @marcin3136 ปีที่แล้ว +1

    Niby nie jest szkodliwy społecznie, ale to męczarnia w związku (w zderzeniu z niektórymi osobowościami, a wręcz mentalne samobójstwo).

  • @brzozowata
    @brzozowata ปีที่แล้ว

    dziękuję za ten filmik, bardzo porządkuje różnice OCD z OCPD. czy mogłaby Pani polecić jakieś pozycje z literatury, które mogą być pomocne w nauce nowych zachowań?

  • @annamasiak9613
    @annamasiak9613 9 หลายเดือนก่อน

    A różnica z zespołem Aspargera?

  • @Kielonek-rx6yz
    @Kielonek-rx6yz 2 ปีที่แล้ว +2

    Witam...
    Spotykam się z Osobą która prawdopodobnie na to choruje... Nie chciałbym z tego powodu kończyć wszystkiego... Jak mam rozmawiać z taką osobą?

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  2 ปีที่แล้ว +6

      Osoba o osobowości anankastycznej (to nie choroba, tylko rodzaj zaburzenia) ma potrzebę kontrolowania nie tylko swojego życia, ale i życia partnera. Dlatego wobec takiej osoby wskazane i wręcz konieczne jest stałe zaznaczanie swoich granic (polecam mój filmik na temat granic!).
      Proszę pamiętać, że osobowość anankastyczna lubi jasne zasady. Warto je zatem komunikować, aby zachować własną autonomię. Wtedy ona także czuje się lepiej., gdy wszystko jest ustalone. Osoba taka potrzebuje także wsparcia, chociaż czasami trudni jej to wsparcie przyjąć, bo wstydzi się swoich emocji miłości i przywiązania, obawia się ujawnić. Trudnym aspektem związku z osobą anankastyczną jest to, że ona ma problemy w przeżywaniu bliskości, jest usztywniona, formalna, zdystansowana. Trzeba zrozumieć, że ona nas nie odrzuca, ale ma swoje wewnętrzne problemy, bariery emocjonalne. Warto szczerze porozmawiać i powiedzieć jej
      w jaki sposób chcielibyśmy, aby okazywała nam uczucia.
      Ona ma też trudności z zaakceptowaniem odpoczynku, odprężenia - zamiast tego cały czas koncentruje się na zadaniach i produktywności. Warto zachęcać ją do elastyczności i relaksu. Osoba taka oczekuje, że inni będą postępowali tak samo jak ona., caly czas będą produktywni. Trzeba zatem rozmawiać, trzymać się jasnych ustaleń, komunikować wprost. Serdecznie pozdrawiam.
      M.

    • @markowa33
      @markowa33 2 ปีที่แล้ว

      @@herbatkazpsychologiem po przeczytaniu tego krótkiego, esencjonalnego komentarza pomyślałam, że z każdym należałoby tak postępować 🙂

  • @SandraGwozdzinska
    @SandraGwozdzinska ปีที่แล้ว

    Wiedza ok, ale mi jest totalnie nieswojo gdy mówi Pani o człowieku anankastyk. Niby pewnie to skrót ale taki jakiś nieludzki.

    • @herbatkazpsychologiem
      @herbatkazpsychologiem  ปีที่แล้ว

      O chorym na gruźlicę mówi się gruźlik. O człowieku, który nie widzi- niewidomy. O chorym na schizofrenię- schizofrenik. Czy to obelga?

    • @SandraGwozdzinska
      @SandraGwozdzinska ปีที่แล้ว

      @@herbatkazpsychologiem ja bym starała się wybierać określenia typu "osoba z anankastycznym zaburzeniem osobowości", bo wg mnie takie określenie nie etykietuje i nie uprzedmiotawia.