@@nabitewnymszlaku...czy kozacy grodowi oraz kozacy/pancerni, towarzyska jazda kozacka/pancerna mają ze sobą coś wspólnego, czy rozeznać się można jedynie po rachunkach żołdu...?
Mam tak samo, od momentu znalezienia kanału obejrzałem wszystkie odcinki, jest to jeden z najlepszych polskich kanałów historycznych i zastanawiam się nad patronem xd
Ale kolory nie są odpowiednie! Bo Imperium Polskie powinno być reprezentowane jednym kolorem, ponieważ jeśli Litwa i inne części imperium zostaną przedstawione różnymi kolorami, wygląda na to, że imperium Polskie nie było zjednoczone.
Tak, jest dobrze zrobione i tylko z jednym błędem! Bo Imperium Polskie powinno być reprezentowane jednym kolorem, ponieważ jeśli Litwa i inne części imperium zostaną przedstawione różnymi kolorami, wygląda na to, że imperium Polskie nie było zjednoczone.
Jak to mozliwe ze tak fajny kanał ma tylko tyle subkow, a jakies kanaly o bardzo watpliwej jakosci ich kontentu potrafia spkojnie miec milonowe grono odbiorcow eg
O jakiej jeździe kopijniczej pan mówił ?, ta ostatni raz walczyła pod Orszą, później szybko zanikła. Myślałem że tę funkcję już za Zygmunta Augusta pełniła husaria tj. ciężkiej jazdy przelamującej.
@@tomek711-cv1xy jeszcze byli kopijnicy, autor publikacji Newel 1562 ciekawie przedstawia ich skład i wyposażenie. Jak jesteś zainteresowany to mogę podesłać jakiś cytat, tylko że to bliżej niedzieli będzie.
@@nabitewnymszlaku Z tego co pamiętam byli lecz zostali przezbrojeni np.konie nie nosiły zbroji dzięki czemu kopijnicy stali się lżejsi co wpływało pozytywnie na ich mobilność.
O ile pamiętam, to jeszcze za Batorego były chorągwie kopijnicze. Nazwa zależała od składu danej jednostki, np, jeśli w chorągwi było 20 kopijników, 40 husarzy i 80 kozaków to była chorągiew kopijnicza. Jak 40 husarzy i 60 kozaków to husarska. Jak 85 kozaków i 15 husarzy lub kopijników to kozacka. Generalnie były to wciąż oddziały o złożonym stanie uzbrojenia, bo były to głównie jednostki z grubsza tworzone terminowo, na czas danej kampanii. Dopiero wojsko kwarciane, jako zawodowe wprowadziło specjalizację chorągwi
Czy planujesz zrobić film o rządach króla Kazimierza IV Jagiellończyka? Króla który utworzył imperium dynastyczne z lat 1490-1492, które przetrwało do klęski bukowińskiej 1497.
Fajny materiał. Dziękuję i życzę powodzenia :) . Tytułem życzliwej informacji zwrotnej: coś jest nie tak z dykcją, czy może raczej z intonacją (?). Ładnie czytasz ale słucha się tego trochę jakbym był na kazaniu w kościele ;) . Trochę za bardzo "podniosły" styl. I większość zdań tak jakby "podjeżdża pod górkę" na końcu. To brzmi nieco nienaturalnie i utrudnia odbiór przekazywanych informacji. Mimo wszystko - gratulacje, merytorycznie kawał dobrej roboty! :)
A widzisz, mimo że nagrywam od 6 lat to wciąż ten element jest do poprawy. A to monotonnie, za szybko, za wolno, czy jak na kazaniu. W każdym razie obecny "styl" nagrywania znacznie przyspiesza mi pracę. Teraz robię to praktycznie na raz, wcześniej miałem masę dubli i traciłem sporo czasu na obróbkę dźwięku.
Imperium Polskie powinno być reprezentowane jednym kolorem, ponieważ jeśli Litwa i inne części imperium zostaną przedstawione różnymi kolorami, wygląda na to, że imperium Polskie nie było zjednoczone.
@@nabitewnymszlaku No to co? Czy słyszałeś o Unii 1385 roku? Dzięki tej unii Polska przejęła Litwę i tak narodziło się imperium Polskie! Z tego powodu bardzo długo przed Unią Lubelską Litwa, podobnie jak inne terytoria, znajdowała się pod panowaniem polskim.
@@nabitewnymszlaku Powinniśmy wreszcie skończyć też z bzdurami Rzeczpospolitej obojga narodów! Nie było czegoś takiego, bo to była Rzeczpospolita Polska, w której rządzili Polacy. Dlatego nazywamy ją też 1 Rzeczpospolitą bez litewskiego dodatku bo to była Rzeczpospolita Polska a nie polsko-litewska. Zawsze należy wyraźnie podkreślać, że w czasach obu unii było to państwo polskie całkowicie zdominowane przez Polaków. Dlatego Litwini zostali niemal całkowicie spolonizowani.
@@nabitewnymszlaku Faktem historycznym jest, że Litwini nie byli niezależni od chwili zawarcia unii z Polską w 1385 roku. Wszystko, co robili, było dozwolone przez Polskę. Czasem trzeba było ich trzymać na długiej smyczy i przyznać pewien stopień autonomii, żeby nie odczuli zbyt wyraźnie polskiego panowania. Ale polska smycz, na której ich prowadzono, zawsze była tam i zawsze byli zdominowani przez Polaków.
Biedny ten nasz Zygmunt - August Miał spore talenty i nie bał się Wielkiej polityki Ale życie osobiste to porażka Pierwsza żona to nie jego wybór , druga słabość i wielka miłość ale na trzeciej przejechał się najbardziej . A niechby ją Iwan wziął i próbował zaprowadzić Katolicyzm w Rosji . Była by fajna zawierucha. Albo by mu się bojarzy zbuntowali albo by się Habzburgom naraził . A nie wykluczone że naż Król był bezpłodny
Ciekawe dlaczego wojska moskiewskie nie próbowały otoczyć wojsk polsko-litewskich, tylko dążyły do szybkiej konfrontacji za wszelką cenę... Swoją drogą, z perspektywy czasu wszystkie wojny / bitwy o Inflanty nie miały żadnego sensu ani politycznego, ani ekonomicznego. Co więcej, w obecnych Inflantach (Estonia, Łotwa, częściowo północna Litwa) ze świecą szukać pozytywnych efektów polsko-litewskich rządów. Obecnie Estonia (bez uwzględnienia Tallinna, Tartu i Narwy) to przepiękny kraj, przede wszystkim rolniczy, bardzo słabo zaludniony. Zapewne w XVI wieku było tak samo... po co więc były te wojny? Być może by osłabić moskali i wojować na nie swojej ziemi. Ale i tak wg mnie wojny o Inflanty nie miały sensu ;)
@@maciejnowak2768 Moskale byli gorzej wyszkoleni, wyposażeni i źle dowodzeni. Wg. autora publikacji Newel 1562 wróg nie rozdzielał swej armii z racji warunków terenowych i ostrzału z broni palnej - ta wciąż robiła wrażenie. Co do samych Inflant jest tak jak piszesz, gdyby RP nie włączyła się do walki o nie to padły by łupem Moskwy, bądź Szwecji. A tak chociaż od północy rdzenne ziemie litewskie miały ochronę w postaci zamków Inflant.
@@nabitewnymszlaku Czas mija a sposób dowodzenia Moskali się nie zmienił do dziś ;) Wg mnie gdyby Moskale pod Newelem próbowali okrążyć wojska polsko-litewskie (nawet uwzględniając bardzo trudne warunki terenowe), na nic zdałoby się doskonale wybrane pole walki, tak korzystne dla nas. Dziś przejechałem autem z Tallina do Tartu (czyli po dawnemu z Revala do Dorpatu) i przez 180km nie minąłem żadnej miejscowości która ma choć 5tys mieszkańców. Gdy przeanalizujesz z kim walczyli Polacy i gdzie i po co... trudno mi to dziś zrozumieć. Odległa Mołdawia na południu czy Inflanty na północy... I to w sytuacji gdy Rzeczpospolita nie mogła przez lata porozumieć się z Gdańskiem, jak więc mogła myśleć o panowaniu w Inflantach czy nad Bałtykiem? Nie wiem czy ów panowanie nie miało być ułatwione władcami ze Szwecji na polskim tronie, ale to kolejny dramat w historii Polski.
Przydały by się odcinki o bitwach pod Rokitną i Raszynem. Ogólnie bitwy z 1 i 2 wojny światowej i wojny Polsko bolszewickiej chętnie bym obejrzał takie odcinki.
Hej mam takie pytanie, są jakieś fajne źródła z epoki opisujące oblężenie gdańska przez Batorego ? Ciekawi mnie czy coś się zachowało, a robiłeś już filmik o tym konflikcie :)
Dlaczego opowiadacz nie potrafi ppwiedziec tysiac pięćset sześćdziesiątego drugiego rokuba mowi tysiąc pięset szesćdziesiatego drugiego roku. Więc jeszcze raz, mowibsie: pięćset a nie pięset.😮
@@marekukleja2423 nie pokonało, a powstrzymało. Jest o tym w materiale. Dogodne warunki terenowe, słabe wyszkolenie i uzbrojenie przeciwnika, plus złe dowodzenie dało takie efekty
Bo nie mieliśmy solidnych fundamentów gospodarczo-demograficznych. Od samych początków istnienia państwo Piastów było targane różnymi przeciwnościami losu, które tym bardziej nie ustały bo zbytnim rozroście granic za czasów Jagiellonów i później. Przede wszystkim brak kontroli nad wielkim Śląskiem i szerokim pasem Pomorza do Szczecina rzutowało na prowadzoną politykę w kolejnych wiekach. Tacy Anglicy na ten przykład we wczesnym średniowieczu byli zaledwie dziurą zabitą dechami w stosunku do potęgi Franków czy Rzeszy, ale mieli znaczącą przewagę w postaci całkowitego odizolowania od kontynentu. Zaś wyżej wymienione państwa na obszarze dawnej Galii i Germanii funkcjonowały i zachowywały ciągłość polityczno-ekonomiczną od czasów starożytnych, nie musząc potykać się ciągle z najazdami hord ze wschodu.
@@Orzelshoty73 mówi to typ który ma płacone przez Pentagon. XDDD Jestem Polskim Lipkiem. Znam historię. Gdyby nie poświęcenie 2 milionów Rosjan, Białorusinów, Polaków, Ukraińców, Kazachów i innych w służbie Amrii Czerwonej to byś nie był poakiem tylko sługusem wallstreat, a nie czekaj mimo tego nim jesteś. XDD
Polska była od morza do morza i byliśmy aż do Magdeburka i nawet dalej. Teraz mamy tylko ziemie, które są bez znaczenia, straciliśmy Białoruś, lwów i połowę Ukrainy. Gdzie są królowie polscy, którzy trzęsłi Europę. Gdzie jest Mieszko, Bolesław Chrobry i Jagielo? Jesteśmy kim tak naprawdę? Hmmm, mamy TuSS i jego morderców, ukra i Żydzi. Gdzie jest Polska? Nie wiem
Już nie pamiętam od kiedy oglądam ten kanał, ale nie przegapiłem żadnego odcinka. Komentarz pochwalny i dla zasięgów 😊
@@102Grzesiu dzięki!
@@nabitewnymszlaku...czy kozacy grodowi oraz kozacy/pancerni, towarzyska jazda kozacka/pancerna mają ze sobą coś wspólnego, czy rozeznać się można jedynie po rachunkach żołdu...?
Mam tak samo, od momentu znalezienia kanału obejrzałem wszystkie odcinki, jest to jeden z najlepszych polskich kanałów historycznych i zastanawiam się nad patronem xd
Ale kolory nie są odpowiednie! Bo Imperium Polskie powinno być reprezentowane jednym kolorem, ponieważ jeśli Litwa i inne części imperium zostaną przedstawione różnymi kolorami, wygląda na to, że imperium Polskie nie było zjednoczone.
@@GreatPolishWingedHussars Bo w tym czasie nie było. Unia Lubelska to rok 1569.
Czas przedawkować nową dawkę wiedzy z twojej strony 😊
Zawsze czekam na nowe odcinki. Jak zawsze dobra robota!
Tak, jest dobrze zrobione i tylko z jednym błędem! Bo Imperium Polskie powinno być reprezentowane jednym kolorem, ponieważ jeśli Litwa i inne części imperium zostaną przedstawione różnymi kolorami, wygląda na to, że imperium Polskie nie było zjednoczone.
Jak zawsze dobry film dzięki za kolejną dawkę wiedzy
Fajnie robisz te programy
Dobrze sie slucha
Nareszcie nowy odcinek juz czekalem zniecierpliwiony
Zawsze się Pana miło słucha
Doskonały materiał.
Jak to mozliwe ze tak fajny kanał ma tylko tyle subkow, a jakies kanaly o bardzo watpliwej jakosci ich kontentu potrafia spkojnie miec milonowe grono odbiorcow eg
@@jakubchelpa4182 z drugiej strony i tak zebrało się zacne grono odbiorców. Zawsze może być lepiej, ale i tak dobrze jest.
Za materiał dziekuje
Tradycyjnie fajnie się ogląda 👏👏👍, dobra narracja 🫡
Brawo solidny materiał. Dziękuję
Kolejny świetny materiał! Gratuluję!
Jak zwykle super materiał. Pozdrawiam.
bardzo ciekawy odcinek bitwa o której dowiedziałem sie dzieki twojej pracy pozdrawiam serdecznie
@@adriandabrowski7719 pozdrawiam również
niezły materiał.
Kozacki materiał... nomen omen
,,,,, to kozacy bili Polakow
Dla takich materiałów na TH-cam waro żyć😊
Super, czekam na Koliszczyznę!
Dość niewielki siły, ale przysługę dla kraju oddały ogromną.
Pytanie.
Będziesz kontynuował Wojnę krymską?
W sumie ją skończyłem. Powstały dwa odcinki i więcej nie planuję
@@nabitewnymszlakuBitwa pod Czaśnikami (1564) dasz następnym razem
@@marekgoll5383 tylko wspominałem o niej, nie znalazłem wiele źródeł
Witam
Powitać
O jakiej jeździe kopijniczej pan mówił ?, ta ostatni raz walczyła pod Orszą, później szybko zanikła. Myślałem że tę funkcję już za Zygmunta Augusta pełniła husaria tj. ciężkiej jazdy przelamującej.
@@tomek711-cv1xy jeszcze byli kopijnicy, autor publikacji Newel 1562 ciekawie przedstawia ich skład i wyposażenie. Jak jesteś zainteresowany to mogę podesłać jakiś cytat, tylko że to bliżej niedzieli będzie.
@@nabitewnymszlaku Z tego co pamiętam byli lecz zostali przezbrojeni np.konie nie nosiły zbroji dzięki czemu kopijnicy stali się lżejsi co wpływało pozytywnie na ich mobilność.
były mieszane chorągwie husarsko-kopijnicze
O ile pamiętam, to jeszcze za Batorego były chorągwie kopijnicze. Nazwa zależała od składu danej jednostki, np, jeśli w chorągwi było 20 kopijników, 40 husarzy i 80 kozaków to była chorągiew kopijnicza. Jak 40 husarzy i 60 kozaków to husarska. Jak 85 kozaków i 15 husarzy lub kopijników to kozacka. Generalnie były to wciąż oddziały o złożonym stanie uzbrojenia, bo były to głównie jednostki z grubsza tworzone terminowo, na czas danej kampanii. Dopiero wojsko kwarciane, jako zawodowe wprowadziło specjalizację chorągwi
@@nabitewnymszlaku Jestem zainteresowany cytatem z książki
Komentarz dla zasięgów.
A może by tak jakaś bitwa z powstania listopadowego😉
Zanim powstania to wypadało by zrobić najpierw rozbiory. Ale na razie tematy te muszą poczekać
@@nabitewnymszlaku rozumiem chronologia
Na mapie jest Zamość, którego w tamtym czasie nie było.
Zgadza się, cenna uwaga.
Czy planujesz zrobić film o rządach króla Kazimierza IV Jagiellończyka? Króla który utworzył imperium dynastyczne z lat 1490-1492, które przetrwało do klęski bukowińskiej 1497.
Kiedyś był taki plan, zobaczymy czy przetrwa próbę czasu
Fajny materiał. Dziękuję i życzę powodzenia :) .
Tytułem życzliwej informacji zwrotnej: coś jest nie tak z dykcją, czy może raczej z intonacją (?). Ładnie czytasz ale słucha się tego trochę jakbym był na kazaniu w kościele ;) . Trochę za bardzo "podniosły" styl. I większość zdań tak jakby "podjeżdża pod górkę" na końcu. To brzmi nieco nienaturalnie i utrudnia odbiór przekazywanych informacji.
Mimo wszystko - gratulacje, merytorycznie kawał dobrej roboty! :)
A widzisz, mimo że nagrywam od 6 lat to wciąż ten element jest do poprawy. A to monotonnie, za szybko, za wolno, czy jak na kazaniu. W każdym razie obecny "styl" nagrywania znacznie przyspiesza mi pracę. Teraz robię to praktycznie na raz, wcześniej miałem masę dubli i traciłem sporo czasu na obróbkę dźwięku.
Dobrze jest .Jakie kazanie?!!
Najwiekszym bledem bylo zachowanie DYNASTI Gde upada Dynastia
Upada ...>>TEMAT
Mam chroniczny glód na odcinki waszmość pana.
❤
Imperium Polskie powinno być reprezentowane jednym kolorem, ponieważ jeśli Litwa i inne części imperium zostaną przedstawione różnymi kolorami, wygląda na to, że imperium Polskie nie było zjednoczone.
Unia Lubelska to ok 1569
@@nabitewnymszlaku No to co? Czy słyszałeś o Unii 1385 roku? Dzięki tej unii Polska przejęła Litwę i tak narodziło się imperium Polskie! Z tego powodu bardzo długo przed Unią Lubelską Litwa, podobnie jak inne terytoria, znajdowała się pod panowaniem polskim.
@@nabitewnymszlaku Powinniśmy wreszcie skończyć też z bzdurami Rzeczpospolitej obojga narodów! Nie było czegoś takiego, bo to była Rzeczpospolita Polska, w której rządzili Polacy. Dlatego nazywamy ją też 1 Rzeczpospolitą bez litewskiego dodatku bo to była Rzeczpospolita Polska a nie polsko-litewska. Zawsze należy wyraźnie podkreślać, że w czasach obu unii było to państwo polskie całkowicie zdominowane przez Polaków. Dlatego Litwini zostali niemal całkowicie spolonizowani.
@@GreatPolishWingedHussars tak przejęła, że Litwini przez dziesięciolecia prowadzili odrębną politykę wewnętrzną i zagraniczną.
@@nabitewnymszlaku Faktem historycznym jest, że Litwini nie byli niezależni od chwili zawarcia unii z Polską w 1385 roku. Wszystko, co robili, było dozwolone przez Polskę. Czasem trzeba było ich trzymać na długiej smyczy i przyznać pewien stopień autonomii, żeby nie odczuli zbyt wyraźnie polskiego panowania. Ale polska smycz, na której ich prowadzono, zawsze była tam i zawsze byli zdominowani przez Polaków.
Biedny ten nasz Zygmunt - August
Miał spore talenty i nie bał się Wielkiej polityki
Ale życie osobiste to porażka
Pierwsza żona to nie jego wybór , druga słabość i wielka miłość ale na trzeciej przejechał się najbardziej . A niechby ją Iwan wziął i próbował zaprowadzić Katolicyzm w Rosji . Była by fajna zawierucha. Albo by mu się bojarzy zbuntowali albo by się Habzburgom naraził . A nie wykluczone że naż Król był bezpłodny
up
Ciekawe dlaczego wojska moskiewskie nie próbowały otoczyć wojsk polsko-litewskich, tylko dążyły do szybkiej konfrontacji za wszelką cenę...
Swoją drogą, z perspektywy czasu wszystkie wojny / bitwy o Inflanty nie miały żadnego sensu ani politycznego, ani ekonomicznego. Co więcej, w obecnych Inflantach (Estonia, Łotwa, częściowo północna Litwa) ze świecą szukać pozytywnych efektów polsko-litewskich rządów. Obecnie Estonia (bez uwzględnienia Tallinna, Tartu i Narwy) to przepiękny kraj, przede wszystkim rolniczy, bardzo słabo zaludniony. Zapewne w XVI wieku było tak samo... po co więc były te wojny? Być może by osłabić moskali i wojować na nie swojej ziemi. Ale i tak wg mnie wojny o Inflanty nie miały sensu ;)
@@maciejnowak2768 Moskale byli gorzej wyszkoleni, wyposażeni i źle dowodzeni. Wg. autora publikacji Newel 1562 wróg nie rozdzielał swej armii z racji warunków terenowych i ostrzału z broni palnej - ta wciąż robiła wrażenie.
Co do samych Inflant jest tak jak piszesz, gdyby RP nie włączyła się do walki o nie to padły by łupem Moskwy, bądź Szwecji. A tak chociaż od północy rdzenne ziemie litewskie miały ochronę w postaci zamków Inflant.
@@nabitewnymszlaku Czas mija a sposób dowodzenia Moskali się nie zmienił do dziś ;)
Wg mnie gdyby Moskale pod Newelem próbowali okrążyć wojska polsko-litewskie (nawet uwzględniając bardzo trudne warunki terenowe), na nic zdałoby się doskonale wybrane pole walki, tak korzystne dla nas.
Dziś przejechałem autem z Tallina do Tartu (czyli po dawnemu z Revala do Dorpatu) i przez 180km nie minąłem żadnej miejscowości która ma choć 5tys mieszkańców.
Gdy przeanalizujesz z kim walczyli Polacy i gdzie i po co... trudno mi to dziś zrozumieć. Odległa Mołdawia na południu czy Inflanty na północy... I to w sytuacji gdy Rzeczpospolita nie mogła przez lata porozumieć się z Gdańskiem, jak więc mogła myśleć o panowaniu w Inflantach czy nad Bałtykiem? Nie wiem czy ów panowanie nie miało być ułatwione władcami ze Szwecji na polskim tronie, ale to kolejny dramat w historii Polski.
Ciekawa tematyka, ale ciężko się słucha.
Takie Termopile po polsko-litewsku.
Przydały by się odcinki o bitwach pod Rokitną i Raszynem. Ogólnie bitwy z 1 i 2 wojny światowej i wojny Polsko bolszewickiej chętnie bym obejrzał takie odcinki.
XIX wiek to najdalsza epoka, którą omawiam
Mowi sie "pięćset" a nie "pienset".
Zgadza się
Ukraina będzie krajem neutralnym odetnie Ukraina od morza czarnego o dużym wojsku dla Polski to będzie dobra polityka
oglądam każdy odcinek od lat ale dziś zczaiłem że nie dałem Suba przepraszam mistrzu za to niedopatrzenie :*
Откуда 45000 воинов у русских?
:))
Hej mam takie pytanie, są jakieś fajne źródła z epoki opisujące oblężenie gdańska przez Batorego ? Ciekawi mnie czy coś się zachowało, a robiłeś już filmik o tym konflikcie :)
Dlaczego opowiadacz nie potrafi ppwiedziec tysiac pięćset sześćdziesiątego drugiego rokuba mowi tysiąc pięset szesćdziesiatego drugiego roku. Więc jeszcze raz, mowibsie: pięćset a nie pięset.😮
Temat ciekawy i fajny , ale słaba narracja . Zimny suchy wykład .
No cóż, tak już mam. Jak zainteresował cię temat to polecam publikacje zawarte na końcu materiału.
Babcia Kasia, piękna, młoda, wykształcona 😂😂😂 Ale chyba tylko dla wyznawców Tuska 🤭
Nigdy nie uwierzę że 2400 pokonało 45000. To pomyłka jakaś.
@@marekukleja2423 nie pokonało, a powstrzymało. Jest o tym w materiale. Dogodne warunki terenowe, słabe wyszkolenie i uzbrojenie przeciwnika, plus złe dowodzenie dało takie efekty
My Polacy lubimy takie wyzwania zadania nie do wykonania widac po historii nie pierwsza i nie ostatnia taka bitwa
Jak takiej ciemnoty nie podbiliśmy??
Kto tam włazi zaraża się tą ciemnotą.
Szkoda zachodu.
Bo nie mieliśmy solidnych fundamentów gospodarczo-demograficznych. Od samych początków istnienia państwo Piastów było targane różnymi przeciwnościami losu, które tym bardziej nie ustały bo zbytnim rozroście granic za czasów Jagiellonów i później. Przede wszystkim brak kontroli nad wielkim Śląskiem i szerokim pasem Pomorza do Szczecina rzutowało na prowadzoną politykę w kolejnych wiekach.
Tacy Anglicy na ten przykład we wczesnym średniowieczu byli zaledwie dziurą zabitą dechami w stosunku do potęgi Franków czy Rzeszy, ale mieli znaczącą przewagę w postaci całkowitego odizolowania od kontynentu. Zaś wyżej wymienione państwa na obszarze dawnej Galii i Germanii funkcjonowały i zachowywały ciągłość polityczno-ekonomiczną od czasów starożytnych, nie musząc potykać się ciągle z najazdami hord ze wschodu.
Jezeriszcze obecnie przejscie graniczne miedzy Białorusią a Rosją,na drodze do Petersburga Nazywane przez Polakow ; bandyckim przejsciem;😅
I powiedzieli im kurwa Never.
Haha. 🎉Chwala Wielkiej Rosji. 🎉
@@Orzelshoty73 co ty pierdolisz? XD
@@Orzelshoty73 śmieszna sprawa jezioro Newel, to prawie angielskie never w czym problem? XDD
@@Orzelshoty73 zazdrosny? 😏
@@Orzelshoty73 mówi to typ który ma płacone przez Pentagon. XDDD
Jestem Polskim Lipkiem. Znam historię. Gdyby nie poświęcenie 2 milionów Rosjan, Białorusinów, Polaków, Ukraińców, Kazachów i innych w służbie Amrii Czerwonej to byś nie był poakiem tylko sługusem wallstreat, a nie czekaj mimo tego nim jesteś. XDD
@@Orzelshoty73 antypolak.
Nie pięset, a pięćset.
Polska była od morza do morza i byliśmy aż do Magdeburka i nawet dalej. Teraz mamy tylko ziemie, które są bez znaczenia, straciliśmy Białoruś, lwów i połowę Ukrainy. Gdzie są królowie polscy, którzy trzęsłi Europę. Gdzie jest Mieszko, Bolesław Chrobry i Jagielo? Jesteśmy kim tak naprawdę? Hmmm, mamy TuSS i jego morderców, ukra i Żydzi. Gdzie jest Polska? Nie wiem
W aktualnych granicach i warto o to walczyć by to była ziemia należąca do polaków i rządzona przez polaków (byle nie okradali swojego kraju)