Największy gród słowiański w Polsce. Zagadkowe miejsce, o którym niemal nikt nie wie
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
- Duże grody słowiańskie z tak zwanego okresu plemiennego były zjawiskiem występującym tylko na nielicznych obszarach. Co do zasady nie budowano ich w Wielkopolsce, na Śląsku ani na Mazowszu. Były za to swoistą wizytówką wczesnych Słowian zamieszkujących to, co dzisiaj nazywamy Małopolską. Jedna z tamtejszych fortec wysuwała się zaś przed wszystkie inne - bijąc na głowę rekordy wielkości.
Dzisiaj w Wielkiej Historii - grodzisko w Stradowie, gród w Stradowie
Autor materiału: KAMIL JANICKI
Kup moją książkę - "CYWILIZACJA SŁOWIAN. Prawdziwa historia największego ludu Europy": 📕 tblr.pl/?bbbz5f 📕
MUZYKA w materiale: Medium Rock Audionautix (audionautix.com/), licencja Creative Commons Attribution 4.0 (creativecommon...)
#historia
#słowianie
#średniowiecze
#historiapolski
My na Ponidziu znamy to miejsce.
Mam nadzieję że dzięki twojej opowieści dotrze do szerszej publiki. Nie wspomniałeś o przepięknych widokach jakie można podziwiać ze szczytu grodziska. Pozdrawiam i dziękuję.
Fakt, panoram gór jest fenomenalna.
Byłem na Stradowie kilkukrotnie i jako historyk-amator za każdym razem nie mogę się nadziwić dwóm rzeczom: jak ogromne wrażenie robią gród i podgrodzia, oraz dlaczego nikt nie pokusi się o porządne wykopaliska i odpowiednie zagospodarowanie i wykorzystanie tego fantastycznego miejsca. Zamiast na odbudowę Pałacu Saskiego, to na takie rzeczy powinny być wydawane pieniądze!
To ja chciałbym i to i to. Niech jedno i drugie stanie się symbolem.
@@adamgrochowski8390Dokładnie :-D 600 lat prawa saskiego w Polsce, potem 70 lat królów saskich, następnie unia personalna i dynastia saska "na wieki" w Polsce - Konstytucja 3 Maja. Jeszcze unia polityczna i personalna Księstwa Warszawskiego. Historia to nie tylko garstka rzeźników w bieli i facet z wąsem. :-)
Pałac zwany "saskim" to w sumie bardziej historia Niemiec. Jak każdy z nas wie, królowie polscy pochodzili z Saksonii, czyli byli rodem niemieckim.
Nie rozumiem, dlaczego tak ważnym jest odbudowa pałacu z czasów gdy Polska gasła, a nasz monarcha tym się nie przejmował.
Wszystkim proponuję przestudiować postacie dwóch królów pochodzących z Niemiec, co nami władali na chwilę przed upadkiem naszego państwa.
Zrzucanie całej winy na Poniatowskiego i jego pogarda moim zdaniem jest głupim uproszczeniem tego co miało miejsce za panowania Sasów.
O historii Słowian wiemy bardzo mało. Uważam, że fundusze powinno się kierować na to co może rozwinąć wiedzę na temat naszych przodków. Pałac Saski bym odpuścił na tą chwilę, ta budowla to w sumie symbol naszego upadku.
@@adamgrochowski8390 August II Mocny krój Polski jest budowniczym zamku Saskiego.
Ten nasz król był mocno niemiecki, nazywany jest największym polskim królem kochankiem. Zostawił po sobie oficjalnie 11 dzieci te, do których się przyznał i jakieś 300 (słownie około TRZYSTA), do których nie czuł więzi. Facet miał FANTAZJĘ ... a co w końcu był KRÓLEM POLSKI!
Zamiast Polską zajmował się ... nazwijmy to miłosnymi podbojami.
Poświęcił na to dużo czasu i bardzo duży majątek, bo często był zmuszony w ten sposób udobruchać rodziny pań, które mu uległy. Często były to fortuny gdy pani, która mu wpadła w oko była z wpływowego rodu.
A w tym czasie Polska popadała w niebyt.
Bo państwa polskiego nie stać na zmianę historii oraz podręczników i książek historycznych. Rozumiem że zdajesz sobie sprawę że gdyby po dokładnych badaniach i analizach, okazało się że Biskupin, czy Gniezno to pomniejsze ogrody, jak np. Białystok do Warszawy. Wtedy stałby się istny chaos w historii wczesnosłowiańdkiej Polski, a wszystkie książki i podręczniki byłyby zwyczaj do wymiany. Nie tylko te w Polsce, ale i te za granicami naszego kraju. Hehehehehehehehehehe hehehehehehehehehehe, jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Tak jest na całym świecie.
Przykre i charakterystyczne jest to, że niby historycy wiedzą o słowiańskich grodach ale nigdy ich nie badali!!!! Potem nam mówią, że przed Chrztem Polski niczego tu nie było. A my sroce z pod ogona wypadliśmy. Czy to nie jest przez przypadek celowe ignorowanie? Żebyśmy nie dowiedzieli się o swojej historii. Dziękuję, że jest Pan na tyle odważny, że śmiało o tych grodach mówi. Trzymam kciuki i dziękuję.
W Radomiu zaczęli badać nasze grodzisko i nie wiadomo dlaczego przerwali wykopaliska i wszystko zakopali z powrotem, może znaleziono coś co było niezgodne z oficjalnymi informacjami o czasie powstania grodu
Żaden historyk tak nie twierdzi, po prostu to plemię z Wielkopolski, które zaczęło budować swoje grody w 10 wieku było na tyle silne że zdołało zdominować resztę i założyło podstawy pod Polską państwowość.
@@jarosdab9823 moze odkopali ufo?
ale tak na serio słyszeliście kiedyś np o Kulturze grobów jamowych? z zachodniego Yamnaya culture, lub Kultura Cucuteni-Trypole,
na ziemiach Słowian wiele się znajduje i nie ma tu teorii spiskowych, jest tylko małe zainteresowanie gawiedzi.
Ogólnie na ziemiach Europy północnej, środkowej czy wschodniej są ślady po wielu kulturach, może nie stawiali piramid, to jednak pozostawili po sobie też co nieco.
Problemem jest raczej myślenie w stylu, ze skoro na ziemiach Słowian to musieli być to Słowianie.
Jeszcze ciekawy jest Doggerland.
A komu zależało i nadal zależy abysmy się nie dowiedzieli.
Tym co nadawali chrzest i utrzymywanie w przekonaniu że tylko "jedna wiara".
musza mieć cmentarzyska i materiał genetyczny można pobrać
Wszystkie opowieści filmowe są tu prawdziwie magiczne. Odkrywają nieznane, pobudzają wyobraźnię, inspirują. Dziękuję!
Dziękuję:)
@@WielkaHistoria pl.m.wikipedia.org/wiki/Grodzisko_Bielskie
Akurat jestem ledwie 31 km od Stradowa. Pojęcia nie miałem, że w pobliżu są pozostałości slowianskiego grodu. W Wiślicy oczywiście byłem, teraz mam inspirację do poobiedniej wycieczki.
I jak wrażenia??
@@adamgrochowski8390 No cóż gdyby nie wprowadzenie Kamila Janickiego, w życiu bym się nie domyślił, że tam mogło być grodzisko. Ot zarośniete pagórki, może układjaące się w jakiś kształt, ale zarys przy takim obszrze pewnie najlepiej widoczny jest z góry. Ale fajnie wiedzieć, że coś takiego tam było.
jak wylle świetny kawał historii, dzięki wielkie za materiał
Niezwykle ciekawy odcinek.Szkoda że tak mało miejsca dla historii Słowian poświęcone jest w polskich szkołach.
małe czapeczki rządzą 😒
Dziękuję bracie Polaku ... bardzo ciekawe opracowanie ... proszę o więcej.
Myn Broader, die Schlächter :-D
Absolutnie świetne filmy ,ciekawie przedstawione aspekty naszej historii,proszę o jeszcze więcej vlogów.
Bardzo ciekawy odcinek 👍 dziękuję i pozdrawiam 🤝
Pani Kamilu, to grodzisko znajduje się w bardzo turystycznym rejonie - 15 km do Wiślicy i tyle samo do Kazimierzy Wielkiej. 20 km do Buska i Pińczowa - to są w regionie świętokrzyskim bardzo turystyczne miejscowości. Jest ono po prostu "w polu", dojazd jest kiepską drogą a co najważniejsze dla większości turystów jest raczej to nieatrakcyjne.
Wiślica jest fascynującym miejscem, ale jednak nie nazwałbym jej lokalizacją "bardzo turystyczną" :). Jednak ruch turystyczny jest tam tak mały że w całej miejscowości nie ma nawet jednej kawiarni, restauracji, czegokolwiek dla przyjezdnych... Choć muzeum pod kolegiatą imponujące! Piwnice domu Długosza też bardzo ciekawe :)
Po prostu ziemia sandomierska :)
@@WielkaHistoria Z Wiślicy został jeden kościół i jedna chałupa.
oj nie jedna, parę ich tam jest :). Choć jest to miejscowość dość niesamowita... wielka kolegiata, slady szumnej historii.... i bodaj 400 mieszkańców.
Dla mnie to grodzisko było baaardzo atrakcyjne, wyobraźnia mi szalała. Poza tym jest stamtąd fenomenalny widok na góry, w tym Tatry.
Dziękuję za ciekawą jak zwykle prelekcję.
Cieszę się, że internet pozwala mi słuchać kanałów takich jak Twój i interesować się tematami, które w czasach szkolnych mnie nie interesowały.
Co odcinek jestem bliżej zakupu książki
Pozdrawiam :)
Teraz inne pytanie ile jest wydziałów historii czy archeologii na uniwersytetach w Polsce. I jak to jest możliwe ,że grupa (przez 70 lat co najmniej) 5 tys. historyków i archeologów miała w dalekim poważaniu ten odłamek historii ziem polskich. A do Egiptu i owszem jeździli - na wycieczki
Ten odłamek historii ziem polskich to zapis krwawej chrystianizacji. Zwróć uwagę, że Kamil używa zwrotu "Mieszko podporządkował".
To bardzo ciekawe, bo dużo więcej archeologów kopie w Polsce, niż w Egipcie. Po prostu egipskie badania są bardziej medialne.
tak, a na politechnikach tylko powinni zajmować się weglem ...
Bo jak się co znajdzie w Egipcie, to sława international level, a jak w Polsce, to nawet w Polsce mają to w dupsku.
@@misiukisiu Chyba wcześniejszej Chrystianizacji, tej Wielkomorawskiej, skoro gród zbudowali jeszcze Wiślanie.
Skąpa zabudowa wnętrza grodu może świadczyć o tym, że to był punkt koncentracji pędzonych na handel niewolników, którymi wtedy handlowano na skalę iście bizantyjską i chazarską. Pierwsi Piastowie też wzbogacili się najbardziej na niewolnikach sprzedawanych na dalekie południe i bliski wschód.
Głównym targiem niewolników była Czeska Praga. Stąd bliskie stosunki handlowe Piastów z Czechami.
@@michaelmazowiecki9195nic ,o badaniu tych grodów ,życiu tych ludzi ale ,że grabili,mordowali,handlowali ludźmi i wogóle zagryzali wszystkich do okoła to skądś się tą "wiedzę" wzięło ??🤔😨😢
@jankowalski7044 opisy przybyszów z zachodniej Europy, w tym od Andalusji, oraz z imperium byzantyjskiego. Do tego dodać ewidencję z wykopalisk i ponad ćwierć miliona monet pochodzenia byzantyjskiego, perskiego i Andaluzyjskiego. Monet z Włoch czy Rzeszy jest o wiele mniej a naj mniej to Piastowskich.
Dziękuję za materiał 🤝
Świetny film
Interesujące, ciekawe a wręcz sensacyjne!
Smutne, bo komentuje się samo :-(
Bardzo zachęca do zakupu książki :-D
Jako filonormanin przyznam, że największą tajemnicą Polski jest pogarda jej elit dla tradycji, historii, nauki i prawdy :-( :-( :-(
Z prapiastowskiego Chełmna/Holmen/Holm/Culmen/Culm pozdrawiam :-)
rzeczywiście dzieje przed Mieszkiem traktowane są po macoszemu... jeszcze wyjdzie że jesteśmy za starzy...
@@KunaGorskaPa casus Pala/Palania/Palaumnili etc. Nawet ultraturbosie mają blinde na ślypiach :-(
@@KunaGorska Zanim pojawiły się pierwsze struktury państwowe na terenach dzisiejszej Polski, region ten był zamieszkany przez różne plemiona słowiańskie i inne grupy etniczne. Historia tych terenów sięga znacznie dalej w przeszłość, a przed okresem, który kojarzymy z początkiem państwowości, istniały różne formy osadnictwa i cywilizacji.
Prehistoria: Na terenach Polski żyli ludzie już w okresie paleolitu, około 100 000 lat temu. Znane są ślady osadnictwa z epoki kamienia (neolit), kiedy to rozwijały się pierwsze rolnicze społeczności.
Epoka brązu i żelaza: W okresie epoki brązu (około 2300-750 p.n.e.) i epoki żelaza (około 750 p.n.e. - 500 n.e.) w regionie osiedlali się różne plemiona, a także tworzyły się pierwsze osady i grodziska. Znane są znaleziska archeologiczne, takie jak grodziska, narzędzia i biżuteria, które świadczą o rozwiniętej kulturze materialnej.
Okres wczesnośredniowieczny: W pierwszych wiekach naszej ery na terenie dzisiejszej Polski żyły plemiona takie jak Polanie, Wiślanie, Ślężanie, Mazowszanie czy Kaszubi. Rozwijały one swoje własne struktury społeczne i kulturowe. W VII-VIII wieku na terenach tych zaczęły pojawiać się pierwsze większe organizmy społeczne, które później przyczyniły się do powstania państwowości.
Tak więc, zanim powstała Polska jako państwo, tereny te były już zamieszkane i miały swoją historię i kulturę. Współczesna historia Polski to tylko jedna część długiego kontinuum dziejów tego regionu.
@@TerrorSquadOneTo w książce do gimnazjum, a naprawdę? Nawet Samsonowicz zaprzecza "plemionom" a Tusk utajnił DNA epoki Piastów :-)
Frankowie byli wg. Buko i in. w ogromnym Państwie nad Obrą, Wandale i Goci w ogromnej kulturze Sukow-Dziedzice (Czekanowski) i całych "Prusach-Borusach"; Polanie byli... pod Kijowem, Palanie i Palania (pierwsza nazwa Polski) w... A-na-Dolu. Pierwsi prawdziwi Balti zaś są jeno... w Indiach :-D Itd. Raczej wsio bajki dla zabicia czasu i smartfona :-D
@@TerrorSquadOneNp. jakie plemiona słowiańskie mieszkały tu w prehistorii? Wymień proszę :-)
Niesamowity odcinek, słucha się tego jak opowieści Dänikena o UFO😮 Może jakiś archeolog zdobędzie w końcu środki, żeby to profesjonalnie zbadać.
Super materiał pozdrawiam serdecznie
Super odcinek i super seria!!! Pozdrawiam Pana Kamila i kota Karola 😁👍.
Dziekuje za film 😊
Bardzo dziękuję za ciekawy materiał
Dziwna jest ta lokalizacja Stradowa. Mam wrażenie, ze coś istotnego w wiedzy o tym okresie nam umyka.
Taki średniowieczny odpowiednik Wisły, czy tam innej Juraty, by władyka, mógł se na wakacje pojechać i podupczyć przy dzbanku miodu. Nie brzmi sensownie, ale jakby w dzisiejszych czasach kazać obywatelom zbudować sobie nagrobek sto metrów na sto metrów i sto metrów, to byłaby chryja o wydawanie pieniędzy podatników.
@@prasaite Właściwie to nie wiadomo po co tak wielki gród na północy władztwa Wiślan - chyba że chodziło o punkt etapowy na szlaku sprowadzania żelaza z Gór Świętokrzyskich.
@@longinzaczek5857 Wątpię. Gród powstał dopiero w VIII wieku, a żelazo z Świętokrzyskich pozyskiwano już od dobrych kilkuset lat.
@@prasaite Tak, ale z tego okresu mniej więcej datowany jest ogromny skarb w sztabach żelaza znaleziony w Krakowie, co może sugerować wznowienie produkcji i eksport na południe z rejonu świętokrzyskiego przez Kraków. Możliwe, że chodziło o skok w skali wydobycia i eksportu.
@@longinzaczek5857 To na terenie byłoby od zawalenia śladów po dymarkach, podwyższona i to znacznie zawartość żelaza w ziemi (w porównaniu z ziemią poza grodziskiem) i innych metali obecnych w rudach wytapianych, masa żużlu, pozostałości, w takich ilościach, że archeolodzy zwrócili by na to uwagę podczas prac wykopaliskowych.
Fjny material dzieki
Dziękuję, świetny materiał.
Nie wiem czy był jakiś odcinek o Kaliszu, jeżeli nie, to jestem ciekaw Pana opinii na temat tamtego założenia, jego domniemanej starożytności, jego rozmiarów i znaczenia.
Jak będę mieć okazję pojechać do Kalisza z kamerą to na pewno zrobię :)
Ustne przekazy dawnych czasów często były bardziej autentyczne niż to,
co przekazują nam dziś podręczniki historii. Nie można ślepo wierzyć oficjalnej wersji,
bo często jest ona jedynie interpretacją zdarzeń, ukierunkowaną na budowanie określonego światopoglądu.
Prawdziwa historia to suma wielu perspektyw, a nie jedna, narzucana przez dominującą grupę.
Pozdrawiamy z Republiki Suwerenów❣
@@Architekt_Szczęścia „Republika Suwerenów"??? Gdzie to jest?
@@wojciechmik8528 Wszędzie tam gdzie jest Suweren, bez względu na sztuczne podziały na mapach. Ziemia to pierwotna jurysdykcja człowieka!
Bardzo dziękuję za ten doskonały materiał! Ciekaw jestem, czy ten gród nie był aby czymś w rodzaju wielkiej budowy, jakich później pełno było w PRL - rozpoczęty z rozmachem ale niewykorzystany w całości (za mało ludzi w okolicy), zbyt drogi w utrzymaniu a wraz z rozwojem gospodarki towarowo - pieniężnej po prostu porzucony...
Super odcinek :)
Czy mógłby Pan przybliżyć historię odkrytych w świętokrzyskim grodów takich jak Zamczysko W Nowej Hucie czy w Zgõrsku koło Chęcin.Nikt nie bada tych stanowisk nie są nawet zabezpieczone prawnie
bardzo ciekawy materiał, pozdrawiam
Jak miło obejrzeć materiał o moich okolicach. Niestety jest tutaj wiele takich miejsc, nigdy nie przebadanych, o ktorych jedynie jednostki wiedzą z przekazów swoich dziadków. Pozdawiam z B-Z.
Ciekawe. Dzięki.
Dziekuje bardzo
Oglądałam twój odcinek o nazwiskach i prosiłabym pana o pochodzenie nazwiska Jabłoński,w żadnym odcinku nie mogłam się doczekać…dziękuję bardzo pozdrawiam 😉
Niestety etymologia nazwiska Jabłoński jest oczywista. Niczego się tutaj nie doszukamy jak np. w nazwiskach Tatucha czy Holajda. Jest jak jest.
Zapewne etymologia nazwiska Jabłoński pochodzi od marchwi pospolitej.... 😅
W Siemowie, obok mojej miejscowości, też jest grodzisko z 5 wieku i co najlepsze, nawet miejscowi, w większości, o nim nie wiedzą
Widocznie są przyjezdni i dziadkowie im nie opowiadali, jak tam mieszkali.
A gdzie to dokładnie leży? Nie znalazłem takiej wsi...
@@wojciechkorfanty20 powiat gostyński, wielkopolskie
@@pawepluta4883 zostało odkryte jakieś 15 lat temu. Ogólnie osoby, które znają się trochę na archeologii, zauważały wcześniej kształt grodziska. Dla miejscowych było to zwykle delikatne wzgórze na polu i nic więcej.
@@wojciechkorfanty20 Siemowo. Jeżeli szukałeś "Siemów", to takiej faktycznie nie ma.
Super materiał :)
Ludzie sobie zupełnie nie zdają sprawy z kosztów takich wykopalisk. Wynagrodzenie niewykwalifikowanego pracownika to w tej chwili min 3000 zł, do tego zakwaterowanie i wyżywienie. Pomnóżmy to przez 10 ludzi to robi się 30 tys. tylko samych kopaczy, a gdzie cięższy sprzęt, gdzie paliwo, rozmaite nadzory, zgody, wynagrodzenie personelu specjalistycznego, ochrona itd - 100 tys do 150 tys miesięcznie leciutko i to netto. Jeden sezon to będzie milion.... dziękuję i do widzenia
Zachwycamy się piramidami w Egipcie czy innymi wielkimi budowlami na świecie. W naszym kraju też są ciekawe miejsca i warto je popularyzować!😊
Tylko że obecnie te wszystkie grody wyglądają jak usypana ziemia. A nawet tego nie widać, bo są nierzadko zasłonięte drzewami czy chaszczami powyżej pasa
@@TheKseonNo to przynajmniej jest zielono, bo wokół piramid to sam piasek
Zachwycam się młuceniem siana cepem 😁
@@sterrn3296 Jak się wyśmiewa błędy rzeczowe, to nie należy robić ortograficznych.
Tak do końca to nie wiemy jak było. Proszę sobie wyobrazić ludzi 2 tys czy nawet więcej lat pne budujący z obrabianych głazów budowle typu piramidy. W tym czasie Europa to zalesiony obszar z pojedyńczymi grupkami tubylców czy grup wędrownych o cywilizacji zbiżonej do życia zwierząt. Jak to się stało , że około roku zerowego Ci ludzie zawojowali w większości te kultury mimo ich wielotysięcznej historii. Czy z naszą cywilizacją też tak będzie ? Rzymianie też myśleli , że nikt im nie może zagrozić i co jednak upadli. Panta rhei .
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. KDZ.
Grodzisko na górze Chełmo (woj. łódzkie) to jest dopiero duże i bardzo słabo znane miejsce. Pięknie się rysuje na lidarze, a jeszcze piękniej się po nim spaceruje tudzież bytuje pod namiotem, polecam.
Dobrze, że chociaż nikt przez te lata nie zaorał tego terenu i nie zrobił pola uprawnego😅 Ale szkoda, że teren jest tak mało przebadany.
Niestety znaczną część zaorano... Ostał się głównie gród główny - tam wały były zbyt wielkie by komuś opłacało się je niwelować. Te pola widoczne dookoła na zdjęciu lotniczym to w każdym razie też pierwotnie był obszar grodu.
Ech, szkoda :( Niemniej jednak, mam teraz jeden nowy punkt do odwiedzenia w przypadku ew. podróży na południe, także dziękuję za szerzenie w ciekawy sposób, wiedzy o historii :)
W okolicy jakby co warto też zajrzeć do Wiślicy - bardzo ciekawe i mało znane podziemia kolegiaty z nowoczesnym muzeum :)
Niedaleko mnie, koło Błonia (mazowieckie) jest niewielkie grodzisko z X-XI w. Kształt wałów jest całkiem dobrze zachowany. Zanim objęto je w PRLu badaniami i ochroną konserwatorską, to wypasano na tym grodzisku krowy a okoliczni ludzie twierdzili, że ten kopiec Szwedzi "usypali czapkami" w czasie Potopu 😆
Pasja z jaką przedstawia Pan historię naszych przodków ogromnie wciąga oraz rodzi widza i słuchacza pasję.👍
Bardzo ciekawe informacje.
Książkę już mam, ale chętnie Pana słucham.😊
Tak obszernych wałów nie sposób obsadzić odpowiednią ilością obrońców aby realnie mogły pełnić funkcje obronne. Może chodziło o ochronę od pożarów, powodzi lub dzikiej zwierzyny? Albo jakieś wierzenia że trzeba się okopywać od ^zła^.
Mnie się nasuwa słowo "obóz koncentracyjny". W sensie niewolników, brańców - których sprzedawano i robiono na tym kokosy...
Byłem tam z 10 lat temu ze znajomym który miał hopla na punkcie archeologii. Faktycznie ogromne grodzisko, aż się nie chce wierzyć jak się je ogląda. Może to nie był gród, tylko coś w rodzaju oppidium, gdzie okoliczna ludność się chroniła w razie najazdu, a poza tym stało puste.
A może i oppidium, a możliwe też, że prawdziwa siedziba jakiegoś słowiańskiego wodza. Jak ogólnie wiadomo bogatsi i bardziej znaczący nigdy nie byli skłonni by bratać się z szeroko pojętym gminem tak obecnie, jak najpewniej i wcześniej, stąd różne zamki i pałace oddzielone od miasta i stąd też możliwe że taka słaba zabudowa (mało budowli wewnątrz grodziska), bo mieszkał tam wódz i jego świta wraz ze służbą, co nie znaczy że podczas najazdów nie służył jako oppidium gromadząc ludność z okolic. Takie rozwiązanie stosowano też później w zamkach i warowniach średniowiecza, co zostało szeroko udokumentowane.
Polska archeologia zakazana żeby się nie okazało....😊
Pozdrawiam ze Stradowa. Grodzisko jest aktualnie po "remoncie" - zainteresowanych zapraszam serdecznie.
Witam Mistrza opowieści dokumentalnych.
Możesz sprawdzić w miarę czasu czy ostatnie odkrycia grodu w miejscowości Żałe powiat Rypin jest żetelne i prawdziwe.???
W architekturze forma wynika z funkcji, a funkcja grodów to obronność.
Wystarczy sobie uzmysłowić nakład pracy konieczny do stworzenia tych wałów.
Na razie nic nie jest w stanie mnie przekonać, ze w przypadku grodów wielkopowierzchniowych bylo inaczej - dokladnie pasuja do zagrożeń jakie tam występowały: okresowych najazdow koczowników polujacych na ludzi i bydło. Zagrozenie to nie było ciągle, ale pojawialo się co jakiś czas, więc nie skłaniały ludzi do zamieszkiwania w obronnych chutorach, a do ucieczki i ukrycia sie w miejscu bezpiecznym podczas najazdu calkiem sporej hordy.
Ich upadek doskonale zbiega się z tworzeniem piastowskich kasztelanii, ktore zapewnialy stała obsadę zbrojnych.
Mapa grodów przedpanstwowych to mapa zagrożeń - ich skali i rodzaju.
Horera, horera, dopiero co miesiąc temu szwendałem się w pobliżu. Byłem w Wiślicy, Pińczowie i jeszczem się poniewierał nad Nidą w kilku miejscach, a dopiero teraz usłyszałem o Stradowie. Cóż..., trzeba będzie jeszcze się tam wybrać. Ponidzie jest niezwykłe.
Są kopce. Dwa w odległości od siebie około 1 - 1.5 km. Prowadzą do nich drogi polne. Od Stradowa dzieli je jakieś 8-9 kilosow w linii nie prostej. Ze Stradowa trzeba jechać przez Ciuslice, Lopatkowiczki i Czarnocin do Probolowic, a tam już zapytać o dalszą drogę. Kiedyś ta polna droga była uczęszczana. Przemierzano ją z Probolowic do Miernowa. Dziś trzeba zaawansowanego wiekiem człowieka, żeby ją wskazał podróżnemu. Dawno tam nie byłem. Sądzę, że można tam dojechać Jeepem lub pokonać drogę pieszo. Trafi się na opuszczoną zagrodę po drodze. Rodzinę żydowską z Działoszyc tam zamordowano i utopiono w studni. W czasie wojny
Super
❤ Świetny tenat i SUPER Wykładowca!
Serdecznie pozdrawiam!!🥰
Jak mało wiemy o NASZEJ historii, jak mozolnie próbujemy rekonstruować dzieje naszych przodków ze śladów i ułamków faktów.
Super proszę o więcej tych historii są super pozdrawiam
Góra Mikołaja w Gdyni też jest Grodem, jednym z największych w Polsce. Możliwe że Gród wybudowali jeszcze Wikingowie
Może taka pobudka byłaby przyjemną odmianą od dwudziestopierszowiecznych ludzi? A temat zacny i dający sporo do myślenia o naszych Indiana Jonesach. 😊
Witam. Polecam grodzisko w miejscowosci Krzesk Krolowa Niwa.
Hmm, kwestia dużej powierzchni i skąpej zabudowy brzmi podobnie do Grzybowa. Czy nie spekuluje się, że tego typu infrastruktura służyła do spędzania niewolników do sprzedania na południe? Np. w Pradze?
To nie spekulacje a powszechna wiedza poza Polską.
pozdrawiam
Po okresie suchym i ciepłym doszło do załamania klimatu, była sobie Late Antique Little Ice Age (LALIA) od 536 r. do około 660 r. n.e. Dla tego Słowianie (Swiebodzianie) zeszli do ziemianek, a w tych harharach (ogniszcze-gród, tam gdzie stale pali się ogień) też gromadzili się na zimy bo były bardzo długie i ostre (źródła arabskie), były to też założenia obronne, większy czy równie duży był w Demblinie 35 hektarów czy Guciów (zwany Monastyrem) było takich kilkadziesiąt, są to grody Chrobatów (Mogilanie) zwanych inaczej Chorwatami, największy tego typu gród to Stulsk szacowany na 250 hektarów, obecnie poza granicami Polski.
W tym czasie przez świat przeszła dżuma Justyniana VI-VII w.
Pomogła "zapomnieć" wiele miejsc.
Bez przesady. Te zmiany klimatu były, odbijały się na plonach, czy poziomie opadów, co oczywiście odbijało się na możliwościach takiego Bizancjum. Ale to były zmiany dużo mniejsze niż te, które obserwujemy w ostatnim półwieczu, a jakoś Polacy nie porzucili murowanych domów, ze względu na ocieplenie.
Coś o tym czytałeś czy tylko mniemasz, niestety głównie po angielsku takie beznamiętne nudy ale to bardzo dużo mówi, jak ktoś wie o czym piszą "Wyższa częstotliwość erupcji wulkanicznych podczas LALIA jest głównym motorem różnic klimatycznych w porównaniu z RWP (okres ciepły rzymski). Zmiany temperatury są dalej wyjaśniane w kategoriach dwóch sprzężeń zwrotnych radiacyjnych (sprzężenia zwrotne albedo powierzchni i gradientu temperatury). Zmniejszone promieniowanie słoneczne spowodowane erupcjami wulkanicznymi stymuluje dodatnie sprzężenie zwrotne albedo lodu morskiego, aby podtrzymać ekspansję lodu morskiego. Ponadto efekt chłodzenia erupcji wulkanicznych wywołuje dodatnie sprzężenie zwrotne gradientu temperatury poprzez turbulentne mieszanie pionowej stratyfikacji atmosfery. Radiacyjne sprzężenie zwrotne w LALIA dodatkowo zmniejsza zawartość ciepła oceanicznego w skalach stuleci, podczas gdy wzmacnia ocieplenie w regionach wysokich szerokości geograficznych NH w RWP" Samo ustalenie archeologiczne, że ludność "poprzeworska" odsunęła się w LALIA od rzek i przestała zamieszkiwać doliny i terasy rzeczne to znaczy, czyli wynika z niego, że LALIA to był okres zimny bardzo mokry rzeki niosły kilkakrotnie więcej wody niż w RWP, a tylko to jedno sprzężenie "dodatnie sprzężenie zwrotne gradientu temperatury poprzez turbulentne mieszanie pionowej stratyfikacji atmosfery" oznacza, że częste były deszcze nawalne, oberwania chmur, gradobicia, powodzie. Same te wybuchy w latach 536 itd. miały wywołać zimę wulkaniczną, czyli dekadę bez lata, silnych mrozów w Skandynawii miało wymrzeć 2/3 ludności u nas połowa, a w całej Europie 1/3 ludności. @@PKowalski2009
Tam niedaleko są Bronowice, czy pisze Pan o tym w książce ?
Może to gród Kajka i Kokosza?
Dobre! 😂 to należy zbadać
Na 100 %Kajka i Kokosza .
Astetix też w tym mieszał
Byłem tam kilka razy. Niesamowite miejsce. Robi wrażenie .
Byłem miesiąc temu 😊❤ wspaniałe miejsce
Super historia
Deweloper coś ogrodził i nie pykło ;) A na poważnie w mojej okolicy znajduje się Góra Chełmo z kilkoma rzędami obwarowań. Zdjęcia na Lidarze robią wrażenie i tyle....
ogladam od ponad pół roku i lubię kontent patrzę a nie subskrybuję to sie poprawiłem i suba wrzuciłem
Najwyższa pora :)!
W obawie przed średniowiecznymi grabieżcami zdecydowałem się sięgnąć po źródła pisane i nabyłem nie tylko Cywilizację Słowian ale też Średniowiecze w Liczbach. Ufam, że po zakończonej lekturze będę mógł spać spokojnie ;-) Pozdrawiam serdecznie! :)
Myślę że Karol (Wielki) powinien więcej odpoczywać! Nie można pozwolić żeby się tak przepracowywał! ;)
Oj, jest i kiciu, śpioszek
Przy 50 ha powierzchni gród miałby jakieś 800-1000 m obwodu.
Skąd w VIII w. wzięto wojów do obsadzenia wałów w razie konieczności obrony, jeśli Mieszko I, u schyłku X w., miał wszystkiego ok. 3000 wojów?
Bywało, że tak duży gród i sporo miejsca w nim służyły do gromadzenia się ludności okolicznej i z dalszych terenów, w razie zagrożenia. Stąd jego wielkość i mało stałych domostw w nim. Pozdrawiam badaczy historii Polski
Witam i pozdrawiam.
Co stalo sie z Trakami?
Wielka Lechia! AUUU!
Dzisiaj byłem w Stradowie...zresztą, po raz kolejny...
Mega ciekawe
Z tego co wiem, grodzisko w Demblinie (a właściwie Demblin w grodzisku...) jest większe od Stradowa. Tylko Stradów jest bardziej znany.
Przyszedł czas na naszego ulubionego Pana od historii 😀
Zapracowany ten Karol 😅❤😂
Może tak jak Franc Zalewski twierdzi, grodziska były puste bo puste przestrzenie były wykorzystywane czasowo - do pędzenia niewolnych Slawów na południe Europy :( Skoro takie tzw. grody lokalizowano dzień drogi od siebie to coś w tym jest.
👏👏👏
Miło dzięki!!!!!
Dzięki
Jest jeszcze Inna hipoteza wiazaca te grody z handlem niewolnikow .
Może być dojmująco trafna
Wow ,zdumiewające odkrycie o którym jestvtak cicho. To niezrozumiałe dlaczego?? Jeśli brak na badania kasy niech to zrobią naukowcy okolicznych państw.
Bylem tam rok temu. Szkoda ze poza obdrapaną tabliczką infirmacyjną nic tam nie ma, choć teren bardzo ladny. Slabo dbamy o pamiatki z naszej najdawniejszej historii . Jest to dla mnie niezrozumiałe. Jakbyśmy nie chcieli /wstydzili się poznać naszych korzeni . Sasiedzi wokól Polski znaja z grubsza swoje początki, a my dalej bladzimy posród mitów. Może ten gród , w czasach pierwszych Piastów, służył do spędzania slowianskich niewolnikow , którzy potem trafiali na poludniowe rynki zbytu.Stąd mała liczba odkrytych domostw. Jakoś Piastowie musieli zarabiać na tak zwane zjednoczenie, a raczej podbijanie kolejnych ziem slowianskich . A zważywszy ze ich drużyna byla normandzka ,a oni sami pewnie też , mialo by to sens . Sluchajac i czytając książki prof. Buko odnoszę wrazenie ze jak mowi o zniszczeniu prawie wszystkich grodów przedpiastowskich w wielkopolsce , za czasów pierwszych Piastów, jest on o krok od takiego stwierdzenia.
1000 lat to tylko 10 babć 100 letnich...a nam sie wydaje, ze to strasznie duzo
to jakieś 40 pokoleń. czyli w ch"
@@indianski 🎯 Nawet 20 pokoleń to już 1 milion+ _możliwych_ linii genetycznych, a ilość _możliwych_ linii genetycznych 40 pokoleń przekracza ilość ludzi mieszkających na ziemi. Oczywiście wiele linii się zazębiało, ale i tak jest to problem logistycznie nierozwiazalny poza przybliżonym przez masowyme badania genetyczne.
@@indianski pokolen troche ale tez nie tak duzo. Natomiast kobieta zyje srednio dzis 80+ lat , wiec tylko 13 takich żyć do Mieszka. A 26 do Chrystusa ...tylko.
@@naszadynastia w Średniowieczu nowe pokolenia przychodziły na świat co 20-25 lat, na południu Europy wcześniej, na półn
@@indianski To tylko 2 razy tyle co palców u rąk i nóg razem.
Proponuje zainstalowac automatyczny voice tlumacz na jezyki obce co napewno zwiekszy ogladalnosc jak robi to dr T Egberg.
We śnie przychodzą genialne pomysły...trzeba zapisać...:) AjatoLAH :) AR-JAN
9:50 😊
Co do tej obfitości wody, to mam bardzo duże wątpliwości. Nie ma tam żadnej rzeki, potoku, czy nawet strumyka. A przy takim ogromnym założeniu woda jest warunkiem krytycznym. Zwłaszcza zakładając grodzisko jako refugium dla okolicznej ludności i jej inwentarza. Wewnętrznie kłóci mi się ta kwestia.
No tak , rzeka przez 1000lat nie zmienia swojego biegu czy wysycha.
@@korni1762 Jaka rzeka? Jaka rzeka według Ciebie płynęła pod Stradowem? Dunaj? Wisła? Amazonka? Nagle wyschła? Może to globalne ocieplenie? A może autostradę tam zbudowali i drastyczne zmieniło to hydrologię? A może rzeka zaczęła płynąc do góry? Co proponujesz? Że smok wawelski to pod Stradowem wysuszył rzekę?
Faktycznie. Tam chyba dopiero w pobliżu dzisiejszej wsi płynie jakiś strumień. Gród i podgridzia położone są na wysoczyźnie.
Dziękuję za ciekawy materiał, jestem z innego regionu kraju. Ale, skoro budowano tak rozległe grody z obwarowaniami w dogodnym miejscu, to sama narzuca się myśl o tym, że: region musiał być licznie zamieszkany ze względu na rolnictwo i hodowlę, a także prace przy budowie, był najeżdżany albo istniało ryzyko najazdu, dlatego warowny, a skoro stanowił refugium dla okolicznej ludności z dobytkiem i inwentarzem, to musiało być miejsce nie tylko dla ludzi, ale także dla trzód z zagrodami, łąką i zapasem paszy. I to by mogło uzasadniać jego wielkość w rolniczym regionie. Stanowił pewne optimum potrzeb i możliwości, niezłych szacując po jego wielkości. Może centralnie przechowywano plony, może był zwyczaj zimowanie w grodzie i czas na prace przy jego utrzymaniu. Zresztą pewnie i tęgie głowy podały podobne i lepsze uzasadnienie dla postawionych hipotez. Pytanie do kiedy był faktycznie użytkowany i miał mieszkańców. Wydaje mi się , że Murowana Lipnica jest ufundowana na podobnym grodzisku, widać dawny kształt i wały, a jest i nawet dębowy gaj, w którym jest teraz cmentarz, ale nie wiem, czy to pierwotna historia z tego samego okresu, ale generalnie region zgadzałby się.
No cóż Wiślanie konkurowali z Polanami i Lędzianami w walce o to kto przejmie pałeczkę w zjednoczeniu plemion Polskich i utworzeniu państwa Polskiego. Jednak zostali najechani i ujarzmieni przez Wielkie Morawy, a nawet po upadku Wielkich Moraw państwo Wiślan choć odzyskało niezależność to już nigdy nie powróciło do dawnej potęgi. Dla tego Polski nie zjednoczyli.
@@djakmalinakot8568 podoba mi się nazwa Lędzianie i coś w tym musi być, bo po Węgiersku Lengyel to polski i tak jest w przysłowiu... A węgierskie "gy" wymawia się jak nasze "dź".
@@jedrzejwrotynski9421 Nie. Węgierskie "gy" czyta się jak nasze "dź". Węgierskie "g" czyta się tak samo jak Polskie. tak samo "ny "czyta się jak nasze "ń". "lj" jak nasze "j", "sz" jak nasze "s", a "s" jak nasze "sz", a np. "zs" jak nasze "ż"
@@djakmalinakot8568 Tak zwracam honor, co nie zmienia faktu, że to węgierskie słowo musi odnosić się do Lędzianie i musi mieć wspólny źródłosłów zastosowany z ich zasadami fonetyki.
Dzięki Panu chociaż troszkę więcej wiemy o naszej Dawnej Ojczyżnie
Byłem w Stradowie i chodziłem po grodzie. No... duże to. Ale coś mi wpadało w oczy, że ten "duży gród" (w sensie największego obszaru, do którego się rozbudował), to czasy raczej Bolesława Chrobrego. (Hm... myślę, że w stylu pana Kamila Janickiego byłoby doszukiwanie się jakiegoś "więzienia" dla jeńców z wyprawy kijowskiej ;-P )
Legenda mówi, że Chrobry po wyprawie kijowskiej zatrzymał się w Chrobrzu (chyba kilkanaście km na północ id Stradowa, nad Nidą).
Jesli tak wielkim zrodlem historycznym sa Kroniki Jana Długosza to dlaczego nie ma ich w każdej polskiej bibliotece??? Wg mnie to jest celowe.
u mnie jest taka sama forma tylko jakies 5 x wieksza i w calosci zachowane wały Wieruszów (koło cmentarza św. Rocha) i jakoś brak dużego zainteresowania a jedyne badanie archeologów to chyba 50-60 lat temu. Podobnych w Polsce nie widziałem tak zachowanych. Choc 50 ha calos jak podajesz to juz cos wiekszego ja wspominam tylko o zdjeciu wałów z 4 minuty filmu
gdzieś słyszałem twierdzenie, że Piastowie tak intensywnie budowali grody, że praktycznie wytrzebili dęby do zera. Prawda to?Bo chyba faktycznie używano prawie tylko dębów
Jednocześnie prawda i... nieprawda. Faktycznie budowa grodów wymagała ogromnych ilości drewna i właśnie w tym czasie doszło do pierwszej wielkiej, trwałej destrukcji pokrywy leśnej w dziejach naszego regionu. Ale z drugiej strony lasów nie trzebiono doszczętnie wyłącznie w tym celu - bo do budowy umocnień przydawaly się tylko pnie określonej grubości. Puszczę karczowano poza tym dla opału, dla wytopu żelaza z węgla drzewnego, dla zdobycia pól uprawnych. Kiedyś chyba zrobię o tym odcinek :). w każdym razie pisałem na te tematy sporo i w "Cywilizacji Słowian" i w "Średniowieczu w liczbach".