Człowiek przez genetykę opisany - prof. Magdalena Fikus

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 เม.ย. 2015
  • Wykład inauguracyjny Kawiarni Naukowej 1a. Prof. dr hab. Magdalena Fikus, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Wawerskie Centrum Kultury [12 marca 2015 r.]
    wszechnica.org.pl/wyklad/czlo...
    12 marca br. prof. dr hab. Magdalena Fikus, popularyzatorka nauki i współtwórczyni Festiwalu Nauki w Warszawie, otworzyła Kawiarnię Naukową 1a. Wśród licznych słuchaczy byli m.in. Joanna Buczyńska z-ca przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Hanna Chodecka i Przemysław Zaboklicki - członkowie tej komisji, Andrzej Murat - redaktor naczelny Kuriera Wawerskiego, Andrzej Tyszko - znany fotograf, Barbara Wizimirska - autorka książek, członek Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego.
    Znajomość budowy określonych genów stwarza nadzieję na zrozumienie funkcji, które pełnią. To, że poznaliśmy już cały ludzki genom stwarza zatem nadzieję na proste poznanie i przewidzenie dróg rozwoju i działań każdego człowieka. Tu jednak czeka rozczarowanie: w genetyce nic nie jest proste i przewidywalne w prosty sposób. Czeka nas jeszcze wiele badań, nim zaczniemy rozumieć jak rozwija się człowiek, od narodzin do śmierci, jak i dlaczego choruje, na ile będziemy mogli i chcieli w te procesy interweniować.
    ***
    Wawerskie Centrum Kultury: Pani profesor, gdzie ten DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) tak naprawdę się znajduje?
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: W komórce. Wszyscy składamy się z komórek, to są takie cegiełki, z których zbudowane jest nasze ciało, zwierzęta, rośliny, cały żywy świat. A dokładnie mówiąc DNA jest w jądrze komórki. Gdy komórka się dzieli - a wtedy dzieli się też jądro, więc następuje podwojenie DNA -powstają dwie komórki, w których zawarty jest DNA taki sam, jak w komórce macierzystej. Nawiasem mówić każdy z nas niesie w swoich komórkach unikatowy, jedyny taki na świecie, materiał genetyczny. Dlatego też można jednoznacznie identyfikować ludzi poznając ich DNA.
    WCK: Komórka to cegiełka, a do czego można porównać DNA?
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: Ja mam takie ulubione porównanie, że DNA jest jak książka kucharska. Książkę otwieramy, a tam przepis na szarlotkę, ale samej szarlotki nie ma. W DNA też nie ma żadnego konkretnego materiału, typu białko, ale jest przepis, informacja, jak to białko ma powstawać.
    WCK: A kto jest kucharzem?
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: Właśnie komórka.
    WCK: Mam wrażenie, że do tego „kucharzenia” jest jeszcze ktoś chętny, ludzie. A dokładnie właśnie genetycy. Całkiem niedawno była w świecie naukowym wielka euforia. Naukowcy zachłysnęli się tym, że udało im się opisać ludzki genom. I teraz już będzie można człowieka poprawiać i udoskonalać.
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: To bardzo niebezpieczne myślenie. Wszelkie poprawianie natury, a już człowieka w szczególności jest bardzo ryzykowne.
    WCK: Pani mówi językiem humanisty wychowanego w XX wieku. Ale czy nie obawia się pani, że nowe pokolenia naukowców mogą pójść w stronę eksperymentów na ludziach.
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: Mogą, oczywiście że mogą! Na terenie krajów obszaru kultury Judeo-chrześcijańskiej to nadal jest tabu, ale Chińczycy prawdopodobnie będą wkrótce to robić.
    WCK: Najbardziej diabolicznym z eksperymentów tego rodzaju jest klonowanie człowieka. Co to jest i dlaczego my wszyscy tak się tego boimy?
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: Klonowanie polega na tym, że do komórki jajowej kobiety wprowadza się czyjś DNA. Technicznie wygląda to tak: z tej komórki usuwa się jej materiał genetyczny czyli jądro i wprowadza się inny materiał genetyczny, czyli jądro z komórki ciała (somatycznej) innej osoby. I z tego rozwija się zarodek człowieka. Ten zarodek jest genetycznie identyczny z dawcą DNA. Taki bliźniak. Z tą tylko różnicą, że dawca będzie starszy.
    WCK: I jaki to ma sens?
    Prof. dr hab. Magdalena Fikus: Moim zdaniem nie ma żadnego. Robiono to na zwierzętach, aby nauczyć się tej techniki. Jednak jest ona bardzo zawodna, słynna owca Dolly została sklonowana dopiero po kilkuset wcześniejszych nieudanych próbach...
    Całość wywiadu dostępna jest na stronie www.wck-wawer.pl/artykuly/2015...
    Rozmawiał Michał Wichowski.
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
    anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
    wszechnica.org.pl/
    #nauka #genetyka #kawiarnianaukowa #genetyka #beny #biochemia #biofizyka

ความคิดเห็น • 6

  • @mimi64231
    @mimi64231 4 ปีที่แล้ว +2

    Dzikuje za wspanialy wyklad.

  • @heeenryk
    @heeenryk 2 ปีที่แล้ว

    thX

  • @jolantaszczyglinska8291
    @jolantaszczyglinska8291 4 ปีที่แล้ว

    Tak wybitny naukowiec nie powinien twierdzic ze zwierzeta nie maja swiadomosci smierc. Maja a najlepiej widac to w rzezni. Ponadto zjawisko cmentarzy sloni czy holowanie martwych delfinow przez innych czlonkow grupy.

    • @sangdopalri349
      @sangdopalri349 4 ปีที่แล้ว +1

      Tak wybitny naukowiec wreszcie dowiedział się, czego nie powinien twierdzić... Zadowolona z siebie ignorancja też powinna mieć swoje granice.

    • @mimi64231
      @mimi64231 4 ปีที่แล้ว +3

      Nie rozumiesz pojec ,dlatego bredzisz.

    • @mimi64231
      @mimi64231 4 ปีที่แล้ว

      @@sangdopalri349 No coz,widac,ze ten wyklad ,to nie twoj poziom,wiec zamilcz!