Udanego weekendu kochani, niech woda będzie z Wami 😎 Przy okazji zostawiam Wam również link do yfood ► bit.ly/POVAGOWANITASTER oraz 10% zniżki z kodem ► POVAGOWANI10
Nie wiem czemu twierdzisz że natrysk wody na intercooler jest mniej wydajny od wodnego intercoolera z BMW, skoro w Subaru zachodzi chłodzenie intercoolera poprzez odparowanie mgiełki wodnej, która jest silnie owiewana strumieniem powietrza w trakcie jazdy. Sam przytoczyłeś wcześniej, że chłodzenie poprzez odparowanie wody jest efektywniejsze około 500 razy, od klasycznego chłodzenia wodą. Widać jakiś logiczny brak konsekwencji w tych twierdzeniach. Jeśli w trakcie jazdy pęd powietrza doprowadzi do odparowania mgiełki wodnej która spryskuje intercooler, to wydajność takiego rozwiązanie powinna być zdecydowanie wyższa od intercoolera wodnego z BMW. Problem mniejszej wydajności pojawi się tylko na postoju lub w trakcie wolnej jazdy, gdy brak będzie silnego nawiewu powietrza, zwiększającego prędkość odparowania mgiełki wodnej. Wtedy ta mgiełka zamiast odparowywać będzie zwyczaje wyciekać z intercoolera na drogę a skuteczność tego chłodzenia spadnie znacząco i w takim przypadku będzie gorsza od chłodzenia zastosowanego w BMW. System z BMW byłby wydajniejszy gdyby do niego dodatkowo dołożyć spryskiwanie powierzchni intercoolera, wystawionego bezpośrednio na opływ silnego strumienia zewnętrznego powietrza czyli inaczej dołożyć patent z Subaru.
@@sp5mxx Niezły pomysł ele chyba było to też laboratoryjnie sprawdzane przez BMW albo inny koncern chyba że nie. Exsperyment czyni wynalazce - warto przemyśleć i po experymentować Pozdrawiam.
@@januszzajaczkowski60 No właśnie sprawdzono to i zastosowano w Subaru, co prawda działa z pełną wydajnością dopiero od prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę ale po co komu duża moc na postoju ? Najlepsze byłoby połączenie dwóch systemów czyli z BMW i dołożenie zewnętrznego natrysku jak w Subaru i to powinno zwiększyć wydajność.
P.S. W FW-190 pracował silnik BMW-801 - 14 cylindrowa podwójna gwiazda chłodzona powietrzem, moc startowa jakieś 1700km, po włączeniu dotrysku wody 2100km, takie cudo jest w części silnikowej Krakowskiego muzeum lotnictwa. Warto zobaczyć.
W silnikach lotniczych działa to inaczej, woda w cilindtach zamienia się w parę wodne, rozszerza 600 razy i generuje dodatkowe ciśnienie. Zamienia ciepło na większe ciśnienie. Powoduje też znacznie większe zużycie silnika. Ale w samolocie to bez znaczenia bo tam silnik wyrzuca się po paru-nastu godzinach pracy.
Znałem kiedyś takiego Pana, w czasie wojny był mechanikiem lotniczym w Dywizjonie 304 w Anglii. Niestety już nie żyje. Miał Skodę 105 (na zwykłym gaźniku) i zamontowany dotrysk wody do cylindrów. Podobno rozwiązanie było wzięte wprost, z Vickers'ów na których latali nasi 👍🇵🇱
Pamiętam w początku lat osiemdziesiątych w zawodach "jazd o kropelce" stosowali dotrysk wody. Mieli w dużym fiacie mniej niż cztery litry. Ale to logiczne.
Chciałbym dodać , że już w trakcie 2 wojny światowej samoloty Messerschmitt z silnikiem Daimler Benz miały na wyposażeniu dotrysk wody do cylindra, co dawało im przewagę w powietrzu. Saaby 99 i c900 Turbo też miały dotrysk wody seryjnie montowany w fabryce do turbodoładowanych silników. Wtedy boost zwiększny był z 0.7 do 1.2 bara więc całe pół bara więcej, a to większy przyrost niż w silnikach BMW.. Dzięki za coraz ciekawsze tematy. :)
Był taki gościu w Polsce jak się nie myle z jakiejś Politechniki nie powiem z jakiej , lata, końcówka lat - 70 miał zainstalowany zbiornik z Wodą i pokazywał jak jego auto spala mniej paliwa .a ile było((( śmiechu ))). Super materiał klarowny 👍 wiele człowiek może się nauczyć .Za -PRL-u to był Syf i kultura motoryzacyjna☝️ wschodnia.Disiaj Polska młodzież ma okazje się wykazać . Pozdrawiam .
Wyjątkowo ciekawy odcinek. Należało by wspomnieć o ciekawej własności wody w cylindrze podczas suwu spalania: Odzyskuje ona część ciepła spalania zamieniając się w rozprężającą się parę, przez co dodaje silnikowi mocy , a zużywając ciepło spalania podnosi sprawność silnika. Coś jednak mało jest na ten temat filmów i opracowań.
Kilka moich spostrzeżeń: 1) W 2:28 autor powiedział, że utrzymywany jest „stechiometryczny poziom mieszanki paliwowo-powietrznej", co nie jest prawdą, gdyż aby spalanie było całkowite i zupełne, trzeba przyjąć pewien współczynnik nadmiaru powietrza. Poza tym, jak pamiętam, powietrza może być jeszcze więcej, gdyż jest ono podgrzewanym czynnikiem roboczym w silniku i nie całe ulega spalaniu. 2) W 2:33 wspomniano o tym, że turbodoładowanie wykorzystuje energię spalin, co jest prawdą, jednak doładowanie może być też mechaniczne, poprzez sprzężenie sprężarki np. z wałem korbowym i zwiększenie podaży powietrza kosztem mocy napędowej. Robiło się tak w lotnictwie. 3) Nie jest dla mnie oczywiste aby, jak wspomniano w 3:03, rozgrzane powietrze ze sprężarki stawało się rzadsze, bo urządzenie to zwiększa podaż zasysanego powietrza a przekrój kanału dolotowego za nim jest niezmienny. Z pewnością wyższa temperatura tzw. dolnego źródła ciepła obniży sprawność termodynamiczną obiegu silnikowego i chyba oto chodzi + słuszna wzmianka nt. spalania stukowego w 3:12. Jestem przekonany, że tematy te autorowi nie są obce, więc piszę to raczej dla uściślenia.
"2) W 2:33 wspomniano o tym, że turbodoładowanie wykorzystuje energię spalin, co jest prawdą, jednak doładowanie może być też mechaniczne, poprzez sprzężenie sprężarki np. z wałem korbowym i zwiększenie podaży powietrza kosztem mocy napędowej. Robiło się tak w lotnictwie." Nie tylko w lotnictwie - przecież istnieją słynne silnik Kompressor w Mercedesie (nie wiem czy jeszcze w ofercie) Wiwisekcja kompresora: th-cam.com/video/lO1AydUIRxI/w-d-xo.html
Ależ merytoryczne są Twoje filmy Zajebiście wszystko tłumaczysz, idealne przykłady i nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się osiągalne do zrozumienia, a nie tylko wykucia. Nawet moja narzeczona (niepovagowana bardzo) ogląda ze mną zaciekawiona. Wow za to szacun
Co prawda już trochę inna dziedzina, ale warto jako ciekawostkę dodać, że wtrysk wody/metanolu był używany też w lotnictwie do zwiększenia mocy silników i to nawet w erze odrzutowej, swego czasu pomyłka w postaci wlania paliwa zamiast mieszanki do układu zakończyła się katastrofą lotu Paninternational 112.
Odcinki na tym kanale swoją jakością i treściami przerastają większość kanałów motoryzacyjnych na TH-cam ale też w telewizji. Montaż i muzyka oraz scenariusz są na najwyższym poziomie. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki!!!
Fajny materiał, jedna uwaga pozamotoryzacyjna - wbrew powszechnej opinii przekazywanej od pokoleń, przeziębienie nie bierze się z wychłodzenia organizmu, tylko i wyłącznie od wirusów. Wychłodzenie pomaga obniżyć odporność organizmu, ale bez obecności rhinowirusów nic nam nie będzie. A dlaczego cześciej chorujemy jak jest zimno, zima itp? Ponieważ wtedy ludzie mają tendencję do nie przebywania na dworze, tylko gromadzenia się w ciepłych pomieszczeniach, co zwiększa szansę na transmisję wirusów. Mamy większe zagęszczenia/skupiska ludzi.
Witajcie. Mój mondeo mk3 TDCI miał dotrysk wody bezpośrednio do cylindrów. Taki MOD zrobił się sam. Przejeździłem zimę hybrydowym dieslem na ON+H2O. Nie było spadku mocy, tylko trochę pary za mną jak było mroźno. Palił około 5l ON i 1,5 - 2 litry wody na 100 kilometrów w ruchu miejskim. . Później go naprawiłem i po 3000km - pękł łańcuch rozrządu. RIP
Kup k700 v12 daj obciążenie na tył i treleborgi i zmodyfikuj ( pełna szkoła druciarstwa i najstarszy rszy sposób podnoszenia mocy) i silnik to konkurencja pójdzie się gonić
@@agrosawrog dobra ok tylko porównaj skok tłoka w jednym a drugim. Moment obrotowy jest iloczynem czy ilorazem siły działającej na ramię. Moc określa szybkość wykonania pracy
To zjawisko jest stare jak motoryzacja, samochód / motocykl zawsze lepiej pracuje w godzinach porannych, kiedy powietrze jest wilgotne, łatwiej transportuje drobiny paliwa. Robiłem takie próby z Junakiem, problem był z korozją, która silniej i szybciej daje się we znaki przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności.
Nie zebym sie czepial, ale w 13sek. Cysterna ktora jedzie przewozi mleko a nie wode😉 Tine:najwieksza Norweska firma produkującą produkty mleczne i nabial😊 Fajny filmik, pozdrawiam że Stegny.
Natrysk wody na sam intercooler daje znaczne efekty efekty na hamowni. Można to zobaczyć na filmach u Kiviego. Kiedyś mieli bardzo gorąco na hamowni i sprawdził natrysk wody z opryskiwacza na intecooler i wyniki poszły w górę. Tak samo jak jedziemy we mgle to silniki turbo z coolerem będą miały lepsze osiągi bo cząsteczki wody osadzające się na coolerze dodatkowo będą odbierały ciepło.
Witam, temat nie jest nowy, dotrysk wody do silników zastosowali Niemcy i Amerykanie podczas II wojny światowej w myśliwcach, dla potrzeby utrzymania mocy na dużych wysokościach, Były to P-47 Thuderbolt ze strony Amerykańskiej i Me-109 oraz FW-190 ze strony Niemieckiej. Na początku było to 5 minut, później dowolna długość czasu dotrysku. Niemcy poszli dalej, zastosowali podtlenek azotu. Tak więc jest to rozwiązanie stosowane od 80 lat. Ale film fajny i na poziomie. Pozdrawiam
heh. nigdy nie interesowałem się motoryzacją, nawet prawa jazdy nie mam, bo go nie potrzebowałem (mieszkam w dużym mieście), ale lubię oglądać Twoje materiały, bo są do bólu merytoryczne i naprawdę ciekawe. aż mam ochotę pojeździć:) pzdr!
W pogromcach mitów na Discovery testowali proporcje do zmaksymalizowania wybuch podczas zalewania wody do palącego się oleju na patelni. Myślę że dotrysk wody ale bezpośrednio do cylindra już po zainicjowaniu wybuchu gdy tłok zmierza ku dołowi i następnie dotrysniecie wody spowodowało by zmaksymalizowanie osiągów i a co za tym idzie obniżenie spalania oraz czystości spalin. Przecież woda to H2O więc podczas wybuchu rozłożyło by się na wodór i tlen a to było by jak strzał z nitro :D
Z tą wodą jest taki mały cwancig: benzyna i diesel zawiera siarkę. Norma pozwala na 10mg/1kg. Jednak ta wartości, zwlaszcza dzisiaj jest traktowana z przymrużeniem oka. Woda i siarka to h2so4 czyli kwas akumulatorowy. Co robi z żelazem i aluminium to proszę sobie sprawdzić. (W okularach i rękawicach gumowych!!!)
Częstym procederem stosowanym przez producentów jest celowe obniżanie sprawności silników wolnossących przez podgrzewanie powietrza dolotowego. W poprzednich latach stosowano nagminnie różnego rodzaju klapki w obudowach filtra powietrza, doprowadzające gorące powietrze z wydechu. Niestety to rozwiązanie było zawodne, powodujące później spadek osiągów oraz wzrost spalania. Następnie przerzucono się na podgrzewanie przepustnicy, które stosuje się po dziś dzień. W normalnej temperaturze nie da się tego odczuć, ale w upały powoduje to już znaczny wzrost temperatury w dolocie, a więc spadek sprawności silnika. Ot, taka ciekawostka ;)
Z tym dotryskiem wody to jest troche inaczej. Nie chodzi tu o schładzanie ale o odebranie przez wode ciepła i odparowanie. A para ma wielką prężność i dodatkowo pcha tłok jak w parowozie i w ten sposób mamy tak jakby dwa w jednym: silnik benzynowo-parowy. Dodatkowo więcej ciepła spalania wykorzystuje się do zamiany na energię mech
Podczas 2 wojny w angielakich spitfire'ach uzywano dotrysk pary wodnej w ailniku gwiazdowym. W efekcie pilotom tak się podobało to doładowanie, że używane zbyt często doprowadzało do pękania bloku w zwiazku ze zbyt szybkim ochlodzaniem silnika.
Wtrysk wody do cylindrow silnika byl stosowany w samolotach mysliwskich z okresu II wojny swiatowej by chwilowo zwiekszyc osiagi podczas pojedynkow/walki manewrowej. Kosztem trwalosci silnika - wtedy. Koncerny samochodowe dawkuja nam technologie znane od lat pod plaszczykim innowacji... .
Film jak zawsze super a przypomniał mi też o czymś takim jak instalacja hho do samochodów którą podobno stosuje się dość powszechnie w ciepłych krajach. Może warto się kiedyś nad tym pochylić
Nie wiem czy czytasz komentarze ale chciałbym odcinek o baccara Renault ale full . Widziałem kiedyś renault safrane baccara zawieszenie na powietrze pamięć lusterek fotela kierownicy regulowane wszystkie miejsca siedzące full i grzane dla mnie jak jakiś Rolls-Royce lub coś podobnego
Napewno wiekszość tu zmotoryzowanych praktyków zauważyła jak dużo żwawiej przyspiesza ich autko, gdy na zewnątrz warunki obfite w pare wodną np. zaraz po opadach deszczu lub gdy mgła spowija drogi.
Oglądając film przyszedł mi do głowy pomysł że wodę można jeszcze w inny sposób wykorzystać , gdy silniki osiągnie wysoka temperaturę to można dostarczyć wodę na rozgrzany cylinder co obniży jego temperatura , powstałą parę wodną będzie można wykorzystać do poruszenia tłoka gdyż para wodna ma dużą obientiśc i np po odprowadzenie gazów spalinowych można dostarczyć wodę co będzie mogło poruszyć tłok i odrazu obniżyć temperaturę .( Wiem para wodna nie dostarczy tej mocy to mieszanka paliwowo powietrza + inne problemy )
No nie wiem czy zwykła woda. To z angielskiego nazywa się "water-methanol tank" czyli woda z metanolem. Na przykład dodanie takiego układu to popularna modyfikacja w Audi RS6 C7. Montujesz taką instalację, zmieniasz turbo na pojedyncze Garrett GTX42 i wyciskasz na luzie 1000 koni mocy i 2,7s do pierwszej setki. No i oczywiście zmiana mapy silnika i softu komputera jest potrzebna.
Jest jeszcze jeden ze sposobów schłodzenia powietrza. Chodzi o wtrysk LPG w fazie ciekłej. LPG jest w stanie ciekłym podawane bezpośrednio do kolektora przed wtryskiwacze benzynowe, a że LPG jest zimniejsze schładza powietrze dolotowe, i zmieniając stan skupienia, na gazowy, lepiej miesza się z powietrzem, i lepiej wypełnia cylinder mieszanką
Jakieś 15-20lat temu polski samouk zamontował taki system w w124 w prosty sposób. Miedziana spirala na wydechu , silnik samoczynnie pobierał parę wodną ( wodór. A pamietcie o typie z pl I elektrycznie sterowane zawory?
jestem ciekawy jaki to ma wpływ na zużycie silnika a dokładnie cylindra i tłoków nikt nie mówi o korozji bo taki mix temperatury + tarcie + ogień to raczej nic dobrego na dłuższą metę..
W silnikach lotniczych, mówimy o silnikach odrzutowych, wodę stosuje się również jako dopalacz, odpowiednia mieszanka paliwa i wody zapewnia dopalacz i większą moc xd pozdr!
@@lambos123 pod wpływem temperatury spalania czyli tego ognia o którym wspomiasz woda paruje, ilość gazów wydechowych ma większą objętość przez co odrzut też jest większy i samolot z większą mocą się przemieszcza
Brzmi ciekawie, choć stosowałem to lata temu. Nie wierzycie? Wybierzcie się na przejażdżkę w czasie mgły... wzrost mocy czuć od razu i zaworki mniej klepią, slychać jak silnik staje się "mięciutki". Na instalację nie zdecydowałem się, bo musiałbym wyłączać dopływ wody kwadrans przed wyłączeniem silnika. Inaczej ryża zeżarłaby silnik od środka.
Szczegolnie w dieslach, jak jest mgla lub deszcz. Dziadzio z Wroclawia lata temu opracowal instalacje do swojego mercedesa beczki, gdzie wode w pare zamienial w wezownicy oplecionej dookolo kolektora wydechowego. Dawalo to jak pamietam okolo 20-30% paliwa mniej, nikt nie byl zainteresowany.
To akurat temat nie wygodny, ale bardzo stary, Niemcy mieli wtrysk wody w samolotach i podnosiło to ich moc. U nas też były takie rozwiązania, ale... Każdy może sobie dopowiedzieć co się dzieje z ludźmi co próbowali połączyć i stosować wodę razem z paliwem.... Pozdrawiam.
Ja w moim wolnossącym silniku dla zwykłego Kowalskiego, dzięki zmianie dolotu powietrza i odpowiednio odizolowaniu od ciepła silnika, temperatura dolotu powietrza z 52 stopni na 32-34...
Pamiętam jak 20 lat temu jako gowniak oglądałem jakiś program o "wynalazcach" z garażu. Był tam pewien polak który do Mercedesa beczki wtryskiwal wodę podczas jazdy do dolotu. Przez co jego beczka spalała mniej.
Kiedyś oglądałem program/film o dotrysku wody bodajże bezpośrednio do cylindra, jednak idea była całkiem inna: dostanie sie wody do srodowiska sprzyjajacemu rozpad czasteczki. H2O=>2H + O srodowisko sprzyjajace to wysokie cisnienie i temperatura. (przy spalaniu mieszanki) po takim rozpadzie mamy dodatkowa ilosc tlenu i pieknie spalajacy sie wodor. Ale czy to prawda i czy jest to wgl możliwe tego nie wie.
Widzę że lubisz tematy silnikowe, może zgłębisz temat dwusuwów? Może obecnie mało samochodowy a bardziej techniczny temat ale ciekawy! Jest firma w Kanadzie AMPERe Inc prowadzona przez Polaków podobno dobrze sobie radzi. Co ciekawe mają też jednosuwa.
Maf mass się flou mierzy masę powietrza jest jeszcze map czyli manifold absolute pressure inaczej czujnik ciśnienia bezwzględnego mogą występować oba lub osobno
Ja widziałem chłodnice powietrza chłodzoną lodem,po jednej przejażce lód zamieniał się w wodę,bardzo wydajne nie ma wydajniejszego,ale kłopotliwe.Ale ja wymyśliłem jeszcze lepsze,że też na to nikt nie wpadł.A mianowicie suchy lód.Trzeba to sprawdzić
Temat ciekawy I nie obrażajcie siè odrazu bo wy wiecie. Ale jest cala masa ludzi którzy o tym nie wiedzieli I nadal nie wiedzą. Mercedes w swoich autach wyścigowych to stosował od lat 80. Jak zauważyliscie jak jest mgła to wasze auta tak jak by mialy większego kopa??
Nie sądzę aby wodny intercooler lepiej odprowadzał ciepło. Jestem przekonany, że stosuje się wodne to zmniejszenia pojemności/długości układu między turbosprężarką, a cylindrami czyli w konsekwencji zmniejszenia turbo dziury i szybszej odpowiedzi silnika na dodanie gazu.
Już lata temu czytałem o dotrysku mieszaniny wody z alkoholem w 1.9tdi Jeszcze po wyłączeniu obsługi MAF na rzecz MAP w miejsce MAF podłączano czujnik EGT a zamiast elektrozaworu EGR wtryskiwacz mieszaniny i mapę EGR pisano tak że utrzymywała faktycznie żądane EGT. Wszystko na oryginalnym sterowniku silnika
Bardzo ciekawe. Czy "zalanie" wodą cylindra w praktyce rzeczywiście zdarza się? Nawet jeśli w każdym cyklu kilka kropli nie zostanie rozpylone, to powinny odparować w cyklu pracy.
@@okoproroka1561 Dokładnie. I to też jest kropelka na cykl. Zagrożenie mogłoby być, gdyby po wyłączeniu silnika woda sączyła się do cylindra. Dlatego ciekawi mnie czy rzeczywiście jest to realny problem.
Technicznie rzecz biorąc, to nie tyle jest mieszanka metanolu z wodą, bo metanol to jest technicznie rzecz biorąc roztwór wodny. Czyli de facto go po prostu rozcieńczamy z około 85 na 45 procentowy roztwór.
Pomysl na odcinek: stworzenie koncepcyjnego samochodu idealnego, ktory zawrze wszystkie technologie z dowolnych marek samochodów optymalizujace generowanie mocy
Te wszystkie wyszukane technologie są stare jak motoryzacja . Wtrysk wody z metanolem czy dotrysk wody stosowany był w silnikach lotniczych w czasie 2 wojny światowej. W zasadzie , wszystko co wymyślono w silnikach spalinowych ma już 100 lat.
@@konik999 Co innego wymyślić koncepcję lub wprowadzić gdzieś jako specjalistyczne rozwiązanie, a co innego to wprowadzenie jakiegoś rozwiązania powszechnie.
@@user-gm9uf9du3q One wszystkie już działały w silnikach. Zawsze pierwsza jest technologia wojskowa a dopiero potem przenoszona jest na grunt komercyjny.
Ciekawe rozwiązania. Nareszcie można jeździć z normalną mocą silnika 450 KM. Wszyscy wiedzą, że do normalnej jazdy po mieście na szosie albo autostradą nie da się jechać samochodem o mniejszej mocy. Oczywiście musi mieć wydech taki, żeby z odległości jednego kilometra wszyscy mogli go podziwiać.
Tak z ciekawości. Czy istnieje technicznie możliwość uzupełnienia wody w zbiorniku przez klimatyzację? Podczas spokojnej jazdy w takim BMW powinno to zrównoważyć chwilowe zużycie.
Ten trick został po raz pierwszy wykorzystany na samolotach myśliwskich w trakcie II Wojny światowej takich jak p-51 mustang czy p-47 thunderbolt używano tego tricku wtedy kiedy było większe zapotrzebowanie na mocy np: podczas wykonywania walk powietrznych :) Pozdro. ELo
Robercie, obniżenie temperatury to OK, rozumiem. A czy nie jest tak, że woda przy okazji dostarcza też tlen, który pomaga w spalaniu mieszanki? Czy jest to pomijalne?
Cześć. Sądzę, że woda jako związek chemiczny nie rozpada się w trakcie spalania mieszanki i nie oddaje tlenu. Tym myśleniem mógłbyś dodać też że jest tam przecież wodór, który pali się jeszcze bardziej. Ale niestety woda jako związek się nie pali ;) jakby tak było byśmy mieli auta na wodę:) pzdr
Z 10 lat temu w był wywiad z Polakiem, który sam skonstruował system dotrysku wody do swojego starego mercedesa: th-cam.com/video/o_TF-yGYJm0/w-d-xo.html lub th-cam.com/video/fxpgKBLfQN4/w-d-xo.html ;) . Wygląda, że facet wyprzedził Boscha i Niemców;). Szkoda, że polski biznes nie podchwycił pomysłu - znów zarobią Niemcy.
Wiem że silniki SR od Nissana były omawiane ale jak to się stało że taki nissan pulsar vz r1 z 1.6 200KM wyciśnięto bez turbiny to bym obejrzał ze względu na stosunek km do pojemności.
Przecież to proste. Kręcił się wysoko jak motocykl. Moment obrotowy nadal był niski typowy dla 1.6, ale przeniesiony na wysokie obroty więc moc całości to okolice 200 kM które były relatywnie słabe
150koni na tonę auta to minimum do przyjemnej płynnej jazdy bez dużych prędkości. Jak Chce jeździć szybciej to 200na tonę jest już bardzo minimalnym minimum😉
@@olo1299 czyli taki 1,8 tonowy citroen c5 powinen miec moc bliska 300 km by jezdzic plynnie bez duzych predkosci ..... a maluch minimum 80-90 koni ....ciekawe
@@tomiSKA648 dokładnie. Mówię o benzyniaka h. Przy ropie moment nam nadrabia w dolnych zakresach o rotow. Wtedy mamy płynnie jeżdżący samochód w którym nam nie doskwiera brak mocy. A co do malucha akurat miałem kilka seryjnych. Przerobiony silnik oryginalny na 35koni, mało. Z silnikiem Uno 1.2 już jakoś się odpychalo minimalnie lepiej ale przyjemnie jeździło z silnikiem 1.4 70koni. Potem miałem 1.4 turbo 140 koni i to już była gruba przesada na tą budę🤣 Co do c5 to miałem v6 tam było chyba 205 koni. Szału to to nie robiło. Alfa 156 że swoją v6 już tak. Przyjemnie się odpychalo a moc ta sama.
@@olo1299 z której choinki się urwałeś? Dla mnie określenie zwykła codzienna i płynna jazda oznacza przepisową jazdę razem z ruchem, a do tego nie potrzebujesz auta, które setkę robi w 6 sekund. Maks co potrzeba do przepisowej jazdy, to wolnossące 1.6 100koni przy wadze 1200-1300kg dla benzyny i 90koni dla turbo diesla.
@@CouriusPL skoro Ci to wystarcza.... Ja jeżdżę przepisowo ale z mocą nie ma to nic wspólnego. Mój obecny wół roboczy którym jeżdżę rzadko a najczęściej z przyczepą na haku ma 130koni i ja Ci mówię że nie ma czym jechać. Poprzednik na firmie miał 170koni i to było minimum żeby wsiąść i nie zastanawiać się czy się zbierze z miejsca ale do stanu w którym jeździł by zawsze płynnie brakowało mu jakichś 100nm i 50koni. W przypadku diesla sprawa jest inna bo do 100km/h wystarczy w zupełności re 100koni dlatego że mamy dwa razy tyle momentu co w benzynie. Za to już na trasie będzie mało.
Udanego weekendu kochani, niech woda będzie z Wami 😎 Przy okazji zostawiam Wam również link do yfood ► bit.ly/POVAGOWANITASTER oraz 10% zniżki z kodem ► POVAGOWANI10
DZIĘKUJĘ. Super kanał.🇵🇱🏔️🌲
U mnie cały dzień leje i jutro też ma lać więc życzenia się sprawdziły :)
Nie wiem czemu twierdzisz że natrysk wody na intercooler jest mniej wydajny od wodnego intercoolera z BMW, skoro w Subaru zachodzi chłodzenie intercoolera poprzez odparowanie mgiełki wodnej, która jest silnie owiewana strumieniem powietrza w trakcie jazdy. Sam przytoczyłeś wcześniej, że chłodzenie poprzez odparowanie wody jest efektywniejsze około 500 razy, od klasycznego chłodzenia wodą. Widać jakiś logiczny brak konsekwencji w tych twierdzeniach.
Jeśli w trakcie jazdy pęd powietrza doprowadzi do odparowania mgiełki wodnej która spryskuje intercooler, to wydajność takiego rozwiązanie powinna być zdecydowanie wyższa od intercoolera wodnego z BMW. Problem mniejszej wydajności pojawi się tylko na postoju lub w trakcie wolnej jazdy, gdy brak będzie silnego nawiewu powietrza, zwiększającego prędkość odparowania mgiełki wodnej. Wtedy ta mgiełka zamiast odparowywać będzie zwyczaje wyciekać z intercoolera na drogę a skuteczność tego chłodzenia spadnie znacząco i w takim przypadku będzie gorsza od chłodzenia zastosowanego w BMW. System z BMW byłby wydajniejszy gdyby do niego dodatkowo dołożyć spryskiwanie powierzchni intercoolera, wystawionego bezpośrednio na opływ silnego strumienia zewnętrznego powietrza czyli inaczej dołożyć patent z Subaru.
@@sp5mxx Niezły pomysł ele chyba było to też laboratoryjnie sprawdzane przez BMW albo inny koncern chyba że nie. Exsperyment czyni wynalazce - warto przemyśleć i po experymentować Pozdrawiam.
@@januszzajaczkowski60 No właśnie sprawdzono to i zastosowano w Subaru, co prawda działa z pełną wydajnością dopiero od prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę ale po co komu duża moc na postoju ? Najlepsze byłoby połączenie dwóch systemów czyli z BMW i dołożenie zewnętrznego natrysku jak w Subaru i to powinno zwiększyć wydajność.
P.S. W FW-190 pracował silnik BMW-801 - 14 cylindrowa podwójna gwiazda chłodzona powietrzem, moc startowa jakieś 1700km, po włączeniu dotrysku wody 2100km, takie cudo jest w części silnikowej Krakowskiego muzeum lotnictwa. Warto zobaczyć.
MW50
nie wody, tylko metanolu...
Pół na pół
Też słyszałem że już pody II wojny światowej w lotnictwie stosowano dotrysk wody dla podniesienia mocy
W silnikach lotniczych działa to inaczej, woda w cilindtach zamienia się w parę wodne, rozszerza 600 razy i generuje dodatkowe ciśnienie. Zamienia ciepło na większe ciśnienie. Powoduje też znacznie większe zużycie silnika. Ale w samolocie to bez znaczenia bo tam silnik wyrzuca się po paru-nastu godzinach pracy.
Znałem kiedyś takiego Pana, w czasie wojny był mechanikiem lotniczym w Dywizjonie 304 w Anglii.
Niestety już nie żyje.
Miał Skodę 105 (na zwykłym gaźniku) i zamontowany dotrysk wody do cylindrów.
Podobno rozwiązanie było wzięte wprost, z Vickers'ów na których latali nasi 👍🇵🇱
Pamiętam w początku lat osiemdziesiątych w zawodach "jazd o kropelce" stosowali dotrysk wody. Mieli w dużym fiacie mniej niż cztery litry. Ale to logiczne.
''450 koni bez wody czyli wystarczająco do codziennej jazdy'' - znowu mnie Pan ubawił:) . dzięki !
Chciałbym dodać , że już w trakcie 2 wojny światowej samoloty Messerschmitt z silnikiem Daimler Benz miały na wyposażeniu dotrysk wody do cylindra, co dawało im przewagę w powietrzu. Saaby 99 i c900 Turbo też miały dotrysk wody seryjnie montowany w fabryce do turbodoładowanych silników. Wtedy boost zwiększny był z 0.7 do 1.2 bara więc całe pół bara więcej, a to większy przyrost niż w silnikach BMW.. Dzięki za coraz ciekawsze tematy. :)
czyli, że chrzczone paliwo było wynikiem troski o nasze motory a nie januszowaniem :P?
Hehehe
Nie ma czegoś takiego jak chrzczone paliwo, może być jedynie słabej jakości gdyż wody z paliwem nie idzie pomieszać
@@piotrbabanczyk1719 xd xd sztywniaku
Gibki się znalazł 🤣
Hehe
Był taki gościu w Polsce jak się nie myle z jakiejś Politechniki nie powiem z jakiej , lata, końcówka lat - 70 miał zainstalowany zbiornik z Wodą i pokazywał jak jego auto spala mniej paliwa .a ile było((( śmiechu ))). Super materiał klarowny 👍 wiele człowiek może się nauczyć .Za -PRL-u to był Syf i kultura motoryzacyjna☝️ wschodnia.Disiaj Polska młodzież ma okazje się wykazać . Pozdrawiam .
Wyjątkowo ciekawy odcinek. Należało by wspomnieć o ciekawej własności wody w cylindrze podczas suwu spalania: Odzyskuje ona część ciepła spalania zamieniając się w rozprężającą się parę, przez co dodaje silnikowi mocy , a zużywając ciepło spalania podnosi sprawność silnika. Coś jednak mało jest na ten temat filmów i opracowań.
Kilka moich spostrzeżeń:
1) W 2:28 autor powiedział, że utrzymywany jest „stechiometryczny poziom mieszanki paliwowo-powietrznej", co nie jest prawdą, gdyż aby spalanie było całkowite i zupełne, trzeba przyjąć pewien współczynnik nadmiaru powietrza. Poza tym, jak pamiętam, powietrza może być jeszcze więcej, gdyż jest ono podgrzewanym czynnikiem roboczym w silniku i nie całe ulega spalaniu.
2) W 2:33 wspomniano o tym, że turbodoładowanie wykorzystuje energię spalin, co jest prawdą, jednak doładowanie może być też mechaniczne, poprzez sprzężenie sprężarki np. z wałem korbowym i zwiększenie podaży powietrza kosztem mocy napędowej. Robiło się tak w lotnictwie.
3) Nie jest dla mnie oczywiste aby, jak wspomniano w 3:03, rozgrzane powietrze ze sprężarki stawało się rzadsze, bo urządzenie to zwiększa podaż zasysanego powietrza a przekrój kanału dolotowego za nim jest niezmienny. Z pewnością wyższa temperatura tzw. dolnego źródła ciepła obniży sprawność termodynamiczną obiegu silnikowego i chyba oto chodzi + słuszna wzmianka nt. spalania stukowego w 3:12.
Jestem przekonany, że tematy te autorowi nie są obce, więc piszę to raczej dla uściślenia.
"2) W 2:33 wspomniano o tym, że turbodoładowanie wykorzystuje energię spalin, co jest prawdą, jednak doładowanie może być też mechaniczne, poprzez sprzężenie sprężarki np. z wałem korbowym i zwiększenie podaży powietrza kosztem mocy napędowej. Robiło się tak w lotnictwie."
Nie tylko w lotnictwie - przecież istnieją słynne silnik Kompressor w Mercedesie (nie wiem czy jeszcze w ofercie)
Wiwisekcja kompresora:
th-cam.com/video/lO1AydUIRxI/w-d-xo.html
Ależ merytoryczne są Twoje filmy
Zajebiście wszystko tłumaczysz, idealne przykłady i nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się osiągalne do zrozumienia, a nie tylko wykucia.
Nawet moja narzeczona (niepovagowana bardzo) ogląda ze mną zaciekawiona. Wow za to szacun
Co prawda już trochę inna dziedzina, ale warto jako ciekawostkę dodać, że wtrysk wody/metanolu był używany też w lotnictwie do zwiększenia mocy silników i to nawet w erze odrzutowej, swego czasu pomyłka w postaci wlania paliwa zamiast mieszanki do układu zakończyła się katastrofą lotu Paninternational 112.
Odcinki na tym kanale swoją jakością i treściami przerastają większość kanałów motoryzacyjnych na TH-cam ale też w telewizji. Montaż i muzyka oraz scenariusz są na najwyższym poziomie. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki!!!
Fajny materiał, jedna uwaga pozamotoryzacyjna - wbrew powszechnej opinii przekazywanej od pokoleń, przeziębienie nie bierze się z wychłodzenia organizmu, tylko i wyłącznie od wirusów. Wychłodzenie pomaga obniżyć odporność organizmu, ale bez obecności rhinowirusów nic nam nie będzie.
A dlaczego cześciej chorujemy jak jest zimno, zima itp? Ponieważ wtedy ludzie mają tendencję do nie przebywania na dworze, tylko gromadzenia się w ciepłych pomieszczeniach, co zwiększa szansę na transmisję wirusów. Mamy większe zagęszczenia/skupiska ludzi.
Niby tak, ale nie do końca.
Witajcie.
Mój mondeo mk3 TDCI miał dotrysk wody bezpośrednio do cylindrów. Taki MOD zrobił się sam. Przejeździłem zimę hybrydowym dieslem na ON+H2O. Nie było spadku mocy, tylko trochę pary za mną jak było mroźno. Palił około 5l ON i 1,5 - 2 litry wody na 100 kilometrów w ruchu miejskim. . Później go naprawiłem i po 3000km - pękł łańcuch rozrządu. RIP
Dziękuję... już teraz wiem jak to działa w silnikach w tractor pulling 😉 przydadzą mi się te informacje przy budowie pullera 🚜🚀
Kup k700 v12 daj obciążenie na tył i treleborgi i zmodyfikuj ( pełna szkoła druciarstwa i najstarszy rszy sposób podnoszenia mocy) i silnik to konkurencja pójdzie się gonić
@@edwardmigula mam już silnik John Deere 10,1 litra nominalnie 300KM, 6 cylindrów z turbo intercooler wodny
@@agrosawrog dobra ok tylko porównaj skok tłoka w jednym a drugim. Moment obrotowy jest iloczynem czy ilorazem siły działającej na ramię. Moc określa szybkość wykonania pracy
@@edwardmigula rozumiem, ale k700 ma za duże gabaryty- problematyczny w transporcie i garażowaniu. A ten sport nie odbywa się tylko na moim podwórku 😉
Jak komuś walnie uszczelka pod głowicą to ma automatyczny dotrysk wody😂 taki żarcik.
Jak zawsze porządny film pozdrawiam
Nie bo turbina wypiera egry poprzez kompresor i... Aż zawory się wyginajom... :D
@@mikowalski nawyginajom i wyginom
To zjawisko jest stare jak motoryzacja, samochód / motocykl zawsze lepiej pracuje w godzinach porannych, kiedy powietrze jest wilgotne, łatwiej transportuje drobiny paliwa. Robiłem takie próby z Junakiem, problem był z korozją, która silniej i szybciej daje się we znaki przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności.
"Omówić dawno dawno temu" z niecierpliwością czekamy na te zaległe tematy, które obiecałeś poruszyć. :)
Na Biotad Plus lecimy??
Nie zebym sie czepial, ale w 13sek. Cysterna ktora jedzie przewozi mleko a nie wode😉
Tine:najwieksza Norweska firma produkującą produkty mleczne i nabial😊
Fajny filmik, pozdrawiam że Stegny.
Natrysk wody na sam intercooler daje znaczne efekty efekty na hamowni. Można to zobaczyć na filmach u Kiviego. Kiedyś mieli bardzo gorąco na hamowni i sprawdził natrysk wody z opryskiwacza na intecooler i wyniki poszły w górę. Tak samo jak jedziemy we mgle to silniki turbo z coolerem będą miały lepsze osiągi bo cząsteczki wody osadzające się na coolerze dodatkowo będą odbierały ciepło.
Taki system maił Peugeot 205 T16 🙂
Witam, temat nie jest nowy, dotrysk wody do silników zastosowali Niemcy i Amerykanie podczas II wojny światowej w myśliwcach, dla potrzeby utrzymania mocy na dużych wysokościach, Były to P-47 Thuderbolt ze strony Amerykańskiej i Me-109 oraz FW-190 ze strony Niemieckiej. Na początku było to 5 minut, później dowolna długość czasu dotrysku. Niemcy poszli dalej, zastosowali podtlenek azotu. Tak więc jest to rozwiązanie stosowane od 80 lat. Ale film fajny i na poziomie. Pozdrawiam
heh. nigdy nie interesowałem się motoryzacją, nawet prawa jazdy nie mam, bo go nie potrzebowałem (mieszkam w dużym mieście), ale lubię oglądać Twoje materiały, bo są do bólu merytoryczne i naprawdę ciekawe. aż mam ochotę pojeździć:) pzdr!
Jarosławie, to Ty?😂🤣😂
A może omówisz temat ciężarówek diesel + gaz
A tego już przypadkiem nie było? Jeżeli nie to chyba michu z m4k już o tym nagrał bo na bank słuchałem już o tym tylko nie pamiętam na jakim kanale
W pogromcach mitów na Discovery testowali proporcje do zmaksymalizowania wybuch podczas zalewania wody do palącego się oleju na patelni. Myślę że dotrysk wody ale bezpośrednio do cylindra już po zainicjowaniu wybuchu gdy tłok zmierza ku dołowi i następnie dotrysniecie wody spowodowało by zmaksymalizowanie osiągów i a co za tym idzie obniżenie spalania oraz czystości spalin. Przecież woda to H2O więc podczas wybuchu rozłożyło by się na wodór i tlen a to było by jak strzał z nitro :D
To tak nie działa 😁Ale para wodna pozwala podnieść kompresję
No tylko potrzebne są wtryskiwacze zdolne do wtryśnięcia paliwa, wody już po explozji.
Z tą wodą jest taki mały cwancig: benzyna i diesel zawiera siarkę. Norma pozwala na 10mg/1kg. Jednak ta wartości, zwlaszcza dzisiaj jest traktowana z przymrużeniem oka.
Woda i siarka to h2so4 czyli kwas akumulatorowy. Co robi z żelazem i aluminium to proszę sobie sprawdzić. (W okularach i rękawicach gumowych!!!)
Częstym procederem stosowanym przez producentów jest celowe obniżanie sprawności silników wolnossących przez podgrzewanie powietrza dolotowego. W poprzednich latach stosowano nagminnie różnego rodzaju klapki w obudowach filtra powietrza, doprowadzające gorące powietrze z wydechu. Niestety to rozwiązanie było zawodne, powodujące później spadek osiągów oraz wzrost spalania. Następnie przerzucono się na podgrzewanie przepustnicy, które stosuje się po dziś dzień. W normalnej temperaturze nie da się tego odczuć, ale w upały powoduje to już znaczny wzrost temperatury w dolocie, a więc spadek sprawności silnika. Ot, taka ciekawostka ;)
Z tym dotryskiem wody to jest troche inaczej. Nie chodzi tu o schładzanie ale o odebranie przez wode ciepła i odparowanie. A para ma wielką prężność i dodatkowo pcha tłok jak w parowozie i w ten sposób mamy tak jakby dwa w jednym: silnik benzynowo-parowy. Dodatkowo więcej ciepła spalania wykorzystuje się do zamiany na energię mech
Ale to już było jak śpiwała
p.Maryla. czyli " Turbinka Kowalskiego " temat z lat 80` ych
Podczas 2 wojny w angielakich spitfire'ach uzywano dotrysk pary wodnej w ailniku gwiazdowym. W efekcie pilotom tak się podobało to doładowanie, że używane zbyt często doprowadzało do pękania bloku w zwiazku ze zbyt szybkim ochlodzaniem silnika.
Litr wody zamienia się w parę o objętości 1400 litrów. Stąd ta moc. Ale ile trzeba ciepła dać żeby zagotować 1litr wody.
Polecam odcinek o agregatach zasilanych wodorem produkowanym w czasie rzeczywistym 😁
czyj odcinek? daj link
Wtrysk wody do cylindrow silnika byl stosowany w samolotach mysliwskich z okresu II wojny swiatowej by chwilowo zwiekszyc osiagi podczas pojedynkow/walki manewrowej. Kosztem trwalosci silnika - wtedy. Koncerny samochodowe dawkuja nam technologie znane od lat pod plaszczykim innowacji... .
Dokładnie, nie długo wymyślą wtrysk pośredni na nowo, aby silnik pracował ciszej i mniej emitował spalin.
Film jak zawsze super a przypomniał mi też o czymś takim jak instalacja hho do samochodów którą podobno stosuje się dość powszechnie w ciepłych krajach. Może warto się kiedyś nad tym pochylić
Nie wiem czy czytasz komentarze ale chciałbym odcinek o baccara Renault ale full . Widziałem kiedyś renault safrane baccara zawieszenie na powietrze pamięć lusterek fotela kierownicy regulowane wszystkie miejsca siedzące full i grzane dla mnie jak jakiś Rolls-Royce lub coś podobnego
czy reklamodawcy kazali przestac dodawac pasek kiedy jest mement sponsorowany?
W czasach PRL stosowano wodę do silników napedzajacych statki morskie i podobno uzyskiwano oszczędności 10 procent w zużyciu paliwa.
na m4k zrobili testy odcinek nazywa się "SAMOCHÓD NA WODĘ - HIT CZY KIT ???" na stacjach benzynowych jak dolewają wody też mają oszczędności w paliwie
@@mateczek xddd
Ta to zajebiscie
@@mateczek woda się nie miesza z paliwem
@@olgiert7550 podobno :) woda z olejem też się nie miesza a jednak ludzie są kreatywni :) i wymyślili majonez :P
W lotnictwie w czasie 2 wojny światowej dotrysk wody posiadało większość konstrukcji szczególnie przydatny był w myśliwcach
Napewno wiekszość tu zmotoryzowanych praktyków zauważyła jak dużo żwawiej przyspiesza ich autko, gdy na zewnątrz warunki obfite w pare wodną np. zaraz po opadach deszczu lub gdy mgła spowija drogi.
W silnikach lotniczych z ery silników tłokowych do końca lat 40-tych było to całkiem normalne i powszechnie używane
To normalne że, motorowery nawet chodzą lepiej w deszcz lub wieczorem.to czuć.
Oglądając film przyszedł mi do głowy pomysł że wodę można jeszcze w inny sposób wykorzystać , gdy silniki osiągnie wysoka temperaturę to można dostarczyć wodę na rozgrzany cylinder co obniży jego temperatura , powstałą parę wodną będzie można wykorzystać do poruszenia tłoka gdyż para wodna ma dużą obientiśc i np po odprowadzenie gazów spalinowych można dostarczyć wodę co będzie mogło poruszyć tłok i odrazu obniżyć temperaturę .( Wiem para wodna nie dostarczy tej mocy to mieszanka paliwowo powietrza + inne problemy )
No nie wiem czy zwykła woda. To z angielskiego nazywa się "water-methanol tank" czyli woda z metanolem. Na przykład dodanie takiego układu to popularna modyfikacja w Audi RS6 C7. Montujesz taką instalację, zmieniasz turbo na pojedyncze Garrett GTX42 i wyciskasz na luzie 1000 koni mocy i 2,7s do pierwszej setki. No i oczywiście zmiana mapy silnika i softu komputera jest potrzebna.
Sobota, kawka + kolejny materiał Roberta :) czego można chcieć więcej ? Pozdrawiam
Normalne chemicy mówią że gdyby w paliwie nie było w ogóle wody to by się nie paliło
Jest jeszcze jeden ze sposobów schłodzenia powietrza. Chodzi o wtrysk LPG w fazie ciekłej. LPG jest w stanie ciekłym podawane bezpośrednio do kolektora przed wtryskiwacze benzynowe, a że LPG jest zimniejsze schładza powietrze dolotowe, i zmieniając stan skupienia, na gazowy, lepiej miesza się z powietrzem, i lepiej wypełnia cylinder mieszanką
Jakieś 15-20lat temu polski samouk zamontował taki system w w124 w prosty sposób. Miedziana spirala na wydechu , silnik samoczynnie pobierał parę wodną ( wodór. A pamietcie o typie z pl I elektrycznie sterowane zawory?
Najlepszy Polski kanał motoryzacyjny 👌
Nie wiedziałem, że woda jest dobra dla silnika, zawsze myślałem, że jest bardzo zła, dzięki za wyjaśnienie 👍
Jak masz nieszczelna uszczelke pod głowicą itd to wtedy masz szkodliwe działanie płynu chlodniczego
Nie jestem teraz pewien ale mapsensor jest czujnikiem ciśnienia a nie czujnikiem przepływu powietrza od tego jest przepływomierz czy się mylę? 3:29
MAP sensor i MAF sensor to różne rzeczy :)
@@Povagowani rzeczywiście 3 razy to odpaliłem i słyszałem maP nie maF. My Bad
Temat znany. Bardzo fajnie to opowiedziałeś.
najbardziej znanym silnikiem z dotryskiem wody jest DB-605 (1942) i jumo 213 (1940) i są sporo potężniejsze
Czyli jeśli jest włączany dotrysk wody, ecu odpala agresywniejsze mapowanie to czy czuć ten skok mocy?
W latach 80, lancia w rajdowkach doladowywala silniki sprezarką gazowa i kompresorem i juz wtedy stosowała wtrysk wody do cylindrów.
Zdecydowanie najbardziej trafiona subskrypcja! Każdy odcinek mega ciekawy! 👍
jestem ciekawy jaki to ma wpływ na zużycie silnika a dokładnie cylindra i tłoków nikt nie mówi o korozji bo taki mix temperatury + tarcie + ogień to raczej nic dobrego na dłuższą metę..
Po pierwszej minucie skoczyłem szybko dolac wody do baku. No, teraz oglądam dalej
W silnikach lotniczych, mówimy o silnikach odrzutowych, wodę stosuje się również jako dopalacz, odpowiednia mieszanka paliwa i wody zapewnia dopalacz i większą moc xd pozdr!
niemcy podczas 2 wojny stosowali w silnikach jako system zwiększania mocy razem z gm1 . amerykanie też montowali coś podobnego
Ale ogień i woda razem?
@@lambos123 pod wpływem temperatury spalania czyli tego ognia o którym wspomiasz woda paruje, ilość gazów wydechowych ma większą objętość przez co odrzut też jest większy i samolot z większą mocą się przemieszcza
@@lukash_th636 ma większą objętość przez wodę?
@@lambos123 tak, bo woda parując tworzy parę wodną czyli gaz, plus spaliny ze spalania paliwa lotniczego dają większą objętość gazów wylotowych
Brzmi ciekawie, choć stosowałem to lata temu.
Nie wierzycie?
Wybierzcie się na przejażdżkę w czasie mgły... wzrost mocy czuć od razu i zaworki mniej klepią, slychać jak silnik staje się "mięciutki".
Na instalację nie zdecydowałem się, bo musiałbym wyłączać dopływ wody kwadrans przed wyłączeniem silnika. Inaczej ryża zeżarłaby silnik od środka.
Szczegolnie w dieslach, jak jest mgla lub deszcz. Dziadzio z Wroclawia lata temu opracowal instalacje do swojego mercedesa beczki, gdzie wode w pare zamienial w wezownicy oplecionej dookolo kolektora wydechowego. Dawalo to jak pamietam okolo 20-30% paliwa mniej, nikt nie byl zainteresowany.
To akurat temat nie wygodny, ale bardzo stary, Niemcy mieli wtrysk wody w samolotach i podnosiło to ich moc. U nas też były takie rozwiązania, ale... Każdy może sobie dopowiedzieć co się dzieje z ludźmi co próbowali połączyć i stosować wodę razem z paliwem.... Pozdrawiam.
Ja w moim wolnossącym silniku dla zwykłego Kowalskiego, dzięki zmianie dolotu powietrza i odpowiednio odizolowaniu od ciepła silnika, temperatura dolotu powietrza z 52 stopni na 32-34...
U ciebie reklama powinna kosztować 5x więcej niż normalnie bo nawet tego fajnie sie słucha z zainteresowaniem xD
Pamiętam jak 20 lat temu jako gowniak oglądałem jakiś program o "wynalazcach" z garażu. Był tam pewien polak który do Mercedesa beczki wtryskiwal wodę podczas jazdy do dolotu. Przez co jego beczka spalała mniej.
Kiedyś pewien Pan Jan Gulak w Polsce już przedstawiał wtrysk wody do silnika . Zainstalował go w Mercedesie w124 . I miał bardzo ciekawe wyniki .
45 lat temu SAAB w modelu 99 Turbo stosował dotrysk wody.
Kiedyś oglądałem program/film o dotrysku wody bodajże bezpośrednio do cylindra, jednak idea była całkiem inna:
dostanie sie wody do srodowiska sprzyjajacemu rozpad czasteczki.
H2O=>2H + O
srodowisko sprzyjajace to wysokie cisnienie i temperatura. (przy spalaniu mieszanki)
po takim rozpadzie mamy dodatkowa ilosc tlenu i pieknie spalajacy sie wodor.
Ale czy to prawda i czy jest to wgl możliwe tego nie wie.
Tak bardzo brakuje mi śmieciowego jedzenia. Cieszę się, że mam alternatywę.
W okolicy 11 minuty w tle muzyki pojawiło się dźwięk rażąco podobny do mojego dzwonka od drzwi, 2 razy poszedłem sprawdzić czy nikt nie dzwoni
Widzę że lubisz tematy silnikowe, może zgłębisz temat dwusuwów? Może obecnie mało samochodowy a bardziej techniczny temat ale ciekawy! Jest firma w Kanadzie AMPERe Inc prowadzona przez Polaków podobno dobrze sobie radzi. Co ciekawe mają też jednosuwa.
Maf mass się flou mierzy masę powietrza jest jeszcze map czyli manifold absolute pressure inaczej czujnik ciśnienia bezwzględnego mogą występować oba lub osobno
Ja widziałem chłodnice powietrza chłodzoną lodem,po jednej przejażce lód zamieniał się w wodę,bardzo wydajne nie ma wydajniejszego,ale kłopotliwe.Ale ja wymyśliłem jeszcze lepsze,że też na to nikt nie wpadł.A mianowicie suchy lód.Trzeba to sprawdzić
Mhmmm jako fan marki ... chętnie bym coś o BMW jeszcze obejrzał w twoim wydaniu ... pozdrawiam i jak zwykle łapa w górę 👍
Temat ciekawy I nie obrażajcie siè odrazu bo wy wiecie. Ale jest cala masa ludzi którzy o tym nie wiedzieli I nadal nie wiedzą.
Mercedes w swoich autach wyścigowych to stosował od lat 80.
Jak zauważyliscie jak jest mgła to wasze auta tak jak by mialy większego kopa??
Nie sądzę aby wodny intercooler lepiej odprowadzał ciepło. Jestem przekonany, że stosuje się wodne to zmniejszenia pojemności/długości układu między turbosprężarką, a cylindrami czyli w konsekwencji zmniejszenia turbo dziury i szybszej odpowiedzi silnika na dodanie gazu.
kiedy film o wtrysku wody w najlepszym najwspanialszym 1.9tdi?
hahaha
Też jest stosowane przy dieslech
Dlatego moje TDI kiedy pada deszcz ma pizde jak pojebane 🤣
Tam jest wtrysk wódy, do dolotu kierowcy
W 1.9tdi jest wtrysk gnojowki
Już lata temu czytałem o dotrysku mieszaniny wody z alkoholem w 1.9tdi
Jeszcze po wyłączeniu obsługi MAF na rzecz MAP w miejsce MAF podłączano czujnik EGT a zamiast elektrozaworu EGR wtryskiwacz mieszaniny i mapę EGR pisano tak że utrzymywała faktycznie żądane EGT.
Wszystko na oryginalnym sterowniku silnika
Povagowani - kanał gdzie nauczysz się wszystkiego, od anatomii, po nowinki technologiczne na specyfikacjach kończąc.
Ale zajebiście że już można w polsce kupic to yfood ostatnio gdy go próbowałem byłem w monachium i jest naprawde sztossss
Bardzo ciekawe. Czy "zalanie" wodą cylindra w praktyce rzeczywiście zdarza się? Nawet jeśli w każdym cyklu kilka kropli nie zostanie rozpylone, to powinny odparować w cyklu pracy.
Benzyna czy olej napędowy także są cieczami i nie podlegają sciskaniu.
@@okoproroka1561 Dokładnie. I to też jest kropelka na cykl. Zagrożenie mogłoby być, gdyby po wyłączeniu silnika woda sączyła się do cylindra. Dlatego ciekawi mnie czy rzeczywiście jest to realny problem.
Nihil novi - już w trakcie drugiej wojny światowej stosowano wtrysk wody i metanolu w silnikach lotniczych - powszechnie stosowali to Niemcy.
Super ciekawy materiał, to może jako że troszkę czasu już minęło to teraz filmik o P1 albo LaFerrari?
Wcześniej SAB stosował dotrysk wody dawno temu
A co z wtryskiem wody w Dieslu
Super profesjonalny materiał. Dzięki 🫡
Moze jeden z następnych filmow na temat hypercara 2000KM ktorego Nico Rosberg odbieral niedawno od rimaca? Pozdrawiam, robisz swietna robote ;)
Technicznie rzecz biorąc, to nie tyle jest mieszanka metanolu z wodą, bo metanol to jest technicznie rzecz biorąc roztwór wodny. Czyli de facto go po prostu rozcieńczamy z około 85 na 45 procentowy roztwór.
Volvo 244 turbo z wtryskiem wody - mistrz wyścigowy 1984
12:55 "chałupniczych" bym rzekł... 😅😎
Pomysl na odcinek: stworzenie koncepcyjnego samochodu idealnego, ktory zawrze wszystkie technologie z dowolnych marek samochodów optymalizujace generowanie mocy
Już był - o jesko
Te wszystkie wyszukane technologie są stare jak motoryzacja . Wtrysk wody z metanolem czy dotrysk wody stosowany był w silnikach lotniczych w czasie 2 wojny światowej. W zasadzie , wszystko co wymyślono w silnikach spalinowych ma już 100 lat.
@@konik999 Co innego wymyślić koncepcję lub wprowadzić gdzieś jako specjalistyczne rozwiązanie, a co innego to wprowadzenie jakiegoś rozwiązania powszechnie.
@@user-gm9uf9du3q One wszystkie już działały w silnikach. Zawsze pierwsza jest technologia wojskowa a dopiero potem przenoszona jest na grunt komercyjny.
Sporo z tych właściwości wody, które wymieniłeś wykorzystuje się przy gaszeniu pożarów. To nie jest przypadek, że gasimy pożary właśnie wodą.
Ostatnio wyszły takie dwa fajne japończyki, taka tam Toyota GR Corolla i Civic Type R. Ja wcale dwóch filmów nie sugeruje ;)
Ciekawe rozwiązania.
Nareszcie można jeździć z normalną mocą silnika 450 KM.
Wszyscy wiedzą, że do normalnej jazdy po mieście na szosie albo autostradą nie da się jechać samochodem o mniejszej mocy.
Oczywiście musi mieć wydech taki, żeby z odległości jednego kilometra wszyscy mogli go podziwiać.
fajny film a ja do czyszczenia wtrysków paliwa polecam Teca
Hej. Tak, jeszcze tą nieszczęsną sól dodajcie.
Tak z ciekawości. Czy istnieje technicznie możliwość uzupełnienia wody w zbiorniku przez klimatyzację? Podczas spokojnej jazdy w takim BMW powinno to zrównoważyć chwilowe zużycie.
Ale ta woda nie będzie czysta coś zawsze przeleci przez filtry i może Ci się osadzac
Ten trick został po raz pierwszy wykorzystany na samolotach myśliwskich w trakcie II Wojny światowej takich jak p-51 mustang czy p-47 thunderbolt używano tego tricku wtedy kiedy było większe zapotrzebowanie na mocy np: podczas wykonywania walk powietrznych :) Pozdro. ELo
A czy para wodna pozostała w komorze spalania nie zakłóca porcesu spalania??
Robercie, obniżenie temperatury to OK, rozumiem. A czy nie jest tak, że woda przy okazji dostarcza też tlen, który pomaga w spalaniu mieszanki? Czy jest to pomijalne?
Cześć. Sądzę, że woda jako związek chemiczny nie rozpada się w trakcie spalania mieszanki i nie oddaje tlenu. Tym myśleniem mógłbyś dodać też że jest tam przecież wodór, który pali się jeszcze bardziej. Ale niestety woda jako związek się nie pali ;) jakby tak było byśmy mieli auta na wodę:) pzdr
Nie. Chodzi głównie o prężność pary i termodynamikę.
Gdzieś ostatnio czytałem o Mercedesie Benz AMG GT Black Series w którym właśnie jest system water-methanol
Z 10 lat temu w był wywiad z Polakiem, który sam skonstruował system dotrysku wody do swojego starego mercedesa: th-cam.com/video/o_TF-yGYJm0/w-d-xo.html lub th-cam.com/video/fxpgKBLfQN4/w-d-xo.html ;) . Wygląda, że facet wyprzedził Boscha i Niemców;). Szkoda, że polski biznes nie podchwycił pomysłu - znów zarobią Niemcy.
Przecież to technologia tak stara, że tego człowieka na świecie mogło nie być a dotrysk wody w silniku już był stosowany ;D
@@Povagowani o, to niespodzianka, dobrze wiedzieć! 👍
@@user-vu7my6kd4g poczytaj komentarze, jest sporo o historii stosowania w lotnictwie
W starym mondeo 2.0tdci w EGR zamontował pewien gość na YT dotrysk wody - samochód 500k przebiegu kopci bez tej wody, a z wodą ani grama kopcenia :D
Wiem że silniki SR od Nissana były omawiane ale jak to się stało że taki nissan pulsar vz r1 z 1.6 200KM wyciśnięto bez turbiny to bym obejrzał ze względu na stosunek km do pojemności.
Przecież to proste. Kręcił się wysoko jak motocykl. Moment obrotowy nadal był niski typowy dla 1.6, ale przeniesiony na wysokie obroty więc moc całości to okolice 200 kM które były relatywnie słabe
450 KM które w zupełności wystarcza do codziennej jazdy - A, dzięki, dobrze wiedzieć
150koni na tonę auta to minimum do przyjemnej płynnej jazdy bez dużych prędkości. Jak Chce jeździć szybciej to 200na tonę jest już bardzo minimalnym minimum😉
@@olo1299 czyli taki 1,8 tonowy citroen c5 powinen miec moc bliska 300 km by jezdzic plynnie bez duzych predkosci ..... a maluch minimum 80-90 koni ....ciekawe
@@tomiSKA648 dokładnie. Mówię o benzyniaka h. Przy ropie moment nam nadrabia w dolnych zakresach o rotow. Wtedy mamy płynnie jeżdżący samochód w którym nam nie doskwiera brak mocy. A co do malucha akurat miałem kilka seryjnych. Przerobiony silnik oryginalny na 35koni, mało. Z silnikiem Uno 1.2 już jakoś się odpychalo minimalnie lepiej ale przyjemnie jeździło z silnikiem 1.4 70koni. Potem miałem 1.4 turbo 140 koni i to już była gruba przesada na tą budę🤣
Co do c5 to miałem v6 tam było chyba 205 koni. Szału to to nie robiło. Alfa 156 że swoją v6 już tak. Przyjemnie się odpychalo a moc ta sama.
@@olo1299 z której choinki się urwałeś? Dla mnie określenie zwykła codzienna i płynna jazda oznacza przepisową jazdę razem z ruchem, a do tego nie potrzebujesz auta, które setkę robi w 6 sekund. Maks co potrzeba do przepisowej jazdy, to wolnossące 1.6 100koni przy wadze 1200-1300kg dla benzyny i 90koni dla turbo diesla.
@@CouriusPL skoro Ci to wystarcza.... Ja jeżdżę przepisowo ale z mocą nie ma to nic wspólnego. Mój obecny wół roboczy którym jeżdżę rzadko a najczęściej z przyczepą na haku ma 130koni i ja Ci mówię że nie ma czym jechać. Poprzednik na firmie miał 170koni i to było minimum żeby wsiąść i nie zastanawiać się czy się zbierze z miejsca ale do stanu w którym jeździł by zawsze płynnie brakowało mu jakichś 100nm i 50koni. W przypadku diesla sprawa jest inna bo do 100km/h wystarczy w zupełności re 100koni dlatego że mamy dwa razy tyle momentu co w benzynie. Za to już na trasie będzie mało.